R hi Vergadering van den Raad Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD STADSNIEUWS 5 I I VEILING-O VERZICHT BOEKBESPREKING PROVINCIAAL NIEUWS INGEZONDEN HOOGKARSPEL M.KATER XXLKMAAP M I E NTS'* Ned. R. K- H«’sve5tingscomité afd. Alkmaar LUTJEBROEK DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 OFFICIEELE DE AI.KMAARSCHE KEGELBOND beer N. I. 2. 3. bedoel hedenmiddag laagste 47 2 BENOEMD. L de ▼oor voor i. Besmetteliike ziekten en ik> Kit SCHEIVEEMARKT TE ALKMAAR op WOENSDAG 19 NOVEMBER M. n* B7, deze °P In de afgeloopen week hebben zich hier zeven gevallen van roodvonk geval van diphtheric voorgedaan. zien worden dan tot heden bet geval was. Werkt dus allen mede' U dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, K. PH NONHEBEL Andere bladen gelieven dit stukje over te nemen soms. een verzuim. Ter voorziening in de vacature van een lid der Commissie tot wering van schoolver zuim, ontstaan door de periodieke aftreding van het lid Mr. P. Langeveld op 8 Juli 1930, bieden B. en W. den Raad ter benoeming voor den tijd van drie jaren. te rekenen met ingang van 8 Juli jl., de navolgende aanbe veling gan: 1. de heer Mr. P. Langeveld; 3. de heer A M Mlddelhoff. De eerstroorgedragene wordt met algemee- ne stemmen benoemd. vo- zich al- een 1. 2. 3. b. 1. 2. 3. 2. 3. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HINDERWET Bij besluit van 5 November 1930 is aan J. P. J. Besteman te Alkmaar, vergunning verleend tot uitbreiding van een smederij, door het bijplaatsen van een electromotor van 2 PK tot aandrijving van een veerha- mer, in het perceel Nieuwesloot no. 19, al hier Alkmaar, 6 November 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester, A. KOELMA. Secretaris. 1930. no. lelde van van De VOORZITTER deelt mede, dat bij benoeming van de eerstvoorgedragene sub a Mevr. Helleman niet mag medestemmen. De eerstvoorgedragene sub a wordt met op één na algemeene stemmen benoemd. De eerstvoorgedragenen sub b en c worden met algemeene stemmen benoemd. Mevrouw HELLEMAN HARDENBOL dankt den Raad voor bet vertrouwen in haar dochter gesteld. (Applaus). Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maken bekend, dat de gemeenterekentag over bet Jaar 1929 heden aan den Raad is aangeboden en van 7 tot en met 20 Novem ber ter secretarie der gemeente voor ieder ter lezing ligt en tegen betaling kosten verkrijgbaar is. Alkmaar. 6 November 1930. Burgemeester en Wethouders voorn oemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Benoeming onderwijzer U. L. School. Ter benoeming van een onderwijzer aan de U. L. School In de vacature, ontstaan door het aan mejuffrouw A. A. Holsmuller ver leende eervol ontslag, bieden B. en W den Raad de navolgende voordracht aan. opge maakt In overleg met den Inspecte'u van het lager onderwijs in de inspectie Alsmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school: 1. L. Schuil te Amster dam; 2. R. Bonder te Dedemsvaart; 3. O. E. Bron te Beerta Benoemd wordt de eerstvoorgedragene met algemeene stemmen. SLECHT HOORENDE FIETSRIJDERS! Werkt allen mede op uwe fietsen de be kende rood-wltte schilden te plaatsen ter wille onzer saamhoorigheid én medeleven Ik. die dagelijks in weer en wind op mijn fiets zit voor mun beroep als handelsreizigcr weet bij ondervinding dat vele chauffeurs (niettegenstaande alle moeite onzer 'wak kere bestuursleden van onze mooie Vereemi- glng) nog onbekend zijn met onze tietsachil- den. Het is hoogst noodzakelijk, dat de voorbij rennende auto’s en vooral de luxe geruischloos rijdende auto's vooraf een dui delijk signaal geven en in het bijznder bij zijwegen hetgeen zjj dikwijls verzuimen. Ik voor mij rijd steeds op de uiterste reehter- Luchtaan vallen. Door den heer A. Bakker zijn de volgende vragen aan den raad gesteld: le. Zjjn er door het gemeentebestuur van of vanwege het Departement van Defensie, verschillende circulaires en drukwerken ont vangen betreffende het voorkómen of het beperken der gevolgen van eventueele aan vallen van vijandige luchtstrijdkrachten? 2e. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen B. en W. dan medcdeelen. wat zij in deze wenschen te doen of misschien reeds hebben gedaan. Ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede, dat zijn ingekomen a. een brief d.d. 24 September 1930, no. 23 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van een afschrift van een uit treksel uit het Kon. Besluit van 28 Aug. 1930 no. 80. houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Juli 1930 tot vaststelling eener verordening tot vervanging van be lastingbedragen, voorkomende in de wet op de personeele belasting 1896. door andere belastingbedragen (verhooging bedragen motorrijtuigen Aangenonjen voor kennisgeving. b. een brief d.d. 24 September1930, no. 24 van hetzelfde College, ten gelelde van een afschrift van uittreksels uit het Kon. Besluit van 28 Aug. 1930 no. 80. houdende goedkeu ring van de raadsbesluiten van 24 Juli 1930. tot vaststelling van verordeningen: le. betreffende de classificatie der ge meente voor de heffing der gemeentefonds belasting; 2e. tot heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting; 3e. betreffende de classificatie der ge meente voor de heffing der personeele be lasting: 4e. tot heffing van opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting. Alsvoren. c. een brief, d.d. 1 October 1930. no. 21 van hetzelfde College, houdende mededee- ling dat blijkens een door hen van den Minister van Staat, Minister van Binnen- ’andsche Zaken en Landbouw d.d. 25 Sep tember IJ. ontvangen bericht bij Kablnet- Benoeming leeraar(es) Handelsschool. Ter voorziening in de vacature van leeraaries) in Nederlandsch aan de Handeis school, ontstaan door het aan Mevr. H E. van AmerongenDekkers als zoodanig ver leend eervol ontsla?, bieden B en W den Raad de volgende voordracht aan: Mej. H. W M de Waal, leerares aan het Gem. Lyceum te Kampen; B G. Palland. onderwijzer te Amster dam; Da. Mej. A. A. Vegter te HUlegersberg: eerstgenoemde voor eene vaste benoeming, beide laatsten eventueel voor eene lijdelijke benoeming, voorshands tot het einde van het schooljaar 1930 1931. Met algemeene stemmen wordt de eerst voorgedragene benoemd. Getrouwd: Theodorus van Riel en Catha rina Beman Nicolaas Hoekmejjer en Elisa beth Boerman. Overleden: Marjjtje Burger. 73 jaar. Jo han Frederik Kooman. 75 jaar. Geboren: Johannes Petrus, z. van Petrus Putter en Petronella Vrouwe. Het Comité zendt de kinderen uit, die hen worden aangewezen, hieruit volgt, dat het zelf de uitgaven hiet kan bepalen. Het kan dus geen berekening maken voor hetgeen het doen zal of niet zal doen. Toch is het vol goeden moed. En als het moet uitzenden, dan ziet het meestal in de schatkist den bodem. En dan is het gewoon menschelijk, als het bij zoo een ledige schat kist wel eens denkt, wij kunnen het thans niet doen. Maar dan slaat het zijn boek open en leest dan op de zijde van de ont- vangstetL boven, tusschen en onder uwe gavent „Zendt het kind uit in den Naam van God, want Hij is uw Helper” en wij zenden dan toch uit, rekenend op Zijn bijstand. En die hulp wordt ons gegeven door uwe goede gaven. God zende in uwe harten de goede gedachte en den goeden wil om de collecte aan de uitgangen der drie parochie kerken na alle H. H. Missen op aanstaanden Zondag 9 November extra goed te gedenken. Daardoor toch zorgt u, dat wij op het einde des jaars een sluitende rekening hebben. Doet u too, dan zorgt u ook voor u zelf om op het einde uws levens een sluitende reke ning te kunnen aanbieden aan den God hierboven. HET COMITÉ VOOR ALKMAAR. 6. f 1100. ..Jan Lap". 26 A. 30 c.A. voor f 1255: 6 en 7 zijn gecombineerd en afgemünd door K. Kool voor f 2385. 8. ..De Wijzend”. 40 A. 00 c.A. voor f 1325 aan P. Visser te Bovenkarspel. 9. JDe Boschjes”. 5 A 50 C.A. voor f 270 aan P. Visser te Bovenkarspel. Het huis en erf heeft op^ebracht f 2010. waarvan kooper wena P. Hof te Groot - broek. Postbestelling In de postbestelling in an ze gemeente aan den Straatweg is eenigé wijziging gebracht. Sedert tal van jaren werd eerst het Oostelijk. daarna t We: telijk deei besteld Door toeneming der poststukken, men denke hierbij aan de huis-aan-huis be stelling. had dit tengevolge, dat West de be- IncidenL De heer KLAVER protesteert tegen de verklaring, dat spr.’s candidatuur in strijd met het algemeen belang zou zijn. Spr. vat dit op als een beleediging en eischt, dat de heer Westerhof deze woorden zal terugtrek ken. De heer WESTERHOF: Het is mijn mee rling en die van mijn fractie, dat uw be noeming niet in het algemeen belang is. De heer GOVERS: De heer Klaver heeft op dit oogenbllk mijn volle sympathie als wethouder. Wat de vrijzinnigen in het „elf tal” betreft, het volgende. De heer Wester hof deed het verwijt, dat voor het geld, dat de tribune kootte, een school gebouwd had kunnen worden. Het is de groote stimulans van de 8. D. A, P. geweest, die de tribune deed bouwen. De heer BONSEMA; Dat erkennen we. De beer GOVERS: De Lindenschool en de voorbereidende scholen zijn er tijdens het beleid van het ..elftal” gekomen. x De heer WESTERHOF: Tot den bouw van de Lindenschool werd reeds eerder besloten. Voor de voorbereidende scholen moet huur van de gebouwen betaald worden door de vereeniging. Spr. is niet tegen de tribune, doch vindt deze alleen duur. De heer BONSEMA zegt, dat zijn verwijt alleen de xdemokraten in het „elftal” gold. Door de benoeming van den heer Klaver gaat men het reactionnaire element verster ken. terwijl het demokratlsche element de overhand heeft. De demokreten zullen ple zier van den heer Klavèr beleven. De heeren WOLDENDORP en VAN SLIN GERLAND: Dank u wel! De VOORZITT ER gaat tot stemming over. Benoemd wordt de heer KLAVER met elf stemmen. Acht blanco. De VOORZITTER wenscht den heer Kla ver geluk en hoopt, dat hij In de nog restee- rende periode in het belang van den Raad mag werkzaam zijn. Spr. twijfelt er niet aan. of de Raad zal algemeen met zijn be leid meegaan. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd en conform vastgesteld. De VOORZitt kr deelt mede, dat de be- grootlngsstukken zijn rondgedeeld; de aan biedingsbrief zal dezer dagen volgen. Spr. stelt voor, de begroeting in de secties te behandelen in de week van 17 tot 23 No vember. Besloten wordt, op verzoek van dén heer WESTERHOF dit te doen in de week be ginnende 24 November. den Frieschewegmet het Rijk. Alsvoren. f. twee brieven, d.d. 22 October Ml 84 van hetzelfde College, ten gele door hen goedgekeurde raadsbesluiten 25 September j.l. nos. 14 en 15. tot verkoop van bouwterrein aan de Palingstraat en dc Fontein Verschuirstraat. Alsvoren. g een brief, d d. 14 October 1930. no. 13541. afd. V. H M. O. van den Minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, daarbij het raadsbesluit van 25 September 1930 no. 5 tot benoeming van J. J. van den Berg tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium, goedkeurende. Alsvoren. h. een brief, d.d. 22 October 1930, van W J. D. Appel, daarbij mededeelende zijne be noeming tot lid der Schat tingscommissie voor de Inkomstenbelasting aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. L een brief, d.d. 20 October 1930, van Mr. A. J. M. Leesberg, daarbij ontslag nemende als lid van den Raad. Alsvoren. j. een adres, d.d. 14 September 1930, van het Bestuur van de Ijsclub aan den Omval, verzoekende gedurende den winter 1930— 1931 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Besloten het gevraagde subsidie te verlee- nen onder de gebruikelijke voorwaarden. k. een brief, d.d. 3 October 1930. no. 22.06.2 van het Bestuur der Vereen. St. Joseph voor de R. K. Jongensscholen, daarbij verzoeken de, op grond van art. 72 der L. O.-wet 1930 medewerking der gemeente voor de aan schaffing van schoolbanken ten behoeve van de St. Aloysiusschool. In handen van Burgemeester en Wethou ders gesteld om bericht en raad. l. le een besluit d.d. 21 October 1930 van den voorzitter van het Centraal Stembureau, waarbij de heer C. Venneker benoemd ver klaard wordt tot lid van den raad, en 2e een brief d.d. 27 October van den voorzitter van het HoofdstembureaT. daarbij mededeelende van den heer C. Ven neker de mededeeling te hebben ontvangen, dat deze zjjn benoeming tot lid van den raad aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. m. een brief. Ingekomen 23 October 1930. van J. W. Boersen alhier, verzoekende toe kenning van schadevergoeding wegens het niet-houden van een kermis aan den Omval. Alsvoren. n. een adres, ingekomen 25 October 1930. van het Bestuur Van den Kring Alkmaar van den Bond van Geitenfokvereeniglngen in Noord-Holland. verzoekende over 1931 om een subsidie uit de gemeentekas. Besloten te behandelen bij de Gemeente- begrootlng voor 1931. o. een adres, d.d. 27 October 1930, van de besturen van den Alkm. Bestuurdersbond, den R. K. Volksbond en het Plaatselijk Ar- beiders-Secretariaat, inzake de werkver schaffing. Besloten te behandelen bij punt 24 van de Dames Ke Ki Ka I 236 D. O. H. I 189 (Den Helden D. O. H. II 167 (Den Helden. Heeren Op de Lat I 265 Twee Duifjes I 255 Onze Club II 228. Hoogste korpsgooier werd de Kölimann 71 (8*. Eere-prijs Heeren C. de Beurs. 69 De korpsstand is als volgt: Heeren 1. De Club I 315 2. Hard gaat-ie I 298 (Den Helder). 3. Koekoek II 286 4 De Unie I 282 5. Onder Ons II 280 (Den Helder). 6. De Burg -II 279 7. Onder Ons I 275 (Den Helder). 8 Op de Lat I 265 9 C. H B O. II 263. 48 treffers. 10. Duim in ’t Gat II 263. 43 treffers. 11. C. H. B. O. I 261. 48 treffers. 12. Duim in t Gat I 261, 46 treffers. Korps wedstrijd dames Onder Ons 243. Men heeft ze niet aan een touwtje 241. Ke Ki Ka 236 Eerepnjs korps Mevr. Berkhout 58. Eereprjjs Mevr. W. Scheepmaker 57. Consolatieprijs mej. J de Lugt 44. Hier volgen nog hoogste en laagste stand der overige wedstrijden. Vrije baan (seniores): Hoogste 45 4 x (L. D. Boom), laagste 44 43 2 x. Junioren vrije baan: Hoogste 45 2 x (J Met), laagste 43 39. Dames vrije baan: Hoogste 42 2 x (Mevr. Met-Smorenberg), laagste 40 2 x. Paren wedstrijd Hoogste 52 (Mevr. Köilmann-G. J. Gene- faas 51, laagste 48 46. Koppelwedstrijd (Heeren): Hoogste 53 (B Ma.see-A J. Baart).laagste 49 Koppelwedstrijd (Dames) Hoogste 50 (Mevr. Esser-mevr. J. Diepeni. Het hout, dat de 3 dames- en 3 heeren- vijl tallen gisterenavond gegooid hebben is als volgt: 5- f 925 aan K. Groot Th zn. „De Oosterakker", 33 A. 50 c.A. voor d^ Gemeenteschool ingang van een door bepalen datum, rfovember 1930 van het leideks-IWoningbouwvereeni- ging „Rochdale”, daarbij verzoekende den naam Molenkade te herdoopen in ..Mr. P. J. Troelstrakade", In handen van B en W gesteld om be richt en raad. v. een adres d.d. 4 November 1930 van het bestuur van de afd. Alkmaar van het Nederl. Onderwijzers Genootschap, verzoekende voor het vak lichamelijke oefening aan de open bare lagere scholen vakleeraren aan te stellen, Alsvoren. w. een brief, d d. 4 November 1930. van het bestuur van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overig automobielpersoneeJ, omtrent de loon- en arbeidsvoorwaarden van het personeel van den stadsautobusdienst. Te behandelen bij nurt 17 der agenda. x. een brief, d.d. 3 November 1930. van het bestuur der Stichting „Alkmaarsch Borgstelllngsfonds". daarbij een subsidie uit, de gemeentekas verzoekende. Te behandelen bij ce begrooting voor 1931. ij. een brief, d.d. 4 November 1930. van J van Berkum ea.. inzake de loonen bv de werkverschaffing. Te behandelen bij punt 24 der agenda z. eefi brief, d.d. 4 November 1930. van be woners van den Heilooerdijk, daarbij ver zoekende aan dezen weg eenige lantaarns te willen plaatsen. In handen van B. en W gesteld ter af- dé’-’lrg. aa. een brief, dd. 4 November 1930. van 3. „Het Nieuwlandje”, 22 A 92 c.A. voor f 850 aan P. Visser, Bovenkarspel. ..Het Grootland", 31 A. 20 cJk., voor t 1500 aan J. Slagter Azn. „Het Nieuwlandje”, 22 A. 95 c A. voor Benoeming Wethouder. Aan de orde is hierna de benoeming van een wethouder in de vacature-Mr. Leesberg. De VOORZit i eR herinnert eraan, dat de heer Leesberg zijn ontslag genomen heeft, ten gevolge van moeilijkheden, die niet lig gen in den boezem van het gemeentebestuur en niet in dit verband liggen. Dat maakt, dat wij de aanleiding van het ontslag laten zooals ze is. Spreker wil een woord spreken naar aan leiding van hetgeen de heer Leesberg voor de gemeente gedaan heeft. Jijj was 12 jaar wethóuder en heeft verschillende takken van dienst onder zijn beheer gehad. Voor Pu blieke Werken, welke dienst in die periode niet heeft stilgezeten, doch zeer veel tot stand heeft gebracht. o.a. de totstandko ming van het Sportpark en den Muziektuin; thans is dit werk bekroond met een prachti ge nieuwe tribune. De heer WESTERHOF: Ja! ja! De VOORZITTER: Straks is er gelegen heid, daarover meer te hooren (gelach). Met den heer Leesberg verliest de Raad een be kwaam debater en handig politicus. Het College van B. en W. mist iemand met groo te Juridische gaven en bijzondere regeerta- lenten. Voor zijn groote verdiensten voor de gemeente breng ik hem grooten dank. (Ap plaus van rechts). De heer BONSEMA merkt op, dat de R. K. raadsfractie thans een ver terkt democra tisch element gekregen heeft door de intre ding van den heer Venneker; wij hadden daarom een daad verwacht van demokratie. Nu brengt men den heer Klaver naar ren; diens zittingsperiode kenmerkt geenszins door demokratisch regeeren. De R, K. fractie heeft 3J4 demokraat (ge lach). De heer KEESOM: Ik heb demokratlsche neigingen (gelach). De heer BONSEMA: De heeren Keesom en Geels zijn samen een halve demokraat (gelach). Naar mijn overtuiging hadden wij gegronde hoop mogen hebben, dat de R. K. demokreten een demokraat naar voren had den gebracht. We hebber) ons vergist; het is niet onze eerste vergissing ten aanzien van de R. K. demokreten. Zij komen nu met den meest scherpen re- actlonnalr. Dat de heer Govers tevreden is, kan spr. begrijpen. Voer hem is het een groo te dag. omdat er een agrariër in het College komt. De omstandigheden zijn sinds 1927 niet veel veranderd. Ook nu meent men ons er buiten te houden en het „elftal” beslist weer bulten V. D. en S. D. A. P., evenals in door b|j deze stemming voor dewethoudersva- 1927. Wij uiten ons protest en misnoegen cature blanco te stemmen. Spr. wenscht den R- K. dlpiokraten meer ruggegraat toe. De heer VOGELAAR verwondert er zich over, dat de S. D. A. P.->ërs opmerken, dat de R. K. een van de meest reactionnairen op den voorgrond schuiven. Dc S.D.A.P. elschte De heer BAKKER herinnert aan het ver zoek van de Jongeren-Vredesactie. De voor zitter deelde toen mede, dat van het Mi nisterie toen niets was binnengekomen bjj het gemeentebestuur. De VOORZITTER: Waar is dat gezegd? De heer BAKKER: Het is gezegd Wellicht kwam het, omdat u eenige dagen weg was geweest. Spr. merkt op, dat te Groningen drie dagen eerder dan dat die zaak hier ter sprake is gekomen, door den voorzitter van den Gemeenteraad aldaar gezegd is, dat B. en W. daar bekend waren met de stappen, door de regeering te nemen. Spr. vraagt thans het antwoord van B. en W. op zijn vragen. De VOORZITTER antwoordt, dat aan het College van B. en W. van de zaak, die de heer Bakker ter sprake brengt, niets bekend is. Dat wat de eerste vraag geldt. Op de tweede vraag is spr. dus geen antwoord schuldig. Spr. zegt, naar aanleiding van de door den heer Bakker aangehaalde woorden, dat hij zich toen vergist moet hebben. Per soonlijk was het hem wel bekend, doch niet aan B. en W. De heer BAKKER wil in de volgende ver gadering de vragen aan den voorzitter stel len, want wij meenen. aldus spr.. dat het niet de taak van de gemeente is, zich tegen luchtaanvallen in oorlogstijd te beveiligen. Daarvoor heeft de regeering de verantwoor delijkheid. De VOORZITTER wil de zaak meteen af handelen en zegt, dat de Minister zich niet tot het gemeentebestuur doch tot den bur gemeester gewend heeft. Het komt alleen dan in den Raad, als de burgemeester het noodig vindt, eventueele stappen te doen. Het geldt momenteel cori-espondentie tus schen den Minister en den burgemeester Den heer BAKKER komt dit antwoord vreemd voor. Spr. leest uit dat antwoord, dat de ministeriecle circulaires niets vragen inzeke beveiliging. De burgemeester in Gro ningen meende tegen de circulaire te moeten protestveren. De hee SIETSMA Daarom is hij burge meester van Den Haag geworden. De heer BAKKER vraagt inzage van de circulaire van den Minister. De VOORZITTER voelt zich niet vrij, de circulaire aan den Raad te geven. De heer BAKKER concludeert, dat Alk maar in oorlogstijd dus veilig is. De VOORZITTER laat die conclusie voor rekening van den heer Bakker (De vergadering duurt voort). BEVEKWIJK Ofschoon de stemming de laatste veilingen niet zoo ongunstig was als de vorige week en voor enkele producten een kleine verbete ring viel waar te nemen, voor een groot ge deelte der aanvoeren zijn de prijzen nog on bevredigend en bleven het lage peil hand haven. Andijvie vertoonde soms zonderlinge gril ligheden en gaf een sterk uitloopende notee- ring met prijzen van 2079 per kist. Spinazie kwam wegens het i.atte weer weinig aan de veiling. Ondanks het product uit de natuur nu Juist met meer als eerste kwaliteit kan worden aangemerkt, konden toch nog prijzen worden oesomd van 125— 1.40 per kist. Sla die nog aauge>oerd werd laat m kwa liteit veel te wenschen ove en ging dan ook voor luttele prijzen van de hand. Kassla daarentegen had meer belangstel ling en kwam naar soort van 60100 ct. per kist Spruiten die i:> het laatst der vorige week ruimer werden aangevoerd dan op de veiling van Maandag gave.) over hét algemeen geen gunstige prjzen. Wel kwam nog wel eens een uitzondering voor doen de meeste par tijen bleven aan den lagen kant. De prijzen varieerden van 1922 ct. doorsneeprijs p.lm. 14 cent per K G. Van de koolsoorten zouden wü kunnen vermeiden dat en aanvoer en prijzen weinig verschil gaven te zien bij de vorige opgaven, groen nog altijd erg gewild, voor gele en roode geen animo Snijboonen en sperceboonen (als kaspro ducten) hadden een willige markt en kwamen nog aan luxe prijzen van 60 cent per KG. De aanvoer van bospeen gaat langzamer hand ac' teruiL Voor goede soort vielen nog wel goede prijzen te maken, tot ruim 20 ct. doch wegens de verschillende soorten die werden aangevoerd moesten de meesten zich met prijzen van 1014 cent tevreden stel len. Prei gaf de laatste veilingen weer een be tere noteering en bracht het voor sommige mooie partijen tot 18 cent per bos. Eveneens waren knollen van goede kwali teit meer gevraagd en konden van sommige aanvoeren het tot 10 cent per stuk brengen. De fruitafdeeltaig maakt dit jaar een slecht figuur Druiven worden weinig meer aange boden en gingen naar soort van 5070 cent. per K G. Een klein partijtje aardbeien dat nog werd aangeboden werd betaald met 1.26 per kl. slofje (van een pond). Op de schorsenecrenveiling die door de ge zamenlijke veilingen heden (Woensdag) werd gehouden bedroeg de aanvoer pijn. 3500 KG. Voor eerste soort varieerden de prij zen naar kwaliteit van 810 30 per K.G. De veiling van tomaten voor export is thans afgeloopen. de restanten zijn verder aangewezen op de veiling voor binnenland. De prijzen der laatste veiling schommelden naar soort van 12—32 ct. per K.G. Installatie van het nieuwe raadslid den heer C. Venneker. De VOORZit ieR stelt aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief en c.q. be- eediglng van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer C. Venneker. Tot leden van de commissie tot nazien van den geloofsbrief worden benoemd de heeren Bakker, Hoytink en Woldendorp. De VOORZITT ER schorst de vergadering. Tijdens de schorsing komt de heer BU- LEN6 ter vergadering. Na heropening adviseert de heer BAK KER. namens de commissie, tot toelating van den heer Venneker. De VOORZITT ER dankt de commissie en verzoekt den secretaris, den heer Venneker binnen te leiden. De heer VENNEKER legt to handen van den VOORZITTER de verelschte eeden af. De VOORZITTER feliciteert daarna den heer Venneker met zijn benoeming. Spr. hoopt, dat hij zal ondervinden, dat er hier een College zit, dat nog zoo kwaad niet is als in ae krant wel eens wordt voorgeschll- derd. 8pr. memoreert de groote verdiensten van den beer Venneker tijdens zjjn voorzitter schap van de R. K. Arbeiderswoningbouw- vereeniglng „Goed Wonen”. In de moeilijkste tijden dezer vereeniging heeft de heer Ven neker daarvoor werk gedaan. Dit wettigt de hoop, dat het nieuw benoemde lid ook m dit College een goed figuur zal maken. De heer VENNEKER dankt voor woorden en hoopt van zijn medeleden aangename samenwerking. Benoeming onderwijzeressen Ge meenteschool nr. 4 en 9 en Lindenschool. Ter benoeming van a. een‘'onderwijzeres aan de Gemeenteschool nr. 4 in de vacature, ontstaan door het aan mejuffrouw S Wi- glama verleende eervol ontslag; b. een on derwijzeres aan de Lindenschool en c. aan de Gemeenteschool nr. 9, in verband met de vorming resp. van een 5e en een 6e klasse, bieden B en W. den Raad de navolgende voordrachten aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Alkmaar, na ingewonnen be richt van de hoofden der betrokken scho len, t.w.: a. onderwijzeres Gemeenteschool nr. 4. Mfj C. Helleman te Ursem; Mej. C. de Groot te Hengelo (O.); Mej. E. de Vries te Koedijk; onderwijzeres Lindenschool. Mej. C. de Groot te Hengelo (O.);- Mej. E. de Vries te Koedijk; Mej. M M. Fris te Wognum; onderwijzeres Gemeenteschool nr. 9. Mej. E. de Vries te Koedijk; Mej. M. M. Fris te Wognum; Mej. A. E. Kooi) te Heerhugowaard. De heer VAN DRUNEN; Dat hadden jul lie toch niet gedaan. De heer VOGELAAR: We zullen daarom op den candldaat van de R. K. stemmen. De heer WOLDENDORP gaat to op de woorden van den heer Bonsema, die sprak van 3S demokraat. Het is wel opvallend, dat men, sprekende over demokratie onder de Katholieken, er zulke rare lezingen op na houdt. Wij als demokreten voelden er wei nig voor, om voor negen maanden een z.g- demokraat naar voren te brengen. Wjj na men den heer Klaver, om tijdens deze pe riode het „elftal" te laten voortregeeren, zoo als drie jaar lang gesi.iled is. De heer SIETSMA sluit zich aan bij de woorden van den heer Bonsema. HM zou het royaler hebben gevonden, als er overleg ge pleegd was. Als protest zal ook hij en zjjn fractie blanco stemmen. De heer WESTERHOF heeft eerst een af wachtende houding aangenomen. Het eerst hoorde men over deze aanstaande benoeming uit het .J4rd. Holl. Dagbl.” Men vond het onwaarschijnlijk. Het volgende bericht stond gisteren in de „Alkm. Crt." Deze heeft ge fantaseerd o.a. over een vierden wethouders- zetel. Er werd ook gefantaseerd over het uit eenvallen van het „elftal." Spr. meent, oat dit .elftal" niet langer dan vier Jaren zal du ren. Spr. verwijt de katholieke fractie en ook het „elftal”, dat zij het algemeen belang zoo niet dienen. Spr. refereert zich aan de woor den van den burgemeester, dat een gemeente het best gediend wordt, als alle stroomlngen Zij UITGAVEN GEBR. KLUIT MAN, ALKMAAR In het boek ,,Keh de Eskimo,” naar het Engelsch, van mevr. V. de Waal Irving, door N. van Hichtum. kunnen de jongens kennis maken met E&kimo’sche toestanden. Met graagte zullen de jongens lezen over de avonturen van Keh, hoe hij een zeehond vangt, een wolf doodt, kenni- maakt met Indianen en nog zooveel andere zaken meer. De verteltrant is prettig, terwijl Pol Dom voor heel goede illustraties zorgde. H an ne keis een echt leuk boek vol onschuldig kattekwaad van enkele kin deren. die het toch goed meenen en graag wat voor een ander over hebben. De schrijfster, Felicie Jehu, heeft wel den rechten toon weten te treffen. Zij doet de figuren voor de kinderen leven en deze zullen dan ook met pletzier dit boek, met goede illustraties van Henri Pieck, leaen. ..Toekomstplannen”, van Nanda, is weer een ander soort boek, maar niet minder aanbevelenswaardig. Een menscli moet zich dapper door het leven weten te slaan en dat weten de meisjes, waar het in dit boek om gaat, heel handig te doen. Door teleurstellingen worden zij niet uit bet lood geslagen en al-, het goed gaat, dan is het leven dubbel fijn. Ook voor d.t boek verzorgde Henri Pieck de illustraties, Het is geen wonder, dat in dezen tijd van Oceaanvluchteti. van reuaen-vliegtuigen. enz., een boek verschijnt onder den ttt»l van ..Een Oceaanvlucht met hindernissen Pietje Lenemans is joumalist-to-den-dcp en de schrijver. J. van Schalkwijk, laat hem heel wat meemaken. „Het Mirakel” is de naam van- het vliegtuig, dat een sen- satloneelen start maakt. Men komt in Frankrijk, to Spanje, begint den tocht naar New-York, enmaar we vertellen niet alles. De jongens moeten zelf maar lezen, hoe het met Pietje Lenemans af loopt. al is die afloop ook tragisch-komisch Pol Dom gaf aantrekkelijke illustraties voor dit boek. Besluit van 13 September 1930 no. 54. hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Juli 1930 tot vaststelling eener verorde ning op het heffen van markt-, staan- en waaggelden. Alsvoren. e. een brief. d.d. 8 October 1930, no. 130 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 September 1930 tot ruiling van grond aan in het College vertegenwoordigd zijn, hebben gehandeld in strijd met hun eed. De VOORZITTERDat mag u niet zeg gen. De heer WESTERHOF: Ik bedoel mijns inziens Politiek is en mag niet persoonlijk zijn. Wü voeren alleen strijd als politieke persoaen. De opmerkingen van de overzijde snijden geen hout. De heer Bonsema heeft terecht gezegd: 3% pCt. der R. K. fractie is demokraat. Stemmen: ho! hol maar 3J4 pCt. De heer WESTERHOF: Neen, ik 3)4 van de 6. Dat is een breuk, maar in de demokratie is ook een breuk. Onze crit.ck gaat tegen twee dingen. In de katholieke fractie, die een meerderheid kan krijgen voor de demokratie, heeft men bevorderd, dat de meest reactionnaire candldaat voor het wet houderschap op den voorgrond is gesteld. Was soms bedoeld, dat ook Mr. Leesberg reactionnalr was? De heer WOLDENDORP: Dacht u dat ik zou beweren, dat Mr. Leesberg demokraat was? De heer WESTERHOF: Het is goed, dat nog eens te hooren. De katholieke fractie had de macht moeten vinden, een demo kraat aan te wijzen, om in de negen maan den nog zooveel mogelijkltot stand te bren gen. Spr’s tweede grief gaat tegen het ..elf tal”. Het gaat erom, dat zij zeggen: wij bren gen onzen candldaat: den candldaat. dien wjj wenschen. Den hr. Klaver, de beroepsagra riër. doch amateurtreactionnalr. Hij verte genwoordigt niet het elftal en ook niet zijn fractie. WU nrotesteeren. De R. K. fractie had anders moeten doen, doch politiek ge sproken is het ons best. der gemeente ALKMAAR, 1 uur. Voorzitter: Burgemeester Mr. W. C. Wen- delaar. Secretaris: de heer A. Koelma. Aanwezig: de dames Carets en Helleman Harden bol, alsmqde de heeren Govers, Thom sen, Ringers, Vogelaar, Hoytink. Woldendorp, Klaver. Van Slingerland. Keesom, Geels, Westerhof, Bakker, Bonsema. Van Drunen, Sletsma. Eén vacaturemr. A. J. M. Leesberg. Afwezig de heer Bulens. Op de publieke tribune bestond ongewoon drukke belangstelling. De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van welkom. Serenade Bij gelegenheid van het gou den huwelijksfeest van het echtpaar Tim- mrman—Romein, bracht de Harmonie ,.8t. Caecilia een serenade. Veilingen Dinsdagavond zijn to café ..De Koog” door notaris Ruiter de volgen de perceelen bouwland verkócht, behooron- de tot de nalatenschap van den beer Thijs Groot en een huis, behoorende aan D. Swart. 1 „Het Bouwt je”. 86 A. 50 C.A., f 3255. aan K. Bakker Jzn. 2. ..Het Grootland". 95 A., 50 c A. f 4406 aan 6 Groot Th.zn. „Het Nieuwlandje", 22 A agenda. p. een adres, d.d. 27 October 1930, van de besturen van den Alkm. Bestuurdersbond den R. K. Volksbond en het Plaatselijk Ar- belders-Secretarlaat. verzoekende ten be hoeve van de uitkeeringen van steun aan werkloozen een Instituut voor Maatschappe lijk Hulpbetoon to te stellen. In handen van Burgemeester en Wethou ders gesteld om bericht en raad. De heer WESTERHOF wijst op een fout in de redactie van de weergave van dit adres. De VOORZITTER zal de zaak bespoe digen en het adres door de belanghebben den laten wijzigen. q. adressen, d.d. 29 en 30 October 1930, van het Bestuur der afd. Alkmaar van het Ned. Onderwijzers Genootschap en van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor M U. L. O., verzoekende het voorstel tot uitbreiding van het aantal leervakken aan de U. L> school, opgenomen in bijlage no. 105, aan te nemen. Besloten te behandelen bij punt 12 van de agenda. r. een adres d.d. 1 November 1930 van de Oudercommlssie der Gemeenteschool no. 4, verzoekende te besluiten het oude schoolge bouw dezer gemeenteschool te vervangen door een nieuw gebouw. Te behandelen bij de begroeting voor 1931. s. een brief d.d. 30 October 1930, no. 1231 van Burgemeester en Wethouders van Ber gen. daarbij dank zeggende voor de mede werking verleend in verband met de tot standkoming van het nieuwe slachthuis al daar. Voor kennisgeving aangenomen. t. een brief d.d. 3 November 1930 van K. Boot, daarbij eervol ontslag verzoekende, als onderwijzer aan no. 2, Eervol verleend met B. en W. nader te u. een brief d.d. 3 Bestuur der Arbeid: .Rochdale” De heer H van Dijk, analyst aan de ge meentelijke gasfabriek, alhier is benemd tot technisch opzichter van de gemeente-gas- fabriek te Utrecht. bij be- Conform zonder hoofdelijke stemming be sloten. grond schuiven, dien zij willen, noemtocen. Het betrof hier een R. K. vaca ture. Wij hebben daarom niet gevraagd: „welken candldaat willen jullie?” We pleegden daar om ook geen overleg met andere fracties. Was er een vacature geweest van een klei- yre fractie, dan hadden we dit wellicht ge- rgezetenen van dit gedupeerde deel van ons dorp werd de directie der poster en op deze I onbillijkheid gewezen tevens werd verzocht d*. I '■“■stellingen om beurten te doen. Resultaat 'h 5t verzoek was. dat vanaf 3 Nov de be- eüingen week om week zullen worden be- Orgt, aldus deze week eerst West en volcende Ob» OoteccMM 1R4>AL o* wel neer *e- *wk eerst Oost en eoo voorts. Te omstreeks 5 uur gisterenmiddag had op den hoek Gasthuisstraat en Kerkplein een aanrijding plaats tusschen een vracht auto, bestuurd door C. v. d. L., wonende ts Wijk aan Zee en Duin en een Stads-autobus, besUuud <toor 8. P, wonende te HeUno. lelde van het verdrag van dat - college over 1929. Voor kennisgeving aanrenomen. Aanvulling Raadscommissies. De VOORZITTER stelt voor, den heer Venneker te benoemen in de vacatureKla ver van de verschillende raadscommissies en wagens parkeeren en men dus de-< links moet passeeren, is het gevaar voor onze 3. H. het grootst en rent men aas rakelings langs de beenen. Ket is dus noodig dat men ons meer links passeert, dus meer links uithaalt voor onze veiligheid. schrijven van 13 September 1930 no. 34, de Koninklijke goedkeuring is verleend aan Je Verordening tot wijziging der verordening op de veemarkten, va'tgesteld bij Raadsbe sluit van 10 April 1930. Alsvoren. d. een brief d.d. 1 October 19?0, no. 39 van hetzelfde College, ten geleide van een afschrift «an een uittreksel utt het Kol in de derde afdeellng.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12