FEUILLETON V DE SMALLE WEG RADIO-OMROEP <*n ongeluk plaste Wederom In de Petersburgsche LANDBOUW EN VEETEELT Waar gaan we heen? De vetpot van Abesslnië Relletjes in Polen Krantenbureanx vernield Najaarsweer in Europa Het Engelsche Lagerhuis Dreigende crisis in het liberale kamp STOOMVAARTLIJNEN van H. WARRINGA c Gemen&de ^Buitenlandsche ^Berichten PERSOONLIJKE HERINNERINGEN AAN RUSSISCHE DAGEN De anti-Duitsche Incidenten te Praag De afkondiging van de Russische grondwet Opera De was der groote rivieren houdt aan De verkiezingen In den staat New-York Ik» Maar myn beste papa van Mla. wie Wapenstilstandsdag en een voorspelling De steun aan de aardappelmeel- Industrle nnzauunxen scssniir. twee treinaanslagen bij Brunswljk Ongeluk in een mQn te Hamm Naar eerst thans bekend wordt, heeft VRIJDAG 7 NOVEMBER werdeu eensklaps door luit. Nog meer winst voor de demon aten medegedeeld Antwoord van Beneuj per 1 Ant- zou te te Cons Lanza Hamburg: PIL8OEDSKI. naar Huil. de te van 'l Max verge- ook aa Hi 1 s V GIEKERK S Nov. van Port Natal L v. Ant werpen te Rotterdam. In het Lagerhuis verklaarde de otMjersecre- tarts van buitenlandsche raken, dat de re- geering meer dan eens overwogen heeft een round table-conferentie bijeen te roepen ter beraadslaging over de Palestynsche kwestie. De toestanden zijn echter van dien aard, dat dit plan niet voor verwezenlijking vat baar Is. n b vc m le: vc te de in voo DA o t 1 1 1 ovei zich ■net ond dr. de tt a h dl Ir di te t va toi ter LI Th dei gai en wo dot kat <1 P.^ Me di ■*1 di Door Alexander v. Andreewsky De stormtroepen wierpen daarop de rui ten in bij net nations al-dem. blad „Gazeta Warszwaska". marcheerde naar de bureaux van de rechtsstaande krant „Abc" en sloeg daar In de directiekamer alles kort en klein. Vervolgens werd in het partijlokaal van de nationaal-democraten het meubilair stukge slagen en de schilderijen vernield. Bovendien werden de ruiten Ingeslagen, waarna het ge- heele propaganda-materiaal, dat gereed lag, op straat werd geworpen. Tenslotte gingen de terroristen uit elkaar zonder lastig te worden gevallen. „Frankf. Z.” te Warschau. In de gevangenis kitten thans meer dan 80 afgevaardigden en senatoren en dagelijks de Opzienbarende mededeelingen over de kroningsfeesten singel zullen aanranden? Vrees niets, Ik zal uw engelbewaarder zijn grondwet. Op de Petersburgsche woelingen volgden woelingen In het gansche land. Twee maanden later brak in Moskou ’n gewapende opstand uit, die bijna de zege der revolutlon- nalren bracht. Maar met den 17den October begon toch, al is 1 dan wat laat, ‘n nieuw tijdperk voor Rusland, ’n Tijdperk dat weer eindigde met de Bolschewlstlsche revolutie. lend is als ik, eet Max met een noodzakelijk geworden variatie. Jurgens liep weer door, inziend, dat hij het weer verkeerd had aangelegd en woedend, dat al zijn pogingen zoo schitterend afstuit ten op de kalmte en gemoedelijkheid van den jongen man. naast hem. Papa Jurgens, hoe oud is Mla nu? vroeg Max na een gerulmen tijd van stilzwijgen. Ik weet niet, mijnheer De Boer, met bjjaonderen klemtoon op „mijnheer”, over welke Mla u spreekt. Ik meen, Mla Jurgens, uw dochter. O zoo. bedoelt U Juffrouw Jurgens; die wordt binnenkort twintig jaar, Een mooie leeftijd om te trouwen, vindt U niet? Mijn dochter trouwt niet, mijnheer De Boer, zoolang haar vader nog leeft en haar noodlg heeft om voor hem te zorgen. Is dat niet een beetje egoïstisch van U, vroeg Max. U vergeet, en de stem van den ouden heer beefde dat mijn dochter alles te, wat ik nog op deze wereld bezit. Maar veronderstel nu eens, ging Max voort getroffen door de woorden van Jur gens en een ernstiger toon aannemend, dat Uw dochter liefde opvat denk er »*n het. is maar een veronderstelling ik zeg liefde opvat voor een jongen num. dan zou ze toch ongelukkig woiden als ze met trouwen moest wachten tot hm U loert dus op mijn dood? van welk In de Senaatscommissie van Bultenland- van Zaken. Benesj, het woord dr. de van Stettin te Hamburg. De was van de groote rivieren houdt aan. De Dendervallei staat grootendeels onder water. Bij Helle is in den dijk langs de Gonde- beek een bres van vier meter geslagen. De wegen in de omgeving staan thans blank, zoodat men het verkeer heeft moeten om leggen. Te Gent staan de meeste kelders vol wa ter, terwijl de bewoners van sommige hui zen reed', hun intrek op de hooger gelegen verdiepingen hebben moeten nemen. Te Brugge staat het water in sommige huizen reeds 50 c.M. hoog. In de buurt van Lebbeke zijn al de pas gezaaide graangewassen weggespoeld. De dijk van Assenede naar Sas van Gent is bijna niet meer bruikbaar voor het ry- verkeer daar het water er bijna 40 c-M. hoog staat. Bi> Schellebelle is de dijk van de Schelde door gebrokenmen heeft het gat echter tij dig dicht kunnen maken. Een bericht uit Dlest vermeldt, dat de Demervallel thans ook grootendeels onder water st^at. De bijzondere berichtgever van Chronicle” ter kroningsfeesten In seint eigenaardige mededeelingen Concert. Orkest, I. Strawinsky - ft-35 Berichten. Daarna tot 11.50 President, Hoover heeft gisteren de ieder Jaar ter gelegenheid van den Wapenstll- standsdag terugkeerende proclamatie uitge vaardigd. Hij doet hierin een beroep op het volk om den Wapenstilstandsdag te vieren met gevoelens van dankbaarheid voor het feit, dat de 11e November 1918 den wereldoorlog met de daaruit voorspruitende ellende en zware verliezen aan mensehenlevens beëin digde. De tegenwoordige menschheld heeft tot plicht, tegenover de in den wereldoorlog gevallenen met alle kracht voor de hand having van den vrede te werken. Mag ik de heeren even aan elkander voorstellen.... mijnheer De Boer, boekhou- dagen beschouwd werd als een teeken ultra-revolutlonnaire gezindheid) geld in voor den strijd tegen de op den duur toch zou moeten verliezen. Met hand en tand verzette hij zich echter zoo lang mogeluk. Ze waren den Oranje-singel opgegaan en onwillekeurig, als om een gevaar te ontloopen, zette Jurgens er meer gang in. HU zou ech ter vooreerst nog niet van Max ontslagen worden, daar deze zijn kamers op den Graaf- seben dwarsweg had. vlag by den Willemsweg, waar Jurgens woonde. U schijnt haast te hebben, mijnheer Jurgens, zei Max. drukkend op ..mijnheer", pent u bang, dat ze ons hier op dezen donkeren worden weer personen gearresteerd. In gevangenis te Brest Litowsk worden de ar restanten als misdadigers behandeld. Tengevolge van de ongeldig verklaring van haar lijsten door de regeering. verliest de oppositie reeds 83 mandaten. De strijd tegen de nationale minderheden overtreft alles wat tot dusver vertoond werd op dit gebied. Bij na alle Oekrajlensche afgevaardigden en senatoren zitten in de gevangenis. De partij van Pllsoedskl voert een groot- scheepsche en kostbare verkiezingspropagan da. waartegen geen enkele partij op kan. Bij de verkiezingen van 1928 werden acht mll- lloen zloty uit de staatsgelden gebruikt voor de propaganda ten gunste van de Pllsoedskt- partyen. Het schijnt nauwelijks meer te betwijfelen, dat Pllsoedski. die bij normale verkiezingen hoogstens op 50 aanhangers in den Landdag zou kunnen rekenen, thans wel een meerder heid, derhalve meer dan 225 zetels, zal Per oreren. Ja. ziet gij. mijnheer Jurgens, ant woordde de nieuw aangekomene met een neuzlge, lijmerige stem, die Max onaange naam in de ooren klonk, ik heb met een collega gestudeerd, ziet U. STOOMVAART MU. W»X>Z>»IJLM1>. POELAU LAUT (uitr.) 4 Nor. te Port Said. ROTTI (thulsr.) 4 Not. ran Marseille. KOM. MOLL. LLOTD. DELFLAND (uitr.) 4 Nov. van Bantoe. FLANDRIA (thuiar.) 4 Nov. ran Rio Janeiro. MAASLAND (uitr.) 4 Not. te Rio Janeiro. ZEELANDIA 5 Nor. Tan Amst. naar Zuld- Amerika. KOM. nz>. STOOM». MAATSCHAPPIJ. BERENICE 4 Not. van Valencia naar Malaga. BRION 6 Nov. van Danzig te Anwt. DEUCALION 3 Nov. Tan Palermo n. Algiers. GANYMEDES (uitr.) 3 Not. te Cartagena. ODYSSEUS 5 Not. van Odense naar Danalg. STUYVESANT 4 Nov. van Hamburg naar Am sterdam. Waarschijnlijk 160 slachtoffers Het mijnongeluk bij Millfield is naar alle waarschijn) ykheld ernstiger dan oorspron kelijk gedacht werd De gouverneur heeft officieel bekend ge maakt dat waarschijnlijk te rekenen sal zijn met 160 dorden. Het onweder van de laatste dagen heeft in het gebied van Eifel en Hunsrück ern stige schade aangericht. Op tal van plaat sen weigerde het electrisch licht, daar de geleidingen door den storm waren bescha digd. Te Loshelm (Hochwald) werden tal- looze boomen ontworteld. Vooral in de bos- schen hebben de wolkbreuken zware schade aangericht. voor Max het werk van een oogenblik. Zege vierend bracht hij het hoofddeksel by den onthutsten Jurgens, die absoluut niets kon zien en hulpeloos op de stoep stond terug en zei lachend: U zult nu wel Inzien, dat ik verplicht ben u veilig aan uw dochter over te leveren en avant dus. Jurgens wist hier niets meer tegen in te brengen, en zoo vervolgden beiden dan hun weg. Nauwelijks echter waren ze de brug over en links af den Willemsweg opgegaan of haastige voetstappen achter hen. deden Jur gens omzien. Ha. mijnheer Letts. riep hy. een triom- ‘pheerenden t llk op Max werpend, zoo laat nog op straat? gerucht gaat, dat hij walllcht naar het con servatieve kamp zal overgaan. Tenslotte meldt Reuter nog, dat de la bour partij besloten heeft, een speciaal fonds aan te leggen, om op een eventueele crisis, die nieuwe verkiezingen met zich zal bren gen, voorbereid te zijn. De hemel beware me voor zulk een ramp, zuchtte de oude heer met zoo n onge lukkige uitdrukking op zijn gezicht, dat Max in lachen ultbarsf.e. Het was Jurgens ech ter ernst met zijn u.troep. Hij had een dochter, Mla, aan wie de oude heer zeer gehecht was, die de vreugde was van njn ouden dag en hem met a,le liefoe en harte lijkheid omgaf. Den grootster angst en vreer sche zakenheeft heden de mlnlnster Buitenlandsche gevo.rd naar aanleiding van de door Curtius afgelegde verklaring inzake anti-Duitsche incidenten. Dr. Benesj zelde te betreuren, dat Curtius de bedoelde gebeurtenissen op door hem gekozen wijze meent te moeten uitleggen. Hij is van meening, dat hij dit gedaan heeft aan de hand van stellig niet geheel juiste inlichtingen. Van offlcleele zijde werden tot dusverre geen stappen on tegen Dr. opvoering heeft het nu over mij. Ik sprak toch in 1 algemeen, ik voor nftj gun U nog van harte een lang leven. Ik zal er voor waken, dat haar schulde loos hart niet verlokt wordt door de dwaas heid, die men liefde noemt. U schijnt toch vroeger ook aan die dwaasheid te hebben gedaan en schijnt zeer gehecht aan de gevolgen er van. U wordt Inpertinent. mijnheer De Boer; zullen we niet liever eed ander onderwerp van gesprek kiezen. Ik heb U al meermalen gezegd.... Ja. dat weet Ik. viel Max In, maar hebt U dan iets tegen mij? Niets, bekende Jurgens kort. Maar waarom. Vindt U het geen heerlijken avond, mijn heer De Boer? Ja. lachte Max, een avond om gezellig bU je vrouw thuis te komen, in plaats van in een doodsche. koude kamer. Jurgens zweeg weer, liep wat vlugger i voort. Maar wat hebt U toch een haast. Mijn dochter wacht op me. Het is toch eigenlijk niets gedaan. zoo’n meisje alleen thuis met geen andere hulp, dan een oud» dienstbode. Zoolang een zeker iemand, wiens naam ik niet noemen zal. maar uit de buurt blijft, gebeurt er m'J mi] thuis niets. Maar wanneer die lemend wiens naam ik wel ken. nu niet van plan ia om uit de buurt te blijven? Dan zijn de gevolgen voor zijn rekening. O, papa Jurgens, die gevolgen durft hij best aan. Voor de laatste maal verzoek ik U mij geen papa te noemen. Schoonpapa dan, lachte noegd. Jurgens begon nu vlugger door te stappen en slaakte een zucht van verlichting toen ze eindelijk voor den Graaf schen dwarsweg ston den. Nu mijnheer, ik wensch U een aange name nachtrust. Tot morgen! Pardon, Ik ga mee tot uw huis, ver klaarde Max dlctatorisch. Te veel goedheid te veel goedheid, stamelde de verschrikte Jurgens het is nog maar een eindje. Ja, maar op die verwenschte brug waait en trekt bet en neem nu eens aan dat uw hoed gaat vliegen en u hem niet sou gauw kunt krijgen U zou een kou oploopen en daar wil ik den vader van uw dochter voor behoeden. Mijn nood, mijnheer De Boer staat vast wilde Jurgens ongetwijfeld zeggen, maar de wind dicht er anders over en alvorens zijn handen hem konden grijpen rolde het voor werp in groote vaart op de helling aan, groot gevaar loopend op de spoorrails terecht te komen en daax een smadelUken dood te sterven Jurgens zijn eigen hoed op het hnofd drukken waarin het kleine bolletje van den ouden beer geheel verdween en met Over een engel gesproken, greep Jur gens arglistig een nieuw onderwerp aan, „vindt U juffrouw Leonie geen engel van een meisje? O. zei Max, ik ken wel een meisje, dat nog veel engelachtiger ia dan zij. Ezi zoo lief en aoo goed, ging Jurgens onverstoorbaar voort. O. ik ken wel een meisje, dat nog veel liever en nog veel beter te. Del sou nu eens een geschikte vrouw voor V zijn, mjjnheei De Boer. O, ik ken wel een meisje, dat een nog vee! geschikter vrouw voor me aou zijn, papa Jurgens MUnhdet De Boer. Ik vind U vanavond ontzettend vervelend, merkte Jurgens, staan, blijvend op. a Ik ken wel een meisje, dat nog veel vervaten.... pardon, dat niet m verve- der by de firma Van Erp, mijnheer Letts, ooderwyzer. Met knuppels, revolvers en tranenverwek- kende gasbommen heeft een stormtroep van de regeertngsparty gisteravond herhaaldelijk getracht de club van de burgerlijke partijen te bestormen waar een verxlezlngsvergade- ring van de natlonaal-democraten werd gehouden. Nationaal-dem studenten verdedigden de toegangen. BU het handgemeen werden door de aanvallers verschillende schoten gelost. Talrijke personen werden gewond, zeven zelfs zwaar. demomen tegen opvoering van Duitsche klankfilms. Dr. Curtius op zijn beurt heeft de opvoering van Duitsche Ikank- films te Praag met de Duitsche cul tuur in haar geheel in verband gebracht. Dit te minder gelukkig. Van een culturee'en boycott te geen sprake. Dr. Curtius heeft gesproken over bescherming van de waar digheid van zijn volk. Hij, dr. B-nesj wenscht er met beslistheid op te wijzen dat het in de allereerste plaats de nationale plicht van de Tsjechische regeering Is de waardigheid van het Tsjechische volk beschermen. had Jurgens nu voor t oogenblik dat zijn Mla hem zou willen verlaten o’” deD man hater keuze te vo'.gen en in een verschoon baar egoïsme bewaakte hij haar, als zUn dierbaarste kleinood. Ondanks zijn voorzorg echter had hy op zekeren dag bemerkt, dat er tusschen Mla en Max de Boer iets bestond m noewel hU De Boer »r**ï mocht, zelfs in zeker opzicht van hem hield, was hij toch vast besloten de plannen van zyn jongeren collesa met alle kracht tegen te werken. HÜ veelde zich echter niet opgewassen tegen de luchtige en vrooiyke scherts waarmee Max het on derwerp benende Ida an begreep, dat hij bet in de mijn Radbod, gehad. Vijf arbeiders r groote massa's vallend gesteente bedolven. Een van hen was op slag dood, de ande ren werden levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhui* gebracht. HUIZEN, 1875 M. K.R.O.-uitz. 8jx>— 9.15 Oramofoonpl. xi.3012.00 Halfuur tje voor de zieken 12.151.45 Concert door het K.R.O.-Kwintet T.452.00 Gramofoonpl. 2-00—2.45 Kookles Kamermuziek (sopraan, cello 10) 5.005.15 Pauze 5.15— 6.45 Concert door het Kamermuziek-en- semble (viool-altviool, cello) 6.45 Engel sche les 7.15 Lezing over de versiering ’yan kjtkg'bouw 8.00 Concert door het K-R.O.-Orkest o.l.v. J. Gerritsen. F. Boshart, piano. Mevr. Both-Haas, zangeres 9.30 Nieuwsberichten 11.0012.00 Gra- mofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. A.V.R.O. van 12.004.00. -V.A.R.A. van 8.0c12.00 en 4-oo12.00. 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Voordracht door H. Dennink 10.30 Zie kenuurtje (voordracht, zang, piano) 11.30 Gramofoonpl. 12.002.00 Concert door 't Omroeporkest oJ.v. N. Treep 2.05 a.30 Lezing over kindergebruiken in den winter 2.30 Gramofoonpl. 3.004.00 Concert door *t A.V.R.O.-kwintet 4.00 Gramofoonpl. 4.45 Kinderverhalen 5.30 Orgelconcert door Joh. Jong 6.00 Concert door 't V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. de Groot 7.00 Actueele causerie door het N.V.V. 7.15 Litteraire causerie dcor A. M. de Jong 11.0012.00 V.A.R.A. Gramo- foon platen. DAVENTRY, 1554,4 M. xo.35 Mor genwijding ix.05 Lezing 12.20 Con cert. A. Wolfe (viola), J. Hamilton (piano) 12.50 Orgelspel door W. K. 1 aylor, W. Booth (tenor) 1.50 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezin» 6.35 Berich ten 6.50 Berichten 6.55 Berichten 7.00 Pianospel door Laffilte 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Orkest, E. joyce (piano) 9.20 Berichten 9.35 berichten 9.40 Lezing 0.5511.45 ..Pompey the Great” van John Masefield xi.4512.20 Dansmuziek. PARIJS „R^DIO-PARIS”, 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Gramo foonpl. 4.50 Zang en voordracht 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert. Orkest en piano. LANG3NBERG, 473 M. 6.20—7.S0 Gramofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12-251-50 Or kestconcert 4.505.50 Concert. Orkest, piano en bariton 7.208.15 Orkestcon- erf 8.30 Concert. Viool, cello en piano. Daarna tot 11.20 Concert. KALUNDBOAG. 1153 M. ix.201.20 Orkestconcert 2.204.20 Orkestconcert en zang 4.204.50 Kinderuurtje 7.35 1.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert 9.35 „Galathee”. Opera-comique van V. Massé 8.35 (338,2 M.) Concert, georga niseerd door de SAROV. ZEESEN. 1635 M. 5.05ó.ao Lezin gen 6.206.50 Gramofoonpl. 9.20— ii.ao Lezingen ix.2012.00 Gramo foonpl. 12.1512.50 Berichten 1.20— 1.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezingen 3.50— 4.50 Concert 4.507.30 Lezingen 7-30 r (piano) Dansmuzii MAASKERK (thulsr.) S Not. ran Tokonuil n. Freetown. NI AS (thuinr.) 4 Nov. van East London naar Port Elizabeth. RANDFONTEIN 4 Nov. van Bremen te Ham burg. RIJPERKERK (uitr.) 4 Nov. van P. Soedan n. Aden. SUMATRA (thuisr.) 4 Nov. te Dar-es-Salaam. HOLLAKDBBXTSCH INDIë-LIJN. KOUDEKERK (uitr.) 5 Nov. van Suea. SOI IE KERK (uitr.) 5 Nov. van Sue*. ST ADS DIJK 4 Nov. van Hamburg n. werpen. TOSARI (thulsr.) pass. 4 Nov. Flnisterre. HOIsXaAMXX—OOST-JLZU-Unr. OUDERKERK (uitr.) 4 Nov. te Shanghai. JAVA—nw TOM IHJW. DJEMBER, New York naar Java, 4 Nov. van Gibraltar. BOTTEKDAMSCH1X LLOYD. GAROET 4 Nov. van Rotterdam te Antwerpen. KEDOE (thuisr.) 3 Nov. te Marseille. KOTA PIN ANO (uitr.) 6 Nov. to Belawan. PATRIA (thulsr.) pass. 4 Nov. Perim. SAMARIND A (thulsr.) 4 ov. van Barcelona. SOEKABOEMI (uitr.) 5 Nov. te Singapore. SIBAJAK 5 Nov. van Batavia naar Rotterdam. SLAMAT (thulsr.) 5 Nov. v.m. 8 uur 30 van Southampton. STOOMVAAST MW. OGEAAM. PERSEUS, Japan-Rott.; 4 Nov. td Shanghai. de „News Abessynie w aan zUn blad' Hy vertelt,” dat toen de nieuw-gekroon- de keizer Maandagavond met zyn gasten ten paleize aai hei banketteeren was, een ont ploffing consternatie onder de feestgenooten veroorzaakte. Toen de gasten, onder wie zich de hertog van Gloucester, de derde zoon van den konlng van Engeland, alsmede Abessy- nlsche prinses en buitenlandsche diplomaten zich bevonden, opsprongen, hoorden zij ge weerschoten. In groote ontsteltenis schaarden militairen rond den keizer en officieren met geladen automatische pistolen stormden naar buiten. Daar ontdekten zij dat de oorzaak van de onrust niet ernstig was. Iemand had per ongeluk den geheelen voorraad stukken vuur werk die voor de feestelijkheid gereed lagen, aangestoken waarop stamhoofden, die be vreesd waren dat de ontploffing het sein van een opstand beduidde, hun geweren afscho ten.. De rust was spoedig hersteld. Aangaande de financieele positie van den nieuwen keizer vertelt de berichtgever nog, dat Tafari niet rijk te De kroningsplechtig heden zijn feitelijk gefinancierd door... groo te handelsconcerns In Europa en Ver. Staten. Als bewijs van 's keizers armoede wordt gemeld, dat aan den vooravond der kroning de koetsier die den galakoets bestuurde, in staking is gegaan, daar hy sedert gerulmen tijd zyn loon niet had ontvangen. Hy te een Ooetennjker en was eert lids koetsier by kei zer Karei van Oostenryk. Op het laatste oogenblik werd hem twintig p. st. gegeven, waarna hij den arbeid hervatte. De Belgische officieren, die het leger af richten. krijgen minder dan 25 pd. st. maand. was gestoken, in den schouwburg door. 7 Volk verlangde oogenbllkkelijk stopzetting van de voorstelling. De menschen waren op gewonden omdat politie- en regeeringstroe- pen hadden geschoten op de demonstranten, die den eersten dag van de grondwet feeste lijk hadden willen vieren. Maar de weinige toeschouwers wilden zich in geen geval 1a- ten storen In hun kunstgenot en protesteer den hevig, wat een vechtparty In de loges tengevolge had. Plotseling klonk een.stem: .Dadelijk ontploft er een bom!" Men kan zich voorstellen welk een ontzettende paniek deze kreet ontketende. De weinige toeschou wers yiden naar den uitgang. Het orkest liet zich echter door het dreigende gevaar niet van de wijs brengen en begon de inlei ding tot de derde acte te spelen. Het scherm ging op en op de planken verscheen net bruidspaar: Lohengrin en Elsa. Maar de in duisternis gehulde schouwburg werd plotse ling helder verlicht. Ergens had Iemand ge vraagd om de hymne van den Tsaar te spe len. En nu kon men ‘n zeer zonderling schouwspel beleven: de mlddeleeuwsche Duitsche ridders zongen in plaats van t be roemde bruidskoor de Russische tsarenhym ne. 't Was een onverwachte demonstratie, die 'n spookachtigen indruk maakte. *n Oude heer zong in 1 parket mee met a'n schrale stem. De hymne werd driemaal herhaald. Nu wilde t koor t bruidslied aanheffen. Maar de rust was verdwenen en de voorstelling was niet meer te redden. In het parket be gon het gejoel opnieuw, t Was duidelijk dat de rustverstoorders de opvoering In de war wilden sturen, waar ze tenslotte dan ook In slaagden. 7 Scherm werd weer gesloten en er bleef den weinigen bezoekers niets anders te doen dan maar naar huis te gaan. En zoo eindigde de eerste dag van de Russische grood*et. Op de Petersburgsche woelingen Een commissie toi voorberei ding van een eventueel regee- ringscrediet. Naar het „Hdbd." van zeer goed Ingelichte zijde verneemt, hebben de departementen van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën een commissie benoemd tot voorbereiding van een eventueel crediet aan het Coöp. Aaardappelmeel-verkoopbureau der Vereenlgde Boerenfabrteken, het z. g. Avébé, te Veendam. In deze commissie hebben zitting de ko ninklijk commissaris van de Nederlandsche Bank, prof. mr. dr. G. W. J. Bruins, de The- saurier-generaal, mr. dr. A. van Doomlnck, en mr. D. J. W. Spitzen, referendaris aan de directie van den Landbouw. Deze commissie, die met prijaenswaardlgen spoed hare taak vo,brengt, heeft reeds aan een rijksaccountant opgedragen, om In de Veenkoloniën een onderzoek in te stellen naar de financieele politiek, welke In het bij zonder door de coöperatieve aardappelmeel fabrieken. benevens door het Avébé in den loop der laatste jaren te gevoerd. Bovendien Is de commissie reeds In over leg getreden met een aantal banken. Tot een Juist begrip der zaak wijst het blad er op, dat by het Avébé zyn aangeslo ten vijftien coöperatieve aardappelmeelfa brieken; het werd opgericht in November 1919, tje Sappemeer. Later werd het over geplaatst naar Veendam. Overeenkomstig artikel 11 zyner statuten zyn de leden verplicht, het geproduceerde aardappelmeel binnen een week na de pro ductie ter beschikking te stellen van het Avébé, om via dit lichaam dan verkocht te worden. Onmlddeliyk na de oprichting tra den 12 coöp. fabrieken toe en in Maart 1921 nogmaals vier, nJ. Alteveer, Oostermoer. Wll- dervank en Pekela, terwijl later één fabriek is opgeheven. Bulten het Avébé staan thans nog drie coöp. fabrieken benevens de elf z. g. spe culatieve of particuliere fabrieken (Scholten, Meihuizen. Boon, Duintjer Wilkens Meihui zen en Co., Handel Mij. van Llnge, ,de Baanbreker", K. en J. Wilkens, Meihuizen Boon, O. J. Meier, ejk). De totale hoeveelheid aardappelen, die door alle fabrieken tezamen In de campagne 1928'29 werd verwerkt, bedroeg 1181 mil- lloen K.G., nl. 894 coöperatief en slechts 267 millloen K.G. In de particuliere fabrieken. In 1929'30 was het nog veel meer. Het eventueel te verleenen crediet moeten dienen, om de groote meelvoorraden te financieren en de financieele politiek, die aan een onderzoek wordt onderworpen, be treft de geulte klacht, dat de coöperaties in de goede Jaren méér bedacht zyn geweest op hooge uitkeerlngen aan hare leden en op uitbreiding, dan op afschriJven en het ma ken van reserves. Als middelen, om de crisis voor de Veen koloniën, die voor meer dan de helft op den aardappel drijven, op te lossen zyn genoemd een menggebod voor aardappelmeel by de broodbereldlng (fy K. B. te deze vermenging reeds toegestaan, doch niet voorgeschreven en de Kamerleden hebben zulk brood reeds In hun koffiekamer kunnen eten), benevens een regaerlngscrediet ter financiering van de groote vrijwel onverkoopbare voorraden aardappelmeel Het schynt dus, dat de regeering hulp !n den vorm van een crediet prefereert boven een menggebod. A LG EN IB 5 Not. Gibraltar xep.. Bralla naar Rotterdam. BAREN DRECHT 8 Nov. van Antwerpen. BATAVIER IV 5 Nor. v.m. 7 uur 40 van RotL te Gravesend. BEVERWIJK 4 Nov. van Liverpool naar Port Talbot. CORMORAN z*. 3 Nov. van Hamburg; naar Nykjoblng. GALZ1EWATER 3 Nov. van Venetl« n. d. Do- nau. HELENA ma. 3 Nor. van Helsingborg te Hamburg. LEKHAVEN 4 Nov. ran Baltimore naar Boca Grande. MAASHAVEN 4 Nov. Kopervlk gep.. Archan gel naar Huil. MARGINA ms. 3 Nov.-- NOORiJWIJK 6 Nov. van Bilbao n. IJmulden. ROB as. 3 Nov. ran Hamburg naar Kaliunds- borg. ROSSUM 2 Nov. Monrovia gep.. Las Palmas naar Libreville. TARA 4 Not. FlnistarTS gep.. Antw. naar Montevideo. TOWA 6 Nov. van Rotterdam te Antwerpen. TROMPENBERG 4 Nov. Monrovia gep.. Libre ville naar Rochefort, VREDENBURG 4 Nov. van Rotterdam Narvik. Heftige discussie in den Volken bond verwacht Generaal Smuts heeft In een vergadering van de Volkenbondsvereenlglng in Johannes burg eenen rede gehouden, welke er op schijnt te wijzen, dat er in de eerstvolgende Volkenbondsvergadering te Genève vermoe- deiyk een zeer heftige discussie zal ontbran den omtrent het ontwapenlngsvraagstuk. Smuts betoogde, dat deze kwestie een toets, teen te voor den bond. De zaak ver keerde z.l. in een ernstig stadium en het zag er somber uit, doch men moest niet wanhopen. Smuts geloofde niet, dat er binden een menschenlecftyd een tweede groote oorlog zou uitbarsten. Een ernstige politieke crisis bedreigt de liberale party in verband met de houding der leden by de gisteren gehouden stemming over het amendement var, de conservatieven er het 25 October gedateerd schrijven Mr John Simon aan Lloyd George, schrijven bede» gepubliceerd te. Wat de stemming betreft. u> bekend, dat vyf liberale afgevaardigden hun stem aan dit amendement hebben gegeven, terwyi vier liberale Lagerhuis'"n er tegen hebben ge stemd. een en ander tegen het besluit van de meerderheid van de liberale fractie, om zich van stemming te onthouden. Tot tegenstanders van de regeering behoorde o.a. sir John Simon. Wat betreft het schryven van sir John Simon, daann heette het, dat de politiek der I labourregeering een formidabel fiasco is, en Naar medegedeeld wordt, hebben de democraten in den Senaat met 48 manda ten de absolute meerderheid behaald op 46 republikeinen en een farmer. De strijd om de meerderheid In het Huis van Afgevaardigden M nog niet beslist. Volgens de Jongste resultaten behaalden de democraten 208 mandaten, de republi keinen 209 en de Farmers 1 mandaat. Van 17 kle «districten zyn de uitslagen niet be kend. Over het algemeen neemt men aan, dat de democraten in belde Hulzen de meer derheid zullen hebben. Den 17den October 1905 werd de Russische grondwet afgekondlgd. Zooals men weet te aan 7 parlement, dat toen gevormd werd, In 1917 door de Sovjets 'n einde gemaakt, n Eeuw lang hadden alle Russische intellec- tueelen gesmacht naar den parlementairen regeeringsvorm, (haar slechts aan weinigen te het bekend, dat deze wensch in 1881 bijna in vervulling was gegaan. Het was Tsaar Alexander II, die wel oor had naar liberale hervormingen en die In 1U» zelfs, tot groote ontsteltenis van de Russische grootgrondbe zitters. de lyfeigenschap had afgeschaft, die ten slotte met de gedachte rondliep om Rus- And op te stoo ten 4n de ry der Europeesche daten door middel van 'n grondwet. Hy be lastte den toenmaligen kanselier van 't Rus sische Ryk, Graaf Loris Mellkow met 't ont werpen en uitwerken van de eerste Russische Constitutie. Den Isten Maart 1881 zou dit ge wichtige staatsstuk worden onderteekend. terwyi 't in de bedoeling lag, 7 zoo spoedig mogelijk te publiceeren. De Tsaar werd ech ter vermoord. De regeering van Alexander HI verliep in de duistere schaduwen der reactie. En dus was er geen denken aan liberale hervormin gen en zeker niet aan de instelling van een volksvertegenwoordiging. En toen de Tsaar stierf, richtten zich aller blikken vol hoop op den jongen Nicolaas II. van wlen men groo te verwachtingen had. Maar de Tsaar wees alle hervormingen af en scheepte een dele gatie. die kwam verzoeken om de instelling van ’n parlement af met de boodschap: .De ze wenschen zyn hopelooze droomeryen.” Toen in 1904 de Russisch-Japansche oorlog uitbrak maakte de liberale pers van de Rus sische nederlagen in 7 Verre Oosten gebruik om ’n parlementaire volksvertegenwoordi ging in *n bepaalden vorm te eischen, in de overtuiging, dat deze alleen Rusland van den ondergang zou kunnen redden. Vorst Trubetzkof, professor aan de unlversitelt van Moskou, publiceerde een vlammend artikel over deze kwestie. Een paar dagen later stierf hy. Maar z’n begrafenis werd een ge weldige demonstratie tegen de regeering. De openbare meening was hoogst verontwaar digd over den krankzinnigen oorlog en over de débacle van ’t Russische leger. In den herfst van 1905 werd in Petersburg een orga nisatie gesticht die zich .De vereenlglng der vereeniglngen" noemde en waarin vertegen woordigers van alle vrye beroepen, zooals artsen advocaten, ingenieurs en kunstenaars zich aaneen sloten. Deze organisatie sprak een zeer duideiyke taal en de regeering vreesde met recht dat ze zich wel eens zou kunnen proclameeren tot 'n Constltueerende Vergadering, 'n Humoristisch blad ging zelfs zóó ver 'n karikatuur te publiceeren van den Tsaar, op bet punt om met den trein naar Duitschland te vertrekken. 7 Waren vooral de studenten die het meest actief deelnamen aan de blnnenlandsche po litieke woelingen. In 7 voorjaar van 1908 begonnen de studenten van de unlversiteiten te Moskou en Petersburg een steking, die zóó lang zou duren, tot Rusland ’n constitutio- neele regeering had gekregen. Dageiyks had den In de Petersburgsche Universiteit, waar ik toen studeerde, bijeenkomsten plaats. Jon- ge meisjes met kortgeknipt haaj (wat in die ii van zamelden autocrati sche tsarenregeerlng. die nog altyd een af wachtende houding aannam. Een der narts- tochteiykste redenaars was Kusmin Kara- wajew, een student met lange haren en fa natieke oogen in een bleek gezicht. Tegen woordig te deze voormalige revolutionnalr als Katholiek priester werkzaam m Berltin. Hy staat aan het hoofd van het werk voor de Tsaristische emigranten. In 't begin van October werd de algemee- ne staking afgekondigd. Plotseling lagen al le bedryven stil. Door de spoorwegstaking was Petersburg totaal van de buitenwereld afgesneden. Daar de kranten niet versche nen, konden de meest tegenstrydige berich ten de wereld in worden gestuurd. Licht, water, trams, niets functionneerde. Zoo iets had men eenige dagen van te voren niet voor mogeiyk gehouden. De straten lagen daar donker en dreigend De schynwerpers van de regeeringstroepen. die de stad in 'n militair kamp veranderd hadden, zochten naar ver borgen revolu’ionnalren. Den 17en October werden in duu morgen aan de hoeken der straten en aan de aanplakkolommen affiches aangebracht, waarin stond vermeld, dat de Tsaar aan 7 volk een parlementaire regee ring had gegeven, 't Was de groote daad van Graaf Witte, die kort geleden ook den vrede xnet Japan had bewerkt en aan wlen *t nu ook gelukt was, om den Tsaar te bewegen ondanks den tegenstand van de „camarilla" 7 manifest te onderteekenen In den avond van dien zelfden dag werd in de nofopera van Petersburg In plaats van de sangekondlgde Russische Opera de „Lo hengrin" van Wagner opgevoerd, omdat ver schillende leden van de bezetting ziek waren. Wagner was in die dagen zeer populair In Rusland. Ik ging er ook heen. De rangen wa ren zoo goed als leeg, maar buiten op straat verzamelde zich 'n geweldige menschenme nigte. De beide eerste acten van deze zeer goede opvoering verliepen zonder stoornis. Maar in de pauze voor de derde acte drong de menigte, die allesbehalve In avoqdkleedlj Heden zyn wederom twee trein».n«l«|iyn gepleegd. By den D-trein 141, Keulen Dresden, werden tusschen Weddel en Schandelah de ruiten van een coupé ver nield. Er kon niet worden vartgesteld, of het hierbij een schot, of een steenworp be trof. De beide In de coupé zittende reizigers werden niet gewond. Gevaariyker was de tweede aanslag, die later op den avond plaats vond. Toen werd nJ. op de locomotief van den om 21 uur 42 In Brunswyk aankomenden personentrein no. 316 een schrootschot gelost, waardoor de machinist in het gelaat en aan den aim en de stoker In den rug getroffen verd. De verwond ngen waren evenwel van lich ten aard, zoodat de trein doorreizen kon. (Wordt vervolgd). dat hy, air John Simon, tegen de regeering zou stemmen. De liberale afgevaardigde, sir Robert Hut- Naannate de datum van de verkiezingen, 18 November, nadert, neemt het terrorisme over het geheele land steeds kwaadaardiger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2