ONS BLAD I- ONS BLAD L. FrankenbergAl kmaar :de- DE VLIEGBOOT DOX MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 Voornaamste cKieuws r f/g VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 264 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN f 40 f 50 f 125 f 750 Is Uw SCHRIJFMACHINE defect Bel 150 op. wij helpen U direct Inbraken te Nijmegen Een geboiiwen-schade van f 10.000 Door een auto overreden In kokend water gevallen Brand bij Roermond Plan voor een Dieren wet 73 H. M. de Koningin-Moeder Telegrafisch Weerbericht Wit-Gele kruis in het bisdom Haarlem De zetclverdeeling Geschenk van een Hillegommer De doodende stroom I Meer dan 130 dooden wervelstorm boven Indo-China Het tweede retourvliegtuig uit Nederlandsch-Indie Bloembollenschuren te Hillegom af gebrand Huldiging van twee onzer landgenooter Zondagmiddag op Schiphol aangekomen Twee werklieden te Leiden het slachtoffer rtP JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR De Oostenrijksche verkiezingen Het compromis in de Typografie Door den Christ. Drukkerspatroons bond aanvaard IK* heer V an Tijen te Karachi AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL L Tl Li. Het vierde postvliegtuig In Indië aangekomen Eere-promoties aan de Sorbonne MEER GELIJKSTELLING 2.85 I Een kwart millioen bloem bollen voor New-York I of 250 uit een brandkast gestolen Amsterdam aan ge- te ruim 8-jarig mek je op slag gedood een brandende kachel de Export naar Portugal U dooden Duitsche democratische partij ontbonden. Tweemaal gestart daarop de uitslagen der verkiezingen in Vlot gestart 9 stel» Barometerstand 9 uur vjn.: 771 stilstand. Na eenigr minuten weer gedaald te Terug in bet land het voor Voor de tweede maal gestart. van Naar de Noordzee De stroomlevering een uur onderbreken. in passagiers l^ejwen. ChjQa, is ernstig geteisterd. f Vaftche houden. ort ae- «r- BVREAU: Telefoon: Het 2-jarig zoontje van J. 9ch., slager te Uithuizen, vlei in een vat met kokend water. Het bekwam hevige brandwonden en is naar het R. K. Ziekenhuis te Groningen vervoerd. heeft een droevig ongeval Bij het passeeren van een het 8-jarlg dochtertje van de toch men. kan van wor- Een relletje rondom Snowden in de pers Zijn positie in verbaad met de wcrkloo- zenxorg. J. Urn. ergade- ABGNNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hoogrr De Oostenrvksche wapenkwestie. Waar de wapens vandaan kwamen. gestart. gedaald. :Ilen ver- BiM. tand ma LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.42 uur. i. 00- uitend ran de plicht een te va «tuur tt Pa tent ndait 1 roor- i Indië, a-man- mor ning De iter- >on*a tgen be- aanden van de Ie voor de laat- verhan- -wUeA*. werden tnsterdam le heem tn Haag Cr. R. W. r. E. van ng, Kat- en w. der Is dus wen- rond- aam. :r de over- odeme, eschik- n niet >1 als voor, tot voor- mn Kar- ■Minister taris van ■Holland, torst en tadhuize >orn, mr, ide. •wootdde anti- *t de bestaat n< net teriyka Verhooging invoerrechten Naar de directie van den Landbouw mede deelt. is in Portugal om. het invoerrecht op aardappelen verhoogd van 0.5 op 0 8 escuds gftud. dat op paardeboonen van 1.2 op 18 escuds en dat op andere bconen van 0.7 op 1.5 escuds, alels per 100 K.G. Het tweede retourpostvliegtuig op Indië is gisteren veilig op Schiphol geland. Aanvaring met politieboot Een van de politlebooten. die bij de Do. X de wacht had. heeft gisteravond een lek ge- stooten in een van de belde landingsgestellen De bemanning heeft den geheelen nacht aan de reparatie van dit lek gewerkt en heden ochtend was de schade weer hersteld. Eenige minuten nadat de Do X was opge stegen. is de vliegboot weer gedaald De oorzaak hiervan was bij het verzenden van dit bericht onbekend. De nieuwe Nispensche weg Roosendaal Belgische grens geopend. Te plaats ploeg De Prins van Wales gaat met de DO X vliegen. Naar verluidt, zal de Prins van Wales, in dien zijn afspraken zulks toelaten, met de DO X van Southampton uit een proefvlucht Hoogste barometerstand 774.8 te Clennont- Laagste barometerstand 733.6 te Ingo. Verwachting: Meest matige. Noordweste lijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk be wolkt. weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. De burgemeester bezichtigde vliegboot. Intusschen was ook de bagage van de pas sagiers aangekomen en werd deze ingeladen. Aan boord werden de noodige voorbereidin gen getroffen en te ruim 9 uur gingen de eerste motoren draaien, om warm te loopen Tegen dezen tijd kwam een klein aantal belangstellenden' naar de omgeving van het vliegkamp, om den start bij te wonen. In de woning van den heer Frencken aan den Rijksweg te Merum tgem. Herten), heett een ernstige brand gewoed Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het pand in korten tijd.in lichte laaie stond. De drie kinderen van den hAr F., die op de bovenv»rdieplng sliepen, konden slechts met de allergrootste moeite door het venster gered worden. Het perceel.' waarin een rüwielzaak gevestigd was. brandde totaal uit. Slechts enkele nieuwe rijwielen konden worden gered. De man. de vrouw en een der kinderen werden met brandwonden overdekt naar Roe-mond over gebracht, waar bleek, dat alleen de verwon dingen van het kind heel ernstig waren. De eerste Oostenrijk. Door den heer J. Keur, lid oer firma C. Keur Zn te Hillegom zijn aan de stad New-York 250.000 bloembollen geschonken Dit is zeker een vorstelijk geschenk, het geen niet zal nalaten den roem onzer bloem bollen In Amerika’s grootste stad en ver daar buiten te verbreiden. In Brazilië is overleden pater P. Work mans. Carmeliet. van het Haarlem ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer 9-25. RECLAME per regel 9.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f »M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie.eau 5 regels: iedere regel meer 9.12 71 73 21 0 C hr is te- van den De wervelstorm boven Indo-China heeft meer dan 130 dooden geeischt. De onrust in Britsch-Indië bij een overval van een auto Twee arbeiders gedood door electrisehen stroom in Lelden. Een uur lang stonden fa brieken en trams stiL De heer Van Tijen, exjiortmanager van de fa. Van Houten te Weesp. is op zijn zaken, reis naar Nederlandse!) Oost-Indië. gister, morgen om 6 uur 10 uit Djask vertrokken, te elf uur 35 te Guadar geland, van daar om 12 uur 5 vertrokken en te 18 uur 5 te Karachi geland. De heer Van Tijen hoopt een dag te Karachi te blijven. Alle sbonne’s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflftfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU Zaterdagnacht zijn inbrekers door het forceeren van een raam binnengedrongen in de verbandstoffenfabriek aan de Voorstad - laan te Nijmegen. De brandkast werd gefor ceerd en voor zoover momenteel bekend. 250 gestolen. Ook in de binnenstad is een poging tot inbraak gedaan en het slot van een winkel geforceerd. Vermoedelijk zijn hier de inbrekers gestoord. De Christ. Drukkerspatroonsbond aan vaardt' het compromis in de typografie. Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf) bii «en ongeval met f ara hij verlies van een hand, 4 OC bil verlies van een f Crt bij een breuk vsn verlies van beide armen, belde bennen of belde ooKen WW- doodeliiken afloop voet of een oog duim ot wijsvinger been of arm De vliegboot Do X is precies te 10 26 uur vlot gestart. Nadat de vliegboot ter hoogte van Durger- dam was aangekomen, werden achtereen volgens al(e motoren op gang gebracht Toen deze voldoende waren warm geloo- pen, werd tot den start overgegaan. De start duurde ruim 30 seconden. Daarna steeg de vliegboot omhoog. Te kwart voor 9 waren alle passagiers in het vliegkamp aangekomen. Te half 10 werden zij met een motorboot aan boord van de Do X gebracht. Toen allen aan boord waren, arriveerde uit de Oranje-slulzen een motorboot met 60 man tot van minister den minister van van De vliegboot DO X is hedenmorgen voor de vlucht naar Southampton vlot doth na eenige minuten weer Daarna is de vliegboot vertrokken. Bij de K. L. M. te bericht tngekomen. dat het vierde postvliegtuig, de P. H.-A E. Z bemand met de vliegers Frijn en Both en den mecanicien Bruünestein. heden om 4.15 uur op het vliegveld Tjllitan te geland Hedenmiddag vliegen zij door naar Volgens een bericht van het Indo Paci fic Ag. uit Saigon bedraagt het aantal men- schen. omgekomen bij den wervelstorlh bo ven de eilandengroep Poelo Condor, reeds meer dan 130. Daarbij betreft het nog slechte berichten uit afzonderlijke distric ten. Het ss. Gouverneur-Generaal Roume" te uit Saigon voor de Poelo Condor-groep aan gekomen. Het gebied van Camau. in ZjtyUrvwhin ar. Bh. uit over ara wordt - Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld: Te 9 50 uur waren twee motoren warm ge- loopen en te 10 07 uur werd de boot van de boeien losgemaakt, waarna de vliegboot, ge trokken door 2 van de 12 motoren, langzaam langs den kant in de richting van de Zui derzee voer. Ter hoogte van Durgerdam werd de DO X verder voor den start gereed gemaakt en achtereenvolgens, zooals hierboven gemeld, werden alle motoren aangezet. Tegen het tijdstip van vertrek hadden zich eenige honderden belangstellenden op den dijk van Durgerdam opgesteld, pm het vertrek gade te slaan. De congresverkiezingen in de Ver. Statest. Belangrijke verklaring van democratische leiders. Prof. Zeeman en wijlen prof. Zwaarde- maker door de Sorbonne gehuldigd. Drie menschen door brandwond^ gekwetst In een serie artikelen hebben wij on langs aangetoond, dat ons Lager Onder wijs ontzettend duur is en in een daarop gevolgde artikelenreeks hebben wij gepoogd een aantal middelen aan de hand te doen, waardoor op Lager On derwijs bezuinigd zou kunnen worden. Beteekent dit tevens, dat wij ons óók moeten hoeden voor meer onderwijs- gelljkstelllng In finantieel opzicht? Geenszins! Immers, de huidige Lager- Onderwjjsduurte Is voor een groot deel slechts schijnbaar en voor het overige te wijten aan een dure toe passing van de wet en aan wat men gaarne de opvoering van het gaarne de opvoering van het onderwijspeil noemt. Met de finantieele gelijkstelling heeft dit alles slechts In zooverre te maken, dat thans niet anders dan billijk de overheid betaalt, wat voorheen zeer onbillijk uit de particuliere beurs bekostigd moest worden. Het was dan ook niet tegen de gevol gen eener eerlijke finantieele gelijkstel ling, dat wij den strijd aanbonden, maar tegen een zekere dure toepassing en te gen een in onzen tjjd onverdedigbare vertroeteling van het onderwijs. Zelfs indien Me resultaten van het La ger Onderwijs in eenige verhouding stonden tot de 'daaraan ten koste gelegde kapitalen, zou men. gezien de ekono- mische omstandigheden, op dezen weg niet mogen voortgaan wij behoeven trouwens allerminst te verlangen naar de vorming van een intellectueel pro letariaat; hoe veel te méér klemt de bezulnigingseisch, nu de te hooge kos ten van het Lager Onderwijs voor het leven der schoolvrije jeugd toch hoege naamd geen gunstigere voorwaarden scheppen. Wij blijven dus heel stellig bij onzen bezuinigingseisch, maar dit sluit aller minst in, dat naar onze meening een verdere doorvoering der finantieele on- derwijsgelljkstelllng stop gezet zou moe ten worden. Immers wij herhalen voor zoo ver de duurte van het Lager Onderwijs t« wijten (of ta danken!) ia aan de ge lijkstelling. is die duurte voor het grootste deel schijnbaar, en voor het bij verlies ven anderen vinaer. De plechtige zitting van de opening van het nieuwe studiejaar der Parijsche univerzitelt is dit jaar bijzonder luisterrijk geweest. BIJ de promotie der eeredoctors. vielen de belde eersten ons land te beurt. n.l. twee van de vier. De eerste daarvan heeft hela het karakter moeten dragen van een posthume hulde, aangezien de begiftigde prof. Zwaar- demaker van de Utrechtsche hoogeschool in middels overleden is. Prof. Balthasard. deken van de faculteit van geneeskunde heeft niettemin in een zeer indrukwekkende rede uiteengezet, waarom de Sorbonne toch tot uitreiking der emblemen heeft willen overgaan. n.l. om den ontzag lijken arbeid van dezen groeten geleerde te eeren en een getuigenis te geven, welk ver lies de wetenschap heeft geleden door het verscheiden van den Utrechtechen physioloog. Prof. Zwaardemakers zoon werd uitgenoo- digd op het podium plaats te nemen en aan hem werden door den rector van de nniver- sitelt. prof. Charlety, de emblemen overhan digd. De tweede promotie betrof prof. Zeeman van de Amsterdamscbe hoogeschool. die zelf aanwezig was. om de nieuwe teekenen te ont vangen en tusschen den rector magnificus en den minister van onderwijs in de toog der Amsterdamsche univecitett had plaats geno men. Aan prof. Mauraln. deken van de faculteit van wetenschappen viel de eer te beurt, den lof van dezen nieuwen eere-doctor uil te spreken. Rector Charlety overhandigde vervolgens aan prof. Zeeman de teekenen van zijn nieuwe waardigheid. De verschillende rede voeringen, zoowel die op w-yien prof. Zwaar- demaker als die tot prof. Zeeman uitge sproken. ontvingen een herhaaldeljjk en zeer geestdriftig applaus by het ontzaglijk talrijke gehoor van professoren en studenten. grootste aeei scnijnDa&r, en voor net i overige is de duurte te wijten aan heel andere factoren. Wij mogen dus gerust blUven Ijveren voor méér gelijkstelling; ja, wij zullen dit, ondanks de veelal onjuist beoor deelde duurte van het gelijkgestelde on derwijs, tot onzen plicht blijven rekepen. Gelijkstelling over geheel de linie, dat is ons ideaal. Om te beginnen: behoorlijke subsidi- eering van ons Hooger Onderwijs, hoe zeer men zich van Christelijk-Hlstorl- sche zijde hiertegen ook verzet. En als die verdere gelijkstelling goed aangepast en, voo/al, goed doorgevoerd wordt, zullen er geen financieele de bacles het gevolg van behoeven te zijn. Nationalen Bond herkozen zün. noemen wij: Bondskanselier Vaugoin. den minister buitenlandsche zaken Seipel, den van Onderwijs Schmitz. Handel Heinl. den landeshauptmann Neder-Oo6tenr|jk Buresch. 1, <rf- er zün loden), n ver- Definitieve arbitrale jütspraak in het Ber- lUnscbe metaalconflicft" Hoewel de weersomstandigheden Zondag veel beter waren dan Zaterdag, is de Duit- sche vliegboot DO X toch niét voor ztjn tweede etappe van de vlucht naar Amerika ’•ertrokken. De commandant heeft Zondag morgen eerst de weerberichten afgewacht. Deze luidden niet ongunstig. Er bestond dan ook weinig bezwaar om te vertrekken. Het grootste gedeelte van de vlucht zal echter door den nevel moeten gaan en daar er twintig passagiers aan boord z(jn, gaf de commandant er den voorkeur aan tot he denochtend te wachten. De weerberichten voor heden luidden gunstig en zeer Waar schijnlijk zou het hedenmorgen goed vlieg weer zijn. Het vertrek werd dan ook vastge steld op hedenmorgen te 10 uur. De passa giers moesten reeds te 9 uur aan boord zijn. In den loop van den Zondag waren er tal van belangstellenden, die het vllegwonder van den buitenkant kwamen bezichtigen. Het bezoek aan de vliegboot was niet toege staan. Nispen gehad, werd 1 familie Voogden aldaar door den auto van den heer H.. veeverloskundige te Wouw, over reden. Het slachtoffer was op slag dood. Naar verluidt treft den chauffeur geen schuld. De DO X. die te 1026 uur was opgestegen heeft 9 minuten gevlogen De vliegboot koer ste over het vliegkamp op een hoogte ongeveer 300 Meter. Daarna vloog de vliegboot weer naar de Zuiderzee terug en daalde toen weer in dc nabijheid van Pampus. Te 1145 uur startte de vliegboot voor de tweede maal munters te Verschenen is de Memorie van Antwoord inzakr de begrooting van Buitenlandsche Zaken. het zware geronk van de motoren hoorden op straat en naar de daken om het vlleg wonder nog eens voor het vertrek te kunnen ■zien. Het weer was tijdens den start zeer goed De zon scheen en er was nagenoeg geen wind. De Do X zal de Noordzeekust tot Dtxmui- den volgen. wy vernemen, dat de daling op zee na den eersten start het gevolg Is geweest van ieen klein defect aan den tweeden bakboord- zich met dr. Dornier, die den heer De Vlugt rsaotor. Dit defect te drijvende op de Z older - uitnoodigde, nog een bezoek aan de DO X te -a*® hersteld, waarna de Do X opnieuw -«tartte. Zondagavond omstreeks 10 uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de bloembollenschuren bij de firma Kabel en Co. aan de Ambachtsstraat te Hillegom. De brandweer was spoedig ter plaatse. De steenen bloembollenschuur met aange bouwde houten schuren brandden geheel uit. Het aangrenzende woonhuis bekwam zeer veel waterschade. Te half één kon de brandweer inrukken. De schade aan gebouwen beloopt ongeveer f 10.000 Van den Inventaris kon de schade nog niet worden opgegeven. Vermoedelljk is oorzaak Met den Staatespoortrein van 4.56 uur, waarin zich een salonrijtuig bevond, te Za terdagmiddag H. M. de Koningin-Moeder van haar verblijf in Beieren, gevolgd door een kort verblijf op Het Loo bij de Koningin, in den Haag teruggekeerd. Hare Majesteit werd op het perron verwelkomd door den gouverneur der residentie, luitenant-generaal Inslnger. en door den waarnemend burge meester. wethouder dr. van der Meulen. Vele belangstellenden op het perron juichten de Koninklijke Moeder toe. In gesloten autos werd naar het Paleis in het Lange Voorhout gereden. Zaterdagmorgen is in de electrische cen trale der gemeente Leiden een zeer ernstig ongeluk gebeurd dat aan twee menschen- levens een einde heeft gemaakt De arbei der Wolf nJ. kwam in aanraking met de hoogspanning. Zijn kameraad J asperse schoot hem te hulp en kreeg eveneens den stroom door het lichaam. De geneeskundige dienst is 154 uur bezig geweest om de le vensgeesten op te wekken doch zonder re sultaat. Beiden waren door den stroom ge dood. In verband met dit ongeluk te direct het bedrijf stilgezet, zoodat om hall twaalf alle stroomlevering ook aan de talrijke buiten gemeenten. stilstond. Het tramverkeer tus schen Leiden, Katwijk. Noordwjjk en Den Haag was hierdoor eveneens stilgelegd Om half een was de storing voor de tram, en een kwartier later ook voor de overige be- dnJveD opgoheven. van de Postharmonie. Deze speelden afscheid verschillende, voornamelijk Duitsche liederen. Te 9.50 uur waren twee motoren voldoen de warm geloopen. Van de Sociaal Democraten zijn herkozen: Burgemeester Seitz. Otto Bauer. Julius Deutsch, Glöckel, Danneberg en Leuthner. De vroegere Bondskanselier dr. Schobei is jin verst&^dcne kjjgsfllstricten gekoeen. Algem. vergadering „Volkenbond en Vrede" te Hoorn. Jhr. Mr. dr. H. A. v. Karnebeek tot voorzitter gekozen. Uit de verschillende vereenigingen voor Dierenbescherming hier te lande te een rechtskundig comité benoemd, dat «met bij stand van een groot aantal deskundigen zich bezig zal houden met het ontwerpen eener Dierenwet en waarbij oa. de vraat zal worden onderzocht, of het mo eljjk is, hier te lande deze nieuwe wet op het mo derne beginsel te doen gronden, dat de die ren niet meer gunsten, doch bepaalde rech ten hebben, zooals. voor zoover het nuttiu dieren en diersoorten betreft, het recht o.) bescherming tegen misbruik en mishande ling. dat op goede behandeling en verzor ging. zoo noodig geneeskundige, ingeval vao ziekte en voor werkdieren het recht op ee arbeidstijd van hoogstens tien uren per dag en een jaarlijkschen behoorlijken vacantie- tend. Hoe die rechten zouden moeten worden uitgeoefend en gehandhaafd, zal dan, wan neer de commissieleden het over dit pruicipe eens kunnen worden, in de nieuwe wet nauwkeurig worden omschreven op de wijze als men dit in verschillende andere landen reeds heeft. De Bond van Christelijke Drukkerspa troons hield te Utrecht een .druk bezochte ledenvergadering. Het yerfrnaamste punt!' van de agenda was.rfe bespreking van het coAipromis van defi rliksbemiddelaar mr S de Vries Czn. inzake het bekende conflict in de Typografie. De heer H. Diemer hield een orienings- rede. waarvan de grondtoon was: ook thans hebben de vereenigde christelijke drukkers patroons in de allereerste en allervoornaam ste plaats te letten op oen eisch van het Christelijk beginsel, en zich niet door bitter heid over de ondervonden teleurstelling te laten leiden. Daar verwerping zou aansturen op den chaos, eischte ons beginsel, dat te verhinderen, al hebben wij voor de toekomst maatregelen te nemen Langdurig werd daarna gesproken over de voorgelegde collectieve arbeidsovereenkomst, met de wijzigingen, aangebracht ingevolge T voorstel van den Rijksbemiddelaar. Het bleek dat zonder uitzondering de le den zeer getroffen waren door de aankon diging der algemeene staking. Half en half bejammerde menigeen het. dat de strjjjj nu niet was doorgegaan. De staking zou zeker verloren zijn, aldus oordeelde door de vakorganisaties Thans vreesde men dat over een klein aiantal jaren wellicht her haling zich zou voordoen. De heer J. H. van Lonkhuyzen. voorzit ter der onderhandelingscommissie verdedig de uitvoerig aanneming van het compromis, waarbij hij de geschiedenisder laatste we ken uitvoerig ophaalde. Aan de vergadering werd toegezegd, dat het bestuur het ver plichte lidmaatschap -n het pensioenfonds vanaf heden in ernstige .studie zal nemen. Er zal tegen gewaakt worden dat door twee zaken, met de beste bedoelingen in liet leven geroepen, de persoonlijkheid van den patroon als van den arbeider in het gedrang*komt. Een geheel nieuw licht te er thans op ge vallen. Ten slotte werd met groote meeiderheid besloten.-om des beginsels wil. met terzijde stelling van elke andere overweging, het compromis te aanvaarden. Voor menigeen beteekende dat een groote zelfoverwinning, maar waarbij het beginsel den doorslag gaf.' De vergadering kenmerkte zich door een hoogst ernstige stemming van het begin tot het eind. Uit de ingekomer. stemmencijfers thans reeds definitief de samenstelling den Oostenrijkschen Nationalen Raad den berekend. De Sociaal-Democraten blijken eén zetel te hebben gewonnen, terwijl zoowel de Chris telijk-Socialen ajs het Schoberblok zetels verloren hebben aan den Heimatbund. die voor de eerste maal in den Nationalen Raad komt met 8 zetels. Op de Nationaal-Socialls- ten zijn in totaal uitgebracht' een 98.000 stemmen, die verloren zijn aangezien zij ook geen restzetel konden verkrijgen. Officieel wordt medegedeeld, dat dé Na tionale Raad er als volgt zal uitzien: Vorige verk. Sociaal-Democraten 72 zetels; Christelijk Socialen 66 zetels; Schoberblok 19 zetels; Heimatblok 8 zetels: Van de meestbekende leden der lijk Nationale partij, die als lid Tweede algemeene vergadering. De R. K- Diocesane Federatie Wit-Gele Kruis in het Bisdom hield een tweede algemeene vergadering te ‘s-Gravenhage. De voorzitter Dr. Gribling uit Delft heet te In het bijzonder welkom den Zeereerw. Heer Terwischa van Scheltinga. secretaris van het Centraal Bureau van het W. G. Kruis. Tegenwoordig waren 27 afdeelingen. De voorzitter deelde oji. mede, dat In principe door bet bestuur te besloten, tot oprichting van een bakerbureau in Haarlem. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten het volgend jaar de jaarvergadering te houden te Haarlem. Besproken werd dc wlntercampagne. De voorzitter vroeg krachtige propaganda in ieders omgeving, opveering van het leden tal, plaatselijke actie en wykbezoek De aandacht werd gevestigd op de zorg voor het achterlijke kind. In Zuid-Holland ver- leenen en de provincie en de gemeenten subsidie voor het buitengewoon lager on derwijs. Het geven van cursussen in de op leiding voor eerste hulp bij ongelukken werd ten zeerste aanbevolen. Het tweede retourvliegtuig uit Neder- landsch'-Indlé. de P. H A. E. O- met dc vlie gers Hondong en Pellens en den mecanicien Weber, te Zondagmiddag te 5.05 uur vlot op Schiphol geland De P. H. A. E. O. was Zondagochtend te 527 uit Boedapest vertrokken. Tengevolge van den hevlgen tegenwind was men ge noodzaakt te Hannover een tusschenlandlng te maken om benzine in te nemen. Te kwart over twee Zondagmiddag vertrok de P. H. A E. O. weer uit Hannover en met hevigen wind tegen (op Schiphol bedroeg de wind sterkte ongeveer 30 K M.) werd in 2 uur en 50 mln. Schiphol bereikt. De landing geschiedde vlot tusschen de geleidelichten van het vliegveld. Ondanks het vrij late uur waren er behalve de fami lieleden en bekenden van de bemanning vele belangstellenden, die gedurende den geheelen middag oorspronkelijk werd het toestel tegen 2 uur verwacht op de aankomst hadden gewacht. Een hoera steeg op, toen .Hondong, gevolgd door Pellens en Weber uit stapte. Na de begroeting door de naaste familie werden de leden der bemanning in het res taurant van Schiphol begroet door den di recteur van de K. L. M.. den heer Plesman- Wij hadden gelegenheid nog even met den heer Hondong te spreken. Hij vertelde ons over het algemeen een goede reis te hebben gehad. Te Djask was hy op denzelfden dag aangekomen als het vierde postvliegtuig naar Indië, de P. H. A. E. Z„ die juist gis teren in Indië is aangekomen. In diezelfde plaats hadden de Nederlandsche vliegers een vermakeiyk avorttuur beleefd. Zy moesten n.l.. omdat er geen auto’s waren, op ezeltjes naar het vliegveld ryden. In Bagdad hadden zy den heer J. van Tyen, die in zün eentje met de .Adelaar” een zakenvlucht naar Indië maakt, ontmoet. De heer Van Tyen maakte het goed en was dankbaar voor de inlichtingen, die de vliegers hem omtrent dc verdere route konden verstrekken- Eenige brieven gaf hy den heer Hondong mee. om deze langs den snelsten weg naar Nederland le krügen. Het moeilükste gedeelte van de vlucht was van Baloniki naar Boedapest, welk traject Zaterdag gevlogen werd. Daar had men erg slecht weer. Zondag, den laatsten dag. had men veel tegenwind, doch het weer was overigens goed. De vliegers hebben de Noordeiyke route gekozen, omdat de Zuidelüke moeliy- ker was tengevolge van mist. De laatste etappe van Boedapest naar Amsterdam was met den hevtgen vrind tegen zwaar geweest, doch nu de vliegen veilig op het punt van vertrek waren teruggekeerd waren alle moei- lykheden vergeten. meemaken. Ter begroeting in Calshot heeft de staf van de Duitsche ambassade te Londen zich naar Calshot begeven, terwyi eveneens een deputatie van het Brltsche ministerie aan wezig zal zün. Een speciale zending Munchner bier is Calshot ontvangen ten gebruike der opva renden tydens den overtocht naar de Ver eenigde Staten. NOORD-HOLLANBSCH dagblad Heden naar En&eland vertrokken De voorbereidingen vertrek. Zondagochtend was na de ontvangst van de weerberichten definitief besloten dat de DO X, die Woensdag j.l. in den laten namid dag op het Buiten IJ was neergestoken, he denmorgen zou vertrekken Het weer was hedenmorgen inderdaad veel beter dan de afgeloopen dagen en hoewel de voorspellingen voor de eerstvolgende dagen weinig goeds doen verwachten, verklaarde de perschef van de Dornierfabrieken ons he denmorgen vroeg, dat het vertrek in leder geval zal doorgaan. Hedenmorgen te 8 uur, toen de zon nog maar schuchter was doorgekomen, bevonden wij ons opnieuw in het vliegkamp Schelling- woude. waar reeds dc noodige voorbereidin gen voor den start werden getroffen. Het was in de omgeving nog stil. Een aantal polltie-agenten. dat naar de sluizen was gezonden, om bij een eventu- eelen toeloop van nieuwsgierigen de orde te handhaven, had niets te dóen. Het was Maandag en de meeste menschen moesten weer aan hun werk Bovendien had den duizenden gedurende den- Zondag de vliegboot nog eens bezichtigd. De Durgerdammerdijk die de laatste da gen zooveel duizenden had gezien, was he denmorgen geheel verlaten. In het marine vliegkamp zelf was het druk De perschef wachtte met de passagiers lijst van hen. die naar Southampton en ver der mee zouden gaan. Tegen 9 uur waren de meeste aanwezig. Ons werd medegedeeld, dat in de plaats van den heer Tiska uit Berlün, de heer Seyf- fardt van de Aviolandafabrieken mee gaat naar Southampton. Te 850 uur arriveerden dr. Dom Ier en zijp echtgenoote; even later kwam de heer Bur gerhout van de Aviolandafabrieken, kort daarop meerde aan den steiger een motor boot met aan boord den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt. vergezeld door den havenmeester, den heer W. N. van de Poll. l Op den steiger onderhield de burgemeester Nadat de Do X te 11.45 uur Xpnieuw vl.»t was gestart, vloog de vliegboot «foor de twee de maal langs het kamp. Met een grooten boog keerde de vliegboot opnieuw terug in de richting van de Zuiderzee en heeft toen ongeveer 10 minuten boven het ruime water van de Zuiderzee gevlogen, om de motoren goed te laten aanloopen Te 12 uur verscjieen de Do X opnieuv boven het kamp thans, voorloopig althans, voor de laatste maal De Do X ging via het Noordzeëkanaal de richting van de Noordzee In de stad stroomden duizenden, tcjen tij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11