I Voor de Huiskamer BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN ALGEMEENE VERGADERING „VOOR VOLKENBOND EN VREDE TE HOORN binnenlandsch nieuws Overhelds-personeel Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek tot voorzitter gekozen Wijziging van de Stuwadoorswet Roosendaal-Belglsche grens Tegen het maal* en menggebod In de schaduwen des doods KERKNIEUWS Pastoor S. J. Brennlnkmeyer t Bolsjewistisch hofbericht de vinger Gods, die mij dezen weg aan wees II 4 e.a. Duitschland en Nederland heeft Befeië uit^enoodièd tot deelneming aanhet Neder- landsch-Scandinavische overleg Uitvoerige mededeelden en be- 9chouwin$en inzake de waterwegen in Limburg zuivelproducten Een sombere openingsrede van Prof. Anema Salartemeeting te Dea Haag onze Bestuursverkiezing. Het wetsontwerp ingetrokken kunnen Adres ran den Kon. Ned. Middenstandsbond dat De hoopt, of- van land aan Nederland douanecontingent willen De openstelling De opening van den weg Zaterdagmid dag droeg een feestelijk cachet. De omge- Ingebruikstelling van den nieuwen weg, schakel in de hoofdverhoudlngen met het Zuiden izer en van bewapening gaf hjj ter reeds uiting. Comité ter behartiging van de alge- belangen van overheidspersoneel (A. Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over hoofdstuk UT (departement van Buitenlandsche Zaken) der Rjjkstegrcoting voor 1931. Het volgende is er aan ontleend: een afstand van het kind kou In ookdat het jou toe- Eergisteren is de néuwe kunstweg Roo sendaalBelgische grens officieel voor het verkeer in gebruik gesteld. De totstandko ming van dezen weg Is. ondanks zijn ge ringe lengte, ongetwijfeld van g-.oote bet*e- kente, omdat hij een schakel vormt In ten der groote verblndir.~en tusschen Noord en Zuid, welke verbinding op de keper be schouwd zelfs de meest d.recte is voor het verkeer tusschen Rotte; dam en Antwerpen. Nu de weg in gebruik is gesteld, hoopt Roosendaal, dat, vooral wanneer straks het Rijk de verbinding NumansdorpWillemstad zal verbeterd hebben, het verkeer naar Bel gië langs deren koristen weg, n.l. over FjjnaartOud Ga'tclRoosendaal, zal wor den geleld, een verbinding, waarbij ongeveer achttien km Nederlandsche weg minder sal behoeven te worden gebruikt. Te Hooglander Veen, nabij Amersfoort, ia gistermorgen tijdens de vroegmis plotse ling op 55-jarigen leeftijd overleden de Zeer- eerw. Heer pastoor 8. J. Brenninkmeijer. Z. Eerw. had de preek beëindigd en zou van den kansel dalen, toen hij ineenzakte en vrtf- weg wilde, weg van man en kind. Hij bad nog veel werk voor hem liggen, maar hij schreef niet.... steunde op de hand. stil.... en droevig.... Plotseling stond mevrouw Hannelore naast hem, bleek en angstig, nog slechts een scha duw van wat zij voor een week was. „Is het afgeloopen boven T" schrok hij op. „Neen, neende toestand is nog de- ik moet je alles er moet klaarheid virmogen, vinden. Tijdens de elfde Volkenbondsvergadering heeft de heer Tltulesco een voorstel ge daan tot oprichting van een International! Tehuis voor de Pers. Hij was van oordeel, dat de bedragen van de staten, die aan het plan deelnemen, gelijk moeten zijn en dat deze bijdrage zou moeten worden vast- geste'.d op 5000 Zwitsersche franken per Staat. Het komt den minister voor, In aanmer king genomen den uiterst belangrijken in vloed, die van de pers uitgaat, dat het denk beeld van den heer Tltulesco steun ver dient, en dat de Ned Regeerlng aan het tot haar gericht verzoek om tot verwezen lijking van dit plan 5000 Zwltsersehe fran ken bij te dragen, behoort te void-en. Ter zake wordt meer aangevraagd f 2500. Tot leden van het Hoofdbestuur werden he-kozen mej. Mrs. C. F. Katz. Amsterdam en Mr. J. M. Be Moor, en —keren de heeren J. Bastiaans, dr M. D H-re, den Haag; Mr. H. J. van Maanen Zwn’1 Mr. R. W. J de Menthon Bake, den Haag. Dr. E. van Raalte. den Haag; Mr. J. Schokklng. Kat wijk; H. van Tongeren, den Haag; en W. H. Vliegen, Amsterdam. In plaats van Prof. Anema. die als voor zitter niet herkiesbaar was werd tot voor zitter gekozen Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kar- nebeek. Minister van Staat, oud-M’nteter van Buitenl. Zaken, thans Commissaris van de Koningin In de provincie Zuid-Holland. Hierna werd de vergadering geschorst en had een officieele ontvangst ten stadhulze plaats, waar de burgemeester van Hoorn, mr. G. J. Blsschop de gasten verwelkomde. De voorzitter, prof. Anema, beantwoordde het welkomstwoord Na de lunch werd de vergadering te ruim half 2 hervat. zelfde. Luister Robert, opbiechten 1 Laat me., komen tusschen ons. Ik ben een slechte moeder geweest en heb ons kind toever trouwd aan de dienstbodeik heb geen acht geslagen op de voorboden der ziekte, omdat ik mij door niets op mijn eigen weg wilde laten storen. Nu wordt het ons ont nomen. Niet alleen m.j, maar ook jou. Dat is mijn groote zonde.mijn groote zonde!” „Wanneer slechts de beproeving, die thans over ons gekomen is, ie tot deze biecht drijft.... nu.... het is gebeurd.... Kwel je niet langer.... Want zelfs dit zware eed gaat voorbij.Dan ben weer vri) weer vrij.” Zij slaakte een hartverscheurenden gil. „Vrij, heelemaal vrij I Neen, ik wil het niet 1 Ik wil het niet meer I Het is immers Ik wist dat je willen doen gewezen zou worden.... En daaróm...', ja.... ik moet het je ook zeggen.... in een vervloekt uur, waarin ik alle menscnelijk- heid verloor, wensci te ik. dat het kind liever sterven zou, opdat het aan geen van ons beiden zou toebehooren. En nu gaat mijn wensch in vervulling.” Haast krankzinnig van verdriet liet zij her hoofd op zijn schouder vallen,]a, ik was slecht f Niet alleen een slechte vrouw, maar ook een slechte moeder 1 Ja. dat vooral. Want ik heb nooit mijn huwelijkstrouw gebroken.... wel in gedac'ten daarmee gespeeld. Maar niet in werkelijkheid. Maar dar was niet mijn verdienste, zeker niet 1" „Hanni.” zei hij, „lieve Hanni, je hebt dapper gestreden. Kwel je nu niet langer. Voor je gedachten ben je zeker niet altijd verantwoordelijk, wanneer je het er niet ab soluut mee eens bent. Maak je niet langer wijs, dat je schuldig bent aan het lot van het kind. Dat kan zoo/ veranderen „Ach,” zuchtte zij.alles is tui ineens zoo onbegrijpelijk ver I Dat ik eens van jou wegwilde.” „En je stem, je roeping als kunstenares V' Jir is geen hoogere roeping dan moeder 1 In de schaduw des doods heb ik het duidelijk gezien 1 Van het eerste uur, dat het kind zoo ziek was, zag ik mijn verblinding als iets Onbegrijpelijks voor me. En nu kan het gaan zooals het wil, als jij je arme Hanni nog heb ben wilt, ga ik nooit heen I Nooit 1 Wat kan het me schelen, als de heele wereld zich over mij verheugde, alleen mijn man en mijn arm kind niet 1" Troostend legde hij den arm omhaar heen en voelde noe zij sidderde. „Hanni, kom Als wij hand in hand gaan, zal God ons helpen Misschien wacht ons nog een goede wending.” Met groote verbazing zag de zuster beiden boven komen. Èr was niets veranderden dat was wellicht een vonkje hoop.... Zij verwonder de zich met weinig over de verzoening. Want in de sc; aduwen des doods verbleeken alle aardsche lichten De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer mededeellng gedaan van intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet. stil maar aanstond en bij herhaling tot de Duitsche Regeerlng ge- welke in het bijzonder betrekking recht De burgemeester van Hoorn, mr. Bte- schop, sprak daarna zijn vreugde uit over het feit, dat deze vergadering in Hoorn wordt gehouden. Het mecr.e O. O. P.) hield Zaterdagmiddag een landelijk demonstratief congres in het Concertgebouw te Amsterdam over de herziening van de salarl sen van het Rijkspersoneel. Eer derge- lljke vergadering werd eveneens gehouden In het Corn. Broerehute 'aldaar. Een motie werd aangenomen, waarin het congres als zijn oordeel uitspreekt, dat de sa- larieering van het Rijkspersoneel en de on derwijzers dringend verbetering behoeft waar bij tevens een einde dient te worden gemaakt aan de versnipperde titulatuur en de ver ouderde rangindeeling, terwijl het veel te groote aantal salaris-schalen. thans niet minder dan 261 alleen voor de ambtenaren op jaarloon sterk dient te worden Ingekrom pen. Het congres gaf voorts zijn instemming te kennen met de actie van het A. C. O P. ter verkrijging van verhooging van het inkomen van het Rijkspersoneel en de onderwijzers, verzoekt het A. C. O. P. bestuur deze motie ter kennis te brengen van de regeerlng, de volksvertegenwoordiging en de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken. Na afloop van het Congres werd een de monstratie gehouden door de binnenstad, welke op het Beursplein werd ontbonden. Uit Stockholm, aldus ,Het Volk” wordt bericht: De Zoning van Zweden ontving in het ko ninklijk paleis te Stockholm den buitenge wonen en gevolmachtigden gezant van de Ver Sovjetrepublieken, mevr. Koliontay, In audiëntie, ter overhandiging van haar ge loofsbrieven. Mevrouw Koliontay woonde te Stockholm in het bekende Grand Hotel, bet duurste en mooiste hotel van Zweden. Toen de beroemde „wasen met de zeven ruiten de gouden statiewagen, bespannen met vier vurige hengsten voor bet hotel reed, had zich een aan. ienlljke menigte verzameld. Mevrouw Koliontay liet niet alleen de toe schouwers, maar ook den koning even wachten. ZU kwam iets te laat, gekleed In een wcndervollen pels. Op haar borst schit terden juweelen. Zjj lachte vriéndelijk tegen de filmoperateurs en fotografen en sprak eenige welluidende woorden tot haar bege leider voor den man met het sprekende film-apparaat, terwijl de vrouwen in de me nigte sprakeloos van bewondering waren voor haar hoed en haar elegant gewaad. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw een adres gezonden, waar in hij zegt, kennis genomen te hebben van de persberichten over het voornemen der regeerlng tot invoering van een maal- en menggebod van inlandsche tarwe, hetwelk moet strekken tot steun aan den landbouw. De bond acht het nog zeer de vraag of langs dezen weg het gestelde doel wel zal worden bereikt, terwijl wel vaststaat, dkt een groote groep van den handeldiijvenden en Indue- trlcelen middenstand door vorenbedoelde maatregelen ernstig sal worden geschaad. Het gevolg van opgemelde maatregelen cal noodwendig zijn, dat het brood minder van kwaliteit en hooger in prijs zal worden, wat toch zeer zeker niet In het algemeen belang Is. Daarom verzoekt men den Minis ter met den meesten aandrang geen gevolg te geven aan zijn voornemen om een maai en menggebod in te voeren, doch den land bouw zoo mogelük op andere wijze te steu nen". ving van den Nlspenschen weg was door de r wijkbewoners keurig versierd en geïlluml- neerd en het gemeentehuis pronkte voor deze gelegenheid weer met zijn feeërieke electrische verlichting. Om twaalf uur ver een gde het comité voor de feestelijkheden, het comité Roosendaals Bloei, de genoodlg- den. Te half twee volgde een korte ontvangst ten raadhulze, waarna men zich in een groot aantal parVcullere auto’s naar den Nlspen schen weg begaf. Hier volgde^de officieele opening door burgemeester ArCoenen. Een kleinzoontje van den burgemeester knipte hierop het lint door, waarna een elndelocee file auto’s over den nieuwen weg naar Esschen reed, waar van Belgische zijde een herhaling werd gegeven van deze plech tigheid. Burgemeester Kenis van Esschen en de heer Th. Tlebak, Belgisch consul te Roosen daal, voerden er het woord. Ook hier vond ten raadhu te een officieele ontvangst plaat*. Op de markt te Roosendaal voerden, teen de autostoel was teruggekeerd, de leden van het 8t. Sebostiaan’a Gilde uit tt-schen oude Kempische dansen uit. Een groote lichts toet besloot de feestelijkheden. Verhouding tot België De regeerlng hoopt, dat onderling ov»r- Jeg zal lelden tot het verkrijgen van een grondslag, waarop een nieuwe regaling van de in verband met België bedoelde vraag stukken tot bevrediging van belde landen zal kunnen worden opgetrokken. Het zou haar In het landsbelang oprecht verheugen. indien deze hoop spoedig in vervulling mocht gaan. In verband met den algemee- nen polltleken toestand in Europa, mag men de oogen niet sluiten voor de nadoe len, verbonden aan een voortdur’ng .der in staatkundigen zin ongeregelde Nederlandsch- Belglsche verhouding Indien dit zoowel In Nederland als In België In toenemende mate wordt verstaan, zal zulks ongetwijfeld de totstandkeming der dezerzijds nagestre«f- de overeenstemming kunnen besnoedlgeu. Mi; nadruk spreekt de regeerlng den wensch uit, dat de gunstige atmosfeer, die mede door de deelnemlr va,. Nederland aan het eeuwfeest van B’lgië's zelfstandig heid gesenapen en door de wijze waarop Nederlands vertegenwoordigers bij die gele genheid in België zijn ontvangen, bevorderd Is, nlrt aan deze of gene zijde der grens zal worden vertroebeld door stroomlngen. die aan een vriendschappelijke verhouding en een nauwere samenwerking op economl ch gebied tusschen Nederland en België In den weg staan of deze tot beider schade moch ten willen dwarsboomen. Hoe men ook moge denken over het tijd stip dat voor dat eeuwfeest het meest ge schikt zou zijn geweest, men zal moéten erkennen, dat de regeerlng. toen eenmaal tn België besloten was. de viering In 1930 te doen plaats hebben, hiertegen geen be denking kon opperen. De waterwegen in Limburg e. a. In het Voorloopig Verslag zijn uitvoerige beschouwingen gewijd tan de kwestie der waterwegen In Limburg, waarbij ook het vraagstuk der verbindingen tusschen Ant- werken en het Hollandsch Diep ter sprake wordt gebracht Het Is niet juist, dat de Maas te Luik in den zomer telkens gedurende een periode van 10 tot 15 dagen zóó weinig water sou afvoeren. dat er, na reserveerlng van de noodlge hoeveelheid voor de bestaande en in aanleg zijnde Belgische kanalen, niet voldoende zou beschikbaar blijven voer af stroom Ing naar het Maasvak te Maastricht om het Julianakanaal op peil te houden en tevens de Maasoevers van het grens- acheidende Maasvak beneden de stuw te Borghare voor uitdroging te behoeden. Ook is het, voor zoover de regeerlng be kend. niet juist, dat België bij Lixhe een sluis bouwt van kleine afmetingen ter ver binding van het Albertkanaal met het ka naal Luik—Maastricht. Wat het rechtstreeksche kanaal van Luik naar Antwerpen, het Albertkanaal. betreft, is het bekend, dat de Belgische regeerlng den aanleg met kracht heeft ter hand ge nomen. Men is aan de Luiksche zijde be tonnen met aanbesteding van een oms.reeks 10 kilometer lang baanvak dat ongeveer langs onze grens loopt in de richting van Briegden. Deze werken zyn in volle uitvoe ring. In het Vooiloopig Verslag wordt over het kanaal gesproken als sou dit bepaaldelijk tegen Nederland zijn gericht. Echter staat het België volkomen vrij op zijn elven grondgebied een rechtstreeksche waterver binding tusschen Luik en Antwerpen aan te leggen. Het zal er daarbij slechts voor hebben te waken, dat het niet In strijd komt met zijn internationale verplichtingen, met name inzake den onverminde:den af voer naar Nederland van de hoeveelheid Maaswater, waarop ons land, op grond van tractaten en algemeene regelen van In ternationaal recht aanspraak kan maken. Mocht der regeerlng blijken, dat hierop inbreuk zou dreigen, dan zal zij zich hier tegen te weer weten te stellen. Ini—iddels heeft onze regeerlng te Brus sel vragen gesteld omtrent de uitwerking, die de voorgenomen werken op den afvoer van de Maas zullen hebben. Dat Nederland desnoods met eigen midde len In de voeding van het Julianakar.aal aal kunnen voorzien, maakt de algemeene positie der regeerlng, ook en met name tegenover het geheel der Nederlandsch- Blglsche vraagstukken, gemakkeljjker. De verbinding van het Albertkanaal met het Nederlandsche waterwegennet bjj Maas tricht. is een der punten, waarop de beide regeeringen tot overeenstemming moeten komen. De belangen van Maastricht hebben Duitschland en ense snivel De Regeerlng merkt op, dat in Duitsch land aan Finland geen jaarijjksche invoer van boter wordt gegarandeerd, maar dat al leen aan dat land tor gezegd wordt, dat het c. q. een contingent van 5000 ton tegen het nu in werking te stellen (autonome) recht 100 kilo zal mogen blijven lis dit recht (verder) Mevrouw Hannelore opende de moede oogleden. Zij meende, dat zij niet geslapen bad. Maar wie bad er dan vlak naast laar gestaan en hardop gezegd „In de schaduwen des doods verbielken alle aardsche lichten" De hamer was leeg. Nu drong bet eens klaps weer tot baar bewustzijn dcor haar stervend kind in de aangrenzende kamer, de zuster, die haar gedwongen had te gaan rusten, omdat zij haar krachten noodig zou hebben voorden nacht.dat alles, alles De dienstbode kwam binnen „Mevrcuw Rodenberg is beneden en laat vragen, of u haar een oogenblik kunt ont vangen Een sterke afkeer steeg op in haar hart. Dat was een der aardse:.e lid ten Verbleekt.... verbleekt’ Ljng genoeg had zij geluisterd naar iederen wensch en ieder woord van deze vrouw, die haar vrien din beweerde te zijn en die niets anders zocht dan een gewillig werktuig voor haar eigen handen. Hoe duidelijk zag zij dit nu in „Zeg tot Mevr. Rodenberg, dat ik de kamer hier niet kan verlaten. Het spijt me buiten gewoon, maar....” Geruisc! loos verdween het meisje. Mevrouw Hannelore stond op en gleed zachtjes door de halfgeopende deur in de ziekenkamer. De zuster naast het bed van het kind gaf een teeken met de hand. „Nog geen verandering „Neen, dat is ook niet te verwachten voor den nacht. Anders had ik wel geroepen,” luidde nauwelijks hoorbaar het antwoord. Mevrcuw Hannelore liet zich op den an deren stoel neervallen. Zij was doodmoe en ken toch niet blijven liggen. Hoe bitter hard was het.... dit wachten op den nacht, die haar den dood van haar eenig kind zou brengen. Alles wat menschelijkc macht ver mocht, was hier beproefd.... Ook hier was arm en rijk toca tenslotte gelijk.... Niemand kon meer helpendan God alleen.... En zij wist het, niets zou helpen, zoolang zij de schrede niet zette, waartoe het kind nu wijf dagen geleden, toen de ziekte was opgekomen, aandrong, zoolang zij niet zelf het noodlot wegnam van het hoofd van het kind.... het noodlot, dat zij, de eigen moeder, zelf op haar kind geladen scheen te hebben door i aar eigen zware schuld.... Haar schuld bekennen.... biechten.... dat moest zij 1 Zij keek peinzend voor zich uit, terwijl haar oogen zieii ih het koortsig gezichtje boorden. Misset ien dat dan nog in het laatste oogenblik die last van baar werd weggenomen. Haar man zat in de rookkamer beneden naast het bureau, dat juist gesloten werd. Het was Zaterdag, de mcnsc' en gingen allen vergenoegd naar huis. De mannen naar vrouw en kind, naar e>n misschien bescheiden, maar toch warm tehuis. Veel gelukkiger althans, dan onder dit dak verborgen wal! En dat wisten zij allen. De musschen van de” daken vertelden het elkander reeds, dat de vrouw uit dit huis we; In verband met de algemeene vergadering van de vereenlglng voor Volkenbond en Vre de. welke Zaterdag te Hoorn werd gehou den, is eerst In hotel -de Doelen te Hoorn een samenkomst gehouden van een aantal genoodigden uit de omgeving van Hoorn, met de bedoeling uitbreidingsmogelijkheden van de vereenlglng te bespreken. Een dertigtal dames en heeren had aan den oproep gehoor gegeven. De bijeenkomst werd voorgezeten door den algemeenan secretaris, den heer H. Oh. G J. v. d. Mandere. die het doel van de vergade ring nader omschreef en de beteekenis van het vredeswerk schetste. Na het inleidend woord van den voorzit ter werden eenige besprekingen gevoerd over de mogelijkheid om plaatselijke afdeelingen te stichten In die plaatsen, welke vertegen woordigers hadden gezonden, te weten Edam, Hauwert. Berkhout, Bobeldijk, Zwaag. Ven huizen. Beemstcr, Ursem en Hoógkarspel. Afdeelingen bestaan reeds te Hoorn met 350 leden, te Medembllk met bijna 100. te Enkhulzen met bijna 100 leden, te Abbe- kerk met 60 leden. Voor alle plaatsen werd medewerking toe gezegd om te trachten de gedachten van de vereenlglng te verspreiden en zoo mogelijk een afdeeling op te richten. De algemeene vergadering. Zaterdagmorgen om half 11 begon in de Doelen de algemeene vergadering met een uitvoerige openingsrede van den voorzitter, prof mr. A. Anema, waaraan het volgende Is ontleend: Ten vorige Jare lag een glans’ van bjj- sondere opgewektheid over ons samenzijn In jaarvergadering, omdat de Volkenbond zijn tienjarig bestaan kon vieren en bij alle besef van tekortkomingen toch een gevoel van dankbaarheid vóór en voldoening over wat verkregen en bereikt was ons vervulde. Dit jaar staan de weerteekenen minder gunstig en kan men moeilijk seggen, dat het eerste jaar van het tweede decennium ge lijksoortige aanleiding geeft tot een opge wekt samenzijn. Eer is het tegendeel het ge val. De feiten en gebeurtenissen van het af geloopen Jaar en de uitkomsten van de Jongste Assemblee stemmen thans tot zekere bezorgdheid. De economische malaise, die in vele landen heerscht, heeft hoe zou het anders kunnen? op den economischen Vol- kenbondsarbeid, niet profjjtelijken invloed uitgeoefend. Op de Vlootconferentie te Lon den sprak over het geheel een, mentaliteit, die van toenemend internationaal onderling vertrouwen weinig blijk gat. De Duitsche verkiezingen hebben al even min In verzoenenden en vereenlgenden geest gewerkt. Tusschen Italië en Frankrijk botert het ook al niet te test. Lichtpunten als de Wlaselconferentie en de rustige en gestadige voortgang der vreedzame oplossing van ge schillen aljn schaarsch «geweest. Schaduwen z)jn er vele gevallen. De ervaringen van het afgeloopen Jaar kunnen en moeten op ons als leden van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede slechts één uitwerking hebben: ons opnieuw door dringen van den ernst en het gewicht on; taak, van het vele dat er te overdenkva te doen is voor ons. Wij moeteh meer kracht concentreeren op ernstig Ingaan op de vraagstukken van over- heerschend belang, om ons ren gezamen lijke meenlng te vormen over die vraagstuk ken. deze dan In te dragen in ons volks leven. om er aoo invloed van te doen uitgaan op onze eigen nationale machthebbers en 41- dien mogelijk, ook daarbuiten. Het bestaan en de bloei van een Vereeni- ging als de onze aarsel ik niet een nationaal belang te noemen in den meest letterleken zin van het woord. Door deze beginselen heeft onze Vereenlglng steeds haar gedragslijn la ten beheerschen en zij zal dat ook verder rustig blijven doen. Het jaarverslag van den algemeenan secre taris, den neer H. Ch. v. d. Mandere, werd goedgekeurd. De rekening over 1929 wees een eindcijfer aan van f 14.686 31. De begrooting voor 1931 werd goedgekeurd op een bedrag van f 10 450. Daarna had een bespreking plaats van de propaganda van de Vereenlglng in de komen de maanden. Wat de anti-oorlogsfllm betreft was de vergadering van meenlng, dat de Vereeni- ging naast het goede op dit gebied, vooral opbouwend moest werken aan het werk van Genève, door een verbeterde documentaire Volkenbondsfilm. Een commissie is daartoe benoemd. Ook is een plan besproken om een groeten geeoetumeerden optocht in den Haag (of ook elders) te houden, grootsch opgezet, die België en de Neder!.-Scandina vische samenwerking. Wat de Nederlandsch-Scandlnavische sa menwerking betreft, merkt de minister op, dat, aangezien de Nederlandsche regeerlng Juist vóór de beide Ncderlandoch-Scandina- vlsche conferenties analoog overleg pleegde met de Belgische regeerlng het in hooge mate wenschelljk voorkwam, dat België aan het Nederlandsch-Scandlnavische over leg deelnam. Daartoe heeft, in overeenstemming met het inzicht der Scandinavische regeeringen de Nederlandsche regeerlng de Belgische Ultgenoodlgd. hetgeen tengevolge heeft ge had, dat bjj de tweede conferentie ook de Belgische regeerlng vertegenwoordigd was. De minister merkt op, dat de regeerlng er naar streeft, in alle handelsverdragen de meestbegunstlglng soo onverkort mogelijk neer te leggen. De meestbegunstlgingsclau- suie is als basis der internationale econo mische betrekkingen niet te missen. De Vereenlgde Staten van Europa Aan de orde kwamen de mededeelingen be trekking hebbende op hetgeen ten aanzien van het plan-Briand tot stichting van de Vereenlgde Staten van Europa, op de voor gaande Europeesche Conferentie in de laat ste vergadering van den Volkenbond verhan deld te. Dit punt werd ingeleld door mr. J. Lim burg. gedelegeerde ter Volkenbondsvergade ring te Genève. Na een woord van dank van den voor zitter aan Mr. Limburg, sprak mr. Ch. P. van Wijngaarden, oud-landsadvocaat in Indlë, thans te den Haag, over het Palestlna-man- daat. Spr. wees er op, dat de wereld in Augus tus 1929 werd opgeschrikt door de anti- Joodsche onlusten in Palestina en dat de groote meerderheid van de Arabieren bestaat uit een primitieve Oostersche bevolking met Ocsterschen levensstandaard en achter lijke landbouwmethoden. De joden zijn daartegenover de moderne, Westersch toegeruste over kapitaal beschik kende groep, waartegen de Arabieren niet zijn opgewassen. Vandaar de vrees van de Arabieren, schoon numeriek de sterkste groep (er zijn thans 800.000 Aarabieren en 160.000 Joden), dat zij sullen worden overheerscht en ver drongen. Een gevaar, dat zij te sterker voelen, om dat de Zionistische organisatie uitsluitend werkt voor versterking en uitbreiding van de Jcodsche gemeenschap. Spr. achtte de opvatting, dat de plicht tot bevordering van de vestiging van een Joodsch Nationaal Tehuis een primaire sou zijn, onjuist. De gedachte, dat het bestuur moet geschieden in het belang van het Pa- lestünsche volk in al zjjn geledingen, komt-1 in verschillende bepalingen van het mandaat tot uiting. De Engelsche politiek: gelijk gewicht der belangen van beide bevolkingsgroepen, te dus in principe juist. Het ware aX te wen- achen. dat de joden deae principleele grond gedachte zouden aanvaarden, hun werkzaam heid daarbij aouden aan passen en over de vragen van practische politiek vei der over leg met de regeerlng zouden plegen. Na repliek werden verschillende voorstel len behandeld. Aangenomen werd een voorstel den Haag, luidende' de Vereeniging ontwerpe een voor stel betreffende internationale ontwapening en make dit bjj de Union aanhangig. De afd. dringt aan op een systematische inter nationale propaganda. Na afhandeling van enkele voorstellen van meer hulshoudelfjken aard, en met ver wijzing van enkele naar diverse commissies, werd de vergadering met een opwekkend woord gesloten. Dat het departement aeer zuinig is wat het verstrekken van mededeelingen aan de pers betreft, kan de minister niet toe geven. De onderteekenlng van het herziene ver drag met Duitschland ter voorkoming van dubbele belasting naar het inkomen en het zal binnenkort kunnen plaats De regeerlng herhaalt voorts dat er geen sprake is van een samenhang tusschen de voeding van de Llmburgsche waterwegen en de verbetering der verbinding van Maas tricht met Luik eenersljds, en het vraagstuk der verbindingen tusschen Antwerpen en het Hollandsch. Diep anderzijds. Het standpunt der regeerlng met betrek king tot een kanaal, dat de kenmerkende eigenschappen zou hebben van het dusge naamde Moerdijkkanaal, is uiteengezet in het memorandum van 7 Mei 1929. De re- geering is er trouwens van overtuigd, dat, gesteld dat zij zelve den aanleg van soo- danlg kanaal aou wenschen te bevorderen, dit met het oog op den tegenstand in den lande, een Ijdel streven zou blijken. Dit wil echter niet seggen. dat de Regee rlng niet bereid zou zijn, een betere scheep vaartverbinding tusschen Antwerpen en den Rijn In overweging te nemen. Ten slotte wijst de minister op de zuiver politieke beteekenis van de Nederl -Belgische verhouding in het algemeen Europeeech verband, zonder dat die beteekenis moet worden overschat, te zij niettemin zeer reëel, ook al ,te zij niet op elk oogenblik deselfde en hangt zf) voor een groot deel af van de wisselende omstandigheden, regeerlng herhaalt, dat zij bij zonder in dezen tijd van depressie ernstig dat een definitieve regeling der kwestie spoedig moge tot stand komen. Volkenbond Voor de hulde, der regeerlng voor de ln^ bet afgeloopen Jaar te Genève aangenomen houding gebracht, te de minister erkentelijk. Het stemt hem,.tot vreugde te mogen con- stateeren, dat, bij verschil van opvatting omtrent onderdeden, vele leden zich met de door de regeerlng ten aanzleo van den Volkenbond gevolgde gedragslijn vereenlgen. Aan zijn teleurstelling omtrent den tra- gen gang der internationale vermindering Vergadering Verschillende mededeelingen De stand der onderhandellngen betref fende door Duitschland te geven vergoe ding van oorlogsschade zoowel ter zee als in België geleden, te inderdaad onbevredi gend. Sedert eenlgen tijd is met Engeland een gedachtenwteseling gaande ter regeling van de grens tusschen Suriname en Britschr Guyana. van 50 mark per 11 Invoeren, ook dan verhoogd wordt. Intusschen heeft de Regeerlng niet gezeten, vert oogen richt, hadden op de verhooging van het als zoodanig op een eventueele verdere ver hooging en op de kwestie van de meestbe- gunstiging in verband met het aan Fin land toegezegde douanecontingent in geval een verdere verhooging. Zou Dultsch- aan Nederland een proportioneel toekennen, dan zou, aangezien de aan Finland in uitzicht gestelde £000 ten den normalen Invoer van dat land ongeveer dekt, Nederland van een verdere verhooging nauwelijks nadeel on dervinden. Inderdaad te het echter geens zins zeker, zoo niet onwaarschijnlijk, dat men in Duitschland aan een proportioneel contingent denkt. Veeleer denkt men daar aan een absoluut gelijk contingent. De vertoogen door de Nederlandsche Re- geerlg te dezer zake tot de Duitsche ge richt, zullen zeker door deze in overweging worden genomen alvorens tot een verdere verhooging, waartegen toch reeds groote bezwaren schijnen te bestaan, wordt beslo ten. Het antwoord op de vraag of het juist is, dat Duitschland den doorvoer van Nedsr- landsch vee nc<r Zuid-Slavie en Tsjecho- Slowaklje weigert, moet in zoover bevesti gend luiden, dat Inderdaad de Duitsche Regeerlng op grond van sanitaire overwe gingen in verband met het hier te lande heerschende mond- en klauwzeer voor de doorvoer van Nederlandsch vee thans geen toestemming verleent. Zoodra de sanita're toestand van het Nederlandsche vee weer verbeterd zal zijn, zullen de pogingen om doorvoervergunningen te krijgen, worden herhaald. 25. Terwijl de zigeunerfamilie Heerlijk van de pap genoot. Viel er eensklaps uit den hemel Iets, dat in den pot met eten schoot. De familie was opgesprongen. Zelfs het paard ging aan den haal. Vader, moeder, dochter klaagden allen Om het soo bedorven maai. 20. Toen Wim met het meisje stond te praten. Kwam de koopman op een draf. Razend, dreigend, tierend, schreeuwend, scheldend. Op Wim en het meisje af. Wit zag den man, dien hjj had bestolen. Dacht aan het kwaad, door hem verricht. Hjj sprong op, botste tegen 1 meisje. De lievert verloor haar evenwicht. 8 Ie ït ke t d L d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14