Italiano legen hoest en verkoudheid HEILZAAM en LEKKER IJSTENT fl ST. AN KASTRAAT 15 2de huis vanaf Gebr. Lust. PROVINCIAAL NIEUWS loioioioioioioioio» De „Konlnt van KJondijke” ELCK WAT WILS Y Telegrafisch Weerbericht I Verkoop van een galg 7 MARKTNIEUWS T ADVERTENTIÊN De oudste electrische spoorweg In Europa Schotland en het Engelsch Nationaal Park HOORN DEN HELDER WILUBRORDUS-AVOND Wie zal de 1500ste zijn OEC9E0RC3UCDUC3aC=>ECDEOE n. t: Gedipl. Boekhouder (bankbeambte) zoekt adm. avondwerk- zaamheden. Brieven onder no. 6478, bur. van dit blad. OPPERDOES GROOTEBROEK ANNA PAULOWNA OBDAM DE ALKMAARSCHE BOKSWINKEL G. Nljemanting de Munk ZIJPE ANDIJK water Congregatie der 8.15 DE DOOD VAN 12 MILLIOEN KREEFTEN wor- L. ALKMAAR 8 Nov. 1930 NV. Elervei- ter veroorzaakte het ongemak. AMSTERDAM, 8 November. De aard appelprijzen waren heden onveranderd. Geen aanvoer. Personalia Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de heer ds. Klaver, predikant alhier. ling voor Hollands Noorderkwartier Aan voer 55000 kipeieren. 60 62 9.4010, 62 64 Een binnenbrandje Door het laten val len van een brandende petroleumlamp ont stond een begin van brand ten huize van den heer O. V. alhier. Met behulp van de buren wist men den brand te blusscheu, waardoor de brandschade gering bleef. Ech- net die ar ete oct in. gaat te vooral genoeg De oudste electrische spoorweg van Europa is het 6 KM. lange traject tusschen de stad Modling en de zomerbadplaate Hinterbrühl: deze bestaat reeds sinds Augustus 1883 en zal thans tengevolge van de geweldgie con currentie der autobussen verdwijnen. De persstemmen. waarmee indertijd de openng van het nieuwe verkeersmiddel ont vangen werd, zyn zeer eigenaardige docu menten. Zoo was destijds in een locaal blad van Modling bet volgende te lezen: Jor re- b- n- oo ld L ai n tl 18 r» k Nagekomen kerkbericht ZONDAGAVOND PA88EERDE DE I000ste BETALENDE BEZOEKER en ontving een paar prachtige Kunstrijders* schaatsen or i- r» r. Naar Indie De heer D. Grutter heeft thans zijn studiën hier te lande voltooid Heden vertrekt hij naar Zwitserland, om zich 14 November te Genua in te schepen, om zich van daar naar zijn. arbeidsveld op Java te begeven. Hoogste barometerstand 7743 te Clermont- Laagste barometerstand 733.8 te Ingö. Verwachting: Meest matige. Noord waste lijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. Dezer dagen werd de galg uit de gevan genis var. Cambridge publiek verkocht. Hier door kreeg het menschdom eindelijk gele genheid om de marktwaarde van een galg te bepalen, waaraan zoo vele jaren de mis dadigers ter dood waren gebracht. Een paar Jaar geleden werd de gevangenis gesloten en het heele terrein gekocht door den gemeenteraad van Cambridge, die er een nieuw raadhuis wil oprichten. Daar bet gebouw binnenkort gesloopt wordt, ging men er toe over om de werk tuigen en meubels uit de cellen publiek te verkoopen. Onder dezen inventaris bevond zich ook de galg. De deurwaarder verzeker de, dat zij nog zóó soiled was. dat men er gerust een olifant aan op kon knoopen. Toch waren er voor het sombere .Memento mort" geen liefhebbers. Voor het miniem bedrag van 1 pond ster ling kocht tenslotte een boer uit den om trek de galg en de kooper was ook bereid, om nog vijf pond sterling te betalen voor de vier houten wanden en de balken van de cel, waarin het vonnl, voltrokken werd. Vol gens zijn verklaring wilde de boer het hout van de galg en de betimmering van de cel gebruiken om voor weinig geld een garage voor zijn automobiel te hebben. De groote klok van de gevangenis, die aan zoovele ml dadigers verkondigd had dat hun laatste uur geslagen was, werd voor 5 pond sterling verkocht. De totale opbrengst was buitengewoon klein, vooral oc*. omdat de badkuipen niet te verkoopen waren. Afgezien van het feit, dat zij nog duidelijke sporen droegen dat zij vaak gebruikt waren, waren zij ook zóó klein, dat er alleen maar een dwerg een bad in kon nemen. Tevergeefs wendde de deurwaarder al zijn welsprekend heid aan, om het publiek aan te sporen eens in zoo’n badkuip plaats te nemen. ALKMAAR, 8 November. Boter- Boter. fabriek, 1ste soort Boter, fabriek, 3e soort groothandel f 810. nog al veel Het leven van Zweedsche avonturiers, die door eén aangeboren drang, welke aan de Vlkingers herinnert, tot reizen en trekken en zwerven gedwongen worden, voert hen soms op de hoogste toppen van geluken naar de diepste ellende der lijdende menschheid. Dezer dagen overleed in den ouderdom van 75 jaar Frans Albert Elfvergren eens de rijkste Zweed in de Vereenlgde Staten van Amerika. Arm en verlaten stierf hij te Brid geport in Wyoming Elfvergren werd geboren in de Zweedsche provincie Halland en hl) ging vroeg naar zee. Nadat hij de Oceaan In alle richtingen door kruist had, trok hjj naar Alaska, om goud te zoeken. Hij werd leider van de bekende ex peditie, waarvan het tragisch lot door den Canadeeschen dichter Robert Service be schreven is. Op hun tocht naar de Noord punt van Alaska vonden de 36 deelnemers allen den dood, behalve Elfvergren en 4 ka meraden. De overlevenden vonden echter de rijkste goudaders, die men maar denken kon en verkochten hun concessies aan de North Alaskan Gold Mine Company. Zoo werd Klf- vergren op 42-Jarlgen leeftijd mllllonnair. HU vestigde zich toen in California en legde daar fruitkweekerUen aan. Toen hU dat moe werd, trok hij naar Zuld-Amerika en kocht daar groote stukken land, om die te ont ginnen. Maar revoluties en arbeidersopstaa- den verhinderden een productieve cultivee- nng van het land; daarbij kwamen nog de groote financieele crisissen, zoodat KUver- gren tenslotte een geruïneerd man was. Tóen werd hU zelf leider van een groep revolu- tlonnairen en plaatste zich aan het hoofd der opstandelingen in Honduras, maar net oproer werd gedempt en Elfvergren moest vluchten. Hierop ondernam htf van Seatthe uit met zijn oude makkers, die vroeger met hem op zoek naar goud geweest waren, nog een expeditie, maar ditmaal had hij geen ge luk. Nu volgden er jaren van ellende en kom mer, van ziekte en verlatenheid. De vroegere Koning van Klondike" heeft een droevig uiteinde gevonden. f 9.60—10 50. Klein 830—8 00, per 100 sU 30.0000 Etendeieren f 6.306.50 per 100 st. Vergadering van den Raad. Aanwezig aUe leden. Na opening der vergadering en goedkeu ring van de notulen van de vorige, werden eenlge ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, waaronder: Kon. goedkeuring op de verschillende be- lastingverordeningen, volgens de nieuwe fi nancieele verhouding; goedkeuring van Ged. Staten op het be sluit om het maximum aantel vergunningen op 3 te bepalen; bericht van het gemeentebestuur van Me- demblik, dat binnen afzlenbaren tijd de ver waarden voor gaslevering sullen worden ver strekt; bericht, dat den burgemeester vergunning is verleend om zich van 15 tot 25 November buiten de gemeente te begeven. ZWAAG. 7 November. «Bangert en Om streken”. Druiven f 60—65; Slaboonen f 50— 60; Snjjboonen f 40—68; Witlof f 30—38; Peren f 18—55; Appelen f 35—53; Spruitjes f 1318; Uien f 1. 50—3 per 100 Kg.; Bloemkool f 7—18; Gele kooi f 3—6 per 100 stuks. —130; 16 Schrammen f 34—38; 137 Biggen f 15—23; Schapen f 3643; 144 Lammeren f 3636. Handel matig ALKMAAR, 10 Nov. 1930 Veemarkt 32 Vette koeien'/ 270490, matig; 5 Vette kalveren 50—110; Vette kalveren p. ned. pond 1.00150; 37 nuchtere kalveren, slacht, per stuk 12—38; 539 Vette varkens zware p. ned. pond f 0.48—054; Zouters 053 per ned. pond. Handel matig. L. T. B. De vergadering van den L.T.B. was goed bezet. De voorzitter, D. Koster, opende met den Chr. groet en heette allen welkom. Hierna las de secretaris de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Daarna gaf de voorzitter een overzicht van de conferenties met „St. Deus Dedit". De be sturen waren het telkens eens doch moesten ook telkens tegenwerking ondervinden van de leden. Voor de collectieve arbeidsover eenkomst schijnt weinig belangstelling. Daar de voorzitter in principe zich niet meer zou geven voor het C. A. C. is hij op zijn besluit teruggekomen door een onder houd met de K. 8. A. en na de lezing van Rector Bots. Na conferentie met ,Bt. Deus Dedit” zijn de besturen het eens geworden. Het voor naamste punt was, de verhuring tot 1 Febr te verlengen. De voorzitter meende, dat de tuinders dit kunnen aanvaarden beter dan voorheen. Het ledenaantal is verdubbeld en van de arbeiders is het een billijke eisch. Daarom hoopte spr. dat het collectief arbeids contract tot stand komt. Van den kant der vergadering was van meegaan geen sprake. Velen zagen het nut er niet van in. Volgens hen wordt de werkloos heid daardoor niet bestreden, dat de patroon een arbeider neemt als hij geld en werk voor hem heeft. Werkloos zijn zij, die geen vast werk aannemen. Op de vraag uit welke personen het bestuur van ,JBt. Deus Dedit" was samengesteld moest het bestuur erkennen dat dit uit meerendeels losse arbeiders bestaat. De voorzitter komt tegen de bezwaren op en vraagt of er ook nog voorstanders voor het C. A. C. waren. Verschillende zijn vóór het sluiten van een C. A. C. Motief was, dat dan een elk zijn rechten en plichten had. De secretaris geeft nog een kort relaas over de besprekingen van het C. A. C. Hier in! blijkt dat reeds 15 jaar geconfereerd is HU drong er met klem op aan om de arbei dersorganisaties niet te negeeren. Na nog eenlge discussies stelt de voorzit ter voor om tot stemming over te gaan. Het bestuur stelde voor om alleen de patroons hierover te laten stemmen, die een of meer arbeiders hebben. Utt de vergadering kwa- hen stemmen op dat elk lid stemgerechtigd is. Het voorstel van het bestuur blijft ge handhaafd. Het voorstel C. A. C. werd ver worpen met 14 tegen 17 stemmen. Daarna brengt de secretaris verslag uit van de kringvergadering. Daarin voerde de crisis in den tuinbouw den hoofdtoon. In de vorige kringvergadering werd beslo ten het Hoofdbestuur te verzoeken een mas sale betooging. van boeren en tuinders voor te bereiden, te houden in Den Haag, tijdens de behandeling der landbouwbegroting. Het Hoofdbestuur voelde er niet veel voor, daar het vreesde dat het meerendeel der le den thuis zou blijven en daardoor de betoo ging zou mislukken. In de laatste vergadering is toch besloten om te blijven volhouden. Dit punt zal in de a.s. Bondsvergadering door Kring West-Friesland aan de orde worden gebracht. Ook zal aan andere kringen bericht worden gestuurd. De voorzitter bracht dank aan den secretaris. Voor de behandeling van de statuten van den Bond was geen animo, daar deze door het bestuur zijn nagegaan en geen ter men aanwezig zijn om wijzigingen of verande ring voor te stellen. Daarna werd 1 K. G. reuzen bloemkool- zaad verloot. Het is beproefd zaad, geteeld in Loosdulnen en blijkt geschikt voor de Octobermaand. Het bestuur stelt voor dit voor 3 per ons te verloten. 44 leden namefi daaraan deel. In de rondvraag werd nog gevraagd, of geen contract kon worden afgesloten op den gewonen huurtijd. Daar het bestuur door vroegere tegenwerking geen resultaat had, verwacht het ook nu dezelfde tegenkanting. De voorzitter deed mededeeling dat het bestuur en bloc aftreedt. De a.s. jaarverga dering zal de afdeeling dus te zorgen hebben voor een nieuw bestuur. Dit bestuur Is waar schijnlijk niet bekwaam genoeg om een C. A. C. te verkrijgen. Het bestuur van „St. Deus Dedit" zal er niet in berusten alvorens een C. A. C. tot stand is gekomen. Daarna volgt de sluiting. 4.60—4.70. T 230—3.10. 1.00 2500 KG. Peen, groote 1.80—2 10. 4100 K G Roode kool 3504.30, 6600 K.G. Gele kool 1.40—3 10 4000 K G. Witte kool 0.98. 3000 K G Deensche Witte Kool f 130—2.10. van Cornells de Haan en A. Antje Bloodhooft, wed. van Jan Broersen, oud 71 j. Getrouwd: W. Schouten en J. Schouten. Burgerlijke Stand Geboren: Theodoras Hermanus. z. van G. van der Park en M. Ruüter; Theodoius Petrus Maria, a van C. H. van Konlngsbruggen en C. C. T. Nij- pels; Uicolaas Johannes, a van H Oudejans en C. G. C, Molenaar. Ondertrouwd: M. J. Geemse. 32 jaar, chauffeur en Adr. van de Panne 27 jaar; A. Tiel, 24 jaar, landbouwer en C. G. Smit, 22 jaar; J. Zijp, 41 jaar, veehouder, wonen de te Nieuwe Niedorp en M. Tussen. 33 jaar: A. Smit, 25 jaar, tuinbouwer, wonen de te Broek op LagnendUk en D. Mooi), 23 jaar. Getrouwd: M. 3. Geemse en Adr van de Panne; A_ Tiel en C. G. Smit. Overleden: C. Hoogmoed, 80 jaar. echt genoot van J. Dekker; P. Appel, 66 jaar. echtgenoot van J. Slijboom. Hoewel B. en W. het nut van deze ver- eeniging gaarne erkennen, stellen zij voor Ingekomen is het verzoek van den A. N. W b. om als buitengewoon lid toe te tre- i een jaarlijksche contributie van BOVENKARBPEL 8 Nor Marktbericht ..De Tuinbouw". Aardappelen Blauwe f 130; Uien, groote gele f 1.05—1.35; DrieBngen f 0350.70; Nep f 1.30—1.45 per baal: le Bloemkool f 14—36.40 3e idem f 6A0- 16.90; 3e idem f 0.90—630 per 100 stuks; Roode kool f 1.70—330; Gele kool f 1.10— 350; Witte kool f 130—130 per 100 Ü'g Bieten groote f 6.70—7.40; idem kleine f 430 —430 per 1000 stuks. MOORN. 8 November 1930. 8 Zeugen f 80 1»; 16 Schrammen f 34—38; 137 Biggen drijfsuitkomsten. Volgens den heer Vijn zou dit een motief kunnen zijn, als er een terrein moest den aangekocht. Thans is het eenlge motief, Burgerlijke Stand over de maand Octo ber Geboren: Jacobus Nicolaas, z. van Klaas Smal en M. Stuijt Simon, z. van W. van Duin en C. M. Bakker Cornelia, d. van Pieter Borst en M. G. Hendrikse Theodorus, z. van Kampen. Overleden MAANDAG vrouwen. DINSDAG half acht gezongen jaardienst voor de over!, leden der Broederschap van de Geloovige Zielen. Des avonds 7 uur Lof ter eere van den H, Antonius. Ave Verum p. 153. Lied 71. WOENSDAG-avond te 8.15 Congregatie der meisjes. DONDERDAG-avond te 8.15 Congregatie der meisjes. DONDERDAG-avond te 7 u. Lof ter eere van het H. Sacrament. Adoro Te p. 15a lied ja. VRIJDAG-avond te 7 u. oefening van den H. Kruisweg. Stabat Mater K. 43. ZATERDAG te 7.30 gezongen H. Mis. Te 11.30 biechthooren voor de kinderen. Te 4 uur voor de overige geloovigen. Te 7 u. rozenhoedje voor de bekeering van ons vaderland. „De opening van het tramwegverkeer MödllngKLansen is thans definitief vast gesteld op Maandag. BQ een der eerste proefritten had er reeds een klein ongeluk plaats. In de Peldstraat werd het paard van deii timmerman Höfler schichtig en sloeg op bol. Wij willen geen ongeluksprofeten ■Ijn, maar wij vreezen toch, dat bet ding gevaarlijker is, dan wel beweerd wordt. In Amerika heeft men kartonnen voor de wagens gesponnen, opdat de paarden niet al te «eer zouden schrikken. De paarden laten zich daardoor misleiden. Indien het noodlg blijkt, zou men ook hier de vinding rijke Amerikanen kunnen navolgen." VOOR RECLAME B<j aankoop van 1 ons Roede Man tabak k 36 et. X «ns CADEAU Roode Ster-tabak van 66 voor 52 et. S pond. Douwe Egb. van 50 voor 42 ct. X pond, enz., enz. Uiltje» Sigaren van 8 voor 6H cent. Hudson van 8 voor 6 cent, per kist van 50 stuks f 230. Hudson van 6 voor 5 cent. Reclame-sigaar van 6 voor 5 cent, 50 stuk* 2.30. Reclame-sigaar van 5 voor 3% cent, per 100 stuks f 3.25. Chief Whip van 20 voor 16 cent Ardath van 20 voor 15 cent. Pall Man van 40 voor 27 cent Kiaztm Ibrahtan van 30 voor 16 cent verpakt met de mooiste vlinders, 233 en Turmac van 12 K voor 10 cent, ena., ens. *e Etalage - t Geedkeepris adrea ST. ANNASTRAAT 15 Z. H. en I. M. opgeheven De Zijper Handeldrijvende en Industrieele'' Midden- standsvereeniging is in een op Donderdag avond jl. gehouden vergadering, wegens gebrek aan belangstelling, opgeheven. Vrijdagavond hield de afdeeling Den Hel der van den R K Volksbond in het bonds- gebouw aan de Molengracht ter gelegenheid van den feestdag van den H. Willlbrordus *n feestelijke bijeenkomst De voorzitter van den R- K. Volksbond afd. Den Helder, de heer Snel opende de vergadering met den christelijken groet en heette alle aanwezigen in t bijzonder den nieuwen herder der Pe trus en Paulus par A. Koopman, den eer waarden spreker van dezen avond J. C. de Groot en den pas benoemden kapelaan, pa ter Verhaar, van harte welkom en richtte woorden van sympathie tot de narmonie- kapel Winnubst, welke onder leiding van den heer Toea. zich direct bereid verklaard had dezen avond door haar medewerking te ver- aangenamen. Naar aanleiding van het feit dat de heer Smits bij gelegenheid van het 20-jarig be staan van den bond van overheidspersoneel ^8t Paulus" door Z. H. den Paus begiftigd was met het kruis Pro Ecclesia et Pontiflce, werd hij hedenavond gehuldigd. Als spre ken.. die den heer Smits met deze eervolle vermelding feliciteerden, traden achtereen volgens op: luitenant Doorman, als voorzlt- te-ter van de vereenlging Katholiek Den Hel der, de heer Plasmeyer als bestuurslid van de A R.K A-, de heer Clliacus als bestuurslid van de R. K. Klesvereenlging „Eendracht”, de heer Luyckxs als bestuurslid van de Mld- denstandsvereenlging de Hanze en van de spaarbank St. Antonius van Padua, de heer Nijpels. als bestuurslid v. d. St. Vlncentius- vereeniglng en ten slotte de heer Snel als voorzitter van den R. K, Volksbond, afd. Den Hetdei. Onder applaus van aUe aanwezigen be steeg daarna de heer Smits het spreekge stoelte en dankte alle sprekers voor hun har telijke en welgemeende woorden van geluk- wenschen en hjj hoopte dat hij nog lang mocht medewerken voor „God en kerk, vor stin en vaderland." Hierna verleende de voorzitter het woord aan den spreker van dezen avond. De oudercotnmissie had Mich tegen het voorstel verklaard, t Is thans geen tijd, meende de Voorzitter, om belangrijke uitga ven te doen De heer Blokker is tegen het voorstel van B en W. Deze regeling zal het onderwijs niet bevorderlijk z«n. Aan de biizondere schooi is vrijstelling gegeven. Aan Ged. Sta ten zou ook voor de O. L. school tot 1936 vrijstelling te vragen zijn. De Voorzitter merkt op. dat volgens de wet dit onderwijs voor bijzondere scholen in 1936 verplichtend wordt. Voor de openbare bestaat deze verplichting nu reeds, doch kan tot dit tijdstip telkens voor 2 jaren onthef fing worden verleend Er zijn daartoe reeds vele pogingen gedaan, doch er is bericht ontvangen, dat geen uitstel kan gegeven worden en het raadzaam is, zich met Twisk in verbinding te stellen. De heer Pauw merkt op, dat Abbekerk vrijstelling tot 1936 schijnt bekomen te heb ben. De Voorzitter betwijfelt dit. De heer Blokker wil bij de Kroon In be roep gaan, doch de Voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is. De heer Blokker wil Ged. Staten er op wijzen, dat de ouders hun kinderen niet naar Twisk verkiezen te zenden ’t Is een tegenstrijdigheid. Hier beschikt men over een leegstaand lokaal en een be voegde onderwijskracht. De heer Zwaan wijst op de slechte be- Eierenmarkt. f 0.77H—037J4. f 0.70—0.75, Eieren, Eendeieren f6. Rede J. C. de Groet Het onderwerp, hetwelk de eerwaarde spr. behandelde in zijn stijlvolle toespraak was „Het Christendom In onze dagen." Na een korte Inleiding over wat het chris tendom in vroeger eeuwen voor ons land ge weest is, hoe alle menschelljke verhoudingen van den godsdienst doordrongen waren, be handelde spreker de vraag of de beteekenls van de leer en stichting van Christus in den loop der eeuwen misschien gewijzigd was of zelfs, na de godsdienstige revoluties der zoo genaamde hervorming baar beteekenls ge heel verloren had. Aan de hand van de ge schiedenis bewees spreker vervolgens hoe *t christendom door het feit alleen reeds dat Rj alle oude instellingen heeft overleefd en t hoofd heeft geboden aan alle bestrijdlngen van haar tegenstanders, haar bestaansrecht heeft bewezen, al smaalt men tegenwoordig op baar als een verouderde instelling welke niet meer past in bet kader der moderne sa menleving. Het verwijt dat men de kerk doet dat een oorlog als de laatste was, na negentien eeuwen Christendom nog moge lijk was werd door den spreker op eminente wijze weerlegd. Nu m enna eeuwen strijd er in geslaagd ia God buiten het openbare leven te stellen, door de scheiding van kerk en staat, nu steunt nog alleen op het louter menschelijk inzicht en louter menschelljke berekeningen, en als deze misloopen en er een algemeene verwarring ontstaat en het het zwaard ten slotte moet beslissen dan wordt het christendom verantwoordelijk ge steld voor de gevolgen, hetgeen een zeer on juiste verantwoordelijk stellen is. Spreker wijdde hierna uit over het be staansrecht der kerk, boe zij de menschan geeft wat de socialisten beloven en meer geeft dan dat; spreker lichtte dit toe met ‘t voorbeeld van Rusland, hoe men daar tracht het christendom uit te roeien om een nieuwe maatschappij op te bouwen, zonder God en godsdienst. Vervolgens besprak spreker hoe de kerk voor het tegenwoordige maatschappelijk leven een zegen is in alle omstandigheden, hoe zij door het verleden de grondslag is van onae cultuur, van de kunst en wetenschap in onae dagen, maar vooral van de sociale gedachte. Oofc heden nog, aldus spreker, is de kerk onoverwinlijk, meester van de toekomst. Tot slot richtte spreker een woord van opwekking tot de aanwezigen om hoog te houden het katholiek vereenlglngsleven, waerdoor men medewerkt niet alleen aan t geestelijk en stoffelijke verheffing der menschheid maar tevens met de kerk voor een christelijke samenleving in de toekomst. Een hartelijk en langdurig applaus bewees wel dat de woorden van den eerwaarden spreker tot de harten der toehoorders waren doorgedrongen en indruk hadden gemaakt. De voorzitter dankte den spreker voor de door hem uitgesproken rede namens alle aanwezigen, en hoopte, dat de opwekking waarmede hij zijn rede besloot, met veel vrucht mocht dragen. Nadat door de R K Harmonie-kapel Win nubst weder enkele populaire nummers wa ren ten gehoore gebracht, werd een film vertoond „O. wat een kinderen", in twee be drijven. welke de toeschouwers zeer veel ge not bezorgden. Na de auze werd de schoon, stemmings volle film „Het wonder van Lourdes" ver toond, welke door alle aanwezigen met in teresse werd gevolgd. Na het dankwoord van den voorzitter, den heer Snel, gericht tot den spreker van he denavond en de leden van Winnubst voor de opluistering van dezen avond, werd docr Winnubst het „Aan U, o Koning der Eeuwen” gespeeld, en tot slot een opgewekte marsch. Het was een geslaagde avond,, want de op komst, welke soms wel eens iets te wenschen overlaat, was nu zeer goed. AMSTERDAM. 10 November 550 vette koelen, le kw. 1.10—1.16; 3e kw. 036—1.03; 3e kw. 0300.92; mindere soorten 0.700.78 per K. G. slachtgewicht; 70 melk- en kali koeien 380380; 61 vette kalveren 2e kw. 0.88—1.04 3e kw 0.76—0.86 per K.G. levend gewicht; 42 nuchtere kalveren 1420; 122 schapen 36—40; 830 varkens, vleeschvarkens van 90 tot 110 KG 0.64—0.65; zware 0.61— 0.63; vette 0.58—0 60; per K.G. slachtge wicht; 77 paarden 120230. AMs lr.RDAM, 10 November. De aardap pelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 3148 H.L. den tegen t 25.—. Hoewel B. hierop niet in te gaan. De heer Blokker wil zijn goeden wil too- hen en f 10.toestaan. De Voorzitter erkent en waardeert het al gemeen belang, doch B. en W. bekeken deze Mak uit het oogpunt van gemeentebelang. Het verzoek wordt afgewezen. Voor het geven van onderwijs in lichame lijke oefening voor de O. L. school stellen B. en W voor, een regeling aan te gaan ■tet Twisk. Desa regeling geldt *Ueen de NOORD6CHARWOUDE. 10 Nov. 1930 2400 K.G. Aardappelen. Scbotsche Muizen 3 10—3 70. Due of York 2 30. Drielingen K4 00—4.70. 3500 KG Uien: Grove uien uien 230—3.60, Drielingen Wanneer men een kreeft op den schotel ziet, in witten wijn of wit bier gestoofd, en heerlijk rood uit groene sla en peterselie te voorschijn schitterend, dan is de gepantserde krer zeer tam en spreidt hij zijn scharen slechts uit ter wille van den liefhebber In h :t water echter, waar hij er zwartachtig tot groenachtig bruin ultzlet, is hij een groote roover en veelvraat, de schrik der omge ving. Ztjn scharen strekken tallooze kevers, klkvorschen en visschen. Ja, zelfs vele jonge waterratten ten verderve. Toch is hjj niet uitsluitend een vleescheter. maar hjj eet ook gaarne de wortels en stengels van kalkrijke waterplanten en wieren. Waarom hjj aan d soort planten speciaal de voor keur geeft, is gemakkelijk te begrijpen: hij heeft kalk noodlg. voor het vormen van zijn pantser, dat wonderwerk van chlttne. dat, nauw met het heele lichaam verbonden, tot in de maag wordt voort gezet en met ont zaglijke krachtsinspanning tweemaal per jaar uitgetrokken moet worden, terwijl de kreeft dan groeien kan tot zich een nieuw pantser gevormd heeft. Gedurende de twee weken, die hiervoor noodlg zijn, is de roof ridder overigens zeer tam. want hij heeft, zooals de populaire naam „boterkreeft" reeds zegt, alle reden om zich te verbergen voor hen, die hij anders als een gemakkelijke bult geschouwt. De geschiedenis van den kreeft als voedings middel en delicatesse is reeds zeer oud; toch 1-angt zUn populairtelt nauw samen met volksrard en tijdsomstandigheden. In het oude Rome waren kreeften een tamelijk ge woon voedsel voor de volksmassa; op de tafel der Patriciërs kwamen zij eerst na een speciale toebereiding met brood en maïs wortelen en melk, waardoor het vleesch bij zonder vet en smakelijk werd. Tegenwoordig behandelt men de schaaldieren In Italië nog ongeveer op dezelfde manier. In Rusland stond de kreeft nooit too hoog ac-n geschreven; vroeger, toen zij nog in groote massa's de rivieren bevolkten, werden zij zelfs aan de varkens gevoederd. De Engelschen zijn nu juist niet afkeerig van den kreeft, maar geven toch de voor keur aan den zeekreeft, die daar aange troffen wordt. De hartstochtelijkste liefhebbers van het schaaldier zijn de Franschen; vooral de Pa.*ijzenaars hebben er nooit genoeg van. Er wordt daar haast nooit een diner ge geven zonder dat er kreeft op het menu staat. In Dultschland kwam het eten van kroelt in de middeleeuwen in de mode, waar schijnlijk doordat de monniken de kreeften voora' op vastendagen aten. Op het oogen- blik is de kreeft een tamelijk dure lekker nij. Toch is dat niet altijd zoo geweest. Er is een tjjd geweest, dat men een schok <60 a 64 stuks) kreeften voor 60 cent kon koopen. Op de markt van Fllslt was een aardappelmand vol kreeften voor 5 A 10 cent te krijgen en in het Oosten van Dultschland Waren kreeften met mayon- naisesaus een gewoon burgergerecht. Ia de tachtiger jaren voerde Dultschland heel wat kreeften uit naar het buitenland; na 1908 werden zelfs 13000 dubbele cente- nae*. <d. L 13000 x 100 K G.) van deze heer lijke delicatesse naar Frankrijk gezonden. De Oder- en Havelkreeften wnreri beroemd en Berlijn vormde het middelpunt van den kreeftenhandel. Er was zelfs een ..Kreeften- konli.g", n.l. de hofleverancier Mlscha. in wie: kreeftenpark bij Hoppegasten ieder jaar zoowat 12000 schok kreeften overwin terden. die met beetwortelen gevoed wer den. Deze goede tijden zijn eehter voorgoed voorbij. Dit is vooral te wijten aan de vergiftiging der rivieren door de industrie en de kreeftenpest. een besmettelUke ziekte, die li de wateren van Lombardije ongeveer -u het midden van de vorige eeuw uitbrak, over Frankrijk naar Dultschland kwam en zich vandaar verder naa- het Oosten uit- breldde en ontzettende verwoestingen onder de kreeften aanrichtte. In het moerassig benedengedeelte van het Kochelmeer in Beieren stierven in korten tijd 12 millioen stuks! Alleen Scandinavië en Midden-Rus- land bleven vrij en dat zjjn thans nog de eenlge landen, die een aanzienlijken uitroer van kreeften hebben afgezien van de 041- licische moeraskreeften, die vaak zeer hoog dravende namen dragen! Een middel tegen de ziekte is nog niet gevonden en de mee- ningen over haar oorzaak loopen zeer uit een. Alleen dit is zeker, dat verontreiniging der rivieren gunstige levensvoorwaarden schept voor bepaalde bacteriën, die zich in het vleesch der zieke dieren bevinden. Een soort van deze bacteriën ontdekt aan den kreeft de zuurstof en daardoor wordt het dier zóó zwak, dat spoedig daarop een ander soort bacterie het doodend werk voltooit Gelukkig is het eten van het zieke dier voor den mensch onschadelijk. De kreeft heeft altijd de belangstelling van den mensch op zich getrokken. Vooral zijn kunst van kleurverwisselen In de kook pan is voor velen een bravourstukl Toch is dli. verschijnsel zeer eenvoudig te verklaren: het berust hierop, dat van de verschillende kleurstoffen, die het kreeftpantser bevat, alleen de roode kleur bfj het koken niet aan getast wordt. Deze blijft onveranderd en is daarom de doodskleur van den kreeft. Er zijn ook nog variaties in de roode kleur, die verschillende kreeften hebben; dit hangt samen met de kleur van den bodem en met het licht, waarin de kreeft geleefd heeft. In de middeleeuwen speelde de kreeft een gewichtige rol in de geneeskunde; een oud medisch boek besteedt niet minder dan 260 bladzijden aan den kreeft. Hij werd in de meest uiteenloopende recepten verwerkt. Bij zonder begeerd waren de „kreeftenteenen” of „kreeftenoogen” zooals zij in den volksmond genoemd worden. Het zijn lensvormige din gen uit samengeperste kalk, die de maag va:i den kreeft omvatten en bi) vernieuwing vai. de schaal als kalkreserve dienen. Deze kreeftsteenen werden door wonderdokters en kwakzalvers tegen hoogen prijs aan goed- geloovige menschen als geneesmiddel ver kocht. dat overal goed voor was Alle men schen. die de gewone uitdrukking gebruiken: „hjj gaat den kreeftengang", d w z. achter uit. belasteren het dier, want over het al gemeen zwemt of loopt de kreeft veel meer vooruit. Alleen wanneer hij op de vlucht slaat en zich in zijn schuilhoek terugtrekt, zwemt hij achteruit en dat heeft zijn bij zondere reden; zoodoende kan .hij den aan valler voortdurend met zün geweldige scha ren bedreigen en tegelijkertijd kan hjj de bewegingen van de vijadd volgen. Ieder dier handelt zoo als bet in gevaar ia en ten slotte ook de mensch. Natuurlijk valt bet bijzonder op, wanneer de kreeft niet alleen achteruit loopt, maar ook achteruit zwemt: dat kan nJ. de mensch niet en daarom is die vreemde wijze van voortbeweging van den kreeft spreekwoordelijk geworden. Benoemd Onze plaatsgenoot, de heer 3. Boom, tijdelijk hoofd der Ooaterschool. is benoemd tot onderwijzer te Oostèrland (Wielingen). Terwijl men in Engeland nog steeds niet tot overeenstemming is gekomen omtrent de kwestie, welk gebied van het land tot Nationaal Park gekozen zal worden, hebben de Schotten besloten een voorstel bij de Regeerlng in te dienen om een terrein in de nabijheid der stad Bannochbum aan de Firsth of Forth in te richten tot Nationaal Park. Deze vlakte, die voor de geschiedenis van Schotland van zeer veel beteekenk is, wijl daar de Schotten den 24en Juni 1316 onder aanvoering van Robert Bruce Komng Eduard II van Engelrnd overwonnen heb ben, was weliswaar reeds sedert eeuwen in haar oorspronkelijken toestand gebleven, maar zou nu verdeelt en bebouwd woraen Om de uitvoering van dit plan, dat zoo krenkend was voor den nationalen trots der Schotten, te voorkomen, wil men op voor stel van de regeerlng het Parlement doen besluiten. om bet beroemde slagveld met zijn dichte wouden onaangetast te laten. De streken, die tot nu toe In aanmerking kwamen om tot Nationaal Park der Veree nlgde Koninkrijken te worden ingericht, lig gen uitsluitend in Engeland en Wales Daar toe behooren vooral de berggroepen van Snowdon in Wales met hun boogsten top, de Möl y Wydap, verder een* gedeelte van het graafschap Norfolk in Engeland en bet Peak-district in het Noorden van bet Graafschap Derby met de beroemde Peak- grotten. Er heerschen groote meemngsverschillen over de verschillende voorstellen en tot nog toe is men niet tot overeenstemming geko men. Het staat nog zeer te betwijfelen, ot de Engelschen gevolg zullen geven aan het verlangen der Schotten, om bet veld van Bannochbum, dat van zoo’n groote histo rische betekenis is. waarop de Schotten dan ook met bijzonderen nadruk wijzen, tot Nationaal Park te verklaren, want het is haast niet te denken, dat bij de voortdu rende wrijving tusschen beide volken de Engelschen een plaats tot Nationaal Park zullen laten inrichten, waar sü het dan ook eeuwen geleden toch altijd een Engelsche koning door de Schotten over wonen werd en tot ontruiming van de stad Bannochbum en het daarbij gelegen slot werd gedwongen. meent, dat dit geheel voor rekening van de ouders komt. Gaan we de regeling met Twisk aan, dan deden wij. wat wij kunnen. De Voorzitter meent, dat het verzet van de ouders van korten duur zal zijn. Hjj heeft den inspecteur van het L. O moeten beloven, dat in deze zitting van den Raad de beslissing zal vallen. Hjj is tegen het vragen van uitstel, omdat dit niet baten zal. De heer Pauw wil het nog eens vragen; de aanhouder wint. De heer Blokker, gesteund door den heer Zwaan, wil voor 2 jaar uitstel vragen. De heer Rustenburg zegt, dat Wervers- hoof er ook zoo voorstaat. Er moet van de gemeenten meer kracht uitgaan. Het niet aan de gemeente op zulke koeten Die bedragen slechts f40.zegt de Voor zitter. De heer Zwaan wil aan een regeling te gen den zin van de ouders niet medewer ken. Het voorstel-Blokker, om uitstel te vra gen, wordt met 5 stemmen aangenomen. Tegen de belde wethouders. De heer Rustenburg wil een welbespraakt persoon naar Haarlem zenden. De Voorzitter zegt: Daar zullen wij den heer Rustenburg voor nemen. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot vaststelling «ener gemeenschappe lijke regeling voor den vleeschkeurinasdienst met Mid woud. De Voorzitter acht het onbillijk, dat de meest veerijke gemeenten het meest in de kosten van de noodslachtplaats moeten bij dragen. Verlies en winst wordt over 5 gemeenten voorgeslagen, voor Opperdoes 10 pet. Op bet oogenbük heeft opperdoes een actief van f 897. De verwerktngsinrlchting levert nog steeds winst op. Over het afgeloopen jaar is nog f 1000 aan de veehouders uitgekeerd. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Aan de orde komt de vaststelling van de gemeentebegrootlng 1931. Namens de commissie van onderzoek rap- norteert de heer Pauw, dat alles in orde 1* bevonden. Alleen wil zij het bedrag voor kosten van havens en vaarten, in verband met de schoeiingswerken langs de bermen van f 50.tot f 100.verhoogen. waartegen R. en W. geen bezwaar hebben, «n hiertoe besloten wordt. De belastingen worden geraamd als volgt: 75 opc. opbrengst grondbelasting gebouwde eigendommen f 882; idem ongebouwd f 1447; 60 opc. geb. eigendommen f 703: pl. tak belasting over 4 maanden f 4500 60 opc. aem. fondsbelasting f 2024; classificatie gem fondsbelasting 3e klasse f 400. Besloten wordt de premie ziektewet ge heel voor rekening van de gemeente te nemen De heer Rustenburg wil een lantaarn plaat sen bij de Krom en de heer Blokker acht bet noodlg in samenwerking met Twisk bij de spoorwegen aan te dringen tot het plaat sen van een lantaarn aldaar. B. en W. wordt machtiging verleend tot plaatsing van een lantaarn bij de kaasfa- briek en op een 2-tal andere punten, waar dit wenschelljk is. B. en W. trokken f 1900 op de begreoting uit tot het leggen van een straat op bet Zwarte Pad. De straat zal 214 M. breed wor den, waarbij sommige bewoners een stukje van hun erf zullen moeten afstaan De heer Pauw acht een breedte van 2 M. voldoende, daar de kosten voor een lengte van 21JJ M. anders te hoog worden. Aan de Kluiten is de weg ook niet breeder. De Voorzitter vindt dit in den modernen tijd te smal. De heer Pauw betoogt, dat dit een dood eind betreft. De tijden zijn slecht. Ook de heer Blokker acht 2 M. voldoende. De heer Vjjn verklaart zich voor 2(4 M Volgens de Voorzitter ligt het In de be doeling, dat er dan nog 1% M. berm open blijft. Het voorstel van B. en W. wordt met de stemmen van de heeren Pauw en Blokker tegen, aangenomen. De post voor onvoorzien wordt bepaald op f 412137 en de begroeting vastgesteld. Bjj de rondvraag vraagt de heer Zwaan ot het niet op den weg ligt wegens de cri sistijden een deel van de landhuren terug te geven, evenals in St. Pancras en Koedijk. De Voorzitter meent, dat de crisis hier nog niet in die mate heerscht. Volgens den heer Zwaan zijn er hier toch menschen. die na betaling van hun pacht, niets overhouden. Ook de heer Vijn meent, dat sommige men schen er slecht aan toe zijn. De Voorzitter zegt overweging van de woorden van de heeren Vijn en Zwaan toe, waarna de vergadering wordt gesloten. dat dc ouders er niet mede Instemmen. Voldoet de Raad niet aan het verlangen van Ged. Staten, dan plaatst hjj zich op revolutionnalr standpunt. De heer Zwaan vraagt, of de Raad de ouders kan dwingen hun kinderen naar Twisk te zenden. Wethouder Vijn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3