SINT MAARTEN WGEROl IfGROMALCA BLADZIJDE 1 MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 w. s. PROVINCIAAL NIEUWS 14 ALKMAAR Sint Laurentius TWEEDE BLAD Landpachtersbond Ijsbond „Hollands Noorder kwartier” je EGMOND-B1NNEN «e d#Kn4a£ppen dvcL ^de ppl^iek eruit gehouden woedf. Qttjuqto- - DEft HELDER VENHUIZEN R Anthonie van Dijck 46ste Algemeene Vergadering was gestorven, wilde de en Een ar/n nog een bezwaa^, O (Vervolg). trok be- het aan mét Ingekolhen stukken mededeelt ngen De VOORZITTER deelt mede, dat de actie voor de organisatie van IJsberichten thans gereed is. Spr. verwacht daarvan goede resultaten en brengt hulde aan den heer Sar- let voor zijn werk in dezeni (Applaus). Voorts deed spr. mededeeling dat er een goede regeling is gekomen voor het organi se eren van wedstrijden. Blijkens het jaarverslag zullen per seizoen drie nationale wedstrijden hardrijden en/of schoontijden, onder leiding van een der bij den K.N.S.B. aangesloten vereenigingen in Noord-Holland gehouden worden op banen van de afdeelingen onder de reglementen en bepalingen van den K.N.S.B. De IJ.H.N. looft de bekers en de medail les uit. De Afdeeling op welker baan de wed strijden worden gehouden, draagt onder goedkeuring van IJ.H.N. en Kon. Nederl. Schaatsenrijdersbond zorg voor de rege ling daarvan. Zoowel de baten als de lasten zijn voor die Afdeeling. In overleg met de wedstrijd-commissis, waarin zitting hebben de heeren A. J. Stik- kel te Alkmaar, A. Visser te Nieuwe-Nie- dorp en Jhr. P. N. Quarles van Ufford te Heemstede, waaraan de ie Bondssecretans is toegevoegd, is de provincie Noord-Hol land verdeeld in drie deelen in elk waarvan jaarlijks ijs, en weder dienende, een wedstrijd zal worden gehouden. Het eerste gedeelte ligt benoorden de denkbeeldige lijn, getrokken op de IJskaart onder Schoorldam en Grootebroek. Het tweede gedeelte ligt ten Zuiden van de grens van het eerste gedeelte en benoorden de lijn onder Knollendam en Middelie. Het staat vast, dat een groot aantal af deelingen een dergeiijken wedstrijd niet kan houden, doch omdat het onbillijk en on'uist zou zijn, dat haar daardoor een buitenkansje ontvalt, wordt jaarlijks vooraf een loting ge in de „Harmonie" te Alkmaar vergaderde Zaterdag de Ijsbond „Hollands Noorder kwartier." De vergadering was goed bezocht. In December 1860 stelde men een nauw keurig onderzoek in naar het stoffelijk overschot van den H. Martlnus. Slechts weinig relikwieën kon men terugvinden en deze worden bewaard In de kleine basiliek, gebouwd door Mgr. Meignan, aartsbisschop van Tours. Maar nog altijd is de He November een plechtige feestdag voor de steden en dorpen in het diocees Tours. Rekening en Begroeting De Rekening 1929/1930 sloot in ontvang sten en uitgaaf op een bedrag van 2694. met een batig slot van 1056.19. De Begrooting 1930/1931 sloot in ontvangst en uitgaaf met een post onvoorzien van ƒ225 en een batig saldo, van 809.19 in ontvangst en uitgaaf op ƒ2666.19. Namens de finantiëele commissie rapporteerde de heer D. Margadant (Alkmaar) adviseerende tot goedkeuring der rekening en aanneming der begrooting. Z. h. st. werd conform besloten. De heer KEMPEN (Omval) vraagt in welken post de verloting verwerkt wordt. De heer PREYER deelt mede, dat hiervan een aparte rekening wordt gehouden, waar van de bescheiden ter inzage liggen. Jaarlijks wordt 1.van de afdeeling geheven, waar voor de prijzen gekocht worden. De heer KEMPEN meent, dat deze ver loting wel achterwege gelaten kan worden ook zonder deze moet men ter vergadering komen (gelach). De heer HERINGA geeft Omval in over weging een nieuwe verbinding met Hoorn te zoeken, daar de bagger uit het Alkmaarder- meer voor eenige jaren in de Noordervaart zal worden geworpen. De heer KEMPEN merkt op, dat dan de voorgeul in de Noordervaart zou verdwijnen en hoopt, dat er wat aan te doen is. De secretaris deelt mede, dat het H.B. een serie propaganda-spreuken van 20 stuks heeft laten drukken, welke voor 1.— ver krijgbaar zijn. Nadat verschillende afgevaardigden een serie hadden gekocht, werd de verloting gehouden, waarna de vergadering door den voorzitter onder dank werd geslotan. Verkiezing De uitslag van de verkiezing van leden van het Hoofdbestuur was, dat herkozen werden de heeren C. P. Akkerman te Haar lem, K. Oly te Oudendijk, H. Vrouwe te Uitgeest en.vlj. B. Vorst te Amsterdam gekozen werd de heer IJ. Trouw te Abcoude. Besloten werd de Algemeene vergadering 1931 te Amsterdam te houden. ontwerp is volgens den minister geen gevolg van de crisis spr. is daar blij om een crisis-wetgeving is niet blijvend zooals deze pachtwetgeving. Als er tien jaar een behoorlijke pachtwet geweest was, dan hadden de pachters kun nen reserpeeren voor dezen crisistijd. In een behoorlijk^ pachtwet ligt meer waarborg voor een volgende crisis. Wat het winterprogramma betreft, deelt de heer Van Houten mede, dat in Noord- Holland nog meerdere afdeelingen worden opgericht spr. vraagt of districtsvergade- ringen hier noodig zijn of is het beter plaat selijk te vergaderen Na de gevoerde actie, plaatselijk en dis- trictsgewijze, kan weer een Provinciale vergadering gehouden worden in Februari b.v. Besloten wordt het bestuur in dezen naar goedvinden te laten handelen. Na rondvraag volgde sluiting. Oiaor ol Wedstrijden Betreffende de te houden wedstrijden deelt de heer SARLET mede, dat bij de in de veri gehouden loting 1 eerste groep Mii wedstrijd overgedragen aan Nieuwe Niedorp. In de tweede groep is aangewezen St. Pancras dat den wedstrijd overdraagt Akersloot, Alkmaar en Heiloo de laatste trokken zich hiervan terug, zoodat aan Akersloot den wedstrijd is toegewezen. De VOORZITTER (tot den afgevaardigde van Akersloot) Wilt u den wedstrijd houden? AKERSLOOT Als er ijs komt, (groote hilariteit). In de 3de groep is de wedstrijd toege wezen aan Overtoom, A’dam. Deze deed er afstand van en bij loting tusschen lip. Uitgeest en Krommenie II, wordt aan de laatste club de wedstrijd toegewezen. De heer RIJS vraagt of Warmenhuizen kan worden ingedeeld bij de 2e groep. De SECRETARIS betoogt, dat verande ring van groepenindeeling onbillijkheid mee- brengt, door verschillend aantal clubs, die dan bij de verschillende groepen behooren. De heer RIJS merkt op, dat Warmen huizen beter met Alkmaar en Omstreden in verbinding staat dan met de Noordergroep. Bovendien komt er een betere verhouding tusschen de aantallen clubs in de betreffende groepen. Wegverbetering Behoudens goedkeuring van dep Raad zal in de dorpen Egmond- blnnen. Egmond aan den Hoef en Rinnegom een proef worden genomen met wegverhar ding door middel van teermacadam. De be doeling is niet alleen, hiermede oogenbllk- keljjke verbeteringen aan te brengen, maar ook te onderzoeken of dit soort wegdek doel matig kan zijn voor hét verbeteren van den hoofdweg. Samenwerking kan gezocht worden (wordt» ook hier en daar gezocht) met den Bond van Zuivelfabrieken, die door de melk te wei geren van een bepaalde boerderij, den eige naar daarvan dwingen den pachtprijs niet boven het redelijke uit vast te stellen. Door het werken van den Bond zijn vele mis standen plaatselijk opgeheven. Belangrijk voor de organisatie is het, dat de actie en propaganda wordt uitgebreid vooral in Noord-Holland is dat noodig dat is de taak van de plaatselijke afdeelingen (applaus). De heer De Boer merkt op, dat de pacht- comtnissie alleen kan werken voor groote stukken grond van ’i H.A. Voor sprekers en andere afdeelingen zou het ook van belang zijn, dat voor, kleine stukken grond de pacht- commissie regelend optreedt. De heer De Weert sluit zich hierbij aan in spreker’s streek weet spr. een geval, waar voor ’,i H.A. ƒ850.huur per jaar wordt betaald hier ligt ook werk voor de pacht- commissie. Spr, is over de pachtwet niet zeer tevreden en betwijfelt aanneming in de Eerste Kamer, waar veel vertegenwoordigers van groot-grondbezitters zitting hebben. Spr. betreurt het, dat de pachtwet niet voorziet in den crisistoestand de wetgeving gaat niet verder dan de belangen van de groote bezitters. Hypotheekbanken e.a. Door actie van de pachters zelf, kan in de dorpen een meerderheid komen spr. raadt aan niet te veel vertrouwen tê hebben in de pachtwet spr. wil de kracht zoeken in de actie, in de steden hebben de arbeiders positieverbetering door staking afgedwongen. Alleen van solidaire actie verwacht spr. succes. De heer Van Houten merkt op, dat de pacht-commissie op kan treden voor grond van ’/i H.A., echter alleen in geval vna continuatie. Dit is nog een bezwaar, dat door actie moet worden weggenomen. Wel kan de pachtcommissie haar meening kenbaar ma ken aan pachter en verpachter en haar rnoti- veerende en adviseerende stem doen hooren. Tot den heer De Weerd zegt spr., dat. de Bond niet aan politiek doet en het tegen woordige productie- en maatschappijstelsel aanvaardt, zonder zich erover uit te spreken. Met onze actie trachten we niet een of andere partij terwille te zijn. Spr. is ook niet voldaan over dit wetsontwerp. Spr is dank baar doch niet voldaan. Door plaatselijke actie moet getracht wor den verbetefing te krijgen. Spr. bestrijdt de meening dat verbetering van sociale wetgeving door staking verkregen moet worden de arbeidersbeweging heeft langs een anderen weg verbetering van sociale wetgeving verkregen. Spr. geeft in over weging, ieder op z'n eigen politieke vertegen woordigers in de Kamer invloed uit te oefe nen. Aan zijn plaatselijke actie moet men echter geen politiek cachet geven. De eenheid in den Bond blijft slechts, als Na eenige discussie werd conform dit laatste voorstel besloten. De VOORZITTER schorst hierna de vergadering om 1 uur tot half 3. herinnering aan deze reizen leeft nog voort in de talrijke plaatselijke legenden, waarvan 8t. Maarten de hoofdpersoon is en die ons in ruwe trekken een denkbeeld kunnen geven van den weg, dien hij gevolgd heeft. Toen de bisschop van Tours in 371 of 372 geestelijkheid der stad den beroemden kluizenaar gaarne tot opvolger gekozen zien, doch Martlnus bleef dof voor alle vragen. Met een list wist men hem echter in de stad te krijgen, waar hem een enthousiaste ontvangst bereid werd en toen hij nogmaals met bjjna algemeene stemmen tot bisschop werd gekozen, gaf hij ten slotte toe. Maar onddnk-s zijn nieuwe waardigheid ver anderde hij niets in zijn levenswijze, doch woonde in een kleine kluis aan de overzijde van de Loire bij Tours. Hier vormde zich langzamerhand nieuwe klooster-gemeente, de abdij houden (door Hoofdbestuur^, waaraan alle bij den IJ. H. N. aangesloten afdeelingen deelnemen. Loot nu een afdeeling het recht vaneen wedstrijd, dan kan zij, door bemidde ling van het Dagelijksch Bestuur, dat recht voor f 50.overdoen aan een afdeeling in dat deel der provincie, waarin zij volgens het bovenaangegeven project is gelegen. Het blijkt dus, dat de kleinere afdeelingen een buitenkansje kunnen hebben bij deze overeenkomst. Bepaald is verder, dat als toegangsprijs voor eiken wedstrijd niet meer dan 50 cent zal mogen worden geheven. Als hoofdprijs looft IJ.H.N. voor eiken wedstrijd een zilveren wisselbeker uit, die tweemaal achtereen of driemaal in het ge heel moet worden gewonnen, om eigendom te worden en verder een gouden, een ver guld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. De VOORZITTER deelt voorts fnede, dat de heer Preyer jubilaris is hij heeft 25 jaar dienst bij den IJ.H.N. Eerst was hij voorzitter van de Zaanstreek daarna 2de secretaris in beide functies heeft hij goed werk gedaan. Nadien was hij penningmeester tot heden toe. Als zoodanig deed hij veel en accuraat werk. Als blijk van waardeering biedt spr. den heer Preyer een gouden hor loge namens den Bond aan. (Applaus). De heer PREYER stelt het op prijs dit blijk van waardeering te mogen ontvangen. Spr. geeft toe, veel gewerkt te hebben, en ook veel gemopperd, vooral tijdens z’n pen ningmeesterschap zoodat hij deze functie had willen neerleggen de laatste twee jaar ging het echter beter. Spr. dankt voor het in hem gestelde vertrouwen hij zal trachten nog eenige jaren de belangen van den Bond naar vermogen te behartigen (Applaus). Het jaarverslag is hierna aan de orde. De VOORZITTER deelt mede, dat Warmenhuizen nu bij het district Alkmaar hoort. De heer RIJS (Warmenhuizen) verwondert zich erover, dat er geen verslag van het dis trict-Alkmaar in het jaarverslag voorkopt. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de afd. Haaflem, waarin gesproken wordt over de ijsberichten en gevraagd wordt, meer toe zicht uit te oefenen op de Ijsbanen. Deze afdeeling zag liever in het jaarverslag meer geschreven over het uitoefenen van toezicht op de ijsbanen in de districten, dan over allerlei hardrijderijdtjes. Het overgroote aantal afdeelingen wordt laksheid verweten en niet naleven der statuten. Indien er geen verbetering komt, zal Haarlem zich afschei den en zich aansluiten b. d. Zd.Holl. Ijsbond. Zooals het nu gaat, kan men den naam IJ.H.N. beter veranderen in „Hardrijders- bond”. De VOORZITTER dat dreigement van Haarlem beteekent niets. Haarlem is geen kwajongen, Haarlem loopt niet weg, dat zou een rol zijn op Haarlem onwaardig en spr. vertrouwt, dat Haarlem het zijne zal doen om tot verbetering der misstanden te gera ken. Dit schrijven geldt de ziel en het leven van den Bond het geeft in overweging aan stelling van bezoldigde inspecteurs. Dit is reeds eerder door Haarlem naar voren gebracht. Er zijn 13 districtvoorzitters die moeten den toestand op het ijs inspecteerèn zij kunnen hun taak verdëelen onder hun mede- bestuurderen, zoo kan er veel tot stand komen Op het oogenblik doet dat geen enkele districtsvoorzitter, doen ze het wel, dan ont staat er onderlinge critiek en wedijver en komt er een einde aan dë laksheid. Spr. geeft in overweging aldus te werk té gaan. Bij aanstelling van bëzoldigde inspecteurs* worden de districtvoorzitters als ’t ware uit geschakeld. Het H. B. heeft daarom ook be sloten dit voorstel van Haarlem niet over te nemen. Tenslotte geeft spr. in overweging in ijs- looze winters even goed te vergaderen en even goed contributie op te halen anders verdwijnt de belangstelling bij de leden. De heer Baart de la Faille, Haarlem, be gint met te zeggen, dat hij de volle verant woordelijkheid van het schrijven van Haar lem voor zich neemt het is niet hoofdzake lijk de heer v. d. Plaats, de onderteekenaar van het schrijven, die dit opgesteld heeft. Spr. geeft de volle verzekering, dat de Bond ook Haarlem zeer ter harte, gaat. Spr. dankt voor het denkbeeld, door den voorzitter aan de hand gedaan. Tenslotte meent spr. toch, dat het juister zou zijn, dat Haarlem door zijn geografische ligging zich zou afscheiden van den IJ.H.N. en zich aansluiten zou bij den 2d. Holl. Ijsbond. Het Noordzeekanaal is een groote belemmering voor den schaats- rijder, die naar het Noorden wil. Spr. her innert er voorts aan, dat er een beweging gaande is voor ijsbelemmering, door het water met een chemische stof te vermengen. Spr. begrijpt niet hoe Amsterdam, dat aan den eenen kant voor Ijsbanenverbetering subsidie geeft, aan den anderen kant subsidie geeft voor Ijsbelemmering. Als,deze ijsbelemmering verder zou door gevoerd worden, zou scheiding niet ónmoge lijk zijn ook zou dan de naam van den Bond beter Hardrijdersbond genoemd kun nen worden. De VOORZITTER herinnert nog eens aan zijn denkbeeld van inspectie door de districtvoorzitters. De heer HERINGA vindt dit denkbeeld prachtig' en hoopt, dat het wordt uitgevoerd Spr. vraagt bekendmaking van dit denkbeeld aan alle districtvoorzitters. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer PREYER (Krommenie II) kon nergens in de stukken van den Bond voor schriften vinden voor het maken en plaatsen van richtingborden. De VOORZITTER richtingborden moe ten aan de grens der afdeelingen staan op driesprongen. Met duidelijke letters moet richting en gevaar van water worden aangewezen. De heer VISSER (N.Niedorp) doet mede- deelmgen over ziekteverzekering van baan vegers. De ziektewet zegt, dat iedere arbeider in dienst van een onderneming verzekerings- plichtig is, die IJ.H.N. is geen onderneming, dus vallen de baanvegers er niet onder. Toch zijn de Ijsclubs verplicht hun leden te verzekeren, n.l. door art. 4 dat een H.B. inhoudt, volgens hetwelk ook andere dan ondernemingen verzekeringsplichtig zijn Wanneer bij het verleenen van gemeente- subsidie bepaald wordt, dat de gemeente wat te zeggen heeft over aanstelling van arbeiders op het ij's dan zijn die arbeiders wel verzekeringsplichtig de arbeiders zijn dan bij ziekte verzekerd tot een maand na beëindiging der ijsperiode. Is een baanveger losse arbeider in den zin der wet (niet meer dan 2 dg. per week werkende) en heeft hij 16 dagen gewerkt, dan heeft hij recht op verzekering. Spr. noemt het risito voor giek-zijn op bet ijs eerder grooter is dan kleiner. Daarom vindt spr. het billijk, dat deze arbeiders verzekerd zijn b.v. door Vrijwillige Ver zekering bij den Raad van Arbeid, of bij Plaatselijke Ziekte kassen. Spr. geeft echter in overweging een onder linge verzekering te sluiten voor de baan vegers. (Appl.) Den heer RIJS lijkt het zeer juist, dat ook t.a.v. de ziekteverzekering een onderlinge verzekering wordt ingesteld het zal de niet te veel kosten. Spr. zag In vroeger eeuwen, toen kerkeljjg en maat- rthappelijk leven ten nauwste verbonden waren, was St. Maarten. 11 November, een van de feestdagen, die kleur brachten in de dikwijls grauwe eentonigheid van het dage- lyksch bestaan. En ook na de Hervorming bleet 8t. Maar ten. evenals St. Nicolaas, de populaire Hei lige zoowel van Katholieken als Protestanten, want oude ingewortelde gebruiken, vooral als ze tot volksgebruiken zijn gegroeid, laten zich niet plotseling door een godsdienstige omwenteling uitroeien. Nog thans kunnen we vele overblijfselen van de vroegere St. Maartensvlering astn- wijzen. Reeds meermalen is hierover, ook in dit blad, geschreven en ditmaal zullen we ons bepalen tot den persoon van St. Maarten zelf. Vermoedelijk werd hij omstreeks 316 In het tegenwoordig Szombathely (Hongarije) gebo ren. Met zijn vader, die in militairen dienst was, trok hjj reeds op jeugdigen leeftijd naar pavia in Italië en werd daar later eveneens bij het Romeinsche leger ingeljjfd. Hier maakte hij kennis met het Christen dom, dat in die dagen onder keizer Constan ten begon te herademen, van de vervol gingen welke het had moeten doorstaan. Met zijn regiment, werd hij naar Gallië ge bonden en tijdens zijn verblijf aldaar, speelde rich de gebeurtenis af, die later zooveel kunstenaars zou inspireeren: het schenken van een gedeelte van zjjn soldatenmantel aan een verkleumden bedelaar bjj de poorten van Amiens. Het gedeelte dat hij zelf behield, werd de zoo beroemde relikwie, die bewaard werd in de kaftel der Fransche koningen. 1 Nog steeds was hij catechumeen; hier in Gallië werd hij echter gedoopt en toen zijn dienstjaren in het leger verstreken waren, leerling van den H. Hilarius te Poitiers. Teneinde zijn familie te bezoeken, hij over de Alpen naar Lombardije, dat smet was door de dwaling van Arius en waar hij tamelijk vijandig behandeld werd, en toen hij naar Gallië wilde terugkeeren, hadden ook daar de Arlanen de macht in handen gekregen, en den bisschop Hilarius verban nen. Martlnus ging nu naar het eiland Galli naris. het tegenwoordige Isola d’Alberga, totdat hij vernam dat zjjn bisschop door een keizerlijk decreet naar Gallië was terugge keerd. Dadelijk trok hij weer naar Gallië en vroeg zijn leermeester toestemming zich te mogen vestigen in een verlaten streek by Poitiers. Zijn voorbeeld vond spoedig navolging bjj anderen en uit de stichting van den H. Mar- tinus zou groeien de later zoo beroemde Benedictijner Abdij van Ligugé. Tien Jaren leefde hij daar in afzondering, die hjj alleen verliet om onder de nog heiden- sche bewoners van het Westen en midden van Gallië het Evangelie te prediken. De Feestvergadering van de Hanze In gezellig ingericht Volksbondsgebouw de Molengracht hield de afdeeling Den Hel der van de mlddenstandsvereeniging De Hanze Zondagavond een feestelijke vergade ring. Het openingswoord werd uitgesproken door den voorzitter van het feestcomité, den heer Heddes. In geestlgen opwekkenden stijl richtte hij een woord van welkom tot de aanwezige geestelijken der stad, tot den af gevaardigde van het hoofdbestuur, den bondspropagandtst, den heer Mol, vervolgens tot den R. K. wethouder der gemeente, den heer Smits, alsmede verder tot alle brute- zigen. Spr. vergeleek de organisatie van de Han ze met een Rodondendron. welke in vol blad staat en vele knoppen draagt. De tuiniers, die dezen boom verzorgden en hem tot zulk een goed hadden gebracht, zijn de onver moeide werkers T. Luyckxs en J. van Amers foort, die bijzonderen lof verdienen voor hun energiek werken. Volgend Jaar zou. aldus spreker de boom tot bloei komen als hij zijn twaalf en een half Jarig bestaan herdacht Alle R K middenstanders uit Den Helder moeten dan aangesloten lijn bjj ons. Een harteljjk applaus volgde op dit ge kruide inleidingswoord. Het optreden van den humorist Jan Bou- zcr met enkele anecdotes was niet wat men er algemeen van verwachtte, misschien wel omdat de keuze der voordrachten minder ge lukkig was te noemen. Tusschen een en ander door zorgde bet Jazzbandorkest H. D. Svoor pittige, vroo- HJke muziek, welke de aanwezigen in steeds opgewekten feeststemming bracht. De heer Mol. afgevaardigde van het hoofd bestuur, feliciteerde in zijn toespraak de af deeling met het enorme succes wat zij in den iMkt^pn uid honK.bM het leden te gestegen van 32 tot 96 en hij hoopte, dat door de onvermoeide werkkracht van den voorzitter den heer T. Luyckx en van den heer J. v. Amersfoort de afdeeling steeds in bloei mocht toenemen. Spreker richtte hierna een woord van opwekking tot de vrouwen der Hanzeleden en spoorde haar aan mede te werken voor de argonteatie. de organisatie immers werkte voor het welzijn van de leden en hun gezin- Men moest niet alleen redeneeren: wat heb ben wij aan de vereenlging. men moest ook vragen wat heeft de vereenlging aan ons. Ieder lid doet de kracht der organisa tie toenemen en versterkt deze Door een hartelijk applaus stimden aanwezigen met den spreker in. Het optreden van den voorzitter der den heer P. Luyckx. die op rijm de kwantj- telt en kwaliteit der leden bezong, alsook de gezongen eenacter .De onvervalschte melkboer uit de Vroomstraat”, van den heer Heddes. wekten herhaaldelijk lachsalvo’s op en bleken zeer goed in den smaak te vallen, zoodat zij verscheidene open doekjes kre gen Het was een genoeglijke feestavond als besluit een feestpolonatee, waarna man nog eentgen tijd gezellig bijeen bleef. Opening De VOORZITTER, de heer S. Th. Min- nema te Hilversum opende, meer dan een half uur na het aangekondigde aanvangsuur, de vergadering spr. uitte den wensch, dat de dag prettig mocht verloopen. Spr. deelde mede, dat Uitgeest z’n mis noegen had uitgedrukt'over het vroege aan vangsuur. De oorzaak van dit vroegere uur is de tentoonstelling „De IJstent”, welke om. half twee door den burgemeester van Alk maar zal geopend worden. Om dezelfde, reden is deze vergadering wederom te Alkmaar gehouden enkelen hebben daarover ook hun ontstemming ge- uit. Spr. zegt echter namens het bestuur toe dat de twee volgende vergaderingen te Am sterdam zullen worden gehouden. Om de vergadering niet noodeloos te rekken, wil spr. hiermede zijn openingswoord beëin digen. De notulen, gelezen door den aden secre taris, den heer Chr. P. Akkerman, worden goedgekeurd en conform vastgesteld. Na lezing van de notulen vraagt de heer HERINGA (Stompetoren) of de afdeelingen tegen ongevallen verzekerd zijn. De VOORZITTER alle afdeelingen zijn tegen ongevallen verzekerd. UITGEEST deelt mede, dat deze afdee ling het recht heeft op alle wateren van ge meente en polder en waterstaat banen aan te leggen. AVENHORN vraagt, hoe het staat met de pogingen tot samenwerkingen met Hoorn De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Oly tevergeefs pogingen gedaan heeft. Spr. verzoekt den afgevaardigde zelf nog eens pogingen te doen. vormde zich langzamerhand een klooster-gemeente, de abdij van Marmoutier, waarvan de ruines nog te zien zijn. We zouden den H. Martlnus gerust den ,jeis-bisschop'’ kunnen noemen. Wanneer het belang der Kerk er mede gediend was, maakte hij dikwijls verre reizen. En reizen in dien tijd beteekende heel wat anders dan tegenwoordig 1 Vaak ging hU ook naar Trier, waar de keizer verblijf hield, teneinde daar de be langen der Kerk te bepleiten of om gratie té vragen voor een veroordeelde. Kort na een reis naar Rome stierf hij te Candes omstreeks 81 jaar oud en steeds heeft de Kerk van Frankrijk hem als haar voomaamsten Heilige beschouwd. Groot was de vereering, vooral in de middeleeuwen en tal van kerken en kapellen waren aan‘den H Martlnus toegewijd. Zjjn stoffelijk overschot werd naar Tours gebracht en in een sarcophaag begraven, waarboven zijn opvolgers eerst een eenvou dige kapel en later, in 470. een basiliek bouwden, die in 1014 door een ruimere ver vangen werd. Bij een brand in 1230 werd ze verwoest en toen verrees een nog grootscher bouw werk, dat gedurende vele eeuwen het mid delpunt der pelgrimstochten ter eere van dén H. Martlnus was, todat in 1662 de beel denstormers kerk en graf verwoestten. Weer werd het heiligdom opgebouwd, om echter in 1793 bij de Fransche Revolutie totaal te worden vernield, uitgezonderd de twee machtige torens die nog bestaan. Na heropening der vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat het district Sc hagen is opgelost Zijdewind is gekomen bij Nieuwe Niedorp Barsingerhorn, Dirks- horn. Harenkarspel en Kolhorn zijn gekomen bij het Noorder district evenals Schagen zelf. Bond van Groote Gezinnen' Door den Zeereerw heer Pastoor was een oproep ge daan om Vrijdag 7 November een vergade ring te houden van groote gezinnen om te komen tot de vorming van een Bond voor groote gerinnen. Als voorloopig bestuur merkten we op de heeren C. Laar Dz.. S. Koopman, A. Kok, C. Koog en P. de Moei, mede aanwezig de Z. Eerw. heer Pastoor. Aan dezen oproep hadden gevolg gegeven 8 dames en 20 heeren. De Zeer Eerw. heer Pastoor opende de vergadering met den chr. groet en heette allen welkom. Daarna gaf Zjjneerw een be schouwing, welke de aanelidlng was tot het komen tot dezen bond. Spr. noemde deze zaak van groot belang. Is deze 'vereenlging niet noodzakelijk. In elk geval toch nuttig, vooral In dezen tijd. Wat is nu het doel van den bond voor groote gezinnen? De bond van groote gezinnen stelt zich voor steun te verleenen in parochiewerken. Hierbij gaf Zljneerw. een duidelijken uitleg wat bedoeld wordt met steun verleenen. geen critiek. Wat zijn de voornaamste parochie werken? 1ste. De godsdienstige werken'. 3de. de werken van zedelijken aard; 3de. de be schavingswerken; of met vreemde woorden: religieuze, moreele en cultureele werken. De Jeugd van onze dagen moet ojigeleld worden tot godsvrucht en zij moet zich ontwikke len. De bond van groote gezinnen heeft ten doel steun te verleenen voor godsvrucht en ontwikkeling. Door welke middelen kunnen wjj dit bereiken? 1ste. Bevorderen het be zoek van de Mariacongregatie; 2de. Bevor deren het bjjwonen van vervolgonderwijs en het volgen van de naalklas resp. voor Jon gens en meisjes beneden de' 17 jaar; 3de. Het bevorderen der clubvorming uit de Ma riacongregatie, clubs op het gebied van zang, gymnastiek en dans van jongelieden boven de 17 jaar; 4de. Bevorderen het bezoek van dansgelegenheid uitsluitend voor Maria con greganisten en binnen den tijd van 710; 5e. Vergaderen, ten einde eiken steun te verleenen. 6de. Alle middelen aanwenden, welke hierbij van dienst kunnen zijn. De eerste Vrijdag van elke maand wordt aan gewezen van 79 uur om te vergaderen. Pastoor wordt bijgestaan door 2 leden om hem te helpen. Nu zal de eerste daad zijn een verzoek schrift te zenden aan den Heer Burgemees ter als hoofd van de j»litie om te verzoe ken de herbergen vroeger te sluiten. Vooral werd door verschillende sprekers er op ge- wezea voor den dag te komen met bezwa ren. Enkelen maakten dan ook hun mee ning kenbaar. Pastoor dankte voor de aan dacht en vroeg of men bereid was over te gaan tot de oprichting van den bond voor R.K. groote gezinnen. Het grootste aantal gaf te kennen, dezen te vormen. Pastoor feliciteerde de oprichters, dat hun pogingen geslaagd waren. Na de afdoening van eenige huishoudelijke zaken, werd de Vergadering gesloten met den Christelijken groet. Ons kruimelt jesfondsDe Retraitepenning Als ik het van de meisjes goed heb ver nomen, dan zou ik een enkel woordje over ons krulmeltjesfonds de retraitejienning bij vele ouders niet onwelkom zijn: meerdere bezwaren of moeilijkheden zullen we daar om samen even nagaan. Verschillende menschen, vooral de leden van de Vrouwen-Congregatie, zullen wel eens een retraite d. 1. een driedaagsche oefening in een der retraitehuizen hebben meegemaakt en den helzame en weldadigen invloed ervan hetiben ondervonden. Het te enkel en alleen de bedoeling van den directeur der meisjes-congregatle, dat uwe eigen kinderen, mtjne congreganisten. reeds op jongen leeftijd eenzelfde voordeel onder vinden en ervan profiteered Dit brengt natuurlijk, het kan niet anders, z’n moeilijk heden met zich mee; met een beetje goe den wil van weerszijden zijn die echter wel te ondervangen. Een der bezwaren is de vergoeding, zijn de onkosten. In plaats van het volle bedrag ineens te storten, probeeren wij het nrt stukjes en brokjes: iedere week een beetje dan komen we er toch ook. Enkele ijve- raarsters zela's van de beide afdep- lingen der meisjes-congregatle zjjn aan stonds bereid gevonden haar Directeur een handje te helpen en aldus halen zij van vele congreganisten wekelijks iets op om tot het volledige bedrag te komen. Zij weten Inderdaad heel aardig te helpen en verlichten daardoor niet weinig mijn taak. Aan haar dan ook alle eer! Zij noteeren alles nauwgezet, omdat het niet haar geld is, evenmin het mijne, maar van de ve-schillende meisjes en telkens WJjs ik haar er op. om alles na -wkeurig bij -te houden tot den laatsten penning toe: 'bp vastgestelde tijden leggen zij van aBes rekening en verantwoording af. Sommigen geven iedere week iets af. anderen weer om de maand; ik maak het geen een daarin lastig, maar laat een ieder vrij. Een arpi meisje komt ook en evengoed als 'n ander in aanmerking en ook hiervoor zorgen weer de meisjes zelf, want in iedere af deeling der Congregatie doet gedurende de oefening eenmaal in elke maand 'n zakje de rondte en dankbaar kan ik meedeelen, dat sinds enkele maanden dat dit te begoh- nen, reeds twee volledige retraitekaartën ter beschikking staan voor degenen wfcr vader of moeder de onkosten niet kunnen dragen; op deze manier helpen de meisjes elkander. leeren zij om iets voor elkaar over te hebben en bemerken zij, dat alle congreganisten gelijk zijn, allen kinderen van Maria, niet ééne uitgezonderd. Wanneer gaan nu de meisjes op retraite? U vindt het antwoord op deze vraag aan gegeven op de lijst, die in 't kerkportaal hangt. Of alle meisjes op die dagen weg kunnen? Ik hoop van wel. misschien zal het niet bij allemaal gelukken, maar dat is dat nog niet zoo heel erg. want wjj kunnen van de ééne groep er twee maken. Bovendien te het toch ‘n groot gemak als u allen enkele maanden tevoren den julsten tijd reeds weet. En ten slotte kan ik altijd zelf hier en daar nog wel een goed woordje gaan doen. In ieder geval te u het geld dat u nu al vast afgeeft, niet kwijt; het blijft uw geld en het is dan ook daarom dat de zelatriéen alles zoo nauwgezet moeten behandelen en nagaan. U kunt het, als dit voor het huishouden per sé noodig is, ook ten allen tijde weer terugvragen. Ook meisjes die in betrekking zijn, zelfs bij niet-katholieken. mogen en kunnen ge rust meedoenwie weet of zij t volgend jaar nog hetzelfde dienst je hebben! Sommigen zeggen dat het wel wat lang duurt eer de meisjes gaan; dit komt geheel en al omdat de tijd nu niet gunstig is. n.L de winter- of voorwintertitd, anders waren ze nu reeds weg, maar u begrijpt zelf, dat er van den eersten keer heel veel af hangt. Het moet en zal slagen en daarom vond de rector van het retraitehuis het beter nog even te wachten totdat deze natte maanden wat achter den rug zijn. Ik zal me dus maar houden aan zijn raadgeving.’ dan varen we voorloopig nog wel in ’n veilig schuitje De vorige week zijn alle ijveraarsters nog eens bij elkaar gekomen om nog beter ge zamenlijk onze schouders te zetten onder dit mooie stuk geestelijk werk. Misschien dat zij u in den loop dezer dagen nog even ko men lastig vallen, dat zij een enkei krui meltje maar komen bedelen. Die kunst of handigheid van bedelen behoef ik geen van allen meer te leeren. dat te wel In vettige handen en wat u zelf betreft, och, het geven is u evenmin vreemd als haar het vragen en het ontvangen! Mag ik dan als directeur van de meisjes congregatie. waartoe ook uw kind zich mag rekenen te behooren, ook van u iets vra gen en wel dit: Om wille van uw eigen kind, gedenk die arme bedelaressen, die bovendien niets vra gen voor zichzelve. maar enkel en alleen ■n kruimeltje, een penningske voor uyr kind en daardoor tevens ook voor u! Kapelaan DE WIT. P-S- De leeftijd om naar "n retraite te gaan moet zjjn ongeveer 14 of 15 jaar. Mee doen kan derhalve dat meisje, dat dertien .aar is; dan kan zij gerust een begin maken met de kruimeltjesll inzage liggen. Jaarlijks deeling gein ;ekocht worden. houden wedstrijden "y*-•! gadenng van het Hoofdbestuur loting zijn aangewezen in de idwoud deze heeft den _jrp. 1 St. aan twee

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5