IN EN OM ALKMAAR officieele UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD ALS HET WINTERT „VRIESIA” v.h. JAN 1 AFDEELING OPTIEK - ALK» Ook aan huls te ontbieden MEDEDEELINGEN ALKMAAR BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE PROVINCIAAL NIEUWS Ned. Herv. Gemeente heeft hq gewoekerd. En daarvan Onze club wint den wlsselbeker met 352 hout Winkeljuffrouw beroofd De dader onbekend Communistische propaganda Doeken en pamfletten verwijderd Hoog water In Limburg TUIT.IF.NHORN HOORN SCHAGERBRUG HEILOO Actie in het Alkmaarsche bakkersbedrijf R. K. Smedenpatroonsbond kring Alkmaar WARMENHUIZEN Door al dit politieke gehaspel om de burgeressen NIEUW RAADSLID WERKZAAMHEDEN WETHOUDERS door GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Alkmaar, 7 November 1930. met zijn lange avonden en het lezen wordt U moeilijk, voorziet U dan tijdig van een De andere behandelde voorstellen moeten we noodgedwongen verder Laten passeeren, evenals de eerste debatten over de werk- loozenzorg. Wat deze laatste echter betreft, hopen we volgende week na de voort gezette vergadering er een rustige be- preking aan te kunnen wijden. 273 243 341 252 325 310 307 304 303 398 288 282 280 279 275 De heer C. Venneker (R.-K.), die Donderdag geïnstalleerd is als raadslid der gemeente Alkmaar Gisterenavond na het sluiten van den win kel der coöperatie „Ons dagelUkschbrood” te Spekholzerheide. gem. Kerkrade. begaf de winkeljuffrouw zich als gewoonlljk njet de ontvangsten van den dag naar Heerlen, waar het hoofdkantoor is gevestigd. Nadat zij den winkel had verlaten, werd zU door een tot nu toe onbekend gebleven Individu aangeval len, die haar de f 300 ontroofde en daarna den loop nam. Tot heden heeft de politie, die onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, geen spoor van den dader kunnen ontdekken. 8. 9. 10. 1L 12. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Vrijdagmorgen zeer in de vroegte werden dwars over de straat nabij het gebouw van den Raad van Justitie te Batwia en In de straat, loopend van Tandjong Prlok naar de emplacementen van de General Motorcom pany een tweetal roode doeken aangetroffen, met M’aleische woorden. Voorts werd een aantal wit papier pam fletjes aangetroffen, waarbij werd gememo reerd, dat het op 7 November 13 jaar was geleden, dat de communistische partij in Rusland werd opgericht. De doeken werden onmlddeUijk door de po litie verwijderd. De stand van de Maas te Grave s 10.82. Maastrcht val 16, Venlq va! 42. Het gevaar, dat de Beersche Overlaat gaat werken, is voorbij. Als het regenweer echter blijft aanhouden, zal opnieuw was te wachten zijn. In Grave staat een gedeelte van de Maas straat onder water. Het stoomgemaal op de Graafsche stuw- brug, dat het overtollige water schitterend heeft weggewerkt, werkt nu alleen om het Winterpen van 10.80 te behouden. R. K. Propagandaclub De propaganda club vergaderde wederom in 't Patronaat onder leiding van den heer C. Stoop. De op komst was zeer goed te noemen, terwijl de Zeereerw. heer Pastoor, die den vorlgen keer verhinderd was, ook ter vergadering aanwe zig was. De hoofdschotel van dezen avond bestond uit een lezing van den heer Tlebie over het anti-milltalrlsme, met vrij debat. In zijn inleiding merkte de spreker op, dat hij In het debat, dat op zijn lezing zal vol gen, wel niet erg sterk zou staan, daar hij Innerlijk geen antl-mllltalrist is. Spreker begon met er op te wijzen, dat alle landen, die algeheele ontwapening pro- pageeren, meedoen aan den zg bewape- ningswedstrUd, en noemde verschillende cij fers van de mlllloenen, die na 1920 in ver schillende landen gebruikt zijn voor uitbrei ding van leger en vloot. De wapenzegenlng keurt spr. af. omdat deze geschiedt door de geestelijken, die de gelooyigen het dooden van den evenmensch verbieden, als zijnde In strijd met het vijfde gebod. Spreker vroeg zich af. waarom de soldaten die in den oorlog him gezondheid en (of) het gebruik van hun ledematen hebben verloren In dienst van het vaderland, hun laatste levensjaren In armoede en ontbering moeten doorbrengen? Na al de gruwelen, die iedere oorlog met zich medebrengt, te hebben opgesomd, ein digde spreker. De voorzitter was de eerste, die met den spreker begon te debatteeren en werd ge volgd door meer leden. De Zeereerw. heer Pastoor wees er op, dat voor het bewaren der orde In een staat, en voor het beschermen der onschuld het In standhouden van een leger noodig en nuttig Is. De uitbreiding van leger en vloot ge schiedt in vele landen gelukkig, om bescher mend op te treden in geval dit noodig is. Ieder weldenkend mensch zal er natuurlijk tegen zijn om een leger beschikbaar te heb ben alleen met het doel, aan te vallen. Nog verschillende vragen werden hierna gesteld en naar genoegen beantwoord. Om dat men over het mllltalrisme nog lang niet was uitgepraat, werd besloten, op 21 Novem ber wederom bij elkaar te komen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Parochie H.H. Cyriacas en Franciscus ZONDAG, 16 Nov.: 23ste Zondag na Plnksteren. De H.H. Missen zijn te 7 uur tot zekere intentie, te half 9 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie, te half 11 uur de Hoogmis ter gelegenheid van een 25-Jarige echtvereeniglng. Des avonds te 7 uur Lof met preek. Bijna traditioneel was het niet de achtste maal sinds vorig jaar September werd de zitting begonnen met de installatie- plechtigheid van een nieuw raadslid. Ditmaal gold deze eer den heer C. Venneker, op volger van Mr. A. J. M. Leesberg. In dezen nieuwen afgevaardigde begroeten wij een longe. fnssche kracht. Geboren ao November 1893 te Oudorp was hij in de iaren 1913/1918 werkzaam te Amsterdam en Rotterdam. In 1918 vestigde hij zich te Alkmaar, waar hij sinds 1 Januari 1919 procuratiehouder is aan de Noorderbank. Al spoedig nam hij een vooraanstaande plaats in in het Katholieke vereemgihgs- leven. Zoo was hij gedurende een vijftal jaren voorzitter en is thans nog lid van den Raad van Commissarissen der woning- bouwvereeniging „Goed Wonen”, bestuurs lid van de Propagandaclub en voorzitter van het Kruisverbond. Ook buiten Alkmaar werden zijn verdiensten op organisatiegebied erkend, daar hij sinds 1926 hoofdbestuurslid is van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Wij mogen dus met reden verwachten, dat het nieuwe raadslid, die in de R.K. Kiesvereeniging altijd blijk gaf met het politieke gebeuren innig mee te leven, de nieuwe waardigheid, welke hem op de schouders is gelegd, eervol zal weten te dragen en bieden hem bij zijn intrede in de raadzaal onzer stad onze hartelijke geluk- wenschen aan. Gdukwenschen schonk ook de Burge meester hem, ditmaal heeletnaal met officieel, doch buitengewoon gemoedelijk. Zóó ver ging deze gemoedelijkheid, dar bij wijze van grapje een kleine speldenprik toe gediend werd aan de zwoegers achter m de zaal, die zich gelukkig maar daar niet mondeling mogen verdedigen. Wij bedoelen de opmerking, dat het nieuwe lid bij persoonlijke kennismaking wel zal er varen, dat de Raad met zoo’n vreesdij k college is, als hij afgaande op de pers wd zou gedacht hebben. Hand op het hart, maar we zijn ons met bewust de faits et gestes onzei stede lijke vrocden ooit zwarter afgeschilderd te hebben, dan ze werkelijk waren. Integendeel, menig scherp kantje werd bijgepolijst, heel wat bitters een weinig verzoet, en veel onsamenhangends door war redacuoneele lijm tot een eenheid gefabriceerd. Zelfs nu willen we onze lelieblanke onschuld demonstreeren door dit „steekje” met een lachend gezicht te savoureeren. De voorzitter noemde het een schitterende prestatie, dat de R.K. Volksbond, afdeeltag Warmenhirtoen ellende Indertijd 50 leden, f 250 heeft bljeengebracnt voor Herwonnen Levenskracht. Dit mag zeker wel als een bijzonderheid genoemd worden. De voorge lezen notule nwenfen door de vergadering onveranderd goedgekeurd. Vaststelling winterprogramnsa De voorzitter stelde voor, den Edelacht. heer Nolet te verzoeken voor deze afdeeltng een lezing te houden over De Landaihef- derswet”. welk onderwerp zeer geschikt Is voor den R.K. Volksbond. Volgens mede deellng van den voorzitter zal begin Ja nuari 1931 eene huishoudelijke vergadering worden gehouden. In die huishoudelijke ver gadering zal dan de datum van den jaar- Itfkschen festavond worden vastgesteld, deze feestavond wordt gewoonlijk in Februari ge houden. Tevens werd medegedeeld, dat deze afdee ltng in dezen winter tweemaal over den beer van Slingerland als spreker voor de afdee- llng kan beschikken. De eerste spreekavond van den heer van Slingerland zal worden gehouden op Vrijdag 31 November as. De andere avond zal nader worden vastgesteld. Een der leden gaf het bestuur In overwe ging voor dien eersten spreekavond van den heer van Slingerland proaganda te maken. Ten slotte werd medegeedeeld. dat voortaan tweemaal In het jaar vergadering zal plaats vinden van den Centralen Raad. De eerste zal warden gehouden op 8 Dec. a-s. In die vergadering zal de begrootlng over 1931 wor den behandeld. Betreffende port f 100 voor Herwonnen Levenskracht, voorkomende op de begroo tlng, aangeboden door den Centralen Raad, werd door den heer Kemper opgemerkt, dat die post te gering is. Bjj stemming werd de heer Ambr. Groot tot afgevaardigde van de algemeene vergadering benoemd. Den beer Groot werd met nadruk op bet hart ge drukt. vooral aanmerking te maken op dien post, en voor te stellen hem te vefhoogea. De rondvraag leverde niet vefel bijzonders: op. Hierna sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor de aangename besprekingen. Uitvoering De plaatselijke zangvereeni- gtng, directeur de heer P. Grin te St. Maar tensbrug. zal Zondag 23 November a.s. haar eerste uitvoering geven. BU die gelegenheid zal tevens een blijspel In twee bedrijven wor den opgevoerd. Bovendien zal ook het kin derkoor. eveneens onder leiding van P. Grin, zich dien avond doen hooren. BU de hier ter stede gehouden stemming voor de verkiezing van 18 gemachtigden in het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente zijn op de vrijzinnige candldaten 1361 stem men en op de rechtsche candldaten 775 stemmen uit gebracht. Van onwaarde waren 56 stemmen. makkelijk het boetekleed in te schieten. Een verontschuldiging, welke hij wethouder Thomsen beloofd had, over zijn in gramschap gesproken woorden „jou weiger ik ooit nog een hand te geven", is deze vergadering ter wereld gekomen, nu ja, maar heel viuch- tigjes, bijna zonder dat iemand het bemerkte. O Het onberekenbare jaar 1930 gaat rustig door z’n meteorologische nukken en kuren te demonstreeren. Midden in een periode van gure regenvlagen en miezerige nattig heid. van wild voortjagende hagelbuien en gestadig dwarrelende herfstbladeren, komt daar plotseling een dag met blauwe luchten als onbewogen bergmeren, met pittige vries kou, die het bloed een tempo sneller doet stroomen. met een zonnetje overdag, dat z’n restant wantte van dit jaar over een verkilde en doörregende aarde uitgiet. Had het edelachtbaar college van B. en W. met opzet op een dergelijken dag ge wacht, om het niet minder edelachtbaar raadscollege ter zitting te dagvaarden Om te profiteeren van de milde stemming, die alle Gods schepselen, dus óók Raads leden. als vanzelf bij zooveel onverwacht schoon overvalt Vragen, waarop wij, profanen, het ant woord moeten schuldig blijven. Ons blijft slechts te constateeren. dat sinds de vonge raadszitting 6 lange weken waren verloopen, een zittingloos tijdperk, hetwelk in lengte slechts wordt overtroffen door het vooraf gaande. dat niet minder dan 8 weken geduurd heeft Alzoo in 14 weken tijds 2 gemeente raadszittingen voor een gemeente, die met recht roemt op haar 28000 inwoners. Het kleinste nest uit de rimboe van Noord- Holland geeft hier een beschamend voor beeld. Van harte sluiten we ons aan bij het helaas onbeantwoorde protest van mijn heer Westerhof. die fel maar waardig deze wijze van handelen hekelde. Men zal ons journalisten niet verdenken van zucht naar veel vergaderen presentiegeld voor raads- verslaggevers is voor zoover we weten nog nie^tngevoerd maar als de hooge heeren op het eeregestoelte van één uur tot vijf uur hun wijsheid tot heil van het algemeen gelucht hebben, en onze menschen die hebben opgevangen, verwerkt en neer geschreven tor Jeering ende vennaeck” van her hunkerende lezerspubliek, is het toch waarachtig welletjes. Maar nu werd doorvergaderd tor kwart voor zes, om dan tot de ontdekking te komen, dat ér tóch nog een vervolgvergadenng noodig is. Ware het nu niet veel beter geweest eenige weken eerder een vergadering te houden, waarin de benoemingen, uitgestelde bijlagen en interpellaties aan de orde waren gekomen, om deze zitting geheel te wijden aan den- hoofdschotel. de werkloosheidsvoorzienin gen f Zeker was dit een rustige en degelijke behandeling van een zoo gewichtig punt ten goede gekomen. Wel is er 0.1. iets te zeggen voor de stelling van den Burgemeester, dat men zich eigenlijk bij elke zitting moet voor bereiden op een avondvergadering. Al ware het alleen maar uit bezuinigingsoverwegin- gen. Immers een nieuwe vergadering kost minstens f 150 aan presentiegeld, terwijl een avondvergadering na een geschorste middagbijeen komst die kosten niet mee brengt. DISTRICTSARBEIDSBEURS I Doelenstraat 30, Telefoon 838 Geopend iederen werkdag van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van 2-5 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78. Bemiddeling speciaal voor kantoorpersoneel iederen Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven 2 banketbakkers 1 bankwerker 7 chauf feurs 1 drukker 1 eiectncien 17 grondwer kers 4 kantoorbedienden, 1 kappersbediende, 1 ketelmaker, 1 ke liner, 1 letterzetter, 1 loopknecht, r machinist, 3 mach- hout bewerkers, 1 metaalslijper, 2 meubelmakers, 2 meubelstoffeerders, 3 metselaars, 4 opper lieden, 1 opz- teekenaar. 6 pakhuisknechts 19 schilders. 16 sigarenmakers. 1 steenbikker, 6 stukadoors, 1 smid, 3 schippers, r scheeps timmerman, 1 tandtechniker, 28 timmer lieden, 1 voeger, 1 voerman, 1 wagenmaker, 5 ijzerwerkers, 6a losse en transportarbei ders, 3 werksters, i kantoorjuffrouw. Geplaatst 1 electnaen. 4 grondwerkers, 1 loodgieter. 2 loopiongens, 2 nageliongens. 1 opperman, 1 steenbikker, 25 losse arbei ders. Gevraagd nageljongens. Bemesting. In de algemeene ledenver gadering van den R. K. Land- en Tuinbouw bond. afd. Heiloo werd door bemiddeling van den voorlichtingsdienst een lezing met film gehouden over „Bemesting in den Land bouw.” De heer C. Bakker, voorzitter, opende de bijeenkomst met den Chrlstelljken groet, waarna de secretaris de notulen las en ver schillende mededeellngen deed o.a de zeer belangrijke mededeellng dat een nieuw soort aardbeienplanten beschikbaar is gesteld, welke soort nog beter is dan de Opper-Sllezlë waarover In den laatsten tijd zooveel gespro ken Is. Na de zeer belangrijke mededeellngen van den heer Schuyt verkrijgt de heer Balk, ver tegenwoordiger van de Kallmaatschappij, het woord. De spreker drukt er zijn spijt over uit dat zoo weinigen aanwezig zijn. Het nut van kallgebrulk wordt hierna door spr. In den breede behandeld. Een doel matige bemesting met kunstmest waarbij vooral de kali niet mag ontbreken, wordt door spr- van alle kanten behandeld. Ook de verschillende ziekten welke zich bij den groei openbaren worden veelal voorkomen bij een oordeelkundige kalibemestlng. Ook op hooi en grasland Is kalibemestlng onontbeerlijk. Elke 1000 K.G. hooi bevat een baal kallzout A 20 pCt. Deze groote hoeveelheid kali moet aan het land gegeven worden. Om een en ander duidelijk te maken werd een film vertoond, waarna een drietal aar dige films vertoond werden om de waarde van kalizout aan te toonen. De eerste twee groote deelen welke op de kali-Industrie betrekking hebben, waren zeer leerzaam. Na de tllmvertoonlng was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een goed gebruik werd gemaakt. De heer Ingenieur Dekker, secretaris van den L. T. B. en secretaris van den voorlich tingsdienst, was mede op deze vergadering aanwezig. Onder dankzegging aan den heer Balk en den heer Dekker, sloot de voorzitter deze zoo schoone avond met den Chrlstelljken groet. Bij een aanwinst zie boven hadden wc in deze raadszitting ook een verlies te betreuren. Er was dezen middag aan de wethoud*c«tatel een leegte die pijnlijk aandeed. Sinds twaalf jaar had daar de man gezeteld, die zonder twijfel een der besten mag genoemd worden, door de Alkmaarsche Katholieken ooit aan den Raad geschonken. Man van hooge ontwikkeling en fijne beschaving, toegerusi met die gaven van gesst, welke den geboren regent alleen eigen zijn, handig debater vlot en gevat spreker, scherp onderscheider en bovenal vurig verdediger onzer Katholieke prin- dpen, was hij de aangewezen leider in een tijd, welke ons de volledige ontplooiing h’ onzer burgerrechten bracht. Met de volle rijf talenten, welke hem geschonken waren, Ui gewoekerd. En daarvan beef Twee interpellaties als we het zoo noemen mogen waren van de vorige I vergadering nog overgebleven en werden nu behandeld. Eerst kwam de heer Bakker aan het I woord. Deze was uiterst nieuwsgierig, welke opdrachten het gemeentebestuur van den Defensieminister had gekregen inzake afweer middelen tegen vijandelijke luchtaanvallen. We kennen den heer Bakker als een der vreedzaamste menschen. die er bij mogelijk heid maar op den aardbodem rondloopen en gelooven dus graag dat zijn vragen voort kwamen uit oprechte vrees voor de gezond heid zijner medeburgeren en burgeressen en niet ten doel hadden z’n anti-militains- tische gevoelens op deze daarvoor niet geëigende plaats te luchten. Voor hem betreuren we het dan ook. dat de voorzitter moest verklaren, dat correspondentie, hem als Burgemeester toegezonden, niet ter kennis gebracht mag worden van het gewone publiek, waartoe in dit geval ook de raads leden behooren. Meer succes had de heer Westerhof met zijn aanval op de nieuwe sportpark-* tribune. Als een ruiker stekelige distelen bood hij B. en W. de reeks „malle gevallen” aan, in den loop der iaren door ons blad tot nut van het algemeen - vergaard. Zijn vragen over het te lage tribunecafé waren eigenlijk maar een aanloopje om een heele reeks grieven te uiten over dezen tribune- bouw. Deze grieven waren van zoo’n tech- nischen aard en gelardeerd met zooveel vaktermen, dat nóch de interpellant. nóch de Raad misschien met uitzondering van den heer Ringers er iets van snapten. Intusschen is dit ons duidelijk als al de I grieven van den heer Westerhof juist be- I vonden worden, hebben we een tribune gekregen voor onze kostbare 60.000 gulden, uiterlijk wel impossant, maar in constructie I en uitvoering zoo vól fouten, dat we onze lieve centen kunnen geacht worden in het water te hebben gesmeten. Zou zich nu al de beruchte bezuiniging op de oorspronkelijke aanneetnsom wreken? Burgerlijke Stand Geboren: Margare- tha Anna, d. van M. F. Groot en C. M. Aker, Breestraac 3 Geertruida. d. van J. Haring en P. Ursem, Modderbakken 21 Albertus Hendricus, z. van H. L. Kooien en A. Eeldert, A. de Vest 8 Cornelia, d. van C. U. Ursem en O. Bosman, Gr. Gort 137rood Dük, a van M. Smit en T. Schuffel, Schoutenstraat 33. Overleden: Catharina Maria Hofstee, 36 jaar, echtgenoote van J. Heideman, Nleuw- steeg 40 Anna Henrica Bakker, 45 jaar, echtgenoote van P. W. V. d. Zei, Gortsteeg 3 Daatje Naber, 89 jaar, weduwe van K. Gersel, Achterom 15. Ondertrouwd: Joannes Klaassen (Ged. Appelhaven 8) en Klaasje Gons (8t. Zeedijk 65 Pieter Keiser (Gerrltsland 24) en Nieske Dijkstra (Westwoud). Getrouwd: Pieter Keizer en Agnes Dek ker van Enkhulaen, Westerstraat 33 Wil lem Visser en Harmpje Kroonstulver, Joh. Messaertstraat 22A Gerhardus H. ten Dam en Johanna C. .Zwarekant, van Amers foort, Bchlmmelpennlnckkade 22A Nloo- laas J. P. de Greeuw en Anna van Kleef, Keern 75. De benoeming van een nieuwen wet houder is door de „overzijde” aangegrepen om er een politiek tournooi van te maken, welk schouwspel anders gemeenlijk voor de algemeene begrootingsbeschouwingen ge reserveerd blijft. Het zal wel aan onze onnoozelheid liggen, maar we begrepen toch werkelijk niet, wat men met dit alles voorhad. De zaak ligt toch zoo eenvoudig. Een katholiek wethouder bedankt en de katholieke fractie, welke het zij hier even geconstateerd volkomen terecht op dezen zetei aanspraak mag maken, wijst een candidaat aan en vraagt aan de fracties met welke zij voor deze bestuursperiode een werkgemeenschap vormt, dezen over te nemen en te steunen. Beseffende dat hier volkomen regelmatig gehandeld wordt, voldoen de samenwerkende fracties aan dit verzoek Was er nu werkelijk eenige reden om ook met de overzijde te gaan overleggen Waar over dan eigenlijk We kunnen moeilijk aannemen, dat zulks zou geloopen hebben over den persoon van den nieuwen wethou der. Immers het is reeds bij meerdere be noemingen ggebleken, dat de S.D-A.P.’ers, wanneer een der bunnen in aanmerking kwam, krachtig het recht voor zich opeischten den persoon zelf aan te wijzen en hierin geen inmenging van anderen duldden. Neen, zoo was het ook niet. De linkerzijde had deze gelegenheid graag aangegrepen om de geheele politieke constellatie van het stadsbestuur te wijzigen, m.a.w. om de z.g. elftalpolitiek om hals te brengen. Daarvoor dienden zekere tendentieus gekleurde be- I richten in de Alkmaarsche Courant inzake de voorloopige besprekingen, daarvoor werd I op het gemoed gewerkt der katholieke democraten, ’t Was werkelijk roerend te zien, hoe de heeren Bonsema en Westerhof de diepste politieke gevoelens der onder scheiden katholieke raadsleden wisten te peilen. De bokken werden van de schapen gescheiden, allen als in een postkantoor in hokjes verdeeld v. Slingerland, Wolden- dorp en wat een eer voor zoo weinig kennis Veneker, kregen het predicaat too% democraat. Geels en Keesom konden het samen maar tot 50%brengen, terwijl de arme Klaver, eenzame man in zoo’n demo cratisch gezelschap, betiteld werd met den naam beroepsagrariër en amateur-reaction- nair 1 We zullen de heeren op dezen weg niet volgen en ons niet laten verleiden tot een debat over het veel misbruikte woord I democraat. Evengoed als wij weet de socia listische leider, dat het begrip democratie geheel bepaald wordt door het standpunt, waarop men zelf staat. Worden hij en zijn fractiegenooten door de ultra-Marxisten niet «itgekreten voor sociaal-fascisten We volstaan met onze voldoening erover uit te spreken, dat de voor deze periode eemg mogelijke politiek van het elftal ten minste tot de volgende raadsverkiezingen wordt voortgezet. Andere omstandigheden kunnen dan misschien een andere gedrags lijn voorschrijven, doch dat was nu niet aan de orde. Zelfs wanneer een ander dan de heer Klaver den vacanten wethouderszetel had ingenomen. zou een verandering van politieke constellatie in de nog resteerende 9 maanden ondoenlijk zijn geweest. 't Is geen wonder, dat de heer Klaver tijdetls dit debat, waarin hij voor hoofd van Jut fungeerde, een oogenblik zijn gewone onaandoenlijkheid verloor. Heftiger dan we ooit van hem .gezien hadden, verzette hij zich tegen de roode bewering, dat zijn ver kiezing in strijd zou zijn met het algemeen belang. Natuurlijk zijn we het roerend met hem eens, dat deze kwalificatie even onjuist als onbillijk is, maar we kunnen er toch onmogelijk een z.g. persoonlijk feit in vinden. Naar onze smaak maakte de roode aanvoerder zich aan een veel grover beleediging schuldig toen hij den rechtsche n verweet, door deze verkiezing te handelen in strijd met hun eed Deze brute en onwaardiffe uitdrukking had strenger bestraffing verdiend dan het voor zitterhjke vermaninkje „dat mag u niet zeggen”. Temeer, daat de rectificatie, die de heer Westerhof er van gaf, al heel weinig 1 om het lijf had. Reeds geruimen tijd wordt door de Mo derne Katholieke en Christelijke bonden in het bakkersbedrijf getracht een collectieve arbeidsovereenkomst voor Alkmaar tot stand te brengen, wat In het belang zoowel van de werkgevers als werknemers ter plaatse zal zUn. In de .in Juli gehouden commissieverga dering werd over de arbeldsloonen nog geen volledige overeenstemming bereikt. Dc pa troons vertegenwoordigers zegden toe de voorstellen der arbelders-representanten In hun bestuursvergaderingen aan de orde te stellen en de gezellenorganisaties omtrent het resultaat mededeellng te doen. Hoewel op 30 September en 21 October J.L de patroons schrifteljjk aan deze tozegglng zfjn herinnerd, kwam bij de gezellenorgani saties geen antwoord binnen. Donderdag 6 November j.l. hebben hoofd en afdeellngsbesturen» van de drie samen werkende arbeidersorganisaties te Alkmaar vergaderd. Er bestond ernstige ontstemming over de heuding van de patroonsbesturen, die een oplossing tn deze zoo belangrijke aangele genheid in de weg staan door het niet be hoorlijk afdoen der correspondentie. Opdracht werd gegeven de patroonsorga nisaties In kennis te stellen met de teleur stelling en ontstemming, die hun houding In de kringen der arbeidersorganisaties ver wekt heeft en hen te verzoeken alsnog bin nen 2 weken een conferentie te beleggen, waar getracht kan worden eindelijk tot overeenstemming te geraken. benoeming heen, zouden we bijna vergeten den heer Klaver geluk tt wenschen met zijn nieuwe waardigheid. Wij doen dit dan bij dezen en hopen dat dit nieuwe ambt hem tot vreugde en voldoening mag strekken, de stad tot heil. Donderdagavond JJ. hield bovengenoemden kring haar maandelijke vergadering In café Bos. De opkomst was zeer goed en er heersch- te een aangename stemming. Wederom kwam naar voren het punt: Leveren door den handel aan particulieren, voor den zelfden prijs als aan den smid. Vele feiten werden wederom opgenoemd en er werd besloten, hier krachtig tegen op te treden. De agenda voor den as. bestuursraad te ‘s-Hertogenbosch werd behandeld en den vlce-voorzitter van den R. K. 3. B. toe gelicht. Als afgevaardigde werd de heer Besteman met algemeene stemmen gekozen. Tevens werd besloten, dat de kring Alk maar het voorstel zal doen, om de Bonds- doen In verban,d met de benoeming van den heer H. Klaver tot wethouder heeft het col lege van Burgemeester en Wethouders zijn werkzaamheden onderling als volgt verdeeld: De Burgemeester blijft zich belasten met de zaken van de volksgezondheid, het arm wezen en de onderwljsaangelegenheden. Wethouder Thomsen blijft belast met de aangelegenheden betrefiende de gemeente- financiën, de pensioenen, het marktwezen en den havendienst. Voorts zal de beer Thom sen de aangelegenheden betreffende het grondbedrijf behandelen. Aan wethouder Ringers zijn nevens de ambtenaarszaken en arbeldsaangelegenhe- den opgedragen openbare werken (inbegre pen volkshuisvesting, muziekpark en be graafplaats) en plantsoenen, terwijl Wethou der Klaver is belast met de bedrijven (voor zoover niet aan de andere wethouders toe gewezen te weten: llchtbedrijven, slacht huis, reinigingsdienst en sportpark, Ned. R.K. Volksbond Donderdaanwevt hield bovengenoemde bond zUn ledenver gadering. De voorzitter de heer Jac. vm Baar Sr., opende met een welkomstwoord en sprak zijn vreugde uit over de flinke opkomst. Een blik werpende op hetgeen do afdeellng In het vorig jaar tot stand heeft gebracht, sprak de voorzitter een woord van dank aan de harde werkers der vereentgtrw vergadering in 1932 In Alkmaar te plaats hebben. Tevens zal een voorstel gedaan worden om in 1931 krachtig op te treden tegen han delaren. welke aan particulieren leveren, en daar niet meer van te betrekken. De volgende vergadering zal plaats hebben op Donderdag 11 December a.s. Dit zal tevens de jaarvergadering zijn en een definitief bestuur gekozen worden. Te vens vaststelling van het jaarfeest. Door alle aanwezigen werd de contributie voldaan tot vreugde van den penningmees ter. Aan de rondvraag namen velen deel en werden allen tot tevredenheid beantwoord. Door den Zeereerw. Pater W. de Mol. Geestelijk Adviseur, werden de leden In het kort toegesproken. Z.Eerw. ultte zijn vreugde over de aangename behandeling van zaken en spoorde allen aan trouw te blijven ko men. waarmee men onder applaus tnstëmde.' Door den heer Burger werd voorgesteld met het bestuur de niet-leden te gaan be doeken. hetgeen op bondag 23 dézer zal plaats hebben. Te 10 uur werd de vergadering onder dankzegging met den Christeiyken groet ge sloten. De heer Jan Met hoogste Korpsgooier 85 hout Veel belangstelling was er Vrijdagavond voor het korpsgooien. Vier vijftallen moesten wij gooien. Zou er ee|i zijn, die „Op ’t Kantje af” klopte (325 Alcmaria Victoria begon met 269 en 303. Nu nog twee vijftallen. Onze Club en Koe koek: voor laatstgenoemde wordt een weinig gevreesd. Als eerste gooier van „Onze Club” begint de heer Jan Met en het kegelen Van ge noemde heef was zóó schitterend, dat, toen hij eindigde een daverend applaus en geju bel opsteeg: niet minder dan 85. Nog nim mer op de Alkmaarsche banen vertoont in den Korpswedstrijd. De kaartstand van dezen heer was als volgt: 9. 7, 9. 9, 9. 9, 9, 6, 9, 9 85. ZUn mede-goolers Heten zich niet onbe tuigd en welrpen resp. 67, 64, 75, terwUl de afgooler met 61 het resultaat 352 hout be haalde. Hiermede wisten de heeren zich tevens den negenprijs, 14 x negen, te bemachtigen. Nu restte Koekoek nog, doch alhoewel de heeren hun best deden, konden zU het niet hooger dan 304 brengen. De KorpswedstrUden zijn hiermede geëin digd en heden en morgen heeft de eere- KorpswedstrUd plaats, waaraan de 12 win nende heeren- en 3 dames-clubs deelnemen De offlcieele stand Is als volgt: Uitslag Heeren Korps: Onze Club I Op *t Kantje af I De Club I De Burg I ....I Koekoek I Alcmaria Victrix I Hart gaat ie I, Den Helder Koekoek II De Unie I Onder Ons II. Don Helder De Burg II Onder Ons I Twee VUftallen-prUs: Koekoek 590. Korps-negenprtjs: Onze Club I, 14 maal. Eereprljs Korps: J. Met 85. EereprUs de heer C. de Beurs 69. Dameskorpswedstrijd Ophouden wint I Onder Ons I Men heeft ze niet aan een Touwtje Twee vUftallenprijs: Ophouden wint 470. Eereprljs Korpswedstr. Mevr. G. de Wit 63. EereprUs: Mevr. Scheepmaker 57. Consolatleprijs: Mej. J. de Lugt 44 Voor de overige wedstrUden bestond zeer iel animo en in de vrUe baan Is menlg- aal 45 gevallen. AANVULLING RAADSCOMMISSIES Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis: a. dat hun college tot voorzitter heeft be noemd van de commissie van bijstand voor het grondbedrUf, wethouder A. F. Thomson- de commissie van bUstand voor openbare werken en plantsoenen, wethouder J. Rin- gers; de commissie van bijstand voor de Mcht- bedrUven. het slachthuis, de reiniging en het sportpark, wethouder H. Klaver; b. dat de gemeenteraad In zUn vergadering van 6 November JJ. den heer C. Venneker heeft benoemd tot lid van de oommintea van bijstand voor de openbare werken, de plantsoenen, het gemeente-slachthuis, het marktwezen, de havendienst en het grend- bedrijf. Alkmaar, 7 November 1930. Burg, en Weth. voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaria. niet alleen de Roomsche zaak geprofiteerd, doch de gansche burgerij. Verscheidene takken van dienst heeft hij onder zijn beheer gehad en te tot bloei gebracht. Zijn naam zal voor altijd verbonden blijven aan ons sportpark, aan onzen stedelijken tnuziek- tuin, die een unique plaats in het land inneemt. .?v.er redenen, die hem noopten geheel vrijwillig heen te gaan, kunnen wij hvtr met den Burgemeester gevoeglijk zwijgen, om dat die liggen buiten het gemeentebestuur Alleen dit als hij niet was geweest een politieke leider, wiens groote bekwaam heden den tegenstander vrees inboezemden, en van wiens retraite uit het politieke leven men partijwinst verwachtte, hij ware als honderden anderen ongemoeid gebleven. Men meende, ach arm. in Mi. Leesberg de Katholieke zaak te kunnen treffen. Een belasringgeschil, waarvan geen sterveling kan bewijzen, dat er van eenige opzettelijke schuld sprake is, werd aangegrepen als dankbaar object voor politieke modder- gooierij. Niet waar. 1931 stond voor de deur, mèr de-raadsverkiezingen, en propa gandamateriaal, waai of onwaar waardig of onwaardig, is dan altijd welkom. Jammer voor de politieke standwerkers, heeft Mr. Leesberg de truc doorzien. Vrijwillig ging hij heen, om de door hem eerlijk gediende goede ‘Roomsche zaak te vrijwaren voor het vijandelijke giftgas. Méér nog dan al zijn werken in het ver leden, eert deze daad den leider, omdat er mannenmoed voor noodig is. terwille van idieele belangen een politieke loopbaan op te geven, die we herhalen het ondanks alle aanvallen, nog onbesmet is. Behoeft het nog betoog, dar wij ons van harte aansluiten bij den wensch, zoo spontaan in de kiesvereeniging tot uiting gekomen, dat Mr. Leesberg, na afwikkeling van zijn fiscale geschillen, weer zijn oude plaats, vooraan in onze gelederen mag innemen Na al wat geschied is verwonderde ons het ijzig stilzwijgen ter linkerzijde na de hartelijke afscheidswoorden van den Burge- I meester eigenlijk in het geheel niet, al hadden wij het ndd r ijker gevonden, wan neer ook aan die zijde, ondanks alle tegen stellingen, ware verdiensten erkend waren geworden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6