Rechtszaken FE r’ PIJPSMOKERS DE WASSCHERIJ J O R R I T S M A VOORMEER 3 IS DAN UW ADRES Voor den Alkmaarschen Kantonrechter WENSCHT U HELDER WASCHGOED f) vol gas en deze manoeuvre redde zijn c PROVINCIAAL NIEUWS D< t Stud Het volgende raedtsel is weer een andere variatie; BOVENKARSPEL G Ys TT OUDE NIEDORP ST. MAARTEN DEN HELDER (mnaaiCk rookt niet; maar SCHAGEN BERGEN D ENIEL’WE SCHOOL ENKHUIZEN EGMOND-BINNEN BREEZAND ANDIJK Daar is goede brandewijn en Varinis-krutt, UITGEEST WESTWOUD ’T VELD TEXEL 'b en het 11 Zitttac v*n Vrtfd*C 7 November. Willcmse en v be- Rol, Elders las men weer: Weegmeesters. Geel-gieters, blickslagers. Die doosjes voor Geel-gieters, haar Taback ghewas doch en die En A. K. „Pitje, patje, poe! Hier verkoopt men tabak en geeft schoone püpen toe.” de pjjp was er, al was het natuurlijk daar om niet „echt”. Er is een tijd geweest, dat de heerlijkheid van de tabak, èn de lange pijp, van de uit hangborden in Amsterdam werd afgeroepen. Zoo was ergens in de Elandsstraat te lezen: Gij Toebaksdrinkers verheven. Die Toebak drinken tot aan end van haar leven. En Toebak believen te halen en te betalen. Die sullen Sondags een pijp tot rente halen. „We helpen de drankbestrijding op de juiste manier. Met lederen liter, dien we drinken, verminderen we de hoeveelheid alcohol, die in dit land is.” tMoustique) Ei, gaan we niet voorbij. Maar eerst proeven en dan koopen wij Leckere Neusen, eele baasen. Die by 't klinken van de glaasen. Tot het smooken zijt berijt. Zoekje 't beste van den akker. Pu.vck Verynus? Komt dan wacker Bij de Walse Mellikmeid. f 45 400 49 350 35 515 37.000 49 750 55.200 46.250 42.650 35.415 42.557 41.600 48.200 te Op 49 460 36 875 35.500 38.194 39 500 40 000 39.400 45 300 47.200 40 200 53.200 Uitgeest De si op het Duttsct De n -het di allen v aaneen Stuck in in vo hc he vo w< oo E dat in Ube een feit» O dat in f Het mar. W star niet gene hooi blijv de i pula sch'J buit» In dtge opvo Personalia In verband met het verleen de ziekteverlof van Mej. G. van Dok, onder wijzeres aan de O. L. School alhier, is tot lij delijk onderwijzeres benoemd Mej. Wagema kers uit Beemster. - De „Bchi Jullu! gader „Schil aan geerir HU ring i aansc •che gedrM en da beid i de gr hun I gen. Ond Deuts» .JBchu midde dedlgt: en ha in zi Daarb was v< bond” volgen met d< op bes der r voor t haddei bund.” den schaft. Thai de hee weer t rich al De i verzeki samen' „Schut Waarof dat hij aoonlijl achrevc tuigen sprekln „Schut: ganisat zijn omvangrijk de Onzalig kruid, gedoemd ten vure, Nicot bragt u ter kwader ure Uit de Indiën in 't Fransch gewest; Sinds werd ge. in 't woeden uitgelaten. Meer landplaag, ook voor Neêrlands staten, Dan dijkbreuk, krijg of runderpest. raat voor vanzelf. Een andere tabakshandelaar deed daarom den volcke kond': Hier zit Ik Boer op mijn gemak. En rook een vers pijpje Varinis-tabak, En wacht de kooplui met plaizier Om tabak te koopen op haar vizier. Huiden voor geit, Als een helt. Morgen voor niet. Dat is mij geen verdriet. Een pijp tabak heel wel ontsteken, Werdt dit gebeelt en vergeleken, Den eenen seyt daer tegen fy, Den andren seyt 't is leckerny, Den eenen syt 'k magh t garen drineken. Den ander syt 't kan mij verstineken; 't Geen d' eene prijst den anderen laeckt. Het smoken suyvre oogen maeckt. Ghy die dit leest, lust u een smoockje, Hoe lecker is het Varines roockje. Mijn hoofd is als een eye-dop. Daar af-gesneden is den top; Myn staert is oock wel wit en lanek. Waer uyt dat komt een viese stanek, Die menigh man v<x>r muscus kiest. Ofschoon men daervan hoest en niest. Of quylt of seyvert uytte ’mondt. MUn vrienden achten het voor gezondt, 't Werd meest bemint in Kalis-gildt. Of daer rap syn geldt verspilt. Er hoort ook een Uytlegglng bij: Burgerlijke Stand over de maand October 1930. Geboren: Catharina, d. van C. Burger en M Klaver. Willem, z. van P. Wijnker en C. Ligthart. Alida Theresia, d van M. Smit en C. M. Kager. Gretha Marletha. d. van C. Kroon en J. Brugman. OndertrouwdH van der ^!ng. schilder, 41 jaar. weduwnaar van G. Veldman, en A. C. Veldman, 38 Jaar. Overleden: M. Moras, 67 jaar. weduwnaar van E Jonker. A. Theresia, d. van M Smit en C. M Kager. Gerardus Alida Catharina Smit. Ondank is des werelds loon De groentenhande'laar Petrus P. van Aven- horn had op 31 Mei zijn vrachtauto uit humanitaire overwegingen beschikbaar ge steld voor het vervoer van wel 20 personen, wat op den Bergerweg de aandacht had ge trokken van de verkeerspolitie. Procesverbaal werd volgens de regelen der kunst opgemaakt en heden stond de stevige, gemotorjaste heer P. terecht, betoogende dat bij gemeld vervoer absoluut geen geldelijk voordeel of eenig winstbejag had voorgezeteïi. De heer ambtenaar was hiervan ook wel overtuigd en de Kantonrechter geeft ge regeld in dergelijke gevallen ontslag van rechts vervolging, doch de autoverhuurders hadden over deze benadeeling in hun zaken geklaagd en dus had de ambtenaar, steunende op arti kel 15 2e lid van de wet op de openbare middelen van vervoer deze zaak nog weer eens aangebracht en requireerde hij ƒ4. boete of 4 dagen, daarbij den wensch uit sprekende, «lat het den heer Kantonrechter mocht behagen, schriftelijk vonnis te wijzen, teneinde een principale beslissing uit te lokken. De Kantonrechter bevond zich be reid en zal als nu over 14 dagen, dus 21 No- vember, schriftelijk uitspraak doen. Liefdadige lieden worden ver zocht op hun zakken te passen! De niet verschenen mej. E. J. G. had te Alkmaar in de maand Augustus een collecte gehouden ten bate van verwaarloosde kin deren, die zouden worden verpleegd in een gesticht van het zoogenaamde Nationaal Reddingsleger te Paasloo, nabij Blokzijl. Deze vertegenwoordigster der Christelijke Charitas, gestoken in een compleet verpleeg- sters-costuum, was ook in het bezit van godsdienstige lectuur en het gelukte haar vele liefdadigen te bewegen een min of meer belangrijke bijdrage voor dit mooie werk te geven. Onder meer ook mej. Rentenaar te Alkmaar, die spontaan haar gift offerde. Nu was echter mej. G. niet in het bezit van de vereischte vergunning van den Commis saris van politie en op dien grond werd dan ook een strafvervolging ingesteld en vorderde ,de ambtenaar heden tegen de niet versche nen dame het maximum /15.bcete of 15 dagen, die onverminderd door den heer Kantonrechter werd opgelegd. Voornamelijk, omdat men hier te doen heeft met een uiterst twijfelachtige zaak. Bedoeld gesticht toch bestaat niet alleen materieel doch ook moreel niet onverdeeld gunstig aangeschreven en is Jiet van algemeen belang een waarschuwing te doen hooren. Laat men in dat geval en ook in 't algemeen van dergelijke altruïstische personen vorderen, dat zij de vergunning van het commissariaat van politie, kenbaar door een duidelijken stem pel, vertoonen. Alsdan kan men zich over tuigen of de liefdegave inderdaad welbesteed is. Burgerlijke Stand over de maand October 1930 Geboren: Nicolaa.s Cornells, z. v. C. van der Stoop en A. Snijders. Johannes, z. v. J Stoop en M. C. Mak. Simon, z. v. W Kistemaker en M. Wagenaar. Albert, z. v. K. de Roo en J. Dekker. Overleden: T. Jonker. 69 jaar echtgenoot van G. Rus. J. Stoop. 2 dagen, z. v. J. Stoop en M C. Mak, H. Bleeker 68 jaar. echtgenoot van M. Hoogfboom. ces met de gewonnen schaatsen zal hebben. Bij de rondvraag werden nog verschillen de verlangens in verband met eventueele jjsfeesteft naar voren gebracht, zoomede de mogelijkheid van verlichte banen. De voorzitter zegde toe. vooral het laat ste punt nader onder de oogen te zien en bij eventueel ijs des noods in spoedvergade ring dit te bespreken. Hierna volgda-^sluiting. Je moet maar ongelukkig zijn Een 34-jarig handelsreiziger, de heer Nic. Br. te Alkmaar reed op 23 October te Alk maar op zijn rijwiel in de Langestraat, zonder dat het achterspatbord was voorzien van den voorgeschreven reflector. Het was natuur lijk al heel gauw „Kip ik heb je” en werd den heer B. de gebruikelijke invitatie uitge reikt om voor den Kantonrechter te verschij nen en wel op de zitting van heden. De heer B., het gemis"erkennende, beweerde evenwel buiten zijn voorkennis den reflector op den Westerweg verloren te hebben. Aldaar had hij dat lichtsurrogaat inderdaad teruggevon den, zooals hij dan ook kon toonen. Het kind had dan ook een zachten dood f 1.boete of 1 dag. Starter daarentegen genoeg prijzen en zong: Tegenwoordig hebben we tabaksalons, of als men wil rooksalons, waar de klant ge zellig een sigaartje kan gaan zitten rooken In die richting werkte men in den tijd van de lange pijp. toen».deze als enkele heerlijk heid bekend stond, ook al. In de Graven straat woonde een Friesche koopman, als volgt trok: Opleiding bjj de Politietroepëp De heer M. Eelman. uit deze gemeente, wordt ge plaatst bij het depót der Polltietroepen te Nieuwersluls. dewijl het te veel bekert sinjeurs deed eenmaal s hoe seer het hem ter harte ging, want slt- tende te paart met een lange pijp In syn mont, en. meer gedachten hebbende, om Ie delices. die' hü in het rooken van den taback vond, wel te bedeneken, als om sljn paert te bestieren, viel met syn paart van boven neer in een put. en brak syn been, maar de vreugde, die hij had van naer te vallen syn pijp nog te sten, deed hem de pijn van syn gebrocken been vergeten, om met een exces van vreugde tegen syne mackers uit te barsten: „Daer is niet aen gelegen mijn püp is nog heel!” Een eigenaardig verhaal over een verwoed Hollandsch rooker geeft Edmondo de Amlcis Hij zegt van het Hollandsche volk dat het wel het volk genoemd kan worden, dat het sterkst rookt onder alle Noordelijke volken Zoo sterk, dat schippers een afstand te ken nen gaven naar den tijd, welke noodig was om een pijp uit ts rooken. En zoo verhaatt hij bjj overlevering, naar een verhaal hen» door vrienden in Holland gedaan, van een zekeren meneer Van Klaas, die als rijk ge worden koopman uit Indië naar Holland was teruggekomen en zich bij Rotterdam vesjjgde in een praqijtjg woonhuis, dat hjf En zjjn pijp op het vuur zettend, spande hü een schrikkelijke kracht in. om haar ,n- eens aan te trekken, en ze daarop omkee- rende. en een mondvol rook tegen den kop blazend, herhaalde hü- door de inspanning half buiten adem: „Kom daar nü reis om!” Dat was het echt gezellige van de Goud- 'sche pijp, waarmee onder het rooken zoo ver trouwelijk tbgen een knoop van je Jas kon worden getikt. En wat is een Raadskelder zonder lange steenen püpen? Bij de opening van iedere Oud-Hollandsche stadstaveerne ontbreken de pijpen niet. Zelfs zat de burge- meester van Utrecht, toen de bisschopsstad haar stadhuiskelder kreeg, met een pijp ui de hand, een heel schoone met geen draadje tabak er aan te erkennen want de Voetbalterrein Op verzoek van de voet- balvereeniging „VCltesse" heeft het gemeen tebestuur aan genoemde vereeniglng in huur afgestaan het terrein voor Uchamelüke oefe ning op die tüden te gebruiken, wanneer dit terrein niet voor Uchamelüke oefening moet worden gebruikt. Wanneer wü in aanmerking nemen, dat 't terrein, waarop tot heden moest worden ge speeld. zeer slecht* was en hoegenaamd niet aan de eischen voldeed, mogen we thans zeg gen, dat dit nieuwe terrein een groote ver betering zal brengen voor deze vereeniglng. Burgerlijke Stand Geboren: Dirkje Aal tje. d. van P Keesman én A. van Twuyver. Ondertrouwd :'Adr. M. van der Paauw. 30 jaar. metselaar, te Schoonhoven en G Hul- berts. 29 jaar. Getrouwd: J. Raven en O Tap. De nieuwe St. Adelbertusschool aan de at. Adelbertuslaan. welke deze week geopend te, is morgen van 2 tot 5 uur voor een ieder gratis te bezichtigen. n /W S9 U. Pa mompel glas ste Kt zachten houdt d Sc! en steel Ja Je welsp eerst de al weer Ben s vierden hg geba tuascher Mij Dit b< ren van •en onb Ueninaa «elf wel f ■uutinaz - M» Een zwijntjes Jager Door S. R. van hier werd aangifte gedaan van de vermissing van een rüwiel. Al spoedig bleek dat te Amster dam door een werkloozen grondwerker zeke ren P. H een rüwiel ter beleenlng was aan geboden. H. en het rüwiel werden overge bracht naar hier waar het rüwiel door den eigenaar werd herkend. H. werd oveige- bracht naar Alkmaar. Ter verduidelijking dienc. dat Nicot op het einde der zestiende eeuw gezant van Frank- rük was te Lissabon en daar de tabaksplant leerde kennen. Hü bracht ze naar zijn eigen tuin over en wees er zün la|idgenooten op kon de tabak niet Inbrekers aan 't werk Een dezer nach ten hebben tot nog toe onbekende daders kans gfzien door een W C.-raampje toegang te verkrügen tot de woning van den heer A. de W. aan den Middenweg. Met hun buit pl.m. f 85 hebben zij de woning aan de voor zijde met medeneming van den huissleutel verlaten zonder dat de bewoners, die boven sliepen, iets van de daders gehoord hebben. Een al te groote openhartig heid kan ook schadelijk zyn De 35-jarige handelsreiziger, de heer Sybrand H. te Alkmaar had zich op 27 Oct. vergaloppeerd door te verzuimen onder den primitieven tunnel uit het Steentijdperk nabij den Bergerweg te Alkmaar, van zijn rijwiel af te stappen. Deswege terecht staande, verklaarde hij de overtreding juist, doch was z»jo ondiplomatisch er bij tg voegen, dat hij wel drie weken lang onder dien tunnel had gepeddeld, zonder het verbodsbordje op te merken. Deze mededeeling bracht een -onge kende sensatie bij de heeren. De ambtenaar was zelf zoo geschokt in zijn strafrechterlijke gevoelens dat hij niet aarzelde 10.boete of 10 dagen te vorderen. Doch het record sloeg onze Kantonrechter, door het opleggen van niet minder dan 12.boete of 12 dagen hechtenis, tot pijnlijke verbazing van den veroordeelde, die blijkbaar het vaste voor nemen nam, in hooger beroep te zullen gaan. Kiesvereeniging Woensdag 19 Nov. zal de R. K Kiesvereeniging hare Jaarvergade ring houden. Er zijn verschillende belang rijke zaken te bespreken: aanwüzing candl- daten voor de groslijst voor de Prov. Staten, van leden voor het advies-college. benoe ming van afgevaardigden naar Rüks- en Statenkieskrfhgvergaderingen. bespreking van de verkiezing voor d»n gemeenteraad en eindelek bestuursverkiezing. Het bestuur treedt in zün geheel af. Tot Woensdag 12 Nov. kunnen de leden der kiesvereeniging lüsten met namen van candidaten voor het bestuur afgeven bü den secretaris, den heer J. Verheggen. Deze lüsten moeten door vijf leden der vereeniglng onderteekend zün en mógen niet meer dan twee namen van can didaten bevatten. Een zwakke verdedigings- methode De 23-jarige heer H. D. H., bankprocura- tiehouder te Alkmaar, stond terecht op grond van het feit, dat hij op den -Frieschen weg op 1 October links van den weg had gefietst. Zijn verdediging, dat de slechte toestand van den weg de oorzaak was, terwijl het verkeer momenteel van geen beteekenis genoemd kon worden, zoodat de comparant het proces verbaal kinderachtig geliefde te noemen, was niet krachtig genoeg om de argumenten van den ambtenaar te ontzenuwen, zoodat veroordeeling tot /i.of 1 dag volgde. Doch met deze straf, hoe gering ook, nam de procuratiehouder geen genoegen en deed hij toezegging in hooger beroep te zullen komen, wat hem vermoedelijk meer last dan voordeel zal bezorgen. Katholieke Kring In aansluiting op het bericht over den feestavond op Woens dag 12 Nov., in de zaal van den heer Jac. Borst, verzoekt men ons mede te deelen. dat de kaarten uitsluitend te verkrijgen zijn bü den heer A. Braam tegenover de kerk. Zondag is er van 2 tot 3 uur gelegenheid tot plaatsbespreken aan de zaal. Overplaatsing De heer K Blokzül, com mies der directe belastingen, wordt wegens woninggebrek met Ingang van 1 December as. overgeplaatst naar Maastricht. Tegen het gokken Wü vernemen dat de burgemeester thans strenge maatregelen heeft genomen tegen hét gokken in de café1». Kaartspelen, waarbü het geluk louter van de kaarten afhangt, is verboden. Toegestaaa is o.a. pandoeren en kruisjassen. Alle caféhouders hebben in dezehun me dewerking toegezegd. Een concurrent was baas boven baas; hij pikte het nog anders in. door alle dagen een nieuwe püP bü zün tabak te geven. Hoe meer pijpen, hoe meer tabak .en hoe eerder het verlangen weer een püp. en dus tabac. aan te steken. Het was er toen al mee. als met de scheermesjes; ze geven Je een appa- ilets dan koop je de mesies Een Volkstelling Nu de He volkstelling spoe dig zal plaats hebben zyn de navolgende heeren met de werkzaamheden voor deze ge meente belast: Als leiderd er volkstelling is aangewezen de heer A. H. Leroi. gemeente-secretaris, tot tellers de heeren S. H. J. Bosma, le ambte naar ter secretarie. E. A. Tros. 2e ambtenaar ter secretarie. J. Th. v. d. Wooning. gemeen- tebode en S. Woestenburg, havenmeester, laatstgenoemde speciaal belast met het tellen van. schippers. Wel kameraet. Wat raet? ’t Is hier geen deeg. Mün püpje is uit en mijn doos is leég. Gaan we na de Friesche Spruit. dragers en gü slepers, wilt haer prüsen. Sy vult u beurs met geldt, u keuckens met goe spysen. tingieters, daer nae haeckt, taback en die drogisjes maakt, nog een reys, doet haar haar eer genieten. Die koopre vormen maekt om püpen in te gieten, Taback-püp-makers, die bü 't püpe-makcn leeft, alle eere geeft. Smits, die de schroeven maeckt om vormen saem te schroeven, 't ysero-werck-tuygh, dat püpmakets behoeven. Potit>ackers, die de püpen backt en die daartoe U potten levert, pryst taback. gelyck ;ct- doe.” Burgert, stand Geboren: Stefanus. z. van J. P de Wit en van A. Molenaar. Ca tharina Margaretha Geertruida, d. van C. J. Rosloot en van M M. J. Kaandorp. Theo doras Johannes, z. van J. Zonneveld en van M. Rus. Jan Herman, z. van J Bergman en van H. Heülmls. Ondertrouwd De autobus van Bellecom door de stoom tram BergenBergen aan Zee aange reden Verdere behandeling der zaak verdaagd In den avond van 20 Augustus omstreeks 8 uur zou de autobus van den heer C. B. door hem zelven bestuurd en komende van Egmondbinnen den onbewaakten overweg oversteken te Bergen nabij den Komlaan, destijds althans, het iuitzicht zeer onvol doende was. De m aantocht zijnde stoom tram van Bergen werd door den heer B. niet tijdig genoeg opgemerkt met het noodlottige gevolg, dat de bus in het midden werd ge grepen en door de locomotief een aantal meters meegesleurd t<^t de vaart door de beklemming van de bus en een telefoonpaal eindelijk werd beëindigd. De dienstdoende machinist, het ongeluk voorziende, maakte onmiddellijk gebruik van de zWestinghuus en vacumrem, wat echter niet kon verhin deren, dat de trein nog een oogenblik door liep, De aanrijding ,die ontzettende gevolgen bad kunnen hebben, liep gelukkig af zonder persoonlijke ongelukken. De chauffeur de heer B. liep juist Vrij en de eenige passagier, de aanvallige 9-jarige Joopie Baltus, die eerst achterin zat, was te voren reeds nabij- den chauffeur gaan zitten, door welke ver plaatsing het lieve kind voorzeker haar leven beeft te danken. Natuurlijk kwamen weldra een groot aantal belangstellenden op de plaats des onheils te zamen en onder hen bevond zich ook de in de nabijheid, in de Eeuwigelaan wonenden Kantonrechter, die daar door in staat was, zich een persoonlijk inzicht door eigen aan schouwing te vormen. Onnoodig er bij te voegen, dat het achter deel van de bus volkomen was vernield. Tegen dén heer B. werd een strafvervol ging ingesteld op grond van de omstandig heid dat hij over een spoorbaan was gereden op het moment dat een trein in aantocht was, wat hem uit den aard zijner betrek king niet vrijstond. Deze zaak werd heden behandeld en bracht heel wat abnormale drukte in het Kanton rechterlijk zaaltje. Een drietal getuigen a charge benevens 6 getuigen a decharge waren op verzoek van mr. Polack uit Gro ningen verdediger van verdachte, gedagvaard. In de eerste plaats werd gehoord de dienst doende machinist, die verklaarde geheel volgens voorschrift gebeld en gefloten te hebben. Hij had onmiddellijk gerend toen de aanrtijding plaats greep. De verdachte daar entegen deelde mede, in de cabine bellen nog fluiten te hebben gehoord. De 9-jarige Johanna Baltus, die verklaarde in 't geheel niet geschrokken te zijn geweest had even- min het bellen of fluiten van de tram waar- genomen.1^ Ni het ongeval werden een aantal het uitzicht ter plaatse belemmerende struiken en boomen weggekapt. Voorts werd met meer duidelijkheid het fluitsignaal gegeven. ..De schilder v. d. Steen had wel belleb maar geen fluiten gehoord. Hij zag de bus aankomen, doch meende dat Bellecom wel zou stoppen, daarom bleef hij in gebreke zijn hand ter waarschuwing op te steken. Had hij 't maar gedaan De veldwachter Tamminga gaf toe dat het uitzicht vóór het ongeval onvoldoende was. Voor dien tijd werd alleen gebeld, maar nu hard gefloten. De jongejuffrouw Baltus, niets verlegen, legde de reeds door ons gereleveerde ver klaring af. Zij had er speciaal op gelet, dat geen signalen door de tram werden gegeven. Haar vader, mede aanwezig, had er nadruk kelijk naar gevraagd. Voorts werden nog eenige danmes en een heer gehoord voor namelijk over de kwestie van het al dan niet voldoende signaal geven. De verdachte zelf verklaarde nog, dat bi) gewoonlijk bij deze gevaarlijke overweg heel zacht reed en bijna geheel stil hield, juist ditmaal was hij doorgereden. Toen hij de tram op zich aan zag komen, gaf hij direct Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier. Bovengenoemde vereeniglng, afd. Westwoud. hield Donderdag zün jaarvergadering ten huize van den heer A. Buiteman, hotel „de Lindeboom" alhier. De voorzitter van de vereeniglng. de heer T. van der Meer, opende de vergadering me» de talrijk aanwezigen hartelük te verwel- kommen. in het bijzonder den eere-voorzitter, den Edelachtb. heer burgemeester Haver kamp. Vervolgens zette spreker in het kort 't doel dezer byeenkomst uiteen, waarin, hoe wel nog van geen üs sprake is, het bonds- programma onder de <x>gen dient té worden gezien. De notulen van 9 December 1929 werden daarna goedgekeurd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester blükt. dat een batie saldo van f 59.73 is ontstaan, de ontvangsten bedroe gen f 112.87. de uitgaven f 53.14. Nadat de financieele commissie de scheiden had nagezien, werd bü monde van den heer Sleperda. de rekening volkomen in orde bevonden. Voorgesteld werd, de aftredende bestuurs leden bü acclamatie wederom te benoemen, hetwelk werd goedgevonden. Van den Ijsbond Hollandsch Noorder kwartier was een jaarverslag ingekomen, zoomede van het dfctrict Hoogkarspel, waar van door den voorzitter verschillende pun ten duidelük werden toegelicht. Aan de orde kwam verloting schaatsen. De heer J. Groot was de gelukkige win naar. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat den heer Groot, die de ijssport gaarne be oefent, in den komenden winter veel suc- N.V. Zuivelfabriek „Niet Gedacht” Don derdag kwamen de aandeelhouders der N.V. Zuivelfabriek „Niet Gedacht" in jaarverga dering bijeen, ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel. Na opening door den directeur J. Wit Jr„ werden de notulen der voorgaande aandeel houdersvergadering gelezen door den waarne mend secretaris F. C. Jong en onveranderd vastgesteld. Vervolgens deed de directeur mêdedeeling van enkele mutaties welke tengevolge van het overiyden van den oud-secretaris C. Jong Jbz. in het bestuur hadden plaats ge had en herinnerde er aan dat de overleden secretaris van de oprichting 5 November 1905 af deze functie had waargenomen. Onder de ingekomen stukken werd behan deld een uitkonvt/nstaat betreffende het onderzoek der veestapels i'an de leveran- voor wat betreft T B. C. verschün- Holland is altüd bekend geweest als een land van rookers. Maar ook in Engeland werd de lof der rookers gezongen. Reeds m 1680 deelde W. de Mey over het rooken der Engelschen mee: „Dat de Engelschen groote tabackrookers zün, hoef ik niet te schrüven is. Een van deze ir .klaerlijck sien Verkoop woonhuis Naar wü vernemen is het woonhuis met de daarbij behoorende landerüen eertüds eigendom van mej. de wed. C. Breg alszoodanig overgegaan aan den heer Jb. de Boer Sz. voor de som van ongeveer f 40 000. Aanbesteding Gisteren werden door de Ned. Spoorwegen in 't hotel „De Ooievaar'' alhier onder architectuur van den heer J. van Tienen te Heerlen aanbesteed, een 10- tal personeelwonlngen. Aldus werd ingeschreven: Chr. de Goede. Wijk aan Zee De Miet en Herman. Alkmaar A. iHartog. Heemskerk Muljs en Lk’ Waal. Uitgeest J. de Bo^r. Hilversum H. Timmerman. Coevorden Den Das en Scljuit. Bergen N. V H. van de Menlo. Haarlem Jan Rol. Uitgeest E K. Volker. Hilversum C. J. Obdam. Haarlem Duijnmeüer, Alkmaar Zaanl. Coöp. Bouwerbond. Wormerveer H. J. Rem en Zn.. Zaandam J. pielt. Assendelft K. Wouda, Krommenie Firma de Boer. Wormerveer A. Crog. Assendelft H. ten Wolde. Krommenie A. Ooms. Sneek P. de Haan, IJmuiden K. van 't Veer. Assendelft L. v. d Meulen. Heerenveen Laagste inschrijver J. voor f 35.415. Burg. Stand van 47 Nov. 1930. Ge boren: Tine Cornelia, d. van J. G. Flens en C. Peereboom Ondertrouwd: 8. C. Keüser en A M. Roe- për. Overleden: C. Bakker, 83 jaar, weduwnaar van I. Züm. Zün ze er nog. de rookers van de lange PÜP? Als we lezen, hoeveel er aan clgaret- ten de lucht in gaat, en hoe de sigaren, on danks de hoogere prijzen, millioenen lief hebbers vinden, en als we dan bovendien nog zien hoeveel soorten püpen, niet van kalk en niet van steen, op de wereldmarkt verschünen dan zün we geneigd te ge- looven, dat de lange Gouwenaer, de „kalken piep" niet Veel meer in tel is: Maar wie dat denkt, vergist zich deerlijk. Hij moest maar eens naar Gouda trekken en zien hoe daar de püpen-industrie werkt, en er zich sinds eeuwen heeft weten staande te houden. Het is niet altüd Gouda alleen geweest, waar de lange püp werd gemaakt. Op het einde der zeventiende eeuw en begin acht tiende eeuw, waren er püpenfabrieken te Haarlem. Alphen, Schoonhoven. Utrecht. Gorinchem en Amsterdam. In de hoofdstad moesten alle püpen. welke daar werden angi'boden om te worden verkocht, gelost worden op de Pü penmark t voor zoover zü van bulten werden aangevoerd. Dat was een voordeelige bepaling voor de Amsterdamsche pü'penmakers. De püpen van buiten waren bovendien alleen op Maandag, maar dan ook den geheelen dag. te koop, en er mocht niet mede langs de huizen worden geleurd. De verkoopers hadden vaste plaatsen op de Püpenmarkt en om die plaatsen werd ieder verrel jaars geloot. De Marktmeester kreeg os. een halven stuiver van iedere mand Püpen. In Amsterdam en andere plaatsen bleef de püpenmarkt niet floreeren; een der oor zaken was, dat de invoer in Pruisen, nadat te Stettin een fabriek was opgericht, zwaar was belast. In Brandenburg en Silezië was de Invoer zelfs geheel verpoden. Als repre saille mocht in Holland geen vreemde pÜP zonder in- en doorvoer-belasting worden binnengebracht, maar het mocht evenmin baten als de bepaling in 1778 door de Sta ten van Holland en W.-Friesland gemaakt, om de kolenbelasting, voor kolen, voor de pü- pen-industrie benoodigd, te verminderen. In genoemd jaar was die belasting tot op de helft en in 1782 tot op een derde vermin derd Frankrijk en Engeland bemoeilijkten toen eveneens het Hoj| apache UtattMk Reclame, als toegift, om tot rooken verlokken, werd toen ook al gemaakt, de Noordermarkt woonde een winkelier, die des Zondags een schoone püp toegaf bij zijn tabak. Hij maakte het op de volgende wijze bekende ciers, selen. Verschillende der aanwezigen spraken de wenschelükheid uit. om ter veredeling van den veestapel dit onderzoek ook dit jaar te herhalen. Uit het jaarverslag blükt. dat over het laatst verstreken dienstjaar het volgende is verwerkt, geproduceerd en ontvangen: Geleverde melk 1.220.395 K.G., gemaakte kazen 54428 stuks, aan boter verkocht voor f 28596 77, aan karnemelk voor f 432.60. aan leveranciers uitbetaald f 93903.03 over voor zegd jaar komt men op een gemiddelde uit betaling van f 7.07 per 100 K.G. Aan exploi tatie is gemiddeld geheven f 1.13% per 100 K.G. waarbü rüloon inbegrepen. De rekening en balans werden daarna voorgelezen naar aanleiding waarvan men algemeen overtuigd is dat een exploitatie van f 1.13% wat gering is, waarom aan het bestuur in overweging wordt gegeven dit wat te verhoogen, te meer omdat men ook jn grootere corporaties niet voor een dergelük bedrag de melk kan verwerken. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter werd namens den Raad van Toezicht bü monde van den.heer G. Groen verslag uitgebracht, dat de rekening en balans in orde zün bevonden. Tot goedkeuring werd met algemeene stemmen besloten. Het aftredend bestuurslid Jac. Wit Cz. werd met algemeene stemmen herkozen en evenzoo het periodiek aftredend lid van den R v. T. de heet Th. Wünker Dz Op de gestorte bedragen der aandeelen werd vervolgens tegen inlevering van cou pon Nummer 1 een rente uitgekeerd, terwül besloten werd om aan de niet aanwezigen of «iegenen die hun coupons verzuimden mee te brengen, deze uitbetaling te doen bü de eerst komende afrekening in de fabriek. Bij de rondvraag werden enkele zaken van huishoudelüken aard besproken en open baarde zich een algemeene stemming van ontevredenheid omtrent de wüze waarop een der kaasmakers zün ambt behartigde, waar oom aan het bestuur opdracht werd gegeven, krachtige maatregelen te nemen om daarin verandering te brengen. Ten slotte werd besloten dat de N. V. zich in overeenstemming met de statuten der Boerenleenbank, waarvan men geld betrok ook als lid bü die coöperatie zal aansluiten. Van de 11 aandeelen behoord hebbende aan den overleden secretaris C. Jong Jbz wer den deze overeenkomstig de statuten voor verminderden prijs voor de aanwezigen be schikbaar gesteld en overgenomen door Jac Wit Cz. 2. S. v. d. Stoop 1. Th. Wünker Dz. 2. H. Groot 1 en J. Veldman Sr. 1. Hierna volgde sluiting met een woord van dank voor de opkomst erf aangename samen werking. Invoer van vee. Van de gelegenheid om deze week rundvee te mogen Invoeren Ls een ruim gebruik gemaakt. Er is streng de hand gehouden aan de bejralingen om het vee per as te vervoeren. Sommige veehandelaren trachten het vee te voet door de gemeente te voeren. De politie heeft echter scherp toezicht gehouden. Verbetering van wegen. Nu het verkeer op de wegen niet zoo druk meer is. is men druk bezig de verschillende wegen in onze gemeente flüik onder handen te nemen. De Waalderweg heeft een extra beurt ge had; thans wordt ook op verschillende an dere wegen gewerkt. Niet iedereen gaf zoo hoog op van de tabak en het rooken uit de lange püp^n. Luister naar het volgende gedicht: leven van Joopie Baltus. Bij dén aanvang van requisitoir bracht Mr. Brujes Tack' ambtenaar zijn dank voor den gelukkigen afloop van het ongeval. Hield daarop een tamelijk uitvoerige juridische beschouwing over de kwestie of hij in zijn actie al den niet ontvankelijk moest worden verklaard, en deed ten slotte, na het gebeurde in alle deelen te hebben nage gaan uit komen, dat verdachte in geen geval kon gerekend worden een zoodanige be voegdheid te hebben, dat het door hem over treden wetsartikel krachteloos zou zijn. Voorts wees het O.M. op de eigen erkentenis van verdachte en vorderde f 10 boete of 10 dagen. Mr. Polack, die eveneens zeide verheugd té zijn over den goeden afloop van het gebeurde, bestreed krachtig den ambtenaar, wat betrof de bevoegdheid van een bestuurder van een wettig toegelaten openbaar middel van vervoer, om overwegen te berijden. In ieder geval moest men dan voldoende weten, of een trein in aantocht was, wat in casu allerminst was bewezen. Pleiter ontkende ten stelligste dat voldoende signaal was gegeven. Voorts wees -pleiter er op, dat de trein na de remming nog 50 meter was doorgeschoe' ten. De verantwoordelijkheid berustte bij de spoorwegmannen. Bij den autobestuurder was overmacht aanwezig. Ten slotte con cludeerde pleiter vrijspraak. Volgde nog een geanimeerde re- en dupliek, die tót gevolg had, dat de zaak werd geschorst en voor onbe- paalden tijd werd aangehouden. zoodat onze tüd in allerlei buitenlandsche moeilijkheden niet alleen staat. Toch is de Lange of Goudsche püp altüd zeer populair geweest, al is t in onzen tüd misschien niet zóó als büv. in de Familie Stastok van Hildebrand. Hoevelen kennen er nog de passage van de lekkere, gezellige püpenhistorie? Hier volgt zü: „En dat zün van die dingen,” klonk het van den schoor steen. uit den mond van den heer van Na slaan. met plechtige langzaamheid en af gebroken door het statig uitblazen van ta baksrook: „dat zün van die dingen, mün goede vriend! (phoe). die u <phoe) en mü (phoe) en een ander (phoe) on gelukkig maken. En onze voorvaderen" hier nam hü de PÜP uit den mond, om er den derden knoop van mijn ooms rok onder het spreken onderscheiden kleine tikjes mee te geven „onze vaderenik vraag je. of ze d’r zooveel slechter aan waren dan wü? onze vaderen, münheer! hielden zich met die dingen niet op." „Neen," ver klaarde mün oom, In edele opgewondenheid een versche püp stoppende; „dat waren andere menschen! Die wistenPiet, geef me het komfoortje 'reis aan die wisten de handen uit de mouwen te steken, al zeg ik 't zelf; en wat ik altüd zeg ze pasten op hun tüd. Mün vader was altüd 's mor gens kwartier voor zessen geileed en ge schoren kom daar nu erels om!” tegelük inrichtte als museum voor allerlei soorten pijpen, uit alle oorden van de wereld, en uit alle tüdperken, waar ook maar te vinden Vreemdelingen konden dat museum ten allen tüde komen 'bezichtigen en hü gaf ze bovendien steeds sigaren en tabak. De heer Van Klaas rookte lederen dag ongeveer vüftig gram tabak! Wat voor een eigenaardig man hü was, bleek wel. toen hü zün einde voelde naderen. Dat was op acht en negentig jarigen leeftüd. Hü riep den notaris, ook een verwoed rooker. en zeide hem zonder meer, dat hü hem zün PÜP zou geven en zelf ook een püp zou stoppen, want: „Ik voel mijrw einde na deren.” 1 Toen zegde Van Klaas den notaris zün beroemd testament voor. Na zün vermogen onder vrienden, bloedverwanten, en gestich ten te hebben verdeeld, bepaalde hü. dat alle rookers van het land op zün begrafenis zouden worden uitgenoodigd. door alle be staande middelen. Iedere rooker. die aan de uitnoodiging gevolg gaf, zou tien pond tabak ten geschenke ontvangen; bovendien twee PÜPen met den naam van den schenker cr op. plus zün wapen en den datum van den sterfdag. „De armen," .zoo bepaalde hü ver der. „de armen, die mün kist - illen verge zellen. moeten ieder jaar. op den dag van mün overlijden, een groot pak tabak ont vangen. Allen, die mün begrafenis zullen büwonen. zullen gehouden zün. gedurende de gansche plechtigheid te rooken. zoo zij aanspraak wenschen te maken op de baten müner disposities. Mün lük moet worden gelegd in een kist, die van binnen betim merd is met het hout van mün oude Havana-kistjes. Op den bodem der kist moet een pakje Fransche tabak worden gelegd, merk Caporal, en een pakje ou»ie Hollandsche tabak. Allen, die deel zullen uitmaken van mün lükstoet, moeten, nadat zü op het kerkhof zijn aangekomen, langs mün kist gaan en de asch hunner püpen er over uitstrooien." Het verhaal wil verder, dat al die bepalingen w ?n uitgevoerd en dat het een prachtige begrafenis was. Rooken zit velen In het bloed en er zün er. die er gezond van worden en er gezond van blüveii; Ondanks belasting op de tabak is het rooken populair gebleven en Is de PÜP het teeken van de opperste gemoede- lükheid. Dat dit anders zou zün geworden. zou zelfs een heer Van Naslaan niet kunnen beweren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8