FEUILLETON ^uitenlandsch cdCieuws 1 1 DE DRIE-NOVEMBER-FEESTEN EN DE WERELDVERBETERAARS DE SMALLE WEG 12 R.1 leettl nachl (eest. hu E RADIO-NIEUWS Felle De Vlaamsche Hoogeschool Commentaren KORT NIEUWS KERKNIEUWS Prof. dr. Mag. J. v. d. Veldt Ó.F.M. De bloedige botsing te Hilden Ongeval nabij Madras BRIEVEN UIT ENGELAND De Oostenrijksche verkiezingen Gemengde Buitenlandse he Berichten I De Nobelprijs voor den vrede Mgr. Pac. Bos Moeilijke arrestatie* te Berlijn De Engelsche belangen In Brazilië Olifanten veroorzaken een paniek Moskou viert de verjaardag van de bolsjewistische revolutie rand in een warenhuis te Liverpool De Japansche vlootultgaven De Ontwapeningsconferentie Partijdag Belgische socialisten van H. WARR1NGA WOENSDAG 12 NOVEMBER der Het ook vrouwen. MAJOOR PABST J NESS UNO heeds 1250 stodenten ingeschreven De detaü-eyfen De berekening van de stemresultaten oij Heegleeraar aan het Urbannm Twee dooden Cl hun eigen met Majoor Patat keert temg Vtff dooden, zestien gewonden (Wordt vervolgd). niet Mayor's Te: bet gelaat van De Greeve, rijn oogen fon kelden en alvorens iemand het kon beletten, -trof da gebalde vuist van den opgewonden en Pillen, meer BIJ een vergelijking van de van 1 van Italië wordt doordat midden i 1 1 1 1 1 1 1 I 1 1 I E g V OI voor direc NIJb <x ld d* ei ▼e tr te B lijk, dcc Hek llefi met s HeUoo by de Het tweeër venwoi huurd Aan’ kooppt "’an d< »a. Ki •ttabei s r d Z 1! 11 ei d ai Not OER) vembt 2 Dec sing. Oaf* de er Bakke EE Ir kap wyi Oon T^ar gemeld wordt, zou de Zweedsche Aartsbisschop Söderblom zijn voorgesteld als candidaat voor den Nobelprijs voor den vre de. Op de candldatenlijst komen, behalve de bisschop. ook de Amerikaansche Senator Kellogg en de Stockholmsche burgemeester Lindhagën voor. Gelijk gemeld werd, heeft te Hilden gisteren een bloedige botsing plaats gehad tus-chen politie en communisten. Bij huiszoekingen in de communistische partijlokalen en by visitatie der arrestanten werden een groot aantal messen, boksijzers en schietwapens aangetroffen en in beslag genomen. Ettelijke arrestanten bevinden zich nog in hechtenis. Het gewonde meisje heeft een operatie aan het hoofd ondergaan; voor het leven van den gewonden politie-inspecteur bestaat geen ge vaar meer. Twee der zwaargewonden zijn overleden en het meisje verkeert in levensgevaar. Naar het orgaan van de Tiroler burger- morgen De bisschap van Durham doet een aanslag op een Remember, Remember, The Fifth of November a Ja. ik meen het, Ik zit tn de klem. MUn oude heer is niet voor de poes, antwoordde Koos, die plotseling een heel stuk nuchterder was. Je kunt toch krijgen wat je wilt. Van hem? Dan vergis je je toch ik sta met den pipa op voet van oorlog. Hoe kom jij er dan aan? Van Je trac- tement kun je toch zulke kamers niet be wonen, kun Je niet uitgaan, zooals jij doet., kun je geen motor er op na houden en auto ritjes maken. Mijn moeder! was alles wat Koos ant woordde. Kun Je dan niet een paar honderd gulden voor mij vragen? drong George aan. Wablief, stotterde Koos, zich bijna ver slikkend— In zijn laatsten hap brood, een paar honderd pop, kerel Je bent bed.... Ik moet ze hebben, riep George, de kamer op en neer loopend. God, ik dacht dat JU het maar voor het grijpen had. Vraag het Henri de La gardère. Hij en geld leenen..Je kent hem niet, zei George bitter. Heb Je al eens geprobeerd? Dat niet. O, dan weet Je er ook niets van. Ik behoef het niet te probeeren, want hy doet het toch niet. Je moeder dan. Die lamenteert óók al en is bovendien ook van Réné afhankelijk. Is dat dan zóón dwingeland? Dat kun Je je gewoon niet indenken. Koos, nu geheel nuchter, én door da plotselinge wending van het gesprek en door Mgr. Pscificus Bos, Vlcaris-Apostoücus van Borneo is gisteren door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. vertrekt heden weer naar Nederland. Op voordracht van zyn Em. W M. Kar dinaal van Rossum, is tot hoogleeraar in de psychologie aan het collegium Urbannm van de „Propaganda Fide” te Rome benoemd pater prof. dr. mag. Jac. v. d. Veldt OFM„ die ook hoogleeraar In de psychologie Is aan het Internationaal college S. Antonis der E.E. PJ>. Franciscanen te Rome. straat kwam bet tot een groot tumult. Ter wijl twee beambten den misdadiger verder wilde sleepen, trachtte de derde zyn col lega s met een revolver in den rug te dekken. De aanvallers wierpen zich nu echter op hem. waarby het tot een hevig gevecht kwam. In den loop waarvan het een hunner gelukte den haan van den revolver af te drukken, met het gevolg, dat het schot den ambtenaar door de hand ging en hem een vinger ver splinterde. Intusschen was de menigte aan» gegroeid tot eenige honderden. Ongeveer 200 M. van het café gelukte het deze woedende menigte den inbreker uit de handen der po litieambtenaren los te rukken, waarby een der beide laatsten nog een hevlgen slag op het hoofd kreeg en den ander de kleeren vah het lichaam werden gescheurd. Te langen leste slaagden de in het nauw gebrachte polltle-ambtenaren er in in een taxi te vluchten, echter niet zonder dat de misdadigers de ruiten van den auto insloegen. De verdeellng van de z.g. „rest” mandaten heeft pas in de eerstkomende weken na on- derhandellng tusschen de verschillende par tyen plaats. Minister Starhemberg zal zeker een ,.rest"-mandaat krijgen evenals de mi nister van justitie Hüber. wacht meldt, keert majoor Patat uit Venetië naar Innsbrück terug. Aan de grens zullen afdeellngen van de burgerwactt hem begroeten. heeft de volgende cijfers ongeleverdSo- claal-Democraten ruim 1.5 millloen (tegen over 1927. verlies, van ruim 30.000): Chr Socialisten ruim 1.3 millloen (1927 eenhelds- lyst met de Groot-Duitschers); Schober blok ruim 414.000; Zelfstandige Landbonders Boven-Ooetenrilk en Salzburg 43.000; Hel- matblock 224.000; Natlonaal-Soclalisten 109.000; Communisten 20.000 (1927 16.000); later 26.000. Als Inbrekers lastig worden Volgens een bericht in de „Voeslsche Zei- tung" wilden drie ambtenaren van de crimi- neele politie Maandagavond in een lokaal in het Noorden van Beriyn den uit de Hallen- ser gevangenis ontsnapten inbreker Colanus arresteeren. Toen een van hen den misdadiger de handboeien wilde aandoen, wierpen de gasten zich op de beambten. Ondanks den onverwachten aanval slaagden deze er echter in Colanus uit de localiteit te sleepen. Op De Minister van Buiteniandsche Zaken, Henderson, deelde gisteren in antwoord op hem gestelde vragen over de maatregelen voor de beveiliging der Britsche belangen 'n Brazilië, mede, dat de nieuwe regeerlng van Brazilië den Britschen ambassadeur had medegedeeld, dat zy alle nationale verbin dingen met het buitenland aangegaan er kende en respecteerde, evenals de bestaande verdragen, openbare schulden en loopend- contracten en alle andere wettig aangegane verbindingen. De Britsche ambassadeur heeft den 8en November de Brazillaansche regee rlng medegedeeld, dat de Engelsche regee rlng de recente bestuursverandering van geen Invloed achtte op de diplomatieke be trekkingen tusschen belde landen. Tot de candldaten, die voor het ooganblik geen zetel hebben gekregen, beboeren oji. de Landeshauptmann van Stiermarken dr. Rln- telen; de leiders der Helmwehren Starhem berg, dr. Steidle en Pfriemer. ja H< te H< de sta de opi set lijk bes wa ker hoe den tot mir te Tijdens een tooneelvoorstelllng te Celorrlo stortte g-steravond de theaterstel- lage in, waardoor 1 toeschouwer gedood en 100 gewond werden. In verband met de viering van Lord Mayors Day werd gisteren in de straten van Londen een groote optocht gehouden, waaraatr”jok werd deelgenomen door een groep olifanten. Door een roodgekleurde leeuwenfiguur, die door studenten gedragen werd, schrok ken de olifanten plotseling en stormden op den vermeenden vyand los. Het talrijke publiek zocht, evenals de studenten, die hun beeld in den steek lie ten. een goed heenkomen. Een 50-tal personen, o. werd in het gedrang gewond; velen hunner moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. Tevoren had op een andere plaats ook reeds een ongeluk plaats gehad, een der dikhuiden plotseling te van het publiek terecht kwam. Het dier rukte een lantaarnpaal uit den grond. Na veel moeite slaagde de’Ue^aker er in het dier te kalmeeren. Het was de eerste keer, dat olifanten aan dezen jaariykschen optocht <teelna- men. Het aantal kyklustlgen in de straten van Londen liep in de honderdduizenden. CUfem van thans en van 1927 totaalcljtets thans met die van 1927 biykt, dat er 73.000 meer soc stemmen zyn afgegevën. en ongeveer 335 000 burgerlijke stemmen min der. De sterke vermindering van de burge- lUke stemmen wordt verklaard met een geringere deelneming en een grooter aantal ongeldige stemmen. den „Wapenstilstandsdag”. Durham is zeer mooi en romant sch kathedraal- stadje in het noorden van Engeland, en ik kan niet beoordeelen of daar de 11 Novem- ber-herdenklng langzamerhand in verval begint te geraken, maar in Londen is hier van nog geen sprake. De bisschop is niet da eenige, die tegen de viering van dezen Een merkwaardig ongeluk had plaats op het station van ValapadL in de buurt van Madras. Een groep spoorwegarbeiders was bezig met werkzaamheden aan de spoorbaan toen ten gevolge van een botsing verschei dene goederenwagens in beweging kwamen en over hen heenreden, waarby vyf wer den gedood en zestien gewond. biyvend en zyn eene vrije hand met een theatraal gebaar, leggend op de plaats waar hy vermoedde dat zyn hart zat. Hou je kop, daar is een agent, waar schuwde George, zy i makker voorttrekkend. Goeden avond! zei Koos aüerharteiykst tot den langzaam aanwandelenden agent. Deze bleef staan en zei op strengen toon: Kalm aan heeren, of ik neem u mee. Niet noodig. stotterde Ravensteyn, La gardère is myn boezemvriend en zyn zuster... Vooruit, trok George bang voor den onzin dien de „boonenstaak" er uit zou kra men hem plotseling mee. Na lang zwoegen en veel zuchten kwa men de vrienden eindelyk op de Hertogstraat aan en stommelde Koos de trap naar zyn kamer op, om terstond op de kanapee neer te vallen. Lagardère, ik stik van den dorst: haal me eens een emmer water. George, anders niet zoo gedienstig, voldeed aan het verzoek en zag erder zwijgend toe. hoe zijn vriend Let gereedstaande avondmaal onsmakeiyk-gulzig •••ersiond. ondertusschen nadenkend hoe hij zou beginnen over die geldkwestie. Plotseling viel hli regelrecht met de deur in huis en flapte er uit: Zeg. kun je me niet aan geld helpen? Het woord „geld" scheen op Koos een machtigen indruk te maken. Zijn band, die een stuk brood naar den mond bracht, bleef halverwege zwevende en zyn telkens dicht vallende oogen sperden zich wagenwyd open en wierpen een stom-verbaasden blik op George. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.- uitz. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Korte Ziekendienst 11.00 Orgelconcert door M. F. Juriaanz 12.15 Gramofoonpl. 13.30 Solistenconcert (viool, fluit, piano, orgel) 2.00 SoNMen concert (sopraan, piano, viool) 4.15 Gramofoon 5.00 Kinderuurtie 6.00 Landbouwhalfuurtie 6-45 Halfuurtje voor de rijpere jeugd - 715 Electrotechn. cursus 8.00 Evangelis. samenkomst i. h. Gebouw der Baptisten Gem. Het Bapt. Evangel, koor ..Polypho nic”, Rede door Ds. J W. Weenin k. Ds. K. Reeling10.30 Penber. 10.4011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitsl V.A.R.A.- uitz. 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Orgel concert 10.45 Kookles 11.30 Gramo foonpl. 13.00 Concert door het V.A.R.A.- septet 1.30—2.00 Pauze 2.00 Solisten concert (viool, piano). Causerie door Mevr. Sikkes-Hartelust 3.00 Maak het zelt-cur- sus 4.00 Vragenhalfuurtje voor de kin deren 4.30 Pianoconcert 5.00 Orgel spel door Joh- Jong 6.00 Causerie over het VA.RA.-iubileum 6.30 Herdenking v. d Wapenstilstand. M- Beversluis, ge dichten. J. Jong, orgel G Zwertbrock, toespraak 6.50 Mandolineles 7.00 W. H. Vliegen over het socialisme 7.45 „De soldaten", hoorspel door het Groot Volkstooneel 8.30 Uitz. uit Leeuwarden. V.A.R.A. -orkest o.l.v. Hugo de Groot. Toespraak van A. de Vries, voorz. VA.RA. 9.30 Over de tentoonstelling „Socialis tische Kunst” 10.30 Vervolg concert ti.oo Persber. 11.1512.00 Gramo foonpl DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 12.20 Toe spraak door den Koning van Engeland i.ro Orkestcx^ncert 2.20 Liederen-voor- dracht. D. Bonsor sopraan. W. Barrand, bas 2.50 Uitz. voor scholen 3.50 Or- kestconcert 54)5 Orgelspel door R. Rew 5.35 Kinderuurtie 6.20 Berichten 6.35 Benchten 6.55 Koersen 74» Concert Strijkkwartet 7-ao Lezing 745 Lezing 8.20 Concert. A. Catterall, viool, R. Murchie en F. AlmgiU. flylt, solis ten en orkest 9.25 Berichten 940 Vervolg concert 10.25 Lezing to.40 Benchten 10.45 Dansmuziek 11.35 17.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS”, 1725 M. 12.50—a.30 Gramofoonpl. 4.05 Gramo» foonpi. 6.50 GramotoonpL 8.05 Con cert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.207.50 Gramofoonpl. 9-3510.15 GramotoonpL 11.30 Gramofoonpl. 12.35 f-5O Orkestconcert 4.505.50 Orkest en sopraan 7.20—8.05 Orkestconcert 8.15 Orkestconcert. Schrammel-tno en spre kers. Opvoering van tooneelstuk. Daarna tot 11-20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 3.203.50 Liefdadigheidsconcert 7.208.50 „Yrsa”. Tragedie van A. Oehienschlager 8.50— 9.10 Piano-recital 9.3010.15 Orkest concert 10.1512.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Tno-con- cert 6.50 Concert 8.35 Orkestconcert en zang. ZEESEN, 1635 M. 5.456.20 Le zingen 6.206.50 Gramofoonpl. 8.20— n.ao Lezingen 11 20—12.15 Gramo foonpl. 12.15—1.20 Lezingen 1.20— 2.05 Gramofoonpl. 2.053.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.508.30 Le zingen en berichten 8.30 Orkestconcert 9.35 Berichten. Daarna tot 11.50 Dans muziek. Intermezzo Bij de Zesdaagsche. Moskou heeft den dertlenden verjaardag van de bolsjewistische revolutie gevierd met Indrukwekkende parades van militairen en burgers. De militaire parade duurde twee uren, gedurende welke 20 000 soldaten, alle wapens vertegenwoordigend en een groot aan tal gewapende burgers omvattend, langs het nieuwe mausoleum van Lenln trokken, dat de oorspronkeiyke houten graftombe vervangt en, volgen* beschrijvingen van Engelsche cor respondenten. een cubusvozmlg gebouw is. opgetrokken uit roode, zwarte en gryze gra nieten blokken, die sterk gepolijst zyn en in totaal een gewicht hebben van ongeveer 10 000 ton. De parade werd uit het Kreml. dat uitzicht geeft op het mausoleum, gade geslagen door mevrouw Kroepskaja. Lenins weduwe. Aan de burgerparade namen 500.000 personen deel. Opmerkeiyk was de zichtbare voortschrij ding van de mechanisatie van het Sovjetleger. In de militaire parade werden veie nieuwe lichte en zware tanks medegevoerd, terwyi een grooter aantal vliegmachines boven de stad cirkelde. tlonale leven niet evenals het ind vidueele leven wat op te fleuren docr het in acht nemen van tradities. Wat voor nut hebben ze? vragen sommige wereldverbeteraars. Wat voor aantrekkelijkheid zouden ze hebben, als ze wèl nut hadden? waag ik hierop te ant woorden. Groote materieele schade. Door een ongekend hevlgen brand, als in jaren niet voorgekomen aan de oevers van de Mersey, is een groot warenhuis te Li verpool in de asch gelegd. Het vuur greep met buitengewoon groote snelheid om zich heen en breidde zich, niettegenstaande het krachtig optreden van de brandweer seer snel uit. De bewoners van de belendende perceelen moesten wegens de groote hitte vluchten. De voorste muur van het gebouw begon eensklaps te scheuren en stortte in. De brandweerlieden konden nog op het laatste moment een goed heenkomen zoeken. De materieele schade wordt op 500.000 pond Sterling geschat. Na aankomst te Innsbrück zal een défilé plaats hebben, 's Avonds wordt te zyner eere een ommegang met fakkellicht gehou den. Een medewerker van de Brusselsche „Standaard" had een gesprek met den nieuwen rector der Vlaamsche Hoogeschool. Op 7 November waren de Inschrijvingen van studenten tot 1250 gestegen en het ging nog Immer crescendo. De heer Veimeylen drukte dan ook al zyn tevredenheid over een der- geiyken toestand uit. die eens te meer de groote levensvatbaarheid eener Vlaamsche Hoogeschool bewijst. Tot nog toe zyn er reeds stellig een 250-tal studenten meer in geschreven dan verleden Jaar. Pas binnen enkele weken zal men het volledig aantal kennen. Op de vraag of prof. Vermeylen ook niet van oordeel is, dat de franskiljonsche strijd- machine, de „Ecole des Hautes Etudes" vroeg of laat by gemis aanbrandstof zal ophouden, antwoordde de rector ontwU- kend. maar toch latende doorschemeren, dat het wel degeiyk zyn meenlng is. Hy legde er den nadruk op dat, daar waar de keuze tussehen de twee stelsels (Nolfwet en nieuwe wet> nog bestaat, de meerderheid der stu denten zich voor het nieuw Vlaamsch re giem uitspreekt. het stevige maal, stak een sigaar op en zei: Het is voor my ook een lastig baantje, geld los te krygen. Ik heb voor een maand pas tweehonderd gulden gekregen en M zÜn al weer zoo goed als. ft. Probeer het Koos, Je helpt me er mee uit den brand. Hoewel moet je hebben? Na langdurige besprekingen tusschen de ministers van marine en financiën werd overeengekomen om by wyze van proef een bedrag van 373 mlllioen Jen leen jen U f 1.20) beschikbaar te stellen tier dekking van een periode van zes jaar van het aanvullend vlootprogram, terwyi het in verband met het Londensch vlootverdrag theorethisch voor zien overschot van vyfhonderd millloen jen zal worden gebruikt tot het verlagen van den belastingdruk. De ramingen, die aan het ka binet zullen worden voorgelegd, omvatten o.a. negentig millloen jen voor ontwikkeling en onderhoud van de marineluchtvaart. In leidende parlementaire kringen voor ziet. men den volgenden gang van zaken. Het zal nog eenige dagen duren, alvorens de definitieve uitslag en de regeling inzake de „rest"-stemmen is getroffen. Intusschen zullen voorbereidingen worden Na\to”Z"enVS^dew^wV*wWter’noodlg’u.-f JT2_Natlt”?a,TJ R!>a‘’ dat de parlementaire partyen zich tegen 0 dien tijd definitief hebben geconstitueerd. Alvorens de regeerlng voor het nieuwe parlement kan komen, moet men net er over eens zyn, welke voorstellen de huidige regeerlng zal verwezenlijken of dat een of andere wijziging van het kabinet zal plaats hebben. Een en ander zal snel geregeld moe ten worden daar de nog beschikbare tijd tot het einde van het Jaar voor den begroo- tings-arbeld enz. goed gebruikt moet wor den. In de onderhandellngen met gesloten deuren van de vyf vlootmogendheden, is gisteravond e«n overeenstemming bereikt over de indeelfflg van verschillende vloot- indeelingsmethoden van het verdrag van Washington en dat van Londen in de over eenkomst. waarover thans op de ontwape ningsconferentie onderhafldeld wordt. Naar van Itallaansche zijde medegedee'd wordt, heeft Italië toegestemd teneinde het afsluiten der werkzaamheden der voorbe reidende ontwapeningscommissie en het as. bijeenkomen der ontwapeningsconferentie te bespoedigen. principieele standpunt inzake de pariteit met Frankryk, door deze overeenstemming niet gewyzigd. Londen, 6 November 1930. Eenige dagen geleden heeft iemand in koelen bloede het gruweiyke voorstel gedaan Guy Fawkes' Day af te schaffen en er iet» anders voor in de plaats te stellen, dat „Children's Play Day" zou moeten heeten, een dag. waarop zich allerlei plechtigheden zouden afspelen in overeenstemming met zouden afspe.’en in overeenstemming den geopperden naam. En de bisschop van Durham heeft een pleidooi gehouden voor afschaffing van de herdenking van den wapenstilstand, daar die viering anders misschien vanzelf lang zamerhand in verval zou raken. Wanneer nu nog iemand kwam met het denkbeeld de Lord Mayor's Show (9 Novem ber) in den ban te doen, dan zouden alle drie de groote dagen uit de eerste helft v*n deze maanden een beurt gehad hebben De man die <hy deed het anoniem) een •inde wilde maken aan Guy Fawkes' Day. stelde zich op het standpunt, dat op 5 November in dubbelen zin een afstootend feit herdacht wordt, n.L de poging, in aes- tienhonderd-en-zooveel door Guy Fawkes aangewend om het parlement in de lucht te doen vliegen en tevens de antl-katholieke reactie, welke hierop volgde en nog vele en vele Jaren in de herdenking weerspiegeld werd. Guy Fawkes immers was katholiek en, ofschoon hy en zyn vr enden hun dwaze poging geheel op eigen gelegenheid onder namen, was men er onmiddeliyk by om van een „paapsch complot" te spreken. Aan het feit, dat Guy Fawkes katholiek was, denken nu nog maar heel weinig vier- ders op 5 November, en zij die er wèl aan denken, bekommeren zich er niet in 't minst om. Katholieken ..v:eren” den dag trouwens even geanimeerd als protestanten, en alle beiydenissen en niet-beiydenissen te Londen doen aan de pret mee. En wat de poging om het parlement in de lucht te doen ▼liegen, aangaat, deze neemt men nu niet meer zoo hoog op. Dat is daarna nog zoo ▼aak gebeurt, en sommigen van de samen zweerders hebben zelfs standbeelden te Londen of zijn bijgezet in de Westminster- Abóey. Een zoo achtbaar berger als de heer Baldwin is nu al maanden lang bezig het parlement in de lucht te doen vliegen, en als het hem lukt dan zal hy waarschijrujk gestraft worden met het eerste minister schap. terwyi Guy Fawkes, by wten de po ging maar een poging gebleven is, gevieren deeld werd. We zullen binnenkort misschien zelfs den lakonieken Schot MacDonald zyn tijdeiyk levensdoel zien maken van het „opblaren" van het Parlement en daarvan maakt, behalve misschien het parlement zelf, niemand meer veel drukte. De moreele argumenten, welke de ano nieme wereldverbeteraar te bende bracht, zullen dan ook door weinigen aanvaard wer den, vooral daar naar schatting de helft der feestvierders zelf niet alleen geen flauw denkbeeld hebben van wie of wat Guy Miwkes geweest Jcan zyn, maar zelfs niet in staat zouden zyn den naam van den ^Hbenzweeroer te spellen, zonder evenveel ^jrrten te maken als er letters in voorkomen 2jj zyn nameiyk zeer Jeugdige kinderen uit de volksklassen. De overige vyftig pro cent zyn kinderen van alle mogeiyke leef tijden (met inbegrip van de kaalhoofdige leeftijden» en uit alle mogeiyke klassen. Dc groote pret bestaat uit het afsteken van vuurwerk en uit het aansteken van vreug devuren. Ten einde het vuurwerk te koopen, gaan de kinderen, op primtieve wyze ver kleed en met op zeer radicale wyze zwart gemaakt» gezichten, van huls tot huis, zin gen min of meer het befaamde Ja. aarzelde George, bang te veel te vragen, elgeniyk 500 gulden, maar als ik die verwenschte tank er voorloopig tweehon derd stuur, zullen ze wel een poosje koest zyn. Koos blies een dikke rookwolk voor zich uit. stond op. beet op zyn sigaar, begon in tegengestelde richting ook de kamer op en neer te ioopen. wilde telkens iets zeggen, maar deed het niet, kortom, vertoonde alle teekenen van iemand, die met zich zelf in strijd is. Tenslotte toch voelend dat ze niet den verderen nacht zoo konden door- loopen. ging hy weer zitten, blies opnieuw een enorme rookwolk de kamer m. als wilde hy zich daarin verbergen en zei toen: Als jy me wilt helpen met Leonle in aanraking te komen. Het roode Weenen! Over den uitslag der verkiezingen in Oos- tenryk is de socialistische ..Arbelter Zeltung natuuriyk in de wolken. De regeerlng Vau- goln-Starhemberg heeft geen meerderheid gekregen en moet daarom aftreden! oesllst het blad. Vaugoin is in zyn Weensch district verslagen I Ook de 2 Heimwehrmlnlsters verkregen in hun districten geen meerderheid, doch zyn slechts met hulp van overschotstemmen ge kozen. De christelijksocialen vormen geen meerderheid meer, de sociaal-democratie is de sterkste partij! De politiek van Vaugoin en Seipel heeft niet de sociaal-democratie. doch den chris- teliik-socialen nadeel gebracht! Het volk heeft zich tegen de Hefmwehr- beweging en het fascisme uitgesproken. Het voornaamste is. dat de verkiezingen de zwakte van de Heimwehr hebben geopen baard. Sedert Jaren heeft men van den onbedwingbaren volkswil gesproken, die zich in de Heimwehrbeweglng uit. Sedert 3 jaar heeft de Heimwehr Oostenrijk geterroriseerd. Thans ziet men welk een kleine beweging er achter de Heimwehr staat en dat slechts 'n gering percentage van het Oostenrijksche volk voor het fadsme is. Het volk wfl zich door een kleine minderheid niet laten ter- roriseeren. Het Schoberblok heeft uit eigen kracht 19 mandaten gekregen, terwyi de Groot-Dult- schers vroeger slechts met behulp van de chrlsteiyk-soclalen er in slaagden, in het parlement te komen. Het Schoberblok ver kreeg dit resultaat, omdat de bourgecETS in Schober een waarborg tegen het fascisme ziet. De overwinnlrf der sociaal-democratie be- teekent het bankroet van het antl-Marxirf- me. Zoo de soetaal-demokraten eenige dui zenden stemmen hebben verloren, dan zyn dit de stemmen van die arbeiders die ten gevolg van het sluiten der fabrieken ge dwongen waren te emigreeren. Het Roode Weenen heeft z!eh prachtig gehopuden Zelfs in de burgeriyke districten waren de sociaal -democraten de sterkste nerty. Doch ook in de Alpendistricten heb ben de socUal-democraten zich kranig ge handhaafd. grooten dag in Engeland's geschiedenis ageert, maar de overgroote meerderheid van het volk zou er zeker geen genoegen mede nemen indien een herdenking, die een ge vestigde traditie geworden is, op hooger bevel opgegeven werd. Het jaar 1918 ligt nog n'et zóó ver achter ons. De jonge man nen, die toen van de slagvelden terugkeer den, bereiken thans den middelbaren leeftijd en behooren dus tot het krachtigste en toonaangevende deel der natie. En vo?r ren is en biyft 11 November de groote dag, waarop de gewapende strijd een einde en een voor Engeland gelukkig einde nam. De wyze, waarop het elfde uur van den elfoen dag van de elfde maand Jaariyks herdacht wordt, heeft niet aan plechtigheid ingeboet. De viering is zelfs geieldeiyk so berder, en hierdoor mooier geworden. Dat de herdenking een volstrekt-vreedzaam ka rakter draagt, zal rilemand, die haar ooit bijgewoond heeft, ontkennen, zy is vóór alles dit biykt uit de twee-mlnuten-sti'te een herdenking der gesneuvelden en te vens beoogt zij een Jaariyksche hernieuwing van de belofte der overledenen, dat de in den stryd gevallenen niet vergeefs het leven geofferd zullen hebben. De vrede, waarvoor zy zoo duur betaald hebben, zal worden gehandhaafd. Van bitterheid tegenover de gewezen vijanden is hlerby sinds vele Jaren geen sprake meer. Nog nimmer heeft op 11 No vember ook maar het kleinste antl-Dultsche incident plaats gehad, zelfs niet in de eer ste jaren na den oorlog, toen de stemming tegen de Dultschers hier toch allesbehalve vriendelijk was. Wanneer nationale herden kingen vóór 1914 een even weinig provocee- rend en nationalistisch karakter gedragen hadden als de wapenstilstandsvlering in Engeland, dan zou de vredesrtetnming op het kritieke oogenblik hechter, de onderlinge haat geringer zyn geweest. Niemand heeft gesproken over de wen- scheiykheld de Lord Mayor's Show af te schaffen. Ik geloof niet, dat iemand er ooit over spreken zal. Ik geloof, dat. wanneer hier een bolsjewistische revolutie uitbrak, even radicaal als tn Ruslar 1, de Engelsche sovjet-machthebbers zooal niet den Lord Mayor, dan toch de Lord Mayor’s Show zouden eerbiedigen. Persooniyk heb ik gevoel voor traditie, wy doen zoo zelden iets dat niet op tra ditie berust (den hoed afnemen by wijze van groet, lemend gelukwenschen omdat hy Jarig is, enz.) dat er geen reden is het na- aan. Ofschoon ze wel de tram hadden kun nen nemen durfde George met Koos, die erg praatlustig was, het niet aan en tevens hoopte hij, dat de frisch-koude avondlucht hem wat sou opknappen, want hy was vast besloten zyn plan om geld te leenen door te zetten. Lagardère, begon Koos, toen ze samen stevig gearmd de Molenstraat opliepen, ik wil met die heele vervloekte bende niets meer te maken hebben. De Bruyn is een schurk, *n schobbejak, maar jij Lagardère jy bent de fideelste kerel op de wereld sapprement, die klap kwam aanons Ben- neke heeft nu een paar dagen ook lippen, en vergenoegd lachte hy voor zich heen. Kun je niet een beetje minder op me hangen en wat rechter op Ioopen? De men- schen zullen denken dat je dronken bent. Ik zie geen menschenwe zyn alleen op de wereld... dronken, hm, misschien ben ik dat wel een beetje, Lagardère. De frlssche lucht zal je wel opknappen. Tja, het is kouden ik ben gloeiend warm. Zeg. Lagardère, luister eensdie zus van je Klets niet, zei George. Kletsen? Ik mag in een wynvat veran deren als het geen knappe meid isik ik zou wel eens kennis hik met haar willen maken. O, zei George, niet anders meenend, dan dat het dronkemantpraat was, waarvan hy zich den volgenden dag niets meer zou her inneren. O, ik heb haar lief, riep Koos staan- U. Deze langzaam en met trillende stem ge sproken woorden maakten een geweldigen indruk op de benevelde hersens van de aan wezigen en zelfs Koos was stom en keek met open mond De Greeve aan. Ben had zyn Hunne lippen op elkaar geperst, zoodat zyn mond nu niets meer was aan een breede huidplooi. Het hinderde hem geweldig, dat hem hier voor al zyn vrienden zoo de les ge- leaen werd en zyn verregaande hoogmoed en trots kwamem-iri*T>pstand tegen de vlaag -(ik. Bi OirëvpTiem stelde. Hy had zich altyd de meerdere van De Greeve gevoeld en wil de zich ook nu niet „vernederen.” Kijk eens, De Greeve. ...-, Antwoord me op hetgeen ik je vroeg, viel Johan hem in de rede, heb je haar lief en zal het Je streven zijn, baar gelukkig te maken? Dat gaat je niets aan, zei De Bruyn nu kort. Er kwam en ging een vluchtig rood over De partijdag der Belgische socialisten heeft met algemeene stemmen een motie aangeno men, waarin wordt gezegd: De partijdag keert zich tegen allen, wier houding den Europeeschen vrede door het ontketenen van een nieuwen bewapenings- wedyver in gevaar zou kunnen brengen. De Belgische Arbeldersparty zal zich met alle energie verzetten tegen elke verhooging der militaire lasten en onder alle omstandigheden voor een politiek kan algemeene en geiyk- tydlge ontwapening opkomen. Zy is van oor deel dat het meer dan ooit de plicht van de georganiseerde arbeiders van alle landen is, voor een positieve vredespolitiek op te ko men. De party spoort alle georganiseerde arbei ders en alle verdedigers dr dmocratle en grondwettelyke instellingen aan zoo luidt een andere passage der motie om elke po ging en elk streven van fascistlschen aard van de nand te wyzen. Voorts heeft de party dag zich r.cg met de Industrleele en landlajuwcrisls, de flnancie :1e politiek, verzekerlngsquae?tles. het talen vraagstuk en de quaestle der gemeen’eiyke en provinciale autonomie beziggehouden. halen aldus de pennies op, die in vuur- donderbussen. Beagaalsch licht en wonderen uit het Ryk der sprookjes moeten worden omgezet. Als zy de zaak heel grootsch Inrichten, dan voeren de kinderen een pop met zich, die meestal op niets, zelfs niet op een pop üjkt. maar die n!et z°oz^eT Guy Fawkes als wel „de Guy" voorstelt. Die Guy moet op den avond van den vyfde in bet vreugdevuur verbrand worden, maar dit gebeurt meestal niet, daar bet .jonde is van de kleeren" en de Guy zelden uit Iets anders dan kleeren bestaat. Er is natuuriyk geen grooter genot denk baar dan het afsteken van vuurwerk, of schoon het dagenlang na-schooltyd ver kleed rondloopen om pennies in te zamelen ook een niet te onderschatten genoegen is. En dat alles sou die menschl evende my- aanthroop willen afschaffen om er een pe dante „Children's Play Day" voor in de plaats te stellen. Alsof de meeste kinderen niet 165 dagen van het jaar spelen en meestal 't prettigst wanneer de organise-- rende volwassenen zich met hun eigen zaken bemoeien. en zoo diep gekwetsten jongeman Ben recht in het gelaat, zoodat het bloed hem uit neus en lippen sprong. Zonder verder een woord te spreken keerde hy zich om en verliet het vertrek De Bruyn was door den onver wachten slag op zyn stoel gevallen, drukte zyn zakdoek tegea het gelaat en wilde De Greeve achterna. Met de grootste moeite hield men hem terug, trachtte hem te sus sen. schold op De Greeve, kortom het was een tumult van belang. Ravensteyn klapte als bezeten in zyn handen en schreeuwde telkens: Hy is goed! Hy is goed! hetgeen bUna een gevecht tusschen hem A Ben ten gevol ge had. De Bruyn liet zich nu van een ge heel andere zyde kennen. Een reeks van vloeken en verwenschlngen kwamen hem over de lippen, die. zoo ze in vervulling zou den gaan, den armen De Greeve de hei nog als een paradijs zouden Moen schynen. Dat de .Jeestelyke stemming” nu totaal derven was is te begrijpen en hoewel men nog eenigen tyd by elkander bleef en allen hun best deden, zoo opgewekt mogeiyk te zyn, was het toch voor het clubje vry goed het was half twaalf toen men met een handdruk van Ben afscheid nam. Ook nu weer was het Koos Ravensteyn. die per tinent weigerde, Ben een hand te geven en hem slechts spottend toevoegde, doelend op zyn gezwollen neus en lippen: Je ziet er lekker uit. Bulten gekomen nam George, die dezen keer geheel nuchter gebleven was, Koos on der den arm en stapte met bem op de stad

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2