ONS BLAD L. FrankenbergAlkmaar ws aangifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 ditnummer bestaat uit vier bladen VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 268 f 3000 Voornaamste cJCieuws R. K. Staatspartij X CHT De politieke toestand in Spanje A ALSMAAR Een massavlucht Tegenstrijdige berichten De Theresia-kapel te Bolnes De Postvluchten naar Indië VS Telegrafisch Weerbericht Auto door trein aangereden De DO X Ons vee naar België De Vliegboot DO S Een 23-jarige jongeman de dader Verduistering met schepen Geldschieters voor tonnen benadeeld Sodalitas Medicorum De aardstortingsramp te Lyon De aanslag op den Japanschen premier Studiecommissie voor een „Sociale Kamer” Ernstige ontploffing in een hoogovenbedrijf in Midden-Zweden Ernstige klachten van de Rijkscommissie Werkverruiming Achterstelling van Nederlandsch Fabrikaat JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 DOOZEN LUXE POST Nieuwste uitvoering. Prima papier. Moderne doozen. Vanaf 30 cent AMBTENAREN-POSITIE Het aantal dooden belangrijk minder NIETS DOEN NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD No. 433 bij verlies van i hoteldieven aangehouden te Hno- i-M. te Moet de grondwet herzien worden? een De Duitsche vhegboot DO-S in om tand. M. te over de ,4 12 vliegtuigen van Rome naar Rio de Janeiro een IEN twaalf geredden wordt een barak inge- 'on. uit voor Bezoek van Z. D. H. Mgr. J. D. Aengenent Barometerstand 9 uur van.: TM stilstand. De radio-telegrafische verbinding. tot leniging van barometerstand: 776.fi m-M. te 40# 7385 tn.M. te Bestuurder ernstig gewond Donderdagmiddag De Als mee ver- 30 Een uiteenzetting van den minister. Onder Zwljndrecht gedaald i. t werd 1 van bepaalde met een r Het Corps Diplomatique bij den H. Stoei Dc stand van werkzaamheden in den Wte- ringermeerpolder. s zeer rroote in de kt. de 1. t. o Optanten-obligaties voor zoutbad. Voorstel liquidatie begin van de Kamerzitting be- voorzltter van de Kamer, Bouis- geheelen fakkels voortge- De Regeering overweegt geen maatregelen tegen do Russische graandumping. C3 tó egboot Oude rootcn t. viot rieken mzlne t van rek is ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2M Met Geïllustreerd Zondagsblad #.60 hooger pello van Nicaragua, die sedert 18 December 1918 in functie is. En Nederland auto de Twee sendaaL De door het Partijbestuur ingestelde stu diecommissie voor een -Sociale Kamer”. In 1931 een wekehjksche luchtvaartdienst op Indië? 0 a 5 werd Ha- twin- i ge- e or- 6e- Ike tot >etrok- veran- werd ider- t de igen, rden amd, bent roor- oml- ssie :lne ber rte- lort 000 000 ooi 70; 0— 0, al 10 0, ;en *3, 100 Ml -2. 50 T0, 60. en art aal Vertrek uitgesteld. Het vertrek van de Dornler-vllegboot Do-X van Calshot naar Bordeaux is wegens mist uitgesteld. De gezagvoerder heeft. Kemachtige rede van Briand in de Plan sc he Kamer. Te Dordrecht is een reeks verduisteringen aan het licht gekomen, die in totaal in de tonnen loopen. Voorstellen der Britsch-Indische regeering ter Ronde Tafel-conferentie. 12 gezanten. 24 gevolmachtigde ministers Een typhoon in de Zuid-Chineesche Eee. 48 dooden. Blijkens latere berichten heeft de romp te Lyon 30 slachtoffers geëischt. De Ministerraad heeft besloten de verkie zingen onverwijld te doen plaats hebben. In een officieel regeeringscomnauniqué wordt medegedeeld, dat de koning in den ministerraad den premier heeft gemachtigd een decreet uit te vaardigen op het oogen- bllk dat hem geschikt lijkt, om de kamer bijeen te roepen om de meest dringende za ken te behandelen. De Kamer heeft tot taak het verleden op te lossen, het heden te ordenen en de toe komst voor te bereiden. Deze delicate taak moet worden afgewerkt door het herzien van de. door de dictatuur gemaakte grondwet, door middel van decre ten en wetten, in het bizonder inzake de fi nanciën. In een hoogovenbedrijf bjj Avestee in Mid den-Zweden vond gisteren een ernstig on geval plaats in een groote electrode, die zich bevond in een ketel met gloeiend ge smolten ijzer, waaromheen 75 arbeiders aan het werk waren;, door het opspattende gloeiende ijzer werden twee arbeiders gedood en vele zwaar gewond. verbetering van de ambtenaren-posi- tie bepleiten. Met groote belangstelling wachten wij af, hoe de Rageering op deze belangrijke uitspraak onzer Kamerfractie zal rea geeren. Wij hopen, dat zij in deze méér mede werking zal willen verleenen en mécr activiteit zal willen toonen dan zij zulk? doet in de bestrijding der ekonomische krisis. isles, nier, 1# n. ïllea loen. Shl- scho der- Naer-de „Volkskr." verneemt, is het Par tijbestuur gereed met de nieuwe samen stelling van de studie-commisste voor „Sociale Kamer.” De samenstelling luidt aldus: de heeren C J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, voorzitter; prof, mr J van der Grinten, prof mr. Ch. Raaymakers S J„ mr. P. L. M. Steenberghe, dr. J van Beurden. Ord. Praem Mgr. dr. H. Poets en mr. H. van Haastert. Als secretaris van de commissie zal optre den mr H. Kolfschoten. 2e secretaris van de R K. Staatsparty, daarin bijgestaan door een nader te benoemen adjunct-secretarls. WIJ BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen kleeding. kousen en sokken; ook de allerfijnste. JAAP SNOR - Znidstraat U - Den Helder Let op den gelen winkel Voor Alkmaar en omgeving: Mei v. DIEST. Oudegr. a 216. Voor Schagen en omgeving: Mej C. DE MOEI - Noord. Overigs plaatsen met deo vrachtrijder. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer #55. RECLAME per regel #.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f #50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer #.12 Wat Mgr. Dr. Nolens bij de Algemcene Beschouwingen over de Staatrbegroo- ting in de Tweede Kamer gezegd heeft over het nog immer onopgeloste amt tenaren-vraagstuk zal alle, wegen, vooral in den kring der belanghebbenden, aan dacht hebben getrokken. Wij vermoeden, dat men door en met de woorden van Mgr. Nolens, die klaar- blijkelijk sprak namens de katholieke Kamerfractie, hier en daar zelfs een beetje verrast Is geworden. Tot voor korten tijd hadden wij steeds den Indruk, dat in de Katholieke fractie de meeningen omtrent de mogelijkheid en wenschelljkheld eener wijziging - eener verbetering der ambtenaren positie verschilden, en dat een dee: dezer fractie de opinie was toegedaan, dat er na de jongste herziening van hei Bezoldigingsbesluit rust moest zijn, da. de bestaande toestand als de porma'? aanvaard moest worden en blijven. Uit de woorden -van Mgr. Nolens, ge - gproken namens de Kamerfractie, blijk» nu echter, dat deze in haar geheel het vraagstuk niet als bevroren wenscht e beschouwen integendeel, aan de Regeering een leidraad heeft willen geven, waarlangs deze- zou kunnen komen tot oplossing van wat 1b ambte naarskringen nog steeds als een vraag stuk wordt beschduwd. Uit hoofde van de belangrijkheid der door Mgr. Nolens gesproken woorden gi ven wij hier dat gedeelte zijner rede weer, waar hij het -ambtenaren-vraag stuk besprak, zooals dit deel der rede door den hoofdredacteur van „De Mor gen” uit Mgr. Nolens’ mond werd opge- teekend: De algemeene beschouwingen rjjksbegrooting voortgexet. bloedtransfusies, van den premier, heeft gesteld, te Alle abonne’n op dit blad chn i onizevallen de ver3*?kerin«svo<»rwaarden f Onftft Levenslange ueheeie ongeschiktheid tot werken door 7EA bil een ongeval met OEfl bij verlies van een hand. f IOC bii verlies van een f CA bij een breuk van er voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen doodeliiken afloop voet een I ZO." duim ot wits vinger OU." been Hedenmorgen om 10 uur is de vliegboot DO S, komende van M ningea op de Oude Maas bij de zalmvisscherij in het Groeten Lindtx onder de gemeente Zwijndrecht, vlot gedaald, na boven de Aviolanda-fabrieken te hebben gecirkeld. De vliegboot zal benzine innemen, waarvoor een speciale boot van de A. P. C. op de rivier ligt. Het vertrek is neg niet vastgesteld. De belangstelling van het publiek is zeer groot. Vooral op de rivier heerscht groote drukte door de vele booten, die zich in de nabijheid van de vliegboot bevinden. eerder heeft de Commissie er op dat in bestekken met name ee:» van buitenlandschen oorsprong Een oplossing van het ambtenaren- Vraagstuk behoeft dus thans niet meer tot de onbereikbare idealen te worden gerekend. Al heeft Mgr. Nolens zich ook heel voorzichtig uitgedrukt (had men vai. hem anders kunnen verwachten?) het feit alleen al, dat hier de aanwezig heid van een op te lossen kwestie wordt erkend, terwijl der Regeering zelfs mid delen aan de hand gedaan worden om tot een oplossing té komen, Is van veei- t zeggende beteekenis. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat van zaken ons ten zeerste Bij het tuigde de son. de deelneming van de Kamer aan de zoo ernstig getroffen bevolking van Lyi Minister-president Tardieu sloot zich va nde regeering bjj deze woorden Z. D. H. Mgr. 3. D J. Aengenent zal. wan neer Z. D H. te Rotterdam zal vertoeven in verband met de toediening van het H. Vormsel, een bezoek brengen aan de St. Theresla-kape! te Bolnes. Dit bezoek zal Woensdag as. plaats heb ben. De „Magyarorszég bericht, dat. behalve graaf Karftcsonyi, ook baron Zoitan Banlly optan en :bligaües voor net zouiuao neen aangeboden. Verder hebben 2 banken voor gesteld de liquidatie uit te voeren, waaroj) het de bedoeling is den tet het oad behoo renden grond te verkavelen en dit zelf voor eene bepaalde som 's jaars in pacht te geven. De Dordtsche rechtbank heeft Woensdag een handelaar in schepen. J. C. L. aldaar op zijn verzoek failliet verklaard. L. heeft zich daarop by de politie aan gemeld onder mededeellng, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verschillende verduisteringen. Hjj liet in Nederland schepen bouwen en nam daarop hypotheek, waarna hij ze naar België en Frankrijk bracht, nadat hij de namen had verwijderd en door nieuwe vervangen. Hij had de schepen opnieuw laten branden en in de Belgische of Fransche registers onder nieuwen naam laten inschrijven, waarbjj hl) ze als onbezwaard had verkocht. Deze practijken duren reeds eenige jaren en het op deze wijze verduisterde bedrag moet eenive tonnen bel: onen. Verscheidene Nederlandsche instellingen, die zich belasten met het verstrekken van geld op schepen, zijn slachtoffers van deze handelingen geworden. De justule heeft thans het onderzoek in harwien, deze gang Verheugt. Zoolang een oplossing van het inder daad moeilijke vraagstuk onmogelijk scheen, hebben wij ons omdat wij geen onvervulbare illusies wilden wek ken van bespreking dezer aangele genheid zooveel mogelijk onthouden nu onze Kamerfractie klaarblijkelijk echter wel kans ziet, het vraagstuk tot een oplossing te brengen en in die rich ting natuurlijk dan ook krachtig zal willen medewerken, nu kunnen en nu mogen wij ons scharen aan de zijde dergenen. die positief wijziging en dat beteekent tot op zekere hoogte. Begroeting Bultenlandsche Zaken m te Tweede Kamer. Omtrent de instortingsramp te Lyon kan nog nader gemeld worden, dat bijna een heel stadsdeel door de neervallende aardmassa's bedolven Is. Afgezien van de 24 ingesloten orandweerlieden en politieagenten kan gere kend worden op meer dan 100 dooden. Hét bergings- en ruimingswerk vordert slechts jangzaam daar men bevreesd Is vóór nieuwe aardstortingen. In de nabijheid van de plaats van de ca tastrophe spelen zien Hartverscheurende too-“ neelen af. Van onder de puinhooperi weer- Klinkt onafgebroken het gesteun der gewon den. Voor de licht. Wd meldden reeds, dat een aanslag werd gepleegd op den Japanschen premier Ha- magoetsjL De dader is een drie en twin tigjarige jonge man, Tomee Sagoya ge naamd, die lid is van een reactionnaire ganisatie, welke de ..Patriottische Bond” noemd wordt. HU heeft den aanslag blijkbaar beraamd, omdat hij den premier, door de door hen» gevolgde economische politiek, verantwoor delijk stelt voor de heerschende economi sche depressie. De gewonde premier Hamagoetsji naar het hospitaal vervoerd. Na het onder zoek door de doctoren, is gebleken dat de kogel, die in de maagstreek is gedrongen, slechts langs operatieven weg kan worcien naam aan. Het vingen is reddlngs- zaam opschiet. Een oppervlakte van ongeveer 400 meter lengte en 200 meter breedte is op den heu vel losgeraakt en in beweging gekomen Alle hulzen op dit gedeelte rijn ingestort of ml* of meer beschadigd behqjre een kerk, dte op een rots gebouwd was. Van onder de puinhoopen hoort men nog steeds het gekreun van bedolvenen. Aan de bU het reddingswerk om het le ven gekomen brandweerlieden en agenten is nog <fe gouden redaingsmedaille toegekend. Het reddingswerk duurt voort De gevolgen van de ramp te Lyon zijn nog steeds niet te overzien. Gelukkig schijnt het aantal dooden In de eerste paniek ernstig overdreven. Hedennacht werd aangenomen, dat het aantal dooden niet meer dan ongeveer 30 zal bedragen, met ongeveer een gelijk aan tal gewonden. De president der Republiek Doumergue. heeft onmiddellijk ne de ramp een telegram gezonden aan den burgemeester van Lyon. Herriot, en hem medegedeeld, dat hjj on- middellljk 10 000 francs, den eersten nood der achtergeblevenen, ter beschikking stelt. Het opruimingswerk heeft den nacht bU het licht van duurd, zonder dat het tot nog toe is ge lukt nieuwe slachtoffers te bergen. Men meende hedenmorgen te kunnen aannemen, dat het grootste gevaar is ge weken en n»en hoopt, dat geen 'nieuwe in stortingen zullen plaats hebben. Tegen de inbrekers, wier poging inbraak bij de firma Jollen te Amsterdam werd verfjdeld door het alarmsignaal ia twee en een 'half jaar gevangenisstraf geëischt. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 36 uur. De Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat deelt mede: Gedurende de eerste uren van de vlucht van de P.H.-A.G.A.. werkte het vliegtuig radlo-telegrafisch met de grondstations m Nederland en Duitschland op de normale golflengte voor de luchtvaart van 900 M. Na 10 uur voormiddag werd door Schip hol op kortegolf verbinding met het vlieg tuig verkregen, welke verbinding met korte OBderbrekingen wegens andere werkzaamhe den van den radio-telegrafist. aan boord van het vliegtuig bleef onderhouden tot het vliegtuig op het vliegveld te Boedapest op den grond stond. Heden worden de proeven voortgezet op het traject Boedapest-Athene. diplomatieke Malta leidde, stuui d. Deken van het corps diplomatique is de gezant van Brazilië, dr. C. Magalhaes v Azeredo die 14 April 1909 zijn geloofsbrieven aanbood. Den voorrang onder de gevolmach tigde ministers neeft graaf Maggiorino Ca- M zs el 1 O I Motie van vertrouwen in de Fraasetae regeering aangenomen. „In het algemeen staat In ons land de ambtenarenstand hoog. Er moet dus prijs gesteld worden op zooveel mogeljjk rust. Die rust, welke de Minister van Financiën van zijn laatste maatregelen verhoopte, is ech ter niet Ingetreden. Nu is dit geen aange legenheid, waarmede de Kamer rich In bl- zonderheden kan bemoeien. Er is hier een tijd geweest, dat urenlang gepraat werd over het bedrag van uurloonen e.d., maar het is toe te juichen, dat thans, nu allen georganiseerd rijn, het Georganiseerd Over leg is ontstaan. Over de samenstelling en de bevoegdheid daarvan wordt in het V. V. en in de M. v. A. een d scussie gevoerd, welke ik hier nlet’zal voortzetten. Maar kort samengevat komt het hieron neer, dat vooral de onderwijzers in dat G. O. öhvoldoende vertegenwooKligd zijn. Ik kan dat niet zoo volledig beoordee.’en. maar ik zou er toch op willen aandringen, dai de betere vertegenwoordiging der onderwijzers ten punt van overweg ng zal vormen voor de Regeering. En wat de bevoegdheid van bet G. O. betreft, zegt de M. v. A., dat gein ingrijpende wijziging daarvan te verwachten te, daar men de beslissing niet aan liet O. O. kan toe vertrouwen, aangezien de Regee ring verantwoordelijk is. Dit zal inderdaad een leder moeten toe geven. Doch Ik vraag mij af, of desondanks geen belangrijke wijziging mogelijk Is door bij alle zaken, de ambtenaren aangaande, in zoo groot mogelijke mate dit G. O. in te schakelen. Wgt de salarissen der ambtenaren zelve betreft, moet Ik mij uiteraard tot het alge meen bepalen. Ik meen, dat deze altijd, dus afgezien van de geschieden s ervan, ach be hoeven te kenmerken door' een zoo groet mogeljjke vastheid eii dat zij de behoeften «Ier betrokkenen overeenkomstig hun maat schappelijke positie moeten dekken. Natuur lijk kan dat hier niet mathematisch worden vastgesteld. maar wel moet worden gezegd, dat de bepaling van die behoeften in verband moet staan met het maatschap pelijk welvaartspeil. En nu heb ik mij afge vraagd, ot deze aangelegenheid rriek perio diek door een goed geregeld G. O. moet worden onderzocht. Inmiddels kan dan wor den onderzocht, of niet tegemoet is te ko men aan enkele bezwaren, die velen achten te bestaan Ook neem ik aan, dat er redenen aanwezig zijn, om daaraan tegemoet te ko men. Bij de betrokkenen bestaat verschil van gevoelen over de beste middelen, om aan deze bezwM'ën tegemoet te komen. Dezen prefereeren een verlag.ng in den aftrek voor de pensioenpremie, genen een verbetering van den kinder- en huwelijkstocslag. Zonder mü over het beste middel uit te Spreken zou ik willen zeggen: Inden in het G. O. op dat punt eenheid ware te bereiken, Bou ik de Regeer ng in overweging willen ge ven, dit niet A priori af te wijzen" Hoogste Clermont. Laagste barometerstand: Haparanda. Verwachting: Meest matige. Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt of betrok ken, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. verwijderd. Tengevolge van twee waarvoor de tweede zoon Iwane zich beschikbaar Hamagoetóji weer op krachten gekomen. De doctoren hopen dat hij zal herstellen wanneer rich geen complicaties voordoen. Men verwacht algemeen dat Baron Shl- dewara, thans mimstec^van Buitenlandsche Zaken, zal worden benoemd tot premier- minister. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis- sie „Werkverruiming" onder presidium van haar voorzitter, prof. dr. W. H. Nolens. Besloten werd, in samenwerking met an deren, na te gaan, wat gedaan kan worden om in bepaalde gevallen opdrachten aan de Nederlandsche industrie te verstrekken. De commissie nam met leedwezen kenn-s van het feit, dat de directie der Nederland sche Spoorwegen In menig geval blijk geelt pjet te begrijpen, dat het voor het behoud van verschillende ondernemingen, ten ge volge van den zeer bijzonderen economi- schen toestand, noodzakelijk is orders hier te lande te plaatsen en dit zelfs bij gering prijsverschil. Besloten werd een conferentie te beleggen met producenten van een bepaald fabrikaat en een Nederlandsche fabriek, welke voor haar voortbestaan dat fabrikaat noodig heeft. Reeds gewezen, product wordt genoemd, terwijl ook hier te lande producten van dezelfde soort vervaardigd worden. Niettegenstaande komt dat euvel nog voor, zoodat de Nederlandsche fabrieken dan van mededinging zijn uitgeschakeld Tot haar spijt heeft de Commissie dit nog onlangs t. a. v. een bestek van de gemeente Utrecht moeten vaststellen. Mededeellng was ontvangen dat een Nederlandsche fabriek, welke een bepaald artikel maakt, nJ. rioleeringsbuizen en hulpstukken tengevolge van dumping heelt moeten besluiten de fabricage van die pro ducten te staken daarvoor benoodigde arbeiders over te gaan Besloten werd hierover een schrijven te richten aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. 'In eenige Nederlandsche ondernemingen te de regeering door regeeringscotnmissa- riasen vertegenwoordigd. Van die onderne mingen kan de commissie niet getuigen dat zjj. in het bijzonder bij het geven van op drachten de belangen van de Nederlandsche Nijverheid onder de tegenwoordige moei lijke economische omstandigheden in het oog houden. Besloten werd daarom aan die Ministers die bedoelde regeeringscommtesa- rlsten benoemen, een schrijven over deze aangelegenheid te richten. Mededeellng werd gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de bemiddeling van de commissie werd Ingeroepen teneinde te bevorderen dat een opdracht aan de Neder landsche Nijverheid ten goede zou komen. In menig geval had deze bemiddeling suc ces. Toch moet het worden vastgesteld, dat de Nederlandsche opdrachtgevers niettegen staande de tegenwoordige zoo moeilijke om standigheden voor de Nederlandsche onder nemingen vaak alleen letten op den prijs en op grond hiervan de bestelling in het buitenland plaatsen, terwijl zU niet door drongen zijn van een gevoel van saamhoo- righeid en samenhang tusschen de verschil lende Nederlandsche industrieën en zjj. door anderen te steunen, vaak zichzelf zullen schaden. gevaar voor verdere aardverschui- nog niet geweken, zoodat bet en opruimingswerk slechts lang- ZWIJNDRECHT, 14 Nov. Na benzine te hebben ingenomen, is de vliegboot Do. S. hedenmorgen om 10 minuten voor half twaalf naar deze haven te Dordrecht gesleept. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de desbetreffende vra gen van ons Kamerlid Fleskens geant woord, dat maatregelen tegen den in voer van Russisch graan hier te lande bij de Regeering niet In ovsrweging zijn omdat de invoer van Russisch graan geen „direct dreigend gevaar” veroor zaakt. Wat moet ons door het buitenland dan toch wel aangedaan worden, wil de minister zich gerechtvaardigd en ge noopt achten tot het treffen van ver- weermaatregelen De Minister erkent, dat de uitvoer van graan uit Rusland, vergeleken met de sedert den porlog verloopen jaren, in den laatsten tijd sterk is toegenpinen en dat mede daardoor de reeds lage prijzen dezer artikelen nog verder zijn ge daald. de Minister erkent, dat de aanbiedin gen van Russisch graan tegen lage prij zen mede invloed geoefend hebben op den voor <ie graanproducenten nadeeli- gen loop van de graanprijzen.... de Minister erkent, dat meerdere lan den alreeds tot verweermiddelen hun toevlucht hebben genomen, zoodat de noodzakelijkheid en het nut daarvan in vele gevallen dus heusch wel als aan vaard beschouwd kunnen worden. De Minister erkent dit, erkent dat en erkent nog méér maar dan heet het in de slot-alinea: „Blijkens bovenstaande is de voorstel ling, alsof speciaal de invoer van Rus sisch graan hier te lande een direct dreigend gevaar veroorzaakt, niet ge heel met de feiten in overeenstemming Het klopt niet al te best. Het „bovenstaande” inyners erkent, dat de invoer van Russisch graan wel degelijk nadeelig werkt in onzen krisis- t«d. Maar omdat niet speciaal die invoer een direct dreigend gevaar veroorzaakt, moeten wij alsmaar blijven.... niets doen! ’t Is om er moedeloos onder te worden. De terugreis aanvaard Het derde postvliegtuig de PJI.A.E.N., met de vliegers Duinaelaar en Parmentier en den mecanicien Kotte, is hedenmorgen om 6.30 uur van het vliegveld Tjilllitan te Batavia vertrokken voor zijn retourvlucht naar Hol land. Het vliegtuig neemt 151 K.G. post naar Europa. De heer Hans Martin, secretaris van de K. L. M., die momenteel in Ned. Indië ver toeft, is aan boord. Hij zal de reis meemaken tot Palembang. Onze Romeinsche correspondent schrijft: In net verslag over on>?r;cni. iq walk- plechtigheid ten Vaticane vinït men steeds onder de voornaamste aanwezigen net corp.-, diplomatique vermeld. Een leder weet dat de H. Stoel, vooral na den oorlog, een uiterst belangrijk diplomatiek centrum is sn dat de vertegenwoordiging der verschillende landen er bijzonder g.oot is. Alleen welxe landen vertegenwoordigd zijn en hoe. weet men gewoonlijk niet, zelfs niet te Rome. Daarom is het misschien nuttig een korte opsomming te geven aan de hand van een officieel lijstje, dat dezer dagen werd gepu bliceerd door d. vaticaansche drukkerij. De landen welke een gezant hebben bij den H. Stoel, zjjn twaalf in getal en wel. Brazilië, Duitschland. Polen. België, Argen tinië. Frankrijk, Italië, Spanje, Chili, Peru. Bolivia en Columbia. Van Bolivia en Criumbia zijn de gezant- schapszetels momenteel vacant, omdat de betreflende functionnariscen werden terug- ge.oepen en men hun opvolgers nog niet heeft benoemd. Chili en Peru hebben aan- gekondigd dat hun gezanten binnen den kortst niogeljjken tijd hun geloofsbrieven zuilen aanbieden aan Z. H. Paus Pius XI. De landen, welke een buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij het Va- tlcaan hebben, zijn vler-en-twlntig in getal en wel: Nicaragua, Beleren, Pruisen. Mona co, San Marino. Joego-flavië. Lithauen. Hongarije. Letland. Tsjecho-Slowakije. Sal vador. Oostenrijk, Panama. Ierland, Portu gal, Honduras, Soevereine Orde van MaltVi San Domingo. Roemenië. Venezuela, Haïti, Costarica. Liberia en Engeland. De buitengewone gqtant van Haïti is on derweg naar Rome en zal binnen enkele we ken zijn geloofsbrieven aanbieden. De lega ties van Costarica en Liberia zijn vacant. De Engelsche legatie wordt, na de halve breuk waartoe de kwestie met door een zaakgelastigde be Tot de luchtvaartplannen van Italië voor 1931 behoort een vlucht van een vliegeska- der over het zuidelijk deel van den Atlan- tlschen Oceacn van Rome naar Rio de Ja neiro. De minister voor de luchtvaart Italo Baloo zal zelf het commando van het es kader op zich nemen, dat zal bestaan uit Savoia - Marchetti- waters- lieg tuigen een gewijzigd type bommenwerpers. Het plan bestaat om 15 December van de Orbetello te starten voor Cartagena in Spanje. Vandaar zal de tocht gaan langs da Afrikaansche kust tot Bulama in Portu- geesch Guinea, vanwaar men tusschen 5 en 8 Januari naar Port Natal denkt te vertrek ken. Hoewel niet getracht zal worden snel heids- of afstands-records te brtken, is een dergelijke massavlucht van zulk een ultge- brelden omvang te beschouwen als een be en tot ontslag aan de 1 wijs van betrouwbaarheid van de luchtvaart en een demonstratie van de mogelijkheden op luchtvaartgebied. omstreeks drie uur werd de vrachtauto van den heer Hees uit Goes aangereden door den locaaltrein We- meldinge-Goes op den onbewaakten overweg tusschen Capelle en Kloetinge. werd van voren geheel vernield, maar trein kon de reis voortzetten. De heer Van Hees, die den auto bestuurde kreeg ern stige verwondingen aan hoofd en rug en is direct naar het ziekenhuis te Goes voerd. Een juist passeerende dokter uit Vlis- slngen en de wijkverpleegster uit Wemel- dinge, welke laatste in den trein zat, hebben geneeskundige hulp verleend, ter plaatse Ntfar men mededeelt, reed de auto met zeer groote snelheid. Op de vraag van het Tweede-Kamerlid den heer Lovink betreffende de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Neder land in België, heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw geant woord: De bijzondere omstandigheden, waaraan de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België welk verbod van invoer reeds is opgeheven is toe te schrijven, bestaan in de onderstelde waarne ming van een ambtenaar van den Belgischen veeartsenljkundigen dienst van een geval van mond- en klauwzeer bij een rund, dat bjj de keuring vóór den uitvoer hier te land de geheel gezond bevonden was. De betref fende dieren, waarvan toelsAing in België ge weigerd werd, zijn naar Nederland terugge zonden en te bestemder plaatse met de meeste nauwgezetheid stuk voor stuk onder zocht, waarbij het niet is mogen gelukken ook maar één verdacht of ziek dier aan te treffen. Verder werden met bovenbedoeld vee tege lijkertijd teruggezonden twee wagons met vee. afkomstig uit Rotterdam, niet wegens ziekte, maar omdat de grensveearts Klaar blijkelijk uit Rotterdam bericht had ont vangen, dat mond- en klauwzeer op de vee markt aldaar was geconstateerd en de des betreffende dieren derhalve als verdacht moesten worden beschouwd. Afgezien van de mogelijkheid, dat deze dieren niet ter markt waren geweest, is het onjuist, dat op de oe- doelde markt een geval van mond- en klauwzeer zich had voorgedaan. Het vriendschappelijke overleg tusschen de veeartsen Uk undlge diensten” der beide landen heeft intusschen tot een bevredi gende oplossing getejfi met een gewoon schip van de Do X. kapitein Christiansen, heeft, evenals dit met een gewoon schip het geval is, de gebruikelijke papieren van de Britsche haveio-autoritei- ten ontvangen, o a. een gezondheidspas, om de haven van Calshot te mogen ver laten. I Alles aan boord van de vliegboot is gereed voor het vertrek. Dr. Dornier heeft medegedeeld, dat de Do X ongeveer 14 dagen te Lissabon zal blijven. BUREAU: HOF Telefoon: Administratie Redactie No. 633 6. ALKMAAR

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15