ONS BLAD I L. Frankenberg—Alkmaar VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 Voornaamste cJCieuws NOG EENS: BOEKEN DAG aangifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 268 f 40 CONCLUSIE TJWS Invoer van Russisch graan Verduistering met schepen Geldschieters voor tonnen benadeeld OST len Sodalitas Medicorum Auto door trein aangereden De Theresia-kapel te Bolnes Ons vee naar België Meer dan 100 dooden Het vijfde postvliegtuig R. K. Staatspartij De aardstortingsramp te Lyon Studiecommissie voor een „Sociale Kamer” Mogen wij U eens de BARRETT schrijvende telmachine demonstreeren? Het verplicht U tot niets Achterstelling van Nederlandsch Fabrikaat JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 Handboek voor den Roomschen Kerkzanger Een Nationale Dambond in België Wethouder verbaliseerd 5 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De Duit^che vliejbooi DO-S in ons land. adm- regeering van dezelfde soort vervaardigd 4 m valt 1 Teko Bestuurder ernstig gewond rledni beko* Barometerstand 9 uur v.m.t 774 sttMau*. Bezoek van Z. D. H. Mgr. D. J. Aengenent Een uiteenzetting van den minister. De radio- telegrafische verbinding. De Luchtvaartdienst, van het Departement op ft. De Regeering overweetg geen maatreneten tegen de Russische graandumping. abonnementsprijs. Per kwartaal, voor Alkmaar 2 Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Geen maatregelen van de regeering in overweging Nog weinig zekerheid omtrent het aantal dooden bij de ramp te lyon. De stand van werkzaamheden in den Wie- ringermecrpolder. In 1931 een wekeljjksche luchtvaartdienst op Indië? De door het Partijbestuur ingestelde sta- diecommi'sie voor een „Sdeiale Kamer". et den iet een a deze nscha- Alle Hbonne’o or dit niad zfin tegen ongevallen verzekerd Twee sendaal. Igenge. ikomea. artoe ti rhavige t gede- ihriftsn met een Optanten-obligaties voor zoutbad. Voorstel liquidatie tusschen der na te), ia met n Is op te Na irn trent mede- rrde la zendaal an U- ts alles J dezer in den rgwek- evena- ond. r later le zich polltie- i naam tig be dde de indle- i, doch ay den ie ste- ienvol- genten Bouis- ‘„I; -1 de Kamer aan de ernstig getroffen bevolking van Lyon. is Kernachtige rede van Briand in de Fnos> sche Kamer. Te Dordrecht is een rees verduisteringen aan het licht gekomen, die in totaal in de tonnen loopen. Voorstellen der Britsch-Indische regeertag ter Ronde Ta/el-conferentie. Tegen de inbrekers, wier poging inbraak bij de firma Julien te Amsterdam werd verijdeld door het alarmsignaal is twee en een half jaar gevangenisstraf geëischt. Aan de by het reddingswerk om het le ven gekomen brandweerlieden en agenten is nog dóe gouden reddingsmedaille toegekend. verijdeld en een ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—S regels f 1-25: elkr regel meer OM. RECLAME per regel f 6.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 0.12 De Dorotsche rechtbank heeft Woensdag een handelaar in schepen. J. C. L. aldaar op zijn verzoek failliet verklaard. L. heeft zich daarop bij de pSlitie aan gemeld onder mededeeltng, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verschillende verduisteringen. Hij liet in Nederland schepen bouwen en nam daarop hypotheek, waarna hij ze naar België en Frankrijk bracht, nadat hij de namen had verwijderd en door nieuwe vervangen Hij had de schepen opnieuw laten branden en in de Belgische of Fransche registers onder nieuwen naam laten inschrijven, waarbij hij ze als onbezwaard had verkocht. Deze practyken duren reeds eenige jaren en het op deze wijze verduisterde bedrag moet eeniee tonnen belcopen. Verscheidene Nederlandsche instellingen, die zich belasten met het verstrekken van geld op schepen, zyn. slachtoffers van deze handelingen geworden. De justitie heeft thans het onderzoek in handen. Licht op. De lantaarns moeten mov0BB worden opgestoken om 4 36 uur. bij verlies van anderen vianee. WIJ BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken; ook de allerfijnste. JAAP SNOR - Zuidstraat 15 - Den HeMar. Let op den gelen winkel. Voor Alkmaar en omgeving: Mej. V. DIEST, Oudegr. a 216. Voor Schagen en omgeving: Mej. C. DE MOEL - Noord. Overige plaatsen met den vrarhtrQBer. 400 meter lengte en 200 meter breedte is op den heu vel losgeraakt en in beweging gekomen. Alle huizen op dit gedeelte zyn ingestort of min <rf meer beschadigd, behalve een kerk, die <M> een rots gebouwd was. Van onder de puinhoopen hoort men nog Steeds het gekreun van bedolvenen. De algemeene beschouwingen ryksbegrooting voortgezet. het vliegtuig bleef onderhouden vliegtuig op het vliegveld te Boedapest den grond stond. Heden worden de proeven voortgezet het traject Boedapest-Athene. Bij Wolter HatUnk Gregoriaansche Mu ziekhandel „Cantate Domino s-Graven- hage, verscheen: Handboek van den Room schen Kerkzanger, door Dom. J. van Gen nep. Benedictijn van de St. Paulusabdij te Oosterhout. bevattende een volledige be spreking van alle wisselende gezangen van het Kerkelük Jaar. met bij elk gezang toe geveegde notities omtrent uitvoering. tekst opvatting. enz. Deel 1. Advent- en Kerst tijd, waarin opgenomen: Het Gemeenschap pelijke der Heiligen en Feesteigen van De- cember-Januari. De Eerw. schrijver heeft zich tot taak gesteld de Gregoriaansche meiodiefcunst by onze kerkzangers beter begrepen, en voor al meer bemind te doen worden. In zeer bevattelijke, eenvoudige en toch degelijke bestudeertngen worden de wisselen de gezangen één voor één behandeld, op dat aldus deze zang meer moge gaan spre- M COBB MgM deta meer osaotanB Ernstige klachten van de Rijkscommissie Werkverruiming Naar de „Volkskr.” verneemt, is het Par tijbestuur gereed met de nieuwe samen stelling van de studie-commissie voor een «Sociale Kamer.” De samenstelling luidt aldus: de heeren C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, voorzitter; prof. mr. J. van der Grinten, prof mr. Ch. Raaymakers S. J., mr. P. L. M. Steenberghe, dr. J. van Beurden. Ord. Praem., Mgr. dr. H. Poels en mr. H. van Haastert. Als secretaris van de commissie zal optre den mr. H. Kolfschoten. 2e secretaris van de R. K. Staatsparty, daarin bijgestaan door •ca nader te benoemen adjunct-secretaris. Uit Antwerpen me’.dt men ons. dat al- daar een commissie is gesticht uit de ver schillende Vlaamsche damvereenlgingen om te geraken tot de stichting van een natlo- nalen dambond in België. Voorzitter dezer commissie is de bekende propagandist Max Bodeman te Antwerpen. mogen worden aangenomen, dat by de uit vaardiging van het Belgische besluit tot wering van den invoer van Russisch graan reeds varende schepen althans ten deele nog in de Belgische havens zullen worden toege laten. Welke gedragsiyn verder door de Belgische regeering ter zake zal worden ge volgd. is thans nog niet bekend. De aanbiedingen van Russisch graan tegen lage prijzen, hebben mede invloed geoefend op den voor de graanproducenten nadeell- gen loop van de graanpryzen. De voorstelling, alsof speciaal de invoer van Russisch graan hier te lande een direct dreigend gevaar veroorzaakt, is niet geheel met de feiten in overeenstemming. Maatre gelen m het bijzonder daartegen gericht, zyn dan ook thans niét in overweging. In dit verband worde echter gewezen op het wets ontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt, waarvan hulp voor den tarweverbouwer te wachten is. van Waterstaat deelt mede: Gedurende de eerste uren van de vlucht van de PH.-A.G.A., werkte het vliegtuig radlo-telegrafisch met de grondstations in Nederland en Duitschland op de normale golflengte voor dc luchtvaart van 900 M. Na 10 uur voormiddag werd door Schip hol op kortegolf verbinding met het vlieg tuig verkregen, welke verbinding met korte onderbrekingen wegens andere werkzaamhe den van den radio-telegrafist, aan boord van tot het op Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Fleskens, betreffende den invoer van Russisch graan hier te lande, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: Het is den minister bekend, dat de uitvoer van graan uit Rusland, vergeleken met de sedert den oorlog verloopen jaren in den laatsten tijd sterk is toegenomen en mede daardoor de reeds lage pryzen dezer artike len nog verder zijn gedaald. Behalve de recente door Frankrijk en België genomen maatregelen, die de moge lijkheid openen den Invoer van graan en andere producten uit Rusland te belemme ren. is. voor zoover tot nu bekend, slechts Hongarije overgegaan tot het nemen van een dergelijken maarregel ten opzichte van den invoer van lym. Opgemerkt wordt dat eenige aan Rusland grenzende landen, zooals Roemenië, sedert geruimen tijd den Invoer van Russische pro ducten verbieden. Volgens de laatste berichten schijnt te By het begin van dc Kamerzitting be tuigde de voorzitter van de Kamer, Boui - son, de deelneming van de Kamer aan de zoo ernstig getroffen bevolking van Lyon. Minister-preaidmt Tardieu sloot zich uit naam va nde regeering bij deze woorden aan. Het gevaar voor verdere aardverschui vingen is nog niet geweken, zoodat het readings- en opruimingswerk slechts lang zaam opschiet. Een oppervlakte van ongeveer X’Ol“^.7rtTker‘n‘“v<«rw..r<ien f 3000 - Leven»,anBC «ehcclc ongeschiktheid tot werken door f 7 Cf) bil een ongeval met f OCR bil verlies van een hand, f IOC bii verlies van een 4 EA bij een breul/van o Ken e uit cerincco verlies van beide armen, beide beenen ol beide ooitcn doodeliiken afloop XOU.” cen voet ©f oen OOK IZv.- duim ot wiisvinKer vU," been of arm Z. D. H. Mgr. J. D J. Aengenent zal. wan neer Z. D. H. te Rotterdam zal vertoeven In verband met de toediening van het H Vormsel, een bezoek brengen aan de St. Theresia-kapel te Bolnes. Dit bezoek zal Woensdag as. plaats heb ben. Propaganda voor het boek is goed, maar laten we het doel niet voorbij schieten. Omtrent de Ujatortingsramp te Lyon kan nog nader gemeld worden, dat bijna een heel stadsdeel door de neervallende aardmassa’s bedolven is. Afgezien van de 24 ingesloten brandweerlieden en politieagenten kan gere kend worden op meer dan 100 dooden. Het bergings- en ruimingswerk vordert slechts langzaam, daar men bevreesd is voor nieuwe aardstortingen. In de nabyheid van dc plaats van de ca tastrophe spelen zich hartverscheurende too- neelen af. Van onder de puinhoopen weer klinkt onafgebroken het gesteun der gewon den. Voor de geredden wordt een barak inge- richL Op de vraag van het Tweede-Kamerlid den heer Lovink betreffende de plotselinge sluiting van den Invoer van vee uit Neder land In België, heeft de minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw geant woord: De bijzondere omstandigheden, waaraan de plotselinge sluiting vail den invoer van vee uit Nederland in België welk verbod van invoer reeds is opgeheven is toe te schrijven, bestaan in de onderstelde waarne ming van een ambtenaar van den Belgischen veeartsenijkundigen dienst van een geval van mond- en klauwzeer by een rund, dat by de keuring vóór den uitvoer hier te lan de geheel gezond bevonden was. De betref fende dieren, waarvan toelating in België ge weigerd werd, zijn naar Nederland terugge zonden en te bestemder plaatse met de meeste nauwgezetheid stuk voor stuk onder zocht, waarby het niet is mógen gelukken ook maar één verdacht of ziek dier aan te treffen. Verder werden met bovenbedoeld vge tege lijkertijd teruggezonden twee wagons met vee, afkomstig uit Rotterdam, niet wegens ziekte, maar omdat de grensveearts klaar blijkelijk uit Rotterdam bericht had ont vangen, dat mond- en klauwzeer op de vee markt aldaar was geconstateerd en de des- betreffende dieren derhalve als verdacht moesten worden beschouwd. Afgezien van de mogelijkheid, dat deze dieren niet ter markt waren geweest, is het onjuist, dat op de be doelde markt een geval van mond- en klauwzeer zich had voorgedaan. Het vriendschappeiyke overleg de veeartsenukundige diensten der beide landen heeft intusschen tot een bevredi gende oplossing geleid De heer Albarda zal zich in ”t ver volg nog wel eens een keertje, bedenken, alvorens hij zich In zóó n wespennest steekt! Zijn revolutionnaire uitlating op het jongste roode congres betreffende de houding der 8. D. A. P. by een even tueel mobilisatie-bevel (want daar komt de kwestie eigenlijk op neer), heeft hem heel wat last bezorgd en hem in een zeer netelige positie gebracht. Uit die positie heeft hij zich nu trachten te redden door in de socialis tische pers een serie artikelen te schrij ven en daar in de Kamer het woord over te voeren. Door al dit in- en uitpraten zijn we echter nog maar weinig wijzer gewor den, en dat blijkt nu ook juist Albar- da’s bedoeling geweest te zijn: hij w i 1 ons niet wijzer maken, hij w 11 niet met een positief ja of neen ant woorden op de vraag, of de S. D. A. P. in geval van mobilisatie voor de natie en de wettig zetelende regeering be trouwbaar zal zijn. Kort en goedi?) heeft hij het nu in de Kamer gezegd: ,Jk laat mij ook thans niet pressen tot waardelooze uitspraken, doch be houd voor mij zelf en voor mijn partij het recht voor om naar gelang van om standigheden en machtsverhoudingen mijn verantwoordelijke beslissing te nemen”. De heer Albarda verwees hierbij naar de „duidelijke” uitspraak, welke het congres der S. D. A. P. In April 1928 te Utrecht hieromtrent gegeven heeft; daarbij werd gezegd, dat er vragen zijn, waarop de 8. D. A. P. thans geen ant woord kan geven, daar zij zich moet voorbehouden in elk geval haar stand punt te bepalen. Wie dus na lezing van Albarda’s eer ste twee artikelen in de roode pers ge-” meend mocht hebben, dat de 8. D. A. P. zich in geval van nood niet jtan de noodzakelijke landsverdediging zou ont trekken, komt bedrogen uit. De heer Albarda kan en wil zooiets heelemaal niet beloven; we moeten maar afwachten, of de 8. D. A. P. In geval van mobilisatie of oorlog aan na tie en regeering getrouw zal zijn. of zij geen verraad zal plegen aan de na tionale zaak, of zij geen burgeroorlog zal veroorzaken. Allen, die dit aangaat, mogen hier van goede nota nemen! En de verantwoordelijke autoriteiten mogen maatregelen treffen, opdat zij in de ure des gevaars niet onvoorbereid zal stuiten op onbetrouwbare elementen op verantwoordelijke posten. als kerkelijke hoogstaande muziek, in Inni ger samenhang met den te vertolken tekst. Voor de meer gevorderden is hierby ge voegd: een overzicht van de voornaamste moeilijkheden en detail-schakeeringen tn eik stuk, daarbij niet zelden een aanvulling en vertolking der Vaticana. gegrondvest op de oudste rhythmlsche handschriften. Zoodoende wil dit boek een vraagbaak zijn voor vederen kerkzanger en vóór alles: een openbaring van de Gregoriaansche schoonheid, ojxiat allen, /zangers en direc teuren. niet alleen uit plichtbesef, maar met ware geestdrift hun kerfelyke gezangboeken gaan openslaan en zich verdiepen in die echte en zuivere Roonrsche kunst, dien zang van de eerste eeuwen der Christenheid. Een toenemende belangstelling, boeiende en interessante koor-rei>etities. een alom op levende liefde voor de Roomsche Kerkge zangen zullen er het gevolg van zijn. Moge dit eerste deel van dit Gregoriaan- sche .Kerkzanger.-jaar” spoedig door de an dere gevolgd worden, hetgeen wel voor een groot deel zal afhangen van de verspreiding van dit eerste deel. Aan het voorwoord van den Eecw. Schrij ver ontleenen we: ..Dit werk bedoelt den band te versterken tusschen den kerkzanger en zijn zang. Zoo langen tijd reeds en als gevolg van slechte en onbegrijpelijk geworden uitgaven is men het Gregoriaansch gaan beschouwen als een dorre levenlooze formule, waann de artfe- tieke weergave tot een minimum werd ge reduceerd en die tengevolge daarvan voor de behoeften onzer zangers niet voldoende was. Reeds sedert eenigen tijd weten we beter. Maar het innige contact, het contact dat leven wekt en dat alleen kan voortspnliten uit een volkomen begrijpen van tekst en melodie, is er nog niet. De uitdrukkings kracht dezer zeer oude melodie-kunst wordt nog niet voldoende begrepen. Zu. <fte haar eenmaal hebben aangevoeld, bezitten haar voor t leven. Hun aantal moet toenemen, moet niet tot enkelingen beperkt blyven. Immers de Gregoriaansche zang, ak ware .Katho- lieke” kunst is vóór alles een sociale kunst, een schoonheid, bedoeld voor allen. Maar' er zyn schoonheden van een meer verheven orde, welke niet aanstonds spreken (niet ..pakken zooals het heet), welke uitleg en verklaring behoeven. In dit opzicht zouden we de Gregoriaansche schoonheid willen vergelijken met die van de H. Mis zelve: die wonderlijk schoone schepping van den H. Geest, maar die toch ook haar verkla ring behoeft. Dit is echter geen onvolmaakt., heid van den kant van het kunstwerk maar veeleer van die van ons. die zulk een ver- schoonheid niet dadfeiyk kunnen aansebou- heven schoonheid niet dadelijk kunnen n- schouwen.'’ Het boek, een werk van ruim 500 blad zijden. is van een handig formaat mat dMdeluk gedn*fc eerder heeft de Commissie er op dat in bestekken met name een van bultenlandschen oorsprong boekwinkel van eenige importantie te vin den is en dat gesloten huizen als zoodanig moeten fungeeren. gelijk kerken In tijden van vervolging. Maar evenals de palm onder den druk groeit (wat nog niet identiek is met „bloeit") zoo ook het R. K. boekbedrijf. Anderen ont staken hun lichten aan de stervende vlam der ontvallen fakkel en zy hebben den Ma rathonloop voortgezet. Katholieken, laat deze boekendag u iets geleerd hebben. Ge hebt geld over voor bios coop, tooneel, sigaren, wyn enz. Best, maar koopt nu ook een boek bij tijd en wijle, het koat u minder, het geeft u meer. Koopt by voorkeur boeken van R. K. uitgevers en be stelt ze in den regelmatlgen R K. boekhan del. Natuurlijk is er niets op tegen dat u goede boeken ven niet-Katholieke uitgevers koopt, maar laat u niet opwarmen door over dreven reclame voor modeboeken. Ook bij katholieke uitgevers vindt u te kust en te keur op allerlei gebied, wetenschap, kunst; 'u vindt er roman» van litteraire waarde. aardige ontspanningslectuur, kinderboeken enz. enz. Koopt, tndien u zich op reis van lectuur wilt voorzien, uitsluitend die boeken, waar van u zeker weet dat zy in ieder opzicht on schuldig zyn. Een zeer groot gedeelte van wat de kiosken in bonte verleideiykheid aan bieden is allesbehalve onschuldig. Het is merkwaard g, dat alhoewel wy de uitgaven van bepaalde niet-katholieke uitgevers meer malen in tienvoud geëtaleerd vinden, de boeken van onze R K. uitgevers ten eenen- male ontbreken. Let u maar eens op, zelden of nooit vindt u daar een boek geëtaleerd byv. van J. J Romen, Roermond H. van Munster. Amsterdam Paul Brand, Hilver sum Het Nederlandsche Boekhuis. Tilburg enz. Deze firma's brengen toch ook romans, sommige zelfs heele reeksen boeiende on schuldige ontspanningslectuur, in een uitvoe ring en tegen een noteering die een verge lijking met de producten der concurreerende neutrale zaken grandioos kan doorstaan. Waar wfj toch moeilik kunnen aannemen dat het manco by onze R. K. uitgevers ligt, die er alle belang by hebben, dat hun boe ken onder de aandacht komen van het groote publiek, signaleeren wij hier dit hoogst merkwaardige feit voorloopig verder zonder meer. en haar heeft, Reeds gewezen, product wordt genoemd, terwijl ook hier te lande producten worden. Niettegenstaande komt dat euvel nog voor, zoodat de Nederlandsche fabrieken dan van mededinging zyn uitgeschakeld. Tot haar spyt heeft de Commissie dit nóg onlangs t. a. v. een bestek van de gemeente1 Utrecht moeten vaststellen. Mededeeling was ontvangen dat een Nederlandsche fabriek, welke een bepaald artikel maakt, n.l. rioleeringsbuizen en hulpstukken tengevolge van dumping heelt moeten besluiten de fabricage van die pro ducten te staken en tot ontslag aan de daarvoor benoodigde arbeiders over te gaan Besloten werd hierover een schrijven te richten aan den Minister van Arbeid. Han del en Nyverheid. In eenige Nederlandsche ondernemingen is 'de regeering door regeeringscommissa- rissen vertegenwoordigd. Van die onderne mingen kan de commissie niet getuigen dat zy. in het bijzonder bij het geven van op drachten de belangen van de Nederlandsche Nijverheid onder de tegenwoordige moel- lyke economische omstandigheden in het oog houden. Besloten werd daarom aan die Ministers die bedoelde legeeringscommissa- rissen benoemen, een schrijven over deze aangelegenheid te richten. Mededeeling werd gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de bemiddeling van de commissie werd ingeroepen teneinde te bevorderen dat een opdracht n de Neder landsche Nyverheid ten goede zou komen. In menig geval had deze bemiddeling suc ces. Toch moet het worden vastgesteld, dat de Nederlandsche opdrachtgevers niettegen staande de tegenwoordige zoo moeiiyke om standigheden voor de Nederlandsche onder nemingen vaak alleen letten op den prijs en op grond hiervan de bestelling in het buitenland plaatsen, terwyi zy niet door drongen zyn van een gevoel van saamhoo- righeid en samenhang tusschen de verschil lende Nederlandsche industrieën en zy. door anderen te steunen, vaak zichzelf zullen schaden. De .Magyarorszag bericht, dat, behalve graaf Karécsonyl, ook baron Zoitan Banffy optanten-obligaties voor het zoutbad heelt aangeboden. Verder hebben 2 banken voor gesteld de liquidatie uit te voeren, waarby het de bedoeling is den tot het bad behoo renden grond te verkavelen en dit zelf voor eene bepaalde som 's jaars in pocht te geven. Enkele dagen geleden vierde een Kamer van Koophandel en Fabrieken in het zui den des lands haar verhuizing naar haar mooie nieuwe gebouw met een officieel di ner. Tot de invites behoorde oa. het col lege van B. en W. dier zeer groote werk stad. En omdat het een werkstad is, moe ten er de menschen om 12 uur naar bed en de cafe's dus dicht. Geen wonder dus, dat het hoofd der feestvierende gemeente ook tegen het nood lottige uur opstond om liet voorbeeld te geven, zooals dit betaamt. Maar niet alle goede voorbeelden vinden navolging en zoo kaartten b.v. de wethouders van deze groo te 'stad in het zuiden nog erg gezellig een uurtje na. Maar toen verscheen, o schrik, een poli tieman in de feestzaal, die zyn eigen auto riteiten verbaliseerde wegens het over schrijden van het politie-uur. Gelukkig zyn de wetsovertreders er met een reprimande van het hoofd der meer genoemde gemeente in 't geheim afgeko men. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis sie „Werkverruimingonder presidium van haar voorzitter, prof.-dr. W. H. Nolens. Besloten werd, in samenwerking met an deren. na te gaan, wat gedaan kan worden om in bepaalde gevallen opdrachten aan de Nederlandsche industrie te verstrekken. De commissie nam met leedwezen kennis van het feit, dat de directie der Nederland sche Spoorwegen in menig geval biyk geeft niet te begrijpen, dat het voor het behoud van verschillende ondernemingen, ten ;e- volge van den zeer bijzonderen ec^nomi- schen toestand, noodzakelijk is orders hier te lande te plaatsen en dit zelfs by gering prijsverschil. Besloten werd een conferentie te beleggen met producenten van een bepaald fabrikaat een Nederlandsche fabriek, welke voor voortbestaan dat fabrikaat noodig hoteldievrn aangehouden te Roo- In zijn Weltstadt-Notizen schreef de emi nente Beiiynsche priester Dr. Carl Sonnen- scliein over iemand, die aan een sta- tionsloket, met het wisselgeld n 5 Markbll- jet ontving wearop met inkt was genoteerd: „Voor jou gaf ik mün onschuld. 1.4.20.'' .Dat is alles.-' vervolgt hy, „maar is het geen ver schrikkelijke roman. Voor 5 Mark de on schuld verkocht. In een ellendig hotel? In ”n donkeren hoek? Een smerig kamertje? 5 Mark!” En hij vraagt wie er voor aanspra- kelijk is: „Wie gaf dit biljet!!” Denkt aan uwe groote verantwoordelijk heid, indien u zich boeken aanschaft. Laat met uw penningen de onschuld niet worden verkocht. De boeken die men lichtzinnig koopt, in het wilde weg. maken medeplichti gen van afschuwelijker massamoord dan die te Bethlehem: de moord der zielen. Door dergelijke boeken te koopen steunt men die uitgaven, men maakt ze mogeiyk, men be vordert ze en zoo niet voor u (zyt ge sterker dan David en .wijzer dan Salomon?) zoo zijn ze voor anderen dikwijls de prijs der deugd. Ze dragen het merk der zonde niet openlijk, maar verbergen onder de bloemen van hun verhaaltrant een stil zedeiyk ver- <?if- Een ijzeren noodlot neemt er de plaats in van de Voorzienigheid, de misdaad is een beminnelijke zwakheid, de deugd een dwaze conventie, verraders zyn hglden. echtgenoo- ten bedrietren elkander lén pseudo-weten- schap vervangt het gelqéf en een gevoels- godsdfenst het dienen van God. Onder het mom van ..kunst” worden on telbare uitgaven gepousseerd welke pervers of pornografisch biyken. producten van zie kelijke of slechte verbeelding. Wat zal er van de wereld worden als een schijn van schoonheid in de plaats komt van de mo raal? Reeds wemelt de maatschappy van mijmerende, sentimenteele droomers, on bruikbare voor hun tyd versleten indivi duen. Hun valsche idealen worden gretig aangenomen daar waar het zoogenaamd neutrale of het zedelooze boek zyn invloed heeft doen gelden en de godsdienst als iets overbodigs heeft verklaard Want wanneer ten gevolge van zedelooze lectuur, het ge voel der zedehikheid in het hart van den mensch is verdoofd, dan zal het licht des geloots ook weldra opgehouden hebben te schijnen. Op de ruinen der zedelijkheid flad dert. tusschen de vaandels der revolutie, de zwarte nachtvogel des ongeloofs. Derhalve katholieken, koopt goede lectuur! DM ia de meest daadwerkeiyke strijd tegen de slechte! Dat is inderdaad een missiewerk, een hftmenlandache missie, een apostelwerk. want zt» zegt de bekende Dultsche Jezulten- peter Rok: „Wie goede lectuur helpt, ver- «■Mm ia een epoetaU” Naar aanleiding van het vyftigjarig be staan van den Neutralen Nedtrlandschen i Uitgeversbond wordt grootscheeps propa ganda gemaakt voor het boek. Neem een boek!” zoo heet het. „Nieuw is elk boek dat ge nog niet gelezen hebt!” Die leuze is kort en krachtig, maa- heeft dit met kernachtige leuzen gemeen, dat ze eenige toelichting behoeft. Het tweede gedeelte kunnen wij volkomen aanvaarden, de zucht naar het „allernieuwste'' boek is een ken- teeken van armoedig acuut snobisme. Het eerste gedeelte echter vereischt :en aanvulling: „Neem een goed boek!” Goed is ieder boek dat u beter maakt, nuttig ontwikkelt, onschuldig ontspant. Het lezen is heden ten dage voor aser velen een levensbehoefte geworden.” schreef destyds pater L. Franke S.J. .Alen kan er moeilijk meer buiten. By de ontbijttafel behoort het morgenblad; in de huiskamer heeft het geïllustreerde tijdschrift een veste plaats; in de vrije ooqenbllkken en de langs, winteravonden wordt de roman ter hand genomen. De boeken verschijnen met tien tallen tegeUjk en de catalogen van uitge vers en boekverkoopers nemen telkenjare zienderoogen in omvang toe. De wet van vraag en aanbod wijst met onmiskenbare zekerheid uit, dat de tijd voorbij is dat men zich tevreden stelde met by bel en evangelieboek en den scha- melen voorraad familieboeken van vader op zoon cvergeleverd. De grootere verstandeiyke ontwikkeling, de uitgave van volksedities, de krant en Let geïllustreerde weekblad hebben ieder het hunne er toe bijgedragen om de zucht naar lezen aan te wakkeren en de ontspannings lectuur heeft maar al te dikwijls by bel en evangelieboek verdrongen. Men leest om zich te ontsjMinnen; ten koste van verstand en hart moet de verbeelding worden gevoed en het sterk geprikkelde verhemelte vindt geen smaak meer in gezonde, krachtige spys. Men heeft geproefd van de vrucht van den boom van kennis, de appetijt is opgewekt; gretig steekt men de handen un om de nieuwe begeerte te voldoen en de boekenmarkt wordt overstroomd om den grager, koopers het gezochte genotmiddel le verschaffen. .Jiiet alles, wat ter lezing, wordt aange beden, is zonder gevaar. Vooral op het ge bied der ontspanningslef uur dient men behoedzaam voort-te gaan.Aiauwlettend om zich heen te zien en den grond met overleg te verkennen, om niet plotseling weg te z-nken in een moeras dat oogenschijnhjk een groene weide scheen met malsch gras en kleurige bloemen. De roman is een ge ducht strijdwapen geworden, dat in onzen- modernen tyd ontelbare slachtoffers maakt, wonden toebrengt die moeilijk meer heelen, gave zielen besmet, schuldeloozen eenvoud misleidt, sterken van geloof langzaam on- dennljnt, de jeugd vermoordt en met voor bedachten rade onsterfelijke zielen den doodsteek tcebrehgt.” Hcevele van deze romans zijn er al op de wereldmarkt gebracht, hoevele worden er in allerlei vertalingen en honderd dpizend- tal’an uitgegeven en hoe ontzettend veel slachtoffers zyn er door gevallen en vallen nog dagehjks. „Het is inderdaad onbegrijpelijk zegt La- cordaire ..hoe de wereld nog kan bestaan bij den zondvloed van slechte boeken, die ons overstroomt” en Paus Leo XIII brandmerkt de slechte lectuur als „een langzaam wer kend vergif, hetwelk de mensch indrinkt en dat vroeg of laat zijn heillooze moordende werking doet gevoelen en geest en hart oe- derft.” Wu zouden er ons in kunnen verdiepen oi de uitvinding van de boekdrukkunst de menschheid inderdaad wel zoo ten zegen is geweest als men pleegt voor te stellen, maar laten we ons bepalen tot de nuchtere feiten. Hoe verhouden wij katholieken ons in ”t algemeen ten opzichte van het boek, het goede en het slechte? Wu katholieken, wy hebben een uitste kend geoutilleerde R. K. pers, uitmuntende scholen, vele groote charitatieve instellingen enz., maar het is jammer het te moeten constateeren voor onze R K. boekhandel en uitgeverij, hebben wy tot op heden weinig of niets gedaan. In dit opzicht zyn wy ver ten achter bfj de sociaal-democraten, die hun uitstekend geoutilleerd boekbedrijf, met winkels, verspreid over het geheele land, voortdurend kunnen uitbreiden en daardoor bluk geven van een gezonden kyk op de groote beteekenis vkn het boek in de maat schappij. Veel "eld. veel energie is er door idealis tische pioniers, aan het R. K boekbedrijf reeds verspild. De Roomsche hand is royaal, zu geeft graag en veel, maar het R. K. boek bedrijf, dat geen giften vroeg, doch, doch daadwerkeiyke sympathie: „Koopt by ons!" is beknibbeld ten doode toe! Is het niet diep treurig dat in steden als Amsterdam en Botterdam niet één elgenJUke BUREAU: HOF 6. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Bedartie No. 633 Donderdagmiddag oifcstreeks drie uur werd de vrachtauto van den heer Hees uit Goes aangereden door den locaaltrein We- meldlnge-Goes op den onbewaakten overweg tusschen Capeile en Kloetinge. De auto werd van voren geheel vernield, maar de trein kon de reis voortzetten. De heer Van Hees, die den auto bestuurde, kreeg ern stig® verwondingen aan hoofd en rug en is direct naar het ziekenhuis te Goes ver voerd. Een juist passeerende dokter uit Vlis- singen en de wykverpleegster uit Wemel- dinge. welke laatste in den trein zat, hebben geneeskundige hulp verleend, ter plaatse. Naar men mededeelt, reed de auto met zeer groote snelheid. Begroeting Baitenlandsche Zaken in- 4e Tweede Kamer. 4 r o>

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1