DEIJSTENT Vergadering van den Raad Het was er gisteravond buitengewoon gezellig Hedenavond weer attracties Van Putten en Oortmetfer - Payglop Burgerlijke Stand van Alkmaar de pachtwetten „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 334 alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 Massa-instorting te Lyon Storm in de Adriatische zee 18de Eeuwsche houtsnijkunst De waterstand der Vecht ALKMAAR Het vijfde postvliegtuig Besmettelijke ziekten Meineed De Imperiale Conferentie te Londen Hoog water PROVINCIAAL NIEUWS „De Nieuwe Boerhaave” Behandeling van een gedetineerde De roofoverval te IJmuiden BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Inbraak in een sigarenfabriek De amokpartij te Weltevreden Schoenfabriek afgebrand Groothandel In: Drogerijen, Specerijen, Chemicaliën, Verfwaren, Carbolineum, Creolin, Carbol, Lysol, Oliën; Lakken, Vernissen Bestuursverandering in China Waarschijnlijk 100 dooden en vele gewonden Onlusten onder de arbeiders van een kopermijn Verfdoozen, Teekenhaken, Driehoeken, (celluloid en hout) en Teekenborden in prachtuitvoering. Grootste collectie Passerdoozen vanaf f 0.90 tot f 30. WIERINGEN NIEUWE N1EDORP VENHUIZEN In gijzeling Ontploffing in een warenhuis te New-York LIMMEN 1 i- dacht Vier visschers verdronken. Een weinig gedaald Te Boedapest en Geen voorkeur voor Canadeesche tarwe De Maas teekent thans 10.30 M. t i Oproep door den Commissaris Politie van Nog niet bekend, wat vermist wordt Schade f 100.000 de WETHOUDER RINGERS op t Politie en brandweerlieden bü een tweede instorting bedolven. oog en zoo noodig. i pachtprijs. In de afgeloopen week hebben zich alhier drie gevallen van roodvonk en drie gevallen van diphtherie voorgedaan. Zeven personen tengevolge van een vecht partij gedood Uit Mal-Parso (Peru) wordt gemeld, dat op een kopermijn aldaar ernstige onlusten onder de arbeiders zijn ontstaan, die leid- ren tt een hevig gevecht, waarbij 15 per sonen werden gedood en 25 gewond Onder de dooden bevinden zich 2 Amerikanen en een Oostenrijker, die bedrijfsleider was van het plaatseljjk hotel. Het conflict bestaat tusschen Engelsche Getrouwd: Nicolaas Brouwer en Cornelia Vet. Jan Koljjn en Wilhelmina Blokdijk Pieter Vetei en Wilhelmina Brakhoven. Overleden; Johanna Maria Bruin, 47 jaar. Besmettelijke ziekte In de week heeft zich alhier een geval phtherie voorgedaan. Omtrent de amokpartij te Weltevreden valt nog het volgende te melden: Dinsdagmiddag om 2.45 uur vervoegde zich een Chineesche hotelhouder bij het politle- posthuis Glodok. met een Turk, wieiis naam nog onbekend is. Deae Turk bleek ernstig be schonken te zijn; waarschijnlijk wilde de Chinees een klacht tegen den Turk indie nen. De Turk was aanvankelijk kalm, doch trok onverwachts een mes. waarmede hij den hoofdagent Maunier verscheidene diepe ste ken toebracht Daarna stak hij achtereenvol gens den hoofdagent Clifford en de agenten Teko en Soraoen. Wethouder RINGERS beeft er prijs gesteld, de portefeuille van Publieke Werken weer te nemen, omdat hij eens dit heeft ge weigerd. Spr. tart den Raad te bewijzen, dat hu eens buiten zijn bevoegdheid is gegaan. Nadat de agenda al zijn afgehandeld zal Besmettelijke ziekt* In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan. ciale gouverneurs zal aanzienlijk worden be perkt. Aan de gehouden besprekingen heeft ook de machthebber t an Mantsjoerije deelgeno- men. spr. zijn portefeuille ter beschikking stellen. De VOORZITTER had dit betoog van den heer Ringers verwacht en betreurt den gang van zaken. Hij had niet anders kunnen han delen. Spr. is het met den heer Ringers eens, dat hem geen enkele blaam treft en betreurt het nogmaals, dat het zoo gegaan is. Het voorstel wordt aangehouden. (Wordt vervolgd). afgeloopen van di- In de Adriatische zee beeft in de afgeloopen dagen een hevige storm gewoed, waarbij ver scheidene visschersschepen zijn vergaan.' Zoo ver bekend is. vonden daarbij vier visschers den dood in de golven. Besmetteljjke ziekte In de afgeloopen week hebben zich alhier twee gevallen van roodvonk voorgedaan. Hedennacht om half twee is de fabriek van de N V. TUburgsche Stoomschoenfabriek, voorheen L. de Beer, aan de Goirkestraat te Tilburg tot den grond toe afgebrand. Alle voorraden en machines gingen verloren. De brandweer kon slechts de omliggende ge bouwen en het woonhuis van den firmant, den heer Van der Ven, behouden. Op de fa briek werkten 40 arbeiders. De oorzaak (an den brand is onbekend. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk scha (je, die op een ton geraamd wordt. en 5 zijn AMSTERDAM, 13 Nov. De kaslooper. die zooals wij onlangs meldden, weigerde 3000 aan zijn patroon af te dragen, die hü in Tiel had geïnd, is naar wij vernemen, hier ter stede aangehouden en bevindt zich momenteel ip gijzeling. en Amerikaansche mijneigenaars en arbei ders. Hedenavond zou de algemeene staking be ginnen. 200 soldaten zijn naar de bedreigde mijnen gezonden. De beweging dreigt ernstig te worden. AUe vreemdelingen, die te Mal-Parso waren gevestigd, zijn in verband met de gevechten met een extra-treln uit het plaatsje vertrok ken. In een der groote magazijnen, waar 600 vrouwelijke winkelbedienden werkzaam zijn, is door het uiteenslaan van een grooten electrischen transformator, een hevige ont ploffing ontstaan, waardoor de vloer werd vernield, de ruiten braken en de zaak geheel met stof en rook gevuld werd. Er ontstond een geweldige opschudding, maar toen men tot bedaren kwam, bleek dat niemand ern stig -letsel had bekomen. Alleen moest een aantal personen naar- het ziekenhuis warden cebracht. omdat zij door den schrik het op hun zenuwen haden gekregen. Hoofdagent overleden Nader wordt gemeld: De hoofdagent F. Maunier is aan de beko men verwondingen overleden. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week heeft zich- alhier een geval van rood vonk voorgedaan. Reeds 70 dooden? Een ander bericht uit Lyon meldt: Omtrent de instorting, welke hér van nacht heeft plaats gehad, wordt nader ge meld: De stutmuren van een heuvel, waarop een ziekenhuis was gebouwd zijn ingestort, hierdoor is het administratiegebouw, waar in de verpleegsters woonden, verwoest. Door de instorting der stutmuren begon ook de heuvel te verzakken, waardoor ver- sche dene huizen onder de aardmassa’s wer den bedolven. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn reeds zeventig lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Reeds een bondertal dooden? De ramp te Lyon schijnt een grooteren om vang te hebben dan men oorspronkelijk zelfs bij de ongunstigste veronder tellingen heef’, kunnen vermoeden Hoewel het juiste aantal dooden nog steeds niet bekend is en niet bekend zal worden alvorens de puinhoopen zijn opgeruimd schijnt men met 60 laac geraamd te hebten en gelooft men dat in totaal een honderdtal dooden te betreuren is. w.o. een twintigtal politieagenten en brand weerlieden. In Ch’na zal een bestuursverandering wor sen ingevoerd. De regeering heeft voorstellen ingediend om het land opnieuw in 70 provincies in te deden. De macht en de bevoegdheid der provin- Nadere bijzonderheden AMSTERDAM, 13 Nov. In den afgeloo pen nacht is in een op de marinewerf achter de Groote Kattenburgerstraat staand ge bouw. waarin een sigarenfabriek is gevestigd, een inbraak gepleegd. De onbekende daders hebben verschillende lokaliteiten doorzocht; bet staat echter nog niet vast, wat zij aan bult hebben meegenomen. Waar het gebouw, dat vroeger deel uit maakte van de marine-behuizlng in den be- zuinigingstijd van jaren geleden werden ver schillende gebouwen op deze werf aan par ticulieren verhuurd zeer moeilijk onge merkt van de straatzijde is te bereiken, wordt aangenomen dat de daders vanaf het water met een vlet tot het terrein hunner werk zaamheden zijn doordrongen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. dér gemeente ALKMAAR, gehouden Donder dagmiddag om 1 uur. VOORZITTER: Mr. W. C. Wendelaar. SECRETARIS: de heer A. Koelma. Aanwezig: de dames HellemanHardebol (S.D.A.P.) en Carets, (V. D.>, alsmede de heeren: Keesom iR. KJ, Klaver (R. KJ, Venneker (R. KJ, Woldendorp (R. KJ, Van Slingerland (R. KJ. Geels (R. KJ, Wester- nof (S. D. A. PJ, Bonsema (8. D. A. Pj, Bu- lens (S. D. A. PJ, Bakker (S. D. A. PJ. Van Drunen (S. D. A. PJ, Govers (V. BJ, Thom sen (V. BJ. Sietsma (V. DJ. Ringers (C. HJ, Vogelaar (C. HJ en Hoytink (A. R.) De VOORZITTER opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd en conform vastgesteld. De Eem Door den Noordwestelijken wind is het water van de rivier de Eem dermatf geste gen. dat verscheidene weilanden nabij Baam en Soest zijn ondergeloopen. De hoogste stand van het water was 1.40 M. boven AP Gister avond wees de peilschaal 80 c.M. boven A P., alzoo 60 cM. val. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide. Inzake de behandeling van een gedetineerde in het Huis van Bewaring te Amsterdam en zijn overbrenging naar een riikskrankzinnigengesticht, heeft de minister van Justitie o.m. geantwoord: De juiste toedracht is geweest, dat de be- tiokker. gedetineerde aanvankelijk ge straft met twee dagen strafcel en orunid- dellijk daarop, wegens verzet bij de ten uit voerlegging. met nog drie dagen straf cel. na afloop weigerde deze cel te verlaten, waarin aanvankelijk ter voorkoming van nieuw ver zet ook in 's mans eigen belang werd berust. Na eenlgen tijd maakte hü zich echter op nieuw aan ernstige misdragingen schuldig, waarvoor hem wederom twee dagen celstraf werden opgelegd. Nadat deze verstreken wa ren, werd de voorgenomen terugvoering naar een gewone cel achterwege gelaten, doordat de betrokken geneesheer, die hem eenige malen had bezocht, het beter hem ter plaatse, waar hü verbleef./pc servatie te nemen in verband met zijn gering om naar een ziekencel De Tweede Kamer heeft Woensdagmid dag aangenomen de ontwerpen van wet, waarbij in het Burgerlijk Wekboek nieuwe regelen worden vastgesteld voor daarnaast een regeling -Een stemming i aan- aan - - In den winkel van den heer F. Groothui- .zen, Verdronkenoord, is op het oogenblik tentoongesteld een Sint Laurentiusbeeld, af komstig uit de oude St. Laurentiuskerk te Oudorp. Dit beeld is, na ontdaan te z» van de vele verflageni te voorschün gekomen als een prachtig stuk werk (specimen»- van 18e eeuwsche houtsnükunst. Het is uit linden hout gesneden, ruim een nieter hoog en zeld zaam goed bewaard gebleven trots den ouder dom. In Zeeuwsch Vlaanderen Men meldt uit Axel: In den stand van het hooge water in Zeeuwsch-Vlaanderen is nog weinig veran dering gekomen. Mede tengevolge van den regen der laatste dagen is het peil ongeveer hetzelfde gebleven. Op sommige plaatsen neemt de last van den hoogen waterstand nog toe. In het land van Hulst, onder de gemeente Bo^chkapelle hebben menschen bü anderen huisvesting moeten vragen, omdat het water hun woningen was binnengedrongen. Na hevige consternatie gelukte het den rechercheur Taiman den amokmaker met een bank een slag toe te brengen, waarna deze door andere agenten met hun sabels onscha delijk werd gemaakt. Geneeskundigen constateerden, dat Teko was overleden. De toestand van Maunier was zeer zorgwek kend. Clifford was ernstig, doch niet levens gevaarlijk en Soraoen zeer ernstig gewond. De Turk was stervende en is een uur later was overleden. In staat van faillissement Nadat de aanvrage om surséance van be taling te verleenen was ingetrokken heeft de Haagsche Rechtbank ..De Nieuwe Boer haave’’ in staat van faillissement verklaard Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het vüfde postvliegtuig' naar Ned.-Indie. de P H A.-G.A... dat hedenmorgen te 6.50 van Verder wordt bepaald, dat de rechter ten hoogste tweemaal de pacht mag verlengen en in het geheel voor niet langer dan tien jaren, terwijl hij er niet toe mag overgaan, dan na ingewonnen advies van de pachtcommissie. De vet gedrukte zinsnede is er bij amendement ingébracht en daarmede is aan den rechter de bevoegdheid toege kend om in bijzondere gevallen den pachtprijs vast te stellen. Merkwaardig is, dat aan dit amendement, behalve de V. D.-partij en de 8. D. A. P., de ge- heele katholieke fractie, zonder één uit zondering, haar stem heeft gegeven. De staatscommissie-Diepenhorst, die het pachtvraagstuk heeft onderzocht, heeft ten aanzien van het continuatierecht slechts een negatief advies uitgebracht en de regeering heeft bij monde van minister Donner het amendement fel bestreden en aanneming ernstig ontra den. De minister meende, dat het een sprong in het duister was, omdat, als continuatie op deze wijze mogelijk wordt gemaakt, met een beoordeeling van den prijs, de positie van den rechter deze zal worden, dat hij tot een, naar door hem zelf te kiezen beginselen uit te voeren prijszetting van de pacht zal moeten komen. Wij gelooven dat voor- loopig nog niet, want de rechter zal maar heel zelden komen tot prijsbepa lingen, daar het in de meeste gevallen hem wei zal gelukken de partijen tot elkander te brengen. Hoewel de regeering zich dus bij het continuatierecht, dat In de wet werd voorgesteld, op het standpunt stelde, dat de prijs er buiten moest blijven, oordeelden de drie hierboven genoemde partijen er anders over, zoodot hel amendement-Fteskens van de katho lieke fractie met 58 tegen 32 stemmen werd aangenomen. De groote vraag is nu: Wat zal de Eerste Kamei doen. Dit college verwijt in oen laatsten tijd toch reeds meer malen aan de regeering dat i-i te veel toegeeft aan de Tweede Kamer. We her inneren in dit verband aan het voor- loopig verslag over de wijziging van de Het verloop van de ramp De eerste instorting vond plaats in den afgeloopen nacht tusschen één en twee uur. Nadat men met het opruimingswerk reeds was begonnen, stortte niet alleen het nog Intact gebleven gedeelte van het ..Hotel du Petit Versailles" in. maar bovendien ook nog een aantal huizen in de nabijheid. Bewo ners en hulpmanschappen. die met net red dingswerk bezig waren, werden onder de puinhoopen bedolven. Dadelük werd de om geving in den omtrek van verscheidene hon derden meters afgezet, terwül de huizen bin nen den afgezetten kring op last van de politie ontruimd moesten worden. Nauwelüks was aan dit bevel voldaan, of wederom stortte een aantal muren van een nog ouder huizenblok in. Eenige ambu- lance-wagens, die reeds gearriveerd waren, om de gewonden te vervoeren, werden zelf onder het vallend gesteente begraven, De vermoedelUke oorzaak. De oorzaak van het instorten van een aan tal huizen in eenzelfde wijk, die weliswaar niet alle even hecht gebouwd zün, maar waarvan de meeste toch wel van zoodanig betrouwbare constructie zün. dat niet kan worden aangenomen, dat de instorting een gevolg is van constructiefouten, is vermoede- lük gelegen in aardverschuivingen, die voor namelijk in de buurt van de wijk St. Jean hebben plaatsgevonden. Deze aardverschui vingen zouden dan veroorzaakt zün door net hooge water en de overstroomingen van de afgeloopen weketj. waardoor de grond onder- spoeld is en verschillende onderaardsche holen verder zün uitgehold. Het ziekenhuis werd bediend door religieu zen. Tusschen 1 uur en 2.50 uur hebben vier in stortingen plaats gehad en men vreest dar dit gedeelte van den neuvel weg zal zakken en op het stadsdeel St. Jean storten. De instorting strekt zich over ongeveer vüftig meter uit. de pacht en C voor de pachtcommissjes j- - die uit politiek oogpunt bijzondere vraagt, die wij er dan ook willen schenken. Van groote beteekenis waren de ont werpen van de regeering met het op de huidige krisis in land- tuinbouw niet, maar toch wilde de Kamer ze direct afdoen, toen ze voor openbare behandeling gereed waren ge komen. Had de meerderheid van de Kamer thans niet met groote kracht doorgezet, dan zou er zeker geen gele genheid zijn geweest voor Februari of Maart 1931 om ze aan de orde te stellen. De Tweede Kamer heeft hierdoor blijk gegeven, dat niets haar te veel is en dat zij tegen geen werk 'opziet in dezen tijd. We gelooven niet, dat het ooit gebeurd is, dat de Kamer van de eerste week af, dat ze na de ojyening der zitting bijeen was, avondvergade ringen heeft gehouden, zooals nu is ge schied, om nog maar niet te spreken van de beperkingen die zij zichzelf heeft opgelegd. De groote vraag is nu, of de Eerste Kamer gelijken spoed betrachten zal. door dadelijk een aanvang te maken met het onderzoek, zoodat de ontwerpen in alle geval behandeld zullen kunnen worden voor de begroetingen van 1931. De Eerste Kamer was reeds niet enthou siast over de ontwerpen in den vorm waarin ze waren ingediend en zal het nu .zeker niet zijn na de wijzigingen, die door de amendementen zijn aange bracht. In een dergelijk geval verstaat de senaat de kunst om de regeering een tijdje te laten wachten, zooals ge schied is bij het ontwerp tot instelling van een departement van Defensie en onlangs nog bij dat van de Winkelslui tingswet. Tegen de ontwerpen zou op zichzelf niet zooveel bezwaar bestaan, dat ge vaar voor afwijzing bestond, als artikel 1636 van het Burgerlijk Wetboek niet een zeer principieele wijziging had on dergaan door aanneming van het amen- dement-Fleskens. De tegenstemmers in de Tweede Kamer hebben alleen op grond daarvan hun stem tegen het ont werp uitgebracht en daarover zal. daar over bestaat niet-de minste twijfel, in de Eerste Kamer ook de strijd gaan. In dat artikel had de regeering in zeer beperkte mate het continuatie recht in de wet vastgelegd, maar de meerderheid van de Kamer was daar niet mede tevreden en meende dat een stap verder moest worden gegaan. De eerste twee alinea’s van het artikel lui den thans; gemeentewet, waar deze klacht eenige malen werd geuit. Uit een politiek oogpbnt Is dat hoogst belangrijk, daarom zien wij ook piet groote belangstelling de behandeling in de Eerste Kamer tegemoet. Mocht de Eerste Kamer er toe komen, wat wij intusachen nóg niet zien gebeuren, om deze ontwerpen te verwerpen mede op grond, dat de regeering te veel hecht aan het gemeen overleg met de Tweede Kamer, dat aan den senaat ontbreekt, daar hij niet het recht heeft van amen dement. dan zou daardoor een ernstig conflict geschapen zijn. Nu de ontwerpen door de Tweede Ka mer zijn aangenomen, meenden we goed te doen, daar reeds dadelijk de aan dacht op te vestigen, want ongetwijfeld zal er in de Eerste Kamer scherpe kri tiek op worden uitgeoefend en zal er een hevige strijd tegen gevoerd wor den. reeds achtte In ob- i wei- te warden overgebracht. De tennün van straf, vrüwil- lig verblüf in de strafcel en observatie te zamen beeft geduurd van 4 Augustus tot 8 September Jj., waarop evacuatie naar het krankzinnigengesticht volgde. De betrokken gedetineerde werd op 18 Augustus jj. door den gestichtspsychiater in meer geregelde observatie genomen. Op 2 September daarop volgend werden door dien geneesheer bü vroegere bezoeken door hem niet waargenomen psychische verschijnselen geconstateerd, die hem aanleiding gaven om op 4 September een verklaring van krank zinnigheid af te geven aan den ofiicier van Justitie te Amsterdam, door wiens bemidde ling de plaatsing in een krankzinnigenge sticht op 8 September tot stand is gekomen. De tusschenkomst van de minister daartoe is niet gevraagd en was an het onderhavige geval, als betreffende een preventief gede tineerde. naar de geldende voorschriften ook niet noodig. De commies le kl. bü de belastingen W. A. J. alhier, werd Onlangs door de Alk- maarsche Rechtbank wegens meineed ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf. Verd. had onder eede verklaard, dat bü de controle volgens de wegenbelastingwet, een automobilist in gebreke was gebleven een geldige wegenbelastingkaari te toonen In hooger beroep voor het Amsterdamsen Gerechtshof werd het vermis bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, die be paald werd op 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Benoeming. De VOORZITTER stelt aan de orde de benoeming van een commissaris in het be stuur van de Vereenlging voor Volkshuis vesting ..Alkmaar (vac. Mr. A. J. M Lees berg). De heer VAN SLINGERLAND heeft be zwaar. dat de wethouder Ringers de Pu blieke Werken heeft gekregen. Spr. vraagt wat daarvan de reden is. Twee derden van de R.K. fractie deelen die meening. De VOORZITTER acht die inleiding in striid met den goeden gang van zaken. De heer vindt het niet goed, dat de voorzitter zoo naïef doet. Het ..elftal” heeft indertijd zich, openlijk uitge sproken over dé verdeeling der functies. Ook spr. vindt het niet goed dat de heer Rincers pnMfeir* Werken heeft gekregen, met het oog op zitn maatscbanneli’ke func tie. Formeel is het wel in orde, doch spr. acht de verdeeUne niet goed. De V<vjR7| i j hr zevt dat de verdeeling !n het is tot stand gekomen na over neming der verschillende wenschen. Wethouder THOVRF\: fn het College was geen bezwaar teven het belasten van den heer Rineers met Publieke Wérken. Daar na is de conclusie getrokken, dat het t beste wa' dat de portefeuilles verdeeld wer den. zooals thans is geschied Ook de heer Klaver gln<r daarmede accoord. De heer VAN SLtNG’i’Rt AND blijft er bü- Het College weet dat er een afspraak was in het „elftal" dat Publieke Werken niet vereenigbaar was met de maatschaoneiuke functie van den heer Ringers Spr. ziet niet in. dat hü een motie moest stellen. Deze afsoraak moet voor B en W. evengoed gel den. De heer GOVERS: Voor de 8 A 9 maafi- den in deze periode kan men de zaak wel laten passeeren. Spr. is ervan overtuigd, dat men bü deze verdeeling blüft. De heer VOGELAAR; De verdeeling van de portefeuilles zou voor de „elftaT-formatie niets nieuws geweest zün. Dezen keer heeft echter het College de functies verdeeld. Spr. ziet niet in. waarom er nu een andere ver deeling moet komen. De VOORZITTER verzoekt de afspraak van het „elftal" buiten beschouwing te laten. Dit heeft met de zaak niets te maken. Thans is aan de orde de benoeming van een com missaris voor het bestuur van de vereenlging voor Volkshuisvesting. De heer VAN DRUNEN: Voor ons geldt hetzelfde. Verschillende motieven hebben er snr. toe geleid, den heer Ringers niet te be noemen Spr. acht de maatschappelüke func tie van den heer Ringers niet samengaande met zün functie als wethouder van Publieke Werken. Spr. vraagt schorsing van de ver gadering, om zich met zün fractie te kunnen beraden De beer BAKKER acht onderlinge bespre king wel even noodig. De VOORZITTER begrijpt niet, waarom schorsing van de vergadering noodig is. doch staat dit tenslotte toe. De S. D. A. P. en daarna de R. K. frac tie trekken zich in raadkamer terug. De VOORZITTER heropent de vergade ring. De heer WESTERHOF acht de vraag van groot gewicht. Spr. stelt er prüs op, dat de overzüde deze zaak ter sprake bracht. Spr. stelt namens zün fractie de motie, waarin gezegd wordt, dat de Raad mede in verband met de publieke opinie het niet gewenscht acht, dat de heer Ringers de portefeuille van Publieke Werken beheert. Spr. legt er den nadruk op, dat de persoon van den heer Ringers er bulten blijft. De heer SIETSMA acht het voor deze pe riode niet gewenscht, dat er nog meer ver andering komt in de portefeuille-verdeeling. De heer WESTERHOF: Iedere meerder heid heeft te zorgen, dat er een goede wet houder komt. Spr. zegt, dat hü niet wil be weren. dat de heer Klaver voor Publieke Werken niet geschikt is. De motie-Westerhof c.s. wordt aangeno men mej 12 tegen 6 stemmen, die van de hee ren Vogelaar, Govers, Hoytink. Sietsma en Thomsen en mej. Carets De heer Ringers heeft niet mede gestemd Naar wü uit gezaghebbende bron verne- men. heeft de Britsche regeering definitief, voerzoover de huidige Imperiale Conferen tie betreft, de tariefvqprstellen. ingediend door den gersten minister van Canada, ver worpen. Deze hielden o.a. in voorkeur voor Canadeesche tarwe in het Britsche Rijk De conferentie zal vermoedelijk Vrijdag met een openbare zitting worden gesloten Hertzog gaat Vrijdagmorgen scheep naar Zuid-Afrika, maar zal Donderdag nog deel nemen aan de besprekingen over de bui- tenlandsche betrekkingen. Uit Grave: Er is hier niet veel beweging in de Maas; in 2 uur tüds slechts 7 c.M. val, terwül deze gister van 8 uur v.m. tot 2 u. njn. slechts 2 c.M. bedroeg De peilschaal NAP. Was Dinsdag de stand der Vecht ruim 60 cM. boven AP, gisterochtend was zij nog gestegen en bereikte een''stand van 72 A P. Hierdoor begon de toestand critiek te worden. De oostelijke dük’van de rivier, ver toonde op den Langen Muiderweg enkele verdachte doorlaatstroompjes. terwül het water over den Muiderbinnenweg trachtte heen te slaan, hetgeen gelukkig niet geoeur- de. daar het windstil was. in tegenstelling met Dinsdag. Toch süpelde het water onder het trottoir en de straat door, zoodat de go ten stroomen hadden te vervoeren en bet waf»- door de rioolputten in den Bloemen- dalerpolder terecht kwam. Daarentegen was het stadswater gezakt, zoodat de straten langs Oude Gracht Achtergracht geen gevaar meer iepen. Tegen 2 uur ruimde de wind, zoodat daling reeds spoedig merkbaar was. Thans is de stand ongeveer 64 c.M. zoodat veel gevaar is geweken. De meeste bewoners sliepen nog Nader wordt gemeld, dat het Ingertorte gebouw het hotel „Du Petit Versailles” was. De eerste instorting gold den zümuur van het perceel,’ waardoor slechts een gedeelte van het gebouw naar beneden kwam. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats vond, slieiien de meeste bewoners nog. Het ge bouw was tot op de laatste plaats bezet Toen politie en brandweer met het oprui mingswerk begonnen waren en men reeds verscheidene lüken vanonder de puinhoepen te voorschün had gebracht, stortte plotse ling het andere gedeelte van het gebouw n, waardoor vele brandweermannen en poli- tie-agenten onder het puin werden bedol ven. Een zeer ernstig ongeval heeft zich in den afgeloopen nacht te Lyon vdorgedaan. dat waarschünlük een groot aahtal slacht offers heeft gemaakt. Van een gebouw in de wijk St. Jean stort te onverwacht een muur in, een groot ge deelte van het perceel, waarin verscheide ne woningen zün gevestigd, met zich mee- sleepende. Er ontstond een paniek, waardoor het niet mogelük was, de gevolgen van de ramp Di rect te overzien. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse, om hulp te verleenen aan de vele ongelukklgen, die onder het puin bedolven moesten liggen. Terwijl men met koortsachtigen haast aan het reddingswerk begon, vond een tweede Instorting plaats, waardoor een groot aantal brandweerlieden en politie agenten onder het puin werden bedolven en zich waarschünlük ook onder hen vele slachtoffers zullen bevinden. Met zekerheid valt nog niet na te gaan, hoe groot het aantal slachtoffers zal zün, doch bü eerste schatting achtte men net waarschünlük. dat een 50-tal personen is gedood terwül ook het aantal gewonden zeer groot moet zün. Na ontwarring van de verschillende ge tuigenverklaringen in verband met het over vallen van een bankbediende en het ver dwenen van 1000.kan thans de con clusie worden getrokken, dat Maandagavond in ^e Breesaapstraat te IJmuiden inderdaad een roofoverval moet hebben plaats gehad. Door den Commissaris van Politie te IJmuiden is éen oproeping gericht aan allen, die Maandagavond van het voorval in de Breesaapstraat getuige zün geweest, om zich aan zijn bureau te vervoegen tot het geven van inlichtingen. Uit deze oproeping blükt. dat deze over val gepleegd moet zün door een persoon van 20 jaar. die het uiterhjk had van iemand, die in de visch had gewerkt. Hü was in het bezit van een rijwiel. Verder blijkt uit deze oproeping dat de bankbediende den dader achterna Is ge gaan. Tüdens de achtervolging kwam hij echter te vallen en geraakte bewusteloos. Antwoord van den minister van Justitie op de vragen van den beer v. d. Heide Schiphol vertrok, te 12.05 Hollandschen tüd te Boedapest is geland. Gedurende den geheelen tocht heeft het vliegtuig een uitstekende radioverbinding gehad. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL Het aantal slachtoffers tus schen 50 en 60. Naar uit Lyon wordt gemeld, zouden reeds de lüken van 19 brandweermannen politie-agenten onder de puinhoopen gevonden. Het aantal slachtoffers dat volgens de laatste berichten tusschen de 50 en 60 moet bedragen, is nog niet nauwkeur g bekend en het zal nog wel geruimen tüd duren voor men de puinhoopen zoover heeft kun nen opruimen, aat alle ingeslotenen, hetzü dood of levend, bevnjd kunnen worden. Ingeval van opzegging van een pachtover eenkomst, aangegaan voor bepaalden tüd langer dan een jaar of voor onbepaalden tüd, betreffende los land van meer dan een halve Hectare oppervlakte, waarvan de pachtprijs hooger is dan honderd vüftig gulden per jaar, of een hoeve, kan de pach- têr zich binnen een maand na die opzeg ging wenden tot den rechter van het kan- ton. waarin het gepachte of het grootste gedeelte daarvan is gelegen, met verzoek de overeenkomst te verlengen, en in afwijking van den geldenden dezen »P een nieuw bedrag vast te stellen voor den termün. waarmede de overeen komst wordt verlengd. De rechter willigt het verzoek niet in. Indien de pachter zijn verplichtingen niet behoorlük is nagekomen of indien blükt van eenige andere omstandigheid, welke ten ge volge heeft, dat van den verpachter redelü- kerwüze niet kan worden gevergd de pacht overeenkomst te doen voortduren. In het Gooi De Oostermeent onder Blaricum is over stroomd. Het water is niet, zooals gemeld werd, hooger gestegen dan verleden jaar. De boeren stellen veel prüs op deze jaarlüksche overstroomlng, daar deze het vruchtbare Zuideraeesllb zal achterlaten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5