•DEIJSTENT IN EN OM ALKMAAR Zondag a.s. om 2 uur ALCMARIA VICTRIX I V.I.O.S. I, DEK HAAG UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD Laatste Nieuws Van Putten en Oortmeyer - Payglop marktnieuws N.V. DE BANK VAN SAS '^v BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 Telegrafisch Weerbericht Schoorsteen opgeblazen STADSNIEUWS Z.D.H. Mgr. H. van de Wetering Z.G. Trap van een paard Brand in een hotel VOETBAL Alcmaria Victrix—V. I. O. S. Cursus Spaansche taal De heer A. F. Thomsen bedankt als wethouder Het derde retourvliegtulg Storm waarschuwingsdienst Vereeniging „Voor Eer en Deugd” Verduidelijking Zondagavond sluit de IJSTENT. Komt vandaag en morgen nog even kijken Aan- en verkoop van Effecten Buitenlandsch Bankpapier en Cbèque’s VERLAAGDE PR IJ ZEN M.KATER Benoemd De politieke situatie SCHETSBOEKEN De duzendste klant Rectificatie LEZING DR. DOVER te La Go- Hcrn*- te aanstaande op de' Pontificaal jaarretijde. Opzet in het speL den ter kleeren. loopers. F THOMSEN. arresteerd. O i de ALKMAAR, 195 K.G. post aan boord. was geworpen, genomen en opkla- eenige competitiewed- --I met de verschillende 1 georgani- thans ~i ge- Geseind van De Bilt hedenmorgen te 8 0S uur aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwersluis: Weest op uw hoede! Hot dat kan geschieden T Het is niet aan ons om daarop het antwoord te geven. Alleen dit. Wanneer beide partijen als we ze zoo mogen noemen eerlijk en oprecht er naar streven met eerbiediging van ieders gevoelens weer tot elkaar te komen, dan lijdt het naar onze meening geen twijfel, of men vindt elkander ook weer. Waarbij dan ook zeker een rol zal spelen de over tuiging, dat die groep, welke door een halstar- rige houding de breuk blijvend zou doen zijn, tegenover de stad, maar ook tegenover de goede Roomsche zaak, een niet te dragen verantwoording op zich zou laden. Vrijdag 21 November maandelijksch Lof met toespraak van den Z.Eerw. Directeur in de St. Jozefkerk. Na het Lof gecombi neerde Bestuursvergadering aan de Pastorie. Dames van het zangkoor warden herin nerd aan de repetitie op Maandag a.s. Aller opkomst dringend verzocht. De secretaris W. J. PALEA RL In ons Raadsverslag van gisteren komt in de 2e alinea van de 2de kolom een passage voor, welke den tndruk geeft, door den heer van Slingerland gesproken te zijn. Deze passage behoort echter nog bij het daaraan voorafgaande betoog van den heel* Westerhof. krach tigen, later het Parket in Almelo -opgenomen Wat staat nu den jongsten Wethouder, den heer Klaver te doen. Voor hem geldt nog meer dan voor den heer Thomsen, dat het gevallen votum niet zijn beleid trof. Iets wat trouwens gezien de ambtsduur van 8 dagen, onmogelijk zou zijn. En toch, op dezelfde gronden als wij boven voor den Wethouder van Financiën aanvoerden, mee nen we, dat het parlementair gebruik ook van hem eischt zijn zetel ter beschikking te stellen. Zooals de zaak nu nog ligt, heeft hij geen meerderheid achter zich. Alleen wanneer héél spoedig de oude meerderheid zou hersteld worden, of een nieuwe gevormd, die zijn politiek aanvaardde, zou zijn af treden ongemotiveerd zijn, als een formali teit, welke slechts stagnatie in de afdoening der zaken zou medebrengen. De veehoudersknecht J. B. te Lage Duurs- wonde heeft bij zijn werkzaamheden In den sta! een trap van een paard gehad. Men vond hem levenloos met een zware hoofd wonde. SPOORSTRAAT 38 - ALKMAAR TELEFOON 1318 ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Op as. Zondag 16 November zal de apo theek van Mevr, de Wed. P. A. F. SCHOU TEN, Verdronkenoord 121, geopend zfjn, de andere apotheken rijn gesloten van Zater dagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst neelix is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. Dé andere apotheker, zijn behalve ’s Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 8 uur> tot den volgenden morgen 8 uur. Hoogste barometerstand 772,8 runa. Laagste barometerstand 733.3 sand. VerwachtingMatige Zuidwesteljjke tot Wat nu We gelooven niet de eenige te zijn, die daarop vooralsnog geen afdoend antwoord weet te geven. De feiten liggen als volgt de rest van het elftal, de C.H.’s, A.R. en V.B.’ers samen man tellende, zijn uiterst verbolgen over wat zij de woordbreuk der 3 Katholieken noemen. Zelfs -al zouden zij met de drie getrouw gebléven katholieken willen blijven samenwerken, vormen zij toch een minder heid in den Raad en kunnen noch een college van wethouders vormen, nóch een politiek program doorvoeren. Dan soms een bloc van rood, V.D., plus de drie ioo% democratische katholieken Parlementair gesproken rust op deze over winnaars van Donderdag den plicht de taak van het door hen verjaagde college over te nemen. Numeriek zou dit nieuwe „elftal” dit kunnen doen en we gelooven graag, dat de acht linksche broeders en zusters minder dan een natte vinger noodig hebben, om hen daartoe over te halen. Maar wij betwijfelen, of de bereidwilligheid daartoe bij de drie katholieken wel zoo groot zal zijn. Nu de nacht raad en kalmte heeft gebracht, mogen we aannemen, dat ook zij de toestand onder een an<i^ licht zijn gaan zien dat zij op de vraag of hier reeds „uiterste nood zaak” aanwezig is, naar eer en geweten nog niet volmondig ja kunnen zeggen. Wij ken nen de drie „opposanten” als overtuigde, principieele katholieken, die in dezen alleen dat zullen doen wat het algemeene en het katholieke belang van hen eischen. En dat is naar onze meening allereerst eenheid in eigen kring herstellen. Het derde retourvliegtulg heeft te Medan nog 44 K.G. post, welke afkomstig is van de Oostkust, ingeladen voor zijn retourvlucht naar Europa. In totaal bevindt zich tt een hoeveelheid post aan boord van een wicht van 195 K.G. Het zal den lezer gaan als den Raad en ons zelf voorde overige agendapunten zelfs voor de in onze oogen altijd interessante autobus-subsidie, kwestie was na deze hoog politieke debatten geen belangstelling meer, weshalve we er ook hierover zullen zwijgen. Zooals men elders in dit blad kan lezen, heeft reeds één der wethouders, de heer Thomsen wethouder Ringers was reeds wegens een andere kwestie demissionnair de consequentie getrokken en zijn porte feuille ter beschikking gesteld. Wij hadden in de gegeven omstandigheden niet anders verwacht. Niet omdat het genomen besluit een ontreddering onzer gemeentelijke fi- nantièn zou betee kenen, doch wijl de meer derheid, door wier vertrouwen hij zijn ambt bekleedde, en wier program hij had uit te voeren, ineen was gestort. Dat dit besluit tot aftreden eerst genomen is een dag na de fatale beslissing, duidt er op, dat het wél overwogen is. Wij kunnen ons bij de motieven van den heer Thomsen geheel aansluiten, hoewel wij zijn heengaan betreuren. Wel is waar was hij geen politicus van groot formaat, geen spreker, die boeide en meesleepte, maar als elftallid heeft hij zijn beste vermogen vervuld. Zijn voorzichtig financieel beleid was een waarborg voor de gezondheid onzer stedelijke geldmiddelen en zijn opvolger zal, mede dank zij zijn werken en remmen een niet al te moeilijke taak vinden. 'tKan in November aan onze Noordzee stranden nog al eens voorkomen, dat plot seling in den donkerenden middag een storm, een orkaan soms, uit. 't Zuiden of Westen komt aanbulderen. Dan grijpen de jagende luchtmassa’s alles wat niet rotsvast in de veilige aarde geworteld staat, in haar oegeerige klauwen, sleepen het mee, om net dan versplinterd en vernield ergens neer te gooien. Den volgenden morgen is vaak even plot seling de rust weergekeerd. Maar de ver nieling is gebleven. Daar liggen dan de puin- uoopen van wat menschenhanden eens moeitevol opbouwden dan spoelen de lij nen aan van hen, die sneuvelden in den hope- ioozen kamp tegen den orkaan. Wij, kleine schepselen buigen dan in eerbiedige stilte het hoofd, beseffende onze geringheid en onze machteloosheid tegen de oneindige natuurkrachten. ’t Komt echter óók voor, dat er een storm ontketend wordt door de arme domme mensch heid zelf. Dat gebeurt, wanneer de driften en hartstochten plotseling omhoog laaien en in die verstand verduisterende hitte daden gesteld worden, waarvan de gevolgen voor uit niet te overzien zijn. Ook dan vindt men, als de kalmte is hersteld, maar al te dikwijls de brokstukken van moeitevollen arbeid en de lijken van moreele of politieke dooden. Doch dan is er geen berusting in ons hart, omdat 't hier niet gold een strijd van men schel! jke nietigheid tegen een overmachtige natuur. Hier ware bij méér beheersching, méér zelftucht geen déblacle geweest. En opnieuw constateeren wij met droef heid, maar ook met niet weinig schaamte, dat voor den onvolmaakten mensch, zelfs den best-willenden, onberaden drift een héél slechte gids op den levensweg is. Ook op den politie ken Tot werkmeester le klasse is alhier bij de Nederlandsche Sjjoorwegen benoemd de werkmeester 2e klasse de heer C. C. Schoe- wert van Leidschendam. Naar wjj vernemen, hebben gisterenmid dag de niet-Katholleke leden van het z.g. raadselftal vergaderd ter bespreking van de politieke situatie, ontstaan door de bekende gebeurtenissen in de raadszitting van Don derdagmiddag. Tot een bepaald besluit zou men niet ge komen zijn. Wèi werd aan den secretaris der Katholieke fractie een schrijven gericht, waarin de niet-Katholieke leden van het oude elftal constateeren, dat in de Donder dag gehouden raadsvergadering gebleken is, dat een gedeelte van de R. K. fractie het niet meer op prijs stelt, met de overige fracties van het elftal samen te werken. vast en losbladig. Teekenvoorbeelden. Land schappen. Dieren, Bloemen en Vruchten, In mappen en boekvorm. schoorsteen vooraf bejil schade aan oorzaken. Een zeer talrijk publiek woonde dit onge wone en interessante schouwspel bij. Het verkeer over den straatweg Rhenen— Utrecht behoefde slechts 3 minuten te wor den stopgezet. Wie geen vreemdeling is in het politieke Jeruzalem, wist al lang, dat er boven het oude en eerbiedwaardige stadhuis een zware bui hing. Sinds de schepper en leider van de huidige, politieke constellatie machteloos neerlag, waren donkere wolken komen aandrijven. Een enkele maal in de voorbije maanden weerlichtte het al en rommelde er iets in de verte. Het heengaan van Mr. Lees berg bracht de kern der depressie onmiddel lijk boven onze omgeving en de laatste Donderdag bracht de totale ontlasting der opgehoopte electriciteit. Naar ons inzicht zal deze 13e November met een zwarte kool in de historie van onze vaderstad blijven aangeteekend. Maar voor al niet minder ook in de geschiedenis van onze Katholieke partij. Er is toen, opzette lijk of niet, een heel kostbaar maar ook uiterst teer bezit, onze politieke eenheid, tot scherven geslagen en vooralsnog kennen wij nog niet den wonderdoener, die deze brokken weer aaneen zal w*eten te lijmen. Maar wat ons zoo bijzonder; droevig stemt is het feit, dat deze scherverimakerij niet geschied is na kalm en rijp beraad, met de zucht op de lippen „hier sta ik, ik kan niet anders," doch geboren werd in een moment van al dan niet ge rechtvaar digden toorn toen de bedrijvers van dezen „daad” door hun psychische gesteld heid niet de consequenties en onafwend bare gevolgen van hun optreden konden Iverschouwen toen zij niet beseften, dat zij zich gewillig lieten spannen voor de zegekar van den rooden generaal. Want dit staat bij ons als een paal boven water de eenige, de groote triomphator van dezen „zwanen Donderdag" is de heer Westerhof, die het zij hier erkend onnavolgbaarfhandig ge- manoevreerd heeft die op deien middag revanche gekregen heeft voor den nederlaag van '37 die alleen in de komende periode de rijpe vruchten van dit gebeuren gaat inoogsten. Zijn levensdoel der laatste drie jaren is bereikt het bloc, dat in het belang der stad meende te moeten en te kunnen re- geeren zonder de socialisten, legt hopeloos versplinterd de katholieke eenheid, de sterke dam, waarop zoovele roode aspira ties te pletter zijn gespat, is, althans tijdelijk, ineen gestort twee wethoudersportefeuil- les liggen onbeheerd op tafel en de derde zal als de voorteekenen niet bedriegen, spoe- ig daarnaast gelegd worden zelden stonden ie kansen voor een geheel z.g. democratisch college er schooner voor. Men begrijpe ons goedz: ook wij achten de vaste smenwerking der vier elftalfracfies niet tot voor alle ejuwigheid bested. Wij zouden zelfs onder bepaalde omstandigheden niet geheel afwijzend staan tegenover een rootnsch-roode „working majorit’y’. maar onze grief is, dat deze er op dit tijdstip ge komen is en zonder voorafgaand, kalm wii- kend en wegend overleg. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin de heer Hulbers, Payglop. bekend maakt, dat de duizendste klant, die zich gistermiddag kwam laten permanent- waven. gratis bediend is illustreert 1 santé wijze. De toegang is vrij, ieder is welkom, maar vooral de ouders van schoolgaande kinderen. Wij ontvingen het volgende schrijven: Aan den Raad der gemeente Alkmaar geeft ondergeteekende te kennen, dat het gebeurde in de raadsvergadering van gis teren hem aanleiding geeft, zijn wethou- dersportefeuille ter beschikking van den Raad te stellen. Hoewel in genoemde vergadering geen enkel bezwaar tegen zijn beleid als wethou der naar voren kwam, het feit, dat een deel der R.K. raadsfractie in strijd met de gemaakte afspraak ter zake van werkver schaffing maatregelen trof, waarbij net subsidie van Rijk en Provincie werd prijs gegeven; waaruit tevens bleek, dat dit deel der R.K raadsfractie rich aan de samen werking van de voormalige raadsmeerder- heid heeft onttrokken, moge deze handeling verklaren. Hoogachtend. w.g. Gisteravond omstreeks tien uur is er brand uttgebroken in het hotel de „Tijd” te Tub- bergen. Kort hierna waren de chef-veld- wachter en enkele buren te hulp geschoten om den brand, die in de bovenverdieping was ontstaan, te helpen blusschen. hetgeen na een kwartier gelukte, en het gebouw en Inventaris kon gespaard blijven. De brand schijnt onder verdachte omstandigheden te zijn aangekomen daar op verscheidene plaat sen In het huis petroleum- en benzinelucht werden waargenomen. Zeer veel beddegoed, kleeren. loopers, tafelkleeden en dergelijke, waarover bnrtne of petroleum r~ zijn door de jxditie in beslag j verzegeld. Het hoofd van I heeft den toestand ter plaatse en werden van verschillende vertrekken fo to’s genomen De eigenaar, zeker eB.. is ge- Kranig werk van de genie Door een detachement pioniers werd gis teren. onder leiding van majoor Scharroo en eersten luitenant De Boer een ovenschoor steen van de steenfabriek der firma Costerus te Remmerden onder Rhenen, opgeblazen. Nadat in enkele uren de ladingen waren aangebracht, werden deze te half een elec- trisch ontstoken en in enkele minuten lag het 40 M hooge gevaarte in puin. De schoorsteen viel nauwkeurig in de tide richting, zonder de minste ■lendende gebouwen te ver tol Noordwestelljken, weer krimpende en afnemende wind, zwaar bewolkt of betrokken met tljdelljke ringen, waarschijnlijk aanvankelijk regen en iets kouder. Door den voorzitter en secretaris -ar. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier werd Donderdag de cursus in de Spaansche taal, die twee jaar geleden op Initiatief van de Kamer in hel leven werd geroepen, officieel beëindigd. De heer Amtz bracht de leerares. mevr. J. L. van Slujjs-Barbiers. uit Haarlem, dank voor de uitstekende wijze, waarop zij de lesen steeds had gegeven. Ook van de zijde der leerlingen werden zeer waardee- rende woorden gesproken. Te betreuren valt het. dat door te wei nig animo voor d^ze taalstudie, die voor het handelsverkeer steeds van meer betee- kenis wordt, geen nieuwe cursus kon wor den geopend. Het wordt tijd deze nabeschouwingen te laten volgen door een kort relaas dezer aan emoties zoo rijke vergadering. Zoo erg onschuldig zag deze agenda eruit. Nu ja, de loonen in werkverschaffing stonden er op, doch ieder insider wist, dat deze zaak in de vorige zitting reeds was doodgepraat, dat de koppen geteld waren, en de uitslag der stemming reeds van te voren vaststond. Toen kwam echter de benoeming van een gedelegeerde voor Volkshuisvesting aan de orde, voor welke functie gemeenlijk de wethouder van P. W. in aanmerking komt. Dat was een geschikte aanleiding om de verdeeling der wethoudersfuncties ter sprake te brengen. De heer v. Slingerland sneed de zaak aan en uitte zijn ontstemming over de uit de dagbladen bekend geworden verdeeling, echter zonder in eenige motie of voorstel die stemming te kristalliseeren. Dat was de eerste aanleiding voor den heer Westerhof om zijn valletje op te zetten. Naar onze overtuiging niet om de zaak zelf, want dan had hij of een zijner fractie leden zélf wel den aanval geopend. Hij meende echter de ontstemming der katho lieken te kunnen exploiteeren om bet gehate elftal een wond zij het dan nog geen doodelijke te kunnen toebrengen. Deze opzet is gelukt, dank zij de medewerking van alle katholieken minus den heer Klaver. Wij kunnen echter niet inzien, dat onze vertegenwoordigers hier anders hadden kun nen handelen. Wat toch is de zaak Toen Mr. Leesberg bedankte was het vanzelf sprekend, dat zijn opvolger zijn portefeuille misschien iets verlicht zou over nemen. Temeer daar het nog voor slechts 'n tiental maanden gold. Zeker had niemand gedacht, dat juist de heer Ringers de belang rijke afdeeling van Publieke Werken zou krijgen, omdat hieromtrent een afspraak bij het elftal bestond, welke nooit ongedaan was gemaakt. In de vergadering van B. en W. echter drong de heer Ringers er op aan dat hem P. W. werd opgedragen, als motief op gevende, dat hij zich wilde zuiveren van dn blaam tijdens een vorige periode van meer dere zijden op hem geworpen, dat hij als lid van een aannemers-firma niet de ge schikte man was om dezen belangrijken tak van dienst te leiden. Onmiddellijk voegen wij hier aan toe, dat van de gegrond heid dezer beschuldiging nooit of te nimmer iets is gebleken. Maar toch zal ieder moeten toegeven, dat zelfs de schijn, neen de moge lijkheid van dergelijke beschuldigingen moet voorkomen worden. En nu staat die mogelijkheid altijd open als het hoofd van deze afdeeling zoo belangrijk voor ieder die bouwen of verbouwen wil, lid is van een firma, die in de stad tientallen groote werken uitvoert en nog zal uit voeren. De booze tong, de afgunstige con currentie zien dikwijls in de meest gewone zaken symptomen van voorkeur of protectie. Nogmaals, we kennen den heer Ringers als een veel te hoogstaand mensch om ook maar een syllabe van deze verdachtmakingen te aanvaarden. Maar zij worden als 't ware uitgelokt door die ongelukkige combinatie aannemer-wethouder van P. W. Voor ons staat vast, dat een leider van zulk bedrijf in hetzelfde moeilijke geval verkeert als Nero’s vrouw dat hij zelfs niet be sproken mag worden. Ook de heer Klaver heeft deze meening in B. en W. verdedigd, echter ten on rechte meenende dat hij geen meerderheid kon halen zich bij de zaak neergelegd en geen stemming gevraagd. Er zijn in dexe zaak een paar tactische fouten gemaakt. Allereerst had bij de aanwijzing van Mr. Leesberg?opvolger in het elftal' nog eens nadrukkelijk vastgelegd moeten worden, welke takken van dienst den nieuwen functionnaris gegeven dienden te worden, werkers, 78 losse- en transportarbeiders, kantoorjuffrouw, 3 werksters. Geplaatst: electriclen, 2 metselaars, opperman, 1 voeger, 11 losse arbeiders. Allfinaar, 12 Nov. 930. De Directeur voomoemd, Ed. v. d HEUVEL. Het eerste slachtoffer was gevallen, maar dat het spoedig in de raadszaal een politieke „vroolijke keuken” zou worden, waar links en rechts de ballen rondvliegen en de scher ven rinkelen, kon toch nog niemand ver moeden. Wel was de atmosfeer door het voorafgaande geladen met electriciteit, doch langzamerhand keerde de oude gemoedelijk heid weer terug. Het ging immers over een voorstel der 8 geallieerden, waarvan het lot vooruit vaststond. Een brokje historie omtrent deze kwestie. Werkloosheid wordt in onze gemeente gelukkig bestreden met z.g. werkver schaffing. Een aantal werken werden hier voor door B. en W. aangewezen door den Raad, evenwel met een paar verminderd, omdat die eigenlijk gewoon werk zijn en beter aanbesteed kunnen worden. Tot zoover alles in roerende eensgezindheid. Nu echter het loon. B.' en W. stelden voor, een grond- loon uit te keeren van 38 cent per uur plus een in vorige jaren vastgestelde kinder toeslag. Tegen dit grondtoon kwam oppositie. Het was te laag. Dat vond eigenlijk zoo goed als ieder in den Raad, doch de meerderheid wilde ondanks dat niet verhoogen, wijl dan Rijk en Provincie niet meer subsidieerden. Kon er aan de menschen op een of andere wijze méér worden gegeven, prachtig, maar dan zóó, dat de subsidie behouden bleef. Bonnen, bijslag in natura verwierpen de betrokkenen zelf, omdat zij daar een bedee- ling inzagen en zij als menschen die werkten op een redelijk loon aanspraak maakten. Dan bleef er nog één middel over ver- hooging van de kindertoeslagen. Hierover werd overeenstemming in het elftal ver kregen en de heeren Woldendorp, Venneker en Keesom deden een voorstel dienaangaande, hetwelk 't was te voorzien door B. en W. werd overgenomen. Rood en roze handhaafden hun voorstel echter, om het grondtoon op 44 cent te brengen, met de zekerheid, dat het subsidie zou verloren gaan. Van den aanvang af had ook de heer v. Slingerland dit voorstel dat ook door den R. K. Volksbond werd gesteund warm aanbevolen. Zoo stond de situatie op het moment der stemming. Regelmatig werd het 100de voorstel met de stemmenverhouding 910 verworpen. Toen zou gestemd worden over het voorstel Woldendorp voor de verhoogde kindertoeslagen. En op dat moment kwam de groote kink in den kabel. Het college immers had het voorstel Woldendorp over genomen mét de restrictie, dat het alleen zou uitgevoerd worden, wanneer rijks- en provinciesubsidie er niet door verloren wer den. Toen waren de poppen aan het dansen. „Neen,” riep de heer Woldendorp, „mijn voorstel letterlijk als het luidt, en niet met de restrictie over eventueel subsidieverlies. Zonder deze beperking konden echter de heeren V.B.’ers, Christelijken en Klaver en Geels er niet mee accoord gaan en zelfs de onderteekenaar Keesom kon er zóó niet meer voor zijn. Wél hielp de S.D.A.P. in aaneengesloten formatie, doch de Vrijzinnig Democraten als principieele tegenstanders van kindertoelagen, stemden óók tegen, en het mooie voorstel hg tegen den grond met 9 tegen 10 stemmen. Een ontroering en verwarring als toen had den we in dezen Raad nog niet meegemaakt. Wit of rood van kwaadheid liepen de groepen te hoop, hielden onderling opgewonden debatten en daar kwam het moment voor den rooden tacticus, die hier plotseling zijn kans zag. Gebruik makend van de be grijpelijke opgewondenheid der teleurge stelde drie katholieken, lokte hij ae als een moderne, rattenvanger van Hameln naar zich toe, en aan onze eigen perstafel werd een nieuw voorstel onderteekend, mede door de drie katholieken, om nu het grondtoon op 43 cent te zetten, plus de gewone kinder toeslag. V.D. was hier spoedig voor gewonnen en dg nieuwe meerderheid was aanwezig. Na enkele schermutselingen met den voor zitter werd dit nieuwe voorstel aan het eind der agenda in behandeling genomen en zonder discussie met n tegen 8 stemmen aanvaard. Zoo is heel in het kor,t zonder op overigens heel interessante bijzaken in te gaan, de gang dezer historie. We willen ook kort over een en ander even onze meening zeggen. Op de eerste plaats het oorspronkelijk 44 cents voorstel. Ook wij vinden dit loon zeker niet te hoog, maar om het subsidie- veriies minstens 7500.-konden we het niet aanvaarden. Later is deze meening belangrijk verzwakt, toen we lazen in den aanbiedingsbrief dat 17.500 beschikbaar was om 3%% der pensioensbijdrage voor gemeente-ambtenaren voor rekening der gemeente te nemen. Waar het hier geldt menschen, die reeds een behoorlijk loon verdienen, in ieder geval geen gebrek lijden, mocht o.i. voor de werkloozen, die dan toch vóór zij te werk gesteld worden, reeds minstens 6 weken van ontbering achter den rug hebben, ook iets royaler uit den hoek gekomen worden. En was één van beide maar mogelijk, welnu wij kozen verhooging der werkverschaffingsloonen. We kunnen ons echter ook indenken, dat anderen meenden, dat onze finantieele toe stand niet veroorlooft de subsidies prijs te geven, temeer dar de grootste nood in de kinderrijke gezinnen toch óók gelenigd zou worden met de verhoogde toeslagen. Ten tweede de beruchte restrictie kwestie. Deze stond niet in de motie, doch lag ge heel in de lijn der redeneering, daar deze toeslagen toch juist waren voorgesteid om de subsidies te behouden Dat het nog eens extra gestipuleerd werd, was o.i. een onnoo- dige veiligheidsmaatregel immers er is alle redelijké kans, dat het rijk deze maat regelen, die alleen aan de gemeente iets kosten zou goedkeuren maar was voor de 3 Katholieken geen reden om halsstarrig zich daartegen te verzetten. Zonder dit verzej was de zeer gunstige regeling voor het groote gezin met verpletterende meer derheid aangenomen en was naar :v bezien van de zaak ook uitgevoerd. Hoe wij denken over de onberaden stap van de Katholieke democraten naar net socialistische kamp en het in toorn geboren voorstel van 43 cent, hebben wij hierboven reeds voldoende uiteengezet. Nogmaals met tegen het bedrag, hetwelk dit aangenomen voorstel zal vergen gaat ons protest, doch tegen de wijze, waarop het ter wereld kwam, een manier, die in deze omstandigheden diggelen en scherven moest maken. f De directeur v-an den Gemeentelijken Ge zondheidsdienst. Dr. A. K. Dijkhuizen schrijft ons: In den laatsten tijd komen In Alkmaar Ji meer dan gewone mate dlphtherie en rood vonk voor. Gelukkig maakt tmen op ruime schaal ge bruik van de gelegenheid, we.ke beide Zie kenhuizen bieden, om de l’jders aan die ziekten in barakken te verplegen. Door af-ondcring. gevoegd bij andere maatrege.en, tracht men de verdere ver spreiding dezer riekten tegen te gaan. Deze maatregelen kan men echter niet eerdei jaemen. vóórdat de ziekte kan worden vas*- gesteld. Vóór dien tijd echter, dus voordat de ziekte kan werden geconstateerd, herbergen de aanstaande patiënten de ziektekiemen reeds in hun neus en keel en kunnen deze door hoesten en niezen in de omgeving ver spreiden. Voordat men den patiënt kan iso- leeren. heeft deze de gelegenheid gehad an dere kinderen in rijn omgeving te. besmet ten. zooals kla^sgenoOten op school ot broertjes en zusjes thuis. Beter ware het als men deze ziekten kon voorkomen. Voorkomen js altijd beter dan genezen Inderdaad beschikt men thans over midde len om dit doel te bereiken. nJ. in loting. Over deze inenting tegen diphtherie en roodvonk zal Dr. J. J. Th. Doyer, Inspec teur v. d. Volksgezondheid. Maandagavond in het Gulden Vlies spreken. Hij zal dit doen, terwijl hij een film vertoont, die on onderhoudende wijze de geheele vaccinatie weergeeft. Een deel van de handeling speelt zich af in een dorp in de buurt van Alkmaar. Vroeger heeft Dr. Doyer hier al eens ge sproken over de vaccinatie tegen de rood vonk. Op de scholen zijn toen veel kinderen ingeënt. Er waren echter nog heel wat ouders, die geen toestemming konden geven Dat was jammer, maar zij hebben, zonder het te willen, ons daardoor in de gelegen heid gesteld vergelijkingen te treffen. Uit de cijfers die de Gezondheidscom missie ten dienste staan is nu gebleken, dat niet tegen roodvonk gevaccineerde kin deren ongeveer viermaal meer kans hebber, om aan die riekte te gaan lijden, dan de wel gevaccineerden. Dat is een resultaat, ’t welk vertrouwen geeft in dezen maatregel Maar laat ons niet op die zaak vooruit - loopen. Maandagavond kan men dat alles uitvoeriger hooren. Als Dr. Doyer iets te vertellen heeft is het altijd de moeite waard om naar de luis teren, maar ditmaal is het onderwerp voor Alkmaar toch wel zeer belangrijk en de film alles op buitengewoon In teres- Een goede oefening Nu Zondag zeer weinig strijden gespeeld worden in verband districtswedstrjjden zullen v vriendschappelijke ontmoetingen seerd worden. Zoo speelt Alcmaria morgen een vriend- schappeljjken wedstrijd tegen V. I. o. S de Haagsche tweede klasser uit afdeeling H. Deze Hagenaars bezetten In’ deze afdeeling een goede plaats en mogen daarom tot een der sterkste tweede klassers gerekend wor den. Men kan hier dus een aardige ontmoe ting vewrachten en men zal ongetwijfeld eens kennis maken willen met het spel der Hagenaars. Waarschijnlijk door den hoogdruk, waar onder gewerkt moest worden, is in ons raadsverslag een fout geslopen. De heer Keesom staat er niet vermeld als hoorende tot de tegenstemmers van de motie Wester- hof-Woldendorp cs. De uitslag Is dan ook niet 127 maar 11—8. Tevens zij hier nog medegedeeld, dat de heer Keesom, alvorens tegen zijn eigen voor stel te stemmen, deze houding motiveerde door er op te wijzen, dat hij het zonder de restrictie niet meer als zijn voorstel be schouwde. Veehouders knecht aan de gevolgen over leden. Woensdag 19 Nov. as. zal om half elf in de Kathedrale Kerk te Utrecht door Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen een Pontificaal iaargetijde worden opgedragen voor Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering z.g. ALKMAAR. 15 November. Boter- en Ele- renmarkt. Boter, fabriek 1ste soort 7585 8IOOt- ALKMAAR, 15 November. Veemarkt 18 hitten 80160, 11 melkkoeien 325—475 16 nuchtere kalveren slacht, 1233 m41?, scl}*pen f 33M, overhouders 28 f f 3°’ 121 biggen 10 L Z1- 3 ««ken en geiten 6—15 nor stuk. Handel matig. al weten we heel goed, dat formeel het college van B. en W. zelf de werkzaamheid verdeelt. Wat echter geen bezwaar was, omdat drie leden van het college tot het elftal behoorden. Dan had de heer Klaver, kennende de meening zijner fractiegenooten, er sterker op moeten aandringen, dat hem dit belang rijk deel van Mr. Leesberg’s portefeuille geschonken werd, temeer daar hij als lid der commissie voor P. W. zich in dit bedrijf reeds jaren lang terdege had ingewerkt. Een weinig meer vood|£tziende blik en peilen der stemming oneftr de raadsleden hadden deze onaangename discussie en het nog onaangenamer einde onnoodig gemaakt. Want nu de zaak in dit stadium gekomen was, kon het raadsvotum maar één uit werking hebben het bedanken van den Wethouder. Er was ontroering in den Raad, bij dit onverwacht dramatische einde van een wethoudersloopbaan ontroering bij den betrokkene zelf, bij den Burgemeester ooï. Heftig tartte de heer Ringers een ieder hem het bewijs te leveren, dat hij zijn unctie niet met eere bekleed heeft demon stratief nam de Burgemeester met een „mannelijken handdruk” afscheid van zijn medewerker. Als de heer Ringers ons, die wel is waar de cumulatie van zijn functies afkeuren, maar rotsvast van zijn integraliteit in dezen overtuigd zijn, ook zóó de hand wil druk ken, zal ons dat een vreugde en een eer zijn. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS DISTRICTS ARBEIDSBEURS, Doelenstraat 30, Telefoon 838. Geopend van 912 uur. Voor werkge vers van 9-1 en van 25 uur. Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Bemid deling speciaal voor kantoorpersoneel ieoe- ren Donderdagavond. Voor vrouwelijk per soneel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 bakker, 1 banketbakker, 1 werker, 1 betonwerker, 11 chauffeurs, boekbinder, 1 drukker, 14 grondwerkers, kantoorbedienden, 1 kappersbediende, ketelmaker, 1 kellner, 1 letterzetter. bank- 1 4 1 1 loopknecht. 1 machinist, 2 mach, houtbe werkers, 1 metaalslüper, 4 meubelmakers, 2 meubelstoffeerders, 1 metselaar, 1 mo delmaker, 1 monteur, 6 opperlieden. 1 opz. leekenaar. 5 pakhuisknechts, 1 pianostem mer, 1 jjolitoerder, 30 schilders, 1 scheeps timmerman. 16 sigarenmakers, 2 steenbik kers. 5 stukadoors, 1 smid, 3 schippers, 1 tandtechniker, 24 timmerlieden. 1 tuinman, 1 voeger, 1 voerman, 1 wagenmaker, 4 ijzer- 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15