Zondag a.s. om 2 uur ALCMARIA VICTRIX I V.I.O.S. I, DEN HAAG Vergadering van den Raad Van Putten en Oortmeyer - Payglop Burgerlijke Stand van Alkmaar N.V. DE BANK VAN SAS BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 ALKMAAR MEDEMBLIK Inbraak MARKTNIEUWS I FAILLISSEMENTEN I PROVINCIAAL NIEUWS VRAGENBUS Sint Jozefpatronaat I Failliet verklaard DAMMEN Armenraad Gevonden voorwerpen I i M.KATER ALKM XXXXR MIENT2-V VERLAAGDE PR IJ ZEN LIMMEN SCHETSBOEKEN Aan- en verkoop van Effecten Buitenlandse!) Bankpapier en Chèque’s ZUID-SCHARWOUDE SCHAGEN AMBTENAREN POSITIE Wederom in de Josephgezellert UITGEEST TEXEL Stads-autobus- de moet Een bedrag van ISO ontvreemd wü i met zoodat insluiting zeer voor de hand d. Graaf re- 83 Perceel St. GESLAAGD de Pater W. de Mol, Directeur. van zaken ons ten zeerste ge- 14 Nov. Overleden: voor (Vervolg) Een feuille een Cas- 2. 3. beta- wordt 1—1 2—0 1—1 1—1 2—0 2—0 2—0 2-ÏO 0—2 0—2 2—0 2—0 0—2 2-0 0—3 5. 6. 7. 8. 8. 10. 11. 12. 13. 14. 15. mn !lkc~ Verkoop Vuurwerk Een voorstel tot aanvulling van de Alge- meene Politieverordening met het verbod tot het verkoopen of aanwezig hebben van vuurwerk wordt z.h^t. aangenomen. Lint. Ï2 Jaren. Getrouwd: J. G. Jansen en B. Wagner. Tr. Hllleboer, 76 jaar. echt- genoote van A. de Moei. Maartje Gorter, Voor het examen Poet-conducteur Is in Utrecht geslaagd onze oud-stadgenoot heer H. v. d. Aakster. Conce«rie-aan vraag Kerkmeertje Voorzitter deelde mede, dat van Ged. St. de goedkeuring is ontvangen Inzake den ver koop van een gedeelte van het Kerkmeertje. Nu rest noo de concessie-aanvraag aan de regeerlng tot droogmaking van dat gedeelte, waarvoor de vergadering het bestuur C. Mantel, tuinbouwer. Lutjebroek. meente Grootebroek. thans te Garzweiler (D.) Mr. H. M. Ledeboer, Rechtercommissa ris. Mr. H. Scholten, Curator. No. 4 Vischpavliteontract De voorzitter memoreerde, hoe op de vorige vergadering in principe is besloten het vlsch- water van den polder publiek te verpachten. Het dagelijksch bestuur van den polder heeft deze aangelegenheid op zijn vergade ring dezer dagen nogmaals besproken. Door den bond van Hengelaars van Cas- tricum en Limmen zijn onlangs pogingen aangewend om met den pachter In overleg te treden met den Groot-Llmmerpolder. De pachter Is bereid de pachtsom te ver- hoogen met t 200 en alzoo te brengen op f 500. Heemraad N Melne te Akersloot, die de bestuursvergadering niet heeft kunnen bü- wonen. sprak zich uit voor publiek verpach- spr. merkte op dat de tegenwoordige toch het Spengler, :om en hoopt ziekte school-étul. H. H Kooiman, Dykgraafstraat 9 en portemonnaie m. inh.. A. Teitsma, Gas- houderstraat 5. Wanneer mén weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. H machtigen. Van inbraak was geen spoor te ontdek ken, ligt. Alle zalen, die den vorigen avond gesloten waren, zijn doorsnuffeld, hetgeen blijkt uit het feit, dat alle deuren hedenmorgen open stonden. Ook aan de regentenkamer, waar uit de vorige maal het armengeld is ont vreemd. heeft men een bezoek gebracht. Hier was echter geen geld aanwezig. De politie stelt een onderzoek In. Bij Koninklijk Besluit van 28 October JJ. is de Armenraad te dezer stede wederom voor een termijn van vier jaren Ingesteld. Het aantal instellingen, dat In deze nieuwe periode medewerkt bedraagt 38. Vaststelling Polderkeur Voorzitter deelde mede, dat de Polderkeur welke door Ged. Staten Is goedgekeurd, ge durende den daarvoor bepaalden tijd ter visie heeft gelegen en geen bezwaren zijn in gekomen Spr. stelde voor haar vast te stel len waarna dezelve aan alle leden zal wor den verstrekt. Aldus besloten. Groot Limmerpolder Gisteren werd een vergadering gehouden van Hoofd-Ingelanden van bovengenoemden polder op de Polder- kamer van den heer Kroon. Aanwezig alle leden. De voorzitter, Dijkgraaf C. Pepping, open de de vergadering met een woord van wel kom, waarna de notulen werden voorgelezen en conform vastgesteld. Hierna werd mededeeling gedaan van eenlge Ingekomen stukken, o.a. van Dijk graaf en Heemraden van West-Friesland In zake het uitwateren, waarbij mededeeling, dat de boeten zijn verhoogd en daarbij een premie van f 10 wordt uitgeloofd voor hen. die overtreding van het spulverbod consta- teeren. Voorzitter merkte op, dat somtijds moeilijk is het sein op den daartoe aangewezen molen in de Scheemeer te zien, en daarom zou spreker willen voorstellen, in samenwerking met eenlge andere waterschappen te trach ten hierin een wijziging te verkrijgen. Wordt goedgevonden. Van eenlge Ingelanden van den polder waren verzoeken Ingekomen om vergunning voor het maken van dammen. Werd toege staan op de gebruikelijke voorwaarden en tot wederopzegging toe. Restauratie Annastraat Een voorstel om aan de Vereeniging „Oud Alkmaar” ten behoeve van de restauratie van het perceel St. Annastraat nr. 9 een renteloos voorschot toe te kennen van ten hoogste f 1450.onder bepaalde voor waarden. Aangehouden tot de volgende vergadering. Hierna sluiting. vast en losbladig. Teekenvoorbeelden. Land schappen. Dieren, Bloemen en Vruchten, in mappen en boekvorm. „VITA NOVA”. Donderdagavond hield de damclub te Lim- 1 men een wedstrijd met de damclub uit Alk maar. De voorzitter, dé heer Dekker, opende den avond met een woord van welkom, waarna i de strijd begon. De uitslag was, dat Alkmaar met de over- winning naar huls terugkeerde met de spre kende cijfers, 19 punten tegen 11 punten. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door S de volgende heeren: Alkmaar „WDO." met wit. Limmen „Vita 1 Nova” met zwart. Bord P. BooüC. Dekker Jr. C. BetlemP. Dekker Jan KunstC. Bruin J. OldebroekH. Verver J. AmelsbeekA. Nuijens P. DammerH. Dekker A. BurgertN. de Groot C Boojj—J. de Winter J. KramerN. Moojj P. NoomJ. Wokke H. LindersJ. Kabel J. ZwierVan Heiningen Jb. RenoojjH Oekker H. Zinger—C. Dekker J. ZomerdijkTh. Hollanedrder ten. pachter zelf niet vischt en het water wederom aan anderen verhuurt welke exploiteeren. De heer Schoenmaker zei, dat de pachter bij hem is geweest en heeft meegedeeld, dat deze veel visch heeft ingeplant en daardoor bij publieke verhuring belangrijke schade zou kunnen krijgen, hetgeen op een schade - loosstellling zou uitloopen. Voorzitter zegt, dat 10 jaar geleden door een buitengewoon droog jaar zeer veel visch is gestorven, zoodat er bijna geen visch in den polder was Toen heeft de pachter zeer groote schade gehad en daarom is toen de pachttijd verlengd, waarop de pachter veel visch heeft uitgeplant. Thans is de toestand heel wat beter. Wanneer nu het water publiek verpacht wordt, kunnen wij den bond van hengelaars ook niet terwille zijn OndertrouwdJan Sterk en Dleu wenkje Braks. Pieter Schipper en Aaltje Kok. Jo hannes Wigman en Johanna Jansen Mane schijn. Overleden: Johanna Alida van Vuure, jaar. Bart van Schalk, 11 jaar. SPOORSTRAAT 38 - ALKMAAR TELEFOON 1318 Daarbij, merkte spr. op, is het gewenscht dat de polders zelf de teugels in handen houden. Wij hebben voorheen groote kwes tie gehad met de jacht Inzake de eenden- mlsère, welke gelukkig is opgelost en spr. zou niet gaarne een herhaling zien. Vervolgens gaf de voorzitter nog eenlge zeer goed gedocumenteerde redenen, waar om hjj In het bijzonder bezwaar heeft tegen publiek verpachten. Spr. zou daarom willen voorstellen, bij wijze van proef, voor twee jaar het visch- water wederom te verpachten aan den te- genwoordlgen pachter voor 500.per jaar en dan te trachten het hengelverbod in dien zin gewijzigd te krijgen, dat de Bond van hengelaars voomoemd in overleg met den pachter tot overeenstemming kan ko men. De heer J. P. Kuys stelde voor om op het voorstel van den voorzitter in te gaan. Verschillende heeren meenden dat pachtsom te laag is. Het voorstel, in stemming gebracht, werd aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen waren de heeren N Meyne en J. Kraakman te Akersloot en G. Albrlnk, al hier. Vergadering van den Raad De Raad de zer gemeente kwam Donderdagavond 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. Afwezig van den heer Kroon. De Voorzitter, Jhr. A. L. opent de vergadering met wel dat beterschap moge intreden in de van den heer Kron. De notulen der vergadering van 27 Octo- Burg. Stand. Geboren: Gerrit, z. van K. Schouten en T. Wijngaard. Anna Ja coba. d. van C. de Moei en M. M. Schou ten. Ondertrouwd: C. de Vos, 24 jaren. arbeider telegrafist te Bovenkarspel en G. M. van Wat Mgr. Dr. Nolens bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatebegroo- tlng in de Tweede Kamer gezegd heeft over het nog immer onopgeloste amb tenaren-vraagstuk zal allerwegen, vooral in den kring der belanghebbenden, aan dacht hebben getrokken. Wij vermoeden, dat men door en met de woorden van Mgr. Nolens, die klaar blijkelijk sprak namens de katholieke Kamerfractie, hier en daar zelfs een beetje verrast is geworden. Tot voor korten tijd-hadden wij steeds den indruk, dat in de Katholieke fractie de meeningen omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid eener wijziging eener verbetering der ambtenaren- positie verschilden, en dat een deei dezer fractie de opinie was toegedaan, dat er na de jongste herziening van het Bezoldigingsbesluit rust moest zijn, dat de bestaande toestand als de norma'e aanvaard moest worden en blijven. Uit de woorden van Mgr. Nolens, ge sproken namens de Kamerfractie, blijkt nu echter, dat deze in haar geheel het vraagstuk niet als bevroren wenscht e beschouwen integendeel, aan de Regeerlng een leidraad heeft willen geven, waarlangs deze zou kunnen komen tot oplossing van wat in ambte naarskringen nog steeds als een vraag stuk wordt beschouwd. Uit hoofde van de belangrijkheid der door Mgr. Nolens gesproken woorden ge ven wij hier dat gedeelte zijner rede weer, waar^ hij het ambtenaren-vraag- stuk besprak, zooals dit deel der rede door den hoofdredacteur van „De Mor gen” uit Mgr. Nolens’ mond werd opge- teekend: Bericht Wegens bijzondere omstandigheden deel ik aan alle belanghebbenden mede, dat de tweede tooneelvoorstelllng. die eerst zou plaats hebben op Maandag, nu verzet is op Woensdag 19 Nov as. Wij verzoeken dus beleefd, al degenen, die zich van plaatsbewijzen voorzien heb ben voor Maandag, deze plaatsbewijzen te bewaren tot Woensdagavond 19 Nov. en dan zie ik gaarne Woensdagavond onze zaal verf gasten. 11 November, opgegeven door Co. N. V. (Afd. Hand elsinformaties). Uitgesproken: 10 Nov. G. A. van Noord, manufacturier, Hellouw (gem Haaften). R.-c. mr. W. J. Hofdijk. Curator H. J. W. van Esveld, TieL 10 Nov. H. Meervis, autoverhuurder. IJzendijke. R.-c. mr. A. van der Hoop, Curator mr. J. Erasmus, Oostburg. 10 Nov. H. Schotsman, koopman in ga lanterieën, Leeuwarden. R.-c. mr, D. O. Kortenbout van der Sluys. Curator M. 8. van der Goot, beeedigd klerk ter Griffie, Leeuwarden. Opgebeven wegens gebrek aan actief: 10 Nov. J. P. Daalhuizen, Vlisslngen. de pensioenpremie, genen een verbetering van den kinder- eri huweljjkstoeslag. Zonder mjj over het beste middel uit t* spreken zou ik willen zeggen: Indien in het O. O. op dat punt eenheid ware te bereiken, zou Ik de Regeerlng in overweging willen ge ven, dit niet A priori af te wijzen”. zonderheden kan bei tijd geweest, dat Autobotsing Gistermiddag had op den gevaarlijken hoek bij de Conservenfabriek een ernstige autobotsing plaats tusschen een autobus van de W.A C.O. en een luxe auto, welke laatste zwaar werd beschadigd. Ge lukkig gebeurden er geen persoonlijke on gelukken, zoodat alles nog goed afgeloopen is. Verkooping Uitslag verkooping door notaris G. Kroeb voor den heer C. Ruiter, alhier. Huis schuur en erf, groot 0x1515 H-A. opgehouden voor 6500. Bouwterrein, groot 0.0590 H.A., kooper A. Molenaar. Medemblik voor 670. Schuur en tuin, groot 0.0375 H-A., koo per J. Brugman te Nibbixwoud voor 1700.— Bouwland, groot 3.8820 H-A., kooper Jb. Bijvoet te Onderdijk voor f 11.952. 19-11 1 Donderdag 27 November zal „Vita Nova” den retour-wedstrijd spelen te Alkmaar Gemeen te begrootingen’31 Hierna volgde aanbieding van de Gemeen- tebegrooting en de bedrijfsbegrooting. Den aanbiedingsbrief met voorstellen publi ceerden wij in ons nummer van Maandag in extenso. De begrootingen worden naar de afdee- lingen gezonden. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kies- vereeniging vergadert Dinsdag 18 November des avonds half acht in het Gezellenhuis alhier. Op de agenda komt o.a. voor: candidaat- stelling voor leden van de Provinciale Sta ten en verkiezing van leden voor de advies commissie. mejjer. Het spel dat door mej. J. OieM» gegeven werd, was waarlijk schitterend. Als de Zwaan de volgende keer maar niet te klein is om in twee avonden alle be langstellenden te bevatten I Aldus besloten Als laatste punt werd behandeld schrijven van den burgemeester van tricum, waarbij deze mededeelt, dat bij hem klachten waren ingekomen van Schippers over den lagen waterstand in de Schulp- vaart; medegedeeld, dat somwijlen de wa terstand 30 c.M. onder zomerpeil was. Adres sant verzoekt deze angelegenheld nader te willen laten onderzoeken. Voorzitter zegt, dat er inderdaad ondiepe plekken zijn in de Schulpvaart en daardoor vooral bjj sterken Zuid-Westen wind voor de schippers niet gemakkelijk. Spr. ontkent echter, dat beneden het peil is uitgemalen. Voorzitter stelt voor deze zaak in handen te geven van het dagelijksch bestuur tot na der onderzoek. Goedgevonden. Bij de rondvraag, welke nu volgde, wer- VI 15 Nov. den verschillende verbeteringen gevraagd en bestaande dammen en duikers. Waarvan eenlge moesten worden afgewe zen op grond dat het particulier eigendom betrof., welks onderhoud voor eigenaars zelf is. Medegedeeld werd ten slotte dat de jaar- Hjksche Vurgen en bladerenschouw zal wor den gehouden op Woensdag 3 December as. Hierna sluiting. Uitvoeringen I. L. B-, den Burg Woens dag en Donderdag gaf de R. K. gemengde tooneelvereeniging I. L. B. den Burg, uit voeringen in hotel De Zwaan aldaar, waarin voor de eerste maal gemengde stuk ken werden opgevoerd. Nadat de voorzitter, de heer H. Kievlts een openingswoord had gesproken, werd eerst opgevoerd het aardige blijspel „Truus- je Meijer” van Frits v. Duinen. Reeds dadelijk bleek ons. dat de dames en heetez- van I.L.B uitstekend samenspel gaven. Het stuk werd zeer vlot gespeeld, de rollen waren uitstekend verdeeld. „Truusje” werd alleraardigst vertolkt door mej. H. Ran, terwijl mej. D. Graaf en de heer C. Bakker als ex-lapjesmenschen, uitstekend spel gaven. Ook de overige rol len werden zeer goed vervuld. Gedurende de pauze gaven de jongeda mes N. Gooijer en 6. Ran aardige quatre- mains. Aan het slot werd nog gegeven het kor te stukje „Candidaat” van A. J. Oostdam. Zonder aan het ongetwijfeld zeer goed spel der overige spelers ook maar iets te kort te doen, willen we hier bijzonder noe men de vertolkster van Mevrouw Burg- stemming. dat met 4 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Tegen de lieeren du Burck en Zeeman. Het voorstel-du Burck. dat na de am-ri- deerlng nog het volgende inhoudt: B. en W. geven aan pachters van iremgente-landerijen, ingezetenen der gemeente en niet in -ie ver mogensbelasting aangeslagen. 40 pCt. re ductie van den huurprijs, wordt met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens moet herstemming plaats heb ben over den post der begroeting voor volks feesten, met f 100.te verminderen, waar over de stemmen in de vorige vergadering staakten. De Voorzitter zegt, dat in die vergadering het verkeerde voorstel in stemming is ge bracht. Er is nJ. een raadsbesluit van eenlge jaren geleden, waarbij is besloten een jaar- lljksche subsidie van f 100.aan het Oran- Je-co<nité te verleenen. Dus had het voorstel van den heer du Burck om den poét met f 100.te verminderen, in stemming moeten zjjn gebracht. Hiertegen komen de heeren du Burck en Zeeman ten sterkste op, terwijl de eerste laat doorschemeren desnoods de begroeting te verwerpen. De heer Groen verklaart te zullen stem men als de heeren du Burck en Zeeman, al leen om de begroeting te redden. De Voorzitter brengt het voorstel om den post volksfeesten met f 100.— te verminde ren in stemming. Wat wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Groen, Zeeman, du Burck en Dijkhuizen. Vervolgens wordt de begroeting met alge meene stemmen vastgesteld in inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst op een ALKMAAR. 14 November ”30 Graanmarkt. Aangevoerd totaal 2260 HL als: 968 HL tarwe 6.509.1 HL. rogge 4 50, 325 H.L. gerst 525—637 S, 573 H L. haver 6.00—7 30, 169 H.L. boonen: paardeboonen 8.bruine boonen 1724, citroen id. 2330, duiven id. 10—16.50. witte id. 30—41, 10 HL geel mos terdzaad 2022. 13 HL karwtjzaad 2820 29.1 HL blauwmaanzaad 31.200 HL diverse erwten: kleine erwten groene 9 10. groote erwten groene 2528. ld. grauwe 3456.50, id. vale 2035. alles per 100 K. O. Handel goed. BLOKKER. 14 Nov. Druiven f 20—85; Tomaten f 17—19; Winterjan f 820—1820; Winterlouw f 17; Boerengroen f 424; Gieser Wildeman f 15; Schager rood f 43; Groninger Kroon f 3141; Reine d’Or f 26; Vlaamsche zbet f 35; Present van Engeland f 2144; Bellefleur f 83; Bloemkool f 32014.80 Sla- boonen f 55. Snijboonen f 4951, Spinazie f 10 Kropsla f 2 60, Wortelen f 3.704. Spnritkool f 1013, Boerenkool f 1203, Andijvie fO.TO, Witkrop f 170, Roode Kool f 2.50—3.50, Gele Kool f 2.20—5.10, Witte Kool f 0 70, Groene Kool f 2.60320, Chry santen f 212. Geëindigd zijn de faillissementen door bet verbindend worden der eenlge uitdeeiinga- Hjst van: D. J. Zoet, wonende te Haarlemmermeer. Curator Mr. G. E. Mellema, wonende M Haarlem. N. C. van der Zijden, wonende te Heem stede. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerlifla. wonende te Haarlem. ber worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen waren het verslag van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf, en dankbetui ging voor verleende subsidies van de R. K. Leesbibliotheek en van den A. N. W. B. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Hierna volgt herstemming over het voor stel van B. en W. om de bijdrage voor de kanalisatie met f 200.te verhoogen. waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten. Ook nu staken de stemmen. Tegen de heeren Groen, Dijkhuizen en du Burck. Dus wordt het voorstel geacht te zijn verworpen. Nu komt in herstemming het eveneens aangehouden voorstel van B. en W. om 40 pCt. reductie te geven op de landhuur der gemeen te-landerijen. Naar aanleiding van het staken der stem men over het voorstel verzoekt de afd. Zuid- Scharwoude van den Bond van Landpach- ters aan den Raad om het voorstel aan te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 33 stemmen. Tegen de heeren Dijkhuizen, Kramer en Groen. De heer du Burck dient een voorstel in, dat eenigszins tegemoet komt aan de bezwa ren der tegenstanders, in de vorige vergade ring geuit. Spr. stelt nJ. voor, dat B. en W. een onderzoek instellen, omtrent de land- pachters, wat betreft hun Inkomen over de jaren 1927, 1928 en 1929 en eventueelen aan slag in de vermogensbelasting, en dan de re sultaten aan den Raad overleggen en met nieuwe voorstellen komen. De Voorzitter zegt, dat het stellen van nor men in de praktijk zeer bezwaarlijk zal zijn. Men mag niet afgaan op een behoorlijk in komen in vorige jaren, daar dit meestal be steed zal zjjn voor aflossing van schulden. De heer Groen zegt, dat er voor hem nog een derde bezwaar is, nl. dat ook niet-inge- zetenen reductie zouden krijgen, zoodat de tuinbouwers belasting zouden moeten op brengen voor nlet-burgers. Tuinbouwers, uit deze gemeente, die land huren van een der naburige gemeenten, krijgen toch ook geen reductie, omdat die het niet verleenen. Spr. wil de bepaling omtrent het inkomen laten vervallen en stelt voor: aan huurSers van gemeentelanderüen. niet in de vermo gensbelasting aangeslagen en ingezetenen dezer gemeente, een reductie te geven van 25 pCt. De heer Zeeman gaat noodgedwongen mee met het voorstel-du Burck, maar verzoekt dezen de bepaling betreffende het Inkomen weg te nemen. Spr. hoopt, dat de heer Groen ook aan niet-ingezetenen zal denken: in goede jaren zijn ze wel goed om de lande rijen te huren. De heer Dijkhuizen komt met een 3e voor stel: aan de huurders tot 1 April uitstel te verleenen en B. en W. te machtigen de pachtsom te reduceeren naar gelang van de omstandigheden der pachters. Alle huurders moeten niet over één kam geschoren wor den. De Voorzitter heeft bezwaar tegen zoon vage opdracht. B. en W. kunnen dat niet aanvaarden. De heer Kramer voelt ook al niet veel voor reductie. Ook de andere tuinders hebben dan recht om bU het gemeentebestuur aan te kloppen om steun. Bovendien zjjn ze niet af doende geholpen met reductie; het is enkel een mooi gebaar. De heer du Burck handhaaft zijn voorstel, maar laat het eerste gedeelte vervallen. Dit voorstel wordt door den heer Zeeman onder steund. Als de Voorzitter het voorstel-du Burck in stemming wil brengen, merkt de heer Groen op, dat waarschijnlijk over dit voorstel ook de stemmen zullen staken. Dan zijn we nog geen stap verder gekomen. Laten we trach ten tot een beslissing te komen. De beer Kramer zegt, dat de heeren Groen en du Burck moeten trachten tot elkaar te komen: laten belden iets toegeven. Spr. dient op het voorstel-du Burck een amendement in, inhoudende, dat niet-ingezetenen reductie niet in aanmerking komen. De heer du Burck handhaaft echter zijn voorstel, terwijl de heer Groen verklaart wel tot 40 pCt. te willen gaan, mits alleen inge zetenen daarvoor in aanmerking komen. De Voorzitter brengt bet amendement in Subsidie dienst De VOORZIT 1 ER stelt hierna aan de orde het eveneens in de vorige vergadering aangehouden voorstel tot net verleenen van een subsidie uit de gemeente-kas van 3.000.voor 1930, voor de instand houding van denStads-Autobusdienst. De heer WES l'ERHOF stelt voor aan houding van deze bijlage ten einoe van de firma de toezegging te krijgën, dat het ver zoek van de vakbonden inzake de loonen aanvaard wordt De VOORZITTER heeft zich reeds in verbinding gesteld en zegt, dat voortzetting van het collectief contract gewaarborgd werd. Als de firma de loonen geeft, zooals het collectief contract voorschrijft, zijn er voor het gemeentebestuur klaarblijkelijk geen bezwaren tegen deze subsidie De heer BAKKER Inzake de loon-uit- keenng door de fa. van Geelen en v. d. Berkhof! zou ik gaarne een duidelijke uitspraak wenschen. De VOORZITTER Over 1929 wordt een subsidie verleend. Als er het volgend jaar een tekort is, zal vermoedelijk ook sub sidie gegeven worden. De heer GOVERS wil zekerheid hebben, dat de autobussen, waarvoor subsidie ge geven wordt, niet op de lijn Alkmaar Haarlem worden gebruikt. Spr. acht controle daarop noodig. De VOORZITTER noemt het rapport van den gemeente-controleur zeer nauw keurig en meent, dat de stadsbussen met voor de intercommunale lijnen gebruikt worden. De heer GOVERS gaat hiermede accoord. Mej. CARELS zag gaarne een andere route-indeeling van den dienst. Zij zou gaarne de bussen om de beurt heen en terug willen laten rijden. De VOORZITTER zal hierover met de firma spreken. Spi. zou het ook op prijs stellen, als dit gedaan werd. Spr. deelt mede, dat nog ingekomen is een verzoek, om aan de halte-palen een dienstregeling te beves tigen. Spr. vraagt, of de Raad ermede accoord gaat de voorwaarde te stellen, dat op door B en W nader te bepalen punten dienst regelingen worden aangebracht. De vergadering gaat hiermede accoord. Het voorstel om alleen over 1929 subsidie te geven van f 3.000.wordt aangenomen met to—9 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Venneker, Woldendorp en v. Slingerlan^. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 11, 12, 13 en 14 November 1930. Man chetknoop. kaartje wol, ceintuur, breiwerk, damestasch met tnhoud. Aanwezig en te bevragen bü de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 11, 13. 13 en 14 November 1930. Vulpenhouder A. Grootjes, Heul 20; school-étul, J. Sleuwerts. Tulnstr. 35; portemonnaie met inhoud. J. van Etn- schut. Doelenstraat 28; padvlndersriem, Pot, Westerweg 1; portefeuille m. tah.. H. van Hulst. Kanaaldijk 20; ktoderportemonnaie ea. mix, P. Netten. Bpaannaudaaa Mi „In het algemeen staat in ons land de ambtenarenstand hoog. Er moet dus prijs gesteld worden op zooveel mogelijk rust. Die rust, welke de Minister van Financiën van zjjn laatste maatregelen verhoopte, is ech ter niet Ingetreden. Nu Is dit geen aange legenheid. waarmede de Kamer zich in bl- moeien. Er is hier een ülenlang gepraat werd over het bedrag van uurloone- e.d„ maar het is toe te juichen, dat thans, nu allen georganiseerd zijn, het Georganiseerd Over leg is ontstaan. Over de samenstelling en de bevoegdheid daarvan wordt in het V. V. en in de M. v. A. een discussie gevoerd, welke ik hier niet zal voortzetten. Maar kort samengevat komt het hleroo neer, dat vooral de onderwijzers in dat O. O. onvoldoende vertegenwoordigd zijn. Ik kan dat niet zoo volledig beoordeelen. maar ik zou er toch op willen aandringen, dat de betere vertegenwoordiging der onderwijzers een punt van overweging zal vormen voor de Regeerlng. En wat de bevoegdheid van het G. O. betreft, zegt de M. v. A„ dat geen ingrijpende wijziging daarvan te verwachten is, daar men de beslissing niet aan het G. O. kan toevertrouwen, aangezien de Regee rlng verantwoordelijk is. Dit zal inderdaad een ieder moeten toe geven. Doch ik vraag mij af, of desondanks geen belangrijke wijziging mogelijk is door bij alle zaken, de ambtenaren aangaande, in zoo groot mogelijke mate dit G. O. in te schakelen. Wat de salarissen der ambtenaren zelve betreft, moet ik mü uiteraard tot het alge meen bepalen. Ik meen, dat deze altijd, dus afgezien van de geschiedenis ervan, zich be- hooren te kenmerken door een zoo groet mogelijke vastheid en dat zij de behoeften der betrokkenen overeenkomstig hun maat schappelijke positie moeten dekken. Natuur lijk kan dat hier niet mathematisch worden vastgesteld, maar wel moet worden gezegd, dat de bepaling van die behoeften in verband moet staan met het maatschap pelijk welvaartspeil. En nu heb ik mü afge vraagd, at deze aangelegenheid niet perio diek door een goed geregeld G. O. moet worden onderzocht. Inmiddels kan dan wor den onderzocht, of niet tegemoet is te ko men aan enkele bezwaren, die velen achten te bestaan Ook neem ik aan, dat er redenen aanwezig zijn, om daaraan tegemoet te ko men. Bü de betrokkenen bestaat verschil van gevoelen over de beste middelen, om aan deze bezwaren tegemoet te komen. Dezen prefereeren een verlaging in den aftrek voor Vraag: Hoe moet men kippenveeren be handelen voor een veerenbed’ Antw De veeren eerst goed drogen en daarna met peper bestrooien. Dan flink schudden en dooreen mengen en nogmaals bestrooien. Ze mogen absoluut niet op een klit blijven zitten. Ook kunt u de veeren met kokend water begieten. Dan laten drogen en goed dooreen woelen tot ze niet meer aan elkaar blüven hangen. Vraag: Is het verhaal „De kleine Bekeer ling" ook In boekvorm verkrügbaar? Antwoord: Ja. Vraag: Mün kippen krügen blauwe kam men en sterven achter erkar. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Uw vraag is vaag gesteld. Waarschünlük is de ziekte onder de kippen te wijten aan een plotselinge wisseling in de weersgesteld heid. Het beste is- de dieren af te zonderen en in te splulten op een plaats (achter glaa b.v.) waar de buitenlucht niet kan door dringen. Vraag I: Hoe oud moet men zün om een twee-wiellg motorrijtuig te besturen? Vraag II: Wordt er nog onderscheid ge maakt (wat den leeftüd betreft) voor 500- 350-250 C.M3? Antw. I: 16 jaar. Antw. II: Neen. „Clarisaenbuurt” Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van bewoners van de Clarissenbuurt, verzoekende den naam „Clarissenbuurt" te willen veranderen in „Clarissenbolwerk”. wordt z.hjt. aan genomen. Een oplossing van het ambtenaren vraagstuk behoeft dus thans niet meer tot de onbereikbare idealen te worden gerekend. Al heeft Mgr. Nolens zich ook heel voorzichtig uitgedrukt (had men van hem imders kunnen verwachten?) het feit alleen al, dat hier de aanwezig heid van een op 4e lossen kwestie wordt erkend, terwijl der Regeerlng zelfs mid delen aan de hand gedaan worden om tot een oplossing te komen, Is van veel zeggende beteekenis. WIJ behoeven wel niet te zeggen, dat deze gang verheugt. Zoolang een oplossing van het inder daad moeilijke vraagstuk onmogelijk scheen, hebben wij ons omdat wij geen onvervulbare Illusies wilden wek ken van bespreking dezer aangele genheid zooveel mogelijk onthouden nu onze Kamerfractie klaarblijkelijk echter wél kans ziet, het vraagstuk tot een oplossing te brengen en in die rich ting natuurlijk dan ook krachtig zal willen medewerken, nu kunnen en nu mogen wij ons scharen aan de zijde dergenen, die positief wijziging en dat beteekent tot op zekere hoogte: verbetering van de ambtenaren-posi- tie bepleiten. Met groote belangstelling wachten wij af, hoe de Regeerlng op deze belangrijke uitspraak onzer Kamerfractie zal rea geeren. Naar wü vernemen is gisterennacht in het 8t. Josephgezellengebouw aan het Ver- dronkenoord wederom Ingebroken. Voor eenigen tüd is er, gelük wü toen reeds meldden, een aanmerkelijk bedrag ontvreemd, ten nadeele van het R. K. Paro chieel Armbestuur. Deze inbraak is waarschünlük geschied, naar aanleiding van de wetenschap, dat 's Donderdagsavonds het geld gereed ligt voor de armen. In dit verband is het opmer- gelük, dat ook deze inbraak op Donderdag avond heeft plaats gehad. De inbraak werd hedenmorgen ontdekt door de echtgenoote van den concierge. Een kast In de woon kamer is geopend en uit een zich daarin bevindend kistje is een bedrag van f 160 aan rijksdaalders en guldens ontvreemd, waarvan 70 ten nadeele van de St. Joseph- gezellenvereeniging zelf en 90 ten nadeele van „St. Louis". zakje met kleingeld en een porte- bankpapier, ter waarde van 115. zün onaangeroerd gebleven. bedrag van f 74.721.60. De heer Zeeman deelt nog mede, dat spoe dig aan den Raad een subsidie zal worden verzocht door het Witte Kruis voor de aan stelling van een tweede wijkverpleegster Volgende punt der agenda is: verpachting gemeentelanderijen. B en W. stellen voor, het land dat met Kerstmis vrü komt te ver huren voor niet langer dan 4 Jaar. zonder optlejaren. in verband met de waarschünlük lage huurprijzen. Bovendien stellen zü voor den betalingstermijn te stellen op uiterlük 1 Maart. Betreffende deze zaak is ingekomen een adres van den bond van landpechters om een commissie te benoemen bestaande uit twee raadsleden en 1 twee vertegenwoordigers uit dien bond, die de verhuringen zal regelen en de pachtprijzen vaststellen. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen, daar zulks behoort tot de comjjetentie van den Raad en de Gemeentè- wet zulke commissies niet kent. De heer Zeeman zegt, dat de bedoeling is een commissie van advies. Spr. noemt een paar gemeenten waar dergelüke instellingen bestaan, openbare verhuringen zün een ver derfelijk systeem. De heer du Burck heeft niet veel vertrou wen in de onpartüdige samenstelling van zoo n commissie. Met een commissie schieten we niets op. De Gemeenteraad heeft toch de eindbeslissing. De heer Kramer zegt, dat hü eigenlük niet veel gevoelt voor het voorstel van B. en W. Echter moeten we ook op het belang der ge meente letten. We moeten een redelijke ren te van het kapitaal, dat het land uitmaakt, als huur verlangen. De heer Groen wil, evenals de heer Zee man. dat de huurders ook nu de gelegenheid krijgen om de landerüen te huren met optie- jaren voor lage prijzen, en stelt daarom voor het land te verhuren voCr 4 Jaren met 4 op- tiejaren en een mlnimum-pachtprijs te stel len. De heer Zeeman ondersteunt het voorstel. Nadat nog eens in den breede is gesproken over deze zaak, wordt het voorstel van B. en W verworj?en met 5 tegen 1 stem. Tegen wethouder Bekker. Dus is het voorstel-Groen aangenomen. Het adres van den Bond van Landpach- ters wordt met 51 stem voor kennisgeving aangenomen. Tefeen de heer Zeeman. Het voorstel van B. en W. om den beta lingstermijn op 1 Maart te stellen wordt ver worpen met 5—1 stem. Voor wethouder Bek ker. Het tegéh-voorstelGroen om den lingstermün te bepalen op 1 April genomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dus ook de bevoegdheid hebben, den tegenwoordigen pachters tot 1 April uitstel te geven. Een voorstel van den heer Zeeman om de voorwaarden van de verhuring te herzien ten aanzien van de zuivere maat van den grond en voor gevalen. omschreven in art 1628 van het Burgerlük Wetboek, wordt niet ondersteund en dus niet in behandeling ge nomen. Eveneens wordt een voorstel van dan heer Zeeman om de hooge pacht van de lande rijen, die niet uit de huur komen, voor de komende jaren te herzien, niet ondersteund. Hierna sluiting, waarna de Raad in comité gaat. Gemeenschappelijke geling Een voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Obdatn voor het toelaten van kinderen uit die gemeente tot de openbare scholen voor L. O. alhier wordt eveneens Z-h-st. aan genomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5