I KLEENNE ÜWMSMOÏ 1 Burgerlijke stand van Alkmaar Van Putten en Oortmeyer - Payglop Een kantteekening die niet verzwegen mag worden TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 17 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEELIfJGEN „Poldi Mildner” De Alkmaarsche Kegelbond 11 Sherblock Holmes Sint Laurentius Drankwet PROVINCIAAL NIEUWS Auto-ongeval Feestavond St. Joseph-patronaat De electriflcatie van de spoorwegen Ale. Victrix—V. I. O. S. 5—2 INGEZONDEN Faillisementen Ned. Herv. Gemeente SPORT EN SPEL VOETBAL Zakagenda Rotterdamsche Lloyd De tweede klassers in actie Bijeenkomst B. V. L.-officieren vtfrband Alkmaar R. K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius” BEEMSTER REGENJASSEN J C0LB.C0STUUM5 Welnu, dat besluit hertsst nog onverzwakt TEXEL Doopopqsdalinö Sp dep (Jpondstoffen FANTASIE DENI'S 38? 38? 45r Meesèciii^eboeide keuze to de nieuwste dessins Daan Hoeksema-Artikelen OUDORP Tooneeluit voering OUDORP Kennisgeving Vergadering op Donderdag 20 November SCHEI- VEEMARKT onze be- Het „Onze De een dit en Redactie N. H. D. het woord. i Vordering der werkzaamheden Een goede oefenwedstrijd in niet ernstig. nam op Slechte een wedstrijd gespeeld 5. 8. Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Installatie nieuwe leden. Varia. Sluiting. Heden is ingekomen een verzoek van M. J. C. van Schagen, alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Hout- U1 no. 5. Binnen twee weken na dagteekening de zer kan een ieder schriftelijk bezwaren te gen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar. 15 November 1930. Burg, en Weth. van Alkmaar WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GESLAAGD By deg ehouden examens in stenografie en machineschrijven op 14 November te Amster dam, onder leiding van den ontwerper, den heer A. W. Groote slaagden voor: Kantoorstenografie 130 lettergrepen per minuut? mej. A. Schaaf, de heeren B. Wel land en S. Ruiter; voor machmeschrjjven de demes A. Wiese. A. Henning, D. Groot, W. Wagenaar en A Raat, allen te Alkmaar; mej. Langendijk en de heer J. Visser te Heiloo; mej. P. Kooij te Oud karspel; dp heer Vrijters te Alkmaar en mej. N. Donkersloot te Bergen. De meisjescongregatie Onze tooneelclubjes Sint Agnes Jeanne d’ Arc Hoogachtend. C. W. K. Zaterdagmiddag, kwart over vier, geraakte op de Laat, nabij het „Brandweergebouw", een auto, ten gevolge van de kullen In den weg. bekneld tusschen de rails. Het rechter voorwiel knapte af en het spatbord werd in gedrukt, doordat de auto tegen een boom terecht kwam. Het ongeval is goed afgeloopen, daar er juist niemand passeerde. Een uur te voren viel, eveneens ten ge volge van de kuilen In den weg, een dame per flets op dezelfde plaats. fen 8 ure. in het lokaal St. Willlbrord. Agenda: 1. 2. 3. Ongeluk Dezer dagen had een kindje van den heer C. Timmer het ongeluk in een pan met kokend water te vallen, waarbij het zich aan den rug ernstig brandde. In zorgwekkender: toestand moest de kleine naar het St. Llduinaziekenhuis te Purmerend worden vervoerd. Ok de tneder heeft zich, toen zij de kleine wilde redden, aan de beenen verbrand, doch Geboren: Julia, d. van Julius Zandbergen en Geertruida van Dok; Johannes Cornells, z. van Jacob Berkhout en Maria van Veen; Hendrlka. d. van Wilhelmus van Njjenhof en Hendrika Boutier; Mana Cornelia, d. van Cornells Zwager en Maria de Wit; Gerrt Jan, z. van Gerrit Geerllngs en Pleterdina van Osten. Getrouwd: Peres Haaiman en petje Sterm. Overleden; Anna Maria Elisabeth de Lan ge, 76 j.; Anna van der Himst, 35 jaar. zet Zoo toch zeide hjj Vrijdagavond in de Kapelkerk: de katholieke pers heeft natuur lijk reeds een bericht gezet: Ds. W. hield Vrijdagavond zijn beruchte rede(l) En dat, terwijl onze verslaggever, die eens een kijkje was gaan nemen, deze woorden nog moest opteekenen, die onzen collega van de Alkm. Crt., blijkens het verslag der rede in zijn blad van Zaterdagavond, schijnbaar ent gaan zijn. •leze onbewezen verdachtmakery had de ■preker beter kunnen verzwijgen, aangezien zij niet past bjj het hoogstaande peil rijner waarheid 11evende voordracht. Aan de bestrijding van het aangevoerde argumenten-materiaal willen wij liever niet opnieuw beginnen, daar deze reeds jaren te rug. door bevoegder krachten reeds herhaal delijk is ondernomen. Die afdoende weerleg gingen, vooral wat betreft de moraaltheo logie van Li/uorl, heeft nog niet kunnen oe- letten, dat al zulk vernageld geschut toch steeds opnieuw in stelling wordt gebracht. Wetenschappelijk maakt dat op terzake- kundigen al een heel miserabelen indruk, die nog versterkt wordt door het citeeren van sterk-verouderde/en reeds lang „über- holte” uitspraken over b.v. de Petrus-kwes- tie. Dat de paters in hunne conferenties zulke dingen niet eens meer aanroeren, is een bewijs van hun wetenschappelijkheid, en een stilzwijgend compliment aan de ont wikkeling hunner toehoorders. Ten slotte moet ons dan weer eens de ver zuchting van het hart: Zou de zaak van het Protestantisme gediend zijn met zulk een apert-nware kritiek, waarbij achtenswaar- dlge menschen. wier confraters medewerken aan de zedelijke opheffing onzer stad, als leugenaars worden gebrandmerkt. Wat het katholicisme zelf betreft: een kritiek van dergelijk allooi zal zijn eeuwenoude hecht heid en eeuwenbelovende vitaliteit evenmin schaden als een giftige pjjl, die afstuit op een stalen pantser. Bij de verkiezing van notabelen voor de Hervormde Gemeente alhier, zijn op de vrij zinnige candidaten 1145 stemmen uitgebracht en op de rechtzinnige 621, waardoor het college vrijzinnig blijft. Dezen wedstrijd wisten de Amsterdammers met 23 te winnen, hetgeen ongetwijfeld geen slecht resultaat voor de gasten genoemd kan worden. Intusschen blijkt T. O. G. toch niet zoo zwak als eerst vermoed werd. Deze Amster dammers komen de twee laatste wedstrijden uitstekend opzetten en 4 punten uit twee uit-wedstrijden is geen slecht resultaat. De spanning, zoowel in de hoogere regionen als in de lagere neemt steeds toe. De heer S. P. Tuyn, Stationsweg 182. alhier, passage-agent voor Alkmaar en Om streken van den Rotterdamscben Lloyd, deed ons, evenals vorige jaren toekomen een zakagenda 1931 van deze scheepvaart maatschappij. Het practische boekje is uitgevoerd In lee- ren bandje en bevat, behalve de gewone ge gevens, ook de mailtabel 1931 van den Rotterdamscben Lloyd, met verdere aan verwante wetenswaardigheden en het behoort dus niet tot de competentie van dat college om daar verandering in te brengen. Het ligt dus m.i. op den weg van de kies- vereeniglng om zoo spoedig doenlijk in te grijpen. te meer daar de verkiezing voor de deur staat en de vrede voor dien behoort geteekend te wezen. Nu is weliswaar ook daar een moeilijkheid, doordat de voorzitter tevens raadslid is en in deze kwestie niet onpartijdig geacht kan worden, doch ook dat is op te lossen door voor dit speciale geval een tijdelijken voor zitter te benoemen, die staande bulten de partijen, het beste den politiek ontspoorden wagen weer In veilige banen weet te bren- gatie derhalve nummer één, al het overige hieraan ondergeschikt en hiervan afhanke lijk. In de kerk wordt voor het godsdienstig leven der meisjes, buiten de de kerk voor de verdere ontwikkeling en vorming, in het vorig artikeltje aangegeven, zorg gedragen en hiervan zijn de twee tooneelclubjes het eerste begin. Bulten de kerk de meisjes, en juist op dien leeftijd, in katholiek verband, U zult begrij pen, dat zoo iets 'n factor van beteekems Is voor ’t verdere, ja ik mag zeggen voor heel het latere leven van het meisje. Juist in streken met "n groot percentage van nlet- katholleken, op plaatsen waar .gemengde kennismaking jammerlijk maar al te veel kinderen van hunne Moeder de Katholieke Kerk bevreemdde, zou die maatregel reeds lang en breed tientallen Jaren terug moeten zijn ingevoerd en meer dan één zou den hellzamen invloed ervan hebben ondervon den tot geluk van zich zelve en van menig Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur! Mag ik U een plaatsje verzoeken in het .Noord Hollandsch Dagblad", naar aanleiding van het gebeuren in den Alkmaarschen Raad? Wanneer men de raadsverslagen leest in de Alkmaarsche pers, dan komt men tot deze conclusie, dat het in de Alkmaarsche raadsvergadering van Donderdag 13 Novem ber IJ. een ware politieke warwinkel is ge weest. waardoor twee wethouders gemeend hébben het bijltje er bjj neer te moeten leggen, en het is niet onwaarschijnlijk of no. 3 volgt Bovendien ligt niet alleen het zoogenaamde elftal, maar ook de R, K. Raadsfractie uit elkaar. Het gebeuren blijkt wel zeer ernstig te zijn geweest. Wat> het elftal aangaat, wordt door den een bejammerd, door een ander met gejuich begroet; het is maar de vraag van welke zijde men het beziet, en om meer geschrijf te voorkomen wensch ik mij in deze geen partij te stellen, doch zeker is. dat toen het elftal werd geformeerd, de R. K. Raads fractie werd verwaarloosd. Sindsdien werd er bijna door de fractie niet behoorlijk meer vergaderd tuit gesloten de twee laatste maanden)waardoor de een heid al meer verloren ging. Wat nu de R. K. fractie betreft, moeten we niet alleen bejammeren, maar boven al les trachten te voorkomen, dat de partijen nog verder van elkaar komen te staan. Er zijn ongetwijfeld in de bewuste vergadering fouten gemaakt, althans dingen gepasseerd, waarin men elkander niet goed heeft be grepen. maar wie een weinig op de hoogte is van de politiek, zal moeten erkennen, dat de beste politieke schutter wel eens mis schiet en niet het minst op het terrein der werklooeen. daar vooral liggen in de R. K. partij voetangels en klemmen meer dan in welke partü ook. Waar U, mijnheer de Redacteur, in Uw raadsöverricht meent, dat het niet gemak kelijk zal zijn de brokken weer aan elkander te lijmen, meen ik goed te doen om het volgende in herinnering te brengen: Toen ongeveer twaalf jaar geleden de evenredige vertegenwoordiging werd in gevoerd verwachtte men in de R. K. kiea- vereenlging „Vrijheid en Recht” een vermeer dering van de R, K. raadzetels, wat ook is geschied, en toen werd op voorstel van den sympathieken Pater Orie z.g. met algemeene stemmen besloten, dat er moest opgertcht worden een R. K. raadsfractie, waarbij elk gekozen R. K- raadslid zich moest aansluiten gen. wat mi) niet aoo'n kunstwerk lijkt om dat men redelijk mag verwachten, dat geen van de R K. raadsleden een breuk In de partij wenscht, wat bjj een niet medewerken in den goeden geest wel eens het gevolg zou kunnen zijn en dat moet voor alles voorkomen worden. Mijnheer de Redacteur ik dank U voor de verleende plaatsruimte. Het Amsterdamsen Tooneel, artistieke leiders Eduard Verkade en Albert van Dal- sum. zal Vrijdag 21 November in den schouwburg „1 Gulden Vlies", alhier, slechte één enkele voorstelling geven van Cherlock Holmes, detective-spel in 5 bedrijven, naar, Conan Doyle en William Gitette, onder regie van Eduard Verkade. In dit stuk treden op: Eduard Verkade als Sherlock Holmes. Albert van Dalsum als prof. Morlaty; verder de dames Rika Hop per (als gast), Lien de Jongh, Marg, van Wassenaar, Georg. Hagedoom, Nelly Ocst- hout; de heeren Willem Hunsche, Frits van Dijk, Rob. Geraerds. M. van Warmeto, Ph. de Vries, Paul Storm, Jan C. Boogaard, Chris Baay en Ben Aerden. Brandstichting? Op 12 October j.l. ging de boerderij „Leiden”. eigendom van den heer Vermeer te Den Haag, gelegen in Eierland geheel in vlammen op. Er werd brandstichting vermoed. Thans is door de verzekeringsmaatschappij een belooning van f 300.uitgeloofd voor hen. die aan wrin gen kan geven, waaruit de brandstichting blijkt. IMTASlE-UlSTEfó rtMBrUATwnrf 42? Alkmaar. 16 November 1930. Waar inzender betoogt, dat vóór alles de eenheid in onze fractie moet hersteld wor den staan wjj volkomen aan zijn kant. Wél verschillen wjj met hem van meenlng. dat In dit stadium van de zaak reeds een algemeene vergadering van de klesvereeni- ging zou moeten gehouden worden. Vindt inzender een groote vergadering wel de beste plaats, om dergelyke geschillen te behandelen? Is daar wel de rustige sfeer, die noodlg is, om wederzjjdsche standpunten te beoordeelen en..,, te begrijpen, om de oplossing te vinden, die in redelijkheid allen bevredigt? Naar ons eerlijk bezien zou het goede, dat wjj allen hier willen, met zoo'n vergadering eer geschaad dan gebaat zijn. Alleen in het alleruiterste door ons niet verhoopte en verwachte geval, dat de bei de groepen elkaar niet weten te vinden, is O i, aan de algemeene vergadering der kies- vereeniging de taak weggelegd 1 een zeer moeilijke en vol zware verantwoordelijkheid om een uitspraak te doen. Onze raad is dus. dat eerst de partijen zelf trachten tot elkaar te komen, zoo noodlg door bemiddeling van onpartijdige en hoog staande menschen. Zjjn wij wei ingelicht, dan is dit eerste contact reeds tot stn-d rekomen en daar om wachten wy voorloopig vol vertrouwen den uitslag af. liging. *n godsdienstige sectie en wel ons Kruimeltjesfonds de retraltepenning en ver volgens een sectie van ontspanning of ver maak onze twee tooneelclubjes van Sint Ag nes en van Jeanne d' Are. U ziet hierdoor nietwaar welke onze be doeling is. namelijk deze: het waarachtige geluk en het welzijn der meisjes Dat het heel wat moeite vraagt begrijpt u natuurlijk evengoed als ik zelf, maar dat is minder. Eén verzoekje mag ik misschien dan wel tot u uitspreken: astublieft een heel klein beetje waardeering voor dezen arbeid, dat geeft o zoo veel gemak en ver lichting! Mag ik hierop rekenen? Zoo ja, dan ben ik eenieder zeer dankbaar! Kap. DE WIT. - Alkmaar 15 November Heden is gedeponeerd de eenige ultdee- lingsljjst in het faillissement van J. G. Ge- velaar. te Alkmaar Curator Mr. J. Belonje. Uitkeering 2S pet. Alkmaar. 17 November. Heden is gedeponeerd de eenige uitdee- lingslijst in het faillissement van H. V(jn. te Twlsk; uitkeering aan concurrente schuld- eischers 2.053 pet. Behoudens verzet. Idem in het faillissement van A. Balder Czn„ koopman te Alkmaar; uitkeering aan concurrente schuldeischers 9.992. Behoudens verzet. De wedstrijd, welken Alcmaria gister tegen het Haagsche V. I O. S. speelde, trok geen groote belangstelling. Zij, die echter gekomen zijn, hebben een aardigen wedstrijd gezien en de gasten vorm den beslist een aardige tegenpartij voor Alc maria. In den aanvang leek het er naar, dat de gasten met de overwinning naar huls zouden gaan, want telkens werd goed combineerend het Alcmaria-doel belegerd. De fout van de V. I. O. S.-voorhoede was echter, dat het samenspel meestal te. ver jwerd doorgevoerd; een euvel, waaraan vele voorhoedespelers mank gaan. Daardoor kreeg de Alcmaria achterhoede steeds gelegenheid in te grijpen en mocht het gelukken zij het dan dikwijls met groote inspanning doelpunten te voor komen. Intusschen kwam ook de Alcmaria-voor- hoede wat meer los en moest de doelman van de Hagenaars ook in actie komen. De aanvallen van de Alonaria-voorhoede waren niet zoo talrijk, maar gevaarlijk waren zij wel en na eenige vergeefsche pogingen ge lukte het kort achtereen den Haagschen doelman tweemaal te doen visschen. Daarna kwamen de Hagenaars nog flinker opzetten en nog voor de rust was de stand gelijk. Na de hervatting ontstond er een felle strijd om de leiding. Belde partijen waren aan elkaar gewaagd en gaven elkaar wei nig toe. Toen het Alcmaria eenmaal gelukte bij een doelworstellng de leiding te nemen, begon zij steeds beter te spelen. Er werd een goed tempo volgehouden en het resultaat was, dat nog twee goede doelpunten aan de score werden toegpvoegd. Deze overwinning moge wat geflatteerd zijn, verdiend was deze zeker. De Alcmaria-achterhoede heeft tegen de goed spelende voorhoede der gasten mooi De directeur va« het Marktwezen te Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Schei-veemarkt op Woensdag 19 November as. het vee, het welk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderscheweg, over de Heiloobrng, de Schermervlotbrug of over de Frikschêbrug. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, ed Emmabrug, de Nieuwlander-singelbrug of de beide rustieke voetbruggen is verboden. Het vee vanaf den Schermerweg naar de markt gebracht moet over de Schermervlot brug en den Achterweg worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Handels kade de Havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband hiermede zullen, voorzooveel noodlg, de schepen welke een ligplaats aan de Handelskade hebben, op aanwijzing van den Havenmeester tijdelijk worden verlegd. Het vee langs den Helderscheweg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesloot van de Handels kade af. Bij de Schermervlotbrug, de Frieschebrug, de Heilooêrbrug en aan de Korte Nieuwe sloot zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand des kundig onderzoek en betaling van het marktgeld. Vóór des morgens zeven uur wordt geen vee ter markt toe gelaten. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. ouder. Wil iemand der meisjes meespelen, dan bezoekt zy ook trouw de Congregatle- oefening: vóór wat hóórt wat! en ik ben er nog steeds in hart en ziel van overtuigd, dat wy in de kerk van onze meisjes geen halve menschen of kwezels maken, integendeel wél jonge vrouwen waar wat in zit en die ook voldoende durf hebben om op de planken voor den dag te komen. Katholieken dus nietwaar van de daad, strydsters voor de katholieke zaak op ieder terrein, waarop katholieke actie zich mag uitstrekken en ontplooien, en met deze gedachte voor oogen is tot model genomen het jeugdige meisje, de heldin van Orleans, de strydster voor haar katholieke vaderland, Jeanne d’ Are, de redster van Frankryk. Zy immers was door God uitgezocht om de troepen van het Fransche leger aan te voeren tegen de oor logvoerende Engelschen, en zy ook was het die haar rol volkomen tot een goed einde bracht en met hoogverheven wapperende vanen zegevierend de volledige zegepraal wist te behalen. Onze meisjes hebben in haar ’n heeriyk model: ook onze meisjes moeten en zullen wy behouden voor de Kerk, wy willen ze, in katholiek verband, vormen tot toekomstige christenmoeders, de hechte steun en stut van troon en altaar, van Kerk en Vaderland! Daar komt nog by, dat wy ’n voorsprong hebben op hetgeen vroeger bestond van wege het patronaatswerkeen naam dien wy liever niet noemen dan wel. Immers, was 'n meisje ongeveer 17 of 18 jaar, dan was haar tyd voorby, omdat dit werk niet verder reikte; nü echter begint het feitelyk pas goed op dien leeftyd, want de tweede af- deeling der Congregatie loopt tot 25 jaar, zoodat op den duur de krachten van ons tooneelclubje wegens oefening en oefening baart kunst als het ware vanzelf beter en flinker moeten worden, het kan niet anders! 23 November zal door Jeanne .JKaria Rondjes plakken, knippen en kleuren, In groote verscheidenheid. LEES- en PRENTENBOEKEN goed spelende voorhoede der gasten stand gehouden. De invaUer-doelman heeft goed werk gedaan. In de. middenlmie waren Lengers en Root ring de besten. Hamstra, Homan en Bos waren de beste Gewooniyk worden, als by stille afspraak, de escapades der evangelische maatschappy door de katholieke pers systematisch dood- ^gezwegen. Ook door ons! De godsdienstvrede, waarin katholieken en niet-kaêholieken hier ter stede leven, is een tè kostbaar bezit, om dezen door een o L nutteloos debat te verstoren. Ofschoon wy gaarne met ernstige tegen tanders onzer levensbeschouwing de meenlngen willen kruisen, kunnen we, met den besten wil ter wereld, den spreker van Vrydagavond in de Kapelkerk niet au sérieux nemen; ook niet ondanks het, naar eigen verzekering, zoo hoogstaande, peil zyner rede. Toch mogen we een enkele kantteekening niet verzwugen, waar het de eer onzer pers geldt. „Noblesse obligo geldt ook voor de persridders! Ds. Westmyse schynt zoo goed thuis te zyn én in ons redactiebureau èn in zettery, dat hy wist te vertellen van een be richt over zyn voordracht, kant en klaar ge- Men schrijft uit Beverwijk aan de „N. R. Crt.”: De werkzaamheden in verband met de electriflcatie van het baanvak U tgeest Velsen van den spoorweg Haar!:mUitgeest zyn thans zoover gevorderd, dat de boven bouw geheel gereed is gekomen, terwyi ook de werkzaamheden aan den spoorweg zelf zoo goed als ten einde zyn. Het emplacement van bet station Beverwyk heeft een groote verandering ondergaan. Vooral het rangeer, terrein aan den westkant van bet station is belangrijk uitgebreid. Daar is o.m. een nieuwe toegangsweg naar de los- en laad plaats aangelegd, welke vooral van beteekenis Is voor de te Velsen-Noord gevestigde Indus, trleën. Door den aanleg van een derde hoofdspoor kan de vroegere opgaande lyn naar Haarlem thans dienen als rechtstreek- sche verbinding van het emplacement Beverwyk met het rangeerterrein van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te Umuiden. Het groote nut van deze verbinding bleek reeds dezer dagen, teen de voor de in aan bouw zynde P.EN.-centrale bestemde materiaeJtrein uit Newcastle zonder eenige hinder voor het treinverkeer te veroor zaken, op zeer gemakkelyke wyze naar het Hoogoven terrein kon worden gerangeerd. De nieuwe halte aan den Koningsweg te Velsen-Noord is ook gereed, maar zy zal eerst in dienst worden gesteld, wanneer de electrische treinen gaan rijden. Verder is op dit traject nog een nieuwe spoorbrug gelegd over de Beverwyksche haven. De gemeente Beverwyk heeft voor 75000 afstand gedaan van haar recht om een draaibare brug over de haven te eischen. Langs de Zaanstreek zyn tie werkzaam heden aan den spoorweg nog in vollen gang, evenals cp sommjge gedeelten van het baanvak UitgeestAlkmaar. Voorna, melyk betreffen deze werkzaaheden den bouw van nieuwe stations te Heiloo. Krom menieAssendelft en Koog.Zaandyk. By den aanvang van den zomerdienst 1931 zal de electrische tractie op de baan, vakken AmsterdamAlkmaar en Uitgeest Velsen in dienst worden gesteld. Evenals het voorgaande jaar, is onze Ka pelaan er in geslaagd de leden der tooneel- vereenlglng „Nut en vermaak" te doen zien, op de planken. De zaal van mej. G. Morsch was stampvol. Weer eens te meer is bewe zen, dat het wel kan! Wel mogeiyk zyn de Oudorpers ergens warm voor te krijgen. De roep van het vorig jaar heeft uitgewerkt, dat nog meerderen zyn komen zien. En niet teleurgesteld zyn we geworden. „Arie s Of fer" sociaal dramatisch spel in drie bedrij ven. werd keurig gespeeld. Allen zonder uitzondering, hebben goed spel laten zien, zonder iemand tekqrt te doen mogen wel genoemd, de oude vader; wat een zeer zwa re rol mag genoemd en Van den Bosch en zyn zoon Piet. Terwyi de andere zoons en vooral Flip de sympathie van het publiek hadden. Voorts een aardig spel, van sociale strekking. Het kluchtspel ..Het valsche étiket”, dat „de luim" na „den ernst" was, deed de lach spieren werken. De onverbeteriyke ..Moot" in den persoon van Louw Tamis, was eenig! Van dat soort telt men er in den regel niet zoo heel veel onder dilettanten! Allen lof aan den regisseur, kapelaan v. Vugt. De heer Jac. Groothuizen, grimeerde als steeds op uitstekende wyze. Nu Dinsdag 18 November eens alle an dere Oudorpers naar de uitvoering, de spe lers verdienen het ten volle! En een ieder vindt er iets van z’n ga ding. het is een avond van ernst en luim. Een echt genoegiyke avond. Raadsvergadering der gemeente Oudorp. op Dinsdag 18 November 1930, des avonds 7 uur ten raadhulze. daverend applaus sluit hy zyn met de beste wenschen voor den bloei van den Alkmaarschen Kegelbond. Het verdere van den avond wordt op de bekende amicale wyze vervolgd en het sluitlngsuurtje kwam voor velen nog te vroeg. De bond kan. als voorheen, over dit con cours tevreden zyn. Burgemeester en Wethouders van Alk maar maken bekend, dat de gemeentebegroo- ting voor het jaar 1931 heden aan den Raad is aangeboden en van 14 tot en met- 27 November 1930 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algeméén verkrygbaar is. Alkmaar. 13 November 1930. Burgemeester en Wethouder voornoemd. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. KINDERVERLAMMING Het 11-jarig zoontje van den heer Van Schalck, wopende Ramen, alhier, is dezer dagen ten gevolge van kinderverlamming overleden. Zondag 23 November zal door d’ Are worden opgevoerd het spel: van Magdala of Maria Magdalena.” Waarschyniyk volgt dan herhaling Dinsdag en Woensdag daaropvolgende. By- tyds zal alles nog worden bekend gemaakt, hetzy in „Ons Blad", hetzy in de Congre gatie. Nu is het aardig ervan het volgende: voor het grootste gedeelte maken de meisjes zelf de costumes, ieder voor zich het hare. Voor eerst is dit 'n merkbaar verschil in de onkos ten. maar bovendien bereiken we er dit mee, dat de meisjes er veel meer voor ge voelen, en dan ben ik juist waar ik wezen moet: het wordt geheel en al werk van haar zelve, eigen werk! Verder is het dan ook nog de bedoeling om gedurende de zomermaanden als er niet ge speeld wordt toch met het naaien door te gaan, zoodat we langzamerhand van alle mogeiyke paperassen 'n flinken voorraad gaan krijgen. Dit laatste is nu eenmaal 'n voorsprong dien de meisjes hebben op ntoo- neelclub van jongens; zy weten dan ook zeer handig van deze gunstige gelegenheid te profiteeren en ik kan ze niet anders als heel groot geiyk geven. Tenslotte wil evenmin stilzitten het. too neelclubje der jongeren genaamd Sint Ag nes. De vorige week zyn zy voor het eerst begonnen met *n stukje genaamd: Het Herderinnetje van Lourdes”. Ruim dertig meisjes spelen hieraan mee. Dit laatste zal natuuriyk nog wel wat geduld vragen, maar allen zyn bezield met de allerbeste animo, en hoop doet teven, óók by dit clubje. Trou wens ook deze meisjes zyn niet bang voor 'n beetje, ze willen ook wel 'ns wat durven! Dit was het wat Ik aan al mijn Congre- ganisten, aan alle Ouders van baar en verder aan alle welwillende belangstellen den had mee te deelen. Twee secties derhalve die uit de Congre gatie opgroeien; vooreerst dte van aelXbeU De club van Jeanne d’ Are is derhalve de tooneelclub van meisjes die allemaal deel uitmaken van een en dezelfde geestelyke vereenlging, de Maria-Congregatie. Congre- eerst 1 zaam subtiele heerscht pedaal-gebruik? het was enorm, het was ongeloofiyk, het phenomaaL bestuur van de Kamer-Muzlek-Ver- eeniging veizocht ons er nadrukkelyk de aandacht op te vestigen, dat de concerten In het vervolg, niet als vroeger, om half acht, doch om 8 uur beginnen. Zoo hebben de bios-leden de ouders' van de jongs van het St. Joseph-patronaat we derom een genoeglijken avond bezorgd. Nadat door pater D. de Mol O. P. de avond was geopend met een woord van welkom aan donateurs en ouders en hy deze laatsten had aan gespoord zooveel als in hun dryven van Jean Hossel uit Apeldoorn, vermogen lag het patronaatsbestuur bU te staan en te willen toezien, dat de jongens des Zondagsavonds op tyd thuis komen, werd „gehaald". Opgevoerd werd het biyspel in drie bedrij ven van pater Je»n Slosser, uit Apeldoorn. „De erfenis van Oom Valentyn". Onder de knappe regie van den heer Jac. Verhagen hebben de blosleden een goede weergave van dit vroedyk tooneelgebeuren gegeven. De verschillende types waren kosteiyk uitgebeeld en we kunnen hun die belang stellen in het patronaatswerk, van harte aanbevelen Woensdagavcnd de tweede op voering bij te wonen, waartoe de kaarten in een zeer beperkt aantal verkrygbaar zyn by den heer R. van Maastrigt, Metius- straat 15. De grime was van den heer Jac. Groot huizen. terwyi de heer G. Banke voor vroo- luk entre-acte muziek zorgde. voorhoedespelers. Bij de gasten toonden de achterspelers zich zeer trapvast, terwül in de middenlinie het goede werk van den spil opviel. De voorhoede speelde een aantrekkeUjk goed combinatiespel, dat echter te ver doör- gevoerd werd en daardoor tot geen resultaat j leidde. Scheidsrechter Prins leidde naar aller ge noegen. deeling der wereldproductie. De discussies namen onmiddellyk daarna een aaavang. Donderdag as. zal voor de Kamermuziek- Verceniging in de ..Harmonie” deze jonge geniale pianiste optreden. ..Poldi MUdner” was leerling van den be- rcemcien Rosenthal. Hieronder volgen eenige pers-stemmen: Maasbode: Ze speelt sterk en ryk, want haar spel is van meet af aan door muzi kaal. Ook Chop n speelt ze behendig maar vooral de As dur Polonaise in een zuiver pianistische taal K>I^ranJdeJSb,ad 1111 was werkelyk ver bluffend, het optreden van de vyftlenjarige pianiste. Haar technisch kunnen is pheno- maal. Nrd. Rotterdammer: Waarlyk, men zou het niet voor mogelyk houden, dat een meisje van vyft en Jaren zulk een werk zóó in zich opnemen kan. ..Telegraaf”; Wat moet ik u het nO?.Te?? 136 techniek, de zeld- aanslag. het volkomen be- Want inderdaad was Zaterdagmiddag had in „het Gulden Vlies” een byeenkomst plaats van de of ficieren, verbonden aan den B. V. L., ver band Alkmaar. Op deze byeenkómst de scheidende commandant, majoor Bre- derode, officieel afscheid van zyn officie ren. In enkele woorden dankte hy voor de steeds prettige samenwerking onderling en hy hoopte, dat zy het dan niet als com mandant hij nog dikwijls op byeenkom- sten en schietoefeningen aanwezig mocht zyn. Vervolgens stelde hy den met ingang van 1 Sept. IJ. nieuw-benoemden comman dant, majoor Houten, voor, die daarna een korte speech hield, waarin hy om. zeide. dat hy hoopte, dat hy de sympathie, welke zyn voorganger genoten had, ook mocht ver overen. 'Namens de offlcl"ren nam daarna mr. Judell het woord, die eenige welgekozen woorden tot den scheidenden commandant richtte en hem namens de officieren een zilveren eelgawiituur aanbood. Majoor Brederode dankte voor deze atten tie, die door hem zeer op prys werd gesteld. Vervolgens gaf de nieuwe commandant een korte inleiding over de nieuwe organisa tie van het verband Alkmaar en bleef daar na nog eenige oogenblikken stil staan by de taak van den B. V. L. in tyden van on rust. Na dit officieele gedeelte bad een onder linge schietwed'tryd plaats om fraaie prij zen, welke wedstrijd een animeerend en spannend verloop had. Hi verband met de verschillende proef- wedstryden, welke gister zijn gehouden, wai en zeer weinig competitiewedstrijden vastgesteld. Toch is voor de tweede klasse A nog een wedstrijd doorgegaan ec wel W. 2. C.— T. O. O. In Wormerveer. D prysuitdeeling van het concours had gisteravond plaats op de bovenzaal van het gebouw „De Unie”. Omstreeks helf negen heet de heer Die pen als voorzitter van den bond, alle dames en heeren welkom, in het byzonder de kege- laars(sters) uit Den Helder. Spr. herinnert aan het verloop van de wedstrijden en bedankt ncgmaals diegenen, die hun medewerking hebben verleend door prysaanbieding. Spreker zal kort zün by het toekennen der prijzen, doch kan niet nalaten een extra-woord van lof te richten tot „Onze Club”, die met 352 hout het record haalde. De heer Diepen vindt deze prestatie daar om zoo buiterzzewoon, daar er maar al te dikwyls gezegd wordt: de clubs in De Unie hebben den voorrang en nu blykt wel de gelijk, dat het op kegelen aankomt, daar het nu een club uit Centraal is. De heer Q. Jonker dankt den voorzit ter voor zyn gesproken woorden. Hierna krygt de heer S. Korter het woord, dte den heer Jan Met feitelyk den man vindt, die den prijs behaald heeft; hy heeft niet minder dan 85 hout geworpen; reden om hem als voorzitter van „Onze Club”, namens die club te huldigen. heer Met mocht onder daverend aj>- plaus den grooten lauwerkrans in ontvangst nemen. De dames van de club „Onder Ons" ont vingen als biyk van sympathie van sportvriend ieder een vergulden kegel aan een lint in de Alkmaarsche kleuren; succes had eveneens de hoogste korpsgooister en de dame, die het hoogst geworpen had en niet in een vyftal uitkwam. Tusschen de prijsuitreiking vergastte de heer Splinter de aanwezigen op eenige voor drachten, waarmee hy veel byval oogstte en op het verdere van den avond trad ge noemde heer meermalen met succes op. Tot slot dankte de voorzitter nogmaals allen, oak de ke^eljongens, de schrijvers en de plaatseluke pers. De heer Diej>en deelde nog mede, dat in navolging van Amsterdam en Haarlem, ook hier getracht zal worden een cabaretclub op te richten; reeds heeft een der heeren de teiding op zich genomen. Hina krygt dr. 'J. van Dam die tevens de tolk der feestvierenden biykt te zyn als hy den bond en vooral het dageiyksch bestuur bedankt voor het geen hier voor de kegelspprt gedaan wordt. Ondr speech

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11