Gemengd cd\ieuws Voor de Huiskamer OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN r BEGROOTING VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID Het gestolen Luchtballonnetje I I I Uitbreiding der Sociale Wet£evin£ kan niet worden stopèezet Spoorwegpersoneel het en Een tegenvoorstel Tegen den tarief oor log Vrouw overreden en gedood Drie boerderijen afgebrand SOCIAAL LEVEN to _J2J Een avontuurlijk schilder R.K. Werkgevers Bedrijfsradenontwerp Felle brand in den Oppert te Rotterdam Photomirenta-wedstrijden voor amateurfotografen Het nieuwe collectief contract In de typografie heer een moye had tngedkend, waar- bet verhul zijner doorgestane ellende. Ook een manier om aan den kost te komen ^Artikel 88a der Tabakswet ter- J De Kotterduneche brandweer ia actie. I 500 aan prijzen Minister Termijn met rijf jaar verlengd dm feilen wind vatten ook twee Door de R.K. patroons aanvaard. ge loof dat maar yU-x 3» t"- Pleegde op klaarlichten dec diefstallen x De herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden 1924 Samenwerking van Nederland en Scandinavië leggen, waarin deze kw< wordt gesteld, heeft men llteit ten opzichte van i 37. Ptm's moeder, in den auto gezeten. Volgde hem angstig op zijn vlucht, In den wagen boorde men baar klagen. Hartverscheurend klonk baar gezucht. JDe arme jongen,” riep zjj weenend. ..Als mijn Pim zich maar niet bezeert. Hij heeft voor dien nog nooit gevlogen. Heeft niet voor vliegenier geleerd." tl Bescherming van land arbeiders Een wettelijke regeling van den landbouw- arbeid, welke zich beperkt tot kinderen, jeugdige personen en vrouwen, is in ontwerp gereed. De minister stelt zich voor de indie ning daarvan te bevorderen, zoodra de om standigheden zulks toelaten. Een wettelijke regeling van de positie der landarbeiders ten aanzien van hun loonen en andere arbeidsvoorwaarden, zooals sommige leden zich die denken, heeft niet de instemming van den minister, omdat deze in laatste instantie met zich brengt een officieele toonzetting. In verband met hetgeen bij de schrlfteUjke behandeling van het wetsontwerp tot ver lenging van den termijn bedoeld in artikel 88a der Tabakswet in de Tweede Kamer is opgemerkt heeft de minister thans den ter mijn van de voorgestelde verlenging van 1 in 5 jaren veranderd. Zij zal dus, wordt het ontwerp aangenomen, gelden tot 1936. De stemming over het referendum van den A. N. T. B. In de ,.R K. Werkgever” deelt de heer K. mede dat de commissie uit de stands- en vakorganisaties der R. K. werkgevers niet in gebreke zal blijven een zeer correct, en zeer gedetailleerd en een zeer gemotiveerd tegen voorstel gereed te maken, dat beter dan het voorstel-Verschuur voldoen zal aan de wen- schen van het R K. partijprogram, van de Katholieke sociologie en aan de elschen der praktijk van den dag. Het zal een plan zijn dat de gelegenheid zal openen een vergelil- klng te maken met het voorontwerp van den Minister De fotografie kan zich in een nog steeA stijgende belangstelling verheugenn en menig •mateurfotograaf verkrijgt resultaten, waarop een vakfotograaf trotse h bad kunnen zijn. Het maken van binnen-opnamen echter levert dikwijls moeilijkheden op. Een huis kamer is geen fotografisch atelier en de ge wone verlichting is meestal onvoldoende voor het maken van goede opnamen. Vooral in de wintermaanden, als er veel aanleiding is voor het maken van binnenopnamen, wordt de ontoereikende verlichting als een groot bezwaar gevoeld. Om hierin te voorzien heeft Philips de bekende ,J’hotomirenta"-lamp vervaardigd, een electrische gloeilamp, waarvan de ballon uit lichtverstrooiend melkglas bestaat (zacht gelijkmatig licht), terwijl doordat de ballon voor de helft inwendig verzilverd is, al het licht in de gewenschte richting wordt ge worpen (sterke verlichting van het object en daardoor kleine belichtingstijden). Met behulp van de „Photomirenta” is het moge lijk ook binnenshuis goed doorwerkte, plastische opnamen te maken. Het feit, dat de lamp zonder meer in een fitting kan worden geschroefd, geen afzonderlijken reflector behoeft en daardoor steeds bedrijfs klaar is, maakt het gebruik er van uiterst eenvoudig. Met de ..Photomirenta” kan de amateur zonder eenige moeite binnen-opnamen ma ken met evenveel succes ah buiten in het volle daglicht. Om de kennismaking met deze bijzondere lamp te bevorderen heeft de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken thans een fotowed strijd uitgeschreven, waaraan een bedrag van /500.aan prijzen is verbonden, o.a. een eerste prijs van 100.Gevraagd wordt een opname, die met behulp van één „Photominenta '-lamp gemaakt is. Nadere bijzonderheden over dezen aar- digen wedstijd, benevens de wedstrijd- voorwaarden kan elke handelaar in foto grafische artikelen verschaffen. Bescherming hoofdarbeiders Naast de wetgeving op de arbeidsover eenkomst beiden de z.g. sociale wetten den arbeiders, ook groepen van hoofdarbeiders, bescherming. Over de vraag of de wetgever daarbij steeds voldoende rekening heeft gehouden met de positie van alle groepen van hootdarbeiders, kan verschil van meening bestaan. Dit punt behoort bij iedere wettelijke regeling onder de oogen te worden gezien. De gevraagde medewerking voor het tot stand brengen van een bijzondere regeling van de rechtspositie van hoofdarbeiders kan de minister echter niet verleenen. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael” en de Prol. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heb ben. evenals de drie andere vakbonden, zich accoord verklaard met de overeenkomst tus- schen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en den Personeelraad aan te gaan, om de herziening van het R.D.V. 1926 een jaar uit te stellen, doch met Ingang van 1 Januari aa. de verbeterde standplaatsindee- llng In te voeren Daar alle rekende vakbonden zich thans voor uitstel verklaard hebben, Is thans het laatste woord aan den minister van Water staat. Collectieve arbeidsover eenkomst en bedrijfsraden Het is niet onmogelijk, dat een gelijktijdige indiening van een wetsontwerp inzake de instelling van bedrijfsraden en dat betreffende de publiekrechtelijke regeling van de collec tieve 1 arbeidsovereenkomst voor laatstbe doeld ontwerp, waarover de Hooge Raad van Arbeid reeds advies heeft uitgebracht, eenige vertraging met zich zal brengen. Het geven van de bevoegdheid aan de Raden van Arbeid om in voor de arbeiders gunstieen zin van bepaalde wetsartikelen af te wiiken, acht de minister thans uitge sloten. Wel kan echter bij de technische herziening der Ziektewet, welke in voor bereiding is. worden overwogen of en in hoever aan de Raden van Arbeid zulke bevoegdheid kan worden gegeven om onder hooge re goedkeuring regelen te stellen, welke voor bepaalde groepen van arbeiders kunnen afwijken van de algemeen geldende wettelijke voorschriften. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Terecht zeggen verscheidene leden in het voorioopig verslag, dat de minister de wette lijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring naar den achtergrond heeft verschoven. Dat is echter iets anders dan van zijn pro- ram geschrapt. Bespreking in het dag. bestuur A. R. K. W. V.-Federatie. Het dagelljksch bestuur der A. R K. W. V.- Federatie besloot, na kennis genomen te hebben van het besluit van het R K. Ver bond van Werkgeversvakvereenlgingen om het voorontwerp der wet op de bedrijfsraden door een commissie te doen voorbereiden, zijn medewerking aan de totstandkoming van de commissie te verleenen door uit eik diocees één werkgever uit te noodlgen in dat college zitting te nemen. Als zoodanig wer den ultgenoodigd de heeren mr. dr. L. Re- gout, mr. M. P. L. Steenberghe. Ch. Stule- meUer, H. W. D. Hellebrekers en P. Spooren- berg. De Federatie-voorzitter, tevens Verbonds- voorzltter, de heer J. P. J. Asselbergs werd bereid gevonden het presidium dezer com missie op zich te nemen. De eerste vergadering dezer commissie zal worden gehouden op Maandag 1 December as. te ’s-Gravenhage. In die vergadering van het Federatiebe stuur op 18 December te 's-Gravenhage zal de commissie de resultaten van haar studie mededeelen. Ver act tegen het verplicht Mdinaatwihap De RJC. Vereeniging van Nederlandsche drukkerspatroons vergaderde Zaterdagmiddag opnieuw te Utrecht om den toestand onder de oogen te zien die geschapen is door het aannemen van het compromis inzake de nieuwe C. A. O. tn de typografie door de jj. Dinsdag gehouden Federatie-vergadering. Aanwezig waren 39 leden, vertegenwoordi gend 393 Katholieke drukkerspatroons. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den eigenaardigen toestand, die ont staan is door bet vei wei pen van het com promis door de R.K. Vereeniging en aan neming van datzelfde compromis door de Federatie. Alleen op voorwaarde, dat tn het eerst volgend jaar de kwestie van het vr— plichte lidmaatschap ernstig onder het oog zal worden gezien en dat maatregelen over wogen worden om de autonomie der R.K. Vereeniging ook bij het afsluiten eener C. A. O. ten volle tot haar recht te doen komen, was de vergadering berede het compromis te aanvaarden, hetgeen met 256 tegen 37 stem men en 10 onthoudingen geschiedde. .Van andere rijde verneemt de „Msb." nog omtrent deze vergadering welke van twee tot rijf uur beeft geduurd dat de ge- dachtenwlsseltng zeer geanimeerd is geweest. Vooral tn den aanvang werd bet compromis zeer fel bestreden en ware bet niet, dat de wijl zijn halfverdronken broer stil en zoo melancholiek mogelijk voor zich uit bleef staren. Nu kwam er een tweede onder de omstanders, die twee dollars, een derde die een papiertje van vijf dollars op de tafel nederlegde, en zoo ging men voort, totdat er weldra een niet onaardig sommetje was bijeengebracht voor den „wakkeren jongeling, die zijn leven gewaagd had, om dat van zijn broer te redden.” „Slimme kerels 1” zeide een onder de toehoorders, die in de voorstad in een geheel andere wijk scheen thuis te hooren, tot een ander, die met hem de hérberg ver liet, toen zij zagen, dat beide broeders onder het gejuich van het volk zich verwijderden. „Slimme kerels, dat moet ik zeggen I" „Kent gij ze dan T” vroeg de ander. „Of ik ze ken,” luidde het antwoord, ;die twee knapen trekken het land door en redden om den anderen dag elkander het leven, ’t Zijn de knapste zwemmers van de heele unie en die andere, die het eerst een dollar op de tafel neerlegde, weet er ook meer van, rvo Irwtf rlat f** De musici De minister is bekend met de moeilijke omstandigheden waarin zich Nederlandsche musici bevinden. Dat deze omstandigheden verband houden met het werken in Neder land van tuet-Nederlandsche musici is ongetwijfeld mist, al werken ook andere oorzaken mede. Wellicht zal er aanleiding bestaan om het probleem der musici afzon derlijk onder de oogen te zien. Voor zoover de werkloosheidskassen zullen blijken tekort te schieten in de eischen, door de crisis te stellen, neemt de Regeering een aanvullende regeling in overweging. Zoodra meer urgente voorzieningen de gelegenheid open laten, zal de ministei de stof der werkloosheidsverzekering ter hand nemen. Invoering in de eerste jaren acht de minister, met het oog op bet bedrijfsleven in verband met andere reeds drukkende en zelfs nieuw in te voeren lasten, in geen geval verantwoord. Daarentegen sluit dat wederom met uit de wenschelijkheid om eerlang met de voorbereiding der wettelijke regeling een aanvang te maken. Overwerkvergunningen Het groote aantal vergunningen tot af wijking van de bepalingen der Arbeidswet, dat verleend wordt, houdt verband eensdeels met de hier te lande bestaande praktijk om deze afwijkingen, in tegenstelling met wat veelal in het buitenland geschiedt, meer afzonderlijk voor een bepaalde onderneming dan collectief voor een bedrijfstak te ver leenen, anderdeels met de in vergelijking met de buitenlandsche wetgeving vrij ver gaande beperking van tijdruimte van den dag, waarop arbeid in de fabrieken of werk plaatsen mag worden verricht. 38. Pats. Met de paraplule gewapend. Sloeg ril hem de pet van bet hoofd De arme, eigenlijk onschuldig, Werd heelemaal er door verdoofd. Uk zal Jou loeren." riep de dame. Jten vrouw in bet gericht te slaan.” Voer bij vM. riep de arme koopman: „•k Zac u voor de verkeerd* aan." Zaterdagmorgen omstreeks half zes Is te Rotterdam brand ontdekt In pand 85 aan den Opiiert waarin is gevestigd de schoen- makerswinkel en werkplaats van C v. Glls te Rotterdam en .de N. V. Ver. Confectie fabrieken, waarvan de heer Hemelraad di recteur Is en welke onderneming haar lo kaliteiten op de eerste, tweede en derde etage heeft. Aan den Oppert bevindt zich een groote gevel, welke evenwel een inge wikkeld complex van oude hulzen, llchtko- ktrs en een binnenplaatsje camoufleert, dat zich eenige tientallen meters uitstrekt tot aan de Verlaatstraat. Dn brand werd ontdekt in den schoen winkel. waar hij naar alle waarschijnlijkheid is ontstaan doordat een kachel te fel heeft staan branden. De brandweerlieden, die het eerst bij den brand kwamen, verkeerden in de stellige overtuiging dat zij slechts te doen hadden met een plafondbrandje. Twee hand spuiten waren aanwezig en toen na eenigen tijd twee andere handspuiten kwamen, ver keerde men In de veronderstelling, dat de brand reeds was gebluscht, aoodat men deze spuiten heeft teruggezonden. Inmiddels heeft men in de schoenmak- kerswerkplaats een deur geopend welke toe gang gaf tot een lange gang, die tot diep in het gebouw doorliep. Naar alle waar schijnlijkheid is door het openen van dese deur de brand naar achteren doorgeslagen. In ieder geval hoorde men bU een onderzoek in de gang, welke dicht met rook stond, op een gegeven moment achterin het gebouw het knetteren van de vlammen. Vrijwel op hetzelfde oogenblik kwamen spuitgasten van de spuit, die aan de Verlaatstraat was op gesteld. meedeelen. dat de brand aan de achterzijde op een binnenplaats fel naar bulten sloeg. Men heeft toen het vuur op nieuw aangetast. Het geheele complex van hulzen stond weldra in een dichten rook, •n in enkele gedeelten woedde het vuur fel. voor de toekomst werden gegeven, dan zou de overeenkomst ook ditmaal vrij zeker rijn vei w 01 pen Dat rij tenslotte aanvaard is. was een zwichten voor de macht en niet voor het recht, zulks kwam duidelijk tot uitdrukking. Het verplicht lidmaatschap, dat beteekent dat de patroon slechts georganiseerde ar beiders mag te werk stellen, werd zeer heftig aangevochten. Een gevolg van dit zysteem. zoo werd in den breede betoogd, is, dat de positie der arbeidersorganisaties zoo sterk Is geworden, dat zü tenslotte alles van de werkgevers kunnen afdwingen. Slechts nadat In de motie Herold aan het bestuur opdracht was gegeven om het vol gend jaar een speciale vergadering te be- le aan de orde mede uit loya- Federatie zij het dan schoorvoetend, toegegeven en het compromis goedgekeurd en ook al omdat bij verwerping thans de gansche bedrijfs- vrede in de typografie in de waagschaal zou worden gesteld. In genoemde motie werd voorts nog de wensch uitgesproken, dat In bovenbedoelde speciale vergadering besproken zal worden In hoeverre de autonomie van de Katholieke pa- troonsvereeniging meer practlsch zal kunnen worden toegepast. Ook dit werd door het bestuur toegezegd. Intusschen. zoo verzekerde men tenslotte, beeft de sympathie, welke tot voor kort in dezen kring bestond voor de wcttelljke ver bindendverklaring van de C. A O. door dit conflict eert gevoellgen knak gekregen. De beslissing van den R.K. Graf. Bond. In rijn eveneens te Utrecht gehouden ver gadering heeft de Ned. R.K. Grafische Bord de Katholieke typografenorganisatie, hel ge wijzigde collectief arbeidscontract met alge meens stemmen aangenomen. Ook is in deze bijeenkomst besloten tot stichting van een algemeen reservefonds ter vervanging van het zieken-, tuberculoee- en nationaal steunfonds. Verder werden de aftredende hoofdbe stuursleden de heeren B. Beljn en C. J Sel- horst herkozen. zien, waarin zoowel afgevaardigden van het R K Verbond van Werkgeversvakvereeni- glngen, als van de Alg. R K. Werkgevers- vereeniging zitting moeten krijgen. Verschillende afgevaardigden voerden over het voorontwerp het woord. Zoowel de heer J. C. Berger, secretaris van,den R K. Bond van Bouwpatroons. als mr. C. P. M. Romme. rechtskundig adviseur van den Bond van werkgevers in het heerenkleedlngbedrljf. stellen er prijs op, het voorontwerp-Ver- schuur nauwgezet te doen bestudeeren, al vorens een definitief standpunt in te nemen. De heer Berger deelde bovendien de vrees niet, dat de bedil)fsraden spoedig verorde nende bevoegdheden zouden verkrijgen. Ge zien het wantrouwen van hun eigen leden, waartegen nu reeds de bestuurders der ar beidersorganisaties tijdens de onderbande- lingen over een C. A. somtijds te worstelen hebben, was spr. van meening. dat de ver ordenende bevoegdheid niet door de arbei ders wordt begeerd. De ervaring in Noorwe gen opgedaan wijst in dezelfde richting. Belde sprekers, waarbij rich ook anderen aansloten, juichten het toe, dat de leiding van het R K Verbond zelfs den schijn van louter afbrekende crltlek wenschte te ver mijden en slechts opbouwend werk wenschte te leveren, gelijk in t verleden ook steeds is geschied. Mr. Steenberghe en Mr. van Spaendonck wezen erop, dat reeds thans de leiding van het R. K. Werkliedenverbond, speciaal naar aanleiding van het gebeurde in de typogra fie, zich heeft afgewend van het collectief contract en propaganda is gaan maken voor verordenende bevoegdheden van 'bedrijfsra den. Deze sprekers deelden volkomen -iz meening van Dr. Kortenhorst, dat bij mis lukking van de bedrijfsraden. de schuld ge worpen zal worden op het gemis aap be voegdheden dier colleges. Dr. Kortenhorst voorspelde van deze be drijfsraden een groote teleurstelling bU de arbeiders. Bovendien voorzien zij niet in den rechtsnood, die door Minister Verschuur in de Tweede Kamer verleden Jaar was aange wezen. Spr. kan rich voorstellen, dat een tegenstander der organische gedachte het voorontwerp zal toejuichen, omdat het on- schadelljk is en op niets zal ultloopen. Voor standers van bedrijfsorganisatie elschen echter meer: de wetteiyke regeling moet niet alleen nlet-schadelljk zijn, maar positief nuttig. De voorzitter nam het voorstel van dr. Kortenhorst over om een kleine studle-com- missie in te stellen, waarin met goedvinden der vergadering namens het R K. Verbond van Werkgeversvakvereenlgingen zitting zul len nemen de heeren J. C. Berger, Dr. L. G. Kortenhorst, Mr. C. P. Romme en Mr. B. J. M. v. Spaendonck. Bespreking in bet R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenlgingen. In de algemeene ledenvergadering van het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenl gingen heeft, blijkens een verslag in de ,.R. K. Werkgever," dr. L. G. Kortenhorst het voorontwerp van Minister Verschuur be sproken. Spr. vroeg zich af. of dit ontwerp nu rjjke- Hjk moet geamendeerd worden, dan wel ot een geheel nieuw ontwerp moet worden ge creëerd, waarin de grondfouten van dit hul dig ontwerp rijn uitgeschakeld. Deze laatste methode acht spreker het meest construc tief. Om hiertoe te geraken zou spreker een Na ongeveer anderhalf aur de mo- totspuH geroepen. Men achtte het toen raadzaam een motor- spuit te laten aanrukken en deze kwam on geveer anderhalf uur na het uitbreken van den brand ter plaatse. Op het oogenblik dat dit groote materiaal in den Oppert ar riveerde, had het vuur zich blijkbaar over de zolderverdieping van achteren een weg naar voren gebaand, want aan de zijde van den Oppert sloegen de vlammen met ge weld naar bulten. Men heeft toen een slang van de motorspult over een van de belen dende gebouwen het gebouw van de Mij. tot Nut van 1 Algemeen geleld, om zoo doende over het dak van dit gebouw den brand ook aan de achterzijde te kunnen bestrijden. Eveneens werd met een slang van de motorspult aan de zijde van den Oppert gespoten, maar omdat men met de slangen van de handspuiten niet voldoende kon wer ken. werd omstreeks 8 uur de motorladder ontboden, die na eenige minuten ter plaatse was en om 8.20 uur in werking werd ge steld. Daarna had men ongeveer om half negen bet vuur onder de knie. In het pand lagen groote hoeveelheden confectie opgeslagen, zoodat rich een gele, dikke rook ontwikkelde, die zich over de binnenstad verbreidde. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door den ouden bouw, waar door het bezwaarlijk werd om den vuurhaard direct te kunnen benaderen. Een oogenblik dacht men nog, dat de achtergevel op de binnenplaats zou tnstorten. en daarom werd de boüwpolltie gewaarschuwd, die evenwel van oordeel was, dat deze muur geen ge vaar opleverde. Eenige huizen aan de overzijde van den Oppert hebben, doordat de straal van de motorspult dwars door het gebouw heen- spoot. vrij aanzienlijke waterschade bekomen. De aangerichte schade wordt door verze kering gedekt. De algemeene Nederlandsche Tyografen- bond heeft de telling van het referendum, dat was uitgeschreven onder de leden om te stemmen over bet al of niet aanvaarden van de nlguwe collectieve arbeidsovereen komst gesloten. Van de 7000 stemgerechtigde leden hebben 5185 hun stem uitgebracht. Hiervan waren 4413 stemmen vóór het aanvaarden der overeenkomst en 736 stem men tegen de overeenkomst, terwijl 37 stem men blanco waren. Op 14 en w Nov. werd te Kopenhagen een bijeenkomst gehouden van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, Norges In- dustriforbund. Sverlges Industriforbund en de Deensche Industriraadet. Deze bijeenkomst had plaats op initiatief van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. Het doel dezer conferentie was een bespreking te houden over de bedenkelijke ontwikkeling van de economische politiek in verschillende landen, in bet bijzonder over de maatregelen van beschermenden aard die voor de industrie der betrokken landen in hooge mate schadelijk zijn. Ook de recente schending van de meestbe- gunsttgtngsclausule werd besproken. De besprekingen wezen uit, dat de vier landen velerlei gemeenschappelijke belangen hebben. Men besloot dan ook de besprekingen voort te zetten. De volgende bijeenkomst zal in Maart 1931 te 's-Gravenhage worden gehouden. Verschenen is de memorie van antwoord in zake hoofdstuk v der Rijksbegrooting 1931 (Arbeid. Handel en Nijverheid). De minister constateert daarin, dat hem eenerzijds wordt verweten, dat hij op het terrein van de sociale wetgeving in het af- geloopen jaar Te weinig heeft voortgebouwd en anderzijds, dat hij bij zijn sociale maat regelen te weinig tekening houdt met de groote moeilijkheden, waarmede vrijwel het geheele bedrijfsleven heeft te kampen. In die tegen elkaar ingaande krjtiek, welke zich op het hoofd van den minister concentreert, komen treffend de beide kanten tot uiting, welke het vraagstuk heeft, waar mede iedere minister van Arbeid, en in het bijzonder in tijden van depressie, te worstelen heeft. Zijn standpunt is, dat ook de tegenwoor dige moeilijkheden in het bedrijfsleven er niet toe mogen leiden de uitbreiding van de sociale wetgeving stop te zetten, maar dat wél, meer nog dan in normale tijden, men Zich nauwkeurig heeft af te vragen, welke vermoedeltjk de economische gevolgen van lederen maatregel zullen zijn, en of het be drijfsleven op dit oogenblik dien maatregel zal kunnen dragen. Uit die overwegingen komt hem bet hui dige tijdstip niet geschikt voor, om met name een wettelijke regeling van den arbeid voor volwassenen in het landbouwbedrijf aanhangig te maken en ook een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering die. als zij iets zal betee kenen, nieuwe lasten aan het bedrijf zal moeten opleggen zal thans niet op den voorgrond kunnen staan. Anderzijds zullen echter eerlang verschil lende onderwerpen aan de orde worden gesteld, die den minister ook in deze om standigheden urgent en verantwoord schijnenl Het ontwerp voor een nieuwe Veiligheids wet, dat den Hoogen Raad van Arbeid is gepasseerd, zal binnenkort de Staten- Generaal kunnen bereiken. Een voor-ont werp voor een bedrijfsradéhwet is aan den H. R. van Arbeid toegezonden en aan een wetsontwerp betreffende algemeen ver bindendverklaring van bepalingen van col lectieve arbeidscontracten wordt de laatste hand gelegd. Een voorstel tot wijziging van de bepalingen der sociale verzekering bevindt Zich in vergevorderden staat van voorbereiding. Voorts wordt ’s ministers aandacht voort durend beziggehouden door de verdere uitvoering van de Arbeidswet. De toepassing van deze wet op de kantoren 'bleek zonder uitbréiding van personeel der Arbeidsin spectie niet mogelijk deze uitbreiding is daarvoor dan ook een beslissende vraag. Een voorontwerp-werktijdenregeling voor kantoren wordt dezer dagen aan den Hoogen Raad van Arbeid toegezonden. Bereikt het advies den minister tijdig, dan mag verwacht worden, dat de bepalingen omtrtnt de ar beid»- en rusttijden voor deze inrichtingen uiterlijk op i Mei aa. in werking zullen treden. ^Uet vijf stralen werd toen bet vuur be streden. Het mocht nog gelukken den brand bfl de derde boerderij tot staan te waardoor bet woonhuis daarvan bleef. Zaterdagavond om reven uur is te Am sterdam op den hoek van Jan van Galen straat en Hoofdweg een 24-jarige vrouw oij het oversteken van den weg door een vrachtauto overreden en gedood. Een achüdersknecht van Duitscbe af komst, die bij een schilder te Boxtel in be-1 trekking was, en aldaar onder een valacbsnl naam leefde, heeft op klaarlichten dag kanal gezien een aantal insluipingen in het noor delijk deel van Tilburg te plegen. Zijn baas had verfwerk onderhanden in de Paduastraat aldaar. De Dultscher, genaamd J. G., 19 jaar trad, was echter des morgens door xtfn patroon] ontslagen. Nochtans wist de knecht in de buurt een ladder machtig te worden en met dit kllmwerktuig gewapend begaf hij zich naar de Paduastraat, waar hij achtereenvol gens insloop in de woningen van O. >C, HJ G. H, W. B. en J. H. 81. en ten slotte bijl P. van A in de W. van der Venstraat. De knecht plaatste de ladder tegen de' woningen en kwam zoo op de bovenventte-1 pingen. Uit de drie eerstgenoemde woningen nam hij weg een zwart gebrand zilveren dames horloge met dito ketting, een pertemonnaie met een gulden en een bedrag *<n f 5.25. Bi) SI. had de man geen kans, daar hij ge-| ttoord werd, terwijl bil Van A. in de W. van der Venstraat abes wel werd doorzochtJ doeh niets ontvreemd werd. J De pollti* moent er in slagen te Boxtel dr- jongen te doen aanhouden. HU beeft direct een volledige bekentenis afgelegd. Men blijkt hier met een avontuurlijk jongmensch te doen te hebben. Ongeveer] veertien dagen geleden kwam hjj uit Italin in ons land. Niettemin stond hu reeds in bet Alge-I meen Politieblad gesignaleerd voor een verJ duistertng van f 60 te Overasaelt gepleegdJ Ook deae verduistering beeft de man be-l kend. z 1 HU zal op transport worden gesteld. „Heb je zoo’n haast vroeg een der omstanders aan een vrij fatsoenlijk gekleed jongmensch, dat op een meer dan frisschen October-ochtend op den oever der Ohio, bij Cincinnati, door het gedrang der menigte heen, zich een weg naar de rivier baande. ,^ou je ook bij geval een bad willen ne men vroeg hem een ander. Het scheen, dat de jonge man op al deze en'dergelijke aanmerkingen en hinderlijke vragen geen acht sloeg, maar hij hief zijn oogen ten hemel, wrong de handen, mompelde eenige onverstaanbare woorden, die hem waarschijnijk door de wanhoop werden ingegeven en sprong in de rivier. De omstan ders stonden versteld van schrik, maar eer iemand nog een lid verroerd had, drong een tweede, eveneens gekleed jongmensch door de menigte heen, vroeg, bp angstigen en wanhopigen toon, of niemand zijn broer gezien had, toen zijn blikken plotseling vielen op de plek, waar de ander in het water was gesprongen en gedeeltelijk weder boven kwam. „Ah daar is hij, daar is hij riep hij uit, „ik zal hem redden of met hem sterven en hij wierp zich insgelijks in het modder- achtig water der Ohio. Weldra had hij zijn broeder gegrepen, worstelde met hem een tijd lang om boven te blijven en trok hem eindelijk, onder het oorverdoovend gejuich der menigte, aan zijn haren op den oever. De redder was uitgeput, en de geredde, de tragische held, was bijna geheel bewusteloos geworden. „Goddank, hij leeft riep de eerste hartstochtelijk uit ,Jiij leeft, en ik heb hem van een wissen dood gered De drenkeling werd nu naar de naaste herberg gedragen, en toen men hem voor het lustig opvlammend vuur van den haard had uitgestrekt, keerde hij weldra tot zijn be wustzijn weder. „Brandewijnin Godsnaam een glas brandewijn of majn broer sterft 1” riep de redder uit, en terstond was er een menigte philantropen in de weer om hem het ver langde te geven. „Whisky, of ik sterf van koude zeide nu de tragische held, en de andere philan tropen liepen elkaar omver om whisky te halen. „Ach mijne heeren riep de redder uit „de ellende, dien mijn broer en ik in de laatste tien maanden hebben moeten lijden, daarvan zou ik dezen heeren onmogelijk een denkbeeld kunnen geven. Armoede, ver achting, ja honger Doch laat mij liever een sluier werpen over het akelig verleden waarom toch .zou ik uw gevoelvolle harten zonder noodzaak -zoo smartelijk aandoen.” „Ga voort, ga voortriep een twintigtal stemmen. Nu trad er een roodharige kerel met roode, tranende oogen te voorschijn, die onder allerlei mooie praatjes een dollar op de tafel legde. De redder maakte een dank bare buiging en ging intusschen voort met Vrijdagavond brak te Llthoyen brand uit. in de boerderij van De Werd aan den Maas dijk. Door den feilen wind vatten ook twee nabij liggende boerderijen vlam. De brandweer was niet bU machte het vuur te stuiten, zoodat de burgemeester de hulp der brandweer van Oss Inriep, die zich direct met een autoepult en een motorspult derwaarts spoedde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7