ONS BLAD S. KROM Li Ir L. FrankenbergAlkmaar 20pCt. korting vetgoederen Voornaamste c^Cieuws STOOMERIJ EN VERVERIJ VAN 3ooo.- ongeschiktheid tot werken door 7CA biï eon ongeval met f OCf) bi’ verlies van een hand. f ilOR W’ vcriies ¥ao ceo f eefl breuk van Hi Ml DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 17 NOVEMBER 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 27» f 40 f 125 f 50 NAAR EEN KRISIS? Uitbreiding der staking Vanaf heden op alle stoom- en Prof dr. ir. Schmutzer De’ Vorst van Geieen en de fiscus Prof. dr. J. Schrijnen Overeenstemming bereikt Geëlectrocuteerd tlollandsche Cultuur Mij. Telegrafisch Weerbericht 7723 m.M. te 7423 m.M. te Politie-agent ernstig gewond De DO S gedaald bij Parijs Benzineprijs verlaagd Lijk aangespoeld De vlucht van den heer Van Tijen Brand te Zaandam De zetel van den Volkenbond Verdere steun aan den Landbouw Toenemende onrust in Spanje EEN BELANGRIJKE FACTOR In een paar uur 2000 menschen gedood Het urgentie-program der drie centrale organisaties in ernstige overweging DAM- en SCHAAKBORDEN TRICTRACBORDEN - DAM- ea SCHAAKSPELEN De S. D. A. P. en een eventueele mobilisatie De aanslag op den Japanschen premier JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Oneerlijke A.V.R.O.-bediende gearresteerd China een prooi der communisten AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEBEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL -v. I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I Augtotinus herdenking confectiefabriek to in een Ernstige verduistering te Rotterdam. de' Amerika blijft droog Geen n fi li urtam „Wereldbeeld en wetenschap” wijze een eventueel wen- van De aangevraagde Surséance van betaling Barometerstand 9 uur vjn. 771 vooruit. morsen Door onbesuisd openen van een autodeur Het het Te Akyab dellijk koers naar Vlissingen om via Ostende en Le Havre naar Parijs te vliegen. Zijn toestand verbetert Van Genève naar Saarbrucken? D Een veelzeggend bericht nit LeningrM Bescherming tegen gasaanvallen voor hoe waar van Over de kortegolf-ruiling tusschen ons land en Noorwegen van der MEDE TOT BEZUINIGING OP ONDERWIJS De prijs van de Shell-motorbenzine is met ingang van heden verlaagd tot f 15.— per H.L., geleverd in bussen of ex-benzinepomp. De rustkuur van prof. dr. J. Schrijnen, hoogleeraar aan de R. K. Unlverslteit heeft een verblijdend effect. De hoogleeraar voelt zich reeds veel beter. jnen, omdat de tdstad voorloo- te in Tusschen Heemskerk en Wijk aan Zee is aan het strand een In verren staat van ont binding verkeerend Hjk van een mansper soon. wiens identiteit niet meer kon worden vastgesteld, aangedreven. Het lijk is naar de begraafplaats te Wjjk aan Zee overgebracht Tezamen met een ex-employé aangehouden Toenemende onrust in Spanje UMtaad ding der staking De bedrijven te MaikH stilgelegd. Het aantal werkloozen in Italië is te eon maand met 50.000 toegenomen. De R. K. Ned. Ver. van Drufckerapataaona heeft in haar te Utrecht gehouden vergade ring het compromis inzake de C. A. O. aan vaard. Chineesche missie door bandieten gepteu derd. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar t.— Voor bulten Alkmaar 235 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 030 hooger De ramp te Lyon Het gevaar voor verdere instortingen nog niet geweken. Memorie van Antwoord over de begrooMng van Arbeid, Handel en Nijverheid. Plechtige ■negen. Na voorspoedige reis via Ostende en Le Havre Stahlhebn en fascisme Waarschuwteg van de socialisten. Een telegram van den centralen raad van het Verbond van Nationalisten meen welvaartspeil; nipt over de vraag of het Bezoldigingsbesluit moet worder herzien in dien zin. dat er salarisver hooglng komt in een of anderen vorm Deze vraag komt op het tweede plaa De minkrter van financiën stelt voor, do ontheffing ingevolge art. 88a der TnLnknort te verlengen tot 1936 in plaats van tot 1932. Felle brand Rotterdam. Na een langdurig verhoor, waarvan het resultaat onbekend is. werd de aanvaller van den eersten minister Hamaguchl for meel beschuldigd van poging tot moord. Het ochtendbulleUn zegt, dat de toestand van Hamaguchl snel verbetert en dat hij weldra bulten gevaar zal zijn. te of opzichte China een prooi der communisten In een paar uur 2900 menschen gedood. wjjzeressen in den weg staat om verder voor de B.-akte te studeeren, tenzij persoonlijke beletselen. Wij sluiten deze beschouwing met de bemerking, dat ongetwijfeld ook in de opleiding der onderwijskrachten belang rijke bezuiniging kan worden betracht. Waarover ’n anderen keer. De raad van beroep voor de directe be lastingen te Roermond heeft de stukken In de zaak van mr. Frans Leufkens. zich noe mende Vorst van Geieen, aan den Inspec. teur van fcittard teruggezonden met op dracht een i.ieuw onderzoek in te stellen, daar dl specteur komt. Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 4.32 uur. ons land en van de kaste bii verüaa van anderen vtanar. afwijzende beslissing van den in den raad ongemotiveerd voor- Twéé is het antwoord daarop van Mi nister De Geer. De Minister wees niet alleen in zeer duidelijke termen iedere salarisverhoö- ging in welken vorm dan ook af, zich daarbij beroepend op de daling der indexcijfers en de algemeene malaise hij achtte zelfs een onderzoek naar de vraag, of de salarissen op het alge meen welvaartsplan staan, overbodig. En het klonk als een dreigement aan het slot zijner rede: „Ik hoop, da| ik op den grondslag der door mij ontwikkelde beginselen met Je Kamer kan blijven samenwerken." Madrid een doode stad De stakingsleiding te Madrid heeft in den afgeloopen nacht voor de provincie het pa-f rooi uitgegeven, aloaar voorloopig een af wachtende houding aan te algemeene staking in de hc, pig als een plaatseUJke actie is bedoeld. De communistische vakbonden stellen echter' al les in het werk om de staking ook naar de provincie uit te breiden. Te Madrid zelf is alles stopgezet en Madrid maakt den indruk van een doode stad. Winkels, magazijnen, theaters, bioscopen en cafés zijn.gesloten. Met uitzondering van de spoorwegen staat alle verkeer stop. Zelfs de bezorging brood en de distributie van andere levens- m'ddelen is stilgelegd, waarvan men ern stige onlusten vreest Tot incidenten is het tot nog toe echter niet gekomen. Gisteravond omstreeks halfzeven is te Amsterdam een agent van politie die zich, uit dienst komende per rijwiel huiswaarts wilde begeven, op het Westeinde door een ernstig ongeluk getroffen. Een voor hem rijdende auto.stopte onver wacht aan den kant van den rijweg, terwijl het portier werd opengegooid. De wielrijder reed met vrij groote vaart tegen de portierdeur en werd van zijn flets gegooid. Met een schedelfractuur is hij opgeno men en per auto van den G. O. D. naar X Wilhnlminagaithnti vervoerd. tie beleefd doch dringend, mede namens het goedwillende deel der Nederlandsen be volking. een justltieele vervolging in te doen stellen tegen den heer Albarda en inbeslag neming te gelasten van de bladen Het Volk en Voorwaarts, die deze hoogverraads- artlkelen publiceerden. Aan den Minister van Justitie is het vol gend telegram gezonden: De centrale raad van het Verbond van Nationalisten, gevestigd te Amsterdam, met diepe verontwaardiging uit de rede van den heer Albarda. gehouden in de vergadering van de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raai, kennis genomen hebbende van bet sabotee- ren door de S D. A P. van een eventueele mobilisatie; van overweging zijnde, dat daar door de veiligheid van den Nederlandschen staat ernstig wordt in gevaar gebracht; overwegende, da* In Het Volk en Voor waarts deze plannen van hoogverraad wor den verheerlijkt; verzoeken Uwe Excellen- Bij Leende (N.-Br.) is een jonge vrouw aangerand De dader is gearresteerd Enkele punten niet overgenomen Omtrent hetgeen Minister Ruys de Bee- renbrouck in de Tweede Kamer bij de be antwoording van de algemeene beschouwin gen over de begroeting voor 1931 betreffen de de overwogen maatregelen tot steun aan den landbouw heeft medegedeeld, verneemt het „Hbld.” van op landbouwgebied zeer goed ingelichte zijde, dat de Minister hieAij het oog had op het bekende urgentie-pro- gramma van de drie centrale landbouworga nisaties. De daarin vervatte aanbevolen maatrege len zijn bij de regeering in ernstig onderzoek en in de dezer dagen te verwachten Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begrootlng van Binnenlandsche Za ken en Landbouw zullen, zeer waarschijnlijk wel nadere mededeelingen worden gedaan daaromtrent. Thans echter kan reeds worden medege deeld. dat enkele der aanbevolen maatrege len niet door de regeering zullen worden overgenomen Ter aanvaarding van zijn ambt als hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de kristallografie, mineralogie en petro- grafle. heeft prof dr. J. I. J. M. Schmutzer Zaterdagmiddag voor een talrijk gehoor een rede uitgesproken over: „Wereldbeeld en Wetenschap.” Het .Jidbld." verneemt, dat. als gevolg van 1 de onlangs te Boedapest gehouden besprek sluiten, kingen, thans officieel overeenstemming be reikt is tusschen ons land en Noorwegen in de kwestie van kortegolf-ruiling, de 298 M. De kwestie tot wijziging kan dus thans nader worden uitgewerkt. Twee houten huizen uitgebrand Zaterdagavond te kwart over negen werd te Zaandam de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in perceel Ameland 17 be woond door L. Heynls. Het vuur, dat ver moedelijk zijn oorsprong had gevonden in den schoorsteen nam echter zoo een om vang aan dat in korten tiid de vlammen hoog oplaaiden en het ook X belendende per ceel, eveneens van hout opgetrokken en be woond door J. Teer aantastte. Binnen een half uur slaagde men er in den brand te blusschen. Beide perceelen zijn echter geheel vH~ebrsnd. Daar bh F-en’s nlemnd thuis was. ging de heele inboedel verloren. Btj Teer kon het huisraad m veiligheid worden gebracht Beide huurders waren zeer laag gerasterd. watervliegtuig DO S is gisteren oen 12.45 uit Le Havre vertrokken en om 1X45 Suresne op de Seine gedaald. Het zal den luchtvaart-salon ten toon gestekt worden. Over het vertrek uit Dordrecht meldt men nog het volgende: Zondagmorgen is de Dornier.vhegboot DO 3. te -10.15 uur op de Oude Maas nabij Dordrecht gestart naar Parijs. Aan boord waren de bestuurder Wagner en de navigator Hellwig en twee monteurs. De president.commissaris van de Aviolanda- fabrieken. de heer H. A Burgerhout deed de DO S uitgeleide en wenschte de beman ntny een voorspoedige reis toe. De groote vlieg- boot. welke 3000 liter benzine aan boord hwi, maakte een zeer vlotte start en was in 20 seconden los van het water. Zjj zette onmkL. Overeenstemming tusschen Noorwegen inzake ruiling golf. De communisten, aangevoerd door den be rechten Pang Teh Hoeal en de generaals Tsjoeteh Mao en Tsjen Toeng hebben weer danig huisgehouden. Zij bevinden zich thans öp de grens van Kiangsl en Poeklen ten getale van 20 000 man De communisten trokken btf hun te rugtocht door Sjlnpoe, dat zU te vuur en te zwaard verwoestten. In enkele uren tljds slachtten zij 2000 mannen, vrouwen en kin deren en staken zij 2000 huizen in brand, terwijl zij 5000 inwoners medevoerden voor losprijs -doeleinden. De schade te Sfinpoe aan eigendommen aangericht, beloopt, naar wordt gemeld, meer dan vier mlllioen dollar. Na bet ver laten van Sjlnpoe zetten de communisten hun plundertocht op het platteland verder voort. Een brigade troepen uit Kwantoeng vertrok uit Kanton naar Kiangsl om zich aan te sluiten bij de troepen uit Klangsi en Foekien en mede te helpen bij de po gingen tot omsingeling en uitroeiing van de communisten. Verschillende Franse he bladen maken melding van besprekingen, die in hooge internationale diplomatieke kringen zouden worden gevoerd over verplaatsing van den zetel van den Volkenbond van Genève naar Saarbrücken. Tegelijkertijd wordt in eenige Fransrtie bladen er op aangedrongen. dat na beëindi ging van de huidige overgangsperiode geen volksstemming in het Saargeb-.ed zal werden gehouden, doch dat dit gesteld zal woeden Naar wjj Zaterdag reeds meldden is bij de Haarlemsche Rechtbank door de Hol- landsche Cultuur Mij. te Bennebroek een verzoek om surséance van betaling Inge diend. Het kapitaal der maatschappij bedraagt f 100.000 preferente aandeelen en f 600.000 gewone aandeelen. In 1925 werden f 600 000 6 pet. eerste hypothecaire obligaties uitge geven tegen den koers van 99?',. Te begin nen met 1928 moeten hiervan elk jaar I 15000 worden afgelost. Deze leening is verzekerd door een hypotheek op circa 60 H A. land met gebouwen te Bloemendaal, die in 1925 bü gedwongen verkoop op f 829.000 werden geschat. De hoofdsom dezer leening schijnt dus wel verzekerd, maar de coupon per 1 December wordt naar alle waarschijnlijkheid niet betaald indien de surséance verleend wordt. Volgens het laatste jaarverslag n.l. over 1928 bedroeg de netto-bankschuld circa f 425.000, en de post crediteuren, zonder re kening te houden met de obligatieleening. f 501 238. Daartsgeixjver paraisseerden op de balans als voornaamste posten: onroerende goederen f 1.150.000; machines, transportinrichting enz. f225.000; debiteuren f 135.660; cultuurvoorraad f 1.100.000. Naar wij verder vernemen ligt de oor zaak der moeilijkheden in dezen laatsten post, die hoofdzakelijk uit bollen bestaat. ADVERTENTIEPRIJS: regels 135: elke regel meer 035. RECLAME per regel 0-73 voor de eerste pagina; voer de ■■uitat pagtaa-s f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; iedere regel meer 0.12 De centrale recherche te Amsterdiun heeft dezer dagen, nadat door het A V.RO.- bestuur aangifte bij de politie was gedaan, een vroegeren kantoorbediende dezer om- roep-vereenlgtng gearresteerd, die er zich, naar gebleken is, den laatsten tijd op had toegelegd, valsche kwitanties te Innen bjj de AVB.O.-leden. De man „werkte” daartoe samen met een op het kantoor der A.V.R O. werkzaam zijnden employé, die hem. als handlanger in die fraude, de adressen van luisteraars verstrekte. Deze employé is, toen zijn medeplichtig heid vaststond, ontslagen, waarna ook hij door de politie is aangehouden. Beiden hebben bekend, dat zjj op die wijze een paar honderd gulden onrecht matig in hun bezit hebben gekregen. In vorige nummers van dit blad wer den uitvoerige en zaakkundige beschou wingen gegeven over de betrekkeltfke duurte van ons onderwijs. Die duurte is ’n voldongen feit; er wordt jaarlijks ’n te groot gedeelte onztr belastingpennlngen besteed aan onder wijsuitgaven In diverse vormen. Het Katholiek Schoolblad stelt voor ‘n commissie te benoemen, die in t buiten land zal gaan bestudeeren, hoeveel daar ’t onderwijs wordt uitgegeven ••n die uitgaven zijn verdeeld; over die commissie dan na verloop tijd nauwkeurig verslag zal uitbrengen OJ. bljjven we daarmee In ’n kringetje ronddraaien: commissies kosten geld en ’t resultaat’? Beter dunkt ’t ons, den reeds Ingesla gen Weg te volgen: over de geheele linie die posten naar vc—*n te brengen, waar op bezuinigd zou kunnen worden. Zoo- dat, na belichting van verschillende zfjden, voorstellen tot wetswijziging kunnen Ingediend worden, die de be langen van ’t onderwijs niet schaden en die men als billijk kan accepteeren. Als zoodanig erkennen wjj ’n even tueele wijziging van artikel 101, die zou bewerken, dat niet de Openbare L. S. de norm aangeeft van de gemeente lijke uitkeering (waarover men n.b. drie jaar na dato pas zekerheid krijgt!) maar dat elk jaar "n billijk bedrag per leerling worde vastgesteld, waaraan dé scholen zich ’t volgend dienstjaar heb ben te houden. Verder noopt ons dit, ’n lans te bre ken voor gedifferentieerde akten bij 1 L. O., en wel op een ietwat goedkoope- ren grondslag dan In de oorspronkelijke Wet van 1920. Daar lezen wU (art. 134 en 135), dat er 2 examens kunnen worden afgeleg-.l X Examen B., dat bevoegdheid verleent tot 1 geven van onderwijs In alle leer jaren der L. 8.; en X examen A., dat die bevoegdheid slechts ultstrckt tot de eerste twee leerjaren. Deze indeellng berust op de zeer Juiste beschouwing, dat men zoowel aan ken nis als in handhaving der tucht in de laagste leerjaren met minder kan vol staan dan in de hoogere. Er behoeft minder gepraesteerd te worden, ergo zullen de salarissen dier onderwijskrach ten lager gesteld kunnen worden, mits ook In den aan vang zoo hoog, dat n persoon daarvan bestaan kan. Uit den aard der zaak is die akte A. enkel te be halen door onderwijzeressen, in den regel dus ongehuwde personen, waar door vanzelf fle moeilijkheid vervalt, dat van zoo’n salaris 'n gezin moet onder houden worden. Door *n directe Invoering dezer exa mens zou zeker ’n merkbare bezuiniging verkregen worden, vooral wanneer deze gepaard ging met *n minder groot - scheepsche en kortere opleiding dan Je oorspronkelijke opzet te verwachten geeft. De bezwaren aan ’n dergelijken maat regel verbonden, worden doorgaans overschat. Sommigen voeren aan, dat het dan dikwijls onmogelijk wordt, n onderwijzeres van de eerste klasse te verplaatsen, laat zeggen naar de zesde. Menschen, die met twee beenen In de praktijk staan, weten heel goed, dat zulks In ’t algemeen dus ook zonder de akte A. als beletsel zelden mogelijk is. ‘n Onderwijzeres, buitengewoon ge schikt voor de lagere klassen, zal dik wijls slecht voldoen In de hoogere, en omgekeerd. Wij houden ons overtuigd, dat de in voering dier akte X onderwijs noodwen dig ten goede moet komen en wel oo psychische gronden. Immers de leeftija van 5 tot 8 jaren omsluit "n afzonder lijke ontwlkkelingsphase van ’t kind, die bij de tegenwoordige Indeellng van ons L. O. veel te weinig tot haar recht komt. Het onderwijs in die jaren moest veel minder intellectueel zijn, veel meer aan sluiten bij ’t Vo.rbereidend’ onderwijs dan nu "t geval is. BIJ *n expresse op leiding voor deze leerjaren zou dat on derwijs zeker doelmatiger worden inge richt. Anderen werpen op: men heeft dan aan dezelfde school verschillende graden In X onderwijzend personeel, het gevaar bestaat, dat de A. aktes door de anderen als minderwaardig zullen worden be schouwd en men op hen zal neerzien. Dit gevaar Is voor Xi groot deel denk beeldig. In alle organisaties onderschei it men hoogere en lagere rangen. Het streven van onzen tijd om alles te nivel- leeren, bewerkt niets anders dan Xi ver- grooting van de maatschappelijke wan orde. Ook zal er niets zijn, dat de A.-onder- Hoogste Barometerstand Vestmandfeur. Laagste Barometerstand Vardö. Verwachting: Matige tot zwakken. Noord- westellke tot Westehjken. later krimpen den wind, meest gedeeltelijk bewolkt, waar- schijnliik regenbuitjes of natte sneeuw, te- lV ter zachter. 656.000 Encelsche mijnwerkers steHeB ekieben en dreigen 1 December in staking te gaan. ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Ter||es <an armcn J fOU.- afloop I Z5U.- voet of een oog 1duim ot wi«v|nger 1 been of arm In de afgeloopen week zijn er In de Tweede Kamer Xi paar heel opmerke lijke dingen gebeurd. Namens de katholieke fractie heeft Mgr. Nolens daar het woord' gevoerd over de positie der ambtenaren. De lel der der fractie heeft geenszins beweerd, dat bepaalde wijzigingen moesten wor den aangebracht, dat b.v. de salarissen verhoogd behoorden te worden (zoo on voorzichtig zou een Mgr. Nolens zich in een voorloopig nog zoo onzekere en twlj- felachtige zaak nooit uitdrukken), maar wél heeft hij gewezen op de waarschijn lijke wenschelijkheid van een betere vertegenwoordiging der onderwijzers in georganiseerd overleg, waarin on derzocht zou dienen te worden en wel: periodiek of aan bil lijke elschen ten opzichte van' de ambtenaren wordt voldaan; de salaris sen behoorden te beantwoorden aan het algemeen welvaartspeil, zoo heeft Mgr f Nolens betoogd, en wanneer In het ge organiseerd overleg overeenstemming bereikt werd ten aanzien van een of andere wijziging in de positie der amb tenaren, dan moest de Regeering een desbetreffend voorstel niet a priori af wijzen.... Op welke achelijk gebleken wijziging bewerkstel ligd zou kunnen en moeten worden, door middel van huwelljkstoeslag, kin dertoeslag, of vermindering der pen sioenpremie, daarover heeft de voor zichtige spreker zich niet uitgelaten. Er zou in een beter gefundeerd geor ganiseerd overleg onderzocht moeten worden. Deze opmerkelijke verklaring In Mgr. Nolens’ redevoering Iséén. Hier openbaart zich een conflict. Mgr. Nolens vraagt een onderzoek om te kunnen beoordeelen. of aan billljKe elschen voldaan wordt; Minister de Geer wil zelfs van een dergelijk onder zoek niet weten: hij stelt zich de monstratief tegenover de katholieke fractie star op het standpunt, dat bij wél a priori iedere finantieele verbete ring der ambtenarenpositie afwijst. Al zou men in georganiseerd overleg ook komen tot overeenstemming ten aanzien van een vermindering der pen sioenpremie, waarvoor de Minister in princiep nog het meest voelt. Dit demonstratief stelling-nemen. zelfs tegen da mogelijkheid van een positie verbetering der ambtenaren, beduidt ox de welbewuste, ja haast de opzettelijke aanvaarding van een conflict. Op gevaar af. dat door dit conflict veel hoogere belangen geschaad worden. De sociaal-demokraten zijn er in den persoon van Dr. van den Tempel immers als de kippen bij geweest, de verklaring ▼an Mgr. Nolens voor eigen doeleinden uit te buiten: de heer Van den Tempel kwam met een motie, waarin wordt uit gesproken, „dat verbetering van de be zoldiging van het Rijkspersoneel en het onderwijzerspersoneel wenschelijk is. en waarin herziening van het Bezoïdic gingsbesluit gevraagd wordt. Wat iets anders is dan het onderzoek in georganiseerd overleg, waarvoor Mgr Nolens zich namens de katholieke frac tie ultsprak. Iets anders. En daarom gelooven wij niet, dat de katholieke fractie in de roode fuik tal vliegen en den heer Van den Tempel de voldoening zal doen smaken, tn Roomsch-roode formatie Minister de Geer van zijn zetel te verjagen om wie weet nog hoeveel andere poli tieke beroering te verwekken. Stel u voor: een Roomsch-rood bloc in de Kamer. Uiterste noodzaak! Op grond van de ambtenaren-sala rissen. Een zeer begeerlijke situatie voor de heeren socialisten. De katholieke Kamerfractie bepaalt echter zélf haar houding en zij zal Mgr. Nolens het meenlngsverschil tusschen haar en Minister de Geer laten uitwer ken ongeacht de roode uitdaging. Mgr. Nolens heeft geen roode hulp troepen noodig. en nog minder zal nij zich stellen achter de leiding van een 'sociaal-demokraat, die een motie (let wel: een motie!) voorstelt. Moet er een krlsis komen, dan loop<* deze over de vraag, of er al dan niet Ir georganiseerd overleg een onderzoec moet Ingesteld worden, of de ambtena- ren-positie beantwoordt aan het algc- Het stoffelijk overschot van de slacht offers der onlusten van 14 deaer. zijn he denochtend om 4 uur onder polltiegeleide naar het kerkhof vervoerd. De nacht is rustig verloopen. Behalve de bars en sigarenwinkels waren beden a’le winkels en café’s gesloten Hoewel eerst was afgekondlgd dat de bak kers in staking zouden gaan, waren toch de bakkerswinkels geopend; het publiek wachtte in lange rijen om geholpen te wor den. Gisteren werden 29 personen gearresteerd. De metro rijdt, echter werden de sta tions door de politie bewaakt. Alle vergaderingen zijn verboden. Berenguer heeft verklaard, dat de meest uitgebeelde maatregelen voor de voedsel voorziening der stad zijn genomen. Alle verkeer staat in Madrid stop De federatie voor de bouwvakken heeft de algemeene staking geproclameerd. Vol gens het bestuur van de federatie nebben 31000 aangesloten arbeiders bet werk ge slaakt. Dagr ook de metaalarbeiders staken, bedraagt het totaal aantal stakers ongeveer 40 000. De typografen sloten zich bij de stakings beweging aan. zoodat er gisteren geen enkele krant zou verschijnen en ook heden. De arbeiders van de waterleiding, de gas fabriek en de electrische centrale besléten tot een proteststaking van 24 uur. De politie patrouilleerde den heelen dag door de stad 4n de voorsteden. De stakende arbeiders bestormden de markt om de koop- liedriv er toe te brengen hun zaken te slui ten Het moet ook tot botsingen zijn gekomen met de politie Hierbij zou echter slechts één persoon gewond zijn. De tram rijdt niet, de postauto's worden door soldaten beschermd. De cafés in het centrum van de stad zijn gesloten. Heden zouden ook de schouwburgen, bioscopen en alle cafés en bars sluiten. De heer Van Tijen, export-manager van de firma n Hotten te Weesp, is op zijn zaken, vlucht naar Nede:landsch-Indië, Zondag te 730 uur uit Calcutta vertrokken en te 13 uur te Akyab aangekomen. Zaterdagmiddag is de 18-jarige J. Bras- jen te De Meelee <Gem. Nieuw-Leusden) in aanraking gekomen met een boven- grondsche electriische geleiding, die door den storm was gebroken- De jongen was onmiddéUUk dood. BUREAU: HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 Te Madrid staken op het oogenblik ,100 000 arbeiders. De regeering heeft laten mededee- len. dat zjj bij de eerste ernstige botsing on verwijld den staat van beleg zal doen af kondigen. Intusscben heeft de stakingsbe weging zich ook tot Bilbao en Valladolid uitgebreid, waar eveneens de algemeene sta king is geproclameerd. Barcelona zal zich waarschijnlijk heden bij de beweging aan-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9