FEUILLETON ^Buitenlandsch C^Qieuws w DE SMALLE WE Kloosterbalsem RADIO-OMROEP De verkiezingen in Polen PROVINCIAAL NIEUWS De officieele uitslag Turkscbe politiek Voor het gerecht Italië en Turkije De troebelen in Spanje De Palestinakwestie Verscherping van den toestand Debat in het Engelsche Lagerhuis Het communisme in China De Douaneconferentle f Nieuwe successen der nazls H. WARRINGA I Gemeenteraads verkiezingen in Duitsche landen Gemend de ^Buitenlandsche ‘Berichten De H. Vader zegent de Missionarissen De anti-fascistische vlieger Bassanesi <7 wfr, Ongewoon lage temperatuur in Engeland Zware wervelstormen in Zuid- Amerika Provinciale Staten van Noord-Holland Een aanklacht tegen Berenguer De Rondetafel-Conferentie WIERINGEN Dt veni 'nig» tftktn Spit in dnn VVg j overvallen U onverwacht». Grijp dadelijk naar Akker*» KI oost er bal- 1 aem. welke tot diep in de wee'sela doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende zie’ te'toffen doet verdwij* nen. snel en grondig verlicht. ,,Genn goud 1 xoo gond" De Oniwapenlngs-Conferentie De ramp te Lyon WOENSDAG 19 NOVEMBER spoor- Het regeeringsblok 148 mandaten De oppositie-party ontbonden 2 man de de tn Politieke besprekingen te Rome. .50 personeel Subsidies. en Delegaat Dele- arbeiders voor van van (Wordt vervolgd). vrooiijk. f 1 der die over conferentie. Men is voortdurend doende meeningsverschll’.en by te leggen. Deze uit; Ontwerp.beul wit. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor te besluiten: aan de Vereeniging „Hendrick de Keyser" tot behoud van archi tectonisch- of historisch belangrijke oude ge- beschou- iet hierbij U. Ter Martha 248 zetels. 65 78 14 20 7 5 K 5 Spaansche voor Hervatting van den arbeid te Madrid. Gramo- 20 „Mi- In Engeland is het op voor dezen tijd van het jaar buitengewoon strenge wijze gaan vriezen. In het ob'.ervato. lum van Kew ten W. van Londen) werd 9 graden onder nul geregistreerd. De treinen Uepen in Londen met Ijs bedekt binnen. bouwen ten behoeve van de restauratie en de daaraan verbonden verplaatsing van het zoo genaamde „Oude Raadhuisje" te Schoort uit de provlncia'e kas een subsidie van ten h»g- ste 750.te verleenen. onder voorwaarde,' dat het R(jk en de gemeente Schoor! daartoe onderscheidenlijk ten minste 1500.— en ten minste 750.beschikbaar zullen stellen. De H Vader heeft, voordat Mgr. Con stantin! naar Europa kwam, een brief ge schreven aan den Apoetollschen van den volgenden Inhoud: gericht. partijen heeft er machtiging toe gegeven en zij staat op naam van den Aga Khan en Sir Tej Kindlief.. stamelde de angstige juf frouw Leits. haar lichtlooze oogen richtend, naar de plaats waar ze wist, dat haar zoon zat De ..Popolo d'Italia' meldt, dat de Itall- aansche ambassadeur te Angora naar Rome is vertrokken om tegenwoordig te zijn bij de besprekingen tusachen Mussolini. Grand! en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. In de Turksche hoofdstad spreekt men va nde mogelijkheid van het lespen van den grondslag eener po’ltleke entente tusschen Italië, Turkije en Hongarije. Bahadoer Kaproe. Er wordt in gezegd dat noch de Mohammedanen noch de Hindoes een ultimatum hebben uitgevaardigd, maar dat de besprekingen Integendeel van vriend- schaope'ijken en harmonleuzen aard zijn ge weest. Er is geenerlci grond zco wordt ge zegd. voor het bericht dat er ruzie is de de Naar gemeld wordt hebben In de Zuide lijke Amerikaansche Staten hevige wervel stormen gewoed, die groot» materteele scha de aamichtten. Er zijn reeds 12 dooden en talrijke gewonden. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend, aangezien te’efoon- en telegraafverb indingen verbroken zijn. Kardinaal PACELLI <Mgr. O'Shea, coadjutor van den Vicaris Apostolicus en de ZeerEerw. Heer Paulus Reglement vaarwateren. Oed. Staten van Noord-Holland doen voor stellen tot vast'te’Hng van een reglement 00 het beheer, onderhoud én gébruik voor de vaarwegen en een reglement van no’itie van de vaarwegen en verspreide Kunstwerken in beheer b(j de provincie Noord-Holland. op diens feestavond zijn betrekking bij De Bruyn ongezegd en was boverd'en z’-*- ge worden ten gevolge der heftige emotie. Hoe- De Europeesche Economische Conferentie heeft In beginsel besloten de per 1 Novem ber geëindigde ratificatie van de Handels- overeenkomst tot begin Januari te verlen gen. De Conferentie ging vervolgens over tot het beraadslagen over de verdere pun ten van het programma. gebeurtenis van groote vreugde en ge'uk en was zelfs in staat haar al het leed te doen vergeten In die paar uur van gezel igheid. Steeds begeleidde Martha haar moeder met angstig en tevens ver ar.gend kloppend hart, want ze had voor Johan een Innige en tce- I dere liefde opgevat en had zich dlkwils reeds zoet* toekomstbeelden gedrpomd zij met Johan en moeder bjj haar, eindelijk vredig en gelukkig. Toen was daar Allee Westervoort geko- Oed. Staten stellen voor een bijdrage van 400te ver’eenen aan de vereeniging „Vrijwillige Verkeerspolitie" in Noord-Hol land; het subsidie voor het Concertgebouw te Am'te-dam te verhoogen van f 10 000 tot f12.500; van de vereeniging het Noord Hol- landsche Groot Yorksh’re Varkensstamboek voor 1931, 1932, 1933 2000 per jaar. Onder buitengewone belangstelling van het publiek en van de internationale pers begon heden-voormiddag het p-.oces tegen den antl-fa'clst schen advocaat Bassanesi. die. zooals destijds gemeld, den llden Juli j.l. met een vliegtuig boven Milaan opereerde en de stad met een vracht anti-fascistische pamfletten .bombardeerde". Op zijn terugreis was de vlieger met zijn machine gevallen en op Zw.tsersch grond gebied terecht gekomen. Het vliegtuig was eigendom van den direc teur van 't Fransche sportb'ad „L’Avlon", Gaston Brabant, die er van verdacht wordt, aan het pamfletten-bombardement te heb ben deel genomen. Brabant, die zich des wege te ve.antwoorden had. was niet ter rechtszitting verschenen. Het verhoor van Bassanesi leverde geener- lei nieuwe gezichtspunten. Beschuldigde heeft zich blijkbaar t->t taak gesteld, geen zijner helpers te verraden en bleef op alle hem te dien aangezien gestelde vragen het antwoord schuldig. Evenmin kwam de rechtbank er achter van wlen de pamfletten afkomstig waren en waar de machine ze dan boord had geno men. Zelfs weigerde Bassanesi een "beschrijving te geven van zijn tocht nadat hy het Zwit- sersch grondgebied verlaten had. In de akte van beschuldiging beet het o.a. dat Bassanes boven Zwltsersch grond gebied heeft gevlogen zonder in het bezit te zijn van een vliegersbrevet. Zijn verdediger overhandigde den presi dent der rechtbank echter een schrijven, waaruit blijkt, dat Bassanesi wel het ver- elschte brevet bezit. Een later telegram uit Lugano meldt, dat Bassanesi tens’otte heeft toegegeven, dat hij boven Mtla-n heeft gevlogen. De vlucht we d echter niet, zelde hij. te Parts georgani seerd. maar in Tesslno. De „Petit Parlsien" meldt uit Madrid: Het blad „12 Sol”, liberaal-monarchistisch orgaan, publiceert onder den titel: De dwa ling van Berenguer, een artikel van pof. José Ortega y Gasset, dat in alle kringen een diepen tndruk heeft gemaakt. Het ar tikel is een heftig requisitoir tegen het te genwoordig regiem en eindigt aldus: „Span jaarden. uw land bestaat niet meer, bouwt het op.” Regeeringsblok Nationaal -democraten Opposltle-blok (centro-linksche) Chr.-democraten (Korfanty) Oekralners Joden Communisten, Duitschers verkiezingen voor den Rijksdag, wat gedeel telijk ook aan het slechte weer is te wijten. Bij de opening van het debat over de Pa lestinakwestie In het Engelsche Lagerhuis, zeide Lloyd George, dat naar zijn meening. het witboek zoowel aan de rechten van de Arabieren als aan die der Joden te kort doet. De verklaring van Balfour brengt een ver plichting mede, die berust op een woord van eer. Indien de regeerlng haar mandaat niet kan nakomen, moet zij dit wederom aan den vol kenbond overdragen. De ondersecretaris van het departement van koloniën, Shiels. antwoordde hierop, dat het steeds de bedoeling van de regeerlng ge weest is, zoowel Arabieren als Joden In de gelegenheid te stellen, om ten aanzien van ^iedere nieuwe wetgeving of administratieve regeling hun gezichtspunten naar voren te brengen. Shiels deelde verder mede, dat hij één wets ontwerp ral indienen, volgens hetwelk een bed-ag van twee en een half mi'.lloen pond sterling, welke o a. door een leenlng zullen worden opgebracht, waarvoor de Britsche re- geering zich borg stelt, zal worden aange wend. om ongeveer 10.000 ge’innen op Pa- lestijnschen bedem te vestigen. Deze gelden zullen op de eerste plaats ten goede komen aan Arabieren, die hun bezit tingen aan goud hebben verloren en de rest zal beschikbaar worden gesteld zoowel voor de vestiging van Joden als van Arabieren. Shiels is er van overtuigd, -dat elke Brit- sche regeerlng den Joden alle faciliteiten zal verschaffen voor de stichting van een eigen „home" In Palestina. ;o11.ao Gramofoonpl. amermuziek 2.304.20 Koor en niet door vreemde elementen, waarmede de communisten bedoeld worden, te laten over- ha'en om heden het werk niet te hervatten. Te Barcelona is hedenmorgen een 24-urlge algemeene staking af^ekondlgd als sympa- thle-betuiglng met de proteststaking te Ma drid Alle verkeer In de straten van Barcelona is stopgezet Sterke politiepatrouilles surveil- leeren door de stad. Verder behaalden nog de „wilden" daten. In talrijke dl' tricten van het Oosten, in het Oekralnsche en West-Russische taalgebied Min alle mandaten aan het regeeringsblok gekomen. De nationaal-democraten hebben gewonnen en het oppositleblok der centre-linkschen heeft zich, wanneer men rekening houdt met ongeldlgverklarmg van elf belangrijke lijsten en de gevangenneming van de leiders, goed gehouden. De officieele uitslag van den stembusstrijd fe thans bekend. Op grond van dien uitslag 19 de nieuwe sejm als volgt samengesteld: Omtrent de Rondetafel-Conferentle deelt de Dally Telegraph" mede dat er groote oneenigfceid zou zijn tusschen de Moham- medaansche en de Hinóoe-leden der dele gatie. Eerstpenoemden zouden zelfs een soort ultimatum hebben gesteld inzake hun minimum-eischen Wat betreft de verhouding tussthen de beide godsdienstige gemeen schappen tn de toekomst. Werden die el- srfien niet Ingewllli^d dan zou er. zoo heette het verder, niets komen van een voorgeno men Britsch - Indisch eenheidsfront ter con ferentie. Volgens den Britschen draadloozen dienst wordt echter ontkend dat de Mohammeda nen een ultimatum tot de Hindoes hebben ontkenning gaat van beide de Britsch-Indische delegatie Vacantletoelage. Ged. Staten stellen voor, voor het jaar 1931 ten aanzien van de vacantietoelage de na volgend regeling te treffen a Aan de ongehuwde leden van het perso neel In dienst der Provincie, die geen kost winner zijn van een gezin en eene wedde ge nieten. overeenkomende met eene jaarwedde van ten hoo„,ie 5000 - wordi tri vakan tietoelage verleend van ten hoogste f 20. b. Aan de gehuwde leden van het personeel In dienst der Provincie die eene wedde genie ten. overeenkomende met eene jaarwedde van ten hoogste f 5000.wordt ene vacan- tietoe’age verleend van ten hoogste f 35. c. Ongehuwde leden van het personeel in dienst der Provincie, die kostwinner zijn van een gezin, worden voor de toepassing van dit besluit met gehuwden gelijk gesneld. d. Aan de personen, bedoeld onder b en c. wordt voor elk kind, dat nog geen 17 jaar oud is en geheel te hunnen laste komt f 3. boven de vacantletoelage verleend. ae bet liefst sou afgewezen hebben, al had se voor haar onderhoud moeten bedelen. Maar des avonds, als ze alleen op baar ka mertje was, dan kon ze wanhopig schreien en dan kwam de gepijnigde en gemartelde ziel tn opstand, dan voelde ze de wme- derlnven dubbel, die Arnold haar en haar moeder aandeed, vooral als ze dan weer had moeten ..bede’jp’, om Iets nieuws voor haar moeder of zich zelf en dikwijls ge beurde bet dan. dat ze in haar drift naar haar hroer’s kamer ging en hem zjjn laf heid. egoïsme en gierigheid met scherpe, vlijmende woorden in het gelaat slingerde. Lieve mama, boe dikwijls moet ik U nu zeggen, dat Ik dit vleeach niet belief? V schijnt te vergeten, ziet U. dat ik het ben, die alles betaal wat er gegeten en ge dronken wordt. Ik verzoek U dus voor de ■ooveelste maal een beetje rekening te hou den met mijn smaak Gisteren hebben in verschillende Duitsche landen de gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, waarbij in het algemeen de natlonaal- aociallsten weer overwinningen hebben be- 1 haald. terwijl de burgerlijken partijen en de aoclaal-democraten verliezen leden. De communisten wisten bun stemmenaan tal bijna overal te handhaven. De deelneming aan de verkiezingen was in het algemeen niet zoo levendig als bij de Een katholieke school BH besluit van 29 October jj. is door Gedep. Staten van Noord- Holland besli t, met vernietiging van de af wijzende beschikking van den Raad dezer gemeente op het verzoek om gelden voor de stichting van een katholieke school, dat de medewerking ten onrechte is geweigerd en alsnog verleend moet worden. De nieuwe sporweg Naar wij vernemen, is door het gemeentebestuur mededeellng ontvangen betreffende de wijze, waarop de aan te leggen sporweg de ver chlllende wegen op Wlertngen ral kruisen. Alle verbindingen zullen gelijkvloers geschieden, behalve die van den Koningsweg en den Akkerweg. De Koningsweg zal over den spoorweg worden heengevoerd terwijl de Akkerweg onder den spoorweg zal doorgaan. Bij de Westerlander- laan zal het groote hoogteverschil worden overwonnen door langs den spoorweg loo- pende hellingen van 1 i SO, leder lang circa 155 M. Tegen oeze laatste oplossing is tntus schen door hel gemeentebestuui bezwaar Ingebracht op grond van den grooten omweg, die hierdoor word' veroorzaakt De Wester- en Oasterklieverweg worden door één over weg met H’hoef verbonden. Personalia Met Ingang van 17 Nov. is aan M. M. "an Hulzen, tijdelijk onderwijze aai. de school te Hhoef, ontslag verleend wegens de terugkomst van Mej. Mulders. behoefte aan rust. Heb je een dokter bij je gehad? Op verlangen van mama, ja. maar mjj baat geen dokter. Het is niet mijn lichaam, dat ziek is geweest, maar m'n hart m’n ziel. Martha; Ik heb naar je v’rlan"d deze maan den; dikwijls heb Ik op het punt gestaan je te laten roepen. Een hoog-rood kleurde Marthas wangen en een gevoel van Innig ge'uk vervulde haar, dat ze toch Iets voor hem kon zijn, al was I het dan niet wat haar hart, haar liefde zoo vurig verlangde. Waarom heb je bet dan niet gedaan? vroeg ae Och, JU hebt zelf aoovert leed, zooveel verdriet, dat ik bang was je ook nog In het mjjne te laten dee'en. Is Iemand, die zelf verdriet hee*t juist niet het beste In staat om het leed anderen te begrijpen? In de voorbereidingscommissie voor ontwapeningsconferentie is het voorstel der Fransche delegatie aangenomen, dat de commissie van budyetaire deskundigen, die reeds drie jaar geleden aan het werk is ge weest. haar taak zal hervatten om aan de ontwapeningsconferentie bepaalde concrete voorstellen In te dienen omtrent de beste methode van beperking der militaire uitga ven voor de landmacht. Daarna heeft de commissie besloten, de kwestie betreffende de vlootbeperklng te oe- handelen in een onder-commissie, die even, eens door den heer Loudon zal gepresideerd worden en waarin alle staten, die in de voorbereidingscommissie zitting hebben, het recht hebben vertegenwoordigers te zenden Deze sub-oommissie, die eveneens in het openbaar vergadert, is reeds vanochtend met de eerste bjjeenkcznst begonnen, waarop voorstellen door de delegatie van Sovjet- Rusland. Spanje en Zweden werden Inge diend tot amendeering van de vorige week ingediende voorstellen der vijf groote zee mogendheden. om de besluiten der Londen- sche vlootbeperklngsconf eren tie in het ont- werp-algemeenen ontwapenlngsconventle te belichamen. De voorbereidende commissie voor de ont wapeningsconferentie heeft gistermiddag vergaderd en als maritelme ondercommlssle behandeld het voorstel van Lltwinoff, dat in de conventie zou vastgelegd worden de elsch van een procentsgewijze vermindering der vloten van al] elanden. Het voorstel Lltwinoff werd eenstemmig verworpen. De discussies worden voortgezet In alle sleutelbedrjjven is te Madrid het werk weer hervat. In de andere bedrijven wordt in den loop van den dag de arbeid weer opgenomen. De socialistische staklngsleiding heeft een oproep gepubliceerd, waarin den dank wordt gezegd voor het geleverde be wijs van d„ eipllne en de betoonde saamhoo- rlgheld. De arbeiders worden aangespoord om zich Cltta del Vatlcano Aan den HoogEerwaarden Heer Constantlnl, Apostolisch gaat In China, Pelkng. De H Vader is buitengewoon verheugd over het heerlijke voorbeeld van Apostolische standvastigheid en heldenmoed, dat door de missionarissen in China aan den dag gelegd wordt tijdens de onlusten waaronder China thans gebukt gaat. Zijne Heiligheid geeft aan Uwe Excellen tie volmacht om in zijn naam aan allen die daarvoor in aanmerking komen, zijn bij zonderen dank te betuigen en hun den Apostolischen Zegen te schenken, vooral aan den HoogEerw. Heer O’Shea en den Hoog- Eerw. Heer P Keng. U eet het op. moeder! riep Martha buiten zich zelf. W. bij God. ik loop weg en schreeuw het op straat uit wat een ellende’ing uw zoon en mijn broer is. Arnold, die ondenks zijn venVnlghe'd en arglistigheid een lafhartig karak'er 1 ad durfde niets meer te ze~~en, maar ve.llet I met een valsch-’.oerer'den b ik op zijn zuster de kamer en even Istzr het huis. Om Godswil, Martha steunde de arme vrouw, die m t bevende handen mar haar kind tastte en vergeefs poogde haar tranen te weerhouden. Martha knielde naast haar neder. Stil maar. mama, over. De algemeene staking der arbeiders is voor onbepaalden tyd afgekondigd, d wz tot dat de regeerlng de anarchistisch-communls- tische syndicaten officieel erkent ;ook in Valencia Granada en Bilbao, waar de syndicalisten de arbeidersmassa's beheer- schen is de algemeene staking uitgebroken In Valladolid hebben de arbeiders zich met genoemde steden solidair verklaard en zUn eveneens in staking gegaan Ook de arbei ders der spoorweg-herstel-werkplaatsen heb ben het werk neergelegd. Men vreest, dat ook het spoorwegmaatschappijen, het grootste gedeelte particuliere on dernemingen zijn, in staking zal gaan, waar door het verkeer in Spanje volkomen stil gelegd zou worden. Te Barcelona hebben de stakers twee tramwagens en verscheidene vrachtauto’s in brand gestoken. BIJ verschillende botslngeri moest de politie meermalen van de vuur wapens gebruik maken. Een groot deel der studenten heeft zich bij de beweging aangesloten, o a. te Madrid, waar zjj de roode vlag op het universiteits gebouw hebben geplant De leiding der soc.-dem. partij staat af wijzend tegenover de staking. Daar haar invloed echter zeer bep’S'rt en in Cata- lonië biina nihil is, is het den syndicalisten gelukt de staking door te zetten. De leiders der oppositie-beweging betreu ren dit ontreden der syndicalisten, daar hierdoor een remee- schannelljke actie. te z”ner tijd, welken de leiding nog niet ge komen acht moellijker maakt. Werkstaking onder het wegpersoneeL Het personeel van de fabrieken en ken teren der spoorwegen in westen van Spanje heeft het werk nee,... gd. Het per soneel van de spoorwegen in het Zuiden staakt al sedert gisteren. Nog 35 personen onder de puin- hoopen. Onder de overblijfselen van de ingestorte gebouwen liggen nog de lijken van dertien brandweerlieden, vier politiebeambten volgens schatting twintig bewopers. Tweehonderd personen zijn dakloos. maar lekker op. I Och kind. Toe nu. ik heb er zoo mHn beet op gedaan, ik zal u wel help n en dan gaan we venmiddag naar mevrouw De Groeve Ze heeft ons al een poosje geleden gevraagd Het g laai der oude vouw klaarde op. Is het heusch waar. k‘nd? Ja zeker, maar dan moet u nu ook eten. Mevrouw De Greeve was een oude buur I van de familie Leits en de beide vrouwen wanen zeer aan elkander gehecht. Het droe- ’t ge'aat der oude vrouw een kalme, vredige Martha was zenuwachtigze zou Johan voor het eerst terugzien na de trouweloosheid die hij had ondervonden. Allerhartelijkst werden ze door mevrouw De Greeve en Johan ontvangen. De beide 1 oude vriendinnen zochten spoedig een ge zellig plekje bij het ra-m en hoewel de moeder van Martha rauwelijks eenig licht kon onderscheiden, gaf ze toch haar tevre denheid te kennen, dat ze nu onder bet praten ook nog op de straat konden zien moeder en dochter op een kopje thee. Daar Johan had terstond na het voorgeval'ene ze Arnold niet kon uitstaan, weigerde ze op diens feestavond zijn betrekking bij De I pertinent op d*n Wlllemsweg te komen. Fen Bruyn opgezegd en waa boverd’en z’-*- ge- dergelüke visite was voor Juffrouw Leits een worden ten gevolge dar heftige emotie. Hoe- Ja. mijn Martha ik weet het wel, dat Je me liefhebt. maar tochhém. mijn zoon, ben ik te veelen jou sta ik in den weg om Je vrij te maken. Nu stil mamaIk zal in het vervolg mjjn mond houden, en eet nu dat vleesch PILSOEDSKI. Den groot ten druk hadden de nationale minderheden te verdragen; zjj hebben dan ook de grootste verliezen geleden. De Dult- aebers bv. hebben alle zetels in Congrespo len en Pommerellen, drie in Opper-Sllezië. twee in Posen en een in Oost-Galiclë ver loren. De Duitschers hebben dan ook slechts 5 van de 21 zetels, die ze in den vorigen land dag hadden, behouden. Voor de Oekralners en de Wit-Russen is het resultaat natuurlijk niet beter. Intus chen, het Pilsoedski-blok heeft nu wel de absolute meerderheid, maar toch nog geenszins de voor de voorgenomen constitu- tie-wljziging noodlge en verhoopte twee der- den-meerderheid behaald. De complicaties, welke op blnnenlandsch politiek gebied daaruit kunnen voortvloeien, zijn nog niet te overzienv Tegelijk met de uitslagen melden de agent schappen nog tal van bijzonderheden over het terrorisme van de Pilsoedski-mannen rond de stembus: - Vele candfdatenlijsten der oppositie waren, aooals reeds eerder werd gemeld ongeldig ver- "klaard, duizenden kiesgerechtigden waren uit de kiezerslijsten ge-chrapt, vooral in Opper- BUezië. Op den dag der verkiezing zelf is het stem busgeheim in vele gevallen niet geëerbiedigd Aan tot de oppositie behoorende kiezers wer den de stembiljetten ontrukt, waarna men ben dwong, biljetten met den naam van een regeeringscandidaat in de bus te stoppen. In het district Kattowitz alléén zijn 30 000 kiezers uit de lijsten geschrapt. Vermoedelijk zal naar aanleiding van een en ander een protest door de Duitschers bjj het hoogste gerechtshof te Warschau worden ingediend. Van de overige nationale minderheden heb ben de Oekralners in Oost-Galiclë, waar de strijd tegen de Oekralnsche minderheid scherp is gevoerd, betrekkehjk toch geringe Verliezen geleden Daarentegen leden zy zware verliezen in de moer noordelijke distric ten waar de regeerlng bijna alle lijsten der Oekralners ongeldig verklaarde, zoodat de regeerlngscandidaten ondanks het kleine aan tal stemmen dat op hen werd uitgebracht, gekozen werden in zuiver Oekralnsche of Wit- Russische districten. BIJ deze, op zijn gewonen teemenden toon, gesproken woorden, boog Juffrouw Leits deemoedig het hoofd, als schuldbewust, bet hoofd en stamelde: Maar jongenlief.... Wou U nog iets zeggen. Mama! viel Arnold haar Ir de rede op een wijze, die zijn moeder maar al te goed scheen te ken nen. althans ze zweeg en pikte zenuwachtig met haar vork op het bord. Op Martha’s gelaat echter zwam een heftig rood, maar ulterll’k nog kalm. zei. ze: Je nad van morgen gezegd, dat je niet thuis kwam eten en daarom heb ik en niet mama, dit vleesch gebraden, om haar te verrassenzij lust het zoo graag. Arnold keek haar over zjjn bril aan. als bemerkte hij haar nu pas voor het eerst, sloeg echter terstond zijn oogen neer voor den toornig stralenden blik dien Martha hem toezond. Ook als Ik er niet ben. is het mijn geld, dat Jullie te eten geeft en als het jouw schuld is, zie ja dan moet je dat niet uit bet oog verliezen en nu tracteer JU jezelf en mama maar en geef mjj tpaar brood, en met een duw van zijn klairwvlngers. schoof hij bet bord weg. Nu werd bet Mar tha te erg. Ze sprong op. greep het bord voor den eenlgszins onthutsten Arnold weg, wierp al bet vleesch op bet bord barer moeder en zei: Daar moeder.... eet op en doe U te goed en a’s miinheer brood wi' dan kan hen bet self baten; ik doe bet niet. 1 HVIZEN, 1875 M. 8.15—6 30 N.C. R.V., 6.30—13.00 K.R.O. 8.15—0.30 Concert 10.3011.00 Ziekendienst' 11.0013.00 Harmoniumbespeling door M. F. Juriaanz 13.00ia.15 Pohiieber. 13.15ia.30 Gramofoonpl. 12.30.200 Concert. Zang, viool, cello en piano 2.00— 3.45 Concert. Sopraan, bas, fluit en piano 3.453.15 Lezen van Chr Lectuur 3.05— 4.15 Vervolg concert 4.155.00 Gramo foonpl. 5.006.00 Kinderuurtje 6.00 6.30 Voor de landbouwers 6.306.50 Gramofoonpl. 6.50 Aansl. Sted Concert gebouw te Aken In de pauze Rob. Ge- r erds 8.3011.00 Concert door K.R.O.- Salon Orkest 9.30 NieuWsber. 11.00— is.oo Gramofoonpl HILVERSUM, 398 M. V.A.R.A .-uitz. 8.00 Gramofoonpl. 10.15 Orgelspel floor Joh. Jong 10.45 „Onze keuken* door P. J. Kers 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Con-' eert V.A.R.A.-Septet 2.00 Vrouwen uurtje 3.00 „Maak het zelf’-les 4.00 Orgelspel door Joh. Jong 4.30 Concert. Wlad. Pique Trio 5.00 Vraag half uurtje voor kin’.eren 5.45 Vervolg 1 rio-concert 6.15 Concert. V.A.R.A. Mandoline Ensem ble 6.30 Mandoline-cursus door Joh. B. Kok 7.30 Lezing door W. H. Vliegen 7-45 Vervolg Mandoline-concert 8.00 Uitz. uit Deventer - V.A.R.A. Orkest. Jan Lebon. toespraak 11.00 Peraber. 11.15 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 13.30 Gra mofoonpl. 1.20 Orkestconcert a.20 Liederen. D. Kuchen, sopraan. B. Harper, bas a.50 Uitz. voor scholen 3.50 Or kestconcert 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 6.55 Berichten 7.20 Piano recital door Johanne Stockman 7.20 Lezing Lezing 8.ao Concert. Orkest. E. Schumann, sopraan 9.30 Be richten 9.45 Vervolg concert 10.35 Lezing 10.50 Berichten 10.55la.ao Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS’’, 1725 M. 12.50a.20 Gramofoonpl. 4.05 Gramo foonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Mi reille”. Opera van Ch. Gounod. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.207.50 Gramofoonpl. 8.25g.20 Morgenwijding io£o11.30 Gramofoonpl. la.so 1.50 Kamermuziek 2.304.20 Koor en orkestconcert. Spreekkoor en toespraken 4.20—5.20 Orkestconcert 7.30 Concert. Orkest, koor, sopraan en alt. KALUNDBORG, 1153 M. 2.20—4.30 Orkestconcert 7.300.20 Orkestconcert en*zang 9-40ta.ao Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Tno-concert 6.50 Concert 8.35 Concert, georgani seerd door de Belg. Kath. Radio Vereen., Brussel. ZEESEN, 1635 M. 6-ao Lezing 8.10 Morgenwijding. Klokgelui 9.35 Berich ten 10.20 Concert. Koor, orkest en solis ten 10.50 Lezing 11.30 Orkestconcert 1-303-ao Lezingen a.ao Concert. Viola en cembalo 3.20 Harmonium-concert 4- 20 Pianola-concert 4.50 Orkestconcert 5- 20-7.30 Lezingen 7.20 „Missa solem- nis”. Óp. 123 van Beethoven. Koor, orkest en solisten 9.30 Berichten. het Is al weer maar, o Gcd, het Is ook zoo vree- selljk telkens te moet.n hooren .dat bet zijn geld, zijn vervloekt geld is Arme lievelingen dat alles is mijn schuldo. waarom laat de goede God mij niet stervenIk ben Immers tot niets meer nuten ikIk verlang zoo naar den'doodnaar rust. Hartstochtelijk sloeg het meisje haar ar men om de tengere gestalte. Moedermoederliefpraat zoo nietik kan. ik wil het niet hooren U moet bij mij blijv'n ik heb u li“f„.... stil maar.-Ik lach al weer-ben al weer Nazorg. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is, overeenkomstig een betreffend Sta tenbesluit een commissie ingerteld, bestaande uit de heeren A. H. Gerhard en Mr. J. B. Bomans K. Branta en Mr. Dr. F. S Wltte- veen ten behoeve van de voorbereiding van een ontwerp-regeling omtrent de Nazorg voor onze leerlingen van het Buitengewoon Lager Onderwijs. Deze commissie heeft ranport uitgebracht. ZIJ heeft zich georiënteerd om trent hetgeen in Noord-Holland en elders in den lande op het terrein van Nazorg reeds tot stand is gekomen. Een overzichte'ljke samenvatting van bestaande verhoudingen geeft dit beeld: le. Onderwijs tot ongeveer 14 18 jaar een zeker aantal aaneensluitende opeenvol gende klassen of in bezinklngklassen; 2e De zorg voor de on’s'agen leerlingen, bestaande in het onderhouden van voortdurend contact met hen en hen met raad zoo noodig met daad steeds bij te staan, de Nazorg in engeren zin; 3e. de werklnrlchlng. waar de leerlingen verder worden geoefend en te werk gesteld, die niet by een werkgever kunnen geplaatst worden; 4e. Het avondonderwys; 5e. De zorg voor volwassenen, zwakzinni gen. die al of niet onderwl's hebben ontvan gen en die in de werkinrichting een plaats Vinden; 6e. De aanvullingszorg voor onderbrenging in gezinnen van hen, die geen helpende fami lie meer hebben en niet in staat zyift door arbeid een voldoend looh te verdienen voor hun onderhoud De Provinciale medewerking zou kunnen zyn als volgt: a. Is er een ambtenaar voor de Nazorg, dan zou bl1v een percentage van diens salaris door de Provincie gedragen kunnei. worden. b. De kos’en aan die Nazorg verbonden, bulten a, zouden voor een deel in aanmerking kunnen komen naar het cijfer van een goed gekeurde rekening. e. Voorts een bedrag per hoofd en per werk uur voor eiken leerling, d'e in de werkinrich ting is geplaatst. Ten slotte merken Ged. Staten op. dat de Psychopaten, hoewel bet Ryk zich de zorg voor deze categorie aantrekt, bjj de te treffen regeling naar onze meening buiten wing zullen moeten blyven, omdat ni raat om personen van iransch anderen aan leg. terwyi voor de blinden, doofstommen e.d. eene afzonderlijke regeling getroffen zal moeten worden. Ged. Staten doen den Staten voorstellen in dien geest. Volgens deze voorstel’en bedraagt de bijdrage van de Provincie 15% van de jaarwedde of toe'age van den ambtenaar voor de Nazorg, bedoeld in artikel 2. eerste lid. sub a mita ten genoegen van Ged-nu’eerde Ststen worde aangetoond, dat de jaarwedde of toelage uitsluitend betrekking heeft op de hier bedoelde taak: 10% van de verdere kosten aan den arbeid van d’en ambtenaar verbonden; 20% der netto-kosten van l|et avondonder wys vo'gens de door Gedeputeerde Staten go-dgekeurde rekening; 5 cents -per werkuur ten behoeve van de oud-leerlincen, die in eene werkinrichting zyn geplaatst. Uit Angora wordt gemeld, dat de oppositie partij van Fethl Bey Is ontbonden. Een mededeellng uit Angora bevestigt dat Fethy Bey en de liberale afgevaardigden te Angora aan den Ghazi en de regeerlng het procesverbaal van de ontbinding der liberale par’y overhandigd hebben. De redenen van de ontbinding zyn nog niet bekend. eD oude liberale afgevaardigden zouden een onafhankeiyke party vormen. wille van haar moeder bedwong dan ook haar opkomende drift buien. verdroeg ze gelaten de afhankeiyk- heid van haar oroer, een alhankelykheld. die Heden is onder voorzitterschap van den Nederlandschen oud-Minister Cohjn de Twee de Internationale Douaneconferentle ge opend. waarin 26 Europeesche staten en zes overzeeeche mogendheden door gedelegeer- dtn zijn vertegenwoordigd. De Conferentie besprak allereerst de kwes tie van de In werking tredlpg van het in Maart 1930 te Genève gesloten Internatio naal Handelsverdrag. dat voorloopige stabi lisatie beoogt van de Europeesche douane tarieven. Uit een door den voorzitter gehou den rondvraag bleek, dat het aantal tot dus verre plaats gehad hebbende ratificaties te gering is om de conventie in de staten, welke reeds geratificeerd hebben, in werking te doen treden. De Conferentie zal derhalve onderzoeken of en onder welke voorwaarden de C nven- Ue later in werking zal kunnen treden. Keng van Changske, bleven op hun post, ondanks de velerlei gevaren die hen van alle kanten bedreigden, om de geioovlgen in de missie troost en hulp te kunnen ver let nen wel hy nu weer aan de beterende hand waa zag hy er toch nog slecht uit en Martha schrok dan ook niet weinig van zyn verval len ulteriyk. -» 1 Hy geleidde haar naar een schem'rach- tig-donkeren hoek van het vertrek, waar een divan stond, waarop hij zich terstond weder neerlegde. I Neem my niet kwal’jk. Martha, maar I myn beer en zHn nog zoo lam en ik heb w u» i- sa qj men en had wreed haar l'lusles verstoord, j Dapper echter had ze zich gehouden, in wendig verheugd dat Johan n'olt iets van haar genegenheid voer hem had gemerkt. Het gelukte Martha haar moeder weer op te vrooiyken en toen »e samen gearmd over den Wlllemsweg stapten, lag e- op vlg huweiyksleven harer buurvrouw had een glimlach, diepen indruk op mevrouw De Greeve ge maakt en ze had alles in het werk gest’ld om haar op te beuren en haar een of a der genoegen te verschaffen. Na den dood van haar man had een p’otoelln’e erfenis haar in staat gesteld een huis te koopen in de Burchthardt van den Berghstraat en daar leefde ze nu met haar zoon Johan rustig heen. Ze had echter haar oude buur niet vergeten en van tyd tat tijd noodigde ze

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2