Overjassen BERVOETS NOVEMBER-AANBIEDING PRO VINCI A A L NIEUWS URSEM BARSINGERHORN ZWAAGDIJK UITGEEST GROOTEBROEK KOEDIJK ANDIJK HOOGKARSPEL ST. MAARTENSBRUG OUDESLUIS HEILOO SCHERMERHORN DEN HELDER I mogelyk alhier werd plant- i Wels, en humoristische voordrachten aan In No den niet bedrag B. en W. hoog te de heer met dat B, en W. f 4 4 zich kan Burg. Stand. Geboren: Cornelia Elisa beth, d. van N. Molenaar en C. Beemster- boer. Johannes Adelbertus. z. van O. P. Tromp en van C. Boendermaker. het de ▼an f als lagere in en in die Iets zeldzaams B'J den veehouder 8t„ alhier, heeft een koe drie kalveren ter we reld gebracht. De beestjes zijn geheel nor maal. Voetbal adsp. 30. Aangesteld Tot hulpbesteller is aange steld de heer J. Aker Kz. alhier. Zaanlandia-adsp.Uitgeest- Lichtbeeldenavond. Door den Weleerw. Pater Rotthof wordt Zondag 30 November en Maandag 1 December in het Gezellen- huis een lezing gehouden over het Genade oord Lourdes, waarbij tevens een rolprent van Lourdes wordt vertoond. „De T« nbotrw” Met Ingang van 15 No vember vervalt het ploegen-telael voor bloemkool. Nummerafglfte voor kool enz. tot acht uur, voor bloemkool tot half negen. Tevens wordt dan de maat voor b'oem- kool op 13 cM, ook voor tusschensoort. van oordeel zyn, dat schilderen noodig la, ook in bet belang van bet perceel. De oprichter maakt een begroottng van om het hij namelijk zorg sou 'ërmogen voor rijn, Baranskl s. i vrouw en dochter, niet was Moziekvereeniging „Aurora" Zaterdag avond werd door de Muzlekvereenlging ..Aurora" alhier een uitvoering gegeven in de zaal van den heer Groot Niettegenstaande het slechte weer was ae zaal vrij goed bezet. De eerste vier muzieknummers verwierven waarna twee voor den heer 3. Boon VisschertJ. Wordt onze plaats een el dorado voor visschers? zoo vragen wij ons den laatsten tijd wel eens af. lederen Zon dag en ook op de gewone dagen begint er een groote trek te komen van hengelaars van heinde en verre, per autobus; luxe wa gens en motoren, ten einde in onze water rijke omgeving te visschen. Vergadering van den Raad Na opening der vergadering en goedkeuring van de no tulen der vorige, wordt voor kennisgeving aangenomen: de goedkeuring van Ged. St. van de verordeningen op de heffing van op centen op de pers, belasting, de grondbelas ting en de vermogensbelasting en tot clas sificatie der gemeente voor de Gemeente fondsbelasting en de personeele belasting en het procesverbaal van kasopname by den r der I, dat De school viert spr. is van oor- te het R. K. Fabrieksarbeiders. Zondagnamid dag te 4 uur vergaderde in het Gezellenhuls de afdeeling Uitgeest van den R. K, Fa brieksarbeiders bond. De opkomst was nog al redelijk. De heer P Brantjes. voorzitter van de af deeling. verwelkomde den Weleerw. heer kapelaan, den spreker, den heer J. Heijnis, hoofdbestuurslid van den R. K. Fabrleksar- betdersbond en verdere aanwezigen. Na een korte Inleiding verkreeg de Heijnis het woord. De heer Heijnis bleek geen onbekende te zijn in deze streek. Ook wist hij dat vooral in zijn bond hier ter plaatse de actie was uitgedoofd. En deze op te wekken was zijn doel. Vooral de ongeorganlseeiden, die para- siteeren van de vruchten van de socla'e wet geving. welke door de regeerlng is gegeven door het werken en streven van de georganl- seerden. moesten het ontgelden. Daarom wekte de heer Heijnis aan X slot van zijn speech, de aanwezige georganiseer- den op vooral actie te ontplooien in het be werken van de ongeorganiseerden, opdat ook deze tot den bond zullen toetreden en mede zullen gaan arbeiden aan de g rootmaking van de R K Arbeidersorganisatie. Verschillende vragen door aanwezigen, na afloop van de causerie gesteld, werden naar genoegen beantwoord. - i de belooningen van de der brandweer, belast met de bedie- der brandkranen. B. en W. achten het -1- I speciaal te belasten met de be- gesloten. Vergadering van den Raad Dezer da gen vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving wegens onge steldheid, wethouder De Jongh. Na opening en vaststelling der notulen, zijn de ingekomen stukken aan de orde os.: Circulaire van den Minister van Blnnen- landsche Zaken, waarin de aandacht wordt gevestigd op de wijze van aanbrengen van de nummering der huizen. Beschikking van den Minister van On derwijs, houdende vaststelling ryksvergoe- dlng art. 97 Lager Onderwijswet voor de R. K. School over 1929 namelijk f 7293 67 Genooten is f 1700, alzoo te weinig f 193 67. welk bedrag alsnog zal worden uitbetaald. Schrijven van den heer M. Kriek, be noemd hoofd der school, dat hij zün be noeming als zoodanig aanneemt en dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Circulaire van den Minister van Arbeid van 6 November JL No. 8000 betreffende voorwaarden, waarop steun voor woning bouw ten behoeve van groote gezinnen zal worden verleend. Idem d.d. 6 November JJ. No 8031, vermel dende voorwaarden, waarop steun wordt verleend voor krot-opruiming ten platte- lande, eveneens ten behoeve van groote ge zinnen. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Aan de orde is een verzoekschrift mej. C. Helleman om eervol ontslag onderwijzeres aan de openbare 1 school. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag te verleenen ingang van 1 Januari 1931. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een adres van den R. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit. afdee ling Ursem. en van den ChristeliJken Land arbeidersbond om in den komenden winter werkgelegenheid te bevorderen, doch uitsluitend voor georganiseerd en. In handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om advies. Adres van de pas opgerichte voetbalclub V. V. U. om in aanmerking te komen voor het nieuwe sportterrein en een subsidie van f 50 ter bestrijding der eerste onkosten. Als voren. Adres van den heer J. Mulder om re ductie op den stroomprijs voor electr. bv. boven een gebruik van 50 KW per maand. De voorzitter stelt voor om dit adres in handen te stellen van B. en W. om prae- advies. Aldus besloten. Vervolgens wordt suppl. begroottng kapitaaldienst. Aan de orde is thans vaststelling gemeen- tebegrooting en begroeting G. E. B. dienst 1931 met voorstellen van B. er» W. tot hef fing van 25 opcenten vermogensbelasting en 10 opcenten gemeentefondsbelasting De heer A. G. Genefaas brengt namena de commissie van onderzoek verslag uit. Volgno. 10. De commissie acht het salaris van de wethouders te laag en stelt voor den uitgetrokken post ad f 100 te verhoogen met f 20. Aldus besloten. Volgno. 13. De commissie acht, bet pre sentiegeld ad f 3 per vergadering onvol doende en stelt voor bet te brengen op t 3 per Md per vergadering. Aldus besloten. Volgno. 55 De commissie vraagt of het noodig is de ambtswoning te doen schilde ren en zoo ja, bet schilderwerk by inschrij ving te doen geschieden. De voorzitter antwoordt, kosten en de vaklieden werden dan beurten in de gelegenheid gesteld werk uit te voeren. Uit volgno. 65 worden betaald de ge maakte kosten van bekendmaking van ge vonden voorwerpen, opsporing van vermiste of gestolen voorwerpen De heer Veldboer acht bet gewenscht. dat de personen, die iets verloren hebben en waarvoor kosten worden betaald, deze zullen vergoeden. De voorzitter zal hier zooveel rekening mede houden. Volgno. 89. De commissie stelt voor den post bestrijding tuberculose te brengen op f 50. Aldus besloten. Volgno. 113. De commissie vraagt of het schilderen van den gemeentetoren wel noo dig Is. Wethouder Schaap deelt mede, dat een paar jaar geleden de toren vernieuwd is. Er is toen veel nieuw hout gebruikt, dat aan wee: pn wind Is bloot gesteld, zoodat tijdig schilderen zeer gewenscht is. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling van B en W. is eerst nog een onderzoek te laten Instel’en door den opzichter. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgno. 116. De commissie stelt voor den post onderhoud wandelplaatsen en soenen terug te brengen rop f 90. Verschillende leden voeren hier het woord en algemeen Is men van gevoelen, dat b.v. het onderhoud van den tuin bjj het raad huis best door een ingezetene kan geschie den. De post wordt daarop van f 300 terugge bracht op f 90. Volgno. 117. De commissie vraagt inlich tingen over de kosten van onderhoud der bruggen. ZIJ is van meenlng, dat het be drag veel te laag is. De Oprichting Vereeniging Alhier li. zoo als wij de vorige week reeds meldden, een vereeniging voor politiehonden opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren H. Ooster- man, voorzitter; J. Homan, aecretaris-pen- ningmeester en H. Keetman, vice-voorritter. diening der brandkranen en dus ook met de bediening van bet daartoe behoorend ma teriaal, als stand- en straalpijpen en slan gen. zy willen hun daarvoor een extra ver goeding van f 5 per Jaar toekennen, waar toe de Raad besluit. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een belooning voor den stoker der Centrale verwarming in oe o. L. school. Voorlooplg hebben B. en W. daarvoor een persoon aangewezen en hem een belooning van f 5 per week toe gezegd zy stellen den Raad voor de belooning v. d. stoker en verzorger der centr. verwarming in de school vast te stellen op f 5 per week en den functionaris op arbeidscontract te nemen, waardoor hij niet onder de Pen sioenwet valt, waarmede de Raad zich kan vereenigen. Ingekomen een verzoek van de afd. Enk- huizen en Omstreken van de Holl. My. van Landbouw om beschikbaarstelling van eed verwarmd en verlicht schoollokaal ten be hoeve van een land- en tuinbouwwintercur- sus. De cursus zou oorspronkeiyk in Venhui- wegens ge- Het onze gegeven St. Nicolaasfeestje Evenals vorige jtu.n heeft zich wederom een commissie gevormd, met het doel, den schoolkinderen een St. Nl- colaasfeertje te bereiden. De heer J. Delver heeft zich met het penningmeesterschap be last eji hoopt vele goede gaven te incassee- hen. Eenlge jonge dames hebben zich be reid verklaard met ’een lijst rond te gaan. een dankbaar applaus, drachten volgden van die byval vonden. Hierna werd opgevoerd een klucht in één bedrijf: „Het zesde vaandel" dat de lach spieren der aanwezigen in werking bracht. De spelers van deze klucht werden met' een daverend applaus beloond. Ten slotte werden nog twee muzieknummers ten beste gegeven die eveneens veel byval vonden. De muzlekvereenlging kan weder op een goed geslaagden avond trugzien. Geslaagd De geheele klas Andljk--Wer- vershoof der vooroefening van den militairen dienst is deze dagen geslaagd voor het exa men vooroelenlngen. Het was een verblijdend feit van den adjudant Slooten van Hoorn, voor de elf Jongens, die de lessen steeds ge waardeerd hebben en slechts in één jaar tyds opgeleid zyn. Ook voor de ouders der leerlingen is het een genoegen om hun kinderen nu slechts twee maanden uit hun bedryf te moeten mis sen. Het is Jammer dat dit Jaar wegens te geringe deelneming geen klas kan gevormd worden. Fanfare St. Caecilia Zondagavond gaf de fanfare St. Caecilia haar eer te uitvoering dezen winter in het Brunogebouw De zaal was flink bezet. De voorzitter de heer Hoedjes opende den av.ond en heette alien harteiyk welkom. Onder de degelyke leiding van den bcci p. Kuys te. Castricum werd zeer goede muziek gegeven en de aanwezigen genoten Voor velen was de pauze het leukste, toen het tweetal, de heeren J. Kuys en J Liefrink, beiden ook uit Castricum, de aanwezigen op echt leuke en humoristische voordrachten onthaalden. Deze beide heeren hadden veel succes met hun poging om het publiek te vermaken. Tusachen deze voordrachten' in werden de aanwezigen op goede Jazzband-muziek ont haald. Deze eerste avond van de fanfare mag in alle opzichten als goed geslaagd beschouwd worden en ongetwyfeld zal Donderdagavond van de volgende week de zaal weder goed be zet rijn. Heropening Zaterdagmiddag te 3 uur had alhier de officleele opening p.aats van de geheel verbouwde vanouds bekende ma nufacturenzaak van den heer J. N. A Her mes, den tegenwoordigen firmant der firma H Wübbe Co. welke firma door eenlge Duitrchers alhier weid opgerxht in het jaar 1787. Behalve den bouwkundige en de aanne mers benevens enkele familieleden merkten wy ook op den Edelachtbaren Heer Burge meester en wethouder Los. Allereerst werden door den heer J. N. A. Hermes allen welkom geheeten, in het bij zonder de burgemeester Melndersma, die zich de moeite getroost heeft bij de ope ning aanwezig te willen zyn, waarna spre ker dan verschillende personen dank bracht Deze speech werd door den burgemeester en nog verschillende anderen beantwoord, waarop de heer. Hermes de n euwe zaak voor geopend verklaarde en allen het ge bouw bezichtigden, waarna de eerewyn werd rondgediend. Boven op het gebouw wapperde de va- derlandsche driekleur, terwyi in de zaak een schat van bloemen aanwezig was, welke van heinde en verre waren toegezonden, hetgeen een echt feestelyk aanzien gaf. De bescheiden kleine winkel van voor heen heeft plaats gemaakt voor een flink en ruim winkelgebouw met verdiep ng. uit gevoerd door de heeren Borsjes Schots man. aannemers alhier, naar het ontwerp van den heer N. J. Vlaming, bouwkundige te Hoogwoud. Door zyn sleriyken eenvoud, door de har monieus aangebrachte etalages en verdee- ling der vensters, maakt het gebouw vooral des avonds door het vermaarde Zelss-sple- I gel licht een prettlgen indruk van degeiyk- held en gezell gheid. Beneden U de winkel op practische wyae Ingedeeld in vele verschillende vakken, ter wijl de verdieping is ingericht voor toon- kamer en magazyn, waarvan men van verschillende artikelen vanaf beneden reeds een overzicht heeft door de balustrade. De firma, die met Schermerhorn en om streken als het ware is opgegroeid, heeft niet alléén Ijaar uiterllfk naar de tyds- omstandiglieden veranderd, maar ook haar relaties dusdanig verstevigd en ultgebreid, dat zij haar cliënteele wel kan dienen en aan de spits staat van wat Schermerhorn op dit terrein vermag te b’eden. wy wenschen de firma Wtlbbe veel suc ces met haar nieuwe zaak. vastgesteld een 4de dienst 1930 ad f 3650 Schietoefening Dezer dagen had de laat ste schietoefening plaats, 'terwyi het in de bedoeling ligt as. Donderdagavond den wed- stryd om pryzen te houden. By de ingezete nen zal een lyst clrculeeren voor het aankoo- pen van enkele pryzen, terwyi de voorzitter van de vereeniging een flink bedrag beschik baar stelde voor aanko-p van pryzen, en een kleine subsidie van de gemeente er voor zorgt dat alle schutters dezen keer een prijsje kunnen machtig worden. De uitslag van de laatste schietoefening luidt als vo'gt: L. Borst 73; P. N"ooy 86; H Langendljk 80; J. Mulder 85; P. Groen 75; P. Witte 89; P Oudejans 91; O. Commandeur 79; C. Schou ten 83; J. Mak 71; B. Mak 91; C. Mak 78; C. Beerepoot 63; J. Schaap 68; J. Teasel 85; J. Eeken 89; Th. v. d. Lee 87; M Verbart 76; J. Overboom 90; G. Hoogewerf 93; C Schaan 93; L van Zutphen 76 en de Burgemeester 86. R.K. Gemengd Tooneelgeaeischap Zon dagavond gaf het Heldersche R K. Gemengd Tooneelgerelschap zijn eerste uitvoering van het seizoen 1930—1931. in het gebouw vap den RK. VtHksbond aan de Molengracht. Na het welkomstwoord van den spelleider, den heer C. Groenewegen. werd opgevoerd het stuk getiteld „De Strijd met het Ver leden". toor.eelspel in 3 bedrijven naar het Duttsche „Verlorene Ehr" De aanvang van het spel doet vreemd aan. het begint met wat in den regel het slot is van een stuk namelijk met een verlovings feest dat echter aan het slot nog eens her nieuwd. of beter gezegd. Inniger gevierd wordt, met nog een tweede paar er by. Het is dus. zooels algemeen, een gelukkig slot. De verwikkelingen, welke tusschen den mor, gen en den avond de handeling verloopt in één dag plaats vinden zyn vry een voudig. Robert Wels. technisch leider der Van Rens-fabrieken is verloofd met Lize de dochter van Gerard van Rens. groot-m- dustrieri. Het verleden van Robert Wels :s echter niet zonder vlek, welk feit onbekend is. maar aan Lize bekend gemaakt wordt door een oud-medegevangene van Robert Wels. n l. Baranskl; deze maakte dit be kend in een vlaag van wraaklust, daar hy meendee dat Robert de belofte welke hy hem gedaan\hj dragen naar achtergeblev» nagekomen. Het gevolg ia, dat Gerard van Rens Ro bert niet als schoonzoon wil accepteeren Lize. hevig geschokt door deae kennis, twy- felt, maar tenslotte wint de liefde 't van haar opkomenden afkeer De dochter van Baranskl. Kitty, was door Robert Wels al» pleegkind indertijd aangenomen en hy had volgens zyn belofte alles voor haar ge daan om haar gelukkig te maken. Zf) is op gegroeid tol een bekoorlijk schoone Jonge dame, en Gustaaf een neef van Rens, stuur man van de groote vaart, raakt verliefd op haar, alsook Frans, zoon van Johan van Meeuwen, zwager van Rens. We zien het scherpe contrast tusschen deze twee min naars. Gustaaf, den stille, rustige. Frans den vrooiyke opgewekte, die rich echter op t moment, waarop het aankomt, niet weet uit te spreken en aan 't slot moet toezien hoe Kitty en Gustaaf rich verloven, en ge lukkig zyn. Het stuk werd over het algemeen goed gespeeld, het publiek volgde met intense belangstelling de afwisselend ernstige en hu moristische gedeelten van het stuk en ap plaudisseerde dankbaar na ieder bedrijf. De speelsters en spelers hadden zich in hun rollen goed ingewerkt zy speelden over 't algemeen beheerscht,. enkele ultzonderiy- ke momenten daargelaten. Soms echter was, ofschoon alle aanwezigen in absolute stilte toeluisterden, het gesprokene niet overal in de zaal verstaanbaar, hetgeen toch wel het geval moet zijn. De goede krachten welke er ongetwijfeld in dit gezelschap zyn. zullen onder bekwame leiding nog veel kunnen tot stand brengen. Zy zullen dan nog vele malen him dona teurs en bevunstlpers een eenoeailjken en ge- notvollen avond zooals dezen, kunnen bezor gen. het procesverbaal van kasopname by Gemeente-ontvanger In het 3e kwartaal 1930. Daarna werd goedgekeurd de balans en winst- en verliesrekening van de R. K. Wo- nlngbouwvereeniglng St. Laurentius over 1929'30 sluitende met een verlies van f 1228.11. In behandeling komt het voorstel van B. en W. inzake het aanbrengen van brand kranen in den Hout. Nu met leggen van de waterleidingbuizen aldaar binnenkort zal worden aangevangen, achten B. -en W. het gewenscht tegeiykertyd brandkranen te doen aanbrengen. Er is slechts één hand- brandspuit aldaar, waarmede 't niet moge- lyk is een omvangryken brand te bestry- den. Brandkranen voldoet^in de praktyk heel goed en worden meer en meer toege past. In den Hout mogen de huizen weinig dicht op elkaar gebouwd zyn, daar staat te genover, dat men er vry wat woningen vindt met rieten daken, zoodat de noodzaak van bescherming van belendingen niet denkbeel dig is. Thans kosten zy t»70 per stuk, ter wijl dit bedrag later. Indien zy afzonderiyk moeten worden ingehakt tot f 100 zal sty- gext Venhuizen heeft ook belangen by brandweer van den Hout. B. en W. hebben dan ook overleg met het gemeentebestuur van Venhuizen gepleegd en de thans gedane voorstellen worden mede uit naam van Ven huizen gedaan. Er zullen in den Hout 15 De op van het G. E. G. dienst 1931 worden daar na vastgesteld. Aan de orde is h$t voorstel van B. en W. om oneer dankbetuiging de subriciie groot f 1400, te aanvaarden van de D.a- conie en Kerkvoogdy in verband met den schoolbouw en slooping woning gemeente- bode. De heer Genefaas vraagt wat er gebeurt als de school niet wordt gebouwd. De voorzitter heeft geen bezwaar eerst de planden Inzake schoolbouw te behandelen, doch meende, wanneer dit punt werd aan genomen. hy weet hoe de raad over de voorstellen van B. er» W. dacht. Er bestaat volstrekt geen bezwaar beide punten tegeiyk te behandelen. De heer Oud merkt op, dat hy den laat sten tijd heeriyke oogenbhkken beleefd heeft. In de laatst gehouden fractieverga dering. heeft hy het nieuwe lid Schaap ontmoet en die zekerheid genoemd lid daar te ontmoeten. deed hem met graagte er heen gaan. Het interesseerde spreker in het byzonder. dat wethouder Schaap in de party is opgenomen Wij hebben thans zoo n harmonisch geheel. Toen spr. voor eenigen rijd met het lid Veldboer naar de vergadering ging en vernam of het niet beter was In plaats van de school te ver bouwen over te gaan tot nieuwbouw, is spr. tot de conclusi egekomen, dat spaar zaamheid de wysheld wel eens kon bedrie gen. Met een commissie .uit den Raad beeft spr. rich vergewlscht van het interieur schobl en de woning en is van oordeel, nieuwbouw gewenscht is. bijna haar eeuwfeest en deel, dat met spoed dient overgegaan worden tot den bouw. Dit zal straks geheel nieuwe personeel en alle kinderen prettig aandoen. Ook dient een woord van hulde gebracht aan de Kerkvoogdy en Diaconie voor haar royaal standpunt. De heer Genefaas wil over dit voorstel van B, en W. ook nu wel lts zeggen. De fractie kan rich in aansluiting met den vorigen spr. volkomen vereenigen met nieuwbouw. Ten aanzien van den verkoop voor afbraak acht de commissie het ge wenscht voldoende puin ter beschikking van de gemeente te houden voor beharding van het pad by de landarbelderswoningen. De voorzitter zegt, dat hiermede rekening zal worden gehouden. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B en W. tot het bouwen van een nieuwe school met onderwijaerswonlng aan genomen en onder dankzegging van de Kerkvoogdy en Diaconie aanvaard de sub sidie groot 1400. De voorzitter wenscht den Raad van harte geluk met het genomen besluit. De heer Oud vraagt of er ad wonlngvoor- zienlng is getroffen voor het nieuwbenoem de hoofd, dat spoedig in functie zal treden De voorzitter zegt, dat hieraan gewerkt wordt. De mogelijkheid bestaat, dat de ge- meentewoning nog kan worden betrokken i als de bouw van de nieuwe school enke'e meters achteruit kan. Dit zal spr. met de Kerkvoogdy en den architect nader bespre ken. Aan de" orde is het voorstel van B. en VT tot plaatsing van een straatlantaarn in df Schermer by de nieuw gebouwde brug De voorzitter stelt hlerby tevens aan de orde *n adres van eenlge bewoners uit Myze. om een lantaarn tusschen de woningen van de hee ren Jb. Veldboer en Buys te laten plaat sen. De heer Veldboer heeft persoonlijk de situatie in Myze opgenomen. De bedoeling is den lantaarn ongeveer in het midden te plaatsen tusschen de genoemde wonin gen. De heer Genefaas is niet tegen inwilliging van het adres als de lantaarn maar niet komt tegenover een die op den Wallngsdyk ge plaatst is. De heer Veldboer zegt dat zulks niet het geval is. Met algemeene stemmen wordt besloten de beide lantaarns daar te doen plaatsen. Op voorstel van B. en W wordt artikel 23 regle ment Burgeriyk Armbestuur gewyzigd in dier voege dat het bestuur de begroeting voor taan 4 maanden voor het jaar waarvoor zij moet dienen ter goedkeuring aan den Raad inzendt. Besloten wordt met algemeene stemmen het grasland in de Schermer 7>nderhands te verhuren voor 150.per H A. onder door B. en W. nader vast te stellen voorwaarden aan A. Muys. De heer Broertjes acht 125 per H A. vol doende. Daar komt nog by dat een gedeelte als sportterrein wordt gebruikt. Op het adres van het „Witte Kruis”, afdee ling Ursem, om subsidie voor de verpleging van zwakke kinderen in 1930 wordt gunstig beschikt. Wethouder Schaap zou het bedrag willen oepalen op 125. De heer Genefaas zegt, dat er voor een kind is gegeven 150.Op de begrootlng is uitgetrokken 75.doch de kas van de af deeling is uitgeput. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Wethouder Schaap aangenomen. Vervolgens wordt vastgesteld de vergoeding aan de R. K. school ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het dienstjaar 1928. Vervolgens worden door den Raad goedge keurd de exploitatie rekening van de Woning- bouwvereeniging van de woningen gebouwd met en zonder Ryksbydrage. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor de kermis te Rustenburg te verzetten en wel te houd-n op Zondag en Maandag voor Pinksteren. De kermissen te Ursem en Noord- dyk ongewijzigd te laten. Daarna sloot de voorzitter de openbare ver gadering en ging de Raad in Comité. zen gehouden worden, doch kon brek aan leerlingen niet doorgaan, vereischte aantal leerlingen werd in gemeente bereikt. De cursus zal worden door het Hoofd der o. L. schoof den heer M. v. d. Kuur, alhier. Het verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Aan de brde komt het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van f 1000 voor den bou^r van arrestantenloka- len In de vorige vergadering wezen B. en W. reeds op de noodzaak van het weder ver krijgen van arrestantenlokalen en dat zy plannen zouden Indienen tot deh bouw daarvan onder het gemeentehuis. Deze plan nen zyn nog niet gereed, doch B. en W. ver zoeken thans hen voor gemeld doel een cre- diet van f 1000 toe te staan. Dit verzoek wordt ingewilligd en besloten het werk in eigen beheer door een der plaatselyke vaklieden te doen uitvoeren. Het verzoek van het Burgerl. Armbestuur om over 1930 een extra-subsidie van f 250 te mogen ontvangen, werd ingewilligd. Na uitgebracht rapport door den heer Schuur man namens de commissie van onderzoek, wordt de begrootlng van dit lichaam voor 1931 met algemeene stemmen goedgekeurd. <de hh. Beerepoot en Maas onthielden zich als leden van het Burgeriyk Armbestuur van stemming). De begrootlng wordt sluitend gemaakt door een gemeenteiyke subsidie van f W16.— Daarna werd een beslissing genomen over de volgende subsidieaanvragen: a. Ver. van Diaconessen der Ned. Herv. Kerk in de classis Hoorn voor Wykverple- ging. Toegestaan t 100; b. R. K. Fanfarecorps Dr. Nuyens. Ver leend f 50. c. Algem. Ned. Wielrijders Bond. Toege staan f 10. d. Bond van Bedryfsautohouders derland. Afwyzend beschikt; e. Commissie voor Malariabestrijding door de bevolking. Toegestaan 1 cent per inw.; f. District Hoogkarspel van W. Kruis- afdeellngen voor een in Juni 1931 te hou den W. Krulstentoonstelllng. Toegestaan f 15.—. g. Vereeniging tot bevordering van Vakon- derwys in W.-Friesland. Toegestaan f25.—; h. Patronaatsconunlssie van het St. Lau rentius Patronaat te Hoogkarspel. Toege staan f 50. L St. Jozef gezellen-Vereeniging. Verleend f 50.—; j. Commissie van den Legwedstrijd Beemster. Afwijzend beschikt; k. NederL Heidemaatschappy. Eveneens afgewezen. Hoewel daaromtrent nog geen verzoek schriften zyn ontvangen, stellen B. en W. voor de volgende subsldién weder op de begrootlng voor 1931 uit te trekken: Afd. Hoozkarsnel van den Rite brandkranen moeten worden geplaatst, aanschafflngskosten worden in totaal f 2096 geschat en de jaarlyksche kosten op f 220. Laatstgenoemde uitgaven zuilen ver deeld worden naar verhouding van het aan tal perceelen op elks grondgebied in den Hout. Het totaal aantal woningen dat by de kranen belang heeft, bedraagt 58, waar van 36 onder Hoogkarspel en 22 onder Venhuizen. Hoogkarspel zal dus jaariyks moeten be talen 18/29 X f 220 of f 136.56 en Venhuizen 11/29 X f 220 of f 88.44. Hoogkarspel zal voor de uitvoering, beheer en onderhoud zorg dragen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen, mi,ts de handbrandspuit van de hand zal worden gedaan. In behandeling komt een voorstel van B. en W. ofti een bydrage te verleenen voor een op te richten monument ter eere van het Nederlandsche reddingwezen. De burgemeester van Den Helder, voor zitter van het oprlchtingscomité verzocht een inzameling onder de ingezetenen te hou den. Met het oog op de tydsomstandlghe- den stellen B. en W. voor een btfdrage van f 25 te verleenen, welk bedrag op voorstel van den heer Maas op f 15 wordt terug gebracht. Vervolgens komt aan de orde een verzoek van de St. Vincentius-Vereeniging om een bydrage in de kosten van uitzending van kinderen naar een vacantie-kolonie. Kinde ren komen in aanmerking voor uitzending naar Eersel, voor den tyd van 18 Nov.30 Dec. as. De verpleegprjjs bedraagt, behalve reiskosten en plaatsing f 0.45 per kind per dag. De Ver. is niet by machte dit bedrag geheel voor eigen rekening te nemen, waar om zy een subsidie vraagt van f 025 per kind en per dag. Uitzending van kinderen was niet het doel der Vereeniging. Er deed zich echter nu een bijzondere gelegenheid voor om tegen lage vergoeding eenlge zwak ke kinderen naar een kolonie te zenden. In geen geval is het haar bedoeling zich regel matig met de verzorging van kinderen op deze wijze In te laten. Het doel is B. en W. alleszins sympathiek. In het college bestond echter verschil van meenlng. De minderheid is er tegen een bedrag per kind en per dag te verleenen. waardoor de subsidie ongelimiteerd wordt. Zy veronder stelt, dat deze uitzending jaariyks herhaald zal worden, zy wil dan ook een vaste Jaar lyksche bydrage byv. van f 50 voorstellen. De meerderheid stelt voor het verzoek zonder meer in te willigen. Het geldt hier een speciaal geval van uitzending en geens zins is 't zeker, dat de uitzending zich her halen zal. Den heer Maas is het doel sympathiek, doch wanneer de resultaten gunstig zyn, zal de behoefte biyken jaariyks eenlge kinderen uit te zenden. Hy acht X dus gewenscht, dat een R. K. Ver. opgericht worde, uit zending van kinderen beogoend. Om daar aan subsidie te verleenen, zou by hem geen bezwaar ontmoeten. In het onderhavige ge- vai acht hy een bydrage per kind en per dag beter. Met 4 tegen 3 stemmen wordt een bedrag van 25 ct. per dag en per kind toegestaan. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over om te beraadslagen over een verzoek om vrijstelling van het betalen van een by drage in de verpleegkosten van een krank- slnnige. Na heropening der vergadering komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot het verhoogen van leden t— L-- hing L- mctisch twee manschappen van de brand- jÖ6Ck C i—K—As he. Afd. Hoogkarspel van den Byz. Vryw. Landstorm, f 50; voor de besturen der ver schillende bewaarscholen f 2.per kind tot een bedrag van f 350. Gemeende Zangver. „Thalia” te Hoog karspel f 50.welke subsldién door den Raad worden verleend. De begrootlng voor de gemeenschappelyke brandspuit aan den Zwaagdyk wordt in ontv. en uitgaven vastgesteld op f 150, zoo dat Hoogkarspelen Werverahoof elk f 75 zullen te betalen hebben. Nu komt de vaststelling van de gem.-be groeting 1931 aan de orde. De heer K Schuurman verklaart namens de commissie van onderzoek, dat zy volkomen met de voorgestelde posten vereenigen en voorstelt haar vast te stellen, waartoe de Raad besluit. Voor den gewonen dienst wordt de begroottng vastgesteld ontvangsten en uitgaven op t 7762331 voor den kapitaaldienst op f 40236.02 ontvangsten en uitgaven. De Raad verleend machtiging tot aanbrengen van een brandkraan naby R. K. Scholen. Van de gemeente WestwoujJ was een ver zoek ingekomen om het schoolgeld te be talen van 2 leerlingen aan het Vervolgon- derwys uit deze gemeente. De Raad beslist hier afwyzend op, daar in onze gemeente aan twee scholen gelegenheid bestaat tot het volgen van het onderwys. B. en W. deelden mede, dat de levering voor de benoodigde cokes voor de centr verwarming der O. L. scnool was opgedra gen aan den heer C stap. alhier voor f 1430 per ton en dat de collecte voor het Ned. Roode Kruis een bedrag vau f 3880 bad opgebracht. Van B. en W. van Enkhulzen de mede- deeling, dat aldaar de gelegenheid bestaat tot opname van lyders aan besmettelyke ziekten uit deae gemeente. Uit de gemeentebegrooUng biykt. dat bet noodig is voor het belastingjaar 1931*32 50 opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting waarmede de Raad accoord gaat. Opdat de Commissie voor Werkverschaf fing tijdig maatregelen zal kunnen nemen voor het verschaffen van werk in het «s winterseizoen, stellen B. en W. voor reeds nu tot benoeming over te gaan. De vorige maal hadden in de commissie zitting de heeren Reus, Maas en Beere poot. Voorzitter moet steeds de burgemeester of een der wethouders zyn; deze wordt door B. en W. aangewezen. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Maas, Reus en Beerepoot. Nog besluit de Raad den pensioengrond slag van den burgemeester met Ingang van 1 October 1930 te bepalen op f 2875. Naar aanleiding der begrootlng vraagt de heer Schuurman naar de oorzaak, dat de kosten van den bouw der O. L en der A. K scholen de raming zoo ver overschreden, waarop de voorzitter de byzondere omstan- n leden uiteenzet, waaraan dit te wyten is. Ook de inrichting (leermiddelen en cen trale verwarming) overschreed de raming. De Commissie tot het onderzoeken der be grootlng zag gaarne de gratificaties aan den gemeente-veldwachter in salaris omgezet Voorzitter verklaarde zich bereid zulk een regeling te overwegen. Nog vroeg de heer Schuurman, hoe het met de districts-schoolartsendienst staat, waarop Voorzitter antwoordt, dat het ge meentebestuur van Hoorn de pogingen nog steeds voortzet tot vorming van een district Hoorn. De heer Rens gaf in u»ei weging om de commissie tot Werkverschaffing uit te brei den met twee nlet-leden van den raad, welk denkbeeld geen byval vond. Na de rondvraag, die niets opleverde, werd de vergadering op dB geixulkeMJka «ruae voorzitter zegt, dat de bruggen bjj Oudejans en de rybrug in MUze beide wor den onderhouden door polder en gemeente, waarvan de uitvoering is opgedragen het polderbestuur. By de raming is reke ning gehouden met de uitgaaf in 1939, ter- wijl de onlangs plaats gehad hebbende ver nieuwing in 1930 verrekend wordt. Ofschoon de post moeiiyk is te ramen, wordt het uit getrokken bedrag voldoende geacht. De pest wordt daarop goedgekeurd Volgno. 179. De commissie vraagt of het uilgetrokken bedrag ad f 2100 wel voldoen de is voor ultkeering aan de byzondere school. De voorzitter zegt, dat de vergoeding per kind ongeveer f 25 bedraagt. Het aantal schoolg. kinderen is 170, zoodat de vergoe ding. waarop het schoolbestuur recht beeft, f 4250 bedraagt Ieder jaar is dit bedrag ongeveer hetzelfde, doch het schoolbestuur heeft tot op heden per jaar steeds uitgege ven beneden f 3000. In 1928 te dit bedrag iets overschreden n l. met f 8785. Met een raming van f 3100 rijn wy dus aan velllgen kant De heer Veldboer vraagt of het veiliger te den post hooger te ramen, waar op de voorzitter antwoordt dat het uitge trokken bedrag B. en W. hoog genoeg Wkt. De post wordt daarop vastgesteld. De commissie meent verder te moeten namen onder volgno. 238a *n post van f 400 voor kwade posten. Aldus wordt besloten. De voorzitter schorst de vergadering en stelt voor in comité te gaan. Na ophefting stelt de voorritter aan de orde de verdere behandling der begroetin gen. De heer Genefaas zegt, dat de fractie voor heffing van 25 opcenten op de vermogens- 1 belasting te. doch niet voor opcenten op de gemeentefondsbelasting. Wethouder Schaap deelt mede aan het voorstel van de opcenten voor de gem.- fondsbelasting medegewerkt te hebben. Later is spreker tot een ander Inzicht gekomen en heeft deze aangelegenheid met den voorzitter behandeld. Op deze begroo- ting komt een bedrag voor van ongeveer f 3750 aan belasting, die in 1932 gemist zal worden, doch daartegenover staat dat de bydrage in de jaarwedden van Burg, en Secr. hooger wordt in 1932 en ook de belasting voor 100 pet. in de kas zal vloeien, zoodat bet gemis van dat bedrag wordt opgeheven; biykt echter, dat in 1931 de inkomsten minder hebben bedragen dan kunnen toch tijdig voor 1932 maatregelen worden genomen. De heer Broertjes betreurt het, dat de vermogensbelasting verlaagd wordt en zulks mede in verband met de indeeling der gemeente in de 3e klasse, wat niet in het belang der arbeiders te. Spr. vraagt naar de motieven, die hiertoe geleld hebben. De heer Oud zegt, het Initiatief hiertoe genomen te hebben en wyst er op. dat het kapitaal toch al zwaar wordt belast. Van den grond wordt vermogensbelasting ge heven, maar ook opcenten en wel 80 en 20. Besloten wordt tot het heffen van 25 op centen op de vermovensbelast ng en met het heffen van ojicenten op de gemeente fondsbelasting nog te wachten. De heer Genefaas ve'l'gt den aandacht nog op de toelichting by volgno. 134 waar in bet voornemen is kenbaar gemaakt om het land in huur by W. Klaver, onderhands te verhuren. Spr. zou gaarne zien, dat dit perceel ter beschikking kon worden steld van de Wonlngbouwvereenlglng. weer aanvragen om woningen heeft gekre gen. Hetzy dat deze grond verkocht werd of in erfpacht werd gegeven. De voorzitter stelt voor deze aangelegen heid in de volgende vergadering aan de orde te stellen. Intuascher» zal het perceel. Indien de raad dit wenscht niet meer ver huurd worden. Dit wordt algemeen goedgevonden. Vervolgens wordt behandeld de begroo tlng van het G. E. B. De heer Genefeas deelt mede, dat deze geen enkele aanleiding heeft gegeven tot op of aanmerkingen. De heer Veldboer vraagt alleen naar de oorzaken van het groote stroomverlles nJ. 9000 K W. De neer oeneraas oppert het Wee den lynwerker te on lasten van het meteropne- men; dit neemt veel te veel tyd in beslog. waardoor de lynwerker zich niet voldoerrie kan geven aan het andere werk, zooals meteryken en bet inapecteeren. Het stroom- verlies is hier hoog en maatregelen d enen genomen te worden om dit te beperken. De voorzitter zegt, dat het stroomverlles wordt veroorzaakt door verschillende oor zaken. zooals natte takken, die met de dra den in aanraking komen, slechte meters, lassen, die niet goed gesoldeerd zyn. Hier mede is de lynwerker bekend. terwyi hy ook belast is met het meterijken. Hoe bet hiermede staat is sjor onbekend, doch een onderzoek zal worden Ingesteld. Het aan stellen van een afzonderiyk joersoon voor meters-opnemen en geldopbalen zou by wijze van proef tydeiyk kunnen geschieden. B. en W. sullen deze zaak eens nader onder het oog zien en hierover advies uitbren gen. Met algemeene stemmen goedgevonden. De voorziter zal de door den Raad aan gebrachte wyzigingen en aanvul’ingen der begrootlng aanbrengen en den post onvoor zien daarvoor gebruiken. De begrootlng der gemeente, alsmede die

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6