Laatste Nieuws Van Putten en Oortmeyer - Payglop Mgr. Bernardus Adrianys Jordanus Gijlswijk 60 jaar I Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1930 Cdpostolisch Deleèaat van Zuid-Afrika Zweedsch stoomschip vergaan? Statuten Raadsvergadering Nieuwe president van Haiti VEILING-O VERZICHT Brand Man overreden en gedood De bevolking der V. S. 122 millioen De toestand in Spanje STADSNIEUWS B O EK BESPREKING k. P. S. V.Amsterdam I 14 DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE De I De communisten-terreur in China valscbe-munterskwestie te Weenen Scheidsrechter bij de Nederlandsche Spoorwegen Wederom een missionaris gevangen genomen De inbraak in het St Joseph- gezeüengebouw Moderne smokkelaars in droog Amerika Twed avonden van religieuze schoonheid aoo .0. Actetasschen - Portefeuille» - Portemonnaie’s voor Heeren .st. 100 iks. en: De eenheid in de R. K- Raadsfractie hersteld Op weg naar de oplossing ZUID-SCHARWOUDE I I Wreemde wrakdeelen aangespoeld 500 Volgens gemeenschappelijke godsdlenst- Twaalf vliegtuigen in beslag genomen Sevilla zich uit open- 65* jaargang No. 8 Levine's schuld nog niet bewezen De ..Staatscourant” bevat de statuten van de NV Meurs en Go’s Baggerbedrijf, alhier .0. per vóór de stemming duidelijk bleek, restrictie aan bet voetstel was of der Eer»' Zusters voerde, de verschillende Ilturgi- Columban-missie te ten Zuidwesten van gevangen reikt. Uit Riga wordt gemeld, dat in de nabij heid wrakdeelen van een vreemd schip ztja aangespoeld. aer 0 te len >ort iks >30. ten iwe 1— .80. ort per Itte ipe Leeren schooltasschen enkel en dubbel werd i daarop oer O. -64 O. G. len st. 13 >er. 1.70 190 «en .50, Kg- len l«n •1- tn- IX. I Fransch gedeelte. Pastoor Gijlswijk lurg. de hoofdplaats deel. Hier kon hij priesterlijke werkzaamheid volop ont want bij een canonieke visitatie ïn 1898 was gebleken, dat daar niet op vol doende wijze in de geestelijke behoeften van de bevolking was voorzien, voor het jaar 1873 stond er op de westelijke grens van de parochie een kapel, waarin de geloovi- gen, die te ver van de hoofdplaats Philips burg verwijderd waren, hunne god-dienst plichten kwamen vervullen Maar toen die kapel In 1872 afbrandde en aan den bouw van een nieuwe wegens de gebrekk ge fl- nantleele hulpmiddelen niet te denken viel, bleven de bewoners uit den omtrek zonder geestelijke iuilp. Met het gevolg, dat bijna De studenten organiseerden te een belonging, trokken Na de rust kwam er even een opleving in de Alkmaarsche ploeg, die echter spoedig weer verdween, terwijl de Amsterdammers de score tot 41 wisten op te voeren. De laat ste goal had ook door den keeper voorko men kunnen worden De scheidsrechter leidde maar zeer matig. patie ultgezen werd naar een plaats een nieuw kloosterlijk begin, werd ook Gemert gedacht. Velen vooral onder ouderen der Hollandsche Dominikanen, Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 27en Nov. a-s. een raadsvergademg te beleggen. In Detroit zal binnenkort een monster proces beginnen tegen twee benden alco- holsmokkelaars, die sedert langen tijd enorme hoeveelheden alcohol met vlieg tuigen vanuit Canada in de Ver. Staten in gevoerd hebben. Van de 30 vliegtuigen waarover de smokkelaars konden beschik ken. konden er 2 in beslag worden geno men. De diamantkonIngin Mabel BoD. in wier gezelschap Levine In hotel Jmperal” had ge woond is heden, na daarvoor de toestemming van de Weensche politie te hebben gekregen naar Parijs vertrokken. Wederom is een Katholiek missionaris, de overste van de St. Kienghang. 80 mijl Hanchug door de communisten genomen. Op het oogenblik zijn 24 missionarissen in handen der communisten of bandieten. Zij trokken in optocht naar het paleis van den clvlelen gouverneur om te protes- teeren tegen het gebeurde te Madrid. Dp politie moest chargeeren om de be- toogers uiteen te jagen. De Alicante breidt de staking Het werk in de haven staat stil. De politie bewaakt de banken en bare gebouwen. De avondbladen zijn niet verschenen. Men meent, dat de beweging een communistisch karakter draagt. Op twee achtereenvolgende Zondagavonden hield de heer V P. Keijsper in een der zalen van het Sint El sabeth-ziekenhuis alhier, een voordracht van Don Petro Calderon’s bekend H. Sacramentsspel „De Geheimen der H Mis” Met onnavolgbare juistheid en met een diep gevoel, zonder ook maar slechts een oogenblik te haperen, vertolkte hij de ro.len der verschillende spelers zóó innig mooi, dat het een genot was deze avonden mede te leven. Het zangkoor op keurige wijze sche gezangen uit. Tot goed begrip van het mooie spel droe gen ook veel bij de zeer duidelijke lichtbeel den. welke door den rector van het zieken huis. den Zeereerw. Heer Filbrjj. werden vertoond, zoodat men telkens op het doek den speler of de speelster zag. die door den heer Keijsper werden vertolkt. De heer Keijsper had een dankbaar en met bet spel geheel en al medelevend ge hoor, bestaande uiet de Eerwaarde Zusters van het Sint Elsabeth-ziekenhuis. van ..Huize Sint Augustinus" en van de Plus- stichtlng. uit de zusters leeken-verpleegste.s van het ziekenhuis en uit enkele genoodig- den Twe avonden, om met spoedig te vergeten. Overeenkomstig de bestaande voorschriften is voor het tijdvak van 1 Januari 1931 tot en met 31 December 1931 aangewezen als can- didaat lid van de scheidsgerechten bij de Ne derlandsche Spoorwegen: door den Bond van Ambtenaren de heer W. C. Swart, alhier. de geheele bevolking, waarschijnlijk op de prediking van een paar zendelingen, naar een protzstantsebe sekte overliep. Slechts eenige famll es bleven t.ouw, daar hun eigenaardige en afgezonderde woonplaat’ op een landtong. Simpson's Bay genaamd, hen voor afval van het geloof behoedde. In 1897 vond de toenmalige pastoor de midde len om aldaar een armoedig kapelletje te bouwen, waar hij om de veertien dagen heen trok tot het geven van Catechismusonder richt en het ver. ichten van eenige gods- dienstoefen ngen. In 1901 was dit kapelletje met een kleinen aanbouw vergroot. Aldus was de toestand toen pater Gijls wijk het pastoraat van St. Martin aan vaardde. Na zich voldoende in zijn paro chie te hebben ingewerkt, was een zijner eerste zoigen het stichten van een school tje te Slmpsonsbay in 1905. Door een. twee den aanbouw werd het kapelletje veranderd in een doelmatig gebouwtje, waar Jn de week de Zusters Dominikanessen hun kinderen onderricht geven en waar 's Zon dags de geloovlgen bijeen kunnen komen De Goddelijke Voorzienigheid had voor dezen werkzamen beleidvoller! priester een veel belangrjjker arbeidsveld voorbe temd. dan het pastoraat in een armoedig missiege bied. waar Pastoor Gijlswijk in allen een voud gaarne zijn verder leven had willen besteden. In 1931 verzocht Kardinaal Van Ros um. Prefect der Congregatie tot Voort planting des Geloofs, den Generaal der Do- minikanerorde, den Hoogeerw. Pater L. Theissling. om hem iemand aan te wijzen, wlen hjj de moeilijke taak van Visitator van de talrijke Dominikanessenkloosters in Zuid- Afrika zou kunnen toevertrouwen, ©ogen blikkelijk dacht de Generaal aan den Pastoor van Otrobanda als ..the right man in the right place.” Reeds in Mei bevond Pastoor Gijlswijk zich te Rome om de instructies voor zijn zending te ontvangen. Zonder dra len begaf hij zich op weg om bij de meer dan duizend Dominikanessen, over de veertien Zuid-Afrikaansche bisdommen verspreid, de Canonieke Visitatie te verrichten en reeds in November van hetzelfde jaar was hij te Rome terug om aan den Kardinaal verslag uit te brengen. een kort oponthoud In Rome en een welverdiende vacantte in zijn vaderland toog hjj met Generaal Theissling op reis om de Engelsche Domlnlkanenpro- vlncle te vi iteeren. Reeds toen werd er in Holland onder de confraters gesproken van een hooge waardigheid, die Pastoor Gijls wijk te wachten stond. Toen hij zich in het najaar van 1933 we derom te Rome bevond, vroeg hjj den Ge neraal verlof, naar zijn Missiepost te mogen terugkeeren. Waarschijnlijk wenschte hjj naar aanlei ding van de hardnekkige geruchten omtrent zjjn aan taande bisschopsbenoeming zijn persoon aan de algemeene opmerkvjuunheM te onttrekken. Doch het antwoord op zijn verzoek was zijn benoeming tot Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika op 34 Nov. 1933. Zjjn arbeid in 'Afrika en zjjn rapport over de kerkelijke toe. tanden aldaar schijnen van dien aard geweest te zjjn, dat zij de onmld- deüijke oorzaak van deze benoeming werden. Den 8sten Dec. ontving Mgr. Gijlswijk de bisschopswijding te Rome uit de handen van Kardinaal v. Rossum en de mede-consacree- rende bisschoppen Mgr. Fumasoni Blond! en Mgr. Smets, apostolisch Delegaat van Per- zië Onder de vele Hollanders werden vooral opgemerkt, de grijze 80-jarige vader van den wijdeling en diens priesterbroer, de Prior van het Zwolsche Domlnlkanenklooster. de als leider der nlet-katholieken-conferenttes be kende Pater M. Gijlswijk. Na op den eersten Paaschdag 1933 nog de H Priesterwijding te hebben toegediend ver trok Mgr. Gijlswijk den 9den April naar zijn hoogen missiepost en vestigde zijn residentie te Bloemfontein. Van zijn kerkeljjk-diplomatleke werkzaam heid in Zuid-Afrika is, uit den aard der zaak, weinig bekend. Als voornaamste feit kan aan gemerkt worden, dat Mgr. Gijlswijk in op dracht van Z. H. den Paus, als voorzitter op trad van het Concilie der Ned. Indische bisschoppen te BataviaWeltevreden van 18 Sept. 1925, waarna hij naar Rome reisde om verslag uit te brengen en tevens het va derland bezocht en op 2 Dec. de kerkconse- cratie verrichtte van de parochiekerk O. X Vrouw Geboorte te Nijmegen. In 1928 volgde een tweede bezoek aan Rome en heL vaderland Bij deze gelegenheid verrichtte hij de Priesterwijding van een aan tal Domlnikanenfraters in het St. Domlnlcus- College te Neerbosch. Ondanks zjjn 60-jarigen leeftijd en zijn langdurigen arbeid in de tropen en daar tellen de jaren dubbel Is Mgr. Gijlswijk nog vol jeugdige energie en ongebroken le venskracht. Moge hem dit nog tal van jaren gegeven blijven voor de uitbreiding van Gods Rijk in de Ml sielanden. p. N. A. VAN RUN. OP. tevaat te Otrobanda behoort een onderne ming. die rechtstreeks tegen dit euvel ge richt was: de stichting van het Opvoedtngs- gestlcht „ScberpenheuveL” In samenwerking met de paters Dahlaus en Poiesz werd de 8t. Vincentius-vereenlglng opgericht die ten doel had: „de duurzame verzorging van minder jarigen in of buiten gestichten en in het al gemeen de bescherming van minderjarigen Van den Bi schop van Merida in Venezuela de plantage Scherpenheuvel met de 1 zich bevindende Semlnarie-gebou- wen aangekocht. In 1898 was daar door de Curacaosche missionaris en een seminarie begonnen voor de Zuld-Amerikaansche bis dommen. dat echter wegens ontoereikende fl- nantleele middelen reeds In 1901 weer moest worden opgeheven. De voor Curasao zeer uit gebreide gebouwen boden nu een doelmatige gelegenheid voor de St. Vlncentius-stlchtlng. Dit werk van Mgr. Gijlswijk is thans In vol len opbloet. ondanks de aanvankelijke tegen werking van de Koloniale Regeering Tijdens zijn omvangrijken misslearbeid wist Pastoor Gijlswijk nog altijd ©ogenblik ken los te woekeren voor wetenschappelijk werk. Tot diep In dén nacht kon men hem bezig vinden, veelal bij gebrekkige verlich ting Dan was hij voornamelijk bezig met historische onderzoekingen en zat hij gebo gen over stapels archiefstukken van de Cu- racaosche Missie. Toen naar aanleiding van de 50-jarige werkzaamheid der Dominika- nen In onze West een gedenkschrift zou worden uitgegeven, nam hjj het initiatief, en zeven van de twaalf hoofdstukken van het boek: „Gouden Jubileum der Domlnikaner- mis le op Curacao(Centrale Drukkerij, Nij megen 1920) zijn vair zijn hand. ZIJ getuigen van een nauwkeurigen hlstorlschen arbeid en een breede kennis der toestanden In de West Eenige dagen geleden berichtten wjj dat in het St. Josephgezellengebouw aan het Ver- dronkenoord, alhier, was Ingebroken en een vrij groot bedrag aan geld was ontvreemd. Het gelukte de recherche alhier gisteren zekeren P. R.. wonende In voormeld gebouw en kellner in een hotel, alhier, aan te houden, die bij zjjn verhoor een volledige bekentenis aflegde zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hjj Is ter beschikking van den heer Offi cier van Justitie gesteld. Van het vermiste bedrag van. 160.werd nog 100.— op hem gevonden. onder hen mannen van naam en Invloed bij hun confraters, hebben hun opleiding en roe ping te danken aan de School van Geme. t. En ongetwijfeld was het deze aloude tra ditie die het hare er toe bijdroeg om de keuze van den 20-jarigen Bernardus Gijls wijk te richten naar de Orde van St. Domi- n cus. Den 9den November 1891 opende de kloosterpoort van het Moederhuis te Huis- aen zich voor den nieuwen po-tulant en tien dagen later, juist op zijn 21sten ver jaardag. ontving hij "t Domlnlkaansch ha bijt uit de handen van Prior Theissling, den beroemden Alkmaarder, d e later als pro vincial! der Nederdultsche Dominlkanen- provincle, en nog later als Magister-Gene- raal der geheele Dominikanenorde. zoon be slissend™ invloed op de loopbaan van Mgr. Gijlswijk heeft uitgeoefend. Tusschen den jongen postulant en zijn toenmallgen Prior schijnt op dat oogenb:ik een mannelijke vriendschap ontstaan te zijn, ontsproten uit een soort psychische ve.want- achap tusschen deze twee krachtige per soonlijkheden en niet het minst In de waar- deering van den laatste voor de nog slui merende geestesgaven van den andere. De'novice ontving den kloosternaam Jor danus naar den eersten opvolger van den H. Dominicus, den Zaligen Jordanus van Saksen. Eén jaar later legde hl) het was op den 30sten November 1892 de Eenvoudige, en op zelfden datum van het jaar 1895 de Plechtige eeuwigdurende Kloostergeloften af. Onderwijl waren voor hem de hoogere filosofische en theologische studiën begon nen. welke frater Jordanus immer met strakke energie en uitstekende resultaten volgde. Toen na de zeven eerste kloosterja- ren zijn geestelijke en wetenschappelijke vorming voltooid mocht heeten. werd hij op den dag van Maria-Hemelvaart. den 15en Augustus 1898, priester gewijd in de Utrecht- ache Kathedraal door Mgr. Henricus van dc Wetering. Al spoedig brak nu de tijd van priesterlij ken arbeid voor den jongen lev .et aan. Na een kort verblijf als assistent aan de ,.Ha- venkerk” te Schiedam werd hij In het oe- gin van 1899 door Provinciaal Theissling benoemd voor het Missiegebied der Hol landsche Domln'kanen in West-Indië en ver trok op 1 April van hetfcelfde jaar naar Cu racao. Te Willemstad aangekomen werd hjj aldra benoemd tot kapelaan aan de Kathedrale Kerk te Otrobanda (het stadsgedeelte van Willemstad aan de andere zijde van den haveningang tot het Schottegati. Hier was hij werkzaam van 1899 tot 1902. teen hij benoemd werd tot secretaris van Mgr. J J. A. van Baars, Apostolisch Vicaris van Cu rasao. Reeds het volgend jaar (1903> ont ving hl) zijn aanstelling als Pastoor op het eiland St Martin. 8t Martin is een van de drie Bovenwind- sche eilanden, die aan Nederland behoorea. 8t. Martin zelve heeft echter een Hollandsch en een vestigde zich te Phllh van bet Hollandser zijn plooien. De R K Raadsfractie deelt ons het vol gende mede In de gisterenavond door de zes katholieke leden van den gemeenteraad gehouden bij eenkomst is het gebeurde in de raadszitting van Donderdag 13 November uitvoerig oe- sproken. De heeren Van Slingerland, Woldendorp en Venneker werden in de gelegenheid ge steld hun houding te motiveeren en betoog den dat noch in het oorspronkelijk voorstel van B. en W„ noch in het aanvullend voor stel van de heeren Woldendorp es. sprake is geweest van een voorbehoud dat de Re geering baar goedkeuring aan de regeling zou moeten hechten. Zy waren van meenlng, dat de ter elfder ure door den wethouder aangebrachte restrictie iets geheel nieuws was. waardoor het resultaat van het voor- stel-Woldendorp ca. op losse schroeven kwam te staan. De heeren Klaver. Keesom en Geels waren echter van meenlng. dat de restrictie aan net voorstel vanzelfsprekend was verbonden. Immers, In de bijlage no. 133 wordt over het geldelijk belang, dat de gemeente heeft jU behoud der subsidie, gesproken en vormde aldus den grondslag der besprekingen van waaruit getoetst werd In welken vorm en tot welke hoogte aan het adres der Vak centrales zou kunnen worden tegemoet ge komen. Toen dat de EINDHOVEN, 19 Nov. Gisteravond Is op den Aalsterweg onder Valkenswaard een reiziger in manufacturen, J. D.. die zich per rijwiel naar Aalst begaf, door een auto uit Valkenswaard aangereden en gedood. Den chauffeur v. O., in dienst bij den heer B. aldaar, treft geen schuld. De man was onmiddellijk dood. Uit de getuigenver klaring blijkt, dat de heer J. D. te laat den weg was overgestoken. gemis aan persoonlijke vrijheid geleefd In een veelal groote moreele ongebondenheid. Nog steeds woekeren de slechte zeden voort, niet het minst ter oorzake van de ingeboren luiheid der negerbevolking en de nijpende werkloosheid. De zedeloosheid Is weer oor- zaak van de ontwrichting van het familie leven, de verwaarloozing der opvoeding en verwildering der jeugd. Veel goeds was er wel in den loop der jaren doqr de Missie ge sticht. maar door de slechte economische toe standen werden juist de beste en ijverigste Jongelui gedwongen, om. wilden zy vooruit komen, naar elders te trekken, waar meer werk en hooger loon te vinden was. Dat zulke toestanden fnuikend waren voor een regelmatige zielzorg, en dat in zulke omstan digheden het geestelijk werk ondankbaar en ontmoedigend was. valt licht te begrij pen. „Er gaan stemmen op van noodgeschrei, over de lange rij van gedegenereerde volks kinderen, over den zedelijken achteruit gangWaar de verderfelijke invloed van het publieke leven zoo verschroeiend werkt op de verzorgde jonge planten, valt het niet moeilijk te benaderen, hoe laag het pc!', staat der verwaarloosde kinderen van dien zwammigen chaos. En tot die klasse behoo- ren niet alleen zjj. die in grooten getale langs den weg slenteren, maar ook de door hun ouders uitgehuurde kinderen, wier geestelijke en zedelijke verheffing vaak ten offer valt aan de vooze godsdienstige begrippen van resjjectleveljjke meesters en mee teressen Zoo beschreef Pastoor Gülswijk zelve den toestand te Willemstad in het jaar 1910. Wat door den moeitevollen arbeid van den Pa toor en zijne helpers was uitgeraaid en opgekweekt werd maar al te dikwijls en al te spoedig door de doornen der ellendige toe standen verstikt. Onder de belangrijkste feiten van zijn pas- Bernard’is Gijlswijk werd den 19den No vember 1870 te Dpi ft geboren Zijn ouders waren: Joannes Gijlswijk en Annct.a Maria Mloritz. Na de lagere school te hebben doo-.loopen. gaf hij op vljft en Jarigen leeftijd blijk van zijn roeping tot het H. Priesterschap, en be gon zijn semlnariestudies te Hageveld in 1885. In 1886 verwisselde hij dit Seminarie voor de bekende Latynsche school te Ge mert in Noord-Brabant, waar hij in de ja ren 1888—1891 Zijn lagere studies voltooide. Historische herinneringen verbinden de Gemertsche school zeer innig met de Do minikanen In de 17e en 18e eeuw hebben de uit Den Bosch verd.evgn Dominikanen •r gedoceerd. Ook hadden ze naast de school een kloostertje gesticht, waaruit ze maar al te spoedig door dc Btaatsche troepen weer verjaagd werden. Maar de eenmaal gevestig de band oleef bestaan. Teen na de emancl- voor aan de en een bericht van de Associated Press uit Port au Prince is de voormalige voorzitter van den Senaat en hoofdredac teur van een blad in Haiti. Stenio Vin cent, heden in bet Huls van Afgevaardig den tot president van Haïti gekozen. Vincent ts 50 jaar oud en hjj behoort tot de extréme oppositie. HU is tegenstander van de Amerikaan- sche bezet ting en de eerste president, die sedert het verdrag met de Vereenigde Sta ten op regematige wyze is gekozen. voor een oefening. Ook heeft hy zjjn kort pastoraat benut voor de organisatie der ziekenverpleging, waarmee het tot dan toe op de Boven- windsche eilanden treurig ge-teld was. Er was gebrek aan voldoende geneeskundige hulp, vele inwoners waren te ver van het centrum der samenleving. Philipsburg, ver- wUderd en de verpleging was, ten gevolge van de bekrompen en onhygiënische behui zing. meet dan gebrekkig. Sinds 1890 hadden de Zusters Dominikanessen zich te 8t. Mar- t n gevestigd voor het geven van onder richt. Zoowel by de bevolking als bU de Zusters groeide sindsdien de stille wensch. om te komen tot de stichting van een hos pitaal, zoodra het onderwijs voldoende ge organiseerd en er meer krachten beschik baar waren. Aan pastoor GylswUk komt de eer toe, alt plan tot uitvoer gebracht te hebben, zoedat in 1908 met de ziekenver pleging een begin gemaakt kon worden. Den voorspoedigen bloei van deze stichting mocht pastoor GUlswyk niet meemaken, want ai spoedig werd hU teruggeroepen naar het; hoofd-eiland Curacao, waar hij pastoo. werd van de Kathedrale Kerk te Otro banda. Hiermede was geen gemakkelijke taak op zjjn schouders gelegd. Willemstad is een havenstad in de tropen, toenmaals nog niet met de economische voordcelen. die het thans bezit, maar des te meer mef al de zedelUke nadee'en. aan een havenstad ver bonden. Hier ging hU zUn herdersambt uit oefenen aan de hoofdkerk, de kathedraal, in het centrum der stad. De katholieke bevolk fig van Wjllem’tad bestaat, behalve uit een gering aantal van hoogeren stand, meestal uit de nakomelin gen der vroegere slaven. De nadeelige ge volgen van de slavernij doen zich tot op heden voelen, ofschoon de emancipatie da teert van 1851. De vroegere negerslaven hadden bU alle Nu dit nieuwe nummer van de K. L voor ons ligt en we de mededeelmg van de redactie imtrent bet Augustinusnumtne onder de voorplaat teken, kan het met anders ot we stemmen niermede volkomen in, ter wijl we met een zekere graagte bet Augus- tijnen-artikei een stukje echt Roomsch 'even in ons eigen midden doornemen. Het andere artikel, Hongarije en de Magy- iren, ts eveneem actueei door hetgeen zich rondom lien staat afspeelt. De korte ver balen Tjlle, door Robert Passen en Mid- Zomer-Gloed dooi Erika dragen weer :cht die pittige, onderhoudend-verbalende int, die ze aantrekkelijk voot de ezer» maakt. ->e roto-redactiv neeft weer haar veel- ydigen' greer gedaan, door onderwerpen van .hiet en overal te brengen. Bes u.ten we met de ouzonden aandacht te vragen voor de toto van het door den kunstschilder H. T. wesseline gemaakte portret van Haarlem» Kerkvorst, Z. D. H. Mgr. Johannes Domi nicus. Gisterenmiddag hebben de Alkmaarsche politle-agenten op eigen terrein hun zooveel- ste nederlaag geïncasseerd. Ongetwyfeld gelden de Amsterdammers als een zeer sterke ploeg, doch het spel dat de Alkmaarders te zien gaven, was treurig. Een gunstige uitzondering hierop maakten de beide backs, terwijl ook de haJf-linie meermalen geen onverdienstelijk werk lever de, doch hun.-steunen van de voorhoede was veel te gering. In de voorhoede wilde het in het geheel niet vlotten, hierbij dient in aan merking te worden genomen, dat Alkmaar den rechtsbuiten Elke! miste. Ook Amsterdam speelde met 10 man. Hier vielen de buitenspelers, vooral de snelle linksbuiten op, terwijl ook de verdediging goed werk verrichtte. Voor de rust wisten de Amsterdammers tweemaa. te doelpunten door den snellen linksbuiten Het tweede doelpunt bad door den keeper voorkomen kunnen worden. De Alkmaarders wisten ook eenmaal met een hard, laag schot van Staats het vijandelijk net te vinden. Met deaen stand 3—1 kwam de rust. Gisteravond om ongeveer kwart over ne gen ontstond brand in het kleine oude boer derijtje van den heer P. Blonkendaal aan den Omval. bewoond door den heer de Waard en zjjn gezin. _De brand werd ontdekt door de kinderen, reeds op bed lagen, en hunne ouders, J in de huiskamer zaten, waarschuwden. Spoedig werd de brandweer gealarmee. d. die. ondanks den verren afstand, verbazend vlug ter plaatse verscheen met de Ford- autobrandspulL Door den feilen Oostenwind aangewak- kerd, stond de boerderij reeds aan alle kan ten In lichte laaie; aan behouden viel niet te denken De brandweer beperkte zich tot bet nat houden van een schuurtje, wadrin het vee was ondergebracht, dat dan ook behouden bleef. In de boerderij waren echter 13 wa gens hooi geborgen, dat met den inboedel en het huis in vlammen opging. Nadien hield de brandweer zich met het nablusschlngswerk bezig, dat tot vanmor gen 9 uur duurde. De brandhaard kon echter niet worden opgespoord; de oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Hedenmoorgen stelde de politie een onder zoek in. Hoewel ook nu het totaal-aanbod aan de veilingen niet groot was, is er toch in de afgeloopen week aan sluitkool meer geveild dan in de vorige. Waar een beduidend deel hiervan afwijkende kwaliteit was. valt er uit de prijzen, die over het algemeen iets beter waren, niet af te leiden of de vraag nu ook werkelijk beter is. De mooiste partijen kleine Roode kool werdeft graag gekocht en liepen enkele ma len boven f 5 per 100 Kg. Van andere sor- teeringen komt er zeer weinig goede kwali teit. Maar ook afwijkend goed kon minstens f 2 noteeren. Voor gele kool, waarvan ook iets meer werd aangevoerd, was de kooplust veel min der goed Naar gelang van grootte en kwa liteit werd van f 1.20 tot f 3.80 betaald. Het aanbod van Deenscbe witte kool be paalt zich nog tot enkele partijen die van f 1.50 tot f 3 per 100 Kg. konden opbrengen. Van eenigen handel hierin is nog geen sprake. De goede partijen worden nog voor de be waarplaats gekocht. De aanvoer van gewone witte kool heeft nog maar zeer weinig beteekenis. Behoudens enkele partijen, die iets hooger noteerden, bewogen de prijzen zich ook nu om de f 100, per wagon. Ook van bloemkool wordt de aanvoer vrij gering. Voor zoover de kwaliteit goed Is. wordt dit product graag gekocht; in het be- gin der week zelfs voor hooge prijzen. De laatste dagen was dit echter weer iets minder en gingen de beste reuzen voor f 13.a f 17.per 100 stuks en lichtere kool vanaf f 6— Iets gunstiger prijzen en beter weer waren oorzaak dat het aanbod van uien toenam en dit de laatste dagen gemiddeld 4 wagons per dag bedroeg aan beide veilingen samen. Gevolg was. dat de prijs weer iets daalde, n.l totJ 2 40 5 1 2 90 per 100 K G naar gelang va^ kwaliteit, zoowel voor de grove als de mfddelsorteering Drielingen verbeterden nu Iets in prjjs en kwamen tot gemiddeld f 150. Voor het overige kwam er weinig ter markt en konden voor kroten en peen de prijzen zich op bet oude peil handhaven. Mooie peen van de grove sorteertng bracht van f 150 tot f 2.per 100 K.G. op. doch was Zaterdag bij een iets ruimer aanbod weer zakkende. Witkrop bracht slechts 50 cent a f 150 per 100 stuks op en wordt dan ook bijna niet aangevoerd. Zaterdag werd te Broek op Langendijk spruitkool geveild, die voor 17 cent en een partij snyboonen uit de kas. die voer 20 A 48 cent per kilo van de hand gingen. Aan dezelfde veiling was Vrijdag zelfs nog een gering aanbod van tomaten, die nu weer duur zijn en graag voor 27 A 30 cent per K.O. worden gekocht. Voor zoover nog Schotsche poters werden aangevoerd, konden deze ongeveer f 3 50 en de drielingen hiervan f 450 per 100 K.G. maken. Goboren: Marla Johanna Catharina Anna, dochter van Johannes Carolus Lam- bertus wydeman en Allda Marta Stulji; Johanna Agatha, dochter van Nicolaas Johannes Kemj?s en Neeltje de Groot; Adriana Elisabeth, dochter van Adrianus Groot en Elisabeth Twisk. Uit een mededeeling van president Hoover blijkt, dat het zielental tn de Vereenigde Staten op bt oogenblik der jongste volks telling 122.093 455 bedroeg I De politie heeft het vooronderzoek naar de valsche munters-kwestie in verband, waar- mee de Amerikaansche Oceaanvlieger Levine is gearresteerd, gesloten. Levine kon tegenover het belastend mate riaal geen overtuigende bewijzen van zijn on- chuld stellen. Bovendien deed hij verschillende mededee- .mgen. die met elkaar in strijd bleken te zyn Bjj bet huidige onderzoek is he» echter ook niet mogelijk gebleken Levuie s schuid te be wijzen of hem een bekentenis al te dwingen De politie heeft daarom de zaak in handen gegeven van de justitie, die het verdere on derzoek zal leiden. Hjj zou op bevel van het landsgerecht in vooctoopige hechtenis blijven Zooals uit bovenstaande blijkt, is gister avond. na openhartige, doch zakelijke oe- spreklngen. de eenheid onder de R.K raads leden hersteld. Doordat Jaeide partijen heb ben getracht zich in te denken in de gevoe lens en gemoedsstemming der wederparty op dat kritieke moment, kwam vanzelf met erkenning van tactische onjuistheden, welke zijn begaan de waardeering voor eikaars bedoelingen. Dat was een basis om verder te praten. De breuk is dus hersteld, niet dlchtgelljmd met het slappe papje van een noodgedwon gen tijdelijke oplossing, doch autogeen ge- lascht door onze hoogere beginselen, die sterker bleken dan welk verschil van tac tisch inzicht ook. Zelfs Zijn maatregelen getroffen om men- schelijkerwys gesproken dergeljjke conflicten voor de toekomst onmogelijk te maken. Na al wat wij over deze kwestie schreven, behoeft bet geen betoog, dat wij ons over dezen gang van zaken oprecht en innig ver heugen. Niet alleen omdat ons kostoaarst bezit, onze eenheid, gered is. maar ook om dat nu de oplossing der accute crisis verge makkelijkt wordt. Hoe deze oplossing zal zijn, meldt boven staand communiqué niet. Heel begrypelyk trouwens, want deze zal moeten afhangen van onderhandelingen met ande/e partijcu. Zijn we goed Ingelicht we hegben reden, daaraan niet te twijfelen dan zal op kor ten termijn een z.g. senloren-convent wor den aangevraagd, d wz een vergadering der fractie-voorzitters van alle partyen. Men zou dan willen aansturen op wat wy gisteren reeds als het eenlg mogelijke aangaven een „zakencollege”. Er zou dan overeenstem ming moeten verkregen worden over een aantal maatregelen in de az. 9 maanden te nemen, die bevrediging geven aan alle deel nemende groepen echter zonder dat deze tot belastingverhoog!ng zouden leiden Wy zullen nu moeten afwachten, wat dit overleg oplevert. Mocht het onverhoont niet slagen, dan zou op bejjerkte basis overeen stemming te zoeken zijn. Men vreest, dat het Zweedsche sa. „TanJa"* met een bemanning van 15 koppen aan boord btj den storm, die de laatste dagen beeft gewoed is vergaan. De ..Tanja" was reeds 9 November uit Dantzig vertrokken en heeft nog steeds ztjn plaats van bestemming Trollhatta, niet be- werd verbonden en de meerderheid van het elftal het voorstel-Woldendorp liet vallen, waren de heeren Van Slingerland. Wolden dorp en Venneker van meenlng. dat zy toen „vrij" stonden en volkomen gerechtigd wa ren met een nieuw voorstel te komen. Zij gaven echter toe, dat het wenschelijk was geweest schorsing der beraadslagingen te verzoeken, althans overleg met de overige fractieleden te plegen. De heeren Klaver. Keesom en Geels er kennende. dat een misverstand kan hebben plaats gehad en een schorsing der beraad slagingen wenscheljjk was geweest, meenden, dat het parlementair ontoelaatbaar is. dat men zich omtrent een geheel nieuw voorstel uitsluitend met de tegenstanders verslaat met voorbygaan van het elftal, subsidiair de R. K. Raadsfractie. Zjj konden zich echter Indenken dat de gedachtengang der drie anderen, na de voor hen pijnlijke teleurstelling, tot deze handel wijze heeft geleid. In verband met bovenstaande werd ge constateerd. dat de eenheid in de R. K. Raadsfractie is hersteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10