WIJN. DES LEVENS Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs SOVJET-RUSLAND „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ELCK WAT WILS opwekkend, Goudzoekers In het Donau-dal Een Amerikaansche bandletenstreek 9 Het Trojaanse he paard Romantiek en scheikunde 150 jaar „Brockenspook” Zwarte zielen in de witte clergé Het roode conclaaf Record-vreemdelingenverkeer te München 77«/„ l*/s 101% 245 HEILOO KOEDIJK (VINUM MALACENCE COMP.) Eetlust opwekkend. Koortsverdrijvend Zenuwstillend Bloedzuiverend Verkrijgbaar in heele en halve flesschen Zwarte en witte cler&é NOORD-SCHARWOUDE w CASTRICUM die wijze kunnen vertrek gesteld WOENSDAG 1» NOVEMBER 1930 147 77’/. 62 Een bezoek aan Merseburg 3’/. 17 376 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1939 (cable i de dat kerk. HENRI PRONEL. gene- verleenen. lering ge- 1919 1918 1919 1917 377% 31 111% 86.10 83% 1C8 158 129% 146% 113% 91 62 83% 1C8 het of 275 266% 64 310 39% Koek 1.49 19 16% 59% 138 16% 16»/, 213% IC 5 66% 6- 220 Vorige Koersen Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem 113 9C% 62% 42 67 34% 65% 45% 3*/,. 18 3CC% Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Petroleum Dorische Petr. Oaboeo Kon OUe Perlak Peudawa Continental OU Parijs Brussel bonden New-YÓrk i Berliln Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Onion Pacific Wabash Chic MUw 8t Paul Kansas City South Erie Rallr 9.70 34.60 12.6% 2.48 59.20 48.15 12.95 27.40 66.40 66.65 66.40 7.30 34.90 27. - storm kw-.m ook de ring lTit berouw besloot den ring te nemen Ixs oot hy da» ten In het worden v.-rpleejd. Men begrijp lutie bond de 101“/,. 101»/, .101*/,, 101*/,. 98*/, 101“/,. 101»/, 101*/,, Kl’/.. 98*/, 188*/. 18»/,. 8% 44 31 Scheepvaart HoU Amerika Lijn dito Oem Elgend Kon Ned Stoomt) Scheepviart -Urne Marine comm. Marine pref. 1) Op enkele bijzonderheden na steunt “t 'oofdstuk grootendee's op: R. Janin: .Lea- Egltees oriëntale* et les Rites orientaux". Pa ris 1936, bis. 221 v.v. De eerste daad van de Levende Kerk was het bijeenroepen van een conclaaf, dat na herhaald uitstel eerst 20 April 1923 in Moskou werd gehouden. Zorgvuldig had men tevoren de deelnemers uitgezocht. Wij vermeldden reeds het ont slag van diverse bisschoppen. De nog over gebleven hoogwaardigheldsbekleeders moes ten tevoren een vragenlijst beantwoorden, die hen niet alleen bond met betrekking tot ver schillende punten die op het conclaaf ter Op de bronzen plaat zien wij, bijna levens groot. dyn ongelukkigen tegenkelzer. in 1080 in den slag van Hohenmölsen bij Merseburg, Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. 247% 268% 62*/, X7% StaaUleeninge» 5» Nederland 1 5% Nederland I 4S Nederl 1 4H Nederl I 4* *NJnd.i936B Industrieën Marg Unie Calve Delft Alg Kunstzijde Van Bertel s Pat Nieuwe PhUlps Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott Tapanoell Serbadjadl ?llau V ICO. Allied tntercontln Rubber 286% 21%. 3C4 117% 7% 12% 9.75*»/,, 34.65% 12.07 2.48»/.. 59.22% 48.18% 13.01 27.60 66.47% 66.70 W.47% 7.37% 35.05 27.— 213% 103 68 6C% 220 Mijnbouw Boeten Mijnbouw Alg. Exploratie bevinden. De schaduw is dan omgeven van een soort aureool in de kleuren van den regenboog. Dit verschijnsel bestaat niet alleen in de phantasie van efen waard, aan- gezlen de geleerden het ook hebben waarge nomen we revolutionnalren „De Levende sprake zouden komen, doch waarvan de in vulling bovendien de grootste voorzichtig heid eischte van hem, die veilig wenschte te zijn tegenover de Sovjets. Veel animo was er dan ook niet. Heele diocesen ontbraken. Vele parochies weiger den mede te werkgn aan het zenden van af- R. K. Klesvereeniging De algemeene vergadering van de R. K Klesvereeniging wordt gehouden Donderdag 20 November, des avonds om 7 uur in het Bruno-gebouw. L. E. T. T. In de dezer dagen gehouden Jaarvergadering van de L. E. T. T. werd met algemeene stemmen besloten om het derde lustrum feestelijk te herdenken. De laatste groote roofoverval in Amerika werd gepleegd op den nachttrein Chicago New York en wel onder zeer humoristi sche omstandigheden. De trein vertrekt des avonds om 8 uur uit Chicago. Om 9.45 bevindt de trein zich op een uitgestrekte vlakte, mijlen ver van ieder station verwij derd. Plotseling kreeg de telefonist in den trein een dringend telegram van den com missaris van politie uit Chicago. Dit tele gram bevatte de mededeeling, dar men door twee arrestaties vernomen had, dat in den bagagewagen van den trein een bom ver borgen was, die om 10 uur ontploffen zou. De telefonist stelde direct den conducteur met den inhoud van bet -telegram in ken nis en men besloot den trein te laten stoppen. Wat nu De reizigers sliepen allen in hun compartimenten. Tenslotte koppelde men den bagagewagen at en de machine reed hem een flink stuk de vlakte op, waar hij volledig geïsoleerd stond en zelfs de geweldigste ontploffing kon nu den achtergebleven trein noch de machine eenige schade berokkenen. Zoo stond de wagon met zijn vreeselijke lading eenzaam en verlaten in den donkeren nacht op de rails. In den trein werden lang zamerhand de reizigers wakker. Men deelde hun de oorzaak van het oponthoud mede. En nu wachtten allen bevend op de dingen, die komen zouden met het horloge in de hand verwachtte men de explosie vijf minuten voor tienen.... drie minuten.... één minuut.... 10 uur nu.... Alles luisterde met gespannen aandacht.... tu rend in den donkeren r.a:ht. Maar er gebeurde nietssecondenminuten gingen voorbij.... Het werd 10.15.... io-ao.... 10.30en nog steeds was er niets gebeurd. De reizigers werden onrustig. Tenslotte stel de de telefonist zich met Chicago in verbin ding. Het antwoord kwam binnen „In Chicago niets bekend van telegram omtrent arrestaties of bommen." Algemeene ont steltenis.De locomotief werd terugge haald en. de bagagewagen kwam weer aan gerold Men keek alles naTerwijl de passagiers en het treinpersoneel met kloppend hart op de ontploffing van de helsche machine stonden te wachten, hadden de bandieten, die den heelen overval zorg vuldig hadden voorbereid met de grootste kalmte den bagagewagen beslopen, alle sloten verbroken en de meest waardevolle pakketten meegenomen, waaronder twee post zakken met groote geldswaarde. En terwijl men in den trein, die midden op de vlakte stond, nog altijd, zij het dan ook ongeduldig, naar de explosie van den bom wachtte, waren de roovers reeds lang met hun buit over de bergen verdwenen. en ongewijzigd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van enkele tulnbouwvereeniglngen proeven tot selectie en verbetering roode bewaarkool. Het blijkt, dat deze „Helpt Elkander” Het bestuur van de vereenlging „Helpt Elkander welke ver- eeniglng anders werkzaam is op het gebied van onderlinge hulp bij ziekte, besloot In haar Maandag gehouden vergadering haar leden op te roepen tot een buitengewone vergadering en op de agenda te plaatsen: le. het richten van een verzoek aan der. 1 raad der gemeente, om aan tuinbouwers kleine voorschotten te verstrekken voor le vensonderhoud en kleine betalingen; 2e. bet verzoek te richten aan het b^tuur van de Boerenleenbank om het bijschrijven der rente mogelijk te maken. Ook zal de watersnoodramp van 12 Juni in bespreking werden gebracht, om daar een eind aan te krijgen. Voor het eerste punt zal samenwerking gezocht worden met de tuinders In het zuidelijk deel der gemeente. Induatr Buitenland Anaconda Cert Pist Rubber teparator Zweedscne Lucifers München is van 1 April tot 30 September JJ. bezocht door 594.110 vreemdelingen, waaronder 148.161 buitenlanders. Alhoewel het aantal Dultsche bezoekers sinds verle den jaar met 4 is gedaald, steeg het totale aantal bezoekers tcch met 3 en het aantal der buitmlandsche bezoekers zelfs met niet minder dan 48%. Voornamelijk toeristen, die zich naar Oberammergau be gaven, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om een bezoek aan de Belersche hoofdstad te brengen. Het aantal Ameri kaansche bezoekers bedroeg 43.099 of 85 meer dan in het vorige jaar. De Nederlanders staan met 8.755, of 46 meer dan verleden jaar, op de derde plaats van' de lijst. „Ieder geloovlg lid der Kerk moet niet al leen een loyaal burger van den staat zijn, maar ook met alle middelen in samenwer king met de Sovjet-regeerlng strijden voor de verwezenlijking der Idealen van het Gods rijk op aarde.” Ipe het dus goed: met deze reso- j Kerk zich niet alleen aan het regime, maar tevens aan de beginselen en aan de intemat'öhale propaganda! Op dit punt van de geschiedenis gekomen, zien we dus. dat een deel van de Kerk een stap terug zet op den weg do:r zich opnieuw te begeven In absolute gebondenheid aan den staat. de wereld thans In twee klassen Is verdeeld: de kapitalistische ondernemers en het prole tariaat, uit welks zweet en bloed de kapita listische wereld haar rijkdommen opbouwt. In hèel de wereld is er slechts één Staat de Sovjet-Staat van Rusland die den strijd heeft aangebonden tegen dit sociale kwaad. Echte christenen mogen geen onver schillige toeschouwers zijn bij dezen strijd. Het conclaaf verklaart het kapitalisme tot een doodzonde en den strijd daartegen tot een zegenrijke daad voor den christen. Het conclaaf beschouwt de Sovjet-regeerlng als den gids der wereld naar broederschap, gelijkheid en vrede onder de volkeren. Het conclaaf veroordeelt met al zijn religieuze en moreele autoriteit de internationale en Rus sische contra-revolutle” komen was, wist zij een der mannen, die bij de veri.uizing moesten r elpen, over te 1 alen om haar tn een dei koffers te stoyoen en haar zoo in de nieuwe woning binnen te smokkelen. Zij hoopte, dat de beeldhouwer door deze krijgslist die reeds in den Troiaanscaen oorlog met goed gevolg be kroond werd verzoeningsgezind zou worden en haar tegenover zoo’n drastisch bewijs van hare liefde weer bij zicli zou nemen De slimme doc., ter van Eva zag zien in haar hoop niet teleurgesteld. Op het oogen- blik ziet men het paar weer gelukkig ver- eenigd op de Parijsche Boulevards. nen? Zijn stem drong niet door tot het volk. Daar zorgden de Sovjets ook wel voor. Het groepje nieuwe bestuursleden kunnen ze de kerkelijke noemen doopte zichzelf: Kerk”. Als symbool vermoedelijk van den regel, alle leven het begin Is van den dood. De priesters in het land waren apathisch geworden door al het doorleefde In de re volutie. De bisschoppen, die de Levende Kerk niet wenschten te erkennen. werdenTêgen alle canonlsch recht in, eenvoudig uit hun waar digheid ontzet. Dit schijnt het lot van 80 pre laten te zijn geweest. Eén telegram maakt melding van een massa-ontslag van 34 bis schoppen tegelijk met oa den metropoliet- aartsbisschop van Klejev, die naderhand door de Sovjets werd gearresteerd. Overal werden de volgelingen van Antbo- nlus in hun plaats benoemd. In elke stad werd door een comité van aan hangers der ..Levende Kerk” scherpe con- tröle uitgeoefend op de hooge geestelijkheid, wanneer deze nog van de oude garde was. Nogmaals: de Sovjets zagen dit alles graag: zij steunden het; zij noemden het „de liquidatie van de kerk”. gevaardigden. Het totaal aantal deelnemers beliep minder dan de helft van dat in 1917. Naderhand is aan dit conclaaf natuurlijk ten deele om deze formeels redenen alle wettigheid ontzegd. Daar het geestelijk hoofd der kerk zich in gevangenschap bevond, werd metropoliet Pe ter van Siberië tot voorzitter gekozen. Vlce- voorzltter werd bisschop Anthonius. De leer der kerk werd niet herzien en be hield haar oude formuleerlng, zooals die in 1820 door PhUaret, den toenmaligen metro poliet van Moskou werd vastgesteld. Den hoofdschotel der besprekingen vormde de houding, die de kerk had aan te nemen tegenover de nieuwe regeerlng. Men kwam tot een offlcleele verklaring van loyaliteit. Men erkende en aanvaardde de politieke en economische beginselen van de Sovjets. Vedinsky verklaarde dat Lenin aan de kerk dierbaar was, dat „het marxisme mate rialistisch en atheïstisch en onjuist Is In zijn levensphilosophle. doch dat het desondanks waar blijft, dat de Sovjet-Regeering geleid door de idee van Karl Marx de eenige regeerlng Is, die thans er naar streeft, de beginselen van Christus te huldigen.” Ik kan mij niet weerhouden enkele citaten te geven uit de resolutie van den Sobor om er de krankzinnigheid van te demonstreeren De aanhef luidt aldus: „Het Al-russlsche conclaaf der orthodoxe 1 kerk gehoord hebbende het rapport van den aartspriester A. Vedtn'ky verklaart voor de kerk e» de geheele menschheld dat Prolongatie N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL TELEFOON 324 - ALKMAAR Een Engelsche artiste had in Parijs kennis gemaakt met een beeldhouwer. Beiden wa ren direct op elkander verliefd en trouwden dan ook ai l.eel spoedig. Maar hét duurde niet lang, of de kunstenaar had spijt van zijn huwelijk en liet zich scheiden. De verstooten ecl tgenoote kon echter Laar man niet vergeten en trachtte hem telkens te spreken. Zij vond echter voortdurend de deur gesloten en werd onbarmhartig afge wezen. Toevallig kwam zij op zekeren dag te weten, dat de beeldhouwer een ander huis betrokken lad. Zij ging op informatie uit en nadat zij het nieuwe adres te weten ge- „WaarliJk dit oord is heilig en Ik wist het niet”. Deze woorden prijken boven het noordelijke portaal van den Dom van Merse burg en zij geven onze elpen gedachten weer, als wij voor de eerste maal een be zoek brengen aan het oude Merseburg, met zijn talrijke werken van Dultsche kunst en zijn talrijkeherinneringen uit de Dultsche geschiedenis. De kern van de oude stad, een schilderachtig geheel, verheft zich boven het UefeliJke dal van de Saaie. De Dom met zijn belde torens Is geen stra'ende kathedraal, maar een stevig ge bouw, dat eens een gemakkeljjk te verde digen voorpost In het grensland was. De eerste steen van dezen Dom werd in 1015 gelegd door bisschep TTiletmar, den vermaarden historicus van de Saksische keizers. Gedurende eeuwen heeft men steeds weer aan deze kerk gewrkt. heeft zij steeds weer veranderingen ondergaan Zoo komt het, dat men er meerdere stijlen in terug vindt. Gansche gedeelten van het gebouw zijn Romaansch, andere dragen den stempel van de Gcthiek. Een sterken In- druk maken de rijkversierde portalen, kansel, die nog uit het tijdperk der Refor matie stamt, het koor, dat in 1446 is ont staan en het wlt-gouden orgelhute. Het orgel zelf is met zijn 587 pijpen een der grogtste orgels van Duitschland. De groot ste waarde bezitten Intusschen de verschil lende grafmonumenten. We-vinden hier een -2 Toen enkele jaren geleden de Avaren- graven in de omgeving van Raab in Hongarije ontdekt waren, stroomden uit alle Alpen landen duizenden, door de goudkoorts over vallen, naar deze plaats samen. Van een dergelijke koorts kan men spreken, wan neer men vooral in de warme dagen het Donaudal bezoekt, want op het bericht, dat tn Hongarije in het zand van den Donau goud gevonden was, trokken duizenden leugdige avonturiers op booten en bootjes naar het beloofde land en vooral in de hitte der Junimaand en in de hondsdagen nam die stroom reusachtige afmetingen aan. Maar ook gedurende den regentijd bleven deze menschen, die ontzettend aan goud- dat door Purmerend diend tot het stéllen/ voor verschillende tfu hebben wij voor uits nimurnprjjs, maar in het algemeen is er tegen dat er kans bestaat voor verkoop uit de hand. Men zal de besprekingen op de vergade ring afwachten, óók ten opzichte van aanvoeren der aardappelen In kisten mtndpn Hierna deelde de voorzitter mede, dat het Dag. Bestuur een vergadering heeft be zocht, op ultnoodlglng van Ged. Staten, waarin gevraagd werd een bijdrage van de veilingen voor de kanalisatie. Wü hebben onze bezwaren, os. die van de sluizen, naar voren gebracht en een af wijzende houding aangenomen. De heer ootje» heen er op gewesën. dat zeker 80 pCt. der leden tegenstanders zijn, omdat men de voordeelen van de Kanali satie niet Inziet en er voor hen bovendien zeer groote bezwaren aan verbonden zijn Uit de besprekingen bleek, dat verreweg het grootste gedeelte der bestuursleden sterk tegen de kanalisatie gekant is. Hierna deelde de Bouwcommissie mede, dat door haar een bewoner voor het nieu we betaelkantoor is benoemd, In den per soon van Jb. Zut. Verder zal het gebouw hoogstwaraschjjnlijk 1 Januari in gebruik kunnen worden genomen. Een stlctuings- bord met de namen van alle bestuursleden zal worden aangebracht. De huur voor den betaalmeester wordt bepaald op f 750.verlichting en ver warming inbegrepen. Aan de orde was hierna de pensioenrege ling van bet personeel, waartoe reeds in principe Is besloten. Deze betreft het geven van pensioen aan in dienst van de veiling zijnde personen, die geen hooger salaris dan f 1500.ge nieten. Het toe te kennen pensioen zal voor leder dienstjaar 2 pCt. van het sala ris bedragen. Voor de benoodlgde gelden zal een jaarlijks te bepalen som uit de gewone middelen worden aangewend om een fonds te vormen. Na eenige discussie werd besloten dit Reglement ter goedkeu ring aan de e. v. algemeene vergadering voor te dragen. Op de az. vergadering van den Vierbond welke op 13 Dec. is bepaald, zal behalve het reeds besproken punt, opnieuw aan de orde worden gesteld het een vierde pCt. korting aan den handel. Ook is op de vorige vergadering van den Vierbond besloten een onderzoek In te stel len naar een classificatie in het U. C. B.- merk voor kool in den vorm van A. en B., waaromtrent een onderzoek Is ingesteld. De heer D. Bruin zou er ook C. bij willen voegen, omdat ook voor het afwijkende goed een speciaal afzetgebied bestaat. Hier tegenover werd opgemerkt, dat jMst de bedoeling voorzat om het afwijkende niet op de bultenlandsche markt te bren gen. Heloten werd hieromtrent de besprekin gen ter vergadering af te wachten. Bij de rondvraag gaf de heer van Langen In overweging een volgend jaar de veiling van slaboonen anders In te richten. De ver gadering zal hiervoor gaarne voorstellen afwachten van de' Commissie van Beheer. De beer Wijn zou wenschen dat de keur meester doorloopend bij de verladlng aan wezig is, om zoodoende geregeld toezicht te houden Met /deze opmerking zal rekening wor den gehouden. Hierna werd de vergadering gesloten. D« patriarch was gevangen. Het begin van het einde. Nu moest er scheuring worden gebracht In het kolossale lichaam der orthodoxe die nog 80 mlllloen aanhangers had. De gevangenneming is als de hamerslag geweest op den splijtenden beitel. Doch deze zou afgeketst zijn, hoogstens enkele vonken hebben verwekt, als niet reeds een spleet, een scheur had bestaan, waarin hij kon worden verder gedreven tot het blok in tweeën kraak te. Die scheur was er In de Russische Kerk in derdaad. Eeuwen lang bestond er een rivaliteit een oneenlgheid tusschen twee groepen tn de geestelijkheid: de kloosterlingen en de popen (wij zouden zeggen de parochiegeeste lijken) de regulieren en de seculieren, die respectievelijk zwarte en witte clergé werden genoemd. Meer door toevallige om standigheden dan door hun kleedlng. Die is vrijwel dezelfde. Nu bestond en bestaat nog In het Oosten in de van Rome afgescheiden kerk het huwelijk van den priester. De witte clerge de dorpspopen dus mocht gehuwd zijn De zwarte clergé de kloosterling mocht dat niet. En: ook de hoogere geestelijkheid de bisschoppen metropolieten enz. moesten tn celibaat leven. Dus: de hoogere geestelijkheid werd voor bet grootste deel genomen uit de zwarte Het was te verwachten, dat In de witte clergé een aantal mannen zou gevonden worden, met allesbehalve blanke zielen, die geneigd waren hun diensten aan het Sov- jet-regime aan te bieden. Inderdaad Kort na de gevangenneming van den pa triarch ontving Tlkhou een deputatie uit de russische geestelijkheid, bestaande uit den opperpriester Vedinsky, de priesters Kras- nltzky. Kalinovsky en Belkof en den cantor Stadnik. Zij verzochten hem een der bis schoppen, die hen vergezelden Anthoni us of Leonidas met het bestuur der Kerk te belasten in zijn plaats. Tikhou weigerde aan dit verzoek te voldoen en benoemde den metropoliet Benjamin tot zijn plaatsvervan ger. Benjamin echter, het hoofd der Noord-rus- sische kerk, was in een proces reeds ter dood veroordeeld. Toen benoemde de patriarch den zeventlgjarigen aartsbisschop van Jaros lav: Agathangelos, tot bestuurder der kerk. Met het gevolg dat deze spoedig tot dwang arbeid veroordeeld en gedeporteerd werd. Door een nog steeds niet opgehelderde ma noeuvre hebben toen de bovengenoemde gees telijken, onder leiding van Bisschop Antho nius. het bestuur In handen genomen, zon der zich verder nog om den gevangen patri arch te bekommeren. Zij beweerden Intus schen, dat Tlkhou hen daartoe gemachtigd had! De Sovjets maakten geen beswaren. Zl) kenden blijkbaar hun vrienden. De patriarch schijnt Intusschen in werke lijkheid opdracht gegeven te hebben, dat te dere parochie en leder dloceez in dezen nood- .oe~"ond rl-^-elf m-ar moest besturen. Maar wat kon hij In de gevangenis begin- Naordermarktbond Maandag verga derde bet Bestuur van den Noordermarkt- bond. Afwezig waren de heeren Jb. de Boer, Meerboer. Oudeman, J. Bakker en C. de Boer, de 4 laatsten met kennisgeving. Na opening door den Voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering gelezen Noord-Holland schrijven aan de Staten: De verbinding tusschen den In het noor delijk deel van het Provinciaal Landgoed gelegen straatweg, de Noorderstraat. en den weg van Castricum naar Egmond-Binnen, welke ter plaatse met den naam van Hee- renweg wordt aangeduid, wordt thans ge-' vormd door den z.g. .weg langs het Zee- veI<f"- 0o*t wel de Oude Heerenweg genaamd, die van de Noorderstraat af in noordelijke zoowel als In zuidelijke richting naar den Heerenweg voert. Mede In verband met de omstandigheid, dat deae verbindingsweg in een slechten toestand verkeert en wegens zijne betrekke lijk groote lengte niet dan met hooge kosten In een behoorlijken staat van onderhoud kan worden gebracht en gehouden, moet het wenschelijk worden geacht, dat eene nieuwe, kortere en voor het verkeer meer doelmatige verbinding wordt gemaakt. Zulks zal op eenvoudige wijze kunnen geschieden door de Noorderstraat in ooste- lijke richting tot aan den Heerenweg door te trekken. Wanneer deze doortrekking zal zijn tot stand gebracht, zal de weg langs net Zee- vtïd. welke alsdan voor het verkeer geener- lel beteekenls meer zal hebben, aan den openbaren dienst kunnen worden onttrok ken. Alsdan zal op dit terrein vanwege den dienst van het Provinciaal Landgoed een scherper toezicht kunnen worden gehouden. Aangezien wanneer de weg langs het Zeeveld wordt opgeheven, de gemeente Cas tricum van hare verplichting om dien weg te onderhouden zal worden bevrijd, is het billijk te achten, dat de kosten der boven aangegeven doortrekking door de genoemde gemeente voor hare rekening worden ge nomen. Omtrent dit punt zijn van onzentwege on derhandel Ingen gevoerd met het gemeente bestuur van Castricum. Deze onderhandellngen hebben tot het re sultaat geleid dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 Apr!) JJ. heeft besloten. Burgemeester en Wethouders te machtigen met de provincie eene overeen komst aan te ,gaan, waarbij de provincie zich verbindt de Noorderstraat tot aan den Heerenweg door te trekken en het aldus op haar gebied aan te leggen weggedeelte In beheer en onderhoud te nemen. De ge meente neemt daartegenover de verplichting op zich te dier zake aan de provincie een bedrag van f 1000 uit te keeren en haar voorts de beschikking te geven over het in den weg langs het Zeeveld aanwezige be- hardingsmatertaal. een en ander met dien verstande, dat de gemeente zal worden ont heven van de in de krachtens het besluit Uwer Vergadering van 20 December 1927, no XXX met haar gesloten overeenkomst neergelegde verplichting, om den laatstge noemden weg als openbaren weg te blijven onderhouden Aangezien op deze wjjze de beoogde door trekking van de Noorderstraat zonder kos ten voor de provincie zal kunnen worden tot stand gebracht, zijn wij van meenlng. dat ëf alleszins aanleiding bestaat de voren- aangegeven regeling te treffen. De Inhoud van de te dezer zake mét=Wrg«Sente Cas tricum te sluiten overeenkomst, waarom trent reeds voorloopige overeenstemming is verkregen. Is In het hierachter afgedrukte ontwerp-besluit opgenomen. in den strfjd tegen Keizer Hendrik rv doodellik werd gewond. De hand van Rudolf, die hem door een vijand van den arm was afgeslagen, werd bewaard als waarschuwing voor de zich tegen hun leen- heeren verzettende vazallen. Nog heden kan men haar in den Dom van Merseourg zien. In de schatkamer van den Dom wordt voorts ook het oudste manuscript van de ..Merxburger ZaubersprUche" bewaard. Hier kunnen we het eerste begin van de Dult sche letterkunde aanschouwen. Door den Dom begeven we ons near den „Schlosshof". Menigeen kent de schilder achtige binnenplaatsen der kasteden van het Rijnland en van Zwaben. Maar wie weet, dat een der fraaiste van deze binnen plaatsen te Merseburg te vinden- is? Zel den zal men dergelljken rijkdom van fraaie erkers, portalen en trappentorens vereenlgd zien. In een hoek van den ..Schlosshof" staat het eigenaardigste gebouw van Merseburg, het „Rabenhaus". Wel zelden heeft een vogel een derge'-ijk kostbaar ve. blijf gehad. Dit huisje heeft namelijk 7000 mark ge kost. Een steen en raaf met 'n rinj In haar snavel zit boven op de kostbare kooi. In de kooi zelf zit een levende raaf. Sinds eeuwen is dit zoo. Volgens de sage bezat bisschop Thilo von Troths, die ongeveer in het jaar 1500 heerschte, een tamme raaf. Op zekeren dag was een waardevolle ring verdweren uit het s'aapvertrek van den bisschop. Niemand, behalve de kamerdie naar van den bisschop. kon het Deze verzekerde echter Een jager, die voor de I en afgunstig op leerde clergé. Alleen wanneer een pope niet trouwde had hij kans op promotie. Nu was. door het feit alléén al dat hij getrouwd was en dus een gezin moest onder houden, de pope meestal zéér arm. De eco nomische toestand, waarin de parochiegees- telijkheid leefde was zoo uiterst ellendig, dat juist uit hun huisgezinnen vele revolu tionnalren zijn voortgekomen. Aan parochie werk werd niet veel gedaan. Alle ambtshan delingen liet de pope zich betalen. Hij was ongeletterd; op de seminaries had men het beter gevonden hem zoo dom mogelijk te houden. Hi) was geen leeraar. hij was geen leider, hij was alleen de mystieke overbren ger van de genade. Dikwijls moest hij nog een ambacht uitoefenen om aan den kost te komen voor zichzelf en zfjn gezin. Men wijt dit veel aan de gierigheid van de boeren tn Rusland, die hun priesters slecht of niet onderhielden. Men vergeet Intus schen, dat de boeren in nog grooter ellende leefden door de lijfeigenschap en het ge- meente-systeem der belastingen. Hoe het ook zij het Is licht te begrijpen, dat er In de witte clergé een felle afgunst leefde tegen de zwarte, die er ook econo misch veel beter aan toe was. De rijkdom men aan land, waarvan wij spraken in een vorig artikel, waren meestal eigendom of stonden onder beheer van de kloosters of van de hooge geestelijkheid. 1) Die afgunst, die twist, die rivaliteit te de scheur geweest, waartn de Sovjets den bei tel hebben geset om hun doel te bereiken: te verdeden en dan te heerseben. betreden hebben, onschuldig te zijn, raaf te zorgen had en afgunstig op den kamerdienaar was. leerde nu de raaf de woorden „Thilof Hans dief!" D» bte- schop. die de woorden hoorde, beschouwde z^ als een godsoordeel en liet zijn dienaar ent h< of den. Kort daarop werd h?t nest van de raaf door een storm verwoest. BIJ deze gelegenheid weer voor den dag. Thilo nu de raaf met in zón wapen Teven.; eeuwigen dage een levende raaf Slot van Merseburg zot Het Slot van Merseburg heeft echter niet alleen een rol gespeeld in de sage, maar ook in de geschiedenis. Otto de Groo'e richtte in 968 het Bisdom Merseburg op als Germaanschen voorpost in 't Slavische land. Hendrik II, Koenraad II, Hendrik III en Hendrik IV hebben hier gewoond. Me nige Rijksdag van historische beteekenls is te Merseburg gehouden. F.edertk Barba rossa heeft hier zijn eersten Rjksdag ge houden en teen den strijd om de Deensche kroon beslecht. Bij den Ingang van de binnenplaats staan de namen verme’d van alle Dultsche kei zers, die over hét Domplein zijn gereden. Merseburg beeft intiuscL.en ook alle ver- schnkklngen van den oorlog gekend. In 1641 had de Zweedsche generaal Banér zijn hoofdkwartier In het Slot en zijn sol daten waren In de stad ondergebracht. Meer' dan honderd jaar later, In 1757, lag het Slot vol gewonde Pruisen en Franschen en op 9 November nam Prederik II, als overwinnaar van Rossbaéh. hier het mld- dagmeal. Ook Napoleon heeft eens. na de overwinningen van Jena en Auerstédt. op weg naar Halle, een nacht in het slot door gebracht. Door het Weensche Congres werd Merse burg aan Pruisen toegewezen. Sindsdien leefde de stad het rustige bestaan van elke kleine beambtenstad. Na den oorlog ontwaakte Merseburg echter uit zijn diepen slaap. Het steenkolen gebied. dat Duitschland In het Oosten en bet Westen verloren had, moest worden vervangen. Het bruinkolengebied van Mld- den-Dultschlknd kreeg nu een steeds stij gende beteekenls voor het Du.tsche bedrijfs leven. Er ontstond hier een industrieel ge bied, dat zich nog steeds ultbreidt. Niet alleen het mijnbedrijf is hier van belang. Reeds tijdens den oorlog, toen Duitschland van het buitenland was afgesneden en geen salpeter kon Invoeren, werd hier het be kende „Leunwerk” voor het winnen van stikstof uit de lucht opgericht. Het Leuna- werk. heden in bezit van de I G. Farben- industrie, heeft zich ontwikkeld tot een geweldige onderneming, die op de wereld ongeëvenaard Is. Zelfs de sneltrein beeft meerdere minuten noodlg om langs dit reusachtige bedrijf heen te rijden. Hier te Metropolls, de machlne-stad, werkelijkheid geworden! I koorts leden, hun bedrijf uitoefenen en zij installeerden zich in hutten en tenten, waar ze maar konden. Natuurlijk was het doel van dezen trek niet alleen het Hon- gaarsch Donau-gebied reeds in de omgeving van Straubing kon men groote groepen mannen en vrouwen zien, die zand en slijk omwoelden om goud te zoeken. Een groot blad van Midden-Duitschland bevatte in het voorjaar een advertentie, die ongeveer als volgt luidde „Expeditie van goudzoekers. Wie finan- cieert deze met matig kapitaal Absoluut geen risico Brieven onder „Een man een man, een woord een woord”. Ik schreef ook op deze advertentie en hoorde later, dat er nog meer dan honderd andere menschen dit gedaan hadden, even eens „geïnteresseerden" zooals ik. De jon geman, die de annonce geplaatst had, was van plan een expeditie naar het Donaudal te sturen. De goudzoekers in het Donaudal hebben hun eigenaardig type. Door hun voortdurend verblijf in de lucht zien zij er gezond uit. Men ziet het hun goed aan, dat zij het zoeken naar goud meer als een sport dan een werk of zaak beschouwen. Het leven in tenten en kampen vinden zij blijkbaar zeer genoeglijk. Velen hebben zich heel gezellig ingericht. Het wasschen van het goud gaat zeer verschillend. Over het al gemeen gebeurt het op een onvoordeelige dilettantenmanier, maar men treft er ook aan, die het doen zooals de goudzoekers in Australië en Siberië. Zoo ontmoette ik een Franschman van ongeveer 50 jaar, die 30 jaar lang als goud zoeker in alle deeten der wereld rondge zworven had in Siberië, Australië, Amerika. Ook in het Donaudal heeft hij naar goud gezocht, maar geen korreltje gevonden, en hij meent, dat niemand daar geluk zal hebben. Het eiland Schütt bood een aantrekkelijk beeld. Het behoorde aan den zoon van een rijk koopman uit Weenen. De “jonge man zat juist op een veldstoel voor zijn tent en schreef in zijn dagboek, terwijl de beide mannen, die hij in dienst h»d, bezig waren met koken en visschen vangen. Hij was met zijn prachtige motorboot onderweg en geschouwde de heele goudzoekerij van de romintische zijde. Thans; nu de zomer heen is gegaart, trekken sommigen naar huis, anderen verder naar het Zuid-Oosten, waar de zomer tot kort voor Kerstmis duurt en waar het niet zooals in Hongarije iedereen geoorloofd is overal naar goud te zoeken, onverschillig of er iets is of niet. de door genomen van ----nut tig» proeven Inmiddels een belangrijk be drag vragen en daarom wordt de veblngs- vereeniglngen verzocht hieraan een subsi die te verleenen. De vergadering besloot in principe tot medewerking voor de toe komst, indien OvX de andere veilingen zich interesaeeren. Dit punt zal in den Vierbond aanhangig word n gemaakt en dan in den geest om voor dergelijke proeven ook fi- nancieelen steun van het Rijk te verkrijgen. Verder werd medegedeeld dat de gewij zigde statuten Koninklijk zijn goedgekeurd. Het bleek dat de gelegenheid om voor stellen In te dienen voor de alg. vergade ring der Prov. Commissie, voorbij te ge gaan. De heer Wijn keurde af dat sommige daar genomen besluiten met door alle aan gesloten veilingen worden opgevolgd; bijv, door Bovenkarspel inzake de sorteering der aardappelen. De Voorz. wees er op dat dit punt alleen behandeld Is m< t de aardappelveilingen en du* niet op een offlcleele vergadering. In tusschen vond spr. genoemde houding ook niet correct. Gevraagd werl of de voorwaarden van het te geven Tulnderscrediet reeds bekend zijn. Waar dit niet het geval was, wees de heer J. Groen Az. er op, dat indien even als de vorige maal als etech gesteld zou worden, dat dit prov. voorschot wederom het eerst zal moeten worden afgelost, vele zoo niet alle Boerenleenbanken niet gen zullen zijn voorschotten te Dit gevoelen werd door de verg deeld. Dan deelde de heer/ootjers nog mede, %en voorstel is Inge- van minimumprijzen ilnbouwproducten. Hier lot officieel een ml- het algemeen is Honderdvijftlg jaar geleden wafd het „Brockenspook djt eigenaardig schaduw spel op den hoogiten berg van den/Harz, voor de eerste maal waargenomen door den Berljjnschen architect SUberschlag, die hierover een en ander vertelt in zijn werken. In de jaren van 1919 tot 1923 hebben de meteorologen deze schaduwen gedurende 31 dagen gezien en in het jaar 1920 werd het „spook" dertien maal waargenomen. Voor namelijk In October krijgt men deze eigen aardige verschijning te zien. De waard van het boven op den Broeken gelegen hotel vertelt, dat men op nevel achtige dagen vaak slechts zijn eigen t t z der oudste grafreliefs der Dultsche kunst: De Noorderstraat. Ged

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11