p GEMENGD NIEUWS ONDERLIJS HOORN ONZE OOST SPORT EN SPEL VOETBAL BINNENLANDSCH NIEUWS De arbeidersjeugd RECHTSZAKEN RADIO-NIEUWS BOEKBESPREKING LUCHTVAART VRAGENBUS PROVINCIAAL NIEUWS Diebel contra Konnersreuth «i ’T ZAND NIBBIXWOUD OBDAM KOEDIJK ZWAAGDIJK LUTJEBROEK TEXEL ASSENDELFT WF.RVERSHOOF i- Schippersvrouw verdronken De spellingskwestie ua Indische Dienst In het water gereden n- Aan de verwondingen overleden n- Autobus over den koo ZwaluwenBristol Rovers 2—1 Een der passagiers gewond .1 Een volkomen verdiende nederlaag^ Ï5 De korenbrand in Emlnen Een verdachte aangehouden Passagierslijst ie rt F. to Noodlottig ongeval i- t- is Arbeider door een vallende knijper getroffen t De Jongeren in de Staatsparty Besprekingen in den Frieschen Bond Optreden van kinderen We lezen in „Ons Noorden”: Fritz Hlnch en Hago Helm veroordeeld A. Tave- Lijk in een sloot gevonden echt. c. Radio bij de pelsjagers in Canada i d. Knaap men De vlucht van Bossoutrot en Rossi Geen nieuw record Boerderij afgebrand ^1-.. ..^4 De Brabantaehe Gedeputeerden contra „Ore, Middelbaar Onderwijs” Door een machine gegrepen en gedood Doodclijk ongeval in de Rotterdamsche haven de huid naar buiten te persen. Het van bloedige tranen berustte op een soort gelijke tnuc en werd door voorafgaande be handeling met een scherp voorwerp, tewdeg- aj. volkstelling Als tellers voor de as. volkstelling zyn voor t Zand benoemd de heeren Th. Tesselaar en A. F. Meijer. n- ic. T- x> rio St is- Is- tz. 20 >L 50 rt rt 20 rt 15 ia dochd naam voor^hrill stens een 2U lianei oo pL w- 4. tn tn er. IO- tet :er or :1- L. DO 20 rt. m! IO g t- ra- C. :n- Voetbal Zondag speelde op het terrein van Geel-Rood, Geel-Wit van Helder tegen genoemde club van hier. Uitslag 2O voor Geel-Wit. 't Zand speelt den laatten tyd niet gelukk'g. De r - Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om politie-agent te worden en om daarvoor een schrtfteiyken cursus te volgen? Ik woon te Heer-Hugowaard-Noord. Antw.: Politie-agent wordt men door een benoeming. U moet, om daarvoor in aan merking te komen, een sollicitatie by den burgemeester der gemeente, waar u komen wilt, indienen. Voor cursussen vrage u in lichtingen bij de R.K. Politievakschmu te 's-Hertogenbosch. Eergisteren is in het Fransche klooster te Sittard de «mijnwerker Frey, die Zon dagavond by een vschtparty in de Duitsche mynwerkerskolcnie te Lutterade mceidere messteken in de hersenpan kreeg, aan de verwondingen bezweken. Brandje Dinsdagmiddag te ongeveer 3 uur werd een begin van brand ontdekt in het Raadhuis alhier. Door den gemeente secretaris werd dit tijdig gebluscht. zoodat erger werd voorkomen. De oorzaak is kort sluiting. Te Assen is in arrest gesteld zekere J. E„ landbouwer te Westenesch (Emmen; ver dacht van opzettelijke brandstichting waar door de vorige week, geiyk gemeld, een 60- tal korenmijten is verbrand. Bloemboi'ententoonstelllng Den Helder Gistermorgen heeft de 14-jarige scholier J. H, te Bellingwolde. tijdens het voetballen den bal op zoo ongelukkige wijze tegen den bulk gekregen, dat hy aan de gevolgen overleden. Maandagavond is de vrouw van den schipper M. Kraan, toen zjj de kemst van haar man stond af te wachten, die juist met zyn schip in de rivier de IJsel kwam aanvaren, te water ge:aakt en verdronken Na geruimen tyd dreggen slaagde men er eindelijk in het reeds ontzielde lichaam der vrouw op het droge te brengen. In „De Blijde Wereld" schrijft een soc.- dem. Tweede Kamerlid over de enquêtes, welke van katholieke en socialistische zijde ingesteld zyn naar de toestanden onder meisjes, die in fabrieken en atel ers werken en over den Invloed welken oudere arbeiders op Jonge gezeken uitoefenen: r hebben weliswaar het door de Ita- Maddalena en Cecclone in Juni be- k record met 40 minuten verbeterd, te hebben dit keer geen record op hun kunnen brengen, daar volgens de tten het jongste record met min- een uur moet worden verbeterd. A. van Thlenen, baas-mont. Marlne-Etabliss. te Soerabaja. Bussum. Verlofgangers: G. Kok. plaatsverv. Inspect. Westersch L. O„ ’s-GravenhageM. H. G. Hobiera. Spandau; J. Jans, 's-Gravenhage, beiden hoofdpolltle-opz. Alg. Polltie; Ph. H. baron van Reede van Outshoom, electr. Ie kl. Dienst Staatssp. en Tramw 's-Graven hage; P J. du Burck, waarn. 3e werktugik. Gouv. Mar., Ryswyk; A. A. M. van Llerop, res. ter besch. gesteld Dir. Binn. Best., 's-Gravenhage; J. A. van Hoogezand. contr. 2e kl. P.T.T.. ’s-Gravenhage; mej. M. van den Driessche. Breda; mej. H. Aleman. 's-Gravenhage, beiden verpl. Ie kl. krank- zinnlgenw. Bui,. „e stand Geboren: Elisabeth Joanna, d v H. H. Krol en A. Pinkster. Christiaan Maria, z v. J. A. Schrickx en V. M Botman. Hendricus. z. v. C. Duin en C. Gistermiddag te ongeveer 3 uur is op de ammonlakfabuek der Staatsmijn „Maurlts” te Lutterade, een ernstig ongeluk gebeurd. Ir. Kiser van het Ingenieursbureau Baech- ler Kiser was bezig een zoutdroogmolen, welke niet naar behooren functionneerde, te controleeren. Terwijl hy geheel in het werk verdiept Mts. is hy in de droogkamer met de machlne- leën in aanraking gekomen. Hy was op slag dood. Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: H. Deeken, Asten (N.-Br.); J. Geerts, Bever- wyk. belden hoofdond. b hü openb. L. O.; W. Door onbekende oorzaak geraakte Maan- dagavond omstreeks 7 uur de winkelier J- Louwes, wonende aan de donkervaart onder Laren te Diepswal by Leek (Gr.) in het Hoo'ddiep. Zyn rywlel en pet werden aan den kant van het water gevonden. Na eenig dreggen werd hy levenloos opgehalad. Hu laat een vrouw en zeven kinueren achter. Onder geweldige belangstelling het hel verlichte V. U. C.-terrein was bykans uit verkocht hebben de Bristol Rovers hun derden wedstryd in voer dagen tyds alles zins verdiend gewonnen van een op papier zeer sterken Zwaluwen-ploeg. die echter tegen de Engelsche professionals er weinig van terecht bracht. De Engelschen. die voor de eerste maal by kunstlicht speelden, even- als hun tegenstanders, domineerden in alle opzichten, zoowel wat balcontróle, spel, kop pen en schieten betreft. Van der Meulen was verhinderd aanwezig te zyn en werd vervangen door Quax van A. D. O. Binnen Ook de gewone omroepstations organisee- ren dlkwyis uitzendingen voor de pelsjagers. Deze uitzendingen worden georganiseerd door bontflrma’s en dienen terzelfder tijd als reclame voor de andere luisteraars in Canada. De pelsjagers stellen zeer hooge eischen aan hun ontvangers. In de eerste plaats moeten het stevige apparaten zun. die niet makkeluk beschadigd kunnen worden. De toestellen moeten geschikt zyn voor voe ding door betterUen. daar men In Noord- Canada vanzelfsprekend nog geen electrisch licht heeft. Verder Is het noodzakeiyk. dat ook kortegolfontvangst mogelyk Is. terwijl ook ver verwijderde stations op de lange golf moeten kunnen worden gehoord. Voetbal Zondag j.l. wist het 2e elftal der R. K. V. V. Victoria alhier lp een vriend - schappeiyken wedstrijd met liefst 81 te winnen van de onlangs opgerichte R. K. V. V. S D. O I uit De Goom. Victoria m won voor de competitie met 3O van Nlbbltwoud III In een zeer goed gespeelden wedstrijd. De jongens van Kapelaan Van Houten spee’den op het Vlctorla-terrein vriendschap- peiyk te; en de adsplranten van A. R. C. uit Alkmaar. De wedstrijd was ten volle het aan- kUken waard en na zwaren en spannenden strijd wisten de jongste Alkmarlanen met 12 te winnen, welke uitslag voor de Ob- dammer patronaatsjongens zeer eervol te noemen valt. Een opzienbarende zelfontmaskering Reeds in October 1927, een paar maanden nadat de merkwaardige gebeurtenissen te Konnersreuth voor het eerst bekend waren lazen wy In bultenlandsche bladen, hoe een zekere Paul Diebel. afkomstig uit het du Waldenburg in Sllezië, vroeger myn- ver- Getrouwd: Cornells Aafjes en DlrSe Adriana Hartendorp (van Velsen) Mate- ten Noë en Johanna Jacoba Hartog ^4' drlk Nicolaas Noom (van Uitgeest) en Oear- truida van Kleef Adrianus Johannes Rlgter (van Krommenie) en Jansje PoeL. Overleden: Klaas JongeJans. oud 63 jaar, ongehuwd Aafje van 't Veer, oud 71 jaar. gehuwd met C. Tuijn Theodo. us Huljgen. oud 67 jaren. gehuwd met P. Heljne Theodorus MUnen. oud 69 jaar. gehuwd met K. van der Laan Catharina Rykhoff, oud 66 jaar. gehuwd reet P. Koomen. No 10 18 November Te St. Maartensbrug is afgebrand de boerenhofstede „Kneinsburg", bewoond door den heer H. Delver. Niets kon worden ge. red. Het vee was nog niet opgestald. Als Gisterochtend om kwart over 11 heeft in de Waalhaven te Rotterdam een zeer ern stig ongeval plaats gehad. Men was daar bezig steenkolen over te Iaden van het sleepschlp „Lehnkring” in het Engelsche stoomschip ..Acthor Manor" Op een gegeêen oogenbllk schoot de knyper uit en kwam in botsing met een dwarshout. Door den schok schoot het zware ijzeren gevaarte uit de steunsels en viel loodrecht naar beneden in het geopende ruim 2, waar de >9-jarige havenarbeider A. de G. aan het werk was. De ongelukkige kreeg den knyper op het hoofd en was oogenbllkkelyk dood. Dr. Vee- nenbos. die geroepen werd, heeft hem niet meer levend gezien. De beide Fransche vliegers Bossoutrot «n Rossie, die te Oran (Noord-Afrka) waren op gestegen om een afstands- en duurrecord op hun naam te bengen, moesten wegens een motordefect dr len. zy zyn 67 uur 33 minuten in de lucht geweest. ,.Help< Elkander" Het bestuur van de vereenlglng „Helpt Elkander'’, welke ver- eenlglng anders werkzaam Is op het gebied van onderlinge hulp by ziekte, besloot in haar Maandag gehouden vergadering haar leden op te roepen tot een buitengewone vergadering en op de agenda te plaatsen: le. het richten van een verzoek aan den raad der gemeente, om aan tuinbouwers kleine voorschotten te verstrekken voor le vensonderhoud en kleine betalingen: 2e. bet verzoek te richten aan het bestuur van de Boerenleenbank om het byschryven der rente mogelyk te maken. Ook zal de watersnoodramp van 12 Juni In bespreking worden gebracht, om daar een eind aan te krijgen. Voor het eerste punt zal samenwerking gezocht worden met de tuinders in het zuidelijk deel der gemeente. Blij met een doode musch! Een onzer Ingezetenen kreeg per telegram berient, dat op zyn lot de hoofdprijs van de Hoomsche Verlot ng gevallen was. Natuurlijk liet moe der de vrouw alles In den steek om zich per autobus naar Hoorn te begeven. Wat keek zy op haar neus, toen men haar me dedeelde, dat de loten-debltant zich In zyn yver eventjes vergist had. Gistermorgen omstreeks half acht werd te 6t. Mlchels-Gestel in een sloot op den Klokakker door eenlge kinderen, die op weg waren naar de kerk, het lyk gevonden van den 54-Jarigen koopman Piet Raymakers, aldaar. De Justitie stelt een onderzoek in. Drankbestrijding Maandagavond waren de besturen der Marlavereenlglng en van het Krülsverbond In vergadering bijeen. Besloten werd den feestavond, welke door belde vereenlglngen hare leden wordt aan geboden. op Dinsdag 25 November te bepalep. De tooneelclub der Marlavereenlglng zal opvoeren ..Het Offer van een Missiezuster", tooneelspel in vier bedrijven De léden der belde vereenlglngen zullen een program ontvangen, dat tevens de ult- noodlglng bevat en strikt persoonlijk is. Ook moet de ultnoodlglng worden meegebracht by de plaatsbespreking, waarvoor gelegenheid bestaat op den dag der uitvoering, 's namid dags van 2 tot 3 uur in het patronaat Op den dag der uitvoering worden geen nieuwe leden aangenomen. Als lid kan men zich opgeven tot en met Zondag as. by A. Bujjsman, Kok en Paul van Ammers. Begin October hebben zooals gemeld. Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant een soort reprimande gegeven aan de Vereenl- ging „Ons Middelbaar Onderwijs" omdat een verzoek om subsidie ten behoeve dier ver- eeniging geschreven was in de vereenvou digde spelling, terwijl er volgens eerstge noemd college ook taalfouten In voorkwa men. „Ons Middelbaar Onderwys" heeft thans aan Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant den volgenden brief geschreven: „In antwoord op uw schryven van 15 Oc tober 1930 hebben wy de eer U ’t volgende mee te deelen Wij hebben in onze aanvraag geen bUzon- dere spelling gebruikt, nog minder ons schul dig gemaakt aan „verwarringstichtende dcoreenhaspellng Er Is één tikfout van on zen kant (tydelyke). maar verder Is er in ons oorspronkelijke stuk geen enkele afwy- king van de vereenvoudigde spelling. De an dere fouten zyn drukfouten van den druk ker der Staten. Wy verzoeken U ons mee te deelen, of de Staten ons 'n bepaalde spelling voorschry- ven voor de stukken van onzen kant aan de Staten gericht, en wanneer dit t geval mocht wezen, welke de voorgesctireven spel ling zal zun: de dus genaamde spelling „De Vries en te Winkel” of de spelling, waar over de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onlangs geschreven heeft aan de Rectoren en Directeuren van Gym nasia. H. B.-scholen en Handelsscholen. Wanneer de Staten deze laatste spelling vorderen, wilden wij gaarne vernemen tot wien wij ons moeten wenden tot oplossing van de vele moeliykheden. die de toepaslng voor die spelling veroorzaakt en waarvoor geen regels zijn aangegeven. Wij vertrouwen hiermede aan Uw verzoek te hebben vol daan.” f In „World Radio” treffen we een Interes sant artikel aan ever rad.o-ontvangst bil de pelsjagers in Canada. De schryver van dit artikel heeft een bezoek gebracht aan het Noordelykste deel van Canada en nam op dezen tocht een draagbare gramofoon mede, omdat hy meende, dat de jagers wel zeer verheugd zouden zijn muziek te hooren uit de beschaafde wereld. Tot zyn greote ver wondering bleek hem echter, dat by na iedere groep pelsjagers in het bezit is van een radio-ontvangtoestel, waarmede regelmatig de uitzendingen beluistert. De gebruikte toesnellen zyn alle van zeer goede kwaliteit. Dikwyis treft men de meest moderne ontvangers In deze Noordeiyke streken aan. De „trappers” hebben geleerd van hoeveel belang een radio-toestel voor hen is. Niet in de eerste plaats dient het ontvang toestel voor amusement. Men gebruikt het vooral voor het ontvangen van berichten, daar een andere manier van berichten-over- brenging aan de pelsjagers zoo niet uitge sloten, dan toch buitengewoon moeilyk is. Verschillende indust: ieele Am.rlkaansche stations worden op vastgestelde tijden ge bruikt voor het uitsenden van berichten vuur de pelsjagers. Opdrachten van groote bont- flrtna's warden direct over deze zenders uit gezonden. Bemaling van den polder Waal en Brug Ged. Sjaten van Noord-Holland gbedkeu- keurlng gehecht aan t besluit van Hoofd ingelanden van bovenstaanden polder en het doer 't door dit polderbestuur ingezonden ontwerp besluit met toelichting voor de in stallatie goedgekeurd. Omtrent de te sluiten leening ad f 57000, verzochten Ged. St. aan het besluit toe te voegen de woorden „ten Hoogste” en den rentevoet, te bepalen op hoogstens 5 pCt. en de leening af te lossen In 18 jaar De hoofdingelanden hebben In de verga dering van 17 Nov. besloten, het leenlngs- fonds aldus te wijzigen. Waartoe „De Dageraad” zich leent 55-jarig hmveiyksfecst Maandag vierde het eohtoaar P. zyn, wonende In dé Gost- hulsstraat alhier, zyn 55Jarige echtvereenl- glrg ~’s Morgens werd een H. Mis van dank baarheid opgedragen. Den geheelen dag kwamen familie, vrienden en buren de feestvierenden feliciteeren In hun geheel versierde woning. Des avonds zou het fan farecorps een ovatie brengen doch door om standigheden kon aan dit voornemen geen gevolg worden gegeven. De In het voorjaar In Den Helder te houden bloembollen-tentoonstelling belooft, indien tenm.nste het weer niet een al te groote spelbreker wordt, schitterend te zul len slagen. Door het gemeentebestuur is in het op ongeveer een uur afstands van de be. bouwde kom gel" gen nstuurpek „De Donkere Duinen" een groot aantal bollen, daartoe welwillend afgestaan door de han delaren te Anna Paulowna en omstreken, uitgeplant. Ter gelegenheid van de tentoon stelling zal door het gemeentebestuur oe ingang naby de uitspanning „Duinoord", aan den Strooweg aanmerkelyk worden verbreed en voorzien van een monumentaal hek Tevens wordt daar een parkeerterrein ge.- maakt voor df te verwachten auto's. Het best- jr van den polder „Het Koegras" heeft op zich genomen ter plaatse den weg aan merkelyk te verbreeden: een scherpe en ge- vaariyke bocht zal worden weggenomen. Door de Ver. voor Bloembollenkweekers te Anna Paulowna zyn 24.000 bollen grads afgestaan ter opluistering. Deze zyn thans In de stadsparken en plantsoenen, benevens in de tu’nen van het directlegebouw der marine, uitgepoot. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Matthea, d. van J. Levering en N. Beentjes Willem. van P. van 1 Veer en M Kranenburg Maria Macht Ida Margare- tha. d. van M. Noê en J. J. Hartong Ca tharina Johanna, d. van B. J. Bet es en K. de Jong Catharina Clazina, d. van J. Leeuwerlnk en M. Goedhart Hendrik Marla, d van P. Hijne en M Bos Johan nes Engelbertus, z. van S. Bos en J. Betjes Arendje, d. van P. Slkkes en A. BoekeL Ondertrouwd: Gerardus Winter en Wil helmina Aafjes. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Cornel a. z. van M. Manshanden en A. J. van Ophem Cornells Hcrmanus, z. van Adr N. vyn en C. Hooiveld Maria, d. van P. R'xizendaal en M. Groenewoud Hllle- gonda Theresia, d. van C. Bosman en N. Hoogland Coimelis Johannes, z. van P. van Ophem en G. Schuitemaker Divers Leonarda Maria, d. van N. A. van der Geest en O. M Laan Neeltje, d. van P. Bakker en G. Groot Geertrukla, d. van C. Roo- zennaal en A. Veeken Elisabeth Theresia, d. van J. Kok en G. Ten-en Johannes Jo seph, z. van A. Aker en C. Kappelhof Wilhelmus Gerardus, z van W. van Galen en C. van der Gulik Divera Marla, /i. van 8. Beemsterboer en M. Hooiveld Marga- retha Anna. d. van J- Koomen en G. Rin kel Johannes Simon, z. van J. Aker en A Bakker. Overleden: Petrus Antonius. oud 11 maane den, z. van K. J. Koper en C. Meester. Getrouwd: P. Tensen en M. Bakker. Het schynt overal hetzelfde, in mo derne. orthodox-christeiyke, In rocmsch- katholleke kringen. Onder mannen en vrouwen. Het Is walgeiyk Hier ligt m l. een taak, een ernstige, dringende teak voor de vakvereenlgln gen. Bovengenoemde enquéten hebben zij te beschouwen ook als een aanklacht tegen zich. Zij werkap aan lotsverbete ring. En dat is goed en nuttig. Maar het lot wordt niet alleen bepaald door de lengte van den arbeidstijd en de grootte van het loon; het lot wordt ook bepaald door de innsriykhe d van een mensch. Het leven is nu eenmaal niet enkel stof; het is ook geest. En wie een' van deze twee het leven samenstel'ende factoren verwaarloost, doet schade aan belde. Er moet in de vergaderingen van de af- deelingen der onderscheidene vakbonden altyd weer en altyd weer de aandacht op het zoo belangrijke onderwerp: de opvoeding der rijpere Jeugd, gevestigd worden. De vakvereenlging heeft er voor te zorgen, dat er op iedere werkplaats en afdeeling van de fabriek tenminste één is, die In staat Is Invloed, geesteiy- ken Invloed te oefenen in het belang van de Jeugd., d l. de nieuwe arbeidersklasse; in t belang van de toekomst van het proletariaat en de verwerkeiyking zyner idealen. Idealen kunnen nu eenmaal al leen verwezeniykt worden door een geslacht, waarin idealen leven. En ideaal én gemeenhe'd verdragen elkaar niet. De A.J.C. heeft goed werk gedaan en professor Frencken heeft ook goed werk gedaan deze dingen te onderzoeken en wereldkund g te maken. De Hooge Raad heeft arrest gewezen In de bekende zaak van den officier van Justi tie te ’s-Gravenhage tegen een vonnis der Haagsche rechtbank, waarby Fritz Hlrsch en Hugo Helm waren ontslagen van rechtsver volging van de hun ten laste gelegde overtre ding van de Arbeidswet Zoo men zich her innert. betreft bet hier het optreden van kinderen beneden veertien Jaar in de operet te ..Frlederlke.’* Zoowel kantonrechter als rechtbank en advocaat-generaal mr. Van Lier, welke laatste geconcludeerd heeft tot verwerping van het beroep, hadden zich -»p het stand punt gesteld dat de door geequlreerden be gane overtreding het algemeen belang dien de, doordat de auteur ran „Frlederlke" dezen geringen kinderarbeid had voorgeschreven in zyn kunstwerk. Thans heeft de Hooge Raad om. overwo gen, dat art. 83 lid 6 der Arbeidswet 1919 biykens de geschiedenis van de totstandko ming van deze bepaling de strekking heeft om een bevredigende voorziening te trei len voor gevallen, waarin onmiddeliyk moet worden gehandeld, zooals by rampen, ver- keersstoomissen. plotselinge ziektegevallen enz., wanneer tyd om de noodige vergunning tot afwyklng van de wet te verkrygen. in den regel ontbreekt. Zulk een geval heeft zich hier niet voorgedaan en van een onver- wl_lde d.l. tydens of na het plegen van het feit gedane mededeeling aan de ar beidsinspectie, zooals voorgeschreven is, Is dan ook geen sprake. Reeds om deae reden had de kantonrechter den grond voor niet strafbaarheid van het gepleegde felt, by art. 83 lid der Arbeidswet genoemd, niet van toe passing mogen verklaren, zoodat de vraag of genoemde verklaring ook betrekking kan hebben op het verrichten van arbeid door kinderen beneden veertien jaar, buiten on derzoek kan biyven. terwyi de vraag, of oi^ der gegeven omstandigheden de overtreding in den zin van art 83 lid 6 voornoemd als gerechtvaardigd was te beschouwen niet aan de orde kon komen. De Hooge Raad vernietigde op deze gron den de door de rechtbank en den kanton rechter gewezen vonnissen, quallficeerde bet bewezene als: het als hoofd (rf bestuurder ran een onderneming niet zorgen, dat in zyn Te Nlekerk is de autobus van den heer J. Veldman u t Oostermcer met arbeiders uit Hoogkerk door een vrachtauto aange reden en ever den kop geslagen. De bus werd ernstig beschadigd, een der passagiers tameiyk zwaar aan het hoofd verwond. gebracht. Gisteravond nu heeft de vr y denkersver - eenlglng „De Dageraad" dezen Diebel in het concertgebouw te Amsterdam laten optreden, om zg. aan te toonen. dat de stlgmatlsatles van het Romersreuthsche boerenmeisje Thérése Neumann niet door bovennatuur- lyke middelen tot stand komen. Welken indruk dit optreden op de aan wezigen gemaakt heeft, laat zich het best beoordeelen door het verslag, dat zelfs een blad als „Het Volk” van de vertoonmg geeft en waaraan wy het volgende ontlee- nen: Ulet Is een vry onsmakeiyke vertooning geworden. Paul Diebel presenteerde zich aan het publiek met een niets zeggend toespraak je. Daarna hield J. Hoving een beschouwing over „wonderen.” z Daarna begon de heer Diebel zyn experi menten. Hy zou bloedtranen weenen Inder daad kwam er na ongeveer vyf minuten een paar kleine bloeddroppeltjes uit den oui- tensten ooghoek. Een collega van de „Maas bode" verzocht den heer Diebel toen ophelde ring over het bericht In het ..Berliner Tage- blatt" van 5 April 1928. Diebel legde de volgende verklaring af: Hy verdiende aanvankeiyk met zyn experi menten tot 1200 mark per avond, zyn Im- pressario ging er evenwel van door en een tweede manager had hem contractueel ver plicht om op het tooneel alles te doen, wat van hem verlangd werd. Deze liet hem acht uur achtereen op een troon zitten met door boorde handen en voeten. Om aan deze mar teling te ontsnappen, bad hy een leugen ver zonnen en een volkomen valsche uitlegging gegeven van de bloedlngsverschynselen.„ Toen onze katholieke collega, aldus het blad, nog eenige vragen stelde gedroeg het publiek zich vry onhebbeiyk. Het floot en joelde zonder dat de voorzitter hiertegen op trad en ook zonder dat de steller der vragen eenige aanleiding tot een dergelyke onheu- sche manifestatie gaf. De leiding van de byeenkomst was trou wens vry slap. Op het podium liep iedereen door elkaar en hinderde men de pers by het rustige waarnemen der experimenten Diebel liet vervolgens bloed uit zyn been komen en twee medici constateerden na een vluchtig onderzoek geen enkele verwonding Het eenige. dat nog met stigmatlsatie ver band hield was een roode. kruisvormige vlek, die zich op Dlebel's.borst vertoonde. Overigens werdeA niets anders dan de af gezaagde faklrkunMJes uitgehaald Men sloeg een pen door de hand van den jongeman, scho-it hem met een windbuks een oyitie in zyn lichaam en hy plakte zyn tong aan het gehemelte vast. Het Is niet tot ons doorgedrongen, wat dit deel van het experiment met Konnersreuth te maken heeft. Wel weten wy, dat wy in het oude Flora wel eens kunstjes hebben gezien, die even on- smakeiyk waren als de experimenten van den heer Diebel.'Ook toen werd het wetenschap- peiyke van het geval ons niet duldeiyk En nu dit nummer onder auspiciën van .De Da geraad" geëxploiteerd wordt, zyn wy nog even ver Ons denken schynt nog niet geheel „vry” te zyn „OP DEN HALLENBURG* Een jongensboek van A. J. met een prettig begin, een spannend mid dengedeelte en de bevredigende oplossing van de beloonde dapperheid en gestrafte ondeugd. Walter. Tom en Frans zyn sym pathieke jongens, die flink weten te han delen en door hun moed den ouden trouwen huisknecht Jozef uit zyn groote moeiiyk- heid redden en den waren dader weten te ontdekken. De uitgevers, Gebrs. Kluitman, zorgden voor een passend kleed voor het boek en Pol Dom voor goede dlustraties. onderneming geen arbeid wordt verricht in strijd met de arbeidswet, gepleegd ten op zichte ran vyf personen" en overwoog dat met een lichte straf vor dit geval kan wor den volstaan, omdat de verdachten 'n rede- HJke kans aanwezig kunnen Lebben geacht, dat de rechter den grond voor niet straf baarheid van het feit hier tn toepassing zou achten. Ten principale rechtdoende veroordeelde de Hooge Raad ieder der verdachten tot vijf geldboeten van een gulden, subs., een dag hechtenis ter vervanging van elke boete. van het sa. „Prins der Nederlanden”, 18 Nov. van Amsterdam naar Batavia ver trokken. Naar Algiers: 9 passagiers. Naar Genua: 18 passagiers. Naar Port-Said: Mej. P. Bracchl, mej. Godley, E. J. A. Schill, dr. L. Wlssotfky en echtg., H. F. Wisboom van Giessendam en echtg. Naar Indië: J. G. Aalders, mevr. J. H. L. Arends, fam. G. W. Bartnig, H. P. J. Bech en echtg., mevr. W. van Boemdelust en dochter, A. H. van den Belt, J. J. van den Berg, T. van den Berg. mevr. M. B. Betcke en kn., fam. D. Beyerink, fam. M. Bink, J. 8. B. Birzwilks, M. Boogerman. fam. C. Brammeyer, G. Brill, mevr. C. Brown, me vrouw Th. P. van Burken, mevr. C. Brown, mej. D. Cape, mevr. E. Chabot, fam. A. Cohen, mr. W. F. Cramerus, H. U. van Del- den en echtg., mevr. H. A. Drost-Willemse, fam. T. Dusseldorp, E. Eggink en echtg., fam. P. Eikenboom, mej. L. F. Engstrom, fam. A. Eyspaart, fam. M. Feddema, mevr. G. Fisher McCallum, A. R. von Franque- mont, echt, en kn.. G. Gelling en echtg.. H. J. van der Giessen, fam. A. J. Gorter, H. A. Gotlieb en echtg., fam. J. H. ran de Graaf, fam. J. de Gruiter, J. van Haga en echtg., fam. G. den Hertog, mevr. A. M. J. Hilgen, J. den Hollander, L. A. van Houte en echtg.. mr. Z. W. Houttuyn. H. J. Hulse- bos, mej. M. R. Jahn. F. Jansen, Raden Mas Joesoep. G. B. Jones, A. Jongeling, mej. L. Jongeling. G. W H. van Kampen en echtg., dr. M. G. J. M. Kerbosch. B. J. Kliphuis, L. F. Koens en echtg., fam. G. J. Kouwenaar. fam. H. Kroon, fam. B. Krui- mer. G. Kruys, fam. A. Kuyken, S. Land stra en echtg.. fam. prof. ir. J. N. van der Ley. Ph. C. Leyse en echtg.. mej. E. Llese, M. J. Louws, B. F. Maalsté en echtg., mej. W. J. Malkus, mevr. A. J. F. Manz, mej. A. F. Manz, mevr. J. J. Meynderts, M Moeksis en echtg., mej. D. W. Mooy, R. J. A. Nagel, dr. G. P. NUhoff. B. C. Palland, mevr. A. Peelers, mevr. M. Pels, J. B. Pannyman en echtg., E. W. Pera, ir. H. A. Polderman, H, A. van Poppel, W. J. D. Posthumus. H. Prinz,, P. Pypers en echtg., mevr. G. Ch. A. Reinders en 2 knd., mevr. 8. J. Rogge band. Ir. K. C. van Ryn, jonkvr. A. H. Röell, P. C. Rus, H. C. Sandkuhl, mevr. M. Sauermann, fam. J. M. Scheemaker, F. J. Schippers, fam. E. C. Sheller, fam. F. T. Simon, fam. J. van Slooten, mevr. M. E. J. Slot en zoon, fam. H. Smeets en echtg., fam. A. J. H. Smeulders, G. Smits, mevr. M. Speekenbrink en zo?n, D. J. nier en echtg., mevr. A. M. C. Tavenler, mej. G. A. G. Tavenier, mevr. H. M. Taze- laar en 2 knd,. H. F. ran Thiel en mej. H. Thoms. K. J. Tolner, fam. A. Th. Troostwyk, mevr. C. van Uggelen. mr. W. de Visser, K. A. Vliek, fam. ir. M. H. C. Vreede. J. de Vries Kzn. en echtg., fam J. A. Th. van Walsem, fam. R. I. F. Wenas, mej. N. C. Williams, J. H. Wind. J. J. W. Winkler, mej. J. K. I. Woldringh, mevr. S. Wyenberg, L. Wyerz. we xezeii m Het bestuur van de R. K. Staatspartij «al dit voorjaar met een plan komen, waaron het mogelyk zal zyn den Jongeren een zoo danige plaats te geven In het verband van de R. K. Staatsparty als hun toekomt. Het partijbestuur zou daarby gaarne ad vies hebben van degenen, die belang stellen in dit vraagstuk. En daarom waren tal van Kathol’eken uit Friesland door de commissie voor Jon- geren-organisatie uit den Friesohen Bond bijeengeroepen om dit belangrijke vraagstuk eens te bespreken en aan de hand van die besprekingen een advies uit te brengen. De belangstelling is er. Men lette inaar eens op de namen van hen, die deelgenomen hebben aan de gedachtenwisseling. Het wa ren de heeren Kuhlmann uit Leeuwarden J. J. Krol, lid van Prov. Staten uit Harlin gen, M. Visser, lid van Prov. Staten uit Leeuwarden, S. Nota, voorzitter kiesvereeni- glng Bolsward, A. Rohltng, oud-lid bonds- bestuur uit Leeuwarden. Tj. de Jong, hoofd landbouwschool, Steggerda. Annyas, student aan de Unlversltelt Groningen. Dinnlssen, hoofd der school te Bakhuizen, kapelaan Westerman uit Sneek. Westra, wethouder van Leeuwarden, pastoor Overmeer van Heeg, Pater Fennell O.P. van Leeuwarden en W. R Casparle. leeraar Gymnasium, Sneek, terwijl nog vele anderen aanwezig waren. eHt gehoorde te Sneek zal In een vergade ring te Leeuwarden in een kleiner kring nog eens worden overwogen om daarna een of meer adviezen voor het Dagelijksch Be stuur der Staatsparty op te maken. vermoedeiyke oorzaak wordt kortsluiting opgegeven. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Ursem Bregitta Jacoba, d. v. J. van Haarén en P. Hoolboer. Ondertrouwd: J. G de Rooy en B. Gons. J. Roos en A. Beemsterboer Getrouwd: C. van der Rol,en E. W Roos A. vsn der Linden en J. M. van Geelen (Alkmaar). L. Wes ter Ink en G. Appel (Am sterdam; Overleden: Jacob Verlaat. 51 jaar. echtge noot van C. Slok. Merensstraat 40. Hendrik Harlaar, 79 jaar. Kleine Noord 58. vyftien minuten nam de links binnen Dix de leiding en 10 minuten later maakte de Engelsche midvoor er 02 van. De uitvallen van de Hollanders waren spo radisch en werden hoofdzakeiyk geleid door den speciaal voor dezen wedstryd uit Zwit serland overgekomen HL V. V.’er Adam, die als rechtsbuiten inderdaad een gunstige uit zondering maakte en herhaaldelijk applaus oogstte. Hy was snel, plaatste goed, maar ondervond van den middenmoot onzer voor hoede niet de minste steun. Onze tnlddenllnle faalde volkomen, terwul In de verdediging wonder boven wonder Wamsteker beter speelde dan Van Kol, die herhaaldeiyk mistrapte. Met de rust hadden de Engelschen een voorsprong van 20. Na de hervatting was het spel meer ver deeld. Barendregt slaagde erin uit een scrim mage te scoren, hetgeen een geweldige geest drift veroorzaakte^ 5 minuten later was bet al 31 voor de Engelschen, toen de midvoor, Hatwood, door alles heenwandelde en met een schitterend schot doelpuntte! Vervol gens greep Quax mis op een hoogen bal van den rechtsbuiten en het werd 1—4. Ten slotte na een prachtlgen voorzet van Adam heeft W. Tap via den paal het tweede Hollandsche doelpunt gemaakt (2—4). Het spel van de Hollanders viel zeer tegen. Behalve Adam, blonk niemand uit. Allen waren te langzaam en te peuterig. Scheidsrechter was de heer J. Grootmeyer uit Amsterdam. Het Zwaluwen-elftal was als volgt samen gesteld: Doel: Quax (A.D.O.). Achter: Wamsteker (H.FC), Van Kol (Ajax). Midden: Rep (Z.F.C.), Van Dolder (Het Gooi), Van Nus (HD.VBJ. Voor: Adam (H.V.V.), Barendregt (Feyen- oord). Tap (A.D.O.), Ruiach (DZC.I, Wep- ster (D.F.C.). trict 1 werker, na den oorlog schoenmaker volgens vaiiété-artlst, de wereld wist te bluffen door het volgende verhaal: Als Dultsch soldaat geraakte hy in 1915 in Russische krygsgevangenschap. In 1917 gelukte het hem, in Russische uniform te ontvluchten. In Minsk werd hy echter ont dekt en als Duitsche spion gearresteerd. HU zou gefussllleerd worden. In den nacht voor zyn terechtstelling deed hy een zelfmoordpoging. Hy sloeg namelijk het venster zyner gevangeniscel tn en sneed zich met een glasscherf de polsaderen door Toen het bloed uit de aderen spoot, kreeg hy doodsangst. Een nieuwe wil om te leven begon in hem te ontwaken en deze wil werd zoo sterk, dat hy, reeds in haif-bewusteloo- zen toestand verkeerend, den bloedstroom tot staan bracht. Intusschen hadden de Russen, die hem voor dood hielden, hem naar bulten ge bracht, waar hy uit zyn bewusteloosheid ontwaakte en eerst toen pas zyn wonde af bond. Na den oorlog in zUn vaderland terugge keerd. lanceerde hy alt ongeloofeiyk verhaal in zyn woonplaats, waar men hem uitlachte Dit bracht hem ertoe, altyd volgens de verhalen, steeds meer zyn wil In de eenmaal beproefde richting te oefenen en zoo ont popte hy zich als een „apostel”, die, onder den naam „Sin Dolor” optredend, de talk aanvaardde het „raadsel van Konnersreuth" door zyn demonstraties van al zyn raadsel achtigheid te berooven. Alleen door de akte van zyn wil, zoo heet te het. kon hy niet alleen bloedingen tot staan brengen, maar ook op sommige plaat sen van zyn lichaam bloedingen verwekken kortom aan stigmatlsatie verwante ver- schynselen teweeg te brengen. Ook wist hij bloedige tranen te schreien. Zoo kwam hy ertoe, als variété-artist oj te treden./ eerst in Sllezië en Zwitserland, later tn Dultschland, Oostenryk en elders Hlerby zy echter opgemerkt, dat de by de proeven aanwezige artsen vaststelden, dat alle door Diebel vertoonde experimenten slechts als variété-trucs waren te beschou wen. geiyk de nlet-Katholleke „Prager Pres- se" van 11 Februari 1928 meldde. Het ..Berl. Tagebl." van 5 April 1923 bracht onder den titel „Het onthulde geheim" het relaas der zelf-ontmaskering van Diebel. In moeliykheden gebracht, had hy aan eenige journalisten de „techniek” van zyn trac verklaard. Deze bestond daarin, dat hy één of twee uren vóór de voorstelling met een hard, kantig voorwerp, een lineaal nf een potlood, twee in den vorm van een kruis snydende groeven in de huid maakte. By een cirkel gebruikte hy den rand van een glas Na eenigen tyd verdween de aldus verkregen tndruk voor het oog. doch onzichtbaar bleef die Inflruk bestaan. De eigenlijke *-unst van Diebel bestond nu In niets anders, dan door splersamentre!:- klng bloed naar het gebied van den huid- Indruk te doen stroomen en dit bloed daar op te hoopen. Daardoor werd de Indruk dieprood zicht baar. Werd dezelfde indruk vaak herhaald, dan gelukte het ten slotte, het .bloed door de huid naar bulten te persen. Het weenen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3