Mgr. Bernardus Adrianus Jordanus Gijlswijk 60 jaar 3 i Van Putten en Oortmeyer - Payglop TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 19-NOVEMBER 1930 IT CApostolisch Delegaat van Zuid-Afrika RECHTSZAKEN •Gevonden v treinvertraging. ALKMAAR De wethouderscrisis Actetasschen - Portefeuilles - Portemonnaie’f voor Heeren Leeren schooltasschen enkel en dubbel WOENSDAG M ta Uüdtf ört jm« ®b>s» bedankt Onder de belangrijkste feiten van zijn ygtr Uw vooroordeel is inderdaad misplaatst. halsbandje. SP i'd uji Eka ma. Faillissementen had voor van arbeidsveld voorbestemd. en de oplossing der gemeenschappelijke godsdienst- irwerpei handschoenen, zweep. ver- pea •L ng. -O. per iks. rle- ge- dat OOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER 15 December as. De neer D loochende intusschen alle wantschap met de ..zwarte bende." get, H. KLAVER. Wij juichen dit besluit van den kathol ken wethouder van harte toe, wijl dit mentair gesproken het eenig juiste ma noemd worden. Immers, het staat vasl de 11 raadsleden die op 6 November jj. den heer Klaver op den wethouderszetel verhie ven, momenteel niet meer als een gesloten geheel achter hem staan. Al moet hier da delijk aan worden toegevoegd, dat juist de heer Klaver van elk der 11 Individueel nog wel het vertrouwen geniet. Het aftreden van den laatsten wethouder werd daarop lid- i en m. nog 3er m- MJO la- *n. tot Jrt 85 >rt .58 en 75, x>t X- zOt en ot 10 Et 100 ika en: Me- 930. zen iwe 1— .80. drt per 0— ltt« ine gebluscht was, werd de wagon uit den trein geschakeld. Een en ander was oorzaak dat de trein met eenige verti.ging naar Den Helder vertrok. Een kunstenaar in valsehe vleeschmerken. De 34-jarige heer Nanning Com. St., sla ger te Heer-Hugowaard. «stond terecht ter rake, dat hij in de maand September door gebruikmaking van een door hem zélf ge maakte keuringsstempel ongekeurd varkens- vleesch had gestempeld met een valsch goed- keuringsmerk. hetwelk door den heer Bu ren. veearts te Alkmaar, was geconstateerd. Deze had in het bezit vhp den genialen slager een houtblokje gevonden, gedrenkt in stempelinkt terwjjl ook een stempelkus- sen aanwezig was. Door dien gevaarlijken kunstgreep spaarde de slager heelemaa] f 4 uit aan keurloon voor het varken. De heer SE beweerde echter in ziekeljjken toestand onbewust van den ernst van hét feit, de stempels op het vleesch geplaatst te hebben. Maar een paar jaar geleden had de veearts ook al zoon verdacht blokje in Het bekende artikel 349 Wet boek van strafrecht tot besluit. De 56-jarige werkman Klaas K te Bo vencarspel, stond terecht als verdacht op 29 Augustus niet nader te kwalificeeren handelingen te hebben gepleegd met de nog geen 16-jarige Anna Tiet aldaar, welke pee- caire zaak met gesloten deuren werd behan deld. SlUlÜDg. de geheele bevolking, waarschijnlijk op de prediking van een paar zendelingen, naar een protestantsche sekte overliep. Slechts eenige families bleven trouw, daar hun eigenaardige en afgezonderde woonplaat- op een landtong. Simpsons Bay genaamd, hen voor afval van het geloof behoedde. In 1897 vond de toenmalige pastoor de midde len om aldaar een armoedig kapelletje te bouwen, waar hij om de veertien dagen heen trok tot het geven van Catechismusonder richt en het verrichten van eenige gods dienstoefeningen. Tn 1901 was dit kapelletje met een klein- janbouw vergroot. Aldus was w toestand toen pater Gijls wijk het pastoraat van St. Martin aan vaardde. Na zich voldoende In zijn paro chie te hebben Ingewerkt, was een zijner eerste zorgen het stichten van een school tje te Slmpsonsbay in 1905. Door een twee den aanbouw werd het kapelletje veranderd in een doelmatig gebouwtje, waar in de week de Zusters Dominikanessen hun kinderen onderlicht geven en waar 's Zon dags de geloovigen bijeen kunnen komen Zitting van Maandag 17 November Kermts-amusementen te Heer- Hugowaard. In den nacht van 15 op 16 Juni had de heer P. Boots landbouwer te Hensbroek met een ander kermishouder te Heer-Hugowaard. met name Joh. Tneodorus L.. een minder vriéndelijke woordenwisseling aangeknoowt. omdat gezegde heer L. zijn zuster onvoeg zaam bejegende. De discussie ontaardde in een vechtpartij, waarbij Boots het onder spit delfde en door L werd mishandeld en bloedend verwond. Deze zaak werd bereids op 30 September behandeld, doch uitgesteld wegens afwezig heid van een der opgeroepen getuigen, den heer C. Pronk. Deze zaak werd heden voortgezet; Pronk de galant van het onhebbelijk behandelde meisje, bleek indertijd ziek te zijn geweest. De verdachte was thans niet verschenen en tegen hem werd gevorderd f 60.boete of 60 dagen. Den verdachte, die alreeds was veroordeeld tot f 40boete, werd opgelegd f 50.boete of 50 dagen, ter aanmoediging wat minder ruw en meer galant te zijn. Clandestiene drank minnaar» De heeren Cornells van T. en Jan 3ch„ beiden jeugdige arbeiders te Graft, stonden als zondaren voor den politierechter onder verdenking in September van dit jaar ten nadeele van den heer Albert Bakker te Graft hebben weggenomen een aantal fles- schen wjjn, die waren geborgen in een kist achter een schuur. De heeren hadden eerst eens geproefd en vonden het edele vocht zoo delicieus, dat zij de heele partij maar ineens inpikten. De benadeelde is echter behoorlijk scha deloos gesteld. Dit kon echter niet beletten dat de verdachten, die vermoedelijk nog wel mededaders hebben, gestraft moesten worden, al was het alleen maar ter waarschuwing voor andere nathalzlge Graftenaren. Gevorderd werd tegen ieder f 20.boete of 20 dagen. De verdediger. Mr. Josephus Jitta. zag in het geval voornamelijk baldadigheid, dewijl den eigenaar de schade is vergoed Op grond van een en ander verzocht pleiter een min der zware geldboete. De jongelieden werden daarop veroordeeld ieder tot f 10 boete of 10 dagen. Daar ieder afstand deed, mocht deze zaak meteen als afgedaan worden beschouwd. soepkluifjes was gehakt, werd de zaak ge schorst en gesteld in handen van den re- classeeringsamotenaar. Over 4 weken, du» op 15 December, voortzetting TT Van den trein, die o mongeveer 5 uur al hier uit Amsterdam aankomt was Maandag de postwagen warm geloopen. zoodat deze vafta brandende het station binnenreed. toraat te Otrobanda behoort een onderne ming. die rechtstreeks tegen dit euvel ge richt was: de stichting van het Opvoedings gesticht -Scherpenheuvel.” In samenwerking met de paters Dahlaus en Poiesz werd de St. Vlncentlus-vereenlging opgericht die ten doei had: „de duurzame verzorging van minder jarigen in of buiten gestichten en in het al gemeen de bescherming van minderjarigen.” Van den Bisschop van Merida in Venezuela de plantage Scherpenheuvel met de 1 zich bevindende Seminarle-gebou- wen aangekocht. In 1898 was daar door de Curacaosche missionaris.-en een seminarie begonnen voor de Zuld-Amerikaansche bis dommen, dat echter wegens ontoereikende fl- nantleele middelen reeds in 1901 weer moest worden opgeheven De voor Curacao zeer uit gebreide gebouwen boden nu een doelmatige gelegenheid voor de 8t. Vincentius-stichtlng. Dit werk van Mgr. Gijlswijk is thans in -vol len opbloei, ondanks de aanvankelijke tegen werking van de Koloniale Regeering. Tijdens zjjn omvangrijken misslearbeid wist Pastoor Gijlswijk nog altijd oogenblik- ken los te woekeren voor wetenschappelijk werk. Tot diep in den nacht kon men hem bezig vinden, veelal bij gebrekkige verlich ting. Dan was hjj voornamelijk bezig met historische onderzoekingen en zat hij gebo gen over stapels archiefstukken van de Cu- racaosche Missie. Toen naar aanleiding van de 50-jarige werkzaamheid der Domlnlka- nen in onze West een gedenkschrift zou worden uitgegeven, nam hij het initiatief, en zeven van de twaalf hoofdstukken van het boek: „Gouden Jubileum der Dominlkaner- mls ie op Curacao” (Centrale Drukkerij, Nij megen 1920) zijn van zijn hand. Zij getuigen van een nauwkeurigen historischen arbeid en een breede kennis der toestanden in de West. doch de consequentie van het gebeurde in den Raad van Donderdag JJ. We aarzelen zelfs niet als onze tneenlng te kennen te geven, dat dit heengaan de oplos sing dér geschillen iets vergemakkelijkt, daar het minder moeilijk Is een geheel nieuw col lege te zoeken dan het oude met twee der den aan te vullen. Wjj zijn dus nu een wethouderloos tijdperk Ingetreden, met dien verstande, dat alleen de ongekroonde wethouder der gemeentereinl- glng, de heer D. Gqvers op den troon zetelt. Wie zou het trouwens wagen een dergelijke onaantastbare positie omver te willen wer pen? Intusschen blijven de afgetreden wethou ders zich belasten met de afdoening der loo- pende zaken, totdat wettelijk binnen veertien dagen in de vacatures is voorzien En waar wethouder Ringers op den 13 No vember bedankt heeft, moet de eerstvolgende raadszitting vóór den 27sten gehouden zijn. De lustige nachtwandelaar Voortgezet werd heden de zaak tegen Arend van W caféhouder te Urk, die in dén nacht van 1 op 2 November een visite had willen maken bij een gehuwde dame, wier man op zee zwierf De vrouw riep de buren te hulp. Op grond dat het onderzoek niet volledig was geweest w erd de verdere behandeling be paald op 17 November. Intusschen werden de Juridische belangen gesteld in handen van Mr. den Hóllander, advocaat te Amsterdam en de zaak voorts met het oog op het eventueel zedekwetsende met gesloten deuren voortbehandeld. Na de heropening deelde de politierechter mede, dat de verdachte van alle rechtsver volging was ontslagen. Gisteren is gedeponeerd de eenige uitdeelings- Hjst In het faillissement van P. Beemster- boer manufacturier te Grootebroek. Cur. Mr. S. A. Thomas te Hoorn Uitkeering aan con currente schuJdeischers 5.07 pet., behoudens verzet. Trek in een zuur harinkje. De zwarte bende! De 20-jarige arbeider Willem D. uit Ha rencarspel had op 22 September een flesch met zure haring weggenomen op de kermis te Tuitjenhorn uit het zuurkraampje van den heer P de Jong uit Oude-Nledorp. De verdachte had lang geaarzeld het feit te erkennen, wat hem niet bepaald tot eer strekte, meenden nu de strafrechterlijke heeren. Verdachte verkeerde onder drankln- vloed. De haringkoopman weide, dat Willem een goede klant was en altijd betaalde. Wel ja. beweerde verdachte. De Officier verlangde strenge maatregelen tegen de oproerige jeugd van Harencarspel. De burgemeester liet zich zeer ongunstig uit over verdachte en zijn kornuiten, die de z.g. ..zwarte bende” in Harencarspel uitmaken en de ingezetenen veel last en moeite veroor zaken. De Officier vorderde derhalve in verband met deze treurige antecedenten 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter wenschte echter een re- classeeringsonderaoek en schorste de Zaak tot Verzet tegen de politie. De niet aanwezige visschersknecht Jacob Gr., te Egmond aan Zee, had zich op 6 September hevig verzet tegen de veldwachters Ten Bruggecate en Bergsman. welke amb tenaren Gr. die zich in kennelfjken staat be vond. naar het arrestantenlokaal wilden overbrengen. De —heer Gr is een overtuigd strooper. Verdachte is gehuwd en heeft 6 kinderen. Is alleen lastig *ls er een borreltje inzit en hjj door Zijn gezin wordt opgewarmd, zeide de veldwachter. Eisch t 50 boete of 50 dagen. Vonnis f 40.boete ot 40 dagen. en van een feestje, bepaald feestelijk Ook de heer H. Klaver hééft nu Verset tegen de ordebewaarder^. Op 22 September verscheen voor den po litierechter de 22-jarige schilder Arie B. uit Nieuwe-Niedorp, die in den nacht van 8 op 9 Juni zich had schuldig gemaakt op de kermis te Aartswoud aan verzet tegen de aanwezige veldwachters, door te trachten een arrestant, die in dronkenschap de orde ver stoorde. uit de handen van Kamp en Bood te bevrijden. De heer B. ontkende destijds pertinent dit strafbare feit te hebben bedreven en naar aanleiding van de tegenstrijdige getuigen verklaringen werd deze duistere zaak aan gehouden en nieuwe instructie gelast. De behandeling werd alzoo heden voortgeaet mei het hooren van veldwachter Bood en nog eenige andere burgeié getuigen. De nieuwe behandeling viel geheel uit in het voordeel van den verdachte; de andere getuigen behoefden niet gehoord te worden. De Officier requireerde derhalve vrijspraak waarbij de politierechter zich aansloot. Hoe staat het nu met crisis? Het eenig antwoord, hetwelk we hierop kunnen geven zou. populair gezegd, moeten luiden: „er wordt aan gewerkt." Zooals wij de zaak bekijken ligt de sleutel van de situatie bij de Katholieken. Komen die eerst tot overeenstemming, naar welke zijde dan ook, dan kunnen onderhandelln- gen met andere partijen gemakkelijk volgen. Van het grootste gewicht is dus, dat in de eerst komende dagen onze menschen elkaar weer vinden. We hebben gegronde hoop, dat dit ook In derdaad zal geschieden. Mits wordt voldaan aan de voorwaarde die we gisteren noemden in het onderschrift bij een „Ingezonden Stuk" van een belangstellend lezer: dat het overleg geschiedt in de rustige sfeer van de binnen kamer. En willen we er hier nog bijvoegen dat buitenstaanders zich onthouden van politiek gestook met dikwijls maar al te doorzichtige bedoelingen. Voor ons heeft de „schuldvraag” afgedaan Het interesseert ons absoluut niet meer, ifie vortgè week Donderdag gelijk hadden: de „democraten" of de heele en halve ^conserva tieven. Het gaat nu om de toekomst. Alk maar moet in de komende 9 maanden gere geerd worden, moet zoo goed mogelijk be stuurd worden. Of dit nu geschiedt door net oude elftal, of op een zeer beknopt werkpro gram waarop geen speciale partijeischen mogen voorkomen door een nieuwe meer derheid van zwart-roee-rood, kan ons tot ze kere grens onverschillig laten mits en dit is voor ons conditio sine qua non het ge heele katholieke zestal als een éénheid daar in méégaat Wat we hier voorstellen zou met een weid- schen naam als „zakenkabinet” kunnen be titeld worden, een intermezzo regeering, tot de stembus het volgend jaar uitspraak heeft gedaan. Na die kiezersuitspraak kan de situatie op nieuw overzien worden, en, geleid door den gebleken volkswil, kan dan de vroegere con stellatie hersteld of een geheel nieuwe groe- peering in overweging worden genomen. Naar ons eerlijk bezien dezer zaak ligt zóó de eenige mogelijkheid, om zonder scheuring uit de huidige impasse te geraken: geen vaste verbintenissen maar een werkgemeen schap v<»r negen maanden, die in geen en kel opzicht praejudiceert op wat na Septem ber 1931 gaat komen. Koopman contra melksljjter. Op 30 Augustus jj. had de koopman Cor nells SI. te Alkmaar de vrijheid genomen den melkslljter Willem Hopman eenige krachtige opstoppets toe te dienen tegen het achter hoofd. Dit gebeurde in den avond van 30 Augustus om half 7, toen Hopman bezig was zijn klanten in de Overdlestraat te be dienen. Volgens den verdachte zou Hopman zijn echtgenoote hebben uitgelachen. Deze scène staat in verband met een rechtszaakje. dat eenigen tijd geleden voor den politie rechter werd algefilmd. De politierechter liet niet na belangheb benden op een en ander te wijzen en partijen aan te manen zich verstandig te gedragen. Volgens een toehoorster was het lachen te danken aan een mop van Hopman. Eisch f 15— boete of 15 dagen. Vonnis overeenkomstig eisch. Een dame geschopt. De 47-jarige heer Fredrik K.. sleeper te Wognum, had zich te verantwoorden met betrekking tot de verdenking dat hij op 1 September, ter gelegenheid van de Alk- maarsche kermis zekere mej. Helena Jong oud destijds 15 jaar, in den stoomcarroussel een schop tegen haar buik zou hebben ge geven. Deze jonge dame, dienstbode te Ber gen op Zoom, was destijds in functie in de stoomcarroussel van den heer Janvier en kreeg toen t» den nacht omstreeks twee uur kwestie over de betaling met een jonge da me, die haar entree niet had voldaan en zich niet wilde verwijderen. Toen kwam ver dachte en trapte haar drie maal tegen den buik. Gelukkig werd dit lichaamsdeel be schermd door haar geldtasch. Het geschop te meisje kon dus niet zeggen dat zij pijn had gevoeld en op grond van deze omstandigheid verviel de strafbaarheid, omdat hier van mishandeling geen sprake was. De Officier requijeerde noodgedwongen vrijspraak en sprak den fortuinlijken sleeper alzoo vrij. achtefiiit- ivloed van spd werkt (et niet peil J dien Tifehoo- le langs den weg slenteren, maar ook de door hun ouders uitgehuurde kinderen, wier geestelijke en zedelijke verheffing vaak ten offer valt aan de vooze godsdienstige begrippen van respectievelijke meesters en mee teressen.” Zoo beschreef Pastoor Gijlswijk zelve den toestand te Willemstad in het jaar 1910. Wat door den mogitevollen arbeid van den Pa toor en zijne helpers was uitgezaaid en opgekweekt, werd maar al te dikwijls en al te spoedig door de doornen der ellendige toe standen verstikt. voorspoedigen bloei van deze stichting mocht pastoor Gijlswijk niet meemaken, want al spoedig werd hij teruggeroepen naar het hoofd-eiiand Curasao, waar hij pastoor werd van de Kathedrale Kerk te Otro banda. Hiermede was geep gemakkelijke taak op zijn schouders gelegd. Willemstad is een havenstad in de tropen, toenmaals nog niet met de economische voordeefen. die HÉt thans bezit, maar des te meer met al de zedelijke nadeelen. aan een havenstad ver bonden. Hier ging hij zijn herdersambt uit oefenen aan de hoofdkerk, de kathedraal, in het centrum der stad. De katho'ieke bevolking van Willemstad bestaat, behalve uit een gering aantal van hoogeren stand, meestal uit de nakomelin gen der vroegere slaven. De nadeelige ge volgen van de slavernij doen zich tot op heden voelen, ofschoon ^de emancipatie da teert van 1851. De vroegere negerslaven hadden bij alle gemis aan persoonlijke vrijheid geleefd in een veelal groote moreele ongebondenheid. Slog steeds woekeren de slechte zeden voort, biet het minst ter oorzake van de ingeboren luiheid der negerbevolking en de nijpende werkloosheid. De zedeloosheid is weer oor zaak van de ontwrichting van het familie leven, de verwaarloozlng der opvoeding en verwildering der Jeugd. Veel goeds was er wel in den loop der jaren door de Missie ge sticht. maar door de slechte economische toe standen werden jui t de besta en ijverigste jongelui gedwongen, xom, wilden zij vooruit komen, naar elders te trekken, waar méér werk en hooger loon te vinden was. Dat zulke toestanden fnuikend waren voor een regelmatige zielzorg, en dat in zulke omstan digheden het geestelijk werk ondankbaar en ontmoedigend was. valt licht te begrij pen. gaan stemmen op van noodgeschrei over de lange rij van gedegenereerde volks- kinderent over den zedciulien gang Waar de verderfeUjkeNi het publieke leven zoo verschroei op de verzorgde jonge plapten, valt1^ moeilijk te benaderen, hoe laag hi staat der verwaarloosde kinderen vi zwammlgen chaos. En tot die kl^ssp ren niet alleen zi), die in grooten Een rumoerig exemplaar het genus Homo. Den niet verschenen heer Dirk 81. werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij te Broek op Lal)gendijk in den nacht van 2 op 3 September den schippersknecht Dirk Snij der een onverwachten schop had gegeven, zoodat de getroffene van pijn kermde. Daar op begaf verdachte zich aan boord van het schip, waar zijn slachtoffer thuis hoorde en dreigde hem in het water te gooien. De be dreigde zoetwatermatroos zocht toen zijn troost bjj een naderenden rjjksveldwachter, die ook nog in aanmerking kwam geschopt te ^worden. Doch deze beter geoutilleerde tegenpartij beet van zich af met den gummi stok. Voorts werd ook nog de schippers knecht Theodorus Hagen onthaald op een vuistslag, zoodat hij tegen het ijzeren hek aantuimelde. H^gen nam toen de vlucht, daar de heer SI in’ beschonken toestand zeer hardhandig is. zooaüs hjj trouwens al zeer duidelijk demonsti De mishandelden kwj waarvan hei<7sïoÈ~^nf< genoemd kón worden. De Officer noemde het ernstige feiten en requireerde f 60 boete of 60 dagen. Vonnis f 50 boete of 50 dagen. Met de gebalde vuist gestompt De\ 21-jarige ingezetene van Bovencarspel. Petrus B.. bijgenaamd ..Fanny”, had in den avond van 5 September tn de Paludanu- straat te Enkhuizen den getuige A. den Drüc- ver, die daar rustig met zijn uitverkorene stond te praten met de gebalde vuist een stomp tegen de kaak toegebracht. De heer Fanny, thans ter terechtzitting geïnviteerd, beweerde wel het voornemen te hebben gehad den heer Den Drijver een pak slaag toe te dienen, doch dat een kameraad hem deze heldhaftige intentie verhinderde Uit te voeren. Mej. Marie Keern van Bovencarspel. ver loofde van den heer Den Drijver had ech ter den stomp zien toebrengen. Verdachte is het vorige jaar wegens huis- vredeoreuk veroordeeld. Eisch f 25.boete of 25 dagen. Vonnis overeenkomstig eisch. Een die niet mee wilde. De 22-jarige timmerman Nic. K. te Wijk aan Zee en Duin woonachtig, had zich te Alkmaar in depi kemlsnacht van 31 Augus tus op 1 September onderscheiden door vecht-, en dranklust en werd deswege van de straat verwilderd door de agenten v. d. Vlek en Bosman, waarmede de heer Nic. K., die een stevige brom in had, zich echter niet kon vereenigen, zoodat nij zich kracht dadig verzette. De heer v. d Valk, de eenige gedagvaarde getuige, was wegens ziekte niet aanwezig. De verdachte gaf de schuld aan het krachtige Alkmaa^che bier. De Officier wijde hem echter liever aan de limonade hebben en requireerde f 50. boete of 50 dagen. Vonnis conform eisch«officier. Wats we Zaterdag j.l. in ons raadsoverzicht als mogelijkheid, zelfs als politieke noodza kelijkheid, hebben beschouwd, is gistermid dag geschied. Ook de heer H. Klaver heeft zijn portefeuille ter beschikking van den Raad gesteld. Door hem werd gelijk we reeds bulletlneerden de volgende brief ter Secretarie gedeponeerd: Aan den Raad der gemeente Alkmaar. EdelAchtbare Dames en Heeren! Bij de op 13 November gehouden stemmin gen inzake loonen in werkverschaffing is ge bleken dat jie meerderheid die mij tot Wet houder heeft gekozen (niet meer bestaat, naar aanleiding waarvan ik mij verplicht ge voel mijn Wethoudersporteleullle ter Uwer beschikking te stellen. Kers te citrooanaa uiei Diaubgruceivtvtui Willemstad aan de andere zijde varu den haveningang tot het Schottegat». Hie* was hij werkzaam van 1899 tot 1902, toen hij benoemd werd tot secretaris van Mgr. J. J. A. van Baars, Apostolisch Vicaris van Cu rasao. Reeds het volgend jaar (1903) ont ving hij zijn aanstelling als Pastoor op het eiland 8t. Martin. 8t. Martin Is een van de drie Bovenwind- ache eilanden, die aan Nederland behooren. St. Martin zelve heeft echter een Ho’landsch en een Fransch. gedeelte. Pastoor Gijlswijk vestigde zich te Philipsburg, de hoofdplaats van het Hollandsche deel. Hier kon hij zijn priesterlijke werkzaamheid volop ont plooien. Want bij een canonieke visitatie in 1898 was gebleken, dat daar niet op vol doende wjjze in de geestelijke behoeften van de bevolking was voorzien, voor het jaar 1872 stond er op de‘ westelijke grens van de parochje een kapel, waarin de geioovi- gen, die te ver van de hoofdplaats Philips burg verwijdend waren, hunne godsdienst plichten kwamen vervullen. Maar toen^ie kapel in 1872 afbrandde en aan den Touw van een nieuwe wegen® de gebrekk ge fi- nantieele hulpmiddelen niet te denken viel, bleven de bewoners uit den omtrek zonder geestelijke hulp. Met bet gevolg, dat bijna voor een oefening. Ook heeft hij zijn kort pastoraat benut voor de organisatie der ziekenverpleging, waarmee het tot dan toe op de Boven- wlndsche eilanden treurig gesteld was. Er was gebrek aan voldoende geneeskundige hulp, vele inwoners waren te ver van het centrum der samenleving, Philipsburg, ver wijderd en de verpleging was, ten gevolge van de bekrompen en onhygiënische behui zing. meer dan gebrekkig. Sinds 1890 hadden de Zusters Dominikanessen zich te St. Mar tin gevestigd voor het «geven van onder richt. Zoowel bij de bevolking als bij de Zusters groeide sindsdien de stille wensch. om te komen tot de stichting van een hos pitaal, zoodra het onderwijs voldoende ge organiseerd en er meer krachten beschik baar waren. Aan pastoor Gijlswijk komt de eer toe, dit plan, tot uitvoer gebracht te hebben, zoodat in 1908 met de zlekenver- De Goddelijke Voorzienigheid dezen werkzamen beleidvol len priester een veel belangrijker dan het pastoraat in een armoedig missiege bied. waar Pastoor Gijlswijk in allen een voud gaarne zijn verder leven had willen besteden. In 1921 verzocht Kardinaal Van Rosium. Prefect der Congregatie tot Voort planting des Geloofs, den Generaal der Do- mlnlkanerorde, den Hoogeerw. Pater L. Theissllng. om hem iemand aan te wijzen, wien hij de moeilijke taak van Visitator van de talrijke Dominlkanessenkloosters in Zuid- Afrika zou kunnen toevertrouwen. Oogen- blikkeiyk dacht de Generaal aan den Pastoor van Otrobanda als „the right man in the right place.” Reeds tn Mei bevond Pastoor Gijlswijk zich te Rome om de instructies voor zjjn zending te ontvangen. Zonder dra len begaf hij zich op weg om bij de meer dan duizend Dominikanessen. over de veertien Zuid-Afrlkaansche bisdommen verspreid, de Canonieke Visitatie te verrichten en reeds in November van hetzelfde jaar was hij te Rome terug om aan den Kardinaal versla* uit te brengen. Na een kort oponthoud in Rome en een welverdiende vacantie in zjjn vaderland toog hjj met Generaal Theissllng op reis om de Engelsche Domlnlkanenpro- vincle te visiteeren. Reeds toen werd er in Holland onder de confraters gesproken van een hooge waardigheid, die Pastoor Gijls wijk te wachten stond. Toen hij zich in het najaar van 1922 we derom te Rome bevond, vroeg hij den Ge neraal verlof, naar zijn Missiepost te mogen terugkeeren. Waarschijnlijk wervehte hij naar aanlei ding van de hardnekkige geruchten omtrent zijn aan taande bisschopsbenoeming zijn persoon aan de algemeene opmerkzaamheid te onttrekken. Doch het antwoord op zijn verzoek was zijn benoeming tot Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika op 24 Nov. 1922. Zijn arbeid in Afrika en zjjn rapport over de kerkelijke toestanden aldaar schijnen van dien gard geweest te zjjn, dat zij de onmid- dellijke oorzaak van deze benoeming werden. Den Ssten Dec. ontving Mgr. Gijlswijk de bisschopswijding te Rome uit de handen van Kardinaal v. Rossum en de mede-consacree- rende bisschoppen Mgr. Fumasoni Biondi en Mgr. Smets, apostolisch Delegaat van Per- zië. Ouder de vele Hollanders werden vooral opgemerkt, de grijze 80-jarige vader van den wijdeling en diens priesterbroer, de Prior van het Zwolsche Dominikanenklooster, de als leider der niet-katholieken-conferentles be kende Pater M. Gijlswijk. Na op den eersten Paaschdag 1923 nog de H. Priesterwijding te hebben toegediend ver trok Mgr. Gijlswijk den 9den April naar zijn hoogen missiepost en vestigde zijn residentie te Bloemfontein. Van zijn kerkehjk-diploftiatieke werkzaam heid in Zuid-Afrika is, uit den aard der zaak, weinig bekend. Als voornaamste feit kan aan gemerkt worden, dat Mgr. Gijlswijk. in op dracht van Z. H. den Paus, als voorzitter op trad van het Concilie der Ned. Indische bisschoppen te BataviaWeltevreden van 18 Sepit. 1925. waarna hij naar Rome reisde om verslag uit te brengen en tevens het va derland bezocht en op 2 Dec. de kerkconse- cratle verrichtte van de parochiekerk O. L. Vrouw Geboorte te Nijmegen In 1928 volgde een tweede bezoek aan Romp en het vaderland. Bij deze gelegenheid verrichtte hjj de Priesterwijding van een aan tal Dominikanenfraters in het St. Domlnlcus- College te Neerbosch. Ondanks zjjn 60-jarigen leeftijd en zijn langdurigen arbeid in de tropen en daar tellen de Jaren dubbel' is Mgr. Gijlswijk nog vol jeugdige energie en ongebroken le- vénskracht. Moge hem dit nog tal van jaren gegeven blijven voor de uitbreiding van Gods Rijk in de Ml slelanden. p. N. A. VAN RUN, OF. het bezit van verdachte gevonden, door welke openbaring positie van den slager niet werd versterlct. De Officier bleek althans niet gesticht en hield een tamelijk scherp requisitoir, waarin Z Ed de pers verzocht tegen een dergeljjken onbetrouwbaren slager In Heer-Hugowaard te waarschuwen eg dat tot slot had de vorde ring van f 300 boete of 2 maanden hech tenis met de bijvoeging dat op het feit is gesteld een maximum van 2 jaar gevange- nisstraf. op ogsb tic alggw aatf tot] onder hen mannen van naam en Invloed bij hun confraters, hebben hun opleiding en roe ping te danken aan de Schort van Geme.t. En ongetwijfeld was het deze aloude tra ditie die het hare er toe bijdroeg om de keuze van den 20-jarigen Bernardus Gijls wijk te richtén naar de Orde van St. Domi nions. Den 9den November 1891 opende de kloosterpoort van het Moederhuis te Huis- sen zich voor den nieuwen postulant en tien dagen later, juist op zjjn 2D ten ver jaardag, ontving hjj 1 Domlnlkaansch ha bijt uit de handen van Prior Theissllng. den beroemden Alkmaarder, die later als pro vinciaal der Nederdultsche Domlnikanen- provlncie. en nog later als Magister-Gene- raal der geheele Domlnlkanenorde. zoo n be- sllssenden invloed op de loopbaan van Mgr. Gijlswijk heeft uilgeoefend. Tusschen den jongen postulant en zijn toenmallgen Pr.or schijnt op dat oogenbllk een mannelijke vriendschap ontstaan te zijn, pleging een begin gemaakt kon worden. Den ontsproten uit een soort psychische ve. want- achap tusschen deze twee, krachtige per soonlijkheden en niet het minst in de waar- deering van den laatste voor de fog slui merende geestesgaven van den andere. De novice ontving den kloosternaam Jor danus naar den eersten opvolger van den H. Dominlcus, den Zaligen Jordanus van Ralr-wm Eén jaar later legde hij het was op den tosten November 1892 de Eenvoudige, en op denzelfden van het jaar 1895 de Plechtige eeu» '<rdur»nde Kloostergeloften af. Onderwii' varen voor hem de hoogere filosofis-’he en theologische studiën begon nen, welke frater Jordanus immer met strakloe energie en uitstekende resultaten volgde. Toen na de zeven eerste kloosterja- ren zijn geestelijke en wetenschappelijke vorming voltooid mocht heeten, werd hjj op den dag van Maria-Hemelvaart, den 15en Augustus 1898, priester gewijd in de Utrecht- sche Kathedraal door Mgr. Henrlcus van dfc Wetering. Al spoedig brak nu de tijd van priesterlij ken arbeid voor den jongen lev.et aan. Na een kort verblijf als assistent aan de ..Ha venkerk" “te Schiedam werd hij in het be gin van 1899 door Provinciaal Theissllng benoemd voor het Missiegebied der Hol landsche Domln'kanen in West-tndlë en ver trok op 1 April van hetzelfde jaar naar Cu rasao. Te Willemstad aangekomen werd hjj aldra benoemd tot kapelaan aan de Kathedrale Kerk te Otrobanda (het stadsgedeeltezvan Willemstad aan de andere zijde vi haveningang tot het Schottegat). L, hjj werkzaam Bernardus Gijlswijk werd den I9den No vember 1870 te Delft geboren. Zijn ouders waren: Joannes Gijlswijk en Annetta Maria Mlorltz Na de lagere school te hebben doorloopen, gaf hij op rijft en jarigen leeftijd blijk van zijn roeping tot het H. Priesterschap, en be gon zijn semlnariestudles te Hageveld in 1885. In 1888 verwisselde hij dit Seminarie voor de bekende Latijnsche school te Ge- mert in Noord-Brabont, waar hij in de ja ren 18881891 Zijn lagere studies voltooide. H storische herinneringen verbinden de Gemertsche school zeer innig met de Do- minikanen. In de 17e en 18e eeuw hebben de uit Den Bosch verdreven Dominlkanen er gedoceerd. Ook hadden ze naast de school een kloostertje gesticht, waaruit ze maar al te spoedig door de Btaatsche troepen weer verjaagd werden. Maar de eenmaal gevestig de band bleef bestaan. Toen na de emanci patie uitgezen werd naar een plaats voor een nieuw kloosterlijk begin, werd ook aan Gemert gedaéht. Velen vooral onde» de ouderen der Hollandsche Dominlkanen, en Aanwezig aan het Bureau van politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de na volgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op: 14, 15. 16, 17 en 18 November 1930: handschoenen, zweep, pakje ver band. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 14. 15 16. 17 en 18 November 1930: dames halsbandje, M. van GUzen. Payglop 2; rjjwielbelastlng- merk. T. Erkamp. Lindelaan 11; zakdoek. porte- auto- Ik dacht er eerst niet San de rs over als U. Toen het echter zoover was, dat de dokter mij alle coffeïne-bevattende dran ken, koffie en thee, moest verbieden, be gon ik met Koffie Hag. Spoedig onder vond ik de weldadige werking van deze heerlijke coffeïnevrije koffie. Een gezonde verkwikkende nachtrust keerde terug en ik herkreeg geleidelijk mijn kalmte en zcifbeheersching. De oorzaak mijner prikkelbaarheid en nerveusitcit was weg genomen. U denkt natuurlijk, dat Hag een of ander surrogaat is. Niets is minder juist dan dft. Koffie Hag is een echte lekkere plantagekoffie, alleen de coffeïne ont breekt. Probeert U het gerust eens en ook U zult dan spoedig ondervinden, dat deze koffie inderdaad meer genot en betere gezondheid verschaft. merk, T. Erkamp. Lindelaan 11; M. Smorenberg Schoutenstraat 15; monnaie, K. Bakker. Fnidsen 47; kriek, L. de Fouw. Westerweg 51; rjjwiel- belastingmerk in étui. J. Koopman. Akers- laan 1; alsvoren, J. Westra Fnidsen 82; dameshandschoeri G. Kramer, Bre^istraat 53; riem, A Weijling. Oude Gracht 114; rjj- wielbelastlngmerk. C. Kamp, Sliksteeg 8; pantoffel met 2 sokken K. Kusch, Van Leeuwenhoekstraat 8; rijwielbelastingmerk, P. van Ete. Afgesneden Kanaalvak. Woon schip 44; een paar glacé handschoenen. B Vel®, 2e Landdwarsstraat 7; rijwielbelasting merk, J. F. Burgerlng. - n. a. Hagenaar. Klein' Nieuwland 2: schrijfetul O. Weijling. Oude Gracht 114; taschje met Inhoud. B. Kusch, Vair Leeuwenhoekstraat 8; armband horloge, J. P' van Idsert, Lindenlaan 14; ceintuur, 6. Hoed. Geesterweg 8; tabaks zak, C. Lammen, p. a. Stam. Laat 87; arm bandhorloge, F. Boon Uitenboschstraat 8; broche, A. Groot, Gashouderstraat 13. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp. Wordt men Verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. er n. ÏD f>- ej 81 Ï1 P 1 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5