-n f i WIJN DES LEVENS „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES PROVINCIAAL NIEUWS (VINUM MALACENCE COMP.) opwekkend. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Het drooggelegde Amerika van I De DO X te Bordeaux Ontploffing in een Poolsche mijn J De Nederlandsche Katholiekendag in 1931 Afschuwelijk drama te Cheribon Vreeselijke medische vergissing Bankdirecteur meldt zich bil de politie De Berlijnsche burgemeesters- vacature Mussolini over de Eurooeescbe bewapening Verduistering 150.000.- Onderwerp: „Het Christelijk familie leven" Kinderen met diphtheritls-serum Ingeënt Vader schiet zijfi 3 kinderen dood en pleegt daarna zelfmoord HEILOO De Oceaanvlieger Levine u gearresteerd EGMOND AAN ZEE CASTRICUM Raadsvergadering Eetlust opwekkend. Koortsverdrijvend Zenuwstillend Bloedzuiverend Verkrijgbaar in heele en halve flesschen EGMOND-BINNEN NOORD-SCHARWOUDE HEEMSKERK ZUID-SCHARWQUDE SCHERMERHORN t dat wordt zeer tol Een artikel in de „Daily Express** Heeds 19 dooden algemeene Dit De; ge- leden 1 ge- i Heeds In December een verkiezing? jaar Fransche munten nagemaakt? 1 Qp voor- fi zal een te brengen,, waarbij gehoopt Helloo, de veel gevaarlIjker politie aanwezig wilde verdringen. het of Zal de prohibitie, wetgeving gehandhaafd worden? de is 1 1 l i 1 1 1 1 I I I i 1 1 i i 1 i R. K. Kiesvereenlging De algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereenlglng wordt gehouden Donderdag 20 November, des avonds om 7 uur in het Bruno-gebouw. L. E. T. T. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de L. E. T. T. werd met algemeene stemmen besloten om het derde lustrum feestelijk te herdenken. Twee arbeiden werden echter gedood. Hug lijken konden tot nog toe niet worden gebor gen. Reddingsbrigade Dezer dagen vergader de de Egmond-Zeeër Reddingsbrigade, alhier. Besloten werd o a. om de Reddings Maat schappij bjj eventueele stranding behulpzaam te zijn; in het bijzonder voor het vervoeren behandelen van gekwetste schipbreuke lingen. Dit is. een zware maar mooie taak die de Reddingsbrigade op zich neemt. Verder besloot de vergadering om de trek king van de verloting te doen plaats hebben op Vrijdag 5 Dec. as. Reden van de daad onbekend Een Europeesch ingezetene van Cheribon. Uhlenbusch. schoot Maandagmorgen met een pistool zijn 3-jarig zoontje en twee doch tertjes van circa 10 en 14 Jaar dood, waarna hij zelfmoord pleegde. De reden is onbekend. nen op Maandagmorgen 9 uur, waarbij de was. daar elkander acht werd de feest- in het R.K. Parochiaal In de „Daily Express verschijnt een arti kel van Mussolini, waarin de Itallaansche dictator als zijn meenlng te kennen geeft, dat het zoo dikwijls geulte optimisme geen mensch mag misleiden ten aanzien van den werkeiyken toestand in Europa. Men behoeft slechts de begroetingen en staatsuitgaven der afzonderlijke Europeesche Mogendheden te onderzoeken, om te constateren, dat on geveer de helft daarvan voor bewapening wordt uitgegeven. Italië wil vrede, tnaar heeft de heilige verplichting, zijn nationale onaf hankelijkheid te verdedigen. Wee het land, dat zijn nationale eer laat aantasten. Italië heeft dikwijls genoeg zijn bereidwilligheid te kennen gegeven, om zijn bewapening tot het minimum te beperken. Indien andere l&den dezelfde bereidwilligheid zouden toonen. Een oppasser de schuldiger Omtrent de vergissing in het ziekenhuis te Medelln wordt nader gemeld, dat twee vooraanstaande geneesheeren zich naar het ziekenhuis hebben begeven om te trachten de 33 kinderen te redden. De ziekenoppasser, die de vergissing heeft begaan, is gek geworden. de politie geen klacht Ingekomen. M. bevindt zich thans in bewaring. Naar van welingelichte zijde uit Washing ton wordt gemeld, zou het met groote span ning tegemoet geziene rapport van de Wickershamcommissie, betreffende de droog legging, o.s. de aanbeveling bevatten, om de huidige prohibitie.wetgeving, b(j wijze van proef, nog te handhaven. Men meent hieruit af te kunnen leiden, dat de meenlngen in de commissie zoodanig uiteenliepen, dat men tot een dergelijk, waarschijnlijk belde partijen even weinig be- compromls zijn toevlucht moest noemden weg als openbaren weg te blijven onderhouden. Aangezien op deze wijze de beoogde door trekking van de Noorderstraat zonder kos ten voor de provincie zal kunnen worden tot stand gebracht, zijn wij van meenlng, dat er alleszins aanleiding bestaat de voren- aangegeven regeling te trefien. De inhoud van de te dezer zake met de gemeente Cas tricum te sluiten overeenkomst, waarom trent reeds voorloopigg overeenstemming is verkregen, is in het hierachter aigedrukte ontwerp-besluit opgenomen. De „Berliner Zeitung am Mlttag" weet te berichten, dat reeds in December ajs. de ver kiezing zou plaats vinden van een nieuwen Ober-btlrgemeester. Men rekent echter op groote moeilijkheden, aangezien geen der thans gestelde candidaten groote kans om gekozen te worden hebben. redenen niet kunnen worden voldaan, er bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen, dat aa nde gedupeerde schippers en schel pen visschers een schadeloosstelling wordt uitgekeerd? zeggen, anders zou hij ze allen laten betalen. De voorzitter antwoordt, dat de onbillijkheid juist daarin zit, dat niet allen het betalen. De heer v. d. Molen meent, dat de toonen hoog genoeg zijn, en dat de tijden slechter worden. De voorzitter meent, dat terwille van een minder goeden tijd een onbillijkheid niet gesanctionneerd mag worden, te meer waar het hier slechts over een bedrag van f 255 gaat. Het voorstel van B. en W .wondt aange nomen. Tegen stemden de heeren De Waard, straathof en Van der Molen. De voorzitter wijst er op. dat het elec- trtsch net zich geregeld ukbreidt, en zou in verband daarmede het salaris van den administrateur willen verhoogt n. en dit voor 1931 op f 550 en voor 1932 op f 600 willen bepalen. Na eenige discussie wordt het voor stel verworpen, tegen stemden de heeren De Waard, Straathof, Van der Molen en Bras De verschillende begroetingen worden ver volgens vastgesteld. Besloten wordt tot heffing van 50 op centen op de gemeentefondsbelasting. Aan de orde komt verder de verbetering van den Vennewatersweg. In de vorige ver gadering was besloten tot het maken van een begrooting voqr het rechtmaken van de bocht nabij G. Bommer. Volgens deze be grooting fou het afsnijden van «ten hoek aan de Noordzijde f 2870 kosten, met inbegrip van getieele bestrating, terwijl het afsnijden aan de zuidzijde f 1871.50 zou moeten kosten. De heer Straathof vraagt, of dit ook niet met Teermacadam zou kunnen. Daarover zal nog met de Maatschappij in overleg ge treden worden. De heer De Waard vraagt, of het werk niet kan uitbesteed worden. De voorzitter merkt op. dat er niet zooveel ar beidsloon in zit. En nu kan bet wellicht door werkloozen gedaan worden. Besloten wordt de verbetering aan de zuld- aan dat nu aan het Oostelnde ook sou verbete- Glsterenavond vond In de Baturnusfntfn Ir de nabijheid van Sasnowlckz. een ernstige kolenstofexplosie plaats, waardoor men aan vankelijk geloofde, dat de geheele in de mijn aan het werk zijnde ploeg mijnwerkers werd bedreigd Gelukkig hadden de meeste mijn werkers kans gezien, nog lijdia te ontsnap pen. (Vervolg) Bij de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat door den-heer De Vries eenige vragen Zijn ingekemen over het stremmen van de schulpvaart voor den bouw .yan een bree- jrdere brug. De vragen luiden als volgt: Is het juist dat B en Wgeadviseerd heb ben om de Schulpvaart in verband met het doen aanbrengen van een brug voor het waterverkeer zal worden afgesloten van Mei tot November? Indien bovenstaande vraag bevesstlgend moet worden beantwoord, zijn B. en W dan niet met mij van meaning dat door dezen maat regel een aantal gezinnen gedupeerd wordt? - en N.V. T OGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL TELEFOON 324 - ALKMAAR De Oceaanvlieger Charles Levine te te <eeneu door eenige rechercheurs in het denbaar gearresteerd Deze arrestatie had plaats omdat Levine .erdacht wordt in samenwerking met een Weensch graveur Fransche munten te hebben willen maken. HU wordt voorloopig in bech- tenj? gehouden. De voorzitter antwoordt als volgt. In het begin van den zomer is door het bestuur van den Limmerpoider gevraagd of er bezwaar bestond de. schulpvaart voor 6 maanden af te sluiten en welke tijd het best gekozen was, zulks in verband met den bouw van een nieuwe brug door den rijkswaterstaat over de Limmervoort in den rijksweg. Geantwoord is toen dat daartegen ernstige bezwaren bestonden en dat dit ze ker moest worden bekort welke maanden dan nader werden aangegeven. Weder is toen bericht Ingekomen, dat zulks om technische reden niet mogelijk was en toen is bericht dat van Mei tot Novem ber dan de beste tijd was. Hij heeft nader de schippers en andere belanghebbenden bij zich gehad en hen ver wezen naar den rijkswaterstaat die het werk uitvoert. Wat de laatste vraag betreft .dat kan hij zoo zonder meer niet beoordeelen omdat voor een schadeloosstelling bij derge lijk werk zeker zal moeten aangetoond wor den. dat deze zeer belangrijk is. De heer De Vries is door het antwoord op de eerste drie vragen bevredigd en zegt daarvoor dank. Maar vraag 4 is de belang rijkste. Door het stremmen van het verkeer te water worden niet alleen een 5-tal schip pers werkloos gemaakt maar bovendien kun nen zjj dan niet rente en aflossing van hun schepen betalen. Voorts de schelpenvis- schers, deze hebben toch al geen ruim stuk brood en hierdoor worden zij broodeloos ge maakt. Bovendien zitten zij met onderhoud van voertuigen en paarden. Het vervoer per as naar de Limmervoort van schelden wordt te duur, zoodat dan voor de menschen niets of niet veel meer zal overblijven. Is het nu nie mogelijk, dat Burgemeester en Wethou ders de actie steunen, natuurlijk op goede gegevens en dan <n dezen zin dat de schip pers, die gaarne wll’cn werken, bii de uit voering van het werk worden te werk ge steld en een tegemoetkoming krijgen in de koeten van rente en aflossing van hun vaartuigen, terwijl een toelage wordt gege ven aan de schelpenvisschers voor het groo- tëre vervoer. Uitvoerig wordt hierover door de van den raad gediscussieerd en men is het er algemeen over eens. dat het gemeentebe stuur hier bij de actie moet steunen. Thans is het nog tijd om iets te bereiken, ijiaar als de brug gebouwd wordt is het misschien te laat. B. en W. zeggen toe ter zake diligent te zijn. Hierna wordt door den heer Aukes gewe ken op het vraagpunt: bord ter waarschu wing van automobilisten bij de scholen en wijziging toegezegd. Voorts merkt hij op, dat stukken die aan den Raad zijn Ingezonden niet bij de Ingekomen stukken zijn gelegd, wat hij zeer op prijs stelt. De voorzitter ant woordt dat stukken aan den Raad eerst in B. en W. worden behandeld. Is dat ge schied dan komen zij in den Raad. Onge vraagd komen dan B. en W. met een prae- advles waardoor de behandeling vele malen wordt bespoedigd. Zou het gaan zooals de heer Aukes wil dan zou telkens eerst een stuk ter kennis moeten gebracht worden aan den raad en dan naar B. en W. om prae- advies, wat veel langer duurt, ongeacht dan nog dat de raad onvoorbereid ^pn beslissing kan nemen, wat ook gevaarlijk is. Toegezegd wordt dat in de toekomst met de verlan gens van den heer Aukes zal worden reke ning gehouden. Hierna sluiting. Maandagmorgen arriveerde uit Parijs een extra-treln met gasten en genoodlgden, die waren ultgenoodlgd om een bezoek te bren gen aan boord van de nog steeds op de Gi ronde voer anker liggende Duitsche vlieg boot Do X. Hét Dornier-Vliegtuig ligt nog ongeveer 30 K.M. buiten de stad Bordeaux, zoodat de gasten nog een heele reis van Bordeaux naar de vllegboot te maken had den. Te ruim half elf kwamen de gasten aan boord en te ongeveer kwart voor elf start te de vliegboot. Volgens de officieren be droeg de belasting van het toestel 46 ton, doch in precies 47 seconden had de Do X zich van het water verheven. De rondvlucht duurde precies 14 minuten en verwekt onder de deelnemers groote geestdrift. Om een be lofte aan de bevolking van Bordeaux in te lossen, werd te 12 uur wederom gestart tot het maken van een rondvlucht boven de stad. Straten en pleinen waren zwart van menschen en ook de bevolking van Bor deaux juichte de vliegboot enthousiast toe. Tot nog toe is de DO X. nog niet, sooa’s in de bedoeling lag, overgebracht van de gevaarlijke ankerplaats op de Gironde naar de veilige, maar tamelijk kleine vlleghaven Hourtil, aangezien er een vrij dichte nevel over het water hangt. In tegenstelling tot eenige berichten In eenige Fransche bladen, dat de Do. X de Fransche ladiostatlons geen bericht zou hebben gezonden van de nachtelijke lan ding bl) La Rochelle, verklaart de radlo- offlcier van de DO. X., dat uit zijn sein boek blijkt, dat hij twee uur lang vergeefs getracht heeft op de 600- en op de 2100- meter golf de Fransche kuststatlons Bor deaux. Le Havre en Ouessant te bereiken. Op een C. Q.-telegram, gericht „aan allen", kreeg men echter antwoord van Norddeich en nog een ander station. De positie van de DO. X. is overigens zoo gunstig als ge- wenscht kan worden. De motoren ronken regelmatig hun roffelend lied en een nauw keurig onderzoek van alle deelen van de vliegboot heeft uitgewezen, dat het toestel perfect In orde te De bemanning Is opge wekt. al is zjj dan ook, als gevolg van de drukke werkzaamheden en de Inspanning, die het ontvangen van den voortdurenden stroom van bezoekers, zoowel te Bordeaux als te Amsterdam en te Calshot. eenlgszlns vermoeid. Zoowel autoriteiten als particule- ren te Bordeaux toonen groote belangstel ling voor de DO. X. en de Fransche bla den wijden kolommenlange artikelen aan de Dornler-vliegboot en aan de verdiensten van haar constructeur, dr. Dornier. Wanneer de weersomstandigheden gunstig blijven, zal de DO. X beden naar Salan der vertrekken. Veertien passagiers, waar onder de commandant van de Spaansche militaire Luchtvaart, generaal Soriane, zullen de vlucht meemaken. vredige nd nemen. Naar eveneens van welingelichte zijde wordt medegedeeld, zal in de Congresbood- schap van president Hoover uitsluitend worden gesproken over den economlschen toestand en de plannen der regeering en niet over het drankverbod. heid voor neven-vergaderingen. sluiting. Diner. Donderdag 28 Mei: Excursie naar Helloo kst. Wlllibrordus en O. L. Vrouw ter Nood), alwaar pontificaal Lof door Mgr. Aengene.it, en naar Egmond (Sint Adelbert). Het onderwerp van bespreking ter verga dering en in de secties zal zijn: „Het Chris telijk Famllle-leven." gesloten veilingen worden opgevolgd: bijv, door Bovenkarspel inzake de sorteerlng der aardappelen. De Voorz. wees er op dat dit punt alleen behandeld is met de aardappelveillngen en dus niet op een officieele vergadering. In- tusschen vond spr. genoemde houding ook niet correct. Gevraagd werd of de voorwaarden van het te geven Tulnderscredlet reeds bekend zijn. Waar dit niet het geval^was, wees de heer J. Groen Az. er op. dat indien even als de vorige maal als eisch gesteld zou worden, dat dit prov. voorschot wederom het eerst zal moeten worden afgelost, vele zoo niet alle Boerenleenbanken niet gene gen zullen zjjn voorschotten te verleenen. Dit gevoelen werd door de vergadering ge deeld. Dan deelde de heer Ootjers nog mede, dat door Purmerend een voorstel is inge diend tot het stellen van minimumprijzen voor verschillende tuinbouwproducten. Hier hebben wU voor uitschot officieel een mi nimumprijs, maar in het algemeen is er tegen dat er kans bestaat voor verkoop uit de hand. Men zal de besprekingen op de vergade ring afwachten, óók ten opzichte van aanvoeren der aardappelen in kisten manden. Hierna deelde de voorzitter mede, het Dag. Bestuur een vergadering heeft be zocht, op uitnoodiging van Ged. Staten, waarin gevraagd werd een bijdrage van de veilingen voor de kanalisatie. Wjj hebben onze bezwaren, o.a. die van de sluizen, naar voren gebracht en een af wijzende houding aangenomen. De heer Ootjers heeft er op gewezen, dat zeker 80 pCt. der leden tegenstanders zijn, omdat men de voordeelen vin de Kanall- satie niet Inziet en er voor hen bovendien zeer groote bezwaren aan verbonden zijn. Uit de besprekingen bleek, dat verreweg het grootste gedeelte der bestuursleden sterk tegen de kanalisatie gekant is. Hierna deelde de Bouwcommissie mede, dat door haar een bewoner voor het nieu we betaalkantoor is benoemd, In den per soon van Jb. Zut. Verder zal het gebouw hoogstwaraschljnlljk 1 Januari In gebruik kunnen worden genomen. Een stichtings- bord met de namen van alle bestuursleden zal worden aangeljracht. De huur voor den betaalmeester wordt bepaald op f 750.verlichting en ver warming Inbegrepen. Aan de orde was hierna de pensioenrege ling van het personeel, waartoe reeds In principe Is besloten. Deze tfctreft het geven van pensioen aan In dienst van de veiling zijnde personen, die geen hooger salaris dan f 1500.ge nieten. Het toe te kennen pensioen zal voor leder dienstjaar 2 pCt. van het sala ris bedragen. Voor de benoodigde geiden zal een jaarlijks te bepalen som uit de gewone middelen worden aangewend om een fonds te vormen. Na eenige discussie werd besloten dit Reglement ter goedkeu ring aan de e. v. algemeene vergadering voor te dragen. Op de as. vergadering van den Vierbond welke op 13 Dec. is bepaald, zal behalve het reeds besproken punt, opnieuw aan de orde worden gesteld het een vierde pCt. korting aan den handel. Ook is op dc vorige vergadering van den Vierbond besloten een onderzoek In te stel len naar een classificatie In het U. C. B.- merk voor kool in den vorm va« A. en B„ waaromtrent een onderzoek is ingesteld. De heer D. Bruin zou er ook C. bij willen voegen, ‘omdat ook voor het afwijkende goed een speciaal afzetgebied bestaat. Hier tegenover werd opgemerkt, dat juist de bedoeling voorzat om het afwijkende niet op de buitenlandsche markt te bren gen. Besloten werd hieromtrent de besprekin gen ter vergadering af te wachten. Bij de rondvraag gaf de heer van Langen in overweging een volgend jaar de veiling van slaboonen anders in te richten. De ver gadering zal hiervoor gaarne voorstellen afwachten van de Commissie, van Beheer. De heer Wijn zou wenschen dat de keur meester doorloopend bij de verladlng aan wezig is, om zoodoende geregeld toezicht te houden. Met deze opmerking zal rekening wor den gehouden. Hierna werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad Maandagavond vergader de de raad der gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Bos. De voorzitter opent de vergadering; heet allen welkom en vraagt of er iemand aan merkingen op de notulen h< stel van den heer Van der kleine aanvulling worden aangetiracht Een schrijven van Ged Staten, houdende bericht van de Koninklijke goedkeuring op de heffing van opcenten op de personeele belasting en op de classificatie der gemeen te In de gemsentefondsöelasting en in de personeele belasting wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van het Con sultatiebureau te Alkmaar, verzoekende een post op de begrooting te bmgen voor uit zending van T. B. C.-patlënten. De voor zitter heeft er geen bezwaar tegen een post van f 100 op de begrooting te plaatsen, doch hil wenscht bij elk geval van uitzending naar een sanatorium dat zich mocht voordoen de beoordeeling aan B. en W. te laten. voorstel wordt aldus aangenomen. Door Ged. Staten zijn enkele aanmerkin gen gemaakt op de gemeenterekening 1928. betreffen echter niet de bedragen, doch i enkele bijlagen. Aan B. en W. wordt opgedragen deze In te zenden. Een schrijven van Ged. Staten bericht de koninklijke goedkeuring op de intrekking van de opcenten op de vermogensbelasting, ter wijl van den Minister van Financiën bericht werd ontvangen, dat van Rjjkswtege f 2025 wordt beschikbaar gesteld voor uitkeerlng voor een plaatsje ingevolge de Landarbei- derswet Beide worden aangenomen voor kennisgeving. Nog berichtten Ged. Staten, dat de foren senaanslag van Dr. Poot te' vernietigd. De raad besluit hierin te berusten. B. en W. hadden bij Ged. Staten geïn formeerd omtrent den onderhoudsplicht van de voetbrug over den uitlaat naar de vaart van den Sammerspolder. Deze polder nad ver klaard. dat de onderhoudsplicht niet op hem rustte. Ged. Staten berichtten, dat de legger der wegen aangeeft, dat een der aangrenzen de eigenaren met dit onderhoud is belast, nl. de eigenaar van perceel Sectie B no. 368. Nader zal onderzocht worden wie de eige naar is, en dan tot verbetering worden over gegaan. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. in onderhandeling zijn getreden met de We genbouw-maatschappij „Teermacadam". ZU hebben met den gemeente-opzlchter en ver tegenwoordigers van het Waterschap der On- ingepolderde Landen, verschillende door deze maatschappij aangelegde wegen bezocht, en zUn tot de overtuiging gekomen dat de door Teermacadam aangebrachte wegverharding aanbeveling verdient, ook omdat deze be trekkelijk goedkoop is. B. en W. zouden daarmede een proef willen nemen, en hea»- ben daarom voor een drietal weggedeelten prijsopgaven gevraagd. Bij het Gemeentehuis een stuk van 200 x 35 M.. waar verbetering dringend noodig is, zou kosten f 2160. Op Rinnegom bij een kerk zou een stuk van 200 x 4 M. f 2590 kosten, terwijl te Egmond- Binnen bij de school, waarvoor reeds be sloten was tot bestrating, een stuk van 100 x 35 M. f 12^5 zou moeten kosten. Tege lijkertijd zou dan de speelplaats op dezelfde wijze behandeld kunnen worden voor f 365. Voor de wegen zou na 6 maanden een op pervlaktebehandeling ge wenscht zijn a f 0.25 per M2. De maatschappij wil het on derhoud voor eenige jaren op zich nemen voor 5 cent per M2, en stelt verder bank garantie. B. en W. stellen voor tot deze proeven, die tevens noodzakelijke verbeterin gen zijn, over te gaan. De heer De Waard merkt op, dat de Heerenweg loert op het wegenplan ligt. De voorzitter antwoordt, dat op die verbetering niet kan gewacht worden en mogelijk ver goeding kan verkregen warden. Op Rinne gom zal ook nog getracht worden den weg wat rechter te maken. Aldus wordt besloten. De heer A. Wittebrood heeft heerwaar ge maakt tegen zjjn hondenbelasting. Besloten wordt hem naar de 2de klasse te verlagen. De voorzitter deelt mede, dat Zaterdag de aanbesteding van de meisjesschool heeft plaats gehad. Laagste inschrijver was de heer Jb. Schuit, aannemer alhier, voor f 22 900. De begrooting was f 23 436. De raad kan zich er mee vereenigen, dat het werk aan dezen Inschrijver gegund wordt. In verband hiermede wordt besloten een kasgeldleening aan te gaan tot een maxi mum van f 25.000. De controle van de kas van den Gemeen- te-ontvanger was tot heden opgedragen aan' B. en W. Besloten wordt den burgemeester te machtigen deze controle ook alleen uit t« voeren. Besloten wordt, dat een strafverordening zal gemaakt worden, waarbij het gebruik van vuurwerk op den openbaren weg wordt ver boden. Hierna komen de verschillende begroetin gen aan de orde, die reeds door de raads commissie onderzocht zijn. Aan het Burgerlijk Armbestuur wordt een verhoogde subsidie verleend, nl. f 500. Verleden jaar was besloten, dat de ge- meente-ambtenaren zelf pensioen moesten betalen. Toen reeds had de voorzitter dit een onbillijkheid genoemd, omdat van 4 ambte naren, op provinciaal voorschrift dit pen sioen niet mocht verhaald worden, zoodat het alleen op 4 lagere ambtenaren drukte. KU stelt nu voor, dit verhaal op 1 Januari 1931 te doen vervallen. De heer Van der Molen verklaart zich hier tegen: over die 4 boogere ambtenaren bad de raad niets te Voetbal Maandagavond hield E. S. V. een algemeene ledenvergadering in café Swart, onder leiding van den heer Maes. Aan de orde was bestuursverkiezing. Geko zen werd de heer P. de Goede, die de func tie van 2den penningmeester zal vervullen. De voorzitter deelde mede, dat op 29 No vember in het patronaat een voordracht zal gehouden worden door den heer Van Veen uit Amsterdam, over de spelregels en athle- tiek, waarschijnlijk toegelicht door licht beelden. Besloten werd op een nader te bepalen dag een propaganda-avond te hou den. Verschillende minder belangrijke onder werpen werden nog besproken, waarna de bijeenkomst die een gezellig verloop had, werd geslot» met den Christelijken groet. Zijn B. en W. ook niet van oordeel dat het op hun weg ligt er op aan te dringen, dat deke afsluiting niet zal plaats hebben en Indien dit op technische bezwaren mocht stuiten er op aan te dringen, dat die af sluiting veel korter zal plaats vinden? Mocht er echter onverhoopt aan het eer ste gedeelte van vraag drie om technische De Noorderstraat. Ged. Staten van Noord-Holland schrijven aan de Staten: De verbinding tusschen den In het noor delijk deel van het Provinciaal Landgoed gelegen straatweg, de Noorderstraat. en den weg van Castricum naar Egmond-Blnnen, welke ter plaatse met den naam van Hee- renweg wordt aangeduid, wordt thans ge vormd door den z.g. „weg langs het Zee- veld", ook wel de Oude Heerenweg genaamd, die van de Noorderstraat af In noordelijke zoowel als in zuidelijke richting naar den Heerenweg voert. Mede in verband met de omstandigheid, dat deze verbindingsweg in een slechten toestand verkeert en wegens zijne betrekke lijk groote lengte niet dan met hooge kosten In een behoorlijken staat vdn onderhoud kan worden gebracht en gehouden, moet het wenschelijk warden geacht, dat eene nieuwe, kortere en voor het verkeer meer doelmatige verbinding wordt gemaakt. Zulks zal op eenvoudige wijze kunnen geschieden door de Noorderstraat in ooste- Hjke richting tot aan den Heerenweg door te trekken. Wanneer deze doortrekking zal zijn tot stand gebracht, zal de weg langs net Zee- veld, welke alsdan voor het verkeer geener- lel beteekenis meer zal hebben, aan den openbaren dienst kunnen worden onttrok ken. Alsdan zal op dit terrein vanwege den dienst van het Provinciaal Landgoed een scherper toezicht kunnen worden gehouden. Aangezien, wanneer de weg langs het Zeeveld wordt opgeheven, de gemeente Cas tricum van hare verplichting om dien weg te onderhouden zal worden bevrijd, is het billijk te achten, dat de kosten der boven aangegeven doortrekking door de genoemde gemeente voor hare rekening worden ge nomen. Omtrent dit punt zjjn van onzentwege on- derhandellngen gevoerd met het gemeente bestuur van Castricum. Deze onderhandelingen hebben tot het re sultaat geleid, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 April jJ. heeft besloten. Burgemeester en Wethouders te machtigen met de provincie eene overeen komst aan te gaan, waarbij de provincie zich verbindt de Noorderstraat tot aan den Heerenweg door te trekken ep het aldus op haar gebied aan te leggen weggedeelte in beheer en onderhoud te nemen. De ge meente neemt daartegenover de verplichting op zich te dier zake aan de provincie een bedrag van f 1000.uit te keeren en haar voorts de beschikking te geven over bet In den weg langs het Zeeveld aanwezige be- hardlngsmateriaal. een en ander met dien verstande, dat de gemeente zal worden ont heven van de in de krachtens het besluit Uwer Vergadering van 20 December 1927, no. XXX met haar gesloten overeenkomst neergelegde verplichting, om den laatstge- Noordermarktbond Maandag verga derde het Bestuur van den Noordermarkt- bond. Afwezig waren de heeren Jb. de Boer, Meerboer, Oudemay, J. Bakker en C. de Boer, de 4 laatsten met kennisgeving. Na opening door den Voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Mededeellng werd gedaan van de door enkele tulnbouwvereeniglngen genomen proeven tot selectie en verbetering van roode bewaarkool. Het blijkt, dat deze nut tige proeven inmiddels een belangrijk be drag vragen en daarom wordt de veliings- vereenlglngen verzocht hieraan een subsi die te verleenen. De vergadering besloot in principe tot medèwerklng voor de toe komst. indien ook de andere veilingen zich Interesseeren. Dtt punt zal In den Vierbond aanhangig worden gemaakt en dan in den geest om voor dergelijke proeven ook fl- nancieelen steun van het Rijk te verkrijgen. Verder werd medegedeeld dat de gewij zigde statuten Koninklijk zijn goedgekeurd. Het bleek dat de gelegenheid om voor stellen In te dienen voor de alg. vergade ring der Prov. Commissie, voorbij is ge gaan. De heer Wijn keurde af dat sommige daar genMaen besluiten Bigt door alle gfyr- zijde werd, bocht ren. De heer Van der Molen vraagt ook nog een klein herstel nabij den grenspaal, dat zal aangebracht worden. Dé heer Straathof, die reeds in de vorige vergadering een aanmerking maakte op de straatsteenen, «teelt mede, dat hij de stee nen liet onderzoeken, waarbij bleek, dat er Inderdaad een minderwaardig soort bij was. Meerdere heeren zijn het hiermede eens. Aan den voorzitter wordt opgedragen dit geval met «Ten leverancier te bespreken. De heer Straathof zou het gewenscht vinden in het vervolg de steenen door een ander deskundige te laten keuren. Hetzelfde lid vindt het verkeerd, dat een sloot bij de woning van het hcofd der R.K. school aan den Hoef gedempt werd. De voorzitter meent, dat «ie weg daar vol doende afloopt zoodat het water toch wel weggtroomt, bovendien wordt daard«x>r de berm wat breeder. De andere leden zijn het hiermede eens. De heer Straathof komt daarna terug op het slootje langs zijn per ceel. waarvoor geen verlof werd gegeven tot dempen. Klj rreent dat het te doen is om hem te treffen, doch zal zorgen, dat het reeds gedeeltelijk gedempte slootje weer keu rig in orde komt. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de raad nog In geheime zitting. In een ziekenhuis te Medellin in den Amerikaanscben staat Columbia, heeft een medicus een vreeaelijke vergissing begaan. In plaats van een aantal kinderen met een geneeskrachtig serum in te enten, ge bruikte de arts een dlphteritte serum, waar mee 49 kinderen werden Ingeënt. Reeds zijn 19 hinderen aan de gevolgen overleden, ter wijl men vreest, dat ook de overige kinde ren aan de gevolgen zullen bezwijken. De politie moet het hospitaal bewaken, daar de ouders dreigen het te bestormen en den dokter te lynchen. De arts had het dlphtheritis-serum brulkt in plaats van antltoxine. R-K. Volksbond Voorafgegaan door een drledaagseh triduum in de kerk, had Zon dagmorgen de generale H. Communie plaats van de afdeeling Heemskerk van den R.K. Volksbond onder de H Mis van 7 uur, welke werd opgedragen door den geestelijken ad viseur, den weleei-w. kapelaan ‘Nljsten, ter gelegenheid van het patroonsfeest St. Wlili- brordus. Zondagavond half avond gehouden Vcreeniglngsgebouw. Op de gereserveerde plaatsen waren geze ten de Zeereerw. Heer Pastoor, de Zeereerw. Pater C. Dlemeer en Kapelaan Houduk, terwijl Kapelaan Njjsten aan de bestuurs tafel had plaats genomen. De voorzitter, de heer A. Zuurbier, opende den feestavond en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de geestelijkheid van de parochie. Hierna kwam de heer Busch ten tooneele met zijn dochter Tlnle. die aldra de lach spieren van het publiek in beweging brachten en het deden schateren De voorzitter was wel de tolk van de gan ache vergadering, toen hij woortien van har- telyken dank uitbracht en verklaarde, dat bestuurskeuze- een buitengewoon goede geweest. Alle verwachtingen zijn over troffen. Onder de pauze werden loten door een achttal meisjes verkocht. Hiervoor waren vijf prijzen beschikbaar gesteld Nadat het duo Busch was vertrokken, hield de heer Gouweleeuw, oud-vcorz. van den R.K. Volksbond, een toespraak over de organisatie en haar belangen. Woorden van dank werden gebracht aan den oud-voorzltter v«x>r zijn schitterende en gloedvolle woorden en aan den mlkien ge ver van het geschenk aan de verloting. Afgestaan was een ingebonden Katho lieke Illustratie. De uitslag van de verloting is. dat de eerste prijs, een theekast, werd gewonnen door den heer Th. Zuurbier, 2de prijs een kaststel, door C. Bekker, 3de prijs een bloempot met plant d«x>r A. Kossen, 4de prijs een theelichtje door P. de Zeeuw, 5de prijs een gebonden Katholieke Illustratie door tnej. PeekeiKloes. Tot slot werd door allen het lied Room- sche Blijdschap gezongen, waarna dere goedgeslaagde feestavond onder dank dcxjr den voorzitter werd gesloten. Bij de Justitie te "s-Gravenhage heeft zich gisteren gemeld de 56-jarlge J. W. M-, directeur van de Handels- en Landbouw- bank, aldaar, die tevens de dlrecteursfunctie bekleedt in de Holland-N«x>rd-Amerika Hy potheekbank te Gorinchem„ Hij bekende, gelden verduisterd te hebben tot een bedrag van 150.000 en dit bedrag voor privé doeleinden te hebben gebruikt. De verduistering is gepleegd ten nadëele van genoemde Hypotheekbank; over de gestie der Handels- en Landbouwbank bij Hoewel ook nu het totaal-aanbod aan de veilingen niet groot was. is er toch in de afgeloopen week aan sluitkool meer geveild dan in «ie vorige. Waar een beduidend deel hiervan afwijkende kwaliteit was, valt er uit de prijzen, die over het algemeen iets beter waren, niet af te leiden of de vraag nu <»k werkelijk beter is. De mooiste partijen kleine Rcxxie kool weiden graag gekocht en liepen enkele ma len boven f 5 per 100 Kg. Van andere sor- teeringen komt er zeer weinig goede kwali teit. Maar ook afwijkend goed kon minstens f 2 noteeren. Voor gele k«x>l, waarvan ook iets meer werd aangevoerd, was de kooplust veel min der goed. Naar gelang van grootte en kwa liteit werd van f 1.20 tot f 2 80 betaald. Het aanbod van Deensche witte kool be paalt zich nog tot enkele partijen die van f 1.50 tot f 2 per 100 Kg. konden opbrengen. Van eenlgen handel hierin is nog geen sprake. De goede partijen worden nog voor de be waarplaats gekocht. A De aanvoer van gewone witte kool heeft nog maar zeer weinig beteekenis. Behoudens enkele partijen, die iets hooger noteerden, bewogen de prijzen zich ook nu om de f 100. per wagon. Ook van bloemkool wordt de aanvoer vrij gering. Voor zoover de kwaliteit goed is, wordt dit product graag gekocht; in het be gin der week zelfs voor hooge prijzen. De laatste dagen was dit echter weer iets minder en gingen de beste reuzen voor f 12.A f 17.per 100 stuks en lichtere kool vanaf f 6 Iets gunstiger prijzen en beter weer waren oorzaak dat het aantxxl van uien toenam en dit de laatste dagen gemiddeld 4 wagons per dag bedroeg aan beide veilingen samen. Gevolg was, dat de prijs weer iets daalde, n.l. tot f 2.40 A f 2.90 per 100 K.G. naar gelang van kwaliteit, zoowel voor «ie grove als de middelsorteering Drielingen verbeterden nu iets in prijs en kwamen tot gemiddeld f 1.50. Voor het overige kwam er weinig ter markt en konden voor kroten en peen de prijzen zich op het oude peil handhaven. Mooie peen van de grove sorteerlng bracht van f 1.50 tot f 2.per 100 K.G. op. doch was Zaterdag bij een iets ruimer aanbod weer zakkende. Witkrop bracht slechts 50 cent A f 1.20 per 100 stuks op en wordt dan ook bijna niet aangevoerd. Zaterdag werd te Broek op Langendük sprultkool geveild, die voor 17 cent en een partij snijboonen uit de kas. die vOor 20 A 48 cent per kilo van de hand gingen. Aan dezelfde veiling was Vrijdag zelfs nog een gering aanbod van tomaten, die nu weer duur zijn en graag' voor 27 A 30 cent per K G. worden gek«x:ht. Voor zoover nog Schotsche poters werden aangevoerd, konden deze ongeveer f 3 50 en de drielingen hiervan f 4.80 per 100 K.G. maken. Veel belangstelling Het aantal bezoe kers in den nieuwbouw van de firma H Wübbe Co., op Zaterdag en Zondag J.l. bedraagt ongeveer 300 De verkoop te begon- Het dagelljksch bestuur van het Amster- damsche Plaatselijk Comité ter voorbereiding van den Nederlandschen Katholiekendag in 1931, te als volgt door het hoofdbestuur van den Katholiekendag samengesteld: mr. C. M. J. F. Gosellng. voorzitter; mr. L W M. Oveers, ondervoorzitter; G. J. B de Boer en mr. L. P. M. Loeft, secretaris., ,A Bruggen Jr. penningmeester, mej. mr. L. Koch en mr. W. J. Vrctem Verder te er een groot plaatse lijk comité, tezamen ongeveer f0 leden tel lend, waaruit dit dageiyksch bestuur te saam- gesteld. Het dageUJksch bestuur heeft nu het groote comité onderverdeeld in ten zestal werkcomm testes. .Het ontwerp-progranuna is als volgt dacht: Maandag 25 Mei: De mogelijkheid wordt overwogen van een groote volksdemonstratie op dien dag b.v. in het Stadion, ’s Avonds begroetlngsavond van de leden van den Ne derlandschen Katholiekendag. Dinsdag 26 Mei: stille H. Mis op het Be gijnhof; 11 uur opening in de aula van het Koloniaal Instituut; "s middags sectle-verga- deringen. *s Avonds om 8 uur: vergadering in de groote zaal van Bellevue of RJLI.-ge bouw; om 10.30 gezellig samenzijn. Woensdag 27 Mei: 's morgens H. Mis van Requiem op het Begijnhof. 11 uur vergade ring Koloniaal Inqfltuut. 's Middags Telegen- Om 4 uur

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6