VRIJBANK JST. CAECJLÏA” Burgerlijke Stand van Alkmaar 1 ■i Van Putten en Oortmeyer - Payglop ,81 TWEEDE BLAD 1 BLADZIJDE DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 STADSNIEUWS Si. Caecllia Een nieuwe stijfsel OFFICIEELE Benoemd Twee eeuwen orgelbouw HET BOEK VOOR DE JEÜGD VRAGENBUS Het R. K. Alkmaarsch Tooneel t MARKTNIEUWS besmettelijke ziekte ADVEKi tN HEN Vereeniglng „Voor Eer en Deugd” De crisis Loodgieters en koperslagers Arrondissements Rechtbank te Alkmaar Extra hooge prij_2i Je’SCHOONHOVEN Mzgdalenenstraat - Alkaaar Te koop gevraagd OUD GOUD, ZILVER, 21 AMANT» eo BLOEDKORALEN M. KATER ALKM AAP MI&NT2^ k VOOR DE ST. NICOLAAS J. KOSTER Gemeente Slachthuis School-etui’s. Kleurkrijt. Teekendoozen. Atlassen, Woordenboeken, Teekeninkt, enz., in groote verscheidenheid bij MEDEDEELINGEN d KATHOl IEKEN koopt niet m winkels waai onze- ddiike et N MaltLustaanscbe artikelen worden verkoeM ot voorhanden zfln. Koopt aan DE DONATEL'RSCONCF.RTEN 'rechtszaken Hinderwet ^Faillissementen •an (Adv.) een bierfleschje vor- mr. De In te. aanrijding ge- A. B taken a. week t Meervoudige strafkamer Zitting van Dinsdag 18 Nov. Uitspraak zitting 11 Nov. In werk ALLEEN GEEN de te de verdachte heer L. hardnekkig wedstrijd mr. Smal, huis ziek. Leg op de vlek grauw papier en daar overheen met een heet strljkljaer. doekje met benzine bevochtigd en ge in Pracht zingende mannen KANARIES 6 en 7.50. Alle soorten vogelkooien. Goudvisschen. aquariums, beelden, enz Beleefd aanbevelend. Vogel- en AquartamhandeL Twtnstr. 10 VERKOOP VAN RUNDVLEESCH 46. 50 en 60 cent. 3 POND KALFS- en VARKENS GEHAKT L— TEVENS SCHAPENVLEESCH. veroordeeUng en rijwid- dat een orlei- gratls ter Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 November 193G benoemd tot tijdelijk schrijver t:r gemeentesecre’arie den heer A. N. Nap. volontair ter secretarie dezer gemeente. Aangehouden uitspraken: Jan Blom. Heemskerk, in hechtenis we gena diefstal door middel van inklimming, gepleegd te Castricum. 6 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie proef jaren. Gerard Tr., Castricum. in hechtenis we gens medeplichtigheid, 1 jaar gevangenis straf. Hoe kan ik een pompadoeren die verschoten is weer rood Jan BI. los arbeider te Wijk aan Zee, In hechtenis, diefstal door middel van inklim ming gepleegd te Castricum in den nacht. Aangehouden. Gerardus T.. koopman. Ca tricum. in hech tenis, medeplichtigheid aan bovengemelden inbraak. Jac. Bern, de Gr. Alkmaar, zonder beroep (gedetineerd) zedenmisdrijf, art. 248 bis. wet boek van Strafrecht, 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Failliet verklaard: L. A. J. C. Hallaar. bedrijfsleider, Ken- nemerstraatweg 85. Alkmaar; mr. J. Krabbe, r.c.; mr. C. A. de Groot, cur. P. Botman, meubelmaker en aannemer. Enkhuizen; mr. H. A. M. Fruin, r.c.; mr. J. A. E. Buiskool, cur. Het R.K. Alkmaarsch Tooneel geeft 24 November „DE BRIEVENBUS” van A. den Hertog. Nog enkele Introducties te be komen bU den Heer P. VAN KESSEL, Langestraat. worden gegeven ZONDAG en MAANDAG as. tn GVLmEN VUES". Opvoering van een REVUE -HET?” De trekking van de verloting, goedgekeurd b(j besluit van B. en W„ data 11 JuH 1930, Nol LT62.1, heeft plaats e* SS NOVEMBER, uur, in „WILLIBRORD”, Oudegnoht. Het moeilijke werk van het koopen van boekgeschenken voor de jeugd is voor ouders en kindervrienden dus een eenvoudige zaak geworden. Zij vragen den R.K. boekhandelaren naar de keur- Hjst, doen hun keuze en overtuigen zich, of op het titelblad het keurmerk aan gebracht is. Is de keurlijst in den winkel niet aan wezig, dan richte men zich tot het hoofd eener R.K. school, die stellig in het bezit der lijst is. heer Th. Enkhuizen, Vrijdagavond 7 uur Lof met toespraak in de SU Jozefkerk, waarna bestuursvergade ring. In de afgeloopen week hebben zich alhier ses gevallen van roodvonk en drie gevallen van dlphtherie voorgedaan. Naar we vernemen wordt de vergadering van het Seniorenconvent (de fractievoorzit ters) ter be preking van de wethouderscrisls. hedenavond te.8 uur op het stadhuis gehou den. Onder auspiciën standsvereenig ing avond een i R. K. loodgieters en koperslagers. De vergadering werd gepresideerd door den heer G. W. J. Goes. Het woord werd gevoerd door de heeren Van- Lange uit Delft en Bo- narius uit Haarlem, leden van het hoofdbe stuur van den Nederlandschen R K. Bond van Loodgieters en Kopersla-rersnatroons Tot het oprichten van een afdeellng werd overgegaan. Het vooriooplg bestuur bestaat uit de hee ren J. G. J. Kueter. voorzitter: A. J- Cop- pens. secretaris en M. Erkamp, penning- DIE LECTUUR. WELU GEVAAR OPLEVERT. Wjj verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende adve.tentie, betref fende de door bovengenoemde muziekvereenl- glng te geven concerten, terwijl tevens nadere mededeellngen worden gedaan van de door B. en W. bij besluit van 17 Juli 1930 No, 1.762.1 goedgekeurde verloting. Bij besluit van 19 November is aan den heer P de Beer te Alkmaar vergunning verleend tot uitbreiding van een stucadoora- werkplaats, door het plaatsen van een elec tromotor van 3S PK- tot aandrijving van een kalkmolen in het perceel Druivenlaan no 1 alhier. Alkmaar. 20 November 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. van de R. K. Midden- ,4e Hanze” werd gister- vergadering gehouden van de Gelukkig is er eenige jaren geleden een organisatie gesticht, die de ouders bij het kiezen van R.K. jeugdlectuur met goeden raad wil steunen. Deze vereeniglng, de Keurraad geheeten, bestaat uit vertegenwoordi gers der Congregaties van Eerwaarde Broeders en der vereenlgingen van R.K. onderwijzers een vijftiental religieu zen- en leekenonderwijzers, die met angstvallige zorg de hun toegezonden copie bestudeeren en het merk van den Keurraad verleenen, wanneer aan de gestelde godsdlenstlg-zedelijke en aesthetische elschen voldaan Is. In dén loop der jaren is op die wijze een keurlijst ontstaan, die momen teel circa 200 nummers telt, naar de leeftijden in vijf groepen verdeeld: prentenboeken, leesboeken voor kinde ren van 69 van 9 tot 12 van 12 tot 15 jaar en van 15 jaar en ouder, met vermelding of zij voor jongens dan wel voor meisjes geschikt zijn. wat door de controleerende politie was ke- constateerd Veroordeelde kwam van dit vonnis In hoo- ger beroep, hetgeen heden werd behandeld. Hij beweerde evenals In eerste instantie de veiligheid van het verkeer niet in gevaar te hebben gebracht. Voorts is dit geval door ons reeds in de rubriek kantongerechtzaken in extenso be handeld en kunnen we volstaan met de ver melding van de opvatting van den heer Of ficier. die zelfs f 60 boete niet te zwaar vond, doch tevens ontzegging van de rij bevoegdheid voor den tijd van 4 maanden elschte. Klaarblijkelijk dreigt appellant dus met zijn hooger beroep van den regen Jn den drup te komen! Getrouwd: Jacobus de Ronde en Simetje Benjamin. Overleden: Johannes Dirk Braak, 51 jaar. Geboren: Cornells, zoon van Arie Snijder en Aagt je Vasbinder; Jochem Lambertus, zoon van Jochem Schreuder en Wilhelmüntje van der Helm; Adrlanus Johannes Cornells, zoon van Cornells Oghkrué en Maria Put. Een relletje in een winkel van ..gezondheidsartikelen” Op den I4den Augustus A. D. 1930 hield de heer Joh. AsskenazySchutzman eige naar van een winkel in .sanitaire" pro ducten, in de Ridderstraat, te Alkmaar, zich onledig met de zaken af te wikkelen met. zijn voormalige fillaalhoudster mej. de wed. Bieman—Van der Steen, zulks naar aanleiding van het feit, dat de nieuw aan gestelde functionaresse. mej. Hendrik* Louw, echtgenoote van den heer G. Nlen, werd geïnstalleerd. Deze plechtigheid dere orgels handhaven den goeden naam en faam van de fa. Vermeulen in Oost- en West-Indlë. Met een lange lijst van orgels, in verschil lende plaatsen gebouwd, sluit dit feestboek. De Weleerw. Pater G Lohuls O.F.M. schrijft In genoemd gedemeboek een waar- deerend feestartikel: Een familie, die twee eeuwen lang het edele orgelbouwvak heeft beoefend, zai men hier in ons land en ver moedelijk ver daarbuiten, tevergeefs zoeken. Geen wonder, dat de firma, door ervaring van eeuwen gesterkt, in ons land, en den laatsten tijd ook in onze overzeesche be zittingen. bekend is. Uit eigen ondervinding verzekert de schrij ver. dat de fa. Vermeulen de kwalificatie verdient, die tegenwoordig betrekkelijk zeld zaam mag gegeven worden, nj. de kwalifi catie: betrouwbaar en gewetensvol. Uit het archief van de Groote Kerk en uit het stadsarchief te Weert, uit het ..Me- moriale Perpetuum” van het convent der Minderbroeders te Weert en uit het Rijks- archicf heeft de s’hriiver vele historische bijzonderheden opgediept, daarbij ijverig ge holpen door den heer Jos. Vermeulen, al hier. Tegen het einde der 18de eeuw werd de orgelmaker!) naar Weert overgebracht, den loop der jaren bleven de families Ver meulen en Beerens gecombineerd in de fir ma. In 1816 overleed Joseph Beerens en sinds dien datum waren de Vermeulens voorloopig de eenige firmanten. Jarenlang bleef de zaak op bescheiden voet voortbestaan, totdat de Vermeulens door een huwelijk verwant werden aan Mathieu van Dlnter. zoon van een bekend orgelbouwer te Tirlemont. Er kwam daardoor nieuw bloed in de fir ma en een geheel nieuwe orgelmakerij Weert werd opgericht Verschillende gegevens uit mee genoemde archieven geven blijk van den goeden naam Op Sint Caecllia-dag, Zaterdag as, her denkt de fa. gebroeders Vermeulen te Alk maar en Weert haar tweehonderd-Jarig be staan. In het keurig-geïllustreerde gedenkboek dat wij bij deze gelegenheid ontvingen, von den wij de volgende bijzonderheden: De grondlegger van deze bekende orgel- industrie was de heer Herricus Beerens, te Nederweert; achtereenvolgens hebben diens nakomelingen, in verwantschap met de Ver meulens en Van Dinters en in zakelijke re laties met de IJpma’s. de zaak voortgezet. In 1813 werd het bedrijf te Alkmaar ge vestigd en wel door den heer Dirk Sjoers IJpma; in 1853 In het bedrijf opgevolgd door den heer Lodewijk Sjoers IJpma, die In 1887> in de zaak werd opgevolgd door L. IJpma en Co. Van 1900 werd de zaak gedreven door den fegenwoordigen firmant, den heer Jos. Vermeulen. De grossier in verlovingsringen verscheen weder ten tooneele. In het begin van dit jaar werd te Alk maar de firma H. Plas in ’t Payglop, op gelicht voor eenige verlovingsringen, die door een jongmensch, voorgevende reiziger te zijn voor den heer Jan de Vries, fabri kant in chemicaliën aldaar, in diens ge waarborgd solleden naam, op zicht wer den gevraagd. Het kwam echter weldra uit. dat deze cliënt een geroutineerde oplichter was, die reeds in verschillende plaatsen van ons land zfjn slag had geslagen. Hij werd gelukkig gearresteerd en bleek te zijn H. J. van Z., een 23-jarig opti cien, gedomicileerd te Wagenlngen. D ezaak was al reeds eenige malen be handeld, doch telkens uitgesteld. Thans had opnieuw voortzetting plaats en vorderde de heer officier 6 maanden ge vangenisstraf. liep echter niet van een leiendakje, doch werd jammerlijk ver stoord door een tweetal heeren F. J. ten P. en J. C. K die van oordeel wareh dat mej. Bieman niet billijk was behandeld. Deze heeren traden zeer nadrukkeljjk op als haar beschermers, door de knip op de deur en den heer Asskenazy de pen op den neus te zetten. De politie verscheen echter binnen tien minuten als blokkedebreken en had in een ommezien de orde hersteld. De twee optredenden voor de belangen v mej. Bieman, than te Soes e-berg. stonden echter heden terecht wegens huis vredebreuk en vrijbeidsberoovlng. De feiten werden door ben eerlijk toe gegeven en tegen ieder gevorderd t 25 boete of 25 dagep. Uitspraak in alle der firma in die jaren. In 1869 vertrok Van Dinter naar Amerika om zich te Detroit als orgelmaker te vesti gen.- In 1874 werd deze zaak overgebracht naar Mishawaka, waar deze thans nog als een bloeiende firma bestaat. J*n Vermeulen, de vader van het tegen woordige geslacht, in 1910 overleden, zette de zaak in Weert voort, na zijn dood door zijn zoons in de zaak opgevolgd. In 1900 nam een dezer zoons. Jos. Ver meulen. leerling van Maarschalkerweerd te Vtrecht, de bekende orgelmakerij van L. IJpma en Co alhier over; hij wist deze zaak tot hoogen bloei te brengen, getuigen de talrijke belangrijke orgels door hem bouwd. In 1914 kwam de combinatie tot stand on der den naam Gebr. Vermeulen. Alkmaar en Weert. Door de opname van hun zonen in de orgelmakerij is het voortbestaan voorloo pig verzekerd van deze firma, die gedurende twee eeuwen in het orgelmakersvak werkte en naam en faam handhaafde in Nederland, België, in Oost- en West-Indlë. De schrijver van dit feestartikel eindigt met een woord van hulde aan dit orgelbou- wersgeslacht. waarvan de verdienste niet al leen ligt In energie, ijver, geloofszin en in een macht van geplaatste Instrumenten, maar bovendien in zijn waarachtig kunste naarschap, waardoor met veel eenvoud, maar ook met groot talent, reeksen van prachtige orgels zfln voortgebracht. Verder vinden we in dit feestboek een waardeerend artikel over onzen plaatsgenoot. Jos Vermeulen, van de hand van den beken den kerk-muslcus Pastoor W. P H. Jansen, te Den Haag. De heer A. van den Boer schrijft een meer technisch artikel over de orgelbouwers Vermeulen, terwijl voorts tal van erkende musici hun waardeerend oordeel over ge plaatste orgels neerschrijven. Speciaal vinden we iets vermeld over de Tropenorgels. Voor het orgel in de Tropen moet immers eengeheel andere grondslag worden ge legd dan In ons land, wil een orgel daar in net tropische klimaat niet ontaarden en zijn houdbaarheid ten volle verzekeren. Vermeulen specialiseerde zich ook op dat gebied, waarvoor hij tal van jaren experi menteerde speciaal op materialenkeus en tropenconstructie. En met succes, want meer- Het R. K. Alkmaarsch Tooneel, gegroeid uit de samensmelting van de belde zoo gun stig bekend staande vereenlgingen „Inter Nos” en .^Mberdlngk Thjjm", opent op 24 November as. het nieuwe seizoen met de op voering van een oorspronkelijk Hollandsch blijspel In 4 bedrijven met een voorspel, JDe Brievenbus”, door A. d. Hertog. Dit stuk Is bekroond in de prijsvraag voor het schrijven van een blij- of tooneelspel, georganiseerd door het maandblad „Ons Tooneel". De Jury, bestaande uit mevr. Ranucci Beekman en de heeren J. B. Schuil en A J. Zoetmulder, kende aan twee stukken van dezen schrijver, nl. „Santa Lucia" en „de Brievenbus” een prijs toe. Wij clteeren hier een en ander uit het rap port, dat de Seer. J. B. Schuil, als voorzitter der jury over schrijver en stukken uitbracht: De heer A. den Hertog is zoo gelukkig ge weest 2 van zijn ingezonden stukken be kroond te zien. Men behoeft er niet aan te twijfelen, of de heer Den Hertog zal in de toekomst een der meest gespeelde Neder- landsche schrijvers worden. Ja hij is eigen lijk al op weg het te worden. Het Nw. Rot- terdamsch Tooneel speelde reeds zijn „Jap” en „Soldaten-eer”; het Ver. Tooneel heeft zijn Indisch Tooneelspel „Stille Kracht" ter opvoering aangenomen. Dat zijn .Brieven bus” en .Santa Lucia" ook spoedig op de planken zullen komen, lijkt ons vrij zeker toe. Beide stukken bezitten er alle eigen schappen voor. Zjj zijn van bekroonde wer ken de meest speelbare stukken. De heer Den Hertog heeft flair om voor het tooneel te schrijven, zijn stukken zijn tooneel van het begin tot het einde. Misschien zelfs wel wat te veel tooneel. Maar hoe dan ook, zij zijn dankbaar en geven daarom het meest kans op succes bü opvoering. Belde stukken z|jn knap gebouwd, aardig van gegeven en goed van dialoog. Fransche en Engelsche schrij vers zouden waarschijnlijk nog meer spran kelenden geest in de gesprekken hebben ge bracht. wij, Hollanders zijn in onzen hu mor nu eenmaal wat zwaarder en minder speelsch maar het is reeds veel, wanneer men kan zeggen, dat de geest in belde stuk ken steeds van goeden beschaafden huize is. De .Brievenbus", dat uitmunt door zijn frlsschen aardigen opzet, is een goedmoedige maar toch zeer amusante satyre op den re- clame-zucht van het tegenwoordige mensch- dom en staat dus om het onderwerp midden in dezen tijd. „Wil je vooruit komen in de wereld, zorg dan allereerst voor reclame”.... dat is de levensles, die Den Hertog In zijn blijspel geeft en hij bewijst deze stelling in de praktijk aan zijn hoofdpersoon, een mees ter in de rechten, die de reclame tot een systeem maakt en het daardoorvan tramconducteur tot minister brengt. Ik durf dan ook wel voorspellen, dat ,X>e Brieven bus” een zeer dankbaar speelstuk zal blijken te zijn. o-a» Wij gelooven dat de opvoering van dit stuk Maandag as. een groote massa menschen zal trekken. Sedert de combinatie der beide ver- eenigingen kan de regisseur beschikken over de beste dilettanten van katholiek Alkmaar. Wie in het verleden de beide vereenlgingen gekend heeft, weet dat dit niet weinig be- teekent. Men verzoekt ons er nog op te willen wij zen, dat de plaatsbespreking zal geschieden bij loting precies te half één op den dag der uitvoering. De heer Th. Jos. Vermeulen, leider van de Alkmaarsche orgelfabriek. en gewaardeerd bestuurslid van vele/vereenlgingen. HOORN, 20 November Kaasmbarkt Kleine f 42, commissie f 41, fabriek» t 41. fabriekscommisie f 38. Aanvoer 17 stapels, wegende 22537 kilo. De verdwenen donderbus Een ingezetene van de gemeente lammen, de heer Petrus de V., was door den heer officier ambtelijk ultgenoodlgd om op deze zitting te composeeren ten einde terecht te staan ter zake de tegen hem gerezen ulhoshrdlu ernstige verdenking, dat hij zich weder rechtelijk zou hebben toegeëigend een ge weer. eigendom van den kweeker Dirk Zwart, in wiens dienst genoemde heer Petrus de Vr. was geteden. terwijl. Zwart voormallgen knecht Jacobus Metselaar miste later, op 2 September dat waarop de gemeente-veldwachter inste de Hooger beroep overtreding motor- wet. De 25-Jarige heer Hendr. Joh. L.. volon tair te Haarlem, werd veroordeeld door den Kantonrechter omdat hij door zijn onbesuisde wijze van rijden op 29 Mei ter gelegenheid van de motorraces te Alkmaar, de veilig heid van het verkeer op den Kennemer straatweg tn gevaar had gebracht. Hjj reed op den zeer drukken verkeers weg met een snelheid van 70 cf 80 K, 1L, De gunstige tijd voor het sluiten van deze nieuwe vriendschap staat voor de deur. De dagen van Kerstmis en St. Nicolaas zijn uitnemend geschikt om nieuwe papieren vrienden in den hui- selijken kring binnen te leiden en t is dan ook bij uitstek de tijd om eens extra goed uit de oogen te zien voor iedereen, die zijn jeugdvriendjes een goed boek cadeau wil doen. X Is helaas niet voldoende om daar toe naar een R.K. boekhandel te gaan, want den zakenman ontbreekt vaak de gelegenheid om zelf zijn koopwaar te keuren. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om politie-agent te worden en om daarvoor een schriftelijken cursus te volgen? Ik woon Xe Heer-Hugowaard-Noord. Antw.: Politie-agent wordt men door een benoeming. U moet, om daarvoor in aan merking te komen, een sollicitatie bij den burgemeester der gemeente, waar u komen wilt, indienen. Voor cursussen vrage u in lichtingen bij de RJC. Politievakschool te ’s-Hertogenbosch. Vraag: Heeft een echtpaar zonder kin deren nog een testament noodig? Antw.: Neen, tenminste niet als het de goederen aan den langstlevende wil laten. Vraag: Hoeveel belasting moet ik betalen van een Inkomen van 260 per jaar met kost en, Inwoning? Antw.: Wij kunnen u dat niet zeggen, omdat kost en inwoning op een bepaald be drag door den fiscus worden geschat en wij de grootte van die schatting niet kennen. Hoe kan ik witte vochtvlekken uit donkerblauwe stoffen japon verwijde. een chemische wasscherii de eenige oplossing voor deze Krententuin was hem geen welkom luutoord De los werkman Willem K te Alkmaar, was door zijn ongeregelder» lust naar geestrijk vocht, in aanmerking gekomen voor opzending naar de Rijkswerkinrlch- tlng te Hoorn, welk uitstapje hem echter, maar matig bekoorde en hij thans trachtte in hooger beroep van die onaangename verplichting ontheven te worden. Om de heeren van de meervoudige straf kamer wat te animeeren. had hij zich in middels aangesloten bjj een geheelonthou- dersvereeniging. De heer Ekkel. agent van politie, kon het verblijdende nieuws lanceeren, dat in middels geen klachten was ingekomen. Alsnu werd besloten aanhouding tot 6 Januari en den heer Wiggers opgedragen op Willem een wakend oogje te houden en zjjn zedeljjke kracht te sterken. WIJ verwijzen naar de advertentie, voor zomende in dit blad, waaruit blijkt, aan iedere stijfselverbrulkster, neel pak Osalon Stijfsel geheel kennismaking wordt aangeboden. Uit ons ter inzage gezonden bescheiden bleek, dat Osalon over de geheele wereld aan de groot-lndustrleën wordt verkocht. Dit succes dankt Osalon aan zijn bijzondere eigenschap, bij opdrogen een helder glan zend. volkomen dborzlchtig film te vorm. De dunne stijfsel dringt tot in het binnen ste van den vezel van het goed. Het on zichtbare film wordt dus geheel één met het linnengoed en vormt een vernuftige en uitstekende bescherming tegen slijtage terwijl de helderheid en doorzichtigheid de kleuren van bont goed eerder opfrisrehen dan doffer maken. Het linnengoed verkrijgt een onzichtbare stijfheid, die het volkomen doet gelijken als nieuw. Osalon stijfsel is een nieuwe stijfsel moet daarom ook eenlgszlns anders brulkt worden, hetwelk vooral bestaat het gebruiken van meer koud water, dan gewoonlijk bij het aanmallen, a’.vorem, goed roerend, kokend heet water toe te voegen. Osalon stijfsel moet veel dunner gebruikt worden en ook dan kan men er veel minder van gebruiken, "aardoor Osalon Stijfsel niet alleen voordeellger ultkomt, maar ook nog gemakkelijker, vlugger en prettiger strijkt. Wij gelooven goed te doen onzen leze ressen aan te raden, gebruik te maken van het gratis proefpak en verwijzen In dit op- zlch nogmaals naar de advertentie, voor komende In dit blad. Deze geweer. Van der Zanden, een onderzoek en bedoelde spuit te voorschijn bracht uit de bedstede van verdachte! Wat natuurlijk vreemd aanvoelde. De heer De Vr. ontkende echter alle strafbaarheid aan de aanwezigheid van het geweer in zijn bezit. Hij had het wapen doodeerlük te Bever wijk gekocht van zekeren Nlek, van wien hij echter verder-, geen bijzonderheden kon mededeelen. De officier was dan ook zoo vrij dezen heer Nlek te verwijzen naar het Rijk der fantasie, waar meer dergelijke kooplieden ronddwalen en requireerde 2 maanden gevangenisstraf. Misbruik van of bierglan Zondag 14 September was het wat men in de volkstaal noemt, hommelis in het café van den heer Oud te Schagerbrug. Een der bezoekers, zekere heer Cornells L., maakte zich nogal „dik” en begon met een bierelas te jongleeren, welk kunststuk het minder aangename gevolg had. dat een der andere aanwezigen, de heer L. Doora, zeer gevoelig werd getroffen en zoodanig gewond. dat hij geruimen tijd medische hulp noodig had om weer wat op te knappen. Den heer Cornells L. werd aan het ver stand gebracht, dat dergelijke aardigheden niet geoorloofd zijn en hij stond heden terecht om van een en ander strenge re kenschap te geven. De mishandelde heer Doorn, thans we der voldoende gerestaureerd om tegen- wordig te zijn, was er als de kippen ijij om schadevergoeding te vorderen van f 140 wegens medische behandeling, ziekenhuis- verpleging. bedorven galacostuum enzoo- voort. Daar ontkende en bovendien in den uitkwam met een verdediger, droeg de behandeling door hit verhoor van vele getuigen in het na- en voordeel van den cliënt, een langdurig karakter en duurde het geruimen tijd eer de heer of ficier 2 maanden gevangenisstraf kon deren. Natuurlijk was mr. Smal’s conclusie min der somber en meer in ’t belang van zijn beschermeling. Hooger beroep aanrijding te Boven karspel De 54-jarige heer Dirk Sch. wonende te Enkhuizen autobuschauffeur en commissa ris van een naamlooze vennootschap had op 28 April terecht gestaan voor het Kanton gerecht te Hoorn, naar aanleiding van het feit, dat hij op 5 April omstreeks 12 uur als bestuurder van een 4 wieltf motorrijtuig, 'n kleine autobus had geredra in de Hoofd straat van Bovenkarspel en toen niet vol doende naar links uitweek waardoor een aanrijding met een motorrijwiel, bestuurd door den heer P. Bakker plaats had. De heer Sch. werd als toen veroordeeld tot f 100 boete of 50 dagen en kwam van het vonnis in hooger beroep, dat heden door de meer voudige strafkamer werd behandeld. De appellant werd verdedigd door Schenkeveld advocaat te Alkmaar. In ver band met 'n civiele procedure,' opponeerde voor den heer Bakker, mr. van Reyteren Altena te Amsterdam. Een zevental getuigen wer den gehoord. In de eerste plaats de aange- redene, de heer Pieter Bakker, koopman te Bcvenkarspel. die verklaarde niet hard te hebben gereden en dat hjj op zjj ging na het hooren van signalen, tot zelfs op de klei ne steentjes. Niettemin werd Bakker van achter aangereden, sloeg met zijn motor over den kop en had toen zün bewustzijn verloren. Hij werd in een café binnengedra gen. Hij is nog steeds invalide. Volgens ver dachte had Bakker eerst op het laatste mo ment naar rechts uitgehaald, wat de heer Bakker evenwel ontkende. De verschillende getuigen a décharge ver klaarden unaniem, dat Bakker flink rechts van den weg reed en verdachte- niet vol doende naar links uitweek bij het voorbij rijden, zelfs verklaarde de getuige W. Vis ser dat de autobus slingerde. Er was geen druk verkeer dat dit slingeren wettigde. De verdachte beweerde niets van de aan rijding te hebben gemerkt. De gem. veldwachter Key had beschadiging geconstateerd aan autobus en motorrijwiel. Van de aanrijding zelf had hij niets gezien. Hij was dien dag niet aanwezig. De weg is 6 4 7 meter breed ter plaatse. Voorts werden nog gehoord twee getuigen a décharge, de neer A. Fijma, broodbakker te Enkhuizen. passagier in den auto, die verklaarde dat verdachte goed rechts en de motorrijder niet geheel rechts reed en geen steek op zij ging ondanks de krachtige signa len. Verdachte haalde toen naar links uit, desondanks had toch een aanrijding plaats. Er is niet gestopt door de autobus na het ongeval De getuigen Bulten, Onneweer er. Visser handhaafden hun verklaring dat Bakker geheel rechts van den weg en na de gegeven signalen zelfs op de kleine steentjes reed. Getuige a décharge Fijma verklaarde nog een bakkerswagen vóór de te hebben waargenomen. De getuigen a décharge Schuyt, magazijnmeester eveneens passagier, deelde mede, dat de bus midden op den weg reed, ook de motorrijder die na eé-’oven si^na'en naar rechts uit week, van een aanrijding had getuige niets gezien. De twee getuigen a décharge hadden op de zitting van den Kantonrechter te Hoorn het verloop der zaak op de publieke tribune bijgewoond. De heer Officier vroeg zich zelf af waar om verdachte in hooger beroep is gekomen. De bewijzen achtte de Officier overstelpend, zooals spreker meer uitvoerig uiteen zette. De Officier had niet den indruk gekregen dat verdachte een bijzonder kundig bestuur der was. zooals uit deze zaak was gebleken. Hij had niets van de aanrijding bemerkt. Hij stopte en reed weer door op seinen van pas sagiers dn anderen. Tenslotte requireerde de Officier bevesti ging van net door den Kantonrechter ge wezen vonnis. Mr Schenkeveld kon zich met het requisi toir en conclusie van den officier niet ver- eenlgen en verklaarde na een uitvoerig plei dooi van meenlng te zijn, dat verdachte we gens gebrek aan bewijs moest worden vrij gesproken. subsidiair bij eventueele veroor- deeling een minder zware geldboete. In zijn repliek zeide de officier zich zeker te gevoelen van zijn zaak en persisteerde h|j bij zijn requisitoir, waarop door verdediger eenige dupliek werd gevoerd. Uitspraak aa. week. alle stilte zet de Keurraad zijn gestadig voort en geniet daarbij de medewerking van de groote R.K. uit gevers. Veie katholieken weten niet van zijn bestaan. Dit te publlceeren en den lezers te verzoeken, een nuttig gebruik van de keurlijst te maken, was het doel van dit schrijven. Op iederen leeftijd Is het bezit van een goeden vriend een onwaardeerbaar geluk. Hij houdt u op den goeden weg en deelt uw vreugden en smarten. Vooral de jeugd moet voorzichtig zijn bij de keuze van vriendjes of vriendin netjes, want een slechte kameraad kan in korten tjjd vernietigen, wat brave ouders gedurende een reeks van jaren zorgvol en moeizaam hebben opge bouwd een bedorven makker kan een geheel leven, dat in krachtigen groei een rijken oogst beloofde, vergiftigen. Het ligt voor de hand, dat de ouders bij dit gewichtige werk leiding moeten geven en zoo noodig hun licht bij des kundigen moeten opsteken ....al geldt het dan maar de keuze van papieren vrienden.. Vraag: een ren? Antw.: Naar zenden is moeilijkheid. Vraag: Hoe kan men patentolie uit een vloerkleed verwijderen? Antw.: ga Met een na wrijven. Vraag I: lam pe kap, maken? Vraag II: Mijn kanarie (mannetje, circa 4 jaar) ruit reeds 3 maanden en zingt in het geheel niet meer. Hij eet Sluis zang- zaad. Wat is hieraan te doen? Vraag III: Hoe kan men gele trtcot- handschoenen schoonmaken? Antw. I: Dat zal wel moeilijk gaan. U doet beter een nieuwe bekleeding aan te brengen. II: Uw vogel lijdt aan vedermijt. Reinig de kool met kokend water en geef den vogel zelf veel gelegenheid tot baden. Door reini ging en vocht kunnen de veeren zich ont wikkelen. Vraag: Hoe kan men bloedvlekken uit een zijden zwarte japon verwijderen? Antw.: Met waterstofperoxyde 3 Vraag Ik ben vrijgezel en woon in de ge meente Ncordwjjkerhout. Ik ben aangeslagen in de belasting naar een inkomen van 1457; aftrek noodzakelijk levensonderhoud 125; hoofdsom met opcenten voor het leenlngfonds 1914 en de provincie 14.64; gemeente-opcenten 8.40; gemeentelijke inkomsten-belasting 22.10; totaal 45.11. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Vraag I: Hoe kan men vliegenvuil uit een rose zijden lampekap verwijderen? Vraag II: Hoe kan men groene cartxdl- neum uit een donkerblauw geverfden gabar- dine regenmantel verwijderen? Antw.: Met waterstofperoxyde. II: Met petroleum-aether. Vraag uwen drogist. Vraag: Een meisje is voor dag en nacht in betrekking; zij i_s 3 maanden in de be trekking geweest, is ziek geworden en naar huis gezonden en ligt nu 3 weken thuis Hoeveel weken loon moet mevrouw betalen en voor wie zijn de dokterskosten? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd, b.v 8 of 14 dagen door. De patroon is verplicht te zorgen voor verple ging gedurende 6 weken, waarvan de kesten voor de laatste twee op de dienstbode kun nen verhaald worden Vraag: Mijn zoon is 2 November jl 12 jaar geworden HU zit In de 7de klas en zal waarschUnlijk wel overgaan. I Kan hij nu in Mei as. de school verlaten’ IL Zoo niet, kan ik h-’m dan een andere school laten bezoeken? 4 Antw.I. Neen, hij moet de klas afmaken. waarin hU zit, als hU 13 jaar wordt. IL Ja.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 19