BEGROOTING ONDERWIJS, K. EN W. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 EEN KAPSTOK GEMENGD NIEUWS VEILING-OVERZICHT voor te Anto-Mtsing PROVINCIAAL NIEUWS J. Breebaart Dz. t RECHTSZAKEN s n TWEEDE BLAD DEN HELDER SCHAGEN Geen richtlijnen inzake het spellingvraagstuk, waarnaar de Neder landsche taal voortaan behoort te worden onderwezen - Het aantal jongelieden, dat voor onderwijzer wenscht te worden opgeleid, is weer groeiend UITGEEST LIMMEN HOORN CASTRICUM Rubberhakken. Zoolplaten Overval op de politie De dader gewond Zondagavond omstreeks elf uur de St. Nicolaas De „Dame” met de groote handen „Mijnheer mag ik meertyden?" aanrijding „KUk eens naar m'n achterlicht?” Noorderlicht Een prachtig natnurverachljnael. Twee rwaar gekwetsten. inbraak in de kerk te St. Pieter Niets ontvreemd ver- arm Burgemeester van Hoogwoud Faillissementen Arrondissements Rechtbank te Alkmaar de te de de de zoo Meervoudige strafkamer Zitting van Dinsdag U Nov. Uitspraak zitting 11 Nov. Jan BI. los arbeider te WUk aan Zee. in hechtenis, diefstal door middel van inklim- ming gepleegd te Castrlcum in den nacht. Aangehouden. Gerardus T.. koopman, Castrlcum, in hech- 3rt ov r 4 b veroordeeling en rijwiel» Koninklijke beslissing inzake het grondbe drijf In zün vergadering van 18 April 1929 stelde de Raad van deze gemeente een verordening vast op het Grondbedrijf, waar in werd bepaald, dat de gemeenteraad 4e waarde der eigendmmen vaststelt. Ged. Sta ten van Noord-Holland. hebben op grond van deae bepaling hun goedkeuring aan de ver ordening onthouden, en de gemeenteraad is naar aanleiding daarvan in beroep gegaan bü de Kroon. Thans is een K. B. vreschenen. waarbij het besluit van Ged. Staten van Noord-Hol- land van 1* Mei 1930 wordt vernietigd. aan deae verrassing te verbinden en zal daarom aan elke» hoo per een surprise geven. St Nico'aasttjd Door de afd. Hoorn van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden is een verzoek tot de werkge vers in net winkelbedrijf gericht om in ver band met de drukte voor 8L Nicolaas. voor den langeren en drukkeren diensttijd een extra vergoeding aan het personeel toe te kennen R.K. Volksbond Zaterdagavond zal de feestavond van den Ned. R.K. Volksbond worden gehouden met een opvoering van „De lichte Last" door een beroepsgezelschap. Zaterdag om 2 uur aal de begrafenis plaats hebben op de algemeene begraafplaats te Hoogwoud. Kansten en Wetenschappen Interdepartementaal overleg heeft geleid tot een tweetal ontwerpen van een Natuur beschermingswet. waarover het oordeel ge vraagd wordt van lichamen, die zich hier te lande met natuurbescherming bezighouden. Ook is nog interdepartementaal overleg gaande omtrent het ontwerp Monumenten wet. Aan het verzoek om wettelijke bescher ming van den architectentitel geeft de mi nister zijn aandacht. Het geheele vraagstuk van de wettelijke titelbescherming is in overweging. De minister heeft reeds aandacht geschon ken aan de vraag., of althans aan de toe kenning van de thans uitgetrokken verhoo- gingen van subsidie aan orkesten niet de voorwaarde van uitvoering van een aantal werken van Nederlandsche toonkunstenaar: dient te worden verbonden. Hij heeft hier over een brief gericht tot de commissie van advies, welker antwoord hij nog wachtende is. Er is aandrang geoefend om onder meer voor het orkest te Haarlem verhooglng van subsidie uit te trekken. Doch de commissie van advies houdt bü het bepalen van haar standpunt ten aanzien van den steun aan het Haarlemsche Orkest steeds nadrukkeiijk in het oog, dat dit gevestigd is in de onmid- dellijke nabijheid van het reeds zoovele jaren bestaand uitnemend Amsterdamsch orkest. Over de moeilijkheden, waarin de Neder landsche uitvoerende musici verkeeren ten gevolge van het te werk stellen van buiten- landsche krachten pleegt de minister overleg met zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel er* Nijverheid heer Th. Enkhulzen. St. Nicolaas op bezoek komt op bezoek in Behagen. HÜ heeft zijn bezoek reeds officieel aan- gekondlgd en zal dan ook Zaterdag 22 No vember a. s. om tien minuten over drie met zijn knecht per tram aankomen aan de Loet. Aldaar, zal hij officieel worden afgehaald en z’n Intrek nemen in het confectie magazijn van den heer Bolle, alwaar hij aan iedereen audiëntie zal verieenen. De heer Bolle heeft gemeend feestelijke gelegenheid nog een Voorbereidend booger en middel baar onderwijs Dat een regeling van het middelbaar mels- jes-onderwijs wenschelljk is. is ook de mee ning van den minister. Gebleken is, dat een bevredigende regeling niet gemakkelijk te vinden is. De minister hoopt echter een aan nemelijke oplossing te zullen vinden. Inderdaad zou het tot vereenvoudiging van het complex der middelbare scholar medewerken, Indien alle hoogere hande's- scholen in Hoogere Burgerscholen A. werden omgezet. Het is echter wenschelljk hierom trent aan gemeente- en schoolbesturen zoo veel mogelijk vrijheid te laten. De vraag, of het wenscheljjk is, het school- eindexamen der H. B. 8. met S-jarigen cur sus te vervangen door een staatsexamen be antwoordt de minister voorshands ontken nend. Aan de memorie van antwoord op het V. V. over Hoofdstuk VI (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der RiJksbegrootlng voor 1931 is het volgende ontleend: dooi van meening te zijn, dat verdachte w® géns gebrek aan bewijs moest worden vrij gesproken, subsidiair b|) eventueele veroor deeling een minder zware geldboete. In zijn repliek zeide de officier zich zekét te gevoelen van zijn zaak en persisteert# hij bij zijn requisitoir, waarop door verdedig# eenige dupliek werd gevoerd Uitspraak as. week n Den Men November om negen uur des avonds is in Westelijk Noord-Brabant gedu rende gerulmen tijd een prachtig noorder licht waargenomen. De lucht was helder. Een lichtende-boog omspande een donteren sector circa 30 graden van den noordelijken horizon. Deze sector was nu eens zeer don ker dan weer plotseling zeer helder; alsdan waren de sterren daarin goed te zien. Het midden van dezen boog lag tusschen N. N. W. en N. W. op circa 1520 gr. ten westen van de Noordpool. De breede lichtende boog om den sector was van snel wisselende sterkte; het hoogste punt kwam ongeveer 15 20 gr. boven den horizon .Het was een prachtig natuurverschijnsel De inbraken Ten aanzien van de gisteren nacht plaats gehad hebbende inbraak in 4 perceelen in deze gemeente is de politie den geheelen dag bezig geweest met het speuren met een politiehond en het nemen van vingerafdrukken. Binnen een uur nadat een en ander was ter kennis gebracht, waren de recherche van Alkmaar en de rijkspolitie uit andere plaatsen ter plaatse. Wel moeten nier brutale lieden aan den gang zijn geweest, maar blijkbaar geen ge routineerde dieven, omdat de ruiten niet zjjn uitgesneden, maar brutaal ingedrukt zonder het nemen van behoorlijke voorzorgsmaat regelen Aanwijzingen zijn tot dusver niet kregen. ,J»E STREEK” Van welke beteekenis de bloemkoolveiling nog is, blijkt uit het feit, dat Dinsdag 18 No vember 288 schuiten, inhoudende 160.000 stuks aan de markt kwamen met een op brengst van 25 ihlUe. Het is wel de drukste dag der week, maar toch zijn de dagelljk- sche omzetten bij de huidige prijzen van het product vrij beduidend. Ofschoon bij lange na niet zooveel bloemkool te veld staat als andere Jaren. zou son vroeg Invallende winter toch nog een groote schadepost betee- kenen. Het verkleinen van de maat heeft tot heden nog geen Invloed op het prjjsverloop gehad; met 't oog op len geringen groei en vorstgevaar gaat er Maandag a-s. weer een centimeter af en wordt de minimum maat 12 cM. De aanwezigheid van Itallaansche bloemkool op de Duitsche grootmarkten werd blijkbaar niet sterk gevoeld, want de prijzen waren gedurende deae periode zeer gunstig. De eerste soort liep tot f 26. tweede soort tot f 15 en der-Je tot t -.50 per 100 stuks, de soort zelfdekker was heel wat minder. Gisteren (Woensdag) stt.oen dé notee- ringen zich over het algemeen lager. Van kool en ulen tberd vrij wat meer aan gevoerd, dan we de laatsten tijd gewoon wa ren. Rood is noga) gevraagd en brengt van f 2 tot f 4.50 per 100 kilo op. Geel en Wit staan laag nl 1 t i 2 Uien blijven onver- inderd op de oude prijzen, grof en groot f 1 k f 1.40, drielingen 1 0 80 eh nep 180 per baal. Wanneer de markt voor dit artikel iets sou aantrekken, kunnen flinke aanvoeren ver wacht worden, want er zitten voorraden ge noeg. In tegenstelling met bewaarkool, ***''- van desen winter weinig verwacht wordt. De binnenkort te houden Inventarisatie zal OM hieromtrent nader Inlichten. 114— 114a. thans in liquidatie. Rx. Fick. Cur. mr. H. van der Vegwj, MO Algemeene beschouwingen De in uitzicht gestelde aanvulling van den algemeenen maatregel van bestuur betref fende het buitengewoon lager onderwijs heeft reeds eenigen tijd geleden het depar tement verlaten. De werking van een novelle op de L, O.-wet 1929 blijft den hoofdsohotel voor de naaste toekomst vormen. Wettelijke regeling van het bewaarschoolonderwijs kan de minister bij de tegenwoordige conjunc tuur zeker niet naar het voorplan brengen Na overweging van de uiteenloopen-le wenschen is de minister tot de slotsom ge komen, dat van een algemeene invoering van lichamelijke oefening op de lagere school in afzienbaren tijd geen sprake kan zijn, indien tot richtsnoer genomen worden de hooge eischen die van sommige zijden worden gesteld, ongerekend dan nog dat de minister, afgescheiden van practlsche over wegingen. in het algemeen dergeltjke eischen niet voor zün rekening zou kunnen nemen Uitbreiding van het nijverheidsonderwijs Js juist in dezen tijd, noodlg. Betere verzorging van de belangen der rijpere Jeugd acht de minister een belangrijk vraagstuk, waarom hij de hoop uitspreekt, dat het wetsontwerp tot regeling van het aanvullend onderwijs (cursuswet) spoedig wet zal worden. BEVER WUK. De afgeloopen week was weliswaar van eenige opleving in den handel geen sprake, doch vertoonden zich evenmin teekenen van terugslag. j De noteering gaven over het algemeen in doorsnee prijzen aan die zich gedurende een aantal veilingen ongeveer op hetzelfde peil handhaafden. Wanneer soms een artikel een kleine uit zondering maakte, door een lichte schomme ling in prijs, werd dit wel weer eens door een andere partij opgeheven, zoodat wjj zeker deze verslagweek wel van stabiele prijzen kunnen spreken. In den sprulthandel was het Vrijdag iets beter, doch Maandag liepen de prijzen weer eenigszins terug, zoodat op dien dag de door- sneeprüzen een weinig laser waren. De notee- rlngen schommelden naar soort van 10—20 ot. per K.G. Andijvie maakte zeer verschillende prij zen Zeer veel partijen, die nogal te wenschen overlleten. gingen dan ook van 25—40 ct., ter wijl betere kwaliteiten varieerden van 60—80 ct. per kist. Bospeen gaf weer een geringer aanbod én begint sterk te verminderen. De aanvoeren loopen in kwaliteit sterk uiteen, wat in den prils duidelijk naar voren kwafn daar de no- teeringen uiteenliepen van 820 ct. per bos. Van de koolsoorten zijn het nog steede de groene die de meeste belangstelling hebben, terwijl roode en gele kool nog matig wordt *t- genomen voor lage prijzen. Voor degenen die de laatste veilingen nog tomaten aan te bieden hadden was de handel niet ongunstig. Wegens het afloopen van het seizoen bestaat in de kwaliteit een sterk uit- eenloopende variatie, tengevolge waarvan dan op peü en noteerde naar soort van 714 ct. 12—44 ct. per K.G. Prei bleef bij ruimen aanvoer in prijs goed op peil en noteerden naar soort van 714 ct per boa. Bchorseneeren, waarvan op Woensdag 18 Nov nogmaals een speciale veiling werd ge houden. hadden een aanvoer In totaal van ruim 32000 K.G. De prijzen voor eerste soorten schorseneeren 812 ct. per K.G. Voor mindere kwaliteit was weinig belangstelling en wer den naar soort prijzen besteed van 2—(5 ct. per K.G. 6 8 7 meter breed ter plaatse. Voort* werden nog gehoord twee getuigen a décharge, de heer A. Fijma, broodbakker te Enkhulzen passagier In den auto, die verklaarde dat verdachte goed rechts en de motorrijder niet geheel rechts reed en geen steek op zij ging ondanks de krachtige signa len. Verdachte haalde toen naar links uit, desondanks had toch een aanrijding plaats. Er is niet gestopt door de autobus na het ongeval De getuigen Bulten. Onneweer en Visser handhaafden hun verklaring dat Bakker geheel rechts van den weg en na de gegeven signalen zelfs op de kleine steentjes Toen gemeenteveldwachter te Ospel op surveillan ce was. werd hij op den grooten weg nabij de woning van den postbode Van Thuijl. aan gevallen door een aldaar hem opwachtend persoon, welke bleek te zjjn de minder gunstig bekend staande slager J. C. uit Ospel. C. sloeg aanstonds op den veldwachter in met een gummistok, voorzien van een stuk lood aan 't einde. De veldwachter wist dezen slag te ontwijken en ving de volgende slagen met z’n klewang, dien hij Inmiddels getrokken had. op. Alhoewel hij C. sommeerde op te houden met slaan en zijn wapen af te geven, bleef deze maar door slaan, waardoor de veldwachter genoodzaakt werd van zijn kle wang gebruik te maken en C. buiten gevecht stelhe met een slag op zijn arm. waardoor C. gewond werd. De gummistok moest hij toen afgeven, waarna hij zich onder geneeskundige behandeling bij het Groene Kruis te Ospel moest stellen. Nog denzelfden avond werd Dr. v. d. Wouw ontboden en werd C. naar het gasthuis te Roermond overgebracht. tenls, medeplichtigheid aan bovengemelden Inbraak. Jac. Bern, de Gr. Alkmaar, zonder beroep (gedetineerd) zedenmisdrijf, art. 248 bis. wet boek van Strafrecht, 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. R. K. Klesvereenlging Door ongesteld heid van den voorzitter, opende de heer L. Klaver als vice-voorzltter de bijeenkomst, welke slechts door een 11-tal leden, bestuur Inbegrepen, bezocht was. Na mededeellng omtrent den toestand van den voorzitter, werden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Daarna werd het schrijven van den Btatenkieskrlng „Zaan dam” voorgelezen. Noch door bestuur, noch door de leden werden candidate» voorgedra gen om aan de candtdatenHjst te worden toegevoegd. Voor het advlseerend college werden door het bestuur voorgedragen de H H T. Twaalfhoven en J C. Merz. Beiden werden door de vergadering overgenomen en zullen a„n het Btatenbestuur worden voor gedragen. Bij de rondvraag hield de heer J. C. Merz een korte Inleiding over .Jen held en Eendracht", welke met aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. De heer Klaver dankt» daarna den inleider, waarna de vergadering werd gesloten. 19 November opgegeven door v. d. Graal Co. N. V. (Afd. Bandelainformaties) U.tgeeproken: 17 November: F. J. Leenen, reiziger. Den Haag. Pleiterijstraat 79. R.< mr. H. W. K. Klomp. Cur. mr. A. J. M. van Moorael, Det| Haag. Noord Einde 124. 17 November: N.V. Rlels Apparaten eg Instrumentenfabriek, Den Haag. Kazerne straat 114—114a. thans in liquidatie. Rx. mr. W. 1 Den Haag. Parkctraat IX N jj ve r heidsonderwijs Het behoud van den rang van Inspecteur- generaal ia in hek belang van bet onderwijs Op een algemeene salarisverbetering kan de regeerlng op het oogenbltk geen uitzicht openen. Een ultgebrelder toepassing van het leer lingenstelsel zal de minister gaarne bevor deren. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Inbrekers zich toegang verschaft tot de kerk te St. Pieter. Onmiddellijk is er 's ochtends door de recherche een onderzoek Ingesteld. Men constateerde, dat de inbrekers niets ont vreemd hadden. Wel beeft men gepoogd, het tabernakel open te breken, wat niet is ge lukt. Veertien dagen geleden is het nog eens voorgekomen, dat indringers de kerk binnen kwamen en zich vergrepen aan de offerblok ken. Blnsdien heeft de pastoor eiken avond de blokken gelicht, zoodat er toch nooit veel gestolen zou kunnen worden De vorige maai waren de insluipers door de sacristie de kerk binnengekomen. Hooger onderwijs De minister heeft de tusschenkomst van zijn ambtgenoot van Bultenlandsche Zaken ingeroepen om na te gaan, of aan de uni- versltelt te Parijs aan de Nederlandsche ta.il de plaats kan worden toegekend die wen- schelijk is. Omtrent een opdracht die door de Rus sische regeerlng aan twee hoogleeraren zou zijn verleend, is den minister niets bekend HU wint daaromtrent inlichtingen in. Voor den aanbouw van het Rijksmuseum voor natuurlUke historie te Leiden zullen de geMen eerst worden aangevraagd nadat dï thans aanhangige meer urgente voorzlenln gen' zijn vóórgegaan Onderhandsche verknoping Door de heeren W. van den Stok te Noord-Schar- woude en den heer A. Rodenburg, alhier, zijn de beide woningen aan den Middenweg, eigendom van de Erven J. SchoekwUs, on derhands aangekocht. Lagrr onderwijs Bjj de as. wijziging der L. O.-wet hoopt de minister voorstellen te doen tot wijziging d .- schoolgeldregellng. Dat de tijd gunstig zou zijn voor verlen- gnig van den duur van den leerplicht kan de minister niet toegeven. De minister is met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken in overleg getreden over de mogelijkheid om kinderen, die zeven leerjaren van een gewone lagere school heo- ben doorloopen. maar nog niet vrij van leerplicht zUn. desgewengcht de gelegenheid te geven een lagere land- ot tuinbouwschool te bezoeken, „et komt den minister voor, dat het zingen van de volksliederen op de openbare school thuisbehoort Ten onrechte, meent de minister, worden de bezwaren, die ondervonden worden bij het vervullen van vacatures, in het V. V. vooral toegeschreven aan onvoldoende bezol diging van de onderwijzers. De oorzaak moet veeleer worden gezocht in het feit, dat de wijzigingswetten vap 1923 en 1924 en de daarmede gepaard gaande regeeringsmaat- regelen öen sterken terugloop van het aantal leerlingen der opleidingslnrichtlngen hebben bewerkt Het aantal jongelieden, dat tot on- derwljftr wenscht te worden opgeleid, is echter weer groeiend. BU de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrootlng is door niemand minder dan Mgr. Nolens, sprekende als leider van de Katholieke fractie, aange drongen op verlaging der vrachtprijzen voor tuinbouwproducten bij het vervoer per spoorweg, waarna door hem uitvoe rig kritiek werd uitgeoefend op de tarie venpolitiek van de directie. Spreker* van andere partijen hebben zich daarbij aangesloten. Naar aanleiding van die opmerkingen over de spoorwegtarieven heeft de minister-president er de aandacht op gevestigd, dat deze tarieven geheel en al tot In onderdeden onderworpen zijn aan de goedkeuring van den Minister van Waterstaat. Deze bewindsman heeft in het Rijks- toezicht en in den Spoorwegraad com petente adviesorganen te zijner beschik king; maar, zoo werd opgemerkt, de tarievenpolitiek moet worden getoetst aan het algemeen belang. Een winstge vend bedrijf is. volgens de regeerlng. het spoorwegbedrijf in ons land, zoo rijk aan waterwegen en vooral mede ten gevolge van de steeds vermeerderende concur ren tie van apdere vervoermiddelen, Sedert lang niet meer. f Dat de spoorwegen streven naar een sluitende bedrljfsrekening. is, volgens de regeerlng, in het belang van de schat kist noodzakelljk. De Minister van Waterstaat zal ech ter na 1 Januari 1931 overleg plegen met den nieuwen Inspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen, die dan zijn ambt aanvaardt. Het was geen wonder, dat op deze mededeellng^ in de Kamer gelach volgde. Dat was de kafistok, dien de regeerlng aanbood en waaraan dus voorloopig het vraagstuk van de veria ging der vrachtprijzen diende te worden opgehe 'ien. daarmede genomen, heeft reeds Aanrijding BU den voormaügen Lim- mer tol vond gisterenavond een ernstige aanrUdlng plaats. De bode D. Bakker uit deae gemeente, kwam met oen zwaar beladen wagen uit Alkmaar aangereden. Plotseling werd zUn wagen van achteren aangereden door den expedltiewagen van de Orion, bestuurd door van L. uit Koog aan de Zaan. De schok was zoo hevig, dat het ach terste gedeelte van den wagen totaal ver nield werd, terwUl een aantal stukgoederen, v.o. eenige kisten glas in lood, werden ver- brUseld. De neer B. werd gewond aan den en klaagde over pUn in den rug. De schade zal onderling worden geregeld. hebben gebracht. Voorts is dit geval door ons reeds in de rubriek kantongerechtzaken in extenso be handeld en kunnen we volstaan met de ver melding van de opvatting van den heer Of ficier. die zelfs f 60 boete niet te zwaar vond, doch tevens ontzegging van de rij bevoegdheid voor den tijd van 4 maanden elschte. Klaarblijkelijk dreigt appellant dus met zUn hooger beroep van den regen in den drup te komen! reed. Getuige a décharge Fijma verklaarde nog een bakkerswagen vóór de te hebben waargenomen. - De getuigen a décharge Schuyt. magazijnmeester eveneens jiassagier. deelde mede, dat de bus midden op den weg reed, ook de motorrijder die na gegeven signalen naar rechts uit week. van een aanrijding had getuige niets gezien. De twee getuigen i décharge hadden op de zitting van den Kantonrechter te Hoorn het verloop der zaak op de publieke tribune bij gewoond. De heer Officier vroeg zich zelf af waar om verdachte In hooger beroep is gekomen. De bewijzen achtte de Officier overstelpend, zooals spreker meer uitvoerig uiteen zette. De Officier had niet den Indruk gekregen dat verdachte een bijzonder kundig bestuur der was. zooals uit deze zaak was gebleken. HU had niets van de aanrUdlng bemerkt. HU stopte en reed weer door op seinen van pas sagiers en anderen. Tenslotte requireerde de Officier bevesti ging van het door den Kantonrechter ge wezen vonnis. Mr Schenkeveld kon zich met het requisi toir en conclusie van den officier niet ver-' eenigen en verklaarde na een uitvoerig plei- Hooger beroep overtreding motor- wet. De 25-jarige heer Hendr. Joh. L.. volon» talr te Haarlem, werd veroordeeld door den Kantonrechter omdat hU door zUn onbesuisde wijze van rijden op 29 Mei ter gelegenheid van de motorraces te Alkmaar, de veilig heid van het verkeer op den Kennemer straatweg in gevaar had gebracht. HIJ reed op den zeer drukken verkeers weg met een snelheid van 70 of 80 K. M wat door de contrpleerende politie was ge constateerd. Veroordeelde kwam van dit vonnis in hoo ger beroep, hetgeen heden werd behandeld HU beweerde evenals In eerste Instantie de veiligheid van het verkeer niet in gevaar te Te Delft zijn gisternacht, omstreeks één uur. op den Rotterdamachen weg nabij de Kabelfabriek een auto van den directeur van het „Leldsche Dagblad" en een auto van den heer NUman uit Rotterdam met groote snelheid tegen elkaar gereden. De laatstbedoelde auto werd tegen een boom ge slingerd; de heer NUman en iemand, die naast hem zat, vlogen door de voorruit, werden vrU zwaar aan het hoofd verwond en zijn in bet gasthuis verbonden. De di recteur van het ..Leidsch Dagblad” heeft geen letsel bekomen. De zwaar beschadigde auto's werden later met behulp van een kraanwagen opgeruimd. Onbestelbaar Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend rijn, terugontvangen in de le helft der maand November 1930. Brieven, binnen land: Raad van Arbeid, Alkmaar; W. J. Dijk huis. Rotterdam; Mej. T. Gaastra, Verleng de Dracht; Van den Heuvel. Dwlpen; Inspec teur Lager Onderwijs, Hoorn; Handelshuis Latema. Amsterdam; Handelshuis Latema. Amsterdam; Inspecteur der Registratie Hoorn. Op den openbaren weg zag de heer H. uit V. onder de gemeente Maashees, een dezer nachten in het licht van zUn auto een dame, die H. een teeken tot stoppen gaf. H. niets kwaads vermoedend bracht zijn wagen tot stilstand, opende het portier en hoorde de vraag tot hem gericht„M’nheer mag ik mee rijden?’’ Als de barmhartige Samaritaan antwoordde de heer H. „Stap maar in”, waar aan de juffrouw hoogst dankbaar gevolg gaf. Het viel hem echter op dat de dame zulke groote handen had. waarop hij tot de ontdek king kwam, hier met een „heer" inplaats van met een dame te doen te hebben. HU deed hierop het vrlendelUke tegen verzoek: „Wilt u even naar m’n achterlicht kUken?”, welk moment hj) benutte om ..full speed" met zUn auto er van door te gaan. Een paar honderd meter verder stonden eenige personen op den weg. doch flink sig nalen gevend reed H. in volle vaart door. Het lUdt geen twUfel, dat de heer H. hier met ge- vaarlljke elementen te doen heeft gehad. Hooger beroep aanrijding te Boven karspel De 54-jarige heer Dirk Sch. wonende te Enkhulzen autobuschauffeur en commissa ris van een naamlooze vennootschap had op 28 April terecht gestaan voor het Kanton gerecht te Hoorn, naar aanleiding van het feit, dat hU op 5 April omstreeks 12 uur als bestuurder van een 4 wielig motorrijtuig, ‘n kleine autobus had gereden in de Hoofd straat van Bovenkarspel en toen niet vol doende naar links uitweek waardoor een aanrUdlng met een motorrijwiel, bestuurd door den heer P. Bakker plaats had. De heer Sch. werd als toen veroordeeld tot f 100 boete of 50 dagen en kwam van het vonnis in hooger beroep, dat heden door de meer voudige strafkamer werd behandeld. De appellant werd verdedigd door Schenkeveld advocaat te Alkmaar. In band met n cliéei den heer Bakke te Amsterdam Een zevental getuigen R. K. Kiesvereeniging Gisterenavond vergaderde in café Sportrust de plaatselijke klesvereenlging onder leiding van den heer Hemmer. Met het bestuur was een 20-tal leden aanwezig. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de weinige belangstelling. Vooral met het oog op de agendapunten was dit zeer te bejammeren. Ook stipte de voorzitter aan de as. ge meenteraadsverkiezing Hierover werd nogal van gedachte gewisseld en er werd op ge wezen, dat de R. K. wel moeten weten dat zij thans eendrachtig moeten zUn en alle persoonlijke voorkeur op zij moeten weten te zetten, willen zij bij de eerstvolgende ver kiezing een behoorlijke meerderheid hebben. WU moeten aldus de voorzitter, onder de oogen zien, dat de toekomst wat het aan tal R K. leden betreft, zeker zal naar be neden gaan en Indien men niet eendrach tig gaat staan achter de lUst van de R. K. Klesvereenlging. dan is het zeker, dat bin nen eenige Jaren de meerderheid tot Kleinste mogelijkheid is ingekrompen, niet in een minderheid is omgeslagen. Gewezen werd door de aanwezigen op het niet bezoeken door de R. K raadsleden van de vergaderingen van de Klesvereenlging Er werd met kracht op aangedrongen, dat zU die door de Klesvereenlging zijn afge vaardigd ook belangstelling toonen voor de ze vergaderingen. Hierna kwam aan de orde het opgeven van namen van candidaten voor de is. Prov. Slaten-verklezlng. Door het bestuur van den Staten-Kieskring werden voorge dragen; 1. J. Valkering. aftr. 2. J. J. de Vries, aftr.. J. F. Kamphuijs. P. Kalver en RanshuUsen. Van gedachte werd breedvoerig gewisseld over de namen die daaraan zullen worden toegevoegd en vooral met het oog op de verschillende standen die in de Kiesvereeni- ging zijn samengebracht. Het bestuur deelde mede, dat het bestuur van den Statenkies- kring ditmaal met een 5-tal was gekomen, omdat de vorige maal geen andere candida ten aan die lUst waren toegevoegd, wat niet wenschelljk was. Men wilde, dat de Kiesver enigingen zich zouden uitspreken. Hierop werden door verschillende aanwezigen na men genoemd, os. Burgem. Lommen, Weth. Hemmer, en Louter. Van Slingerland van Alkmaar, J. Schuit van Helloo, P. Twaalf hoven van Uitgeest. De heeren Hemmer en Louter wenschten echter geen Candida tuur te aanvaarden. Dan Werd aangewezen de heer C. P. Spaansen. wien gevraagd zal worden een candidatuur te aanvaarden. In het adv college over de ranglUst van de candidaten worden aangewezen de heeren Louter en P de Bires, de laatste als plaatsvervanger. Hierna werd besproken oa de propaganda en het bestuur zegde toe met de propagan- da-club deze zaak ernstig ter harte te ne men. De heer v. Lunen wees nog eens op de □oodzakelükheid om één te blijven en krachtig te werken voor de meerderheid in den raad Alle persoonlijke en clubbelangetjes moe ten weg zijn, als eenmaal de candidaten zUn aangewezen, en dan moet men als een geheel achter de candidaten staan en daar voor optrekken. Bü de rondvraag kwamen nog verschillen de zaken ter sprake, als het beleggen van een vergadering met een bekwaam spreker, die zou kunnen behandelen de noodzakelük- held van het vereenlgd zUn, terwijl door den heer v. Lunen gewezen werd op het laten komen van sprekers die b.v. zouden kunnen behandelen de Wet op de Financieele Ver houding tusschen Rijk en Gemeente. Toegezegd werd, dat de vergaderingen door publicatie van agenda zullen worden aantrekkelijk gemaakt. Op het lid worden vóór 1 Januari, wil men stemrecht hebben voor de «s. verkiezingen, zal de groote aan dacht worden gevestigd. Nog eenigen tijd werden besprekingen ge houden over het gemeentebeleid. Gewezen wérd op de meening van ter zake kundlgen. die het beleid van de gemeente Castricjim zeer zuinig hebben genoemd, omdat zoo wei nig per hoofd wordt getrokken uit de gem. fondsbelasting. Te ruim 10 uur sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering op de gebruikelij ke wijze Dat daarmede geen genoegen kan worden genomen, is begrijpelijk. Heel duidelijk heeft gisterenmiddag Mgr Nolens dit reeds gezegd, toen hij de ▼raag stelde, of de Minister van Water staat dus de tarieven kon vaststellen !n afwijking van wat de commissarissen hem voorleggen. Hieraan voegde hij toe dat het thans niet zeker is, of er wel voldoende rekening wordt gehouden met het algemeen belang en of niet het spe ciale flnantieele spoorwegbelang domi neert. Men kan er van verzekerd zün, dal daarover een zeer scherp debat zal wor den gevoerd bij de behandeling van de begroeting voor Landbouw en in het bij zonder bU die voor Waterstaat. De spoorwegdirectie beklaagt er zich over, zooals uit het regeerings-antwoord wel blijkt, dat het bedrijf niet winst gevend is. tengevolge van de steeds ver meerderende concurrentie van andere vervoermiddelen. Wij zouden daarom de vraag willen stellen wie daaraan de gróótste schuld heeft en dan twijfelen we niet aan het antwoord: dat zjjn de spoorwegen zelf! Als de directie de tarieven verlaagde, zou het vervoer ongetwijfeld toenemen Het algemeen geldende beginsel in den handel, dat groote omzet met kleine winst beter is dan een beperkte met iets hoogere winst, wordt daar niet in toe passing gebracht. Er zou heel wat meer door de spoorwegen vervoerd worden, als de tarieven lager waren, maar daar aan denkt men niet, met het gevolg, dat de handel steeds meer overgaat tot ver voer per auto, wat vooral het geval It in den tuinbouw. De spoorwegdirectie mag ztch nu beroepen op de tarieven van andere landen, maar die vergelij king gaat niet op, omdat Nederland, en in het bijzonder de land- en tuinbouw, moet concurreeren op de wereldmarkt met Duitschland, Frankrijk, België en Italië en in al deze landen zijn de tarie ven lager. Ben sprekend voorbeeld In dit opzicht is wel het ultaonderlngstarief. dat tr> Duitschland van 1 November af In wer king is gesteld voor het vervoer van ver- sche roode en witte kool naar het Saargebied en Tsjecho-Slowaklje. Een verlaging, die volgens de Duitsche land bouwbladen neerkomt od een vermin dering van 37 tot 39 procent van het normale tarief. Deze tarieven gelden vanaf de stations in Sleeswijk-Holstein naar de grensstations. Nu is Sleeswijk- Holstein in Duitschland het district waar de kool geteeld wordt, evenals hier te lande Noord-Holland. Ieder kan be grijpen, dat op deze wijze een concur rentie met onze Noordhollandsche kool in Tsjecho-Slowaklje, waar tot nu toe een groot afzetgebied voor ons lag, bijna ónmogelijk wordt, maar de spoorweg directie en de Minister van Waterstaat schijnen dat niet te kunnen inzien. De regeerlng. en in het bijzonder de betrokken minister, moge er van over tuigd zijn, dat land- en tuinbouw in dezen tijd geen behoefte hebben aan kapstokken, zelfs ni<t In den vorm van een toekomstig onderhoud met den nieuwen Inspéfcteur-(generaal, maar wel aan afzetgebied. Een scherpe strijd is dan ook te wachten en heUzou ons z^r verwonderen, als In dezen de Kamer niet de overwinning zou kunnen behalen. Te Hoorn U In het Ziekenhuis „De Villa" overleden de heer J Breebaart Dz.. burge meester der gemeente Hoogwoud. Met burge meester Breebaart gaat stellig heen een man van groote bekwaamheden, die in het maat schappelijk leven van West-Friesland een eerste plaats innam. De overledene was den 9en Januari 1906 benoemt, tot burgemeester en zou dus ai Januari van het volgende Jaar 25 jaar burgemeester zün geweest, terwijl rijn secretarisschap der gemeente reeds van langeren duur was. Voordien was hü ook ontvanger der gemeente, welke betrekking t)U bü rijn benoeming in 06 als burgemeester verlegde In zijn gemeente had bü zitting in verschillende corporaties en hü was ook morzitter van bet Vakonderwijs in West- Prtesland Vooral ging zün belangstelling tij» naar het Waterschapswesen; de heer Breebaart was secretaris van de Banne qoogwoud en Aartswoud secretaris-pen- nuigmeester van den polder Waard en Groet, Hoofdingeland van het Ambacht van Wfstfriesland genaamd de Vier Noorder leggen, voorzitter van de Vereenlglng van wgterschapfbelangen en Vérkeewweaen. As. Spelling Wat het spellingvraagstuk aangaat, merkt de minister op. dat men bet ten onrechte voorstelt, dat hü richtlünen heeft aangege ven, waarnaar de Nederlandsche taal voort aan behoort te worden onderwezen. Zooals uit de bü deze memorie overlegde aanschrij vingen van 12 September jj. blükt, hebben deze uitsluitend betrekking op de daaroij vermelde examens, en wel in dier voege, dat bij de schrijf Wijze van de Nederlandsche taal de afwükingen volgens dit overzicht voortaan geoorloofd, maar niet voorgeschre ven zullen zün. Dat er voorts een nieuwe officieel gebrui kelijke spelling zal komen die ook in de offl- cieele stukken, worden gevolgd is eveneens een onjuiste gevolgtrekking. Van invoering van een derde spelling naast de belde be staande is dan ook geen sprake, en voor de verwarring die een aantal leden ducht, be hoeft niet gevreesd te worden. mr. ver sie procedure, opponeerde voor :er, mr. van Reyteren Altena „__1 wer den gehoord. In de eerste plaats dfe aange- redene, de heer Pieter Bakker, koopman te Bcvenkarspel, die verklaarde niet hard te hebben gereden en dat hü op zü ging na het hooren van signalen, tot zelfs op de klei ne steentjes. Niettemin werd Bakker van achter aangereden, sloeg met zün motor over den kop en had toen zün bewustzijn verloren. Hü werd in een café binnengedra gen. Hü is nog steeds invalide. Volgens ver dachte had Bakker eerst op het laatste mo ment naar rechts uitgehaald, wat de heer Bakker evenwel ontkende. De verschillende getuigen a décharge ver klaarden unaniem, dat Bakker flink rechts van den weg reed en verdachte- niet vol doende naar links uitweek bü het voorbü- rijden. zelfs verklaarde de getuige W. Vis ser dat de autobus slingerde. Er was geen druk verkeer dat dit slingeren wettigde De verdachte beweerde niets van de aan rijding te hebben gemerkt. De gem. veldwachter Key had beschadiging geconstateerd aan autobus en motorrüwlel. Van de aanrijding zelf had hü niets gezien. Hü was dien dag niet aanwezig. De weg is

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5