ALCMARIA-VICTRIX I en Z.V.V. I Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 21 NOVEMBER 193t STADSNIEUWS De crisis Het senioren-convent mislukt Statuten Examcu-Commissic w. s. PROVINCIAAL NIEUWS J. Breebaart Dz. t Burgemeester van Hoogwoud De verbouwing van het station Sint Josefpatronaat M. K. Vrouwenbond BERGEN De Berger Overweg SOCIAAL LEVEN Het leerlingenstelsel Uit de strookarton-industrie Uitvoering in „’t Gulden Vlies” gaat beden niet door Aanvulling Kerk bericht St. Laurentius Alkmaarsche Kamermuziek. Vereenigirig Biireau-artikelen als: Briefwegers, Vloeibladen. Prullenbakken, Schrijf mappen (linnen en leer), Vulpen-standaards, V loeidrukkers, Inktstellen, enz Van Putten en Oortmeijer - Payglop Fa. JAN KUHN FNIDSEN. rzif? I I lij ZONDAG A.S. 2 UUR Agenda van den R. K. Naaisters- en Kleermakersbond „St. Gerardus Majella” Phantasie of stemming maken SCHILDERIJEN in GOUDEN, ZWARTE en EIKEN LIJST, voor zeer lage prijzen. CASTRICUM LIMMEN Een Roomsch-rood college? om Groote Koorwerken ds Piano-avond POLDI MILDNER 10 digd is. Hierbij achten wü ons toch verplicht een DEMONSTRATIE REO i houderszetel, den persoon geheel vrij een Bericht de volgende Allerlei J. STERKEN Werkgevers, die^voor korteren of langeren A Uitgebreide toepassing TE WATER GESPRONGEN ST. en -soek. u Stillegging van het geheeie bedrijf gedurende December dergehjke inconsequente houding aangegeven, al heel losjes. Ieder van de afdecling zal moeten volgt het blad: „De eenlge oplossing zal college van twee soc.-dem. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Vandaag bracht op zijn tocht door Neder land de demonstratlestoet der Reo-fabrie- ken, vertegenwoordigster de Amsterdamsche Rijtuigmij.. een bezoek aan Alkmaar, waar de wagens op het Hofplein werden gepar keerd. De prachtige luxe wagens, vrachtwa gens. lichte en zware, alsook een brandweer wagen trokken veel belangstelling. p. W. DE MOL, Directeur. hem is een achlenswaardig burger heengegaan, wiens nagedachtenis bij de ge- gemeent"ra~"n zeker in eere zal blijven. Het aantal soli is legio. Wij hebben ons in deze dagen van wet- houderscrisis zorgvuldig er van onthouden tot in details uitgewerkte „oplossingen" aan de hand te doen, maar ons streng er toe bepaald, den weg aan te wijzen, waar langs niet, ófwel vtnBw tlrit Het „Amsterdamsch Tooneel" verzocht ons te melden, dat de uitvoering van „Sherlock Holmes", wegens ongesteldheid van den1 heer Verkade hedenavond niet door gaat. 1 Aangezien een dergelüke toestand orunid- dellijk ernstig nadeelig is voör auto’s, voor al voor vrachtauto's, wordt dringend verbetering verzocht. Nog nergens zoo gezien. Komt U eens kijken? Zie de etalages. JACOBSTRAAT, FNIDSEN VERDRONKENOORD naast de St. Laurentluskerk. tegen een eventueel wethouderschap den heer Bonsema. Uit de beste I kunnen we verzekeren, dat dit absoluut Op 11 December as. (zal te Utrecht het examen voor het makelaarsdiploma van den Nederlandschen Bond van Makelaars in vaste goederen, assurantiën en hypotheken worden af genomen. Tot lid dier examencommissie is benoemd de heer W. J. D. Appel, Makelaar alhier en hoofdbestuurslld van bovenvermelden Bond. WOENSDAG, 26 November, 's morgens half elf vergadering van de Zelatricen van het genootschap van 't H. Hart aan de pas torie. DONDERDAG, 27 November,.half elf ver gadering van St. Catharina. VRIJDAG-avond na het Lof vergadering van de Zela’s van 't Ap. d. Gebeds. In den ouderdom van 93 jaar overleed in Huize ..Kinheim waar hij de laatste twin tig jaren woonde, de heer J. Sterken. De heer Sterken liet toun hij zich in Ber gen vestigde het kasteelachtige landhuis „Kinheim" bouwen volgens de plannen van den architect Mauve. Vooral door het inte rieur behoort dit bouwwerk tot de mooiste in de gemeente. Enkele jaren ggleden liet hü door denzelfden architect fn Bergen aan Zee den bekenden Sterkenkoepel bouwen. Toen het oude geveltje naast het postkan toor indertijd dreigde verloren te gaan, kocht de heer Sterken dit pand, waarin volgens de, historie in vroeger eeuwen de pastorie van de Rumekerk was ondergebracht. Hij liet het ■rrespondentschap in- n en daaruit hun •t Is allen. Toeft hedenmorgen te circa half tien een tweetal rjjksveldwachters een jonge vrouw naar het Huis van Bewaring leidden, rukte zU zich voor het gerechtsgebouw plotseling los en sprong in de singelgracht. De veld wachter Van der Ploeg, die belast is met den parketdienst, sprong eveneens te water en bracht haar na droge, waarna zü he tHuls van Bewaring werd binnengebracht. Bloembollencur^us. t- Deze week is ill de Katholieke school alhier een bloembollen cursus geopend met 21 deelnemers. De lessen worden gegeven door den rüks- tuinbouwconsulent Van Stijgeren, te Heiloo. Bioscoop. Naar""wij vernemen, zal Zon dagavond in het Patronaat een nieuwe bios coop proefdraaien. Een tan de voornaamste filmen zal zijn „Alleen op de Wereld". Een aanbeveling zal wel overbodig zijn. pand voor 10.000 restaureeren en schonk het later aan degemeente, teneinde er een museum van Bergensche folklore in onder te brengen. Het oude typische huisje in de Guurtjes- laan. bekend ais het huisje van Trijntje van Lente, bleef mede door zijn toedoen behou den. Met Ondertrouwd: Frederik Lodewijk Gilles en Ruurdje Roomeüer. Geboren: Levenloos aangegeven kind van Nicolaas Schimmel en Catharina Post, Ja cobus Theodorus Maria, z. v. Gerardus Staa en Josuia van der Linden: Jennigje d. v. Arie Overdijk en Janna de Groot; Johannes Cornells, z. v. Johannes Kunst en Wilhelmi na Hoogeboom. In een vergadering van fabrikanten in de strookarton-industrie is In principe besloten om de geheeie industrie gedurende de maand December stop te zetten. In verband mat-de heerschende malaise was men van oordeel, dat het noodig was de productie te vermin deren, hetgeen, naar metf denkt, ook de producenten, de landbouwers dus, voor nog grootere verliezen, zal behoeden. Op veler verzoek zal Woensdag 26 Novem ber e.k. des avonds om 8 uur nog één, maar nu ook de laatste, opvoering gegeven worden van „De Erfenis van oom Valentijn.’ in ons Patronaatsgecouw aan het Varnebroek. Onze tooneelclub Viots begint naam maken. Vooral is deze tooneeluitvoeripg De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Alkmaarsche personen, en goede- renstoombootdlenst „Burgemeester van Alk maar II” alhier. Arbeidsbemiddeling Meermalen wordt er door werkgevers uit deze gemeente ge klaagd, dat zelfs bij werkloosheid over geen arbeidskrachten kan worden beschikt. Hierdoor wordt het vermoeden gewekt als zouden vrijwel alle werkloozen steuntrek- king prefereeren boven werken. In dit be lang verwijzen wij gaarne naar het corres- pondentsenao der Arbeidsbemiddeling In aeze gemeente, alwaar alle werkloozen staan ingeschreven. zelfstandig aanwijst. Bovendien zijn de gronden, die voor worden Ingewijde weet, dat de dolksteek die Mr. Leesberg, via het „Volk”-artikel. in den rug trof, niet door den heer Bonsema werd toegebracht, terwijl de motie inzake het uurloon in werk verschaffing werd geboren uit onderling overleg tusschen meerdere S.D_A.P.’ers en ce drie Katholieken. Wat wil de A. C. met deze tendentieuze berichten? Zijn zij louter fantasie, of die nen zfj om een zekere stemming te verwek ken? Is de heer Bonsema geen persona grata en moet daarom een ander gepousseerd wor den? f Wat ons betreft, als er een tweede roode wethouder moet komen dat de eerste te rugkeert op zjjn zetel van vóór 1927 staat wel tamelijk vast is het ons om het even, of dit Bakker of Bonsema is. Beiden zijn eerlijke tegenstanders en wie van hen de meeste regeertalenten heeft, kan alleen een eventueele praktijk uitwijzen. Maar waar we tegen waarschuwen wilden, Is dit: de toch reeds zoo zware zakeljjke on- derhandelingen niet te vertroebelen, door er misschien niet al te zuivere persoon- lijke elementen door heen te mengen. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes C&mraad, z. van G. J. Vos en S. van Dam Petrus Nicolaas, z. van T. N. Schipper en W H. P. M. Strdet Hendrieus Petrus, z. van A J Buter en M. Zonneveld. Overleden: Nicolaas Vens, oud 44 jaar. wonende te Wormer Anna vah der Himst,- oud 35 jaar, wonende te Castricum An dries Obbes van der Weide, oud 79 jaar, wonende te Amsterdam. Vergadering op Maandag 24 November as. des avonds 8 -pur in het gebouw R. K. Volksbond. Agenda Opening. Notulen. Mededeelingen. Rede van dén heer Voorhuüzen. Rondvraag. Sluiting. De secretaris A H WOUTERS. De vergadering der fractie-voorzitters, gis terenavond op uitnoodiging van den voorzit ter der katholieke fractie, den heer Klaver, ten stadhuize uitgeschreven, mag een mis lukking genoemd worden. De voorzitters van de Vrijheidsbondsche en der Chrlstelijk-His- torlsche fractie, benevens het antl-revolution- naire lid ontbraken. De oorzaak van dit wegblüven was deze: Het vijftal nlet-katholieke elftalleden had een brief gericht aan de R. K. fractie, waar in zif als basis voor verder onderhandelen eischten, dat het aangenomen voorstel in zake het grondtoon in werkverschaffing <de 43 ets.) zal ingetrokken worden. Van de zijde der R. K. fractie werd hier op geantwoord, dat dit In de gegeven om standigheden onmogelijk werd geacht. Hierna weigerde het vijftal de besprekin gen mede te maken. Aanwezig waren dus alleen de heeren Klaver (R. K.), Sietsma (V. D.) en Bonse ma <S. D. A. P.) Aangezien de heer Klaver geen opdracht had van zijn fractie, om op kleiner basis naar een oplossing te zoeken, moesten deze be sprekingen vanzelf dood loopen. Een voorstel om de oude wethouders te herbenoemen, met toevoeging van den heer Westerhof, was voor de linksche leden onaannemelijk. - Wat nu? Ol. is door de weigering van de vijf een zakencollege op breede basis onmogelijk ge worden. Terugtreden naar het oude elftal gaat ook niet, gezien den eisch tot intrekken van het aangenomen voorstel, een eisch. die voor de katholieken onmogelijk te aanvaarden is. Waarbij nog komt, dat er altijd ook nog is de kwestieRingers aangaande het lei derschap van publieke werken. We kunnen toch .niet aannemen, dat de R. K. fractie ook hier zal willen retireeren. Waar de zaken nu zoo staan, worden we door de halsstar rige houding der vijf gedwongen te zoeken in de richting naar het z.g. demokratlsche blok. Naar onze meening zijn we nu heel dicht aan de „uiterste noodzaak” genaderd. We zien dus als eenige mogelijkheid nog wat we deze week reeds eerder betoog den een college van vier wethouders, twee Roomsch-Katholieke en twee rood, dat ge kozen wordt op een kort welomlijnd demo- kratisch prograq^ waarbij echter belasting- verhooging moet zijn uitgesloten. Deze laatste eisch is in dc huidige malaise, welke onze stad misschien meer dan welke andere treft, beslist urgenten wel de minste concessie, waarmede men de instemming van het z.g. conservatieve deel onzer fractie kan verkrijgen. Mogen nu alle fracties, in wier handen het lot van ons stadsbestuur ligt, haar zwa re verantwoordelijkheid tegenover de ge meenschap voelen en niet door vasthouden aan politieke eischen den chaos bestendigen en vergrooten. enkele kantteekening te maken. Terloops zij even opgemerkt, dat de „op lossing” 2 Wethouders, door onzen collega •voor een paar dagen zélf aan de hand was gedaan, terwijl hij nu erkennen moet, dat, gezien het zielental der gemeente, het college minstens uit 3 leden bestaan moet. Wij ne men hem echter deze vergissing heelemaal niet kwalijk. „De beste breister laat wei eens De Berger Overweg-misère bejjerkt zich niet alleen tot het dikwijls lange wachten voor de gestoten spoorboomen. een ongemak waar men zoo zoetjes aan al aan gewend raakt; er is nog bij gekomen de misère van het slechte wegdek. Tusschen de verschillende rails ligt iets, dat vroeger nog den naam van straatbe- dekking verdiende. Thans is het een hobbe lig vlak mat kuilen en brokstukken steen. Voor de auto’s, de luxe zoowel als de vrachtauto’s, en niet te vergeten de zware autobussen, is dat een groot ongerief. De jjassagiers worden, wanneer de bus de rails over-hobbelt zóó door elkaar geschud, dat ze zich wanen In een cake-walk op de kermis te zijn. We denken dat de oplossing van het tun- nel vraagstuk nog verre van nabij is; het is dus nog wel even de moeite waard, om voor het zoover is, het wegdek tusschen de rails op den overweg in goede conditie te brengen. Naar wij vernemen, heeft de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland zich tot den Ingenieur van den Weg der Nederland-’ sche Spoorwegen, alhier, gewend, tenein de diens aandacht op dezen ongewensch- ten toestand der bestrating te vestigen. De ze overweg aldus het schrijven is vol eenige moeite op het kuilen en de aansluiting van de rails aan 'de bestrating laat zeer veel te wenschen over. 5. driftig is. Al deze vijf regels, welke men niet kan cvertreden, zonder de goede opvoeding te werden door voorbeelden uit het leden wethouder Ringers, 't Is maar kunst deze zóó weer op te pakken, dat geen spoor van achter blijft. En dat is hier Inderdaad keurig gedaan! Onze grief gaat echter tegen de passage, Onze grief gaat echter tegen de passage, waarin het wordt voorgesteld, alsof de Ka tholieke fractie haar veto had uitgesproken van bron juist is. Er is zelfs met geen woord over deze personenkwestie gerept. Een dergelijke houding zou trouwens in flagranten strijd zjjn met ’t standpunt op den 6en November óók door de Katholieke fractie onderschre ven, toen vóór de verkiezing tot wethouder van den heer Klaver bij monde van den heer Vogelaar gezegd werd, dat een fractie, welke recht kan laten gelden op .een wet- houderszetel, den persoon geheel vrjj en zich ook ..Moedersrust’, voor welk doel een busje zal van dit fonds. Door het bestuur is béstoten 50 per jaar uit de kas te trekken om bij langdurige men hem echter deze vergissing heelemaal niet kwalijk. „De beste breister laat wei eens een steek vallen,” zei een paar weken ge- de er In een zelfden deplorabelen toestand ver keert het Alkmaarsche gedeelte van den Bergerweg. Gisterenavond was daar bijna een ernstig ongeluk gebeurd. Even over tienen reed de autobus naar Bergen op dat gedeelte, bestuurd door den chauffeur J. J. Opeens kwam een jeugdige wielrijder, die van het heele smalle fiets pad den straatweg op wilde rijden, vlak voor de autobus te vallen, doordat de kant van het wegdek veel hooger ligt dan het fietspad, dat slechts enkele decimeters breed is. Door handig manoeuvreeren van den ac- tieven chauffeur kon een ernstig ongeluk voorkomen worden. De jongen kwam, doordat de bus hem niet raakte, met eenige schrammen en met den schrik vrij. Wat dezen weg betreft, zal rt- oX wel sjxiedig verbetering komen, daar de verbree- ding van den Bergerweg als een der eerste punten van de Alkmaarsche werkverschaf fing genoemd wordt. futatis” koor. Van de opgenomen koorfragmenten uit Oratoriums, die nog niet compleet zijn ver noemen we twee koren: „Die erzahlen die Ehre Gottes" en die feaiten” uit Haydn’s Schöp- s tra ft zün kindeien men ze te onnoozel ófwel omdat men de ernstige gevolgen de kinderiouten niet voldoende doorzil ófwel vanwege een al te teedere en s< menteele liefde voor het kind. Het verkeerde en noodlottige van deze motieven werd duidelijk aangetoond es conclusie van het eerste deel der le Men schrijft ons: Gisteravond hield Pater Frehe voor de le den van den Vrouwenbond een lezing, getl- tek'.: ,X)e kleine oproermaker”. Na de gebruikelijke opening door de Pre sidente, mejuftr. Boom, werden de notulen vastgesteld en het woord verleend aan den Weleerw. spreker. Na een verklaring van dezen vreemden titel, begon d»‘ Eerw. spreker met de op merking. dat veel vroüwen de opvoedkunst beschouwen als een kunst, die men zoo n begtje caaeau krugt bij gelegenheid van het moederschap. Het ongezonde dezer meening toonde jjater Frehe aan en concludeerde dat opvoedkunst moet geleerd werden, evenals kookkunst of naaikunst. Voor dezen avond wilde de Eerw. spreker enkele, vooral praktische aanwijzingen ge ven omtrent een der meest gewichtige ondérdeeien van de opvoedkunst: over „de kunst van straffen". Sommige ouders bederven hun. kinderen door ze niet te straffen, andere door zo verkeerd te straffen. Men straft zijn omdat men ze biijkerus de Memorie van Antwoord op de onderwjjsbegrooting vcor 1931 zal de Minis ter van Onderwjjs een uitgebreider toepas sing van het leerlingstelsel gaarne bevorde ren. Naast de van ouds gesubsidieerde leer lingstelsels in Drenthe, West-Friesland en Zuid-Umburg, heeft hjj thans ook de Centrale leerlingcotnmissie voor de typogra fie in het genot van Rukssubsidie gesteld. Een regeling van de opleiding van straat- makers, waarvoor ook het Departement van Waterstraat zich interseert is nog in rwwirr- zlekte van de leden dekens of linnen goe deren te verstrekken. Verzoeken kunnen ge richt worden tot mcj. M. Paleari. Choor- straat 47. Daar de londvraag niets oplevefde, werd deze drukbezochte, geanimeerde vergade ring mets den Christelijken groet gesloten. tijd personeel noodig hebben, kunnen van 's morgens 912 uur gratis inzage verkrij gen van de bij dat geschreven wjrkloo: keuze doen. wel zijn een en twee r.k. leden, aangezien het zielental van de ge meente vordert, dat het college minstens uit drie leden bestaat, zoodat ook een col lege van 1 soc.-dem.. en 1 r.k. uitgestoten is en zooals wü gisteren schreven nóch de soc.-dem., nóch de r.k. genoegen zullen nemen met een college, bestaande uit 1 soc.-dem en 2 r.k. of omgekeerd. De toekomstige wethouders zullen wel zijn de heeren Klaver en Woldendorp en Westerhof en Bakker. Wel ligt het voor de hand, dat de soc.-dem. d? heeren Wes terhof en Bonsema zullen stellen, aange zien de laatste fractie-voorzitter is en' tijdens de afwezigheid van den heer Wes terhof de leiding van de soc.-dem. oppo sitie in den raad had. 0 - Het is ons echter bekend, dat men van R. K zijde aan den heer Bakker de voor keur geeft, omdat men vermoedt, dat de heer Bonsema niet onschuldig Is aan het artikel in „Het Volk”, dat mr. Leesberg tot ontslagname noopte en hij bovendien de man is, die door het stellen van de motie Inzake het uurloon In werkverschaf fing de R. K. fractie uiteen deed vallen. Niet weersproken kan worden, dat het tot het recht van de S. D. A. P. behoort, om de mannen, die de wethouderszetels zullen bezetten, aan te wijzen. De heer Bakker, die voor kort nog afdceling.svoor- zitter was, heeft zich echter een niet min der verdienstelijk lid getoond en wjj mee nen den heer Bonsema voldoende te ken nen als iemand, die, wanneer het belang van zijn partij dit vordert, zich persoon lijk zal terugtrekken.” schenen, Himmel Stünrnt an fung. het ..Alleluia-koor" uit de Messias, het slotkoor en twee koralen uit Bach's Mat- thaus-passion en Kyrie-Dies Irae uit Mo zart’s Requiem. ojjgenomen aria's en andere Het werk van den tunnelbouw is op het station in vollen gang. Thans is men begonnen op het tweede j>er- ron met het grondwerk voor de nieuw te bouwen restauratie- en wachtkamers en het seinhuis aldaar. Deze oude gebouwen zullen week worden afgebroken. Het grondwerk is ondershands aanbesteed' aan den heer Coevert, alhier, die ook het grondwerk voor den tunnelbouw uitvoerde Aannemers van den nieuwbouw op het tweede perron Is de fa. H. Jorritsma te Bols- ward. muziek. Het werk leent zich bij uitstek voor plaat opnamen, omdat het zoo gemakkeljjk in on- derdeelen is te splitsen, zonder dat het een fragmentarischen indruk verkrijgt. Requfem, Kyrie. Sanctus-Benedictus. Agn'is Dei en Communio beslaan precies een plaat, terwijl de andere deelen op een jxiar kleine uit zonderingen na. juist bjj onderverdeellngen konden worden gescheiden Die kleine uit zonderingen zijn het naspel van het offer torium. dat op de plaat van ..Sanctus” is gevoegd en twee kleine coupures van resp. 6 en 4 maten aan het slot der ..Dies Irae”, die echter zoo kunstzinnig mogelijk zijn aan gebracht. De uitvoering van het werk door genoemde artisten is zeer te leven. Op eenige minder fraai gezongen hooge tonen van de Soprano 1 na. is het solisten-ensemble schit terend. Bijzonder vallen de geweldige zeg gingskracht en imponeerende klankvolumen van tenor- en bassolist op. Het orkest komt goed uit. Geen overheer- schend kojjer (welk een welluidend trompet geschal vóór Tuba mirum). fijn spel van het strijkorkest, niet het minst van de cello’s en mooie, afgeronde klank van het hout. Het koor is tegenover het orkest wel tamelijk bescheiden, maar nobel van klank. De dub- belfuga in Sanctus is zeer doorzichtig van klank gehouden Bovenal valt de eenheid in opvatting het geheeie werk door op. Voor hen. die alleen eenige fragmenten uit dit werk willen aanschaffen, wijzen we bij zonder op No. 4 „Tuba mirum". orkest-ln- leiding. koor en bassoio, No 6 „Quid sum miser”, koor-inlelding en solo4rio. No. 9 „In- gemisco”. de vermaarde tenor-solo met op de keerzijde de emotievolle bassolo: „Con- en No. 15 „Agnus Dei", duet en Te Hoorn is in het Ziekenhuis „De Villa overleden de heer J. Breebaart Dz„ burge meester der gemeente Hoogwoud. Met burge meester BreebaarJ gaat stellig heen een man van groote bekwaamheden, die in het maat schappelijk leven van West-Friesland een eerste plaats innam. De overledene was den 9en Januari 1906 benoemd tot burgemeester en zou dus ui-Januari van het volgende jaar 25 jaar burgemeester zijn geweest, terwijl zijn secretarisschap der gemeente reeds van langeren duur was. Vt^dien was hij ook ontvanger der gemeentntokelke betrekking hü bij zijn benoeming in 06 als burgemeester nterlegde In zijn gemeente had hij zitting in verschillende corporaties en hij was ook voorzitter van het Vakonderwijs in West- Friesland. Vooral ging zijn belangstelling uit naar het Waterschajxswezen; de heer Breebaart was secretaris van de Banne Hoogwoud en Aartswoud sccretarls-jjen- ningmeester van den polder Waard en Groet, Hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland genaamd de Vier Noorder Koggen, voorzitter van de Vereenlging van Waterschapsbelangen «n Verkeerswezen. A.s. Zaterdag om 2 uur zal de begrafenis plaats hebben op de algemeene begraafplaats te Hoogwoud. te be stemd voor de leden der jongens-congregatie en hunne ouders. Toegangsbewijzen verkrijgbaar tegen een kleine vergoeding bij den Héér v. Mastricht, Metiusstraat 15. bij onze coljxirteurs Zon dagmiddag tusschen 12 en 1 uur aan de zaal en 's avonds aan de zaal. een avond van vroolijkheid .Komt schaden. leven verduidelijkt. Vervolgens wees de Eerw. spreker in het bijzonder de meest geschikte straffen aan voor kinderen onder den leeftijd van 7 jaar, van 712 jaar en ten slotte voer kinderen boven den leeftijd van 12 jaar. Ten slotte wees de Eerw. spreker er op, dat men bjj de bestraffing der kinderen, blijkéns de voorafgaande lezing, eens heel veel gnoest denken, dat de kunst van straf fen niet zoo makkelijk in toejoassing wordt gebracht. Men moet echter niet tegen de moeilijk heden opzien, want een juist bestraft kind is voor een groot deel al een gced opgevoed kind en dit levert voor de ouders op oer. vreugde. geluk, steun, ja zelfs geldelijk voordeel. We hebben zorg en eerbied, zoo besloot pater Frehe voor het mooie H. Hart-beeld in onze kamers. Denken wij er om. dat mooie H. Hart beeld Is maar een doode afbeelding en het maaksel van een aardschen kunstenaar Veel meer zorg en eerbied verdient het levende beeld van Gcd en het maaksel van denzelfden God: het kind. Namens bestuur en leden sprak de presi dente een harteljjk dankwoord tot pater Frehe voor de leerrijke en duidelijke uit eenzetting van de kinderopvoeding, die den leden een steun kan zijn in hun moei lijke taak. Een schrijven werd voorgelezen van de „Hanze" om te protesteeren tegen de Na tionaal bons, uitgegeven door verschillende winkeliers, waardoor het lezen van neutrale bceken werd bevorderd. Voor de zlelerust van mej. Snel—v. Die pen werden eenige gebeden gestort en de namen van nieuwe leden werden voorge lezen. De kookcursus van de fijne keuken begint December; deze bestaat uit 16 lessen v^n 2'4 uur, waarvoor men 6.verschul- Aangifte tot deelname kan nog geschieden bij de secretaresse. Laat 221. Aan hetzelfde adres kan men opgeven voor --- In de volgende vergadering rondgaan tot cndersteunpig Door l.„- l De jeugdige violist Yehudi Menuhin, die wederom in ons land komt concerteeren, speelde voor de microfihoon een Adajgio van Mozart. Sarabande en Tambourln van Leclai- re in de bewerking van Sarasate. Het Philharmonksch Symphonle-orkest van New-York voerde onder leiding van den be- roemdsten aller dirigenten uit: Ouverture van Rossini's opera: De barbier van Se villa De volgende maal eens over orgelwerken, gespeeld door vooraanstaande organisten op beroemde orgels. men. naar onze meening, uit ’t moeras kan geraken. Daarom decreteerden >we ook niet, welke regeercombinatie nu gevormd moest worden en noemden nog minder personen als toekomstige wethouders. Een en ander geschiedde uit de overtui ging. dat de daarvoor aangewezenen, de raadsleden, vrij moesten zjjn In hun onder- handelingen en dat politieke inmenging hun toch al zoo moeilijke taak nog zwaarder zou maken. We kunnen ons echter voorstellen, dat collega’s hun plicht in deze finders zien, en namen het dus de Alkmaarsche Courant heelemaal niet kwalijk, dat zij door enkele artikeltjes deze week de oplossing in een be paalde richting trachtte te sturen en zelfs reeds een viertal nieuwe wethouders nad klaar gebakken. Er zijn echter grenzen en deze worden o l overschreden, wanneer men berichten lanceert, die, orti het zacht te zeggen, met de waarheid op ietwat gespannen voet staan. Een dergelijk bericht vonden wij gisteren avond in de A. C. Na het ook door ons vermelde senioren-convent van gisteren avond te hebben gememoreerd en na te hebben vastgesttfd, dat dit waarschijnlijk geen oplossing zal brengen, omdat de S. D. A. P. voor een verbintenis eerst de uitspraak van de afdecling zal moeten vragen, ver- Tot de meest geliefde nummers van vele Gramophoon-bezitters behooren de voor naamste soli en koren uit de bekende ope ra's en oratoriums. Het aar tal fragmenten van sommige dier werken, in den loop der jaren opgenomen, werd zoo groot, dat men besloot die werken in hun «geheel op de plaat vast te leggen- Van <ft navolgende Italiaansche operawer- ken zijn reeds complete opnamen gemaakt: Paljas van Leoncavallo. Cavalleria Rustt- cana van Mascagni, Bohème, Tosca en But terfly van Puccini, Aida en Rigoletto van Verdi. Ook groote koorwerken met soli en orkest worden thans in hun geheel opgenomen. Na de H moll-messe van Bach en Missa Solemnis van Beethoven is nu de complete Requiem van Verdi verschenen <10 dubbel- f zijdige platen). Dit prachtvolle Italiaansche koorwerk werd evenals genoemde opera’s door het Orkest (101 Musici) en het koor (120 stemmen van het .«Scala” te Milaan met medewerking van de solisten Maria Luisa Fanelli, sopraan, Irene Menghini-Cat- taneo, mezzo-sopraan. Franco Lo Guldice, tenor en Ezio Pinza, bas, onder leiding van deq. dirigent Maestro Carlo Sabajno voor de microfoon uitgevoerd. Het is goed gezien, deze Requiem-composi- tie door opera-artisten te doen uitvoeren. Want al komt- dit werk op het repertoire der Oratoriumvereenigingep qbor en is de tekst een gewijde, ja zelfs een liturgische, de muziek is van dien aard, dat men ge rust mag spreken van een Concert-requiem in opera-stijl. een dramatische uitbeelding van den Requiem-tekst. Een Fransch muziekgeleerde (Fetis) heeft eens durven beweren, dat de schitterende instrumentatie, het energieke sentiment en het meeslejiend effect de oorzaken waren, dat hpt werkjjij het publiek insloeg. Insplr rstie ontbrak,rdoch dit hinderde volgens hem niet voor het publiek, hetwelk toch niets van de finesses der kunst verstaat. Alsof het publiek bij intuïtie niet voelt of een werk met of zonder inspiratie is geschreven. Een werk met louter uiterlijke schittering kan zich op den duur niet handhaven. De tallooze uitvoeringen van dit Requiem heb ben bewezen dat Fetis onwaarheid sprak. Het werk Is. zooals alle muziek van Verdi, zeer lyrisch geschreven. Het is één onmete lijke, onstuitbare melodieënstroom, een on- uitjzutbare ..Bel Canto"-bron. Verdi bewees, dat ter wille eener drama tische uitbeelding niets van de lyriek be hoefde te worden opgeofferd. Zelfs bij de meest krachtige, sterk sprekende, bewogen deelen, blijft het melodisch element in zijn glorie gehandhaafd. Dit is juist de groote aantrekkingskracht voor velen van Verdi’s Zoo echt kinderlijk, vrij en ongedwongen, zet dit zéér jeugdige meisje zich aan den vleugel, maar nauwelijks heeft ze in de toetsen gegrej>en. of men Ls haar jeugd ver geten, en in den ban van een meesterlijk, geniaal en intensief muzikaal klavierspel. Bach’s Italienisches concert hoort ge in grootschen stijl, met opvallend duidelijke polyphonic, en zeldzaam prachtigcn aan slag. Wat een zuiver pianistisch sf»el met tallooze schakeeringcn, en jx>ëtische' zangen In een Óhopifi-ballade, hoe licht en parelend gaat de As dur wals voorbij, en dan volgen de Brahms-Paganini Variatie’s, waarin Poldi Mildner haar phenomonale techniek en aan geboren virtuositeit geheel ontplooit, men beleeft hier een hevig temperamentvol en boeiend spel, waarvan iedere noot gela den is met muzikale spanning, de enorme technische moeilijkheden schijnen hier voor de pianiste niet meer te bestaan. Wanneer na de pauze de meer moderne werken van Marx en Korngold worden ge speeld. dan is het spel weer velkomen aan dit genre aangepast, het virtuose domineert niet meer, maar het artistiek peil wordt hier hoofdzaak. Het prachtig gespeelde „Ball beim Marchenkönig” van Komgold zullen v.e niet licht vergeten. Dan worden we plotseling verrast met een octaven-étude van.Breitfeld, een staaltje van verbluffende ongeloofehjk snelle techniek. Dit was 'n aanloop voor het brillante slot, de E. Dur Polonaise van Liszt, waarvan de pianiste een waar muzikaal vuurwerk maakte, wa^de toehoorders in buitengewo ne geestdrift bracht. Oji de welverdiende ovaties dankte ze zeer gul met een eveneens virtuose toe gift. De plano-avond van Poldi Mildner behoort weer lot de zeldzame gebeurtenissen, die men nooit kan vergeten. R. K. Kiesvereniging In het Patronaats- gebouw werd Woensdagavond een algemeene ledenvergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging. welke matig was bezocht. De voorzitter, dc heer J. P. Kuils. ofiende vergadering met den christelijken groet en heette allen welkom, inzonder den Zeer- eerw. heer pastoor P. W. de Wolf en kape laan P. Verhoeckx. Hierna werden de notulen conform vastge steld. Aan de orde was het hoofdpunt der agenda, voorloopige aanwijzing van candidaten voor de Provinciale Staten, Voorgelezen werd de circulaire van het het Staten kringbestuur Zaandam,” waarbij mededeeling werd gedaan dat door bovenge noemd bestuur voorloopig zijn aangewezen de heeren J. Valkering Tz. alhier. J. J. de Vries. Zaandam. J. F. Kamphuijs, Zaandam. H. Klaver, Alkmaar en P. F. Ranshuijsen te Zaandam. De voorzitter deelde mede, dat door 't be stuur der kiesvereeniging „Limmen” deze candidaten waren overgenomen en daaraan was toegevoegd de heer S. J. A. .Keesom te Alkmaar De vergadering ging met deze candidaten volkomen accoord. Hierop volgde aanwijzing leden voor het adviseerend college. Aangewezen werden hiervoor de secretaris de heer J. Kimman alhier en de heer D. Schut Cz., te Akersloot. Ten slotte volgt benoeming afgevaardigde voor de vergaderingen van den Statenkring Zaandam. Aangewezen werd de' heer J. P. Kujjs. o Bij de rondvraag werden enkele vragen ge steld. waarna de secretaris de aandacht vroeg voor de a.s. nieuwe kiezers en zeide, dat zij, die voor of op 15 Mei as. den leef tijd bereikt hebben van 25 jaren zich moe ten vergewissen of hun namen voorkomen op de kiezerslijst, welke in Februari ter visie wordt gelegd op het gemeentehuis. Spr. vroeg met nadruk aller medewerking opdat geen enkele katholieke stem verloren zal gaan. Vervolgens merkte spr. op dat zij. die aan daadwerkelijke politieke actie willen mede werken bjj de partijstemming in de kiesver- eeniging’ zich vóór 1 Januari 1931 moeten opgeven als lid der kiesvereeniging. Na dien datum is iedereen daarvoor uit gestoten. Ten slotte had de'secretaris nog eer. be langrijke mededeeling. n.l. de actie voor het Schaepmanfonds. Spr. deelde mede, da: binnenkort een beroep zal worden gedaan op alle katholieke vercenigingen in deze paro chie. Het is bekend dat nog een gedeelte voor dat fonds ontbreekt en de eer van de Katho lieke Staatspartij eLcht van allen, te zorgen dat dit zoo spoedig mogelijk in orde komt. Spr. hoopte, dat allen spontaan zullen medewerken opdat vóór 1 Januari as. in de parochie de actie het gewenschte succes heeft. Spr. merkte nog op dat iemand, dje onbekend wenschte te blijven, dezer dagen een gift van f 25 had toegezegd voor dit doel Alvorens te sluiten richtte de voorzitter het woord tot den Zeereerw heerfparioor De Wolf. Hu bracht in herinnering hoe de oud- r»astoor. de Zeereerw. heer H. J. M. Peejier- korn, gedurende 21 jaar eere-voorzitter der R. K. kiesvereeniging is geweest en deze al tijd krachtig heeft gesteund en bracht daar voor hulde en dank. Nu u. zoo zegt de voorzJtter. pastoor hier voor de eerste maal in ons midden Ls, willen wij u namens alle leden het eere-voorzitter- ■chap aanbieden, overtuigd als wij zijn .dat wanneer wij uw steun en voorlichting heb ben. wü zeker veilig en op den goeden weg zijn. Onder applaus verklaarde Z.Eerw. zeer gaarne bereid te zijn, het eere-voorzitterschap te aanvaarden, waarna de voorzitter dez/ geanimeerde vergaderihg sloot met den christelijken groet. ^as: „Wie zijn kind niet straft, haat zün In het tweede deel der lezing gaf de ^Eerw. spreker practische adviezen met be trekking tot de juiste wijze van straffen. Vooreerst werd in den breede uitgewüd Jover de algemeene regels, gekiend voor iedere soort van bestraffen, te weten: 1. Straf uw kind na één en na niet mee:- dan één waarschuwing, verzoek of dreige ment. 2. Straf uw kind niet al te vaak. 3. Straf uw kind redelük en nooit ver nederend. 4. Vader en moeder trekken éen hjn bü de bestraffing. Straf nooit als uw kind vertoornd of

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15