BUIKBANDEN en GORDELS BREUKBANDEN met en zonder veer Wij moeten ruimte maken RUST Burgerlijke Stand van Alkmaar LAAT 147 - TEL. 28 - Fa. KRIJNS „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1930 RECHTSZAKEN lllllllllllllllllllllll ALKMAAR Twee eeuwen orgelbouw BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE R.K. Staatspartij De prae-ad vlezen KERKNIEUWS Stoomtreiler aan den grond Boerenhofstede afgebrand Alle maten - Billijke prijzen Benoemd Zware fabrieksbrand te Uithoorn Arrondissements Rechtbank te Alkmaar De bacon-fabrieken gedeeltelijk uit gebrand Kolendam vergiftiging in een Fransch oude liedengesticht Bureau-artikelen als Briefwegers, Vloeibladen. Prullenbakken, "Schrijf mappen (linnen en leer), Vulpen-standaards, Vloeidrukkers, Inktstellen, enz Van Putten en Oortmeyer - Payglop 1 MARKTNIEUWS De gruwelijke moord te Bennekom Aan de vereerders en de vereersters van de H. Theresia van het Kindje Jezus Oud-Minister van Argentinië gearresteerd Actie voor behoud van den veerdienst „Fnkhuizen-Stavoren" Naar ons wordt medegedeeld, zal op Woensdag 10 December as. in het stadhuis te Workum een vergadering worden gehou den van de gemeentebesturen uit den Zuid westhoek van Friesland en uit West-Fries- land. waar het plan van actie tot behoud van den veerdienst ..Enkhuizen-Stavoren" na de tot standkoming van den afsluitdijk zal worden vastgesteld. Bekende kunstschilderes overleden Hoek door het Arnhemsche Hof tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld De „DO X** gestart naar La Coruna De brand in de verhuis-auto Faillissementen s. week zaken een bierfleschje 5 millioen pesos verduisterd? Job. Vermeulen. 4 dooden IT. bü ont- In De te De tornado te Oklahama City 25 dooden; 100 gewonden is ge- Jati 25 stuks hoornvee omgekomen ge- requireerde 2 maanden grond - Meervoudige strafkamer Zitting van Dinsdag 18 Nov. Uitspraak zitting 11 Nov. in hechtenis ve laar gevangenis- Het aantal slachtoffers der thans reeds gestegen tot 25 dooden veer 100 gewónden. De jongeman, die in den auto zat. heeft zich weten te redden. De heer Hagenouw verdronk. 2 Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 November 1930 benoemd tot tijdelijk schrijver ter gemeentesecretarie den heer A. N. Nap, volontair ter secretarie deeer gemeente. miste later, op 2 September dat waarop de gemeente-veldwachter instelde de verdachte heer L. hardnekkig wedstrijd met een verdediger, mr Smal, behandeling door het verhoor LEMMER, 20 November. Gisterenavond is de groote boerenhofstede, bewoond door M. Schotanus te Doniaga. eigendom van de freules Eisinga te Leeuwarden, vermoedelljk tengevolge van hooibroei, tot den toe afgebrand. Vjjf en vijftig stuks hoornvee, een belang rijke partij hooi en veel meubilair, alsmede landbouwwerktuigen, gingen bij den brand verloren tornado en onge- Aangehouden uitspraken: Jan Blom. Heemskerk, in hechtenis we gens diefstal door middel van inkllmmlng, 6 maanden gevan- i met drie proef- Vannacht Is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het complex fabiieksgebouv^-n van de N. V. Uithoomsche Ba con -1a brieken De brand werd eerst ontdekt, toen vlammen reeds near buiten sloegen en ontstaan in de rpokerij bij de worstfabriek. Enkele rookerijen. alsmede een gedeelte van den nieuwbouw zijn geheel afgebrand. Ook de kort geleden nieuw ingerichte instal latie der worstfabriek ondervond nadeelige gevolgen van den vuurgloed. Groote kwantiteiten worst en ham gingen verloren. De totale schade kan nog niet onmiddellijk worden vastgesteld, doch wordt door verze kering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brandweer van Uithoorn die over slechts een motorspuit beschikt, stond be trekkelijk machteloos tegen het vuur en be paalde zich tot het nathouden der aangren zende fabrieksgebouwen. Tegen 6 uur was men den brand, welke ongeveer half 3 uitbrak, meester. Een gedeelte van het bedrijf, dat 35 arbei ders omvat, staat stil. nenlandache politiek vergiftigd wordt. Of het lukken zal, dient te worden af gewacht. Heel zeker zijn we er niet van, zoolang het bestaansrecht van tal van organisaties feitelijk slechts gegrond is op actie voor verhooging. Meer dan de katholieke fractie thans gedaan heeft, was op het oogenblik niet verantwoord en mocht de actie toch worden voortge zet, dan kan men er van verzekerd zijn de toch reeds niet groote sympathie daarvoor in dezen tijd geheel te vér spelen. gen van 13 andere getuigen, o.w. den deskun dige, dr. Hesselink. -Verdachte is steeds blijven ontkennen, doch desniettemin overwoog het Hof. dat door het aangevoerde bewijsmateriaal het ten laste gelegde is bewezen, n.L doodslag, voor afgegaan door een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk, om bij betrapping op hee- terdaad. zichzelven straffeloosheid te verze keren. Het Hof achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewegen en veroordeelde Hoek, overeenkomstig den eisch van den pro- cureur-generaal tot levenslange gevangenis straf. De verdachte hoorde het voorlezen van het arrest kalm aan. - Mep echter niet van een lelendakje, doch werd jammerlijk ver stoord door een tweetal hoeren F. J. ten P. en J. C. K, die van oordeel waren dat mej. Bleman niet billijk was behandeld. Deze heeren traden zeer nadrukkelijk op als haar beschermers, door de knip op de dqur en den heer Asskenazy de pen op den neus te zetten. Aangezien het personeel van dezen veer dienst ook zeer groot belang heeft bij de in standhouding van dezen dienst, zal aan deze bespreking ook worden deelgenomen dooi het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereemging van Spoor- en Tramwegperso neel. waarin het geheele oersoneel van den veei dienst is georganiseerd. In de parochiekerk van de H. Theresia van het Kindje Jesus aan den Lange Hllle- weg te Rotterdam - de eerste en tot dusver de eenigste parochiekerk in het Haarlemsche Bisdom, die aan deze groote Heilige is toe gewijd is door Z. D. H. den Bisschep van Haarlem opgericht een St Theresia-Broeder schap met het doel om de H Theresia ge heel bijzonder te ververen, om zich geheel bijzonder or.der hare bescherming te stellen en aldus door baar voorspraak aan allerlei geestelijke en tijdelijke gunsten deelachtig te worden, en om door hare bemiddeling Priesterroepingen en Missieroepingen te be vorderen. De middelen, om het drievoudig doel van de St. Theresia-Broederschap te bereiken, zijn gebed en ook vooral een ernstig stre ven. om de Kleine Heilige zooveel mogelijk na te volgen op haren ..kleinen weg” naar den hemel. Behalve een groot aantal volle en gedeel telijke aflaten, welke den leden van deze Broederschap worden gegeven, zal ook elke week in het lof ter eere van de H The resia in de Broederschapskerk te Rotterdam voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden worden gebeden Op den feestdag van de H. Theresia op 3 October zal in diezelfde kerk en voor diezelfde intentie een H. Mis worden opgedragen, terwijl voor ieder ge storven lid van de St. Therëtaa-Broederschap eveneens in de St. Theresiakerk een H. Mis zal worden gelezen. De contributie van de St. Theresia-Broe derschap bedraagt voor ieder lid f 0.10 per maand of f 1.20 per jaar. Na genomen inlichtingen bij den Pastoor der St. Theresiakerk te Rotterdam, die de Directeur is van de Broederschap, kunnen van de St. Theresia-Broederschap lid war den, niet alleen inwoners van Rotterdam, maar ook alle vereerders en vereersters van de H. Theresia, waar zij dan ook woon achtig zijn. Mochten er daarom onder de lezers en lezeressen van dit blad gevonden worden, die van de nieuw opgerichte St. Theresia- Broederschap lid wenschen te w orden, om aldus inniger met de lieve Heilige van Li- sieux in vereeniging te leven, dan is het voldoende, wanneer zij een briefkaart, met hun tamilienaanf en voornaam, en met het juiste adres van hun woonplaats zenden naar den Zeereerwaarden heer Pastoor W. J. Pompe, Lange Ktlleweg 262. te Rotter dam. of aan het adres van ondereeteekende, die zich gaarne met hun Inschrijving In de St. Theresia-Broederschap zal belasten. Alkmaar. Emmastraat 8. Huize St Augustinus”.. JAC. BOELE. Rector. gepleegd te Castricum.^C genisstraf voorwaardelijk jaren. Gerand Tr„ Castricum. gens medeplichtigheid, 1 straf. De 70-jarige kunstschilderes Mevr. Aletta van PauwRijn, is gisterennacht te Den Haag overleden, tengevolge van brandwon den, welke zij den avond te voren in haar atelier aan de Franklinstraat had bekomen, doordat haar kleeren vlam hadden gevat bij het aansteken van den gaskachel.- Bij gelegenheid van haar 70sten verjaar dag werd in September j.l. in de zalen van het Gildekundig genootschap ..Pulchrl Stu dio” een eeretentoonstelllng van haar wer ken gehouden. Over enkele weken ontvangen wij onze ST. NICOLAAS- COLLECTIE Nu ruimen w(j verschillende merken sigaren voor spotprijzen op. Van 15 tot 35 pCt. korting. Sigaretten prijzen concurrentie on mogelijk. Dus alle roo- kers even kijken in de SIGAREN- en CIGARETTEN- CENTRALE. Reclame-pruimtabak 16 cent per ons. HOORN. 20 November Kaasmbarkt Kleine f 42, commissie f 41, fabrieks f 41. fabriekscommisie f 38. Aanvoer 17 stapels, wegende 22537 kilo. Failliet verklaard L. A. J. c. Hallaar. bedrijfsleider. Ken- nemerstraatweg 85. Alkmaar: mr. J. Krabbe, r.c.; mr. C. A. de Groot, cur. P. Botman, meubelmaker en aannemer, Enkhuizen: mr. H. A. M. Fruin, r.c.; mr. J. A. E. Buiskool, cur. De politie verscheen echter binnen tien minuten als blokkadebrekers en had in een ommezien de orde hersteld. De twee optredenden voor de belangen v mej. Bleman. than, te Soesterberg. stonden echter heden terecht wegens huis vredebreuk en vrljheldsberooving. De feiten werden door hen eerlijk toe gegeven en tegen ieder gevorderd f 25 boete of 25 dagen. Uitspraak in alle Dinsdag. Als no. 9 In de uitgavenreeks der R. K. Staatspartij is verschenen: „Het beleid der gemeente met betrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voorzie ningen. .mede in verband met de belangen der groote gezinnen." Inleidingen hierover zullen gelijk bekend, worden gehouden door Mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder der gemeente Amster dam en den heer Y. Keestra, burgemeester der gemeente Culemborg in de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij van 29 November. Vooraf zal gaan een korte beschouwing over de nieuwe wet op de flnancieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten door prof. Mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Ten dienste der stemgerechtigde en advi- seerende leden van den Partijraad, werden in overleg met de prae-adviseurs een viertal al- gemeene richtlijnen van practise!» gemeente politiek beleid na de totstandkoming der nieuwe regeling van de flnancieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten opgesteld. Deze richtlijnen luiden als volgt: I Belastingen: 1. De personeele belasting dient niet hoofd bron te worden in het plaatselijke belasting stelsel. De mogelijkheid tot expansie, welke zij biedt, behoort eerst te worden benut, in dien door het gebruik maken van atidere middelen, welke de gemeente ten dienste staan, een behoorlijke vervulling van haar taak niet voldoende is verzekerd 2. Ten aanzien van de schoolgeldheffing worde rekening gehouden met de draagkracht der gezinnen. In het algemeen verdient het daarom aanbeveling, ook het aantal niet- schoolgaande minderjarige kinderen daarbij als maatstaf van aftrek te nemen. II. Bedrijven. 3. Bjj de exploitatie van gemeente-bedrij- ven worde de tarieven-politiek niet gebruikt om te ontkomen aan een verzwaring van in komens- en tof) vermogensheffing. III. Sociale voorzieningen. 4. Voorzoover tengevolge der nieuwe rege ling aan de gemeente ruimere middelen ter beschikking komen, behooren deze allereerst te worden aangewend tot verhooging der zedelijke en lichamelijke volkskracht. Daar toe dienen te worden genomen krachtige maatregelen in het belang der Volksgezond heid. met name ter bevordering van den wo ningbouw; hierbij worde in het bijzonder ge let op de behoeften der kinderrijke gezinnen De beer Th. Joa. Vermeulen, leider van de Alkntaarsrhe orgelfabriek, en gewaardeerd bestuurslid van vele vereenigingen. Getrouwd: Jacobus de Ronde en Simetje Benjamin. Overleden: Johannes Dirk Braak. 51 jaar. Geboren: Cornells, zoon van Arte Snijder on Aagt je Vasbinder: Jochem Lambertus. zoon van Jochem Schreuder en Wilhelmijntje van der Helm: Adrianus Johannes Cornells, zoon van Cornells Oghkrué en Maria Put. BORDEAUX, 20 November. De Duitsche Dornier vliegboot „Do X" is hedenmorgen te haif elf van zijn ankerplaats op de Gi ronde bij Bordeaux opgestegen en gestart naar La Coruna. De afstand van Bordeaux naar La Coruna bedraagt ongeveer 750 K M Op Sint Caecilla-dag, Zaterdag »s., her denkt de fa. gebroeders Vermeulen te Alk maar en Weert haar tweehonderd-jarig be staan. In het keurig-geïllustreerde gedenkboek dat wij bij deze gelegenheid ontvingen, von den wü de volgende bijzonderheden: De grondlegger van deze bekende orgel- industrie was de heer Henricus Beerens. te Nederweert; achtereenvolgens hebben diens nakomelingen, in verwantschap met de Ver meulens en Van Dtnters en in zakelijke re laties met de IJpma's, de zaak voortgezet. In 1813 werd het bedrijf te Alkmaar ge vestigd en wel door den heer Dirk Sjoers IJpma; in 1853 In het bedrijf opgevolgd door den heer Lode wijk Sjoers IJpma. die in 1887 in de zaak werd opgevolgd door L. IJpma en Co. Van 1900 werd de zaak gedreven door den tegenwoordigen firmant, den heer Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen Jan Hoek te Ede. verdacht van den moord op mej. Kooperberg. gepleegd onder Bennekom in Februari j.l. Het Hof heeft op formeele gronden het vonnis van de Arnhemsche Rechtbank, waar tegen verdachte in beroep was gekomen, ver nietigd. In het arrest relevëërde het Hof de door getuigen afgelegde verklaringen en wordt ge wezen in de eerste plaats op de verklarin gen van mej. Boerwinkel, dat zij in den ver dachte den dader heeft herkend, welke ver klaring wordt aangevuld door de verklarln- N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL TELEFOON 324 - ALKMAAR Krententuin was hem geen welkom luntoord De los werkman Willem K., te Alkmaar, was door zijn ongeregelder» lust naar geestrijk vocht, in aanmerking gekomen voor opzending naar de Rijkswerkinrich- ting te Hoorn, welk uitstapje hem echter maar matig bekoorde en hjj thans trachtte in hooger beroep van die onaangename ■verplichting ontheven te worden. Om de heeren van de meervoudige straf kamer wat te animeeren. had hij zich In middels aangesloten bij een geheetonthou- dersvereeniging. De heer Ekkel, agent van politie, kon het verblijdende nieuws lanceeren, dat in middels geen klachten was ingekomen. Alsnu werd besloten aanhouding tot 6 Januari en den heer Wiggers opgedragen op Willem een wakend oogje te houden en zijn zedelijke kracht te sterken. Een reddingboot vertrokken. Volgens rapport van den te Oostmahorn binnenkomenden stoomtreiler „Zeemeeuw” zit de te Zoutkamp thuisbehoorende stoom treiler ..Johannes” in de buitengronden van het Friesche zeegat ten N. van de Engelsch- manplaat op het strand. De stoomtreilers „Oostzee" en „Hoop op Zegen" verleenen assistentie. Volgens nader ontvangen berichten is de sleeptros van de ..Hoop op Zegen” gebroken. Op verzoek van den kapitein van „De Zee meeuw" is de te Oostmahorn gestationneerde motorreddingboot „Insulinde” naar de stran- dingsplaats vertrokken. De „Johanna” binnengebracht. Later werd gemeld De stoomtreiler „Oostzee", kapitein Kol- werda. heeft door het breken der sleep trossen den gestranden stoomtreiler ..Johan nes", kapitein Bol niet kunnen vlotsleepen. Aangezien de zee steeds ruwer is geworden, heeft de uit zes koppen bestaande beman ning der „Johannes” zich genoodzaakt ge zien in de eigen boot het schip te verlaten. Zij is door de „Oostzee" opgepikt en te Oostmahorn aan wal gebracht Bij opkomend water is de ..Johannes" over de buitengron den heen geslagen en later in vlot water door de motorreddingboot „Insulinde” naar binnen gebracht. de bedstede van verdachte! Wat natuurlijk vreemd aanvoelde. De heer DeVr. ontkende echter alle strafbaarheid aan de aanwezigheid van het geweer in zijn bezit. Hij had het wapen doodeerlijk te Bever wijk gekocht van zekeren Nlek. van wien hij echter verder geen bijzonderheden kon mededeelen. De officier was dan Öolf 'ibo vrij dezen heer Nlek te verwijzen naar het Rijk der fantasie, waar meer dergelijke kooplieden ronddwalen en gevangenisstraf. GRONINGEN 20 November. Omtrent het doodelijk ongeluk te Hoogezand. verne- nien wij nog. dat de heer Hagenouw zes jongelieden uit Groningen had meegenomen op een rondrit in den open auto. Bij het postkantoor te Hoogezand had de heer H. gestopt om benzine in te nemep. Deze benzine is in brand geraakt. De heer Hagenouw klom daarop op den auto om te trachten den brand te blus- schen, waarop hij met den auto en een der jongelieden die in den auto was blijven zit ten. naar men thans meent, per ongeluk te water is geraakt. De Weleerw. Pater G. Lohuis O.FM. schrijft in genoemd gedenkboek een waar- deerend feestartikel: Een familie, die twee eeuwen lang het edele orgelbouw vak heeft beoefend, zal men hier in ons land en ver moede lijk ver daarbuiten, tevergeefs zoeken. Geen wonder, dat de firma, door ervaring van eeuwen gesterkt, in ons land, en den laats ten tijd ook in onze overzeesche be zittingen. bekend is. Uit eigen ondervinding verzekert de schrij ver, dat de fa. Vermeulen de kwalificatie verdient, die tegenwoordig betrekkelijk zeld zaam mag gegeven worden, n.l. de kwalifi catie: betrouwbaar en gewetensvol. Uit het archief van de Groote Kerk en uit het stadsarchief te Weert, uit het „Me morial? Perpetuum" van het convent der Minderbroeders te Weert en uit het Rjjks- archicf heeft de s'hrjjver vele historische bijzonderheden opgediept, daarbij ijverig ge holpen door den heer Jos. Vermeulen, al hier. Tegen het einde der 18de eeuw werd de orgelmakcrij naar Weert overgebracht, den loop der jaren bleven de families Ver meulen en Beerens gecombineerd in de fir ma. In 1816 overleed Joseph Beerens en sinds dien datum waren de Vermeulens voorloopig de eenigc firmanten. Jarenlang bleef de zaak op bescheiden voet voortbestaan, totdat de Vermeulens door een huwelijk verwant werden aan Mathieu van Dlnter. zoon van een bekend orgelbouwer te Tirlemont. Er kwam daardoor nieuw bloed in de fir ma en een geheel nieuwe orgelmakerij Weert werd opgericht. Verschillende gegevens u>t meergenoemde archieven geven blijk van den goeden naani der firma in die jaren. In 1869 vertrok Van Dinter naar Amerika om zich te Detroit als orgelmaker te vesti gen. In 1874 werd deze zaak overgebracht naar Mishawaka, waar deze thans nog als een bloeiende firma bestaat. Jan Vermeulen, de vader van het tegen woordige geslacht, in 1910 overleden, zette de zaak in Weert voort, na zijn dood door zijn zoons in de zaak opgevolgd. In 1900 nam een dezer zoons. Jos. Ver meulen. leerling van Maarschalkerweerd te Utrecht, de bekende orgelmakerij van L. IJpma en Cö. alhier over; hij wist deze zaak tot hoogen bloei te brengen, getuigen de talrijke belangrijke orgels door hem bouwd. In 1914 kwam de combinatie tot stand on der den naam Gebr. Vermeulen. Alkmaar en Weert. Door de opname van hun zonen in de orgelmakerij is het voortbestaan voorloo pig verzekerd van deze firma, die gedurende twee eeuwen in het orgelmakersvak werkte en naam en faam handhaafde in Nederland, België, in Oost- en West-Indië. De schrijver van dit feestartikel eindigt met een woord .van hulde aan dit orgelbou- wersgeslacht. waarvan de verdienste niet al leen ligt in energie, ijver, geloofszin en in een macht vaq, geplaatste instrumenten, maar bovendien in zijn waarachtig kunste naarschap, waardoor met veel eenvoud, maar ook niet groot talent, reeksen van prachtige orgels zitn voortgebracht. Verder vinden we in dit feestboek een waardeerend artikel over onzen plaatsgenoot. Jos Vermeulen, van de hand van den beken den kerk-musicus Pastoor W. P H. Jansen, te Den Haag. De heer A. van den Boer schrijft een meer technisch artikel over de orgelbouwers Vermeulen, terwijl voorts tal van erkende musici hun waardeerend oordeel over plaatste 'orgels neerschrijven. Speciaal vinden we iets vermeld over de Tropenorgels. Voor het orgel in de Tropen moet immers een geheel andere grondslag worden ge legd dan in ons land, wil een orgel daar in het tropische klimaat niet ontaarden en zijn houdbaarheid ten volle verzekeren. Vermeulen specialiseerde zich ook op dat gebied, waarvoor hij ta^v^n jaren experi menteerde. speciaal op materialenkeus en tropenconstructie. En met succes, want meer dere orgels handhaven den goeden naam en faam van de fa. Vermeulen in Oost- en West-Indië. Met een lange lijst van orgels, in verschil lende plaatsen gebouwd, sluit dit feestboek. De „Prensa" weet mede te deelen. dat op verzoek van de Argentfjnsche regeering te Montevideo is gearresteerd de vroegere Ar- gentijnsche minister tan Buitenlandsch$ Zaken, dr. Oyhanagte. Hij wordt beschuldigd een bedrag- van vijf millioen pesos te hebben aangewend zonder dit bedrag behoorlijk te hebben ver antwoord. zoodat men verduistering waar schijnlijk acht. Bij het uitbreken van de September-revo- lutie is hij er in geslaagd, zich te Monte video in veiligheid te brengen. „Mijn doel bij het bespreken van de aaiariskwestie,” zoo sprak Mgr. Nolens Dinsdag In de Kamer, „was een weg aan te geven, waarlangs rust zou zijn te krij gen en waardoor tevens zou kunnen worden voorkomen, dat over de bezoldi ging jaarlijks in de Kamer moet worden gesproken.” Rust is dringend noodig en de geheele rechterzijde, benevens de Vrijheidsbond, zijn het daarover roerend sens, alleen de S. D. A. P. en haar trouwe volgelingen, de V. D.-ers, willen de amb tenarenbezoldiging gaarne behouden als voorwerp van jaarlijks terugkeerende politieke agitatie. In 1928 heeft minister De Geer al een poging gedaan om rust te brengen. Bijna een heel jaar heeft de Centrale Com missie toen werkelijk dag en nacht ge werkt en het resultaat is geweest het tegenovergestelde van hetgeen de regee ring zich als doel had gesteld, getuige de motie der soclaal-democraten, waar in de regeering werd uitgenoodigd een herziening van het Bezoldigingsbesluit te bevorderen, en de actie der ambtena ren en onderwijzers gedurende de laatste maanden. Men mag deze zaken beoordeelen, zoo- als men wil, maar ontkend zal niet kunnen worden, dat minister De Geer op werkelijk meesterlijke wijze de?en eisch bestreden heeft aan de hand van de indexcijfers, het bedrag van hetgeen per belastingbetaler per jaar betaald wordt en dat van f 26.19 in 1921 gedaald is tot 22.78 in 1927, terwijl het Inko men per hoofd van de bevolking daalde van 625 tot 522. Aan de handelingen van de Kamer zal bovendien nog een lange staat van cijfers worden toege voegd, maar alhoewel deze nog niet be kend is, mag toch wel worden aangeno men, dat zijn betoog daardoor niet ver zwakt wordt. We hebben zelden een minister gezien, dte zoo volmaakt de kwestie, die door hem behandeld wordt, beheerscht, als deze minister van financiën en we zijn er van overtuigd, dat zijn rede vele malen in extenso zal worden gedrukt. Toch is deze minister ter wille van de rust, die beslist noodzakelijk is, niet on genegen Iets te doen, maar terecht vraagt hij en met hem de geheele regee ring, of het nu wel het juiste oogenbtik is voor een salarisverhooging. In tal van andere landen wordt overgegaan tot salarisverlaging en de vraag dient ge steld, of ook wij daar niet zeer spoedig toe zouden moeten komen, ais nu tot verhooging werd overgegaan. De tijden zijn zorgelijk. De inkomsten van tal van particuliere maatschappijen en onder nemingen loopen sterk achteruit. Dui zenden en duizenden in land- en tuin bouw weten geen raad, hoe aan hun verplichtingen te voldoen. De prijzen 'van alle artikelen, noodig voor het nood zakelijk levensonderhoud, gaan in dalen de lijn. Men zou het in het land buiten den kring der betrokkenen niet verstaan als nu door den staat tot salarisverhoo ging werd overgegaan. Ook In ons kie zerskorps wordt in deze dagen, en zeer terecht, steeds luider de vraag gesteld, of ook w(j aan deze actie voor salaris verhooging moeten meedoen. Om rust te krijgen wil de regeering echter wel gevolg geven aan de verlan gens van Mgr. Nolens. Met verschillende van diens opmerkingen kan de regeering zich in hoofdzaak vereenigen. Het oogenblik is niet gunstig, maar als de wind mocht draaien, dan zal de regeering het advies van de Centrale Commissie vragen over een verlaging van de te verhalen pensioenpremie. Een stemmigheid zou hierover hoogstwaar schijnlijk wel kunnen worden bereikt, omdat hier over de geheele linie een bate verkregen ftordt. Mgr. Nolens heeft daarbij uitdrukke lijk aangegeven, dat het hiervoor niet noodig was te wachten tot elk symptoom van de malaise was ultgewischt. Een tweede punt waaraan de regee ring gevolg zal geven is een wijziging van het georganiseerd overleg. Tot nu toe kon een voorstel eerst fn beliande- ling komen, als de regeerlngsdelegatie In overleg met de regeering er haar goedk uring aan had gehecht. Over wogen zal nu worden, om ook den afge vaardigden van de verschillende organi saties gelegenheid te geven bepaalde verlangens te maken tot een onderwerp van overleg. Ten slotte zal de regeering overwegen een periodieke herziening van het bezoldigingsbesluit, b.v. om de vijf jaar. Reeds eerder had de regee ring daarover gedacht, maar een voor stel In die richting was tot nu toe niet om advies gezonden aan de centrale commissie, omdat de minister opzag te gen het enorme werk van 1928, dat nu periodiek zou moeten worden verricht. Mogelijk dat dit bij herhaling echter meevalt. De herziening zal dan echter steeds plaats moeten hebben in verband met het welvaartspeil van de bevolking, zoodat deze herziening zoowel verhoo- 'ing als verlaging ten gevolge kan heb ben. Geld op tafel, zooals verschillende organisaties thans eiSchten, komt er dus niet, daar is geeh sprake van en dat zou in den tegenwoordigen crisistijd ook niet ve-antwoord zijn, maar de weg is bereid als de omstandigheden er aan leiding toe geven en dat is reeds heel wat. Voor de contract-arbelders zal reeds dadelijk iets gedaan worden om hun positie zekerder te maken. Zij zijn de eenigen, die dus een positieve ver betering mogen tegemoet zien. Na de poging van de regeering in 1928 heeft Mgr. Nolens het Initiatief genomen om rust te krijgen. Het moet eindelijk toch eens uit zijn met de agi tatie onder de ambtenaren voor sala risverhooging, waardoor de geheele bin- l Dr verdwenen donderbus Een ingezetene van de gemeente Limmen, de heer Petrus de .V., was door den heer officier ambteluk uitgenoodigd om op deze zitting te composeerer» ten einde terecht te staan ter zake de tegen hem gerezen uliioshrdlu ernstige verdenking, dat hij zich weder rechtelijk zou hebben toegeëigend een ge weer. eigendom van den kweeker Dirk Zwart, in wiens dienst genoemde heer Petrus de Vr. was geteden, terwijl Zwart voormaligen knecht Jacobus Metselaar. Deze geweer. Van der Zander», een onderzoek en bedoelde spuit te voorschijn bracht uit Misbruik van of bierglau Zondag 14 September was het wat men in de volkstaal noemt, hommelis in het café van den heer Oud te Schagerbrug. Een der bezoekers, zekere heer Cornells L., maakte zich nogal „dik" en begon met een bierglas te jongleeren. welk kunststuk het minder aangename gevolg had. dat een der andere aanwezigen, de heer L. Doorn, zeer gevoelig werd getroffen en zoodanig gewond, dat hij geruimen tijd medische hulp noodig had om weer wat op te knappen. Den heer Cornells L. werd aan het ver stand gebracht, dat dergelijke aardigheden niet geoorloofd zijn en hij stond heden terecht om van een en ander strenge re kenschap te geven. De mishandelde heer Doorn, thans we der voldoende gerestaureerd om tegen- wordlg te zijn, was er als de kippen tjij om schadevergoeding te voederen van f 140 wegens medische behandeling, ziekenhuis- verplcBing, bedorven galocostuum enzoo- voort. Daar ontkende en bovendien in den uitkwam droeg de van vele getuigen in het na- en voordeel van den cliënt, een langdurig ksfrakter en duurde bet geruimen tijd eer de heer of ficier 2 maanden gevangenisstraf kon vor deren. Natuurlijk was mr. Smal s conclusie min der somber en méér In 't belang van zijn beschermeling. De grossier in verlovingsringen verscheen weder ten tooneele. In het begin van dit jaar werd te Alk maar de firma H. Plas in 't Payglop, op gelicht voor eenige verlovingsringen. die door een jongmensch, voorgevende reiziger te zijn voor den heer Jan de Vries, fabri kant in chemicaliën aldaar, in diens ge waarborgd solieden naam, op zicht wer den gevraagd. Het kwam echter weldra uit. dat deze cliënt een geroutineerde oplichter was, die reeds, in verschillende plaatsen van ons land zijn slag had geslagen. Hij werd gelukkig gearresteerd en bleek te zijn H. J. van Z„ een -23-jarig opti cien, gedomlcileerd te Wagenihgen. D ezaak was al reeds eenige malen be handeld, doch telkens uitgesteld. Thans had opnieuw voortzetting plaats en vorderde de heer officier 6 maanden ge vangenisstraf. Een ernstig geval van kolendampvergifti ging vond in den afgeloopen nacht plaats in een oudeliedengesticht te Mamers, La Mans. De kolendamp ontwikkelde zich in een kachel, die geplaatst was naast de gemeen schappelijke slaapzaal van een aantal oude lieden. Waarschijnlijk door de deurspleten Is de kolendamp de slaapzaal binnengedron gen. Toen het personeel hedenmorgen waakte, vond men van de verpleegden vier dood in bed. terwijl de overigen met ern stige vergiftigingsverschijnselen naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een relletje in een winkel van „gezondheidsartikelen” Op den 14den Augustus A. D. 1930 hield de heer Joh. AsskenazySchutzman. eige naar van een winkel in ..sanitaire" pro ducten. in de Riddei straat, te Alkmaar, zich onledig met de zaken af te wikkelen met zjjn voormalige filiaalhoudster mej. de wed. BiemanVan der Steen, zulks naar aanleiding van het feit, dat de nieuw aan gestelde functionaresse, mej. Hendrika Louw, echtgenoote van den heer G. Nien. werd geïnstalleerd. Deze plechtigheid

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5