DE VRIES’ ZUIVERE BIJENWAS Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 PROVINCIAAL NIEUWS De crisis BERGEN Het senioren-convent mislukt Na^ekomen Kerkberichten ALKMAAR Sint Josefpatronaat R. K. Vrouwenbond f GEMENGD NIEUWS De verbouwing van het station MARKTNIEUWS Examen-Commissie Statuten De Berger Overweg Bureau-artikelen als Briefwegers. Vloeibiaden. Prullenbakken, Schrijf- - mappen (linnen en leer), Vulpen-standaards, Vloeidrukkers, Inktstellen, enz Van Putten en Oortmeijer - Payglop Alkmaarsche Kamermuziek- Vereeniging De inbraak in het station te Sliedrecht M.KATER ALK MAAP MIENT2^ WOGNUM Phantasie of stemming maken DEN HELDER ASSENDELFT HEEMSKERK HOORN NIBBIXWOUD TWEEDE BLAD TWEE RIDDERS in Piano-avond POLDI MILDNER J. STERKEN t hem W. S. Bericht iannemelijk. des avonds Maria-Con^ te van werden, en TE WATER GESPRONGEN volgende de waarborgt weer voor het machlnlsten-examen. diploma de heer W. Schneider, alhier. Dle- een zeer van de afdeeling zal moeten volgt het blad: wel zijn een en twee r.k. oorzaken van den slechten afvoer en mid delen te beramen om inkomen tot spoedige ver- den p. W. DE MOL, Directeur van bron on- Is allen. ALKMAAR, 21 November. Kaasmarkt. Aan voer 72 stapels, wegerde 8.000 Kg Fa- brieks kleine t 40; idem commissie f 39; Boeren commissie f 40; idem kleine f 42. Handel matig. BEVERWIJK. 21 Nov. Aan de veiling Kennemerland" werden Vrijdag nog enkele schotelt’es met aardbeien van de volle grond aangevoerd. verschalfing werd geboren overleg tusschen meerdere de drie Katholieken. Wat wil de A. C. met deze tendentieuze berichten? Zijn zij louter fantasie, of die nen zjj om een zekere stemming te verwek ken? Is de heer Bonsema geen persona grata en moet daarom een ander gepousseerd wor den? Wat ons betreft, als er een tweede roode wethouder moet komen dat de eerste te rugkeert op Zijn zetel van vóór 1927 staal wel tamellik’vast is het ons om het even, of dit Bakker of Bonsema is. Belden zijn eerlijke tegenstanders en wie van hen de meeste regeertalenten heeft, kan alleen een eventueele praktijk uitwijzen. Maar waar we tegen waarschuwen wilden Is dit: de toch reeds zoo zware zakelifke on- derhandelingen niet te vertroebelen, door er misschien niet al te zuivere persoon lijk- '---enten door heen te mengen. ZONDAG 24ste Zondag na Pinksteren, Personalia. Te ’s-Oravenhage slaagde De Berger Overweg-misère beperkt zich niet alleen tot het dikwijls lange wachten voor de gesloten spoorboomen, een ongemak waar men zoo zoetjes aan al aan gewend raakt; er Is nog bij gekomen de misère van het slechte wegdek. .j. Tusschen de verschillende rails ligt Iets, Op 11 December as. zal te Utrecht het examen voor het makelaarsdiploma van den Nederlandschen Bond van Makelaars in vaste goederen, assurant ën en hypotheken worden afgenomen. Tot lid dier examencommissie is benoemd de heer W. J. D. Appel, Makelaar alhier en hoofdbestuurslid van bovenvermelden Bond Het werk van den tunnelbouw is op het station in vollen gang. Thans is men begonnen op het tweede per ron met het grondwerk voor de nieuw te bouwen restauratie- en wachtkamers en het seinhuis aldaar. i Deze oude gebouwen zullen week worden afgebroken. Het grondwerk is ondershands aanbesteed aan den heer Coevert. alhier, die ook het grondwerk voor den tunne.bouw uitvoerde. Aannemers van den nieuwbouw op het tweede perron is de fa. H. Jorritsma te Bols- ward. volgende vergadering een busje zal mdgaan tot ondersteuning van dit fonds. Door het bestuur is besloten 50.per Jaar uit de kas te trekken om bij langdur.ge ziekte van de leden dekens of 1 nnen goe deren te verstrekken. Verzoeken kunnen ge richt worden tot mej. M. Paleail, Choor- Straat 47. Daar de rondvraag niets opleverde, werd deze drukbezochte, geanimeerde vergade ring met den Christelijken groet gesloten. Toen gisterenmorgen te circa half tien een tweetal rijksveldwachters een jonge vrouw naar het Huis van Bewaring leidden, rukte zij zich voor het gerechtsgebouw plotseling los en sprong in de singelgracht. De veld wachter Van der Ploeg, die belast is met den parketdienst sprong eveneens te water en bracht haar na eenige moeite op het droge, waarna zl) h-> tHuis van Bewaring werd binnengebracht. Ondertrouwd: Frederik Lode wijk Gilles en Ruurdje Roomeijer. Geboren: Levenloos aangegeven kind van Nicolaas Schimmel en Catharina Post; Ja cobus Theodorus Maria, z. V. Gerardus Staa en Josina van der Linden; Jennlgje d. v. Arte Overdijk en Janna de Groot; Johannes Cornells, z. v Johannes Kunst en Wilhelmi na Hoogeboom. ..De eenige oplossing zal college van twee soc.-dem. leden, aangezien het zielental van de ge meente vordert, dat het college minstens uit drie leden bestaat, zoodat ook een col lege van I soc.-dem. en 1 r.k. uitgesloten Is en zooals wij gisteren schreven nóch de soc.-dem., nóch de r.k. genoegen zullen nemen met een college, bestaande uit 1 soc.-dem en 2 rJt. of omgekeerd. De toekomstige wethouders zullen wel zijn de heeren Klaver en Woldendorp en Westerhof en Bakker. Wel ligt het voor de hand, dat de soc.-dem. de heeren Wes terhof en Bonsema zullen stellen, aange zien de laatste fractle-voorzltter is en tijdens de afwezigheid van den heer Wes terhof de leiding van de soc.-dem. oppo sitie'in den raad had. Het is ons echter bekend, dat men van R. K zijde aan den heer Bakker de voor keur geeft, omdat men vermoedt, dat de heer Bonsema niet onschuldig is aan het artikel in „Het Volk", dat mr. Leesberg tot ontslagname noopte en hij bovendien de man is. die door het stellen van de motie Inzake het uurloon In werkverschaf fing de R. K. fractie uiteen deed vallen. Niet weersproken kan worden, dat het tot het recht van de 8. D. A. P. behoort, om de mannen, die de wethouderszetels zullen bezetten, aan te wijzen. De heer Bakker. <*ie voor kort nog afdeelingsvoor- zltter was, heeft zich echter een niet min der verdienstelijk lid getoond en wij mee- hen den heer Bonsema voldoende te ken nen als iemand, die. wanneer het belang van zijn partij dit vordert, zien persoon lijk zal terugtrekken." pendrecht bevonden, niet te weten in welke richting hun weg t» vervolgen. Ofschoon zij aanvankelijk Hepen in de richting Dordrecht, keerden zij spoedig terug en verwilderden zich in de richting Sliedrecht Waar zij nadien gebleven zijn, is onbekend. Hun schoenen waren nat en modderig. Daar de plaats waar zij zich op den weg vertoonden van de plaats af. waar te Sliedrecht ge tracht is de brandkast te forceeren. langs landwegen hoewel slecht begaanbaar gemakkelijk is te bereiken, is het niet on mogelijk. dat dit de daders van de inbraak z|jn. Hun signalement luidt: eenvoudig ge kleed, mln of meer gekreukt, doch niet ha veloos. be'den schraal postuur één ongeveer 1.80 M.. de andere ongeveer 1651.70 M. lang, weinig kleur, leeftijd tusschen 25 en 40 laar. De langste droeg een lange licht ge kleurde over ja- of regenjas met split. Zij maakten niet den Indruk landloopers te zijn. Bij ontdekking houdt de burgemeester van Slt^recht zich voor berichten aanbevolen. oppositie. Hij mogelijkheden droeve figuur. En wat doet De Staatscourant bevat de statuten van de NV. Alkmaarsche personen, en goede- renstoombootdienst .Burgemeester van Alk maar II" alhier. nu „Het Volk”? In een oppervlakkig artikel geeft het blad het verloop van de vergadering weer. Wel neemt het de moeite op te merken „een aantal opmerkingen van den burge meester laten we voor wat ze zijn” maar overigens, geen woord van excuus geen ruiterlijke erkenning, niets. EchtHet Volk”! uit onderling S.DA.P.’ers en ZONDAG, 6 uur gemeenschappelijke H. Communie der congreganisten, des avonds Slultingslof met plechtige opdracht der nieuwe leden. Dien dag onder de H. H. Missen, volgens voorschrift schaalcollecte voor de Vereeni- glng ter bevordering van Kath. Bijz. On derwijs in ons Bisdom. Kwart voor 2 Cat., half drie Vespers. MAANDAG, H, Mis in de kapel, half J» en kwart over 8 In de kerk. DINSDAG, des avonds Maria-Congfrega- tie, afdeeling meisjes. WOENSDAG, des avonds half 8 St. Jozef- lof. DONDERDAG, des avonds Marla-Con- gregatie, afdeeling jongens. ZATERDAG, kwart over 7 Schoolmls, 8 uur gez. H. Mis van Requiem, biechthoo- rvn van 4 tot 8 uur, 7 uur Marialof. Biechthooren voor de schoolkinderen 1 klas 1, 2 en 3. VRIJDAG half 12 voor de meisjes. ZAtekDAG 12 uur voor de jongens. Dagelijks is de kerk geopend voor een bezoek aan het Allerheiligst Sacrament. Ijveraars voor den St. Odu'phus-steun- pennlng denkte er aan, dat het as. Zater dag weer uw tijd is en gij Zondag as. ook moet afdragen de driemaandelijksche jaarlijksche giften! Gij slaat toch niemand over? zei een paar weken ge- de er In den ouderdom van 93 Jaar overleed in Huize „Kinhelm waar hjj de laatste twin tig jaren woonde, de heer J. Sterken. De heer Sterken liet toen hij zich in Ber gen vestigde het kasteelachtige landhuis .Kinheim" bouwen volgens de plannen van den architect Mauve. Vooral door het inte rieur behoort dit bouwwerk tot de mooiste in de gemeente. Enkele jaren geleden liet hl) door denzelfden architect in Bergen aan Zee den bekenden Sterkenkoepel bouwen. Toen het oude geveltje naast het postkan toor indertijd dreigde verloren te gaan, kocht de heer Sterken dit pand, waarin volgens de historie In vroeger eeuwen de pastorie van de Ruïnekerk was ondergebracht Hij liet het pand voor 10.000 restaureeren en schonk het later aan de gemeente, ten einde er een museum van Bergensche folklore in onder te brengen. Het oude typische huisje in de Guurtjes- laan, bekend als het huisje van Trijntje van Lente, bleef mede door zijn toedoen behou den. Met hem is een achtenswaardig burger heengegaan, wiens nagedachtenis bij de ge meentenaren zeker in eere zal blijven. Men schrijft ons: Donderdagavond hield Pater Frehe voor de le den van den Vrouwenbond een lezing, geti teld: „De kleine oproermaker". Na de gebruikelijke opening door de Pre sidente. mejuffr. Boom, werden de notulen vastgesteld en het woord vei leend aan den Weleerw.'Spreker. Na een verklaring van dezen vreemden titel, begon de Eerw. spreker met de op merking, dat veel vrouwen de opvoedkunst beschouwen als een kunst, die men zoon beetje cadeau krijgt bij gelegenheid van het moederschap. Het ongezonde dezer meening toonde pater Frehe aan en conclude :rde. dat opvoedkunst moet geleerd evenals kookkunst of naalkunst. Voor dezen avond wilde de Eerw. spreker enkele, vooral praktische aanwijzingen ge ven omtrent een der meest gewichtige onderdeelen van de opvoedkunst: over „de kunst van straffen". Sommige ouders bederven hun kibSe en door ze niet te straffen, andere door ze verkeerd te straffen. Men straft zijn omdat men ze Groote en kleine potten in de kleuren wit. zwart, rood, geel, bruin Bewaar de bijgepakte cadeau-bonnen, ze hebben waarde. Raadpleeg voor inlevering de cadeau-lijsten bij Uw winkelier. TELEFOON 324 - ALKMAAR N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIKNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 - ALKMAAR de omstandigheden, waaronder in den nacht van 11 op 12 dezer de brandkast werd ge haald uit het kantoor der Nederlandsche Spoorwegen te Sliedrecht. Nadat een gat was geboord in de deur van het kantoor en deze deur was geopend, is een z.g.' steekwagentje vermoedelijk uit een loods gehaald, waarop de 300 Kg. zware brandkast werd geladen, nadat de inbrekers de wielen vermoedelijk met stukken stof heb ben omwoeld. waartoe gebruik is gemaakt van bindgaren <één witte en één blauwe draad), afkomstig uit een der bureauladen Blijkbaar is een op het emplacement bui ten de rails staande lorrie, nadat het slot van den ketting, waarmee deze was vastgezet, met een valschen sleutel was geopend, op het hoofdspoor gebracht. Waarschijnlijk is de lorrie tot voor het perron gereden en is hierop de brandkast geplaatst, waarna de lorrie ongeveer 1!4 K.M. in de richting Dordrecht is voortgeduwd. Daar aangekomen is eerst de brandkast van de lorrie in het land gewipt en vervolgens is de lorrie uit de rails gelicht en terzijde van de spoorbaan neergegooid. Daarna is met behulp van ter plaatse ach tergelaten breekijzers, mokers en koevoeten getracht de brandkast te forceeren. Klermee bezig zijnde, werden de daders gestoord door een boerenarbeider voor wlen zij op de vlucht sloegen met achterlating van hun gereed schap. De koevoeten bleken van het station te zijn meegevoerd, evenals een ter plaatse gevonden witte handdoek. Vóór het verlaten van het station is de telefoonverbinding met de naburige wachtposten verbroken door het stukknippen van de draden. Uit een burea lade worden vermist eenige plakzegels en postzegels benevens eenige sleu tels. Op de plaats waar de gedeeltelijk gefar ceerde brandkast stond, waren eenige in- brekerswerkti'iven achtergelaten. Als eenig signalement van de daders kan worden opgeveven dat belden in donkere col bert, jas en broek gekleed waren, geen over jassen droegen en donkere jockeypetten op hadden. Den volgenden morgen omstreeks 7 uur zijn te Papendrecht twee personen opgemerkt, die blijk gaven, zoodra zij uit een stoep komende öch op den weg Sliedrecht—P*- verbetering. f Daarna werd het woprd verleend aan den heer Nic. Passchler. die een causerie hield over de Zuiderzeewerken. Dat met belangstelling de rede van spre ker gevolgd was. bleek wel uit de verschil lende vragen, welke uit de vergadering wer den gesteld en welke alle tot genoegen van de vragers werden beantwoord. Tot slot werd een keuring gehouden van een door den heer Lammerse ingezonden collectie chrysanten, eene vaas Mr. Polling en Mont Blanc. Eerstgenoemde werden 6 en Mont Blanc 8 punten toegekend. Na de rondvraag, welke niets opleverde, volgde sluiting. Zoo echt kinderlijk, vrij en ongedwongen zet dit zéér jeugdige meisje zich aan den vleugel, maar nauwelijks heeft ze in de toetsen gegrepen, of men is haar Jeugd ver geten, en in den ban van een meesterlijk, geniaal en intensief muzikaal klavlerspel. Bach's Italienfsches concert hoort ge in grootschen stijl, met opvallend duidelijke polyphonic, en zeldzaam prachtigen aan slag. Wat een zuiver pianistisch spel met tallooze schakeeringen, en poëtische zangen in een Chopin-ballade, hoe licht en parelend gaat de As dur wals voorbij, en dan volgen de Brahms-Paganlnl Variatie’s. waarin Poidi Mildner haar phenomenale techniek en aan geboren virtuositeit geheel ontplooit, men beleeft hier een hevig temperamentvol en boeiend spel, waarvan iedere noot gela den is met muzikale spanning, de enorme technische moeilijkheden schijnen hier voor de pianiste niet meer te bestaan. Wanneer na de pauze de meer .moderne werken van Marx en Komgold worden ge speeld, dan is het spel weer volkomen aan dit genre aangepast, het virtuose domineert niet meer, maar het artistiek peil wordt hier hoofdzaak. Het prachtig gespeelde „Ball belm M&rchenkönig” van Korngold zullen - niet Hcht vergeten. Dan worden we plotseling verrast met een octaven-étude van Breitfeld. een staaltje van verbluffende ongeloofelijk sneUe techniek. Dit was ‘n aanloop voor het brillante slot, de E. Dur Polonaise van” Liszt, waarvan de pianiste een waar muzikaal vuurwerk maakte, wat de toehoorders in buitengewo ne geestdrift bracht. Op de welverdiende ovaties dankte ze zeer gul met een eveneens virtuose toe gift. De plano-avond van Poidi Mildner behoort weer tot de zeldzame gebeurtenissen, die men nooit kan vergeten. In het Algemeen Politieblad worden eenige bijzonderheden meegedeeld omtrent mogelijkheden gesteld: eerlijk bekennen ongelijk te hebben, of een aanklacht in te dienen tegen den pastoor wegens valsche aangifte. Het oogenbllk was toen gunstig voor Van Tol, hij kon ruiterlijk erkennen -waardoor hjj zijn figuur nog eeniger- mate bad kunnen redden. Hij deed het niet. Met hem was echter ook „Het Volk” schuldig. In een groot artikel, met een schreeuwenden kop en verschillende in terlinies werd Indertijd vastgesteld, dat onpartijdig justitioneel onderzoek gewenscht was. Niet uitgesproken maar tusschen de regels dóór werd dui delijk te lezen gegeven, dat de pastoor een inbraak, zou hebben gefingeerd, een beschuldiging, waartegen onmiddel- lijk protest is aangeteekend. Heel Nederland wist nu van de zaak, en m vele kringen merkte tnen smalend op „natuurlijk, dat is weer een pastoor.” De zaak is anders uitgekomen, d? pastoor is,, dank zij het flinke optreden van burgemeester Bakhuizen (niet katholiek), volkomen gerehabiliteerd. Ook „Het Volk” was op de vergadering, waar de burgervader een verklaring van de zaak gaf. Het raadslid Van Tol bleef alleen staan, personiflceerend de totale koos geen van de twee en sloeg een uiterst V4j hebben ons in de* dagen van wet- houtlerscrisls zorgvuldig er van onthouden tot in details uitgewerkte „oplossingen" aan de hand te doen, maar ons streng er toe bepaald, den weg aan te wijzen, waar langs men, naar onze meening uit 't moeras kan geraken Daarom decieteerden we ook niet, welke regeercombinatle nu gevormd moest worden en noemden nog minder personen als toekomstige wethouders. Een en ander geschiedde uit de overtui ging, dat de daarvoor aangewezenen, de raadsleden, vrij moesten zijn in hun onder- handeilngen en dat poHtleke inmenging hun toch al zoo moeilijke taak nog zwaarder zou maken. We kunnen ons echter voorstellen, dat collega’s hun plicht in deze ènders zien, en namen het dus de Alkmaarsche Courant heelemaal niet kwalijk, dat zij door enkele artikeltjes deze week de oplossing in een be paalde richting trachtte te sturen en zelfs reeds een viertal nieuwe wethouders nad klaar gebakken. Er zijn echter grenzen en deze worden 0.1. overschreden, wanneer men berichten lanceert, die, om het zacht te zeggen, met de waarheid op Ietwat gespannen voet staan. Een dergelUk bericht vonden wij Donderdag avond in de A. C. Na het ook door ons vermelde senioren-convent van Donderdag avond te hebben gememoreerd en na te hebben vastgesteld, dat dit waarschijnlijk geen oplossing zal brengen, omdat de 8. D. A P. voor een verbintenis eerst de uitspraak vragen, ver- Een Roomscb-rood college* De vergadering dJr fractle-voorzitters. Don derdagavond op ultnoodiging van den voorzit ter der katholieke fractie, den heer Klaver, ten stad huize uitge chreven, mag een mis lukking genoemd worden De voorzitters van de Vrijheidsbondsche en der Christelljk-His- torische fractie, benevens het antl-revolution- naire lid ontbraken. De oorzaak van dit wegblijven was deze: Het vijftal niet-katholleke elftalleden had een brief gericht aan de R. K. fractie, waar in zij als basis voor verder onderhandelen eischten, dat het aangenomen voorstel in zake het grondtoon in werkverschaffing (de 43 cts.5 zal ingetrokken worden. Van de zijde der R. K. fractie werd hier op geantwoord, dat dit in de gegeven om standigheden ónmogelijk werd geacht. Hierna weigerde het vijftal de besprekin gen mede te. maken. Aanwezig waren dus alleen de heeren Klaver <R. K.). Sietsma (V. D.) en Bonse- mi (8. D. A. P.) Aar.-ezien de heer Klaver geen opdracht had van zijn fractie, cm op kleiner basis naar et»i oplossing te zoeken, moe'ten deze be sprekingen vanzelf dood toopen. Een voorstel om de oude wethouders te herbenoemen, met toevoeging van der^jMtr Westerhof, was voor de llnksche leden Wat nu? 0.1. is door de weigering van de vijf een rakencollege op breede basis onmogelijk ge worden. Terugtreden naar het oude elftal gaat ook niet, gezien den elsch tot intrekken van het aangenomen voorstel. een elsch. die voor de katholieken onmogelijk te aanvaarden is. Waarbij nog komt, dat er altijd ook nog is de kwestieRingers aangaande het lei derschap van publieke werken. We kunnen toch niet aannemen, dat de R. K «fractie ook hier zal willen retireeren. Waar de zaken nu zoo staan, worden we door de halsstar rige houding der vijf gedwongen te zoeken in de richting naar het z.g. demokratlsche blok. Naar onze meening zjjn we nu heel dicht aan de „uiterste noodzaak” genaderd. We zien dus ais eenige mogelijkheid nog wat we deze week reeds eerder betoog den een college van vier wethouders, twee Roomsch-Katholleke en twee rood, dat ge kozen wordt op een kort welomlijnd demo- kratlsch program, waarbij echter belasting- verhooging moet zijn uitgesloten. Dgpe laatste elsch is in de huidige malaise, welke onze stad misschien meer dan welke andere treft, beslist urgenten wel de minste concessie, waarmede men de instemming van het zg. conservatieve deel onzer fractie kan verkrijgen. Mogen nu alle fracties, in wier handen het lot van ons stadsbestuur ligt, haar zwa re verantwoordelijkheid tegenover de ge meenschap voelen en niet door vasthouden aan politieke eischen den chaos bestendigen en vergrooten. In een zelfden deplorabelen toestand keert het Alkmaarsche gedeelte van Bergerweg. Gisterenavond was daar bijna een ernstig ongeluk gebeurd. Even over tienen reed de autobus naar Bergen op dat gedeelte, bestuurd door den chauffeur J. J. Opeens kwam een jeugdige wielrijder, die van het neele smalle fiets pad den straatweg op wilde rijden, vlak voor de autobus te vallen, doordat de kant van het wegdek veel hooger ligt dan het fietspad. dat slechts enkele decimeters breed is. Door handig manoeuvreeren van den ac- tleven chauffeur kon een ernstig ongeluk voorkomen worden. De jongen kwam, doordat de bus hem niet raakte, met eenige schrammen en met den schrik vrij. Wat dezen weg betreft, zal er o.L wel spoedig verbetering komen, daar de verbree- ding van den Bergerjveg ais een der eerste punten - van de Alkmaarsche werkverschaf fing genoemd wordt. Hierbij achten wjj ons toch verplicht een enkele kantteekening te maken. Terloops zU even opgemerkt, dat de „op lossing** 2 Wethouders, door onzen coHega voor een paar dagen zélf aan de hand was gedaan, terwijl hij nu erkennen moet, dat, gezien het zielental der gemeente, het college minstens uit 3 leden bestaan moet. Wjj ne men hem echter deze vergissing heelemaal niet kwalijk. „De beste breister laat wel eens een steek vallen." jwi naa»1 tnolrnr leden wethouder Ringers. *t Is maar kunst deze zóó weer op te pakken, dat geen spoor van achter blijft. En dat is hier inderdaad keurig gedaan! Onze grief gaat echter tegen de passage, waarin het wordt voorgesteld, alsof de Ka tholieke fractie haar veto had uitgesproken tegen een eventueel wethouderschap den heer Bonsema. Uit de beste kunnen we verzekeren, dat dit absolaut juist is. Er is zelfs met geen woord over deze personenkwestie gerept. Een dergelijke houding zou trouwens m flagranten strijd «Un met t standpunt op den 6en November óók door de Katholieke fractie onderschre ven, toen vóór de verkiezing tot wethouder van den heer Klaver bij monde van den Op veler verzoek zal Woensdag 26 Novem ber e.k. des avonds om 8 uur nog één. maar nu ook de laatste, opvoering gegeven worden van „De Erfenis van oom Valenten,' in ons Patronaatsgebouw aan het Varnebroek. Onze tooneelclub Vlos begint naam maken. Vooral Is deze tooneelultvoering be stemd voor de leden der jongens-congregatie en hunne ouders. Toegangsbewijzen verkrijgbaar tegen een kleine vergoeding bij den heer v. Mastricht, Metiusstraat 15, bij onze colporteurs Zon dagmiddag tusschen 12 en 1 uur aan de zaal en 's avonds aan de zaal. *t Is een avond van vrooljjkheld Koml Tuinbouwclub V. Z. O. S. Bovenge noemde club was op Donderdag 20 November 1.1. in vergadering bijeen in café L. Henne- man alhier. Na opening door den voorzitter en goed keuring van de notulen volgde mededeellng dat de vereenlglng Pioef- en Schooltuin „Kennemerland", (waarvan de tuinbouw club lid is) eene vergadering houdt op Dinsdag 25 November asdes namiddags 2 uur in het- Landbouwhuis te Alkmaar. Als afgevaardigde naar deze vergadering werd benoemd de heer J. Ineke. Alsdan kwam het voorstel ter sprake om trent een te stichten reiskas. Naast het bestuur worden twee commis sieleden benoemd, bij wie de aan een ex cursie deelnemende leden een maandelljk- sche bijdrage kunnen storten. Het afdragen van de gelden dient bfj voorkeur te geschieden op de te houden ver gaderingen of gebracht bjj de te benoemen commissie. Het totaal bedrag, gesteld op f 6 per Jaar. moet ten volle zijn betaald 3 dagen vóór den uitgaansdag. Indien iemand door omstandigheden niet mee kan. terwijl door hem een geheele of gedeeltelijke storting ts gedaan, ontvangt hij het gestorte bedrag terug met aftrek van 10 pCt., welke gelden in de kas van de club zullen vloeien. Als commissieleden worden benoemd de heeren L. Dlemeer en C. Vendel. Veertien personen gaven zich voorlooplg op als deel nemers, terwijl op de eerstvolgende verga dering ook nog de gelegenheid bestaat zich hiervoor op te geven. Dan kwam in behandeling de waterloozing ter plaatse. Geconstateerd werd, dat de afwatering door diverse oorzaken nog slecht te noemen is. en vooral in natte perioden tot schade van de gewassen leidt; oa. wordt gewezen op de vele te kleine duikers en afvoerpotten terwijl te dikwijls de slootwljdte hoogst on voldoende is. Verschillende sprekers voerden over dit punt het woord, met als resultaat, dat be sloten werd een conferentie met B. en W. aan te vragen: alsmede een adres aan den Raad te richten, met het verzoek een ern stig onderzoek in te stellen naar de juiste Z4ste zondag na Pinksteren, om half 8 voor Nicolaas Ligthart, om half 10 voor de parochie. MAANDAG voor Corn. Biersteker, Engel berts Krom en overt, kinderen, elders voor Jac. Overboom en Corn. Brink. DINSDAG voor Joanna Kamp geboren Schouten, elders voor familie Zulker en Kamp. WOENSDAG voor overl. fam. Feereboom en Appel, elders voor Jac. v. Dispen, als lid Processie Zw.K. DONDERDAG voor mej. Grietje Com mandeur, elders: voor Antje StamCom mandeur. lid Proc. Alkm.Kev. VRIJDAG voor Catharina KooterWe ver, elders voor Maartje Blauw geb. van Diepen. ZATERDAG L h 8. A. G. voor familie ürsem, elders voor Willemljntje Leeuw. ZONDAG om half 8 voor Maria Nipsha- gen geb. Tool, om half 10 voor de Parochie, elders voor overl. familie Schoutsen en Ro- hof. Heden onder de HU. Missen schaalcol lecte voor het R. K. Bijz. Onderwijs In het Bisdom Haarlem. Na den middag te 2 uur de Vespers, waarna lied no. 56. WOENSDAG-avond te 7 uur in de Pasto rie Bestuursvergadering en Donderdag avond te 7 uur in de kerk ledenvergade ring van de Meisjesjeugdafdeeling van de Derde Orde. ZATERDAG-morgen te 9 uur Biecht hooren voor de hoogste klassen der meis jesschool en ’s-middags biechthooren van half 4 tot 5 en van 6 tot half 8. dat vroeger nog den naam van straatbe- dekklng verdiende. Thans is het een hobbe lig vlak met kuilen en brokstukken steen. Voor de auto’s, de luxe zoowel als de vrachtauto's, en niet te vergeten de zware autobussen, is dat een groot ongerief. De passagiers worden, wanneer de bus de rails over-hobbelt zóó door elkaar geschud, dat ze zich wanen in een cake-walk óp de kermis te zijn. We denken dat de oplossing van het tun- nelvraagstuk nog verre van nabU is; het is dus nog wel even de moeite waard, om voor het zoover is, het wegdek tusschen de rails op den overweg in goede conditie te brengen. Naar wij vernemen, heeft de Bond van Bedrljfsautohouders in Nederland zich tot den Ingenieur van den Weg der Nederland sche Spoorwegen, alhier, gewend, tenein de diens aandacht op degen ongewensch- ten toestand der bestrating’ te vestigen. De ze overweg aldus het schrijven is vol kuilen en de aansluiting van de rails aan de bestrating laat zeer veel te wenschen over. Aangezien een dergelljke toestand onmid- delljjk ernstig nadeelig is voor auto’s, voor al voor vrachtauto's, wordt dringend om verbetering verzocht. Gemeenteraad De raad dezer gemeente zal vergaderen Dinsdag 25 November. De agenda luidt: Goedkeuring tfer notulen der vergadering van 28 October 1930. Ingekomen stukken, mededeelingen i Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1929, met bljbehoorende bedrijfsrekeningen. Vaststelling van een suppletoire begrootlng, dienst 1930. Prae-advles op een verzoek schrift van het bestuur van de afd. hoorn van de Nederlandsche Fede^Hc van Arbel- ders-Esperantisten, om een subsidie uit de gemeentekas te wlUen verleenen en een lo kaal beschikbaar te willen stellen, ten be hoeve van een te geven Esperantci-cursue voor tongeren. Prae-advies op een verzoek schrift van de aid Hoorn van de Revolu- j tionnair SosiaJist. Party in Nederland om aan werkloozen en andere armen extra uit- keeringen te dcen verstrekken. Betaling van door gemeente-ambtenaren gemaakte over uren. Vaststelling van een ontwerp-verorde- ntng op het beheer van het grondbedrijf. Vaststelling van een verordening van de commissie van bijstand van B. en W. voor beheer grondbedrijf en de daarbuiten val lende rentegevende eigendommen. Uitvoeren van werken in werkverschafftng en het daarvoor te betalen loon. Het sluiten van een stroomleveringscontract Prov. Electrisch be drijf in N.-Holland. Verbreiden van de Koe- poortsbrug en verbetering van de rioleerlng ter plaatse. Onderhandsche verhuring van een stukje tuingrond .gelegen achter <fe wo ningen van de woningvereeniglng ..Arbei dersbelang" aan de Veenenlaan. Prae-advies op een verzoekschrift van den heer J. I. Lftncester om eervol ontslag als onderwijzer aan gemeenteschool I alhier. Vaststelling van het kchier der straat- en rioolbelastlng, alsmede van de wlsseltonnen-retributie, dienst 1930. „SL Cunera” De R. K. Tooneelveree- niging .Bt. Cunera zal met medewerking van de R. K. Harmonie onder leiding van den heer E. Koning Zondag en Maandag haar najaarsuitvoering geven in de kolf baan van den heer Wester. Het beloven een paar genotvolle avonden te worden. En de reputatie van ,Bt. Cu nera” waarborgt weer een paar volle za len. straft zijn kinderen niet, ófwel men ze te onnoozel vindt, ófwel omdat men de ernstige gevolgen van de kinderiouten niet voldoende doorziet; ófwel vanwege een al te teedere en sentl- menteele Ueide voor het kind. Het verkeerde en noodlottige van deze drie mot even werd duidelijk aangetoond en de conclusie van het eerste deel der lezing was: „Wie zjjn kind niet straft, haat zijn kind". In het tweede deel der lezing gaf de Eerw. spreker practlsche adviezen met be trekking tot de Juiste wijze van straffen. Vooreerst werd in den breede uitgewjjd over de algemeene regels, geldend voor iedere soort van bestraffen, te weten: 1. Straf uw kind na één en na niet meer dan één waarschuwing, verzoek of dreige ment. 2. Straf uw kind niet al te vaak. 3. Straf uw kind redelijk en nooit ver nederend. 4. Vader en moeder trekken één U)n bjj de bestraffing. 5. Straf nooit als uw kind vertoornd of driftig is. Al deze vijf regels, welke men niet kan overtreden, zonder de goede opvoeding te schaden, weiden door voorbeelden uit het leven verduidelijkt. Vervolgens wees de Eeiw. spreker in het bijzonder de meest geschikte straffen aan voor kinderen onder den leeftijd van 7 jaar. van 712 jaar en ten slotte voer kinderen boven den leeftijd van 12 Jaar. Ten slotte wees de Eerw. spreker er op, dat men bü de bestraffing der kinderen, blijkens de voorafgaande lezing, eens heel veel moest denken, dat de kunst van straf fen niet zoo makkelijk in toepassing wordt gebracht. Men moet echter niet tegen de moeilijk heden opzien, want een Juist bestraft kind is voor een groot dpel al een goed opgevoed kind en dit levert voor de ouders op eer, vreugde, geluk, steun. Ja zelfs geldeljjk voordeel. We hebben zorg en eerbied, zoo besloot pater Frehe voor het mooie H. Hart-beeld in onze kamers. Denken wjj er om. dat mooie H. Hart beeld is maar een d o d e afbeelding en het maaksel van een aardschen kunstenaar Veel meer zorg en eerbied verdient het levende beeld van God en het maaksel van denzelfden Gcd: het kind. Namens bestuur en leden sp.ak de presi dente een hartelijk dankwoord tot pater Frehe voor de leerrijke en duidelijke uit eenzetting van de kinderopvoeding, die den leden een steun kan zijn in hun moei lijke taak. Een schrijven werd voorgelezen van de „Hanze" om te protesteeren tegen de Na tionaal bons, uitgegeven door verschillende winkeliers, waardoor het lezen van neutrale boeken werd bevorderd. Voor de zielerust van mej. Sneli pen werden eenige gebeden gestort en de namen van nieuwe leden werden voorge lezen. De kookcursus van de fijne keuken begint 10 December-, deze bestaat uit 16 lessen van 2% uur, waarvoor men 6.verschul digd is. Aangifte tot deelname kan nog geschieden bij de secretaresse. Laat 221. Aan hetzelfde adres kan men zich ook opgeven voor „Moedersrust", voor welk doel ALKMAAR, 21 November 1930 Aange- ^oerd totaal 1791 HL. als: 680 tarwe 6—10; 45 rogge 5.50; 274 gerst 5.756 25 300 ha ver 67.25; bruine boonen 1420; citroen boon en 2830; dulvenb. 1216.50; witte boonen 2733 6 geen mosterdzaad 20; 3 karwijzaad 29; 26 blauwmaanzaad 2829; diverse tuinboonen 28; 202 erwten groote troene 1926 kleine erwten groene 8—9.50; idem grauwe 2856 50; idem vale 3041. Alles per 100 KG. Handel goed. Eenige bijzonderheden omtrent het plegen van de ln’”ank. Fen •'-’"•leinent van de vermoedelljke daders worden ingewijde De Inbraak bij den pastoor te Leimul- den is niet gelingeecd; dat staat thans vast. De burgemeester van Rijnsaterwoude heeft In de dezer dagen gehouden raads vergadering den grootsten opposant ir> deze kwestie, den heer v. Tol, voor twee heer Vogelaar gezegd werd, dat een fractie, welke recht kan laten gelden op een wet- houderszetel, den persoon geheel vrfj en zelfstandig aanwijst. Bovendien zijn de gronden, die voor een dergelijke Inconsequente houding aangegeven, al heel losjes. Ieder weet, dat de dolksteek die Mr. Leesberg, vla het „Voik’ -artlkel. in den rug trof, niet door den heer Bonsemawerd toegebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5