ONS BLAD I 1 1 MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 Novemberstormen Voornaamste c^Cieuws JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 i BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 276 f 40 De buitengewone vergadering Alg. Ned. Zouavenbond De vlucht van Van Tijen Een schriftmuseum te Utrecht - Leeken voor de Microfoon Het derde retourvliegtuig te Halle Een Balspel in de gerechtszaal St. Bernulphus-Gilde De DO X De torpedojager „Van Nes” Geluidgevende voetballen Rotterdamsche Athletiekkring De automatische tennispartner Afgifte van valsche chèques 1 Een dorp uit het steenen tijdperk Jeugdleiderscursus te Beverwijk 27 en 28 December Het faillissement der Comm. Venn. „Vertrouwensveehandel” ROOKTAFELS. ROOKSTELLEN. SIGARENDOOZEN. SIGARETTEN- DOOZEN. ASCHBAKJES, enz., een aantrekkelijk geschenk voor Heeren L. Frankenberg—Alkmaar I Aartshertog Leopold van Habsburg voor den rechter dit nummer bestaat uit twéé Uit den raad van Blokzijl 1 4 1n»- 1250.- 1125.- 50.- “r* AA86IFTE MOET OF STRAFFE VAR VERLIES VAR RECHTER, GESCHIEIER UITERLIJK DRIEMAAL VIER El TWIRTIG UREI IA HET OHGEVAL TOCH EEN OVERWINNING! 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD derlen verschillende Maas en Waal rijn snel wassende. De jsariyksche bijdrage van Z. H. den Paus Halssnoer van Maria Theresia. raadsvergadering Geen nieuwe dictatuur in Spanje. zal op MARTIN BERDEN Ruim 150.000 aan schulden en vorderingen Wat op de Orkaden gevonden werd Barometerstand 9 uur rm. 78v vooruit. Ontvangst te Medan het Gerechtsgebouw te Utrecht. si Zaterdagmiddag geopend Leeken voor de Microfoon De Heden op Schiphol verwacht en Een advies-commissie Proeftocht op de Clyde heeft gedaan op de Door een Nederlander te Th—el. beroep. stemrai geleid. t. r bouwd volgens <fe plannen en de technische ■driesen der Yarrow Company, voltooid ALKMAAR No. 433 ;en, die tnet -• ingangen als hij geweten ver- Noodweer boven Centraal-Eoropa. Dooden en gewonden. Overstroomingen. Hevige on- weders. Het jongste spoorwegongeluk in Frankrijk. Heuvelinstorting oorsaak. Overstroomingen in van ons land. Een experiment van de „Berliner Funkstun de de weer n t. i I Statistiek over de corruptie in Ned. Oout Indie. Derde lustrumcongres der Algemeene R. K. Werfcgeversvereeniging. gewijd aan de econo mische crisis. O to e r. Ernstige beschuldiging tegen den burge meester. gemaakt kunnen worden. Ook de hoogte is baren voet te regelen. nog zulke „overwinningen” Doorgaans in de maand November Zijn de stormen op hun best, ’t Weerstation seint aan de posten: Storm uit Noord, of uit Zuid-West. En wij lezen bij de kachel Dan verhalen in de krant Over schepen, die in nood zijn Of vergaan zjjn of gestrand. En natuurlijk staan de zeelui Aan de kust tot redding klaar. Kerels, die tot helden worden Als er nood dreigt en gevaar. Eergisteren is te Ctrecht een schriften uiu geopend. ’te 6.25 uur Zondagmorgen is vertrokken, ten gevolge van den hevigen tegenwind, na 8% uur vliegen een tusschenlandlng heeft ge maakt te Halle bij Leipzig. Alles is wel aan boord. Hedenmiddag om 12 uur werd de P.H.A.E. N. op Schiphol verwacht. abonnementsprijs Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor kuiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Naar de Asoren en dan terug naar Altenrhein ADVERTENTIEPRIJS: regels 1.25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel Z 0.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 De te Amsterdam geboren Nederlandsche cbM-correspondent bij een Parijsch reisbu reau K, heeft tijdens zijn vertlijf ta een hotel te Brussel een valsche cheque afge- Beven, groot 25.000 francs. B« het onderaoék Is gebleken, dat K. in Frankrijk reeds an- O*o letten van dien aacd heeft gepleegd. In de faillissemeptszaak der Commanditai- 1 re Vennootschap ..Vertrouwensveehandel" te i Amersfoort, die relaties had over het geheele land, en van haar beheerend vennoot, den heer O. Hoekstra, zijn door den curator, den heer L. P. van der Mark de door hem voor- loopig erkende en betwiste vorderingen ge- deponeerd ter griffie van de Rechtbank te Utrecht en van het Kantongerecht te Amers foort. De lijst van schulden en vorderingen 1 beloopt in totaal f 152.466.over 90 credl- teuren. Aangezien de beheerend vennoot ook i hoofdeiyk aansprakelijk is voor de schulden i der vennootschap, bedraagt het totaal der i vorderingen van hem persoonlijk f 152.928. De verificatievergaderingen hebben plaats op 1 December aa., des voormiddags 10 uur in Te La Coruna geland Zondagmiddag om 13 uur 20 (Greenwich Tijd) is het vliegschip DO X te La Coruna voor anker gegaan, nadat het ongeveer 400 KM lange traject Santander—La Coruna in bijna 3 uur was afgelegd Het was verrukkelijk weder, zoodat dui- 'rnden zich naar de haven hadden begeven om getuige te zijn van de aankomst van het vliegschip. Ook uit de provincie waren zeer vele belangstellenden aanwezig. Het enthou- riasne was buitengewoon. Medelijdende hanen in de Engelsche sportwereld konden het maar niet verdragen, dat de blinden in het land geen deel konden nemen aan de voetbalsport, die vooral in dit land zoo populair is. Reeds langen tijd trachtte men dit pro bleem op te lossen door het vervaardigen van een bal, dien men niet alleen kon zien, maar ook kon hooren 1 Thans is het aan het Engelsch nationaal Blindeninstituut gelukt, een bal te constru- eeren, die aan de vereischte voorwaarden voldoet. De toon, voortgebracht door een serie bellen, die binnen in den bal aange bracht zijn, wordt versterkt, zoodra de bal over den oneffen grond rolt. Op deze manier kunnen de blinden niet alleen van het voet balspel, maar ook van het croquetten ge nieten. fxn fout bezit de uitvinding inzooverre dat de bal onder bet voortbewegen geen geluid maakt, doch alleen maar 'hoorbaar wordt, wanneer hij stil komt te liggen- De geruchten over opitand in Sovjet- Rusland Verwarde en tegenstrijdige be richten Liwinoff vertrokken uit Genève. Licht op. De lantaarns moct”n morgen worden opgestoken om 434 uur. bil verlies anderen vinger. Denkt u dan nooit by u zelven, Als u die berichten leest: KUk. ik ben juist dezen zomer Ook daar aan het strand geweest? Kunt ge u dan nog herinn’ren Hoe de chique daar aan het strand Van de season kwam genieten. Wel blasé, doch elegant? Hoe men daar met coquetteeren En met flirt den tijd versleet, Hoe men voor verfynde luxe Aan het strand met centen smeet? Nu er nood is, nu gevaar dreigt Neen, de season Is voorbij. Nu staan daar de stoere kerels Van de Redding Maatschappij! Het St. Bemulphusgilde heeft ingesteld een commissie van voorlichting in zaken van Kerkelljke Kunst, bestaande uit de volgende leden: F. C. v. Beukering (liturgie». Joan Collette (schilderkunst». Pierre Cuypers (bouwkunst), prof. H. Frank (liturgie), W. Harzing (beeldhouwkunst); W. ten Horn (glasschilderkunst, mej. WaUy Kraemer pa ramen tiek». Eug. Lücker (grafische kunst», N. Witteman (edelsmeedkunst». Het voorzitterschap en het secretariaat worden waargenomen door reap. dr. E. J. Haslinghuls en ir. H. Thunnissen te ’s-Gra- venhage. De commissie is in onderafdeelingen ver deeld, die ook afzonderlijk advies kunnen geven naar gelang pet betreft een aangele genheid op het gebied der bouwkunst, beeld houwkunst. enz. De uitslagen van de Zondag door den Rot- terdamschen Athletiekkring gehouden natio nale wegwedstrijden luiden als volgt: 10 KJM. snelwandelen: 1 C. Gubbels <Pro Patria), 48 min 26 6 sec.; 2. P. Engelman (Pro Patria). 50 mln. 32 sec.; 3. Toscani (A. A. C.), 51 min. 359 sec. 5 K.M. hardloopen: 1. Baars Steinemann (Pro Patria), 16 min. 40 2 aec.: 2. Kemp (D. O. 8), 16 min. 46 8 sec.; 3. P. Hartman Jr, 10 min. 53.4 sec. 4. F. de Groot (De Zwa luwen), 16 min. 566 sec.; 5. Rooyakker (D. H. C.), 17 min. 15 2 sec. 3X3% KM voor nieuwelingen: l. Heeren (Bak). 13 mln. 12 sec.; 3. Van Sorge (Mara thon), 13 mln. 142 sec.; 3. v. d. Broek, 13 min. 23.3 sec.; 4. Smlttenaar (De Zwaluwen). Gubbels te dus in zün poging om het we reldrecord snelwandelen over 10 K.M., dat op naam staat van den Deen Rasmussen «p 45 mtn. 26 sec, gefaald. De buitengewone Blokzijl. Zaterdagochtend elf uur wend te Blokzijl gehouden de buitengewone raadsvergadering aangevraagd door drie raadsleden, teneinde te bespreken de houding van den burge meester en de politie in het algemeen, welke in strijd werd geacht met het belang der gemeente Aanleiding hiertoe was (Ie ..veld slag". welke tijdens een verboden voetbal wedstrijd op Zondag is geleverd en waarbij zoowel de gemeente-veld wachter Hoedema- ker als twee menschen uit het publiek ge wond werden. Direct na opening der vergadering werd, alvorens de aanvragers der vergadering in de gelegenheid werden gesteld hun motieven uiteen te zetten, aan de orde gesteld een motie. ingediend door de vier rechtache raadsleden en inhoudend het verzoek, dat alle raadsleden hun diepe verontwaardiging zouden uitspreken over de uitdrukkingen, ge bezigd door het V.-D. raadslid mevr. Het- terna-Boers ter gelegenheid van de herbe noeming van den heer Bulten als burge meester van Blokzijl. Indieners betreurden het optreden van dit raadslid, vooral van een gemeente-ambtenaar (de heer Hettema is gemeente-arts), en stelden de volgende motie voor: De raad van Blokzyi spreekt zijn verontwaardiging uit over het optreden van mevr Hettema. besluit geen discussie toe te laten en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie, zonder meer in stemming ge bracht. werd aangenomen met de vier stem men van rechts. De drie anderen onthiel den zich uit protest om op een dergelijke manier het vrije woord te ontnemen. Voordat burgemeester Bulten kon sluiten, nam het soc.-dem. raadslid Bakker het woord en deed voorlezing var. een verkla ring van den nachtwacht Bootjes, dat de burgemeester zich in 1921 zedelijk misdragen bad. De burgemeester reide het verschrikkelijk te vinden, dat zooiets gezegd wordt, en sloot de vergadering. Hy liet hierop door de politie de zaal ontruimen. De raadsleden en eenige pers vertegenwoordigers werden by hun arm de zaal uitgezet. Gestart naar La Corona De DO X is gisteren om 1029 (G_MT.) van Santander gestart met zeven passagiers aan boord. Er is 12000 liter benzine medegenomen. Het weer is goed. Aan boord is alles in orde. De eerste start moest werden onderbro ken. in verband met het feit, dat een mo torboot in het startvlak vaarde. De DO X startte vervolgens opnieuw op 100 meter, afstand van den kademuur. De kade stond zwart van de menschen die met groote geestdrift het vertrek van het vliegschip gadesloegen. De burgemeester van Medan, de heer D. baren Mackay, heette namens geheel Neder. landsch-Incflë den heer Van Tijen, by diens aankomst te Medan, welkom. HU zeide trotsch te zjjn op den eersten sport-handels. vlieger, die met een klein Pander-vliegtuigje den grooten. moeiiyken tocht volbracht en noodlgde den heer Van Tyen uit aan te zitten aan een maaltyd. aangeboden door het be. stuur van de Witte Sociëteit. De heer Van Tijen beantwoordde de rede met de eenvoudige woorden„Ik dank u allen zeer", waarna de eerewjjn rondging, terwyi een driewerf hoera op den koenen vlieger werd uitgebracht. De heer Van Tijen blyft enkele dagen te Medan. HU wenscht goed uit slapen, laatste twee dagen waren zeer zwaar voor hem. In zijn memoires vertelt S. Sawatski, de vroegere procureur van het Hoog Gerechts hof in het Czarenrijk, een amusante ge schiedenis „Op zekeren dag, zoo schrijft Sawatski, verscheen voor de opening van de terecht zitting een elegante dame met een meisje van ongeveer 5 jaar, in de zaal, waar de civiele zaken behandeld werden. Het kleine meisje was zeer aardig en hield een grooten bal in de band. Op de vraag van den gerechtsdienaar, wat de dame hier kwam doen, antwoordde deze, dat zij als aanklaagster optrad in een der zaken, die dien dag behandeld werden. De gerechtsdienaren wilden het kind niet in de gerechtszaal toelaten. Intusschen verscheen er een raadsheer, die ondanks de uitdrukkelijke bepaling der wet, de dame toestond het kind bij zich te houden. Kort daarop verschenen de deftige rechters en namen hun plaatsen in. Toen begon een heel vervelend rechtsgeding. Het meisje bleef een tijdje heel lief naast haar moeder zitten. Toen het echter bleef duren, verliet de kleine onopgemerkt haar plaats en klauterde de trap op, die naar de plaats van den voorzitter leidde. De presidènt, een goedige oude heer, zei geen woord. Terwijl de moeder haar ver klaringen aflegde, begon het meisje onver wachts met naar bal te spelen. De ge schrokken mama wilde haar dochtertje be rispen. De voorzitter maakte echter een af werend gebaar met de hand en zei „Laat u het kind toch spelen Dat liet de kleine zich geen tweemaal zeggen. De bal huppelde de heele zaal door. Toen nam 't meisje den bal en weirp hem een der raadsheeren. die met een zuur ge zicht zat te kijken, tegen het hoofd aan. De verontwaardigde rechter sprong op en gaf den gerechtsdienaar bevel, de kleine uit de zaal te verwijderen. De andere rechters hadden de grootste pret. Het slot was, dat de aanklaagster haar proces won ofschoon haar aanspraak op zeer zwakke gronden berustte. Na het einde der terechtzitting zei de voorzitter tot de dame „Dat u het proces gewonnen hebt, is alleen te danken aan uw dochtertje Zij heeft ons allen in een prettige -gebracht en onze gedachten af- 'ees blij, anders had u het proces zeker verloren. De aanklaagster had alle reden zich te verheugen, want tegen de uitspraak van het Hoog Gerechtshof bestond geen hooger door een spectalen stand van den beweeg- Op 27 en 28 December a.s., zal een Jeugd- ieiderscursus gehouden worden te Beverwijk in de Bisschoppelijke Kweekschool, Baan- ■traat. Bedoeling hiervan is vorming van den leekenleider tot medehelper in het Patro naat; werk vooral in aansluiting met de nieu were werkmethode, welke hoogere eischen gaat stellen aan de jeugdleiders. De bedoeling van de inleiders is niet uit sluitend een theoretische uiteenzetting te geven van vele wetenswaardigheden, maar veel meer de scholing van den jeugdleider op den voorgrond te stellen hoe hij zelf op het godsdienstig leven van de jongens invloed kan uitoefenen, hoe hij het maat schappelijk leven en vraagstukken daarom trent begrijpelijk kan voorstellen, hoe hij in verschillende omstandigheden (sport, spel, reizen) kan omgaan. Het Bestuur van de Bisschoppelijke Kweek school heeft het bestuur van het Juvenaat in het Bisdom Haarlem in de gelegenheid gesteld 100 personen te ontvangen en wel vanaf Zaterdagmiddag tot Zondagavond, nachtverblijf inbegrepen. Uiterlijk 15 December moet men zich voor deelneming hebben aangemeld. De aanmelding moet geschieden bij den heer M. H. Beekelaar, Peperstraat te Beverwijk. Gironummer 101097. St. Jos. gesticht. Beverwijk. Het programma van den cursus luidt als volgt Zaterdag 27 December 4.30 uur. Aankomst en toewijzing der kamers. 5 uur. Lof in Kapel der Kweekschool met uiteenzetting van het godsdienstig ele ment van den cursus door den Z. E. Voor zitter, Deken J. M. Lucassen. 6.15 uur. Rector B. de Groot over Bij zondere methodiek van het Patronaatswerk volgens het nieuwe werkprogram. Gedach tenwisseling. 8 uur Souper. 8.30 uur. Rector J. Th. van Galen De godsdienstige vorming van den leider zijn invloed daardoor op den jongen. Ge dachten wisseling. 9.30 uur. Recreatie, waarbij gelegenheid bestaat met elkander over het Jeugdwerk te praten; de heer J. Dekker bereid is iets over spelleiding te zeggen of te doen en de heer A. Hanegraaf projectie kan vertoonen. 11 uur. Slapen. Zondag 28 December 7 uur. H. Mis, waaronder meditatie en gezamenlijke voorbereiding tot de H. Com munie. 8 uur. Ontbijt, recreatie en spelleiding. 9.30. Plechtige Hoogmis. Daarna koffie drinken. 10.30 uur. De heer J. Dekker, directeur van het Gem, Sportpark te Hilversum over spelleiding^i 12.30 uur. Diner. 2 uur. Pater A. C. Went S.C.J. en de heer M. H. Beekelaar. resp. over De directeur in contact met den jeugdleider en de jeugd leider in contact met den jongen. 4 30 uur. Lof door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Daarna thee drinken en sluiting. Het vorig jaar schonk Z. H Paus Pius XI door de bemiddelende voorspraak van Z.Exc. den Internuntius, Mgr. Schioppa. behalve syne jaariyksche bijdrage van f 1000.een som van f 3000.voor den ..Algetn Ned. Zouavenbond Dit Jaar heeft zyne Heilig heid de Jaariyksche bijdrage verhoogd tot f 2000.om wederom blijk te geven van rilne groote belangstelling voor de nog in leven zynde behoeftige oud-zouaven. Een zachte maar zeer duidelijke wenk van Z. H. aan de katholieken van Nederland, dat zy de oud-zouaven niet moeten vergeten, maar milddadig moeten gedenken. Het aantal der oud-zouaven wordt elk jaar minder, maar er zyn er toch nog genoeg in leven, om de katholieken aan te sporen, hen dia in behoeftige omstandigheden verkeeren, door milde bydragen in staat stellen, een rustigen ouden dag te beleven. Pastoor B. van Leeuwen te Hillegom. advi seur van den Alg. Ned. Zouavenbond. gaarne de giften in ontvangst nemen. De frroote zaal en foyer van den Doete te Rotterdam buiten gebruik gesteld we- gens bouwvalligheid. Eenigen tijd geleden heeft de „BerEner Funkstunde”, een van de Berlijnsche on>- roepmaatschappijen, een eigenaardige uit- zending georganiseerd. Men wilde nd. eens beproeven of de luisteraars interesse hadden voor een uitzending van gesprekken, zooals die eiken dag worden gevoerd. Daartoe noodlgde men vier personen uit, een tuinman, een boekbinder, een naai ster en een jonge huisvrouw, om in de studio eens een praatje te maken. Een speciaal onderwerp werd niet gekozen. Ieder mocht daarover praten, wat hij zelf het meest inte ressant vond. De vier personen namen, een half uur voor den tijd dat de uitzending zou beginnen, in de studio rondom een tafel plaats. In het midden was de microfoon opgesteld. Men had dus ongeveer een half uur om elkaar te leeren kennen, voor de uitzending begon. Voor deze gelegenheid was toestemming gegeven tot rooken in de studio, terwijl ook een verversching werd gebruikt. De jeugdige huisvrouw begon het eerst. Zij sprak over een bal dat zij den vorigen dag had meegemaakt. Ook vertelde zij een en ander over den karnavalstijd van het vorige jaar. Daarna kwam de tuinman aan de beurt. Deze had het over zijn krijgsgevangenschap bij de Russen. De drie anderen luisterden met belangstelling, zoodat men verwachten mocht, dat ook een deel van het publiek belangstelling zou hebben voor deze uitzen ding. De naaister vertelde van een nachtelijke wandeling, die zij op een winteravond in de omgeving van München had gemaakt en de boekbinder deelde daarna mede, dat hij 's morgens bericht had gekregen, dat hg 100 Mark had gewonnen ter gelegenheid van een prijsvraag. Het bleek, dat hij nog al eens meer gelukkig was geweest bij dergelijke prijsvragen, terwijl zijn vrouw eens een waschmachine had gewonnen. Het is gebleken, dat deze uitzending door een deel der luisteraars zeer gewaardeerd werd. Na den Punchingball is er nu ook de auto matische tennispartner. Hij bestaat uit een ijzeren voetstuk met een stalen staaf, waar aan een sterke gummisnoer bevestigd is. Aan het einde is de tennisbal aangebracht. De speler slaat op den bal, die op den grood springt en dan aan de elastische snoer weer terugzwaait, waarop het spel weer van voren af aan begint. De levende partner kan de partijen naar willekeur vormen, want het apparaat is zóó Onder groote belangstelling van het pu bliek is in New York het proces begonnen, dat de 74-Jarige aartshertogin Maria The-.- resia heeft ingesteld tegen den aartshertog Leojwld van Habsburg wegens het onbe voegd verkoopen van net historische dia manten halssnoer, hetwelk Napoleon inder- tyd aan Maria Louise heeft geschonken. Het sieraad, door de eigenares op 'n waar de van 450 000 dollar berekend, werd door den vroegeren Engelschen kolonel Townsend en aartshertog Leopold aan den New York- schen bankier Michel verkocht voor 60 000 dollar, waarvan Leopold 20.000 dollar commissieloon kreeg, hoewel moet hebben dat de aartshertogin de koopvolmacht aan Townsend intusschen had ingetrokken. By het begin van het proces werd vast gesteld. dat aartshertog Leopold geen be heerder voor de aartshertogin was. wat van de rijde der verdediging werd beantwoord met de opmerking, dat aartshertog Leopold onder bepaalde omstandigheden zelfs de troonsopvolger in Ooetenryk kan worden. Gevraagd of hij met aartshertog wensch- te te worden aangesproken, antwoordde Leo pold. dat men hem maar ..Mijnheer Habs burg” moest noemen. De aartshertog verklaarde, dat de mate- rieele waarde van den halsketting misschien 60 tot 70.000 dollar kan zyn. de historische waarde hoogstens 150.000 dollar .De juwelier deelde mede, dat het sieraad sinds de aanklacht door de aartshertogin was teruggekocht voor 50.000 dollar. Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het derde retourvliegtuig. de P.HA.EN., dat Zondagmiddag op Schiphol werd ver wacht, komende van Boedapest, vanwaar het BUREAU: HOF Talafaaa.- Administratie Itedaetle N«. 033 Havas meldt uit Santander, dat aldaar by gerucht verluidt, dat de DO X wegens het oponthoud in de Europeesche wateren, niet naar Amerika zal vliegen, doch slechts naar de Canarische ielanden en de Azoren en dan over Lissabon weer naar Altenrhein zal terugkeeren. De commandant van de vhegboot heeft geweigerd aan de pers hierover eenige in lichtingen te verschaffen. Het marine-radiostation te Ferreol heeft bericht ontvangen, dat de DO X voorne mens is ook daar te landen. De Weensche specialist van de roode pers, met wien wij op papier al zoo dikwijls kennis gemaakt hebben, neemt het weer eens tegen ons op. Wij hebben onlangs beweerd, en met voorloopige verklezingscljfers bewezen, dat de roode overwinning bij de Oosten- rljksche verkiezingen lang zoo groot niet Is, als de sociaal-demokraten in Oostenrijk èn in ons land met zooveel bombarie willen doen gelooven. Onze kronlsche tegenstander in Oos tenrij ksche politieke aangelegenheden is het hiermee heelemaal niet eens: de sociaal-demokratische overwinning in Oostenrijk is, volgens hem, „niet te ontkennen.” Hij moet ons toegeven, dat de sociaal- demokraten daarginds in stemmenaan tal achteruitgegaan zijn, maar, zoo zegt hij, „de inzinking sinds A927 is slechts schijnbaar.” Sinds 1923 heeft de soclaal-demokra- tie er 200.000 stemmen gewonnen; het roode stemmencijfer was m 1927 zoo (abnormaal) hoog, doordat alle niet- socialisten toen met een eenheidslijst waren uitgekomen. Bovendien moet het uitvluchtje dienst doen, dat honderd-duizenden arbeiders door den krisisnood naar elders zouden zijn/verdreven en dus bulten stembus gevecht gesteld zouden zijn. Voorts troost de roode redacteur zich met de gedachte, dat het fascisme in Oostenrijk toch maar lekker geen door slaggevende positie gekregen heeft. WD gunnen onzen vriend al deze ver- kiezingsbecij feringen, uitvluchtjes en troostredenen. Wij wenschen hier alleen maar enkele Uzig-koude, onloochenbare verklezings cljfers tegenover te stellen. En deze cijfers zijn nog juister dan die, welke wij In ons vorig artikel be nutten, aangezien wij sedert dien over de „amtliche” cijfers beschikken. In 1 9 2 7 werden er is totaal uitge bracht 3.522.411 stemmen; daarvan kre gen de sociaal-demokrKten er 1.539.088, de n 1 e t-sociaal-demokraten: 1.983323. In 1 9 3 0 werden er in totaal uitge bracht 3.620.221 stemmen; daarvan kre gen" de sociaal-demokraten er 1.509.755 de n 1 e t-sociaal-demokraten XI 10.466. Sinds 1927 kregen de sociaal-demo- kraten dus 2 9.333 stemmen minder sinds 1927 stegen de nlet-roode stem men met 1 2 7.143. En deze uitslag werd verkregen on danks de verdeeldheid der anti-roode groepen ondanks het feit, dat de sociaal-demokratische partij in Oosten rijk verreweg de best georganiseerde is en, dank zij het roode stadhuis, in Wee nen beschikt over verkiezingsmiddelen, waarvan iedere andere partij aldaar verstoken blijft. Sinds 1923 mogen de Marxisten in Oostenrijk vooruitgegaan zijn; het baat hun weinig, als zij sinds 1927 aan de verliezende hand zjjn; de roode redacteur moge zich inbeel den, dat door den krisisnood talrijke arbeiders wegens vertrek naar elders „ontkiezerd” zijn; wij laten hem voorts zijn troost, dat het fascisme in Oostenrijk niet de over hand heeft gekregen iets, wat onze christelijk-sociale partij ook nooit ge- wenscht heeft. Wij constateeren alleen maar, dat de sociaal-demokratle in Oostenrijk na- - tuurljjk als straf voor haar daden tegenover de gezamenlijke niet-socialis- ten het onderspit heeft moeten delven. Zie de cijfers! En wij kunnen onzen rooden tegen stander alleen maar toewenschen, dat zijn partjjgenooten in Oostenrijk heel veel van zullen behalen. Hoe meer, hoe liever. En liefst een beetje vlug achter el kaar! Zaterdagmiddag is te Utrecht het schrilt- museum Blanckertz, zoo genoemd naar het groote museum in Beriyn, officieel geopend. Het bevat een drietal lokalen, gevestigd in het pand Oude Gracht 201. waarin men resp. de ontwikkeling van het schrift van de vroeg ste tijden tot heden, die van het teeken. onderwijs en van het schrijfonderricht kan volgen. Het doel van deze inrichting, die door den gemeenteiyken ifcspecteur van het L. O. ds. Van der Hoeve werd geopend, is meer be langstelling voor ons schrijfonderwijs te wek ken, welke belangstelling tengevolge van het toenemend gebruik der schrijfmachine ach teruit is gegaan. Vooral hoopt men. zeide ds. Van der Hoeve, dat de ondërwyswereld rich voor het vraagstuk zal interesseerenhet bezoek van leerlingen der hoogste klasse van de lagere school zal dan ook bijzonder op prijs worden gesteld. Na ds. Van der Hoeve spraken nog de heeren Janssen, ondervoorzitter van de vereeniging van leeraren in het schoon schrijven en C. G. Poort, leider van het museum. Beuter meldt uit Londen, dat de Neder- landsche torpedojager „Van Nes” een ge. slaagden proeftocht heeft gedaan op de Clyde. Hiermede te het program inzake de acht torpedojagers, die alle in Nederland zyn ge. In Skara Brae op de Orkney-eilanden, werd een nederzetting ontdekt, die afkomstig moet zijn uit het steenen tijdperk. Zij bestaat uit 9 woningen en een werkplaats. De wonin gen zijn onderling door een nauwe gang verbonden deze „hoofdstraat” maakt on telbare bochten en krommingen, die zonder twijfel moesten dienen om vreemdelingen op een dwaalspoor te brengen. Men heeft nog een steenen doodskist gevonden, waarin twee geraamten van vrouwen lagen, die met dierenvelden waren bekleed. De ingangen tot de „straten” werden ’s nachts door steenen platen afgesloten, zoodat ze beveiligd waren tegen aanvallen van menschen en dieren. Evenals alle huishoudelijke voorwerpen zijn ook de bedden van steen. Men vond verder een haard, een bak, waarin levende visch bewaard werd en een soort koffertje, waarin halsbanden en versierselen uit been deren van dieren, tanden van paarden en zeehonden werden opgeborgen. Gedurende de laatste weken zijn er 2700 bezoekers, vooral Amerikanen in Skara Brae geweest, om deze oudheidkundige vondsten te bezichtigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1