S. KROM Tijdelijk 20 pCt. 20pCt. korting Superfine Borstsiroop Prijsverlaging op alle stoom- ea «erfgoederen HET BURGERLIJK ARMBESTUUR EN DE ZIEKENHUIS VERPLEGING v.h. JAN P*7 VRIES TELEFOON SM - ALKMAAR j Van Putten en Oortmejjer - Payglop „VRIES IA” STOOMERIJ EN VERVERIJ VM O TWEEDE BLaD BLADZIJDE 1 3 Aardschokken in Albanië crisis 30 dooden, veel huizen ingestort Ernstig auto-ongeluk bil PalembaiK Duitsch stoomschip gestrand Stalin leeft nog! Ernstige brand te Rhenen Tjalkschepen gezonken Concul-Generaal van Roemenië Noodlottige jongenstwist Gemeentelijke Arbeidsbeurs Is PROVINCIAAL NIEUWS MARKTNIEUWS ALKMAAR BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE R. K. Kiesvereeniging VRAAGT UW WINKELIER 7 Gewest den etreegetee beest - Ie flacons v. 40,65 ea 100 seat De ontzettende spoorwegramp in Frankrijk Algemeene Roomsch Katholieke Ambenaarsvereeniging D. V. „St Augustinus", afd. Alkmaar de leidekker na een woorden wisseling vermoord? j - Het drama in ’n kerktoren te Amsterdam Luxe- en Losbladige Notitieboekjes MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 Militaire revolutie in Rusland URSEM ANNA PAULOWNA A G> te 'i onder- „IM WESTEN NIC UTS NEVES’ Dooden en gewonden interieur, geen geheel dit Hoog water aan U-Jarige jongen gedood. ■i dat 1 dit verhaald ver- INTREKKING RIJBEWIJS. o Geopend iederen werkdag van 912 uur, voor werkgevers van 91 en van 25 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel Donder dagavond. Voor vrouwelijk personeel af zonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30 Telefoon 838 f 3834 t 3089 I 3127 t 2810 wegge- on- om- AMSTERDAM. 22 November. Aardappelen- T.arkt. De prijzen waren heden onver anderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 2397 H.L. in te Januari Februari Maart April Bij Koninklijk besluit is dr F. Mannhei- mer erkend en toegelaten als consul-gene- raal van Roemenië te Amsterdam voor de provinciën Noord-Holland, Friesland. Gro ningen en Drenthe. Het inkomende Duitsche ss. ..Eemstroom", op weg van Geile naar Rotterdam, is. ten gevolge van den storm voor den Waterweg bij rood 1 gestrand. De sleepbooten ..Hud son" en „B'snkenburg" rijn bjj het schip. De Directeur voornoem d. Ed. v. d. HEUVEL. In het district Valona zijn in den afgeloo- pen nacht'om 3 uur op verscheidene plaatsen aardschokken waargenomen. Talrijke huizen rijn ingestort en anderen zwaar beschadigd. Dertig personen onder de pulnhoopen der Ingestorte huizen bedolven en gedood. Bü vonnis van het Kantongerecht te Alk maar, is de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen 1 aan'C. de Geus, auto handelaar alhier, voor een termijn van één jaar welke termijn is Ingegaan op 15 No vember Drie sebepen op bet Hoüandsch Diep vergaan. - Naar uit Palembang gemeld wordt, heeft te Martapoera een ernstig auto-ongeluk plaats ghead. Twee koelies werden gedood, twee zwaar en zes licht gewond. Het vermoeden versterkt door het schedel onderzoek Bü Roermond Te Roermond steeg in den afgeloop**n nacht het water van de Maas van 18.45 M. tot 17.86 M. boven N A. P„ een was derhalve van 1.41 M. De uiterwaarden beginnen reeds onder te loopen. Met een aansporing om de zaak in deze circulaire en in dit artike.tje genoemd, nog eens ernstig te overwegen, zouden we kun nen besluiten, ware het niet, dat we nog op een veelvuldig voorkomend misverstand moesten wijzen. Sommigen zijn n.I. van. mee rling, dat zij door de pas inwerking getre den ziektewet of door lid te zijn van het Afdeelingsziekenfonds. óók verzekerd zouden zijn voor ziekenhuisverpleging. Niets is minder waai dan dat. De ziektewet geeft recht op gedeeltelijke uitkeering van het loon tijdens ziekte, terwijl een Ud van het Afdeelingszieken fonds gratis dokter en apotheker krijgt. Doch beiden bemoeien rich niet met de kosten van ziekenhuisverpleging. Daarvoor zorge ieder zélf, door lid te worden van een ziekenhuis-verplegingsfonds! Donderdag 27 November a s. wordt een ledenvergadering van bovengenoemde ver- eenlglng gehouden in het R. K. Bondsge- bouw _.St. Wlllibrordus" (Oudegracnt)., des avonds te 8 uur (bovenzaal). Agenda: Opening. Ingekomen stukken. Mededeeimgen. Bespreking Sociale Week. Vaststelling huishoudelijk reglement. Voorstel van het uest i nr inzake loe- in diverse soorten. Lakchacets, Briefopeners, Stempels» Postzegelbevochtigers, Boekenstandaards, enz. 1 overwe- hebben, van het 1. 2 3. 5. treding Voorschotbank R. K. Vo’ksbond. 6. Toespraak van den Geest. Advjeur omtrent de nieuwste bepalingen van Mgr. Aengenent betreffende A. R. ,K- A. ken, ieta” wat’ by bet SL Elisabethaekenhuis 7- RoodvgMff. ShuUDK- 1 Hedennacht om 4 uur brak te Rhenen brand uit in het uitgestrekte pand der NT. ri. D. Baars en Zoon. Binnen korten tijd stond het pand, waarin de geheele bloem bollen oogst was opgeslagen, in lichter laaie. De bloembollenoogst ging totaal verloren. De schade wordt op 50.000 geschat. Het geheel was op Rotterdamse!» beurs polis verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Maandagavond j.I. werd te Roermond bü een jongenstwist de 15-jarige M Jannes, wonende aan de St. Nicdaasstraat aldaar, door een steen aan het hoofd gewond. Aanvankelijk werd weinig aandacht aan dgze verwonding' geschonken. Donderdagavnd echter verloor de jongen het bewustzijn. Korten tijd later is hij overleden. Op last van de justitie beeft <*e politie het lijk In beslag genomen, in afwachting van de komst van dr. Hulst uit Leiden, die de gerechtelijke schouwing zal verrichten. Zooals reeds gemeld, heeft de justitie last gegeven tot opgraving van het lijk van den leidekker A. die nu twee jaren geleden in den koepel van de Gerardus MajeUakerk aan het Ambonplein te Amsterdam om het leven is gekomen. De gerechtelijke sectie, verricht door de anatoom-pathologen dr. Hulst uit Leiden en dr. Hammer uit Am sterdam. heeft inmiddels plaats gehad. „Het Volk” verneemt, dat deze beide des kundigen in het bijzonder groote aandacht hebben geschonken aan den toestand van den schedel van het slachtoffer, zulks in verband met het feit, dat er. naar men weet, op den gearresteerden leidekkerspatroon M uit Den Haag ernstige verdenking rust dat hij A. wellicht na een voorafgaande woor denwisseling. met een of ander zwaar voor werp. den schedel verbrijzeld heeft. Het verrichte onderzoek schijnt het moeden in die richting te versterken. Het politie- en justitle-onderzoek in deze zaak is uiteraard zeer moeilijk. Het wordt echter uiterst consciëntieus gevoerd en zoo wel van de zijde van den rechtercommissaris als van den kant der centrale recherche, die eveneens dog steeds met de zaak bezig is> wordt geen enkel detail verwaarloosd, om zekerheid te verkrijgen omtrent nog niet tot klaarheid gebrachte punten, die in het voor de-1, of in het nadeel vah den verdachte kunnen zijn. Zooals destijds werd bericht, heeft bet parket onlangs de vervaarlijke klauterpartu naar den kerkxoepel ondernomen, ten einde zich van de situatie ter plaatse een beeld te kunnen vormen. slechts een boekhoudkundige der kosten. Geheele bto^nbolleneegst vernield bü zijn wetenschap geen buitenstaander is gemengd in het zoeken naar een oplossing van de crisis. Spr. is het tenslotte met den heer Bos man eens, dat op deze vergadering niet over de crisis eri de schuldvraag een uit spraak moet vallen; spr. wil gaarne na de oplossing van de crisis een aparte verga dering hierover houden. Ook de andere fracties hebben over deze kwestie geen ver gadering met haar kiezers gehouden. De vergadering gaat algemeen met antwoord accoord. Met een woord van dank sluit spr. daarna de vergadering op de gebruikelijke wijze misschien wel mogelijk is, daar hier het ver plegend personeel uit liefde en niet voor loon z’n taak verricht. Het oude systeem, om het B. A. slechts ten gedeelte der kosten te laten betalen en het ontbrekende met subsidie aan te vullen, ®een werkelijke verlichting, maar is verplaatsing Het aantal personen, dat bü de spoorweg ramp te Nantes om bet leven gekomen is, is nog niet met zekerheid vast te stellen, doch de eerste berichten, die de vrees deden ont staan. dat talrijke personen gedood waren, worden niet bevestigd. De prefect van het departement Loire- Inférieure, die rich naar de plaats van het ongeluk begeven heeft, verklaarde na zijn terugkeer, dat het ongeluk niet zoo ernstig ik als aanvankelijk werd aangenomen Slechts de machinist is om het leven ge komen. De overige reizigers werden min of meer zwaar gewond, doch hun toestand geeft geen reden tot ongerustheid. In de bovenzaal van het St. Josephsgezel- lengebouw hield de R. K. Kiesvereeniging „Vrühed en Recht' Vrijdagavond een druk bezochte ledenvergadering, gepresideerd door den voorzitter, den heer D. J. Woldendorp. die na opening met den christelijken groet er op wees, dat deze vergadering noodig is geworden door het spoedelscbende agenda punt Inzake het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten, waarvan de candidateniijst heden moet worden inge diend. Na voorlegging van het verslag van de vorige vergadering, wordt dit onder dank aan den samensteller goedgekeurd en conform vastgesteld. Aan de orde was hierna het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der Prov Staten. Door het bestuur van den Staten Kieskring rijn als voorloopige candidaten reeds gesteld: J Valkerlng, werkgever te Limmen; J. J. de Vries, werknemer te Zaandam; H. Klavar. veehouder te Alkmaar; P. F. Ranshujjzea. middenstander te Zaandam. In aansluiting daarop is dezer dagen, naar het blad verneemt, een maquette van ton koepel gereed gekomen, aan de hand waar van en toegeHcht door ten behoeve van de justitie gemaakte foto’s, het gebeurde op dien noodlottigen dag aangenomen, dat er een misdaad is gepieegd kan worden gereconstrueerd Meer en meer komt de justitie, op grond van de verzamelde gegevens, tot de con clusie. dat A. inderdaad niet door een onge val. maar door een op hem gepleegd misdrijf om het leven is gekomen. De situatie in den koepel, de wijze, waarop A. langs een ladder, waarvan de stand geen bijzonder gevaar op leverde, op en af is gegaan, maar ook de plaats, waar men den zwaar verminkten man gevonden heeft, maken het, naar het oordeel der justitie, hoogst onwaarschijnlijk dat bij van de ladder gevallen zou njn. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschreven 1 bakker, 1 banketbakker, 1 bankwerker, 1 betonwerker, 1 boekinder, 9 chauffeurs, 1 drukker, 16 grondwerkers, 1 incasseerder, 3 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 loopknecht, 3 machinisten, 3 mach, houtbewerkers, 1 me taal slijper, 2 metselaars, 6 meubel makers, 4 meubelstoffeerders, 1 monteur, I opz. teekenaar, 7 opperlieden, 7 pakhuis knechten, 1 pianostemmer, 1 politoerder, 1 plaatwerker, 28 schilders, I scheepstim merman, 19 sigarenmakers, I smid, 2 steen bikkers, 2 stukadoors, I- tandtechniker, 23 timmerlieden, 2 voegers, ri voerman, 7 ijzer werken, 74 losse- en transportarbeiders, r kantoorjuffrouw, 1 sigarenringster, 2 werksters. Geplaatst 1 elektricien, 7 grondwerkers. 1 kantoorbediende, 1 letterzetter, 3 metse laars, 1 opperman. 4 timmerlieden, 19 losse arbeiders. de kiezers nog andere candidaten kunnen in dienen Op deze vergadering kunnen nog drie can did sten gesteld worden. Het bestuur maakte van de gelegenheid ge bruik om één candidaat -werknemer te stel len in den persoon van den heer G. van Slin gerland. De heer C KOOPMEINERS stelt de candi daten Jac. Neele, hoofdbestuurslid Metaalbe- werkersbond en Fred Groep (typograaf) bei den te Krommenie. De heer BOSMAN riet lievdf Alkmaarders aangewezen en stelt de heeren Vermeulen. Woldendorp en Van Slingerland candidaat. De heer BRUINEBERG stelt voor den heer L. Groep, raadslid te Wormerveer. die vier jaar geleden door het adviseerende college no. 6 geplaatst werd. De heer GERNER is ’t eens met den heer Bosman om Alkmaarders te noemen en zag gaarne den heer H. Krielen, alhier aange- weien. Op voorstel van den heer Klaver zal de meerderheid van stemmen beslissen Op een vraag van den heer Stam, of de heer Van Slingerland een eventueele aanwij zing zou accepteeren. antwoordt de heer Krie len. dat dit inderdaad het geval is. Namens de commissie van stem.ipnemers deelt de heer Geels mede, dat zijn uitge bracht 68 stemmen en wel op den heer v Slingerland 57 st.; Venneker 27 st.; Wolden dorp 21 st.; Krielen 14 st.; L. Groep 9 st.; Fr. Groep 17 st.; Jac. Neele 18 st. Gekozen is dus alleen de heer Van Slinger land. De overige stemmen waren ongeldig. Bij tweede stemming worden uitgebracht op den heer Woldendorp 35 st.; Venneker 35 st.; Krielen 14 st L. Groep 11 st.; Fr. Groep 13 st.; v. d. Neele 17 st. De VOORZITTER vraagt of de heer Ven neker de benoeming aanneemt, waarop de ge vraagde bevestigend antwoordt. Ook de VOORZITTER wien door den heer Weljling de desbereffende vraag gesteld wordt, zegt de benoeming aan te nemen. De VOORZITTER stelt hierna aan ae erde de benoeming uit de leden der Kiesvereeni- gtng van twee leden voor het advies-college dat beslist over de plaatsing op de lijst van candidaten voor de Provinciale Staten. Het bestuur steit cancitdaa' de heeren Weü- ling en W. Groot. De heer C. KOOPMEIKCIlS stelt den heer H. W. Koopmelners candidaat. De heer GERVER had denzcltd’ willen noemen. ’tfltgebracbt werden 66 stemmen en wel op den heer Weljling 33 st.; Groot 48 st.; Koop- meiners 39 st Gekozen zijn dus de twee laatstgenoemden, die de benoeming aannemen. Bü de rondvraag werd door een zestal leden aan het bestuur gevraagd, waarom de leden van de kiesvereeniging niet op de hoogte zün gebracht met den toestand Inzake de wethou- derscrisis; algemeen had men dit punt op dë agenda van dezen avond verwacht. De heer BRUINENBERG vroeg of er vef* verkregen. Wat is deze gelijkstelling? In Juni van het vorig jaar is verkregen, dat katholieke patiënten, die zulks verlan gen, opgenomen kunnen worden in het St. Elisabeth-Ziekenhuis; nlet-katholleken moe ten verpleegd worden in het Neutraal Cen traal Ziekenhuis, tenzü de behandelende ge neesheer om zeer bijzondere redenen anders zou gelasten. Voor al deze patiënten moet het B. A. per dag en per persoon f 3.— betalen; voor ba- rakverpleging zelfs f 4.Wel bestaat de mogelijkheid, dat een deel van de verpleeg som op de(n> patiënt(e> of de familie wordt verhaald. Ieder geval wordt afzonderlijk door bet B. A. bekeken en dan wordt vastgesteld, hoeveel er bijgedragen moet worden. Uit de cijfers, die wij hieronder geven, zal echter blijken, dat in de praktük van dit verhaal maar al te weinig terecht komt. De cüfers. die ons verschaft werden over de kosten, die door deze regeling het B. A. op de schouders zün gelegd n.b. zonder voor afgaand overleg met dit college, deden ons een oogenblik schrikken. Vorig Jaar bedroegen deze over het tüdvak 6 Juni31 Dec. voor het N. C. Ziekenhuis f 22.188, voor het SL Elisabethziekenhuis f 12.673. Dit jaar is het zelfs nog erger. Van 1 Januari tot 1 October, dus in 3 kwartalen waren deze cüfers resp. f 30.600 en f 23.862. Mocht soms iemand denken, dat hiervan nog een belangrük deel op de betrokkenen kan worden verhaald, dan helpen de volgen de getallen hem wel uit den droom. We gev«n hier de bedragen welke gedu rende de eerste vier maanden aan het N. C Ziekenhuis zün uitbetaald en daarnaast het i bedrag, dat op de patiënten kon worden. verhaald f 154 f 243 t 208 f 325 Men ziet wel, dat op deze wüze nooit be reikt wordt het bedrag van f 22.000. dat ge raamd was voor dit jaar aan verhaalde kos ten! Reuter seint nader: De oorzaak van de spoorwegramp is het zich begeven van den spooraük tengevolge van de regens cn het doorsüpelen van water uit de Loire. Een locomotief kwam in de rivier terecht, de twee voorste wagens sloegen op den weg om en gleden geheel of gedeeltelük in het water. De andere wagons werden beschadigd. Ettelijke reizigers, die zich in de voorste wagons bevonden, werden door het ongeluk verrast en gewond door den schok. Zü kon den rich niet bevrijden en vonden den dood in de rütuigen onder het water. De machinist en de stoker werden gedood. Een wisselwachter die de verzakking van den weg had bemerkt, plaatste zich vóór den trein om dezen tot staan te brengen doch -iü werd door de locomotief verpletterd. Haras meldt nog. dat de meeste passagiers in de wagons, die tn do Loire zijn gevallen, <m tot toren Nin cetomen. Mep schrijft ons Dezer dagen hield in het St. Rosa-patro- naat aan het Varnebroek bovengenoemde vereeniging, de organisatie der R.K. onder wijzers en onderwijzeressen hier ter stede, haar eerste winterbijeenkomst. De vergadering, die goed bezocht was ook vele Eerw. Zusters en Broeders waren aanwezig werd door den voorzitter, de heer Th. Dijkstra, op de gebruikelijke wijze geopend, die allen, inzonderheid den geestelijken adviseur, Rector Boelen, harte lijk welkom heette. Het inleidend woord van den voorzitter bracht in herinnering het dezen zomer in Den Haag gehouden salariscongres, dat in de heele Nederlandsche pers zijn weerklank gevonden heeft. Het verheugde spr., dat vorige week Mgr. Nolens, de leider der R.K. Kamerfractie in de Tweede Kamer enkele hoopge'vende woorden gesproken had spr. hoopte, dat minister de Geer eindelijk eens wat toegankelijk zou zijn voor de billijke verlangens der onderwijzers. Na deze inleiding, die door de leden met aandacht werd gevolgd, gaf de voorzitter het woord aan den heer Jan Boezer, voor drachtkunstenaar uit Den Haag, door het bestuur voor de eerste vergadering in het seizoen uitgenoodigd. Het bleek een goede keus te zijn geweest. Jan Boezer beschikt over een mooi geluid, een expressieve mimiek, een nobel, be- heerscht gebaar. Vooral „Groeninghe of de Slag der guldene sporen” van Guido Gezelle en de scènes uit „Belsassar” van prof. Gonggrijp ontroerden in laatstgenoemd fragment werd de wanhoop van den eerst zoo overmoedigen konii Dani' uitf“' geheele dit college hlerbü naar Nagaande de oorzaak van deze onverwacht hooge bedragen, valt allereerst op het groote aantal patiënten, dat door de H.H. artsen naar de ziekenhuizen gedirigeerd wordt. Sinds de outillage van beide inrichtingen zooveel verbeterd is, stügt dit aantal met sprongen. Er zün wel dagen, dat er 15 aan vragen komen! Nu deelen we niet de meening van hen. die de geneesheeren beschuldigen, veel te licht vaardig tot opname te advisee ren. Wü zün er van overtuigd, dat zü in dezen zich alleen door medische overwegingen en het belang van de(n> zieke laten leiden. Bo vendien moet men bü beoordeelmg van het Rroote aantal stadsziekenhuispatiënten in aanmerking nemen, dat deze büna allen ko men uit een mlllleu, waar de hygiënische toe standen het slechtst en de verplegingsmoge- lükheden het geringst zijn We moeten dus eenvoudig constateeren, dat, sinds er twee modern ingerichte zieken huizen zün, de stadsgeneesheeren de gele genheid hebben aangegrepen, om meer nog dan vroeger, hun patiënten in die inrichtin gen te doen opnemen. Of de benoeming van een geneesheer-di- recteur en hoofd van den G. G. D. daann verandering zal brengen, moeten we afwach- ten. Op de kosten zelf f3 per dag kan niet bezuinigd worden. Het is ons bekend dat het N. C. Ziekenhuis hiermee de exploi tatierekening nog niet eens sluitend kan ma- Vrüdagmiddag is, ten gevolge vaa een rukwind po den Amer. tegenover de haven van Drimmelen. het tjalkschlp van schipper Van Schendel uit Raamwicnkveer. groot 43 ton, vol water geloopen en gesiken. De op varende schipper met soon koodeu rich in de roeiboot redden. Verder wordt gemeld, dat in het Steur- gat op het Bergscheveld ook een tjalkschlp is vergaan, waarvan nadere büsonderheden nog ontbreken. In totaal zün deze week op het Hoi- lajxfcch Diep drie schepen vergaan.. Nadat de algemeene vergadering van de R.K. Kiesvereeniging Vrijdagavond haar ver trouwen had uitgesproken in het beleid van de raadsfractie, om de crisis tot een op lossing te biengen, heeft de fractie nog een vergadering gehouden, ter bespreking van den toestand, ontstaan door de mislukking van het seniorenconvent Uit den aard der zaak kunnen wü van deze vertrouwelüke besprekingen niets vermelden. Wel kunnen wü mededeelen, dat de heer D. Woldendorp, wiens naam dezer dagen zoo dlkwüls genoemd is als as. wethouder, om zakelüke redenen geen wethouderschap zal kunnen aanvaarden. Aangerien dit waarschijnlijk ook met den heer Venneker het geval is. blüft van de R.K. „demokreten" alleen nog de heer Van Slingerland over. Op een der eerste Novemberdagen, in den tfld dus, toen een journalist zich nog met andere prettiger dingen kon bezig houden, dan wethouderscrises en politieke combinaties, werd ons nederig kantoor ver rast met het bezoek van den heer W .J D Appel. den sympathieker» voorzitter van bet Burgrlük Armbestuur. Als een man uit het volle handelsleven overtuigd van de waarheid der spreuk' „Time is mony” viel hjj onmiddeUük met de deur in huis. Of de Alkmaarsche pers eens wilde ko men praten met het Burgerlük Armbestuur )rp, n.I. Zün er dan geen middelen, om de toch werkelijk zware kosten iets dreaglüker maken? We zouden er hier twee willen aanwüzen. Laat men op de allereerste plaats beginnen die vereenlgingen te steunen, welke zich ten doel stellen de verpleging van zieken In de huisgezinnen te verbeteren. We bedoelen het Wit-Gele Kruis en Gezinsverpleging. Hier ligt naar onze overtuiging een belangrijke factor voor Indirecte bezuiniging. Zooals wü hierboven reeds uiteenzetten, gaat men juist in de gezinnen der minder met aardsche goederen bedeelden er gemakkelüker toe over om patiënten naar een ziekenhuis te zenden, omdat verpleging in huis daar niet mogelük is. Hoe beter nu Wit-Gele Kruis en Gezinsverpleging hun werk kunnen verrich ten. hoe minder noodzaak er zal zün, om de patiënten weg te zenden. Men moet ook niet vergeten, dat de meeste zieken, behalve die, waar operatief Ingegrepen moet worden, veel liever in hun eigen omgeving blüven. dan in de altüd afschrikwekkende ziekenzaal. We gelooven vast en zeker, dat iedere dui zend gulden subsidie voor dit doel door be sparing op ziekenhuiskosten dubbel en dwars terugkomen. Als tweede middel willen we noemen de vrüwillige verzekering bü een fonds voor ziekenhuisverpleging. We mogen en moeten aannemen, dat een belangrijk deel dergenen. die nu op stads kosten verpleegd worden, wel zooveel onaf- har.kelükheidsgevoel hebben, dat zü in dien daar een weg voor was hun verple- gingskosten zélf zouden willen betalen. Welnu, die weg is er. Er bestaan, zoowel voor Katholieken als niet-Katholieken hier ter stede fondsen, waarbij men zichzelf en zün gezin tegen betaling van een lage pre mie kan verzekeren. Indien de geneesheer opname noodig oordeelt, worden de kosten gedurende 30 of 40 dagen door het fonds betaald. Daar moet het heen. Ieder, die finantieel niet krachtig genoeg is. om eventueele zie- kenhuiswrpleglng zélf te kunnen betalen, moet zooveel fierheid hebben, dat hü dan niet wil teren op de liefdadigheid van een St, Catharlnavereeniglng. of de hulp van ’t Burgerlük Armbestuur, doch bijtijds, in de gezonde dagen dus, maatregelen treffen, om dan zich zelf te kunnen helpen. Evengoed als arbeiders, die werken, zich door hun vakvereenlgingscontributie verze keren tegen Hiogelüke werkloosheid. Het Burgerlük Armbestuur is reeds lan gen tüd bezig om in deze richting eenlge zachten drang uit te oefenen, de menschen op te voeden, zouden we büna zeggen. Er werd reeds geadverteerd en in Juli van het vorig jaar werd aan de vakcen trales een circulaire gezonden, die we hier om de belangrükbëid nog eens afdrukken. Alkmaar. Juli 1928. In het belang Uwer leden zouden wü gaarne Uwe bemiddeling willen inroe pen voor het volgende: Zooals U bekend is. heeft de Gemeen- telüke Geneeskundige Dienst een alge- heele verandering ondergaan, waaronder de verpleegkosten in de beide zieken huizen alhier, een der grootste is. De verpleegkosten bedragen thans min- stens f 3.per dag. Wü kunnen ons voorstellen, dat door velen niet betaald zal kunnen war den en zü bü het Burgerlük Armbestuur zullen moeten aankloppen om een bü- slag daarvoor. Waar er thans gelegenheid bestaat in onze gemeente zich te kunnen verzekeren (tegen een kleine premie) zouden wü velen willen aanraden verzekert U dan behoeft U althans niet bü het Bur gerlük Armbestuur om hulp te vragen en hebt U recht op 6 weken vrije ver pleging in het ziekenhuis, dat U wenscht Bovengenoemde reden is de oorzaak, dat wü de bemiddeling van Uw bestuur dringend inroepen, hetzü dat U dit doet op een algemeene vergadering of op een andere wüze, die U beter acht, hoofd zaak fs, dat al Uwe leden er mede in kennis worden gesteld. Wü twüfelen niet of wü zullen op Uwe medewerking mogen rekenen, waar voor wü U bü voorbaat danken. Hoogachtend. Het Burgerlük Armbestuur, (w.g.) W. J. D. APPEL, Voorzitter. M JIMMINK, Secretaris ing tegenover de geeselende woorden van iel, den visionnairen godsgezant treffend uitgebeeld. Na de pauze een uurtje van verkwikkenden humor. Ook in dit genre toonde Boezer zich een kunstenaar. Het was kostelijk 1 De afdeeling AlkmaarStad mag op een geslaagden avond terugzien 1 In verband met de hardnekkige geruchten dat Stalin hier zou zijn vermoord, heeft het offlcleele Tass-Agentschap hiervan een te genspraak gegeven. Het bureau noemt dit bericht een fantastisch en boosaardig ver zinsel. Naar de Deutsche AUgemeine Zeitung meldt, liepen Donderdagavond in de Euro- peesche hoofdsteden en ook In Amerika ge ruchten. dat in Rusland een militaire' revo lutie zou zün uitgebroken en dat Stalin ver moord zou zün. In de avonduren was volgens het blad van Berlün uit geen telefonische verbinding met Moskou te krijgen, daar zooals het telefoon kantoor mededeelde, de leidingen gestoord waren. De correspondent te Helsingfors van <le D. Allg. Ztg. beeft laat in den avond met de aan de Russische grens gelegen plaats Wiborg gesproken en vandaar vernomen, dat alle telefonische en telegrafische verbindin gen met Rusland zün afgesneden. Naar hü meldt, is het telegram, dat het Finsche Telegraaf Agentschap des namid dags aan zün filiaal te Moskou zond, onbe antwoord gebleven. De Sovjet-Russische legatie te Helsingfors weigert alle inlichtingen. De mogelükheld bestaat, dat de door de D. A. Z. vermelde storingen slechte van technischen aard zün. daar het radio-tele- grafisch verkeer onafgebroken aan den gang is. over een allerbelangrijkst onderwe; de ziekenhuisverpleging voor armlastige patiënten. Wanneer er een allerbelangrijkst onder werp te bekijken is, zal geen goed journa list weigeren, dus ons antwoord was al bü voorbaat: ,Ja, heel graag zelfs." Er was echter één bezwaar. Het vriende lijke gelaat van den heer Appel vertoonde bedenkelüke plooien, toen hü zeide: .ja. maar, ziet u, het is onze gewone veertien- daagsche vergadering; de loopende zaken moeten eerst afgehandeld. Wü zullen ons zooveel mogelük beperken maar op zn vroegst is het toch 10 uur voor we de heeren ontvangen kunnen." We hebben dit' groote" bezwaar ve lachen, onder de verzekering, dat dit gewone uur ons zeer aangenaam was. jat we dan eerst ‘n paar andere vergaderingen konden afwerken en omdat er wat ons betreft meer kranten-artikelen geboren worden na 10 uur, dan er voor. Gevolg van een en ander was. dat we op óen laten avond van een onzer regenrüke Novemberdagen verschenen in de voltallige vergadering van het Burgerlük ArmbcjUuur tegenwoordig gehuisvest in de loksl-n van de vroegere Openbare Leeszaal aan de Doe lenstraat. s» Een stemmig, maar smaakvol interieur, waar de standaard met lange Goudsche püpen nog wees op regententradities. In een duidelüke inleiding kort kon die natuurlük niet zün zette de voorzitter het doel dezer conferentie uiteen: propa ganda te maken voor de idee om door ver- plegingsverzekering de bijna ondraaglijk geworden lasten van het Burgerlük Arm bestuur te verlichten. Vanzelfsprekend kwam ook het werkterrein van voren. We kregen een kükje in de door gcc= buitenstaander vermoede geweldige adminis tratie; we hoorden van vergaderingen, vooral in den strengen winter van ’28—’29 welke soms tot diep in den nacht voort duurden. Dat alles was buitengewoon interessant, maar hoofdzaak was toch: de ziekenhuis verpleging en haar kosten. Vooraf een stukje gechiedenis hieromtrent. Vroeger, dat wil zeggen vóór de stichting van het Neutraal Centraal Ziekenhuis, dus vóór Juni 1929, was de toestand al héél eenvoudig. Wanneer een patiënt, die vol gens doktersverklaring, in een ziekenhuis moest worden opgenomen, de onkosten daaraan verbonden, niet betalen kon. werd hü of zü naar ons stadsziekenhuis gezon den. Hiervoor betaalde het Burgerlük Armbe stuur slechts f OM per dag. Natuurlijk konden deze bijdragen de exploitatiekosten hlet dekken en moest het ontbrekende worden aangevuld door gemeentesubsidle aan het regentencollege. Sinds Juni 1929 is de toestand gewüzlgd. Bü de stichting van het Neutraal Centraal Ziekenhuis is de z.g. gelükstelling Hoofdingeland Tot hoofdingeland van het Waterschap Mijze is herkozen d’ heer J. Hoogewerf, veehouder, alhier, aftredend. Vrtfw. Landstorm Donderdagavond had de laatste schietoefening van de V L., afd. Ursem plaats. Het was tevens prijsschieten. De opkomst was flink want er hadden 23 schutters aan den wedstrijd deelgenomen. Er werd geschoten in 3 klassen. ü»»r -iet be stuur besloten had, dit jaar eiken srjiutter een prijs te bezorgen, werd *en regeling ge troffen waarbü de hoogste schutter de eerste keuze zou hebben uit de aan te koqncn prij zen en zoo vervolgens. De burgemeester stel de een bedrag beschikbaar een noopte dat vele ingezetenen eveneens flink zouden tee- kenen. De uitslag van den wedstrijd Is als volgt: Ie klas: O. Schaap 89; P. Oudejans 91; Th. v. d. Lee 93; G. Hoogewerf 87; P. Witte 79; B. Mak 81; J. Mulder M; J Eeken 84. In de 2e klasse: J. Overboom 89: C. Schou ten 88; Jac. Tessel 85; L. Borst 83; P. Nocy 80; H Langendük 63; J. Schaap 85. In de 3e klase: O. Commandeur 84: P. Groen 82; C. Mak 78: J. Mak 70; Chr. de Goede 84. C. Beerepoot 63. Buiten mededingen: L. van Zutphen 90 en de burgemeester 76. Op een nader vas» te stellen datum zal door de afdeeling een ge zellige bijeenkomst worden gehouden waar bü de uitreiking der prijzen zal plaats hebben in het lokaal van den heer J. Mulder. Sta laten De Staatscurant bevat de statuten van de N: V. Bloembollenmaat- schappü Homan en Van Oosten, alhier. band bestond flEsschen het aftreden van den heer Ringers als wethouder en het voor of tegen stemmen inzake het voorstel van 43 ct. grondloon voor werkloozen door óen heer Van Slingerland. De heer RAMS juichte het ais arbeider toe dat, ongeacht wat er geschied is. de werkloo- zen een grondloon krijgen van 43 cent (in stemming). Spr. hoopt, dat de R. K. fractie thans weer in haar eenheid hersteld zich als één man zelfstandig zal toonen en dit voorstel van 43 ct. uurloon niet meer prijs ral geven, om tot een oplossing van de crisis te komen. De heer V. KEYSPER vroeg of het juist is. dat een buitenstaander niet gemengd is in het zoeken naar een oplossing van de wet- houderscrisis; indien dit wél het geval ge weest is, waarom is dan niet eerst de kiesver eeniging gehoord? De beer BOSMAN vond deze vergadering niet het meest geschikt om over de cri sis en de schuldvraag in dezen te dlscus- sieeren, spr. zag daarvoor liever een «par ten vergadering belegd, na de oplossing van de crisis. Mocht de fractie niet tot een oplossing kunnen komen, dan zou eventueel de Kies vereeniging gehoord kunnen worden. De VOORZITTER wees erop, dat de on- derhandelingen nog druk aan den gang zün. Spr. geeft de vergadering in overweging de oplossing aan de fractie over te laten. Met het voile vertrouwen van de kiezers zün de raadsleden in den Raad gekomen; spr. vraagt daarom ook net volle vertrou wen inzake de oplossing van de crisis. De vraag van den heer Bruinenberg be antwoord spr. ontkennend. Den heer Rams geeft spr. ging vertrouw enin de fractie waar het gaat om handhaving voorstel-uurloon in werkverschaffing. Den heer Keüsper antwoordt spr.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5