Gemengd odyieuws ALGEMEENE R. K. WERKGEVERS- VEREENIGING Voor de Huiskamer I j 4 i LUCHTVAART SOCIAAL LEVEN Water vliegtuig vermist De economische crisis RECHTSZAKEN Een aanrander Een pluim voor de K.N.I.L.M. Na&ekomen Kerkberichten HOORN Zaal en Foyer afgekeurd VEILING-OVERZICHT Een Inbraak Tusschen twee wagens Vijf en zestig jaar getrouwd Door zijn eigen wagen gedood Kokende melk over het lichaam gekregen Weer een ernstig ongeval in de Rotterdamsche haven Door een wagen overreden en gedood 4 „rustig” toilet-uurtje Derde lustrum-con^res >- :r :r it h I I Van den dienst MarseilleBarcelona Wilde Jacht op een automobilist Fransche van Eisch vijf Jaren gevangenisstraf En ook voor den Indië-dienst der K. L. M. De kapitein gedood id park Wegens sporen van ouderdomsgebreken Vrouwen Lison: tot Een rangeerder doodgedrukt Het gaat „Ik ook niet, maar Ik stel me en Bootsman gedood de worden de wolken ge- Tragisch ongeluk te Schiermonnikoog te „Waar is 11-Jarig jongetje het slachtoffer Ik luister uien Iets aan het sakken. Wellicht tenge- het De vermiste meisies van Uit Amsterdam teruggekeerd Op de achterbanden van den auto geschoten Overzicht „C. V. V.” van 17 tot en met 22 November 1930 die de een één Jack: Lison: De drie minderjarige meisjes, die sedert 1 votyien Zoodag uit de respectievelijke ouder- Het echtpaar J. C. Butz-Bongers te Mid delburg herdacht eergisteren zijn 65-jarig huwelijksfeest. over bootsman behoorlijk eerste pla der ik te Een voerman te Schiermonnikoog had het ongeluk, terwijl hjj op den weg liep, terecht te komen cnder zijn eigen wagen, waarvan de beide paarden op hol sloegen. De wielen gingen hem over de borst en hy was op slag dood. ,W op ht :n rd de afstand Amsterdam—Batavia in 12 dagen wordt afgelegd. Geen enkele" omstandigheid heeft zich voorgedaan, waardoor het vast houden aan het vastgestelde program in ge vaar wordt gebrac’ Men heeft zelfs plannen om het volgend Jaar grootere vliegtuigen, met een accomo- datle voor 18 personen, in gebruik te stellen. De Hollandsche aviatiek heeft dit pluimpje van het Singapore-blad zeker ten volle ver diend. - Ontploffing aan boord van een motorboot Het O. M. bij dé rechtbank te Assen eischte tegen een man uit Schoonoord, thans gede tineerd. wegens aanranding vgn een juffrouw aldaar, vijf jaar gevangenisstraf. evenzeer dezen Het tooneel stelt voor de kamer van Lison. 's morgens om 10 uur. Lison zit een zijden kous te repareeren, haar voeten zfjn in muiltjes gestoken. Zaterdagnacht is te De Ludde bjj Olden- zaal ingebroken bij den landbouwer A. van Langen. Uit een opengebroken soort ijzeren kluis werd gestolen een bedrag aan geld van ruim f 500 en verschillende gouden voorwerpen ter waarde var. meer dan t 2C0. Van de daders tot nog toe geen spoor. NAGEKOMEN KERKBERICHT MAANDAG-ochtend te 9 uur uitvaart dienst voor Veron ca Haverbusch Obdam; te 815 Congregatie voor de vrouwen. DINSDAG: 7 u. Lof ter eere van den H. Antonlus. O Salutaris K. p. 49* Lied 74. WOENSDAG-avond te 8.15 Congregatie voor de meisjes. DONDERDAG geen H. Mis te 9 uur. Te 9 30 gelezen huwelijksmis voor Joannes Roos en AHda Beemsterboer. Des avonds te 7 uur lof ter eere van het H. Sacrament. Sacris Sclemnls K. P. 47*. Lied 39. VRIJDAG: 7.30. 8 15 en 9 uur Uitvaart diensten voor Catharina Heideman, Allda Soutendük en Jacob Verlaat als leden van de Broederschap der Geloovlge Zielen. Te 7 uur Kruisw’eg (Stabat Mater) K. p. 43*); te 8.15 Congregatie voor de mannen. ZATERDAG: 1130 biechthorren voor de kinderen; te 4 uur'voor de over ge geloovi- gen. Te 7 uur rozenhoedje voor de bekeerlng van ons Vaderland. ZONDAG. 30 November: Begin van den Advent. lijke woningen te Rotterdam vefmlst werden, van welk feit wy reeds melding maakten, zyn thans vanuit Amsterdam te Rotterdam weer teruggekeerd. De Kinderpolitie heeft de zaak in onder zoek Ter gelegenheid van haar 15-jarlg bestaan hield de Algemeene R. K Werkgeversver- eenlglng hedenmorgen in hotel „De Twee Steden" te 's Gravenhage een congres, dat gewijd was aan de economische crisis. Gistermorgen omstreeks 8 uur heeft op de Merwedekade te Dordrecht een hevige ont ploffing plaats gevonden aan boord van een motorboot. De kapitein, de 25-jarige H. Wllsem uit Rotterdam werd aan beide beenen zwaar gewond en overleed kort daarna. De machinist R.. eveneens uit Rotterdam, bekwam brandwonden, doch kon, na verbon den te zijn, huiswaarts gaan De oorzaak van de ontploffing is, dat de bemanning een zuurstsfeylinder op den motor had angesloten om dezen op gang te krijgen. Zoodra de metor' Is gaan draaien, sloeg deze me* een geweldigen knal uiteen. Een vuurstraal van ca. 4 M. hoogte kwam boven het dek te voorschijn. De kapitein was gehuwd en vader van een kind. gel hoofdzakelijk van die kwaliteit, dat ze op geruimd moet worden. Degenen, die nog wat goede bewaarkool willen koopen, komen op de veiling daartoe gewoon nog niet in de gelegenheid. De roode kool, die nog voor eerste kwaliteit kan doorgaan, werd in deze week op Dinsdag J.L verkocht voor de groo tere soort 2.20 tot 2.70 per 100 K.G. De kleinste soorten golden van 3.50 tot 4.13. Op Donderdag betaalde men voor mooie kleine kool nog 4.60 per 100 K.G. Op jX Zaterdag was weinig aanvoer van groote en kleine roode. De noteering op dien dag be droeg van 2.70 tot 4. Wel was de aan voer op dien dag vrij belangrijk. Tweede kwaliteit roode kool wordt tegenwoordig veel aangeboden. De prijzen van doorschot va rieerden van 1.40 tot 2.40 per 100 K.G. De totale aanvoer van roode kool bedroeg in deze week 38.100 K.G. tegen 22.800 K.G. in de vorige week. Gele kool. Het aanbod van gele kool was in de afgeloopen week allertreurigst. -Eerste kwaliteit gele kool; nJ. het kleinere soort, werd slechts op Zaterdag JJ. aangeboden. Deze bracht op van 2 tot 220 per 100 'S K.G. Op Dinsdag van deze week werd voor kale gele kool 1J0 tot 1.70 per 100 K.G. betaald. De aanvoer bedroeg slechts 3500 KG. tegen 10.100 K.G. in de vorige week. Witte kool. De aanvoer van witte kool be gint al successievelijk te verminderen. Deze bedroeg in deze week 28.600 K G. tegen 63.800 K.G. in de vorige week. De prijzen verschillen niet veel met die van de vorige week. Op Dinsdag en Donderdag j.1. werden nog enkele partijen mooie witte kool ver kocht voor 1.10 en 1.20 per 100 K G. Daarna werd in deze week niet meer be steed dan f 1. De kale witte, kool ging door de veiling voor 0.70 en f 0.80 per 100 K.G. Deensche witte kool werd in deze week evenals in de vorige week niet aangevoerd. Bloemkool. 100 stuks bloemkool (lecerf) eerste kwaliteit werden verkocht voor 7.70 per 100 stuks. Gele nep. De op JX Woensdag aangebo den partij van 400 K.G. werd verkocht voor 3.80 per 100 K.G. In de vorige week is nog aangevoerd 325 K G. nep. Gele uien. Ook de uien brengen niet de gewenschte prijzen op. Op het einde der vorige week waren de prijzen van de gele inleiders optraden de heeren Prof. Dr. Mr. B. J. M. van Spaendonck, ei#s te Tilburg. Prof. Kaag besprak allereerst het crisis verschijnsel, om vervolgens het conjunctuur- verloop te bezien. Daarna kwam spr. aan de jongste crisis, waarbij hij de toekomstver wachtingen besprak en eindigde met zijn zienswijze weer te geven van de conjunctuur- politiek der ondernemers, banken en overheid. Conclusies Mr. van Spaendonck. Mr. van Spaendonck kwam tot de volgende conclusies: Voorzoover de moeilijkheden, die het be drijfsleven ook hier te lande ondervindt, ver oorzaakt worden door de algemeene econo mische crisis, kunnen deze door maatregelen van uitsluitend nationale strekking niet uit den weg worden geruimd Het internationale karakter van het crisis verschijnsel ontheft echter noch het Neder- landsche bedrijfsleven, noch de Regeerlng van hun verplichting, om alles in het werk te stellen, om de gevolgen van de crisis zoo veel mogelijk te verzachten en de maatre gelen te treffen, die bij verbetering der con junctuur het Nederlandsche bedrijfsleven in de gelegenheid moeten stellen, onder zoo gunstig mogelijke voorwaarden aan den in ternationalen concurrentiestrijd deel te ne men. Waar de ervaring duidelijk heeft aange toond. dat voorloopig var. den Volkenbond geen oplossing van de internationale econo mische problemen is te verwachten, moet bij de keuze der maatregelen voorop staan, dat Nederland op de eerste 'plaats de redding moet zoeken bij zich zelf. Alle Krachten moeten daarom worden sa mengetrokken om onze welvaartsbronnen te versterken door waar eenlgszins mogelijk eischen: Nederlandsch fabrikaat; door afweer van onreëele concurrentie van het buitenland (antl-dumping wetgeving); docr de introductie van het wederkeerig- heidf.beginsel in de regeling onzer handels- betrekklngen met het buitenland (actieve handelspolitiek) door de bevordering eener economische "naast de bestaande politieke eenheid met de overzeesche gebiedsdeelen in Oost en West; door het bedrijfsleven te bevrijden van te drukkende en soms onbillijke fiscale lasten; door de bevordering eener gezonde fiscale, sociale en loonpolitiek, waarbij de belangen van het gezin In het bijzonder van het groote gezin op de eerste plaats in het oog moet worden gevat; door verbetering der verhouding tusschen het bankwezen en de industrie; door verderen uitbouw van het nijverheids-, handels- en landbouwonderwijs; door ingrijpende reorganisatie van den economlschen voorlichtingsdienst Wil de overheid haar taak op dit terrein lunnen vervullen, dan zal op de e moeten worden overgegaan tot eent-alisatle van alle overheidsbemoeiingen verbonden van eenzelfde solidariteit op Als men eens nagaat, welke prijzen ver leden jaar om dezen tijd aan de veilingen besteed werden, dan komt men tot de ont dekking, dat het daarmede in 1929 eveneens verre van rooskleurig was. Verleden jaar om dezen tijd verblijdden vele tuinbouwers zich met de gedachten: „Ik heb goed geteeld en met een weinig winterweer, dan red ik het wel". Allen, die verleden jaar eenigszias nauw betrokken waren b|j het tuinbouwbe drijf. weten maar al te goed, dat het weinig winterweer, dat verlangd werd, uitgebleven is. Zoodoende werden vele land- en tuinbou wers gedupeerd, door de slechte uitkomsten van hun bedrijf. Een slechte zomer volgde hierop. Deze zomer was voor de betrokkene land- en tuinbouwers hoofdzakelijk slecht, tengevolge van de ziekte in de aardappelen. In tegenstelling met verleden jaar was in 1930 de teelt van herfstkool eieneens slecht te noemen. Zoowel de teelt als de prijzen werkten mee om de ontvangsten van de tuinbouwers tot een absurd, laag bedrag te reduceeren. Weken achtereen hadden de kooplieden niet het genoegen bloemkool aan de veiling te zien. De witte kool-teelt was verleden Jaar evenals die van de herfst- roode kool vrij goed te noemen, en de uit komsten ven de winter-campagne vielen leder terdege tegen. Het is te hopen, dat nu dit jaar de „wielen worden omgedraaid" en wj alzoo een betere winter-campagne tegemoet gaan, dan verleden jaar. Mocht dit soms eventueel niet het geval zyn, dan zal de thans in deze streek heerschende armoede verergerd worden. Roode kooi. De verwachtingen, dat de aan voeg van roode kool zou toenemen, zijn ult ra. Wat echter aangevoerd w’ordt Is Het 11.Jarig meisje M D. te Maastricht* kreeg eergisteren een kan kokende melk over het onderlichaam, waarbij het dusdanige brandwonden opliep, dat het naar het zie kenhuis Calvarienberg moest worden ovor- gebracht. altijd aan je toilet bezig? Heb je aan Lor- riqvet geschreven?” Lison: .Aan Lorriquet?” Maurice: „Een condoleance bij het over lijden van zjjn erftante.” Lison: „Dat heb ik heelemaal vergeten.” Maurice: „Waar denk jij eigenlijk wél aan? Dan zal ik dat briefje wel schrijven!” Lison: ..Dat is heelemaal niet noodig. hoor. Over vijf minuten ben ik klaar.” Maurice, gaat weg, maar keert zich bij de deur nog even om: „Als je toch aan het schrijven bent, antwoord dan meteen Me lanie even op haar brief van eergisteren. Ik heb geen tijd!" Martha: ..Doe de deur open. Lison. Wat heb JU een geduld! Voor mij hadden ze al lemaal naar de maan kunnen loopen met hun vragen en bevelen. Op zoon manier word Je een slaaf, terwijl de mannen Lison. heel kalm: „Houd me nu niet langer op met Je gepraat over de mannen." (Zij doet de deur dicht. Lison kan einde lijk haar toilet voltooien. In de aangren zende kamer hoort men stemmen). Een vriendin: „Kan Lison me ontvangen? Ik moet haar even spreken over de Ver- eenlglng tot Bevordering van onderlinge Hulp; van die vereeniging is zij bestuurs lid." Maulree: „Wilt u even in den ea'.on wach ten, mevrouw? Lison komt bij u. Zij is aan haar toilet bezig en u weetdaar zijn de dames zoo gauw niet mee klaar.' Eergisteren is het 11-jarig zoontje van den beer L. v. K. te Blggekerke, toen hjj per rijwiel een met zand beladen wagen pas seerde geslipt. Een der achterwielen van den zwaren wagen reed over zjjn hoofdje. Na enkele oogenbllkken overleed ventje aan de bekomen verwondingen Lison: .Eindelijk klaar!” (Er wordt zachtjes op de deur geklopt. Een jongere vrouw verschijnt op den drempel.) Martha, op kwdsi-wanhopigen toon: „Nu heb ik alweer Iets vergeten." Lison: „Je kousen?" Martha: ..Hoe kun je dit nu denken?” Lison: „Och kom, je bébt toch ook je och tendjapon vergeten Martha: .En toen hqf} Je mij de jouwe ge leend. Je bent werkelijk tè goed voor je logé." Lison: „Nu. vraag maar wat je noodig hebt. Ik heb geen tijd om jouw lofuitingen aan te hooren." Martha: „Ik heb mijn nagel-pollssoir ver geten." Lison: .JCUk. daar staat mijn nagel-garnl- tuur. Daarin kun je alles vinden, wat je noo dig hebt. Je wilt my nu wel excuseeren?" Martha: „Natuurlijk, ga Je gang en stoor Je vooral niet aan mij.” Zij gaat aan de toilet tafel zitten, terwijl Lison zich terugtrekt in de badkamer. Plotseling hoort men een kind hard huilen in de gang). Lison: .Xiesje? Wat is er? Wat gebeurt er toch niet mijn kleine schat?” Liesje heeft haar hoofd gestooten. Lison troost haar, smeert wat boter op de pijnlijke plek en na een kwartiertje gaat het kind weer spelen, den mond vol chocolaadjes). Lison: „Met kinderen heb je elk oogenbllk wat anders!” Het dienstmeisje, met een rekening: „Me vrouw Martha: .Mevrouw is In de badkamer" Lison .doet de tuschendeur open en vraagt: „Wat wil je Jeanne?” Jeanne: „Mevrouw, hier is een rekening van het gas: 158 85." Lison: „Wat een bedrag! Martha, wil even het geld uit mijn tasch geven, die mijn bureautje ligt?” Martha: .Je tasch ligt er niet.” Lison: „Dan misschien op mijn werktafel. oL op een plank In de linnenkast? De sleutels liggen in de linkerlade van de toilettafel o neen, ze steken in de secretaire Anders kun Je wel ge’d vinden in de Cassette in de rech- ter-bovenla van het kleine kastje, of...." Martha: „Houd asjeblieft op; ik raak heele maal de kluts kwijt.” Het dienstmeisjeDe tasch van mevrouw ligt op den schoorsteen.” Martha, zoekend in de portemonnale: „Twintig, veertig, zestig negentig gulden en veertig cent; meer kan ik niet vinden." Lison, komt binnen: „Zoo gaat het nu al tijd. Net als Ik in het bad wil gaan, komt er iemand met een rekening, de bleeker. de smid, de banketbakkerZal ik nu eindelijk kunnen beginnen? O. lieve hemel, daar gaat de telefoon(Zy neemt den hoorn van den haak). Hallo?Dat is aardig van jeJa, dank Je. uitstekend, ik was Juist van plan jouw vandaag op te bellen Zeg maar, wanneer je wilt.... Neen, voor morgen heb Ik al een ultnoodlging.Dan moet Ik bij mijn naaister zijn. Weet je wat ik zal Je opbellen, zoodra Ik een dag vrij heb.... Dank je. dat is dus afgesproken. Tot ziens! (Zij hangt den hoorn weer op). Wat een last toch die Intieme vriendinnen!" Martha: „Ontmoet je haar dikwijls?” Lison: .Ongeveer eens per Jaar. maar we be’len elkaar om den anderen dag op.” (Vijf minuten rust). komt binnenstuiven: Maurice, Lison?" Martha: „Ze Is met haar tollet bezig." Maurice (klopt aan de deur van de bad kamer): „Lison, Ik heb beslist je raad noo dig!" Lison naar Je.' dan was dus thans voor de W. V. de gelegenheid te toonen, dat zij steeds diligent is en blijft als er ge vaar dreigt of is voor het economisch leven van handel en nijverheid. Het is wel, Ik zou haast zeggen een tra gisch toeval, dat de herdenking van ons 3e lustrum moest samenvallen met de taak, die dit congres, zich vanzelf gesteld ziet: Het In groote lijnen bespreken van maatre gelen, die onzen handel en nijverheid kun nen behoeden voor een zoodanlgen terug gang, dat daardoor het algemeene wel vaartspeil (voor zoover daarvan thans nog sprake kan zijn), van een groot deel van ons volk een onherstelbare schade zoude worden toegebracht. Want al moet worden toegegeven dat de crisis, die wjj thans beleven niet alleen ’t economisch leven van ons eigen land, doch dat van nagenoeg de geheele wereld heeft aangetast, dan mag In het constateeren van die omstandigheid nog geen reden gevon den worden, om daarin te oerusten en met de handen in den schoot af te wachten óf en zoo ja, wannéér er eindelijk eens ver betering zal intreden in dien algemeenen toestand. Integendeel! Het legt allen, die daartoe ook maar eenlgermate kunnen bijdragen, den plicht op, om te doen wat in de gegeven omstan- dlgheden mogelijk is om te redden wat te redden valt. In het volle besef van dien plicht is het dan ook dat het bestuur der A. R. K. W. V. dit congres heeft bijeengeroepen in de hoop, dat talrijk velen aan haar oproep gevolg zouden geven en zouden deelnemen aan de beraadslagingen, welke hoop ik consta teer dat met groot genoegen éltjkens het groote aantal congressisten in deze zaal aanwezig, niet ijdel is gebleken. Over den aard der te nemen maatregelen en de rzjjze waarop die kunnen worden toe- gepast, zullen de beide Inleiders Prof. Kaag en Mr. van Spaendonck u nader hun ziens wijzen kenbaar maken: ik wil daarop dus thans niet verder ingaan. Moge ik echter de hoop uitspreken, dat de uitwisseling der meenlngen op dit congres zal bijdragen tot het bevorderen van maatregelen, die redding kunnen brengen in den penlbelen toestand waarin onze voornaamste bronnen van volkswelvaart thans verkeeren. Zonder daarmede schade te doen aan den ernst en het karaktei van dit congres, meen de het bestuur dat daaraan verbonden kon worden, een herdenking van het I5-jarig bestaan der A. R K. W. V. En het was ons een genoegen den Zeer- eerw. Hooggel. Heer professor Dr. F. A Weve, Rector Mzgnlflcus van de R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg, bereid te vinden op dit congres een herdenkingsrede te hou den. Omstreeks half twaalf In den nacht van Vrijcag op Zaterdag zag een agent van de Heagsche verkeerspolitie op het Korte Voor hout een auto in wilde vaart aankomen, met als eenlgen inzittende den bestuurder. Doordat dit rijden hoogst gevaarlijk was. gelastte de avent den wildeman te stoppen. De automobilist meende aan dit bevel niet te moeten voldoen, zette integendeel den gang er nog meer in. De agent slaagde er in op het Tournool- veld een taxi gereed te vinden, die hem ui staat stelde den woesteling te achtervolgen Deze was op de Koningskade linksom ge slagen en vervolgde zijn weg in de richting Schevenlngen. B|j de Javabrug heeft de agent in de taxi hem ingehaald en laar aij weigerde te stoppen, loste de politieman uit zijn revolver een schot op één der achterwie len van den achtervolgden auto, die Intus- schen de Javabrug op reed en de stad in snelde onderwijl een achterband verliezende. Blljl-.baar had het revolverschot dus doel getroffen. Voor den achtervolgden chauffeur was dit geen aanleiding den strjjd op te geven, ook niet toen op den Scheveoing- scheweg de agent er in slaagde den tweeden achterband er af te schieten. Mei geweldige vaart tolde hij het Zorgvlied in, waar hij in de duisternis wist te ontkomen. In den nanacht is de auto zonder achter banden teruggevonden.... op den Parkweg in Rijswijk. Indien het nummer op den wagen goed is. zal deze zaak wel spoedig tot klaarheid zjjn gebracht. volge van den minderen aanvoer van uien, zijn de prijzen In deze week niet verder ge-' daald. Op het einde van deze week kon men zelfs een zeer kleine prijsstijging waarne men. Tot JJ. Dinsdag betaalde men voor de mooie uien ten hoogste f 2.80 per 100 K.G. Met Woensdag te beginnen, werd de vraag naar uien iets grooter. Op de laatste drie dagen bedroeg de hoogste noteering voor de gewone uien 3.10 per 100 K.G. Grove uien werden in deze week genoteerd van 2 20 tot 2J0 per 100 K.G. De totale aanvocr bedroeg in deze week 9750 K.G. tegen 14.325 K.G. in de vorige week. Peen. Voor kleine peen werd betaald 1.10 per 100 K.G. Aangeveerd 1900 K.G. tegen 10025 K.O. in de vorige week. Bieten werden In deze week niet aange voeld. Op het emplacement van de staatsmijn „Hendrik” te Brunssum Is de 36-Jarige ran geerder Veen uit Rumpen tusschen twee wagens geraakt. Hij liep een schedelbreuk op en werd dood opgenomen De ongeluk kige laat een vrouw en vjjf kleine kinderen achter. Openingsrede. De voorzitter, de heer J. P. J. Asselbergs hield de volgende openingsrede: Als ik bij den aanvang van dit congres terugbllk naar de drie vorige congressen, die de A. R. K. W. V. sinds haar reorgani satie in federatieven vorm heeft gehouden, dan trekt mijn aandacht de eigenaardige climax, die er .alt te constateeren, wanneer men den aard en de aanlcldende oorzaken dier reeds gehouden congressen even nader gaat ontleden. Een climax in minder gunstlgen zin voor wat de economische situatie van onzen han del en nijverheid betreft. Immers in 1923 hielden wij een congres dat genoemd werd: het Reconstructiecon- gres. Daar werden redevoeringen genouden door de heeren H M. J. Blomjous. Dr. Kor tenhorst en Oh. StulemeiJer, welke zéér in het kort gezegd culmineerden in den roep tot de Regeerlng om maatregelen, die dienstig konden zijn tot Instandhouding van den in talrijke moeilijkheden verkeerenden landbouw, handel en industrie van ons land. In 1925 b(J gelegenheid van het 2e lustrum hielden wjj ons z.g. Welvaart- congres, waar dpor de heeren Kortenhorst en van Spaardonck een krachtig pleidooi werd gehouden voor verscnillende maatre gelen. noodig, wilde er in ons land sprake kunnen zijn van het voeren eener welvaarts- polltlek. Meer in het bijzonder de uitbouw onzer handelspolitiek en de reorganisatie van het Departement van Arbeid. Handel en Nijver heid, werden aangewezen als de meest nood zakelijke middelen, wilde men voorkomen, dat onze handel en nijverheid den steeds zwaarder geworden concurrentiestrijd op de wereldmarkt op den duur niet zou kunnen volhouden. Als derde congres in 1927 werd door ons georganiseerd het zg Economlsch-ur- gentle-congres. met als aanleiding de steeds moeilljker wordende omstandigheden voor onzen handel en nijverheid. Opnieuw werden thans door de heeren ft. G. M. Hermans en Mr. M. P. L. Steen- berghe met klem maatregelen gevraagd en aangewezen, dienstig om ons economisch leven te behoeden voor den ondergang. U voelt den climax waarvan ik zooeven sprak 1923: Reconstructie-congres: Zoeken naar andere wegen voor het als gevolg van den oorlog ontwrichte economische leven. 1025: Welvaart-congres. De roep om maat regelen tot bevordering van de welvaart. 1927: Economisch Urgentle-congres. De toestand begint te nijpen. Dringend her haalde roep om maatregelen, dierfttig afwending van dreigenden ondergang. En thans schrijven wij 1030 en gaan wu andermaal een congres houden. De naam van dit congres alleen is ty- peerend voor het verloop van den econo- mischen toestand sinds 1927 en de situatie waarin deze thans verkeert. Spraken wij toen (in 1927) van een Ur gentle-congres, thans houden wy een crisis congres. Sprak toen de heer Hermans van midde len. die ons zouden kunnen redden uit bet moeras, zooels hy het uitdrukte, thans zit ten wy in dat moeras dieper verzonken dan ooit tevoren. Handel en Industrie en ook de landbouw leveren als het ware een strijd op leven en dood, en ondervinden reeds in verontrus tende mate de nadeelige gevolgen van den deplorabelen toestand van zaken, zoodat wy zonder vrees te koesteren voor pessimis ten te worden aangezien kunnen spreken van een crisistoestand. Het aantal wcrkloozen stygt geregeld, de De „Straits Times" brengt in een hoofd artikel, -ixiarln een overzicht van de lucht vaart wordt gegeven, hulde aan het werk door de K. N. I. L. M. In het Oosten ver richt. „Van geheel practise!) belang, zoo zegt het blad, is de voortdurende ontwikkeling van het verkeer per vliegtuig, waarvan de moge lijkheden op zulk een treffende wyze door, de ondernemende Hollanders worden aange- toond. Uit een oogpunt van nationalen (Brit- schen) trots Is het misschien eenlgszins te leurstellend dat een buitenlandsche maat- schappy moet bewijzen, wat op het gebied van passagiers- en goederenvervoer in Sin- gapore kan worden gedaan, doch de mooie resultaten door onze Hollandsche vrienden bereikt, worden door ons naar verdienste ge apprecieerd. Gedurende byna een jaar heeft nu de K. N. I. L. M. een luchtdienst tusschen Singapore en Java onderhouden, welke met uiterste regelmaat functionneert en waar door wordt aangetoond, dat het reizen per vliegtuig thans even veilig is als reizen per spoor of vaartuig. Geen enkel ongeval Is In dien tyd voorge vallen. Bovendien hebben de Hollanders een Europa-Java-dlenst georganiseerd, waardoor i: Ik ben zeer vereerd. ■Maurice: ..Neen. Je moet komen kyken. Voordat Ik mijn nieuw costuum bestel, wil de ik Je graag de stalen laten zien Lison (steekt haar hoofd om de deur): „Maak wat voort, ik heb niet veel tyd." Maurjce laat haar de belde staaltjes zien)„Wat dunk je, het grijze, of het blau we?" Lison: „Het grijze is zeer gedistingeerd" Maurice; ,Ja, maar het lykt heel veel op het vorige pak Lison; ..Neem dan het blauwe." Maurice: „Die kleur Is zoo. besmettelljk." Lison: ..Neem het gryze. dat Is gedekter tan tint. Bovendien Is het donkerder dan je pak van verleden jaar.” Maurice: „Ik geloof, dat de kwaliteit van Lison: „Neem dan het blauwe." Maurice: ..Het is zoo gewoon.” Lison: „Kies dan het gryze.' Maurice: „Ik -vind het een beetje vaal”. Lison: „Dan moet je het blauwe nemen, en maak nu asjeblieft dat Je wegkomt; zóó kan ik niet ópschieten.” Mauirce: Och ja. wat kan het jou ook schelen, wat Ik draag. Vrouwen denken alleen maar aan hun eigen kleeren, nooit aan die van den man!" „Ik stel er wel degeiyk belang in; ik raad je immers aan het blauwe te kie zen.” Maurice: „Het blauwe, het blauwe.... Ik zal er mee uitzien als een oude man! Jij hebt geen smaak! (Woendend gaat hjj weg). Je bent totaal ongeschikt om een advies te geven." Lison: „Nu nog ’n scène ook!" (Er wordt zacht op de deur getikt. Een jongen van een jaar of tien komt binnen, met zyn schooltasch onder den arm). Jack: .Moeder, wil Je me even helpen? Ik kan met myn opstel maar niet ópschieten." Lison: „En ik niet met myn tollet.” Jack; .Kunt u me niet een beetje op weg helpen? U bent nogal poëtisch. over een zonsopgang." Lison: „Heb je de zon wel eens zien opko men Jack: „Ik ben nog nooit zoo vroeg opge staan”. Lison: voor Jack gaat plat op zyn buik liggen, vóór de deur van de badkamer: „Dicteert u het my? Dan bent u de liefste van alle moe ders!” Lison. declameerend„Eerst verschyne aan den horizon een rose gloed. Jack: „....rose gloed". Lison: „Dan breken trillende stralen door de wolken,. (Jeanne, het dienstmeisje komt binnen). Jeanne: .Mevrouw, kunt u me even het recept geven voor de kaas-soufflé?” Lison: ..Eerst maak je een béchamel-saus. Jeanne: ..Een dikke?" Lison: „Ja. Dan neem je de eieren. Klop het eiwit tot....” Jack: „Verder moeder: door de wolken...” Lisontot sneeuw.” Jeanne en Jack tegel yk: „tot sneeuw." Lison; „Intusschen heb je natuuriyk het geel gebonden.” Jack: Gele wolken?” Jeanne: „Het geel met het wit?" Lison: „Neen, met de saus!” En de sneeuw van de wolken?” ..De sneeuw nog eens flink stijf- kloppen.” Jack: „Waarom klopt?” Lison: „Niet de wolken, maar het eiwit, jongen! Jeanne, heb je het begrepen?" Jeanne: „Ja, mevrouw, ik geloof het wel. Dank u." Jack; „Laten we nu doorgaan, moeder." Lison: „Och, nu ben Ik heelemaal de kaas vergeten!" Jack: .Kaas, by een zonsopgang?" Lison: „In de soufflé natuurlijk. Ga even aan Jeanne zeggen, dat ze nog een ons ge raspte oude kaas door de saus moet roe ren.” Maurice, kómt weer binnen: „Ben je nog Naar het bestuur van de Sociëteit „Har monie’* te Rotterdam meedeelt, werd door een toevallige omstandigheid ontdekt, dat enkele onderdeelen van de Gebouwen van de Sociëteit Harmonie (De Doele), sporen van ouderdomsgebreken vertoonen. welke ont dekking aanleiding heeft gegeven tot een direct ernstig onderzoek vanwege de Bouw- politle en de deskundigen van de Sociëteit Harmonie. Dit onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat vanwege de Bouwpolitie het Bestuur der Sociëteit te verzocht, de groote zaal en foyer voorloopig niet beschikbaar te stellen tot t geven van concerten enz Aan dit verzoek te door het bestuur van de Sociëteit onmiddelljk gevolg gegeven in afwachting van een eventueel besluit van B. en W. uitvoér neemt in beduidende mate af, be drijven worden geheel ot gedeelteiyk stop gezet. De geheele handel en over de geheele linie evenzeer gaat de industrie gebukt onder dezen crisistoestand, waarvan het eind zich nog niet bij benadering laat gis sen. Zoo ooit, A. R. K Aan boord van het in de Parkhaven te Rotterdam liggende sa. „Alster" heeft Zater dagmiddag een ernstig ongeval plaats gehad. Men was bezig goederen in het schip te laden, met behulp van een kraan. By het ledig teruggaan van den haak, waaraan de hjjschen bevestigd worden, is deze verward geraakt in een draad, waaraan laadboom bevestigd was. De laadboom schoot door den ruk uit de stsunsels, slin gerde over hét dek en trof daar den 44- jarlgen bootsman J. A. Hammer op het hoofd. De man kreeg een ernstige schedel- fractuur en werd per aut? van den G. G. D. naar het Ziekenhuis aan den Cooteingel ge bracht, alwaar hy kort na aankomst te over leden. lijk karakter, er is by het afsluiten van on? derde 5-jarig tijdoerk toch wel aanleiding om een tsrugblik te werpen in het verleden en op den daarin gepresteerden arbeid. Reeds te anderer plaatse mocht ik met genoegen, met tevredenheid en voldoening constateeren. dat organisatorisch gesproken de afgeloopen 15 Jaar de R. K. Werkgevere- beweging hebben gebracht tot een gitoote krachtsontplooiing, tot aanzien en daadwer- keiyke groote beteekenis voor het sociaal- economisch leven in ons land. Gezien den door my aangeduiden twen ledigen aard van dit congres, is het my eea groot genoegen zoo talryk velen hier een hartelijk welkom te mogen toeroepen. Uw aller tegenwoordigheid wordt op grootnn prijs gesteld, omdat zij mag worden opge vat, als een bewijs van uw betangstelling In en sympathie voor onze organisatie. Nadat de heer Asselbergs speciale woorden van welkom had gericht tot de aanwezige autoriteiten, vervolgde spreker: Met bijzonder veel genoegen roep ik even eens een harteiyk welkom toe. de talrijk vele hier tegenwoordige leden der A. R W. V. en die der R. K. Werkgevers-vakver- eenlglngen. Het te my1 aangenaam andermaal te mo gen ervaren, dat op uw spontanen steun »e allen tyde gerekend kan worden. Indlcn daarop door uw bestuur een beroep wordt gedaan. Want als zoodanig wordt uwe tegenwoor digheid door my hier begrepen. En dat geeft de kracht en het uithoudings vermogen, noodig, om de vele moeiten »r. zorgen, die het behartigen onzer gezamen- lyke belangen nu eenmaal vraagt te kunnen dragen. Tot slot, dames en heeren. zy het mij nog veroorleefd cenlge oogenbllkken te rich ten tot onze buitenlandsche gasten, die ons congres met hun zeer gewaardeerde tegen- woordlghe.d vereeren. Spr. vervolgde in de Fransche taal: En thans heeren vertgeenwoordigers buitenlandsche vereeniglngen. veroorloof my voor u eentge woorden hieraan toe voegen: wy zyn verheugd u als buitenland sche gedelegeerden van vereeniglngen, mét ons banden nauwe Een watervliegtuig van den dienst Mar seilleBa.-celona, dat verscheidene personen aan bcord heeft, wordt sedert Vrijdag ver mist. Een Fransche vlsschersboot heeft het vliegtuig Vrydagvoormiddag voor het laatst geren. Men vreest, dat het vliegtuig tengevolge een motordefect op het water heeft moeten neerstrijken en dat het in verband met de hooge zeeën te gezonken. Talryke reddingsboeien rijn uitgezonden om nas por in gen te doen. zyn door ideaal in meer dan terrein, in ons midden te zien; de solidari teit die alle leden der katholieke kerk welker grondgbled de gansche aarde omvat, te za aien vat en dientengevolge de grenzen van de staten overschrijdt, de volken en rassen ver bindt zonder onderscheid van taal of maat- schappeiyken stand; de solidariteit welke industrieele werkge vers en leiders van handelsondememingen, welker wezenlijke belangen op dit oogenbllk, worden bedreigd, door dezelfde gevaren, door dezelfde oproerige denkbeelden aan elkaar bindt; de solidariteit eindeiyk welke bestaat tus schen katholieke werkgevers, wier leven door dezelfde beginselen wordt beheerscht en die aan dit leven eenzelfde bestemming geven. Het is In dezen geest van onaantastelijke saamhoorlgheld en hartelijk en openlijke vriendschap dat ik u in ons midden welkom heet. En ik spreek hier den wensch, de hoop en de diepgevoelde overtuiging uit, dat de Union internationale cathollque welker statuten morgen zullen worden vastgesteld, zal worte len op een stevigen en duurzamen grondslag van gemeenschappelijke actie, waardoor ons pogen zyn verheven doel zal bereiken, het welk niet anders te dan hetgeen wy dageiyks in tiet Onze Vader bidden: „Uw wil geschiede in den hemel alsook op de aarde." En hiermede gekomen aan het slot van myn openingswoord, moge ik onzen alge meenen geesteiyken adviseur, professor van Aken verzoeken dit Congres te openen met den christeiyken groet. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den Zeereerw. Hooggel. Pater Prof. Dr. F. A. Weve O.P.. Rector-Magnlficus van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, terwijl H. Kaag en beiden eveneei i t 1 t r n iet ke tn n. ss ie er te er h- er st :n ie ir :n de ti- >n ar er :n 1 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7