^uitenlandsch cJ'Cieuws FEUILLETON Plannen voor een militaire interventie tegen Sovjet-Rusland? DE SMALLE WEG RADIO-OMROEP De Lappobeweginc In Duitschland - Litwinow bij Grandi De studentenreUetjes te Koningsberg STOOMVAARTLIJNEN De brieven Lenin van Belangriik proces In Rusland 1% mlllloen arbeiders aan het werk 10.000 racketeers In Ncw-York Beurszwendel te Bordeaux De oorzaak der telefoonstoring FAILLISSEMENTEN van H. WARRINGA - 1 - De vader der Russische revolutie De overstroomingen in het Buitenland De politieke toestand in Rusland De strijd in Thuringen Majoor Franco ontsnapt J?’ (Vferb.) Gemengde Qduitenlandache ^Berichten waar mevrouw Van Erp mU met, aoon naart nirt iwmUb waa D» vrooiykbeH »an Bte- «HUiüapg «prong hJl van de flets en daar by *s Werelds Dwaasheid Duitschland en Polen WOENSDAG 26 NOVEMBER l voor de Een onderhoud te Milaan Do Recter-magnifleas >f»ntrnden (thuisr.) te Monte- Nov. van FLANDRIA 24 Nov. van B. Aires te Amster- naar Tegen do industrie-partg Als er maar bier tn Amerika komt Rott. naar en Rotterdam, 23 23 van Afpenrinr op groote Behaal actief 1 den make- Bahia Palmas, inhoudi van Hamburg te Amst. naar Nor. Aarhus-AmsL. 23 naar van Nov. van naar (Wordt vervolgd). Bloaend en lachend antwoordde Ik. dat het beneden DRANKVERBOD EN - WERKLOOSHEID. pass. Salonica Hamburg 23 veroordeeld wegena uet schrijven van artikel, tegen de regeertng gericht). en van nissen, te wo< het vtf al-demo- •onrtlglng ten hebben met den Ml naar Berlijn ontboden had, zyn ontslag in- gediend. millioen gulden hebben gedokt. ZIJ wensch- ten hun druiven te verkoopen voor het ver vaardigen tn huls van wijn, maar daarmede komen sU in botsing (aldus de redeneering der „racketeers") met de dranksmokkelarU en daarom moeten se betalen. op al Naar gemeld wordt heeft de Re^tor-Magni- flcua van de üniversitelt van Koningsberg, waar deeer dagen ernstige studenten-onlua- ats gehad, na een onderhoud iter van Onderwijs, die hem George en mevrouw Van Erp staan nu nog veel verder van mij af.... van Leonie houd ik nog meer en van René? Ik weet niet, wat ik voor hem voel.... achting.... medelij den? Opgeheven wegens gebrek E. Bomert, Borne (O.) 13 Nov. J. Kooiman, Rijsoord, gem. Rid derkerk. 19 Nov. Jan de Waard 20 Nov. O. W. A. van 31 November opgegeven door v. d. Graaf Co., N. V. (Aid. Handelsinformaties) Jr., Rotterdam. Gurp, Apeldoorn. HOLIASD-AXIZII1UJM. TIaDERDIJK 22 Nov. van Baltimore te Rott. de bevoegdheid tot het uitoefenen van de politiemacht voor zoover het betreft bet handhaven der openbare orde en veiligheid en speciaal het handhaven der orde in ver gaderingen. ontnomen. Ook den politiecom missaris Schweler, die leider is van de plaatselijke afdeeling van de republikein- sche organisatie Rijksvlag, is een belangrijk deel van zijn bevoegdheid ontnomen. Het verantwoordelijk beheer der politie is thans opgedragen aan den commissaris van politie Heuer uit Sondershausen. De Thuringsche minister van Binnen- landsche Zaken (Dr. Frick) heeft den bur gemeester van Altenburg, den craat Schuhmacher tot nader 0 Mei 19.... Gisteren was het mijn ver jaardag, de twee en twintigste. Reeds zeer vroeg, terwijl ik nog half sliep kwam Leonie op mijn kamer, iets groots dragend, het leek een schilderij. Ze zette het op een stoel naast mijn bed, omhelsde mij toen hartelijk en wenschte mij geluk. Ze was zenuwachlig en gejaagd en gebood mij, mijn gezicht naar den muur te keeren. Ik gehoorzaamde glim lachend en ik hoorde haar het papier van de „schilderij” afscheuren, haastig en vlug. Toen moeht ik kijken en o, moesje, ik was stom.... voelde, dat Ik beefde.... en plot seling verborg ik mijn gezicht in het kussen en wende hartstochtelljkhet was een groot portret van u moesje.... aoo sprekend, zoo innig getroffen. Leonie was onthutst. Ada, wat is er, ben je boos? moesje, ik boos «p haar! Ik trok. haar Majoor Franco en de majoor, die rich met hem in hechtenis bevond, zijn uit de ge vangenis te Madnd ontvlucht. (Men weet, dat majoor Franco, een van Spanje's bekwaamste vliegers, onlangs werd een BINNENDIJK. Rott. naar Baltimore. 22 Nov. T.Izard. EDAM, Rott. naar N. Orleans; Oucssant. Te Bordeaux is 'n beurstnake'aar wegens misbruik van vertrouwen en verduistering gearresteerd. Het passief zou 30 mlllloen, het 13 mlllloen bedragen. Drie procuratiehouders van J laar zijn eveneens gearresteerd. Uit Parijs wordt gemeld, dat de commis saris voor beursaangelegenheden een hu s- zoeking bij den bankier Oustric heeft ge daan en tal van documenten in beslag beeft genomen. krachtig „neen”, maar ik wierp hem z(Jn el lendig leegloopen, zijn leven van niets doen en teren op het werk van anderen voor de voeten. Ik verweet hem de komedie van har telijkheid. die hij met mij had gespeeld en eindigde met te zeggen, dat ik nooit de vrouw van een man zou willen worden voor wien Ik geen achting kon koesteren en zeker nooit, nooit geen liefde. Ik wist, dat mijn woorden scherp waren, dat ze hem zouden kwetsen, maar, moesje, ik kon het niet hel pen, ik kon niet anders. Toen ik echter had uitgesproken schrok ik van de geweldige ver andering die op zijn gezicht plaats greep. Dat was niet de uitdrukking van teleurge stelde liefde of van gekwetsten hoogmoed, o God, moesje, hoe krampachttg trok zijn mond zich samen, hoe dof en pijnlijk staar den zijn oogen in het verschiet, hoe knelden zijn vingers zich om het stuur, als moest het brekenneen, daar voor m|j stond iemand, die zich onafwendbaar, onherroepe lijk naar een afgrond ziet gestuwd.iemand, die geen kans meer ziet het omlaag storten te verhoeden.... iemand, dien ik tot alles In staat achtte. Een ontzettende angst maakte zich van my meester en Ik wilde tot hem spreken, hem opbeuren, mijn woorden verzachten, maar ik kon niet, mijn keel was als toegeschroefd. naar mij toe en sloot haar in mijn armen, haar kussend en dankend voor deze heerlijke verrassing, toen nam ik het portret en keek er lang naar en weende opnieuw. Leonie, ge rustgesteld, vertelde mij, hoe ze niet had geweten wat ze m;j moest geven en hoe ze er met Réné over gesproken had. Deze had toen terstond gezegd: Zie, dat Je een portretje van haar moe der krijgt dan zullen we het laten vergrooten en inlijsten. Die heerlijke gedachte was dus van hem ik voelde, dat ik bloosde en het was m|j of het geschenk nu nog grooter waarde voor my had. De omhelsde Leonie nog eens en nog eens.... voelde mfj gelukkig. Ze vertelde my ook nog. dat George en haar moeder er niets van wisten. Ze had het geheim ge houden. Toen ik haar vroeg waarom, haalde ze de schouders op en zei: Ik weet het niet, maar ik voelde, dat Ik het moest doen. We bleven lang praten, inniger en ver- trouwelUker dan ooit.ook u moesje, zoudt van haar gehouden hebben....o. evenveel als van mij. Haar jonge hartje scheen ook zoo vol van een geheim iets en in de volheid van haar vertrouwen biechtte .ze mij haar liefde voor Koos Ravenstejjno, wat eenlge heerlijke morgenuren waren dat.... De gun haar van harte haar jong geluk. Koos lijkt me een oprechte, goede jongen, juist voor haar geschikt. God schenke hun belden ge luk. Met tegenzin gingen we naar 19 Nov. E. G. de Lange, huisvrouw van J. C. Lepeltak, Dordrecht, verblijvende Ede. R.c. Mr. C. J. Heemskerk. Cur. Mr. A. van Os, Dordrecht. 30 Nov. H. Hamers, winkelier en koopman, StadbroekSittard. R.c. Mr. de Neree tot Babberich. Cur. Mr. J. Vencken, Sittard. zo Nov. L. C. Bezemer, handelsreiziger. Helmond. R.c. Mr. H. Diephuis. Cur. Mr. A. Vüllinghs, Helmond. 20 Nov. K. Wenner, koopman, Venlo. R.c. Mr. H. Diephuis. Cur. Mr. E. Janssen, Venlo. 2o Nov. J. H. Anten, schoenmaker, Groen- lo. R.c. Mr. H. L. Mees. Cur. Mr. J. Voo- rink. Winterswijk. Een plaatselijk arbeidzrsleider heeft de vorming meegedeeld van een cotnml sie van arbeiden welke verklaart 3 millioen arbei den te vertegenwoordigen en die zich ten doel stelt aan de aanstaande zitting van het congres een wijziging van de drankwet te vragen die het mogelijk zou maken bier te brouwen bevattende 2.75 pet. alcohol. Als motief wordt aangevoerd dat hierdoor werk zou worden verschaft aan 1% millioen thans werklooze arbeiders. vrouw en George bleek daarna een heel stuk getemperd. Na het middagmaal Réné was al weer weg en het leek me toe of George daarop gewacht had noodlgde deze ml) uit een fietstocht te maken. Daar het heerlijk weer was en ik geen reden voor een weigering zou kunnen opgeven, stemde ik toe in de hoop, dat ook Leonie van de partij zou zijn. Deze werd echter door mevrouw met een bood schap weggezonden, zoodat ik verplicht was met George alleen te gaan. Toen we weg reden ving ik een blik op, die mevrouw Van Erp haar zoon toewierp, een blik, die plotse ling het in mij sluimerende wantrouwen weer wakker schudde en mij het gevoel gaf, dat er iets zou gaan gebeuren. O, wat had ik gegeven voor een klein ongelukje, dat onzen tocht onmogelijk zou maken; maar niets ge beurde en weldra hadden we de stad verla ten en reden we den Graafschen weg naar het Jonkerbosch. Ik merkte ook spoedig aan George, dat er .Jets” was. Hij praatte drukker en zenuwachtiger dan gewoonlijk en toonde een gemaakte opge wektheid. als had hij er behoefte aan, zich zelf op te vroolijken en zijn gedachten te verstrooien. Eenmaal In het Jonkerbosch ge komen het was er verrukkelijk, dat moet ik toegeven en ik vond het jammer er niet met volle teugen van te kunnen genieten werd hij stiller, reed nu eens een stuk voor me, dan achter mij. Ik voelde mijn onrust stijgen en trapte wat vlugger om spoediger weer in de nabijheid van menschen te zjjn. Svinhafrod oandidaag gesteld veer Wybért-tabletten zijn Tlr Karikatuur op de werkloosheid in het rijke Amerika, die ook daar al steeds grooter omvang neemt. „Zou het niet beter zijn, als de Staat, in plaats van ons het drinken te verbieden, ons te eten sou geven?” Aan de verschillende berichten, die wij nog steeds omtrent den toestand in Rusland ont vangen, ontleenen wij nog, dat het Poolsche dept, van buitenl. zaken een telegram heeft ontvangen van den gezant te Moskou. PatcS, InhoudenAe, dat daar ter stede rust heerscht. Het treinverkeer tusschen Polen en Moskou le normaal; de treinen uit de Oekrajlne daarentegen komen ongeregeld en met ver traging aan. In verband met de thans opgeheven tele- feonstoring tusschen Duitschland en Moskou wijst de Russische legatie te Berlijn er op, dat de telefoonlijn Berlijn-Moskou die eerst sedert enkele maanden In bedrijf is, tech nisch zeer gebrekkig is, zoodat zU reeds zoo- Dinsdag begint te Moskou het proces tegen de leden der zoogenaamde industrieparty, welke eind September gearresteerd wérden. Als openbaar aanklager zal Krylenko optre den, die ook reeds aanklager geweest is in het bekende Schachty-proces. Het proces zal 2 tót 3 weken in beslag nemen. De zittingen zullen voor het publiek toegankelijk zijn en per radio worden uitgezonden. 37 buitenland sche persvertegenwoordigers zijn ultgenoo- dlgd. Ramsin en zijn medebekJaagden wor den beschuldigd van stelselmatig afbrekende werkzaamheid, ondermijning van het in- dustrallsatiewerk en samenwerking met bul- tenlandsche mogendheden tot bet uitlokken van een Interventie-oorlog tegen het bolsje wistisch regiem. Verder wordt hun ten laste gelegd een centrum te hebben gesticht om vandaar uit de Russische economische in dustrie te bestoken en een politieke party, de Industrieparty te hebben opgericht om met behulp van Frankrijk het systeem omver te werpen. In de aanklacht worden de namen van Briand en Poincaré benevens van drie Fransche officieren van den generalen staf genoemd, door wie de beklaagden zouden zijn gesteund. tegemoetsnelde, dat ze haast over een voet bankje struikelde. Ze omhelsde mij zeer luid ruchtig en ik gevoelde een heftige neiging haar weg te duwen. Ook George overlaadde mij met zjjn gelukwenschen. De geheeld ont bijttafel was bedektmet de heeriykste bloe men, terwijl een groote prachtige bloemen mand voor het raam stond, van George, roo- als mevrouw terstond opmerkte. Van Réné, hjj zelf was reeds naar kantoor, was er niets, wat ik maar niet kwalijk moest nemen, nel mevrouw, hjj was nu eenmaal soo onattent. Leonie en Ik keken elkaar aan.... begrij pend. Natuurlijk moest ik bet geschenk van .Leonie” laten zien. Mevrouw en George ke ken verrast en mij dacht, dat ze belden 'Leonie een valschen blik toewierpen. Lachend echter merkte mevrouw op: Dat is maar zoo stilletjes achter ma ma's rug. hè, ondeugd. Wij spraken geen van beiden van Réné. Om tien uur bracht de loopjongen van het kantoor een prachtige vaas met enkele heerlijk ruikende witte rozen. Van mijnheer met de hartelijke geluk wenschen, ook van mijnheer Jurgens, Max de Boer en.... van mij, lachte hy. Dr bedankte hem, nam zyn oolljk gezicht in mijn handen en gaf hem een kus. De knaap kreeg een kleur als bloed maar vroeg nog ondeugend: Moet ik dien kus aan al die beeren te ruggeven? tegenzin gmgm wc nwi veneuen. Bloaend en lachend antwoeedde ik, dat bet -v---v HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.- Uitz. 8.159.30 Concert 10.3011.00 Ziekendienst 13.00 Harmonium- 5 12.00— 12^1512.30 Gramo- Richters Sandow alleen echt in de hygie- pilnisch verpakte en ge- 1 J sloten blauwe doozen l4 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I De waterstand van de Seine gisteravond om 5 uur was 5.10 M.. d.wx. 10 centimeter hooger dan gistermorgen. Man verwacht, dat de was van de Yonne heden te Monte- reau bet toppunt zal hebben bereikt. De waterstand van de Marne wast voort durend. Tot nog toe zijn geen persoonlijke ongevallen voorgekomen. De Orge is buiten zijn oevers getreden. Alle terreinen van de luchthaven te Vltry Chatlllon zijn ondergeloopen. In enkele stra ten van Vltry Chatillon staat het water anderhalven Meter hoog. 200 Personen moesten hunne woningen verlaten en bij particulieren ondergebracht worden, terwijl 100 anderen op het gemeentehuis zijn on dergebracht. In tegenstelling met anders luidende berichten zyn er geen hulzen In gestort. Te Juvisy zijn verscheidene straten door bet wassen van den Mortru onder water ge zet. Te Villeneuve en St. George zjjn ver schillende terreinen langs de Yerre onder geloopen. Overal wordt met man en macht gewerkt aan bet maken van watcrkeerlngen en bruggetjes ter verbinding der ondergcloo- pen plaatsen. Voor zoover tot dusverre be kend Is hebben zich geen persoaplijke onge vallen voorgedaan. De vroegere Oostenrijksche gezant in Moskou, Ötto Pohl, die na de ineenstorting der monarchie perschef op de Weensche BaUbauspIatz Is geweest, is sedert eenlgen tijd de leider van een. In het Dultsch ge schreven, revue in Moskou, welke er voör bestemd schijnt te zijn, het buitenland in te lichten, want in Moskou zelf wordt ze zoo goed als niet verspreid. Het Is al geen alledaagsch geval, dat een buitenlandsche gezant, nadat hij gepensionneerd is Otto Pohl is Oostenrijker en sociaal-democraat in de stad blijft, waar hij als diplomaat is werkzaam geweest; maar het 's waar schijnlijk nog nooit voorgekomen, dat de di plomaat van een democratischen staat de uitgever van een tijdschrlrt is. dat in den dienst der Sovjets staat. Hier nu heeft men met zulk een bijzonder geval te doen. De Sovjet-regeering schijnt van het diploma tieke verleden van Pohl te willen gebruik maken, om een nieuw proces tegen samen zweerders met een bloedvonms te dekken. De Sovjet-regeering is in den laatsten tijd weer in proces tegen talrijke leidende tech nici en economisten, die beschuldigd worden, in verbinding met buitenlandsche mogend heden het vljf-jaar-plan te hebben gesabo teerd en te hebben deelgenomen aan samen zweringen tegen het regime. Het laatste num mer van de, door Pohl geleide Moskousche revue publiceert nu in deze aangelegenheid een opstel van Karel Radek met uittreksels uit de „Aanklacht tegen de iiidustrieele party.” Volgens deze zou voor den zomer 1930. ulterlijk voor 1931, het plan hebben be staan voor een gewapende Interventie tegen Rusland onder Fransche leiding. Voor deze operatie zouden de legers van Polen. Roe menië en de Baltische staten, ook het voor malige Wrangel-leger (lOu.OOO man) onder leiding van generaal Lukomski bestemd zijn geweest. Tegelijk had er een vloot-actle in de Zwarte Zee en In de Oostzee moeten plaats hebben. Ook Engeland zou by het plan betrokken zijn, maar pas In de tweede plaats. De leiding zou tn handen van de Fransche Generale Staf hebben gelegen en wel met medeweten van Briand. en vooral van Poin caré. Het plan sou gefinancierd worden door de naphta-industrie, voornamelijk door Sir Defending. Naar het heet, zijn dit bekentenissen der aangeklaagden, welke steunen op conferenties met Fransche politici en militairen en ver tegenwoordigers der Russische emigranten in Parijs. Ze weten ook over den prijs te berich ten, dien de mogendheden zich hebben ver zekerd voor hun deelname aan deze actie. Zoo wordt er in de offlcieele aanklacht be weerd. dat Frankrijk de terugbetaling der voor-oorlogs en oorlogsschulden verlangt en concessies voor de exploitatie der kolen- en ertsgebiedenEngeland de Kaukasische naphta-industrie. Polen een gebiedsuitbrei ding met Klef en een groot deel van Oekraïne. Ook binnen Rusland zouden maat regelen genomen zjjn: zoo de oprichting van een splonnage-organlsatle In het Roode Leper en de oorlogsindustrie, en de reeds genoemde sabotage van het vljf-jaar-plan. De leidende mannen in de uitvoerende organen der «ovjet-lndu'trie. Ramsin, Kaltnikow. Os- sadsji. Palts .iskl en anderen hebben de re- geering moeten bewijzen, dat een sneller tempo der industrialisatie ónmogelijk Is, om op die manier te beletten, dat de behoefte van bet land aan Industrie-waren gedekt wordt. Tevens moest er stelselmatig 'n wan verhouding worden geschapen tusschen de af zonderlijke takken der industrie, om zoo de economische crisis te verscherpen. De daaruit volgende ontevredenheid moest den bodem voor de gewapende actie voorbereiden. Deze onthullingen maken in elk opzicht den indruk van een falsificatie. De bekente- der aangeklaagden in Moskou schijnen den gebruikt, om de mislukking van '-jaar-plan te dekken en de scnuld aan den algemeen toenemender nood op een buitenlandsche samenzwering te schuiven. De doeleinden der heele actie zyn doorzichtig; de onthullingen zijn al te zeer in het belang der Moskousche machthebbers, om waar te kunnen zijn. De omstandigheid, dat een voor malig Oostenryksch gezant deze dingen dekt, maakt ze niet echter, dan ze in werkelijk heid zyn. van werpen te Rotterdam. AIzDART Rotterdam. BANDOENG (uitr.) pass. 22 Nov. Kaap de Goede Wood. NTJKERK (uitr.) 22 Nov. te en van East T^ondon naar Port Natal. Het nieuwste modesnufje voor de dames in Amerika is thans een jonge leeuw en ge- tatoueerde beenen. Wanneer de schatrijke toonaangevende Amerikaansche dames thans een autotochtje gaan maken, nemen ze in plaats van een moderne künstpop of een rashond, een tammen jonden leeuw mee. Om den exot ischen indruk nog meer volkomen te maken laten de dames hun beenen tatouee- ren, hetgeen door de dunne kousen zeer goed zichtbaar is. Uit alle deelen van Zuid- en west- Duitschland. Tirol en Zwitserland komen nog steeds berichten over de schade, door den storm van Zondag aangericht. Te Karlsruhe is nog een kerktoren Inge stort. De waterstand van de rivieren ten Zuid oosten van Hannover en ook van den Moe zel. de Inn. Neckar en Rijn schijnt den hoegsten stand te hebben bereikt. In het Rijnland was het gisteren droog zonnig weer, wat veel tot verbetering den toestand kan bijdragen. Uit Zwitserland wordt nog gemeld, dat ten gevolge van den storm in een meetgebouw van de krachtcentrale 8t. Gallen-Appen- aell by Herisau. .kortsluiting ontstond, met het gevolg, dat het meetgebouw in brand vloog en geheel uitbrandde. Nykjöburg. THUBAN *3 naar Veis. ZEEMEEUW ms„ Hamburg. RHEA 23 Nov. van W.-Indië L Havre te Amsterdam. TELrVMON (uitr.) 21 Nov. te P. Cabello. TELLUS 22 Nov. van Alexandrië te Castel lon. THESEUS, Aarhus-AmsL. pass. Brunsb. TITUS 23 Nov. van Melilla naar Carthagena. TRITON (thuisr.) 22 Nov. op 350 m. van OuessanL VAN RENSSELAER (thuisr.) 24 Nov. 6 uur v.m. te Havre én zat 1 uur n.m. vertrekken. VENUS 21 Nov. van Algiers te Palermo. VESTA 22 Nov. van Livorno naar Napels. HOLLAHD- AF RIKA-LIJ». ALBADI 24 Nov. van Port Natal I. v. Ant-~ (thuisr.) 24 Nov. van An»w. De Sovjetregeering heeft thans de brieven van Lenin uitgegeven, die door zyne zuster zijn verzameld. De Osservatore Romano schryft over deze uitgave als volgt: .Al is de innerlijke waarde van deze brie ven zeer begrensd, geven zij toch een diepen kijk op het wezen van den vader der Russi sche revolutie. WIJ komen daarbij tot de be vinding, dat Lenin zelf dezelfde fouten be gaan heef), waarvoor de communistische party thans haar leden aan de deur zet. B.v.: De godloochenaar Lenin was peter van een nicht van den Bolsjewist Chucht. In zijn brieven feliciteert Lenin zijn moe der en zijn zuster met hun naamdag. HIJ geeft zelfs een enthousiaste beschrijving van de Kerstmisviering, die in Duitschland zeer gebruikelijk is. Hij gaat naar St. Petersburg, naar het kerkhof van Volkovo, waar* zjjn zuster Olga als een slachtoffer van de typhus begraven lag; hij schreef daarover naar zijn familie: „Ik kon slechts even op het kerkhof van Volkovo blijven, maar alles is in goeden staat, zoowel het graf als de bloemen en het kruis.” Maar uit deze brieven blijkt ook, het klein-burgerlijk karakter van Lenin: Vanuit Zwitserland beklaagt hy zich dat de dienst meisjes zooveel geld vragen 20 tot 30 franc per maand I en dat ze dan nog een goede behandeling wenschen ook. Lenin was ook zeer gesteld op persoonlijk eigendom. Zijn familie had in de omgeving van Simblesk een boerderij „Khouter Ala- baiewka” genaamd. Heel belangstellend vraagt Lenin hoeveel pacht boer Krouchwltz betaald had in de maand September en hoe veel hy nu nog achterstond. In Parijs werd Lenin op zijn flets aange reden door een auto van een graaf. Hy dien de onmiddellijk een klacht in by den burger lijken rechter om schadevergoeding, die hem werd toegewezen, hetgeen hy triomfeerend in zijn brieven vermeldde. lang zij in gebruik is bij slecht weer byna wekelijks met storingen heeft te kampen. Het telegraaf- en spoorwegverkeer Is dan ook niet gestoord geweest. De Ryksdagcommissie van Buitenlandsche Zaken' de volgende week bijeenkomen om te beraadslagen over de Jongste gebeurtenis sen In Pplen. De voorzitter der commissie had het vóórnemen haar onverwijld bijeen te roepen, doch op verzoek van den Minister is dit tot de volgende week uitgesteld, aan gezien de Minister nog belangrijke berichten verwacht. De Nationaal-Socialistische Rijksdagfractie had reeds een interpellatie voor deze bespre kingen voorbereid. pass. pass. 23 Nov. EEM DIJK 22 Nov. van Antw. te San Fran cisco. KINDERDIJK. Antwerpen naar Londen de PaciLck; puss. 23 Nov. Vliasingen. MAASDAM. N. Orleans naar Nov. van Coruna. bespeling door M.F. Jurjaanz 12.15 Politieber. r* foonpl. 12.30a.oo Concert J. (viool) P. de Vries (fluit) Mej. E. (piano en harmonium) 2.00a.45 Con cert F. Meyerse (zang), D. Vos (viool), Mevr. HeldermanSmit (piano) 2.45 3.15 Lezen van Chr. Lectuur 3.154.^ Vervolg concert 4.15—5.00 Gramofoon- pl. 5.006.00 Kinderuurtje 6.006.45 Uurtje voor de landbouwers 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 7.157.45 Cursus Electrotechniek 7.45—-8.00 Po litieber. 8.00-—9.10 Concert Arnhetnsche Orkest Vereeniging. Christa Richter (viool) 9.109.40 Ds. J. Rijks „Moeilijkheden en gemakken in het leven van Hollanders in Frankrijk" 9.4010.30 Vervolg con cert 10.3010.40 Persber. 10.40xi.30 Gramofoonpl. HILVF.RSUM.298 M. Uitsl. V.A.R.A. Uitzending 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding (V.P.R.O.) 10.15 Orgel spel door Joh. Jong 11.30 Zang door Mevr. Hekkert van Eysden. Joh. Jong (piano) i2.oo Concert V.A.R.A.-Septet. Intermezzo Gramofoonpl. 2.00 Vrou- wenuurtje. Mevr. S. Schaper-Beukema (Cau serie). Johanna Bakker (zanA. Joh. Jong (piano) 3.00 Maak-het-zelf les 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Vraaghalfuurtje voor kinderen 5.45 Concert V.A.R.A.-Orkest 6.30 Mandoline-cursus door Joh. B. Kok 7.00 Accordeonmuziek door G. E. den Boer 7.20 W. H. Vliegen Oorsprong, ge schiedenis en hedendaagsche stand der soc. beweging (VI) 7.45 Uurtje voor de Rijnvaart 8.45 Uitz. van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende' Dran ken, m.m.v. V.A.R. A.-Orkest „De Ont- houdersstem" en het Groot Volkstooneei. 11.00 Persber. 11.15 Gramofoonpl. DAVENTRY. 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 12.20 Gra mofoonpl. 1.20 Orkestconcert 3.20 Concert M. Quayle (alt) W. Biggs (tenor) a.50 Voor scholen 3.50 Concert Orkest V. Langrush (piano) 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.ao Berichten 6.35 Berichten 6.55 Be richten 7.00 Piano-recital door S. Aske- nase 7.45 Lezing 8.30 Concert N. Allin (bas) B. Bartók (piano) Orkest 9.25 Berichten 9.40 Vervolg concert to.20 Lezing ib-35 Berichten 10.40 Dans muziek n-3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS” 1725 M. 12.503.20 Gramofoonpl. 4.05 Gramo foonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Le zing 9.05 Concert. .Orkest en cello 9.50 Concert Orkest en piano. LANGENBERG.473 M. 6.207.30 Gramofoonpl. 10.40ri.20 Muziekuitz. voor scholen 11.30 Gramofoonpl. 13.351-5° Orkestconcert 7.20 Orkest concert. Intermezzo Talmas Ende". Tragi- comedie van A. Friedmann en A. Polgar 8.05 Berichten. Na afloop van het concert tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG.H53 M. 11-35 ia.05 Schooluitz. 7.308.20 Orkest concert 8.509.10 rluit-soli 9.10 9.25 „Fajnilien Hansen" van Jens Locher 9.4510.05 Vocale duetten 10.05n.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Trio-con- cert 6.50 Orkest 8.35 Orgelconcert door L. Joos 9.15 Zang 9.20 Vervolg orgelconcert 9.25 Veivolg zang 9.35 Vervolg orgel-concert 10.00 Vocale du etten 10.10 Viool-soli X0.20 Zang*— 10.30 Vioolsoli-concert ZEESEN, «1635 M. 6.20 Gym. les daarna gramofoonpl. 8.3011.20 Le zingen H.3012.15 Gramofoonpl. 13.1512.50 Berichten 1.202.05 Gra- motoonpl. 2.053.50 Lezingen 3.50 5.15 Namiddagconcert en muz. coor trio 5.207.50 Lezingen 7.50 Hoorspel. Regie Carl Hagemann 9.05 Populaire mu- zieK uit Weinrestaurant „T'rauoe” en het Centraal Hotel. die haast een bevel geleek door den scher pen klemtoan op het woordje „moet.” Moesje, Ik voelde, dat ik rood werd van schaamte en trots. Ik voelde en voel niets voor hem. niets van sympathie, laat staan liefde en dan deze dwingende toon! Ik had kunnen volstaan met een even kort en p te en van toen voor me reed, keerde hl) mij zijn bleek gezicht toe en riep, toen ik genaderd was: Stap af Ada. ik moet je spreken. Ik gehoorzaamde werktuiglijk. Wat er in mij omging is moeilijk te beschrijven. Schrik over het toch nog onverwachte, angst voor zijn bleek gelaat, zjjn koortsachtlgen blik, toom over het spelletje, de list, waarvan Ik de dupe was geworden. Mijn vermoeden was dus juist geweest, alle hartelijkheid van hem en zijn moeder waren slechts gericht op bun doel, ik trouwen met George.... wat zou hjj mij anders te zeggen kunnen heb ben? Ik wachtte af, ulterlijk kalm en on verschillig. Inwendig echter vol spanning. Hu leunde tegen zijn fiets, terwijl zl)n hand krampachtig de bel in stijven greep hield. Hoe lang we zoo stonden weet ik niet, maar had me de toestand niet zoo ernstig geleken, ik zou hebben kunnen lachen. Toen, zonder verdere inleiding, stiet hij er uit: Ada, ik heb je lief.... je móet mijn vrouw worden. Ik stond verstomd, meende niet goed ge hoord te hebben. In plaats van, zooals ik stellig verwacht had, een roerende liefdes verklaring vol van die holle woorden en zin- looze uitingen, zooals ik die van hem ge woon was, niets dan deze korte verklaring. AALSUM 23 Nov. van Las Blanca naar Antwerpen. ALPIREO 23 Nov. Stamboel naar Antwerpen. ANNA ma., 22 Nov. van Korsor te Hamburg. ANNA MARTHA rng., 21 Nov. te Hamburg. ARMIN ma., 21 Nov. van Dusseldorf te Ham burg. ARES 22 Nov. van Constant inopeI naar Sa nios. ARIADNE 22 Nov. van Hamburg n. Bremen. AURORA 22 Nov. van Cadix naar Lissabon. BENNEKOM 24 Nov. van Hamburg te Ant werpen. BRION 22 Nov. van La Pal!ice n. Amst CERES 23 Nov. van Rotterdam n. Tanger. COLOMBIA 24 Nov. van HaJnburg te DOROS 23 Nov. v. Vigo te Lissabon. ERATO 23 Nov. te en van Santander Muse I. EUTERPE Amsterdam. HEBE, Algiers-Amsterdam, Lydd. HERCULES 22 Nov. Calamata. I LOS 22 Nov. van Bari naar Catania. MEDEA 21 Nov. van New York n. Curasao. In een vergadering van omstreeks 800 ge delegeerden der Lappobeweging, werd be sloten deze te reorganiseeren tot een vr- eeniglng tot onderdrukking van de Finsche communisten en tot opvoeding der bevol king in nationalen geest De vergadering besloot staatsminister Svinhufvud candidaat te stellen a. s. presidentsverkiezing. KOM. HOLL. LLOTD. AMSTELLAND (thuisr.) 22 Nov. video. DRECHTERLAND 24 Hamburg. yrr AMrir* -»• dam. MONTFERLAND 24 Nov. van Bremen te Am sterdam. ORANIA (uitr.) 24 Nov. v.m. 2 uur van Lci- zoes. MIDAS 21 Nov. van Curasao naar San Do mingo. NERO 24 Nov. van Vigo te Amsterdam. OBERON 22 Nov. van Smyrna te Piraeus. ORESTES 22 Nov. van Patras te Piraeus. ORION (uitr.) pass. 22 Nov. Azoren. PERSEUS 28 Noy. van Amst. te Kopenhagen. POSEIDON 22 Nov. van Valencia n. Amst. PRINS FRED ERIK HENDRIK 21 Nov. van New York naar Port au Prince. BERNISSE 22 Nov. van Rotterdam te Ham burg. BUSSITM 23 Nov. van Bordeaux naar Nigeria. DOROTHEA ma, 21 Nov. van Hamburg naa^ Korsor. HILVERSUM 23 Nov. Honnigsvaag gep. Ar changel nrtar Nederland. JOHANNA ms. 23 Nov. van Malmö te Ham burg. KRALINGEN 22 Nov. van Riga NEERLANDIA ma.. - - Rostock te Hamburg. NOORD. Rott.-Sfax; pass. 22 Nov. Gtbralt. OOTMARSUM 23 Nov. Lödingen gep. Ar changel naar Nederland. QUO VADIS ms., 21 Nov. van Dortmund te Hamburg. RIVAL, ma., Haan 22 Nov. van Sonderburg te Hamburg. ROME J A ms., 21 Nov. van Flensburg te Hol- tenau. TEUNA. Zs., Mooi. 22 Nov. van Hamburg n. :UBAN 23 Nov. Kopervik gep. Archangel 22 Nov. van Maltved te n. Rott. de Groot. 21 Nov. van 22 Nov. Uitgesproken xg Nov. L. Gokkes, koop man in manufacturen, Rotterdam, Delft- schestraat 19a. R.c. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. I. Labzowski, Rotterdam. 19 Nov. W. Schouten, koopman, Rotter dam, Kruiskade 37. Rc. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. J. B. Crol, Rotterdam. 19 Nov. M. J. Levi, echtgenoote van I. Soester, Rotterdam, Schiekade 151, handelen de onder de firma J. Levi, Boymansstraat 5, aldaar. R.c. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. J. A. van Everdingen, Rotterdam. (uitr.) pass. De Italiaansche minister van buitenland- sch ezaken Grandi en de Russische volks commissaris Litwinow kwamen hier heden bUeen. De beide ministers hadden een lang vriendschappelijk onderhoud, waarin ztf hun meeningen omtrent de politieke en econo mische quaest es, welke-voor hun beider lan den van belang zijn, uiteenzetten. Ook de verdere ontwikkeling der Itali- aansch-Russische betrekkingen was onder werp van bespreking. 8TOOMTVAAKT MU. NEDEBLAMX). P. C. HOOFT (thuisr.) 23 Nov. van Algiers. POELAU LAUT 24 zNov. van Amst. te Ba tavia. SALABANGKA (thuisr.) 24 Nnv. te Suex. Amst. te KOM. MED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES. Mostaganem-AmsL, pass. 23 Nov. Gibraltar. AGAMEMNON 23 Nov. van Valencia U Am sterdam. AJAX 23 Nov. van Barcelona te Genua. ALKMAAR (thuisr.) 21 Nov. van Salaverry naar f-a Uber*ad. AMSTERDAM (uitr.) 21 Nov. te Curasao. ITEDEKLATTD8CHE SCHEPEI. Er moeten in New-York niet minder dan ongeveer 10.000 „racketeers” (afpersen van geld voor het z-g. verleenen van bescher ming) zijn, althsna dit hebben gevangenen verteld aan den directeur der gevangenis Sing Sing. Het euvel is niet tot New-York beperkt en komt in tal van groote steden der Ver. Staten voor. Zoo wordt gemeld, dat de druivenkwee kers van Callfomlé onderworpen syn aan een cijns van de zijde der „racketeers” in Chicago. Voor het voorrecht om wagens met ver- sche druiven daar en in den staat Illinois te mogen lossen, moeten zy bijna twaalf H OZ.LAHI>—X VSTBAXJS-UJIT. ALMKERK (uitr.) pass. 23 Nov. Dover. KOLLAKD-SUTSCH-ISDIb.LIJ». ALTHENA (thuisr.) p4». 23 Nov. Perim. BOVENKERK (uitr.) ?3 Nov. te Port Said. TOSARI 2.1 Nov. van Hamburc te Rott. JATA-itïw TOBr unr. DJEMBER New Y,>rk naar Java: pass. Nov. Point c!e Galle. RADJA, Java naar New York. 22 Nov. Sabang. KOT A RADJA. New York naar Java. 22 Nov. nam. fi uur 300 mijl Zuid van Cape Race. BOTTEBDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitr.) 24 Nov. te Sabang. GAROET (uitr.) pass. 22 Nov. Finisterre. INDRAPOERA, (thuisr.) 24 Nov. van Sabang. KEDOE 24 Nov. van Hamburg te Rott. KOTA AGOENQ (uitr.) pass 22 Nov. Perim. KOTA BOROE (uitr.) pass. 24 Nov. Point de Gallo. PALEMBANG (uitr.) parts. 24 Nov. Dover. SIBAJAK (thuisr.) 26 Ntov. v.m. 7 uur te Marseille verwacht. TJ ERIM Al (uitr.) pass. (23 Nov. Kaap del Armi. BOTTE1DAM-IUID AMERIKA-LUM. ALCHIBA (uitr.) pass. 23 Nov. Wight. ALPARAT (thuisr.) 23 Nov. van Tenertffe. ALWAKI (thuisr.) pass. 22 Nov. Fernando Noranka. aan actief

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2