Gemengd cJ^Cieuws DERDE LUSTRUM ALGEMEENE R.K. WERKGEVERS- VEREENIGING ^Rheumatiek Kloosterbalsem L- M r Tegen een auto gebotst Samen w< ing tusschen t R. O. Autobotsing Aan de gevolgen overleden Een serie inbraken te Rotterdam net fooienstelsel BINNENLANDSCH NIEUWS Bijna levend verbrand Uitwisseling van handelsbedienden SOCIAAL LEVEN Op avontuur Buitengewone riviercorrespondentie Het economisch Smokkelaar aangehouden De sterfdag van Koning Willem III Inbrekers uitgebroken LUCHTVAART De Handels- en Landbouw bank 1 1 GERO-ZILVER en GERO-TIN De studiereis der heeren Deilaert en De Vries Uit een kan kokende koffie gedronken -i- ,,G**n &oud loo goed" RECHTSZAKEN Een motorrijder overleden Onder een tractor Kind aan dr ervaren overleden Een jongen gedood wor- een een Is er een bende aan bet werk? In de restanraliertJlaicen in de treinen Tusschen Engeland en Nederland De drie ie Rotterdam vermiste meisjes. crisis-conft res Achtste Int. Spoorwegconferentie te Het cassatieberoep verslap penden van Auto geslipt kapitaal Hulp van buitenaf gekregen? Het derde postvliegtuig Oneereer 5544 ereditenren Op Schiphol geland I A I 1 Geschenken van b Tij Vends waarde in geluk wen sch van beschadigd sleept. Er is een overeenkomst getroffen tusschert de Britsche en de Nederlandsche regeering omtrent uitwisseling van jongelui op han. delskan toren. Maar voorbQ de rejeering Mr M. Met Ingang van 1 December aa. zal in de restauratierijtuigen, welke loopen in de trei nen der Ned. Spoorwegen op de rekening, die de reiziger ontvangt, evenals in het buiten land een toeslag van 10 pet. voor bediening worden geheven Deze toeslag vervangt dus de gebruikelijke fooi. 1 1 I de zou De Minister van Waterstaat heeft buiten gewone riviercorrespondentie Ingesteld langs den Rjjn. den Neder-Rjjn. het rechter deel van de Lek tot den Diefdjjk. de Waal, het linkerdeel van den Gelderschen IJsel tot het Oisterveer en het rechterdeel van den Gelderschen IJsel tot de spoorwegbrug over den IJsel by Kate neer; voorts langs de van de spoorwegbrug boven Gennep Regeling van de internationale goederen treinen beur den spreker namens de vergadering hartelijk dank zegde is gesproken. Ofschoon beide leiders samenwerking te vinden zijn nam de eenstemming nog geen definitieve aan In een Amsterdam Plannen tot gecombineerden zenderbonw. De Koningin heeft Zondag, komende per auto van Het Loo een bezoek gebracht aan de Koningin-Moeder te Den Haag, te wier Palelze in het Lange Voorhout zij bleef over nachten. Zooals men weet, wa» het Zondag 40 jaar geleden dat Koning Willem III op Het Loo overleed. De bij de rechtbank te Den Haag inge diende aanvraag tot faillietverklaring van da Spaarbank van de Handels- en Land- bouwbank Is geplaatst op de faillissemen- tenrol van 27 November. Naar men weet, hebben commissarissen der Handels- en Landbouwbank de vorige week besloten, een aanvraag om surséance van betaling voer deze bank In te dienen. Gisterochtend was dit request nog met bfc da rectoraat ingetwnu-n. De schilder W Veldhuis, die vorige week in het gebouw i an den RK Volksbond te Delft van een stelling viel, is thans aan de gevolgen van dien val overleden Maas i tot St Andries De Hooge Raad behandelde gisteren he* cassatieberoep van den gewezen procuratie houder Van O die wegens doodslag op zijn patroon Lans te Rotterdam en wegens valschheid in geschrifte en verduistering meermalen gepleegd, door het Haagsch Ge rechtshof is veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf. Mr. Kokosky uit Amsterdam, requlrant's verdediger, lichtte acht cassatiemiddelen toe, waarbij schending, of verkeerde toepassing van verscheidene artikelen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Straf vordering werden aangevoerd, terwyl een middel was gericht tegen het feit, dat de officier van justitie te Rotterdam, die by behandeling der zaak in eerste instantie als Openbaar Ministerie optrad, dezelfde ambte naar was die bij het hooger beroep als advocaat-generaal bij het Gerechtshof fun geerde. tiaar ontwerpen van bekende kortste naars en in klassieke Holtandsche modellen. - Keuze voor e I k i Verkrijgbaar in de vooraan staande zaken. Raadpleeg het geïllustreerde geschenken boekje: „Geef Gerot*’ Gisterenmorgen is de veertienjarige D D Kwarten op de Boompjes te Rotterdam, door een aanhangwagen, beladen met vyf ton cement en getrokken door een tractor, over reden. De jongen was onmiddellijk dood Te Delft is gisterenochtend omstreeks acht uur op den Rottendamschenweg een perso nenauto, bestuurd door den heer H van de Wagemaat uit Den Haag, in botsing geko men met een 33-jarigen motorrijder uit Leiden. Deze laatste kreeg een beenbreuk met een diepe hoofdwonde en is in het gasthuis opgenomen De motorrijtuigen werden zwaar en met een kraan wagen wegge. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de 22-jarige Joh. van Engelen en de 17- jarlge Hendr. Gerrits beiden woonwagenbe woners uit het politiebureau te Tubbergen ontvlucht Deze beide personen zijn beruchte inbrekers en waren in arrest gesteld in ver band met een nachtelyken overval. Dpze heeft ongeveer veertien dagen gele den plaats gehad. Belde verdachten waren van Den Ham naar Tubbergen overgebracht in verband met den diefstal die in den nacht van 3 op 4 September j.l. te Tubbergen heeft plaats gehad en waarvan zij verdacht werden. De ontvluchting heeft plaats gehad met hulp van buitenaf. Zij waren opgesloten in twee cellen achter de politiewonlng. Een deur geeft toegang tot een gang aan welker beide einden de cellen zyn geplaatst. De deur naar dezen gang was van buitenaf vermoedelijk Gisteroamiddag heeft op den Rijksstraat- weg te Naarden tusschen den Meersteeg en de Hakkelaarsbrug een ernstig slipongeluk plaats gehad. De heeren Cortiles uit Soes- terberg. vader en zoon, bestuurden ieder een auto. De eerste reed voor; zij kwamen van Amsterdam. Op den weg liepen vier paarden, eveneens in de richting van Bussum. Hun geleider kon ze blijkbaar niet voldoende in bedwang houden. De heer C. Sr. stopte veiligheidshalve. Zijn zoon wilde nog naar links uitwjjken teneinde de paarden te kun nen passeeren. Daar van de andere richting evenwel een auto naderde, remde hjj krach tig. met het gevolg, dat hy slipte en de auto kantelde. Mevrouw C. Jr.. die zich eveneens in. den auto bevond, moest met een ernstige kaak fractuur naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam worden vervoerd. De heer C. Jr. bleef ongedeerd De auto is ernstig bescha digd Op den Ryksstraat weg onder Wassenaar ter hoogte van de Eikenlaan is Zondagmid dag een 24-jarige motorrijder in snelle vaart tegen een auto uit Den Haag opgereden Zeer zwaar gewond is de man naar het R. K. ziekenhuis te Den Haag overgebracht waar hy aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Het woonhuis van den landbouwer H. van Brugge aan de Schoolstraat onder Edérveen is totaal uitgebrand. De zoon van Van Brugge had zich met een petroleumlamp naar boven begeven, kwam te vallen en de petroleumlamp viel stuk, waardoor de op zolder aanwezige' voorraad hooi vlamvatte. Benige oogenblikken later stond het huis in lïchter laaie. Vader en zoon wilden nog een en ander redden, toen plotseling de buiten deur dicht sloeg. Met groole krachtsinspan ning werd de deur stuk getrapt, terwijl zy elkander door den rook met konden zien. Te nauwernood zijn zy aan den verstikkings. dood ontsnapt. Van den inboedel werd niets gered. Een en ander was laag verzekerd. Dc ware oorzaak van die eHendige pijnen. <fte ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat rnaseeeren met Akker s Kloost er balsem in staat is. de pijn aanmer- irthjk te verzachten. Gij fcehoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijt! Naar ..De Tijd’’ verneemt, hebben de hee ren W Vogt en J. Oudegeest besprekingen gevoerd, die nog zouden worden voortgezet, waarhy de mogelijkheid om tot samenwer king tusschen de A VRO, en de V.A.R-A. te komen, onder de oogen wordt gezien. Het schijnt in de bedoeling te liggen de beide omroepen tot een eenheidsfront te genover het Departement van Waterstaat te brengen. Over gecombineerden zenderbouw voor over vormen De heeren Deilaert en De Vries, the een studiereis naar West-Indië ondernamen ten einde zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheid van vliegdlensten aldaar, zyn’ resp. 14 en 22 November te Willemstad op Curacao aangekomen De heer Deilaert vloog via Miami, Havana, Mexico. Honduras. San Salvador, Nicaragua. Costa Rica. Celon, Columbia en Maracaribo naar Curacao, ter wijl de heer De Vries per vliegtuig reisde van Miami naar Havank. Haiti. San Domingo, Santa Louisa. Trinidad en vandaar per boot naar Curacao Belde heeren rijn vol bewondering over de prestaties en de organisatie van de Pan American Airways. Naar aanleiding van bovenstaand bericht heeft het ..Hdbd.’’ zich gewend tot den heer W Vogt, directeur van de A.VJt.O., die het volgende mededeelde. Er is geener lei reden om te veronderstel len. dat er een begin van samenwerking tusschen A.V.R.O. en VABA zou «yn. Wanneer zoodanige samenwerking in toekomst eventueel mogelyk zou zyn. van een veranderde mentaliteit van VA.RA. jegens de A.VJt.O. gedurende redelijken tijd moeten zijn gebleken. Zondagavond heeft de politie te Maastricht een totaal uitgeputten zwerver aangehouden en hem onderdak verleend. De man was in het bezit van geldige papieren en bleek zekere E. C. v. W. te zijn uit Deventer. In 1918 was hy ingeljjfd in het Vreemdelingenlegioen in Algiers. Na meer dan 10 jaren daar in een hel vertoefd te hebben, heeft hy na herhaald jxigen kans gezien te vluchten. Hjj landde met een boot te Mar seille vanwaar hy zwervend over Brussel naar Maastricht is gekomen Zijn doel is De ven- lef Te -Voorschoten heeft Zondagmiddag 2-jarig kind van den heer K uit een tan met kokende koffie gedronken. De klein» is naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht en aatj de gevolgen over leden De moordzaak-Lans zijn vrachtauto gestald staat "te zijnen na- deele werd ontvreemd:een nerty sigaren, ter waarde van enkele honderden guldens en een jekker. Tenslotte kwam er nog Iemand aangifte doen, dat hij op^ vliet en den Lange’ De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat bij het request moet gevoegd zijn een lijst der verschillende crediteuren. Aange zien het aantal crediteuren ongeveer 5000 bedraagt, en de gegevens hiervoor mede op de verschillende bijkantoren moeten wor den bijeengegaard, kunnen de werkzaamhe den niet zoo goed vorderen, als men aan vankelijk had gehoopt Men is evenwel met man en macht bezig, om zoo spoedig mo gelyk het request te kunnen mdienen. Ontvlucht uit het Vreemdelingen legioen Het gisteren te 's Gravenhage door de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging ge houden lustriun-congres. dat gewijd is aan het onderwerp: de economische crisis, werd o.m. bijgewoond door mgr. Nolens. Minister Verschuur, de heeren Heringa, chef van de afdeeling Handel van het Departement van Arbeid. Handel en Nijverheid, mr. Hooft, referendaris van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken als vertegenwoordiger van den Minister van Buitenlandsche Zaken, prof Raaymakers. hoogleeraar aan de uni- versfteit te Nymegen. prof Aalberse. A. G. Verbeek, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken*te 's Gravenhage. Ves- ters. voorzitter der R. K. Joumallstenver- eeniging. de Tweede Kamerleden v. Vuuren. Feber. Schaepman. mr. Teulings. vertegen woordiger der R K Staatspartij, dr. Fonk. vertegenwoordiger van de Duitsche Zen- trumspartei, P. Lambert, van de Union te Brussel.. Fourmond. van de Union te Parijs. Henderick. Platteau. O. Baert en mr. H Schütz van het Verbond van Christelijke Werkgevers te Antwerpen. Nadat telegrammen van gelukwensch en van wenschen voor het welslagen van het congres waren voorgelezen van Mgr. Diepen. Bisschop van Den Bosch en van de Katho lieke Werkgevers te Antwerpen, benevens een groot aantal berichten van verhindering, ver leende de voorzitter het woord aan dr. Ponk van de Duitsche Zentrumspartet („den hoek van den Hille- re HÏÏleweg twfee schilderijen was kwyt geraakt. Hy had deze, toen hij even stond te praten, tegen een hekje gezet! Bij het afscheid nemen had hij ze vergeten mede te nemen en toen hij zich dit even later herinnerde en terugging om de schil derijen te halen, bleken ze verdwenen zjjn. De politie heeft in al deze gevallen een uitgebreid onderzoek ingesteld Het feit van het terugvinden van de ge stolen beitel en jekker In een ander pand waar ingebroken werd, wijst er wel op. dat verschillende van deze inbraken door één en denaelfden persoon of bende gepleegd zyn P. L. Steenberghe zou het goed werk van de regeering achten, een onderzoek in te stellen derlandsche maatschappijen in het buitenland stichten. Daardoor gaat het Nederlandsch te veel naar het buitenland. Spr. meent, dat een onderhandelingsta- rief het best zal slagen met een meestbe- gunstigingsclausule. De heer Emile van Oppen wijst er op, dat er vooral in het Zuiden wetnig belang stelling bestaat van de banken voor de industrie. De kapitaal voorziening van de Limburgsche industrie is een lijdensge schiedenis. Daardoor komt de Limburgsche industrie voor een zeer groot deel in bui tenlandsche handen. De belangstelling van het Nederlandsche kapitaal voor de Lim burgsche industrie is bedroevend gering. Ir. F. H E. Guljé becritiseerde de bijna ongelimiteerde credietgeving van onze ban ken aan vreemde staten, zander eenige te genprestatie te eischen. De heer Kutschröter gaf het bestuur in overweging na te gaan of er Inderdaad voor de industrie behoefte aan lang cre- diet bestaat en. zoo ja. op welke wijze in te verstrekking daarvan het’ best kan wor den voorzien. De heer J. Kamerbeek vroeg. wat de ervaring leert omtrent loonsverlaging en de daarmee ccrrespondeerende verlaging van de koopkracht. Spr. meende, dat een algemeene loonsverlaging kan medewerken tot bestrijding van het conjunctuurverioop. De voorzitter deelde mede, dat In verband met het late nw de Inleiders van repliek afzien. Het federatiebestuur zal in overleg met de inleiders overwegen, op welke wjjae de gestelde vragen en opmerkingen nog sullen kunnen worden beantwoord. De voorzitter sloot vervolgens, na een dankwoord aan aJJen, bet angles am half assen. een eens naar de Ne- ondernemingen, die dochter- Naar Wolff uit Fürth meldt, is daar gisteren op het vliegveld een Nederlandsche sptritus-smokkelaar, die daar met een vliegtuig aankwam, aangehouden. Hij ver zocht vrijlating, omdat het een gestorven familielid van hem zou zjjn, dien men zocht. Hy is echter in arrest gehouden. Ook een borgstelling van 1500 werd door de politie geweigerd. Bezoek van de Koningin aan de Konbtfin- Moeder. Een protest Aan het laatste nummer van het Week blad voor het Recht, ontleenen wy een inge zonden stuk van mr. J. de Vrieze: „Over de zaak zelve geen wooiJ, - «at zij is nog niet in hoogste instantie b« doch slechts een protest tegen het telt, dat dezelfde ambtenaar van het O. M. de zaak behandelde voor de Rechbank en voor het Hof. Is dat een voorbeeld van nobele wetstee, passing van het Openbaar Ministerie? De wetgever en de Wet willen en bedoelen m l., dat men In een hoogere instantie voor een gansch nieuw College verschijnt, dat geheel en al onbevooroordeeld tegenover de zaak staat. Nu de Officier van Justitie te Rotterdam dezelfde ambtenaar was. die als advocaat- generaal by het Gerechtshof fungeerde, heeft de verdachte de kans gemist dat er een advocaat-generaal optrad, die niet overtuigd was van zijn schuld en zyn vrijspraak requL recede. Deze kans kwam den verdachte toe en de tenlastelegging was te ernstig om hem op deze wyze die kans te ontnemen. Er ontbrak nog maar aan, dat in den tijd, verloopen tusschen het vonnis der Recht bank en de behandeling voor het Hof, de Rotterdamsche Rechters alle drie benoemd waren tot raadsheer in het Hof te Den Haag en dat zy te zamen eveneens in hooger beroep den verdachte hadden veroordeeld tot dezelfde straf! Ik geloof niet, dat het aanbeveling ver dient de gevolge methode ooit te herhalen; het is my bekend, dat er verontwaardiging bestaat over deae tactiek in tallooze kringen van objectieve Juristen, intellectueele leeken en andere kringen. Met my hopen velen, dat het gebeurde zich nimmer zal herhalen. Voor het aanzien der Strafrechtspraak 1» dit zeker niet gewenscht”. De redactie van het weekblad voegt hier aan toe: Ook wy meenen omtrent het aangevoelde punt een opmerking te moeten maken. Wij willen dit tot na de behandeling in hoogs ten aanleg aanhouden, ten einde deze zaak niM vaker daa noodlg ia aai de orde te stellen”. de sleutels van de cellen, zoodat het heel gemakkelijk ging, toen men eenmaal in de gang was. de gevangenen te bevrijden. De vluchtelingen hebben voor zy vertrok ken zoowel de celdeuren als de gangdeur weer gesloten Gisteren aaiden de beide verdachten ter beschikking van de justitie te Almelo den gesteld doch toen men Zondagochtend in de cellen kwam waren de vogels gevlogen. der zalen van ..Krasnapolsky” te is gisteren geopend de Achtste Internationale Spoorwegconferentie. Op deze conferentie zyn negentien Euro- peesche landen vertegenwoordigd, te weten Tsjecho-Slowaklje (als „Geschkftführende Verwaltung’ i. Nederland. Belgié. Frankryk. Spanje. Italië. Zwitserland. Duitschland. Denemarken. Zweden. Noorwegen. Litauen. Hongarije, Oostenrijk. Polen. Joego-Slavië. Roemenië. Bulgarije en Griekenland De debatten op deze conferentie, die onder voorzitterschap staat van ir. Hula uit Praag, worden gehouden in het Dultach en in het Fransch. De Nederlandsche Spoorwegen zyn vertegenwoordigd door den chef van den dienst van het vervoer, den heer T. M. C. F. Jorissen; den hoofd-inspecteur, chef van den goederendienst, ir. W. P. H. van Rijckevorsel den onderafdeelingschef aan hel bureau van de hoofd-adminlstratie van den exploitatie dienst den heer J. O. Beurs, en den bureau chef. den heer Overbosch. Gisterochtend zijn de deelnemers ter con ferentie verwelkomd door den Amsterdam- schen wethouder voor de handelsinrichtln- gen den heer E. J. Abrahams, die zijn beste wenschen uitsprak voor het welslagen van de besprekingen, waarbij ook ons land en de bootstad een zoo groot belang heeft. Deze tiespreklngen. die tot en met aan staande Zaterdag zullen duren, hebben ten doel, te komen tot de ontwikkeling van de regeling der internationale verbindingen in het goederenvervoer. Bereikt men het ge- wenschte resultaat, dan zal in de toekomst de expediteur in een internationalen spoor- weggids de tijden van aankomst en vertrek kunnen nagaan van de treinen, waarmede zjjn goederen worden vervoerd, evenals dit thans het geval is ten opzichte van de per sonentreinen Deze regeling is voor Nederlandzcbe Jon gelui van groot belang. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Londen nam 3M jaar geleden daartoe het initiatief en heeft ervoor onvermoeid gewerkt. Wat nu bereikt is. is een mooi succes voor het bestuur, in het bijzonder voor voorzitter Stoop en secre taris Wynand Wolff. Ook onze gezant te Londen. Jhr mr. R. de Marees van Swinderen. heeft zich voortdu rend voor deze zaak uiterst veel moeite ge geven Gistermorgen te 13.14 uur is bet derde retourpostvliegtuig uit Indlë, de P.H.-A.E.N., vlot op Schiphol geland. De directeur van de K. L. M de heer Plesman. heeft de vliegers Duünelaar en Parmentier en den mecanisien Koppe. die de bemanning van het vliegtuig vormden, begroet. Onmiddellijk na aankomst werd de post uit Indlë naar de «tod verwent om te worden gedistriixieerd. Toespraak dr. Fonk. Dr. Fonk van de Duitsche Zentrumspartei zegde de A.R.K.W.V. dank voor de uitnoodi- glng voor dit congres en bracht de beste wenschen van de Duitsche Zentrumspartei over. Het vraagstuk der crisis, dat hier vandaag behandeld wordt, aldus spr. houdt niet alleen Nederland, maar alle landen bezig. In Duitschland is de toestand al byzonder slecht, vooral omdat naast de economische depressie ook nog enorme herstelbetalingen op .'t land drukken. Het staat reeds in den Bybel, dat op 7 vette jaren 7 magere Jaren zullen volgen; na een tydperk van welvaart ziet men immers een periode van economi sche mqeilykheden en achteruitgang ook de moeilijke tijden zullen eens gaan. Laat dat ons een troost zijn. Spr. eindigde met de A.R.K W.V. geluk te wenschen met haar 15en verjaardag. (Ap plaus). De linker Maasoever te Rotterdam staat in den laatsten tijd wel in het middelpunt van de belangstelling der leden van het inbrekersgilde Eergisteren kwamen de volgende aangif ten bij de politie binnen: Door het opschuiven van een raam heeft men kans gezien uit de woning van den chauffeur de B in de Oranjebooms! raat een radiotoestel te stelen De firma B. deed aangifte dat er inge broken was in het kantoor v*n haar hout- opslagplaats aan de Brielschelaan. Alles werd daar doorzocht en men deed een vergeef- sche poging om de brandkast te forceeren? Vermist werden een beitel en een oliejas. Deze beitel en overjas werden teruggevon den in het paviljoen van den Volksbond te gen Drankmisbruik op het Alrikaanderplein. waar eveneens werd ingebroken. Daar wer den sigaren, chocolade en kauwgummi ont vreemd. terwyl geconstateerd werd, dat de inbrekers zich aan melk te goed hadden ge daan. Vervolgens werd er ingebroken in de leeg staande pastorie van de Ned Hervormde kerk aan den Dordtsche straatweg, waar men zich door verbreking van een ruit toegang» verschafte. Daar werden een vloerkleed, een looper en gordijnen gestolen. De heer A. deed aangifte dat mén zich op onverklaarbare wyze toegang had ver schaft tot zjjn woning aan den Voordonk. Uit het buffet werd een bedrag van f 9 en uit een kast f 25 gestolen. De bode G. uit de Maximiliaanstraat kwam zich beklagen, dat men ingebroken Het referaat van prof. dr. F. Were O.P. Prof. Weve leidde zijn referaat in met te verklaren, dat het bezit der R. K. Werkge versvereeniging voor Nederland 'n rijk bezit is. omdat wij op die wyze in staat zijn de Katholieke levensbeschouwing in het open baar en sociale leven uit te dragen. Spr. betoogde, dat er maar één afdoende hulp-is tegen het meedoogenloos neerconcur- reeren zonder voldoende reden en ‘t opdrij ven der behoeften utt winstbejag. Deze hulp is: de terugkeer naar de Christe- lyke motieven in het bedrijfsleven en de her rijzenis van de wereld in de Zon van het christendom. Deze hulp is gelegen in de Christelijke levensbeschouwing. Daarbij wees spr. op de geweldige verantwoordelijkheid der katholie ke werkgevers, wijl zoovele oogen op hen gevestigd zjjn. om te zien of in hun sociaal gedrag de goede vruchten van den goeden öoom zich openbaren. Moge daarom, ver klaarde spreker met verheffing van stem deze vereeniging haar verheven taak begrij! pen! Economische actie is noodzakelijk maar meer dan dat. duizend maal meer is het noodzakelijk, dat de katholieke gedachten in het zakenleven zooveel mogelijk tot wer kelijkheid worde. Als wij consequent onze levensbeschouwing uitdragen dan zal door ons Hij, Die het leven Is, opnieuw treden voor het graf, waarin een verworden menschheid wellicht verderft, om het mysterie des levens, opnieuw te wekken in horten die dood zijn Dan zal door ons Christus triomfeeren. Een daverend applaus volgde op de inlei- taei een ino^er-gflpBeucV In de gang hangen ding we ptof. Weve, wnarnoor de waMlar Eenige dagen werden te Rotterdam eenige minderjarige meisjes vermist, die thans ech ter weer terecht zijn. Eén vaji deze meisjes was de 15-Jarige Maart je M.? uit de Josef- straat. die onlangs deel heeft uitgemaakt van een stelletje van vier jongens en zes meisjes, dat naar Antwerpen is gevlucht en daar door de politie na veel avonturen te hebben beleefd, is aangehouden. Het zestal is toen teruggebracht, vei #5jl ddbr de ouders ha** in rijn autobox aan den Zuidhoek waar van Maart Je de kinderpolitie te hulp werd geroepen, daar zy hun dochter niet meer baas konden. Het meisje schijnt begrepen te hebben, dat zij door den Voogdijraad, die de zaak in handen kreeg, in een gesticht aai worden geplaatst en heeft gepoogd te vluchten Zy is met de twee andere meisjes uit de buurt, de 13-jarige.S. P en de lt>- Jarige B- T-. naar Kethel eagaan. waar zij in het danshuis de Halve Maan kennis met een paar onbekende mannen heeft aange knoopt. met wie zy toen in gezelschap van de vriendinnetjes is verdwenen De avontuurlijkheid van dit meisje is uit de Antwerpsche reis reeds duidelijk geble ken. Hét ..Dagbl. van Rott.” is er toevallig in geslaagd een deel van dezen tocht nl de heenreis, waarvan nog niets bekend M te hooren beschrijven De vier jongens en zes meisjes, die deel Uitgemaakt hebben van dit clubje, hebben elkaar bij een orgel in het Westen van Rot- tfadam ontmoet. Zy hebben over de moge- HJklieid van een vlucht gesproken en toen was er een van de jongens, die zei. dat hij ■wel een motorboot te krijgen wist van zijn oom. waarmee men zou kunnen gaan. Hy heeft inderdaad die motorboot, een klein open bootje met een heel klein roefje voor in gestolen en is er mee gevaren naar de Wijnhaven, waar hij de anderen oppikte. In de buurt van de Dordtsche kil hebben zij stil gelegen en den nacht doorgebracht; een van de jongens fungeerde daarbij als waker. De rest sliep in het kleine roefje Den volgenden dag is op het HoUandsch Diep de motor onklaar geraakt. Gelukkig was het geen slecht weer en konden rij rustig wachten op een motorboot die hen gesleept heeft naar Kansweert. Daar trokken rij de aandacht van een veldwachter, die het zaakje niet vertrouwde en eens een onderzoek instelde. De meesten ■van hen hebben toen valsche namen opge geven. De veldwachter vond het echter nog steeds verdacht en ging eens niet zijn chef praten. Deze ving juist het radiobericht op. waarbij de opsporing werd gevraagd. On- middeliyk stuurde hij den veldwachter naar <*e boot, maar de vogels waren al gevlogen. Zij hadden het beter gevonden, om maar te gaan. wandelen Over den dam rijn zti naar Roozendaal geloopen hetgeen een dag geduurd heeft en vandaar naar de grens. Door bedelen verdienden rij den kost. Het oversteken van de grens kostte veel moeite. Twee jongens hadden passen en kon den er rustig overheen gaan T)e anderen rijn bij nacht en ontij langs allerlei achter- peadjes over de grens gebracht, hetgeen vrij lastig was. daar de meisjes niets anders de den dan flauwvallen, eensdeels uit angst en anderdeels van den honger. Met veel moeite en na veel ellende is het overgebleven vier tal eindelijk in Antwerpen aangekomen, waar rij de twee eersten, die reeds vooruit gegaan waren, weer hebben ontmoet. Toen is de misère eerst recht, begonnen, waaraan een eind is gemaakt door de arrestatie die voor de meeaten wel een opluchting moet rijn geeucut. Gsrtschtenwif ling Mr. dr L. Regout maakte eenige opmer kingen over de handelspolitiek. Mr Van Bpaendonck heeft gewezen op maatregelen van algemeen karakter, zooals onderhan- delingstarief en van meer incidenteelen aard o. a. ter bestrijding van dumping. Vele industrieelen zullen rich op de eerste plaats tot anti-dumplngsmaatregelen voelen aangetrokken. Toch zou spr. een onderhan- delingstarief op den voorgrond willen stel len. Spr. vreest van dumpingsbestryding zeer ernstige complicaties, hoe aantrekkelijk de grondgedachte er van ook moge rijn. Een verslappenden invloed op het be drijfsleven vreest spr. niet van een onder- handel ingstarief Als aanvulling op de rede van prof. Weve zou spr.. het vraagstuk ook willen bezien uit den gezichtshoek van den werkgever ult-de-praktyk Voor eenige jaren deed het rente-vraagstuk opgeld, thans dat van ka pitalisme en plutocratie. De vraagstukken komen gewoonlyk van over de Duitsche grenzen. Voor ons land meent spr. te mogen vaststellen, dat bet met plutocratie bijzon der gunstig gesteld is. Men onthoude zich er van, het den arbeiders voor te stellen, dat zy alleen werken ten dienste van het kapitaal. Men wake er ook voor onze so ciale wetgeving te klelneeren. wy hebben onze solidariteitsgedachte, die voor ons meer is dan een leeg begrip. De heer Charles Stulemetjer besprak de klachten over credietverstrekking aan de industrie. De banken eischen groote waar borgen en hooge vergoeding voor het aan de industrie verstrekte crediet. Noodig is een apparaat voor de verbete ring tusschen banken en de industrie. Men kan dat apparaat noemen industriebank of maatschappij tot bevordering van de industrie. Tot dat apparaat zullen moeten medewerken de banken, de Industrieën en itnir Jb4 .5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8