ONS BLAD L. Frankenberg - Alkmaar Voornaamste c^Cieuws DE KRISIS IN DEN TUINBOUW ■TURNER» MPl ’(ft f 3ooo aahgifte moet op straffe vah verlies van dit nummer bestaat uit twee bladen VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 277 f 40 f 750 f 125 f 50 f 250 Angstwekkende cijfers In beslas genomen brochure Ernstig" mijnongeluk Vrees voor opstand in Spanje I Ernstige brandwonden opgeloopen Auto door een trein Auto-ongeluk te Madioen Telegrafisch Weerbericht gegrepen Geen persoonlijke ongevallen Poging tot aanranding Grand! en LHwinoff Een voorstel van Mgr. Seipel Het vijfde postvliegtuig Moordaaanslag pp Curasao W.KERKMEER -ALKMAAR R.K. Landbouwbedrijf; raad Bloembollenteelt in de Wieringermeer Nederlandsche arbeiders in Duitse t^and Een gevaarlijke vondst in den W ieringenneerpoider Gemengde huwelijken in de groote steden DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 Wie wordt onderkoning van Engelsch-Indië? RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL Na de ontvluchting van Franco JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYOLOP 3 DAMESTASCHJES NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD èlascultuu de productie! van Een serie Inbraken te Rotterdam. 7 dooden: 3 zwaargewonden Hoog water in den lande. Vrees voor opstand in Spanje. Voor Den V, i Rector JAC. GROEN. Az. 1 Bjj het waaschen van een jurk met benzine barometerstand- 760.8 mM. te ba:-ometerst and 732 8 mM te te il Winkelbrand Twee gewonden Bijtijds verhinderd een heen. Een anti-sociallstisch blok Een proefneming toegestaan Te Batavia aangekomen Hollandsche machinist bet slachtoffer Bj) graafwerk een bom gevonden Mgr. Seipel. rWn. l t 5 I I LICHT OP. De lantaarns moeten mocgM worden opgestoken om: 4.23 uur. Het derde retour vliegtuig land. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar Zj— Voor buiten Alkmaar 235 Met Geïllustreerd Zondagsblad #30 hooger Protestant Katholiek Jood Kerk loos gemengd 1463 1313 86 292 Auto nabij Rotterdam door een trein ge grepen en vernield. Geen persoonlijke, onge lukken. BUREAU: Telefoon: te een De ohr.-soc. berichtendienst publiceert een voetstel van Mgr. Seipel In verband met de regeeringscrlsis, nJ. om een zoo hecht moge- HJk verbond tot stand te brengen tusschen al de niet-socialistlscbe partijen, dus tus schen de chr.-socialen, het nationaal econo Protestant Katholiek Jood Kerkloos Protestant Katholiek Jood Kerkloos Protestant Katholiek Jood Kerkloos Haag: gelijk 3148 1614 134 594 gemengd 851 727 36 328 Inspecteur-generaal leger. De koning teekende een besluit, waarbij de infant Carlos tot Inspecteur-generaal van het leger wordt benoemd. Algemeene vergadering Landbonwbedrljfsraad. Het vijfde postvliegtuig is te Batavia aan- gekomen. VERKRIJGBAAR IN IS KLAS RUW1ELZAKEN Catalogus op aanvraag zal en Het cassatie-be roep inzake de moordsaak- Lana s I 1 elk aai wordt maal- lavenslanac «eheelc ongeschiktheid tot werken door z 750 - •’“•e'*1 met f 750 verlie* T,° een f 175 - bi’ Terli“ T,n r*n f 50 - bi’ 'en breuk ,*n verlies van beide innen, beide beenen ot beide ooara doodelijken afloop M voet „f I IA®.- duim of wijsvinger t>cen had sttl- Het derde lostr. ».-congres der Algesnrr— R.K Werkgeversvereniging. lp Schiphol ge- werkgevers en en tuinbouw op te staan Barometerstand 9 uur v.m: 753. Stilstand. gelijk 3994 1772 972 1458 Voor Rotterdam: gelijk 5884 1344 106 102 gemengd 221 195 5 37 gem. in het Kon. 19.9 49.4 44.7 74.1 Volgens een radiografisch bij de K. L. M ontvangen telegram is het vijfde postvlieg tuig voor Indië. de P. H. A. G. A„ heden morgen te 9.40 uur (Amst. tijd) te Batavia geland. gem. in 32 1 406 133 47.4 gem. tn 156 21.8 23.8 333 Door-de directie van den Wieringermeer- polder is aan den heer P. Honingh. bloem- bollenkweeker te Winkel, op diens verzoek toegestaan, in den Wieringermeer kasteloos een proef te nemen met het planten van bloembollen. Aangewezen is een gedeelte grond tusschen de met rogge bezaaide gronden, dicht bij Wielingen Onze collectie omvat 400 modellen. Moderne uitvoering. Lage Prijzen De Russische Volkscommissaris van BuS- tenlandsche Zaken, Litwinoff. die gisteren uit Genève te Milaan arriveerde en daar een onderhoud had met den Italiaanschen Mtote- ter van Buitenlandsche Zaken, Grandi, ver trok hedenmorgen te 10,40 uur uit Milaan. Grandi is reeds in den loop van den nach weer naar Rome teruggekeerd. Eerde steenlegging van het CarmeHtea- senk loos ter te Egmond aan den Hoef. Naar gemeld wordt heeft in de mijn ,.Ma- rianne" by Klein-Leipisch <Prov Saksen) een ongeval plaats gehad, ten gevolge waar van 7 personen zijn gedood en 3 zwaar gewond. Het onderzoek Is In vollen gang. Nadere bijzonderheden ontbreken. De politie te Djakja heeft een reeds ge drukte. doch nog niet verspreide brochure van het hoofdbestuur van Moehamadijah. eengodsdienstig-cultureele vereenlging. in beslag genomen, handelend over een protest van Islamietische leiders te Cairo tegen de Fransche regeertog inzake de sluiting van scholen voor de Berberjeugd In het Atlas gebergte. aangezien deze brochure een over dreven voorstelling van zaken gaf overging in het particulier bedrijf met toe slag van Rijk en gemeente De voorzitter van den R. K. landarbei ders bond. de beer Loerakker. h«eft tenslotte een krachtige aansporing doen hooren inza ke de werkverruiming. Nergens heeft het volk meer behoefte aan. dan aan werk Hierna sloot de voorzitter de vergadering De heer Dulveman van het ensemble Oor Ruys, dat momenteel een tournée maakt door Ned.-Indië, werd bij een auto-ongeluk t« Madioen ernstig gewond. Hy is later aan de gevolgen hiervan overleden. De 30-jarige Hollandsche machinist Nagel - oort, die wacht had bij de Installatie van de Curacaosche Petroleumindustrie te Willem stad. is Zondagmorgen om 6 uur door een ander, die eveneens dienst had. met ingesla gen schedel gevonden. HU is niet meer tot bewustzijn gekomen en is gisterenmorgen overleden. De overledene was uit Amsterdam afkom- s,18. 1» gehuwd, doch laat geen kinderen na Een verdachte werd aangehouden, die frii- Lid van het Car Rujrs-ensemble gedood o L± tz n Bjj de debacle der Handels- on Laad- bonwbank Ie Den Haag zijn 5000 credMeo ren betrokken. Maandagochtend is ten huize der familie A— aan de Valkenboschkade te 's-Graven- hage een ernstig ongeluk gebeurd, dat ech ter beter is afgeloopen dan het zich aan vankelijk liet aanzien. Een 22-jarige dochter van den heer A. was bezig met het waaschen van een jurk in waschbenzine. Zij kwam daarbij te dicht bij de brandende kachel, waarop, de benzine to brand vloog en ook de kleeren van het meisje vlam vatten Haar vader kwam da delijk te hulp, met het gevolg echter, dat ook zijn kleeren in brand geraakten Slechts met de grootste moeite gelukte t de vlammen te dooven en toen bleek, dat belden ernstig brandwonden hadden beko men. De heer A. en zifn dochter werden naar bet Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat de verwondingen van het meisje van zoodanigen aard waren, dat op name to het ziekenhuis noodzakelyk was. De heer A. echter kon. na verbonden zijn, weer naar zijn woning terugkeeren. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f IM: elke regel meer f 865. RECLAME per regel 6.75 voer de eerste pagina: voor de overige pagina’s 9.56. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOO’ bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.12 Landbouw en en de In dit doel nist, maar worden ge- Hoogste Toulouse Laagste Stornoway. Verwachting: Matige tot krachtigen. tfj- deljjk stormachtige, Zuidwestefljken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Lilwinow heeft voor zijn vertrek naar Rusland een onderhoud gehad me* GraadL bij verlies van anderen vinger. Bij bet graafwerk tn den Wieringermeer - polder Is door een graafmachine op 1 34 M. diepte een groote bom uit den grond opge haald. welke gelukkig niet ontplofte. Het projectiel, dat gedateerd is op 1926 en ver- moedejjk tijdens een oefentocht door een vliegmachine in zee is geworpen, is naar Den Helder overgebracht, waar het gedemon teerd werden. Het verkeer vijf kwartier gestremd Gisteravond is door den trein, die tien minuten voor negen van Rotterdam te Maas sluis arriveert, nabij den overweg Booner- sluis, een linze auto, bestuurd door den heer N. uit Amsterdam, gegrepen en totaal ver splinterd. Even voordat de trein ter plaatse arri veerde. wilden een auto, komende uit de richting Maassluis en een auto, die van Rot terdam kwam, elkaar op den overweg pas- seeren. Eerstgenoemde auto week te veel naar rechts uit. waardoor hU in het zand tusschen de biels terecht kwam en niet zoo spoedig van daar te verwijderen was. De twee inzittenden konden zich bilt yds uit den auto verwijderen, maar niettegen staande een wisselwachter nog pogin gedaan den trein vóór den overweg stand te brengen, kon nle’ worden Tz^prko- men. dat de auto door den trein werd ge grepen en totaal versplinterd tegen het nabij gelegen wachthuisje werd geslingerd. Van de locomotief geraakte de luèhtdruk- rem onklaar, zoodat de reizigers van den trein hun reis zUet konden vervolgen en zich naar het station Maassluis moesten begeven om op een volgenden trein te wachten Het-'treinverkeer ondervond vijf kwartier vertraging. In de ..Nederlander" werden samenvatten de cijfers gegeven over de gemengde huwe lijken in de vier groote steden gedurende het jaar 1929. Deze cijfers zijn herleid op vier groote groepen: Protestant, Katholiek. Jood en Kerkloos. waarbij onder .Protestant” ook kleine groepen als de oud-katholieken wor den gerekend. Voor Amsterdam geldt het volgende beelfl: gemengd 1894 1228 150 1314 Al deze cijfers zijn wel geschikt om spe ciaal ons katholieken te doordringen van het groote gevaar, dat onze geloofsgemeenschap hier te lande loopt door het gemengde huwelijk. In de groote steden, schrijft de ..Morgen”, zet een aanzienlijk percentage der huwende Katholieken den stap op het hel lende vlak der gemengde verbintenis. In Rotterdam is het zelfs al bijna de helft. Wat er van het geloof derzulken en van dat hunner kinderen terecht komt we kunnen het .slecht* met huivering bevroeden. Terwijl deze allen ook een voor het huwelijksgetal»- zeer bedenkeuijk element in hun verbintenis brengen. De ernstige vermaning, welke deze cijfers spreken, mogen al degenen, wien het aan gaat, ter harte nemen. gem. In - 21.0 31.1 215 35.8 BOF 8. ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. OS Tuindersbond, vroeg naar de meentog het bestuur van den Algem. Landbouw-Be- drijfsraad betreffende dit voorontwerp. De secretaris deelde mede, dat de meentog daar omtrent nog niet was uitgesproken. Hierna werd de vergadering geschorst. Pater mr. dr. Arn. Borret 8J. heeft to de namiddagrvergadering in een korte inleiding de crisis besproken to den land- en tuin bouw. 1 De voorzitter deed daarop voorlezing van de navolgende conclusie, welke na eenig de bat met algemeene stemmen werd aangeno men. De „Daily Telegraph" weet te melden, dat Mac Donald aan Lo.d Gorell het onder koningschap van Indie heeft aangeboden. De heer I. Hijmans, vroeger wonende 's Gravenhage, heeft een dezer dagn niet alledaagsch avontuur beleefd. Óp een zakenreis zijnde, stapte een net gekleed persoon den coupé binnen, die na -n twintigtal minuten den niets kwaads ver moedenden heer Hijmans een revolver onder den neus hield en zjjn portefeuille etschte. De heer H.. geen oogenblik zijn tegen woordigheid van geest verliezende, greep den pols van den aanrander met z’n eene band, trok met zijn andere aan de noodrem en sloeg er op los, waarop de aanvaller, met achterlating van zijn revolver, welke vijf scherpe patronen bleek te bevatten, uit den trein sprong Op een kleine ve.-wonding in het gezicht na is de heer H.. dank zü z’n moedig op treden. er bijzonder goed afgekomen. De dadir is. volgens de Belgische bladen, inmiddels reeds gearresteerd. mlseh blok, den landbond en het Heimatblok en wel in den vorm van een parlementaire arbeidsgemeenschap, welke alle rechten van een parlemèntalre fractie voor zirii zou cp- eischen. De duur dezer gemeenschap zou moeten samenvallen met dien van den pas gekoaen LOSSER. 25 November Hedenmorgen omstreeks negen uur brak brand uit in het kapitale gebouw der firma J. H. Hols Bm., waarin gevestigd zyn een drogerij verfwmkel en een schoenwinkel Met vuur greep zeer snel om zich terwijl de bewoners rich met groote moeite konden redden. Twee hunner liepen verwondingen op en moesten zich onder geneeskundige behande ling stellen. Het vee werd gered en de belendende per- ceelen bleven behouden. Het groote gebouw brandde geheel uit. De motorspuit kon door een defect geen water geven, zoodat de handbrandspuiten moesten dienst doen. De Enschedesche brandweer, waarvan de hulp werd ingeroepen, verscheen vanmorgen te tten uur ter plaatse. De oorzaak van den brand is onbekend. Volgens uit Madrid ontvangen berichten, toont men tn Spaansche regeeringsknngen aldaar, groote onrust in verband met de ontvluchting uit de gevangenis van den, wegens zijn republikeinsche actie gear resteerden vlieger-officler, majoor Franco. De ongerustheid over de ontvluchting schijnt voornamelijk veroorzaakt te wor den. doordat deze samenvalt .met de steeds weer opduikende geruchten betreffende een komenden militairen opstand. Majoor Franco geldt als de onbetwiste leider van het korps luchtvaartofficieren, waarvan bekend is, dat zij bereid zijn, aan een opstand deel te nemen. Majoor Franco zou Zondagavond de militaire gevangenis te Madrid verlaten, om begeleid door een offi cier van de civiele garde, naar de vesting van Chtistobal overgebracht te worden, om daar rito 8 maanden gevangenisstraf uit te zitten. woordigen tijd op,-of er van schier alle bodemproducten een teveel Is. Dit ts echter zeer moeilijk te beoordeelen en de vraag wordt geheel onoplosbaar door den totaal verwrongen toestand van het ruilverkeer. Wij weten maar al te goed, dat niet overal ter wereld, zelfs niet tr. Europa, overvloed te en door de isolatie, die de protectionistische Staten zichzelf scheppen, zal het niet zelden gebeuren, dat een bepaald artikel eenvoudig niet- geconsumeerd wordt, omdat het er niet aanwezig te en wegens invoerverboden en hooge tarieven ook niet van elders wordt ingevoerd. Verder speelt bij den afzet ook de steeds meer verminderende koopkracht, veroorzaakt door de alge meene malaise, mede een groote rol. Moge er intusschen misschien ge-»n teveel zijn, feit te, dat onder de tegen woordige omstandigheden en gegeven de ontzettende moeilijkheden, die den export van Hollandsche tuinbouwpro ducten in den weg worden gelegd, elke verdere uitbreiding van de productie onverantwoordelijk zou zijn. Dit moge zeker wel. bij alle maat regelen tot verbetering van den toe stand. voorop staan. Elke uitbreiding van den tuinbouw onder de huidige om- stancUghedefi, en wij aarzelen niet hier bij vbk de bloembollenteelt en het glasbed rijf te betrekken, is een lot. dat de volle kans heeft met een niet uit -ie loterij te komen. Tuinbouw Bloembollenteelt en Credietverleenin^ Geen uitbreiding Over de kriste in het landbouwbedrijf te al zeer veel gesproken en geschreven en vooral over den toestand in den akkerbouw, die zoo langzamerhand een nood toes t- geworden te. Het te echter wel opmerkelijk, dat men in den toon van deze artikelen en rede- neerlngen nog steeds kan beluisteren dat de toestand in den tuinbouw hierbij nog gunstig afsteekt. En men wijst dan in dit verband op het bloembollen bedrijf dat nou ja, niet meer zulke groote winsten afwerpt als vorige jaren, maar toch nog heel goed rendeert. Verder," dat ook de uitkomsten in het glasbedrljf, met name van de producten, geteeld in de stookkassen, nog zeer be vredigend zijn. En inderdaad kan niet ontkend worden, dat alles nog niet slecht te in het tuinbouwbedrijf, als dit In «Dn geheel wordt genotaren, en dat er honderden tuinders zijn, die nog wel eenig uithoudingsvermogen hebben. Maar dat de kriste zich niet in even erge mate in den tuinbouw openbaart als In den landbouw, daarin vergist men zich. De kriste in den tuinbouw te allang aan den gang en trouwens ook het ge volg van ten eerste de internationale ernstige ekonomlsche malaise en ten tweede Juist van de kriste In den land bouw. Reeds lang heeft er een ongezonde omzetting plaats van landbouw in tuin bouw. omdat men verhoopte hierdoor 'te proflteeren van de voordeelen. die het tuinbouwbedrijf nog deed verwachten Steun aan den landbouw en verbetering in den afzet van landbouwproducten zouden, althans ten deele, den slechten toestand In den tuinbouw hebben voor komen. De ongezonde uitbreiding van de bollenteelt en de glascultuur, die volstrekt geen gelijken tred houdt met de afzetmogelijkheid van de hierin ge kweekte producten, dreigt dagelijks ue krlsls ook tot deze bedrijven uit te brei den. En als dat gebeurt, dan zal het hierin verloren kapitaal enorm zijn en de gevolgen huiveringwekkend. Men denke alleen maar eens aan de vele ar- beldérs, die Juist In deze bedrijven werk zaam zijn. Voor het oogenblik is het echter dc vollegrondscultuur, die het ergst getrof fen wordt en, hoewel In nog niet zoo erge mate, de koude glascultuur. Omstandigheden van anderen aard, als het optreden van plantenziekten, hebben den toestand nog verergerd, maar in hoofdzaak moet de noodtoe stand worden toegeschreven aan de ex- portbelemmeringen en de steeds drasti scher maatregelen van het buitenland, gepaard aan een hiertegenover volkomen lijdelijke houding van den Staat. Niet dit jaar voor het eerst, maar reeds meerdere Jaren aaneen. In de vollegrondscultuur, zooals deze bijv. In het Noorden van Noord-Holland. in Kennemerland, in de Venen en trou wens over de beide Hollanden in het algemeen wordt ultgeoe.end, Is reeds het vorig Jaar niet loonend geteeld, maar dit jaar werden in zeer vele bedrijven niet alleen de bedrijfskosten niet gedekt maar werd zelfs niet eens ontvangen wat men voor noodzakelijk levensonder houd noodig had. Dat er gezlnsvaders zijn, die moeten zeggen: „Ik heb geen geld om mijn pacht, mijn kunstmest te betalen, en ik weet ook niet meer waarvan ik met mijn gezin moet rond- komen," Is heusch geen overdrijving, te de droeve waarheid. Dat zijn de men- schen met het mlnite uithoudingsver mogen, In de meeste gevallen vaders van groote gezinnen en, laten we het er maar gerust bjjvoegen, juist onze Room sche tuinders, die anders met behulp van hun groote kinderen zich een be staan wisten te verzekeren. Het eenlge middel om voor dergelljke menschen het bedrijf te behouden is. een credietverleening in het leven te roepen. En een middel dat noodzakelljk dient te worden aangewend. Want beter is het, op deze manier het kleinbedrijf te behouden (althans daarnaar te stre ven), dan het te laten verloren gaan Terwijl tegelijkertijd het aantal werk- loozen In het land er sterk door ver meerderd zou worden. Tn dit verband is zeer toe te juichen het voorstel van Oed. Stiten van Noord- Holland, tot het geven van een garantie op voorschotten tot 70 pct„ door de Ge meenten met 30 pet. aan te vullen. Hier komt de vraag naar voren, of ook Oed Staten van Zuld-Holland zich niet tot een dergelijk voorstel geroepen voelen Intusschen. hoezeer een dergelljte hulpverleening aan de meestgetroffenen ook is toe te juichen, lost deze de krisis in het bedriji niet op. Moet deze worden toegeschreven aan een teveel aan groenten en fruit op de wereldmarkt? WU erkennen, niet In staat te zijn, deze vraag bevestigend te bea^twoo^en. He$ UJKt er ih den tegen- Conclnsle. De vergadering enz. gehoord de besprekin gen. gevoerd over den invloed van de crisis to den land- en tuinbouw en bet verband tusschen dc regeling der arbeidsvoorwaarden en de werkloosheid ten plattelande, van oordeel, dat het arbeidsloon in den land- en tuinbouw over het algemeen geno men, ook thans reeds den werknemer slechts een uiterst bescheiden bestaan veroorlooft, dat daarenboven het arbeidsloon kan noch mag zyn de sluitpost by de opstelling der rentablllteitsrekentog van het bedrijf, dat overigens door verslechtering der arbeids voorwaarden het bedryf ook geenszins ren dabel gemaakt kan worden en dat de werk nemer ook zonder rechtstreeksche verslecA tering zijner positie door inkrimping wu werkgelegenheid reeds ruimschoots zijn cfce ontvangt van den nadeeligen toestand, waar to het land- en tuinbouwbedrijf thans ver keert, overtuigd, dat het in X gemeenschappen, lijk belang der werkgevers en werknemers is,* te streven naar een zoodanige economische verbetering van het bedrijf, dat zoowel een behoorlijk arbeidsloon als een behoorlijk on- dernemersloon, alsmede, zoo mogelijk, een matige kapltaalsrente uit de uitkomsten het bedrijf kunnen worden betaald;_jj»l<Tn de gegeven omstandigheden de hi steun der overheid ter bereiking y niet alleen niet kunnen worden ook met recht en reden ki vraagd; besluit de organisaties werknemers in den landvi roepen om schouder aan schouder te In den strijd om het bestaan en om gemeen schappelijke actie te voeren ter verkrijging van de onontbeerlijke hulp en steun der Re- geertog. De heer van der Zwaan liet een pessimis tisch geluid hooren en zeide, dat als er niet heel vlug steun komt, men in den akkerbouw gedoemd zal zijn het personeel te ontslaan. De heer Moors wees erop, dat massa s kleine boeren het zeer slecht hebben en de loonen niet meer kunnen betalen. De heer Loerakker, voorzitter van den R. K. Landarbeidersbond ontkende ten steil ste, dat de crisis kan worden opgelost door loonsverlaging. Van de loonen kan hoege naamd niets meer af- Geeft loonsverlaging geen uitkomst, dan de handen to Hetgeen gezamenlijk verkregen meer invloed hebben. Als het menggebod komt, zoo zeide spr., heeft men bijv reeds veel meer bereikt, dan met welke loonsverlaging ook. Spr. wees verder op ver betering der spoortarieven etc. Het te de overtuiging van spreker, dat de steun van de regeertog de crisis niet zal op lossen, maar wel verzwakken. De heer Van Koeverden te Buren merkte nog op, dat loonsverlaging schynbaar alleen die bedrijven zou helpen, die met arbeiders werken. De heer de Kok zou zich ook niet voor loonsverlaging kunnen uitspreken, want dit zou de crisis ongetwyfeld verergeren. Spr wees er echter op. dat de regeertog te lang zaam is en veel te laat zal kotnen.< Werkloosheid ten plattelande. De gevaren van een toenemende werkloos heid ten plattelande tengevolge van de crisis to den land- en tuinbouw werden hierna in bet kort besproken door het Tweede Kamer lid den heer Jac. Vos. Spr. gaf een overzicht van de toestanden in het land- en tuinbouw bedrijf en gaf als oorzaken van de werkloos heid aan ore. de slechte uitkomsten van bet bedrijf; het meer tn gebruik nemen van land bouwmachines-, splitsing der groote bedrij ven. waardoor veelal minder arbeiders noo dig zijn; vermindering van werk to de vlas- industrie: de omzetting van bouw- to wei land, de uitbreiding der bevolking, etc. Het zou volgens spr. een uitkomst Voor Utrecht gelyk 1178 700 16 94 Algemeene jaarvergadering te Rotterdam In de Sociëteit van de Rotterdamsche Diergaarde heeft de Algemeene R. K Land- bouw-Bedrijfsraad gisteren onder presidium van pater mr. dr. Arn. Borret S.J. zijn Jaar- HJksche algemeene vergadering gehouden Aan de orde kwam een Inleiding van den heer mr. H. van Haastert. adjunct-secretans, betreffende het voor-ontwerp van wet tot in stelling van bedrljfsraden. Spr. gaf met een enkel woord de motlveering aan van dit voor-ontwerp. om daarna eenlge cardinale punten van dit voor-ontwerp te bespreken. Na zyn inleiding deed spr nog eenige op merkingen. Zoo zeide hij. dat het ontwerp sporen draagt van een industrieel georiën teerde. Dan Is met den werkelljken toestand in den landbouw leitelijk geen rekening ge houden en spr. wees erop, dat noch de ka tholieke. noch de christelijke bonden, noch Ned. Landbouw-comite, kunnen worden beschouwd als werkgeversvereenlgin- gen. Mr. van Haastert stelde ten slotte eenige vragen namelijk of een, wettelijke regeling van bet vakvereeniglngsleven niet vooraf had moeten gaan aan dit voor-ontwerp. Spr. achtte het ook noodzakelijk, dat een wette- HJke regeling van de verbindend-vevkiaring van de collectieve overeenkomsten was voor afgegaan Verder vroeg spr. of het wel juist is. dat ook vereenigingen ad hoe kunnen erkend worden om deel te nemen aan de verkiezing van leden van den Bedrtjfsraad en ten slotte of het gezegde van dr. Kortenhorst, dat in een stelsel van één bedrtjfsraad per bedrijfs tak verzwakt wordt de invloed van de con- tessloneele richting, als een bezwaar moet worden beschouwd. Hierop volgde een discussie. Rector Kok, geestelyk adviseur van den R. K. Boeren- en Tuindersbond. vroeg naar de meentog van van den Op vragen van het Tweede Kamerlid L H. J. Vos heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord, na overleg met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zeiken: Van 30 September tot 7 October jX hebben te Berlijn besprekingen plaats gehad tus schen vertegenwoordigers van de Nederland sche en Dultsche regeeringen met betrekking tot het werken van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Het resultaat dier besprekingen, indien de wederzydsche regeeringen daaraan haar goedkeuring hechten, zal o.m. zijn, dat wan Duitsche zijde by de verleening van een ..Befreiungsschein” aan Nederlandsche ar beiders de meest mogelijke tegemoetknwrevwl- heid zal worden betracht. By deze besprekingen was een beperkt ge bied aan de orde, dat echter zooveel mogeltjk uit een algemeen gezichtspunt is bezien. De handelsbetrekktogen tusschen Duitsch land en Nederland waren bij deze bepalin gen echter niet aan de orde. De regeertog heeft zich in de laatste jaren steeds op de hoogte gehouden van den toe stand der Nederlanders, die in Duitschland werken, en van de bezwaren en wenschen, die to de kringen vsn rechtstreeks belang hebbenden. zooals vakorganisaties van arbei ders en dergelyke. werden geopperd en geuk. Het zoeken van contact met den Neder landse hen Bond in Duitschland lag niet op den weg der Nederlandsche delegatie. ru. gezien deze Bond to de laatste jaren her-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9