Rechtszaken Fa. Jan Kiihne, Fnidsen r BEGROOTING VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID I TWEEDE KAMER poor r Aer hygiënische werk I LANDBOUW EN VEETEELT BINNENLANDSCH NIEUWS De Belgische sporen I Doozen Post - Leesboeken - Vulpenhouders - Vlechtmatjes Fröbelartlkelen - Kerkboeken, ruim 300 titels - Missaais Schilderijen - ÏL Hartbeelden - Hang- en Staankruisen, enz. Een enorme keuzeLage prijzen Proef- en Schooltuin „Kennemerland" Ziet de etalages St. Jacobstr.-Fnidsen en Verdronkenoord n. d. St. Laurentiuskerk De arbeidsbeèrootin^ goedgekeurd Medewerking èevraa^d 1 de N. V. Ned Thermo-Chemische Fabrieken De organisatie van den aan l 1 I l 1 en Brandstofbesparing maar weer gekozen kweekers Minister Lippens verklaart zich nader deeld, DO* t KasvoorschoUen Kon- HoIL Lleyd. Aan de orde is het wetsontwerp inzake Beleediging van een gezaeente- veUwachter. te en De beer Bornebroek, veldwachter te Uit geest, werd op 31 September schromelijk be- leedlgd door den niet verschenen heer Theo doras Jac O. mach en vonnis t 35 boete of 35 dagen. I r Nachtelijke druivendiefstal en wat dies meer sfj. De verdachte uit de vorige zaak, met name Be straf Officier deed af- ARRONDI88EMENTSKECHTBANK ALKMAAR Meervoudige strafkamer Zitting van Dinsdag 25 Nov. Uitspraken vorige zitting Dirk 8ch„ autobusondernemer, Enkhutzen. Hooger beroep vonnis Kantonrechter Hocrn terzake overtreding art. 33 Motor- en Ry- wielwet. Vonnis kantonrechter Hoorn beves tigd* H. J Lu, volontair te Haarlem. Hooger be roep vonnis Kantonrechter te Alkmaar ter zake overtreding art. 23 Motor- en Rljwiel- we'., Vonnis vernietigd en verdachte -veroor deeld tot f 25 boete of 25 dagen. Cornells U, Schagerbrug, mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren. H. J. van Z„ Wagenlngen. gedetineerd, op lichting, 14 dagen gevangenisstraf. Willem K., loswerkman, Alkmaar Hooger De heer FEBER (R, K.) wijst er op dat, indien bij de wet van 192», die zonder hoofde lijke stemming was aanvaard, een langere termijn dan 2yt jaar was gesteld, het onder havige ontwerp niet eens zou behoeven te zijn Ingediend. Zijn er nu, zoo vraagt spre ker, sindsdien nova ingetreden die een on gunstig oordeel wettigen? Spr. meent op deze vraag ontkennend te moeten antwoorden. Tot rationalisatie is men, onder voorbe houd dat dit wetsontwerp wordt aangeno men, gekomen. De K. H. L. vindt alleen in Holland geen voldoende vervoer-mogeiyk- held. zij moet daarom rekenen op het ach terland. De rationalisatie beweegt zich ook in die richting. De heer dr. VOS (V. B.) zou het een ramp achten voor Amsterdam, Indien deze Mij. zou verdwijnen en aldus 3700 man personsel werkloos zou maken, terwijl er te Amster dam reeds 18.000 werkloozen zijn. Spr. wijst nog op de kansen, die tn de toe komst voor den K. H. L. bestaan, o_a. met het oog op het vervoer van bevroren vleesch, de vaart op Engeland enz. De Minister van Arbeid, H. en N„ mr. VERSCHUUR, is zeer erkentelijk voor de gelegenheid om een spoedige afdoening van deze zaak mogelijk te maken. Aanleiding voor een hoerastemmtag is er •olstrekt niet. Zeer invloedrijke deskundigen, die overigens geen warme voorstanders van crediet-verschaffing waren, hebben spr. ver zekerd, dat het een groot Nederlandsch be lang is dat de passagiersvaart op Zuld- Amerika wordt behouden voor den K. H. L. Spr. meent dat de nieuwe directie er tn aal slagen de noodlge bedryfsreorganlsaties en rationalisatie te bevorderen. Wat de waarde 'der vloot betreft, houdt spreker zich het liefst aan de onafhankelijke expertise. Dat voorschotten niet meer terecht zijn gekomen, is wel eerder geschied. Spr. neemt echter aan dat dit voorschot wél te recht zal komen, doch zelfs al zou dit onver hoopt niet mogelijk blijken, dan nog ware het geld niet weggeworpen. In de overeen komst is vastgelegd wat redelijkerwijze xon worden verkregen. De motle-Brautlgam verstaat spr. zóó, dat de regeering, terwijl het ontwerp korten tijd werkt, binnen bet jaar met de resultaten van een onderzoek naar reorganisatie moge- lijkheden dient te kernen. Die motie komt spr. niet geheel verwerpelijk voor, al moet spr. er zich nog even over beraden. Van de nieuwe directie die getoond beeft een maatschappij, welke eenige jaren tn zeer benarde omstandigheden verkeerde, tot nieu wen bloei te kunnen brengen .Verwacht spr. zéér goede resultaten. De VOORZITTER verdaagt te half drie de vergadering tot hedenmiddag een uur. de met als gevolg en brandstof- Beleediging van een Medemblikker huismoeder. De 49-jarige landbouwer Klaas Sm. te Medemblik had op 3 September aldaar mej. Catharina Eriks, een gehuwde vrouw, op den openbaren weg, bet Geldelooae pad, grof beleedigd. Voor dit feit heden terecht staande, vor derde de Heer Officier, tegen verdachte, die zijn aantijgingen staande hield, f 35 boete of 35 dagen. Vonnis conform eisch. VOOR DEN POLITIERECHTER TE .ALKMAAR Zitting van Maandag 34 November De eerste cliënt was een vette. De 35-jarige fcrsch gebouwde arbeider Joh. Arnold B te Texel opende de flinke rij van verdachten cm terecht te staan wegens ta melijk ernstige mishandeling van den rijks- veldwachter Jellema, die opdracht had hem uit een café te verwijderen. Jellema werd door den woesteling aangegrepen, in de keel geknepen en in t gelaat gekrabt. De verdachte wierp de schuld op de vele potjes bier die hjj had geconsumeerd en overigens wist hij niet meer precies boe het gegaan was. In 1937 was hij voor een dergelijke uit spatting ook al eens tot f 30 boete veroor- T, welke oude post zijn rekening nu ook verzwaarde. De heer B begrootte het aantal verschalkte glaasjes bier op 10, wat de Politierechter nogal luxueus noemde Eisch f 50 boete of 50 dagen, wat de heer B wel prijzig vond, maar achteraf gezien, viel het hem nogal mede. Hij werd ten slotte veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen, waar mede hij graag genoegen nam. Een tik met een bierglas. De 18-jarige bakkersknecht Jan Sm., vroe ger te Oudkarspel, thans te Mldden-Beem- ster woonachtig en werkzaam, had in den nacht van 19 op 30 Augustus in een danszaal te Oudkarspel, alwaar kermis werd gevierd, den landbouwersknecht P. J. Dissel een op stopper gegeven door middel van een bier glas, waardoor hij voor f 750 schade aan Dls- sel’s hoofd toebracht, welke schade de heer Dissel heden onder overlegging van een dok tersrekening door verdachte wenschte te zien vergoed. De oorzaak van het conflict bestond in het feit, dat de heer Dissel voortdurend met des bakkers kermismeisje danste en hem. volgens verdachte, meermalen dwars had gezeten. De beer Jan Sm. ontkende voorts bet slaan, doch was zoo vriéndelijk toe te geven, dat hij met het glas had gegooid. Eisch f 50 boete of 50 dagen. Vonnis con form requisitoir. De civiele eisch werd afgewezen, daar de beer Dissel nog minderjarig is. De Politie rechter waarschuwde ten slotte in t alge meen ernstig tegen het gebruik van bier glazen by vechtpartijen en dreigde in 't ver volg in die gevallen alleen gevangenisstraf te zullen opleggen. Het hondje en de nunw moesten bet allebei ontgelden. Een tweetal Urkers, de verlofhouder Klaas Schr. en de visschersknecht Martin R. ver schenen tn kwaliteit van verdachten voor den Politierechter op grond van de hen ten laste gelegde feiten, dat zy op 11 September een aan mej. Pieter Rietvink, geboren Grietje van der Meer, toebehoorend hondje hadden, mishandeld, terwyi de heer Martin R. boven dien de eigenares, mej. Rietvink, die haar hondje wilde ontzetten, nog onthaalde op een duw en een klap in t gelaat. Op verzoek van den Politierechter moesten mej. Rietvink en de beer Koudenberg, dienst doend deurwaarder, demonstreeren, boe de duw was toegebracht. De hond, die zoozeer de antipathie van de heeren verdachten had opgewekt, zou een telg van eersten verdachte hebben gebeten. Ook beweerde Schr. in zyn broek te zyn gebeten. Door deze verdachten werd de dierenmishandeling minder ernstig voorgesteld. Volgens hun opgaaf hadden Lz ij het hondje enkel maar geslagen. Voorts ontkende Martin R. de juffrouw te hebbeu aangeraakt, laat staan mishandeld. De Officier requlreerde alleen ter zake dierenmishandeling tegen ieder f 15 boete of 15 dagen. Vonnis Klaas Schr. f 10 boete of 10 dagen en M. R. f 15 boete of 15 dagen. Een winkelruit vernield De 23-jarige landbouwer Joh. Jac. H. uit Venhuizen, daartoe aangehltst door vroolyke kameraden, had in den nacht van 37 op 38 Augustus te Hem met een steen stuk ge gooid een winkelruit in het perceel van den heer Arte Hilbrink. Deze heer vorderde een schadevergoeding van heelemaal 1 gulden en 40 cent. Eisch f 30 boete of 30 dagen. Vonnis over eenkomstig eisch. Civiele vordering toege wezen. Joh. Jac. H. bleef zyn zitplaats behouden, om thans terecht te staan ter zake diefstal van druiven uit de druivenkas van den heer Simon Rood te Venhuizen. In bet laatst van September. Naast hem namen echter plaats de heeren Jacob T, Th. J. R. en Joh. 8j., die allen mln of meer aan diefstal van druiven trossen schuldig waren. Al deze druiven snoepers uit Venhuizen waren zoo loyaal te erkennen, hetgeen hen was ten laste gelegd. De heer Root miste 6 kilo druiven, terwijl één ruit was gebroken. De verdachte T. was in dienst van Root en verschafte inlichtin gen. Gevorderd werd: Tegen Jacob T. f 50 boe te of 50 dagen en tegen de anderen f 40 boete of 40 dagen ieder. Vonnis Jb. T. f 25 of 35 dagen. R dito, J. Sj. ook f 25 boete of 25 d. en H. f 20 boete of 20 dagen. zake overtreding art. 453 Wetboek van Straf recht. Aangehouden f Petrus de Vr., tuinarbeider Limmen, dief stal van een geweer, f 50 boete of 50 dagen. Franciscus Joh. ten P. en Jan Ochr. K., beiden te Alkmaar, vryheidsberoovlng en huisvredebreuk. Vrijgesproken. De Belgische minister van Verkeer heeft het noodig geoordeeld om, naar aanleiding van de publicatie in de Nederlandsche pers Zjjn bloedeigen zuster bestolen. De 23-jarige Sinion Fr., voormalig schip persknecht te H. H. Waard, moest zich ver antwoorden ter zake diefstal van een bank biljet van f 10.dat hy uit een in de wo ning van zyn zuster Emma staand kastje, tydens haar tydeiyke afwezigheid, had weg genomen. Broerlief erkende schoorvoetend. Hy staat niet gunstig bekend. By een ge- heelonthoudersvereeniging had hy zich, hoe wel daartoe geanimeerd, niet aangesloten. De heer Wiggers. reclasseeringaambtenaar, kon ook al geen troost geven en toonde groo te neiging geheel van Simons bekeering af te zien. De Officier had evenmin meer lust zich daarmede te bemoeien en vorderde 2 maan- den gevangenisstraf. De politierechter evenwel wilde nog trach ten iets met Simon te bereiken en stelde zyn uitspraak tot 26 Januari 1931 uit. Een Haarlemmer in St. Maarten op de Zwfjntjesjacht. De 23-jarige leidekker Jan Cornelia R., ge domicilieerd te Haarlem, had zich op 29 Sep tember te St. Maarten schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel, dat de getuige A. Keet aan den openbaren weg onbeheerd had neergezet. Het lag in het voornemen van ver dachte het rijwiel te verkoopen. Hy was wer keloos en had vruchteloos In Anna Paulowna werk gezocht. Het was in 8t. Maarten echter Kermis en bet bier verleideiyk. Thans was hy geheelonthouder en had heil gezocht by het Heilsleger te Haarlem. Eisch 2 maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met 2 proef jaren. Uitspraak 2 maanden voorw. maar met een proeftyd van 3 jaar. Sluiting. De heer VAN DE BILT (R. K.) bespreekt de kwestie der tandtechnicl en concludeert dat de deskundigen het niet eens zyn. Spr. gaat liever mede met dr. Vos. De menschen dienen in de gelegenheid te worden gesteld, om herexamen te doen. Reeds jaren hebben deze menschen zonder ongelukken de prak tijk uitgeoefend. Waarom dreigt nu opeens gevaar? Subsidiair aanvaardt spr. het denk beeld van den heer Aalberse. De heer 8NOECK HENKEMAN8 tC. H.) bepaalt zich tot de groep van zeven perso nen, die hoewel zy In 1925 het visum heb ben gekregen, niet tot het examen als tand- technlcus zyn toegelaten. Deze zeven men schen hebben vyf jaar lang met toestemming van de Regeering hun ambt uitgeoefend. Maar zy worden niet toegelaten tot het examen. Wordt het denkbeeld van den heer Aalberse aanvaard, dan vallen deze zeven er ook bulten! Dezen moeten dus alsnog in de gelegenheid worden gesteld, hun be kwaamheid te bewijzen. De heer Z1JLSTRA (A. R.) bestrijdt den aandrang ran mevr. De VriesBruins op een Ryksregellng van den schoolartsendien <t. De heer DUY8 (8.D.I bespreekt de kwestie der tandtechnicl. We hebben hier te doen met een uitstervende groep. Wie moeten nu het gelag betalen van de fouten die hier ge maakt zyn? Op de Kamers rust de dure plicht voor deze menschen te zorgen, dat zij niet broodeloos worden. Laat men de tandheelkundigen een prik kel geven om examen af te leggen, waardoor zy volledig bevoegd worden als tandarts. De heer BEUMER (A. R.l oefent critiek op de uitvoering van het Melkbeslult. Spr. vraagt den minister nogmaals te komen met wijziging van het Melkbeslult, wanneer zyn vertrouwen op de medewerking der gemeen tebesturen mocht worden beschaamd. De heer UWEN IR. K. zegt, dat op het gebied van de opruiming van minderwaardige woningen nog heel wat te doen is. Den by- slag op de huren van groote gezinnen acht spr. een stap in de goede richting, de voorwaarden zyn te bezwaaxiyk. Het bezit van een eigen woning is een machtig middel om rust en orde in de sa menleving te doen heerseben. In Noord- Brabant 'trachten reeds een aantal gemeen ten bet verkrijgen van een eigen woning te bevorderen. De minister aan het woord De MINISTER VAN ARBEID. HANDEL EN NIJVERHEID, de heer VERSCHUUR, deelt geheel de sympathieke beschouwing ran mevrouw Van ItallleVan Embden om trent de lichameiyk gebrekklgen. Wat de Regeering te dien aanzien kan doen, moet niet worden nagelaten. Spr. heeft de kwes tie van het Melkbeslult tot een begin van oplossing gebracht. Spr. wil trachten, tegen het volgend jaar, inzake de vleeschkeurlng een oplossing te vinden, die den heer Marchant bevredigt. De destructie ran kadavers is een zaak van de gemeenten. Deze zullen verstandig handelen zich daarvoor ten spoedigste met de nieuw op te richten fabriek in verbinding te stellen. Verleende de Regeering steun aan de Thermo-Cbemlsche Fabriek, dan zou er geen argument zyn om aan anderen dergeiyken steun te onthouden. Spr. wil intusseben wel overleg toezeggen met zyn aznbtgenooten van Binnen! andsebe Zaken en Financiën. De rede van den heer Van den Bergh was te zeer in mineur. *t Is geen glorie dat er te ved geld is uitgegeven aan veel te dure woningen. De Woningwet moet worden toegepast naar mate van de sociale behoefte. In dit opzicht is de uitvoering zeker bevredigend. Spr. is bereid de circulaires in bet Wo- nlngbesluit op te nemen. De hulp aan de groote gezinnen is alleen om technische redenen over twee circulaires verdeeld. Spr. ziet de hulp aan groote gezinnen ech ter niet primair, geiyk de heer Slotemaker de Bruine. Voor spr. is primair het ver krijgen ran gezonde woningen voor groote gezinnen. Een- vechUnsUg trio. Ben drietal Helderscbe heeren. Cornells de Gr., *n landbouwer, Petrus Jac. B., rijwiel hersteller en Ane Jan E., beroep onbekend, stonden terecht wegens mishandeling in ver- eenlglng ran zekeren heer Albertus Kaag, die door ben op 20 Juli te Jullanadorp was geslagen, terwyi de thans niet verschenen heer E. voor dit edele doel zelfs een gewel digen zegelring had gebezigd. De mishandelde, wien biykbaar de rol was toebedeeld ran den man die de klappen krygt, werd onder een of ander voorwendsel uit de danstent van Benema gelokt en toen door een aantal hem vermoedeiyk niet wel gezinde personen aangevallen, onder welke aanvallers het bovenaangedulde trio door den heer Kaag werd herkend. Aangezien de twee aanwezige verdachten het slaan ont kenden en Integendeel den beer Kaag sig naleerden als iemand die zich nogal vecht lustig had gedragen, was een groot aantal getuigen noodzakelyk om in deze platte lands vechtpartij eenig licht te brengen. Niet bepaald tot besparing van den kostbaren justltieelen tijd. Doch ten slotte kreeg de heer Officier toch nog gelegenheid om tegen ieder der vechtersbazen f 40 boete of 40 da gen te vorderen. De Politierechter, direct uitspraak doende, veroordeelde daarop de G. en B. leder tot f 35 boete of 35 dagen en S. by verstek tot tot f 40 boete of 40 dagen. over de spoor- en tramweguitbreidtog«n België nabij of in de richting van de Neder- landsebe grens, nogmaals door middel van- het Belgisch Telegraaf agentschap te ver klaren, dat deze berichten óf onjuist zyn óf verkeerd worden geïnterpreteerd. Hy ver klaart dan. dat de lün TurnhoutBaarle- Nassau niet verdubbeld wordt, dat de wer ken van de draaibrug over het kanaal ran Turnhout alleen reparaties betreffen. Ant werpenEsscben wordt slechte tot Eeckeren verdubbeld en uitsluitend ten behoeve van de Antwerpsche havens en stations. Ook in de streek van Maldegem en Knocke worden geen werken van trategischen aard onder nomen. Het vliegveld by Zoute is bedoeld ten behoeve van toeristische luchtvaart, ook Nederlandsche. De betonwerken in deze streek zyn alle overbWfsels van de Duiteche legers, en voor bet meerendeel vernield. Het stuk, waarover een Nederlandsch blad schreef en dat nog in ||et golfterrein staat, zal waarschyniyk dezen winter worden weg- gehaald. De tramliin van Knocke naar Retrenche ment is verleden jaar aangelegd, vooral op aandrang der Nederlandsche instanties, die reeds jaren een tramiyn BreskensOost burgRetranchement hebben, en aansluiting wenschten op het Belgische net, met het oog op het toerisme in beide landen in deze streken. Een eventueele verlenging van de spoor- ly n van Knocke naar Westoappelle blijkt niet te worden gerechtvaardigd door de econo mische behoeften van de streek. Maar <k< aanleg van een weg die zou aansluiten op den grooten weg van Gent naar Brugge ergens tusschen Maldegem en Donck is in overweging by de belanghebbende gemeen ten, omdat daarmede bet drukke automo- bielverkeer op den weg van Brugge naar Zoute. Heyst en Duinbergen kan worden ontlast. Maar het doel daarvan zou alleen maar zyh om de verbinding van bet binnen land met de Belgische kust te vergemakke- Ujken. Een meter met zijspan ingepikt. De 37-jarige heer Gregorius An?h. Kr., te Hoorn woonachtig, stond terecht omdat hy zich een motorrijwiel met zijspan, die hij anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk had toegeëigend. Bedoelde motor met zijspan was bet eigendom van den getuige Den Meyer en stond geborgen in het pakhuis van verdachte, die het karretje zon der toestemming in April verkocht aan ze keren heer S. Verra te Andijk. Verdachte beweerde een bedrag aan den beer Den Heyer ter leen te hebben gegeven en voorts van den heer Den Heyer opdracht te hebben gekregen om bet motorry wiel met zijspan voor f 50 te verkoppen. Ook had Den Hejjer er genoegen mede genomen, dat de motor werd geruild voor een oud Fordje ter waarde ran f 50. Dit alles werd door getuige Den Heyer weersproken. Wel gaf deze toe, dat verdachte nog f 10 ran hem had te vor deren aan geleend geld. Gevorderd werd f 30 boete of 30 dagen. Vonnis: 1 maand gev. voorw. met 3 proef jaren. verbranding, geiykmatige besparing. Spr. wees op den slechten toestand ta den tuinbouw, welke een zoo groot mogeiyke vermindering van de uitgaven vereischt. By den aankoop van brandstof, moet men rekening houden met de calorimetri- sche waarde ervan; door coöperatief in te koopen, kan men gemakkeiyk op een labo ratorium deze calorimetriache waarde la ten pepalen, terwijl de prijs by aankoop dan meestal contractueel vastgesteld wordt, al naar gelang de brandstof deze waarde heeft Wat de verbranding betreft moet de in stallatie zoo zijn, dat zooveel mogelyk partij wordt getrokken van het verbran dingsproces. Besparing moet mogelijk ge maakt worden by alle temperaturen. Alleen wanneer de brandstof zoo lang zaam mogelyk verbrandt, krygt men een economische verbranding; by een te kleine installatie is geen rustige verbranding mo gelyk en is bezuiniging uitgesloten. Het is daarom de eisch. dat de instal- latte goed is ontworpen en gemaakt door iemand, die verstand beeft van de afstan den en die de kansen kan berekenen. Tot dusverre nam men in de practijk steeds aan, dat iedere schoorsteen veertig tot vyitig pet. warmteverlies opleverde. Door de windstooten wordt ook de trek on- De heer OUD (V.D.) wyst er op, dat de Kon. Holl. Lloyd destyds een vreemde politiek is gaan voeren, hetgeen er na de verstrekking van voorschotten niet op is verbeterd. De bankiers hebben er genoeg van gekregen. Het goederenvervoer op Zuld-Amerika zal zyn verzorging in elk geval wel biyven vinden ook zonder den Kon. HoU. Lloyd. Doch deze wil zich blijven oriënteeren op het passagiers vervoer. dat evenwel in hoofdzaak een ver- voer ren emigranten is. Welk nationaal be lang is daar nu by betrokken, te meer nu samenwerking wordt gezocht met een Duit- sche maatschappy Wat de motle-Brautlgam betreft, spreker ziet in het geheel geen goeds in deze voor- achot-verleening, die geiyk staat met het werpen in een bodemlooeen put. Spreker moet zich zyn stem daarover nog voorbehouden, daar hy eigenlijk geen cent meer aan deze My. zop willen zien verleend. Het goede in de motie is de beperking tot één jaar inclusief een onderzoek. Wellicht zal spreker vóór de motie stemmen, doch in geen geval vóór het wetsontwerp. De heer GUIT <RK.) wil voorwaarden voor het overleg met het personeel aan de voorzehotverstrekking zien verbonden. Aan de pensioenregeling ontbreekt elke rechtszeker- i held; het fonds behoort eenvoudig tot de reserves der M|j, waarover zy naar willekeur kan beschikken De heer SCHOUTEN (A.R.) gevoelt er in de gegeven omstandigheden meer voor, mee te gaan met de motie van den heer Brautlgam dan met het wetsontwerp. In dat jaar kan de regeering dan nagaan of de maatschappy i kans zal zien tot byeenbrenging van kapitaal voor de aanschaffing van nieuw materiaal. Vergadering ren Dinsdag RIJKSBEGROOTING-1931 HoodlUtuk X. (Arbeid, H. en N.) Aan de orde is de voortzetting der beraad slaging over 4? afdeellng Volksgezondheid van Hoofdstuk X. De heer VAN DEN HEUVEL <A. R.) be pleit steun aan de N. V. Ned. Thermo- Chemische Fabrieken voor de stichting van een tweede fabriek. Deze N. V. werkt thans met verlies kan geen kapitaal krijgen. Wordt de fabriek niet uitgebreid, dan zul len de gemeentebesturen op andere wyzs»in de onbrulkbaarmaklng van cadavers moeten voorzien. Mevr. BAKKERNORT (V. D.) dient een motie m, strekkende om voor de niet tot het examen toegelaten of afgewezen tand technicl den tennyn, waarop zy de tand heelkundige practijk niet meer mogen uit oefenen, te stellen op een lateren datum. 1 Dec. as. Deze motie komt dadeiyk tn behande ling. De heer MARCHANT (V. D.) dringt aan op maatregelen, opdat de gemeenten geen of slechts een matige winst maken uit de op brengst van keurloonen van vleesch. Uit voerig schetst spr. de misstanden, die zich by de heffing van keurloonen voordoen. Ook spr. bepleit steun voor de N. V. Ned. Thermo-Chemische Fabrieken te Bergum. De heer dr VOS (V.B.) begint met een woord van waardeerlng voor den arbeid van de inspectie op de volksgezondheid. Nu de minister een bestemming wil ge ven aan het zoogenaamde prophylaxefonds of behandellngsfonds van art. 124 der Ziek tewet, vestigt spr.ministers aandacht on het belang van de stichtlna van sanatoria v., lichte zenuwzieken en van rheumatlekbe- striidlng Daarvoor riln thans in ons land slechts negen inrichtingen, waarvan veie onvoldoende zyn. terwill hier ten minste 40 000 rheumatleklyders zyn. De minister stlchte in elk district van een Raad van Arbeid een rheumatlekcentrum. Eindelijk dringt ook spr. aan, op steun aan de Nederlandsche Thermo-Chemlscne Fa brieken. Wat betreft de penibele kwestie der tand technicl. op spr. heeft deze zaak den in druk gemaakt, dat. hoe meer men tracht het recht te handhaven, des te meer het rechtsgevoel wordt gekrenkt. Spr. heeft den indruk, dat hier geweldig onrecht wordt gepleegd. De heer VAN DEN BERG (8.D.) zegt, dat de gloriedagen van de Woningwet, toen de bouw ren goede woningen werd bevor derd, achter ons liggen. Sor. wil nog iets zeggen over de circulaire ren 5 Mei j.l. over het in eigendom over gaan van woningen van wonlngbouwvereem- gingen. die met ryksvoorschot zyn gebouwd. Spr. acht dien overgang ta strijd met art, t van het Woningbesiult. Hetzelfde te het ge val met de circulaire van 8 Jan. 1930 be treffende de huisvesting ren groote gezin nen welke spr. overigens zeer toejuicht. Ge at de Minister met zulke circulaires voort, dan zal de volksvertegenwoordiging daaraan een einde moeten maken. Mevr. DE VRIES—BRUINS (8.-D.) acht 's Ministers beleid aangaande de volksge zondheid onbevredigend. Geen enkele nieuwe maatregel wordt voorgesteld. Spr. komt thans tot de tandtechnicl. De wijze waarop dr. Vos optrad, is de manier, waarop wy deze buitengewoon moeliyke zaak moeten vertroebelen. Spr. is het niet eens met mevr. Bakker—Nort en dr. Vos. wy moeten de zaak nuchter zien. Van de 105 candldaten zijn 47 geslaagd, 58 afgewezen. De beslissingen zijn door de examencom missie eenstemmig genomen. Wel meent spr., dat iets moet worden gedaan voor hen. die, na door de wet van 1925 een visum te hebben gekregen, finan- cicele verplichtingen op zich hebben geno men. byv. beter zijn gaan wonen of een grootere Inrichting hebben betrokken. Spr. dient de volgende motie ta: „De Kamer, van oordeel, dat de wijze van uitvoering van de wet ren 1925 voor som mige personen andere geldeiyke nadeelen heeft gebracht dan aan de toepassing van die wet onvermydeiyk verbonden waren, ver zoekt den Minister te overwegen, of door een geldeiyke tegemoetkoming de bedoelde nadeelen zooveel mogelyk kunnen women teniet gedaan en gaat ever tot de orde van den dag.'* Deze motie komt dadeiyk ta behandeling. De heer KERSTEN (S.GJ».) verklaart zien in beginsel tegen den schoolartsendienst. Spr. sluit zich aan by de sprekers, die de belangen der tandtechnicl hebben bepleit. Spr. bepleit een herexamen. Welk bezwaar kan daartegen bestaan? Spr. dringt er verder om. op aan. dat de lasten van de vleeschkeurlng zooveel moge lyk worden verlicht. Mej. GROENEWEG <8, D.) bepleit het belang van een goede watervoorziening voor geheel Nederland. De sterftecyfers van kin deren aan ingewandziekten bewijzen de i noodzakelijkheid van goed drinkwater. Spr. dringt aan op zoo mild mogeiyke toe passing van de bepalingen der Ziektewet voor de ongehuwde moeders en op een afson- deriyke regeling voor de moederschapzorg. De heer AALBERSE <R K.) behandelt de kwestie der tandtechnicl. We hebben hier te doen met personen die onderworpen zUn aan een examen, dat hun met groote clementie is afgenomqn. Terecht weigert de Minister, aan de afgewezenen bevoegdheid te veriee- nen. De her VAN DER HEIDE (8. D.) meent, dat de tandtechnicl, die vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep hebben toegepast, ta elk geval recht hebben op toe lating. De heer BÓON (11b.) heeft met belang stelling, doch niet met instemming de rede voeringen gehoord van mevrouw Rakker N<rt en dr. Vos. Met het practisch examen moest het uit xyn. Spr. heeft den sterken indruk dat men daarby zeer clement beeft gehandeld. De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (C. H.) zou het niet verstandig achten, tot allerlei nieuwe besluiten te kdknen, omdat we de gevolgen daarvan niet kunnen over wegen. Aanvankeiyk is spr. echter geneigd, de gedachte van den beer Aalberse te steu nen. Men kan aan het vraagstuk der volkshuis vesting niet genoeg zedeiyke waarde toeken nen. Spr. steunt den aandrang van den heer Van den Bergh op krachtige opruiming van krotten. Maar het particuliere initiatief moet zyn kansen houden op dit gebied werkzaam te biyven. Spr. wyst er op, dat de circulaire betref fende den woningbouw voor groote gezinnen los staat van de krotopruimtag, waarom trent een afzonderlijke circulaire is uitge vaardigd. Daartegen heeft spr. geen enkel I bezwaar, In het Landbouwhuis te Alkmaar, werd gistermiddag een vergadering gehouden van de Vereenigtag Proef- en Schooltuinen „Kennemerland De voorzitter, de heer Barten. opende de vergadering, waarby hy de briangstelling voor ds vergadering niet groot noemde; spr. hoopt echter, dat er bulten de vergadering meer belangstelling voor „Kennemerland" bestaat. In verband met de lezing over kasverwar ming had spr. meer bezoek van de ver gadering verwacht. Na een woord van welkom aan de aan wezigen, worden de notulen van de 18 Maart gehouden vergadering voorgelezen en na goedgekeurd te zyn conform vastgesteld. De beer tr. Haseloop ontvouwt hierna het cultuurplan 1931. Hieruit bleek, dat ta het stoomverwar- mingssysteem eenige verandering is aange bracht, terwijl deze proef op eenlgszins grootere schaal genomen zal worden. Het cultuurplan werd conform vastge steld. De begroottag 1931 werd aangeboden ta -*• ontvangst en uitgaaf op t 8900 en aldus' vastgesteld. Inmiddels was een tiental cursisten uit BL H. Waard ter vergadering gekomen. Aan de orde was hierna de verkiezing van bestuursleden. Aftredend waren de heeren P. Gootjes en 8. de Boer. De voorzitter deelde mede, dat de beer Gootjes zich wegens ongesteldheid genood zaakt bad gezien zich niet meer herkies baar te stellen voor een bestuursfunctie. Spreker betreurt dit. vooral omdat de beer Gootjes een yverig en belangstellend lid was. 8p«\ uit de beste wenschj^ vpor zijn spoe- In zijn vacature zag spr. gaarne iemand uit 8t. Pancras benoemd. In de recatuxe-Gootjes werd de beer Jac. Duif Czn. te St. Pancras, ter wijl de beer 8. de Boer als bestuurslid werd herkoeen. Hierna hield de heer Ir. J. L. van Gent, directeur van bet Ingenieursbureau voor brandstofbezutaiglng, een lezing over den „Invloed van dn schoorsteentrek op trekregellng temperatuur Wedenpannigheid op de AJk- ■naanche Veemarkt. De 36-jarige heer Willem 8.. een ta poli- tloneele kringen niet onbekende voeger, wo nende te Alkmaar, stond terecht wegens ern stige wederspannlgheid tegen de politieagen ten de heeren Kapteyn en Staats, gepleegd op Zaterdag 27 September op de veemarkt te Alkmaar. Willem S. verkeerde onder den invloed van sterken drank en mishandelde een op de markt staand paard, door het dier te schop pen, wat den heer Kapteta aanleiding gaf ta te grijpen. S. toonde zich heftig weder- «pannig door schoppen, zich los te rukken en te byten. Bovendien ultte hy allerlei bedrei gingen. VolgerS Verdachte was hy ta be schonken toestaiki geraakt, omdat hij een paard wilde koopen. De dierenmishandelin gen ontkende verdachte. De Officier hield een scherp requisitoir te gen verdachte, wiens reputatie niet boven verdenking is verheven en vorderde ten slot te 3 maanden gevangenisstraf. De politierechter bleef ook niet achter ta bet ultdeelen van vermaningen, ten slotte verdachte veroordeelende tot 1 maand vangenisstraf. Willem nam met deze genoegen en ook heer stand. Rijden met onjoiste nummer*. Aan den niet verschenen hper J. A. K. was ten laste gelegd, dat hy op 2 Sept, te Alk maar had gereden met een motorrijtuig, dat verschillende nummers vertoonde. Door den heer Voibeda, motoragent Alkmaar, werd dit geconstateerd. Eisch vonnis f 20 boete of 30 dagen. Deze vinding bestaat in een klep, welke in den wand van den schoorsteen is aange bracht. welke met den wind beweegt en daardoor voorkomt, dat wanneer anders door een rukwind een trek ontstaat, niet de warmte uit het vuur wordt weggetrok ken, doch een golf nieuwe lucht door die klep, van buiten af. Uit ervaring by verschalende kweekers blijkt, dat deze vinding een hrarwIsttWH, sparing oplevert, een constante temperatuur ontwikkelt en dus een beteekenende bezui niging meebrengt. In de bollenstreek bii Haarlem werden reeds 90 ran deze trek- regelaaxs geplaatst r By de voorwaarden tot aankoop komt het risico niet voor den koop»7 Sta- meent^ dat ook voor de kweekers ta dit rayon deze trekregelaar van bélanz kan worden genoemd. Na deze lezing ontstond nog eenige dis cussie, waqma de voorzitter de vergadering sloot onder dankzegging voor de btians- steUtag. toekenning van kasvoorschotten Kon. Holl Lloyd. De heer BRAUTTGAM <8. D.) acht het geoorloofd ta bepaalde omstandigheden aan instellingen ais deze uit 'sRyks kas voor schotten te verstrekken. De vaart op Zuid- Amerika is zeer moeiiyk en wettigt eenige consideratie. In 1924 en ta 1928 heeft spr. vóór de toen Ingediende wetsontwerpen gestemd, doch van de reorganisatie is nog niet veel terecht gekomen en men mag vragen waar deze my. al het geld heeft gelaten, dat zy heeft geleend. Aan dividend te f 3 millloen, aan tantièmes f 3« millloen ta den loop der ja ren uitgegeven. De zwakke positie ran de Kon. HbO. Lloyd te stads 1934 niet verbeterd; veeleer te zy nog zwakker geworden. Zonder eenige overdrijving mag worden gezegd, dat het aandeeienkapltaai verloren te. De vloot te nog altyd precies zoo samen gesteld als ta 1923. zy te aUeen zeven jaren ouder geworden. Fèiteiyk zou zy nu reeds moeten gaan bouwen, want over enkele la ren zal zy nieuwe schepen moeten hebben als zy nog wil voortbestaan. Spr. bestrijdt de argumenten van de regeering om aan deze my. weer f 3 millloen voorschot te ver strekken. al erkent hy. dat er 3700 man per soneel by zyn betrokken. Spr. dient een motie ta, waarby de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat bet ge- wenscht te na te gaan: a. of het voortbe staan van de Kon. HoU. Lloyd ook na 1933 redeUjkerwyze verzekerd kan worden ge acht; b. of overeenstemming kan worden verkregen met de RotterdamZuld-Ameri- ka-iyn. terwyi de regeering wordt ultgenoo- digd op den bestaanden voet het voorschot te verlengen en tydig verslag te doen van het sub a en b genoemde onderzoek De heer WIJNKOOP (C.) verwacht van den Kon. Holl Lloyd geen enkele rationa lisatie. Snr. ontkent verder, dat het hier een nationaal belang geldt. Sor. acht het voorstel er een van pure protectie en bovendien een, dat beoogt de concurrentie van twee buitenlandsche on dernemingen. den Hamburger en den Bre mer Lloyd, weg te werken. De heer KNOTTENBELT (V.-B.) betoogt dat wy met dit wetsontwerp het paard van Troje binnenhalen. De gelegenheid om deel te nemen aan een belangengemeenschap is aan de Rotterdam- Zuid-Amerikaiyn tot vóór enkele weken ont houden. In de vrachtvaart op Zuld-Amerika te ruimschoots voorzien. AUeen voor de pos- sagiersvloot zou door een reorganisatie wat zyn te doen. Het gaat echter tegen spre- ker’s principe in, om daarvoor geld uit de schatkist te bestemmen. Een mishandelde Belg. De beer Cornells v. E., landbouwer te Kol- horn opende in den nacht van 24 op 25 Sep tember het vooruitzicht op, een Internatio naal conflict, door den beer Isldoor Cyrlel van Geuten een tydeiljk aldaar vertoevenden Belgischen landbouwersknecht een hevigen stomp ta het gelaat toe te dienen. Deze onvoorzichtige agrariër was heden niet verschenen om zyn houding nader te motiveeren. De mishandeling werd gepleegd in het café van mej. de wed. Jonker, alwaar ge danst en gedronken werd. Het was een zeer laffe en onhebbeiyke mishandeling. Eisch en vonnis f 20 boete of 20 dagen. regelmatig. Door Krupp te Essen is thans echter een gepatenteerde uitvinding ta den handel gebracht. de z.g. Krupp's automotische trekregelaar, waardoor het vraagstuk ran het warmteverlies vry afdoend is opgelost Avondvergadering MINISTER VERSCHUUR zet zyn rede voort en zegt, dat hy met veel genoegen de instemming van een groot aantal leden met de regeling van den steun voor woning bouw voor groote gezinnen heeft ver nomen. Het zal wenscheiyk zyn daarom trent nu maar eens de practyk af te wach ten. Waar het geld uit de belastingen moet komen, daar is eenige strakheid van lyn noodig, MMet alle waardeerlng ran de particuliere bouwnijverheid mag ten aanzien van de volkshuisvesting toch niet worden voorby- gezien. dat de overheid moest aanvullen op die punten, waar de bouwnijverheid te kort schiet. Instelling ran een schoolartsendienst door het ryk moet, hoezeer die ook ta de ver der tokomst zyn rente misschien wel woekerrente zou opbrengen, voor het oogenbllk achterwege biyven. omdat het geld er niet voor beschikbaar is. Over enkele andere punten, als de vroedvrouwen- 5hn moederschapszorg, zal spr. zyn aandacht nbg eens laten gan. Ten slotte komt spr. tot de kwestie der tandtechnicl De Kamer heeft nu eenmaal de wet vastgesteld, die de bevoegdheid alleen aan die genen wU toekennen, die bet examen met succes er voor hebben afgelegd. Wanneer men eenmaal de guillotine beeft tagesteld. dan kan men er geen beswaar tegen ma ken, dat haar toepassing levensgevaariyk is (gelach). Wat de moties betreft, dankt spreker de leden voor de wyze, waarop zy elkander hebben bestreden. Van de Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde beeft spr. een telegram ontvangen, waarin wordtt te gengesproken, dat tandartsen de tand- technlci uit hun practyk zouden weren. De heer DUY8 <8. D.) vraagt ta elk geval een tijd van overgang voor de niet geslaag den om zich behooriyk van een broodwin ning te voorzien, b.v. ta de richting van de motie Bakker-Nort. De begroottag van Arbeid, Handel en Ny- verheld wordt zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7