ONS BLAD L. Frankenberg - Alkmaar DE KRISIS IN DEN TUINBOUW F I aamgifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 278 f 40 Voornaamste qKieuws Tweeërlei middelen Klacht van een socialist Hij kan niet met „den tijd” mee Gisteren te Stockholm gepubliceerd I Aardbevingsramp in Japan Vele plaatsen verwoest; ISO dooden Mgr. H. J. M. Taskin Telegrafisch Weerbericht De Koningin-Moeder Vuicanische werking op Java VERZOEK Een volksbetooging Felle koude in de Ver. Staten Mlnisterleeie mutaties De export stopgezet Botsing tusschen twee vliegtuigen Een militair complot in Peru Adverteerders De Belgische Regeeringsverklaring Zakelijke bedrijfsbelasting te Amsterdam JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 VULPENHOUDERS Uitgeputte graanvoorraden in Rusland De verwikkelingen in Spanje HOE NU? Het dagboek van Andree NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD bij verlies van een hand, f JE in den De Arbeidsberrooting goedgekeurd. Het hooge water in ons land. in Ministeriecle mutatie in Spanje. beteekenis zijn de aanteekeningen. Barometerstand 9 uur vm.: 750. Stilstand. Vijf en twintig jaren Praeses 158 dooden barometerstand: Bezoek aan het gtaf van Koning Willem III I Gloeiende lavastroom over 8 KM. lengte 187 dooden JAC. GROEN Az. bedraagt Ook een waterhoos Afgeschaft Een vertrouwensvotum in den Senaat waar- Reeds 20 slachtoffers i DB DÜRBQZZB EUI De aviatenn gedood tot De hoogste tijd, dat de aan De vulkaan Merapi op Midden- Java ver toont verhoogde werking. Een felle koude in de Vereenlgde Steden eischic reeds 20 dooden. De Belgische Senaat heeft zijn vertrouwen in de regeering uitgesproken. President Hoover snor een sterke beper king van de immigratie. Een tweede verklaring van den Belgische» Minister Lippens betreffende de z.g. strategi sche werken van België aan onze grens. De Tweede Kamer over de kasvoorscbot- ten aan den Kon. Holl. Lloyd. Te Leuchars in het graafschap Fits. xijn twee Engelsche militaire vliegtuigen tijdens een oefening tegen elkaar gebotst en neer, gestort. De beide vliegers werden gedood. De Koningin-Moeder. vergezeld van haar hofdame freule Van Ittersum. heeft gister ochtend een bezoek gebracht aan het graf van haar echtgenoot, koning Willem IH, in de Nieuwe Kerk te Delft. Zij heeft daarop een bouquet gelegd van Immortellen. boek- vijftien LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 3S2 uur. Een reactionnair militair complot in Peru ontdekt. Het aftreden van den Dultscben rijksmi- n is ter Bredt. De Sovjetregeering heeft den graanuit- voer voorloopig stopgezet; de voorraden zou den uitgeput zijn. De gemeenteraad van Amsterdam besluit met 22 tegen 20 stemmen tot afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. Wij voeren uitsluitend prima standaardmerken als: MONT-BLANC. CONCKLIN, SWAN. WATERMAN, ELFA, enz. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar 2— Voor buiten Alkmaar f 2A5 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 8.60 hoOgcr Berichten uit Lima maken melding van de ontdekking van een reactionnair militair complot in Peru, in verband waarmede ver scheidene personen werden gearresteerd. By een volksbetooging ten gunste van de Perivia^nsche regeering deden groepen ex tremis! ische arbeiders een aanval op de be- tuogeis. Actuien personen werden gewond. Het blad „Prensa de Lima” hééft opgehou den >e verscr.ijnen. steunverleening De staatshulp regeering ingrijpt Samenvatting bij een breuk vin of arm De vulcaan Marapi op Midden Java ver toont sedert Zondag j.l. verhoogde werking. Het onderaardse!» gerommel is over grooten afstand te hooren, terwijl een gloeiend- heete lavastroom langzaam uit den berg vloeit naar een dal in de nabijheid. Heden morgen werd de afstand, welken de lava stroom bedekt, geschat op 8 K.M. Naar vernomen wordt. Hjn in het Spaan- sche Kabinet de volgende wijzigingen aan gebracht. De Minister van Verkeer Matos wordt inplaats van Gefieraal Marzo Minis ter van Binnenlandsche Zaken, terwijl de Minister van Justitie Estrada Minister van Verkeer zal worden Tot Minister van Jus titie is de Staatssecretaris van het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken Montes Jo- veller benoemd. Deze verander1-,—n worden in verband gebracht met de jongste binnen- landsche verwikkelingen. 220 dooden Het totaal aantal slachtoffers van de aard bevingsramp in Japan bedraagt, naar uit Tokio gemeld wordt, volgens een voorloopige schatting van het Japansche ministerie van Binnenlandsche Zaken 220. Verder zijn er 43 gewonden en worden nog drie personen ver mist. Het politieke testament van Majoor Franco. Majoor Franco, die uit de gevangenis is ontvlucht, heeft in zijn cel een brief aan den Minister-President achtergelaten, waar in hij mededeelt, dat hjj naar bet buiten land gevlucht te om zijn verdere leven te wijden aan de vrijheid van Spanje. Hevige aardbeving op het Japansche schiereiland Isu. Bijna alle plaatsen verwoest. 150 dooden. Sinds Albarda’s bekende verklaring tn de Tweede Kamer was men algemeen van gedachte, dat de 8. D. A. P. in geen enkel geval meer aan landsverdediging door middel van gewapend optreden zou meedoen. Maar nu verschijnt In ..Het Volk” weer een artikel, waarin wjj lezen: STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen te 9 uur aan alle posten: Stormsein neer! Naar aanleiding van de regeeringsverkla ring sprak de Belgische Senaat met 79 te gen 50 stemmen en één blanco zijn vertrou wen in de regeering uit. In Februari as. zal Mgr. H. J. M. Taskin zün zilveren Jubileum vieren alsipraeses van het Groot-Semlnarie te Warmond, welk feit op feestelijke wijze zal worden herdacht, waartoe thans reeds voorbereidingen worden gemaakt. Volgens ‘t Haagsch Persbureau gaat het gerucht, dat Mgr. Taskin na zijn jubileum aan het einde van het studiejaar, als praeses zal aftreden. Van bevoegde zijd» verneemt de „Tijd" echter, dat dit gerucht allen grond van waarheid mist. Volgens te New-York uit Tokio ontvangen telegrammen, heeft hedenmorgen in de pro vincie Isu, ten Zuiden van Tokio, een he vige aardbeving plaats gehad. De ramp heeft tal van slachtoffers geëlscht. Bijna alle plaatsen van het schiereiland Isu, waaronder de bekendste badplaatsen van Japan, zijn min of meer verwoest. Men vreest, dat nog meer aardschokken zullen volgen. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 125: elke regel meer 8.25 RECLAME per regel *75 v*®» de eerste pagina: voor de overige pagina’s f 9M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bü vooruitbetaling per plaatsing f 8.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 8.12 Ataml is door een waterhoos geteisterd Men vreest voor het lot van driehonderd werklieden, die in een tunnel, waarvan de ingang is ingestort, werkzaam waren. bij verlies van ”a anderen vinger. Een hoogverraad proces te Moskou tegen de industriepartij begonnen. Dreigend overstroomingsgevaar Gelderschen Achterhoek. Een Italiaansch verkeersvliegtuig i< rtr» ongelukt, tengevolge waarvan zeven per sonen den dood in de golven.vonden. 500 gewonden Volgens de bladen bedraagt het aantal ge wonden echter ongeveer 500. Driehonderd huizen werden verwoest. In de stad Mlsjima zjjn 120 huizen en de gevangenis ingestort. Slechts drie gevangenen konden gered worden. In de badplaats Nagaoka werden 20 per sonen gedood. In Ataml werden vijf onder wijzers tengevolge van een aardschulving ais gevolg van de aardbeving gedood. In Jumota werd een regeerlngsgebouw verwoest. In Tokio en Yokohama is de waterleiding tengevolge van de aardbeving gesprongen. Duizenden inwoners 'vluchtten op straat, toen de aardbeving gevoeld werd. Hieruit zou te concludeeren zijn, dat niet iedere mobilisatie (natuurlijk met de bedoeling, in geval van nood tot ge wapende landsverdediging over te gaan) door de S. D. A. P. afgekeurd zou wor den. Ra, ra, hoe zit dat? Krabbelt men 'n beetje terug, omdat men de S. D. A. P. als regeeringspartij gedisqualificeerd ziet? En wil men op deze wijze nog hef verwijt ontgaan, dat de S. D. A. P. zich met Albarda’s verkla ring „a-nationaal. zoo niet anti-natio- naal” heeft verklaard? ‘t Zou een zielig pogen 'zijn. - Maar in ieder geval staat nu wel vagt. dat de leiders der 8. D. A. P. er voordeel in zien, de kwestie troebel te houden om voor iedere eventualiteit een achter deurtje open te hebben. Toch zullen zij deze taktiek niet kun nen volhouden; in de partij zelf zullen de llnksihe elementen hen wel dwingen, volkomen klaren wijn te schenken. En in ieder geval zal de regeering zich houden aan wat uit Albarda’s verklaring geconcludeerd moest worden. AU. sbonnê’. op dit blad zijn inxevota. de reraekeringivoorw..rden team ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkoerinuen f 3000, Een verwoeste stad De aardbeving op Japan heeft in de stad Mlsjima groote verwoestingen aangericht Volgens de jongste opgaven zouden 900 personen zün gewond of gedood: men heeft echter tot nu toe slechts 20 lijken kunnen bergen. De verbindingen zijn verbroken, door de berichten slechts langzaam binnen komen. Een felle koudegolf, die zich van het westen naar het oosten, dwars over de Ver. Staten beweegt, heeft reeds 20 slachtoffers geëlscht. die, ten gevolge van de plotselinge hevige vorst, dood vroren. Te Atlanta tn den staat George en in de Rocky Mountains is de vorst zeer fel en sells in het zuiden, waar het zelden vriest, daalt de temperatuur 's nachs onder nul. Een ontroer.-n 4 dornment De met groote spanning tegemoet geziene publlkatle van het dagboek van den om het leven gekomen Zweedschen Poolreiziger Andree is gisteren te Stockholm in vorm verschenen. De vertalmgen in talen volgen zeer spoedig. Uit de aanteekeningen blijkt, dat de vroe gere berichten omtrent de vlucht van den ballon en den zwerftocht over het ijs, gedeel telijk onjuist waren; hoewel over ’t sterven der deelnemers n:>ts vermeld wordt heeft pief. Lindberg dit uil aanteekeningen kun nen reconstrueeren. Ar.dree en zjjn bege leiders zijn, volgens deze reconstructie niet door gebrek aan levensmiddelen, munitie en vuur ondergaan, doch doordat hun Hee ding onvoldoende was. Zonder pelzen kon den zjj aan de ijzige stormen geen weerstand Beleefd verzoeken wij de medewerking van onze H h Adverteerders inzag».- net vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- meru bestemde advertentlën. Wij zullen het zeer op prijs stellen Indian wy de an nonces. bestemd voo» Zater dag, reeds des Donderdags of ulterUjk des Vrijdagaium geus ontvangen. Door bet vroegtijdig inzen den van advertentlën kun nen wtJ out aan de nitvoe- rteg, dus aan net netten van de advertentie meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede krant. Made tn Ow eigen belang vertrouwen wQ op Dwe aaedewaïUng Inzake aan eo ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat enaen dank. Volgens de laatste berichten het aantal dooden in de provincie Shizuoka 187. In het centrum van het geteisterde gebied heeft men sinds 10 en 12 November 300 kleinere aardschokken per dag waargeno men. Naar uit Tokio wordt gemeld, wordt het aantal dooden in het Japansche aardbe- vingsgebled op ongeveer 150 geraamd. Ook te Tokio, dat ongeveer 160 KM. van het centrum van het aardbevingsgebied dgt verwijderd, evenals in Yokohama, werden hedenmorgen te 4 uur (Japansche tijd) he vige aardschokken waargenomen. In Mischuna en Numazu zijn vele gebou wen ingestort. Het tramverkeer in deze steden moest worden gestaakt. Daar de telefoon- en tele graafverbindingen zijn gestoord, komen de bijzonderheden niet spoedig door. In verschillende dorpen is, ten gevolge van de aardbeving, brand uitgebroken. Vele hul zen zijn een prooi der vlammen geworden. Uit Tokio zijn onmiddellijk hulpexpedities naar het aardbevingsgebied gezonden. Op vele plaatsen ujn de spoorwegverbin dingen vernield. Met van lagere land- of die zooveel kunnen bijdragen tot een nog grooter in tensi- veering, beperkt de Staat zich angst vallig tot het simpele aantal van 10 per jaar. Het aantal van deze Inrichtingen op tuinbouwgebied is zelfs zeer gering. Maar laten we ophouden, het klach tenboekje nog verder open te doen. Hulp van den Staat, die werkelijk van beteekenis is. heeft tot heden de tuin bouw niet ondervonden en toch zal er hulp van den Staat moeten komen, zoo wel in den vorm van een verandering van de handelspolitiek, als steun In den vorm, als boven geschetst. Vooral oij de maatregelen tot behoud van het oude en het winnen van nieuw af zetgebied schiet de kracht van tuin bouw en ha 'del alleen, in dezen uiterst moeilijken tijd, te kort. Wordt deze hulp niet verleend, dan ziet het er donker voor onzen tuinbouw uit. In velerlei toonaarden is deze huJp reeds van onze regeering geêischt en is vooral gewezen op de ernstige gevolgen voor onze volkswelvaart en speciaal voor de duizenden arbeiders, die in den tuin bouw werken en allen, die direct van den gang van zaken In dit bedrijf afhanke lijk zijn. Wjj gelooven intusschen, dat de Regeering zich den ernst van den toestand wel bewust is. Zoolang echter de minste maatregelen tot Ingrijpen achterwege blijven, is het geen wonder, dat de aanvallen op hpar beleid steeds scherper en yeelvuldlger worden. De hoofdzaak van deze passiviteit zijn wel „De waarheid is. dat de verklaring van Albarda zich nauwkeurig hield binnen de grenzen van de resolutie van 1928, waarnaar zij zelfs met name verwées. De resolutie hield „rekening met de mogelijkheid, ook bij het ont wapeningsvoorstel der Kamerfractie uitdrukkelijk in acht genoftien, dat, onder bepaalde omstandigheden, een mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een veiligheidswacht, ook door ons onvermijdelijk kan worden geacht.” uitkeert. wvvv.- “ch«l« <«>K«-chiktheid tot verken door f weft bü «n onaer.l met f 9Rn bij ver lie. van een hand, f 4 BE bij verlies van een f cn tkeeringen verlies v.n beide armen, beide beenen of beide ooxen 8#®.- doodeüjken afloop 250.- «en roet o< een oo« duim of wljavinser 1 been bieden. Ontroerend zijn de aanteekeningen van Strindberg, die voor zijn verloofde bestemd waren. Van die Andree den 12en Juli, dus den tweeden dag van de ballonvaart maakte: „Wjj heb ben vandaag weinig ballast moeten uitwer pen en hebben niet geslapen. Het stormt voortdurend en als het zoo doorgdat, zullen wij het niet lang uithouden. Het te wonder lijk zoo boven de Poolzee te zweven, al zul len wij misschien op het ijs terecht komen. W -neer zullen wij opvolgers krijgen? Ik kan niet ontkennen dat het een trotsch gevoel is, dat ons alle drie beheerscht. Wij gelooven, dat wij thans zouden kunnen ster- vc.i. Of w(j misschien door een uiterst sterk indlvkiualiteitsgevoel beheerscht worden, dat het niet kan verdragen, te leven en te sterven als een man in den oorlog, vergeten door de komende geslachten? Het rammelen der kettingen, het geluid der sleeptouwen in de sneeuw en het klappeien der zeilen zijn de eenige geluiden, die men behalve het kraken van den ballongonde! hoort.’ Wat de eigenlijke aanleiding was. dat men eindelijk moest landen, vindt men in de pu blicatie niet vermeld. Hoogste barometerstand 760.8 te Vardd. Laagste barometerstand: 731.2 te Sey- dlsfjord. Verwachting: Matige, Zuidelijke tot Zuid- westelijken wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. GHteren is Andree’s dagboek te Stock holm verschenen. Dat het in de gegeven omstandig heden uiterst moeilijk Is om middelen aan de hand te doen, waardoor nog grooter leed voor den tuinbouw zou kun nen worden voorkomen en mogeltjk eenige verbetering in den toestand zou intreden, is zelfs voor lederen leek wel duidelijk. Maar even duidelijk Is het, dat deze middelen niets zullen baten. Indien tegelijkertijd de omzetting van land- h. tuinbouw dóór zou gaan. Waar het groote gevaar hiervoor dreigt van de zijde van den akkerbouw, Is elk middel om dit laatste bedrijf te steunen, daar door ook reeds een belang voor den tuinbouw. De middelen, die zouden kunnen strekken tot verbetering van den toe stand in de tuinderij zelve, zijn tweeër lei. Eerstens richtte men zich bij de teeit niet zoozeer op een groote hoeveelheid, maar op een goede kwaliteit der pro ducten. Daar, waar men zich inspant om, door hooge tarieven en allerlei in- voerbelemmeringen, ons van de markt te weren, zal onze eenige kans op succes een product van uitstekende hoedanig heid zijn. De kans om met behulp van een klein stuk grond een matige produc tie, doch een van hoog gehalte, trachten te winnen, lijkt ons, vooral In de huidige omstandigheden, de beste. Men heeft meer aan een geringen voorraad van uitstekende kwaliteit, dan aan een massa, waarvoor geen afzet te vinden la Tegelijkertijd mag niets onbeproefd worden gelaten, om nieuw afzetgebied te vinden, en de kosten en den duur van het vervoer, ook naar het oude afzet gebied, dat onze producten zoo hoog O-s- last, zoo gering mogelijk te doen zijn. Dat de georganiseerde tuinbouw en handel zich hiervoor reeds bijzonder in spannen, is reeds overbekend. Voor het «xposeeren van onze groenten en fruit 1B het buitenland en voor reclame brengt de eerste reeds groote offers ?n wij kunnen ervan overtuigd zijn, dat üe hand 1 zich tot het uiterste Inspant, als er maar een schljptje van kans is, dat er wat te verdienen valt. Hoe gaarne wij zouden wenschen, dat de tuinbouw zich uit eigen kracht door de moeilijkheden zou slaan, deze zijn zóó groot, dat staatshulp deze uiterste krachtsinspanning dient bij te staan. Deze zou zich moeten uiten in den vorm van tegenpraestatle bij het bemoeilijken van onzen uitvoer, zooals wij onlangs uiteen hebben gezet Wij betwijfelen zelfs sterk, of een andere hulpverlee- nlng dan deze effect zal sorteer en. als men op handelspolitiek gebied de bakens niet een weinig verzet. Maar daarover willen wij thans niet spreken. Men zou den tuinbouw al heel wat tegemoet treden, Lndlen de belemmerin gen van het vervoer tot aan de grens wat verlicht zouden worden. Wanneer er nog geëxporteerd kan worden, dan Is veelal het hooge spoorwegtarief hier te lande reeds op zich een beletsel. Wanneer de Staat zelve, bijv, door mid del van den Plantenziektenkundlgen Dienst, bij den uitvoer moet te pas komen, dan geldt hiervoor een tarief, waarmede de goederen worden belast. Stel daar eens tegenover de landen, die ultvoerpremies toekennen. Het Is bekend, hoe weinig scheutig het Rijk Is met het toekennen van subsidies Voor het nemen van proeven e.d. de subsidieerlng tuinbouwscholen, Uit Boekarest komen berichten, dat veie schippers, die uit de Sovjet-Russlsche havens naar Contanza zijn teruggekeerd, medege deeld hebben, dat zij in de Russische havens graan hadden willen laden, maar zich ge dwongen hadden gezien leeg uit te loopen, omdat de graanvoorraden uitgeput waren. Dé schippers koopen thans In Constanza Roemeensch koren, wat een hausse aan de Roemeensche graanmarkt tengevolge heeft gehad. Dat de Russische graanvoorraden Inder daad zijn uitgeput, kan men ook afleiden uit een verklaring van de Sovjet-Russlsche han- delsvertegenwoordlging te Berlijn, volgens welke Rusland den export van graan voor- loopig hefeft stopgezet en er geen matorlua l meer voorhanden is. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met 2220 stemmen een voor* tel- Romrne aangenomen tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting. de gelden, die, vopr welken maatregel dan ook. natuurlijk noodig zijn. Het be hoeft geen betoog, dat bij voortduring van de crisis de Rüksmiddelen veel min der ruim zullen gaan toevloeien en als daarbij nog belangrijke sommen moeten worden genoteerd voor steun aan land en tuinbouw, ja, dan is te begrijpen, dat het niet gemakkelijk is. den ministc.- van Financiën hiertoe te bewegen. Laten we hopen, dat de gedachte, vol gens welke het herstel van onze geschok te volkswelvaart alleen het flnancieele evenwicht zal kunnen doen behouden, eindelijk zal overheerschen. Het wordt meer dan tijd. Blijft men afzijdig, im den tuinbouw te helpen, dan overweg? men, of de ruimere steun, die dan noodig zal zijn voor het onderhoud van werkloozen of armlastigen, niet nog grootere offers van de gemeenschap zal vragen. Met maatregelen, op den julsten tijJ genomen, zal men in elk geval kunnen bereiken, dat het bedrijf op een peil blijft zoodanig, dat het zich, als de om standigheden beter worden, weer kan ontplooien. Maar nog eens. er mag niet langer getreuzeld worden, ’t is de hoog ste tijd. In het kort samengevat achten wij dus, ter voorkoming van nog grootere stroppen In het tuinbouwbedrijf en ter oplossing van de krisis, noodig en moge lijk: dat met de uitbreiding .van den tuinbouw 'niet verder wordt gegaan er. deze eerder wordt Ingekrompen en de tuinders zich bij hun teelt meer richten naar een zoo mogelijk nog betere kwali teit der producten en niet zoozeer naar een zoo groot mogelijke hoeveelheid. Zeer dringend noodig moet in dit ver band geacht worden steun aan den akkerbouw, vanwaar het groote gevaar voor uitbreiding van den tuinbouw het meeste dreigt. Voor zoover de kosten van vervoer en trouwens alles, waarmede in ons eigan land de uitvoer is belast, op zich reeds een belemmering zijn, is het noodzak"- HJk, dat deze kosten, zij het tljdelljk tot een minimum worden beperkt. De tuinders trachten, door middel van hunne organisatie en de hiervoor in het leven geroepen instellingen, het bedrijf nog meer te intensiveeren, omdat wij slecirtk door middel van de meest supe rieure producten onze plaats op de wereldmarkt kunnen behouden. En ie Staat late te dezen opzichte zijn schriel heid varen. Tegelijkertijd zal het ook, om het voor onze volkswelvaart zoo belangrijke tuin bouwbedrijf te behouden, noodig zijn, dat met het dogmatische vrijhandel- systeem wordt gebroken en de mogelijk heid wordt geschapen, van het bui tenland te eischen, dat men breekt met het systeem, om door hooge tarieven en allerlei invoerbelemmeringen de Neder- landsche tuinbouwproducten van het wereldverkeer uit te sluiten. Alle volksklassen moesten begrijpen, dat ook voor eigen behoud het nemen van maatregelen tot leniging van den krlsisnood dringend noodig is. Zelfs zóo. dat men er een offer voor zou willen brengen. Mogelijk, dat dan ook door de Regeering een positiever houding werd aangenomen. Een ontboezeming van Henrl Polak •Het Volk”: ..Wie thans socialist wil heeten. moet in staat zijn zich innig te kunnen verheugen over de zegeningen van mechanisatie, ratio nalisatie en efficiency. Hij moet zonder voor behoud de radio bewonderen, hoorspelen prachtig vinden en de glorie eener omroep- vereeniging beschouwen als ’s levens hoogste gebed. Hij mag niet pogen zuiver Neder- landsch te schrijven, doch behoort zich toe te leggen op het schrijven en spreken van germanismen, verkeerd gebruik van woorden en toepassing van allerlei verhaspelingen en verwringen. Hij moet zonderlinge stapelingen en ordinanties van kubussen van diverse grootte waardeeren als de schoonste uitingen der bouwkunst. HU behoort spreekkoren en beweglngskoren te bewonderen als weerga- looze kunst. Hij moet gespeend zijn van liefde voor oude steden, verlangen dat alle antieke gebouwen zoo spoedig mogelijk ver vangen worden door gewrochten van aposte len der „neue Sachlichkeit”, alsmede zich verheugen over demping van grachten. HU behoort warm voorstander te zijn van het overleveren van alle „woeste" gronden aan ontginning en droogmaking van alle watereu en plassen, bijzonderlijk en vooral wanneer deze dienstbaar worden gemaakt aan de heerlijkheden der werkverschaffing. Hij moet zoo consequent internationalist wezen, dat hU bU voorkeur alle opdrachten in het bui tenland geplaatst wil zien en zoo veel moge lijk buitenlandsche musici, koffiehuisbedien- den e.d. hier wil te werk gesteld hebben. Hij behoort in aanbidding te knielen voor alle onbegrijpelijke, mlsteekende. wanstaltige en wankleurige producten van zich begena digde kunstenaars wanende jongelui. HU be hoort, op het stuk van dramatische en dicht kunst. de voorkeur te geven aan het expres sionisme en geen andere tooneelschlkking mooi te vinden dan eene die bestaat uit wat lappen, of nog liever uit een onzinnige stapeling van steigertjes, ladders, driehoeken, enz. Het ongelukkigste Is wel, dat als ik mij niet langer socialist mag noemen, uit hoofde van mijne tekortkomingen op de genoemde punten, ik waarlijk niet weet waar ik terecht moet. Want aan den overkant, bij onze heel- en half-fascistteche dichters, schrijvers, schilders e.d. is het maar weinig anders. Het is dus wel een moeilUk geval. Er zal niets anders opzitten dan mij te oriënteeren 'naar, aan te passen aan, in te stellen op (men ziet, dat ik. wat het Nederlandsen be treft. al aardig op weg ben modern te wor den) het genieten van sprekende en zingende films, als zijnde de gelukkigste en modernste vereeniging van Kunst en Techniek, in de hoop, dat ik daardoor zal geraken tot het verlangen naar een wereld, waarin machines alles doen en de mensch slechts behoeft te eten en te slapen.” BUREAU] BOF ALKMAAR TelefMn: Administratie Na. 433 Redactie No. 633 Aan een ander bericht uit Stockholm ontleenen wij nog, dat de Nederlandsche vertaling wordt uitgegeven door H. J. W. Becht. te Amsterdam. Voorts is het boek vertaald in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Noorsch. Deensch, Flnsch Tsjechisch en Esperanto, terwijl vertalingen in het Spaansch. Rus sisch. Hongarsch, Japansch, Poolsch en Arabisch voorbereid worden. Het boek telt in de Zweedsche uitgave 459 pagina's, heet Med Oemen till Polen” (Met de Arend naar de Pool), bevat een aantal illustraties en is samengesteld uit 12 artikelen. Prof. J. Gunnar Andersson schreef de inleiding, prof. Ahlmann en prof. Lith- berg reconstrueerden uit de gevonden docu menten het beloop van den tocht en den epiloog op het Witte Eiland; dr. Gunnar Hom en de journalist Knut Stubbendorff vertelden over de expedities van de Brat- vaag er» de Isbjöm, en voorts* zijn er nog artikelen over de uitrusting der expeditie, over de weersomstandigheden tijdens de bal lonvaart over de ijsdrift over het dierenle ven in de Poolzee. over den luchtbailon en ten slotte komt nog een korte biografie van Andree voor. Een cartograaf heeft aan de hand der ge gevens uit Strindberg’s aanteekeningen verschillende kaarten geteekend, die in het boek opgenomen zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9