e 1 z a s Bi HET NIEUWE COLLEGE Van Putten en Oortmeijer - Payglop Zwarte Piet brult van de daken Burgerlijke stand van Alkmaar LMT147-Tel.28-Fa.H.KRIJIIS 5 M M M M M -t TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 STADSNIEUWS Benoemd verdeelin& der portefeuilles OFFICIEELE MEDEDEELINGEFJ Alcmaria V. V. V. Bericht „Der Blaue Vogel” INGEZONDEN PROVINCIAAL NIEUWS KUNST EN KENNIS 2e Abonnementsvoorstelling UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Een nieuwe Encycliek? Laatste buslichting Inschrijving Politiek feeding GEMENGD NIEUWS MARKTNIEUWS Ongeluk - Gevonden voorwerpen ^2 IIWÜWUIl poppenwagens poppenwagens poppenwagens poppenwagens poppenwagens poppenwagens poppenwagens poppenwagens Overtreding der Reichsbanner te Gera Het anti go',cdienstig museum te Moskou Belangrijke werkzaamheden in Sint Pieter f f f f f f f f 7.75 7.75 7.75 7.75 7.75 7.75 7.75 7.75 In Foto-albums Verdeeling werkzaamheden B, en W. OBDAM langestraat 35 - payglop 8 SJgSgSgSgSgSg fee 0) w Li Koloniale tentoonstelling. WV verwijzen belanghebbenden naar de in doen. G. VAN SLINGERLAND (R.K.) Naar we vernemen, zal de gisteren reeds aan H. KLAVER (R.K.I Directeur Gasfabriek de Vernieuwing van den marmeren vloer Over ontwapening en vrede Billard-séance tegen Door een auto o ver reden en gedood In strjjd met het vredesverdrag Wat er in te zien Is c/> c/j Romeinsche correspondent schrijft c c 4) c 4» E 4» E 4» C 4> E 4> „De eerste mevrouw Fraser” van H. John Ervlne door de Kon. Ver. ..Het Nederlandsch Tooneel”. je "O In café „du Passage" gaf gister de Prof, van het groene laken, heer Drost, een waarin hij uitkwam ta de een vry nieuw ruim hebben wij een keuze van meer dan 100 soorten van de goedkoop ste tot de fijnste uitvoering. ge- der om JD 9) Q N O 8 deze bc- °P. van de bezoek wilde OnvertrouwdJohannes Boulonols en Eli sabeth Elzevier. Jan van Zalinge en Antje Schenk. Cornells de Beurs en Johanna Schreuder. Pieter van Heimburg en Neeltje van Driel. Overleden: Leendert de Jong, 4 jaar. Woensdagavond is te Hoogezand een 63. jarige man onder een auto geraakt. Tijdens het 'ervoer naar het ziekenhuis te Gronin gen is de ongelukkige overleden. P' J^^J'K der stemming was, dat de heer verkreeg, de heer 1 stem Onze ons: Een Italiaansch journalist maakte ia op- De ,A C." wist gisteren te vermelden, dat de heer Van Deventer, directeur van de gasfabriek, alhier, in gelijke functie benoemd is te Amsterdam. In verband met berichten dienaangaande, verspreid door eenige Amerikaansche kran ten. dient te worden opgemerkt dat een eventueele Encycliek natuurlijk in geen ge val gebaseerd kan zijn op de Fransch-Itall- aansche besprekingen betreffende de sterkte ter zee van belde landen. De pauseiyke zend brief toch zou op die manier, een „vaticaan- sche interventie” worden, welken stap men nooit, en zeker niet onder de huidige om standigheden. in den vorm van een Encycliek zal doen. De Directeur van het Postkantoor te Alk maar vestigt de aandacht op de snelle nacht- verbindlngen met ver afgelegen plaatsen in ons land. Correspondentie, die vóór 30 uur in een der bybussen of vóór 23 uur in de bus aan het (postkantoor wordt geworpen, wordt den volgenden morgen in de eerste bestelling opgenomen in alle hoofdsteden des lands behalve Middelburg, verder te Harlingen, Winschoten. Oldenzaal, Enschede, Valken burg, Eindhoven, Breda en tusschengelegen plaatsen. dit nummer voorkomende mededeeling, be treffende onderbreking van de levering van electrischen stroom in den nacht van Zater dag op Zondag. Electriclteitsgebruikers zullen goed met bovenstaande rekening te houden. door jazzende kind-vrouwtje. maar tegelijk een geslepen coquette, had Leonie Madier uit te beelden. Dat zij daarin volkomen slaagde, durven wij niet te beweren. '"Décor en costumes waren voortreffelijk. ALKMAAR, 38 November 1930 Graan markt. Aangevoerd totaal 1675 HL, ais 806 HL. tarwe 6.00—8.0, 50 HL. rogge 550, 181 HL. gerst 500—6.75, 301 HL. Haver 550— 725. 134 HL boonen, bruine boonen 1430, citroen id. 2138, duiven ld. 1013.75, witte ld. 30. geel mosterdzaad 20, 8 HL karwjjzaad blauwmaanzaad 30, diverse tulnboonen en erwten 205 H.L., kleine erwten groene 7.75 tot 9.groote erwten groene 20—26, idem grauwe 30—56. id. vale 4044, alles per 100 K.G. Handel vlug. door ons als waarschijnlijk vermelde kunst avond van het Russische ensemble .Der blaue Vogel" inderdaad doorgaan. De uit voering Is gesteld op Zaterdagavond 6 De cember in „1 Gulden Vlies”. billart -séance. den heer O. Hoed. Voor de rust stond het Drost 411Hoed 159. Na de rust begon de 16e beurt en be reikte de heer Hoed de 164. De heer Drost deed zich als een pheno- menaal biljarter kennen en maakte een se rie van 462 car. Hij maakte in 16 beurten 873 car. Daarna gaf hij nog aardig kunstspel te Zien. Er was veel belangstelling Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Daar het niet uitgesloten moet geacht worden, dat er ouders zoudenzijn, die zich door eenige artikelen in een ander plaatse lijk blad van den heer Zaadnoordyk. zouden laten beïnvloeden, willen ondergeteekenden. artsen te Bergen N.-H., In verband met de daar binnen kort, van gemeentewege te Ver richten inmunlsatie tegen Roodvonk en Diphtheric er op wijzen, dat huns Inziens deze behandeling noch lichamelijk noch geestelijk nadeel met zich brengt. Zij bevelen de ouders nadrukkelijk hunne kinderen te laten immuniseeren. Zij meenen. dat vin een polemiek met een niet ter zake kundigen heer Z. geen heil ia te verwachten, en zullen zich dus van een rennestnjd met hem onthouden. J. A. BLOK. A. H. VAN GELDER. H W. J. M. POOT. Van de zijde der politie wordt medege deeld, dat de afdeellng Gera van de orga nisatie Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold Dinsdag bij Gera een militaire oefening zou hebben gehouden, waaraan ongeveer 260 personen hebben deelgenomen. Uit het op treden der afdeellng Gera zou blijken, dat zij militaire daden verricht en daardoor in strijd komt met de wet tot uitvoering van art. 188 en 178 van het Vredesverdrag van 22 Maart 1921. Overeenkomstig par. 1 van deze wet heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken van Thürlngen den Ryksminister van Blnnen- landschc Zaken toestemming gevraagd om op grond van deze bepaling, de afd. Gera der Reichsbanner te mogen ontbinden. Uitvoering Dezer oagen had in de groote tooneelzaal van café Tambach alhier de jaarljjksche herfstuitvoering plaats door de R. K. Tooneelvereeniglng ..Rein Genoe gen". Met veel succes werd opgevoerd het oorspronkelijk transformatiespel in 5 bedrij ven van P Fr. Servatius .De toog van Mijn heer Pastoor". Na afloop van elk bedrijf werd herhaaide- Hjk geapplaudisseerd. Er werd zeer goed spel te zien gegeven, zelfs de zwaarste rollen wer den uitmuntend vertolkt. De regisseur, de heer Jb. Tromp kan weer tevreden zjjn met het behaalde succes. Na afloop van dezen ..hoofdschotel” bracht het R. K. Fanfarecorps ..Muzieklust" ten ge- hoore „Homme contre hornme” van Jules KnegteL en ..Glorteuse Rentrée" van Fre deric Sale. Daarna volgde een humoristisch duet voor twee heeren, getiteld „Hedendaagsche Toe standen". door ..Duo van Drunen”. Een aardige schetst uitgevoerd met piano begeleiding van mejuffrouw Cath Dekker, wat het eerste gedeelte betrof en daarna van den heer Jn. Dekker Jzn. Deze voordracht hield tevens in. een uitgesproken hulde aan mej. Dekker, die 12 X jaar pianiste van ..Rein Genoegen' was. Spontaan werd een refrein meegezongen en menig „Zij leve lang” aangeheven. Het Fanfarecorps zorgde nog voor nummers: „Voort Vaderland”, van Kessels en ..La Clalrière aux genéts" waarna nog het „Lang zal zij leven" volgde.’ De heeren geestelijken hebben ook ditmaal blijk gegeven van hun belangstelling en waardeering voor Roomsch tooneel. terwijl in een passende toespraak door den Z E. heer Pastoqr J. M. Eg aan de jubllaresse mej. Cath. Dekker, werd aangeboden een keurige boekenkast en een prachtig bloemstuk, als geschenk voor het vele wat deze pianiste voor „Rein Genoegen” heeft gedaan. Hierna gingen allen voldaan huiswaarts* hebben de als volgt benoemde en verzocht hem. achter de be stuurstafel plaats te nemen. Als voorlaatste punt was aan de orde het voorstel, om den heer mr. J. H. Mulock Houwer tot eerelld te benoemen De voorzitter lichtte dit punt toe. Mr. Mu lock Houwer was eenige maanden geleden afgetreden als voorzitter van de K. N. M. V. Hij heeft ontzettend veel voor Alcmaria gedaan La.v. de motorraces. Tijdens zijn be wind zijn hier de motorraces tot stand ge komen en vooral aan hem is het te danken, dat deze zooveel succes hadden. Het bestuur van Alcmaria-V.V.V. was hem daar uiter mate dankbaar voor en zou dus graag zien, dat mr. Mulock Houwer eereiid werd van de’ V. V. V., een onderscheiding, die hij zeker op hoogen prijs zou stellen. Met veel Instemming en bij acclamatie werd het voorstel goedgekeurd, waarna de voorzitter dank bracht voor dit spontane ge baar. BIJ de rondvraag vroeg de heer Jacobse, of het ook overweging verdiende, om nieuwe plattegronden van Alkmaar te maken, waar op de heer Margadant opmerkte, dat de thans in omloop zijnde plattegronden geheel „bij" waren. Ze zijn ongeveer 3 A 4 jaren oud en er ontbreekt teel weinig aan. De voorzitter zegde toe, in elk geval zijn aandacht aan dit punt te schenken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hun opkomst. Aan de inschrijving voor de levering der poiitiekleeding 1931, namen de volgende firma's deel: A. Grande te Den Helder Pantalons norm, f 20.80, Regenjas f 5170, tunieken f 3660 Pantalons f 17. Firma C. van Hal en Zono te Breda Pan talons norm, f 19.14; Regen J. f 42, tunieken f 31.35. Pantalons f 14 50. De levering is gegund aan de firma C. van Hal en Zoon te Breda. Hoe kwam het nu dat. ondanks al het bovenstaande, toch nog zoovelen bevredigd naar huls gingen? Ongetwijfeld door de meer dan goede ver tolking door de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel” van dit niet- niet-alletje gegeven. Noemen we allereerst de James Fraser van Louis Crispyn Strak beeldde hij deze egoïs tische, kinderlijk ijdele wereldling uit. de man. die meent alles te mogen eischen. zon der er iets voor terug te geven. ZUn partner mededinger naar de liefde der eerste vrouw was oom Philip, naar onze smaak wat te veel naar het caricatuale gespeeld door La Roche. Ben Rooljaards gaf -een weldoordachte vertolking van den quasi wereldwijzen, ietwat geëxalteerden Oxfordian Nlnlan. Broer Murdow was minder sympathiek, misschien minder door zaljn spel, dan dooi zijn in deze omgeving, ietwat detoneerend ka rakter. We zien Rlen v. Noppen gaarne riog eens terug in een rol. die méér de liefde van den schrijver gehad heeft. Over Magda Janssens. de vrouwelijke hoofdrol zouden we héél veel goeds kunnen zeggen. Haar talenten zijn hier echter zóó bekend, en worden zóó gewaardeerd, dat het zou zijn: water naar de zee dragen. Toch gelooven wij, bij al ons respect voor de groote gaven van deze kunstenares, dat de rol van oude, door leed beproefde maar niet ojen vrouw, haar niet zoo erg gunstig lag. We misten nu en dan iets van het echt moederlijke, het gerijpte vrouw-zijn, dat oX deze figuur moet bezitten. Haar onbe- heerschte uitbarstingen, de slangachtige vriendelijkheid tegen de’tweede vrouw deden méér denken aan hartstochteljjke jeugd, dan aan bezonnen ouderdom. De figuur van Elsie, bet dwaze, het leven j dracht van eenige bladen een reis naar Sov- I Jet-Rusland en geeft, na veiligheidshalve I eerst gewacht te hebben tot hij weer thuis I was. in een aantal artikelen zijn indrukken I weer. O.a. bracht hij ook een bezoek aan het I berucht geworden anti-godsdienstlg museum I te Moskou, waarvan hy het volgende ver- I telt: I „Het an tl-godsdienstig museum heeft zjjr. I zetel in één der kloosters, waarvan Ik boven I sprak; <d.wz. die door den staat zijn ont- I elgend en voor andere doeleinden bestemd I Men gaat een poort in een klein, oud to rentje door en treedt dan over een vochtig. I donker binnenplaatsje het museum binnen. I Dadelijk, in de eerste zaal, zien wij talrijke I teekenmgen. waardoor ons voor den zoo- I veelsten keer wordt aangetoond, dat a> I mensch van den aap afstamt, en dat de ont- I vangenis en de ontwikkeling in het moeder- I lichaam voor mensch en dier gelijk zijn. M”t I even groeten Ijver wordt de bezoeker in ken nis gesteld van de overal op elkaar lijkende geloofspunten en eeredienstvormen bij de verschillende godsdiensten. Daarop volgt ae plastische voorstelling van een godsdienstige I functie, welke door jxjppetjes. die geestel;:- ken voorstellen, wordt verricht om van de godheid regen af te smeeken en de ramp van een hagelbui af te wenden. In een hoek staat de afdeellng „boetedoe ning" opgesteld. Men bewondert er de vree- selljkste marteltuigen waarmee zelfpijniger zelfgeeselaars en andere fanatici van ver schillende secten zich tot uitboeting hunner zonden kastijden. Dan volgt er een griezelig intermezzo. In een glazen kast is het skelet ten toon ge steld van den H. Anthonius van Wilna dat moet aantoonen In welken toestand de licha- ,men van Heiligen verkeeren die. volgens de Kerk, voor bederf bewaard bleven. Er vlak naast is het skelet opgesteld van een beruent misdadiger, dat nog gaver blijkt, dan dat van den Heilige. Het vervolg is dan wat minder griezelig. Lijsten vol statistieken eb foto's toonen den vooruitgang aan der anti-godsdienstige pro paganda, der verbrande ikonen heiligen - prenten), der kinderdemonstraties, der anti godsdienstige bladen en blaadjes. Een groot schilderij toont een meisje dat met een ga stolen brok van een priesterkleed spottend een kerk binnentreedt zonder door eenigen goddeljjken toorn oogen.blikkeljjk gestraft te worden. Wanneer u zich nog niet overtuigd voelt, zoo is er de verklaring van een afvallig priester .dat hy zijn biechtgeheim aan de politie verraden heeft. Da nzyn er lijsten van de rijkdommen, die vroeger aan de kloosters behoorden. Dan Is er de duizend voudige bewijsvoering dat de kerkelijke macht nauw met de burgerlijke verbonden was. Zie. o misdrijf! hoe de vermoorde^ Czarina godsdienstige voorwerpen uitdeelt aan de ge wonde soldaten in het hospitaal; aan schouw een veldaltaar en een kanon; huiver bij de foto, welke Kard. Gasparri en Mus solini voorstelt, terwijl zij het Verdrag van Lateranen onderteekenen. Wilt u nog meer? Kijk dan naar dat uit knipsel van een Fransch geïllustreerd tijd schrift. hetwelk een foto toont, waarop een priester en een paar hazewindhonden voor komen te midden van een allerelegantste en allerburgerlijkste hondenrenbaan. Die priester zegent de honden Tot zoo ver onze Itallaansche collega. Wij voor ons hadden verwacht, dat men een zoo groot ideaaltlï als de uitroeiing van den godsdienst, met minder banale middelen probeerde tc bereikei.. ONDERBREKING STROOMLEVERING. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de stroom- levering door het Gemeentelijk Electnciteita- Bedrijf in den nacht van Zaterdag 29 No vember op Zondag 30 November aa. van 1 tot 3 uur zal worden onderbroken voor het verrichten van werkzaamheden aan het ka belnet d<g>r het Provinciaal Electriciteits Be drijf van Noord-Holland. Alkmaar. 28 November 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd. WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. James Fraser, rijk geworden Schotsch za kenman, de vijftiger met het eeuwig jonge hart, knoopt als hij reeds volwassen kinderen heeft, een liaison aan met een jong ding. Gevolg: echtscheiding en een nieuw huwelijk tusschen naar rust verlangenden ouderdom en aLes van het leven eischende jeugd. Een verbintenis die natuurlijk op een geweldige desillusie van belde partijen moet uitloopen. Het jonge vrouwtje, type van de cynische, egoïstische moderne jeugd, wensent zich „uit te leven”, bedriegt haar man en echtscheiding nummer twee is aanwezig. Dan komt de ont goochelde wereldling naar zijn eerste vrouw terug en alsof er niets gebeurd is, eischt hy haar als 'vanzelfsprekend weer op. Of hem dit gelukt laat de schrijver ons enkel maar vermoeden. Dit is het hoofdthema, waaromheen dan nog gevlochten zijn enke.e absoiuut niet Inte ressante bijzaken, b.v. hoe moderne kinderen denken over de ouderlijke misère. Misschien dat er velen zijn natuurlijk zjjn die er, vanwaar anders het succes? die dit mondaine gedoetje uit de wereld van jazz en „black bottom een wereld.die v^or echtelijke trouw en huwelijksmoraal nog Slechts een schamper lachje heeft, als een geweldig inte ressant prble'em voelen wij voor ons kunnen er den smaak niet van krijgen. Dan de uitwerking, waarvan we óók al moeten getuigen: gewogen en te licht bevon den. Er wordt wat geredeneerd O, soms héél geestig er zijn enkele „groote" scènes, zwaar van sentimentaliteit, maar alles blijft hopeloos oppervlakkig. Nergens een diep ingaan op dit toch schrijnend familieleed, nergens ook een met vaste lijn geschetst karakter. De eenige. die niet spot, die niet alle levensernst weglacht Is de zoon Murdow. Maar dat is juist zoo teekenend: deze fi guur heeft de schrijver niet erg sympathiek gemaakt. Waarschijnlijk voelde hij er niet veel voor! Dat de uiterlijke verschijning van het stuk erg amphibleachtig was. nu eens blijspel, op het kluchtige af, dan weer zwaar senti menteel als een ouderwetse!) drama, mag óók ftog wel even vermeld. Aanwezig aan, het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle Burgemeester en Wethouders werkzaamheden van het college verdeeld De BURGEMEESTER blijft-belast met on- dei wijsaangelegenheden. De heer WESTERHOF zal behandelen de aangelegenheden betreffende de flnantiën, de pensioenen, de personeelszaken en het armbestuur. Aan Wethouder KLAVER zijn opgedragen de aangelegenheden betreffende openbare werken, volkshuisvesting, plantsoenen, be graafplaats en sportpark. Aan wethouder VAN SLINGERLAND die betreffende marktwezen, havendienst, grond bedrijf cn gemeentc-reiniging; en aan wethouder BONSEMA die betreffende de lichtbedrijven. het slachthuis en den meentelijken geneeskundigen dienst. Bettink 13 stemmen verkreeg de Cloeck 6, de heer C. Prins 1. terwijl blanco was uitgebracht. De heer Bettink was dus gekozen. HU nam de benoeming aan. De voorzitter complimenteerde den nieuw- Oisteravond hield Alcmaria-V.V V „Unie” een vergadering, welke door groot aantal leden bezocht werd. De voorzitter, de heer Bosman, opende met een kort woord van welkom tot leden en de pers, terwijl daarna de notulen werden voor gelezen en goedgekeurd. De voorzitter merkte vervolgens ojn dat de V. V. V. veel steun bad gehad Alkmaarsche ingezetenen tijdens het der Zuid-Afrikaansche studenten en daarvoor nogmaals zijn dank betuigen. Aan de orde was de begrooting 1931, welke werd goedgekeurd op de ontvangsten en uit gaven van t 3800. Den penningmeester werd dank gebracht voor de wUze. waarop hij ook dezen keer weer zijn begrooting had toege- In de commissie tot nazien van de reke- ning 1930 werden bU enkele cand idaa 11Jng gekozen de heeren Jacobse, C. Prins en Luu lertz. Punt 5 der agenda, verkiezing bestuursle den. was vervolgens aan de orde. De voor zitter merkte op, dat er een vacature be- ?ond kF" bU het bestuur «Je opinie heerschte, dat het bestuur voltallig moest z(}n. Ook de vergadering bleek die meening toe gedaan, zoodat drie bestuursleden moesten worden gekozen. De verkiezing van de twee eersten had tot d<? *ftrcdeI1<le leden, de heeren D. G. G. Margadant en W. M. H. Pels, bel den werden benoemd met 18 van de 20 stem men. Voor de derde plaats werden vergadering drie candidaten heeren Cloeck. Jacobse en Bettink’ Onze Romeinsche correspondent schryft ons: Sinds eenige dagen loopen er in Vaticaan se he kringen hardnekkige geruchten over de aanstaande publicatie eener Encycliek welke zou handelen over de grootste problemen van onzen tijd: ontwapening en vrede. Zooals vanzelf spreekt, is het onmogelUk om van deze geruchten een rechtstreeksche bevestiging of ontkenning te verkrijgen. Al gemeen wijst men er daarentegen op, dat het genoemde onderwerp der verwachte En cycliek den Paus zeer na ligt en bij den H. Stoel het voorwerp van voortdurende studie uitmaakt Intusschen acht men het niet ónmogelijk, óat de H. Vader, in plaats van de diepzinnige beschouwing en uttgebreide behandeling welke de eigenschappen eener Encycliek ple gen te zijn, den eenvoudigen vorm kiest van een toespraak in het is. najaars-Consisto- rie dat in den loop van de volgende maand zal plaats hebben, waarschijnlijk op 18 en 21 December vanuit de gesteld, nJ. de --- Eerst genoemde deelde echter mede, dat hij geen benoeming wenschte, zoodat het getal can didaten tot twee was teruggebracht. Zooals uit ons bul letin van gisterenmid dag en uit ons raads- verelag in dit nummer blijkt, zijn de heeren J Westerhof, H Kla ver. G. van Slinger land en T. Bonsema in de gisterenmiddag gehouden raadsverga dering door de over- groote meerderheid tot wethouder voor de nog resteerende maanden van zittingsperiode noemd. Tijdens de schorsing, die aan de wethou- dersbenoeming vooraf ging, was in het 14- tai overeenstemming bereikt over de ver- deeiing van de porte feuilles, welke men zich zooals wij gis ter reeds bulletineer- den als volgt voor- ste.'de. De teer Westerhof- Financiën en Sociale aangelegenheden de heer Klaver. Pu blieke Werken, Plant soenen en Sportpark; de heer Van Slln- Te Sexbierum is verdronken de 60-jarige Pieteer Postma. Bij het dragen van twee korven aardappelen aan een tuk over een vrij diepe sloot is Potsma vermoedeiyk uitge gleden en te water geraakt. O, O, O wat "n pracht-cadeaux in de Siga ren- en Sigarettencentrale en wat een verschrik kelijk lage prijzen Eerwaarde Bisschop, wij moeten daar onze in- koopen doen, want ik zag het nergens beter en nergens goedkooper. vulpotlood, J. Wünker, Zeglis 83; schop, A. F. Matocia, Baan pad 17; rijwlelbelasting- merk, A. F. Dykman, Hoeverkade 1H; mute. N. Paauw, Heemraadstraat 4, broche J. Knotten Kanaalweg 11, Bergen- porte- monnaie met inhoud. Openbare Leeszaal; bestek teekenlng, J Peereboom. Nieuwe- sloot 99; hodenketiing, A. Duitsch, Over- diestraat 30; teekenlng. C. Broek, K. van 't Veerstraat 65; en bril in étui, Piet de Wit, Nleuwpoortsteeg 4. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. Onze Romeinsche correspondent schryft: In Sint Pletcr heeft men opnieuw de werkzaamheden tot algeheele vernieuwing van den kostbaren marmeren vloer opgevat, waaraan reeds onder het Pontificaat van Pius X begonnen wero. Het gedeelte waar mee thans een aanvang is gemaakt, ligt rondom het pauselyk altaar tusschen de vier enorme pUlers, welke den 150 Meter hoogen koepel dragen. De vloer heeft ter plaatse alle kleur en glans verloren en is ten deele sterk gebarsten. De met marmer te beleggen oppervlakte is 1000 M2 groot. De kosten worden gedragen door de Con gregatie der Propaganda Fide in haar hoedanigheid van eenige erfgename der na latenschap van Kard. Merry del Val. Deze Prelaat, die ruim 15 jaren aartspriester der Vaticaansche Basiliek was en in zyn hechtheid aan den grootsten tempel Christenheid in zijn testament smeekte begraven te worden aan de voeten van Plus X. wiens secretaris van Staat hy was ge weest. stelde als voorwaarde van het aan vaat den der erfenis dat een deel daarvan zou dienen voor het herstel van den mar meren vloer. De nieuwe beetekking zal. zoowel in teeke- ning alt, marmeftoorten. geheel aan de oude gelijk zijn. Daar het onmogelyk is in kor ten tijd de benoodigde. ten deele uiterst zeldzame steensoorten te verkrijgen, is in overleg met den Paus de speciale opslag plaats van kostbaar marmer, welke het Va- tcaan bezit, voor de werkzaamheden open gesteld. Ome oud-stadgenoot. de Weteerw. Pater Marcolinus J. Kösters OF., vroeger missio naris op Curacao, thans belast met do ziel zorg onder de Duitsch sprekende Katholie ken te Amsterdam, is benoemd tot lid van de algemeene commissie voor de deelneming van Ned.-Indi«, Suriname en Curacao aan de in 1931 te Parys te houden Internationale Wanneer wy provincialen hooren of lezen van een tooneelstuk, dat in de groote cultuur centra, de wereldsteden, met geweldig succes wordt opgevoerd, slaken wy onwillekeurig de verzuchting: wanneer zullen wy dat heeriyks en schoons te genieten krygen? En als dan eindelyk het lang verwachte moment daar Is, als het na elndelooze onder- handelingen en nog eindeloozer geldeiyke op offeringen gelukt is het „wereldsucces in den provlncieschouwburg" te krygen. dan volgt maar al te dikwyis de bittere ontgoocheling. Is dat nu het kunstevenement waarnaar men al dien tyd gesnakt had? Wie nog niet zóó ydel is, dat hy onvoorwaardeiyk zweert by eigen Inzicht, begint zelfs een oogenbitk te twyfelen. wie er nu elgeniyk gelijk heeft: de wereldopinie, die Jubelend het stuk heeft in gehaald öf de eenzame criticus, wien ditzelfde tooneelgebeuren Siberisch koud heeft gelaten Doch laten we niet langer generaliseeren. maar het concrete geval bespreken. «De eerste mevrouw Fraser" Is ongetwijfeld een stuk met een geweldige reputatie, dat het in Engeland, Amerika en zelfs In Oostenryk tot een geweldig aantal voorstellingen heeft gebracht. Ook in verschillende steden van ons land was het succes groot. Des te meer spyt het ons, te moeten ver klaren, dat wy allerminst enthousiast er over kunnen zyn. Naar onze bescheiden met ing mist het stuk juist die kwaliteiten welke wij van een dramatisch kunstwerk meenen te mogen eischen, n.l. dat het thema belangrijk is, en dat de uitwerking daarvan grondig geschiedt. Boe de schrijver dat doet Is van minder belang: hetzij dat hy de groteskheid of klein heid van het wroetend menschdom fyntjes bespot óf dat hy met diei>e ontroering bet tragische conflict in een menschenziel uit beeldt, is- ons om het even. Dat geeft enkel maar verschil in kunstvorm. Laten wy even, heel in 't kort, het hierbo ven genoemde stuk toetsen aan deze toch niet onbescheiden eischen. Ten eerste dan den Inhoud. Aanbesteding Woensdag jj. had in bet lokaal van den teer Th. E Staadegaard al hier de onlangs uitgestelde aanbesteding plaats van den bouw van een R K. Ver- eenigingsgebouw voor rekening van 't R K. Kerkbestuur van den H. Victor op het ter rein naast de R. K. Kerk. Ingekomen wa ren 29 biljetten. De begrooting was f 38.500. Ingeschreven werd als volgt: Huibers. Alkmaar f 44.200; J. Hille. Ursem f 44.000; Overtoom, Behagen f 43.100; B. Gleling en Zoon. Zuidermeer f 43.000; J. Henselmans. Limmen f 42.882; H. Balder, Alkmaar f 42 796; Doedes en Schilder, 't Zand f 42.424; Breed. Medemblik f 42.000; Knuwer, Schagen f 41.500; De Konlng, Wognum f 41.400; Seegers, Nijmegen f 41.2TO; S Kuin, Bovenkarspel f 40.950; Oebr. Weel, Grootebroek f 40.600; N. Borts. Spier dijk f 39.850; C. Mul. Spanbroek f 39.700; F. Schouten, Blokker f 39 450; L. Hooge- werf, Ursem f 39.440; J. Schuit, Egmond aan den Hoef f 39.100; Schaaf. Alkmaar f 38 996; P. G Borst. Obdam f 38 000; G. W. Engel. Obdam f 37.990; Wed. Botman. Wervershoof f 37 900; G. Botman, West- woud f 37.386; Jb. Ursem, Opmeer f 37500; Venhoven en Evers, Heemstede f 37.200; Colbes. Haarlem f 36 363; Philips. Haar lem f 36.000; K Wester, St. Pancras f 35.680; Kemper. Warmenhuizen f 35.000 (laagste inschrijver) De gunning is aangehouden e* zal na der worden bekend gemaakt. werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op: 35 20, 27 en 28 November 1930: handschoenen, kinderschoentje, rubberring portemonnaie met inhoud. Afwezig en te bevragen bij de navol gende Ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op: 35 26 27 en 38 November 1930: k’rkboekje Post kantoor; partemonnaie met Inhoud, J. van Elburg, Vogelenzang No. 6; carbldlantaarn G. de Ble, Liefdelaan 11; klnderpartemon- naie, Gerard Bielars, Voormer 12; rollen papier, J. O. Zevenhek. Drebbelstraat 10: kindertaschje met inhoud. J. Bolding, Oude- gracht 307; ringetje. 8. Sevart. Landstraat H; portanonnaie met inboud, als voren; gerlandMarktwezen Reinigingsdienst en Grondbedrijf; de heer Bonsema Geneeskundige Dienst. Lichtbedrijven rn Slachthuis. De burgemeester aou met onderwijs belast blijven. In de na de raads zitting gehouden bij eenkomst van het nieuwe college van B. en W. werd deze voorgestelde verdee ling een feit. Dese oplossing was mogelük geworden, nadat de raad, op voorstel van den heer Sietsma (V.D.), beslo ten had. het aantal wethouders met één uit te breiden en, evenals in de vorige regeerperiode. brengen op vier J. WESTERHOF (S.D.A.P.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17