SOPLA r HONDERD BEGROOTING ONDERWIJS, K. EN W. ROOKERS RIJWIELEN HONDERD Brandwonden Kloosterbalsem TWEEDE KAMER EERSTE KAMER cDe salarissen der onderwijzers DE GEBEURTENISSEN TE MAASTRICHT Vereeniging van Raden van Arbeid Werkloozenrelletjes te Rotterdam GEMENGD NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS te Utrecht Paul Dli Tien koelen omgekomen en de ^geheele oogst vernietigd LUCHTVAART De tocht van de DO X naar Lissabon Jeugdige boefjes ONZE OOST Smokkelopium Smokkelaar doodgeschoten Kapitale boerderij afgebrand VOOR 2’A - 3 en 5 ct. Zorg er voor, dat Uwe bons uiter lijk den 31»*en December a.s. bij de SOPLA-fabrieken te Amersfoort zijn I O De SOPLA-fabrieken stellen de volgende maand weer gratis vijftig „Opel” rijwielen beschikbaar. De vijftig personen, die ons vóór 31 December a.s. het grootste aantal bons opzenden, krijgen hun Opel’'-karretje gratis en franco thuis. Begin 0^ volgend jaar gaan wij het zelfde wederom doen. „Geen goud zoo goed” Overreden IV de een Binnenlandscbe Zaken en Landbouw De politie treedt krachtig op ZAND» «ijs. Bet wetsontwerp aangenomen De verteoning verboden zoodanig verworpen I WETTELIJKE REGELING VAN DE WINKELSLUITING zou den Ervaringen ty de uitvoering van de Ziektewet een Dot ren. gered schade. een t:gen leden. De politie heeft de belde d'even opgespoord. Het zijn knapen van 10 jaren. Zy bekenden de verschillende diefstallen te hebben ge pleegd. Het wetsontwerp wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 25 tegen 13 «temmen. Vóór stemden de katholieken be halve de heer Dobbelmann. de antl-revolu- tkmnairen, de soc.-demotraten.de vrijzinnlg- democraten en de chr.-hl torische heer Van der Hoeven. Tegen stemden de liberalen, de chr.-hlstorischen. behalve de heer Van der Hoeven, en de katholiek Dobbelmann. De vergadering wordt gesloten. winnaars worden daar ligt veelvul- god -on teerende vergadering wordt te 5.55 geschorst tot 's avonds a uur. AVONDVERGADERING meenen te weten, den burgemeester er geleid, met het oog op handhaving van orde en goede zeden, voor een openbare de monstratie de* heeren Dlebel geen toestem ming te verleenen. namen van in de kranten gepubliceerd. SOPLA's zijn thans' beter dan ooit. Geu rig. Licht. Mooi van kleur en heerlijk van smaak. Uit 100 goede tabak gemaakt mass a-fabricage, vandaar de lage prijs. De namen van de i xijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield U. Akker Kloos- terbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en «en gave nieuwe huid groeien. 'lijdelijk de heer den spreker zich te Michael’ behoorden, doet aan die afkeuring niets af. Feit is, dat een der leden van St. Michael” heeft getuigd, dat men desnoods tegen den commissaris in tegen de stakers zou optreden. De heer DROP (SU.) acht de voorstelling, als zou van socialistische zyde een terreir zijn uitgelokt, in strijd met de werkelijkheid. De heer VISSER <C.) acht het merkwaar dig, dat zelfs in deze vergadering nog met vrymoedigheid de voorstelling van katho lieke wyze wordt gedaan, dat er te Maas tricht een terreur is geweest. Tenzij men de terreur van de politie bedoelt, die er Inder daad was. Maar de heer Hermans deed voor komen. alsof de stakers terroriseerend waren opgetreden. De regeerlng poogt het optreden van de katholieken te dekken. Spr. acht de geeste lijkheid de hoofdschuldige aan deze misda den. De Antwoord van de regeerlng De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW, Jhr. RUYS DE BEERENBROUCK zegt, dat de regeerlng er niets verkeerds in ziet dat de burgemeester en de geestelyken krachtig optreden tegen molestaties verlangden. Spr. kan zich voor stellen, dat iemand, die zelf niet in zulke omstandigheden verkeerd heeft, niet begrijpt, welke moeilijkheden en verantwoordgiyk- heden een burgemeester in zulke gevallen heeft te dragen. Maar, wanneer de openbare straat onveilig wordt gemaakt, dan kan het hoofd der politie dat niet gedongen. De open bare straat moet vry zijn, zoowel voor werK- willigen als voor stakers. Terrorlseeren moet In elk geval worden af gekeurd/ De mentaliteit in het Maastrjchtsche politiecorps was die van een overwerkt, gesard corps, waarin de verhouding tusschen leiding en personeel niet in orde was. In ean goed geleid corps spr. wil niet zeggen, gedrild zou iets, als hier is geschied, niet zijn voorgevallen. De MINISTER VAN JUSTITIE, mr. DON NER, wijst op de onderlinge tegenstrijdige verklaringen van de heeren Hermans cn Vliegen, ta v hetgeen aan de gebeurtenissen van 16 October voorafging. Wat in den nacht van 12 op 13 October geschiedde molesta tie en mishandeling van een werkwillige was van emstigen aard. Het geval van den heer Beckers, die aan de verwondingen is overleden, welke hij op liep doordat op hem werd geschoten, is zeer ernstig onderzocht, maar voor justitieel in grijpen waren geen voldoende termen aan wezig. De heer VLIEGEN meent, dat aan den voorzitter van „St. Michael" den agent Spe en aan den feltelljken leider van die ver eeniging, den agent Van Wielingen, andere baantjes moeten worden gegeven, terwijl ook de schuldige aau de schietpartij van de militaire politie straf verdient. De regeerlng weet wel, wie dat is. Mej. mr. KATZ zet nogmaals uiteen, dat de lagere beambten in het politiecorps niet zelfstandig hadden behooren in te grijpen. De heer HERMANS (R.K.) houdt vol. dat er een toestand van terreur was ontstaan. Zelfs waren vrouwen en kinderen genood zaakt de stad te verlaten. De heer DE VISSER betreurt, dat de re geerlng weigert, ook maar een woord van dlsquallficatle te spreken aan hst adres van degenen, die achter de schermen zijn opge treden, om de staking te onderdrukken. Te twaalf uur veertig verdaagt de voorzit ter de vergadering tot heden één uur. De gebeurtenissen te Maastricht De heer VLIEGEN (S. D.) bespreekt de ge beurtenissen van 16 October 192» te Maas tricht, waarbij twee dooden vielen. HU ont kent, dat deze gebeurtenl sen een uitvloeisel waren van het conflict aan de zinkwitfabrlek. Spr. erkent, dat er een aantal gevallen zyn geweest, die wel door het optreden van sta kers waren veroorzaakt, maar voor het mee- rendeel waren het gewone relletjes, zonder eenlge schuld van de stakers. Stuk voor stuk heeft spr. de door den minister overgelegde gevallen onderzocht. Feit Is, dat een groot deel van de schuld ligt aan opstokery in katholieke kringen. Geestelijken hebben zich misgrepen. Spreker's conclusie is, dat de politie op 16 October met gebrek aan beleid is opgetre den en dat haar onverantwoordelijk optreden door de regeerlng is goedgepraat. De heer HERMANS (R. K.) betoogt, dat de katholieke organisatie op grond van de fei ten In haar goed recht was om de staking te Maastricht niet te erkennen. Het ging daar om niet aan de werkwilligen te betitelen als onderkruipers. Het was den leiders der so cialistische vakorganisaties, die In Maas tricht sterker zUn dan de katholieke colle ga's, er om te doen de katholieke organisatie onmogeiyk te (naken. Het is onbillijk de schuld van het gebeurde te werpen op de katholieken. Het verlangde ondersoek is nu geschied onder leiding van een nlet-kathollek ambte naar, die zich op serieuze en zakeiyke wyze van zUn taak heeft gekweten. Uit dat rapport is zeer wel gebleken, dat werkwilligen zUn gemolesteerd en dat de staken ruw zyn op getreden. Dat de priesters stokken droegen was be- griipeiyk. Ook zij werden op straat bedreigd. Ook is voldoende gebleken, dat er geen sprake is van een complot van katholiek ge organiseerde politie-agenten. Mejuffrouw KATZ (C. H.) keurt de publi catie van vertrouweiyk overgelegde gegevens, zooals zij door den heer Drop is geschied, af. Zy is echter allerminst bevredigd door het antwoord van de regeerlng op de nota Vlie gen inzake het te Maastricht gebeurde en zit acht het bewijs van de molestaties volstrekt niet geleverd, in strijd met de opvatting van den heer Hermans. Spreker meent, dat de relletjes door de katholieken tper worden overdreven, en zy hecht meer waarde aan hetgeen door den burgemeester en den commissaris van politie is getuigd. De vraag, of er verband is tusschen dit op treden en de leiding der katholieke organi satie, is zeer moeilijk. Gebleken is wel, dat het optreden van den voorzitter van jBt. Michael" afkeurenswaardlg is geweest. Het telt, dat er by die negen polltle-agenten eeni- gen waren die niet tot de leden van „8t. Stemming over de moties De motie-Lingbeek wordt verworpen met 41 tegen 36 stemmen. Voor: de linkerzijde, benevens de 8. G. P. en de heer Lingbeek (H.GB.j. De motie-Groeneweg wordt met 40 tegen 35 stemmen. Aan de orde komt de motie-De Visser. De motie wordt verworpen met 4» tegen 27 stemmen. Voor: de 8J>„ de VU, de hee ren De Visser (C-P-H.) en Floris Vos (MJ>.1. Booger onderwijs BU de afdeellng Hooger Onderwijs bepleit de heer VAN WIJNBERGEN (RK.) sub- sldleerlng van het bijzonder hooger onder la het blad wil ingelicht, dan heeft de ver eeniging ,JDe Dageraad” reeds Maandag JJ. van deze weigering volledig kennis gedragen, maar is door haar daarvan geen publieke mededeellng gedaan, zoodat men de by ad vertentie opgeroepen belangstellenden in de onwctïF.dheid heeft gelaten en hen naar het N. V. Huis heeft doen opgaan en daal betalen voor een voorstelling van Dlebel, waarvan men al lang wist, dat het experi ment ?eren niet zou plaats vinden. En juist daarvoor waren natuurlek de meeste m?n- schen in de overigens slechts matig bezette zaal byeengekomen. Vergissen wy ons niet, dan is van autorl- tzEswege aen „De Dageraad" medegedeeld dat tegen experimznteeren in een besloten kring natuuriyk geen enkel bezwaar zou be staan. Om kwart voor elf startte de DO X gisteren van La Coruna voor haar tocht naar Lissa - 'Bon. Om 12.20 werd, nadat Kaap Flnlsterre ge passeerd was over Vigo gevlogen, waar de Duitacbe kruisers ..Köln” en ..Karlsruhe" voeren met wie de DO X groeten wisselde. Het weer was zeer gunstig op dit gedeelte van den tocht, doch na Kaap Roca werd het W»t slecht Even na 3 oren in den middag verscheen de DO X boven Lissabon, waarna «rawtir de landing vlot plaats vond. VOORZITTER SCHAPER) verzoekt matigen. De heer DE VISSER: Ik houd vol dat het een schandaal is dat de regeerlng niet altes doet om de ware schuldigen, degenen, die achterbaks hebben opgehitst, op te sporen. Het is toch een feit, dat er geestelijken He pen met knuppels met scherpe punten ge wapend alpenstokken. zooals men die van katholieke zyde noemde om de arbeiders te lijf te kunnen gaan. Dat zyn rare grap jassen. zegt spreker. Er is hier een dubbele politieke moord gebeurd. De VOORZITTER hamert. De heer DE VISSER houdt zijn bewering staande. In platas van tegen deze dubbele misdaad stelling te nemen en te trachten de schuldigen te straffen, tracht men de schu:d nog op de georganiseerde arbeiders, die ge staakt hebben, te gooien. De heer GOSELING (R.K.i brengt In her innering wat in deze zaak is gerapporteerd. Spr. acht het in dit college niet op zijn plaats, om naar schuldigen te zoeken. Het betoog van mej. Katz had den tendens, dat de commissaris van politie te Maastricht een flinke kerel is. Spr. meent evenwel, dat de commissaris, die vier-en-twintig jaar te Maastricht is, flinker had behooren op te treden. In de gemeente Nuth werden den laatsten tyd tal van diefstallen gepleegd. Zoo werd b.v. uit een auto, die even onbeheerd stond, dameshorloge gestolen, hetwelk later een spotprijs te koop werd aange- Nadat reeds te Soerabaja aan boord van de Tjibudak" egpvrij greets hoeveelheid opium 'was aangehaald, zag de oplumrecherche te Bemarang kans om op hetzelfde schip nog Mn partij van 94 K.G. (waarvan 23 K-G. onbereid en 1 K.G. bereid) aan te balen De waarde van de In beslag genomen party be draagt M-OM. tuur. vernooging van treft Spr. kan zich niet vereenigen met de cir culaire van den minister inzake de schrijf wijze van de Nederlandsche taal; zy zal tot steeds grooter onheil leiden. De smokkelaar Nyboer Is nabij Nleuw- Schoonebeek (Gr.) door een Dvi schen kom mies neergeschoten, meldt de „Tel.” Het lijk is geborgen. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp op de winkelsluiting. De MINISTER VAN” ARBEID. N. en H„ de heer VERSCHUUR, zal overeenkomstig den wensch van den voorzitter en de Kamer zoo veel mogeiyk kortheid betrachten. Ten aanzien van de practische beteekenis der winkelsluiting zou men kunnen zeggen, dat de winkelsluiting een voldongen feit is. daar er in byna 300 gemeenten reeds plaatse lijke verordeningen bestaan. De winkelsluiting is bij uitstek een belang voor den kleinen winkelier. Men heeft dat kunnen beluisteren in de levendige, aan de praktijk ontleende rede van den heer Her mans. Zou men meenen dat, over het algemeen genomen, de inkomsten der winkeliers door behooriyke sluiting zullen verminderen? Spr. gelootf daar niets van. Andere voor dee lzo ztjn. dat de winkelier wordt teruggegeven aan zichzelf en zijn gezin. Hij krygt tyd voor ontspanning en ontwikkeling. In tal van gemeenten heeft men ook de Zondagssluitlng reeds voorgeschreven. Gevraagd werd, of de ontwikkeling van de winkelsluiting niet beter kon worden overge laten aan de gemeenteraden. Nu kan een dergeHjke vraag bij tal van zaken worden ge steld. In het eene geval verdient een nlaatse- Itfke regeling de voorkeur, in het andere een wetteiyke regeling. Ten slotte kan men ook aan hetgeen plaat- aelijk is gegroeid een wetteiyken vorm geven, en dat is in dit geval gedaan. De winkelsluiting behoort in de wet Hier- btj is gewenzeht aansluiting by plsatsel'jke verordeningen. Het belangryke artikel 9 geeft bovendien de moge likheid om :n het bijzon der ten behoeve van het platteland een meet soepele regeling te .aten en daarvan zal de regeerlng dan ook gebruik maken. De Joodsche winkeliers hebben de gelegen heid gehad zich te uiten ten aanzien van de compensatie, die zij op den Zondag moesten hebben voor bet sluiten op den Sabbath. De Zondag is een voor den verkoop voor hen zeer belangrijke dag, zoodat het hier niet aangaat, uren tegenover uren te stellen. De Joodsche competente organen zullen over de regeling worden gehoord. De verhouding van winkelsluitingswet en Zondagswet kan moeilijkheden opleveren, doch die worden wel eens te groot voorge steld. Er is een punt, waarop in de Tweede Kamer scherp licht Is gevallen, dat beide wetten gemeen hebben: bet venten op Zon- dag. Het Zondagsrégime zal door de invoe ring van de winkelsluitingswet sterk worden bevorderd. Het schept de voorwaarden voor een behoorlijke viering van den Zondag en indirect sal deze wet de Zondagsviering dus bevorderen, al is dat niet zoo direct de be- dodtng. Nu meenen velen, dat de wijziging van de Zondagswet moet voorgaan., doch dat te zJ. niet noodig. De bedoeling van de win kelsluitingswet is het scheppen van rust in den avond en op den Zondag. De winkelsluitirgswet zal niet aanstonds kunnen worden ingevoerd. De voorbereidende maatregelen zullen gerulmen tijd vorderen, zoodat dan het aspect van dl huidige ersis kan zijn veranderd. Thans komt spr. tot wat den meesten spre kers volkomen terecht hét naaste aan het hart ligt: de vrijheid. De beperking van de indlvidueele vrijheid moet leiden tot winst van cultuur. Dit moet ook dat deel van den winkelstand beseffen, dat volkomen gedesoriënteerd zich verzet te gen deze wet. De heer DE GYZELAAR (C. H.) houdt <jn bezwaren ten aanzien van het platteland en de kleine winkeliers staande. De heer DE SAVORNTN LOHMAN (C.H.) motiveert zijn stem tegen het wetsontwerp. zyn bezwaren gelden den llghlatieven vorm en de verminderde Inkomsten van de. kleine winkeliers. Speciaal de tegenwoordige malaise is een belemmering voor de dwingende rege- Jln< der winkelsluiting. De heer DOBBELMANN (RK) biyft van oordeel, dat deze wet niet urgent Is. Waar om stelt de Mini ter de invoering van de wet Biet uit tot na de wijziging der Zondagswet? Vergadering van Donderdag RIJKSBEGROOTING VOOR 1931 Hoofdstuk VI (Onderwijs, K. en W.) Aan de orde is de voortzetting van algemeene beraadslagingen over hoofdst- k VI der Ryksbegrooting voor 1931, met de motles-L ngbeek en mej. Grceneaeg. De heer DE VISSER <C.Pmeent, dat het onderwijs in een erwordlngsproc :s ver keert. Van een principleeien strltd is geen sprake meer. De pacificatie is de zegepraal van het sectaiisme. Het onderwys wordt verwaarloosd ook door de slechte posité der onderwyzers. Spr. dient een motie in. waarin staat, dit de salarissen der onderwijzers dringend ver hoogd moeten- worden. Deze motie wordt meteen behandeld. De heer VAN POLL (RK) zegt tegen over den heer De Visser dat Rusland een zeer bedroevend figuur maakt bij ons wat de uitgaven betreft voor het onderwys. Het Tsaristisch bew nd gal belangryk meer voor het onderwerp uit. Spr. licht dit met cijfers toe. De heer ZANDT acht terugkeer tot be scheidener levensvorm op onderwijsgebied dringend noodig. Elke overbodige luxe wordt tegengegaan Spr. verzet zich tegen subsidie aan openbare leeszalen; daar ligt veelvul- --2 en god-onteerende lec- Spr. betreurt 's ministers voorstel, dat Gistermorgen, omstreeks 7 uur. Is te Erle- kom by Ubbergen brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door den heer W. Jeuken en eigendom van de N.V. Steen fabrieken Steekerdon uit Erjeoom. Het vuur greep zeer snel om zich heen en nog voor de brandweer uit Beek ter plaatse kwam, stonden zoowel het woonhuis, als de stallen fn schuren in lichte laa'e. Alles werd volko men verwoest. Tien mekkoeien kwamen in het vuur om. De geheele oogst, waaronder groote voorraden hooi en st.oo, ging verlo- Van den Inboedel kon niets werden Verzekering dekt de aanzleniyke Opgewekt door luidruchtige en onwaar- achtige reclame had zich Woensdagavond een aantal Utrechtenaren naar het N. V.- huis begeven om daar de experimenten te zien, welke Paul Dlebel daar onder de auspi ciën van de vrljdenkersvereeniging ,X>e Da geraad vertonnen zou. Na een lange rede, waarin vooral de Ka tholieke Kerk het moest ontgelden, deelde de heer Hoving, redacteur van het orgaan „De Dageraad", mede, dat de burgemeester de vertooning verboden had uit vrees voor even tueels ongunstige uitwerking op het publiek Om dezen maatregel echter zyn kracht te ontnemen, zou men nog thans een Paul Dlebelvereeniging oprichten. De nieuwe ver eeniging zou dan de volgende week een zaal kunnen huren, waarin Paul Dlebel ongestoord zou kunnen optreden. Tot oprichting van deze vereeniging werd daarna overgegaan. Omtrent de motieven, welke den burge meester tot zjjn weigering leidden, zegt het U. D. het volgende: De burgemeester heeft deze beslissing, toe passing van artikel 188 der Gemeentewet genomen op grond van verschillende by nem tngekomen adviezen. (De medische opvattin gen bleken uiteen te loopen). De ervaringen met de experimenten-Diebel elders opgedaan en de overtuiging, dat de opzet van het ge heel bedoeld was, minder als een wetenschap- pelljke demonstratie dan wel als een byeen- komst van propagandistische strekking, die ook elders als jsen weinig smakeiyke vertoo- ning” was gekwalificeerd, hebben, naar wy toe de de voorkeur zou geven aan het individuele stelsel. Na de kwestie der contróle te hebben be sproken, wees spr. op het groote nut dat strenge, maar biliyke contróle Inhoudt contróle noodig is, is niet alleen in het be lang van de ziekenkassen maar ook van de verzekerden zelf. Spr besprak voorts nog andere moeilijk heden, welke zich by de uitvoering van de Ziektewet voordoen, o. a. het feit dat de kwestie van het beroep onvoldoende is ge regeld. en de positie van de lo*se arbe d-rs. o j aan alle ontwerpers van regelingen steeds hoofdbrekens b~zorgd hebten. De bepalingen te hunnen aanzien zullen m eten worden herzien, vooral in verband met het bepaalde btj art. 52 De tegenwocrd'ge re geling geeft aanleid'ng. a t'ans kan aan leiding geven tot onbiliykheden, De sp'ltslng van d; losse arbeiders moet wegvallen en het is ook noodig, dat de wet tot de wer kelijkheid terugkeert en een arbe'der slechts vast noemt, indien hy ook volgens het spraakgebruik een vaste arbeider is. Voorts dient een bepaling te wo len gemaakt ten aanzien van ultkeerlng ven z ekerheid aan verzekerden, die in dienst zijn van verachl'- lende werkgevers en een aangelegenheid, die ook niet vergeten mag worden, is die van de werkverschaffirg. Een zaak, die mede de aandacht vraagt is, of de wyze, waarop de kwestie der ge- moedsbeza-aren is geregeld, wel a'dende is. Ook wees spr. er op, dat in het de de lid van artikel 20 niet voorz’en is In het geval van zwangerschap van ren we luwe of een gescheiden vrouw, by wie d? zwan gerschap tijdens het huwelyk is ontstaan. Een bepaling, dat in dit geval deze vrouwen met gehuwde vrouwen worden geiyk ge steld. acht spr. wenscheiyk. In art. 39 6de lid. is overgebleven een stuk'e zieken verzorging. Vermredeiyk za', als de zieken fondswet in werking treedt, dg^e bepaling wel weinig toepassing v'nden. Maar zoolang zy bestaat, moet zy uitgevee-d worden. Spr. releveerde daarna de mee lijkheden welke, art. 47 oplevert, waarna hy nog met een enkel woord sprak over de vrywEllge verzekering. heer prof. VAN DER BILT (Hb.) Is verheugd, omdat de minister thans de ur gentie inziet van verbetering van de hu's- vestlng der afdeellng schoone bouwkunde aan de Technische Hcogeschool. De Minister opene overleg omtrent een zoodanige verdeellng der vakken, over de umvers teiten, dat het grootst mogeiyke rendement voor de wetenschap wordt ver kregen. Buitenlandsche hoogleeraren moeten zich wat meer moeite geven om binnen be- trekkeiyk keften tyd de Nederlandsche taal te kennen De heer VAN DER HEIDE (S.D.) ontkent dat er een antithese zou wezen tusschen geloovige en ongeloovige wetenschap. De heer TILANUS (C.H.) acht het onjuist dat reiskosten van hoogleeraren mogen wor den betaald uit credleten voor materleel- uitgaven. Spr. vraagt nadere gegeven' om trent het aantal studenten in de moderne talen. De VERGADERING DONDERDAG. Verachtende wetsontwerpen. aangenomen worden om. de volgende Wetsontwerpen: Regeling van den uitvoer alsmede wyzlging en aanvulling van de bepalingen betreffende den fa- en doorvoer van kippen- en eendeneieren. Btyzondere Voorstelling met betrekking tot de in 1931 te houden algemeene verkiezingen van de leden der gemeenteraden en van de door die raden te verkiezen wethouders. Nadere verhooging van de begroeiing van het Staatsbedryf der ArtUlerie-Inrichting voor 1929. (Verschillende onderwerpen): Na dere verhobglng van het achtste hoofdstuk der Ryksbegrooting voor 1929 (Verhooging ultkeerlng aan het Staatsbedrijf der ArtUle rie-Inrichting (3 wetsontwerpen). Wijziging van de begroeting van uitgaven van het Zuiderzee fonds voor 1929. (Verschil lende onderwerpen). Kan men zeggen, dat de tijd thans gun stig is voor verlenging van den leerplicht? Spr. betwyfelt dit ernstig. Is het ook wel juist om den duur van den leerplicht te verlengen, teneinde de werkloosheid te be strijden. Een geheel nieuw beginsel hierdoor worden geïntroduceerd. Bij arbeid in het belang van de ontwikkeling van de rypere jeugd Is allereerst een taak weg gelegd voor het particuliere initiatief. Het spellingvraagstuk Spr. had critiek verwacht op zyn circulaire inzake de spelling Hij heeft niet bedoeld een wetenschappeiyk systeem aan te geven, maar alleen welke afwijkingen bjj examens zjjn toegelaten. Hy heeft zich daarbij beperkt tot die af wijkingen, die langzamerhand bij het sthry- vende publiek gemeengoed zjjn geworden. De tractementen Met de wenschen ten aanzien van de tractementen der onderwyzers zal by een volgende salarisherziening rekening kunnen worden gehouden. Een herziening van die salarissen thans zou met onfeilbare zeker heid lelden tot een herziening ook van de ambtenarensalarissen De regeermg acht het oogenblik daarvoor nog niet gekomen. Wat de moties-Lingbeek en -Groeneweg betreft, wjjst spr. erop, dat de toestand thans anders is dan toen het paclficatie- rapport werd opgestekl. BU een herziening van de salarissen der onderwyzers-klooster- Ungen dient niet te worden gelet op het element der besteding der gelden. Alleen dient te worden gelet op het element der behoefte. Alleen zou een onderzoek kunnen plaats hebben naar de vraag, In hoeverre het be hoefte-element bij alle categorieën ambte naren voldoende by de salarisregeling tot zyn recht komt. Onder voorbehoud dat dit niet mag leiden tot een algemaene salaris herziening. is de regeerlng bereid onderzoek te doen instellen. De algemeene vergadering van de vereeni ging van Raden van Arbeid is gisterochtend in de Industrieele Club te Amsterdam ge opend door den voorritte.-, dr. baron Wlttert van Hoogland, die er aan herinnerde, dat de Ziektewet thans ongeveer negen maanden werkt en als zyn voorlooplg oord.”el uit sprak. dat de uitvoering in het elgemeen geslaagd kan worden gencemd. Hy sp-ak daarover zyn vo’doenirg u t, omdat ons vrlk daardoor gekregen heeft een groot goed, waarnaar jaren lang, meer dan een kwart eeuw. verlangd is; waarnaar is uitgrzkr. sedert de ongevallenwet cp stapel werd gezet. Het comp'ex socia'e meatrege'en, dat dl nen moet om aan ons volk een rugge.teun te geven tegen neerdrukkend» eventualiteiten des levens, is thans compleet; het gebouw, dat de sociale verzekerigswetgevlng huis vest, is af: de millloenen en nog eens mil- lioenen gulden, die voor dit doel jaarlyks door en voor de a^re.der, worden by- eengebracht, dragen aanzenljik by tot ver sterking van onze volkskracht. Na eenige beschouwingen over de econo mische crisis, waarby hy als zfn meening uitsprak, dat in de eerstkomende jaren met een buitengewoon aanzenlljk mindere op brengst der ruksmiddelen zal moeten worden rekening gehouden, besprak de heer Wit- tert de uitvoering der ziektewet. Spr. wees er pp, dat ware de verzekering individueel geh even, hy ten aanzien v n de Ziektewet aansluiting by de Invaliditeits wet zou hebben bepleit. Nu da uitvoering echter collectief Is geworden is aan'luitlrg by de Ongevallenwet meer gewensc'it. 8‘el- lig mo”t z. 1. in de Ziektewet de loorg ens van 3000 gulden vervallen. Gebeurt dit dan is reeds een flinke schrede gezet in d? rich ting die leiden meet tot eenheid In de de- Hnitie der verzekerden. Spreker roerde hier mede aan de be angryke vraag of de uitvoe ring individueel of co’lectisf za! wezen, waarby hü niet aarzelde'te zeggen, dat In- dien hy vrij ware in de keuze, hy stell'g Nadat de communistische voorstallen be treffende de bestryding der werkloosheid door den gemeenteraad van Rotterdam af- gectemd waren, is het op aanstichten van enxele communistische leiders op verschil lende plaatsen in de stad gisteren tot on regelmatigheden gekomen. By het bekend worden van de afwering drong een menschenmassa vanuit de Raad huisstraat naar de richting van den Cool- slngel, waar de politie de beide hoeken had afgezet. De politie, waarby vele bereden agenten, hebben deze menigte toen met zuchten drang weten te verspreiden. De manifestanten zyn vervolgens langs den Coolslngel naar den Binnenweg getrok ken. waar het al gauw geweldig druk was. De politie was hen daar ook gevolgd. In het begin verliep alles tameljik rustig, tot twee bereden agenten een aantal men- schen. dat op den hoek van d”n Binnenweg en de Eendrachtsstraat stond, aanmaande om door te loopen. Enkele belhamels liepen toen de straat in, rukten daar een paar keien uit de straat los en wierpen deze naar de agenten, die daarop hun revolvers trox- ken en enkele schoten in de lucht lostm. Ook dat /bracht de gemoederen nog niet tot kalmte. Niet dan nadat meer agenten, zoo wel bereden en te voet als motoragenten met sabel en gummistok, een charge hadden uit gevoerd. trad er een betrekkelijke rust in. Om 8 uur, des avonds, verzamelde zich een groote menigte voor het Algemeen Verkooo- lokaal aan den Goudschen S'ngel, terwijl een ander deel weer naar den Coolslngel trok ea daar voor het stadhuis te hoop liep. De politie maakte met deze laatsten korte metten en joeg hen met de blanke sabel en den gummistok ui’een, waarop het groot ste deel van hen eveneens naar den Goud schen Singel trok en zich by de daar ver zamelde manifestanten voegde. laar had men ondertusschen besloten geld in te zamelen en een zaal van hit Verkoop- lokaal te huren om er een vergadering te beleggen. Dit lukte en tegen half 9 stroomde de me nigte de poorten van het Verkooplokaal bin nen, waardoor het op straat al gauw rusti- g werd. De nieuwsgierigen werden vervol gens met een zoet lyntje tot doorloopen aan- aemaand. De vergadering in het Verkooploksal, waarop Van Burlnk over het gebeurde :n den Raad heeft gesproken, ging te ongeveer half 10 uiteen, hetgeen weer een groote drukte op den Goudschen Singel veroorzaak te. Langzamerhand kwam er echter beweging in de menigte, die vervolgens in d.cht? drom men door de Goudsche Wagenstraat en an dere dwarsstraten en gedeeltelijk ook over het Oostpleln naar de Hoogstraat trok. Een sterke politiemacht ging den menschen voor uit en volgde hen. Over het algemeen ver liep alles zeer rustig. By de Hoofdsteeg acht te de politie het raadzaam den troep in ver schillende richtingen te verspreiden. Em inspecteur en een brigadier van dï bereden politie, stelden zich daartoe by genoemd kruispunt op. Alles ging volgens wen:ch tot enkele van de demons t-anten weigerden door te loopen. Bereden politie voerde toen even een charge uit. die tot gevolg had, dat ie menschen in een ren door da Hoofd teeg naar het Plan C verdwenen. De straat was in een minimum van tyd schoongeveegd. Er zyn nog enkele pogingen gedaah om ruiten van magazynen te breken, die echter niet gelukt zijn. De winkeliers aan den Bin nenweg hadden 's middags in slleryi de lui ken voor hun winkels laten zakken. .Tegen half 12 was alles rustig In de stad. Aan de orde is de begroeting van Blnnen- landsche Zaken en Landbouw voor 1931. De heer BRAAT (PA) bepleit nogmaals afschaffing van den zomertijd en dient een motie in, waarby de Kamer, van oordeel, dat de crisis den landbouw teistert, in ver band daarmede den wensch tot afschaffing van den zomertyd te kennen geeft. De heer ZAND6 (S. G. P.) steunt deze motie. De heer BAKKER (C. H.) acht thans niet den tijd gekomen om over deze kwestie een uitspraak te doen. Minister RUYS DE BEERENBROUCK ge looft, dat thans de tegenstelling tusschen platteland en steden niet moet worden ver scherpt en verwijst naar zyn reeds meerma len bekend gemaakt standpunt. Te Foxham by Hoogezand la Woensdag avond de 65-jarige E. Middel onder een auto geraakt en tydens vervoer naar het zieken huis In Groningen overleden. Wat de moties-Lingbeek en -Groeneweg betreft, spr. zal daarvoor stemmen. Door de bedoelde salarisregeling worden de kloosters zeer bevoordeeld. Iedere protestant dient zich tegen deze bevordering van de Roomsche propaganda te verzetten. De heer BOON (VB.) vraagt zich af, wat er is veranderd sedert de vorige motie-Ling beek. Toen is de onbülykheid voor de onge huwde onderwyzers opgeheven, maar tevens is het salaris voor de kloosterlingen tot het maximum opgevoerd De katholieken zeil hadden met de motie behooren te komen; dat ware een schoon gebaar geweest. De heer BEUMER (AR.) zegt, dat zyn geheele fractie protesteert tegen onnoodige schoolsplitsing. Spr. vraagt echter, of er in de 105 millioen voor het L.O. een belangrijk bedrag is. dat het gevolg is van ongemotiveerde school- splitsing. Het onderwerp, in de motie-Lingbeek be handeld, éaakt in de eerste plaats den mi nister van Financiën. Het is te betreuren, dat die minister hier niet aanwezig is. De hoofdvraag is, of er reden bestaat, het ele ment van behoefte nog meer dan tot dusver in de salarisregeling op te nemen. In begin sel heeft spr. daartegen geen bezwaar. Hoe veel kan op de bedoelde salarissen worden Ingehouden? En hoeveel onderwyzers-ldoos- terllngen zjjn er? Kan de minister die vra gen niet beantwoorden, dan zoeke hy weg om gegevens te verzamelen. Spr. stemt echter niet voor de motie. De MINISTER VAN O„ K. en W.. de heer TERPSTRA, zegt, dat iedere minister by X opstellen van zjjn werkprogram rekening heeft te houden met de flnancieele moge lijkheden. Vóór alles dient te worden ver meden een herhaling van wat na 1920 is voorgevallen. n.l. dat verschillende maatre gelen zouden moeten worden opgeschort of teruggenomen. Spr. kan zich het bezwaar van den heer Zandt tegen subsldieverhooging voor open bare leeszalen en orkesten begrypen, daar hy tegen elke subsidie voor cultureele doel einden is. Dit is echter geenszins een eisch van het calvinistische beginsel. Een regeling van het bewaarschoolonder- als hier verlangd, zou lelden tot te zware flnancieele lasten. Van spr. is geen voorstel te wachten tot kostelooze toelating op de scholen. Op de ouders rust allereerst de plicht, voor de op voeding der kinderen te zorgen. Wat de lichamelijke oefeningen betreft, deze moeten op 1 Jan. 1936 worden inge voerd. Ernstig betwyfelt spr., of het van wijs beleid zou getuigen, reeds thans het onder wys aan schippers- en kramersklnderen in een algemeenen maatregel van bestuur te regelen. wys. speciaal van de R. K. Unlversltelt te Nymegen. De heer HEEMSKERK (AR.) vraagt geen subsidie voor de Vrye Unlverstteit; deze moet een geloofswerk blyven. Maar prof. Slotemaker de Bruine heeft de zaak niet zuiver gesteld toen hy zeide: de Overheid binde de wetenschap niet aan eenig dogma. Dat kan de overheid niet. Elke wetenschap is steeds aan eenig dogma gebonden. Aan de openbare unlverstteit gaan de hoogleeraren ook uit van een dogma. Doch daar is geen eenheid, geen samenwerking. Mevr. VAN TTALLIE-VAN EMBDEN (V.D.) prUst de zorg van den Minister voor verbetering der laboratoria en gaat na, wat er te doen is tegen het teveel aan studen ten. Mevrouw DE VRIES—BRUINS (S.D.) dringt aan op colleges in sociale hygiëne aan de Universitriten. De heer DUYMAER VAN TWIST (AR) vraagt een leerstoel in de homoeopathic aan een der Rijksuniversiteiten. De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (C.H.) gevoelt meer voer toenadering tus schen chrlsteiyk-hUtor schen, katholieken en antl-revolutionnairen dan voor hst accen ting ren van verschillen. Spr. is intusschen diep onder den Indruk van de ontza^l'i'-e offers die de grootendeels kleine lulden z ch voor de Vrye Unlversltelt hebben ge troost. Spr. heeft gezegd dat de wetenschap noch wat het uitgangspunt, noch wat da rewilta- ten betreft, aan een dogma moet zyn gebon den. De onderzoeker moet gebonden zyn aan zyn eigen overtuiging en niet aan de over tuiging van dengeen die hem benoemt. Spr. begeerde niemand te kwetsen. De heer VAN DER WAERDEN (8.D.) komt op tegen het verzet in het Voorlooplg Verslag tegen het overgaan van hoogleeraren van de Gronlngscloe Un veraltelt naar een andere en tegen benoeming van buitenland sche hoogleeraren. De heer LOVINK (C.H.) betreurt, dat de voorziening in *t nypend gebrek aan ruimte in het Ryksmuseum voor natuuriyke historie te Lelden door den min ster by andere. iJ. meer urgente voorzieningen, wordt achter gesteld. De dig revolutlonnaire subsidie aan orkesten be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2