I •'a Huisapotheek* voor 60 centen Kloosterbalsem TWEEDE KAMER BEGROOTING VAN FINANCIËN De werkloosheid der musici EERSTE KAMER Kruiser en Flottieljevaartuig Radlo-contröle WARMENHUIZEN RECHTSZAKEN Malversaties door een bankdirecteur De Waalbrug bi] Nijmegen BINNENLANDSCH NIEUWS Begrooting Zuiderzeefonds 1931 EEN LANDBOUWCRISIS ERGER DAN ELKE ANDERE Van Burink en Hoogcarspel melden zich bij de C.P.ti. aan ANNA PAULOWNA good zoo goed" BREEZAND RINNEGOM der uur Maria-Oongregatie Vergadering na Donderdag. te te be de 8 minister overleden Bloedver se >or des Naar ▼an te e- te straffe rnaat- Hem nu vooral meer besoeken. tot de 8 ..De Kamer, en ir De kwestie van beroep i> n Anna r Dam-. van Heer Is overleden. Het reval te Uithoorn o Het veerreeht afgekocht Tangen iiwtraf. Memorie van Antwoord t C 1- ie o f 1 tL n- n Ba Crttlek en verdediging. Nadere gegevens gevraagd. Inlichtin gen .n besloten kring. Van Burink moet nadere verklaringen afleggen, Hoogcarspel te licht bevonden lekte gens Is te lied cht. i Joe- van van i en Vr. om en en. der t naar de in- :n van voor ding half r de teek H. i. tin na. lun 3h- 'a te m •L ZONDAG de H.K. Missen te 7 uur, half en 10 uur. Te 3 uur Vespers ter eere van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen. Na de Ves pers nog gelegenheid tot biechten, zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zijn. MAANDAG, feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen. De eerste H. Mis te 8 uur; de tweede gezangen H. MIs te half 8. De H. Communie wordt uitgereikt vóór en onder de H.H. Missen en te 7 uur. Te 7 uur Feestlof. DONDERDAG, te 7 uur Lof. ZATERDAG, tot half 10 en van 5—8 uur biechthooren. Te 7 uur Lof. :r herziening ot de orde Het standpunt van de regiering: geen straffe maatregelen tegen de buitenlanders om het zonder «en komen aan een bespoediging van de afschaf fing van de opcenten op de grondbelasting voor het ongebouwd By de volgende afdeellng critiseert de heer IJZERMAN (8. D.) de onvoldoende mede werking van de leiding van het dienstvak der belastingen aan het georganiseerd over leg. De heer ZLTLSTRA (AR.) wijst op practi- sche bezwaren tegen de voorgenomen afschei ding van het dienstvak der invoerrechten en accynzen van dat der directe belastingen, welke aan de voorgenbmen samenvoeging van directe belastingen en registratie gepaard zou gaan. De heer BAKKER (C.H.) bepleit meer tegemoetkomendheid bij overplaatsingen, ook ten aanzien van vergoeding van verhuis kosten. De heer SMEENK (A. R.) meent, dat ook de kwestie der reorganisatie by het georgani seerd overleg aanhangig dient te worden ge maakt. Spr. steunt den wensch van den heer Bakker ten aanzien van overplaatsingen. Hij bepleit beperking van Zondagsdienst te Lo- blth. De heer VAN POLL (R. K.) uit eenlge ver langens tot verbetering van promotiekansen en tegemoetkoming aan Rijksklerken. De heer OUD (V. D.) zegt dat hij de mede- deelingen van den Minister inzake de reorga nisatie van den belastingdienst met instem ming heeft vernomen en hij gelooft inder daad, dat deze Minister er in zal slagen deze tot een bevredigende oplossing te brengen. By de afdeellng Domeinen klaagt de heer DROP (S.-D.) over de huisvesting van land arbeiders en grondwerkers in rentambten. Opeen hooping van twintig man in een woon keet van acht by zes meter is veel te be krompen. De vaartuigen van den dienst voor het toezicht op de Zeeuwsche stroomen voldoen met meer aan de elschen des tijds. De begrooting wordt zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd. Te 2 4ó wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. ZONDAG, 3e Zondag van den Advent. Paars. De HH Missen te half 8 en 10 uur. OoUecte voor de schulddelging der kerk. Ge legenheid tot betalen der plaatsengelden le termijn 1931; 3 uur Lof met Rozenkrans. MAANDAG, feestdag van Maria Onbevlekt OntvangenHoofdfeest voor de Congregaties. WOENSDAG, na schooltijd komen de kin deren biechten7 voor de meisjes. DONDERDAG, de kinderen moeten half 8 in de kerk zijn; 7 uur begint het triduum tot voorbereiding van de eerste plechtige opdracht der Meisjee-Oongregatie. VRIJDAG ’s avonds 7 uur Jongens-Con- gi gg’&tte. ZATERDAG, biechthooren van 5—8 uur. goed voor braad-, int)- ca atootwoodca. verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumaüacbe pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker'1 Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. de M. v. A, op het V. V. over de be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1931 is het volgende ontleend: Het was den Minister aangenaam te ver nemen. dat hulde werd gebracht aan de di rectie der Zuiderzeewerken voor haar voort varendheid. Ook Minister betreurt, dat de uitvoering van verschillende werkeintost- baarder biykt te zyn dan eertijds werd ver wacht. Dat volgens een uitspraak van Ir. Byi het Llselmeer geen zoetwater zal bevatten, moet op een misverstand berusten: ook by zeer ongunstige onderstellingen behoeft niet ge vreesd te worden voor verzouting van de afgesloten Zuiderzee. De Minister overweegt of by het voort zetten van de drooglegging aan den N. O - polder de voorrang zal moeten worden ge geven. In het bijzonder met het oog op de mogeiykheld van werkverruiming in de aangrenzende streek moet ouder de minder giipstige tijdsomstandigheden toch ook re- AVONDVERGADERING Aan de orde Is Hoofdstuk VII B det Rljks- begrootlng voor 1931 (Departement van Fi nanciën). De heer IJZERMANS (8.D.) herinnert den Minister aan een vroeger gedane toezegging om uitbreiding van het aantal vrijstellingen van rywielbelastlng te overwegen. Het resul taat van die overweging is nog niet merk- baar. Verder dringt spr. aan op uitbreiding van de gelegenheid tot het betalen van belasting op de postkantoren ten plattelands. Ten slotte vraagt spr. (waarom het Departement van Financiën weigert wachtgelders met ja renlange administratieve ervaring tegen een hoogere bezoldiging dan het aanvangssalaris in dienst te nemen. De heer EBELS (V.D.) bepleit afschaffing van den accijns op geslacht, waarmede dan tevens het compenseerend Invoerrecht op buitenlandsch vleesch zou moeten vervallen Spr. verwacht van de afschaffing van den accijns een belangrijke prijsverlaging en toe neming van het verbruik van Hollandsen vleesch. Spr. dient de volgende motie in: „De Kamer van oordeel dat de afschaffing van den accijns op geslacht gewenscht is gaat over tot de orde van den dag." De heer WEITKAMP (C.H.) wenscht af schaffing van de grondbelasting. By het reeds zoover doorgevoerde systeem van in komstenbelastingen mist de grondbelasting eiken rechtsgrond. schafflng De heer BAKKER (C.-H.) is tegenstander van de uitbreiding van belastlngbetaalgele- genheid op de postkantoren. Indien daarvan vermindering van personeel op de elgeniyke ontvangkantoren het gevolg moet zyn. De heer KNOTTENBELT (Llb.) bepleit wijziging van de bepaling van art. 91 der Wet op de Inkomstenbelasting, welke bepaling een boete Inhoudt ten nadeele van hen, die In gevolge uitspraak van den Raad van Beroep hooger worden aangeslagen dan aanvankeiyk geschiedde Verder dringt spr. er op aan, dat belastlngberoepen zoo onpartijdig mogeiyk worden behandeld. De heer KETELAAR (V.D.) heeft bezwaar tegen de regeling, toegepest ka.v. den by- slag op de pensioenen van de oude gepen sionneerden. Deze behooren order de wer king der nieuwe pensioenwetten te worden gebracht. Spr. dient de volgende motie In: „De Kamer, van oordeel, dat een afdoende verbetering in den toestand der oude gepen sionneerden niet mogeiyk is zond der Pensioenwetten, gaat over' van den dag." De heer VAN POLL (R.K.) lnf< de bezuiniging, welke het gevolg is' stelling der gelegenheid tot het tx de belasting op de postkantoren. De heer VAN VOORST TOT' VOORST (R. K.) acht de belastingen, die op den land en tuinbouw rusten, onevenredig zwaar. Hy zou willen terugkeeren tot den toestand dien aangaande van vóór 1915 en in afwachting daarvan de opcenten reeds dadeiyk willen zien afgeschaft. De heer K. TER LAAN (8.D.) vraagt, wat Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is spoedig de verwezeniyking te ver- mlllloen veertien houdt met eenlge compensatie door den ver bouw van een ander product. Hier zou moe ten worden gegeven een tijdelyke faculta tieve productie-premie. Dit zal acht k negen millloen van de schatkist vergen. Maar ver leent men dezen steun niet, dan zal nog meer moeten worden uitgegeven voor werk- loozensteun. Spr. overweegt een motie, doch hoopt, dat de minister bereid zal zyn vóór Kerstmis een voorstel tot tydeiyken steun in te die nen. De voor Petrus Groen, Meyne en Maria Zonneveld. VRIJDAG voor Margaretha Baart. ZATERDAG voor Cornells Zuurbier. De gebeden worden verzocht voor de wed. Maria Lucia LleftingZuurbier, die In den werd. Dit werd echter zyn ondergang. Hy was ren goede werkkracht maar geen leider, zyn groote fout was, dat hy zich te veel vereen zelvigde. De schuld waarmee verdachte zijn betrekking aanvaardde, schat pleiter op f 25 a f 30.000. En door de malversaties heeft verd. op een vulkaan geleefd. Na ook nog de dagvaarding besproken te hebben, verzocht pleiter de Rechtbank de straf zoodanig te bepalen, dat aan de ge rechtigheid voldaan is, maar ook rekening wordt gehouden met verd. en aUn gezin. 18 December sa uitspraak. ■ocht te hebben, begon verd. zyn loopbaap op het kantoor der bank te Alphen aan den Ryn. Hij was yverlg en vol ambitie, was voor de bank en de administratie zeer goed by. werkte vlot en bleek een promotors kracht te zyn. Vandaar dat hy bevordering maakte, de directie by afwezigheid verving en ten slotte directeur van het bijkantoor O* moree/e plicht van de Nederlandsche burgerij z°u spr. per half jaar plaatjes voor het eerste en voor het tweede De ci islsopcenten op het ongebouwd van de grondbelasting dienen te worden afge schaft. evenals de vleeschaocyns. Indien wil ««E^ J*" <later 01126 crlslMchuid hebben «gelost, dan is dat geen ernstig bezwaar, 2»ker niet wanneer daarmede de landbouw kan worden geholpen. 8Pr dient de vol8ende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat de af schaf- d. „^er„<>PC6nben °P de grondbelasting voor de ongebouwde elg.ndommen ten bate van 1914 «ewenscht is, gaat over tot de orde van den dag De heer SURING (R. K.) bepleit verhoo- r^' en vin b^XtoUI?'WedUW6pt'nS1Oen van moo en van het mazlmumpensioen van ge- zrnnen van overleden ambtenaren van f 3«o opdat weduwen, resp. gezinnen v^ a^-’ nwren. die een zekeren levensstandaard ge- ^dn^re?’fbH°Veri',tten van den kostwta- P>ota«ltag voor een sterke vermin dering van Inkomsten worden gesteld. wat de oude pensioenen aangaat witst spr. op de verbeteringen, die in de SUc^ fcrtfswet zyn aangebracht. Het maximum is Va“ de «ro“dslagen,vau voor 1920, waardoor aan den nood een einde blUven to bepaalde gevallen verbeteringen wenscheiyk. Zoo b.v. voor de weduwen van oud-gepensionneerden en voor de gepensionneerden, die meer dan twintig dienstjaren hebben. De differentiatie zou spr. iets willen zien vergroot, nl door rekening te houden met de positie, die de oud-gepensionneerden vroeger hebben bekleed. De heer VAN DIJK (A.R.) kan niet er- kennen dat geen rekening mag worden ge- houden met Inkomens van weduwen of ge zinnen van overleden ambtenaren buiten hun elgeniyke pensioen. De heer BEUMER (AR.) heeft verscha lende verlangens tot afschaffing ot vermin dering van belastingen gehoord. Natuuriyk is niets aangenamer dan afschaffing van be lasting te verkrygen, doch de schatkist heeft reeds een tekort van f 9 millloen, dat met groote moeite tot een f 6 millloen wordt ver minderd. Spr. kan zyn stem niet geven aan moties, die de inkomsten van den staat thans be- oogen te verminderen. De MINISTER VAN FINANOIéN, jhr. DE GEER zegt overweging toe van de wenschen van de heeren Ijzerman en Oud Inzake ver meerdering van vrystelllngen en invoering van halfjaariyksche plaatjes voor de rywiel- belasting. Spr. deelt nog mede, dat de heer Braat hem heeft doet weten dat hy de ver gadering moest verlaten, doch dat hy had willen pleiten voor afschaffing van den vleeschaccyns met behoud van het invoer recht op buitenlandsch vleesch. (Gelach). Openstelling van gelegenheid tot belasting betaling op de postkantoren heeft geen op heffing van ontvangkantoren tengevolge, wel echter van zitdagen, daar anders een serie van drie betaalgelegenheden in platte landsgemeenten zou bestaan. Spr. kan thans niet medewerken aan maatregelen, die de inkomsten van den staat verminderen. De overschotten van vorige ja- ren zyn allang geen overschotten meer. De toegezegde herziening van de classificatie van Helmond en Eindhoven wil spr., ant woordend op een vraag van den heer Van Poll, gaarne bespoedigen. Trouwens ook voor andere plaatsen, waar belangryke verschui vingen zouden hebben plaats gehad, is spre ker tot onderzoek bereid. Den heeren Kete laar en Ter Laan zegt spreker, dat het on juist is te doen voorkomen, alsof het een groot onrecht is dat oud-gepensionneerden niet worden geiyk gesteld met de later ge pensionneerden. Spr. is bereid een wijziging te overwegen om by weduwen-peruioenen rekening te houden met door den man genoten bijslagen. Uitbreiding van de differentiatie tot het doen rekening houden met genoten posities ontmoet bezwaren. In beginsel onderschrijft spreker de bezwa ren tegen uniformiteit in den kinderaftrek, doch reeds thans bestaat een zekere progres sie ten deze. Spr. zou het thans niet ge- wenscht achten de grondslagen te wijzigen, waar ook door de gemeentebesturen in de fondsenbelasting reeds met een bepaalde som rekening is gehouden. Spr. deelt nog mede, dat een reductie van 20 pet. op de opcenten van de inkomstenbe- lastlng en afschaffing van de opcenten op de grondbelasting voor het ongebouwd reeds op 't program voor de komende jaren waren ge plaatst. Een vermindering van t 3 millloen zou daarvan het gevolg zyn geweest. Indien nu de reductie van 20 pet. op de opcenten op de inkomstenbelasting nog eenigen tijd kan worden uitgesteld, dan kan dit ten goede Aan de orde is de hernieuwde stemming over het amendMnent-VUegen om het sub sidie -van het Maastrichtache orkest met f 2000 te verhoogen. Ket amendement wórdt verwoi pen met *5 tegen 39 stemmen. De begrooting van onderwys, kunsten en wetenschappen wordt aangenomen sender hoofdelyke stemming. spoedig de verwezeniyking te ver wachten van het denkbeeld, biykens zyn verklaringen van 23 en 30 October LI. door den Minister in overweging genomen, om het beroep'xvan de beslissingen van de Radio-contrólecommissie te regelen en wel zoodanig,' dat de eindbeslissing komt by den Minister van Waterstaat, nadat deze zich door een daartoe in te stellen commis sie van advies heeft doen voorlichten? Ligt het in het voornemen te bepalen, dat in de gevallen, waarin het advies der bedoelde commissie niet met algemeene stemmen wordt vastgesteld, ook de minder heid haar gevoelens aan den minister kan kenbaar maken? Twee communistische zondaren van den staf der wynkoop-groep hebben zich by de strenge heeren van de officieel» Communis tische Party Holland aangemeld: Van Bu rink en Hoogcarspel. Van Burink bekent rouwmoedig schuld zoo zou althans de buitenstaander zeggen. Maar hy heeft, naar het partybestuuiMBJ®" deelt, zyn fouten niet „zelfcritisch” genoèg. ontleed en beeft opdracht gekregen dit alsnog te doen. Dezer dagen zal de beslissing over zijn al ot niet toelating wojjden gepubliceerd. Omtrent Hoogcarspel schrijft de „Tri bune”, dat van hem een verklaring werd ontvangen, die In hoofdtrekken een recht vaardiging inhoudt van de afscheidingspo- litlek van de Comintern, Bonder eenlge bolsjewistische zelfcritische ontleding. ..Zoo lang Hoogcarspel toont door de gebeurte nissen niets geleerd te hebben en niet te begrypen, dat de oorzaken van de afschei ding van de Comintern lagen in opportunis tische opvattingen aooals die zich by v. Ravesteyn. Lisser en Frederiks verder In een duideiyke anti-communistlsche politiek hebben ontwikkeld kan er voor hem in een sectie van de communistische interna tionale volgens de meenlng van het politiek bureau van de party geen plaats zijn." Btnnenlandaehe Zaken pn Laadbom». Voortgezet wordt de behandeling van de afdeellng Landbouw der begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. De heer BRAAT (Platt. Bond) betreurt, dat de commissie-Lovlnk nog weinig ad viezen aan de regeerlng achynt te hebben geveven. Hy dringt aan op aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw. Aan aznbtenaarepensloenen en vlootbouw worden mlllioenen uitgegeven, maar voor den land bouw is nooit geld beschikbaar. 6pr. ziet niet In. dat ontheffing van premle-betaUng voor sociale verzekering moeilijkheden zal opleveren. Men wil het eenvoudig niet. Spr. Is II Jaren lid van deze Kamer en leder Jaar opnieuw heeft de regeerlng verzekerd te zoeken naar uitbreiding van afzetgebied. Zy heeft echter geen resultaat gehad. An dere maatregelen zullen dan ook noodig zyn. Andere landen steunen den landbouw met groote bedragen, hier doet men niets dan overwegen. De heer BAKKER (C.H.) vestigt speciaal de aandadit op de crisis in de akkerbouw- bedryven. De nood In die bedryven is van ■oodanlgen aard, dat met het oog hierop met recht een beroep op de regeerlng kan «•orden gedaan. Spr gevoelt wat den aard van den steun betreft, meer voor tnciden- teele. dan voor blyvende wetteiyke maat regelen. In de handelspolitiek mag geen principi- eele wijziging worden gebracht. Aandacht moet worden besteed aan het urgentle-pro- gram der centrale landbouw-organlsaties. Steun vraagt spreker voor de suikerbieten teelt en voor de aardappeltneelindustrie. den laatste in den vorm van rentelooee voor schotten. Steun vraagt hy verder voor de veenkoloniale bevolking De vrachttarieven moeten verlaagd, voor producten voor export bestemd. Wanneer men dat dóet, schaadt men de binnen schippert) niet. De heer VAN DER SLUIS (8.D.A-P meent, dat men ten aanzien van bet be palen van de oorzaak der crisis voorzichtig moet zyn. De toestand is nu even ernstig als de groote crisis van 1880, die veroor zaakt werd door de uitbreiding der pro- ductle-gebieden. speciaal in Amerika. Ook nu is er óver-productie met als gevolg ar moede en ellende. In de kapitalistische maataohappy is de boer niet te helpen. Het rtsloo is te gróót voor het Individu. Alleen de gemeenschap kan dit risico dragen. Spr. dient de volgende motie in: De Kamer, van oordeel, dat de wederaan stelling van een directeur-generaal van den landbouw gewenscht Is, gaat over tot de orde van den dag De heer J. VOS (R. K.) stelt vast, dat voor den landbouw zonder hulp der regeerlng verbetering niet mogeiyk is. Daarby is dc vrees niet denkbeeldig, dat het buitenland ook den uitvoer van onze zuivel- en veeteelt- producten gaat belemmeren. De regeering werke mee. om de suikerbietenteelt niet ver loren te doen gaan. Ook is de steun noodig voor de veenkolo niale aardappelteelt. De akkerbouw dient in zyn tegenwoordlgen omvang behouden tc biyven. Aan tarwe hebben wy in ons land nog een groot tekort. Spr. hoopt daarom, dat het ontwerp meng- en maalgebod spoe dig zal worden behandeld. Maar verder moet de minister met een complex van organische in elkaar grijpende maatregelen komen. De heer WEITKAMP (C.H.) betoogt, dat de economische crisis een wereldvraagstuk is. Alleen het geloof In Gods almacht zal dit vraagstuk oplosten. In ons land is steeds slechts platonische liefde voor den boeren stand en den landbouw getoond. De boeren zyn tydens den odrlog In een toestand van slavemy gebracht door allerlei maatregelen, van Den Haag uitgaande. Zelfs na den oor log werd een uitvoerverbod van aardappelen uitgevaardigd door minister Van IJsselsteyn. De Nederlandse!» burgerij heeft den morte len plicht, den boerenstand thans iets terug te geven, van wat hem jaren lang is ont houden. De heer EBELS (V. D.) wenscht her-taxa- tle van de in tyden van hoogconjunctuur uitgegeven boerenplaatsjes krachtens de Landarbelderswet. De menschen kunnen deze plaatsjes anders niet afbetalen. Spr. steunt de motle-Van der Sluis. De crisis in den akkerbouw Is een crisis van overproductie. In de overige takken van den landbouw en de veeteelt Is de verminderde koopkracht van het buitenland, gevoegd bij de Invoerbelemmeringen, de hoofdoorzaax van de moeliykheden. Spr. dringt aan op verlaging der spoorwegtarieven. Ook wyst spr. op de hooge keurloonen bj den uitvoer van vee en van aardappelen. De heer TTLANUS (C.-H.) meent, dat op het gebied van het lager land- en tulnbouw- onderwljs met de beschikbare middelen meer zou kunnen worden bereikt. Het is onrecht dat het stadskind na zes jaren lager onder wijs mag overgaan naar een ambachtsschool, doch hét kind ten plattelande het zevende leerjaar niet op een land- ot tuinbouwschool mag doormaken. Spr. dringt aan op wyzlglng van art. 7 sub 3 der Leerplichtwet, om dit mogeiyk te maken. De heer BIEREMA (llb.) zegt, dat het ge mis van een directeur-generaal van den landbouw in den lande wel degeiyk wordt gevoeld: er is temeer reden tot aanstelling, nu er een directeur-generaal van Nijverheid en Handel zal worden aangesteld. Een wan de oorzaken van de krlsis is d: dumplngspolitlek die in het buitenland wordt toegepast door uitvoerrechten. Wordt onzer zijds geen steun verleend aan de suikerbie tenteelt, dan zal deze verdwynen, ofschoon juist hier de natuuriyke omstandigheden zoo by uitstek geschikt zijn. Men handhave onze handelspolitiek, doch men neme tydelyk de excessen weg. Spr. dringt er by den minister ten sterkste op aan. dat hy een ander spoor- wegbeleid zal bevorderen. Komt hierin geen verandering, dan zal spr. in het vervolg zyn stem aan de Waterstaatabegrooting niet meer kunnen geven. i De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) wil den minister een directeur-generaal niet op dringen. 8pr. zal dus tegen de motle-Van der Sluis stemmen, te meer daar een direc teur-generaal in den weg zou staan aan it totstandkoming van een afzonderiyk depar tement van Landbouw, waaronder ook de drooggemaakte Zuiderzee zou ressorteeren. althans soolang deae in Staatsbeheer sou biyven. De krlsis wordt op onnatuuriyke wyze ver scherpt door maatregelen door bet buiten- 11 Veiligheid in West-Indië. Vele leden stelden er prijs op, hun instem ming te betuigen met dJ verwezeniyking van den meermalen in deze Kamer geulten wensch, dat in West-Indië een flottielje vaartuig zal worden gestationneerd. De Re geering Is het dus biykbaar eens met de in dertijd verkondigde meenlng, dat dit type van vaartuig by uitstek geschikt is voor de taak, welke aldaar van een oorlogsschip wordt gevraagd. Zy spreken de verwachting uit. dat deze statlonneering van biyvenden aard zal zyn en dat de nog steeds bestaande ongerust heid omtrent de veiligheid speciaal van Curacao een einde zaj nemen. Eenige andere leden vroegen zich af, of één schip voor de omgevfl^»ian Curasao en Aruba wel voldoende kan wórden geacht. Andere eld enbezagen deze^ zaak uit een anderen gezichtshoek. Waarom zoo vroegen zy, kan in en om Curacao de handhaving van orde en gezag niet geschieden met behulp van eenlge van licht geschut voorziene polltle- vaartuigen? Tegen wie moeten de 15 cM. kanonnen van het flottlelje-vaartulg toch dienst doen? Tegenover deze vraag stelden eenlge voor standers van internationale gelyktydige ont wapening een andere, te weten of bet flot tlelje-vaartulg, dat bestemd is voor Curacao- sche wateren, wel groot en sterk genoeg is om onder alle omstandigheden de orde en het gezag aldaar te handhaven. Een lid stelde de vraag wanneer de „Su matra" gereed zal zyn om weer In dienst te kunnen worden genomen. ten gelijkgesteld worden met de volgens de nieuwe wetten gepensionneerden. Eerder is hun geen recht gedaan. Spr dient een motie tn, strekkende tot wyzlglng van het K. B van 23 Juh 1930 in dezen zin. dat met behoud van het maximum van 280 pCt. van den grondslag van vóór 1920 de beperkende bepalingen dienen vervallen. De heer FLESKENS (R.K.) dringt aan op een herziening van den kinderaftrek voor de inkomstenbelasting op zoodanige wyze. dat aan de groote gezinnen meer wordt te gemoet gekomen. Spr. zou een progressleven aftrek wenschen. te beginnen by honderd gulden per kind en eindigende met een ma ximum van f 800 per kind. De heer BIEREMA (Llb.) wenscht afschaf fing van grondbelastlngopcenten voor het ongebouwd en van den vleeschaccyns. De heer DE VISSER (C.P.) acht de In directe belastingen te zeer drukkend op de lage Inkomens, vooral waar het de eerste levensbehoeften géldt. Ook de rijwielbelas- ting la onblliyk. met name voor de arbeiders. T.a.v. de Tabaksbelasting dringt spr. aan op een zoodanige wijziging, dat het bande- rollesysteem wordt afgeschaft De kleine fa brikanten worden herhaaldeiyk het slacht offer van de toepassing van de Tabakswet, ten opzichte vooral van dat banderollestel- sel. De Nederlander is nu eenmaal van na- ture een rooker en het is eigenaardig te zien hoeveel moeite hy zich getroost c=: bandje van zyn sigaar af te halen, i zijn sigaar lek te maken. Spr. dient motie in van den volgenden inhoud: -De Kamer, van oordeel dat het banderol- '«■systeem niet langer dient te worden ge handhaafd, gaat over tot de orde van den dag. De heer OUD <V.D.) dringt aan op een rierke verlaging van het percentage, dat in ▼eval van beroepen in belastingzaken, wórdt gelegd op het verschil ten nadeele van den ongeslagene, wanneer deze In het ongelyk wordt gesteld. De rijwlelbelasting betaald wUlin zien, met Instelling dus kening worden gehouden tnet, de elschen van goede financiering van dese zeer kost bare werken. Vast zal moeten staan, dat naast de zware geldelyke offers, welke in de komende Jaren van den Staat voor de uitvoering van andere groote waterstaats werken zullen worden gevraagd, ook de groote kosten voor de verdere Inpolderingen kunnen worden gedragen. de Minister voornemens is te doen ten aan zien van degenen, die in 1928 zUn geslaagd voor het examen van commies by de be- Ustingen, doch tot dusverre niet benoemd werden. Verder wenscht hy eenlge tegemoetkoming aan wachtgelders. De oude gepensionn. mee heer HIEMSTRA (S. D.) wraakt de tegenstelling tusschen socialisme en chris tendom, door den heer Weitkamp gemaakt. Spr. betoogt, dat men ten plattelande ten onrechte op verlaging der ambtenaren-sala rissen aandringt. Dit is een zeer onverstan dige politiek. Spr. ziet niet in waartoe de aanstelling een lapdbouwconsulent in algemeenen dienst noodig is. De heer VAN ZADELHOFP (S. D.) breekt een huis voor de vogelbescherming. De massa-vangst van zangvogels gaat onge stoord voort. De heer LOCKEVEER (R. K.) betoogt, dat de depressie als een lawine op het Zeeuw sche volk neergekomen is en de Zeeuwsche welvaart dreigt te verpletteren. De Regeering neme maatregelen om de opzegging van hypotheken te voorkomen. Wetteiyke maatregelen zyn noodig om de krisls-ellende tegen te gaan. De hypotheek rente is ook nog te hoog. Men kan de gelden vinden b.v. door een verhoogde belasting op de sigaretten. De heer LOVLNK (C. H.) sluit zich gaarne aan by de verschillende wenschen voor rechtstreekschen steun aan den landbouw. Ook dringt spr. aan op stichting van een wetenschappeiyk instituut ter verdeellng van de cultures der kweekers. De heer ZIJLSTRA (A. R.) gelooft, dat er geen streek in ons land is, die zoo zwaar door de krlsis wordt getroffen als de Gro ningse!» en Drentse!» veenkolonies. Met een credlet zou de aardappelmeel-lndustrie en dus ook de veenkoloniale landbouw kun nen worden geholpen. Mejuffrouw WESTERMAN (llb.) ziet be zwaar in het denkbeeld van den heer Tlla- nus, waardoor de kinderen om het zevende leerjaar te ontloopeh, naar de landbouw school souden gaan. Spr. dringt verder aan op een uitvoerverbod van zangvogels. Verschenen Is het Voorlooplg Verslag over het ontwerp van wet tot verhooglng van het Vine hoofdstuk der Ryksbegrootlng voor 1930 (door de Tweede Kamer aangenomen 24 October JJ.). Verscheidene leden betuigden hun Instem ming met dit wetsontwerp. Zy verklaarden het op pr(js te stellen, dat de Regeering niet heeft toegegeven aan den drang, geoefend door de voorstanders van eenzijdige ontwa pening. W ath et thans aan de orde stellen van het vlootplan betreft, dit getuigt h. L niet alleen van den goeden wil van dezen bewindsman, doch ook van diens durf, in aanmerking geno men de zonder twyfel ongunstige tydsom- standlgheden. Deze uitingen ondervonden van andere zyde tegenspraak. Vele andere leden n.l. achtten de opvatting, als zou ons land door vlootversterklng overeenkomstig dit wetsont werp in staat zyn zich naar behooren te ver dedigen tegenover een groote mogendheid, onjuist, temeer omdat de kans op een conflict ter zee met een kleine mogendheid, waarte gen verdediging wellicht niet onmogelyk zou zyn. al zeer gering is. Het eenige gevolg van de aanneming van het vlootplan zal h. L zyn, dat het oorlogsgevaar wordt vergroot. Volgens vele leden schynen de te besteden gelden, uit militair oogpunt bezien, slecht te zyn besteed. Dit betoog werd intusschen door verschei dene leden bestreden. Wat de flnancleele zijde van het wetsont werp betreft, zoo hadden vele leden met In stemming kennis genomen van een artikel in „Het Vaderland” van de hand van den oud-resldent G. Th. Btlbbe. Huns inzienq terecht, betoogt deze schrijver, dat ook bij de behandeling In den Volksraad is gebleken dat het by dit wetsontwerp gaat om een heel wat hooger bedrag dan de thans aan gevraagde 740.000, zoodat degene, die op desen grond elke analogie met de Vlootwet van 1923 verwerpt, zich aan struisvogel politiek schuldig maakt. Het staat toch vast da volgens den Minister de uitvoering der plannen gerekend over de jaren 1933 tot 1940, f 189.2 millloen aal kosten. Parochie v«n St. Jan De Evangelist Heden, 2e Zondag van den Advent. Epis tel: De God van geduld en vertroosting geve U. dat gy toch eensgezind zyt onder elkan der.’’ Evangelie: „Wat zyt gy in de woestyn gaan zien?” De H. Communie wordt ultge- relkt om 7 uur en om vyf minuten voor half 8, zoo ook onder de H. Mis, welke zal wor den opgedragen voor zegen over een huis gezin. Heden geen collecte. Byzonder wordt U de offerbus aanbevolen, voor Intentie voor de geloovlge zielen. Om 13 uur godsdienst onderricht. Des avonds om 7 uur Advents- meditatle. Onderwerp: „En na den dood volgt bet oordeel." Door den loop van de week is de H. Mis om 8 .ur en wel voor de volgende intenties: MAANDAG, feest van Maria Onbevlekt Ontvangen. De H. Mis om half 8, gezongen dsor het dameskoortje. Intentie: ter eere De 38-jarige gewezen directeur der N V. Nationale Bankvereeniging, kantoor Uithoorn heeft. geUJk gemeld voor de vyfde kamer der Amsterdamse!» Rechtbank terechtgestaan wegens valschheld in geschrifte, diefstal in dienstbetrekking en verduistering. In het getuigenverhoor werd de verdachte «geschilderd als een goed bankdirecteur, als iemand die een open oog had voor alles wat noodlijdend was en als een goed huis vader. Mr. De Blécourt achtte de ten laste ge legde feiten bewezen. Wat de straf betreft, verdachte moge een sociaal aanvoelend mensch zyn, hy was niet enkel iemand die den toon aangaf, maar ook iemand die zeer boven zyn krachten leefde niet alleen te uithoorn, doch ook elders. Mooi weer spe len van een anders geld, ts echter nogal gemakkelijk. Spreker vorderde twee jaar ge land. Dit brengt den plicht voor de Regee ring mede om in te grijpen. Vier dingen worden gevraagd: verlaging der spoorwegvrachten, steun aan de tarwe- cultuur. steun aan de suikerbietencultuur en steun aan de veenkoloniale aardappelen. Door subsidie zal aan het vervoer van land en tuinbouwproducten reductie moeten wor den verleend, daar Dultschland en Italië dit ook doen. Spr. hoopt, dat de Tarwewet spoe dig zal worden aangenomen. Voor de rogge zou spr. een verkapt Invoerverbod wenschen. Wat de suiker aangaat, het compenseerend Invoerrecht heeft goed gewerkt, maar het heeft thans uitgewerkt, doordat de prijs in middels nog verder is gedaald. Gebeurt er nu niets, dan zullen geen beetwortelen meer worden verbouwd, wat beteekent, dat twintig arbeidsloon zal verloren gaan, ot millloen, wanneer men rekening - van de H. Maagd. DINSDAG, voor Chrlstlanus van der Meer en Cornelia Zonneveld. WOENSDAG, .voor wanten. DONDERDAG, voor de overt, familie On derwater VRIJDAG, voor de verlaten zielen. ZATERDAG, voor een overledene; d<=> avonds öm half 4 biechthooren voor de kln- derea. Om half 8 oefening van den H. Kruis weg. Hollandse!» Stabat Mater verkrijgbaar by Braam prijs 2 cent). ZAtekDAG, generale H. Communie Tn- tentie voor een overledene. Des avonds biechthooren van half 8 tot half 9. ZONDAG, om half 8 voor Alt v. Schie en Wilhelmina Zonneveld. Nu de winterslaap Ingaat komt er op Uwe bloemenakkers meer rust en blyft er tyd over om ook gedurende den Advent in den loop der week het H. Misoffer een keertje meer by te wonen. Komt, mannen, toont nu Uw dankbaarheid, dat de goede Heiland thans in Uw midden woont Een beteren vriend hebt gij niet, en daarom moet gy Pleidooi Mr. A. Korver uit Alphen aan den Ryn begon zyn pleidooi met den persoon van ver dachte te belichten. Na de lagere school be- De heer FLORIS VOS (M. P.) vraagt den minister alle aandacht te blyven wyden aan een scheiding van de departementen van Binnenlandse!» Zaken en Landbouw. Als alternatief wenscht spr. een directeur-gene raal van den Landbouw. De vergadering wordt te 6 uur geschorst tot dee avonds 8 uur. De volgorde der Inpolderingen De te maken IJ-meer-afsluiting vormt tevens onderdeel van de bedyking der zui- deiyke polders, zoodat uit economische over wegingen de uitvoering der daartoe noodlge werken by voorkeur zal dienen te geschieden op een tydstlp, waarop verwacht mag wor den, dat de geheele daarmee samenhan gende zuideiyke inpoldering spoedig kan vol gen. Laatstbedoelde inpoldering geiyktydlg met de Nocrdoosteiyke te ondernemen, achynt economisch niet goed te verantwoor- den. In welke volgo-de en op welke tijdstippen de volgende Inpolderingen achtereenvolgena dienen te worden ter hand genomen is nog in ztudie. Inzake de wenscheiykheld om voor de ontginning van de gronden by sondere orga nisatorische maatregelen te nemen o m. door een orgaan als bedoeld in artikel 194 van Je Grondwet in het leven te roepen is nog overleg gaande. Het bedrag van 13 millloen voor de uit voering van militaire werken heeft uitslui tend betrekking op voorzieningen voort vloeiende uit artikel 1 van de eerste mili taire Zuiderzee wet van den 29en Juli 1925 n.l op den bouw van duurzame versterkin gen op of naby den afsluftdyk. alsmede voor de daarvoor uit te trekken bewapening. het ,JïbkL”^»rit goede bron ver neemt, heeft de Minister van Arbeid, Han del en Nyverheld, mr. T. J. Verschuur, dezer dagen de besturen van de Horecaf en den Ned Bioscoopbond In audiëntie ontvangen, naar aanleiding van de actie der Ned. Toonkunstenaarsvereenlging in zake de werkloosheid onder de musici, welke de vereeniglng geheel of ten deele toeschryft aan het groot aantal buiten landse!» musici, hier te lande te werk ge steld, en aan de toeneming van de mecha nische muziek. Is het blad wel ingelicht, dan sou de minister als zijn standpunt te kennen heb ben gegeven, dat de regeering niet van rins Is. over te gaan tot regelen tot het weren van de buitenland se!» toonkunstenaren. Wel zou hy bereid zyn, tot de exploitanten van bioscopen, dancings, restaurants enz. het verzoek te richten, zooveel mogeiyk den Neder- landschen musici een kans te geven en, waar mogelyk geen mechanische muziek instrumenten, doch .levende arbeidskrach ten!* in dienst te nemen. Er bestaat in de kringen van het gemeen tebestuur van Nijmegen na de unanieme aanvaarding door den gemeenteraad van 's minister Reymers voorstel inzake den bouw der Waalbrug nog verschil van meenloc over de vraag of de gemeente Nijmegen haar oud veerreeht, met de betaling van de 425.000 vergoeding door bet Rijk, geheel heeft prijsgegeven. Het departement van Waterstaat handhaafde, en met klem, zyn standpunt, dat geenerlel veerreeht door de stad Nymegen na de aanvaarding van ministers voorstel door den raad, in zyn ver gadering van 23 October j.l.. uitgeoefend kan worden na de totstandkoming van de vm- te oeververbinding. Hierover zijn nog be sprekingen door minister Reymer met de vertegenwoordigers van het Nijmeegsch ge meentebestuur gevoerd. Naar de .Prov. Geld, en N(jm. Crt.” ver neemt, heeft deze aangelegenheid een on derwerp van discussie uitgemaakt in een bastoten raadsz-tting. De Raad verk’aarde zich daarby accoord met het standpunt van den minister van Waterstaat, dat het veer- recht van de stad Nymegen met aanvaar ding van het bouw-voorstel vervallen is. Hit veerreeht is, met de betaling van 435 000 ÏÏek^t,1^* d<> gem*Bte NUmectt. ZONDAG, half 8 voor Martlnus Kapteln en Clasina Groen; 10 uur voor de levende en overleden leden van de broederschap van den H. Geest. Collecte voor de verwarming. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers, daarna vergade ring van de Derde Orde. MAANDAG, half 10 pl. gez. uitvaart voor de wed. Maria Lucia LleftingZuurbier. DINSDAG, voor Nlcolaas Zuurbier Wilhelmina de Waard. WOENSDAG voor leden en weldoeners der St. Vlnoentlusvereenlging. DONDERDAG voor een overleden dochter. VRIJDAG, gez. Requiem voor Joanna Ory als lid van de Derde Orde; 7 uur Lof. ZATERDAG voor Catharina Schermer— Llefting; van 45 uur biechthooren voor de kinderen; van 58 uur voor de overigen. Elders wordt gelezen: MAANDAG voor Cornells Duin en Ann» Zuurbier. DINSDAG voor Adrianus P. Valkering. WOENSDAG voor Cornells Llefting en Afra v. d. Molen. DONDERDAG

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7