fc i ALCMARIA VICTRIX I H.R.C. I I I L ,ii EN ux 31 Het nuttigste Cadeau v. h. JAN DE VRIES Van Putten en Oortmeyer - Payglop „VRIESIA” Burgerlijke Stand van Alkmaar VOOR VEREENIGINGEN Firma Jan Kühne DERDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 ALKMAAR BRIÈK Het zesde postvliegtuig BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Personalia Fransche Kabinet Autobotsing Vele dooden - Groote schade PROVINCIAAL NIEUWS De tramstaking te Chemnitz ZWAAGDIJK OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Individu schiet op een auto De ontwapenlngskwestie Owen Young over dé huidige crisis Als de papieren niet in orde zijn Na St. Nicolaas mag alles geruild worden ALKMAAR r -- 4 A Groote petroleumbrand in de haven van New-York Nachtelijke schietpartij te Laren Ernstige aardbeving te Burma Koleninstorting te Bandjarmasin IS EN BLIJFT EEN MOOIE BRIL Pracht-sorteerihg Zeven olietanks en 8 terpenlijntanks ontploft Oud-raadslld van Schoten voor het Amsterdamsche Hof ZAADMARKT 58 .70 10 95 45 14 10 10 De reis van dr. Schacht naar Amerika School-etui's. Kleurkrijt. Teekendoozen, Atlassen, Woordenboeken, Teekeninkt. enz., in groote verscheidenheid bij Wagon dynamiet in de lucht gevlogen prijzen der plaatsen bij voorverkoop: tribune f 0.90, paddock f 0.60 en 2e rang f 035 ZONDAG a.s. 2 B«r en? bij N Het werkloozencljfer In de V.- S. OPTICIEN De arbeidstijd in de Engeische mijnen De burgemeester van alkmaar maakt bekend, dat in JANUARI aa. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zjjn in 1912. malversaties bi] de Nationale Bank te Uithoorn Mishandeling der Duitsche minderheid in Joego-Slavië? gedurende zyn werkelljken dienst Is K. K. KIESVEREENIGING schuldenaars ruim moeten 36 slachtoffer» Alkmaar, 4 December 1930. Lichte ongesteldheid van piloot Blaak Zes dooden. De directeur voor de Rechtbank B—S5IETTELUK E ZUCKTE^l aldaar, Nader ondersoek naar sfjn gedrag gelast de Zal Tardies liUjven 7 voorloopige hechtenis. ilteriyk en te Communistische demonstraties Auto tegen de stoomtram TTT Princlpieele verklaringen te wachten. 2. namldd. 254-4S 254-454 254-454 254-454 254-454 Scholieren, die op den voor hen bestemden de fflB nee KA 4, PW. en tU. ALGEMEENS ROOMSCH’KATHOLIEKE AMBTENAARS VEREENTGING ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN KANAALDIJK t INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Burgemeester voomoemd, WENDELAAR. en en Acht en vier maanden gevangenisstraf en 112.000 en 36.000 francs boete betalen van 1 tiendubbele der Invoerrechten, zijnde fr 112 000. Voorwaar dure Invoer! In de afgeloopen week hebben zich alhier ■es gevallen van roodvonk en twee geval len van dlph|0rle voorgedaan. zijn, zich opge-- Inschrijving vóór den gewonen tijd. Art. 15 van het Dienstplichtbesluit. 1. Hij, die een Jaar eerder wenscht te worden in geschreven, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toestemming by een verzoekschrift, dat hij aan den Minister van Defensie zendt, vóór 1 Mei van het jaar, waarin hjj 17 jaar oud wordt. HIJ legt daarby over een bewijs van Instemming van zijn wettigen vertegen woordiger. De Minister stelt den belanghebbende in de gelegenheid een onderzoek te ondergaan ter zake van lichamelijke geschiktheid en licha melijke geoefendheid, een en ander voor zoo ver niet b|j het verzoekschrift verklaringen zijn overgelegd, waaruit de geschiktheid en de mate van geoefendheid voldoende blijken. Schuldenkwestie en nakoming van verplichtingen Beteekenis van de uitdrukking .wettige vertegenwoordiger” RIO DE JANEIRO. 4 Dec. Op het sta tion te Porto Ntovo da Cunha in den staat Minas Geraes (Brazilië) is een wagon, ge laden met dynamiet in de lucht gevlogen. Er werden 36 personen gedood terwijl drie gebouwen totaal verwoest werden. Te ’s-Oravenhage slaagde voor het ma chinistenexamen diploma B. de heer H. J. ifeerman, alhier. l hebbende dresseeren blad, Hof 5e vereent, ■boden. Ds r Damclub Voor deze P. Bond Edam, en eschlkbaar een moois WASHINGTON. 4 Dec. Green, de voor zitter der Amerikaansche Werkliedenfedera tie. schat het aantal werk’oozen in de Ver- eenigde Staten op 4.860000. terwijl hy ver klaart. dat. als het aantal In dezelfde mate toeneemt, als dit gedurende de maand No vember het geval is geweest, dit getal in Fe bruari zeven millioen zal bedragen. ven in. het gebouw „DE NIEUWE DOELEN Doelenstraat no. 3, voor hen wier geslachts- namen aan vangen met de letters: ling •ver hunner oudere broeders. Omtrent deze inschrijving en omtrent de bovenstaand ge- meenlng kunnen Geboren: Trijntje Ma ja. d. v. Klaas Schenk en Anna Kaan; levenloos aangegeven kind van Cornells Baltus en Alida Zutt; Johan nes Cornells, z. v. Nicolaas Berger en Pe- tronella Appel. De heer Hoogendoom, employé van de steenkolenmijn Dalokbajoer te Bandjarma sin, is met 5 mijnwerkers levend begraven onder een instorting van kolen; 200 con tract-koelies werkten een uur lang, voor zy de zes lijken wisten te bergen. verstandige zaak weer onderwerpen^ zou dit de noodlottigste ge volgen kunnen hebben en zou de chaos van de laatste 10 Jaren weer opnieuw ontstaan. Een redeye Bremen De voorbereidende ontwapeningscommissie zal haar werkzaamheden waarschijnlijk Dins dag as. eindigen. Het rapport aan den Raad van den Vol kenbond zal aanleiding geven tot princlpieele verklaringen van verscheidene delegaties, die nogmaals hun voorbehoud tegenover het stand ramt van de meerderheid der commis sie tot uiting willen laten komen. twee- revolverschot loste op den voorbijrijdenden auto. De wagen reed echter met onverminderde snelheid door. De politle-agent sprong op zijn fiets en ging op den misdadiger af. Deze bemerkte echter, dat hij was ontdekt Hij loste ach tereenvolgens driemaal een schot op den po- litie-beambte. waarna hy op zijn fiets sprong en met groote snelheid wegreed in de rich ting Eemnes. De agent zette met zijn hond den vluchte ling na. die. toen het dier hem in zijn been beet, tot tweemaal toe een schot loste. Tij dens de achtervolging schoot de agent zes maal op den vluchteling, blijkbaar zonder hem te raken, daar deze in onverminderde vaart doorfiet'te. Nabjj de grens van Eemnes verdween de vluchteling In het bosch en wist hierdoor aan zijn vervolger te ontkomen. Een onmiddellijk met politiehonden inge steld onderzoek leverde geen resultaat op. De burgemeester van Laren verzoekt den automobilist, op wiens auto hedennacht is ge schoten, zich zoo spoedig mogelijk bij hem bekend te maken. Den leden van bovengemelde vereenlging wordt medegedeeld, dat op Zondag 7 Decem ber aa. te 9 uur in de Ptusstichtlng aan het Nassauplein een H. Mis zal worden op- gelragen voor de levende en overledene leden van A. R. K. A. Het bestuur noodlgt hen in verband daar mede beleefd uit, daarbij tegenwoordig villen zijn. Het zesde postvliegtuig de PJL-A.G.R. het welk op weg naar Indiê Donderdag te Kara chi is aangekomen, werd aldaar opgehou den tengevolge van lichte ongesteldheid van den tweeden bestuurder, den heer Blaak. Heden kon de vlucht evenwel voortgezet worden. inschrijving, die In sommige gevallen binnen *n anderen termijn moet plaats hebben, widen de volgende bepalingen van de Ondanks achtervolging wist hij te ontkomen Toen de politie-agent G. te Laren van nacht op zijn ronde langs het kruispunt VredelaanNieuwe Rijksweg kwam, hoorde hjj plotseling op eenlgen afstand een revol verschot lossen. Even later naderde van uit Amsterdam een auto, die met vrij groote snelheid passeerde. Tegelijkertijd kwam, op eenlgen afstand van den agent een mans persoon uit het kreupelhout, die tot maal toe een Tengevolge van de gladheid van den weg ont tond gistermorgen om ev en9 uur op den boek PatemosterstraatKanaalkade een aanrijding tusschen een luxe auto, bestuurd door den heer Geeln uit Bergen, en den vrachtauto van den heer S. Jonker. -*xpedl- teur. Belde auto's beliepen eenige schade, doch konden hun weg weer vervolgen. Het Amsterdamsche Gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak tegen net oud- raadsiid van Schoten, C. A. B., thans wonen de te Zandvoort. die door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld was tot 5 maanden gevangenisstraf en voorwaardeljjke ter be- regeering. Hem oplichting mogendheden dienen bij royaliteit en sympathie te Die een zeer groote keuze St. Nicolaas-geschènken voor extra lage prijzen wenschen 13 het adres: St. JACOBSTRAAT, hoek FNIDSEN. Religieuze artikelen, Schrljf- en Teekenbehoeften, Êtul’s, Lees- en Prentenboeken, enz, rnt Partijen voor opruiming voor zeer lagen prijs. x voorm. A--Bo. Maandag 5 Jan. 31 10-1254 Br.-E. Maandag 5 Jan. 31 F.-H. Dinsdag 6 Jan. 1931 10-1254 J.-Kl. Dinsdag 6 Jan. 1931 Ko -M. Woensdag 7 Jan. 31 10-1254 Scholieren Woensdag 7 Jan. 1931 N.-R. Donderdag 8 Jan 31 10-1254 S.-8t. Donderdag 8 Jan. 31 Bw.-V. Vrijdag 9 Jan. 1931 10-1254 W.-Z. Vrijdag 9 Jamt. 1931 Bij de Nederlandse!» Spoorwegen te be noemd tot klerke de leerllngklerke mej. J. C. W. Tomassen, alhier. Het kan vandaag voor het kabinet- Tardieu een beslissende dag zijn, omdat allen, die zich tegen het kabinet willen kee- ren, daartoe gelegenheid krijgen bij de in terpellatie van senator Herey. Of deze echter aanleiding kan worden voor een nederlaag van Tarc'ieu, valt zeer te betwijfelen, nadat gisterenavond *t standpunt van Poincaré be kend is geworden. De oud-minister-president verklaarde in aansluiting op een langdurig onderhoud met Tardieu, dat hy er niet aan dacht, zich met een kabinetsformatie te belasten. Om aan alle desbetreffende berichten eens en voor altijd den kop in te drukken, zou hjj met open stembriefjes vóór Tardieu stem men. De invloed van Poincaré in den senaat te nog steeds groot genoeg, om een groot aan tal leden, die tot nog toe geen besluit had den kunnen nemen, me» tc sleepen. Gisterenmorgen om ongeveer 9 uur had tengevolge van den mist op den Kanaaldijk _ta de gemeente Bergen by den onbewaakten 'overweg aldaar een ernstige aanrijding plaats tusschen een uit de richting Alk maar komende stoomtram en een auto, be stuurd door den chaulfeur van den heer Lely, Ir. van de Zuiderzeewerken. De twee inzittende kinderen van den heer Lely werden vrij ernstig aan het hoofd gewond. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd. king hebben op de voorziening In de voogdij. yL 4ie in aanmerking komen voor vrljstel- wegens broederdlenst, leggen teven» alle stokken betreffende den dienst Voor de aangifte ter inschrijving zal in het BIJZONDER gelegenheid worden gege- e. overleden. Wie vrijstelling verlangt wegens opleiding tot geestelijke, enz. moet daartoe, voor zoo ver mogelijk, bij de aangifte ter inschrijving' overleggen een verklaring, waaruit blijkt, dat hij behoort tot degenen, die volgens -Ie wet voor vrijstelling op dien grond In aan merking komen. Waar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de uit drukking „wettige vertegenwoordiger”, wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, de voogdij of de eurateele uitoefent. Bjj twijfel omtrent de gemeente. waar men zich ter inschrijving moet aanmelden, wende men xieh persoonlijk tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente secretarie om inlichtingen. Inschrijving na den gewonen tjjd. Art. 7 der wet. 1. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hjj niet reeds ingevolge art. 6 te Ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 Januari van het Jaar. waarin hU 19 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar waarin hU 25 jaar oud wordt, zijn woonplaats In Neder land of in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K.M. van de Neder- landsche grens is gelegen, heeft gevestigd of wiens wettige vertegenwoordiger in dat tijd vak zjjn woonplaats aldaar heeft gevestigd; b. hjj. die In bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, indien hij of zijn wettige vertegenwoordiger in Nederland of in een plaats, als onder a be doeld woonplaats heeft; c. de nlet-Nederlander. die in bedoeld tijd vak ingezetene of opnieuw Ingezetene te ge worden; d. de Ingezetene nlet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behooren tot een staat als bedoeld in art. 6, tweede lid, onder b (zie hiervóór). 2. Met betrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6 tweede lid. i na van i zijn, als schriftelijk als lid aan het secretariaat Metlusstraat J, onder opgaaf van naam, voornaam, adres en contributiebedrag. het grootste belang. Het is daarom te be grijpen en te rechtvaardigen, dat zij. die 1 een groote schuld hebben te betalen, in ve.-band met de daling der goederenprijzen, een vermindering van him schuld elschen. Te dien aanzien zou Amerika zich eveneens i tegenover zijn gedragen. Juist groote zulke kwesties toonen. De schuldenkwestie elscht ten slotte een regeling. Wanneer men deze aan politieke contröie wilde Te De BUrVeregistreerd! Het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede: Gisterenavond om 19.04 uur. tijd van Greenwich, werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt een zeer sterke aard beving opgeteekend. afstand 8400 K.M., oor sprong in de streek Neder-BlrmaGolf van Bengalen. Zooals uit een telegram uit Rangoon blijkt, heeft deze aardbeving groote schade aange richt. dag geen gelegenheid hebben, kunnen zich aangeven op Woensdag, 7 Januari 1931, des namiddags van 2J44J* uur. Bjj de inschrijving gelieve men mede te brengen het trouwboekje der ouders of an dere familie-papieren; is een der ouders of «ijn beide ouder» overleden, dan moeten worden overgelegd de stukken, die betrek- AMSTERDAM, 4 Dec. In September van dit Jaar werd de gemeente Uithoorn e.o. in rep en roer gebracht door de ontdekking van malversaties, gepleegd door den direc teur van het bijkantoor van de Nationale Bankvereenlglng aldaar, den 39-jarigen J. v. Z. De malversaties liepen over een tijdsver loop van ongeveer tien jaar. Heden had de man, die gedetineerd te, zich voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te verantwoorden, verdacht van valschheld In geschrifte, diefstal en verduistering. De zeer uitvoerige dagvaarding legde hem o.m. ten laste, dat hy op 3 Mei 1929 en op 17 Mei d.a.v. twee kwitanties heeft Ingevuld waarbij de veehouder W. J. Zwetsloot, ver klaarde resp. 11.500 en 1500 van de Nationale Bankvereenlglng te hebben ont vangen. Verd. had die kwitanties valscbelljk van de handteekenlng van W. J. Zwetsloot voor zien; bedoelde papieren moesten dienen als bewjjs, dat verd. deze bedragen had uitge keerd. Vervolgens was diefctal ten laste gelegd. HIJ zou In het tijdperk tusschen Januari 1923 en September 1930, in leder geval na 1 Jan. 1934 een groot aantal effecten, nominaal ter waarde van 16.500 en toe- behoorend aan K. v. Doom, hebben weg genomen. Ten slotte was verd. verduistering ten laste gelegd. Verd. zou zich In het tijdperk tusschen 1 Januari 1921 en 3 September 1930 als directeur van het bijkantoor der Nat. Bankvereenlglng later Rotterd. Bank, vereenlging wederrechtelijk hebben toege ëigend een bedrag van 107.643. Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbe sluit. brie wel en wie niet ingeschreven moeten worden Art. 6 der wet. 1. Behoudens de bepaling van het tweede lid wordt voor den dienst plicht ingeschreven: a. de Nederlander, die op 1 Januari wan het Jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, woon plaats heeft in Nederland of in een plaats in t-it buitenland, welke niet meer dan 15 k m. van de Nederlandsche grens is gelegen of wiens wettige vertegenwoordiger op ge noemd tijdstip aldaar woonplaats heeft; b. de nlet-Nederlander, die op genoemd tijdstip Ingezetene is; 2. Voor den dienstplicht wordt niet inge schreven de Ingezetene, niet Nederlander, die: a. te geboren in Nederlandsch-Indlê, Su riname of Curasao;'” b. blijkt te behooren tot een Staat waar de Nederlanders niet aan verplichten krljgs- BespreMngen er over Van welingelichte zij de wordt medege deeld. dat in de gisteren gehouden geheime bespreking van den Eersten Minister Mac Donald, de Minister van Arbeid. Miss Bond field en den Minister voor de mijnen Shin- well. met de vertegenwoordigers van de fede ratie van mijnwerkers, de leden van net kabinet de arbeidersleiders trachtten te be wegen, voorloopig hun organisatie aan te bevelen de aanvaarding van een regeling van den arbeidstijd, waarbij 90 arbeidsuren wor den verdeeld over 14 dagen. Waarschijnlijk zullen de leiders echter heden in de confe rentie van mljnwerkersgedelegeerden voor stellen, met een dergeljjke regeling geen ge noegen te nemen. Sint Nicolaas in de Bewaarschool Bij al zjjn drukte, by al zjjn reizen en trekken vergat de kindervriend Zwaagdyk niet. Aan dit bezoek zyn zy langzamerhand gewend geraakt en 1 zou voor de kleinen der Be waarschool een groote teleurstelling zyn ge weest. indien Sint Nicolaas door zijn vele beslommeringen Zwaagdyk door 't hoofd ge gaan was. De Sint en zyn onafscheidelijke Pieter man zouden dltmaa volgens de kinderlijke voorstelling per auto rechtstreeks uit Spanje komen. Vol ongeduld verbeidden de kleuters den grooten dag. Eipdeiyk was de langverwachte daar. Eerst wat aarzelend, daarna wat vrUmoe- dlger klonk uit kindermond hem het wel komstlied tegen. Pieterman, zwaar gebukt onder zijn zoeten last, scheen hen minder goed aan te staan. Wat zou hen van hem wachten? De goede Sint scheen van ieders gebreken en tekortzocnlngen op de hoogte. Ieder wist hy naar waarde te schatten. Toch voerde goedheid en minzaamheid in hem den boventoon. Met een belofte van betrschap stelde hy zich tevreden. Uit volle borst klonken de klnderliedjec den goeden Sint ter eere. De blydschap steeg ten top toen elk uit handen van den Sint een stuk speelgoed in ontvangst nam. Vele moeders waren opgekomen en ver- heuëjden zich in de pret hunner kleinen. Den 21en November werden door de leden vergadering der Kiesvereenlging eenige can- dldaten aangewezen voor leden der Prov. Staten. Deze candidaten worden door het bestuur »»n den Staten-Kieskring op een verzamel- iy5t geplaatst. Nadat dan verschillende besprekingen worden gehouden, wordt ten slotte een poli tiek advies ultgebracl-t. Dit politiek advies wordt dan aan een ftemming onderworpen, waaraan alle leden der klesvereenlglngen in den Kieskring kun nen deelnemen, die lid waren op 31 Decem ber 1930. r k. keizers, die dus geen lid zyn der Kiesvereenlging, mogen dus aan die stem ming over het politiek advies, die in het voorjaar van 1931 wordt gehouden, niet deel nemen. Deze R. K. kiezers kunnen dus geen in vloed uitoefenen op de leden, die voor lid der Prov. Staten In aanmerking komen. Wil men dus invloed uitoefenen, dan moet men lid zyn der klesvereen.-ing voor 31 December as. Dit zelfde te ook van toepassing op de eandldaat'telling voor leden van den Gem - raad, ook van toepassing voor de stemming voor het politiek advies over leden van den Gemeenteraad. Het is dus zaak, wil men zyn invloed ge bruiken, dat men lid te der kiesvereenlging en ook alweer voor 31 December as. De contributie der Kiesvereenlging be draagt voor het eerste lid uit een gezin als minimum rilftlg cents en de overige leden van het gezin minimum dertig cents. Ge- wenscht is het, dat zy, die meer kunnen be talen, dit ook doen. R. k. kiezers, nog geen lid zynde van de Kiesvereenlging, lezen dat zli zoowel ven Uit Rangoon wordt gemeld, dat een aard beving in Burma groote schade heeft aangericht. Talryke hulzen zyn ingestort, bruggen spoorwegen vernield. Er zouden vele dooden te betreuren ritn en ook het aantal gewonden zou groot zyn. Te Pya. op 250 K.M. afstand van Ran goon. heeft de aardbeving een grooten brand veroorzaakt. De sneltrein MandalayRangoon Is ver over tijd en aangezien men te Rangoon nog geen bericht heeft ontvangen, vreest men, dat de trein, tengevolge van de aardbeving is verongelukt. Vrijstelling van den dienstplicht Hy, die vrystelling wenscht wegens BROE- DERDIENST of wegens het bekleeden van een GEESTELIJK of een godsdienstig menschllevend ambt of opleiding tot zoo danig ambt, behoort daartoe.voor zoover mogeiyk, aanvraag te doen by de aangifte ter inschryving. By die aangifte bestaat tevens gelegenheid om, indien de in te schrijven persoon ver moedelijk een andere reden van vrijstelling zal kunnen doen gelden, ook hiervan opgaaf te doen. Vrystelling wegens BROEDERDIENRT wordt op aanvraag verleend. Indien een wettige broeder of een wettige halfbroeder van den Ingeschrevene op 1 Januari van het Jaar der Inschrijving verkeert in een der volgende gevallen: a. tot gewoon, dienstplichtige bestemd is, voor zoover de voor zfln iniyving bepaalde datum nog .iet is aangebroken; b. als gewoon dienstplichtige of als vrij williger tot de land- of de zeemacht be hooit; c. 30 dagen in werkeiyken dienst te ge weest; d. militair pensioen geniet of heeft ge noten; Op 30 Juni 1929 reden A. K. en H. v. R.. beiden tc Chaam er W. v. d. M. te Breda met een Citroën-wagen -over de Belgische grens Te- Weelde werd de wagen in beslag genomen, omdat de Belgische douane de bybehoorende papieren niet in orde bevond. Deze zaak heeft een langdurig onderzoek gevraagd en pas thans heeft de rechtbank van Turnhout uitspraak gedaan. H. v. R. werd vrijgesproken, doch de twee anderen werden veroordeeld wegens fraude leuzen Invoer: A. K. tot 4 en W v. d M to» 8 maanden, de laatste bovendien nog tot 38.000 francs boete en bedien to zamen tot het In de groote olie-opsiagplaats van de dard OU Campany te Brooklyn by New York is tegen middernacht door tot nog toe onbe kende oorzaak een groote. 10.000 tc-n ruwe olie bevittende tank geëxplodeerd. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en tastte de in de nabyheid staande tanks aan, met het gevolg dat zeven andere olietanks en acht terpentjjn-tanks ontploften. Tengevolge van de groote hitte en de rook- onwlkkeling kon de brandweer zich slechts bepalen tot het met groote moeite bescher men van de overige tanks. De brandende olie vloeide voor een deel in de East-R:ver. en tastte twee tankbooten en een drijvende brandspuit aan. die door de vlammen groo- tendeels wemield werden. Slachtoffers zyn tot nog toe niet te betreuren. Er bestaat groot gevaar, dat de gashouders van de gas fabriek te Brooklyn, die zich in de nabyheid bevindt, tengevolge van het vuur en de hitte ontploffen. Door de politie worden de hulzen in de omgeving dan ook ontruimd. Vroeg in den morgen ontplofte een nieuwe olietank met een inhoud van 50.000 gallon ruwe olie. Verschei dene brandweerlieden werden door vallend gesteente gewond. De geheele New-Vorkschè brandweer neemt aan het blusschingswerk deel. Strafbepalingen. Art. 48 der wet. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vyftlg gulden wordt ge straft: a. hij, die niet voldoet aan een Ingevolge art. 8, tweede lid (verplichte aangifte), op hem rustende verplichting; b. degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hij die op zettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. dienst zyn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van we- derkeerigheld is aangenomen. In welke gemeenten de inschrijving moet geschieden Art. 8 van het Dienstplichtbesluit. 1. De Inschryving voor den dienstplicht geschiedt: a. indien de wettige vertegenwoordiger ir. Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats te gelegen; b. indien de in te schrijven persoon in Nederland woonplaats heeft, in de gemeen te. waarin deze woonplaats is gelegen, tenzy hy een wettigen vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Nederland woon plaats heeft; 3. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zyn wettige vertïgen- woordlger had op 1 Januari van het Jaar. waarin eerstbedoelde persoon 19 Jaar oud wordt, of de woonplaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zyn wettige vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel lóepaalde van toe passing is geworden. Aangifte ter inschrijving Art. 8 der wet. 1. Behoudens de door ons vast te stellen "Uitzonderingen geschiedt -Je inschryving voor den dlenstpUcht op aan gifte by den burgemeester dèr door ons aan te wyzen gemeente. 2. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of b|j verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger; kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelyk gemachtigde. 3. De aangifte geschiedt: a. voor zooveel betreft de ingevolge art. 6 in te schrijven personen, in de maand Ja nuari van hej; jaar, waarin zy 19 jaar oud worden; b. voor zooveel betreft de Ingevolge art. 7 schrijven personen (zie hierna), bin- ;rtig dagen na den dag, waarop het .n in te r nen dertl dat artikel bepaalde op hen van toepassing is geworden. Inschrijving zonder aangifte Art. 10 van het Dienstplichtbesluit. 1. Zon der aangifte wordt voor den dlenstpUcht in geschreven hy die: a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of bllndengesticht. een rijksopvoedlngsgestlcht, een tuchtschool een gevangenis of een riJkswerklnrlchtlng; b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regee- rlng is gesteld en niet in een rijksopvoe- dingsgesticht te opgenomen; c. als vrtJwiUlger behoort tot de land macht, de zeemacht of de overzeesche weer macht, uitgezonderd den vrijwilligen land storm. Gisteravond trachtten groepen commu nisten op verschillende plaatsen te Chem nitz demonstraties te houden. De politie greep energiek in en moest herhaaldeiyk van den gummistok gebruik maken. Een aantal personen werd gearresteerd Hedenmorgen kon de tram wederom in slechts zeer beperkten omvang uitryden. Een aantal niet te Qhemnltz verschyren- de bladen bevatten berichten over straat gevechten, dier echter onjuist zyn. By de onderhandelingen tusschen het gemeentebestuur en den bond van perso neel by de openbare bedryven hebben de werknemers bereikt, dat het trampersoneel dat door de tramdirectle, in verband met de verkorting van den arbeidstijd, werd ontsl-gen, weer te werk zal worden gesteld. Op welke wyze dit zal geschieden, is nog niet bekend, aangezien de tramdirectle heeft verklaard, dat de deelnemers aan d^ staking In geen geval weer aan het werk kunnen gaan. In de Lotoaclub te New-York heeft Owen Young gisteravond een rede gehouden die nogal wat cpzlen heeft gebaard. De poli tieke onzekerheid, waardoor de economische krachten worden verlamd, achtte Owen Young de voornaamse oorzaak van huidige crisis. De verzoening tusschen politiek economie noemde hy de brandendste moeiiykste kwestie, die het snelst een oplos sing noodig heeft. In verband hiermede, wees hjj op het streven in Europa, om de parlementen buiten het economisch leven te plaatsen o! het parlementalrisme zelfs voor bepaalden tyd geheel uit te schakelen. Ook ten aanzien van schulden en herstel betalingen te stabiliteit en veiligheid van die te hebben, lid willen mondeling i schikking stelling van de was ten laste gelegd poging tot van een drogist te Zandvoort. Het Hof verwees de zaak terug naar den rechter-commissarts te Haarlem, om een nader onderzoek in te stellen naar verdachtes gedrag na zyn in vryheid stelling uit Eenige maanden geleden werd overal groote verontwaardiging gewekt door het bekend worden van de mishandeling, die de Duitsche schryfster Isolde Reiter in Joego slavië had ondergaan. Dit was» aanleiding voor de Joego-Slavische autoriteiten om een verklaring re publlceeren, waarin voorname lijk de minister van Binnenlandsche Zaken toezegde, mishanoellng van gevangenen en van minderheden tegen te gaan. Naar thans gemeld wordt, schijnt de invloed van den minister nog niet tot de verschillende politie autoriteiten te kunnen doordringen. Eerst thans worden namelyk bizonderheden be kend van een gebeurtenis, die midden Octo ber te Karawukovo in de Wojwodlna plaats vond. Het betreft de mishandeling van de Duitsche boeren Balthasar en Adam Lux. Philip Klotzbücher en Stephan Elbl, die er van verdacht werden een voorwerp van een marskramer te hebben ontvreemd. De man nen werden net- zoo lang met de vuist en de vlakke hand in het gezicht geslagen, tot zy uit neus en mond hevig bloedden en werden toen gedwongen cm te dansen en te zingen onder bedreiging met zweepslagen. Na nog- -maals geslagen te zyn, werden zj vrijgela ten. Des nachts werden Adam Lux en Elbl uit hun bed gehaald en naar het politiebureau overgebracht, waar zy werden vakgebonden en op de bloote voetzolen geslagen. Vervol gens werden zy gedwongen om op de stuk geslagen voeten te dansen. Gendarmes pak ten de boeren by het haar en sloegen hun hoofden tegen elkaar. Zelfs dwongen de gen darmen de mannen, elkaar in het gezicht te slaan. Ten slotte moesten zy den wacht commandant op de knieën om genade vra gen? waarna zy werden vrijgelaten. Dit verhaal, dat naar van Duitsche zyde beweerd word., uit betrouwbare bron af komstig te pn door verschillende getuigen bevestigd zou zyn, heeft in Duitsche kringen groote verontwaardiging gewekt. Van Duit sche zyde wordt betoogd, dat. nu de door Isolde Reiter medegedeelde feiten waar ble ken te zyn, er geen enkele reden is om aan de waarschljniykheld van de gebeurtenissen te Karawukovo te twyfelen. Op uitnoodigtng van de Handelskamer te Bremen heeft dr. Schacht Woensdagavond een rede gehouden over zyn indrukken in Amerika. De belangstelling van de Amerikaansche ontwikkelde Jeugd voor Duitschland te zeer groot. Ik heb er op gewezen, aldus dr. Schacht, dat Duitschland van alie vlottende middelen, die men in betaling kan geven, ontbloot is. Duitschland kan slechts uit zyn Inkomen betalen, zoodat het zyn uitvoer moet ver- grooten. Het Duitsche credlet benadeelt men, wanneer men na de zoogenaamde Hitler- verkiezingen door de geheele wereld telegra feert, dat wy in Duitschland voor een nieu wen burgeroorlog staan. Het Duitsche credlet benadeelt men. wanneer men niet eindelyk een einde maakt aan de verspilling voor sociale zaken, welke wy thans reeds zeven Jaar hebben, wanneer men den fman- cieelen toestand van het land zoo slecht noemt, dat zelfs de ministers, die hiervoor verantwoordeiyk zyn, elke paar weken hun verklaringen moeten verbeteren. Vervolgens betoogde dr. Schacht dat hy den Indruk heeft, dat, wat de internationale betrekkingen betreft, Amerika in de eerste plaats belang heeft by de ontwapenings- kwestie. Hy heeft de vaste overtuiging, dat Amerika geen vinger zal uitsteken, wanneer de kwestie der ontwapening niet verder be handeld wordt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9