cBuiten landsch cBQieu ws ?cartf!l- ÏT4L1; FEUILLETON HET RIJKE NATUURLEVEN DE SMALLE WE Rede van dr. Ender Rede van Lloyd George V.f^OSSEM’S 30 cent per half on*- (Wordt vervolfd). Oostenrijksche regeerings- verklaring Q^Iendel’s strijd n. REPARATIES EN DE ECONOMISCHE TOEKOMST VAN DUITSCHLAND Gemengde ^Buitenlandsche d^erichten De debatten in den Duitschen Rijksdag Dr. Briinlng aan het woord Zware mfct boven Londen en Z. Engeland De Monniken van den Sint Bernard gaan een klooster stichten in Tibet Sovjet Rusland, over de Ontwapenings-Conferentle De aardstorting te Lyon van H. WARR1NGA kunnen staan Om de de Dr. ENDER w De liberalen en de Laboor-Regeering 9 Dr. BRUNING zal hü V 71 i i Door Dr. Hans Luther Preaident van de Duitsche Rijksbank f. t t C d a b Over het algemeen is in het land een heu gelijke bereidwilligheid geoleken om vrijwil lig mee te werken aan de plannen van de rijksregeerlng. Dat geldt ook voor de actie ver tild orde II.. o bij den strijd bloed vermorst geweest, waarbij als Spreker merkte op, dat de rüksdagcom- mtesie van buitenlandscbe zaken drie zit tingen aan al deze kwesties had gewijd (.achter gesloten deuren" roept v. Freytag). Curtlus: Ik ben van oordeel, dat een be spreking achter gesloten deuren over bul- tenlandsche politiek meer succes heeft dan de agitatorische redevoeringen die hier ge houden worden. Intusschen zouden, zei Curtlus, de schillende vraagstukken te gelegener openlijk In den rijksdag wel aan de komen, dergeljjke debatten passen echter niet in het kader der noodverordening. Nadat nog een aantal sprekers hun mea ning over politiek ten beste hadden gege ven, stelde president Loebe tenslotte voor, het was intusschen kwart over 8 uur ge vend ere de Lloyd George, de leider der liberalen, heeft een rede gehouden over den polltleken toe stand In Engeland. Hij begon met te verkla ren, dat de tegenwoordige regeering gefaald heeft Het is een erkend feit, zeld espreker, dat zü achttien maanden lang de gelegenheid tot handelen in het vraagstuk der werkloosheid heeft verknoeid. Echter bestaat er niet het minste verlan gen, de regeerlng doqr een conservatief ka- blnet-Baldwln te vervangen. Misschien zou 't lang? Wat belden gevreesd hadden gebeurde. Me vrouw van Erp weigerde onherroepelijk hem nog te ontvangennoemde Koos een be drieger iemand, die de vriendschap van haar George had misbruikt om rich bij hen in te dringen. Ze verbood Leonie ten streng ste met hem te spreken of te correspondee- ren en hoe het arme kind ook bad en smeekte, de weigering bleef gehandhaafd ja werd zelfs nog verscherpt, toen Réné zich aan de zijde zijner zuster plaatste. Mevrouw Van Erp stelde nu alles in het werk om haai stiefzoon te besplonneeren, in de hoop eenlge reden te vinden om haar haat voor hem te kunnen motlveeren. Deze echter was er de man niet naar zijn „kleintje" tot een overtreding van haar moeders gebod over te halen of daarbij de behulpzame hand te bieden, zoodat mevrouw Van Eerp ook nu weer een teleurstelling ondervond. Dot ech ter de verhouding tusschen moeder en kind er niet beter op werd is te begrijpen. Réné echter sprak Koos dikwijls spoorde hem aan geduld te hebben en zoo spoedig mogeliJk vooruit te komen vóór alles echter Poteeb van Siarbetnberg. De verklaring van dr. Ender werd in het Huis rustig opgenomen. Slechts toen dr. Ender sprak over de aansluiting werd bij val getoond, hetgeen nog toenam toen hij sprak over de vermindering van de prijzen. Bij de debatten, die op de rede van dr. Ender volgden, nam allei eerst de sociaal democraat Renner het woord. Hl) viel de regeerlng-Vaugoin heftig aan Hierbij kwam het tot heftige Interrupties van de Heimwehrlieden, die door de sociaal-demo craten werden beantwoord. Toen Renner de Heimwehr heftig crlttseerde, trok Star- hemberg een voorwerp uit den zak, waarop de sociaal-democraten opspringen en rie pen: „Hij heeft een revolver". Starhemberg toonde daarop zijn sigaret tenkoker! Boven Londen en Zuld-Engeland hing be den een nevel, zoo zwaar als in geen jaren is voorgekomen. Straten en winkelzaken wa ren den geheelen dag verlicht. Zelfs tegen 1 middaguur viel er geen verbetering waar te nemen. De treinen uit de voorsteden ani- ’■eerden met groote vertraging: het scheep vaartverkeer op de Theems ligt geheel stil. De Amerikaansche passagiersschepen „Ou- ranla” en „Merchant” en de Levant-stoo- mer „Orvleto" bleven vanwege den mist in het dok liggen. Het stoomschip .J’icard” van rfe Dulnkerken-lljn ligt met 50 passagiers in de Theems voor anker en kan voorlooplg de reis niet voortzetten. verzoening met zijn ouders te bewerkstelli gen. Zoo stonden de zaken nu reeds van Augus tus af en geen enkel teeken wees er op, dat een verandering ten gunste der geliefden te voorzien was. Geen wonder dus, dat de op geruimdheid van het jonge meisje er onder leed. Tegenover Réné probeerde ze zich ech ter zooveel mogelijk goed te houden, terwijl deze alles deed wat in zrjn vermogen was haar een steun en kracht te zjjn. Waar de band tusschen moeder en kind dus meer en meer verslapte werd hij tusschen broer en zuster des te hechter. De stemming in het huis der Van Erps werd trouwens steeds onverdraaglijker. Ge orge was prikkelbaarder dan ooit kwam avond aan avond dl p In den nacht thuis snauwde iedereen afhad in huls nergens rust schrok op, als er gebeld werd, als verwachtte hl) de een of andere ongelukkige tijding, kortom verkeerde In een toestand van iemand, dl- alle rust in zich zelf miste en geen moeite deed of er de kracht niet toe had. zich te beheerschen. Zijn moeder was bang voor hen en deze vrouw, die aan den eenen kant een kind zonder grondige reden afstootte, sag aan den anderen kant haar zoon, dien sa steeds in alles had toegegeven, zich van haar afkeeren. Ze zocht echter de oorzaak van deze verschijnselen niet in eigen boezem, maar zag in Réné den bewerker van dit alles... Réné was t die haar baar dochter ontnomen hadRéné was het, die George had gemaakt tot vat hij was, een leeglooper een 'en boemelaar. op dien endel dien toen in den mist met zijn spiegelende brlllegla- ren, als dat van een duivel uitzag. Toch had de heer Letts rijn best gedaan om In zijn roodomrande oogen een verliefde uitdruk king te leggen, maar zonder het denkelijk zelf te willen, was de glans zeer onaange naam en geleek ze op dien van een tijger, die zijn prooi beloert. Nu, iets van een tijger had Letts wel over zich, temeer daar hij langzamerhand tot de overtuiging was gekomen, dat zijn prooi hem dreigde te ontsnappen. Alle pogingen om haar te spreken te krijgen waren mislukt. Ook het les geven aan Wlm Post had tot geenerlei resultaat gevoerd, want nooit was hl) bij Van Erp uitgenoodlgd en als Réné al naar Wlm vroeg, was het altijd aan school of als hij langs het kantoor kwam. Toen had Leits zjjn toevlucht tot een minder eervol middel genomen en Wlm een briefje meege geven met het uitdrukkelijk bevel het aan niemand anders te geven dan aan Leonle. Hoewel Wlm het erg vreemd vond, had bü niet durven weigeren en het briefje over handigd. Toen Leonle hém echter dringend verzocht had nooit meer dergeüjke bood schappen aan ta nemen en een verzoek van Leonle voor Wlm een bevel beteekende, bad hij een tweede maal geweigerd, tot niet ge ringe maar machtelooss woede van Leite. Nadat verschillende partijen nog het woord gevoerd hadden nam de rükskariseller, dr. Brüning het woord. Voor het geheele Huis moet ik, aldus ver klaarde hij, tegenover den afgevaardigde Drewitz, constateeren dat de rijksregeerlng niets heeft terug te nemen van haar mede- deelingen aan de pers over het geval-Bredt. en dat deze inlichtingen volkomen Juist rijn (hoort, hoort). De monniken van het beroemde 8t. Ber- nardklooeter In de Alpen zijn van plan om aan het uiteinde der wereld, eveneens midden In de sneeuw, n.l. in Tibet een klooster te stichten. Twee monniken zijn reeds in Wel-sl 16000 voet boven den zeespiegel aangekomen. De missionarissen die reeds meer dan een halve eeuw in Wel-si een missiepost gevestigd hebben zullen deze monniken bij het volvoe ten van hun plannen behulpzaam zjjn. Het kloneter van den St. Bernard werd ta 983 door den H. Bernardus van Menton» ge sticht. Zooals men weet is dit klooster gele gen op den top van een bergpas waar de temperatuur In den winter gemiddeld 33 graden onder nul bedraagt. De delegatie van Sovjet-Rusland bij ontwapeningscommissie neeft gisteravond den voorzitter van de voorbereidende ontwa peningscommissie een memorandum doen toekomen waarin een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de houding van de dele gatie bij de gevoerde onderhandellngen. Het memorandum kom tot tde conclusie, dat het resultaat der werkzaamheden van' de commissie geen practlsche beteekenls heeft en dat het ontwerp-conventle van nul en geener waarde is. De sovjet-de'egatie zal zich tegen dit ontwerp verklaren en met de ontwapenings conferentie den strijd voor de vermindering der bewapening voortzetten. van productie-kracht. Het is ondenkbaar, dat een internationale waardevermeerdering van het goud niet zou terugwerken op de grootte der reparaties. Reeds van het Dawes-plan was het de leidende gedachte, Duitschland te belasten in verhouding tot zijn prestatie-mogelijk- heid. Het spreekt vanzelf, dat dit ook voor het Young-plan moet gelden. Ook moet er onder het Young-plan de aandacht worden geschonken aan de handhaving der sociale levensvoorwaarden van het Duitsche volk. De nieuwe kringloop, welke zich in de ver meerdering der goudwaarde spiegelt, geeft hun, die bekwaam zijn, nieuwe kansen voor nieuwe werkzaamheid. Wanneer het Duitsche volk vastberaden de productiekosten en prijzen verlaagt, om op die manier, zoo mogélijk nog vóór de anderen, de nieuwe oevers te bereiken, dan moet zijn economische toekomst wel beter worden. Ook de hartstochtelijkste voorstanders van een herziening moeten inzien, dat schulden, welke een particulier karakter dragen, of waarvan de eischers particulieren zijn, op tijd moeten worden betaald. Wat er van de besprekingen over het zoogenaamde moratorium of de her ziening ook moge groeien, Duitschland zal zijn particuliere schuldverplichtingen zooals het behoort en op tijd nakomen. Duitschland moet zijn onderteekening van het Young-plan als bindend aanzien. Hoe beslister het dit doet, met des te méér succes kan het van de tegenstanders verlangen, datgene, waaraan deze door verdrag gebonden zijn. Er moet op gerekend kunnen worden, dat datgene, teat in de tegenwoor dige reparatie-regeüng een gevaar vormig en dus niet kan blijven bestaan, zal worde* gewijzigd. In de gisteren gehouden zitting van Oen Natlonalen Raad heeft de Bondskanselier dr. Ender de regeertngsverklaring voorge lezen. Zü begint met de woorden: ..De regee ring neemt met een bezwaard hart haar taak op", wat er wel on witst, oat de re geering groote moeilijkheden verwacht. Dr. Ender legde den nadruk op den eerbied, dien de nieuwe regeerlng voor de grondwet koestert en sprak de verwachting uit, dat ook de niet In de regeerlng vertegenwoor digde partijen al haar krachten zouden aanwenden om het economische leven te steunen. Het bestuursapparaat moet ver eenvoudigd en goedkooper worden. Het kiessysteem moet gewijzigd worden. Oos tenrijk moet tegen het midden van het ko mende jaar ten opzichte van de uit een oogpunt van handelspolitiek belangrijke staten zijn vrijheid op handelspolitiek-ge bied herwinnen. De regeerlng zal met aan dacht de pogingen der agrarische Oost- Europeesche staten volgen. de stap achter haar versneld werd en ze wel begreep toch niet voor te kunnen blijven, besloot ze langzamer te gaan loepen, m de hoop, dat de persoon haar zou passee- ren. Tot haar niet gerlngen schrik echter hoorde ze plotseling naast haar "n teemen- de onaangename stemprikkelde een on aangename geur van een of ander haarwa ter haar reukorgaan en opkijkend keek in 'bet leelljke gelaat van den heer Leite, dat er zaak verbonden warenzoo ver verwijderd van zelfzucht en egoïsme was dit hart, dat hij eer geneigd zou zijn weder te helpen op bouwen, dan zich te verheugen over het ver lies van een ander, dat in voordeel voor hem kon veranderen. Zoodra Leonle de beide heeren verlaten had en den Oranjeslngel was opgestapt, ver loor haar lief aantrekkelijk gezichtje de op gewekte en oj?gerulmde uitdrukking en maakte deze plaats voor een ernstiger, nun of meer droevige, waardoor de gelijkenis tus schen haar en Réné nog sterk werd ver hoogd. Wanneer Leonie zich alleen wist, had deze verandering vaker plaats in den laat- sten tijd en niet zelden gebeurde het, dat er tranen stonden in die oogen, die gewoonlijk, zoo guitig en vol levenslust warenhet eerste groote verdriet had ook dit Jonge hart getroffen. Réné had, zooals Koos had beloofd, den avond na hun gesprek met zjjn zusje gespro ken en deze had haar broer en voogd onder heftig blozen vrijmoedig haar liefde bekend. Nog gelukkiger werd ze toen Réné haar innig omhelsd hadhaar had gezegd, dat hij deze verbintenis gaarne zag en het volste vertrouwen in het karakter van Koos stelde, maar en nu betrok het stralende gezichtje van Leonle er waren groote hinderpalen Naar waarheid vertelde hij haar nu wat Koos hem bekend had. In haar liefde haar vurig verlangen hem te troosten en op te beuren, hem te verzekeren dat se In ham geloofde vast en onomstootelljk wilde ze terstond naar hem toe. Réné echter wecr- etgen persoon altijd deel en de notabelen van Brünn rekenden het zich tot een eer onder de stamgasten te behooren Onder hen waren ook de hooge ambtenaren en regeenngspersonen, die het Mendel zoo ~lastig maakten Die vijandige verhouding verstooree blijkbaar de vrooujke stemming met. „Frisch und fröhlich’’ kegelden ze mee De regeering maakte nu gebruik van deze ontmoetingen om Mendel te bekeeren Bij monde van die hooge ambtenaren liet zij aan Mendel de heerlijkste beloften doen als hij maar van zijn verzet afzag. Ze lieten zoo terloops in hun gesprekken uitkomen dat de regeering de verdiensten van den Abt gerust wel erkennen wilde Ze was zelfs van den diepsten eerbied vervuld voor de hooge waardigheid. Daar ging 't haar niet om. Ze was wel genegen hiervan duidelijk blijk te geven door nem te vereeren met de Leopo|ds-orde de hoogste onderscheiding na hét Gulden Vlies. Ja zelfs dacht ze er aan hem te benoemen voor het „Herren- haus’’. Zoo’n verdienstelijk man. als hij Tusschen de pulnhoopen van Fourvlère, de wijk te Lyon, die bü de aardstortingen het ergst heeft geleden, heeft men, In de Rus Tramassac, acht gedeeltelijk vernielde auto's gevonden, die onder het puin der Ingestorte hulzen bedolven lagen. Hoewel in den omtrék een sterke lijken lucht hangt, heeft men In de nabijheid geen dooden kunnen vinden Men zoekt nog steeds naar het lijk van 'n kanonnier van het 54e regiment artillerie, die sedert den noodlot- tlgen nacht Is verdwenen. De Inschrijvingen voor de steunverleenlng aan de slachtoffers hebben de 1500 000 fi*. overschreden. hield haar, wees haar* op den plicht "r moe der van de ware toedracht der zaak op de hoogte te stellen en eerst haar toestemming te vragen alvorens ze aan haar gevoel den vrijen loop liet. Leonle begreep maar al te goed wat dit beteekende, maar tevens wist ze ook, dat haar broer nooit een vernouding zou goedkeuren buiten haar moeder om. Haar wachtte dus een scheiding voor hoe- De mist, welke boven het Kanaal hing, heeft een ernstige stagnatie voor de scheep vaart ten gevolge gehad. Booten van Ostenda en Calais konden de havens niet blnnenloo- nen. Vele schepen, die den transatlantische* dienst onderhouden, worden te Southampton opgehouden. Voor de eerste maal sinds twaalf maanden konden de binnenkomende vliegtuigen Croy don niet bereiken. Zü zijn te Lyrnpne gedaald, vanwaar de Passagiers de reis per trein hebben voort gezet. Voortzetting debat. OnmlddelHJk na de rede van den rijks kanseller voortzetting van het debat dat hoe langer hoe onverkwikkelijker werd. De natlonaal-soclaltst Rosenberg bewoog zich hoofdzakelijk op het gebied der bul- tenlandsche politiek, de onderdrukking der Duitsche minderheden In Polen, het ver drag van Versailles, dat „bedrog met de veertien punten van Wllson". de schending van de ontwapeningsbelofte door Frankrijk enz. De spreker had natuurlijk bü de nazi's veel succes. Daarna ontspon zich een heftig debat tusschen den communist Schröber en den socialist Liedtke. Laatstgenoemde verweet de communisten os., dat zü voor de Duit sche arbeiders dingen eischen, waar de ar beiders In het sovjet-paradüs zelfs niet van durven droomen. De nazi’s maakte hü woest door te ver klaren. dat deze partij treffend door haar eigen spreker gekenschetst Is, toen deze zeide, dat gemeenschappelijk begane mis daden een partü hecht samenhouden. Spre ker wüst In dit verband op de veemmoor den. (Da nazi's stuiven op en er wordt over en weer heftig gescholden). Van de 2.000.000 dooden uit den oorlog waren er 600.000 soc.-democraten, voegde Liedtke den nazi's toe en den Isten dag viel de Joodsche soc.-dem. afgevaardigde Frank, terwijl dr. Frick zich te Pirmasens bü de kachel warmde. De Duitsch-nationale afgevaardigde jhr. v. Freytag had het vervolgens over de Duitsche minderheden in verschillende landen, de rechten der bewoners van het Memelgebled, de polemiek TardieuCur tlus enz. Dit gaf den minister van buitenlandscbe zaken. Curtlus, aanleiding zich In het debat te mengen. liberalisme het land kunnen overtuigen, <tet de tüd daar Is. om opnieuw vertrouwen In d» liberale partü te stellen. Een andere mogelükheid zou zün samen, werking van de liberalen met de arbeiders, regeerlng, zonder dat de liberalen Ir alle vr- antwoordelükheld der regeering deelen, maar In zoodanlgen vorm, dat zü de regeering met hun ervaring en kennis dienen. Wij hebben echter noch een pact met de re. geering gesloten noch met haar ruUhanda gedreven. Ik wensch dat dit duldelük begre pen wordt, opdat er geen misverstand besta... Een ander liberaal. Herbert Samuel, ver klaarde dat de liberalen van garucher hart» met de regeerlng moeten samenwerken, wan neer die regeerlng maatregelen overeenkom stig het liberale program aanvaardt, maar dat zü toch altlld hun volledige zelfstandigheid moeten handhaven. Dr. Ender stelt de inwerkingtreding der invaliditeitswet en arbeldsverzekerlng voor arbeiders In uitzicht. Bovendien zullen met de naburige staten sociaal politieke weder- keerigheldsverdragen gesloten worden. Speciaal met het Duitsche Rük. Op het gebied der buitenlandscbe poli tiek zal de regeerlng het handhaven van vrlendBChappelüke verhoudingen met alle naburige staten nastreven, .doch speciaal in de verhouding tot den grooten Duitschen broederstaat zal de Bondsregeerlng de tra ditie. die door de gelükheld van taal en cultuur gegeven is, dus In de natuur der belde volken ligt, op hartelüke en open- lüke vriendschappelüke wijze blijven vol gen en steeds trachten de verhoudingen op elk gebied beter te maken. Dr. Ender sprak vervolgens over het door dr. Schober op de jongste Volken bondsvergadering ontwikkelde program In zake de toenaderingsmogelükheden der Europeesche staten en verklaarde, dat do regeering haar best zal doen, de te Genè ve gedane voorstellen allereerst door den regionalen opbouw van Europa en door net vormen van economische banden met de staten, die dezelfde belangen hebben voor te bereiden. was, zou daar zeker op zijn plaats zijn Alles werd hem stiekum aangeboden als hij maar één ding wou doen ’t Was toch heusch niet te veel gevraagd voor zoo’n hoogen eerepost. Hij behoefde alleen maar die belasting betalen Maar Mendel snapte blijkbaar niets 1 Hij kegelde er lustig op los. maakte poedels vond het weer vandaag mooier dan gisteren hij wilde maar niet happen in die lekkere brokjes Toen probeerden zijn „vrienden” het op een andere wijze. Ze vertelden allerlei akelige du.gen. Niet alleen de stadhouder en de minister, maar zelfs Zijne Majesteit de Keizer was over de gebeurtenissen zeer verstoord. Men mompelde al iets over curateele en er gingen zelfs geruchten over ambtsont- zetting.... Mendel bleef stokdoof, 't Eenigstl: resultaat van al dat gekonkel was, dat Mendel niet meer mee kegelde. *t Gezelschap van zulke vrienden stelde hij begrijpelijk niet hoog op prijs. Liever trok hij zich 'erug met eenige trouw gebleven vrienden en ontspande zich Zondagsmiddags met een schaakspelletje, waarin hij trouwens een meester was. Men moet nu niet gaan meenen. dat Mendel de laatste dagen van zijn leven een teruggetrokken, miskende grootheid geworden was Altijd bleef hij opgeruimd en vriéndelijk. Hoe de strijd intusschen afgeloopen is, zullen wij den volgenden keer, zien. P. G. f. MEIJKNECHT O.E.S.A. worden, de debatten te verdagen tot Zater dagochtend 10 uur. Men hoopt dan «n 3 of 3 uur 's namid dags tot stemming te kunnen overgaan. Zouden de debatten dan nog niet zün af geloopen, dan zal de stemming tot Dins dag worden uitgesteld. (Maandag Is we gens den feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis geen Rijtedagzlttlng). Dit voorstel werd aangenomen. De soclaal-dêmocratlsche fractie heeft Vrüdagmlddag besloten, tegen alle voor stellen tot opheffing van de noodverorde ning en tegen alle moties van wantrouwen te stemmen. Wanneer men nog aan de vastheid der Duitsche valuta heeft getwijfeld, dan moet men door de crisis, die Duitschland op het oogenblik te overwinnen heeft, wel tot een beter inzicht komen. De jonge Rijksmark heeft zeven, heusch niet vette, jaren stand gehouden en ze zal dit nog vele malen zeven jaren doen. Veroorzaakt door den heerschen- den nood, duiken er telkens weer ideeën op, om een nieuw geld te scheppen. Het «i ontbreekt bij deze gedachte aan geschied- i kundige ondervinding en er wordt over het r hoofd gezien, dat zulke proefnemingen door de Duitsche economie, dus door het Duitsche volk, zouden moeten worden be- taald. Het is een gevaar, dat velen er geen vol doende voorstelling van hebben, hoezeer afhankelijk Duitschland is tengevolge van i de buitenlandscbe schulden op korten termijn, i Om deze reden, en omdat het nog niet mogelijk is van de opbrengst van eigen bodem te leven, is Duitschland aangewezen op de ontwikkeling van een grooten buiten- landschen handel en daardoor weer op het economische vertrouwen van het buitenland. We mogen den moed niet verliezen, .daarmee i kunnen we ons niet helpen. Er moet,getracht worden, krachten in het leven te roepen, ^ie tot vooruitgang kunnen leiden. Een Duitschland. dat van binnen sterk is, heeft ook mi nog kans op succes in de internationale worsteling. Een gesloten nationale wil de Renten-Mark heeft dit aangetoond dwingt in het buitenland belangstelling af voor de Duitsche levenskwesties. Als het nu bovendien nog gelukken mocht, alle krachten bijeen te vatten tot een enkele regeeringsmacht in het Rijk, mocht dus de Rij kshervorming tot stand komen, dan moet de situatie voor Duitsch land lichter worden. Men mag zich niet laten ontmoedigen door de crisis der wereld economie, door reparaties en door het groote sociale en economische hervormings proces, waar Duitschland zich doorheen moet werken. Ook hier zal Duitschland overheen komen. Het heeft te veel gezond verstand, om zich met proefnemingen in te laten, die zijn economisch systeem willen omver werpen, en die het Duitsche volk de basis van zijn bestaan zouden ontrooven. De stormen van de crisis der wereldeconomie behoeft Duitschland niet enkel en alleen als nood en voorteekenen van ondergang te beschouwen. Wanneer het maar goed vaart, kan het ook in deze stormen den veiligen oever bereiken. Met nadruk moet er van Duitschen kant op worden gewezen, dat tot het Young-plan ook die verplichtingen behooren, welke door de anderen moeten worden nagekomen. De reparaties kunnen op den duur alleen worden vervuld, wanneer Duitschland vol doende markten heeft, waarheen het zijn waren kan uitvoeren. Ook moet Duitschland buitenlandsch kapitaal op langen termijn tegen goedkoope voorwaarden kunnen verkrijgen. Pas dan, wanneer de nachtmerrie van de buitenlandscbe schuld op korten termijn van ons is geweken, dan kunnen de krachten op korten termijn zich gaan ontplooien. Ook de opstapeling van kapitaal moet worden overwonnen, zooals die tegenwoordig vooral in Frankrijk bestaat. Dit is een sterilisatie tot prijsdaling (levendig geroep bü de com munisten). Het is echter noodlg, dat de Prijsdaling zoo spoedig mogelük wordt door gezet tot het punt, hetwelk de rijksregee- ring zich ten doel heeft gesteld (de ver- hooging van de belastingen). Mocht de actie nog verschillende weken vertraagd worden, dan zou het economische gevaar ontstaan, dat de koopers zich sterk terughouden De regeering zal self openlük verklaren, wanneer zü gelooft, haar doel bü de prijsdaling bereikt te hebben. Voor het oogenblik is dit tüdstlp nog niet aan gebroken. De textlelgroothandel kan een prijsdaling niet doorvoeren (onrust bü communisten). Mej. Drewitz heeft verklaard, dat noodverordening het bedrijfsleven niet ten volle kan bevredigen. De regeering heeft echter nooit verheeld, dat de noodverorde ning slechts een begin is en dat verdere maatrege’en zullen volgen. (Geroep bü de communisten: Er komen dus nog meer rooftochten). De .regeerlng heeft met de partijen contact gezocht en heeft In groote mate de wenschen van de partijen Ingewil ligd. De laatste 10 pet., die in de noodver ordening ntet verwezenlükt zün. zullen nog langs den normalen parlementairen weg verwezenlükt kunnen worden (Geroen van de nationaal soc.: wat ieteekent dat?!). Dat partü wensch en niet gehéél kunnen ook uwe. (Op een nationaal soc.: partüwenschen worden verwezenlükt. verdere Interruptie van de nat. soc. zegt de kanselier: Ja, verwüt mü maar, dat Ik na denk). (Zeer goed). Zeer verwonderd heb ik mü over de rede van afgevaardigde Gereke. Het komt mü echter voor, dat de parthen slechts datgene in de noodverordening willen doen neerleg gen. wat in overeenstemming is met hun bijzondere belangen. Dat echter is even ón mogelijk. als het onmogelijk bleek, voor af kondiging van de noodverordening een par lementaire meerderheid ervoor te krijgen. Men moet ook bedenken, dat het belang van den landbouw niet alleen op hooge ta rieven is gericht. („Zeer juist', in het mid den). In de verhooging van de tarieven zün we reeds zeer ver gegaan. Er zijn slechts weinig landen, die een der- geliike weinig s-iccesvoüe politiek voor den landbouw hebben gevoerd als wü. Op het oogenblik. dat wij de prijzen voor landbouw producten op een zekere hoogte willen sta- biliseeren. staan wü tegelijk voor een eco nomische wereldcrisis, die maar niet dade- !ük te overwinnen is. Aan het slot van zjln rede verklaarde de rijkskanseller. het zün plicht te achten, op dit ernstige tüdstlp den rijksdag te verzoe ken. de noodverordening zoo, als zü is. aan te nemen en niet op te heffen (onrust en geroep bü de communisten en nationaal soc en de beslissing ten spoedigste te ne men. Weest u van uwe groote verantwoor delijkheid bewust. (Geroep bü de commu nisten: weg met de honger-regeering). Schort uw critlek in dit werkelijk ernstige oogenblik op. Oü weet niet wat, wanneer eenmaal de zaken mochten mislukken daar na kan gebeuren. (Geroep bü de communis ten: De dictatuur!). Met stemverheffing zeide de rijkskanseller ten slotte: GU draagt een geweldige ver antwoordelijkheid. Ik ben overtuigd, dat t voldoende te de partüen daaraan te hebben herinnerd om u den moed te geven de maatregelen goed te keuren die thans voor volk en vaderland noodzakelük zün. (Le vendige büvai bü het midden). ,D« aanhef van dit artikel doet den lezers misschien een koude rilling over den rug gaan Men ziet misschien al het beeld van de“ “c*?taardi8«n Mendel in plassen bloed T--m u tg voren gerust te stellen deel alvast mede, dat er bij den strijd van Mendel geen druppel is. Het is een duel ge wapenen aUeen maar protest eenerzijds en bedreigingen en --- tajds gebruikt zijn. De laatste geweld-maafregelen ander- -- tien ;aar van Zijn leven is Mendel verwikkeld geweest in een strijd, ie hem het laatste restje vrijen tijd en al zijn energie en uithoudingsver mogen gekost heeft f Maar, met wie heeft Mendel dan overhoop gelegen Met nie mand minder dan die wereldlijke tnacht I Hij heeft gestreden voor de rechten van het klooster, waarvan hij de Abt was. tot aan zijn laatste uur sterk en onversaagd, ooé toen hij alleen stond in den strijd Wat was nu de reden dat de anders zoo toegefelijke Mendel zoo hardnekkig ge streden heeft tegen een hopelooze over macht In het kort komt het hierop niter. Op instigatie van de Duitsch-liberale Partij werd er in 1874 een z.g „Religions- fonds-gesetz” uitgevaardigd. Door deze nieuwe wet werd aan alle kloosters een aparte belasting opgelegd. De opbrengst zou dienen voor de bestrijding van de onkosten van den Katholieken Cultus. Niemand betaalt graag belasting en de kloosterlingen ontkomen ook met aan deze algemeen-menschelij ke kwaal Deze ge niepige zet de» liberalen lokte dan ook een algemeen protest uit bij alle Kloosterorden en Congregaties Allen weigerden eenparig die onrechtvaardige belasting te betalen. Ook Mendel, aangeschreven om de in komsten van het klooster voor die be asting op te geven, weigerde. Hij legde den oproep eenvoudig ter zïide misschien verwees hij dien wel met verachtelijk gebaar naar de prullenmand In ieder geval, hij antwoordde er met op 1 Wij staan wel ee» beetle verbaasd bij de beschouwing van die revolutionnaire daad. Maar Mendel meende zoo te moeten han delen. omdat hij in die wet een aanslag meende te zien op het recht. Hij was er diep van overtuigd, dat ze m strijd was met de grondwet, waarvan artikel 15 oa. luidde Iedere wettelijk erkende Kerk of ■«Godsdienstig genootschap ordént en be- wStuurt haar inwendige aangelegenheden ^Zelfstandig en blijft in het bezit en genot „van haar in komsten, die bestemd zijn voor „den cultus, het onderwijs of de liefdadig- ■•heid- De andere Paters in het klooster stijfden Mendel nog in zijn verzet, door hem er aan te herinneren, dat hij bij zijn Abts- wijding gezworen had de goederen van het klooster tegen onrechtmatige eischen te verdedigen Dien heiligen eed zou hij gestand doen, koste wat kost 1 En dat het hem veel zou kosten zou hij spoedig onder vinden ’t is ondoenlijk in een kranten-artikel als dit die heele onverkwikkelijke histone in bijzonderheden uit te spinnen Enkele korte trek sen mogen volstaan om een duidelijk beeld te geven van het verloop van dien strijd I Het klooster, dat in die dagen over rij ke landerijen beschikte, werd toen Mende! geweigerd had de inkomsten op te geven. ,ciehvoudig aangeslagen voor de toenmaals ’Mlgehoorde som van 7000 guldeu m 10 jaar te betalen De regeering gaf nog heel welwillend een tijd van beroep aanslag Maar minachtend liet M« tijd ongebruikt voorbijgaan. Eerst bood Mendel. als een bewiis, dat het hem niet zoozeer om het geld als wel om het rechtspnnciep te doen was. de som van 2000 gulden ineens voor het Religions- fonds aan. Maar de regeéhng ging van bet princiep uit, dat zij met haar onderdanen überhaupt niet in discussie wenschte te treden over het al of niet rechtvaardige van een belasting en bleef bij haar eisch. Mendel antwoordde met een vlammend protest. De regeering behandelde dit protest op de zelfde wijze als Mendel haar aanslagbiljet be handeld had ze legde het eenvoudig terzijde en zond Mendel een bedreiging I Mendel wist niet beter te doen, dan een nog heftiger protest naar het hooge kantoor' te zenden. Daar de regeering dit spelletje begon te vervelen, begon ze er over te denken tot krachtige maatregelen over te gaan. Maar hoe Eerst maakte ze het plan den inboedel van het klooster publiek te verkoopen. maar dat zou een groot schandaal gegeven hebben en waarschijnlijk zou het volk partij trekken voor het klooster. Om zich met te blameeren sloeg ze een anderen weg in. Ze legde eenvoudig beslag op een deel der inkomsten en nam zoo met geweld wat haar nie> goedschiks gegeven werd. Mendel beantwoordde die daad van geweld met steeds welsprekender protesten. Maar de regeering legde ae eenvoudig naast de andere neer, 't Raakte haar sc ijnbaar niet, dat Mende! zoo hardnekkig volhield. Toch zat zij met net geval wel wat verlegen. Zoo’n verwoeden tegenstand had ze vooral van dien kant met verwacht. Het geheele geval, dat natuurlijk wijd en zijd in het land bekend werd, maakte haar m het oog van het volk hoogst onsympathiek Temeer omdat het hier een Prelaat gold, die zoo algemeen gezien was. Zij stalde een poging in het werk Mendel tot andere gedachten te brengen 1 In het klooster bestond er sinds onheug lijke tijden bet gebruik dat iederen Zondag middag in den kloostertuin een kegelpartij gehouden werd 's Lands wijs, ’s lands eer 1 Aan dat kegelspel nam de Abt in hoogst Is er Reen ander middelzouden we geen opzien geen schandaal kunnen vermüüen? probeerde Réné nog. Neen, neen en nog eens neen! Boeien zoowaar Ik hier voor u sta Rn nu vaarweldenk eens na over ae overname van mijn zaakgij kunt alles ter Inzage krijgenen zonder antwoord af te wachten, verliet de driftige onverzoen- lüke pe Bruljn het kantoor. Réné bleef nog langen tüd zitten Hü voel de, wat het voor den ouden zakenman be teekende, alles om zich been te zien wegval lenalles te zien ineenstorten wat hem dierbaar wasbü voelde ook, dat hü rijn plan zou uitvoeren dat hü zonder mede- doogen zün neef zou zien gevangen nemen... dat hü bard zou zün als staal. Het smartte bem diep, dat iemand van zün kantoor medeplichtig was en waar het hier werkelük een misdaad gold uit winstbejag, besloot hü ook in alle gestrengheid op te treden. Geen enkele gedachte echter kwam in bem op aan de mogelüke voordeelen, die aan den val van het huis De Bruyn voor zün Nog iemand was er aan wie Leonle haar hart had uitgestort en bü wie ze krachtlgen troont vondAda van Zuylen, waarmee ze in geregelde briefwisseling stond. Reeds dikwijls had Leonle haar willen vragen terug te komen, maar ze durfde niet voor haar moeder, daar deze haar oordeel over Ada geheel scheen gewüzlgd te hebben en haar van ondankbaarheid beschuldigde. Wanneer mevrouw Van Erp zich op haar scherpe wüte over Ada uitllet, verliet Réné altüd zwügend de kamermet een spottend lachje keek zün stiefmoeder hem dan naze had be grepen dat daarin de kwetsbare plek van Réné was gelegen. Aan dit alles dacht Leonie, toen ze op dien donkeren, mtetigen Novemberavond zich huiswaarts spoedde, over den slechts spaar zaam verlichten Oranjeslngel. Plotseling kreeg ze den Indruk ot iemand haar volgde haar probeerde in te halen. Hoewel niet bang van aard zünde verhaastte ze toch haar schreden en dacht er aan, dat ze wel licht verstandiger had gedaan door de stad naar hute te loopen. De zekerheid, dat men haar wilde Inhalen kreeg ze, doordat ook -- ---4 daar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2