N p M Stofbindende Vloerolie en Veegpoeder Amsterdamsche Beurs Cheque-koerserr VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Van Putten en Oortmejjer - Pay glop Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJ DEy| TWEEDE BLAD MAANDAG 8 DECEMBER 1930 STADSNIEUWS Ernstig motorongeluk te Alkmaar Bijlagen tot den Raad Geen ontslag De tram AlkmaarEgmond Statuten Twintig jaar dienst bij de politie RADIONIEUWS FAILLISSEMENTEN KUNST EN KENNIS TELEFOON 324 7AADMARKT '-LKMAAR en net R. K. Smedenpatroonsbond. Alkmaar en omstreken 50-jarig zangers-Jubileum C. Velzeboer 77K 104 Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael” Ned. R. K. Bond van Bakkers. Chocolade-, Cacao- en Suiker, bewerkers „St. Clemens”. afd. Alkmaar Luxe- en Losbladige Notitieboekjes Mlcrofoons vervangen wachters Ben 38-Jarige Amsterdammer gedood DECEMBER 193» AGENDA MAANDAG 8 DECEMBER 1930 Retraite- I en I Metaalbewerkers is nJ 14S% aangewe- 94% Bonsema, hulpver- 112 62 16% 400 heer GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR De agenda van de gemeenteraadsvergadc- 99 ring op Donderdag 11 December a_s., nam. 1 Koers 1.45 50 30 huisvesting I a—terg). Krylenko, de aanklager in het Ramstnproces voor M gerechtshof te MmTw aanvulling van van 191» 191* 1916 1917 159 V, 128% 148% 201 95 62 60 221% 76 1C7 263 260 59 289 heeft on ter hoogte van de ongeluk 12. voor organisaties: Afdeeling :chen Aannemersbond Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MQ. Scheepvaart Holl. Amerika LtJc dito Oem Elgeno Kon Ned Stoomb Scheepvaart - Unie Marine cotnm Marine pref 9.70 34.65 12.(6 2.48 39.20 48. 10 12.95 27.40 66.35 66.60 66.4C 7.30 34.95 27.— 385% 31% 110% S7.70 20 310 110% 186 18 7 44 27 4 4 4 4 ons 25 Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Suiker a V A Poerworedjo Vorstenlanden \ctions idem «nenrweeen Union Pacific Wabash Chic Milw St Paul Kansas City South Erie Rallr 202»,, 95 65 6C% 224 264% 260 285*/„ 46*/, 6t 44 4 Rakker A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Roti Tapanoeb Serbadjadi Stlau V 1 O 0 Allied tnterrxmtin Rubber 02’/, 102 102% 102 97% Tabak Dell Batavia Oude Dell lostkust Senemban Maxwell 18 15 57 138 17 17% 186% 18’\ 7% 45 29 25 40 40 L 35 45 35 ons 110% 90 62 32 59 45 3*’/„ woordlgende de bij leder hunner genoemde Alkmaar van den Nederland- 72’/, 255 Staalsieeningen 3% Nederland I 5%’ Nederland 1 4h Nederl I «H Nederl 1 t v, N.Ind 1926 B de geramenlijke griffies in Nederland gedepo- deponeerd 1492 credlteurenHjsten. met c__ de heer J. Koppen, als Ud en de beer J. Bakker als plaatsvervangend Ud Alkmaarsche Vereeniglng voor den Han- I de’dr. en Industr. Middenstand: de heer H. de Raat Jr. als lid en de heer A. Burger, als plaatsvervangend lid. 1 Christelijke Besturenbond: 298% 19% 313% 110% 8 11% Industrieën Marg Unie Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkeli Pat Nieuwe Philips Benoeming tijdelijk leeraar Gymnasium Door het curatorium van het Gymnasium wordt den raad aanbevolen als leeraar in de Oude Talen In de vacature, ontstaan door het aan dr. C. M Buizer verlpend eervo. ontslag, de heer J. C Kamerbeek, candidaat In de Oude Talen te Utrecht, zulks voor het tijdvak van 1 Januari tot 31 Augustus 1331. 102’/, 102 102% 102 97% Industr. Buitenlano Anaconda Cert Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers in de week van 814 Dee. in het St. Willibrordusgebouw MAANDAG: Bestuur Vondel; fonds; Bestuur metaalbewerkers. DINSDAG: Ledenvergadering St. Raphaël; Glide St. Hildegard; Geb. verg. Stucadoors- patroons. WOENSDAG. St. Caecilia: Ridders van de schaar- Bestuur Transportarb DONDERDAG: Ledenvergadering Bakkers; Strijdsters voor God. VRIJDAG Ledenverg. leden verg. Bouwvakken. i r WÜ vernemen, dat met Ingang van 1 Ja nuari eJt. dg werkweek bij de Alkmaarsche IJzer- en MetaalgleterU van 48 op 32 uur zal worden getracht. Indien er voor dien tijd geen uitbreiding komt van werkgelegenheid. De geruchten, als zouden 50 arbeiders ont slagen worden, zijn niet Juist. Staatscourant bevat de statuten van het Pensioenfonds van het personeel der N.V. W. F. Stoel en Zoons Bouwmateriaal- bedrijf, gevestigd alhier. Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg Exploratie Geen algemeene abonnementsgeldlgheld In de Memorie van Antwoord op de Wa- terstaatsbcgrootlng 1931 wordt o.a. gezegd, dat de lijn Alkmaar-Egmond geen lokaal spoorweg is, doch een tramweg. Als regel geldt, dat op tramwegen behoudens op enkele lijnen, waar het op historische gron den anders is de algemeene abonnements kaarten en groepkaarten niet geldig zijn. Uitbreiding van de geldigheid dezer kaar ten tot die tramwegen zou noodzakelijker wijze tot verhooging der abonnementsprijzen lelden. Oproeping. De Commissaris van Politie verzoekt den bestuurder van de nieuwe Chevrolet, die hedenmorgen getuige Is geweest van het op den Kennemerstraatweg. a’hler. plaats gehad hebbende motorongeval, zich aan zijn bureau te melden. uur te houden, luidt als volgt: 1. VaststeiMg van de notulen van de vo rige vergadering. Mededeellngen. Ingekomen Hedenmorgen, even voor 9 uur, den Kennemerstraatweg Hellooérbrug een verschrikkelijk plaats gehad. Een uit de richting Heiloo komende motor bestuurd door M. de R„ kantoorbediende, wonende te Amsterdam, en waarop tevens de 38-jarige R. M. Z.. meubelmaker, even eens wonende te Amsterdam, had plaats ge nomen, wilde den Geesterslngel oprijden juist op het moment, dat een autobus van den heer Beentje*. bestuurd door den eigenaar self. passeerde. De motor slipte, waardoor de duorijder er vanaf viel en juist voor de wielen van de autobus terecht kwam, waardoor het hoofd van den ongelukkige vreeselük werd ver minkt en de dood bijna onmlddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het lijken-' buisje van het Stadsziekenhuis overgebracht. Ooggetuigen verk’aarden ons. dat de motorrijder, die met nog twee kameraden, eveneens op een motor gezeten, in de duinen te Bergen zou gaan jagen, gevaarlijk snel heeft gereden. Voor hen uit reed een luxe auto, waarlangs De R ten einde den Gecster- slngel op te rijden, wilde uithalen; hij Zag zich toen echter plotseling voor de autobus geplaatst. Door daarvoor uit te wijken, slipte de motor met het bekende gevolg. De R kwam onder zijn motor, een nieuwe H D.. terecht, doch werd spoedig uit zijn benarde positie bevrijd. Noch hjj, noch zijn motor mankeerde iets. Het slachtoffer, Melchior Saager, was ge huwd en vader van twee kinderen. Ledenvergadering op Dinsdag 9 Dec. des ’s avonds 8 uur in het gebouw St. Willibror. dus aan de Oudegracht. Agenda: staan der afd. 5 Rondvraag en sluiting. Aller opkomst dringend gewenscht. HET BESTUUR. in diverse soorten. Lakchacets. Briefopeners. Stempels, Postzegelbevochtigers, Boekenstandaards, enz. 9.75% 34.68% 12.C6% 2.48’/i? 4e. 14’1 13.02% 27.50 66.45 66.67% 66.45 7.37 35.— 27.— Schoowburg „Het Gulden Vlies’. J Jushny’s Theater „Der blauwe Vogel". 1. Opening. 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Bespreking cursus Kunze Knorr Rem. 4. Bespreking feestviering 25-jarig be- In d steppen van Siberië -komt het vaak voor, dat dorpen worden overvallen door troepen uitgehongerde wolven. Vroeger wa ren er steeds een aantal wachters, die In de nabijheid van de dorpen nagingen of er ook wolven op komst waren. Thans heeft men hiervoor een nieuwe methode gevonden Mi crofoons zijn opgehangen aan boomen in de omstreken van het dorp. Door 'ddel van leidingen zijn de microfoons verbonden met een luidspreker, die on een wachtpost In het dorp ztjn opgesteld. Indien een troep wol ven een microfoon passeert hoort men door den luidspreker het gehuil van deze dieren, en kan men or> zijn hoede zijn, wanneer ze het dorp binnenkomen. Overeenkomst iniake leening bij brand Burgemeester en Wethouders van Heiloo hebben zich tot B en W van Alkmaar ge wend met het verzoek te bevorderen. dat tusschen de gemeenten Alkmaar en Heiloo een overeenkomst worde aangegaan betref fende hulpverleenlng door de Alkmaarsche brandweer ingeval van brand te Heiloo. Na gepleegd overleg over de voorwaarden waar op een zoodanige overeenkomst zou kun nen worden gesloten, is overeenstemming bereikt. O.m. Is bepaald, dat Heiloo jaarlijks f 275. betaalt wegens het meerder onderhoud en de slijtage van het Alkmaarsche materieel en daarenboven voor iedere brandblussching afzonderlijk de kosten van benzine, olie, ed zoomede die van het schoonmaken, het dro gen en in orde brengen van genoemd ma terieel. Mocht in Alkmaar en Heiloo gelijk tijdig brand zijn, dan zal de Alkmaarsche brandweer alleen hulp te Heiloo verleenen, voor zoover haar aanwezigheid te Alkmaar niet verelscht is Het ligt in de bedoeling de overeenkomst voor drie jaar aan te gaan, met bevoegdheid tot verlenging telkens van jaar tot Jaar. B en W. geven den Raad in overweging de overeenkomst tot hulpverleenlng bij brand te Heiloo aan te gaan en dienover eenkomstig te besluiten. We hebben te dezer plaatse al eens eer der betoogd, dat er in Europa zoo n eigen aardige voorliefde bestaat voor Russische kunst Neem de kozakkenkoren, denk aan de film, aan de literatuur, maar vergeet ook vooral niet de zg. kleinkunst, het caba ret. Voor een deel is die belangstelling mis schien te verklaren door de aantrekkings kracht. die het geheimzinnige oude Rusland op ons Westerlingen uitoefent: waarschijn lijk speelt óók onze verbee'dine wel een klein beetje een rol. die in alle uitgeweken Russen slachtoffers van een verfoeieluk Ledenvergadering op Donderdag 11 Dec. 1930 's avonds 8 uur (precies). In het Bonds- gebouw. Oudegracht. Alkmaar. Agenda: Opening. Notulen. Belangrijke besprekingen Ingekomen stukken. Rondvraag. Sluiting. Aller opkomst verzocht Namens het bestuur: J. TH. MEJER. r»»vss»vv»svwwwvvwwTTvvwvvvvvvvvsww»v»VTV»vevTwwvvvv,„vr,w9wwTWv' van den Jubilaris met een hartelijk woord dank zegde voor de eer zijn vader bewezen. Van verschillende zijden, o. a. van het St. Dominlcuskoor. mocht de heer Velze boer verschillende blijken van belangstelling ontvangen. Donderdagavond as. te half acht precies vergadering in café Bos. Op deze vergadering zal het voorlooplg bestuur verslag geven van den arbeid over het afgeloopen jaar. De penningmeester zal een overzicht geven van het geldelijk beheer en tevens gelegen heid geven om de nog achterstallige con tributie aan te zuiveren. Daarna verslag van den afgevaardigde naar den bestuursraad. Dien avond zal een definitief bestuur ge kozen worden. De leden worden verzocht eventueele can- dldaten op te geven aan den secretaris Installatie van het nieuwe bestuur door den vlce-voorzltter van den R. K. 8 B. Bespreking -levering van den handel aan particulieren en te nemen maatregelen. Bespreking feestavond, te houden In Ja nuari In tegenwoordigheid der dames. Het bestuur verzoekt dringend, dat alle leden aanwezig zullen zijn en hunne nlet- aangesloten R.K. collega's zullen mede brengen. In tegenwoordigheid van de brigade der rlJksveldwacht, commandant en leden van het korps polltletroepen en der marechaus see aan <fe Zaanstreek, reikte Zaterdagmiddag burgemeester K. ter Laan, op het stadhuis van Zaandam. het 20.Jarig dlenstkruls namens den A. N. P. B. uit aan den com missaris van politie 8. van der Laan te Zaandam, die vroeger inspecteur van politie alhier was. Behalve de burgemeester voer den namens de bovengenoemde corporaties bij de politie de verschillende commandan ten het woord. Bloemen en cadeaux werden overhandigd. De voorzitter van de afd. Zaanstreek van den A. N. P. B. dankte den burgemeester voor de bereidwilligheid waarmede deze wijze van huldiging mogelijk was gemaakt. den Raad (bijlage Nr. 150). 3. Benoeming en aanvulling van Com- mlssiën en verdeeüng van den Raad in af- deelingen (bijlage Nr. l«0>. 4. Benoeming van een Commissaris tn het bestuur van de Vereenlelng voor Volks- ■Alkmaar’' (vac. Mr. A. J. M. 5. Idem van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim (bijlage Nr. 151). 6. Idem van een tjjdelijk leeraar aan het Gymnasium (bijlage Nr. 155). 7. Idem van leden en plaatsvervangende leden der Commissie van advies voor den ge meentelijken dienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling (bijlage Nr. 157). 8. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening (bijlage Nr. 147. 9. Idem tot verhuur van nabij den Wes- terweg gelegen grond 'bijlage Nr. 149). 10. Idem tot verhuring van de bovenwo ning van het perceel Doelenstraat 28 aan de Vereeniglng tot oprichting en Instandhou ding van een openbaren leeszaal en boekerij (bijlage Nr. 152). 11. Idem tot het aangaan van een over eenkomst Inzake hulpverleenlng bij brand met de gemeente Heiloo (bijlage Nr. 153). Idem tot ultke.erhig der jaarwedden boventallige onderwijzers aan de be sturen van bijzondere scholen voor lager on derwijs over 1923 (bijlage Nr. 154). 13. Idem tot verhuur van gronden, gele gen in den polder Overdle en Achtermeer, nabij de verlengde Land- traat, aan den Schermcrweg en aan de Reguliers laan (bij lage Nr. 158). 12. Idem tot aankoop van grond aan den weg langs de Zandersloot (bijlage Nr. 159). opgemaakten rooster moeten op 1 Januari 1931 aftreden als leden en plaatsvervangende leden der Commissie van advies voor den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling de navolgende personen, vertegen- stukken 2. Voorstel tot wijziging van het regle ment van orde voor de vergaderingen var. Geboren: Nlcolaas Cornells, z. v. Cornells Duin en Eva Bok. Levenloos aangegeven kind van Nlcolaas Bakker en Lena Terluln Cornells, z. v. Hendrik Burgering en Elisabeth Musen. Jan Laurens, z. v. Jan Engel en Anna Lakeman. OverledenCornells Kaijer. 56 j. Christina Johanna Vergaai), weduwe v. Hen drik Doggenaar, 56 j. Dieuwertje Schoen maker, gehuwd met Jan Beets. 51 j. Lena Terluln, gehuwd met Nlcolaas Bakker. 35 j. Maria Margaretha Breebaart. 43 j. Anna Claslna Cramer, gehuwd met Johan Otto. 66 j. Parijs Brussel Londen New-York (cablei Berltm Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau deponeerd 1492 credlteurenHjsten. met een passief van f 4564 460 82. waarvan preferent f 585 993 734. Vanaf 1 Januari 1930 werden In totaal ge- deponeehr 1492 credlteurenHjsten met een totaal passief van f 30.010 716.53. wa^fvan preferent f 5.101.235 07. Uitgesproken: 3 Dec. Alb. VUerhuis. caféhouder. Almelo. Rc Mr. E. V 8. Mathon. Cur. Mej Mr. H. G. Veth. Almelo. 3 Dec. H. A. Veldhuis, koopman. Deurnin- gen (Weerselo). R.c. Mr. E. v Schaeck My then. Cur Mr. Baron Sloot tot Everlo. Olden- zaal. H. J van Geldrop. aannemer. Hengelo 'O-> Geerdinkswe? «6. R.c. Mr E. v. Scha eek Ms- thon. Cur. Mr. v. d. folder. Hengelo (O.) 4 Dec. P C van Aa'-st. broodbakker, den Haag, de la Reljweg 54 R.c. Mr. G H D. van den Boom. Cur. Jhr Mr J H de Brauw. den Haag. N.V. tot Exploitatie van Kweekersen .M»- na Millingen. R.c. Mr C. van Nlevelt. Cnr. Mr. A. Th. M. Poort, Nijmegen ven Oerst, fruithandel Rc. Mr. Sassen. Cur. Mr. A. Bloemarts. den Bosch MAANDAG 8 Commissie van advies Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbe middeling. Ingevolge daarvan Gelijk we reeds Zaterdag berichtten, werd gisterenmorgen in de St. Laurentluskcrk een plechtige H. Mis opgedragen, in ver band met het 50-jarlg zangers-jubileum vs*i den heer C. Velzeboer. Door het knapen- en mannenkoor werd onder leiding van den heer Klooster, aller eerst het „Vent Creator” van Epplnk uit gevoerd. voorts werd de ..Missa Rzglna Martyrum” van Reflce voor gemengd koor ten gehoore gebracht, waarvan de uit voering niet ohverdiensteHJk mag worden genoemd Na de H. Mis werden nog de „Tantum ergo” van Haller en „Laudate Domlnum” van Tychon gezongen. Het orgel werd bespeeld door der» heer G. Klebert. De jubilaris had. omringd door zijn fa milie, waaronder twee priesterzonen, voor het altaar plaats genomen. Na de Hoogmis had een druk bezochte receptie plaats, terwijl de heer Velzeboer door verschillende personen werd toege- ijproken Allereerst werd het woord gevoerd door den Hoogeerwaarden deken E. P. Rengs, die er aan herinnerde, dat deze 50 jaren niet geheel in Alkmaar waren doorgebracht Dit was de reden vcor deze kalme feestviering Spr. hoopte, dat. als over enkele jaren de heer Velzeboer 25 jaar lid van het 8t. Laurentlus-koor zou zijn, zijn belde priester zoons de H. Mis zouden opdragen. Spr dankte in hartelijke bewoordingen den heer Velzeboer voor alles wat hjj had ge daan tot verhooging van den luister In Gods huis en sprak den wer»-ch uit. dat de jubi laris nog vele yaren In goede gezondheid lid van het koor zou mogen blijven De heer Jos Vermeulen huldigde den heer Velzeboer voor zijn grooten ijver en toe wijding, die hij steeds heeft betoond. De heer Klooster, directeur van het 8t. Laurentlus-zangkoor, kenschetste den jubila ris als een zanger naar den geest van de kerk, altijd op tijd, altijd aanwezig en daardoor het juiste voorbeeld gevende aan de Jongere zangers. Al zijn deze 50 jaren niet als lid van het 8t. Laurentlus-koor doorgemaakt, toch Is spr. er van overtuigd, dat de jubilaris hier nog meer feesten als koorzanger zal vieren. Door den vice-praeses werd den Velzeboer vervolgens een omlijste foto van het koor overhandigd als aandenken. Zichtbaar ontroerd dankte de jubilaris voor deze attentie, terwijl verder een zoon Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Dec. R van Laar Rzn Rhenen. 5 Dec. H van Dijk. Moergestel. Vernietigd op grond van verzet: 4 Dec. H de Carpentier. Ede. In de week van 16 December 1930 zijn tn Nederland uitgesproken 67 faillissementen. Volgens het weekblad ..Handelsbelangen' 1 PiolongaUs werden gedurende de maand November otj Benoeming en conunissiën en verdeeling den Raad in afdeelingen. B. en W. hebben de eer den Raad voor te stellen over te gaan: A. tot benoeming van: le. vijf leden van de commissie voor het ontwerpen van verordeningen tegen welker overtreding straf Is bedreigd, waarvan de burgemeester, kachtens art. 166 van de Ge meentewet voorzitter is. De commissie bestaat uit de leden: G. H. Hoütink. 8. J. A. Keesom. A. Bak ker, D. Geels en H van Deunen. 2e. vijf leden der cotnmlssle van bijstand voor de financiën. De commissie bestaat uit de leden: G. H. Hoijtink. 3 J. A. Keesom. J. Voge- lair. J Westerhof en A. Sletsma. Tot voorzitter hebben B. en W aangewe zen den heer-J. Westerhof. wethouder. 3e. vijf leden der commissie van bijstand voor de publieke werken. De commissie bestaat uit de leden: D. Govers Jz G. van Singerland. H van Drunen. Met. N. Carets en C. Venneker. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den heer H Klaver, wethouder. 4e. vyf leden der commissie van bijstand In betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelwegen, de beplanting van s'raten. wegen en pleinen der gemeente. Dc commissie bestaat uit de leden: D. Govers Jz.. G van Slingerland. H. van Dnintn. Mej. N. Carels en C. Venneker Tot voorzitter "hebben B en W aangewe zen hen heer H. Klaver, wethouder. 5c v Uf leden der commissie van bijstand twor de lichtbedrijven. De commissie bestaat uit de leden: J. Vogelaar. T. Bonsema. A. Sletsma. G. H HoUtlnk en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B en W. aangewe zen den heer T. Bonsema. wethouder. 6e. vijf leden der commissie van bijstand voor het gëmeente-slachthuls De commissie bestaat uit de leden: D. Govers Jz., C Venneker. D J. Wolden dorp. Mevr. C. HellemanHardebol én J. Westerhof. Tot voorzitter hebben B en W aangewe zen den heer T. Bonsema wethouder. 7e. vllf leden der commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioen- en ongeval lenfonds. De commissie bestaat uit de leden: G. H. HoUtlnk. J. Vogelaar. 8. J. Keesom. Mevr. C. Helleman—Hardebol W. J, Bulens. Tot voorzitter hebben B en W. aangewe zen den heer J. Westerhof. wethouder. 8e. vlif leden der commissie van bijstand in het beheer van den gemeentereinlgings- dienst. De commissie bestaat uit de leden: D. Govers JzG van Slingerland. Mej N. Carels. D. J Woldendorp en Mevr. C. Hel lemanHardebol. Tot voorzitter hebben B en W aangewe zen den heer G. van Slingerland, wethouder. 9e. vijf leden der ccmmbsie van bijstand voor het marktwezen en den havendienst. De commissie bestaat uit de leden: D.*Govers Jz.. C. Venneker, W. J. Bulens. D J. Woldendorp en A. Bakker. Tot voorzitter hebben B en W zen den heer G van Slingerland, wethouder. 10e vijf leden der comnjissie van bijstand voor het sportpark De commtssie bestaat uit de leden: D. Geels. A. Sletsma. D. J. Woldendorp, J. Vogelaar en T. Bonsema Tót voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den heer H Klaver, wethouder. 11e vijf leden der commissie van bijstand voor het grondbedrijf. De commissie bestaat uit de leden: D. Covers Ja C Venneker. T D. J. Wo’dendorp en H. van Drunen. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den heer G. van Slingerland, wethouder 13e. vijf leden der commissie van bijstand voor het onderwijs. De commissie bestaat uit de leden: D. Govers Jz.. J. Vogelaar. 8. J A Keesom. A Bakker en Me). N Carels. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den Burgemeester. 13e. één lid der commissies van overleg voor de ambtenaren en voor de werklieden der gemeente, ter voorziening in de vacature ontstaan door de aanwijzing van den wet houder. den heer J. Westerhof. tot voor zitter dier commissies. B. tot verdeeüng van den Raad in afdee- llngen. ter voldoening aan het bepaalde bij art. 38 van het reglement van orde. Verhuur grond De huur van de hierna genoemde aan deze gemeente In eigendom toebehoorende per- ceelen grond loopt binnenkort af. De heer C. Smit alhier, is bereid de per- ceelen welland, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nr,. 44 en nr. 2483 ge deeltelijk. tegen de door drie schatters getaxeerde waarde. nJ. f 185— per HA per jaar (het taxktie-rapport van 31 Octo ber j.L ligt bü “de overige stukken ter inzage) met ingang van Kerstmis as. voor den tijd van 3 jaren te huren. Voorts hebben de heeren M. Sangers. P en F. Smit en de N.V. Kennemer Sportclub verzocht de pcrceelcn grond, kadastraal be kend gemeente Alkmaar, respectievelijk sec tie F. nr. 2141, sectie G. nr. 364 en sectie E. nr. 2241 gedeeltelijk, met Ingang van 1 Ja nuari as. te vn den thans geldenden huur prijs opnieuw -'an de gemeente te mogen huren. Tegen inwilliging van dit verzoek en tegen de verhuur van bovenbedoelde perceelen welland aan den heer C. Smit hebben de Commissie van bijstand voor het grond bedrijf en B. en W. geen bezwaar, in ver band waarmede B en W. den raad voor stellen, dienovereenkomstig te besluiten. de heer Jb. Bruljn. als lid en de heer A. Roos, als plaatsvervangend ld. Afdeeling Alkmaar van den Nederl. R. K. Volksbond de heer C Snel, als Ud en de heer J. A. M. Huübers. als plaatsvervangend Ud. Onder overlegging van de ingekomen aan bevelingen van de betreffende organisaties stellen B en W den Raad voor ter benoeming, ingaande 1 Januari 1931. van leden en plaatsvervangende leden van de commissie van advies voor den gemeentelij ken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling eene keuze te doen uit de navolgende aanbevelingen, ontvangen van: a. Afdeeling Alkmaar van den Nederl. Aan- nemersbond Voor Ud: de heer H. Bruin. Oudegr. 223; voor plaatsvervangend lid: de heer J. J- Velthuljs. Zocherstraat 21. b. Alkmaarsche Vereeniglng voor den Han- deldr en Industr. Middenstand. Voor lid: de heer H. de Raat Jr., Hoog straat 6; de heer H. C. Ltnd. Varnebroek 7; voor plaatsvervangend lidde heer A Bur ger. Laat 146; de heer A. Englander. Lange- straat 44a. c. Christelijke Besturenbond Voor Ud: de heer Jb Bruljn. Ropjeskuil 64; de heer H Witsen, Eikelenbergstraat 64; voor plaatsvervangend lid: de heer C van l Meerlant. Grerisstraat 1de heer P. van der Veer. Oosterkolkstraat 23. d. Afdeeling Alkmaar van den Nederl. R K. Volksbond Voor lid: de heer C Snel. Snaarmanslaan 77: de heer N. van der Wetjde. Vogelen zang 15; voor plaatsvervangend lid: de bee- J. A. M Huijbers. Wildemans'.raat 28; de heer Th. Stam, le Kabelstraat 6. Ontwerp Gemeentebegrootlng voor 1931 Alvorens de Raad een aanvang maakt met de behandeling van het bij bijlage nr 139 aangeboden ontwerp der gemeentebegrooting 1931. heeft het College van B en W. het gewenscht geoordeeld, eenlze wijziginzen in dat ontwerp aan te brengen. Deze wijzigin gen zijn het gevolg van de verandering in de samenstelling van het College. Hoewel ook de nieuwe leden zich met het reeds aangeboden ontwerp In hoofdzaak kunnen vereenigen. zijn er eenlge punten, die thans anders worden beoordeeld dan toen het ontwerp den Raad bereikte. Zoo hecht het nieuwe College eraan op de begroeting tot uitdrukking te brengen het voornemen om de Gemeenteschool nr. 4 aan de Keetkolk onder te brengen tn een nieuw gebouw. Hieromtrent zullen den Raad zoo spoedig mogeljjk plannen worden voorgelegd. Voors hands zou kunnen worden volstaan met een memoriepost Hoewel, blijkens het door den Raad op 27 November j.l. om bericht en raad In handen van B. en W. gestelde ver zoekschrift van het bestuur der vereeniglng St. Joseph, ook die vereeniglng een plan voorbereidt voor den bouw van een nieuwe school (ter vervanging van de St Bavo- school in de 8t. Annastraat). kan daarvoor nog geen post worden uitgetrokken zoolang niet de medewerking van de gemeente op grond van art. 72 der Lager onderwijswet 1920 Is gevraagd. B. en W. willen intusschen reeds nu verklaren, dat het voornemen van het schoolbestuiu*’ hunne Instemming heeft. De meerderheid van het College heeft het ontwerp overigens aangevuld door een sub sidie van f 360.uit te trekken voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De tegenwoordige meerderheid van het College van oordeel, dat op de aanvrage van het Instituut gunstig behoort te worden be schikt. Ten slotte acht de meerderheid van het College het gewenscht den Raad mede te deelen. dat het In haar voornemen ligt, spoedig een voorstel in te dienen om het Burgerlijk Armbestuur te vervangen door een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon Aangezien hieraan op zichzelf geen finan cieel» gevolgen verbonden zijn, zal de be groeting daardoor, wat de bedragen betreft, geen verandering ondergaan De wijziging in de omschrijving van den desbetreffenden post zal te zijner tjjd kunnen worden aan gebracht. B. en W. stellen den Raad thans voor het ontwerp, aldus aangevuld in behande ling te nemen bolsjewistisch bewind ziet, omstraald door het romantisch aureool van ex-garde officier of grootvorstin. Erkend moet echter tevens, dat Oostersche fantasie en neg niet verrultlveerde smaak, verfrisscherd gewerkt hebben op het ietwat verrTortle akkertje van onze West-Europee- sche kleinkunst. Voor -de tweede maal binnen korten tijd had ook Alkmaar het genoegen met een Rus sisch specimen van deze kunstuiting te mo gen kennismaken: met de kermisdagen het theater ..Karussel" en nu ..Der blauwe Vo gel”: eerst de navolging, nu het oorspron kelijke. Een blauwe vogel brengt geluk aan naar men zegt. We voelen uiteraard niet veel voor dergelijke talismannen, maar willen wél het feit oonstateeren. dat deze blauwe vogel m ieder geval intens genoegen heeft geschon ken aan het zeer greote elite gezelschap, dat ‘Zaterdagavond de Gulden Vlieszaal vulde. Er is dus door Hert- Jushny en zijn ge zelschap uitstekend werk geleverd. Allereerst door Herr Director zélf. Heel aardig, heel geestig. „plandert” bü er op los. Altijd beschaafd alleen wel eens wat scherp spreekt hjj het geachte .publikum” toe en heeft onmlddellijk het vereischte contact. Met een enkel gebaar of intonatie soms slechts met een gelaatsfrons bereikt hij het gewenschte kcmische effect. We kunnen niet alle scènes afzonderlijk noemen: In het algemeen mag gezegd, dat zij uitmunten door originaliteit, door fijn spel van kleur en Hjn en vooral door schit terende muziek. Een geestige vinding was het beeld: „Ka ters in Maart”, niet spelend „soes les toits .de Paris" maar u r les toits de tont le monde!" Niet nieuw, maar door de wrange roman tiek altijd «eer treffend, vonden we de plastische uitbeelding van de Wolga-sleepers. „Katlnka", ,.im Monat Mal", maar vooral het prachtig geënsceneerde ..babbeltje bij den Samowar" gaven een rijkdom van schitte rende ccstuums en schoone zang te genie ten. Het danspaar heeft met Bojaren en Ko zakkendans weer eens laten zien, hoe bij de oude volksdansen alle gemoedsbewegingen In rhythme en gebaar zich uiten. De violiste. Paula Schuster, (naar we meenen te weten door Jushny Indertijd als tslgane violiste In een Russisch restaurant ontdekt) speelde met de verve van een Bu- dapester ..primas" haar Hongaarsche muziek. Vanzelf sprekend was hier groote interesse voor het bekende kaasmarktbeeld. dat als slotnummer fungeerde. Tegen een achter grond van ons onvolprezen Waaggebouw speelt zich het marktgebeuren af, zij het dan dat van vóór eenige tientallen jaren. Echt Alkmaarech; echt Kollandsch. zei Herr Jushny. „en dat nog wel zonder molen!" Van den begeleidenden zang verstonden we natuurlijk niets maar volgens de vertaling werd er beweerd: Het scheepje draagt dan onze vracht Over de wijde zee En op de gansche. groote aard Is onze goede kaas vermaard En vult een ieders mai.g! En mocht uit Alkmaar er soms geen Kaas zijn, ergens op d’ aard. Dan sture men ons geld hierheen. De kaas die is het waard! Wjj rollen kaas, wij rollen kaas Rollen ze naar het schip. Want zij verdrijft dien kwaden baas, Den honger, in een wip. Het moet gezegd, dat de blauwe vogel, die dit beeld over de heele wereld draagt, hier mee voor Alkmaar een niet genoeg te waar- deeren propaganda maakt. Het was zeker vooral naar aanleiding hier van. dat vóór 'de pauze Burgemeester Mr. W. C. Wendelaar het podium betrad, geflan keerd door twee kaasdragers echte nu. In een geestig Duitsch speechje bedankte Z Edelachtbare den heer Juhsny voor zijn onvolprezen propaganda voor onze mooie markt. En aangezien het juist de natio nale feestdag van 6 December was. voldeed spr. heel gaarne aan de opdracht van Sin terklaas Lc. de vereeniglng van kaashan delaren om het gezelschap een echt Alk- maarsch geschenk aan te biecen. Toen «enden van uit de zaal door een tweetal andere leden van het vermaarde kaasdragersgüde een dertigtal kazen op de bekende, onnavolgbare wijze naar het too- neel gegooid om daar door de collega’s op gevangen en opgestapeld te worden. Een alleraardigst moment, waarvoor de welbespraakte Herr Dlrektor moeite had dankwoorden te vinden. Der blaue Vogel gaat nu als alle trekkende soortgenooien weer over de wijde wereld fladderen. Van harte hopen we. dat hij. weer terug Ih het Noorden, nog eens een avondje In Alkmaar komt kwlnkeleeren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12