^Buitenlandsch cdQieuws FEUILLETON DE SMALLE WEG RADIÖ-OMROEP Onsehuldig veroordeeld het Een verklaring van Henderson - Rykow weer in functie? Tardieu stelt zich beschikbaar Sensationeel meineedsproces Onrust in Portugal Verloving graaf van Parijs KORT NIEUWS Amerika’s vloot PROVINCIAAL NIEUWS Poolsche gruwelen De haven te Nieuwediep Tegen gevangen oppositie-leden Veertien dooden; zeven gewonden GYMNASTIEK „lm Westen Nlchts Neues” De Heldersche zeewering v bu Een slang in de soep De veerdienst EnkhuizenStavoren 41 personen doodelijk vergiftigd van H. WARR1NGA Italiaansch bet-gingsvaartuig ontploft Gemengde Buitenlandsche Berichten Voorbereidende Ontwapenings commissie De salarisverlagingen in Duitschland 'ij X 11 v 11 d n d SCHAGEN Goede kansen voor een regeering Laval ZWAAGDIJK - De Sovjet-debatten in Lagerhuis Alexander Zoebkof ’T VELD ’T ZAND De Kampioenwedstrijden K.N.G.V. Gelukkig bytjjds uitgekotnen EX' In Moskou teruggekeerd trekking hebbende op Sovjet-Rusland. Inzake misstanden in een gevangenis Opnieuw bommen gevonden te Lissabon onderhandelingen De Met een prinses ran Orleans-Braganza. Heden slotzitting Modernkieering pantserschepeI^l, Een see. dean, voorstel vatten. van Nog geen uitbreiding Opnieuw straatrelletjea. geld W( de 1 k itructie. verlangt dat alle schuldi- By de toebereiding van den maaltijd in een missieschool te Erode In de residentie De in October plaatsgehad hebbende volkstelling in Japan heeft een zielenaantal van 64.447.000 aangegeven. eigen leed vergetend, stond de grootste angst uit. dat haar moeder zou bezwijken de weg duurde een eeuwigheid, daarbij kwam nog de vrees, dat mevrouw De Oreeve en rek-werk haar Veel o n ze VI m k< Door onbekende oorzaak liet een zuil van den toren van de katholieke kerk te Stadtlohn (Beieren) los, welke door het gewelf sloeg en binnen in de kerk terecht kwam. Hierbij werden 2 personen gedood. R-K. Propagandaciub Onze ruim 80 le den tellende RK Propagandaciub St. Pau lus zal 15 Januari 1931 haar 25-jarig be staan vieren. Daar zulks een zeldzaam geval Is. mogen wij wel terdege trotsch zijn op zoon vereenlgtag. Aan onze wakkere Pro pagandaclub onze welgemeende felicitatie. d d z w 1 1 i i P h li ei al bi zi d< F.< -2 de ke pli va w< nt va he k< oi di ol re tx Tl ge ir w< bt L. til zi Vi g VI f< 1 1 1 1 1 Hoefsmid met RUksdlplom.» Bij het op 1 en 2 Dec. voor de Veeartsenljkundige Hoogeschool te Utree at gehouden examen ter verkrijging van het wettig Ryksdlploma als hoefsmid slaagde enz» plaa'stgenoot de heer Ch. van Lint Polderverkiezingen Alhier hadden de volgende polderverklezlngen plaats: Vacature D. Smit, voorzitter, D. Timmer man. Vacature W Vader, secretaris. P. Hop man. Vacature lid dagelljksch bestuur, herko zen P. Stammes. Vacature onbezette plaats. •W. van der Oord. in een restaurant In Luxemburg als Jongen werkzaam was. tyd symptomen van geestesziekte, zijn een i Op last van de autoriteiten is het bekende koffiehuis „II Trowadore" te Ve netië voor den tijd van tien dagen geslo ten, daar de eigenaar de pryzen niet wensch- te te verlagen. HU moest aan alle deuren en vensters een biljet aanbrengen, waarop vermeld staat: „Gesloten omdat de prijzen niet verlaagd werden." s plaats gehad. Het Ministerie heeft intusschen de ver- tooning van de film voor Thürlngen ver boden. In de Memorie van Antwoord op de Wa- terstaatsbegrooting wordt er nogmaals op gewezen, dat. ten aanzien van de thans we der gemaakte opmerking betreffende per- De ..Robotnik" is wegens de publicatie van dit artikel terstond in beslag genomen. De Amerikaansche Senaat heeft het wets ontwerp in zake de modemiseering van drie pantserschepen, welke een uitgave van 30 millioen met zich brengt, aangenomen. Tbiiringen verbiedt de vertoooing. Het Thüringsche Ministerie van Binnen- landsche Zaken, zal de Opper-Fllmkeu- ringscommissie te Berlijn voorstellen de toe lating van Erich Maria Remarque's film Jm Westen Nlchts Neues" te herroepen, totdat de volledige publieke keuring heeft Triduum. Woensdagavond zal een triduum geopend worden door Pastoor Nouweland van de Zuidermeer, als voorbereiding tot oprichting eener Meisjescongregatie van 14-27 jaar By den aanvang van de voorstelling van de film ,Jm Westen Nichts Neues” hebben gisteravond op de Hollandorfplats te Beiiyn opn'eua relletjes plaatsgehad. De politie nam uitgebreide afzettingsmaatregelen, hief verschillende tramhaltes tydei'jk op en zui verde het plein van nieuwsgierigen. Aardverschuivingen vonden plaats in de omgeving van de stad Trlkkala CITies- salle). Zeven huizen iyn ingestort, andere huizen zun ernstig beschadigd. Er zun meer dan 20 gewonden. soneel van den veerdienst EnkhuizenSta voren, van de slaapwagenmaatschappljen, van stationsrestauraties en betreffende kruien op stations, geen aanleiding bestaat om voorzieningen in het leven te roepen wel ke voor soortgelijke ondernemingen in het vrije bedryf niet bestaan. Madras (Engelsch-Indië) was ongemerkt in de soep een giftslang meegekookt. Aan de 'vergiftiging overleden 40 scholie ren en de kok van de missieschool. Laval heeft ook gisterenavond zyn be sprekingen met tal van leidende parlemen tariërs voortgezet Na het einde der beraadslagingen heeft hy een verklaring afgelegd, waarin hy de namen noemt van senatoren en afgevaar digden. waarmede hy heden heeft onder handeld. Hieronder vallen byna alle leidende parle mentariërs; ook de leiders van de geheele rechtsche groep. den inhoud der besprekingen echter geen nadeze mededeelingen In fret Engelsche Lagerhuis heeft een alge meen debat plaats gehad over kwesties, be- haar en haar vader in zyn wraaklust te betrekken. Ze schenen hem echter gehoord te heb ben. want nauweiyks had hy zijn jas en hoed weggehangen, of liever, weggegooid, of de voordeur werd geopend en Martha trad, haar moeder aan den arm, binnen. Nauwe iyks had Martha hem gezien, met gloeien de wang en zonder bril, of ze bleef ten hoogste verbaasd op den drempel staan en vroeg: Wat is er gebeurd? Waar is je bril? Alsof deze woorden plotseling zun opge kropt gemoed lucht gaven, barstte Arnold ka: Dat gaat Je niet aan zie Je.... maar Ik wil niet, dat jullie nog een stap hier naast zet.. jullie biyft daar weg. zie je.... ze moeten het huis uitik wil dien De Boer niet naast me hebben, er uit gaan ze, ik haat ze, zie je. Ik haat ze.... en jullie ook.... die met hen samenspant. ik haat je.. Jullie eet en drinkt van myn en daarom wil ik gehoorzaamd worden.... Je biyft dus hiernaast weg en anders, zie je, moeten ze Jullie ook maar te eten geven. Ik haat die bende” en zyn gebalde vuist kwam met kracht op de tafel neer. Doodsbleek keek Martha haar broer aan. menigen uitval. menige onrechtvaardigheid had ze geduldig verduurd, maar wat er nu gebeurde was ook voor haar ontzettend. Ze begreep wel. dat de een of andere gebeur tenis oorzaak was van zyn optreden en dat ook Max daarin betrokken was, stond by haar Een goede Sinterklaas. Va^ de in liqui datie zynde Centr Boerenleenbank te Alk maar, werd van het aandeel in het verlies door de Boerenleenbank alhier gestort be drag weder f 250 terugbetaald. In t geheel is nu terugbetaald f 3750. In de Memorie van Antwoord op de Wa- terstaatsbegrooting zegt de Minister, dat de som van f 32840.is besteed voor de verbe tering van eenlge gedeelten van de Helder sche zeewering tusschen de Oostbattery en de Vlschmarkt. De boven f 30.000.noodige gelden komen ten laste van het Zuiderzee- fonds. Het ligt niet In de bedoeling om ge meenten of particulieren in de kosten van dit werk te laten bydragen. Naar eerst thans bekend wordt, Is het Ita- Uaansche bergingsschlp „Artiglio,” dat heeft deelgenomen aan het opblazen van het ty- dens den wereldoorlog nabij het eiland Houat gegmken Fransche munltie-transportschlp „Florencetengevolge van een ontploffing ge zonken. Veertien personen o.w. twee duikers, die zich op het moment van de explosie nog onder water bevonden, zyn om het leven ge komen. Zeven andere personen bekwamen zwaar letsel. Het op ongeveer 30 meter diepte liggende wrak van de „Florence" heeft de navigatie In sterke mate verhinderd. De explosie was zoo geweldig, dat het bergingsvaartuig, hoewel het zich op dat oogenblik op 300 meter af stand bevond, ontplofte en binnen eenlge minuten zonk. Een Pransch stoomschip begaf zich onverwijld naar de plaats des onhells en slaagde er In nog zeven man op te pikken. De bemanning bestond uitsluitend uit Ita lianen. van God met voeten te treden. Geen enkel woord kwam nog over Mar tha's lippen en eerst het smartelijk snikken van de oude vrouw scheen den band te verbreken, waarin ze gevangen was. Met nog een laatsten blik vol verachting keerde ze zich af. knielde naast haar moeder neer, haar zacht toesprekend. Toen als had ze een plotseling besluit genomen, sprong ze weer op, yide naar de gang en kwam terug met haar en haar moeders kleeren. Als versuft liet deze zich kleeden hoorde als van heel verre haar dochter zeggen: ..Daar moe der by haar zoon niet meer veilig is, zal ik voor haar een onderkomen en bescherming by vreemden vragen. Moge God Je vergeven, wat Je haar hebt aangedaan," en voelde zich toen zacht meegetrokken. De buitenlucht echter scheen haar eenigs- zlns tot bezinning te brengen, want nauwe iyks was het hekje achter hen dichtgeval len. of ze bleef staan, greep met haar be vende handen Martha's arm en stamelde: Martha. lieveling waar gaan we heen? Deze vraag gaf ook aan Martha het volle bewustzijn van den stap, dien ze had ge daan.... ze begreep dat door deze daad dit weggaan uit het huls, alle banden met haar broer verbroken waren..., dat Se hul peloos en zonder middelen als ze wareti. aan gewezen zouden zyn op de goedheid en lief dadigheid van anderen. Voor zich self had ze geen spyt.'. het was steeds haat ver langen geweest, niet langer afhankelijk te - Aangaande jvonden gedaan Over het geheel schynt Laval echter een vrij gunstig resultaat te hebben bereikt. In het byzonder hecht Laval beteekenis aan de lange en harteiyke besprekingen met Briand en Tardieu. die zich bereid hebben verklaard hem naar krachten te helpen, zonder daarbij eenlge reserves te maken. Ook Barthou heeft aangeboden zyn mede werking te verleenen Heden zou Laval zyn voortzetten om tegen den middag Doumergue rapport uit te brengen. Het schUnt na dit verloop der bespre kingen wel waarschyniyk. dat het Laval zal gelukken een kabinet te formeeren. Men vermoedt, dat dit kabinet er dan on geveer als volgt zal uitzien: Premier en minister van binnenlandsche zaken: Laval. Minister van justitie: Barthou. Minister van buitenlandsche zaken: Briand. Minuter van oorlog: Maginot. Minister van financiën: Caillaux. Minister voor openbare werken: Tardieu. HENDERSON De Minister van Buitenlandsche Zaken Henderson deed mededeeling van het ant woord van de Sovjetregeerlng op het protest van Engeland naar aanleiding van de ver klaringen van de Russische justitie ter gele genheid van de behandeling van het proces tegen de ingenieursparty. Daarin wordt gezegd, dat door de beklaag den in het proces-Ramsin tal van aanwyzin gen zyn gegeven betreffende de mogeiykheid van deelneming van Engeland aan deze in terven tie plannen. Het Gerechtshof en de Justitie hadden evenwel aan deze aanwijzin- gen zoo goed als geen aandacht besteed. Desgevraagd deelde Henderson verder mede, dat in de kwestie van de zg. beschik king der Sovjet-regeering betreffende ver vaardiging van goederen door dwangarbei ders, een rapport van den Engelschen Am bassadeur is ingekomen. Daarin wordt ge zegd. dat een dergelyke beschikking door de Sovjet-regeering nimmer is uitgevaardigd, hoewel uiteraard misschien bepaalde aanwij zingen nopens de vervaardiging van voor uit voer bestemde goederen gegeven kunnen zyn. Wat betreft het Engelsch protest tegen het misbruiken van Russische radio-stations voor propagandadoeleinden onder de Engelsche arbeidersbevolking, beriep Henderson zich op een mondelinge verklaring van Stalin. Volgens deze verklaring werden de uitzen dingen verzorgd door een particulier radio station in Sovjet-Rusland, dat ter beschik king was gesteld van den Centralen Raad der Vakbonden. Een schending van de door de Sovjet-regeering afgelegde belofte om zich -van propaganda te onthouden, mocht ook niet afgeleid worden uit het feit, dat de re- gt^ring dit station niet door censuur aan banken heef gelegd. De verklaringen van Henderson werden by de oppositie meermalen door gelach on derbroken. Op de vraag of de Minister van Binnen landsche Zaken bereid Is het antwoord van de Sovjet-Regeering als bevredigend te aan vaarden, zelde de Minister, dat hy dit wel zal moeten doen zoolang de steller der vragen geen ander bewijsmateriaal naar voren brengt. Het tumult nam nog In hevigheid toe, toen een der liberalen Henderson vroeg of het in zun bedoeling ligt het Russische antwoord als ernstig bedoeld ,of als humoristisch op te vatten Een protestdemonstratie. Onder enorme belangstelling heeft Dr. Gobbel. op den Wlttenbergplatz te Beriyn, gisteravond een protestrede tegen de film zyn van Arnold, maar In de opwinding van het oogenblik had ze niet aan haar moe der gedacht.... had ze Vergeten, dat het hart dier vrouw ook aan haar zoon hing, ondanks alles. Ze antwoordde zoo rustig mogeiyk: Naar uw vriendin, mevrouw De Groeve. En hymyn zoon o Martha laten we laten we biyven hy heeft het niet zoo bedoeld.... ik Ik geloof ik liep tegen hem aan. Diep ontroerd over deze poging om de schanddaad van haar kind te verontschul digen. verdween de trots en de hardheid uit Martha's gemoed en zacht ael ze. terwyi ze het hekje weer opende Dan kom moeder.... het spijt me te ver gegaan te zyn. Juist echter, toen ze haar hand uitstrek te om de deur weder te openen, werd deze met een nijdige beweging van binnen op slot gedraald. De korte ..klik" klonk als een vloek.... als een verwensching. Een bitter lachje kwam op Martha's ge laat en gewillig 'nu volgde juffrouw Leits haar dochter... ook het moederhart had begrepen. De beide vrouwen spraken onder weg geen woord. dikwijls moesten ze biy- ven staan, omdat de afgematte vrouw niet verder kon.. Gemeld wordt, dat de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Rykow, na beëindiging van zyn verlof,te Moskou is te ruggekeerd. --waar hy zyn ambtsbezigheden heeft hervat. De terugkeer van Rykow op zijn post, heeft te Moskou algemeen opzien gebaard. Toen hy 5 November, na de ontdekking van de samenzwering tegen Stalin, in het genot van verlof werd gesteld, werd aange nomen, dat het verlof zou worden gevolgd door de ontheffing uit zyn ambt. Alexander Zoebkov, de gescheiden echt genoot van de overleden Dultsche prinses Victoria von Pftussen, die, toen hij uit Duitschland werd uitgewezen, gerulmen tyd spoel- toont den laatsten zoodat familie ernstig óverweegt hem naar sanatorium -te laten overbrengen, om hem daarna definitief In een krankzinnigen gesticht te laten opnemen. Het Zondagsnummer van de „Robotnik" bevat een opzienbarend artikel van den so- cialistischen senator en schryver, Andreas Strug, over de behandeling van de leden der politieke oppositie in de militaire ge vangenis te Brest-Lltowsk. In dit artikel wordt o.a. gezegd: De gevangenen werden allen gedurende twee maanden aan een systematische hon- gerkuui onderworpen. Eerst den 9den No vember kregen zu het gewone soldaten- rantsoen. Buna allen werden gefolterd en geslagen. De meesten hunner maakten een ver schrikkelijker! nacht door. Men deed het na mely k voorkomen alsof zy terecht gesteld werden. Zu werden van hun kleederen ont daan en met het gezicht naar den muur geplaatst om aldus den dood af te wachten. Even later viel er een revolverschot en een kogel siste langs hun F >fden heen. Alle gevangen werden voortdurend en ten diepste vernederd. Als schuldigen noemde Senator Strug de verschillende Poolsche officieren, die het be vel voerden in de militaire gevangenis te Brest. Het lot der gevangenen ligt echter op de eerste plaats in handen van den minister van justitie, den procureur-generaal en den rechter van Inst Senator Sttug gen zeer streng gestraft zullen worden. „Voor Eer en Deugd”. Op den vooravond van .Marla-Onbevlekt Ontvangen”, hebben de leden van „Voor Eer en Deugd" hun opdracht vernieuwd en hebben zich een 17 tal nieuwe leden plechtig doen iniyVen in de gelederen van de strijders voor de schoonste aller deugden. Ey legden de be loften, met eigen hand onderteekend aan de voeten der Moedermaagd neder, nadat de Weleerw. Pater Knots in welsprekende bewoordingen den lof der Onbevlekt Ont- vangene verkondde en de deugd van kulschheid in al haar grootheid schetste en hun het insigne van „Voor Eer en Deugd' op de borst speldde. De commissie-Loudon heeft gisteren de lezing van haar rapport aan den Volken bondsraad voortgezet. In het gedeelte, handelend over net ma teriaal der zeemacht en de publiciteit, wer den op aandringen van de Nederlandsche gedelegeerden, vioe-admiraal Surie en gene raal Van Tuinen, eenlge verbeteringen aan gebracht, met name wat betreft de regelen voor de overdracht van de tonnenmaat, waaromtrent de Nederlandsche delegatie geenerlel interpretatie wenschte, aan welk verzoek de commissie by stemming met zes tegen vuf stemmen gevolg gaf. Heden zal het rapport worden geëindigd en aangenomen. Verschillende delegaties zullen daarby verklaringen afleggen, n.l. Duitschland. Rusland. Bulgarije en de Kleine Entente, waarna Jhr. Loudon de zitting van de com missie definitief zal sluiten. .Jm Westen Nlchts Neues" gehouden. Hy noemde het filmwerk een „Kulturschandp die geen Duitscher en geen frontsoldaat kan aanzien, aangezien de beste soldaten vim alle tyden de Duitsche frontsoldaten. erin omlaag gehaald worden. Nadat Göbbel nog eenigen tijd gesproken had. werd door de menigte het Duitsch- landlied gezongen, waarna een groote stoet in het westeiyk deel der stad een protestbe- tooging hield. De politie betrachtte tydens de demonstratie strikte afzydigheid. demonstratie verliep rustig. De soc. dem. ryksdagfractie heeft vol gens een bericht in de „Vorwaerts” in ver band met de door de noodverordening inge stelde algemeene verlaging van de ambte naarssalarissen van 6 pet. voorgesteld deze salarisverlaging progressief te doen ge schieden. Voorgesteld wordt de lage jaariyksche in komens tot 8000 Mark te verlagen met 4 pct., die van 3 tot 4000 met 5 pet. en eerst die van 4000 tot 5000 Mark met 6 pet. te verlagen. De hoogere salarissen zouden dan tot 8000 Mark met 8 pet. en daarboven met 10 pet. verlaagd worden. vast, maar wat het was kon ze niet ver moeden. Juffrouw Leits stond een oogenblik als versteend, richtte dan haar lichtlooze oogen, die vol tranen stonden, naar de plaats, waar ze haar zoon dacht en wankelde met uitgestrekte armen op hem toe. terwyi haar stamelend over de lippen kwam, met al de teedere liefde van een vertrapt moederhart: Myn kind, myn Arnold, myn jongen, wat is er? En nu gebeurde, wat haar tot op heden nog bespaard was gebleven, nu ontwaakte in Arnold de natuur runs vaders in volle kracht en een vloek uitstootend, gaf hy zyn moeder een ruwen stomp tegen den schou der en zoo niet Martha was toegesneld, zou de arme vrouw, die daar niet op verdacht was. gevallen zyn. Nauwelijks echter had Martha de sidderende gestalte der oude vrouw in een stoel laten gfrjden of ae stond met een sprong voor haar broer en voor de tweede maal dien avond ontving Arnold een slag in het gelaat, voor de tweede maal hoorde hy het woord: ..Lafaard!” in zyn ooren klinken voor de tweede maal ook deinsde hy achteruit voor den vlammenden blik die hem werd toegeworpen. O. hoe on eindig vernederender nog. was deze klap, was deze blik hoe ellendig stond hy daar tegenover het meisje met fier opge richt hoofd, doodsbleek maar vastberaden gezicht hoe onbevreesd stond ze.voor hem, gereed haar moeder en zich zelf te verde digen tegen een zoon, een broer, die zich niet ontaag de wetten der natuur, de wetten 's Morgens werkten de dames vrye oefenin gen, paard en brug af. en de heeren vrye oefe ningen, ringen (groep A.) en paard (groep B Na afloop daarvan stonden de beide kam pioenen van vorig jaar. nJ. mej. M. v. d. Berg en E. Melkman, aan 't hoofd. s Middags werden de overige onderdeelen verwerkt, n.l. voor dames ringen, rek en paardspringen, en voor heeren paard (groep A.1, ringen (groep B.>, brug, rek en paard springen. Het tegen; zwaar. Johan al naar bed zouden zyn en dan....? Gelukkig echter was haar laatste vrees on gegrond. want toen Martha angstig en on zeker had aangebeld, werd de deur haast onmiddeliyk daarna geopend en slodt me vrouw De Oreeve haar vriendin in de armen, terwijl Martha, die nu ook haar krachten voelde bezwyken. door Jonan ondersteund werd. Ook Max. zeer verlegen, was nog aan wezig en luisterde met diepen afkeer voor Leits en een oneindig medeiyden voor zyn slachtoffers naar het door snikken afgebro ken verhaal van Martha. Juffrouw Leits was niet in staat een woord uit te brengen en mevrouw De Oreeve oordeelde het 't ver standigst haar naar bed te brengen en bracht haar zelf met lieve woordjes van hartelyke deelneming weg. Nu vernam Martha van Max de geheee toedracht der zaak en ofschoon er m> leder geval eenlge verontschuldiging voor t gedrag van Arnold aan te voeren zou zyn. voelde het arme meisje geen zachter gevoel in zich opkomen Het nijdig afsluiten der deur klonk haar nog te scherp en te dui- delijk in de ooren. Max vertrok nu en daar de belde jongelui nu alleen waren en Johan nog geen woord gesproken had. maar met verder kon.... haar geheele lichaam sidder- bleek gelaat voor zich uit had zitten staren, de en beefde als in koorts en Martha, haar vermoedde Martha, dat hy kwaad op haar was. omdat ze niet de kracht had gevonden haar toorn te bedwingen. Deze gedachte vergrootte nog het leed en plotsel’ng vond I haar gemo»d lucht in een hertlgen vloed van I tranen. (Wordt vervolgd; R.K. Tooneelvereenlging Onze R K Tooneelvereeniglng ..Nut en Vermaak” is voornemens om op Zondag 28 dezer, het me dewerking van de zangvereenlging W. I. K. van Heer Hugowaard-Noord. een uitvoering te geven in de zaal van den heer Overtoom te H. Hugowaard-Noord. Onze tocneelieden sullen daar voor het voetlicht verschynen met het tooneelspel in 4 bedrijven „Op Drijf zand” en het kluchtspel in Mn bedryf „Ra dio Mandjo." Het belooft voor de tooneelliefhebbers van noordeiyk H. Hugowaard en omstreken een amusanten avond te worden. 37. Leits had met verwrongen gezicht en krampachtig gebalde vuisten, zoodat de na gels hem in bet vleesch drongen, bet drietal in den mist zien verdwynen, zocht toen zyn bril op, stak het deeriyk verbogen montuur in zyn zak en schuifelde naar huls>»- steeds voor zich uit vloekend.... telkens staan bhj- vend om om te zien, als meende hy spot tende gezichten achter zich te hooren kuchendan weer zyn wang betastend, die, door den hevigen slag, gloeide als vuur Alle aangeleerde beschaving viel van hem af en als iemand, die hem in zyn gewone doen kende, nem nu kon hooren en gadeslaan, ny zou verstomd staan over de geweldige ver andering. die deze vernedering had te weeg gebracht. Vroeger thuis komend dan ge- wooniyk vond hy er niemand en daar hy wist, dat zyn moeder en zuster vele avon den by Jurgens doorbrachten, vermoedde hy, dat ze er ook nu waren. Dit verhoogde nog zyn woede, want dat Mia verloofd was met dien -vervloekten kwajongen" was vooc Letta voldoende ook de dames viel danig oefeningen waren meestal te hooger stonden de oefeningen aan de ringen, en aan dat toestel was 't ook. dat mej. W. Wolzak een zoodanlgen voor sprong op haar groote concurrente, mej. v. d. Berg, verkreeg, dat zy kampioene werd. Uit 't werk van verschillende heeren „uit de provincie" bleek hun onvermogen tot het samenstellen vah goede oefeningen (alle oefe ningen, zoowel voor dames als voor heeren, warA naar keuze). By de turners bleef E. Melkman kampioen, hoewel t verschil met Ne. 2, P. v. Paai, klein was. Een groot aan tal Amsterdamsche gymnasten behoorden tot de allerbesten, zoodat er Zondag over een week van hen een hevige strijd te wachten is tegen de vertegenwoordigers van Bremen, Keulen en Groningen. De uitslagen luiden: Dames: 1. W. Wolzak. Amsterdam; 2. M. v d. Berg. Den Haag: 3. 3. Agsterlbbe, Am sterdam; 4. J. Dresden, idem; 5. F. Flick, idem; 6. A. v. d Bos, idem; 7. J. Hooghuis, Groningen; 8. A. Tlescher, Amsterdam; 9. R. Latour, idem; 10.'A. Nienhuis, Utrecht. Heeren: 1. E. Melkman, Bergen op Zoom; 2. P. v. Dam, Den Haag; 3 M. Jacobs. Am sterdam; 4. J. v. d. Vinden en J. Caran;a, Amsterdam; 5. J. wynschenk, idem; 6 W. Zwaai, idem; 7. A. Stulvenberg, Utrecht, 8. A. Groen, Amsterdam: 9. J Langerdljx. N. Scharwoude; 10. J Verbeek Zaandam; 11. K. Kooy, Goes; 12. M. Agsterlbbe. Amsterdam; 13. L. Nouwens, idem; 14. B Borrendscn. Den Haag; 15. B. Nyhof, Hengelo; 16. A. Linde, idem; 17. C. Bosten, Bergen op Zoom. R-K. Fanfarecorps Naar wy uit ver trouwde bronnen vernomen hebben te ons RK. Fanfarekorps St. Martlnus van plan, om 11 en 13 Januari 1931 een uitvoering te geven in de zaal van den heer J. Brouwer te 't Veld. Wy wensohen het fanfarekorps, dat met een mooi varieerend programma naar voren komt, veel succes. 1635 M. 5 46—11.20 Lezingen 112012.15 Gramofoonpl. Berichten 1.202 05 Gramo- foonplaten 2.053.50 Lezingen en berich ten 3.504.50 Concert 4.507.50 Le zingen en lessen 7.50 Concert 8 20 Berichten 8.30 Vrooiyk uurtje 9 25 Be richten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. In de Memorie van Antwoord op de Waterstaatsbegrooting zegt de Minister, dat de noodzakeiykheld van uitbreiding van de ligplaats in de haven te Nieuwediep in het algemeen niet is gebleken. In verband met een adres van den Btoombootdienst tusschen Den Helder en Texel wordt deze aangelegen heid nader onderzocht. In‘Detmold heeft een sensationeel proces gedurende de laatste dagen aller belangstel- lit>gf Beklaagde is de eerste politieke beamb te van het land. n.l. Presidialrat Landes- president en Strafanstaltsdlrektor Max Hel se. die beschuldigd wordt van meineed. In dit proces worden ongeveer vyftig ge tuigen gehoord. Helse wordt ten laste gelegd in een straf proces tegen den opperwachtmeester Harder voor de jury-rechtbank te Detmold een val- sche verklaring onder eede te hebben afge legd. In het proces-Harder zou Helse by zijn verhoor hébben verklaard, dat hy over de gebeurtenissen in de strafgevangenis en over het optreden van Harder verwonderd is ge weest. daar hy. voordat een vervolging te gen Harder werd ingesteld, van misstanden in de gevangenis geen kennis had gedragen. Deze verklaring moet valsch geweest zyn, daar zy in tegenspraak was met de ver klaringen van den vroegeren opperwafh- ter Giese en den overleden wachtmees ter Ploeger."BeKien hebben verklaard, Heise reeds vroeger meermalen op de misstanden in de gevangenis te hebben gewezen. Glese had een onderzoek gevraagd, doch moest toen den dienst verlaten. Heise zou zyn heengaan hebben betreurd, daar hy een goede beambte was. doch in werkeiykheid zou Helse zyn ontslag hebben bevorderd. Heise heeft in het eerste proces ontkend, dat de misstanden door Glese te zyner kennis waren gebracht, welke ontken ning eveneens onjuist moet zyn. Uit Brussel wordt gemeld, dat aldaar of ficieel de verloving is aangekondigd van den graaf van Parus, den 22-jarigen zoon. Henri van den hertog van Guise, het hoofd van het „Maison de France" met de 19-jarige prinses Isabella van Orleans en Braganza. die behoort tot het voormalige keizerlijke Huis van Brazilië. In October 1929 werd de bakker Pohl te Breslau wegens moord veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf, hoewel de man zyn on schuld volhield. Thans heeft een zekere ar beider Schieweck, die ter dood veroordeeld Is wegens moord^op zyn van hem gescheiden echtgenoot* en "óp een keukerttnéttë, bekend, ook Schulz, het slachtoffer van*naar men tot nog toe dacht Pohl. te hebben vermoord. Het ingestelde onderzoek wees uit. dat Pohl inderdaad onschuldig was en dat Schieweck indertyd den moord op Schulz heeft begaan. De onmiddeliyke vryiating van Pohl, wiens straf 16 Augustus 1930 begon, is thans be volen. WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 HUIZEN, 1875 M. UiteL N.C.R.V.-uiU 8 15930 Concert 10.3011.00 Zieken dienst 11.0012.00 Harmoniumbespellng. M. F Jurjaanz, Mej. D Mynhout (sopraan» 12.00—12 15 Polltieber. 12.15—1230 Gra mofoonpl. 12.30—2.00 Concert, Jan Rich ters (viool), Pieter de Vries (fluit), Mej Ellen Sandow (p.ano en harmonium) 2.00 2.45 Concert door Mevr. C. van Ravën- zwaay—Hölienkamp (alt), Willem Schans man (tenor), Joh. Lammen (bas), H. Brug man (piano) 2.45—3 15 Lezen van Chr' Lectuur 3 15—4.00 Vervolg Concert 4.004.15 Gramofoonpl. 4.185.00 Con cert Numans Jeugdkoor 5.006.00 Kinder- uurtje 6.006 45 Landbouwuurtje e <5 —7.15 H. J. van Wijlen: „Over Schoei-uit- zendingen - 7 15—7 45 Dr. K J Brouwer- „Uit een gistende Wereld" 7.45—8 00 Pol litieber. 8.0010.00 Uitzending uit IJlst 10.0010.10 Vaz Dias 10.1010.30 Gra mofoonpl. HILVERSUM, 298 M. UltaL V.A.R.A.-1UG 8 00 Gramofoonpl. 1015 Orgelspel Johan Jong 10 30 P. J. Kers: „Onze Keuken" No. 10 3 December 1100 Mej. F. Meuboom: „De verpleging van Zuigelingen" 11.30 Gramofocnplaten 12.00 Concert VARA-orkest en Gram pi 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Cursus „Maak het zelf'* 4.00 Citherconcert. Mej. D c Bouwman 4 50 Kindervertellingen door oom Frans 5.45 Concert VARA-orkest 6 30 Mandollne-cursus 7.00 Concert 7.20 W. H Vliegen: „Oorsprong, geschiedenis en hedendaagsche stand der socialistische beweging" 7 45 Concert VARA-orkesTT. 8.00 Satirische Hoorfüm: „Werkloozen" van Leo van Dyk, door het Groot Volkstooneel 930 Uurtje voor de Rijnvaart 10.30 Nacky Mulder, chansonnier en Lou Dekker, pianist 1110 Gramofoonpl Daarvoor- 1100 Vaz Dias. DAV ENTRY. 1554.4 M. 10 35 Morgen- wyding 11.05 Lezing 12.20 Gramofoon pl. 1.20 Orkestconcert 2.20 Vocaal concert Sybil I. Crawley (sopraan) en A. E. Rogers (bariton) 2.45 Uitz. voor Scholen 3.50 Symphonleooncert 5.05 Orgelspel door R. New. 5 35 Klnderuurtje 620 Landbouwber. 6 35 Nleuwsber. 655 Koersen 7.00 Concert. Brahms' Piano- I kwartet Nr. 2 7.20 Lezing 7.45 Lezing 1 8.20 Concert. Orkest, Frederic Lamon (piano) 9 15 Berichten 9.30 Vervolg concert 10.20 Lezing 10.35 Koersen 10.40 Con cert. Sextet 1120—12 20 Dansmuziek PARIJS „RADIO-PARIS”, 1275 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Gramo- foonp.1 6 50 Gramofoonpl. 9.05 ConJ eert. Orkest en piano 9.50 „La Tosca^ van Puccini LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonpl. 10 10 Gramofoonpl. 1130 Gramofoonpl 12.25—1.50 Concert. Orkest en sopraan 4 355.35 Concert. Viool, piano en alt 7.05—8.00 Orkestconcert 8.25 Vrooiyk programma. Daarna tot 1120 Orkestconcert KALUNDBORG, 1153 M. 2.50—4.50 Or kestconcert en voordracht 7.207.40 Or kestconcert 7.40—9.20 Tooneeluitz. 9.W 10.20 Orkestconcert 10.2011 50 Dans muziek. RRI'SSEL. 508.5 M. 5 20 Trio-concert 6.50 Concert 8.35 Concert, orkest en zang. Causerie. ZESSEN, en lessen 12.15—1.20 o De politie heeft op het station Santo Appolonla 400 bommen met tydontsteking en talryke. uit legerdepöts afkomstige, ma- chinrtgëweren met bybehoorende ammuni tie gevonden. In hoeverre de beweging tegen de dicta tuur hierby betrokken is, kon niet vastge- steld worden regeering is den toestand volkomen meester. Voetbalnieuws Geel-Rood I trok Zondag naar Wervershoof. Het terrein aldaar was niet mooi, maar toch bespeelbaar. Althans er Is gespeeld. W. was direct in de meerderheid. 10. 't Zand deed zijn best op zulk een zwaar veld. Rust kwam met I1. Na rust was het Herman die er 2—1 van maakte. W. kreeg een penalty en 't was nu 22. Hierna kwam 32 voor G.-R. Wervers hoof maakte er direct 33 van, maar G.-R wist nog een punt te maken en de overwin ning was voor 't Zand, 43. Het tweede elftal kon het niet redden in Anna Paulowna tegen Z. A. P. II. Met 30 verloor het. Het derde elftal verloor eveneens in den strijd tegen Roodwit. Het t» ide was 21 voor Rood-Wit. Zondag werden in het gebouw Tlvoll te Utrecht de kamploens-wed-strijden K.N.G.V. In gymnastiek gehouden. Voor deze wedstrijden hadden zich 13 da mes aangemeld, van wie er 3 niet uitkwamen, oa. mej. A. Polak van Bato te Amsterdam Het aantal manneiyke deelnemers was groo- ter, ofschoon hier 11 heeren van de 29 niet verschenen. By de wegbiyvers waren zeer goede turners, zooals G. Brand (Dubbeldam), J van Genderen (Vlaardlngen), G. Ens (Noord-Scharwoude) en P. v. Dyk (Vlaar dlngen). Bovendien was hët verlies te betreu ren van den bekenden international J. Boot uit Noord-Scharwoude, die besloot, niet meer op wedstrijden uit te komen. Toch was overigens het puikje van de Ne derlandsche turnsters en turners tegenwoor dig. Nieuwe gezichtspunten deden sich even wel niet voor, al kwamen er enkele verras singen in den uitslag. De turnsters weren In een groep en de tur ners in twee groepen samengebracht. Eén der heerengroepen bestond uitsluitend uit Amsterdammers en Hagenaars, waarvan de meesten uitblonken boven het gros van» de andere groep.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2