f £>öl& V Vannacht niet zoo benauwd als Gij vandaag nog ABDIJSIROOP BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW J Voor de Huiskamer neemt s JJ I TWEEDE KAMER De be&rootinA aangenomen De teniKkomst van de P.H.-A.E.Z. Luchtverkeer gedurende de maand November 1930 BOEKBESPREKING DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE FINANCIËN N. V. De Lichtstraal 1 nc Nt hc h< ke va la) m< en Dl vo du on oo mi ga scl scl te mi de bu LUCHTVAART De „Droge Guillotine” z V n t< d v zoo de Amsterdam Antwoord van den minister R.) vraagt, of net na den van van den 65e Jaargang No. 11. IP.B BINNE.NL. ZAKEN EN LANDBOUW Ui aiilissement niet uitfesproken een om vluchten tot V ge- wor- prenten Ned.-Indië is het met den het die mee met nun portret vernoopen, om te Kunnen teven, maar roeKts en Mauwtje besloten, muziek te maken om wat te eten en te drinken te hebben. Mauwtje had een beetje vioolspelen geleerd, terwijl Foekie niet onaardig den waldhoorn bespeel de. Toen zy bij een dorp waren gekomen, het eerste dorp o*' hun reis, gaven zij hun eerste concert. 34 we< var Zul per Sltl twe ▼ar De zwi zek der hui Stel kc sc d< d; O| V2 gf zc la id bi v: ji n a; bo KJ vai 1 Ne wa Ne dei J wa gri na ooi me scl 1 da dai Op de faillissementenro) van de Haagsche rechtbank kwamen voor twee aanvragen om de N.V. Bouw- en Administratie-Maatschappij „De Lichtstraal”, gevestigd Kon. Emmakade 175 te Den Haag, in staat yan faillissement te f We ontvangen het nieuwe nummer van de K. I. en beschouwen geboeid het boe renwerkpaard in z’n rustpoos.' afgebeeid op de voorplaat. Ook de Kerkgang in den gou den zonnelach is een büzonder mooie foto, terwijl de Wlnterklek het naderende Kerst feest inluidt. Aan Nederl. Oost Indië is een met speciale zorg gekozen collectie gewijd. De rjjmkronieker hekelt op de hem eigen manier actueele onderwerpen. Onder de ar tikelen treedt Brabantsche indrukken om z’n prettigen toon op den voorgrond. Met J. de S. G. nemen we een kijkje in Chili. Een gezellig uurtje van ontspanning rond om den warmen haard bezorgen ons de korte verhalen: Het groote verlangen van leon Kamp en de Bewaker van den Peru- schat door Greta Vondel. Onzen jeugdige» huisgenooten bereiden we hetzelfde genoe gen met het verhaaltje van Anny Sluytërs. Met een vroolUken lach, opgewekt door de moppenrubriek wachten we weer op het volgende nummer. De heer KNOTTENBELT (V. B.) zegt, dat de minister voornemens is spoedig een ver bod uit te vaardigen van aanvoer van puf door stoomtrawlers. Spr. hoopt, dat de Mi nister daarvoor de belanghebbenden, ook bij de trawlvisschery, zal hooren. Spr. verklaart zich tegen de nachtelijke sluiting der zalm- zegenvisscheru. De heer KRUGER (C.-H.) wijst op het nadeel van een verbod van pufvtsscherlj voor de fabrikanten van vischmeel De heer DUYS <8. D.) dient de volgende zaoUein: nngen uepen uit om te zien, welke muzikanten nun op muziek tracteerden. Toen zjj zagen, wie de muzikanten waren, kende bun verbazing geen grenzen. Ze vonden de muziek erg mooi, al bleef Mauwtje wel eens een maat achter en al blies Foekie wel eens een keer valsch. Maar zij moesten eerst nog wat aan elkaar wennen. Ze moesten, zooals men zegt, nog wat inspelen. De Minister zal met zijn ambtgenoot van Arbeid ovar de aangelegenheid der water verontreiniging van gedachten wisselen. Inzake de nacht- en Zondagssluiting der zalmzegenvisscherjj is nog geen oplossing be reikt. die belanghebbenden en belangstellen den bevredigt; spr. is bereid, de zaak nog eens nader te overwegen. Wat betreft de puf-visschery, spr heeft heden een telegram ontvangen van de be langhebbenden uit Ilpendam en omstreken 'de eend en houders), die verzoeken, met hun belangen rekening te houden. Spr. zal een zijner ambtenaren verzoeken. In een monde, ling onderhoud deze menschen gelegenheid te geven, hun bezwaren uiteen te zetten. Spr. vertrouwt dat na deze mededeeling de motie zal worden ingetrokken. Spr. is gaarne bereid, aan de verschillende gemaakte opmerkingen zijn aandacht te wij den. - De heer DUYS trekt zijn motie in. Bi) art. 149 dringt de heer DROP alsnog aan op een vaste aanstelling van de contro leurs bij den dienst der Nederlandsche Ha ring-controle. De MINISTER zegt, dat belanghebbenden bij de haringreederij overwegen, om zelf die controle te doen verrichten en niet van over heidswege. Hangende het overleg, kan niet tot vaste aanstelling worden overgegaan. De zaak blijft echter sprekers aandacht houden. De begrooting wordt z.h.s. aangenomen. minder meegesproken h-bben dan wel de overtuiging, dat men de gedeporteerden ook de laatste mogeiykb“C moest ontnemen. De Kerguelen-eilanden in het gedeelte van den Indlschen Aan de motie-Van ling landbouw De heer DE VISSER (C.P.) zal tegen de motie stemmen, daar deze slechts een vei - sterking beoogt van de bureaucratie zonder belang voor den kleinen landbouw. De heer SCHOKKING (C.H.) zal even eens tegen de motie stemmen na de verkla ringen van den Minister De heer BRAAT (PB.) zal op hoop van zegen vóór de motie stemmen. De motie wordt verworpen met 45 tegen 34 stemmen. Voor: de Soc. Dec.. Vrjjz. Dem., Lib. en de heeren Braai 'PB en Ling- beek <H. G 8 besproken, ziet ook de noodzakelijkheid van de behandeling in en zal ondanks de aan gevoerde bezwaren voor het wetsontwerp stemmen. De heer JOEKES (V. D.) meent, dat het on.werp niet zonder bezwaar is, maar pre fereert het boven versoberingspolltiek in In die. De MINISTER zegt, dat aan het ontwerp bezwaren zijn verbonden, maar bestempelt het ook als een noodmaatregel en wijst er op. dat de Indische en Nederlandsche bevol king naar verhouding In de dekking van het tekort bijdraagt. Het ontwerp is een onderdeel van een complex maatregelen: het fcan dadelijk In werking treden en de gevaren, welke men ervan voorspelt voor de'Ned. Industrie ca den Ned. export acht Spr. te donker geschil derd. Na re- en dupliek werd het wetsontwerp g icdgekeurd. Om 12.40 werd de vergadering verdaagd. VtsscherQen By de afd. Visscheryen vestigt de heer DUYMAER VAN TWIST opnieuw de aan dacht op het gevaar dat de Noordzee wordt leeggevischt. Jaarlijks wordt 20.000 ton on- dermaatsche visch uit de Noordzee aange voerd. De Minister wachte niet te lang met het zoeken van samenwerking met de aan de Noordzee gelegen landen. Wat de zoetwa. tervisscherij betreft, waarschuwt spr., dat het daarmee denzelfden weg zal uitgaan, wanneer niet spoedig wordt ingegrepen Speciaal bedoelt spr. de palingvisscherij Spr dringt opnieuw aan op Zondagssluiting en nachtelljke sluiting van de zalmzegenvlssche- rljen op de beneden-rivieren. Ook dienen maatregelen te worden genomen tegen de water-verontrejnlging. waaronder de zot*.- watervtsschery lijdt. De heer VAN ZADELHOFF <S. D) dringt aan op nachtelljke sluiting van de zalmze- genvisscherij op de benedenrivieren. Tegen waterverontreiniging dient meer te worden gedaan, ook tegen de verontreiniging van de monden der groote rivieren, waardoor de op komst der zalmen uit zee wordt tegenge gaan De heer DROP <8 D.) klaagt over den overvloediger! aanvoer van niet-rype en voor de consumptie ongeschikte haring. De regee ring dient in te grijpen. Pijnloos, zonder vermoeiend boenen, wor den benauwdheden opgeheven, want Gi| neemt door het gebruik van Akkers Abdijsiroop de benauwdheid veroorza kende slijm weg. Daar-.oor wordt g*. makkelifker toetreding van lucht mogelijk. De oorzaak voor hoestprlkkels is weg genomen. Gij hebt Uw ademhal ngsoiga- nen van ziekte-baeillen gezuiverd. Gij zult weer heerlijk ongestoord slapen. Neem voor bulten eens de Abdijsiroop Bonbons. Het is Abdijsiroop in ..gestolden" vorm. (60 CL) Zóoals in een deel van de vorige opljge 1 reeds Is vermeld, is het vierde retourvlieg- tuig van Indië. de P. H.-A. E. Z. na een voorspoedige reis gisteren te 10.25 uur op Schiphol aangekomen. In het Interview met den heer Hans Mar tin, secretaris en onder-directeur der K. L. M. die de vlucht van Batavia heeft mede gemaakt. deelde deze nog het volgende mede Na Chittagong ging mijn reis per boot langs Akyab en nog twee vliegstations die ik vanwege hun gekke namen maar niet noemen zal. naar Rangoon, van welke stad uit ik per trein verder zuidwaarts reisde naar Moolmine. Hier stapte ik op de boot die ml) naar Victoria Point en Pinang bracht, om vervolgens per auto langs Tai- ping en Alorstar naar Sengora te reizen. Hierna bracht de sneltrein mij naar Bang kok waar ik de boot weer pakte en daar mede naar Singapore en vervolgens naar Medan reisde Het was mij een ware vreug de toen ik in deze stad In een toestel van de K. N. I. L. M. kon stappen, om aan boord daarvan via Palembang naar Bata via en Bandoeng te reizen. Ziedaar mijn heele reis, die natuurlijk niet zoo vlot van stapel liep als uit deze chronologische op somming te coucludeeren valt; besprekingen en ander oponthoud maakten, dat Ik er drie maanden over noodig had. De terugvlucht is zeer fortuinlijk verloo- pen. alleen konden we van Belgrado uit. door een misverstand met een telegram Boedapest niet bereiken. We zijn daarom van Belgrado naar Neurenberg gevlogen. Frljns was aanvankelijk van plan, nog den zelfden dag naar Amsterdam door te vlie gen, de Ingekomen weerberichten, die slecht i waren, weerhielden hem van dit plan. Aan de orde was hierop het regeerings- voorstel Inzake de tijdelijke heffing van op centen op de invoerrechten in Ned.-Indië. Tegen het voorstel verklaarde zich de heer CRAMER tS. D. A. P.l, die er een verzwa ring In zag voor de Indische bevolking en een bemoeilijking voor aëen Import der Ned. industrie in Indië. Spr.'s fractie zal tegen stemmen. De heer BEUMER (A. R.) wijst er op. dat elke heffing van opcenten haar bezwaren heeft en ongewenscht kan zijn voor Industrie en invoer. Spr. meent echter, dat de bezwa ren in dit geval niet den doorslag kunnen geven, daar directe hulp noodig is voor de Indische schatkist, welke met dit wetsvoor stel zal kunnen worden verkregen. Spr. zal voor het wetsontwerp stemmen. De heer VAN KEMPEN (V. B.) meent, dat het voorstel In strijd Is met het door Neder land te Genève ingenomen vrijhandelsstand- punt. De heer VAN BOETZELAER VAN DUB BELDAM (C. H.) zal. ondanks de aange voerde bezwaren, zijn stem uitbrengen voor het regeeringsvoorstel, dat hij beschouwt als een noodwetje, voortgekomen uit den ernst!- gen financieelen toestand in Indië. De heer FEBER <R. K.), die het ontwerp liever bij de Indische begrooting zou hebben DIJK vraagt, of de Minis ter bereid is geen gebruik van dezen begroo- tingspost te zullen maken, zoolang hij niet de zekerheid heeft verkregen, dat het hydro logisch onderzoek geheel bevredigend resul taat heeft gehad. De heer FEBER <R. K.i zou nog gaarne zien, dat de Minister een autoriteit noemde, die dc juistheid van het door den Minister ontvangen te’egrafisch rappoit bevestigt, op dat met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid vaststa, dat er onder alle om standigheden voldoende water beschikbaar zal zijn. De heer BEUMER plan doorgaat, ook wanneer de beslissing over dit wetsontwerp zou worden uitgesteld In het bijzonder of de Ned. Handel Mij. haar toezegging onverminderd van kracht doet zyn. Minister DE GRAAFF kan pp deze vraag geen beslist antwoord geven. Ook by hem bestaat te dien opzichte wel eenlgen twijfel Hy is intusschen bereid voor het geologlsch- hvdrologisch onderzoek de uitvoering nog even aan te houden, onder voorbehoud, dat tot uitvoering dadeiyk zal worden overge gaan. indien door het uitstel de financieele toezegging in het gedrang zou komen. Het ontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Begrooting Koloniën 1931 Aan de orde is hoofdstuk XI der Rijks- begrooting voor 1931 (Departement van Ko loniën). De heer IJZERMAN (S. D.) entiseert oy de afd. Curacao de gedragslyn. welke aldaar van overheidswege wordt aangenomen tegen over vreemdelingen, in het byzonder de wyze van behandeling van hen. Wat het militaire machtsvertoon betreft, Is de regeering in het andere uiterste over geslagen. Het schynt alsof via Curasao het Nederlandsche militarisme de gelegenheid heeft verkregen, om zich uit te leven, want na de Urbina-historie [heeft men aan de machtsmiddelen een uitbreiding gegeven, welke alleen verklaarbaar zou zyn, indien men dit gewest ook tegen eventueele aan- In Frankryk schynt men eindelyk tot in zicht gekomen te zyn, dat de deportatie van misdadigers in streken met een moor dend klimaat, in een land, zonder eenige sanitaire inrichting niet tot roem van een beschaafde mogendheid kan strekken. Maar al te vaak heeft het publiek zich in de laatste jaren met de vreeselüke toestan den in de strafkolonie Cayenne moeten be zighouden. In het jaar 1924 bracht de Fransche jour nalist Albert Londres een geweldige con sternatie teweeg met zijn opzienbarend boek over de hel van de gevangenis. De Fransche Kamer wydde toen haar speciale aandacht aan de gebeurtenissen in de strafkolonie en deed zware aanklach ten rijzen tegen de verantwoordeiyke per sonen. Men legde vooral den nadruk op het woord ..droge guillotinewaarop de gede porteerden geslachtofferd werdenop de meer dan 50.000 gevangenen, die sinds het bestaan der strafkolonie naar Cayenne en de daarvoor liggende Duivelseilanden zyn verbannen, zyn er slechts weinigen, die het einde van hun straftijd hebben gezien De Minister van Justitie vaardigde paar jaar geleden een verordening uit. dat er geen deportaties meer zouden plaats heb ben. Zoo lag het schip, waarmee de ge vangenen. die in kooien opgesloten waren, geregeld vervoerd werden naar het land, waar de peper groeit, werkeloos voor anker in de haven van St. Martin de Ré. De ver oordeelden bleven op de citadel van. St. Martin in dezelfde gevangenis, waar inder- tyd ook veel Duitsche gevangenen uit Ruhrgebied ondergebracht waren, en van de verschrikkingen aldaar weten te spreken. Maar daar het aantal gevan genen voortdurend grooter werd, begon men tenslotte weer met de deportaties en dc hel verslond wederom ontelbare menschen in haar ontzettenden gloed en haar verschrik- kelyke koortsen. De kwellingen der gedeporteei den zyn al vaak beschreven: zij worden in de tropi sche hitte tot den zwaarsten arbeid gedwon gen. krygen onvoldoende voedsel.' moeten meestal barrevoets werken, zoodat zand vlooien en wonnen hen vreeselyk kunnen kwellen. Daarbij komt nog, dat zij zich voortdurend bedreigd gevoelen door de meest geraffineerde straffen. Vooral het cachot, de eenzame opslui ting, gedurende 30 dagen In een donker hol, is wel de ergste straf. De militaire overheid gaat zeer onmee- doogend met de gevangenen om. maar van de civiele koloniale regeering hadden de ongelukklgen niets beters, te verwachten. Tot welke „menschlievende” daad m^n nu besloten is. wordt thans bekend gemaakt. De hel van Cayenne wordt verplaatst! Fransch-Guyana wordt geheel opgeheven als deportatie-kolonie en in de plaats daar van zal voortaan een nieuwe kolonie op de Kerguelen eilanden dienen. Men kan zich niet losmaken van het idee, dat bij de tot standkoming van dit besluit humane motie ven minder meegesproken h-bben dan wel Vergadering van Dinsdag REGELING VAN WERKZAAMHEDEN De VOORZITTER stelt voor aan de lyst van de as. Donderdag aan de orde zyirle wetsontwer- voegen, o.a. het van den geldig- en de begroo- en voorts om de avondvergadering te behandelen de begrooting der op invoerrechten in Begrooting van Justitie Aan deerde is Hoofdstuk IV der Ryks- grooting voor 1931. De algemeene beraadslagingen worden ge opend. De heer VAN DEN BERGH (S.D.) dringt opnieuw aan op een vereenvoudigde proce dure voor het innen van kleine vorderingen en op uitvoering van de bepaling van het Wetboek van Strafvordering, dat het Open bare Ministerie geen plaats neemt aan de tafel van de rechtbank. Voorts dringt spr. aan op een maatregel ter voorkoming van onrechtvaardige ontslagen van arbeiders door werkgevers. Mevr VAN TT ALLIE—VAN EMBDEN (V.D.) wijst op het gevaar van de pornografie voor ■nt, dat zwaarder verklaren, baarbij één van het Openbaar Mi nisterie by de rechtbank. De particuliere aanvraag werd toegelicht door mr. B. M. Telders, terwyi de aanvragen werden bestreden door mr. Tj. Mobach. Bij de langdurige behandeling in raadkamer werden ook nog gehoord de accountant Moret en een inspecteur der recherche. Na de behandeling werd het particulier request ingetrokken, aangezien de N. V. in middels de betreffende vordering had betaald. In openbare zitting heeft de president daarop medegedeeld, dat het faillissement van „De Lichtstraal” niet werd uitgesproken. Interview met Hans Martin. de rypere jeugd en straffen dienden te wofden opgelegd. Voorts komt zy op tegen het toelaten in de pers van sensatie- en gruwelberlchten. Voorts blyft spr. aandringén op een regeling van de echtscheiding, waarbij excessen worden afgesneden, doch de deur niet gesloten wordt. Spr. wydt verder een woord aan de onge lukken op den weg. waarvoor chauffeurs ver antwoordelijk zyn; in vele gevallen worden veel te lage straffen opgelegd. Mej. MEYER <R. K.) dringt aan op aan stelling van meer kantonrechters. Spr. vraagt waarom arbeiders in staatsdienst niet tegen ongevallen zyn verzekerd. Gedetineerden, die een ongeluk krygen. zijn na hun ontslag uit de gevangenis hulpeloos. Spr. vraagt, of het toenemen van het aantal ontvluchtingen in de byzondere strafgevangenis te Schevenln- gen. niet te wijten is aan onvoldoende selec tie; er zitten thans 40 pCt. recidivisten. De heer VAN WIJNBERGEN (R K.) ver trouwt, dat vereenvoudiging van de proce dure voor het innen van kleine vorderingen volgend jaar tot een oplossing zal komen. In vele opzichten verheugt spr. zich over de rede van mevr. ItallieVan Embden. Spr. brengt den minister hulde voor hetgeen hy op dit terrein heeft verricht, doch meent dat we op dit terrein nog 40 A 50 jaar ten achter zyn. Zinnenprikkelende advertenties, die hier zoo onnoemelijk veel kwaad doen, zyn b.v. in België verboden. In Italië zyn het afgeloopen jaar krasse maatregelen ge nomen ten opzichte van de kleeding en zyn de menschonteerende z.g. schoonheidswed- stryden verboden Spr. bepleit verder straf baarstelling van godslastering. Mevrouw BAKKER-NORT <V.D.) wyst op de toenemende onveiligheid speciaal ten plattelande. Er moet meer bereden politie ten plattelande zyn. Ook dient er meer een heid en,centralisatie in de politie te worden gebracht. Ook spr. bepleit vereenvoudiging van de procedure voor de inning van kleine vorde ringen; voorts wil spr. verbetering der rechts positie van het natuuriyke kind De vergadering wordt te 6 uur geschorst tot 's avonds 8 uur. ■De Kamer, overwegende dat het wenscht is. dat alvorens maatregelen den genomen, betreffende de pufvlsscherij. belanghebbenden bij de pufvisscherjj, zoo mede by de eendenhoudery en de vischmeel- fabrïcage worden gehoord, gaat over tot de orde van den dag Deze motie wordt dadeiyk behandeld. De heer VAN DE BILT <R. K.) eens met den heer Duys en niet heer Duymaer van Twist. Spr. vraagt den Minister niet te haastig te zyn met de uitvaardiging van een puf- verbod. De heer ZIJLSTRA lA. R.) wyst erop, dut de vischmeeiindustrie een belangryke indus trie is geworden en dat ook de eendenhou- derij in Waterland op de pufvlsscherij is in gericht. Deze zaak moet internationaal gere geld worden De heer OUD V. D verzoekt den minis ter. geen beslissing te nemen voordat de zaak in alle opzichten Is onderzocht. De heer VAN RAPPARD tlib.) bepleit de belangen der zalmvisschers op de bovenrivie ren AVONDVERGADERING Verhooging begrooting departement van a Koloniën voor 1930 De heer IJZERM-ANS (S.D.) herinnert aan een pleidooi dat reeds 28 jaren geleden werd gehouden voor de instelling van een water leiding te Paramaribo. De heer BOETZELAER VAN DUBBEL DAM <C.H.) zou het ontwerp willen zien aangehouden tot na de Kerstmis, opdat in tusschen gelegenheid zal zyn geschapen om de bezwaren van de Koloniale Staten nader te onderzoel^n. De heer JOEKES (V.D.) meent, dat waar de Nederlandsche regeering zich bereid toont de geldelyke lasten van het plan te dragen de technische bezwaren van de koloniale Staten niet te zwaar moeter^ worden opgeno men. De particuliere exploitatie welke in het plan wordt voorgesteld, zal een economisch beheer bevorderen. De heer VAN DIJK (A R.) meent, dat het geologisch en hydrologisch onderzoek nog niet geheel gevredigd is geweest. Ook de ren tabiliteit is van de zyde der regeering wel wat te optimistisch voorgesteld. De heer FEBER (RK.) meent, dat wan neer aan Suriname In het bijzonder aan Pa ramaribo en omgevffig. een behoorlijke wa terleiding wordt gegeven de bevolking al daar wel mag bydragen In de lasten. De heer CRAMER (S.D.) geeft aan over- heldsexploitatle de voorkeur. Intusschen is zijn bezwaar hoofdzakeiyk van technischen aard. Spr. as» de resultaten van de dezer vo ien van vreemde mogendheden in staat van verdediging wilde stellen. Spr. wijst ei nog op, dat men te Willemstad thans een film vertoont, die het gebeurde in 1929 in beeld brengt, waardoor dat gebeurde als het ware permanentie heeft verkregen. In die lyn zou het wellicht aanbeveling verdienen een marmeren beeld te laten maken van den vorigen gouverneur met den voet op den nek van Urbina. De heer V/VN BOETZELAER (C. H.) acht de begrooting niet zeer overzichtelyk. Er is bereids anderhalf mlllioen voor de verdedi ging en bescherming van Curacao sedert Juni 1929 besteed en er is thans weer twee millloen daarvoor aangevraagd, waarvan het meerendeel drukt op de Nederlandsche de- fensie-begrooting en slechts een klein deel óp Curasao. Reden voor Curacao om optimistisch te zijn over de sluitende be grooting is er derhalve niet. De heer FEBER (R. K.) heeft het beleid der Curacaogche regeering verdedigd en er inzonderheid op gewezen, dat voor het veilig gevoel der bevolking behoorlijk militaire be zetting noodzakelijk was gebleken sinds het Urbina-avontuur. Ds, LINGBEEK maakte bezwaar tegen het pensioen, dat is toegekend aan den oud- gouverneur Fruytier, alsmede tegen de kos ten voor diens overtocht naar en van Cu racao. De MINISTER, die het beleid der Cura- caosche autoriteiten, mede met een beroep o,) het verleden verdedigde heeft er op ge wezen. dat de pensioen-regellng van ir. Fruytier op de gewone reglementaire wyze was afgewikkeld, dat de vergelijking tus- schen een gewoon ambtenaar en een gou verneur niet opgaat, wijl men laatstgenoem de nimmer voor een bepaalde periode kan binden en dat ook voor de overtocht-kosten van den gouverneur op gewoon reglemen taire wyze is gehandeld. De begrooting is hierna z. h. s. goedge keurd. Zuideiyk gedeelte van den Indlschen Oceaan zijn ongeveer 5000 KM. 2 groot ZU liggen ver van de geheele bes ongeveer op denzelfd de Goede Hoop als van Australië, maar het pakijs der Zui delijke LJszee ligt veel dichter bjj dan het vaste land. Tot den Archipel behooren het hoofdeiland „Kergueleneiland” en z.g. ’t He de la Resolatlon den juisten naam voor een deportatie-eiland: eiland der trooste loosheid.' In de omgeving van deze beide eilanden liggen ongeveer 124 kleine eilanden en 160 rotsen, die steil uit het water op dagen herhaalde pompproeven alsnog willen vernemen. Hy vraagt of het niet mogelijk is, alvorens met den aanleg te beginnen, 'nog even te onderzoeken of onder alle omstan digheden voldoende water aanwezig kan wor den geacht. De twee mlllioen die in clit be drijf moeten worden gestoken wettigen wel eenige bedachtzaamheid ten deze. Ook de heer VAN KEMPEN (V. B.) staat te dezen opzichte nog wat sceptisch, overi gens gaat hij met het plan volkomen ac- coord. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer DE GRAAFf. dankt voor de betuigingen van instemming met het plan. De in de Koloniale Staten aangevoerde bezwaren schryft spr. toe aan conservatisme, dat zich ook hier i te lande wel doet gelden. Naar spr.’s meenitig is wel degeiyk de waarborg aanwezig, dat hier een waterleiding aal wordenverkregen, die aan alle redelijke eischen zal voldoen. De resultaten van de laatste boringen, ver richt na een tijdperk van groote droogte, zijn biykens telegrafisch verslag, daaromtrent door spr. ontvangen, zeer bevredigend ge weest. Er was nog steeds overvloed vari water aanwezig. Eenige aanleiding om voor de uitvoering van het plan terug te deinzen, is er. volgens spr.. niet. De heer VAI wetsontwerpen nog een aantal pen en^ conclusies toe te wetsontwerp tot verlenging heidsduur van aè vaccinatie ting van het gemeentefonds in Waterstaatsbegrooting. P. T. T die voor het Zuiderzeefonds en die voor de Staatsmijnen. De heer KETELAAR (V.D.) mist ondtr de wetsontwerpen, die behandeld zullen wor den. dat betrefiende de verbinding van Am sterdam met den Bovenryn De heer NOLENS iRK.i zegt, dat de bijzonderecommissie voor dit wetsontwerp zeer diligent is geweest, zoodat reeds het eindverslag verschenen is. Spreker geeft in overweging dat nog vóói Kerstmis te be handelen. De heer SCHOKKING tC.H.) ondersteun den aandiang der heeren Ketelaar en No lens. De heer GERHARDT (S.D.) ondersteunt dien aandrang eveneens. De VOORZITTER zegt, dat wat de ver binding van Amsterdam met den Ryn be treft. het eenigszins van de Kamer al hangt, of er nog tijd zal zyn om dit vóór Kerstmis te behandelen. Staat in den loop van deze week tast, dat de Kamer met haar werkzaamheden gereed zal komen (daaron der begrepen het z.g.n Tarwewetje dan wil spr. voorstellen, dit wetsontwerp alsnog vóór Kerstmis te behandelen. De heer BONGAERTS (R.K geeft in overweging zoo mogelijk een extra-avond voor dit wetsontwerp te bestemmen. De VOORZITTER zal dit denkbeeld der in overweging nemen. Overeenkomstig het voorstel voorzitter wordt besloten. ryzen. Het hoofdeiland is sterk ingesneden, het heeft den vorm van een winkelhaak. Op het eiland zyn geen boomen. Er groeit alleen de z.g. Kerguelen-kool een zeer ge liefkoosd voedingsmiddel en verder plan ten. De plantengroei is er dus uiterst ar moedig. maar ook de dierenwereld is slechts met weinige exemplaren vertegenwoordigd. Men heeft 35 soorten insecten gevonden en natuuriyk zyn hier ook. evenals overal ter wereld, konyntjes, ratten en muizen inge- burgerd. In den laatsten tyd heeft men pogingen aangewend om het schaap hier inheemsch te maken. De zeefauna daaren tegen. die uit zeevogels, pinguïns, zeeolifan- ten, zee-lulpaarden en allerlei amphibieën bestaat, is buitengewoon ryk. De eilanden zyn zeer bergachtig. De hoo- ge bergen zyn met eeuwige sneeuw bedekt. De temperatuur is zeer laag, gemiddeld slechts 4 gr. Celsius voor het geheele jaar. Er bestaat nauwelyks onderscheid tus- schen zomer en winter, het heele jaar door valt er geweldig veel sneeuw en regen. Zoo is het klimaat dus koud, stormachtig en vochtig. De gedeporteerden, die tot nu toe door de zon van Cayenne verdroogden, kun nen nu in de sneeuw en den regen der Ker- guelen-ellanden bevriezen. Behalve enkele onderzoekers en walvisch-vaarders zal wel niemand ooit deze weinlg-gastvrlje streken betreden- en ook dat is een „voordeel” voor zoo’n strafkolonie, daar op deze ma nier niemand in de gelegenheid komt de toestanden te onderzoeken. Naar Gayenne kwamen maar al te veel menschen, vooral journalisten maar voor dezen, een bezoek gaan brengen aan Ker- guelenland. zullen ze zich nog wel eens be denken. Sch.phol De luchthaven van werd gedurende de maand November aange daan door 254 verkeersvliegtuigen der gere gelde luchtlijnen. 302 vliegtuigen van Leger en Marine en 7 extra-vliegtuigen. terwijl jj proefvluchten met vliegtuigen van de K.L.M. en andere luchtvaartmaatschappyen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 18 vluchten plaats met vlegtuigen van de N. V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker en 23 vluchten met Pandervllegtuigen van de Nationale Lucht- vaartschool. Het aantal pleiziervliegers bedroeg 39 en het aantal bezoekers 1229. Waalhaven. De luchthaven van Rotterdam werd gedurende die maand aangedaan door '88 verkeersvliegtuigen. 136 vliegtuigen van Leger en Marine. 20 vliegtuigen van de Nat. Luchtvaartschool. de Koolhovenfabrtek en verschillende particulieren. Bovendien werden op Waalhaven 15 proef-, rond en oefenvluchten uitgevoerd door ver keersvliegtuigen der K L. M 117 door vlieg tuigen van de Nationale Luchtvaartschool en de Koolhovenfabrtek en 12 door op Waalha ven gestationneerde militaire vliegtuigen. Het aantal bezoekers bedroeg 1138. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslaging over hoofdstuk V der Rijks- begrooting voor 1931. By art 88 dringt de heer SNOECK HEN- KEMANS (C.H.) aan op uitbreiding van bet Lager land- en tuinbouw-onderwys. De heer EBELS (V D.) dringt verder aan op stichting van meer lagere tuinbouwscho len. De heer VAN DEN HEUVEL (AR.) sluit zich bij den heer Snoeck Henkemans aan. Spr. gaf de regeering in overweging, den bouw van onderscheidene scholen, welke in 1932 zou plaats hebben, reeds in 1931 te vol tooien. De heer-VAN RAPPARD (V. B zou ten deze meef overleg wenschen tusschen de landbou worgan isa t ie> De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) meent, dat de organisaties het best kunnen beoordeelen waar een school noo dig is. De Minister RUYS DE BEERENBROUCK antwoordt, dat de geheele hulp, die de re geering aan den landbouw biedt, gebaseerd is op den georganiseerden landbouw. Men mag verwachten, dat men zich aansluit by een der drie groote landbouworganisaties. Voor instelling van een commissie is geen aanleiding. Wat het getal scholen betreft, oorspron kelijk had spr. dat getal verdubbeld, maar dat Is volstrekt ónmogelijk gebleken met het oog op de financiën. Spr. zal de geopperde gedachten overwegen By art. 90 wepschte de heer VAN VOORST TOT VOORST, wegens de behoefte aan uit breiding van het’ aantal onderwyzers met acte land- en tuinbouwkunde, aan het bezit daarvan dezelfde rechten te zien toegekend als aan dat van de acte Fransch. Duitsch. Engelsch en Wiskunde. De Minister zegt overweging toe By art. 144 vraagt de heer VAN RAP PARD om een kleine bydrage aan de Land, bouwhandelskamer indien deze aan verschil lende tentoonstellingen deelneemt De Minister zal overwegen de handels- kamer in het subsidie voor tentoonstellingen te doen deelen. Een andere route? Is het mogeiyk dal als gevolg van de be sprekingen. welke u met verschillende au toriteiten gevoerd hebt, veranderingen zul len worden aangebracht in de Indiëroute? Wellicht wel. antwoordde de heer Martin. De mogeiykheld bestaat dat de route in de toekomst langs de westkust van Malakka zal gaan, doch zekerheid daaromtrent be staat er uit den aard der zaak nog niet. U begrypt wel dat ik eerst van een en ander een rapport moet opstellen. Is de terugvlucht een pleiziertocht voor u geweest In alle opzichten! De manier van samen werking tusschen de bemanning en de wijze, waarop ieder voor zün eigen taak Opkwam was geweldig. Ik zelf heb gereisd als een vorst. In een luien stoel zittende, gleed de geheele wereld onder njü door en genoot ik van de schitterende en steeds afwisselende panorama’s. U weet, dat na uw vertrek uit Angora, het landingsterrein te Constantinopel voor de K. L. M.-toestellen niet meer beschikbaar werd gesteld? Dat weet Ik. antwoordde de heer Martin. Toen ik uit Angora vertrok, liet het zich aanzien dat alle moeiiykheden waren op- gélost. Ik had echter besprekingen gevoerd .met buiteniandsche zaken; het verbod om te Constantinopel te landen moet dan ook uitgevaardigd zyn door den Generalen Staf Hoe was de accomodatle op de verschil lende vliegvelden? Behalve te Bangkok en te Akyab, waar de accomodatle zeer primitief is in laatst genoemde plaats zyn we thans zelf aan het verbeteren trof ik overal zeer goede lan dingsterreinen. Nog een laatste vraag. Kreeg u den in druk dat in Indië van den K. N. I. L. M.- dienst veel gebruik wordt gemaakt? Absoluut, antwoordde de heer Martin. De dienst wordt met de grootste regelmaat uit gevoerd en dat is een onschatbaar voordeel. Ook viel het me op. dat in Indië reeds veel aan de sportvliegerü wordt gedaan. En hier mede meen ik u vi-ywel alles te hebben me degedeeld. wat er op het oogenbllk te zeg gen valt. dus. Ons afscheid was harteiyk, doch ietwat haastig. STEMMING orde is de stemming over de der Sluis c.s. tot wederaanstel- van een directeur-generaal let eerste concert werd ingezet met een vrooiyken marsch. .Jauweiyks hadden de eerste tonen geklonken of de dorpe- Maar door de wereld te trekken zonder een cent in je zak gaat ook niet. Je hebt wereldreizigers, die prentbriefkaarten d e 8 s; d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8