I I I I I I 3 CARBOLINEUM KOOLTEER I i Burgerlijke Stand van Alkmaar Vergadering van den Raad Van Putten en Oortmei jer - Payglop BRUINE TEER, PEK, ENZ. JAN DE VRIES BLADZIJDE 1 VRIJDAG 12 DECEMBER 1930 ALKMAAR Uitslag veiling t PROVINCIAAL NIEUWS De stakingen in Spanje Ds. Westra f WAARLAND Hevige aardbeving in Erzindjan BERICHTEN UIT ONZE Laval’s mislukking VORIGE OPLAGE Voor Eer en Deugd Naar de Missie Brutale diefstal te Londen De propagandatocht van den heer Van Tijen De vermissing van den heer Bosschaart Herinneringen aan den wereldoorlog gerste-cursus voor de commissarissen der Sint Josephs-Ge-zellenvereeni- gingen van Alkmaar en omgeving De aanslag op den Deenschen Minister lil WARMENHUIZEN WIERINGEN Aanklacht tegen de Berlijnsche „Verkehrsgesellschaft” LUXE POSTPAPIER CASTRICUM «'Óm hooge prijzen. UITERST LAGE PRÏJZEN TELEFOON 324 - ALKMAAR t 10300.— 3325 hoofdelijke 510 hwlpver- f 14035 te zamen ■ij Katholieken ontkomen aan die er is veel mid- Enkele vondsten met het oog eenige naburige plaatsen nabj Nog steeds geen spoor gevonden Het 143 aanklagers! Huldiging te Cheribon en Tegal K inderpostzegeis en de 4 den vliegers een eerelunch O Semarang. r Algemeene vergadering te ’a-Gravenhage. t 9 - T De Verbinding met het geteisterde gebied verbroken VOORZITTER deelt mede, dat de Kamerbeek Huigbrouwerstraat van Zuid naar (dus van de Laat naar de Kraan- ken. men. worden 16678 18587 het In 288 - 32.— Inschrijving kunstmest De levering van kunstmest voor de leden van den Tulnders- bond ..Harenkarspel Oost waarvoor bij ver schillende firma's prijsopgaaf was gevraagd, is opgedragen aan de N.V. O. J. Krol en Co. te Alkmaar, als zijnde de laagste inschrijf - ster. Lezing Donderdag 11 December zal voor belanghebbenden alhier een lezing worden gehouden door den heer Machieise, hoofd der Tuinbouwschool te Grootebroek met als onderwerp ..Nuttige wenken bij de teelt van bloembollen Gezien dé grootë uitbreiding welke de teelt van bloembollen in onze omgeving heeft on dergaan wordt voor deze lezing veel belang stelling verwacht. 506 1601 2593 3924 5335 7403 8568 •272 12123 1538 160’2 18708 1474 2001 3174 4772 6267 7778 8809 10447 1.36’7 16234 18271 19805 1514 2490 3741 489» 7221 8190 9063 I 7737 lOOfc 14404 /4ÜG. 13261 f 200. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan. I 640 ,900 2645 4673 5551 7445 8882 10294 12369 16020 17675 19270 I f 350.— 330 I i van - Alkmaar ge lederen. dat jtr en Heiloo gaan betref- I Twee Zweedsche jongedames, die een be zoek aan Engeland brachten, de dochters van den Zweedschen graaf Cronstadt. Kamerheer In buitengewonen dienst van ’t Hof te Stock holm, werden gisteren van al hun hebben en houden beroofd, terwijl zij thee dronken in een restaurant in Piccadilly. De meisjes waren juist met hun auto, met al hun kof fers erin, te Londen aangekomen en de auto stond nog voor de deur van het hotel. Toen de koffers uitgeladen zouden worden, bleken De heer Kamerbeek juist dezer dagen cum laude doctoraal haalde. De aanbevolene wordt benoemd met alge meene stemmen. gemeend, aanbieding, zonder het advies der van bijstand voor het grond den Raad in behandeling te en van van bijstand bij de an t 30. 852 1986 2994 4686 5555 7639 8889 10343 12813 16052 1’093 19790 1475 2231 3257 4788 6517 7816 9630 11365 f1555 14156 14763 16242- 16358 18406 18557 20107 20198 PrÜien 62! 1764 2663 4666 554 7413 886’ 9337 12x19 16604 7 126 18905 In Pulchri Studio, Lange Voorhout, te ’s-Gravenhage, heeft de Diocesane Bond van Mannen- en Vrouwenafdeelingen in het Bisdom Haarlem van de Vereeniglpg „Voor Eer en Deugd” Woensdag een algemeene ver gadering gehouden, onder voocnttenschap Bjj het verhoor van de vier personen, welke in verband met den revolveraanslag in het Folketing zijn gearresteerd, is gebleken, dat ongeveer drie maanden geleden een werkloo- zen-organisatie is opgericht, die ten doel heeft het .Joon” van de werkloozen te verhoogen. Een ledenlijst werd niet gevonden, terwijl het bestuur niet bekend is. De dader kreeg tijdens het verhoor aanval len van razernij en verklaarde niemand te hebben willen vermoordeh. De priester-Norbertijn van de Abdij van Berne, te Heeswyk, Father Vine. Henr. Bots, uit Alkmaar, zal zich op 14 Januari as. te Genua inschepen op ss. „Sünaloer”, voor Bombay, met verdere bestemming voor de Norbertuner Missie van Jubbelpore C. P., in Brltoeb-Indte. Benoeming tijdelijk leeraar Gymnasium Door het curatorium van het Gymnasium wordt den raad aanbevolen als leeraar in de Oude Talen in de vacature, ontstaan door het aan dr. C. M. Bulzer verleend eenio! ontslag, de heer J. C. Kamerbeek, candidaat in de Oude Talen te Utrecht, zulks voor het tijdvak van 1 Januari tot 31 Augustus 1931 schoolbanken verliet, voor den jongeman in dén leeftijd, dat hjj leiding, voorlichting en steun het meest noodig heeft, was geetri spraak. In Duitschland was men ons vér voor. Een Besmettelijke ziekten In de afgeloopen week hebben zich alhier een geval van roodvonk en twee gevallen van diphtheric voorgedaan. GeborenWillempje, d. van Willem Tasche en Johanna Nienaber; Cornelia, d. van Nico- laas Koort en Cornelia Bos; Alida Margare- tha, d. van Adrianus Peetoom en Catharina Kager; Trijntje, d. van Imke Harder en Trijntje Groen; Roeloffina, d. van Abraham Hutter en Catharina Barendsen. GetrouwdJohannes Carolus Paulein Bou- lonois en Elisabeth Elzevier; Cornells- de Beurs en Johanna Geertruida Schreuder. OverlëdenTrijntje Meelis, 10 j. Verbetering Sportpark. Aangezien het z_g. oefenterrein van de voetbalvereeniging „Alcmaria Victrtx”, gele gen nabij de renstal op het gemeentelijk sportpark eenigszins verzakt is. achten B. en W. het oogenblik gunstig hierin verbetering te brengen door dit speelterrein op te hooeen en dit werk te doen uitvoeren in werkver schaffing. De kosten van het werk worden geraamd op 1000.—, gespecificeerd als volgt: 200 M3 nollenzand a f 1.75 12000 zoden A f 2.75 per 100 zoden arbeidsloon, 8 personen gedurende 10 dagen onvoorzien Aankoop grond Zanden,weg alhier, biedt de ge- toebe- aan kadastraal bekend ge ler prijs Uit Angora wordt gemeld, dat gisteren in de omgeving van Erzindzjan de bevolking werd opgeschrikt door een hevige aardbeving. Alle verbindingen met het getroffen gebied zjjn verbroken, zoodat men omtrent den om vang van de ramp en haar uitwerking in het onzekere verkeert. Deze kiezen. Ook levenswerkelijkheid niet. Ook voor ons geldt het: denstof, kleurloos, apathisch onverschillig! Spr. wil trachten in de harten zijner toe hoorders de ware en gezonde opvatting van de actie van „Voor Eer en Deugd” te ver levendigen en te vernieuwen. Immers, wjj Katholieken mogen den strijd niet ontwij ken. maar enthousiast en fier het ideail der V. E. en D.-actie in trouw, in opoffering, zdfbeheersching en in liefde dienen. De beweging „Voor Eer en Deugd” is niet kleinzielig, preutsch of flauw! Ze wil aller eerst de leden bezielen met het heilig ideaal van een eigen zuiveren geest! Eigen heiliging is het eerste punt der ac tie. Voorts wil de beweging „Voor Eer en Deugd.” den eerbied, de hoogachting, de liefdé voor de zedelijkheid bevorderen, in de geheele maatschappij, bijzonder in Katho lieken kring. Dit is haar positieve taak naar buiten. Noodgedwongen heeft ze ook een negatieve taak: het slechte der onzedelijkheid naar voren brengen en bestrijden. Tenslotte wil de beweging „Voor Eer en Deugd” een beetje meer moed brengen in een wereld met zooveel valsche schaamte, om voor zjjn beginsel of opinie uife te ko men. BI) de beschouwing der noodzakelijkheid der V. E. en D.-actle moet de aandacht der leden vooral gevestigd zijn op de huisgenoo- ten des geloofs. Spr. laakt scherp de ver slapping der zedelykheldsopvattingen onder de Katholieken. Spr. verzekert, dat hjj géén „zuurpruim” is, geen vijand van blijheid en flinkheid, van ontspanning, soort en spel. Integendeel. Een gezond opgevatte V E. eh D -beweging moet er juist toe aansporen op de goede wijze ontspanning te zoeken. Met een opwekking en aanmoediging tot de leden en een aansporing om tot het lidmaatschap toe te treden, besloot spr. zijn toegejuichte rede. De avond werd voorts opgeluisterd door t gemengd zangkoor .Jubilate Deo”. van de leerlingen van het St. Aloysius-College, Oostduinlaan. onder leiding van Pater J. Vollaerts S.J. en door de Heemtrekkers, die reidansen uitvoerden. hebben uit solidariteit met de stakers Valencia, eveneens het werk neergelegd. De afslag en eindtoewijzing blijft bepaald op Woensdag 17 December 1930. des avonds 6 uur. In het café „Het Wapen van Haar lem" van den heer N. Kerssens aan de Nieuwesloot te Alkmaar. ren. en tegen vroegere beëindiging van de huur ten aanzien van het perceel van 100 M2 geen bezwaar had, hebben B. en W. naar aanleiding van het desbetreffend ver zoek van den heer Godyn, het bovenbedoel de stukje grond, ter grootte van 100 M2 behoudens de goedkeuring van den Raad, met ingang van 1 October JJ. aan hem in gebruik gegeven. Tegen het verhuren van het overige ge deelte van het terrein met Ingang van Kerstmis a.s. aan den heer Oudhoff hebben B. en W. geen bezwaar. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Na het mislukken van Pierre Laval's po gingen, om een bruikbaar kabinet samen te stellen, zijn de meenlngen in de Pransche pers over de oorzaken hiervan verdeeld. Terwijl de linksche bladen de verantwoor delijkheid op Tardieu en de groep Marin schuiven, stellen de overige bladen de radicaal-socialen voor de mislukking aan- sprakelijk. Algemeen ziet men echter in, dat nog veel moeilijkheden zijn te overwin nen, voordat een oplossing zal zijn gevon den. Een levensvatbare meerderheid zonder Tardieu kan men zich op het oogenblik niet denken. De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag om 1 uur ten Raadhuize. VOORZITTER. Burgemeester mr. W. C. Wendelaar. SECRETARIS de heer H. F Koelma De VOORZITTER opent de vergadering. dwingen tot party mee.ste kans geelt men Steeg, die spe ciaal in den Senaat groot aanzien geniet De ..Echo de Paris” is van meenlng. dat het Steeg, evenmin als zijn beiden voor gangers. zal gelukken een levensvatbaar kabinet samen te stellen en dat men rich niet behoeft te verwonderen, wanneer men spoedig Pierre Laval weer in het Elysee riet verschijnen. Rede mr. F. Tenlings. Als spreker trad op mr. Frans Teulings, lid van de Tweede Kamer, met als onder werp: De actie van „Voor Eer en Deugd en de leeken. Spr. begon met er op te wijzen, dat de tegenwoordige tijd zich kenmerkt door groote en scherpe tegenstellingen op leder gebied, of de rustige burger T gaarne ziet of niet. Vooral op moreel gebied is dit het geval La.v. de waardeering der normen, welke voor 's menschen handelingen en gedragingen .n zijn zedelijk leven den beslissenden toets steen vormen. tegenstellingen zij reeds verdwenen te zijn. Behalve de ge heele garderobe der belde Zweedsche be zoeksters. bevatten de koffers ook een juwee- lenkistje met voor een waarde van 400 pond sterling aan juweelen. van Rector L. Brink, directeur van den Dio- ceeanen Bond. Een massaal civiel proces vindt heden plaats voor de Verkeerskamer van het Ar beidsgerecht te Berlijn. Niet minder dan 143 nationaal-socialisten hebben n.l. een collec tieve aanklacht ingediend tegen de Berliner Verkehrsgesellschaft. die de Berlijnsche tram- en busdiensten en de ondergrondsche exploi teert. Uit plaatsgebrek in het Arbeidsgerecht vindt het proces plaats in het nieuwe gebouw van de Crlmlneele Rechtbank te Moabit. De 143 nationaal-socialistische aanklagers zjjn bijna zonder uitzondering allerf ter plaatse verschenen. Bovendien heeft zich voor net. gerechtsgebouw een groote menschenmenigte verzameld, zoodat de politie omvangrijke veiligheidsmaatregelen heeft genomen. De aanklacht zelf houdt in. dat de Directie van de Berliner Verkehrsgesellschaft bij de ont slagen, die eenigen tijd geleden zijn gevallen, zou zijn gedreven door jxilltieke overwegingen en in de eerste plaats diegenen ontslagen zou hebben, die geen lid waren van den modernen vakbond. De aanklagers eischen derhalve in trekking van alle ontslagen, ontslag van den directeur Brolat en van twee sociaaldemo cratische voorzitters van bedrjjfsraden en tenslotte een schadevergoeding van 368.40c mark. In verband met den door den heer Twlsk gestelden termijn, waarbinnen hij zijn aan bod gestand doet (tot 1 Januari as.) de omstandigheid, dat het Inwinnen advies -der commisies daarin bestaande vacatures thans moeilijk heden geeft, hebben B. en W. deze aanbieding, zonder commissie bedrijf, by moeten brengen. Conform besloten. De heer J. Twist meente te koop aan het aan hem hoerende perceel tuingrond, gelegen den mcente grootte van f 1 Aangezien' de gemeente er, op de daaraan in de toekomst te geven be stemming. belang bij heeft dezen grond in eigendom te bezitten en de gevraagde koop som met het oog daarop redelijk Is te ach ten geven B. en W. den Raad in overwe ging bedoeld perceel tuingrond aan te koo- pen. - Zooals reeds gepubliceerd is. worden in verschillende plaatsen cursussea gegeven voor de raden van Commissarissen met hunne seniores, die met hunne praeses het innerlijke bestuur vormen der Gezellen-ver- eenigingen. Deze gezellen moeten de Gezel- jen-vereenlgingen kunnen vertegenwoordigen en daarom doordrongen zijn van den geest van den stichter, Adolf Kolping, zich uitend in een diepe geloofsovertuiging en degelijk heid van levenswandel en niet gericht al leen op eigen welzijn, maar vruchtbaar wer kend op heel de vereeniglng, door welke zjj zelf gekozen zijn. Gisteren heeft dan voor het eerst hun generaal Th. v. Galen zjjn of ficieren toegesproken en heeft hij reeds ten deele hun taak voor oogen gesteld, die zij hebben te verrichten om hun medegezellen te helpen leiden door de moeilijke jaren, die als het moellijkst begaanbare ge deelte van hun levensweg, waarvan zij het eindpunt niet weten, voor hun voeten liggen. Als in een gezin een vader spreekt tot zijn zonen, die straks ook zijn taak hebben te ver vullen. van hart tot hart, echt aanvoelend den geest van den jongeman, die als een wervelwind dikwijls naar alle kanten zjjn ge moed heenrukt, sprak ook de Centraal Prae- ses. Dezen cursus heeft hij hun laten zien in welke omstandigheden de Gezelien-vereeni- gingen in Duitschland en Nederland vooral zijn ontstaan. Wie haar stichters waren, hoe zij moeilijke jaren heeft doorgemaakt en thans zoozeer is uttgegroeid en wel juist, opi- dat deze vereeniging zoo van onzen tijd' is. met zijn gezinsontwrichting en losslaan van alle ouderlijk gezag, met zijn uithuizig heid. met het vele bederf, dat in velerlei vorm op den jongeman aanstormt, overal, wanneer hij zich waagt in het drukke leven om zich heen, dat voor zijn oogen afspeelt in de meest schelle kleuren van aantrekkelijk heid om hem te lokken en dan gevangen te houden, zoodat hij zoo straks niet meer los kan. als hij zich zelf niet meer meester is. In de tweede helft van de negentiende eeuw Is de Gezellen-vereeniging haar taak van herstel en opbouw van het maatschap pelijk leven van de jongemannen begonnen. Wij, Nederlandsche katholieken, hadden doen nog slechts enkele jaren ons bisschop pelijk bestuur terug; op aanzetten van onze Hoogeerw. Bisschoppen begon men met kracht te werken aan den opbouw van de Roomsche school, Roomsche organisatie was buiten het kerkgebouw ten onzent nagenoeg onbekend, van zorg voor het kind, dat de is zonder resultaat gebleven. geen spoor kunnen ontdekken van den doctor, den koelie en de bagage. Men ver onderstelt. dat zij, tijdens de explosie, zich op den kraterrand bevonden of zeer onvoor zichtig den Zuidkant van den krater zjjn af gedaald. De nasporingen worden voortgezet, mistige weer is hiervoor zeer ongunstig. Den Zaterdagnacht hebben beiden in een inlandsche woning doorgebracht. Merkwaardig is. dat zfj voor hun vertrek den aanwezigen de hand hebben ge schud. 343 1576 2517 3881 5017 7337 8430 9157 |j Q44 Opdracht senator Steeg 15206 President Doumereue heeft aan senator Steeg opdracht gegeven, een kabinet te vor- 2^73 men. De secretaresse, mevr. R. Prins-Vlessing. verzoekt ons opname van het volgende: Vrienden, het ontstaan der Weldadigheids- postzegels voor het Kind is te danken aan de noodzakelijke bezuiniging op de subsldiën, welke de betrokken vereenigingen genoten. Nu wordt een deel van de verzorging der misdeelde jeugd gelegd in de handen van ons bijdragen, hoe klein ook, alle bij elkaar gezameld wordt aan onze jeugd een geestelijk eq lichamelijk zoo goed mogelijke opvoeding gegeven. Een nationale plicht is het voor een ieder om hieraan mee te doen, een plicht, dien we met liefde en trots vervullen. in prijzen vanaf ƒ0.35 tot ƒ5.—. Alle doozen van ƒ1.50 en hooger Worden gratis van monogram voorzien. Niettemin gelooft men in parlementaire kringen, dat president Doumergue nog he den een Kamerafgevaardigde of een Sena tor der radicaal-soclallsten met de regee- ringsvormlng zal betasten. - Met betrekking tot dit vermoeden wor den de namen genoemd van Daladler. Chau- temps en van den vroege ren Gouveraeur- Generaal van Algiers. Steeg. Verhaur van grond nabij den Wea- terweg gelegen grond. Bij B. en W. zijn verzoekschriften inge komen van de heeren B. G. Godljn en H. W. Oudhof alhier, om een gedeelte, respectieve lijk ter grootte van 100 M2, en 1265 M2., van het achter de aan den heer F. Fe ven ver huurde woning, Westerweg 144. gelegen ge- m een te-terrein, groot in totaal 1365 M2., te mogen huren tegen een huurprijs van onder scheidenlijk 10 en 50.— per jaar. Aangezien de tegenwoordige huurder het terrein na afloop van de geldende huur- Hotel op het Prov. Landgoed Blijkens het afdeelmgsverslag der Prov. Staten, werd het voor.tel tot het doen bouwen van een landelijk hotel op het Provinciaal Land goed. ter plaatse van het vroegere ..Johan nas hof” met instemming ontvangen; de plaats, in de onmladellijke nabijheid van het kampeerterrein, achtte men bijzonder gunstig. Intusschen rezen enkele vragen. Verschillende leden wenschten zekerheid te hebben, dat er vanwege Gedeputeerde Staten tegen gewaakt zou worden, dat de prijzen voor nachtverblijf en vertering te hoog zouden worden opgevoerd, en ze vroe gen of Ged. Staten de bevoegdheid hebben, afdoende controle op de prijzen uit te oefe nen. Andere leden herinnerden er aan. dat de oorspronkelijke bedoeling was. de exploitatie ever te laten aan het particulier Initiatief. Nu zich in vier jaar geen gegadigde had voorgedaan, was men tot de voorgestelde oplossing gekomen. Daarbij bleef de mo gelijkheid ojien. dat deze oplossing op den duur niet zou bevredigen. Dan kwam eene rechtstreeksche Provinciale exploitatie in het verschiet, tegen welke nieuwe bemoeiing van de Provincie deze leden ernstig be zwaar zouden hebben; naar hun meenlng behoort de Provincie geen hotelhouder te zijn. Intusschen bleven deze bedenkingen, die trouwens slechts betrekking hadden op een geval, dat zich in de toekomst misschien zou kunnen voordoen, niet onweersproken. Gevraagd werd nog. wat bedoeld werd met liet bouwen dóór den Dienst van den Provincialen Waterstaat. Het aanwezige lid van Ged. Staten merk te allereerst op, dat de bouw van een hotel op de normale wijze zou plaats hebben na aanbesteding. Verder werd als juist erkend, dat voor den aanvankeljjken opzet zich geen gegadigde had voorgedaan. Ged. Sta ten waren echter van oordeel, dat op den gekozen grondslag, waarbij 1J4 pot- voor huur zou worden gerekend en een tienjarig contract zou worden afgesloten, een alles zins bevredigende regeling zou worden ver kregen Het bleek dan ook, dat iemand, van wien men kon aannemen, dat hij ten volle geschikt was. zich bereid verklaard had. de exploitatie ter hand te nenien. Later heeft een nieuwe gegadigde zich aangemeld. Dit verwondert niet, daar het risico beperkt is. Of Ged. Staten, indien zich geen gega digde zou hebben voorgedaan, de exploita tie zelf ter hand zouden hebben genomen, is aanvankelijk in hun College ontkennend beantwoord. Dit punt behoefde echter geen verdere beschouwing, daar Ged. Staten van oordeel zijn, dat de wijze van exploitatie, die zij zich hadden voorgesteld, voorloopig ge slaagd mag heeten. Het College acht de stichting van het ho tel op de gekozen plaats in het Landgoed uit aesthetisch oogpunt goed, en daarenbo ven een waarborg te meer, dat orde en re gelmaat In hei kamp zullen heerschen. Het is bovendien gewenscht. dat er een gelegen heid aanwezig zjj. waarin eventueel een zieke kan worden opgenomen, oudere fami lieleden een onderkomen kunnen vinden, en dat een stabiel milieu bij het levendige kampleven aanwezig zij. Wat de tarieven betreft, kan worden mee gedeeld. dat daaromtrent in het ontworpen huurcontract bepalingen zijn opgenomen, die waarborgen opleveren voor deugdelijk heid van consumptie en logies eenerzijds en redelijke prijzen anderzijds. De Commissie adviseert tot aanneming der voordracht. gehouden bij opbod te Alkmaar op Woens dag 10 December 1930 ten overstaan van Mr. C. J. de Lange, notaris te Alkmaar, van de volgende perceelen te Alkisaar, als: 1. Heerenhuis met erf. tuin en bergplaats aan het Verdronkenoord no. 7, groot 2 A. 98 c.A. 2. Een winkelhuis met boven woning en erf aan het Luttlk- Oudorp, no. 59, groot pirn. 80 c.A. t 3. Een huis en erf op het Hofje aan dc Laat no. 178, groot 27 C.A., en pl m. 20 cJt. mede-eigendom in het erf Ook in eenige naburige plaatsen nabj Valencia is de algemeene staking ultgebro- Er zijn politieversterkingen aangeko- Alle strategische punten en wegen bewaakt. De stakers hebben den spoorweg tusschen Valencia en Utlel verbro ken. Geen enkele courant Is verschenen. Hier en daar hebben incidenten plaats gehad tusschen stakers en politie-agenten. Een persoon is gedood en een werd gewond. Een agent, die een messteek ontving, schoot op zjjn aanvaller en verwondde hem ernstig. De georganiseerde metaalbewerkers, tim merlieden en bouwvakarbeiders te Alicante te Zandersweg.' Alkmaar, sectie E, nr. 2715, van 46 a. 40 c. a. voor den per; c. a. Het onderzoek naar den bij den tocht naar de Merapi verdwenen heer Bosschaart. is zonder resultaat gebleven. Men heeft Ds. H. Westra. doopsgezind predikant, alhier, is hedennacht, na een ziekte van ongeveer 3 weken, in het stadsziekenhuis overleden. Overeenkomst inzake leening bjj brand Burgemeester en Wethouders z van Heiloo hebben zich tot B en W. van wend met het verzoek te be' tusschen de gemeenten Alkma een overeenkomst worde aang< fende hulpverleening door de Alkmaarsche brandweer ingeval van brand te Heiloo. Na gepleegd overleg over de voorwaarden, waar op een zoodanige overeenkomst zou kun nen worden gesloten, is overeenstemming bereikt. O.m. is bepaald dat Heiloo Jaarlijks f275. betaalt wegens het meerder onderhoud en de slijtage van het Alkmaarsche materieel en daarenboven voor iedere brandblussching afzonderlijk de kosten van benzine, olie, e.d., zoomede die van het schoonmaken, het dro gen en In orde brengen van genoemd ma terieel. Mocht in Alkmaar en Heiloo gelijk tijdig brand zjjn, dan zal de Alkmaarsche brandweer alleen hulp te Heiloo verleenen, voorzoover haar aanwezigheid te Alkmaar niet verelscht is Het ligt in de bedoeling de overeenkomst voor drie jaar aan te gaan, met bevoegdheid tot verlenging telkens van jaar tot jaar. B. en W. geven den Raad In overweging de overeenkomst tot hulpverleening by brand te Heiloo aan te gaan en dienover eenkomstig te besluiten. Conform besloten. De VOORZ11'1 ER uit zyn genoegen over deze regeling, die een welkom voorbeeld is voor andere gemeenten. Adolf Kolping besteedde daar al de gaven van geest en hart aan de opbeuring van zyn standgenooten, reeds sinds jaren. De jongeman vond voor het ouderiyke „Helm," dat hij verliet, zooveel als doeniyk is, terug in het Gezellenhuis. Het werk van Kolping prikkelt tot navolging. Ofschoon by ons de trek: „op zyn vak te reizen,” d.w.z. overal heengaan, om zyn vakkennis te vertoreeden en te verdiepen, niet zoo groot was als in Duitschland, waren toch de geva ren, aan den werkkring verbonden, groot. Ook in Nederland begon dit werk, niet door een priester, maar door de Gezellen zelf. In de Ie Wetéringdilarsstraat, op een bo venkamer 2 hoog, 5 bjf 3 M., ten huize van eer. niet-katholiek (dep behanger. Dodenhe- ver) kwamen op Zaterdagavond 4 Jan. 1868 drie handwerksgezellen byeen, onder leiding van Mr. J. v. d. Biesen en den architect J. H. Schmitz. Het leden-aantal nam toe, de bovenkamer was spoedig te klein. Spoedig ook deed zich de behoefte gevoelen aan gees- telyke leiding. Kapelaan H. v. Nispen tot Sevenaer werd vice-praeses. Een huis, dat in aanbouw was in de Vondelstraat, werd door Mr. v. d. Biesen tot vergaderlokaal voorloo pig afgestaan en op Zondagavond den 15den Maart 1868 hield kapelaan v. Nispen als „vice-directeur” voor een 20-tal gezellen zyn eerste meer godsdienstige voordracht „Over den gelukkigsten stand, dien der gezellen.” Dra bleek, welk een meest geschikte persoon gevonden was in Praeses v. Nispen, die met zyn diepen godsdienstzin en liefde voor ar beid en kunst de krachtige steun kon zyn voor den jongeman, die toch ook zyn leven moet fundeeren op den gouden bodem van den godsdienst en zich door het leven moet heen slaan door zyn arbeidsdrang en arbeidsvaar digheid. lederen dag werd v. Nispen tus schen 12 en 3 uur in de kapel gevonden, al tijd rechtop knielend, zyn versterving was groot, sliep op stroomatras..De adeldom des geestes lag als een glinsterende dauw op zyn gezicht en de adel van het bloed kleurde zich in zyn oog. Dat deze leider van het gezellen- werk bemind was en als op handen werd gedragen behoeft niet gezegd. Geen persoon mocht by zyn dood zooveel belangstelling hebben als hu. Voor Amsterdam was reeds in Bergen op Zoom een zestal jongemannen begonnen zich te vereenigen om den Zondagavond met elkaar door te brengen buiten de herberg. Dan begint ook Den Haag, Rotterdam, Ny- megen en Leiden. Aanvankeiyk wilde het werk in Duitschland beter vlotten dan in Nederland. Hier was het reizen op ambacht niet zoo aanwezig en Kolping was meer een man uit het volk, terwyl v. Nispen een aris tocraat was. Bewust en onbewust wordt de jongeman door deze vereeniging aangetrok ken. omdat hy daar vindt wat hy zoo noodig heeft. Hierna ontvouwde de Praeses in groote trekken het program der vereeniging, dat godsdienstig en sociaal is en dat een uitwerking is van het bekende woord van Ad. Kolping: „Godsdienst en arbeid zyn de gouden bodem van het volk.” Het program met zakelijken inhoud werd elk der commis sarissen ter hand gesteld en er werd op aan gedrongen dat het een punt van bespreking zou vormen met den eigen vice-praeses. Vruchtbaar is gesproken en aandachtg ge luisterd, door de commissarissen van de be sturen der om Alkmaar gestichte Oezellen- vereenigingen, die byna allen hun vertegen woordigers hadden afgezonden. Mogen ook in den volgenden en laatsten cursus voor de commissarissen te geven, allen weer aanwezig zyn en ook zü die dezen keer misschien niet konden komen. Dat door allen dan de door den Centraal praeses ge sproken woorden vruchtbaar worden ge maakt door de door Gods hulp geleide wlls- daad die dan kan uitgroeien tot hooger be sef van de waarde van ons leven in de jaren tusschen 17 en 25. Met het slultgebed: „God zegene het eerzame handwerk. God zegene het” werd de byeenkomst gesloten. De Vice-Praeses. C. PERSOON. Wuziging Politieverordening. Aan de orde was hierna een voorstel tot wyziging der Politieverordening. By de inwerkingtreding van de Motor- en Rywielverordening en de uit kracht daarvan vastgestelde voorschriften doet zich de moei- lykheid voor, dat het éénrichtingsverkeer, zoo- als dat in deze voorschriften is tot uitdruk king gebracht, niet geheel overeenstemt met de bepalhigen der Algemeene Politieveror dening op dit punt. Een uniforme regeling dient hier van toepassing te zyn. wil men het verkeer zoo min mogeiyk belemmeringen Ir. deir wtg leggen. B. en W. stellen daarom den Raad voor, vast te stellen de volgende verordening tot wyziging der Algemeene Politieverordening der gemeente Alkmaar (gemeenteblad No. 381), zooals deze sedert is gewyzlgd. Artikel I. A. Artikel 164 van de Algemeene Politie verordening der gemeente Alkmaar (ge meenteblad Nr. 381), zooals deze sedert ge- wyzigd Is, wordt na het bepaalde sub le. gelezen 2e. het Fnidsen tusschen de Spekbrug en de Hekelstraat met uitzondering van het gedeelte tusbchen de Hekelstraat en Appel- steeg in westeiyke richting en de Hekel straat in noordeiyke richting met rij-' en voertuigen te berijden; 3. de volgende straten In de daarby aan gegeven richting te berijden met rij- en voertuigen a. de Schoutenstraat van Noord naar Zuid (dus van de Langestraat naar de Laat) b. de Hoogstraat van Noord nar Zuid (dus van de Nieuwesloot naar de Langestraat); c. de Dubbelebuurt van Oost naar West (dus van de Nieuwesloot naar de Pater- nosterstraat) d. de Schoolstraat van Noord naar Zuid (dus van de Paardenmarkt naar de Nieuwe sloot); e. de Achterstraat van Zuid naar Noord (dus van de Langestraat naar de Koning straat) f. het Payglop van Zuid naar Noord (dus van de Laat naar de Langestraat); g. de Boterstraat van Noord naar Zuid (dus van de Langestraat naar de Lat) h. de Noord buurt) i. de 1000 Naar aanleiding van het bovenstaande stel len B. en W. den Raad voor: 1 de onderwerpelyke verbetering van het Sportpark in werkverschaffing te doen uitvoeren en het College van B. en W. daarvoor een crediet toe te staan van 1000.—; II. deze uitgave- nader te regelen by sup- pletoire begfooting. Den heer GOVERS bevreemdt het, dat Na eenige discussies wordt het voorstel aangehouden. De voorzitter sluit de openbare vergade ring. Westzude van de Mient van Noord naar Zuid (dus van het Waagpleln naar de Langestraat) j. de Oostzyde van de Mient van Zuid naar Noord (dus van de Steenenbrug naar het Fnidsen); k. de Sint Joeephstraat van Zuid naar Noord (dus van de Snaarmanslaan naar den Stationsweg) l. den Voordam tusschen Dyk en Scha- penbrug van Noord naar Zuid (dus van den Dyk naar de Schapenbrug) m. den Voordam tusschen Schapenbrug en zydam van Zuid naar Noord (dus van den Zydam naar de Schapenbrug) n. den zydam van Oost naar West (dus van den Achterdam naar den Voordam) o. den Achterdam van Noord naar Zuid (dus van den Dyk naar den Zydam) p. de Noordzyde van het Luttlk-Oudorp van Oost naar West (dus van de Vlotbrug naar den zydam) q. de Zuidzyde van het Luttik-Oudorp van West naar Oost (dus van de Apjielsteeg naar de Bierkade)allen, door deze vrywillige r. de Zuidzyde van het Verdronkenoord behalve het gedeelte tusschen Kapelsteeg en Kraanbuurt van West naar Oost (dus van de Kapelsteeg naar den Limmexhoek); s. de Noordzyde van het Verdronkenoord van Oost naar West (dus van Bierkade naar de Hekelstraat); t. de Druivenlaan van West naar Oost (dus van de Snaarmanslaan naar den Gees- tersingel). Bovenstaande bepalingen zyn niet toepas- seiyk op motorrijtuigen en rijwielen, waar voor de Motor- en Rywielverordening en de uit kracht daarvan vastgestelde bepalingen gelden, op de ry- en voertuigen van den gemeente-reinigingsdienst en op het rollend materieel van de Brandweer. In byzondere gevallen kunnen burgemees ter en wethouders ontheffing verleenen van de bepalingen in de eerste alinea genoemd B. In de eerste alinea van artikel f57 van de Algemeene Politieverordening vervalt in het- bepaalde sub 2e het woord ..onaange spannen”. Artikel II. Deze verordening treedt in werking op een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum. Het voorstel wordt aangenomen. Omtrent den propagandatocht, welken de heer Van Tyen in zyn Pandervliegtuig .Adelaar” over Java maakt, en waarby hu vergezeld wordt door het vliegtuig van de Ned. Indische Vliegclub, de „Kriel”, op uit- noodiging van welke club de heer Van Tuen dezen tocht heeft ondernomen, kan nog worden gemeld: Hedenmorgen om 7 uur landden de beide vliegtuigen te Cheribon. De vliegers werden hier ontvangen door den wn. burgemeester. Op het terrein waren v?el belangstellenden en schoolkinderen aanwezig. Den heer Van Tyen werd hulde gebracht door het aanbieden van een krans. Nadat de vliegers van Cheribon waren vertrokken werd koers gezet naar Tegal. Zij werden aldaar ontvangen door den bur gemeester. die een krans aanbood. Veel belangstellenden uit de stad omliggende suikerfabrieken waren aanwezig Het zoontje van den resident bood den vlie gers bloemen aan. Voorts werd aangeboden. Morgenochtend vertrekken de béide toe stellen weer van Tegal met bestemming naar Onder 'n meisjespensionaat te Fouquiéres les Lans heeft men op ongeveer 8 M. diepte een volkomen hygiewsch ingericht, voorma lig Duitsch lazaret ontdekt, van welks be staan men tot nog toe niets afwist. De school, die in den loop der jaren te klein was geworden, was in de afgeloopen weken vergroot door het bybouwen van een etage. Spoedig vertoonden zich scheuren in de muren, zoodat de bouwinspectie van ipee- ning was. dat de fundamenten waren gezakt. Py het onderzoek naar de fundamenten werd het lazaret ontdekt, dat verdeeld was in een aantal groote zalen. Met het oog op gevaar voor instorting moest het schoolge bouw onmiddeliyk worden ontruimd. Een ontdekking, die eveneens herinnerin gen aan den wereldoorlog wakker roept, werd geaaan by een bouwwerk te Neuf Chapelle, waar de lyken van zes Duitsche soldaten werden gevonden. Men kan hen echter niet identiflceeren, aangezien hun identitcits- ptaatjes niet meer aanwezig waren. Het stoffeiyk overschot der Duitsche sol daten is overgedragen aan de militaire auto riteiten, die zorg zullen dragen, dat de lyken worden bijgezet op een Duitsch soldaten kerkhof. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5