1 VEERDIENST Algemeene Vergadering van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken ENKHUIZEN-STAVOREN PROVINCIAAL NIEUWS ONZE OOST 'ndlsche Dienst UITGEEST Groote ver&aderin& te Enkhuizen me- LIMMEN HEEMSKERK ASSENDELFT MEDEMBLIK zijne Al» meerling, dat indien een bepaald leiding Deze omslag per 1000 kilo bedraagt 4 (Van onzen eigen verslaggever) 30 b«- 1930 I en moeten ^terfabnek S dan het een 30 Jaren geleden. Spr. betoogt, dat HaarlemAlkmaar, OeverZurig ook een Het de Aangewezen De heer J. C. Merz is voor de Statenverkiezing „Zaandam’’ aangeweaen om zitting te nemen in het Adviseerend Col lege. b 5 3 Uitreiking prijzen kaaskeuring Vervolgens werd overgegaan tot het uit reiken van de prijzen der kaaskeuring Ptqv. Staten) jpheffing van om de nieuwe Protegeeren Vóór spr. zijn er veel, nog mede, dat van de gehou- betreft, minder goed behandeld wordt. Spr. steunt het idee van wethouder Stumpel uit Hoorn, om een klein Comité van Actie samen te stellen om deze zaak uit te werken. De heer LAMPETJE geeft nog In over weging samenwerking te zoeken met het ge meentebestuur van Amsterdam. De heer P. STAPEL Cz. (Prov. Staten. r. L. en burgemeester van herinnert aan de opheffing Bestuursverkiezing. Vervolgens was aan de orde een bestuurs verkiezing. wegens periodieke aftreding van den heer J. Harp (niet herkiesbaar). De heer Bakker had gaarne gezien, dat door het bestuur een vingerwijzing zou wor den gegeven. Spr. vroeg of het gewenscht was, dat iemand gekozen werd uit -dezelfde omgeving. De voorzitter zei, dat de laatste opmerking wel aanbeveling verdiende. Uitgebracht werden 21 stemmen. Gekozen werd de heer Oudejans (Wognum) met 15 stemmen De gekozene nam zijn benoeming aan. De voorzitter bracht den heer Harp, die van den aanvang af lid was, hartelijk dank voor hetgeen hij voor de vereeniglng had ge daan. Vervolgens hield Dr, Schey een Inleiding over: De bedrijfsleider van de kleinere Noord-Höllandsche Zuivelfabriek. Spr. verzoekt Ged. Staten van den -van zaken op de hoogte te houden intuïtie voelt spr., dat het nooit tot gewonen of gecomblneerden provincialen veerdienst zal komen, s^omdat spreker en veerdienst Verlofgangers: ir. K. L. van Geelen. ing. 2e kl. b. d. Staatssp. en tramw.; J. W. Mulder, eecr. Weesk. te Soerabaja; dr. Oh. E. Stehn, geoloog 2e kl. Dienst MiJnb.; C. M. Buys, ass.-res. van Indragirl; L. N. van Meeverden, aas.-res. Blnn. Best.; E. O. van Geuns, tijd, waam. hoofdoomm. Staatssp. en tramw.; mevr. J. L. van Geuns, geb. Bromm, oonun. Staatssp. en tramw., allen *s Gravenhage; mej. O. H. M. van der Meyden, coma». Staatssp. en tramw.. Nice; J. Gaasterland. waam. onderw. Ie kl. openb. Westersch L. O, Leeuwarden; P. Vlnke, hoofdpolitie-opatener Alg. Politie, Schevenlngen. bestuur L. T. B.. een spreekbeurt kernen vervullen over dit onderwerp. voorz. H. M. Hoogkarspel) van de tram WognumBehagen en de ge ruchten van opheffing van de tram in de Vier Zuider Koggen. Spr. aal als Statenlid graag het doen tot behoud van den veerdienst. De heer DEKKER, burgemeester van Ob- dam en lid van Prov. Staten zegt, dat van zijn kant geen poging ongedaan zal worden gelaten oen het denkbeeld van Enkhuizen te steunen. De heer EMMERJJNG. voorzitter Kamer vun West-Friesland zegt toe. dat deze kamer zich achter de actie in het belang van alle inge- Onderlinge Veeversekering In café Kroon werd Donderdagavond een buitenge wone ledenvergadering gehouden van boven genoemde vereeniglng, welke tamelijk goed was bezocht. De voorzitter, de her C. Pepping, opende de vergadering met een woord van welken en herdacht in enkele woorden het over leden bestuurslid wijlen den heer P. Houten bos. die sinds tal van jaren als correspon dent de belangen der vereeniglng trouw heeft behartigd. Hierna voorlezing der notulen, welke con form werden vastgesteld. Vervolgens was aan de orde verkiezing vad een correspondent ter voorziening in de be staande vacature. Door de leden werd gevraagd of het be stuur een aanwijzing voor een candldaat kon doen. Waarop medegedeeld werd, dat de heer W. van der Steen bereid was zich als zooda nig beschikbaar te stellen, doch onder voorwaarde, dat zijn functie als zecretarts- pennnlngmeester met Januari as. kan ein digen en daarvoor een andere opvolger zal worden gevonden. Hierna werd tot stemming overgegaan met gevolg, dat met bijna alge meene stemmen werd gekozen de heer W. van der Steen. Bespreking veeartsenijkundlge hulp. De voorzitter zegt dat het sinds jaren de gewoonte is geweest dat de eerste visite door den veearts gemaakt voor rekening van bet fonds werd gedeclareerd. Doch de laatste jaren veroorzaakt dit punt zulke groote uitgaven, dat het bestuur meen de hierop de aandacht der leden te moeten vestigen. 4 Uit de besprekingen welke hieruit voort vloeiden, was de algemeene opinie deze dat de berekende declaratie, vooral ook in ver band met de steeds dalende Ujn in het vee- houdersbedrijf, te hoog berekend wordt. Door een der leden werd voorgesteld Md. bepaald aangewezen veearts te houden. rr Dit werd echter door het bestuur ontre»> den. De voorzitter stelde ten slotte voor, voor taan geen veearts voor de vereenjglng te con- sulteeren, doch voor rekening der leden. Dezen geven van de eerste visite kermis aan den correspondent, waarna de leden uit het fonds een vergoeding zullen ontvangen. Bepaald werd een bedrag van f 250 per visite. Voor een kalf afvlllen wordt f 10 vergoed en voor het oppompen bij melk ziekte 250. Besloten werd deze bepalingen te doen in gaan op 1 Januari 1931. Bij de rondvraag welke nu volgde, werd door den heer Twlsk van Castricum voorge steld. verplichtend te stellen, bij melkziekte een veearts te ontbieden. De voorziter acht dit niet gewenscht en wilde een leder vrij laten. Spoedige hulp is in die gevallen echter een gebiedende elsch. Hierna sluiting. R. K. StatenUeskring ^Zaandam" De verzameliijst van candidaten voor de as. Statenverkiezing luidt, alphabetisch gerang schikt, als volgt: E. Beerepoot. Wormerveer; J. F. Kamphuis. Zaandam; 8. J. A. Keesom, Alkmaar; H. Klaver, Alkmaar; P. F. Rans- huljzen. Zaandam; P. Schouten, Akersloot; M. C. Smal, Alkmaar; J. Schubt, Helloo; P. Twaalfhoven, Uitgeest; J. Valkering. Llm- men; L. Venneker, Alkmaar; J. J. de Vries, Zaandam; L. Zonneveld, Uitgeest. Zaterdag. 20 December as., wordt in café ..Spoorzicht", Uitgeest, eene vergadering ge houden van t R. K. Statenkieskrlngbestuur, gecombineerd met het Adviseerend College. Dit laatste bestaat uit de heeren: D. Schut, Akersloot; H. Koopman, Alkmaar; O. Nre- len. Krommenie; J. C. Merz. Uitgeest; G. Louter, Castricum; J„ Henneman, Heems kerk; J. Snoeks, Egmond aan Zee. het zuivelvak kunnen opdoen. Van hen is niet te verwachten, dat zjj met toewijding en kennis van zaken het bedrijf technisch zullen kunnen leiden. •Welke lijn moet er nu gevolgd worden voor de toekomst? De kaastabriekjes heb ben haar tijd gehad en zijn voor eeij groot deel verdwenen of zullen verdwijnen, doch er zullen voorloopig nog heel wat kleinere kaas- en boterfabrleken blijven, zonder een geschoolden beroepsdirecteur. Wie moet daar de technische leiding hebben? Daarvoor zijn naar spr.’s meenlng aangewezen de Hinken onder de kaasmakers, die zich in de prak tijk als goeds vaklui onderscheiden, zich op vakcursussen nuttige kennis hebben verwor ven en daar blijk hebben gegeven van het bezitten van hersenen, die goed kunnen den ken en die leiding kunnen geven Maar dan moeten zij als bedrijfsleider ook hun krach ten kunnen ontplooien in het belang van de zaak. De voorzitter en het bestuur der Vereeniglng hebben natuurlijk de algemeene leiding en er moet een geregelde, goede sa menwerking zijn van ben met den bedrijfs leider. Thans wordt wel de klacht gehoord van den kaasmaker, met de leiding belast, dat hij zoo weinig van het bestuur gedaan kan krijgen, wanneer hij verbeteringen wil aanbrengen. Dat werkt op hem ontmoedi gend en verlammend. Ook dwingt het be stuur den kaasmaker wel, om wijzigingen in de bereidingswijze aan te brengen, welke van niet voldoend deskundige zijde komen. De deelhebbers der kleinere fabriek, meer inzien, dat de kaas- en lx van heden een ander bedrijf is; kaasfabrlekje van waarheen zij zelf *s morgens de melk brach ten en meehielpen bij het lossen en zelf hun wel oppompten in hun melkbussen. Zij moe ten in bet belang der Mak, dus in hun eigen belang wat meer overlaten aan den kundlgen bedrijfsleider, die te rade kan gaan bij daarvoor aangewezen personen, als den technicus van den Bond van Zuivelfabrie ken en den Rjjkszulvelconsulent. In de groo te fabrieken is de beslissing over technische kwestie van zelf sprekend bU den directeur. zoo noodig. wanneer het grootere uitgaven betreft, treedt hij in overleg met het be stuur. Die regeling Is goed en de kleine fa brieken moesten ook wat meer in die rich ting gaan t.o.v. den bedrijfsleider en zijn adviseurs. Een bedrijfsleider moet tijd hebben om het bedrijf te lelden en niet gedurende al de werkuren gebonden zijn door handenarbeid. Hjj moet eens kunnen rondloopen om zijn oog en gedachten over de werkzaamheden van bet personeel te laten gaan. Ook hierin is op sommige fabrieken wat te verbeteren. (Applaus). De voorzitter zegt, dat deze inleiding Is gehouden naar aanleiding van enkele op merkingen. gemaakt op een vergadering van de Vakschool voor Kaasmakers. Spr. brengt voorts rd Schey een woord van dank voor deze duidelijke inleiding en spoort de aan wezigen aan om in overleg met hun bestuur het gesprokene in toepassing te brengen. De heer Kaay (Hauwert) zegt, dat het bedrijf, wat betreft de wetenschappelijke grondslagen, vooruit Is gegaan. Spr. wijst op het groote belang van de vakcursussen en is van meening. dat fabrieken, waar oudere besturen aanwezig zijn, de resultaten niet zoo gunstig zijn, daar hier de zuinigheid de wijs heid bedriegt. De heer T. Groot wil de woorden van rten heer Kaay aanvullen. Spr. is van meenlng. dat de oudere bestuurderen spoediger aan B. K. Kteeveeeenlgtag. - In dl laatste vergadering ward door een der leden aan het bestuur van .Bt. Odulphus" verzocht om een spreker te laten optreden, die speciaal den toestand in het land- en tuinbouwbedrijf zou behandelen. Aan dit verzoek heeft het bestuur voldaan, en, naar men ons meedeelde, zal in Januari a-s. de heer A. Groen, uit Zuid-Scharwoude, Ud der Provinciale Staten en van bet hoofd- gecombin eerden zal komen, xpm nog niet de opheffing van'w als een feit ziet. De heer COMMANDEUR i vermoedt, dat het plan tot den veerdienst gekomen is Inenting. Dinsdag 16 en 23 December 1930, des namiddags van 2 tot 4 uur, zal in een der lokalen van de voormalige Open)»?» Lagere School aan de Maerelaan gelegenheid worden gegeven tot koeteloose inenting «i herinenting. In bet bijzonder wordt aangedrongen m Inenting van kinderen beneden den leeftfld van één jaar. Braad. Donderdagavond ontstond een be gin van brand In een achter de wrmtne staand schuurtje van den heer P. Potma den Rljksstraatweg. In het schuurtje werd bjj een kaarslichtje eenig werk verricht. Het kaarsje is gevallen op eenlgp kleedlng, die vlam vatte. Toen de eigenaar terug kwam. (h|j was juist even in huis gegaan) ontdekte hij bet gebeurde en trof direct maatregelen, waar door een en ander spoedig was geblüscht. Enkele kleedingstukken alsmede een Hs. derwagen werden tamelijk door het vuur vernield. De schade wordt door verzekering gedekt. Oudersavond Patronaat. Donderdagavond had In het Patronaat alhier het jaarltjkKhe St. Nlcolaasfeest plaats voor de jongens van het patronaat en gezellen waarbij de ouders waren uitgenoodigd. Na een welkomstwoord door den GeestelfJ. ken Adviseur. Kapelaan Houdljk, werd opga- voerd ..Het Marionetten theater”. Leider van bet Marionetten-theater was de here O. J. M. Brugman uit Amsterdam. Opgevoerd' werd ..Faust.” hetwelk een waar kunstwerk was. Ook werden nog enkele kluchtstukjea uitgevoerd. De aanwezigen waren ten zeerste voldaan over het gebodene, dat voor onze plaats iets geheel aparts was. Van Amsterdam tot Leeuwarden was er vreugde over de totstandkoming van deze Ujn, waarop blijkens de statistieken het ver keer steeds toenam; sinds 1913 tot 1930 nam het verkeer 70 pCt. toe. Spr. heeft zich tot den minister gewend met de vraag of de geruchten inzake ophef fing van den veerdienst waar zijn. Op deze vraag kwam een antwoord, waarin werd me degedeeld. dat een sneltrein over den afsluit dijk Amsterdam—Leeuwarden zou gaan rtj-" den en dat handhaving van den veerdienst niet verantwoord werd geacht. Spr. heeft voorgesteld aan den Minister om belde dien sten te handhaven en dan te zien, welke het treln-verkeer. Spr. ondersteunt meest rendabel zou zijn. Zoowel de Minister als ir. Ringers voelde er voor. In 1932 zou’ de spoorlijn gereed zijn. Adviseurs waren echter de heeren van de directie der Ned. Spoorwegen, die geen zin hadden in het maken van onkosten voor handhaving van den veerdienst; de nieuwe lijn zou reeds genoeg kosten. f Van hen was niets te verwachten; men had echter geen bezwaar tegen steun van belanghebbende gemeenten en andere llcha-, men. De heer M. W. C. Bosman, door spr, daarover ondervraagd, voelde veel voor voort zetting der exploitatie van den veerdienst- Spr. wees hlgema op het in den Zuid westhoek van Friesland opgerichte Comité van Actie, dat aansluiting zoekt met Noord- Holland. Door het gemeentebestuur van Enkhuizen was aan den Minister van Waterstaat eer) schrijven gericht met de vraag, na totstand koming van don spoorweg over den afsluit dijk. voor vijf Jaar de gelegenheid tot hand having van den veerdienst te geven Hierop kwam geen antwoord in. Spr. stelt zich voor met het Comité van Actie in Zuid-West Prlaaland samen aan drang op den Minister uit te oefenen, wij zende op de rentabiliteit van dezen dienst, die in 1913 173.000 passagiers vervoerde en daarna ieder jaar meer, tot in 1938 zelfs 29LDOO. Lezerskring. In de Donderdagavond ge houden vergadering, werd het reglement van den kring behandeld. De aanwezigen gingen met de samenstelling ervan accoord. Een interessante discussie volgde over de aan schaffing van nieuwe boeken. Een vijftigtal werken zijn ingekocht, bestuur stelt het zeer op prijs, wanneer leden een bepaald boek tot aankoop voor dragen. Dan kan zooveel mogelijk hiermede rekening worden gehouden. De voorzitter, pater Haarman O. F. M., wees de leden er op, dat men zorgt, dat de boeken met in handen komen van kinderen. De boeken, ook al zijn ze van een katholie ken schrijver, zijn berekend voor volwasse nen. De contributie werd bepaald op f 0.10 per boek en per week. Men mag bet boek echter niet langer dan drie weken in zijn bezit hou den. - Het doel van den kring, om meer belang stelling voor een goed boek, waarmee men zjjn geest verrijkt, op te wekken, is zeker ge slaagd. Ruim dertig liefhebbers zijn reeds tot den kring toegetreden. Tevens versterkt men de parochie-blbliotheek. daar de boeken, die door de kringleden zijn gelezen, in de bi bliotheek worden geplaatst. Op deze manier kan men nog Jaren ervan plezier hebben- Zondags na de Hoogmis tot twaalf uur is er gelegenheid, boeken af te halen. Begroeting 1931 begroeting wordt aangeboden in de wenschen van den kaasmaker tegemoet ontvangst en uitgaaf op f 1055; met een post komen, dan de jongere. Hierna volgde een aangename discussie, waaraan door vele aanwezige afgevaardig den werd deelgenomen en verschillende plaat- selijke aangelegenheden werden besproken, waarop door den voorzitter en dr. Schey afdoende antwoord werd gegeven. Benoeming van een flnancieele commissie voor het nazien der rekening 1930. Het bestuur stelt voor hiervoor aan te wij zen de fabrieken: „Kennemerland” te Eg- mond-Binnen, „De Toekomst” te Hoogwoud en „De Tijdgeest” te Purmerland. Aldus besloten. Door den voorzitter werd hierna verslag relking van één zelfde doel: een „hoogste markt” kaas. Wel werd er gelet op de hoe veelheid K.G. melk, welke mn voo- één Edammer vsn 4 pond noodig had. doch de kwaliteit der kaas was nummer één Vakken nis was zeer zeker noodig. maar deze bestond vooral in kennis, die men door langdurige ervaring van collega's, zich verwierf. Kennis van de gronden, waarop het vak berust, was er maar matig; het voornaamste was toen dat de kaasmaker wist, hoe hij zijn product moest maken en dat hU met toewijding zijn laak verrichtte, hetgeen In het algemeen het geval was. De leiding van een kleine zuivelfabriek vtó -dezen tijd eischt heel wat meer. De meeste fabrieken zijn niet alleen kaasfa- briek. doch tevens boterfabrlek geworden De kaasmaker moet zorgen voor een be paald vetgehalte in de watervrlje kaas, niet te laag en ook niet te hoog. Hjj moet zorgen voor een vooral niet te laag vocht gehalte in de kaas ter wille van de hoe veelheid. welke kan worden afgeleverd. Dit moet weer niet zoo hoog zijn, dat de kaas te slap wordt, of andere gebreken krijgt. 1 welke schade, kunnen met de bereiding van het zuursel. Allerlei dure toestellen, als melkpompen, waterpom pen. melkkoelers. centrifuge enz. zijn in de fabriek verschenen en de bedrijfsleider draagt daarvoor de verantwoordelijkheid. De kazen moeten behoorlijk van een rijks- merk voorzien de fabriek verlaten en ook voor deze zaak moet hij technisch en admi nistratief zorg dragen. Hjj heeft de dage- Hjksche werkzaamheden door het groojeie personeel te verrichten te lelden en moet zorgen, dat deze klaar komen in den vol gens de Arbeidswet toegestanen tijd. Ook al Is er Iemand speciaal als botermaker werk zaam. toch moet één persoon met de lei ding belast zijn en dat is de kaasmaker. Met den kaasmaker, die In het oude kaas- fabriekje op zijn plaats was, kan de kleine kaas- en boterfabrlek van thans het met meer redden. Als er behoefte komt aan een bepaalde zaak of aan personen van be paalden aanleg, dan wordt daarin voorzien. Zoo Is het ook hier geschied. De leiding gevende kaasmaker Is In de praktijk ge vormd en heeft de thans onmisbare theo retische vakkennis op een vakcursus geleerd. Het doel van zoo’n cursus Is hem de grondslagen van zijn vak bij te brengen, niet alleen kennis van feiten en hoe hij doen moet, maar ook waarom hij zoo doen moet. De bekende Ford heeft zich met het oog op de scholen voor zijn werklieden eens als volgt uitgesproken: „Het doel van alle opvoeding moet niet zijn de hersenen met feiten te vullen, maar den jongen menschen te leeren de hersenen te gebruiken.” Wie geleerd heeft goed waar te nemen, en logische gevolgtrekkingen te maken, die kan zich later bruikbare kennis verwerven, hetzij om uit moeilijkheden te geraken, of om het bedrijf te verbeteren. „Meten Is weten” heeft een groot natuurkundige ge zegd. Bij de tegenwoordige kaasbereiding komt het veel meer dan vroeger aan op het in acht nemen van In cijfers vastgestelde waarden voor verschillende bewerkingen. Het volgen van vakcursussen is tevens bevorderlijk aan de algemeene ontwikke ling. Een gewoon verschijnsel is het. dat zij, die eenmaal begonnen zijn met het volgen van een cursus, na hem afgeloopen te heb ben. doorgaan met de voor hen bereikbare studlegelegenheld, zoodat men kaasmakers heeft, die ook het diploma van melkcontro- leur, botermaker en boekhouder hebben behaald. Wanneer nu dergelijke kaasmakers prac- tlsch en theoretisch goed ontwikkeld, ook nog de persoonlijke eigenschap bezitten goede leiding te kunnen geven aan het onder hen staande personeel bij het werk, zoodat in de werkuren rustig, zonder verspil ling van krachten, zooveel mogelijk en zoo goed mogelljk werk wordt geleverd, dan kan de technische leiding van de kleine zuivel fabriek dragen, bezit iemand de medewerking van Ged. Staten kan reke nen. T.a.v. wat er voor het behoud van den veerdienst gevraagd wordt, geeft spr. in overweging niet de vraag te veel te preci- seeren. Spr. zag gaarne, dat een commissie de zaak nog gedegener zal onderzoeken; daar na kan er een definitieve uitspraak komen. gang By een onvoorzien van f 58. De begrooting werd aldus z. h. st. vast gesteld. Da cent. Ofetermorgen te 12 uur had in café „Cen tral” te Alkmaar een algemeene vergadering plaats van den Niegwen Bond van Zuivel fabrieken. D» voorzitter, de heer Schrooder, opent de Wiz gaderlng. Spr. had de opkomst gaarne grooter gerien. De economische toestand geeft te denken, terwijl de prijzen van de producten eveneens te denken geven en de tariefmuren overal hooger worden opgetrok ken. Doch hoop doet leven, en daarom willen we hopen dat de ongunstige toestand s;x>e- dlg voorbij zal zijn. Spr. heet de aanwezigen, in het bijzonder Dr. Schey en de pers, wel kom, waarna door den secretaris, den heer Tl Groot Czn., de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en aldus onver anderd vastgesteld. De heer Bakker zegt naar aanleiding van de inleiding van Dr. Schey in de vorige ver gadering gehouden, dat het cent rif ugeeren van de wet tot alleszins tevreden stellende resultaten had geleld Spr. beval deze me thode van boterwinnen aan. Ingekomen stukken en mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat de kleine Waag beschikbaar is gesteld voor het vellen van kaas. Spr. had nog niet vernomen, dat van deze gelegenheid gebruik was gemaakt. De heer Bakker wilde meer ruchtbaarheid aan het bestaan van deze gelegenheid geven. Van de Vereeniglng van Oud-leerlingen van de tuinbouwwlnterschool te Behagen was een schrijven Ingekomen, ter begeleiding van een rapport betreffende verzekering tegen armoede, steun op den ouden dag enz. De heer V. Kay (Hauwert) was van mee ning, dat het wel wenschelijk was. dat alle boeren, evenals de ambtenaren, verzekerd waren. Spr. duchtte echter, dat de huidige omstandigheden de toetreding niet zouden bevorderen. De heer Bakker was van meening. dat dit schrijven wel terzijde kon worden gelegd, daar alle zuivelfabrieken een dergelijk rap port hebben ontvangen. Men zou later even tueel hierop nader kunnen terugkomen. De voorzitter was het niet bekend, dat Ie zuivelfabrieken ook een rapport hadden ontvangen. heel goed aan hen worden opge- Hierult volgt al dadelijk, dat het van een diploma als kaasmaker nog niet geschikt maakt om be drijfsleider te zijn, maar er zijn geschikte krachten onder de gediplomeerden te vin den. Een 30 jaren geleden waren kaasma ker en directeur beiden, wat het kaasmaken betreft, ter zake kundig. Sedert dien heeft de kaasmaker zijn technische kennis van het vak vermeerderd. De directeuren echter kunnen heel goede voorzitters der vereeniglng zyn. doch de lei ding van het bedrijf kunnen zij niet voeren. Het is een verschijnsel, dat zoons van boe ren, die lid zijn eener kleinere zuivelfabriek en die wellicht later in aanmerking zullen komen om deel uit te maken van het be stuur van hun coöperatieve fabriek, zoo weinig belang stellen In het vak zuivelbe reiding. wanneer ze de landbouwwlnterschool bezoeken, waar zij wat algemeene kennis van Comité van Actie. De heer D. KOOYMAN (Ged. Staten) zegt, dat deze actie heel het college van Ged Staten sympathiek is; het college zou het betreuren om zich gematigd uit te drukken als de veerdienst werd opgeheven. Ged. Staten hebben deze zaak overwogen en voe len het zoo aan, dat het een groot nadeel voor deze streken zou zijn, als deze dienst werd opgeheven. Dan zou gesproken moeten worden van een afstervende streek, zooals vroeger van doode steden langs de Zuider zee. Het staat vast, dat de welvaart door dezen veerdienst zeer Is bevorderd. Spr. herinnert aan het verzet tegen de oprichting van de zen veerdienst in 1886. Van de medewerking van eenige belang hebbende streken ta-v. wegen, spoorwegen en vooral kanalen, hangt het af, wat er met die streken gebeurt; spr. vindt het onge lukkig. dat medewerking geweigerd werd voor het kanaal HoornEnkhuizen. Spr. zegt, dat het Comité van Actie op SL Nicolaas-attracties Vrijdag werden de uitslagen van de 8t. Nlcolaas-attractles door de Medembllkker winkeliers bekend gemaakt. De oplossing van de letteipttractie was: Bint Nicolaastijd is pas begonnen Of koopers krijgen weer hun bonnen. De oplossing van den rebus in „Ons Be lang” was: de Wieringermeer is In 1930 drooggemalen. Roode Krols De collecte voor het Roode in deze gemeente heeft opgebracht ruim f 33. Inleiding Dr. Schey. In 1901. aldus spr., heeft de Vereeniglng tot .Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier een verslag gepubliceerd, hetwelk vermoedelijk nog maar bij weinigen lideend is. In dien tijd werden vragen, die zich op zuivelgebied voordeden, nog door die vereeniglng in behandeling genomen en zoo meende men een nuttig werk te doen met een onderzoek in te stellen naar de uitkom sten der fabriekmatige zuivelbereiding in Noord-Holland. Destijds bestonden er onge veer 55 kaasfabrieken, van het oude type, dus klein. Er was In dien tijd, toen de zuivel- bereider slechts met moeite een bestaan kon vinden, aanleiding om de vraag te stellen, of het beter was om de kaasbereiding op de boerderijen te houden en te verbeteren, dan wel om meerdere kaasfabrieken op te rich ten. Het voordeel van de oprichting der kaas- fabrieken was op zijn minst genomen twij felachtig. Alleen In den winter was het voor deel der gezamenlijke melkverwerklng dui delijk. Ook zou het onderzoek op de gebreken der fabrieken kunnen wijzen. Er werd een commissie van 3 personen be noemd, nJ. de heeren D. Brander Tz_, Dr. van der Zande en W. Keestra, spr.’s voorganger, die bet verslag heeft samengesteld. Het boekje is zeer lezenswaardlg. Er Is een hoofdstuk getiteld „Technische leiding van hA bedrijf”, waaruit spr, eenige gedeelten aanhaalt. Daarin werd gewezen op hetgeen door den directeur en dep verantwoordelijken kaasmaker in het bedrijf werd gedaan. Wij zijn nu 30 jaren verder en veel Is er in dien tijd anders geworden en toch is hetgeen uit dat verslag naar vsren Is gekomen nog niet alleen een historische bijzonderheid, die geheel losstaat van het heden. Er zijn nog bedrijfsleiders van zuivel fabrieken, zgn. directeuren, die feltelijk voorzitters van de vereenlglngen zijn en de feitelijke toestand is nog soms deze, dat de leiding van het bedrijf wordt overgenomen door den kaasmaker met verantwoordelijk heid aan en onder toezicht van den voorzitter (directeur) en het bestuur. BB meer dan ééne gelegenheid blijkt er thans belangstelling te bestaan voor de kwestie van het bedrijf «leiderschap In de kleinere kaas- en boterfabrleken of kaas fabrieken. Hoe is de toestand in dezen tijd? We kunnen de coöperatief werkende zuivel fabrieken in Noord-Holland met het oog op de bedrijfsleiding in 3 rubrieken Indeelen. BB een gedeelte, zgn. groote fabrieken is een bedrijfsleider, gevormd in de praktijk op de Rijkszulvelschool te Bolsward onmisbaar. Ook zijn er kleine kaas- en boterfabrleken en kaasfabriekjes van het oude type, waar geen sprake kan zyn van de aanstelling van zoo’n directeur. Dan blijven over de tusschen liggende gevallen. De lijdelijke omstandighe den zullen hier van grooten invloed zijn, wel ken kant men uitgaat. In die twijfelachtige gevallen gevoelt spr. er het meest voor, dat de bedrijfsleiding in handen is van een ge schoold directeur, voor wien het een beroep en geen bijzaak is. Maar het doel der bespreking is de leiding in de fabrieken, waar geen beroepsdirecteur is, waar men heeft een der bestuursleden, tevens melkleverancier als directeur en den kaasmaker met zijn personeel. Wanneer men de beschouwingen in het verslag van 1901 leest, dan merkt men op. dat de kwestie altijd nog bestaat, maar in die verloopen jaren is ook heel wat veran derd. zoowel wat den directeur als den kaas- I maker betreft en ook de techniek zelf van het bedrijf. Een kaasmaker, die met de lei- ding te belast, moet thans heel wat meer vakkennis bezitten dan een 30 tal jaren 9- leden. Voorheen brachten de leveranciers hem de geroomde avondmelk en de volle morgenmelk. welke hij In 1 at neer backen Bat loopen om er Edammers van té maken welke voor een prijs, zoo dicht mogelljk bj] de hoogste markt verkocht moesten kunnen worden. De werkwijze in de labrieken liep wel uiteen, de kaasmakers hadden hun eigen methode, doch de verschillen betroffen meer btjkosnstige aaken, er werd gewerkt tak be- j voorzitter, dat de controle op gezette tijden zal worden uitgeoefend. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. naast den spoorweg Anna-PaulownaDen i meer Oosteiyke lijn behoorde te worden aangelegd: Amsterdam HoornEnkhuizenStavoren. De Noord- Onstelijke hoek van Noord-Holland wordt compleet aan a’n lot overgelaten. Noord-Hol land Is steeds stiefmoederlijk behandeld, wat dé spoorwegen betreft. Als argument wil spr. de crisis aanvoeren; deze tijd leent er zich niet voor om verschillende plaatsen te gaan teoleeren of toegangswegen te ontnemen. Er schijnt een sfeer te zijn, die zegt, dat West- Friesland niet veel meer te beteekenen beeft; Westelijk Noord-Holland krijgt daarentegen goede wegen en kanalen. Toch is West-Fries land een belangrijk centrum met groote vei lingen enz. Spr. komt tot de volgende punten van ac tie: lo. Adhaesie te betuigen aan het adres van het Gemeentebestuur van Enkhuizen, waar in handhaving van den veerdienst gedurende vijf jaar gevraagd wordt; 2o. Steun aan het Comité van Actie In Zuid-West-Friesland 3o. Steun te vragen aan Prov. Staten door middel van de aanwezige Gedeputeerden; 4o. Aan Ged. Staten het verzoek te doen, om zich met Ged. Staten van Friesland te comblneeren om te trachten tot het resul taat te komen, dat de veerdienst vijf jaar wordt gehandhaafd. De heer LAMPETJE (redacteur van _Ver- keersweren”( betoogt de wenschelljkbeld van handhaving van het Veer en geeft den Voor zitter in overweging een motie in stemming te brengen en deze ter kennis te brengen van de directie der Spoorwegen en van de Sta ten-Generaal. Voorts aan de directie der Spoorwegen te verzoeken in plaats van het aantal treinen AmsterdamLeeuwarden te verminderen, dit te vermeerderen. De heer C. E. VAN KOETSVELD, burge meester van Workum, leider der actie in den Zuid-Westhoek van Friesland, betoogt, dat begonnen moet worden met lam te slaan de bewering, alsof door de nieuwe lijn over den afsluitdijk het Veer zijn beteekenls zou verliezen. Voorts wijst spr. er op, dat het voortbe staan van het Veer te tneer verzekerd zou zijn, als Stavoren het eindpunt zou worden van een tweede spoorlijn: StavorenGaas- terland door de Lemmer naar Pepergaa door den Z. O.-hoek van Friesland naar Assen. Met een motie alleen is men er niet; er moet meer gebeuren; er la belangstelling voor deze zaak van Purmerend tot Sneek; na de K. v. K. van Friesland zal ook Sneek wel omzwenken. Mr. W. C. BOSMAN (Alkmaar) is eenlgz- zlns verbaasd over deze actie, de dijk is er nog niet en de spoorweg is er nog lang niet. Spr. begrijpt niet de reden waarom bij tot standkoming van de spoorlijn over den af sluitdijk het Veer zou moeten ophouden te bestaan. Spr. schetst de voorgeschiedenis van de lijn Amsterdam—Leeuwarden, welke over het Veer de kortste en de goedkoopste verbinding is. Dit Veer heeft den bloei van Enkhuizen en heel de Streek van West- Friesland bevorderd. Spr. ziet In het plan van opheffing zekere politiek; de afsluitdijk lAst 'n half milliard en door een spoorweg ifci tlt aan die hooge kosten eenigszlns tege- rwbet gekomen. Als na vijf jaar zal blijken. <*t naast het spoor over den dijk het Veer niet rendabel Is, laat men het Veer dén op- heffen. Waar het spoor over een andere Ujn gaat en op een andere plaats in Friesland aankomt, ziet spr. geen noodzaak voor op heffing thans van het Veer. 'Voor het vrachtvervoer zal de dijk van groot belang zijn; wat bet vracht- en psr- sonenauto-verkeer betreft. Ml hij eveneens van groote beteekenls zijn evenals voor snel- 1 bet denk beeld van den burgemeester van Enkhuizen om vijf jaar handhaving van het Veer te vragen. De beer E. STUMPEL (Hoorn) vreest ook, dat West-Friesland misdeeld tal worden, als het Veer wordt opgeheven; spr. vraagt zich af of West-Friesland zjjn groote beteekenls van voorbeen verloren heeft. Alle verkeers- vertieterlng concentreert zich rond Alkmaar; spr. memoreert de weinige medewerking van belanghebbenden tw.v. de kanalen plannen; het gaat daarom moeilijk wel actie te voeren voor het Veer, terwijl men de kanallsatte- plannen verwaarloosde; Alkmaar was actie ver t.o.v. de kanalenplannen. Spr. meent, dat alle aanwezige gemeentebesturen het denk beeld van Enkhulzen’s burgemeester moeten steunen. De heer VAN GRAVESTEYN (Prov. Sta ten) betreurt het, dat hij als Statenlid en niet als burgemeester van Urk uitgenoodigd is. Spr. wijst erop, dat handhaving van het Veer voor Urk als gemeente van zeer groot belang Is, en van de grootste beteekenls. De heer VAN BAAR (wethouder van Pur merend) hoopt, dat de pogingen van het ge meentebestuur van Enkhuizen zullen slagen. De heer SCHRUNDER, burgemeester van Grootebroek ondersteunt dit en ziet niet in. waarom de afzijdigheid van West-Friesland wat de kanalisatie betreft, ten gevolge moet hebben. da£ .West-Ftiesland. wat spoorwegen uftgebracht van de algemeene vergadering der Vereeniglng van Óud-leerllngen der Vakschool voor Kaasmakers, gehouden te Alkmaar. De heer J. Harp bracht vervolgens verslag uit van de T. B. C.-bestrUding onder het rundvee, waarvan onlangs een vergadering herft'plaats gehad in het Landbouwhuis te Voorstel van het bestuur om gelegenheid te geven om kosteloos het weegtoestel door den secretaris te doen controleeren. De heer Groen was van meening, dat het niet noodig was. dat de secretaris de toestellen controleerde, daar een leder dat zelf wel kan doen. De voorzitter was van meening, dat veel voor het voorstel te zeggen valt. Dr. Schey hoopte, dat alle fabrieken zich voor deze contröle zouden aangeven. Als men het zelf wil doen, wordt het wel eens vergeten, waardoor het mogelljk is, dat mep van Koophandel een onzuiver toestel gebruikt. Spr. is van persoon I zal scharen voor het onderzoek is aangewezen, dit zeer schrevenen In het handeisrëglster der kamer, prijaenswaardig is. Spr. gelooft, dat de kamer haar eigen actie Op een desbetreffende vraag, antwoordt de wel zal staken en zich aansluiten bij het niet gauw verkeersverbindingen te Spr. heeft met genoegen de algemeene dewerklng geconstateerd De heer J. VErcTON sprak namens den Ned. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel en wees er op. dat de Regeering even veel zeggingskracht heeft als de Ned. Spoor wegen. omdat de Regeering de helft van de aandeelen der Ned. Spoorwegen heeft en ook de finantleele tekorten van de lijn een rol zullen nan spelen. De VOORZliiER, burgemeester Zimmer man van Enkhuizen, dank voor allen evm- pathleken steun; spr. heeft geen enkelen tegenstander gehoord. In het bijzonder dankt spr. het Ud van Ged. Staten, den heer Kooyman, wiens woorden een ruggesteun waren voor de te voeren actie. Spr. onder streept diens opwekking, om mede te wer ken aan de kanalisatie. De sprekers beantwoordende, zou spr. met een motie willen wachten, totdat meer ge daan Is In het Comité van Actie Dit co mité zal ook ernstig overwegen met Am sterdam samenwerking te zoeken. Het geven van subsidies door gemeente besturen e. d. acht spr. niet den aange wezen weg; deze meening zag spr. gaarne door de vergadering vastgelegd uit oog punt van staatszorg. Spr. dankt den burge meester van Workum en den heer W C. Bosman, alsook de Statenleden, voor hun sympathiek geluld. Dankbaar zou spr. het aanvaarden als de K. van K. Van West- Frletiand eigen actie staakte en met het comité meewerkte. De steun van Hoorn zal ook niet kunnen worden gemist. Spr. stelt vervolgens voor, In navolging van Zuid-West-Friesland een Comité van Actie te benoemen en dit over te laten aan het DagelUksch Bestuur van Enkhuizen. Plan is om dan samenwerking te zoeken tusschen de gemeentebesturen van Pur merend. Hoorn en Enkhuizen. de K. van K. van West-Friesland en het Comité van Actie in Zuid-West-Friesland en daarna gezamenlijk contact te zoeken met de col leges van Ged. Staten In Friesland en Noord-Holland, om daarna stappen te doen 1 Kruis bij de centrale regeering. De vergadering verklaarde zich unaniem voor dit voorstel. De VOORZITTER deelde in Januari 1931 een vergadering twee Comlté's van Actie zal worden den en meende, dat met optimisme de toekomst tegemoet kon worden gezien. Na mens het gemeentebestuur van Enkhuizen bracht spr allen aanwezigen dank. De heer D. KOOYMAN bracht namens de vergadering het gemeentebestuur van Enkhuizen dank voor het initiatief In dezen en Burgemeester Zimmerman In het zonder voor de voortreffelijke leiding. De vergadering ging hierna uiteen. het beoogde voordeel omzetten In Hij moet soms tusschen klippen doorzellen. HU moet bekend zijn reiken van de prUzen der kaaskeuring aan de fabrieken ,De Toekomst” te Hoogwoud. „Venhuizen” te Venhuizen. „De Eendracht” te Wlerlngen en ,Be Volharding” te Hau wert. De voorzitter wenschte de verschillende prijswinnaars geluk met het behaalde suc ces! Na de rondvraag volgde sluiting. Gistermiddag om half 3 werd in het Stad huis te Enkhuizen een groote vergadering gehouden in verband met het voortbestaan van den veerdienst EnkhuizenStavoren en het behoud van de sneltreinverbinding Am sterdam - Enkhuizen - Stavoren - Leeuwar den. Reeds werden in verband hiermede Woens dagmiddag, op uitnoodiging van het ge meentebestuur, van Workum, ten stadhulze aldaar, besprekingen gevoerd door verte genwoordigers van de besturen van omlig gende gemeenten, en andere belanghebbende en belangstellende lichamen. Na een rede van den heer C. E. van Koets veld. burgemeester van Workum. werd in die vergadering besloten, tot instelling van een Comité van Actie, dat aansluiting zal zoeken bij de actie, die In Noord-Holland tot dit doel wordt gevoerd. Ter vergadering te Enkhuizen waren tegen woordig van Ged. Staten: de heeren D. Kooyman en Bruch, van Prov. Staten de hee ren Dekker, Commandeur, v. Gravesteyn, Kernkamp en Stapel; de voorzitter en secre taris van de K. v. K. van West-Friesland, de heeren Emmerling en Esser; de burgemees ters: Schrijnder van Grootebroek, Van Bre da van ovenkarspel, de Goede van Wijde nes, D. Zaan van Schellinkhout, N. J. Raat van Wervershoof. G Stapels van Sljbekar- spel; D. Stam, van Beets en Oudendijk, weth. v. Baar van Purmerend. weth. E. Stumpel van Hoorn, W Drost, burgemeester van Kwadijk. de heer J Verton v. d. Ned. Bond v. Spoor- en Tramwegpersoneel, J. de Groot burgemeester van Avenhom, J. Commandeur van Wognum en de burgemeesters Pee ren- boom van Ilpendam. Haverkamp van West- woud. Oostveen van Blokker, Wlering van Zwaag, j. zijp van Venhuizen en P. Groot van Andljk. Voorts de heer G. Lampetje, seer. Ned. Verkeerscommissie van Handels- reizigers. De vergadering stond onder leiding van burgemeester ZIMMERMAN van Enkhui zen, die namens het dagelijkse!) bestuur dier gemeente, dat het initiatief tot deze verga dering nam, alle aanwezigen welkom heette en dankte voor de groote opkomst. Dat en kele andere gemeenten om haar moveerende redenen afwezig bleven, versterkt slechts aldus spr. onze actie. Speciaal heette spr. welkom de heeren Kooyman en Brueh van Ged. Staten en de aanwezige leden van Prov. Staten. Spr. herinnerde er aan. dat reeds Jaren de geruchten In omloop zijn, als zou de veer dienst gaan verdwijnen, na totstandkoming van een prlmairen of spoor-weg over den afsluitdijk. In December 1929 werden die geruchten sterker; ofschoon Sneek eerst een andere meening was toegedaan, begint het nu lang zamerhand in te zien dat het belang heeft bU het behoud van den veerdienst. Spr. gaat uitvoerig na het bestaan van den veerdienst In de afgeloopen Jaren, vanaf de instelling in 1886.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6