SPAARBOEKJES l NOORD-HOLLANDSCHE ZANGERS- BOND Van Putten en Oortmei jer - Payglop Burgerlijke stand van Alkmaar FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 15 DECEMBER 1930 STADSNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN Schouwburg ..Harmonie” Ingekomen personen VOETBAL W. F. C.—Alc. Victrix 2—3 Een wonderbare stads gebeurtenis Een niet onvermakelijk foutje PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN Weissbord ié rente 31!2 procent De stremming van de scheepvaart In het Noord-Hollandsch kanaal Agenda R. K. Vereenlgingsgebouw Oudegracht 130 Aanschaffing schoolbanken St. Aloysiusschool WOENSDAG, 17 Dec.: Tlpografen. Wijziging datum stremming scheepvaart Verfdoozen, Teekenhaken, Driehoeken (celluloid an hout) en Teekenborden In prachtultvoering. Grootste collectie Passerdoozen vanaf f 0.90 tot f30. Afeemeene vergadering te Alkmaar 1 NUT8SPAARBANK. ver- --- WUIUCII. K3>9*. £ing ook niet accoord met het prae-advies van ge- Collecte De waarom medewerking te ver ge vraagde Gedeputeerde Staten van Noord- verworpen met 14—5 werd z. h. st. aange- te Zd.-Scharwoude voor- Rep. Bestuur Volks- van Een mooi resultaat maar van ..Ingekomen stukken echter dat van Goedkooper brood. Goedkoo per vieeoch. Goedkooper schoe nen; meer welvaart. f 20937 l 345. 18% f 204 30', Jaari Deze het ge maakte. Na enkele dagen hadden alle bakkers hun broodprijs vclaagd er. heel de stad at goed kooper brood. ,jBt- Caecilia.". DONDERDAG. 18 Dec.: bond. OUde St. Hildegard. VRIJDAG, 19 Dec.: Dames Tooneelclub. Voorloopige bekendmaking MAANDAG, 22 December: Ontwikkeiings- avond Volksbond met als spreker den heer Steinmets uit Amsterdam. besluit onder A voort- re- geen wantrou- ver- on- op tentie van de in ons numrr medegedeeljjr- vorlge 20 De< sulk een beteekenis zeer zeker door het Alk- maorache muziek-publiek geapprecieerd zal wortfen. 1 Om eert leder in de gelegenheid te stellen deaen grooten kunstenaar te kunnen hooren is de entree beduidend lager vastgeeteld. dan gewoon lijk het geval is. Totaal t 758.76 Het bestuur van den R. K. Volksbond zegt 'dank aan allen, die op eenigerlei wijze heb ben medegewerkt tot dit resultaat, in het bij zonder aan de Zeereerw. Heeren Pastoors, die het mogelijk maakten de collecte te kun nen houden. Berger IJssportvereeniging IJsbaanpiannen Op de Zaterdagavond in de .Rustende Ja ger" gehouden vergadering van de Berger IJssportvereeniging waren 18 van de ruim 200 leden aanwezig; de voorzitter ultte zijn teleurstelling over deze geringe opkomst; spr had verwacht dat het a-er iapunt: ijs- baanplannen. meer leden ter vergadering zou brengen. dat de jury-leden zich hierdoor - i zouden voelen in het vertrouwen worden. Spr. De stremming van de Scheepvaart in het Noordhollandsch kanaal te Alkmaar in ver band met het leggen van een gaszinker bij K.M 43.646. ten noorden van de Koedijker- vlotbrug is door den Hoofdingenieur-Direo- teur van den Rijkswaterstaat te Haarlem na der bepaald op Maandag 15 December 1930. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den technisch-ambtenaar van den Rijkswa terstaat P. Noë te Alkmaar. Prins Hendrik straat 50. Alkmaar. 12 December 1930 WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. sen deze wensch wel eens naar voren is ge komen. ..St. Caecllla’’ Noord-Scharwoude was bang, dat de jurv-leden zich hierdoor eenigszlns gekrenkt r* dat in hen gesteld dient te MAANDAG. 15 Dec.: Bestuur Bond voor Groote Gezinnen. DINSDAG, 16 Dec.: Ledenvergadering „Vondel”. Ridders v. d. Schaar^ Geboren' Engelina Maria, dochter van Bernardus Geels en Margaret ha Berkhout; Jacoba Geertrulda, dochter van Cornells Kieft en Jacoba Jonker; Anna Petronella, dochter van Cornells Brammer en Petro nella Kbom; Tine, dochter van Meijert Koster en Dina Amse. Overleden: Arts Bakker. 84 Jaar; Petrus Greidanus, 83 jaar; Johanna Vlootman, 28 jaar; Egberdiena Hoogeveen, gehuwd met De zetter, die niet voor z’n pleizier op den drukken Zaterdagmorgen de tiental len vellen .jaadsoverzicht" te verwerken kreeg, heeft meer Allernaarder willen zijn dan de toch 100% Alkmaarsche schrijver. In de overtuiging dat bij Alkmaar nu een maal onverbrekelijk .kaas" behoort een meenlng. waarin hjj waarschijnlijk door Herr Jushny met zjjn „Blaue Vogel” gesterkt is heeft hij op zijn machine het- ..Karen huls” in een Kazenhuis omgetooverd. T Is wel eens gevaarlijk te willen zijn „plus royaliste que le roi." Het gebeurde de vorige week. De heelc stad was in rep en roer. Bakker A. in de B.-straat (om, na het lezen van dit artikeltje, verklaarbare rede nen laten we nadere aanduiding weg), bak ker A. dus. had voor zijn winkel een groot bord laten spijkeren, waarop in schreeuwen de letters te lezen stond: „Vanaf morgen verkoop ik goedkooper brood.” En hjj deed het; den volgenden morgen was het zeldzaam druk in de B.-straat; de bakker en zijn vrouw hadden geen handen genoeg om de duizenden koopers. die uit alle hoeken van de stad naar de B.-straat wa ren gekomen, te helpen. Zijn extra groote voorraad was spoedig uitverkocht. Vlammend protest van de Bakkersveree- niging vermocht niet den bakker te bewe gen; hjj handhaafde zijn lagen prijs en was zeker van zijn zaak, want hjj vreesde geen boycot, daar hij voor heel langen tijd meel enz. had opgeslagen. De Bakkersvereeniglng opende in dezelfde straat een winkel, waar het brood nog goed kooper verkocht werd, doch zag rich ten slotte door de hardnekkigheid van den goed- koopen bakker, die voet bij stuk hield, ge dwongen dezen winkel te sluiten. De goedkoope bakker antwoordde met de publicatie van zijn boekhouding, waaruit bleek, dat hij ondanks zjjn lagen brood prijs tóch nog een behoorlijke winst Raadvraag. De heer Brands (Alkmaar) herinnert aan een door hem aan het bestuur gezonden schrijven, betreffende de jury-leden. Spr. wees met dankbaarheid op het op hooger peil geraken van den koorzang. In bedoeld schrijven had spr. er op aangedrongen geen jury-leden te benoemen uit de vereenlglng van koordirigenten, dit om te voorkomen, dat de meenlng zou postvatten, dat vriend schap van directeur en jury-lld onderling van invloed zou kunnen zijn bij het beoor- deelen van de prestaties. Spr. wil zijn voorstel In dien zin wijzigen, dat jury-leden worden gekozen uit neutrale, bevoegde deskundigen, die In geen enkele verbinding staan met de directeuren van de mededingende vereenlgingen. De voorzitter noemde het voorstel ingrij pend en vreesde, dat de Bond van Koor dirigenten hierin een aanleiding tot wan trouwen zou zien. Spr. zou eenige door den heer Brands genoemde heeren, als jury-lld op de groslijst willen plaatsen. De heer Brands zegde deze opmerking te hebben gedaan om de concoursen op zoo hoog mogelijk peü te brengen. Spr. wees op de financieele offers, die eventueel dit «oo’n benoeming zouden kunnen voortvloeien. „Tavenu" (Medembllk) wees op de moei lijkheden voor verschillende leden om op een zoon vroeg uur op de vergadering aan wezig te zijn en tevens hun plichten voor den Zondag vaar t* nemen. De stremming van de scheepvaart in het Noord-Hollandsch Kanaal te Alkmaar in verband met het leggen van een gaszinker gij KM 43.646, ten noorden van de Koe- dtjkervlotbrug. is door den Hoofdingenieur - Directeur van den Rijkswaterstaat te Haar lem, nader bepaald op Maandag 15 Decem- mer 1930. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den technisch-ambtenaar van den Rijks waterstaat P. Noë te Alkmaar, Prins Hen drikstraat 50. gisteren aan de R. K. Kerken gehouden collecte ten bate "van de R. K. Werklooeen heeft opgebracht: St. LaUrentiuskerk St. Dqmtnicuskerk St. Jozefkerk Op verzoek verwijzen w(j naar een adver- Zj Nutas paar bank. voorkomende y van heden, waarin wordt at de Spaarbank, evenals in tijdelijk Ingaande Zaterdag van het zijn. De beroemde violist Weissbord, wiens Hol- landsche tournée aanvankelijk niet zou doorgaan, zal toch enkele concerten in Hol land komen geven en om. op Donderdag 18 December tn „1 Gulden Vlies" concerteeren. Daar sedert 1927 in Alkmaar geen bijzon der viool-recltal beeft plaats gehad, rijn wij gr van overtuigd dat een viool-avond van De voorzitter zegde overweging toe. Na een desbetreffende opmerking van Bergen werd besloten een lijst samen te stellen van de muzieknummers die de ver schillende vereenlgingen in haar bezit heb ben. Nadat nog enkele aanwezigen van de rond vraag hadden gebruik gemaakt, hield de heer A. Lek een inleiding over: Federatie van landelijke bonden of concentratie van ge westelijke en plaatselijke bonden. Spr. zegde deze inleiding te houden naar aanleiding van een lezing van den heer Ver sloot, voorzitter van den Bond van Koor dirigenten, gehouden te Amsterdam en in een in Mei gehouden vergadering te Utrecht. Op deze vergadering ontstonden twee par tijen, waarvan de één een federatie van lan delijke bonden, de ander een concentratie van gewestelijke en plaataeljjke bonden be pleitte. Spr. deed voorlezing van de con clusies van een Ingestelde commissie. Spr. concludeerde dat de bond 3 kanten uit kan aansluiten bij de Koorcentrale, aansluiten bij de Landelijke Bonden of algeheele onthou ding. De voorzitter besprak ook de vergadering te Utrecht, en was van meenlng, dat het niet noodzakelijk was, dat de Noord-Hol- landsche Bond zich aansloot bjj een Lan- delijken Bond. Spr. gevoelt meer voor de idee dat de bonden in Nederland zelf trach ten verbetering in den toestand te krijgen en niet zich overgeven aan het terrorisme van den Kon. Ned. Zangersbond en Bond van Gem. Zangvereenigingen in Nederland. De heer Brands wees, evenals de voor zitter, op den slechten toestand van het zangonderwijs op de lagere scholen. Een groote landelijke bond zou in dezen belang rijk werk kunnen verrichten. Spr. wees op de behaalde resultaten op een der lagere scholen te Alkmaar, waar door spr. zang onderwijs wordt gegeven en tevens een Stós- zelluit wordt gebruikt. De voorzitter vroeg machtiging van de al- gemeene vergadering stappen te doen in de richting zoo juist door spr «tenoemd. De heer Lek betoogde de wenschelijkheid, dat de Noordhollandsche Zangersbond zich aansloot bij de Koorcentrale. Conform werd besloten. De voorzitter sprak zjjn genoegen uit over de groote opkomst der afgevaardigden en hoopte, dat de Bond zich in het aa. Jaar zou uitbreiden en alle vereenlgingen zich zouden opgeven voor het as. concours en slopt de vergadering. Een slager In de C.-straat volgde het lu- minieuse voorbeeld van den orlgtneelen goed- koopen bakker; de geschiedenis van de B.- straat herhaalde zich met hetzelfde, voor de consumenten verblijdende resultaat. In de andere levensmiddelenbranches kwam eenzelfde omwenteling tot stand, waarna deze goedkoopte-golf ook de in dustrie meesleepte. Een schoenmaker begon met goedkoopere schoenen en kon zjjn winkelpersoneel ver vijfvoudigen; het protest van zijn collega- schoenwinkellers beantwoordde hij met de publicatie van zijn boekhouding, waaruit een rijkelüke winst te constateeren viel. De nu beroemde bakker A in de B.-straat is In de stad de held van den dag gewor den; hij bracht welvaart in de stad en .dui zenden armen prijzen zijn naam -Excelsior’ te Dirkshom stelt voor dat ieder vereenlgingslid verplicht is zich een exemplaar van de feestgids te verschaffen. Het Hoofdbestuur acht het wel gewenscht doch wil het niet verplichtend stellen. Zuid-Oost Beemster wees op de groote koeten, die een concours reeds met zich brengt. Spr. wilde de leden vrij laten. „Koorvereeniglng,” Bergen wil net ver plichtend stellen. De heer Lek wees er op, dat de leden in den regel toch tekstboekjes koopen, zoodat spr. 1 ook niet verplichtend wil stellen. Het voorstel werd hierna z.hst. verworpen. .Kunst en Vriendschap" te St. Maarten stelt voor het tijdstip van het concours vroe ger te stellen, zoo mogelijk in de laatste we ken van Mei; ieder jurylid gedurende het eoncours afzonderlijk te plaatsen en de pro cesverbalen van het zangconcours onmlddel- Wk na afloop van den wedstrijd uit te rei- Wat betreft de 2 laatste voorstellen worden deze ondersteunt door „Zang en Vriend schap” te Eenigenburg en „Zanglust” te St. Mkartensvlotbnig. Het hoofdbestuur acht, wat het eerste voorstel betreft, het niet gewenscht een bin dend besluit te nemen; wat het 2e voorstel aangaat wil het voor één jaar een proef ne men, terwijl het hoofdbestuur ook wil trach ten aan het laatste voorstel te voldoen. „Kunst en Vriendschap” te St. Maarten wees op de moeilijkheid met het oog op de werkzaamheden, op *t land, om in Juni te re- Peteeren. Heiloo dacht het concours te organiseeren einde Juni. Bt Maarten trok het voorstel rób. 1 in. Betreffende het sub. 2 zei St. Maarten, dat op deze wijze de jury-leden elkaar kun nen beïnvloeden. De voorzitter zei, dat onder deskundigen op dit gebied de meeningen verdeeld zijn. Het hoofdbestuur wil voor dit jaar de proef wel •én* nemen, daar op virorhlTlnhrte Mamr* ^ffen, :mber tot het einde voor de spaarders gesloten zaj sluiting geschiedt' in verband met het bere kenen der over 1930 aan de spaarders schuldigde rente. Op den dag vóór de slui ting. zjjnde Vrijdag 19 December zal kantoor ook des avonds van 78 uur opend zijn. Nog zij de aandacht er op gevestigd, dat ter tegemoetkoming aan den wensch zeer vele spaarders het kantoor der Spaar bank met ingang van 2 Januari as. niet meer tot drie uur, doch dagelijks tot vier uur geopend zal zijn 's Zaterdagsmiddags sloten. Zaterdagsavonds van 78 uur. De algemeene vergadering van den ..Noord- Hollandschen Zangersbond” werd gistermor gen te 10 uur gehouden in café „Central” te Alkmaar Aanwezig waren 19 van de 24 aangesloten vereenlgingen. De voorzitter, de heer P. J. Mink, opende de vergadering met een woord van welkom, speciaal wat betreft de aanwezige heeren directeuren en de pers. Spr. wees met dank baarheid op de toename van het ledental en op de muzikale prestaties bjj het laatst ge houden concours. Spr. vestigde de aandacht op enkele onjuistheden in de Schager Cou rant, voorkomende in het verslag van het laatstgehouden concours en feliciteerde de sangvereeniging uit Zd.-Scharwoude met baar 6e lustrum (applaus.) Dan werden door den secretaris, den heer A. van Bergen de notulen van de vorige ver gadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. In het vervolgens door den secretaris uit gebrachte jaarverslag werd met dankbare woorden teruggezien op het afgeloopen jaar. De voorzitter deelde med% dat de heer Burger wegens ziekte verhinderd was hier aanwezig te zijn. Dan werd namens de commissie tot na zien der rekening van den penningmeester over 1930, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 382.10, waarbij een batig saldo van f 145.03, geadviseerd den penningmeester te déchargeeren. Aldus besloten. De begrootlng 1931, sluitende in ontvapgst en uitgaaf op f 420.03, met een post onvoor zien van f 120.03, werd vervolgens aange boden. De penningmeester, de heer A. Lek, deelde nog mede, dat intusschen van verschillende vereenlgingen na het afsluiten van de reke ning. nog gelden ontvangen waren, zoodat het batig saldo van het afgeloopen jaar on geveer f 780 zal bedragen. De begrootlng werd hierna conform vastgesteld. Tot lid van het hoofdbestuur, wegens pe riodieke aftreding van den heer A. van Ber gen, werd de afgetredene met algemeene stemmen herkozen. De heer van Bergen nam zijn benoeming aan. Tot lid voor het nazien der rekening 1931 werd benoemd ,J3t. Caecllla" te Noord-Schar woude. Betreffende de vaststelling van de plaats voor de volgende algemeene vergadering stelt het hoofdbestuur wederom Alkmaar voor. „St. Caecilia” te Noord-Scharwoude wilde de vergadering elk Jaar op een andere plaats houden, ter versterking van den ondcrllngen band. De voorzitter wijst op de moeilijkheid om daarvoor aangewezen plaatsen te bereiken. Spr. is van meenlng. dat Alkmaar het mak kelijkst te bereiken is. J5t. Caecllla” Noord-Scharwoude, vestigt de aandacht op de mogelijkheid, om de ver gadering des middags te houden. Des avonds zou de ontvangende vereenlglng dan den afgevaardigden een concert kunnen aan bieden. De voorzitter kan er zich niet mee ver- eenigen de vergadering des middags te hou- 4len. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Voor het organiseeren van het Bondscon- cours in 1931 haddep zich aangemeld „Har monie” te Heiloo en „Nieuw Leven" en «TA VKJ4.U.” beide te Medembllk. .Koorvereeniglng’' Bergen vroeg of de mo gelijkheid niet bestaat, dat de vereenlgingen, die het concours willen organiseeren onder ling deze gelegenheid bespraken. Noord-Scnarwoude beval Heiloo aan, in verband met het 25-jarig bestaan van die zangvereenlging Jdeuw Leven” Medembllk, vestigt de aan dacht er op, dat voor enkele jaren aan de vereenlgingen te Medembllk was gevraagd daar een zangconcours te houden. Toen was het echter ónmogelijk. Spr. was echter van meenlng. dat wat het financieele gedeelte betreft, er geen bezwaren zullen rijzen. Sur. wees er op, dat Medembllk makkelijk te’be- reiken is. „Harmonie” Heiloo zegt, dat in verband met het 25-jarig bestaan, het ten zeerste op prijs zou worden gesteld, daar het concours_ te organiseeren. Ook deze vereenlglng wilde' dch niet terugtrekken. De voorzitter antwoordde den afgevaardig de van Heiloo, dat het bouwen van een tent zooals te Anna-Paulowna groote financieele offers met zich brengt. „Tavenu" Andijk was van meenlng, dat zingen In de open lucht aanbeveling ver dient. De voorzitter Is van tegenovergestelde mee- ning. Hierna werd het voorstel in stemming ge bracht. Op Heiloo werden uitgebracht 10 stemmen; op Medembllk 9 stemmen. Het concours 1931 zal dus worden gehou den te Heiloo. Strijkorkest „Trinttas" Dir. Joh. van Engelen (Soliste Mej. Corry Bijster, sopraan, Haarlem) De belangstelling voor dezen avond kan gezien dezen tijd van bijna leege zalen, be vredigend worden genoemd. Na een verdienstelijke uitvoering van de ouverture „Zauberflöte” van Mozart, waarin de muzikale Intenties van den dirigent door bet orkest zeer goed werden overgenomen, volgde een noviteit voor dit ensemble, nd. „Albumblatt” van R. Wagner, een werkje, dat zich voor strijkorkest bijzonder goed leent, en waarin zeer zangrijke j>assages vie len te waardeeren. De bekende suite .Kus dem Narlande” van J. Frederlksen blijft altijd voor het pu bliek een zeer gewild stuk en is, enkele on gelijkheden buiten beschouwing gelaten, goed uitgevoerd. Het overige programma voor strijkorkest bracht ons „Melodie" van Rubliisteln en „Entführung aus dem Sérail" van Mozart; hoewel laatstgenoemd werk zich, wat de uitvoering betreft, kenmerkte door een goede opvatting, had o.l. het tempo wel iets sneller kunnen zijn. De finale had een dusdanig succes, dat een herhaling hiervan niet achterwege kon blijven. De soliste van den avond, mej. Bijster, die we reeds vroeger als een zangeres van be teekenis hebben vermeld, kwam den ultne- menden Indruk van voorheen niet alleen bevestigen, maar zelfs vergrooten. Naast haar gecultiveerd en mooi stemgeluid, is bet haar artistieke voordracht, welke onze on verdeelde bewondering heeft. Op een stijlvolle en gave vertolking van Mozart’s Aria „n Re Pastore" volgden drie liederen van Rich. Strauss, welke door een intens muzikaal zingen ten zeerste boeiden. Op een welverdiend succes volgde zeer gul een toegift. De heer Van Engelen toonde zich een goed acconpagnateur, en wist ook in zijn plano-solo Ballade (g moll) van Chopin, pianistisch veel goeds te bereiken. Moge/tteze geslaagde avond voor „Trlnltas" een aansporing zijn om met haar bekende toewijding voor ernstig muslceeren. te blij ven voortwerken. 11 December 1930. Burg, en Weth. voomoemd: WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Alcmaria is de laatste wedstrijden uit stekend op dreef en de 23 overwinning op W. F. C. in Wormerveer kan een mooi resultaat genoemd worden. Immers de Wormerveerders zijn op eigen veld niet voor de poes, waardoor deze over winning des te eervoller is. Alcmaria kan op een goeden wedstrijd terug zien; er is door alle spelers hard ge werkt en ondanks het zware veld werd een flink tempo volgehouden. Voor de rust nam Alcmaria door Oskam de leiding en ondanks de fjogingen van beide zijden aangewend om verandering in den stand te brengen, mocht dit niet ge lukken en ging de rust in met een 10 voorsprong voor Alcmaria. Na de hervatting ontspon zich dadelijk weer een vinnige strijd. W. F. C. stelde alles in het werk om het verloren terrein te her winnen, maar zjj vond in de Alcmaria-ver dediging een onoverkomelijk struikelblok. Na ongeveer een kwartier spelens kreeg Homan een mooie kans, door een goed aangegeven bal van Bos. welke kans hij niet onbenut liet. Met een mooi schot wend de Wormerveersche doelman voor de tweede maai gepasseerd. Niet lang daarna maakte Hamstra er 03 van. Geducht kwamen de W F. C.'ers daarna opzetten en de Alcmaria-achterhoede kreeg het hard te verantwoorden. Ooms, zoowel als Kuiper waren uitstekend op dreef, terwijl Oudes niet te passeeren was. Toch moest hij tweemaal den ba! uit het net halen. maar deze twee doelpunten kwamen uit even zooveel strafschoppen. Scheidsrechter Slikkerveer was met het toekennen daarvan wel wat royaal en de straf was voor de overtredingen. voor zoover daarvan althans sprake was, al te zwaar. Daardoor was de stand 23 geworden, maar Alcmaria wist den resteerenden tijd stand te houden. Alcmaria had twee invallers voor Pee re- boom en Rootring, voor wie resp. Oskam en Michels meespeelden. De wedstrijd Alc. Victrix H—V.V«A. n ging niet door. De notulen van de 29 November 1929 gehouden vergadering werden onveranderd goedgekeurd en aldus vastgesteld. Blijkens de rekening van de penning- meesteresse bedroegen de ontvangsten over het voorbije jaar f 346.22; de uitgaven f 87.81 alzoo een goed saldo van f 258.41; met het saldo van vorig Jaar van f 214.39 is dus het kassaldo f 47280. De heer C. Bogtman Jzn. bracht namens de kascommissie rapport uit; kas en boeken waren in orde bevonden; spr. adviseerde tot décharge van de pennlngmeesteresse, waartoe bij acclamatie besloten werd. Tot leden van de kascommissie 1931 wer den benoemd de heeren C. Nap en R. Metier. De heer D. A. Klomp werd met 15 stem men. de beer A. van Reinen met 14 stemmen als bestuurslid herkozen; in de vacature-mej. P. H. C. Vjjn. die zich wegens drukke bezig heden niet meer herkiesbaar stelde, werd met 11 stemmen de heer F. Blankendaal ge kozen. De voorzitter bracht een woord van dank aan mej. Vijn voor hetgeen ze als be stuurslid vele Jaren in het belang van de vereenlglng had gedaan. Namens het bestuur „I stelde spr. voor haar als lid van verdienste te benoemen, waaraan verbonden is een al tijddurend gratis lidmaatschap. Bij acclama tie werd dit voorstel aangenomen, waarna de voorzitter mej. Vjjn de eerste kaart voor een lid van verdienste uitreikte. Mej. Vijn dankte en zegde haar medewerking voor de toekomst, toe. De voorzitter deed hierna mededeellng van de plannen over de stichting van een ijs baan. De in de vorige vergadering benoemde commissie had naar verschillende terreinen een onderzoek Ingesteld, waarbij de keus viel op het volgens de commissie meest- gunstig gelegen terrein, het gemeenteland ten Westen van de Nieuwe Begraafplaats, ge huurd door den heer Bakker. Op dit terrein kan een door den Kon. Ned Schaatsenrij- dersbond voorgeschreven wedstrijdbaan wor den aangelegd, waaromheen voor een pu blieke baan ruimte is. Met het dagelijksch bestuur der gemeente zijn reeds besprekin- gen gevoerd; dit bestuur heeft er geen be zwaar tegen, dat dit terrein de twee laatste en de twee eerste maanden van het jaar voor dit doel wordt gebruiktvoor het gebruik der barakken als kleedkamer e.d. zal een kleine huur verschuldigd zijn. Wat de te be talen huur aan den tegenwoordigen huurder bedraagt, weet h-st bestuur nog niet. Met *t R. K. Kerkbestuur moeten nog onderhande- lingen gevoerd worden, teneinde aan den Noordwestkant een hoekje bij het terrein ge voegd te krijgen, waardoor het mogelijk zou zijn de publieke baan 10 Meter breed te maken: deze wordt anders 7 meter breed. Wat het terrein betreft, dit heeft van Noord naar Zuid een helling van 30 c M het zal daarom af gegraven moeten worden; bij de onderhandellngen met het gemeentebestuur bleek, dat de gemeente wel bereid zal zijn dit in werkverschaffing te doen uitvoeren. Het bestuur meent, dat bij de gewone in komsten de vereenlglng de ijsbaan kan eX- ploiteeren. De heer van den Exter gaf aan de hand van een teekening een technische uiteenzet ting. waarbij bleek, dat het water uit vaar ten van den Oudburgerpolder betrokken zal worden en door middel van twee duikers en een pompinstallatie op het terrein gebracht wordt. Spr. gaf nader aan. hoe het terrein voor het doel geschikt gemaakt moet worden; de begrootlng bedroeg f 6085. Het door de ge meente te verrichten werk zou pi.m. f 1000 bedragen, zoodat door de vereenlglng f 5000 bijeengebracht moet worden. Het bestuur had gedacht door het plaatsen van 500 ren- telooze aandeelen van f 10 dit bedrag bij elkaar te krijgen. Een levendige discussië ontstond na deze uiteenzetting. Het bleek,-dat de eigenaar van het terrein in den Damlanderpolder langs de Slulslaan dit terrein niet voor het Joel wilde afstaan. Algemeen ging men accoord met 1 gekozen terrein, dat aan den Oost- en Noord kant tegen den wjnd beschut is. Zoo moge lijk zullen ieder Jaar eenige aandeeien uitge loot worden. t Ten slotte werd in princine besloten tot stichting van de ijsbaan. De heeren Plomp en Nap stelden zich beschikbaar aandeelen te plaatsen en met een inteekenlijst voor vrije giften rond te gaan; vooraf zullen cir culaires worden rondgezonden. De voorzitter sloot de vergadering met de beste wenschen voor de totstandkoming van de ijsbaan in Bergen. Bovenstaande geschiedenis heeft zich in werkelijkheid afgespeeld; echter niet in on ze goede stad Alkmaar, die na het tijd perk van de wethouderscrisis niet meer door een stedeschokkende gebeurtenis uit haar rustige leventje is opgeschi ikt. maar deze interessante gebeurtenissen speelden zich af zooals wij lazen in een bijzondere correspondentie in de Maasbode, in de verre wereldstad Budapest. Maar wat daar gebeuren kan. kan dat ook hier niet geschieden? De overheid beraadslaagt. conferenties worden gehouden en dwangmaatregelen wor den overwogen om tot prijsverlaging van de levensmiddelen te komen. Tot dusverre zon der resultaat; de crisis toont geen verschijn selen van verzachting of verbetering Het groote vraagstuk, dat de overheid veel hoofdbrekens kost, heeft de bakker in de B.-straat heel eenvoudig opgelost. Wat zou er voor de krant een welkome copy te grazen vallen wanneer morgen bak ker G. in de H -straat een groot bord voor zijn winkelpui spijkerde met de voor zijn collega’s schrikbarende mededeellng: ..Van af morgen verkoop ik goedkooper brood." Wat zou de bevolking van onze stad dien bakker dankbaar zijn, als de Budapester ge schiedenis zich tn Alkmaar herhaalde, en een antwoord zou komen op de groote vraag: Waar moet om tot oplossing te komen van de crisis mee begonnen worden; met verlaging van den levensstandaard of met verlaging van de loonen en salarissen. Leert deze geschiedenis niet, dat eerst de levensmiddelen verlaagd moeten worden, dan krijgt men meer waar voor zjjn geld, dan zal allicht de stereotiepe vraag om hooger loon eens verstommen Zou de verlaging van den levensmiddelen- prijs niet een begin zijn van het einde van dezen crisistoestand Welke bakker zou het aandurven het stou te voorbeeld van den bakker in Budapest te volgen? Ook op hem zal dan van toepassing zijn de lofspraak, waarmee de correspondent van de „Maasbode” zijn brief beëindigt: „En duizenden armen prijzen ztjn naam." van net hoofdbestuur. De voorzitter zei, dat het C-:“ wen was in de jury-leden. Spr. wilde schillende geruchten, dat Jury-leden in derling overleg de punten samenstcllen, deze manier onwaar trachten te maken. Zuld-Scharwoude wees op een feit, jury-leden bij ’n gehouden concours den Westfrieschen Bond van fanfare-corpsen zich zeer gekrenkt hadden gevoeld, afzonder lijk te moeten zitten De voorzitter zegt, dat de te benoe men juryleden van te voren in kennis zul len worden gesteld met deze bepaling. „Tavenu Medembllk. wilde geen enkelen schijn van wantrouwen tegenover de jury naar voren doen toekomen. De voorzitter zei, dat, indien de jury leden niet accoord gaan met deze bepaling, het hoofdbestuur rekening zal houden naar gelang de omstandigheden. Zuld-Scharwoude is van meenlng, dat de juryleden overleg met elkaar moeten kun nen houden wat betreft de opvatting. St. Maarten zei, dat dit voorstel is gedaan naar aanleiding van een opmerking van een jurylid Het voorstel werd stemmen. Het voorstel sub. 3 nomen. „Gemengd Koor” stelde voor, dat de directueren op coriÊoursen niet mogen medezlngen en dat de verplichte nummers drie maanden voor het concours worden uitgereikt. De heer Moeskops te Medembllk ver klaarde zich tegen dit voorstel. „Nieuw Leven’. Medemblik. wil, waar de directeur bij een vereenlglng hoort, dit voor stel niet aannemen. „St. Caecilia". Nrd.-Scharwoude, ontraadde eveneens dit voorstel. De voorlztter is van meenlng. dat als in grijpen door een directeur op een zeker moment het geheel ten goede komt, dit niet verboden dient te worden. Hierna trok Zuld-Scharwoude zjjn stel sub. 1 in. Betreffende het 2de voorstel wees Zuid- Scharwoude op de moeilijkheid om in 8 repetities een zwaar stuk goed in te studee- ren. Kieuw Leven”, Medembllk, sluit zich aan bjj Zuld-Scharwoude. De voorzitter zegt toe, dat, als het moge- HJk is, de muziek zoo spoedig mogelijk zal worden toegezonden en het bestuur zich sal houden aan de gevraagde 3 maanden. Met deze toezegging ging de vergadering accoord. „Zang en Vriendschap" te Oost-Knollen- dam” stelt voor, alleen nieuw uitgekomen werken als verplicht nummer te nemen en dat door het bestuur, bijgestaan door een kundig adviseur, de verplichte nummers worden vastgesteld. Het hoofdbestuur staat, wat het eerste voorstel aangaat, er niet onsympathiek te genover, doch wijst op de financieele be zwaren: wat he’ tweede voorstel betreft, geschiedt dit reeds In dien geest. De voorzitter wees er op, dat de juryleden ter wille van eigen reputatie er voor zullen zorgen, dat er geen oude nummers ver plichtend worden gesteld. Spr. jwees op fx groote onkosten, die dit voorstel met zich medebrengt. Oost-Knollendam trok baar voorstel in, nadat was toegezegd, dat de verschillende directeuren van te voren inzage zullen krij gen van de te zingen nummers. Te 1 uur schorste de voorzitter de ver gadering tot 2 uur. Na bespreking stelde de voorzitter aan de orde een voorstel van de .Koorvereeniglng Bergen” te Bergen, daarbij verzoekende, in dien een bondsconcours op meer dan eén dag wordt gehouden, de leden van bij den bond aangesloten koren, op den dag waarop hun koor niet zingt, voor den halven toe gangsprijs tot het concoursterrein toe te laten, „T. A. V. E. N. U." te Andijk (West) stelt voor vrijen toegang te verleenen of tenmin ste tegen verminderde entrée. Het hoofdbestuur gaat met het voorstel van Bergen accoord. .Koorvereeniglng Bergen” was van mee nlng. dat het voorstel van Andijk West te ingrijpend was, wat de financieele opbrengst aangaat. Het voorstel-Andijk West om vrijen toegang te verleenen, werd verworpen met 125 stemmen. Het voorstel-Bergen om toegang te verlee nen tegen halven prijs werd met algemee ne stemmen aangenomen. Voorts stelt het hoofdbestuur voor, den secretaris een jaarlUksche vergoeding ad t 25 toe te kennen. Bergen zag het bestuur gaarne uitgebreid met een 2en secretaris. Zd. Scharwoude wilde het voorstel van terugwerkende kracht doen zijn over het af geloopen jaar. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel-Zd. Scharwoude werd aange nomen met 13—8 stemmen. G. Palmers, n.h„ dienstbode, van 's-Gra- venhage naar Fontein Verschuïrstraat 6. T. Bos, nh„ kapper, van Kampen naar Langestraat 64. Wed. C. J. van Ettinger, rk„ van Schoor! naar Spoorstraat 58. R. de Boer, n.h schippersknecht, Wleringerwaard naar Tienenwal 9. E. Postma, nJi., zonder beroep, van Velsen naar K van t Veerstraat 9. D. Prins, nJi„ electricien, van Andijk naar Heul. G. Hartkoom, g.k„ barbier, van Beverwijk naar Doelenstraat 2. J. Buren, n.h„ arbeider N. S„ van Boven- carspel naar Staringhstraat 4; W. Frische, d. ev„ dienstbode, van Schoort naar Nassaulaan 1. P. A. E. van Wifnland. n-h., planter van Ned. Oost-Indië, naar Huitwaard 7. P. Oiy, d.g„ zonder beroep, van Broek op Langendijk naar Veerstraat 1. C. Keppel en gezin, n.h. timmerman, van Arnhem naar Comansstraat 17.. G. Steur, rJt. liefdezuster, van Soest naar Kassauplein 11. H. Gorter, geen, dienstbode van Schagen naar Kennemerstaatweg 31. J. W. Prins. r.k„ verpleegster, van Castri- cum naar Ridderstraat 9. M. A. H. PaanakkerVeldhuis, rk., Amsterdam naar Oudegracht 219. A. A. VUetman. en echtg., rk„ zonder be roep, van Oudorp naar Snaarmanslaan 55. J. A. van den Boog, rk., machinist N. 8„ van Utrecht naar Tulpstraat 12 a. G. H. P. van de Graaf, geen, varensgezel, van Dordrecht naar 13e Landdwarsstraat 30. A. van der Vorst en echtgen.. nK, van Schagerbrug naar Konlnglngsweg 55. J. J. Scheervan Wendel, nJi„ z.b„ van Meppel naar Landstraat 35. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis,'dat de raad dier gemeente,in zjjn vergadering van 11 December j.l. heeft vastgesteld het na volgende besluit De raad der gemeente Alkmaar; Gelzen een adres d d. 3 October j.L van het bestuur der vereenlglng ..St. Joseph” alhier, verzoekende gelden uit de gemeente kas te willen verstrekken voor de aanschaf fing van 14 schoolbanken ten behoeve van een parallel-klasse der onder zijn beheer staande St. Aloysiusschool aan de Koorn- laan; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 161 tot het verslag van ’s Raads handelingen; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet 1920 gestelde etschen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet; Besluit A de leenen B. de uit het vloeiende uitgave te zijner tijd, nader te gelen bU suppletolre begrootlng. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit in beroep ko men bij Holland. Alkmaar,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12