1$ 3 IN EN OM ALKMAAR WIJN DES LEVENS el F 22 nu v. h. JAN DE VRIES Van Putten en Oortmei jer - Payglop UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD IX H BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 15 DECEMBER 1930 /J BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE VEN PROVINCIAAL NIEUWS TEXEL ALKMAAR Leveringen opgedragen SCHAGERBRUG 1 Faillissementen I I like jor- end AR TELEFOON 323 - ALKMAAR ?e- Doet koorts verdwijnen Bloedzuiverend. Eetlustopwekkend, ZenuwstiUend N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL „VRIESIA” OPMEER Verfdoozen, Teekenhaken, Driehoeken (celluloid en hout) en Teekenborden in prachtuitvoering, Grootste collectie Passerdoozen vanaf f 0.90 tot f 30. 1 NIEUWE NIEDORP ANDIJK BLOKKER BEEMSTER ANNA PAULOWNA X i blik U ONTSLAG AAN DE IJZERFABRIEK. Slingerland De crisis op Cuba slaapkamertjes, groot elk ■■M •MO zelschap. en W. Landa rbei- vergaderlng was Opbrengst collecte GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS een AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAjAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAj TV VVW tWVTVVVVVVVVVVVVVWVT^ .1 o ▲AA 4 «i jes ets een e te veel stond was blijven staan. In tegenstelling met het door ons deze week gepubliceerde bericht, waarin de mo gelijkheid werd uitgesproken, dat, in ver band met de te weinig werkgelegenheid, de arbeidstijd aan de Ijzerfabriek van 48 op 32 32 uur per week zou worden gebracht, ver namen wij hedenmorgen dat Donderdag j.l. aan 41 arbeiders ontslag was aangezegd, het welk Woensdag voor Kerstmis zal ingaan. Van de resteerende arbeiders zal de werk week hoogstwaarschijnlijk van. 48 op 32 uur gebracht worden. Als we dan toch nog heel in vogelvlucht enkele beschouwingen willen geven, over het in den Raad behandelde, moeten we de eer ste Wijden aan een burgemeesterlijk voorstel De Vrijdag gehouden Roode Kruis collecte heeft opgebracht 117S3H. Neder landsche waarbij wordt d •d d d tuintje hebt, een lief, maar waarvan de perken nieuw grasrandje vragen, dan den tuinman met z’n wagentje zoden kpmen? Naar wij vernemen, is aan De Wild s N.V., alhier, de levering opgedragen van de geheele sanitaire inrichting van de in aanbouw zijn de flat „Willemspark", Javastraat, hoek Zee straat, Den Haag, tot een bedrag van circa 20.000. Eveneens kreeg deze -firma opdracht tot levering van al het sanitaire voor het in aan bouw zijnde gebouw der Noord-Hollandsche Bank aan de Langestraat, alhier. men- ■1 is. wil ons geen Juich- dit vervullen van onze is er sinds het vertrek geen slager meer onder het edelachtbaar 1 dienstbode, 1 electricien, 3 grondwerkers, 1 letterzetter. 1 opperman, - schilder, 3 timmerlieden, 2 losse arbeiders. Alkmaar. 12 December 1930. De Directeur v n. Ed. v. d. HEUVEL. Gemeenteraad Een vergadering van den raad dezer gemeente werd Vrijdag gehouden. De heeren K. Bos en J. de Rooü waren ver hinderd. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige zitting werden goed gekeurd Ingekomen was Spoorwegen een In regeeringskringen wordt in verband met de crisis op Cuba officieus verklaard, dat men zich houdt aan de politiek van non-interven- tie In de binnenlandsche aangelegenheden van Cuba. Men volgt de gebeurtenissen op het eiland met bezorgdheid, want de Ver Staten zijn verplicht in geval van anarchistische woelin gen op Cuba tusschen beiden te komen, een stap, die Washington het liefst zou vermijden. Zou een Interventie der Ver Staten door het aftreden van Machado, dus zonder dat een revolutie uitbreekt, overbodig worden, dan zou men dat hier met vreugde begroeten. Grietje Overleden: Maria Ferket' 27 J„ echtgen. van Dirk Haverkom Jacobje K la.sens, 24 j., ongeh. Gerrit Hollander, 3 mnd. geest; cur. Mr. A. J M Leesberg, met een ultkeerlng aan concurrente schuldeischers van 21.17 pCt. behoudens verzet tegen deze lijst. Bij de verdere besprekingen blijkt nog. dat de patroonsorganisatie ook de samen werking met de arbeidersorganisaties wel op prijs stelt en dat door de leden van de Katholieke raadsfractie meermalen met be langstelling naar de Kath. vakorganisaties wordt gevraagd. Dan volgden nog enkele besprekingen van hulshoudelijken aard, waama de vergade ring met den Chr. groet werd gesloten. Ouwe SunterkUas Wordt op Sinter- klaas-avond hier dit feest reeds gevierd door het houden van een maskerade, op ia Dec. wordt dit feest herhaald, en verschijnen de verkleede en toe ge takende figuren in nog grooter aantal, dan op 5 December. Vooral op de dorpen Oudeschild en Cocfcs- dorp, maar ’t meest aan den Hoorn, wordt van dezen avond veel werk gemaakt. Niet al tijd zijn de costuums der gemaskerden even mooi, dikwijls bestaat de geheele kleeding uit wat ouden rommel. Maar *t is voor den Texelaar een buitengewoon groot genoegen zich op dien avond langs de straten te bege ven, in een costuum dat zcjveel verschilt van de kleeding die men gewoon is te dragen. Keurig nette jonge dames vertoonen zich dikwijls in blauwe kiel op klompen met een rooden zakdoek om den hals, en dat is zeker in zoq'n costuum heeft men de grootste pret, vooral als 't gelukt onbekend te blijven. Dik wijls ziet men ook toepasselijke voorstellin gen op de politiek der gemeente. In de laatste jaren moet bij deze feesten den strijd tusschen de olie- en electriciteits- vóórnunnen het nog al eens ontgelden. Ha telijk is men echter zelden, daarvoor is ons Ouwe-Sunterklaasfeest niet bestemd, in tegendeel is 't een echt-vroolij k feest. Op de straten beerscht zulk een vroolijke toon, als op geen anderen dag gedurende 't geheele jaar gehoord wordt. Jammer genoeg was 't op 12 December slecht weer, dit heeft aan 't aantal gemasker den veel afbreuk gedaan. Te den Burg wordt dit feest alleen op straat gevierd, is dus mooi of althans goed weer een vereischte. Op de andere dorpen wordt in de hotels nog bak muziek gegeven, en verdwijnen de ge mas kerden gewoonlijk vlug van de straat. Toen later op den avond de regen wat bedaarde, werd ’t zeer druk op straat. Nog lang hoorde men zingen 't oude lied „Ouwe Sunter- klaas gaat nooit verloren falderalderire.” welke minder productief zijn! De heer Ringers kreeg bij dit voorstel nog gelegenheid zijn christelijk hart te too- nen, dat kwaad anet goed vergeldt. Spon taan toch overhandigde hü aan zijn opvol ger en verdrtnger op den troon van P. W. een particuliere aanbieding van het beroem de „nollenzand "ran 2 kwartjes per M3 goed- kooper. Dergeljjke staaltjes van burgerdeugd zjjn te zeldzaam om ze niet voor de historie te boekstaven. Aan de Arr. Rechtbank te Alkmaar is ge deponeerd de eei-.lge uitdeellngslijst inzake bet faillissement van O. van der Eng te Ult- wel wat te hoog, maar toch „doet" hij net heel decoratief tegen de groene stoelbeklee- ding. We willen van deze gelegenheid gebruik maken, om openlijk een „mea culpa te stamelen voor het weinig flatteuze portret, dat we voor een paar weken van hem pu bliceerden. In de verrassing van het oogen- blik hebben we hem uit een oude groepsfoto laten clicheeren. met het bekende droevig resultaat. Maar toch nog een geluk bij een ongeluk. Onze groote haast in dezen kan sommise hardhootden ten overvloede nog eens overtuigen, hoe weinig wij voorbereid waren op een roomsch-rood bloc! Als bestuurslid van „Alcmaria Victrix” be zit deze Jeugdige wethouder vanzelfsprekend sportieve kwaliteiten. Vandaar zeker, dat nóch op zijn gelaat, nóch in z'n houding, ook maar iets te bespeuren is van den bral lenden overwinnaar. En dat is hü toch, want niet alleen heeft hü in eersten aanleg de drie katholieken inzake de werkverschaf- fingsloonen overgehaald naar het roode front, maar bovendien was hij de man, die als’ fractieleider de eerste onderhandelingcn met de katholieken gevoerd heeft. Zoo is dan door den Gollathstrijd deze David een ter niet dan na conflicten met enkele partij-Sauls ten troon verheven. Laten wij voor den Jeugdigen en enthou siasten strijder hopen, dat hij niet spoedig weer naar het rustige herdersleven terugver langt. van de schrijven aangeboden 46 pet. terug té betalen van de destijds genomen aandeelen (Qians rente- looze voorschotten» in den tramweg Beha genWognum. Deze aanbieding wordt ge daan omdat de provincie Noord-Holland den weg wil overnemen voor f 54.500.welk be drag overeenstemt met de aangeboden ult keerlng De bedoeling is dezen weg gedeelte lijk te bestemmen als prlmairen weg. De be trokken commissie adviseert het voorstel aan te nemen. B. en W. stellen voor overeenkomstig het vorenstaande te uesiuiten. De voorzitter lichtte deze zaak toe. waama t algemeene stemmen overeenkomstig dit ■tel werd besloten. De heer Keesom was formeel wel wat te vlug met zijn opmerking over de nieuwe woningbouw van Volkshuisvesting. Er werd Immers slechts voorgesteld B. en W. praeadvles te doen uitbrengen. Misschien was ze dan ook slechts bedoeld aX.een. wenk bU voorbaat aan B. en W college nemen, want daar bij Oostwjjk we moeilijk meer noemen, daar de in- dezer huizen eerder geschikt is -----i voor gezinswo- komt mU voor, dat de zaak zóó niet ligt”, is nij méér gestudeerd stadsman dan practise!) werkend veehouder. Heel alleen, in de rechter bocht zit de heer v. Slingerland, van het gansche college het minst met 'n weligen haardos gezegend. Iet wat weggedoken in den te hoogen stoel, over ziet hjj kalmpjes het tooneel van den strijd, ulterlijk onberoerd door de dingen rondom hem. Tóch voorspellen we, dat hij wel eens kan blijken te zijn een vulkaan onder een ijsberg. Die rust Is slechts schijnbaar, gebo ren uit training en zelfbeheerschlng. Mocht de uitbarsting komen, dan zal die hevig zijn. Zijn heldere kop en Ijzeren energie z(jn er borg voor, dat hij in het uur des gevaars zijn manetje zal weten te staan. Een kracht die nog veel belooft toekomst. Vis A vis van den heer v. C troont de Benjamin van het college, de heer Bonsema. Ook voor hem is de sierlijke zetel I schleden door het bestuur. dat den oningewijde wel eenlgszlns zal verrast hebben. Voorgesteld werd nl. niet meer of minder, dan dit Jaar geen schriftelijke be handeling bij de begrooting te houden. Uit het feit, dal dit voorstel zonder één woord den hamer passeerde, bleek wel. dat vooruit de fracties waren gepolst en dat deze haar toestemming al gegeven hadden. Er is in de gegeven omstandigheden voor dezen gang van zaken wel iets te zeggen. De begrooting is nu eenmaal laat; eerst door vacantie van hoof dam btenaren en wethou ders, later, toen alles voor sectle-onderzoek en rapport gereed was. door de plotselinge wethouderscrisis. Het kan o.i geen kwaad in zoon buiten gewoon jaar de wat erg parlementaire me thode: afdeelingsonderzoek. algemeen rap port memorie van antwoord, openbare be handeling. eens een paar étappen te bekor ten. De zaak ligt toch zóó. dat het oude elf tal deze begrooting heeft vastgesteld, het dus met de hoofdzaken eens is, terwijl de nieuwe combinatie door haar meerderheid elk detail kan* toegevoegd krijgen. Er dreigt echter nu het gevaar, dat, wan neer in Januari de mondelinge behandeling aan de orde Is, een vloedgolf van op- en aanmerkingen, voorstellen en amendementen zal loskooien Bü de oude werkwijze was de welsprekend heid. tenminste volgens traditie, beperkt tot de schriftelijk behandelde punten. Heel vriéndelijk heeft de burgemeester nu geVraagd de te stellen vragen schriftelük aan B. en W. mede te deelen wijl andere het antwoord wel eens kon zijn: „daar zijn we niet op voorbereid en weten er dus niets van.” Hopelijk Is nu het euvel der te late be groetingen afgeloopen: we hebben 4 wethou ders zóó vol werklust, dat geen vacantie hen zal beletten het voorbereldingswerk te ver richten! „Kunst na Arbeid” In de ten huize van mej. wed. van der Oort gehouden ledenver gadering van de zangvereeniging ..Kunst na Arbeid" alhier, werd In de plaats van het voorlooplg bestuur, gekozen een definitief bestuur, bestaande uit de dames H. O. M. Seuneke en M. G. Swarthof en de heeren N. P. Hopman, W. R. Garritsen en J. W. Meijer. De verdeeling der functies zal nader ge- Van de R. K. Onderwijsvereenlging van den L. T. B. te Haarlem een verzoek om een Jaarlljksche bijdrage van f 100 ten be hoeve van een te stichten landbouwschool te Spanbroek. Daar de landbouwende stand groot belang heeft bij goed landbouwonderwijs wordt doer B en Wvoorgesteld de gevraagde bijdrage toe te staan. De heer Glas zei dat z.1. de vraag naar voren komt of niet met een landbouwcureua kon worden volstaan, waardoor belangrljka kosten zonden wórden bespaard Spreker ®ag hierin luxe door een nieuwe school te stich ten en gelooft ook dat er bezwaren zullen zijn bij de oudere, daar de school op den dag moet worden bezocht. HU vond dat de voor keur moet worden gegeven aan een land- bouwwinterschool- De voorzitter wees er op, dat een 4-Jariga, cursus wordt gehouden en -lat de leeilingen het eerste Jaar de school twee dagen per week bezoeken in het 2e, 3e en 4e ;aar een dag per week. De heer Wester vroeg waarom Obdam f 70 en Opmeer f 100-noet bijdragen, waarop de voorzitter zti. dat Obdam hoofd- zakelijk een tuinbouwgebied is, waardoor het belang voor Obdam niet zoo groot is. Nadat de voorzitter er op heeft gewezen, dat voor ander onderwUs belangrijke bedra gen worden betaald werd met vier tegen één stem (die van den heer Olas) besloten f 100.toe te staan. Blijkens mededeelingen. bestaan bU Ged. Staten bezwaren tegen de suppletoire begroo ting wegens te hooge raming van een be- lastingpost. Onder intrekking van deze be groeting wordt een nieuwe suppletoire be grooting vastgesteld tot een bedrag van f 700.47 en een staat van af- en overschrij ving bedragende f 646.80. dienst 1930. In de rondvraag zei de heer Laan. In ver band met de in de vorige vergadering ter sprake gekomen slechte straatverlichting, dat het spreker ook opgevallen is dat de ver lichting slecht is. De voorzitter deed de toezegging te trach ten hierin verandering te brengen. Hierna volgde sluiting. Luik; Kuiper. Getrouwd; J. Bos te Hoogwoud en C, J. Groot. Overleden; Mt. LeUen. 81 jaar. wed. van P. Jonge jan; levenl. aangeg. kind van Jaé; Melk en P. Kabel. „Al hangt er een bord: verboden te be rijden met rü- of voertuigen, het geeft niets, geen agent kan Je iets doen", aldus de bur gemeester. hoofd der politie. Voorzichtig, lezer er beboeren twee beper kingen bU: ten eerste geldt dit slechte voor die straten welke worden afgesloten krach tens de Donderdag gewijzigde verordening, en ten tweede enkel maar tot 1 Januari as., op welken datum deze wijziging van kracht; wordt. Deze eenlgsrtns scheeve toestand is hier door ontstaan, dat de verschillende nieuwe borden reeds zijn aangebracht vóórdat de verordening wet was. En aangezien niet de borden, doch de wettige politieverordening alleen kan dwingen, is het nog enkele dagen geoorloofd de nieuwe borden aan z'n laars te lappen natuurlijk figuurlijk gesproken We leven tot 1 Januari nog onder de oude bepalingen en zoo is het zelfs strafbaar zich aan de reeds aangegeven nieuwe orde te houden! Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia, d. van W. J. Keesom en J. M. Ruiter; Brechtje, d. van 8. van der Wal Pieter, z. van Jac. Pijper en Cath. er consult met allerlei sport- en gronddokters. Moge het nu eens en voorgoed uit zijn; laat desnoods onze commlsise van bijstand een dienstreis gaan maken in bin nen- en buitenland, om na te gaan, hoe men daar de In Alkmaar schijnbaar on overkomelijke moeilijkheden oplost. Er worden wel eens dienstreizen gemaakt. R K. Bouwvakvereeniging Vrijdag avond om half acht hield de R. K. Bouw- vakarbeidersorganlsatie een algemeene le denvergadering In het 8t. Werenfrtdus- gebouw. De heer T. Sldaga opende de ver- kadering met den Christelijken groet. Spr. deelde mede, dat deze vergadering was be legd om contributleverhooglng, enz. te be spreken, hetgeen wel niet aangenaam leek, maar toch ook zijn goede kant weer heeft. De notulen worden onder dank goedgekeurd. Onder de Ingekomen stukken was o*, een schrijven van het bondsbestuur, dat een vergadering gehouden was in Haarlem. Hierna volgde de bespreking over de con tributie, welke na Januari met 11 cent ver hoogd zal worden, hetgeen op de bondsver gadering besproken was. De contributie was 87 ct. en werd verhoogd tot 98 ct. De ultkee rlng voor ziekte bü werkloosheid was gesteld op 2 per dag voor gehuwden en f 1.50 per dag voor ongehuwden. Daarna zette de voorzitter de ziekteverzekering uiteen. De- ■'gene, die gedurende de laatste twee maan den vóór het einde van zijn verzekering on afgebroken verzekerd is geweest, heeft bjj ongeschiktheid tot werken binnen een maand na het einde van zijn verzekering aanspraak op ziekengeld alsof hij verzekerd ware gebleven. Voor de toepassing van het voorafgaande wordt de daar genoemde ter mijn van twee maanden geacht niet te zijn onderbroken door werkloosheid gedurende ten hoogste zes werkdagen. Tevens zeide spr.. dat bjj verhooging der contributie met 3 cent, men recht heeft op volledige ultkee rlng bij ziekte. Zoowel de contributleverhoo glng als het voorstel ziekteverzekering werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna bracht de contrólecommlssie een bevredigend verslag uit. BU de rondvraag spoorde de secretaris alle leden aan lid te worden van den R. K. Volksbond De heer J. Oostveen vroeg, wat eigenlijk de actie der steenzetters beoogde. De voorzitter zette dit breedvoerig uiteen en zeide ook. welke moeilijkheden de R. K. steenzetters hebben te doorstaan. Daar er niets meer aan; de orde was, sloot de voorzitter de vergadering met den Chris telijken groet. R. K. Bakkersvereeniging Vrijdagavond hield bovengenoemde vereenlging een alge meene vergadering en werd het volgende besluit genomen: Met ingang van 15 Decem ber a.s. zullen de broodprijzen als volgt zijn: roggebrood 36 cent, tarwebrood 24 cent, wit tebrood 18 cent, krentenbrood 32 cent, kren- tentarwe 36 cent, melkbrood 24 cent, be schuit 13 cent per pakje Tevens werd be sloten op de Kerstdagen niet te bakken, te venten en geen bestellingen aan te nemen. een querulant, wien een verstandig mensch slechts R.K. Kiesvereeniging De R.K. Kies- vereeniging ..Recht en Plicht” hield een algemeene vergadering in het Patronaats- gebouw. De voorzitter, de heer C. P Jong, riep allen en inzonderheid den edelachtbare heer burgemeester welkom toe waarna de notulen onder dank werden goedgekeurd. Mededeeling volgde dat’ in de bestuurs- vacature yegens vertrek van den heer Brouwers is voorzien door aanwijzing van een opvolger in den persoon van den heer C. Sijm, te Oosterblokker. Aan het tien- guldenfonds ten behoeve van het Schaep- manfonds is de bijdrage verleend. Als ingekomen stukken komen ter tafel de circulaire van het bestuur der Staten kieskring Hoorn, betreffende de candidaat- stelling voor de Prov. Staten, waarbij aan sluitend een aanbeveling van den heer W. C Snel, te Medemblik door de kiesvereeniging aldaar. Tevens wordt door Grootebroek aanbe volen als candidaten de heeren B. Machielse, Grootebroek, C. P. Jong. Blokker en Jac. Braakman te Bovenkarspel De heer C. Schouten Cz. kon zich zeer goed vereenigen met de aanbeveling van Grootebroek. De heer A. Rood, lid van het Statenkies- kringbestuur was tegen het stellen van een zestal candidaten, allen land- en tuinbouwers. Er zijn ook andere belangen en andere groe pen welke hun stem wenschen te laten hoo- ren. Aan deze komt evenzeer dit recht toe als alleen aan de groep land- en tuinbouwers. Na verdere discussie wordt tot stemming overgegaan. De uitslag was als volgt: J. B. v. Boeksmeer, Hoorn 37 stemmen; J. Braak man, Bovenkarspel 34; A. Woestenburg, Enkhuizen 21 en N. Dekker, Obdam 20 stemmen. Op de heeren E. J. M. Stumpel te Hoorn en W. C. Snel te Medemblik, wer den ieder 19 stemmen uitgebracht. Bij gehouden herstemming werden de meeste stemmen uitgebracht op W. C. Snel, zoodat deze en de vijf eerstgenoemden aan het Kringbesluur zullen worden opgegeven. De heeren Commandeur, de Wolf en C. P. Jong verwierven onderscheidenlijk 18, 18 en 17 stemmen. Voor het adviseerend college werden be noemd de heeren C. P. Jong en E. v. d. Laan. Hierna hield de secretaris, de heer A. Rood een „politiek praatje.” In een goed gedocumenteerde rede wijst spr. op de oorzaak van het communisme en socialisme, n.m. de overmatige winzucht van het kapa- talisme wat aan den anderen kant armoede teweeg brengt. Nu de tijd rijpt voor een wereldrevolutie legt het katholieke beginsel den plicht op de naastenliefde te beoefenen in alle geledingen. Dat allen in de komende vredesdagen van het Kerstfeest trachten het leed te lenigen ook in het politieke leven en daardoor meewerken, de Christusfiguur te doen uitstralen over de wereld. Na een welgemeend applaus dankte de voorzitter voor deze gloedvolle rede. Verder deed spr. een beroep op alle leden der kiesvereeniging om voorzoover dit in hun vermogen ligt de minimum contributie vrijwillig te ver- hoogen teneinde de onkosten voor dé ver kiezingen te kunnen dragen. Na gehouden rondvraag werd deze vergadering op de ge bruikelijke wiize gesloten. Actie ztroomprijaverlaging Op initiatief van de plaatselijke L.T.B.-afdeeling had alhier een gecombineerde bestuursver gadering plaats van de afdeelingen Blokker en Zwaag en het bestuur der vereeniging „De Proeftuin” uit de Bangert. Laatstge noemd bestuur zond bericht van verhinde ring met mededeeling zich met het doel der bijeenkomst ten volle te vereenigen. Het doel der bijeenkomst was, om naar aanleiding van de tarieven-politiek van het P.E.N. voor wat den krachtstroom ten be hoeve van de glascultuur betreft en waarvan de prijs veel te hoog wordt geacht, een actie tot verlaging te voeren. Algemeen was men van oordeel dat gezien ook de slechte bedrijfsresultaten een dergeliik actie gerechtvaardigd is. Besloten werd deze aangelegenheden in een mondeling onderhoud met de Directie van het P.E.N. te bespreken en daardoor te trachten tot de zoozeer gewenschte verlaging van den stroomprijs te komen. Misschien is er onder onze lezers nog wel «én. zoo polltieklievend, dat hy zich herin nert hoe we In ons raadsoverzlcht van 8 November een klaagzang hebben geult over het weinig vergaderen van den Raad. Gewapend met die wetenschap zal hij, nu de Raad In 5 weken tljds 4 maal vergaderde te dezer plaatse wel een hooggestemd loflied verwachten, een feestelijk „Te Deum" voor de ontstellend groote activiteit onzer vroede vaderen ende moederen. Eilacte. ondankbaar als het zwakke sehenklnd nu eenmia! kreet uit de pen otti wenschen. t Nu we zoo dikwijls ter gemeente-politleke „|afel worden genoodlgd. zijn wij dat zijn de overzichtschrijvers, niet de noeste werkers aan de verslagen wéér niet tevreden Deze onvoldaanheid is. als Iedere grove ondankbaarheid, natuurlijk in geen enkel opzicht te verdedigen of te verontschuldigen. Alleen zullen we trachten ze te verklaren. Allereerst dan is er een psychologisch mo tief. Spreuken en spreekwoorden liegen maar al te dikwijls of zijn door het geven van halve waarheden soms gevaarltjker dan finale leu gens. Toch wagen we het erop ter kenschetsing van onze huidige gemoedsstemming een oude spreuk aan te halen: „Men kan van het goede te veel krijgen. „Inderdaad, hoe gezellig het oor in onze stijlvolle „burgerzaal" is. hoevele aange name causeurs de edelachtbare vergadering ook telt, deze vier bijeenkomsten, te zamen metende ongeveer 20 offlcieele praaturen de officieuze nog niet eens meegeteld liggen wel wat zwaar op de maag. Voor deze laatste zitting komt er nog iets bij dat meer reëel is, dus nog beter hout «nl)<Jt. Als men zich neerzet, om een beschouwing over de ^Its et gestes van een raadsvergade ring te schrijven, is toch alferprlmalrste elsch, dat er lees te overzichten valt, dat er Iets gebeurd is. iets feiteljjk, iets substanti eels. Daarmee bedoelen we niet, dat de leden naar het illuster voorbeeld van Poolschen of Dultschen land- en rijksdag elkaar in de ha ren moeten vliegen, spreekkoor-oefeningen houden of door het gezamenlijk mompelen van het inhoudvolle woord „rha-bar-ber” «het nieuwste strijdmiddel van de Dultsche communisten) al het gesprokene onverstaan baar behooren te maken. Maar toch moeten er voor een eenigs- zins draaglijk overzicht een paar punten zijn van groot stadsbelang of voorstellen, die vonken doen spatten bü de botsing der mee- nlngen. Donderdagmiddag, helaas, niets van dat alles; een berg formeele voorstellen, stem mingen vooral, waarbü de trouw* bode Stoor vogel een onnoemelijk aantal -rondgangen met zün te kleine stembus moest houden. Tusschen haakjes: we hopen dat de niet- benoemtng van vader Oovers tot stemopne- mer slechts, en .slip of the tongue" was. Bestendiging van dezen toestand ware een zware zonde tegen traditie, hooge verdienste ennaastenliefde. Vanzelfsprekend was bü het ontbreken van ook maar één enkel strijdpunt, de stemming in de vergadering allergenoeglijkst en knus jes; even vanzelfsprekend daardoor de pu blieke tribune, in het begin tenminste, hope loos leeg. En toch is in deze zitting een bezoeker van de tribune door den bode in den nek geno men en onder luid protest verwüderd. Ter geruststelling van menig angstig leze ressenhart dat vreest voor tooneeltjes 8 la v. Burlnk te Rotterdam of voor politiehonden- in-de-praktük A la Haarlem, zü meteen maar vermeld, «lat deze lastige bezoeker (ster) de stadhuiskat was. Wal dit lieve dier steeds naar dezen tempel van wüsheid lokt, is onbekend; bü ons weten sinds het vertrek van den heer Plevier ge- Distrlchts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30 Telefoon 838 Geopend lederen werkdag van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van 25 uur. Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorprsoneel op Don derdagavond. Voor vrouwelük personeel af- zonderlüke ingang. Bemiddeling kosteloos De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 leer, automonteur 4 bakkers, 3 banket bakkers. 1 betonwerker, 2 boekbinders, 1 boerenarbeider, 1 constructlewerker, 11 chauf feurs, 1 electricien, 30 grondwerkers, 1 in casseerder, 2 kantoorbedienden, 1 kellner, 2 loodgieters, 1 loopknecht. 1 machinist, 4 mach, houtbewerkers, 1 metaaldraaler, 1 metaalslijper. 15 metselaars. 5 meubelmakers, 3 meubelstoffeerders, 12 opperlieden, 1 opz. teekenaar, 9 pakhuisknechts. 1 pianostem mer, 2 plaatwerkers, 1 polltóerder, 33 schil ders, 1 scheepstimmerman, 2 schippers, 19 sigarenmakers, 2 steenbikkers, 4 stukadoors. 23 timmerlieden, 4 tuinlieden, 2 voegers, 1 voerman, 1 verw monteur. 1 wagenmaker, 12 Uzerwerkers, 29 transportarbeiders, 82 losse arbeiders. 2 dagmeisjes, 1 dienstbode, 1 kan toorjuffrouw. Geplaatst: Een raadslid, dat er voordurend op uit is in gemeentebeleid of -diensten fouten op te sporen, doet geen aangenaam, maar wél nuttig werk en heeft derhalve aanspraak op onze dankbaarheid. Anders wordt het evenwel, wanneer het zoeken ontaardt in een jacht op futiliteiten en kleinzielige vitterijen. Dan wordt zoo iemand voor v”’ de schouders ophaalt. De heer Van Drunen moet oppassen nleL van de eerste naar de tweede categogfe over te loopen. Dat zal nog eens gebeurwjsi als hü doorgaat op de wüze van JJ. DoiP derdag. Hü deed toen een aanval op de gemeentedrukkers, omdat er in een bülage - en ppn correctieregel Geweldig wereldschok kende feiten dus. Wü zün er niet eens zoo heel erg zeker van, dat deze onge huichelde verontwaardiging de zaak zelf betrof, maar denken eerder aan ’n vrien- delüken (hm) speldenprik voor een partü- genoot-wethouder, die de bülage wel niet ver» vaardigd had, maar toch als Ud der com missie voor het gemeentedrukwerk eontróle uitoefent. Door de zaak ernstig op te vatten, krügt ze eigenlük meer eer dan ze verdient. We stappen er daaiom graag van af, maar willen tot slot nog wel even de opmerking maken, dat sommige bülagen waarschünlük in gloeiende haast gedrukt moeten worden Dan kunnen er wel eens fouten in blüven. wat volgens Van Drunen heel erg is. O. i. is het echter honderdmaal erger, dat een bülage. den avond vóór de zitting ontvan gen, nooit goed verwerkt kan worden. Als hü dAAr eens op had gewezen, had de heer Van Drunen nuttiger en sympa thieker werk gedaan. R.K. Volksbond Onder leiding van den heer 3. P Groothuizen, hield de afdeeling van den R.K. Volksbond een vergadering, waarin als spreker optrad de heer Panne- bakker. propagandist van den dersbond. De opkomst voor deze niet groot. In zün openingswoord heette de voorz. de aanwezigen welkom. Als opvolger van den heer J. Timmer was als penningmeester bs- noemd de heer W. Jonker. De bloempjesdag van Herwonnen Levenskracht heeft 55. op gebracht. Na het openingswoord las de heer Joh. Boos de notulen van de laatst gehouden vergadering. De heer Pannebakker sprak dan over den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Een afdeeling van den Roomschen Landarbei dersbond zal hier op haar plaats zün. Spr. zou graag willen, dat men hiertoe zou kunnen komen. Spr. gaat de rechten en plichten na van het lidmaatschap. Het bondslidmaat- schap kost 30 cent per week. Losse arbeiders betalen 30 cent per week voor de werkloo- zenkas plus 5 cent voor de afdeeling. De ult keerlng uit de werkloozenkas bedraagt voor ongehuwden 1.50 en voor gehuwden 1.70 per dag gedurende 42 dagen per jaar. Voor een los arbeider, die ziek wordt en geen ziekenuitkeering ontvangt, heeft de Bond een regeling gemaakt, waardoor men mede gedurende 60 dagen 125 per dag ontvangt. Werklooze arbeiders betalen als regel wel contributie, doch het hoofdbestuur kan vrij stelling verleenen. Na het beëindigen van de rede werden enkele vragen gesteld en verschillende zaken der ziekteverzekering besproken. Nadat de voorzitter nog namens den Z.Ew. heer Pastoor had gezegd, dat Z.Ew. hoopte dat hier opnieuw een afdeeling zou worden opgericht, werd besloten om met Maart as. op deze zaak terug te komen. Verschillenden gaven zich voorlooplg als lid op. Na de besprekingen over den landarbeiders bond nam het huishoudelük gedeelte van de vergadering voortgang. Medegedeeld werd, dat de heer Slinger land van Alkmaar in den loop der maand Januari alhier zal optreden. Van Herwonnen Levenskracht was een schrijven Ingekomen met verzoek om steun voor de stichting van het nieuwe Sanato rium, door den verkoop van steenen planken en balken. Men wü ter plaatse stichten een sanato rium-comité. Na voorlezing van de betreffende circu laire stelt de secretaris voor om een actie voor Herwonnen Levenskracht te voeren. Wü hopen ten zeerste, dat het dan dezeri wenk ter harte zal zooals de vereenlging bouwen wil, kunnen „Volkshuisvesting” richting voor een kazenhuls dan nlngen. Gevraagd worden 28 woningen van type A, die verhuurd zulen worden tegen f 460 per week. Beneden is slechts één kamer van 3.52 bü 450 M. een keukentje van 2.20 bü 3.52 M. Boven twee slaapkamertjes, groot elk 2 bü 2 meter en pl.m. 2 M. hoog. Verder nog een zoldertje en een schuur tje van 2 bü 2 M. We herinneren ons. dat bü het jaarlüksch congies der R. K Vereenlging Voor Groote Oezlnhen wethouder Ringers op het stad huis. namens het gemeentebestuur, zoo schoon gesproken heeft over de waarde van het kinderrijke gezin voor de maat schappij den moeilljksten strijd, welken zulk gezin te voeren heeft tegen allerlei tegen werkende factoren. Onder luid aplaus beloofde hü toen, dat de gemeente Alkmaar een voorbeeld zou geven met woningbouw speciaal bestemd voor groote gezinnen. Moet deze mooie belofte met dit plan inge loot worden? We weigeren dit vooralsnog van dit col lege te gelooven. Hoe bestuurders van rij- en voertuigen zonder hulp van boven uit deze verkeers- puzzle wüs kunnen worden, is ons voorals nog een raadsel. Intusschen hebben we uit het debat over deze verordening ook geleerd, dat een gedu peerde dispensatie kan krügen. Als hij den weg maar weet! Burgerlüke Stand Geboren: Pietemel» la, d. van J. v. d. Vaart en O. de Jong Petrus Jacobus, z. van C. P. Weüers en P. Spreeuw Sara Wilhelmina Theresia, d. van J. Brulnsma en A. J. Alberts Nico Bertus. z. van G. Bakker en W. A. van Savóycn Simon, z. van S. Spigt en O. M. van Oudenaarde. Getrouwd: Hendrik Bouwers en Plagmeüer. den. Ook de hoofdtafel, waar statig en ma- Jeetueus. het college zetelt, bood een vreem- d«n aanblik en we betreurden bet levendig, «lat onze heer Herman Moerkerk niet aan- wetig was om met zün rappe en kunstige teekenstift dit onvergetelük schouwspel te vereeuwigen. Wie immers kan vóórspellen hoe lang of hoe kort het den volke ge toond zal worden! Aan de eerezüde van den voorzitter prijkt de nieuwe beheerder van de schatkist, te vens aangewezen om in een burgervaderloos tijdperk hoofd der gemeente te zün. Zooals hü daar zat, nu eens minzaam het leenend aan den voorzitter, dan weer de flikkerende brüleglazen triumphantelük op het profanum vulgus in de zaal gericht, was de heer Westerhof het type van den histo- rischen regent. Naast dezen beroepsdemocraat zit de ama- teur -conservatief Klaver. In deftlg-zwart Jaqust, bü gewichtige momenten den moder nen bril op, zal niemand In dezen regeerder den beroepsagrariër herkennen. Ook wanneer voor de Onze burgemeester is ter raadszitting im mer een charmant gastheer. Niet alleen is de materleele verzorging keurig in orde en wordt de thee allerhoffelükst geserveerd, «behalve wanneer de vergadering wat kort duurt: dan moet men zich met een glaasje water behelpen) maar ook de meer splri- tueele gastheerlüke plichten worden nooit verwaarloosd. Zoo heeft hü steeds een vriendelük woord en 'n hartelüken handdruk gereed voor leder der binnenkomende raadsleden en ook de pers, de koningin der aarde, krügt van deze hartelüke vriendelükheld haar rechtmatig deel. Wat trouwens van een zoo vurig roya list verwacht mag worden. Tüdens dit gesprek in de „wandelgangen”, zooals onze verslaggever het in een bul van parlementaire grootheidswaan noemde, maakte Z Edelachtbare de opmerking, dat «ie eenige stof voor een overzicht ditmaal wel geleverd zou worden door de veranderde Ulterlüke gedaante van den Raad. Een op merking, welke zooals altüd van «leze züde, veel waarheid bevatte. Inderdaad, nóch de leden, nóclt de trouwe bezoekers waren voorbereid op «ie groote ver rassing, welke St. Nicolaas-Burgemeester hier bereid had. Op elke plaats lag een keurig getypt naamkaartje en juist als bü een feestdiner kon men de deelnemers zien rondsnuffelen om «ie hun rechtens toekomende plaats op te Sporen Pas toen allen gezeten waren konden we een overzicht krügen van den chaos en bleek, dat de machtige regelaar streng systema- kant, van ouds regeerlngszüde, zaten broe- tisch te werk was gegaan. Aan den rechter- derlük naast elkaar de R. K - en S.D.A.P.- IracUes, natuurlük minus de vier af geleverde wethouders. De „overzüde” werd nu gevormd door de rijf man sterke loyale oppositie, waarbü zich, ietwat zielig alleen, de V. D. fractie moest aansluiten. Zoo kwam ook hier de veranderde constel latie in ons stadsbestuur tot uiting. Al Interviewend bleek ons, dat allen hoe ia 1 mogelük? zich met «ie nieuwe plaat- sing volkoihen gelukkig en tevreden gevoel- Als gü. 'ezer- aardig tuintje, dringend om een wanneer laat ge WUgCUUJC y—- Natuurlük in het vroege voorjaar, als de vorst heeft uitgewoed en de wortels door frissche groeikracht gedreven, lekker In den grond pakken. Wat echter axioma is voor elk burger- tuintje. gledt echter niet voor ons gemeen- telük sportpark, het zorgenkindje van wet houder Klaver. Dat komt omdat uw tuintje geen oefen terrein is voor Alcmaria Victrix en waar- schünlük niet opgehoogd met „nollenzand" van 1.75 per kub. meter. Volgens een zoo uiterst bevoegd grasdes kundige als de heer Dirk Govers moet het daar geschieden in October. Met den heelen raad vinden we het uit stekend, mits ons dure sportterrein maar bruikbaar wordt en de hurende vereenlgln- gen geen geld gaan terugvorderen. Het is met ons sportpark, wat wü zoo graag .stadion” doopen, tegenwoordig wel een lüdensgeschledenls Büna in elke raads- M) spreekt en op afgemeten toon verten; „het zitting wordt er over gesproken; elk oogen- M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5