HOHNER Mondorgels vanaf 35 cent, Harmonica’s vanaf 6.90 Uitgebreide keuze Violen, Mandolines, Citers, Fluiten, Occarino’s, enz. enz. KLOOSTER KIEBERT ALKMAAR tweede blad alkmaar Burgerlijke stand van JAN DE VRIES Alkmaar Van Putten en Oortmeijer - Payglop BLAUZij l> DINSDAG lérïJEeEMBER 1930 In braak te IJmuiden Een niet onvermakelijk foutje PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN De opstand in Spanje Het Kanaalplan Weissbord Belangrijke vondst A. B. Kleerekoper K. N. 1. L. M. Russische vluchtelingen te IJmuiden BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE TELEFOON 321 ALKMC4R Vreeselijk ongeluk op het station te Agram ZEEMLEER BEZEMS BOENDERS - HANDSCHROBBERS M. KATER XX UK MAAR MI&NT24» Een wonderbare stads gebeurtenis Rangccrtrcin rijdt op een groep menschen in Het zoeken naar den heer Bosschaart De stremming van de scheepvaart in het Noord-Hollandsch kanaal Zooeven ontvangen: DE NIEUWSTE CITERKAARTEN SCHETSBOEKEN De verbetering van den vaarweg over het Mkmaardermeer I =s t jaar; Egberdiena Hoogeveen, gehuwd zijn I precair Vit het afdeelingsverslag van Prov. Staten voor twaalf, wor- I de Romelnsche sarcophaag ontdekt Met zijn motorrijwiel geslipt Advocaat overleden De N.V. tot werkverschaffing Een uiteenzetting van Ged. Staten waarom met N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICAL! EN HANDEL de duizenden In den nacht van Zaterdag op Zondag Is ingebroken in het magazijn van de Indus trie en Handel-Mnatschappif aan de Zuid zijde der Visschershaven te IJmuiden. Een partijtje goederen werden ontvreemd De politie kwam dc daders echter op het spoor. Zij hadden zich met de ontvreemde goederen uer trein naar Amsterdam bege ven. Bij aankomst aldaar werden zij gegrepen De goederen werden in beslag genomen. uitgaande vergeefs nastreeft, dankbaar zijn. steeds spreekt. ver- Madrid. In- Goedkooper brood. Goedkoo- per vleescb. Goedkooper schoe nen; meer welvaart. Onachtzaamheid van het personeel de oorzaak. stoomschip, dat hen zou kunnen voeren naar het vrije Holland; daarmee weg te varen zou voor hen beteekenen ontkomen aan een leven van ellende. Zij wisten wat het betee llende. als hun poging zou mislukken. Maar desondanks waagden zij het stoute stuk. Op een Zondagavond zagen zij kans, de con- tróle te verschalken. Over het ijs begaven zij zich naar de boot, beklommen die aan den buitenkant en verstopten zich. Zii wach ten het vertrek af en kwamen toen uit hun schuilhoek te voorschijn. Zy waren vrij! Over de behandeling aan boord waren rij vol lof. Thans zal de Nederlandsche justitie over hun lot moeten beslissen. Naar Het Volk verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekoper voor een vernieuwde can didate) ux voor de Provinciale Staten van Noord-Holland. hem door het federatiebe stuur van Amsterdam aangeboden, bedankt. Hiertoe heeft geleid de overweging, dat de heer Kleerekoper, als hij zijn werkzaam- heden weer hervat, zijn krachten wU con- centreeren op de vervulling van het Kamer lidmaatschap en op zijn werk voor de socialistische pers, zonder verdere versnip pering van zijn krachten in andere open bare lichamen. PADANG, 11 Dec. Negen militaire briga des. veldpolitie en bevolking, totaal <00 man, hebben. uitgaande van den top van de Merapi. vergeefs gezocht naar den ver dwenen heer Bosschaart. Militairen verrich ten hierbi' schitterend werk. In Morse seinden de militairen uit de bivakken op den top van de Merapi, een dagrapport. De op sporing wordt voortgezet. Opruiende pamfletten verspreid De toestand langzamerhand werken, 12 uur aan één stuk met alMhts -den gereedstaanden trein ei* utt gerangeerd, weinig voedsel. Daar, in de haven, lag bet Terwijl ücb nog ongeveer 40 menachen op Het Zaterdagmorgen te 7 30 uur uit Palem- bang vertrokken vliegtuig van de K. N. L L. M. is te 9 43 uur te Batavia gearriveerd, zoodat de afstand werd afgelegd in den re cordtijd van 2 uur en 13 minuten, hetgeen een snelheid is van meer dan 200 K.M. per uur. Het Zaterdagmorgen naar Medan vertrok ken toestel voerde niet minder dan 100 K.O. mede, welke te Belawan de mailboot haalt, tegen vorige week 90 KG en 2 maanden ge leden slechts 60 K G. De beroemde violist Weissbord. wiens Hol- landsche toumée aanvankelijk niet zou doorgaan, zal toch enkele concerten in Hol- land komen geven en o.m. op Donderdag 18 December In ,,’t Gulden Vlies” concert*ren. Daar sedert 1927 in Alkmaar geen bijzon der vlooi-recital heeft plaats gehad, zijn wU er van overtuigd dat een viool-avond van zulk een beteekenis zeer zeker door het Alk- maarsche muziek-publiek geapprecieerd zal worden. Om een ieder in de gelegenheid te stellen dezen grooten kunstenaar te kunnen hooren Is de entree beduidend lager vastgesteld, dan gewoonlijk het geval is. I Op de Groot Hertoginnelaan te Den Haag, is Zondagmorgen de 32-jarige advocaat jhr mr. N. J. Snoeck Hurgronje, door het slippen van' zijn motorrijwiel, zoodanig komen te vallen, dat hij In den afgeloopen nacht aan de bekomen schedelfractuur .s overleden. Te Slmpelveld is een zeer belangrijke vondst gedaan, die tot nu toe eenlg in Ne derland is, n.l. een Romeinsche sarmphaag Deze heeft een lengte van 2.40 M en een breedte van 105 M. Het inwendige is geheel in houtrellef ge beeldhouwd. In de kist werden behalve de resten van beenderen en asch. ook sieraden gevonden. Engelina Maria, dochter van en Margaretha Berkhout; - Cornells Anna Petronella, en Petro- van Meljert De regeering-Steeg een Locarno- kabinet De Radicaal-Socialistische Républlque, die thans reeds door de meeste Ingewijden als regeeringsorgaan wordt beschouwd, wijdt een artikel aan het programma betreffende de bultenlandrche politiek van de nieuwe regee- ring. Het blad schrijft, dat de nieuwe regee ring niet de regeering is van een partij, doch van het republlkeinsche Frankrijk. Op het huidige tijdstip, nu zelfs de oppo sitie steeds weer van den emstigen toe stand spreekt, is het de plicht van en ieder in Europa, den indruk te wekken dat Frankrijk weer een sterke regeering heeft. Het huidige kabinet is een Locamo-Kablnet, niet slechts in woorden, doch ook naar den geest. Bnand zal verder kunnen meewerken aan het vestigen van den vrede in Europa. Allen in Europa, die een toenadering»-poli tiek tusschen de volkeren voorstaan, moeten daarom een eerste plicht zien in het onder steunen van een regeering. die eveneens dit doel nastreeft. Europa zal hun daarvoor Geboren Bernardus Geels Jacoba Geertruida. dochter van Kieft en Jacoba Jonker; dochter van Cornells Brammer nella Koom; Tine. dochter Koster en Dina Amse. Overleden: Arls Bakker, 84 jaar; Petrus Greidanus, 83 jaar; Johanna Vlootman. 28 l met De stremming van de scheepvaart in het Noord-Hollandsch Kanaal te Alkmaar in verband met het leggen van een gaszinker gjj K.M, 43.646, ten noorden van de Koe- dljkervlotbrug, is door den Hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat te Haar lem, nader bepaald op Maandag 15 Decem- mer 1930. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den technisch-ambtenaar van den Rijks waterstaat P. Noë te Alkmaar, Prins Hen drikstraat 50. geen overeenkomst worden aangegaan en het gemeentebestuur van Haarlem was prin cipieel bereid het risico van het geheele werk eventueel te moeten afmaken, op zich te nemen. Eventueel want na de oprichting van de vennootschap komt aan haar dooi middel van de Nederlandsche Heidemaat schappij het werk, althans zoo de Vennoot schap het aanvaardt Tegenover dit door Haarlem op zich te nemen risico was de Provincie tot een tegenprestatie bereid, na melijk dat het eerste jaar aan een 50-tal Haarlemsche werkloozen werkgelegenheid zou worden geboden. Het is stellig te ver wachten. dat nadien het werk reeds zal zijn overgebracht naar de vennootschap, die te genover de deelnemers gelijke rechten zal doen gelden Te verwachten is. dat Haar lem by Rijk en Provincie een bijdrage zal vragen: eerst dan komen de bekende twee ton aan de orde. Het bedrag van f 50.000. heeft met dit credlet van twee ton niets te maken: dit bedrag vertegenwoordigt de te verwachten waardevermeerdering voor het Landgoed, waarvoor de Provincie betaalt, terwijl de toevoeging ..of zooveel meer of minder" slechte beoogt de noodige vrijheid »e laten om het bedrag der waardevermeer dering niet rigoureus te behoeven aan te houden Voor de Provincie was er alles aan gelegen om. reeds voor de Vennootschap kant en klaar is. eene daad te stellen, die in deren tijd van malaise ook psychologisch een gunstig effect zou kunnen teweegbren gen en den wagen in beweging zou zetten. Deze zal reeds onmiddellijk na aanvaarding dezer voordracht in beweging te stellen zijn, zoo spoedig als dan het Rijk aan Haarlem eene bijdrage in de loonen heef’ toegezegd. Het onderhavige object van werkverschaf fing gaat buiten de sinds eenige jaren be staande werkverschaffing op het Landgoed om. die ook dit jaar weer haar gewonen gang zal gaan en een aantal werxloozen. zoo al niet allen, dan toch hoofdzakeltjk uit de omgeving van het Landgoed, arbeid zal verschaffen. kooper brood. Een slager in de C.-straat volgde het lu- minieu.se voorbeeld van den origineelen goed- koopen bakker; de geschiedenis van de B - straat herhaalde zich met hetzelfde, voor de consumenten verblijdende resultaat. In de andere levensmiddelenbranches kwam eenzelfde omwenteling tot stand, waarna deze goedkoopte-golf ook de in dustrie meesleepte. Een schoenmaker begon met goedkoonere schoenen en kon zijn winkelpersoneel ver vijfvoudigen: het protest van zijn collega- schoenwlnkeliers beantwoordde hij met de publicatie van zijn boekhouding, waaruit een rijkelijke winst te constateeren viel. De nu beroemde bakker A in de B.-straat Is In de stad de neld van den dag gewor den: hij bracht welvaart in de stad en „dui zenden armen prijzen zijn naam." De zetter, die niet voor z’n pleizier op den drukken Zaterdagmorgen de tiental len vellen .xaadsoverzicht” te verwerken kreeg, heeft meer Alkmaarder willen zijn dan. de toch 100% Alkmaarsche schrijver In de overtuiging dat bij Alkmaar nu een maal onverbrekelijk „kaas” behoort een meenlng. waarin hij waarschijnlijk door Herr Jushny met zijn „Blaue Vogel” gesterkt is heeft hfj op zijn machine het- .Karen huis” in een Kazenhuis omgetooverd 1 Is wel eens gevaarlijk te willen „plus royallste que le rol.” vast en losbladig. Teekenvoorbeelden, Land schappen, Dieren. Bloemen en Vruchten, in mappen en boekvorm. Hedenmorgen kwart schenen eenige vliegtuigen boven die strooibiljetten van den volgenden houd naar geneden wierpen: „Soldaten, in den afgeloopen naght is de langverwachte en gewenschte revolutie in geheel Spanje uitgebreten. Volk en leger hebben vereend haar tot stand gebracht De berichten, welke de nieuwe regeering uit alle provincies ontvangt, bevestigen het ver wachte succes. Om de gansche wereld te toonen. dat ge heel Spanje vrede en gerechtigheid wil. is het noodig. dat gij u bij de beweging aan sluit om den ourgeroor’og te vermijden. Wanneer echter uw zwakheid of uw ge wetenloosheid u tegen onze beweging doet stelling nemen, zoudt gij het eerste slacht offer der beweging zijn. Wanneer gij u niet- onderwerpt, worden kazernen binnen een haif uur gebombar deerd Soldaten, leve Spanje! leve de republiek!" Deze oproep is. zooals var. republlkeinsche zjjde wordt medegedeeld, het afgesproken teeken tot het begin van een opstand De algemeene staking is thans afgekon- digd te Santander. Bilbao. Valencia. Jaca. San Sebastian. Sevilla, Cadix San Fernan do en Barcelona. Te Madrid is de toestand nog normaal. Sterke polltle-patroullles doorkruisen stad. Naar verluidt, zouden majoor Franco en een ander onbekend republtkeinsch leider zich te Madrid bevinden en de leiding van de beweging in handen nebben De toestand wordt algemeen zeer ernstig geacht. de rails bevonden, kwam de rangeertrein weer in volle vaart het station binnenge reden en reed op de menschen in. Drie per sonen werden gedood. De machinist kon de machine niet direct tot stilstand brengen en men zag, hoe de machine drie vrouwen meesleurde. Mannen en vrouwen werden bloedend opzij gesmeten en er ontstond een geweldige paniek. Behalve de gewonden, moest de eerste hulp, die dadelijk ter plaatse was. nog 30 andere personen büstand' verleenen. die a!-< leen door het zien van het afgrijselijke schouwspel, onwel waren geworden. Spoedig verscheen ook de directeur, de spoorwegdirectie te Agram. de politie-presi- dent en de Banoes van het Banaat Agram, om een onderzoek in te stellen. De rangeerchef van het hoofdstation en zijn plaatsvervanger werden gearresteerd. Uit het onderzoek zou trebleken r*hi. dat het personeel aan de ramp schuld heeft. Noch de stationschef, dozh de onder-chef be vonden zich op het station, hoewel het on geluk in hun diensttijd plaats vond. Bovenstaande geschiedenis heeft zich In wer*- Seid afgespeeld; echter niet in on ze g'ede -tad Alkmaar, die na het tijd perk van -ie wethouderscrisls niet meer door een stedeschokkende gebeurtenis uit haar rustige leventje Is opgesch’ikt maar deze Interessante gebeurtenissen speelden zich *f zooals wjj lazen in een bijzondere correspondentie In de Maasbode, in de verre wereldstad Budapest. Maar wat daar gebeuren kan. kan dat ook hier niet gescnleden? De overheid beraadslaagt, conferenties worden gehouden en dwangmaatregelen wor den overwogen om tot prijsverlaging van de levensmiddelen te komen. Tot dusverre zon der resultaat; de crisis toont geen verschijn selen van verzachting of verbetering Het groote vraagstuk, dat de overheid veel hoofdbrekens kost, heeft de bakker in de B.-straat heel eenvoudig opgelost. Wat zou er voor de krant een welkome copy te grazen vallen wanneer morgen bak ker G. in de H.-straat een groot bord voor djn winkelpui spijk»: de met de voor zijn collega's schrikbarende mededeellng: „Van- •f morgen verkoop ik goedkooper brood.” Wat zou de bevolking van onze stad dien bakker dankbaar ztfn. als de Budapester ge schiedenis zich in Alkmaar herhaalde, en een antwoord zou komen op de groote vraag; Waar moet om tot oplossing te komen var> de crisis mee begonnen worden, met verlaging van den levensstandaard of verlaging van de loonen en salarissen. teert deze geschiedenis niet, dat eerst de levensmiddelen verlaagd moeten worden, dan krijgt men meer waar voor zijn geld, dan za] allicht de stereotiepe vraag om hooger loon eens verstommen Zou de verlaging van den levensmlddelen- Priis biet een begin zijn van het einde van •leren crisistoestand? Welke bakker zou het aandurven het stou- den in de hand gewerkt. Dadelijk nadat de medewerking van het Rl:k verzekerd was, is men begonnen ern stige pogingen aan te wenden, om de mede werking der Gemeenten en Waterschappen te verkrijgen, welke pogingeti* niet zonder succes gebleken zijn. De gemaakte opmerking, dat het meerdere dat door Alkmaar e.a. boven hunne aan vankelijke toezegging in de thans voorgestel de kanalen zal worden bijgedragen, in min dering komt van het geheele aandeel als verder door hen was toegezegd, houdt alleen in. dat mep zich thans losmaakt van de aanvankelijke verbintenis, om ook in de ver dere werken voor 1/6 bij te dragen, voor zoover het aanvankelijk maximum hierdoor wordt overtroffen, doch geenszins dat nader overleg hieromtrent is uitgesloten.terwijl, wat de Gemeente Alkmaar betreft, dit los maken alleen betrekking heelt op het ka naal Huigendijk-Hoorn, Indien de onderhavige voordracht wordt aangenomen, ligt het in de bedoeling van Gedeputeerde Staten, hunne pogingen met betrekking tot alle tot dusverre niet tot het verleenen van bijdragen bereid gebleken Ge meenten en Waterschappen ernstig voort te zetten, waarbij zij in het algemeen het standpunt blijven Innemen, dat, voor tot standkoming van het geheele plan, het een onafwijsbare verelschte is. dat de naast-be- langhebbenden niet slechts van hunne be langstelling, doch ook van hunne offervaar digheid doen blijken. Wat d? technische bezwaren betreft tegen de geiyklegglng van Raaksmaat met Scher mer boezem, zoo zijn deze door de Commis sie van Aalst en den Provincialen Waterstaat ernstig onder de oogen gezien, hetgeen tot de conclusie geleid heeft, dat deze ongegrond zjjn. Mocht dit in de praktijk anders blijken, dan zullen zeer zeker maatregelen worden overwogen, om hieraan tegemoet te komen. Wat den flnancleelen opzet betreft, moge worden vermeld dat voor de kanalen Hoorn— Zwaagdyk—Medemblik; Huigendyk—Oud karspel; OudkarspelKolhorn; Om val— Huigendyk en Stolpen—Behagen—Kolhorn, alsmede voor de verbetering van den vaarweg door het Alkmaardermeer, in totaal geraamd is f 6.678.000. terwijl voor de boezemafschei- ding van Huigendijk—Oudkarspel—Kolhorn en OmvalHuigendijk, gerekend moet wor den op plm. f 374.000. Van deze bedragen zal het Rijk thans 1/3 voor zijne rekening nemen. Onder vorengenoemd totaal is het kanaal Hoorn-Medemblik voor plm. t 2.300.000 begre pen, zoodat voor het overblijvende ruim 4*4 millioen gerekend moet worden. Wat de Gemeenten en Waterschappen be treft, die een 40-jarige toezegging gedaan hebben, zoo zal de toezegging der Commissie van Aalst om hierop één of meerdere jaar- termynen In mindering te brengen, ten volle worden nagekomen, hetgeen trouwens slechts zeer ondergeschikte bedragen zou betreffen. De Commissie meent, aan detkand van een en ander, unaniem te mogen voorstellen, de onderhavige voordracht inzake de West- Frlesche kanalen onveranderd te aanvaar den. Uit Agram in Kroatië wordt gemeld, dat op het station aldaar gisteren een ernstig ongeluk plaqp- vond. Vele Belersche boeren •en boerinnen hadden deelgenomen aan de speciale Zondagsmarkt, die gisteren te ■Agram werd gehouden. Terwijl een groot; aantal bezoekers en t marktkooplieden met hun koffers op het vluebting bij ben rijpen. Hard moesteri' zij ztatlon stonden, werden reven wagons van ■Mbts -den gereedstaanden trein ei* utt gerangeerd. In een commissie-vergadering werden met betrekking tot de uitvoering van werken op het landgoed te Castricum en de terreinen te Nes bij Ilpendam ter bestriding der werk loosheid net volgende geantwoord: Bij de drooglegging der terreinen te Nes bjj Ilpendam zou werkgelegenheid ontstaan voor Amsterdamsche en Zaanlandsche werkloozen; echter ook voor het te werk stellen van aerkloozen van andere gemeen ten. met name van Haarlem, diende ge legenheid gezocht. Zoo kwam men tot het onderzoek, of een deel van het Landgoed zich hiervoor leende Ofschodn men ook dit werk aan de vennootschap had toegedacht, rees de vraag, of men hier niet onmiddel- lijk zou kunnen beginnen. Met eene nog niet bestaande vennootschap kan echter Vele leden der Commissie uit Provinciale Staten tot onderzoek der betreffende voor dracht vonden in het voorstel om de verbe tering van den vaarweg over het Alkmaar dermeer ter hand te nemen en om over te gaan tot den aanleg van de kanalen: Stolpen Schagen; SchagenKolhorn; Alkmaar Huigendijk; HuigendijkOudkarspel en Oud karspelKolhorn. aanleiding hunne waar deer! ng uit te spreken voor de bereidverkla ring tot medewerking, zoo van de Regeering als van verschillende Gemeenten en Water schappen, en hulde te brengen aan Gedepu teerde Staten voor de voorbereidende maat regelen, door hen getroffen, om althans voor- loopig een gedeelte van het kanalenplan te kunnen uitvoeren. Intusschen achtten niet alle leden dit voorstel zonder bedenking, terwijl één hun ner zelfs de vraag meende te moeten stellen, of, door de verbetering der landwegen en het tdenemend automobielverkeer, de kana lenaanleg nog wel zoo noodig was als in 1927 het geval scheen te zijn. Ook werd betwijfeld, of het voorstel om tot partieelen aanleg der thans genoemde kana len over te gaan, niet de uitvoering van het geheele plan in de waagschaal dreigde te stellen. Men meende er op te moeten wijzen, dat, alhoewel thans voor het Noordelijk deel der provincie eene goede voorziening getroffen zal worden, deze te duur gekocht zou zijn, wanneer de voorziening van het Zuidelijk gedeelte inzonderheid ook van de hoofdstad, hierdoor in gevaar zou worden gebracht. Een groot struikelblok werd door sommige leden gezien in het handhaven van den elsch. dat de naastbelanghebbende Gemeenten en Waterschappen telkens voor 1/6 in de kos ten zullen bijdragen. Aan dezen eisch blijkt tot dusverre slechts zeer ten dele voldaan, waarbij opgemerkt werd, dat, weliswaar, door de krachtige medewerking van Alkmaar en Schagen met betrekking tot de in de voor dracht genoemde kanalen, In het ontbreken de is voorzien, doch dat deze vermeerdering in bijdrage, althans wat Alkmaar betreft, in mindering komt van het door deze gemeente voor de totstandkoming van het geheele plan toegezegde aandeel. Men vroeg zich af. of. waar hier een alge meen provinciaal belang op den voorgrond staat, men wel gerechtigd is dit te laten af springen op niet voldoende bereidverklaring der naast-belanghebbenden om hun aandeel te dragen, waarbij men betwijfelde, of elk hunner wel ten volle In staat zou zjjn, het ge vorderde aandeel te betalen. Een der leden, die zich overigens er geens zins mede kon vereenigen, dat op dit 1/6 aan deel der naast-belanghebbenden inbreuk zou worden gemaakt en die dit zelfs eene groote onbillijkheid zou achten tegenover hen, die op loyale wijze hunne medewerking verleend hebben, meende niettemin te moeten con stateeren. dat de geest van vertrouwen, waar in men in 1927 tegenover het kanalenplan heeft gestaan, bij vele Gemeenten eri Wa terschappen thans min of meer is verzwakt. Wanneer zijne inlichtingen juist waren, is door de Commissie van Aalst indertijd de toezegging gedaan, dat aan hen, die zich da delijk verbonden hebben, om hun jaarlijksch aandeel gedurende een termijn van 40 jaar te betalen, hierbij de jaren van voorberei ding, sinds hunne toezegging, in mindering zoiraen worden gebracht. Hy stelde de vraag, of het juist en in dit geval billijk zou zijn, wanneer deze toezeg ging niet werd nagekomen. De opvatting, dat er Gemeenten of-Water schappen zijn, die niet In staat zouden zijn, het te hunnen laste komende 1’6 deel te dra gen. werd door verschillende leden weerspro ken. Naar hun oordeel raken de bezwaren het geheele plan als zoodanig en zijn deze niet in de eerste plaats van flnancleelen. doch vooral ook van technlschen aard. Gaarne zou men in verband daarmede woeden ingelicht, of de door belanghebben den aangevoerde bezwaren tegen de gelijkleg- ging van Raaksmaat met den Schermerboe- zem niet Inderdaad gegrond zijn. De hierbij betrokken Waterschappen, waarbij in hoofd zaak aan de polders Geestmer-ambacht. Heerhugowaard en Oudorp gedacht werd, schijnen te vreezen, dat de lengte van het Schermerboezemkanaal Schardam—Helder een bezwaar zal blijken voor eene vlugge af vloeiing van het overtollige water naar de desbetreffende uitwaterende sluizen. Ook vreesde men, dat. bij Zuld-Westen wind, te veel opstuwing van water op dit ka- naalvlak zal voorkomen, daar het slechts bU uitzondering mogelijk zal zijn op den Nle- dorper Koggeboezem te spuien. Eindelijk zjjn de belanghebbende polderbesturen beducht, dat, nu in de Schermer, in tegenstelling tot de vroegere windbemaling, met electriciteit gewerkt wordt, de overige op den Schermer- boezem uitmalende Waterschappen hierop lp zoodanige mate zullen loozen, dat dit van be- denkeljjken omvang zou kunnen worden voor de natuurlijke afvloeiing van het Schermer- boezem-water. Naar de meenlng van het hier aan het woord zijnd lid zou een stap in de goede richting gedaan kunnen worden, wannee/ deze bezwaren voldoende konden worden weerlegd. Overigens waren vele leden van oordeel, dat de vrees geheel engegrond is. dat aan neming dér onderhavige voordracht aan de uitvoering van het kanalenplan in zyn ge heel tot nadeel zal strekken. Men wees er voorts op. dat, reeds door het onderhavige plan, verbinding tet stand zal komen met het Noord-Hollandsch Ka naal en hierdoor ook met Amsterdam, waar door zoowel de groote groente-centra van West-Friesland als de droog te leggen Zul- derzee-gebieden goede waterwegen naar de laootteteA. sullen vertrijgen. ™i!?°?>eeW Van den bakk«r In Budapest te voigcn Ook op hem zal dan van toepassing zijn de lofspraak waarmee de correspondent van „Maasbode" zijn brief beëindigt: „En armen prijzen zijn naam.” Berger IJssportvereenlging Op de Zaterdagavond In de „Rustende Ja ger" gehouden vergadering van de Berger IJssportvereenlging waren 16 van de ruim 200 leden aanwezig: de voorzitter ultte zijn teleurstelling over deze geringe opkomst; spr. had verwacht dat het agendapunt: ijs- baanplannen, meer leden ter vergadering zou brengen. De notulen van de 29 November 1929 gehouden vergadering werden onveranderd goedgekeurd en aldus vastgesteld. Blijkens de rekening van de penning- meesteresse bedroegen de ontvangsten over het voorbije jaar f 346.22; de uitgaven f 87.81 alzoo een goed saldo van f 253.41; r.iet het saldo van vorig jaar van f 214.39 is dus het kassaldo f 472.30. De heer C. Bogtman Jzn bracht namens de kascommissie rapport uit; kas en boeken waren in orde bevonden; spr. adviseerde tot décharge van de penningmeesteres.se, waartoe bij acclamatie besloten werd. Tot leden van de kascommissie 1931 wer den benoemd de heeren C. Nap en R. Meijer. De heer D. A. Klomp werd met 15 stem men, de heer A. van Relnen met 14 stemmen als bestuurslid herkozen; in de vacature-mej. P. H. C. Vijn. die zich wegens drukke bezig heden niet meer herkiesbaar stelde, werd met 11 stemmen de heer P. Blankendaal ge kozen De voorzitter bracht een woord van dank aan mej. Vijn voor hetgeen ze als be stuurslid vele jaren in het belang van de vereeniglng had gedaan Namens het bestuur stelde spr. voor haar als lid van verdienste te benoemen, waaraan verbonden is een al tijddurend gratis lidmaatschap. Bij acclama tie werd dit voorstel aangenomen, waarna de voorzitter mej. Vijn de eerste kaart voor een lid van verdienste uitreikte. Mej. Vijn dankte en zegde haar medewerking voor de toekomst toe. De voorzitter deed hierna mededeellng van de plannen over de stichting van een ijs baan. De in de vorige vergadering benoemde commissie had naar verschillende terreinen een onderzoek Ingesteld, waarbij de keus viel op het volgens de commissie meest- gunstig gelegen tërrein. het gemeenteland ten Westen van de Nieuwe Begraafplaats, ge buurd door den heer Bakker. Op dit terrein kan een door den Kon. Ned. Schaatsenrij- dersbond voorgeschreven wedstrijdplan wor den aangelegd, waaromheen voor een pu blieke baan ruimte is. Met het dagel'jksch bestuur der gemeente zijn reeds besprekin gen gevoerd; dit bestuur heeft er geen be zwaar tegen, dat dit terrein de twee laatste en de twee eerste maanden van het jaar voor dit doel wordt gebruikt; voor het gebruik der barakken als kleedkamer e.d zal een kleine huur verschuldigd zijn. Wat de te be talen huur aan den tegenwoordlgen huurder bedraagt, weet h-it bestuur nog niet. Met 1 R. K. Kerkbestuur moeten nog onderhande- llngen gevoerd worden, teneinde aan den Noordwestkant een hoekje bij het terrein ge voegd te krijgen, waardoor het mogelijk zou zijn de publieke baan 10 Meter bree.l te maken: deze wordt anders 7 meter oreed. Wat het terrein betreft, dit heeft van Noord naar Zuid een helling van 30 c.M.; het zal daarom afgegraven moeten worden; bij de onderhandeltngen met net gemeentebestuur bleek, dat de gemeente wel bereid zal zijn dit in werkverschaffing te doen uitvoeren. Het bestuur meent, dat bjj de geyqne in komsten de vereeniglng de ijsbaan kan ex- ploiteeren. De heer van den Exter gaf aan de hand van een teekening een technische uiteenzet ting. waarbij bleek, dat het water uit vaar ten van den Oudburgerpoldcr betrokken zal worden en door middel van twee duikers en een pompinstallatie op het terrein gebracht wordt. Spr. gaf nader aan. hoe het terrein voor het doel geschikt gemaakt moet worden; de begroot ing bedroeg f 6035. Het door de ge meente te verrichten werk zou pijn, f 1000 bedragen zoodat door de vereeniglng f 5000 bijeengebracht moet worden. Het bestuur had gedacht door het plaatsen van 500 ren- telooze aandeelen van 10 dit bedrag by elkaar te krijgen. Een levendige discussie ontstond na deze uiteenzetting. Het bleek, dat de eigenaar van het terrein in den Damlanderpoldcr langs de Sluislaan dit terjein niet voor het doel wilde afstaan. Algemeen ging men accoord met 't gekozen terrein, dat aan den Oost- en Noord kant tegen den wind beschut is. Zoo nioge- Hjk zullen ieder jaar eenige aandeeicn lutge- loot worden. Ten slotte werd tn princine oesloten tot Stichting van de ijsbaan. De heeren Plomp en Nap stelden zich beschikbaar aandeelen te plaatsen en met een inteekenliist voor vrije giften rond te gaan; vooraf zullen cir culaires worden rondgezonden. De voorzitter sloot de vergadering met de beste" wenschen voor de totstandkoming van de ijsbaan in Bergen. Dat de verbetering der landwegen hef" ka nalenplan minder noodig zou maken. Werd van verschillende zyden weersproken, waar voor onder meer een beroep werd gedaan op de mededeellng van Gedep. Staten, dat, ondanks de toeneming van het automobtel- verkeer, stijging plaats heeft, zoowel van het aantal schepen op de vaarwateren in ons gewest, als van de totale tonnenmaat daarvan. Betreurd werd, dat de Regeering. ofschoon thans bereid aan het kanalenplan de ge vraagde medewerking des Ryks te verzeke ren, hare desbetreffende toezegging eerst zoo laat gedaan heeft, zoodat dan ook, na dat de aanvraag tot een Ryksbydrage reeds op 21 Juni 1926 aan de Regeering werd toe gezonden, eerst op 1 November 1929 eenig daadwerkelijk antwoord hierop gegeven werd en zulks alhoewel de wenschelijkheid tot een kanalenpian. als waarmede thans een aan vang gemaakt zal worden, feitelijk reeds sinds 3 December 1915 vaststaat, toen het bekende adres der West-Friesche Kanalen- vereeniglng verzonden werd. Een der leden van de Commissie achtte van groot belang, te bedenken, dat een half ei beter is dan een leege dop en, zelfs wanneer men zich tot dit partieele voorstel zou moeten bepalen, het beter zou zijn tot uitvoering der thans voorgestelde werken over te gaan dan het geheele plan te la ten varen. Door andere leden werd dit denkbeeld ge steund, waaraan zij evenwel de opmerking meenden te moeten vastknoopen. dat de on derhavige voordracht als geheel zelfstandig moet worden beschouwd en aanvaarding hiervan dus geen consequenties behoeft in te sluiten, wat verder in te dienen voor stellen betreft. Door het lid van Gedeputeerde Staten in het midden der Commissie, werd, in ver band met de gemaakte opmerkingen, aller eerst betoogd, dat bij Gedeputeerde Staten het ernstig voornemen aanwezig is. om het geheele plan, gelyk dit door de Provinciale Staten is vastgesteld, tot uitvoering te bren gen. Zi) wanhopen er geenszins aan dit doel te zullen bereiken. Door met een be langrijk deel een begin te maken zal uit voering van het geheele plan krachtig Met een stevlgen handdruk namen zij af scheid van den kapitein, de beide Russische verstekelingen, toen zy door de politie werden gehaaid van het Nederlandsche s.s. „Al- phard.” En in dien handdruk, vertelt de „Te legraaf”. lag hun stille dank voor de gastvrij heid. die ze aan boord, gedurende de reis van Archangel .tot de sluizen te IJmuiden hadden genoten Twee flinke kerels, beiden blond, komen aan den wal. De één 'n reus van zes voet, de ander kleiner, maar breedgeschouderd. Ach ter hun sombere trekken verborg zich een leven vol tragiek, vol ontbering. Zooals wij reeds gemeld hebben, hadden zij kans gezien uit het concentratiekamp te Archangel te vluchten. De blonde reus vertelt. Niet met een vloed van woorden, maar aarzelend, zooals iemand vertelt van het ontzettende (leven, doorge maakt in de loopgraven. HU is afkomstig uit Zuid-Rusland. uit de omgeving van Odessa, werd gevangen genomen wegens contra-revolutipnnalre denkbeelden en weg gevoerd naar het koude Noorden, naar Ar changel en daar in een der gevangenkam pen ondergebracht, by de tienduizend die daar reeds vertoefden. ZUn jonge vrouw was gestorven bij de geboorte van zyn tweede kindje. Belde kinderen werden opgenomen in een kindertehuis, zij worden opgevoed als kinderen van den staat. En hU voor zichzelf zag geen anderen uitweg dan te vluchten. Zyn kameraad, ook gehuwd, was op het Poolsche consulaat in een der groote steden gevangengenomen als verdacht van splpn- nage. Nog slechts korten tijd radden zU In kamp vertoefd Een vonnis was er nog over hen geveld. Maar minstens drie zou h"-< deportatie duren, het zou ook jaar kunnen zyn. Als zwaarste straf v-aefitte hun de kogel. De onzekerheid over hun lot, het zware leven In het kamp deden de plannen tot Het gebeurde de vorige week. De heele stad was in rep en roer. Bakker A in de B straat (om. na het lezen van dit artikeltje, verklaarbare rede nen laten we nadere uandulding weg), bak ker A. dus, had voor zUn winkel een groot bord laten spUkeren waarop in schrfeuwen de letters te lezen stond: „Vanaf morgen verkoop ik goedkooper brood." En hü deed het, den volgenden morgen was het zeldzaam druk in de B.-straat; de bakker en zyn vrouw hadden geen handen genoeg om de duizenden koopers. die uit alle hoeken van de stad naar de B -straat wa ren gekomen, te helpen ZUn extra groote voorraad was spoedig uitverkocht. Vlammend protest v«n de Bakkersveree- ’-kiiglng vermocht niet den bakker te bewe gen; hij handhaafde syn lagen prijs en was zeker van zUn zaak, want hU vreesde geen boycot, daar hy voor heel langen tijd meel enz. had opgeslagen De Bakkersvereeniging opende in dezelfde straat een winkel, waar het brood nog goed kooper verkocht werd, doch zag zich ten slotte door de hardnekkigheid van den goed- koopen bakker, die voet btj stuk hield, ge dwongen dezen winkel te sluiten. De goedkoope krikker antwoordde met de publicatie van zyn boekhouding, waaruit bleek, dat hU ondanks zyn lagen brood prijs toch nog een behooriyke winst maakte. Na enkele dagen hadden alle bakkers hun broodprijs verlaagd en heel de stad at goed-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5